Ons Vrouwenhoekje VERBUIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAF GEDACHTEN UET&AKINEKE VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD «■■■■■■■BMiaaBimuaaiBEH JULI - HOOIMAAND WILLIAM HOLT schrikkelijk zijn. Van t schoonste meisje, van 't leelijkste meisje, van 't grootste, van 't kleinste, van 't dikste, van 't dun ste; idem voor de jongens. Schoonste of leelijkste oogen, mond, neus, tanden, ooren, och 'k weet niet wat allemaal Daar is weer een nieuw record: goud- visschen slikken. Levende goudvisschen. 't Begon met een. Een student deed die heldendaad. Een andere slikte er vier en twintig in. Brrrr. En een derde behaalde de overwinning met negen en twintig. Hij dronk er melk bij om de maag gemakke lijker te maken. De Voorzitter van den bond der dierenbescherming wilde hun een proces aandoen. Een dokter zegde echter dat het gemakkelijker is goudvis schen te slikken dan oesters, en dat ze veel beter verteerbaar zijn. Voor mijn paart, toch liever een oester dan een levende goudvisch. EEN SCHELE en een bultenaar komen mekaar tegen, Zoo, zegt de schele, ge zijt al van 's morgens vroeg met uw kastje op wan del! Ja, antwoordde de bultenaar, 't zal nog wel héél vroeg zijn, want bij U is er nog maar één venster open. MIJNHEER DE APOTHEKER, zei de dame, ik zou het goedkoopste middel willen hebben tegen de jeuk! Het goedkoopste middel, antwoordde de aootheker, hewel dat is krabben, ma dame Want 't staat geschreven en gedrukt. Ge moet krabben waar het jukt! DAMES, HEEREN, 'k wil TJ spreken Over een van de gebreken; Over vergeetachtigheid! Vele menschen, 'k Zou 't niet wenschen, Hebben dit gebrek, tot spijt. Wil nu verder maar aanhooren, Hoe 'k begin met mijn histore. Dat er veel vergeetachtige of verstrooi de menschen zijn, weet iedereen. Te Brussel wordt alle jaren zoo eens verkocht, wat er gedurende het jaar op de trams vergeten geweest is. Wat men zooal op de tram vergeet? Onmogelijke dingen. Verschillende doozen speelgoed en werktuigen werden verkocht tusschen twee en tien frank. Twee bronzen kan delaars voor vier frank. Dan, wel 2000 kerkboeken, allemaal te zamen verkocht voor de formibadele som van twaalf frank. Dan papier, alle soorten. Dertig messen, vijftig pijpen, een mand vol pa ternosters en daarna, genoeg om half Brussel er van te voorzien, poederdoosjes. Ik geloof dat de meisjes die vrijwillig vergeten, als ze graag 'n ander doosje hebben. En hoe is het mogelijk? Wel een dertig kilo... sleutels. Alle soorten sleu tels: groote, kleine, dikke dunne, lange, korte, roeste en nikkele. Dat een vrouw dat nu verliest, neem ik aan. Maar 'n man. Neen, dat is niet mogelijk .Want een man die zijn sleutel vergeet of ver liest, die laat hetgeen hem nog overblijft i van vrijheid, zeker ontglippen. Twintig valiezen werden daar verkocht voor vijf en twintig frank. Concurrentie aan sarma. Dan zijn er nog manden, schooltasschen, neusnijpers, brillen genoeg om een hos pitaal te bedienen. Zelfs een gebit was er bij. 