Ons Vrouwenhoekje "mrroeoeet, «©e popbimwgrnaar. err «»e i-aile vav kon©a g is juni 1939. Vr «5. GEDACHTEN SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEEK-KALENDER RADIOBERICHTEN EN AL DE GEUR VAN HET VLEESCH EN VAN DE VERSCHE GROENTEN AANBESTEDINGEN fs het dan verwonderlijk, Indien elkeen er hebben wil /j? WILLIAM HOLT VAN INDIË EN CEYLON Men krijgt veel nichten en veel neven, Met veel te schenken en te geven. Onze tijd verloopt gelijk een stroom: En na het blad, zoo valt de boom. Wijsheid in mans, geduld In vrouwen. Dan kan het huis in rust behouen. HET LINT VAN EEN HEERENHOED Het is een leelijk gezicht, als het lint van een heerenhoed een doorgezweten rand vertoont. Men voorkomt zulks door tusschen de leeren rand aan den binnen kant en den hoed een reepje vloeipapier te leggen. Wanneer men dit regelmatig vernieuwt, zal het lint als nieuw blijven. AARDBEIEN-RECEPTEN De aardbeien zijn op het oogenblik weer verkrijgbaar geworden, zoodat we er wel dra weer volop zullen kunnen van smul len. Aardbeien kunnen echter op zeer ver scheidene manieren gebruikt worden. Hieronder geven we enkele interessante recepten. AARDBEIEN-JAM. Benoodigheden: 1 kilo aardbeien, kilo suiker, 1 dl. bessensap (liefst van versche bessen). Werkwijze: We maken de aardbeien schoon en wasschen ze daarna. We bren gen ze dan met het bessensap aan de kook en laten ze dan gaar en stuk koken. We voegen er dan de suiker toe en laten de jam inkoken tot de laatste druppel, die van den lepel valt op een koud bord, als een bolletje blijft staan. We doen de jam in de potten en kuiten deze af met schroefdeksel of perkamentpapier. Voor het koken van jam neemt men een wijde, platte pan, met dikken bodem, om het inkoken vlugger te doen gaan en het aanzetten te voorkomen. Bessensap wordt toegevoegd om de jam minder flauw van smaak te maken, en om ze na bekoeling' stijver te hebben, daar bessen veel, aardbeien weinig pectine be vatten. AARDBEIEN-LIMONADE. Benoodigheden: Op 1 kilo aardbeien- sap, 1 kilo suiker, 30 gr. citroenzuur. Werkwijze: De aardbeien schoonmaken en wasschen. Ze met de pan in een groo- tere pan zetten, die gedeeltelijk met water gevuld is (dus au bain marie) en verwar men, tot de aardbeien het sap hebben losgelaten. Cp 6 dl. aardbeiensap rekent men 4 dl. gekookt water. In dit water de suiker en het citroenzuur bij het aard beiensap voegen en alles overdoen in schoone flesschen. Deze kurken en lak ken. Voor het gebruik de limonade 3 a 4 r ïaal met water verdunnen. AARDBEIEN-DESSERT. Benoodigheden: 1 kilo aardbeien, 200 gr. vruchtensuiker, 2 citroenen. Werkwijze: De aardbeien ongeveer twee uur vóór het gebruik schoon maken en wasschen, en ze in een schaal leggen. De suiker er door roeren, zonder de vruchten te kneuzen. De citróen uitpersen en dit sap door de vruchten roeren. Vóór het op doen de aardbeien voorzichtig door elkaar roeren, zoodat de bovenste ook vochtig worden. AARDBEIEN-SOEP, Benoodigheden: 75 gr. havermout, sap van 4 sinaasappels en 1 citroen, 400 gr. aardbeien, 1 ons suiker, sinaasappelschil, 1 liter water. Werkwijze: Strooi de havermout met de sinaasappelschil in het kokende water, (de schil dun afgesneden zonder wit). Laat het onder af en toe roeren 40 minu ten doorkoken. Voeg dan suiker en de aardbeien toe en laat die niet langer dan 5 minuten meekoken, Voeg van het vuur af het vruchtensap toe. Verwijder ten slotte de schil. Deze soep kan koud