Ons Vrouwenhoekje VEREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL' GEDACHTEN WILLIAM HOLT SPREEK EN SCHSUF BESCHAAFD! HANDELSBELANGEN AANBESTEDINGEN Uitslag van Aanbestedingen IBBBBBBBBUBUBBBEBBBSaBBUU VRIJE VAKSCHOOL MBBBBBBBBBBBBBBBBfiBaBBBBBai JULI - HOOIMAAND (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),, BIJVOEGSEL AAN i)E POPERINGENAAR EN «DE KALLE» VAN ZONDAG 30 JULI 1939. Nr 31. Niemand kan zijn vuurken zoo laag stoken Of de rook zal toch naar boven smoken. Een biecht zonder berouw. Een vriend zonder trouw, 't Gebed zonder innigheid Is al verloren arbeid. Wat dat het schoonste staat En alle sieraad te boven gaat Dat is niet den schijn Maar in alles eerlijk zijn. HETMANNEKE UIT 0 'k Las in 'n blad 'n sappig relaas Van hen echt humoristischen baas En 'k wil niet mankeeren, noch missen Van 't U hier fluks nu op te disschen! Onze Lezers worden van alles wat ze kunnen gebruiken direct op de hoogte ge steld. Zoo verhaast ik mij een officieele mededcellng over te drukken van de B.N.AL-B.V.D.N.V.P.B.R.O.N.Y.W. De B.N.A. enz alle vereenigingen die zich iet or wat respecteeren dragen tegen' woordig onverstaanbare beginletters is eigenlijk maar, ge weet het misschien beter dan ik, de Belgische Landsbond Van De Nog Volle Pot Betalende Reizi gers Op Den IJzeren Weg'n Beetje lang maar manjlfiek! Ziehier de korte maar zoo belangrijke inhoud! ■•De B.N.AL.B. enz... i> Gezien en gehoord... enz... Met patriotische fierheid vernomen hebbende dat de spoorwegadministratie nog altijd in zulken schitterenden finan- cieelen toestand is dat ze aan de leden, vrouwen en mannen van den Bond tegen luchtaanvallen 25 t.h. afslag geeft, niet als ze moeten reizen in geval van mobi lisatie vermits het dan voor niets is, maar heel hun gewoon leven door; Keurt de nationale plicht goed; Neemt er akte van om ook voor zijn leden entwat te vragen vermits er geld te veel is, namelijk het volledig GRATIS vervoer op spoorwegen en trams, plus een vergoeding van 25 t.h. op de gewone bil jetten, omdat ze... nog willen voyageeren per trein Prachtig! 'k Maak ook deel van den B.N. enz... En gij ook eh, beste Lezers en alder- liefste Lezereskens? JAN HAD O-beer.oii en had alles ge daan om 't euvel te verhelpen, tevergeefs. Jan, zei een vriend, weet ge wat ge doet voor je kromme beenen? Laat de Oostersche talen schieten en wordt ad- vokaat. Advokaat? Waarom? Wel, antwoordde de vriend met een efiengezicht, dan krijgt ge misschien kans rechter te worden Geestig, ch! DANSEN HOORT bij 't modern gedoe... Lijk de uiers bij 'n koe 's Zomers in open lucht, 's winters in de [zalen... Wel, 'k ga U hier 't een en 't ander ver- 't Moog' U vervoeren Lhalen Over 't ontstaan dier dansvloeren! De eerste danszalen dagteekenen van 1715. Vóór dien tijd was slechts het hof bal bekend... Arme over-over-groot- ouders, die die gelegenheid niet 'n liadt ne flikker ts slaan!... Het eerste hofbal waarover de geschiedenis gewaagt, had plaats onder Karei V van Frankrijk (1354-1380). Het gemaskerd bal werd door Katha- rina van MeaiCis ingevoerd ruim ïooo vu kende veel bijval. De balletten kende men reeds in Italië rond 1450 en het eerste ballet, waarvan de tooneelgeschiedenis gewag maakt, had plaats te Tortona ter gelegenheid van het huwelijk van Isabella van Aragon met den hertog van Milaan. Ballet ontleent zijn naam aan het Ita- liaansche ballettoen beteekent fi guurdans Eerst in 1750 ging men over tot het aanleggen en exploiteeren van publieke danszalen... en God weet