't Is niet verkocht geworden. En dan last not leastzoo de Engelschen zeg gen, paraplus. Meer dan driehonderd pa raplus. Sommige personen, die ofwel pessimist zijn, ofwel groote schrik van de regen hebben, koopen er ineens zco maar veer tig of vijftig. Waarom ik zeg met reên, Dat 't menschdom als voorheen, Ja meer voorwaar alsdan, Dra iets vergeten kan. 3DE FIETS (Vervolg). Het balhoofd is het eenige deel dat het frame weerhoudt driehoekig te zijn: een bovenhuis loopt evenivijdig met den grond, de onderbuis en d9 zadelbuis komen samen op de trapas. Het zadel zit vast op de zadelpen. Door middel van een voorveer en spiraalveeren steunt het zadeldek (lederdek) op de onderbrug. De verhouding tusschen kettingwiel en tandwiel kan vergroot uiordeni dan krijgt men een groote versnelling, een goede hulp op de vlakke baan maar lastig op hellingen. Daardoor verkiezen sommige personen een drleversncllingsnaaf met vrijwiel. Velen zijn tevreden met een vrijwiel. Evenwel bestaan ook het vaste tandwiel en het vrijwiel met terugtrap rem, bij Voorkeur met den naam Torpedo op den remarm. Renners hebben meest voethaken aan de pedalen; voor hun racemodel is het stuur omgebogen en verstelbaar. In de Ronde van Frankrijk mag de renner enkel zijn stuur en zadel meebrengen. Het overige ontvangt hij op gelijken voet als zijn mede- dingers. (Maandblad V. B. O, Sept. 1937). V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 251' Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.38di V.B.O., Deurne-Antwerpen. WEKELUKSCH UTURGISCH BULLET1JN land en Holland omvatte) een statenbond tot stand met democratische nationals instellingen: sloot tegen den onrechtvaar- dlgen Franschen Graaf Lodewijk I van Nevers een verbond met Edward III van Engeland (1340) die den toevoer der En- gelsche wol dreigde stop te zetten; tracht te tevergeefs Doornik, een vooruitgescho ven post van Frankrijk te nemen: werd ten gevolge van de oppositie der Leliaarts, van de oneenigheid tusschen de wever» en volders die met elkander in een bloe dig treffen handgemeen werden, op d# Vrijdagmarkt (Kwade Maandag) in een oproer in 1345 vermoord door Geraard Denijs, deken der wevers. Zijn laatst» woorden waren: Volk, Vlaanderen, GentDe Wijze Man en Redder van het Vaderlandwas de incarnati» der Vlaanische zelfstandigheid die echter door naijver en verdeeldheid niet tot stand kon komen. 1937. In Frankrijk wordt door de Ka mer de nationalisatie van de wapen- en munitiefabrikatie gestemd, met 484 tegen 85 stemmen. 18 JULI: 1870. Op het Vatikaansch Concill» wordt door Paus Pius IX de onfeilbaar heid van den Paus plechtig verklaard als begrepen in de openbaring. De onfeilbaarheid "an den Paus werd voorheen door al de Christenen toegekend aan de apostelen van Jezus, aan de R. K. Kerk en aan het opperhoofd van die Kerk, nl. aan den Paus. Eeuwen lang heerschte bij alle Christelijke Kerkge nootschappen de overtuiging, dat de apostelen en de verzameling hunner op volgers, de Bisschoppen en de Paus, al» bijgestaan door den Heiligen Geest, on feilbaar waren, zoodat al hun uitspraken boven eiken twijfel verheven werden. De onfeilbaarheid der Kerk wordt zoo wel door de Grieksche als door do Roomsch Katholieke Christenen aange nomen, zoodat zij zich ten allen tijde aan de besluiten der kerkvergaderingen heb ben onderworpen. 1938. Douglas Corrigon vliegt per ongeluk van New-York naar Parijs, zon der toelating, zonder radio en met een oud toestel. 1938. Overlijden van de Koningin- Moeder Maria van Roemenië. Geboren 29 Oktober 1875. Zij is een bekend» schrijfster, vooral vermaard om haar mo- moires. 19 JULI: 1824. Iturbide, Keizer van Mexico^ wordt na burgeroorlog gefusileerd. 