of warm worden gegeten. HET REINIGEN VAN WITTE STROOHOEDEN De stroohoeden werden reeds weer een poosje bovengehaald, maar enkelen besta- tigden dat hun hoed van verleden jaar er niet al te rein meer uitziet, en het best eens zou gereinigd worden. Er mee naar een zaak loopen om het te laten doen, daarvoor is de hoed te oud. Maar kunnen we dat reinigingszaakje niet zelf uitvoe ren? Zeer zeker. Ziehier hoe men te werk HETAvANNEKE )L - UIT DE MAAN AMERIKA, waar leidt g'ons henen? Ge speelt fameus met onze teenen... Want ge weet dat d'Europeesche schapen In alles U na moeten apen En dat al wat bij U is wet Bij ons ook in praktijk wordt omgezet... Thans, 'k houd het niet verboren, Wilt g'ons zeker 'n indigestie bezorgen - Door ons ook, 't onheil is niet te meteii... Levende goudvischjes... te doen eten! Ja, al wat z'in Amerika beginnen wordt bij ons voortgezet, wilt ge den naam heb ben... a la page te zijn... Ehwel, voor mijn part mogen ze 't houden zulle, want de Amerikaansche recordwaanzin heeft weer een nieuwe dwaasheid uitgevonden. Een student had de zotte streek uit gehaald, naar aanleiding van een wed- i dingschap, een goudvischje uit een bassin te halen en den spartelenden visch alzoo op te peuzelen. De jonge held werd na tuurlijk terstond beroemd en met por tret en beschrijving in 't lang en in 't breed werd zijn heldendaadin de ga zetten bekend gemaakt... Nog 'n beetje en ze vroegen hem voor de fimmel te spelen... en sindsdien is 't eten van leven de goudvisschen in Cleveland een soort mode geworden. In de restaurants wor den nu, in allen ernst, levende goudvis schen op 't menu aangeboden, op rogge- of tarwepistolee's. 't Record van het door een persoon aantal levend opgeëten goudvisschen staat voor 't oogenblik bij 50! Allee, zulle, als ge Vrijdag niet weet wat te eten! TIJDENS den Wereldoorlog merkte de kolonel van een Iersch regiment op, dat een fuselier hem, zelfs in 't heetst van den strijd, als een schaduw volgde, klaar blijkelijk vol toewijding. Ten slotte riep hij de man bij zich en zei: Ge zijt vandaag trouw in mijn na bijheid gebleven hoor! Jawel, kolonel, antwoordde Patrick ealueerend. Mijn ouwe moeder zei altijd tegen me: ((Patrick jongen, blijf bij den kolonel en 't zal u goed gaan; die hooge (Domes worden nooit gekwetst Ne slimme! 'K ZEG HET. GOED GEDRAAID, Janvermille i 't Is heel stille Waar het nooit 'n waait... En ze zijn ook raar, gewis D'huishoudens waar er nooit 'n woordje is! Dat gebeurt bij U, dat gebeurt bij mij, eh Marenta?... Dat gebeurt overal.., en om de domste zaken 't eerst eh! Marenta. En 'k denke niet dat wij alleen daar de specialiteit van hebben.., kwestie van die domme zaken.., want anders zou 'k nog denken da'k nen Engelschman ben... Een Engelsch blad namelijk wenschte eens uitgemaakt te zien, om welke rede hen een vrouw en haar echtgenoot ge- y.oonlijk kibbelen. Men nam hiervoor 100 fe -vallen onder de loupe ofte vergroot glas... en kwam tot de volgende vaststel lingen... Ja, 't is 'n statistiek. Twee van de 100 ruzies betroffen de r hoonheidsmiddelen: Ge moet zooveel i >od aan uw kaken niet doen, Melanie! ..Zijde jivloerscli?..,.) Watte... ik toch op U niet zulle... enz...Ge kent 't i rein. Ruzies betroffen de rookwaren... Zij: Allee weeral 'n sigaar van ne frank, 't l:-n niet op!...». Hij: Zeg wie verdient lner 't geld?... Zij: Ha! zoo'n verwijt... jlat zult ge mij betalen manneke... enz. 5 Ruzies betroffen het-.'., wedden (in Ik) eland wordt er veel gewed!). Zij: Z :g, schat, krijg ik nu dien bontmantel, "the ge me beloofd hebt als ge wont op den paardenkoers?... Hij: «Maar... ik heb niet gewonnen, lieve...Zij: Watte, domkop... zoo uw geld verbrassen, 't is *n schande... enz... .14 Oneenigheden werden veroorzaakt door het gebruik van alcohol... Hij: «En wc gaan nog niet naar huis! Zij (met r e koterhaak in d'handen): 'n Chance dat g'er zijt manneken.- Hier zie.- .(paraaf). 16 Gevallen betroffen het kibbelen over al of niet uitgaan... Zij: Wel, man, gaan .we naar den theater? Hij: «O! 'k ben zoo moe gewerkt, 'k blijve liever dezen avond thuis.». Zij: «O! moema! moema, Wat ben ik ongelukkig... dat 't mee 'n andere was, eh, ge waart al lang weg... enz... 17 Lieden waren 't niet eens over 't huishouden...Hij; «Ja, g'hebt goed ge werkt... maar die kast stond toch betei* in dien hoek daar.». Zij: «Allee, 't is nooit goed voor meneer, zeg da'k er geen verstand van heb... allee toe, naar wat wacht ge... zeg da'k er niks van ken, enz... En 36 ruzies (dus de meeste) ontston den over de garderobe van madam. Hij: Zoo, weer 'n nieuwen hoed voor ma dam? ZijIs 't te veel misschien... de andere was al 14 dagen oud... wat kende gij nu van de vrouwenmode, suk keleer! enz... Sukkeleers... inderdaad! ECHTGENOOT: Hebt ge nu toch dien hoed van twaalf gulden gekocht, terwijl ik dien van acht vijftig mooier vond? Zijn vrouw: Ja mannie, maar om n Kindjes weren uit uw woon Alle droeve achjes Met hun spel en met hun lied. Met hunne gulle lachjes. Kindjes geven II den moed Om den last te dragen Van het werk om 't korstje brood Dat hun mondjes vragen. Men borstelt den hoed flink, schuiert er dan met een tandenborstel citroensap in en legt den hoed dan een uur lang in het donker. Nadat «ien hem met wat zwa- velpoeder heeft bestrooid, wrijft men dit met flanellen lappen goed in het stroo. Daarna den hoed in de schaduw laten droogen er afborstelen met een harden schuier. ninnmiiiiiinuimiiii Want, 't is een feit, de menschen staan maar altijd te klagen over 't snel voor bijvliegen van dén tijd... en toch moeten z'alle soorten dingens uitvinden, om dien tijd door te krijgen... da's mijn opinie. Weet ge, alzoo... Dat de mensch dagelijks niet meer dan 50 gram vetstoffen noodig heeft? Dat het in 1258 was dat de eerste koffie in Turkije ingevoerd werd? Dat, in 1560, de suiker zoo duur was, dat zij als geschenk aan koningen en keizers aangeboden werd? Dat in 1913 het bierverbruik in Duitsch- land 102 liter per hoofd bedroeg en in 1935 nog ongeveer 59 liter? Dat de Eskimo's vischtraan drinken en vetkaarsen eten als lekkernijen? Dat het brood sinds meer dan 10.000 jaar bekend staat? Dat een Engelschmari 50 pond visch per jaar verbruikt, een Duitscher 20 en een Belg 9 pond? Dat -er in Zwitserland 130 kilos brood per jaar en per hoofd verbruikt wordt en in ons land 237 kgr.? Dat er alzoo toch: weer... vijf minuut jes van uw leven... voorbij zijn! SOLDAAT: We zouden aanvallen met de bajonet. Pas had ik mijn borst boven de loopgraaf gestoken, of een kogel door boorde mijn hart. Toehoorder: Uw hart? Dan had ge dood moeten zijn! Soldaat: Ja, maar op dat oogenblik was het reeds in mijn schoenen gezonken! 'N GEDACHT: Ach! wat scheppen wij veel lijden Door elkander te bestrijden. O! wat werd er veel leed vermeden Als we meer ons zelf bestreden! 't Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBBBBBSBBBBBUBEBBBBBB Maar hij heeft het met stoïcynische kalm te doorstaan. Uw vader, mijnheer Van Gielen, is niet zoo heel gauw in de war te brengen. Niet zoo gauw als de man die hem vergezelde en die blijkbaar ge heel in de war is. Er.fin zoo'n tijdelijke verstandsverbijstering of hoe men het noemen wil is tengevolge van den schrik, die hij doorstond wel verklaarbaar. Maar van wien spreekt u, zei An- toon. En wat is er met hem. Mijn vader zat alleen in dien auto. Toch niet. Er was iemand bij hem. Ja, zei Werner nu, hij schijnt een reisgezel gehad te hebben. Maar hij moet dien dan onderweg hebben laten instap pen, bijvoorbeeld te Renswoude. Vreemd, als vader daarvan geweten had, zou hij er toch zeker van gesproken hebben. Wie zou het zijn-, Enfin, uw papa zal dat wel vertellen morgen. Het is ook van minder belang, meende de dokter, wie hij is. De man schijnt er goed afgekomen te zijn. Hij had blijkbaar alleen een paar schrammen opgeloopen. Hij schijnt echter door den schrik geheel uit het lood geslagen, daar hij, na mij gewaarschuwd te hebben, niets meer van zich liet hooren. Het is zeker een vreemd geval, zeide Werner, en u meent het te kunnen ver klaren als een soort verstandsverbijste ring. Van Gielen haalde de schouders op. Ik geloof er niets van, riep hij. Het is de eenigste aannemelijke ver klaring, dunkt me, zei de dokter weer, al geef ik toe, dat er dingen zijn die tegen deze opvatting pleiten. En welke dan, vroeg Werner. Nu kijk eens het heeft me verwon derd, dat die onbekende eerst zoo uiterst overdacht schijnt gehandeld te hebben. Hij zit in den auto als 't ongeluk plaats heeft. Hij snelt naar de naastbij gelegen boerderij om hulp te vragen. Zich zelf ver bindt hij en dan zocht hij dadelijk den dokter. Pas dan verdwijnt hij. Zie eens het zou in zekeren zin natuurlijker ge- Welk merkwaardig hulpmiddel Vormen de Liebig Blokjes niet, eelfs voor den kok I Geen enke» ten bouillon, na lang koken en «net overvloed van vleesch en dure groenten bekomen, over treft de lekkere, krachtige en eetlustwekkende soep die men, 4n één minuut tijds, kan bereiden «net Liebig Blokjes, tegen 30 cen tiem per portie. 30 JUNI. Te 11 u., ten gemeentehuiz» te WULVERGEM, verbeteringswerken aan de speelplaats der gemeenteschool. Bestek 15.939,48 fr. Inlicht, ten gemeentehuize. Lastkoh., prijs 15 fr, op postch. 405663 van arr.-ingr. A. De France te leper. 30 JUNI. Te 11 u., voor den H. Ser- ruys, hoofding'-best. bij den Centralen Dienst voor E.E., de Berlaimontstraat, 30, Brussel, aanleggen van electrische In richtingen in de Rijkswachtkazerne ta VEURNE. Bestek z. n. (Ned. tekst). Plan, prijs 10 fr. Uitslag van Aanbestedingen 5 JUNI. Te 11 u., aanbesteding-wed strijd voor het bouwen, in het Kamp van LOMBARDSIJDE, van een watertoren van 90 m3. Raming 150.000 fr. BONQUET A. en G., Nieuwpoort, 139.970 fr.; G. Chermanne en Cie, Ch&telet, fr. 143.515 of 147.903,75 Of 186.538 of 201.538; Vergote P., Roeselare, 156.131 of 166.422; Leclercq, Brussel, 157.235 of 158.235; Wer- brouck P., Moeskroen, 158,724,20: Caste- leyn A., Gistel, 174.010,98; De Beul O., Oostende, 177.144 of 186.896; Devreux W. Gent, 185.671,58; L turcq L., Doornik, fr. 194.053; Lemaine M„ Vilvoorde, 196.230.33; De Meyer C„ Brussel, 196.963; Vanthourn- hout E., Gistel, 213.500. iBBF^v^üisaaBBBiiBBBaaaax^Ba Vraag aan uw Briefdrager Een abonnement op dit blad. BNUiBdiL morgens