1793. Te Parijs wordt door verschei dene Europeesche landen, de wet van d» Conventie op het auteursrecht onderteo- kend, waardoor de kunstenaars eigenaar worden. Later trauen nog verscheiden» andere landen toe. 1860. Afschaffing van het Octrooi. 1881. Datum van de grootste warmt» die ooit te Brussel werd vastgesteld: 35°2. 1937. Na den moord, in den nacht van 12 op 13 Juli, op Calvo Sotelo, de lei der van het vernieuwde Spanje, ontstaat ec. burgeroorlog in Spanje, onder leiding van de generalen Franco en Mola, die na bijna twee jaren bloedig strijden de eind zege benaalden. 1938. Aardbeving in Griekenland. 1938. Koning en Koningin van Groot- Brittanië komen te Parijs aan, voor hua vierdaagsch bezoek aan Frankrijk. 20 JULI: 1819. Geboorte te Keulen van Jac ques Offenbach. Overleden te Parijs ia 1880. 1927. Overlijden van Koning Ferdi nand van Roemenië. 21 JULI: 1831. Inhuldiging van Leopold I, eer sten koning van België. Sedert National» Feestdag in België. 1843. Lancement van de Napoleon advieschip met schroef, waarvan de uit vinder Sauvage in het gevang zat voor schulden. 1845. Conscience, de groote Vlaani sche letterkundige, wordt tot Nederland- sche leeraar bij de Koninklijke prinsen benoemd. Maar minister Rogier belet hem les te geven, en Hendrik Conscience wei gert de 4000 frank eereloon te aanvaarden. 22 JULI: 1889. De Provincieraad van Oost- Vlaanderen neemt een besluit waardoor het Vlaamsch ook als officleele taal wordt aangenomen. 1918. Turkestan wordt republiek. 1919. Groote mijnwerkersstaking in Engeland. rijk is. Ik wilde u mededeelen, dat die kist verdwenen is. De kist? Gij bedoelt de kist van den professor. Juist, ik dacht dat dit uw vader ook belang zal mboeze--.cn. O zeker. Ik heb hem verteld, dat gij komen zoudt. Ga mee, hij is in zooverre hersteld, dat hij u graag zal ontvangen. Frits volgde zijn vriend naar de zieken kamer, waar hij den bankier aantrof. Diens gelaat zat nog nagenoeg geheel in een verband maar was minder gezwollen. Hij stak Werner de hand toe. Doet me plezier, sprak hij met enigszins onduidelijke stem, wat voert u hierheen. Frits vertelde, dat de kist verdwenen was en ook de onbegrijpelijke wijze, waar op dit gebeurd was. De bankier zqowel als z'n zoon luisterden aandachtig en in de grootste verbazing. Dat is dan al heel geheimzinnig in z'n werk gegaan, riep Antoon Van Gielen. Z'n vader knikte. Hebt u eenig vermoeden, wie de da der zou kunnen zijn, vroeg Werner. Er volgden eenige oogenblikken van stilte. Toen ik hierheen kwam niet, ant- Toen ik heerheen kwam niet, ant woordde Werner, maar nu wel. De zoon van den professor. Vader en zoon zagen elkaar ten zeerste verrast aan. Waarom denkt u dat, vroeg Antoon Van Gielen. Omdat ik vanmorgen vernomen heb, dat de zoon van den professor terug is. Maar ik heb meer gehoord, zei Wer ner, namelijk dat hij niet nu pas terugge komen is, maar al veel eerder, dat hij reeds hier te landen geweest zou zijn toen zijn vader vermoord werd. Hoe weet ge dat, riep Antoon Van Gielen uit. En de toon van dien uitroep bewees Werner, dat dit voor de beide an deren geen geheim was. Is het dan zoo. (Nadruk verboden). Ct Vervolgt), ZONDAG 16 JULI 1939: Zevende Zondag na Pinksteren. Het Epistel, evenals het Evangelie, spre ken van hen die goede en slechte vruch ten dragen, dat is die goede en slechte werken verrichten. Welke vruchten, vraagt de