gebleken niet gevaarlijk te zijn. Hij kon dien middag vervoerd worden met een ziekenauto en zijn zoon verge zelde hem. De bankier had weinig inlich tingen kunnen geven. Hij vertelde, dat hij inderdaad onderweg een medereiziger had opgedaan. Maar hij kende den man niet. Deze had toen ze het dorp Renswoudö uitreden, den auto doen stilhouden en verteld, dat hij gaarne zou meerijden. Daar de man er fatsoenlijk uitzag en met een plaatsje naast den chauffeur tevreden was, had de bankier geen bezwaar ge maakt. Hij zeide dan ook volstrekt het vreemde gedrag van den man niet te be grijpen, die zich na het ongeluk met zoo veel haast uit de voeten gemaakt had. In ieder geval had deze met het ongeval als zoodanig niets te maken. Er werden allerlei veronderstellingen gemaakt, welke beweegreden de vreemde ling dan wel gehad kon hebben om zoo te handelen. En de meest voor de hand liggende veronderstelling was nu, dat da man redenen had om zich voor de politie te verbergen. Indien men aannam, dat hij iemand was, die door de politie gezocht werd en zich vlug in veiligheid wilde stel len, dan was het zeer goed te begrijpen, dat hij gevraagd had met den auto mee te rijden. Dan 'Was het ook verklaarbaar, dat hij na het ongeluk zoo spoedig moge lijk verdwenen was. Men vroeg zich af, werd er iemand in den omtrek van Renswoude door de poli tie gezocht, die reden had, zich uit de voeten te maken. Dat was het geval niet, als men dan uitzonderde den moordenaar van professor Evan. En nu werd er in meerdere dagbladen de veronderstelling gemaakt, dat da man, die zooveel redenen scheen te hebben om te verdwijnen, wel licht de moordenaar was van den profes sor. Natuurlijk werd uren ln den omtrek aan de stations en overal elders scherp toezicht gehouden op alle verdachte per sonen. En nu zou het al heel slim zijn, al» hij op die manier getracht had weg tA komen. (Nadruk verboden), ('t Vervolgt), BW UTEtlUIS -IN DE TEA-ROOM ING CAfE, IMMER een genot EN EENE WELDAAD. Mengelwerk van 18 Juni 1939. Nr 2.4. oorspronkelijke detective-roman door Juist, zei Werner, ja dat is wel Vreemd. Het was te meer vreemd voor hem, daar de heele theorie die hij zich over de aanslagen op professor Evan had opge bouwd hiermede te njet gedaan werd. Im mers ondanks alles verdacht hij den ban kier in die aanslagen de hand gehad te hebben. Maar als hier voor de tweede maal op dezelfde plaats men getracht had een auto te doen verongelukken, dan lag toch de conclusie voor de hand, dat de zelfde schurk dit gedaan zou hebben. Maar dat kon dan in geen geval de ban kier zijn, die thans zelf slachtoffer was van den laflen misdadiger. Er is nog meer dat erg vreemd lijkt, zei de boer nu. Zoo, wat dan, vroeg Frits Werner? Wel, de mijnheer, die gewond is, had nog iemand meer bij zich in de auto. fs het waar. en waar is deze dan? Ja, dat is het vreemde. Die mijnheer kwam ons waarschuwen, dat een ongeluk gebeurd was. Hij was zelf ook gewond, hij had een paar glasscherven in zijn ge zicht gekregen. Hij meende dat de chauf feur en de andere belden dood zouden zijn. Ik ben er met de beide knechts da delijk heengegaan, terwijl hij zich af- waschte hier en zich zelf verbond. Wij brachten eerst den gewonde hierheen. Toen was hij al weg. Was hij weg? Ja. Mijn vrouw en de meid zelden hem te blijven, maar hij wilde dadelijk ook gaan zien of hij ons helpen kon. Ten-1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 9