H. Paulus, hebt gij gehad van uw vroegere onzuiverheid en ongerechtig heid, waarover gij u nu schaamt? Nu echter, nu gij vrij zijt van de zonde, en in den dienst van God zijt getreden, brengt gij vruchten voort ter heiligheid... De soldij der zonde is de dood; d* gena degave echter van God, is het eeuwig le ven, in Christus Jezus, onzen Heer. Aan zijn vruchten, zegt Jezus, zal men den aard van den boom kennen. Iedere goede boom draagt goede vruchten en iedere slechte boom draagt slechte vruch ten. Plukt men wel druiven van doornen of vijgen van distels? Een goede boom kan geen slechte vruchten dragen en een slechte boom geen goede vruchten.En de Zaligmaker besluit: Iedere boom, die geen goede vrucht voortbrengt, wordt om gekapt en in het vuur geworpen. Het is de H. Mis en de H. Communie die ons zullen toelaten het goede te doen en het kwade te vluchten. In het Gra duale zingt de Kerk heden: Komt, kin deren, luistert naar mij, de vreeze des Heeren zal ik u leeren.Willen wij de ware wijsheid vinden, willen wij den dienst des Heeren behartigen, dan behoo- ren wij eerst en vooral de vrees te leeren kennen, die er het begin van is. Tusschen hoop en vrees moet de mensch zalig wor den, zoo spraken onze voorouders. Bij al onze werken moeten wij een groote hoe veelheid betrouwen hebben op God. Dat maakt onze sterkte uit in het leven. Maar dewijl wij immer en overal te strijden hebben, immer en overal omringd zijn van listige vijanden, die onzen ondergang gezworen hebben, zoo behooren wij ook immer en overal omzichtig te handelen. Zij echter die ons misleiden, dat zijn de valsche profeten, de wolven die in scha penvacht den schaapstal binnendringen. En tegen dezen waarschuwt ons het Evan gelie van dezen Zondag. En dezen val sche profeten zullen wij ook herkennen aan hunne vruchten. WEEK-KALENDER 16 Z 7* Zond. n* Sinksen. O.L.Vr. van Car- melusberg Evangelie: Wacht van valsckc laeraart. 17 M H. Alexius 18 D H. Camillus van Leilis 19 W H. Vincentius a Paulo 20 D H. Hieronymus Aemilianus 21 V H. Praxedis. Nationale Feestdag 22 Z H. Maria Magdalena 23 Z 6' Zond. na Sinks. H. Apoilinaris «os HERDENKINGEN 16 JULI: 1465. De leenmannen, misnoegd over Lodewijk XI, sloegen raad en vormden het Bondgenootschap voor het Weizijn des RijksKarei de Stoute, stelde zich aan het hoofd van een groot leger, en rukte naar Frankrijk. De hertogen van Bretagne en van Bourbon, anderzijds, wa penden eveneens zooveel volk mogelijk. Karei ontmoette den Koning te Month- léry: hij werd er hevig gekwetst, doch deed er den vijand wijken, en bleef mees ter van het strijdperk. 1896. Jan van Rijswijck wordt tot burgemeester van Antwerpen benoemd. 1918. Niklaas II van Rusland wordt door de Bolsjewisten vermoord. Hij werd in 1868 te Sint Petersburg geboren, huw de in 1894 met Alice (in 1872 geboren). Hij sloot ln 1897 een verbond met Frank rijk, riep in 1899 te St Gravenhage het Vredescongres bijeen. Hij zag de voltooi ing van den Transsiberischen spoorweg onderdrukte Finland, verloor den Rus sisch-Japanschen oorlog (1904-1905», en werd tijdens den Wereldoorlog door de Russische Revolutie ten val gebracht, en in 1918 met zijn faifiilie vermoord. De momiik Raspoetin (geboren in 1867), Si berisch boerenzoon die aan het hof groo- ten invloed had, werd er in 1916 vermoord. 1920. Einde van de Konferentie van Spa. 17 JULI: 1345. Dood van Jacob van Artevelde. Werd in 1287 te Gent geboren. Was waar schijnlijk een rijk lakenkoopman. Hij or ganiseerde Vlaanderen en bracht met Brabant en Henegouwen (dat ook Zee- nalist of de justitie op de hoogte brengen? Dat is een vraag, die ik zoo niet kan beantwoorden. We moeten elkaar goed begrijpen. Als u zoudt zeggen de heele zaak gaat mij niet aan, wat ik vernomen heb houd ik voor me, ja dan zou het voor mij dienstig kunnen zijn hetgeen ik u gezegd heb aan anderen te vertellen, die er wel gebruik van zouden willen inaken. Maar of u de gegevens nu dadelijk in de courant vermeld, of eerst het spoor wilt volgen omdat gij nu den weg kunt vinden, die naar opheldering van het duistere ge val leidt, dat moet ge zelf weten. Dus als ik de eerste dagen van het geen u vertelt niets publiceer, dan zult u niet dadelijk naar anderen loopen. Neen, zeker niet. Goed, dat spreken wij dan af. U wilt me dus uw naam niet zeggen? Word nu niet vervelend, luidde het antwoord. En met dat hij dit zeide, schoot de vreemdeling op een stilstaande tram toe en stapte op het balcon. Van daar groette hij met de hand terwijl Frits hem ln uiterste verbazing nastaarde. Groote God, mompelde hij, het schijnt alles, hoe langer hoe meer zich te verwarren. Wat vreemde dingen heb ik nu weer gehoord. En wat steekt hier ach ter. Als het waar is, wat hij vertelde, dan neemt alles een geheel andere wending, maar dan blijft alles nog even geheim zinnig en onverklaarbaar. En die man, wat heeft hij met dit alles te maken. Dit was een vraag als zoovele andere, waarop het antwoord wel niet zoo spoedig gevonden zou worden. Frits Werner begaf zich naar het huis van den bankier, zooals hij den vorigen avond Antoon Van Gielen beloofd had. Hij trof zijn vriend, die reeds op hem gewacht scheen te hebben. Welnu, vroeg deze, wat belangrijk nieuws komt gij mijn papa en mij bren gen. Hm, ik meen dat het nog al belang- oorspronlcelijke detective-roman door Werner balde onwillekeurig de vuisten. Vit een ellendige wereld was dit toch. En dan verzonk hij weer in gepeins. De ban kier wilde gaarne, dat zijn zoon met Alice trouwde. Waarom? Meende hij zoo zijn geweten gerust te stellen, door op die wijze als het ware te zorgen voor de toe komst van de dochter van zijn slacht offer? Maar dan bekroop Werner weder den twijfel: V/as Van Gielen wel werkelijk schuldig. Zijn gedrag was vreemd en on verklaarbaar, het stukje wollen goed in den tuin gevonden, getuigde zeer tegen hem. Maar dat waren geen bewijzen. Ook Alice Evan geloofde aan zijn schuld, anders had zij niet gesproken, ge lijk zij gedaan had. Maar had Alice an dere en betere bewijzen of koesterde zij ook alleen nog maar een zekere verden king en wilde zij juist daarom voorkomen dat er meer ontdekt werd. Als zij zeker wist dat de bankier schul dig stond aan den dood van haar vader, dan zou zij immers toch niet kunnen trouwen met Antoon, trouwen met den zoon van haars vaders moordenaar. Als echter niemand vaste bewijzen te gen den bankier had, dan kon deze on schuldig zijn. Aan de overpeinzingen van Werner werd een minder aangenaam ei: ie ge maakt, doordat hij plotseling tegen iemand aanbotste. Maar het was zijn schuld alleen niet., want ook die ander ha'niet uitgekeken, hij los loopend over het fcoittoir de courant.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 7