hoeveel er daar reeds sedertdien aan hun... ongeluk ge komen zijn. Want doorgaans zijn 't nog... kinderen die dansen gaan... en die dan al seffens aan trouwen denken, als z'iets hebben gezien dat hun aanstaat, zonder verder na te denken... en nochtans: Trouwen is geen kinderspel! Trouwt gij goed dan is het wek Trouwt gij met te licht gemoed 't Gaat den meesten tijd niet goed. Trouwen met te lichten zin Immer is 't een slecht gezin. Trouwen met een licht gemoed Strekt tot heil en tot het goed. Doch eenieder die het doet Overwege en wete wel: Trouwen is geen kinderspel! GELOOFT GE aan zielsverhuizing? Jawel. Ik weet zeker dat ik vroeger een ezel was... Och kom! Toen ik U 100 fr. geleend heb. ZONDER WIKKEN NOCH WEGEN, Lijk we 't te zeggen plegen, Gaan w'U hier verklaren, beste vrind. Waar zich de nauwkeurigste weegschaal [bevindt! Waarom zou 't zijn nut ook niet kun nen hebben... dit te weten? Het scheikundig laboratorium van Co lorado beschikt over een weegschaal die de meest nauwkeurige van de wereld mag geheeten worden. En dat beteekent nog [BBBBSflBBBflBBBBBBHBBB£BaBSBB Mengelwerk van 30 Jnli 1939. Nr 20. oorspronkelijke detective-roman door Laten wc daarover niet discussieeren, ZJde hij, v*e zouden het vermoedelijk met elkander niet spoedig eens worden. En in ieder geval was de zoon van den profes sor er niet tegen uit menschlievende over wegingen. Wat wilde hij dan, vroeg Antoon Van Gielen. Dat zal ik u zeggen. De jonge Evan heeft, zooals ge weet ook aan de buiten- landsche universiteiten gestudeerd. Daar heeft hij kennis gemaakt met lieden van zeer revolutionnairen aanleg. En hij heeft hun dwaze theorieën tot de zijne gemaakt. Hij is een volslagen anarchist, die meent, dat deze maatschappij gewelddadig om ver geworpen moet worden. Hij had niets tegen de uitvinding van zijl vader. Maar wat hij wilde was dit, de vreeselijke ont plofbare stof wilde hij dienstbaar maken aan de verwezenlijking van zijn waanzin nige denkbeelden omtrent vernietiging. En als zijn vader naar zijn zin gehandeld had, zouden de bommen van nihilisten en anarchisten met het nieuwe ontplofbare middel gevuld zijn. Zijn vader had daar geen ooren naar. En dit is een der rede nen van verwijdering geweest tusschen vader en zoon. Nu, zeide Antoon Van Gielen, wat hij wilde was waanzin. Maar ik blijf er bij, dat het ook misdadig is een uitvinding voor millioenen te verkoopen, wetend, dat daardoor een groote mogendheid in staat gesteld zal worden duizenden menschen naar de andere wereld te helpen. Ik heb dit alles niet verteld om een I onderwerp voor een dispuut te hebben,) al iets zulle. Wanneer de schaal ook maar met één millioenste gram wordt belast, kan men dit reeds duidelijk waarnemen op schaalverdeeling. Op dit toestel hebben ook licht en warmte vat. Om é'én der schalen naar beneden ts doen hellen is het voldoende dat er een zonnestraal op valt! En we zijn in Marseille niet, hoor! Hetzelfde resultaat bereikt men met het instrument tot op één meter afstand langs één kant te benaderen; onder den invloed van de menschelijke warmte, slaat de schaal onmiddellijk naar die zijde over. De weegschaal werd in een afgesloten kamer geplaatst, waarin licht, warmte, vochtigheid en luchtdruk steeds gelijk blijven. Het toestel wordt bediend met behulp van een ingewikkeld systeem van hef boompjes, die van buitenuit in beweging worden gebracht. Vele menschen zouden goed doen... op die balans hun... woorden te gaan wegen, alvorens ze uit te spreken! EN HIER HEBT g'een Drimse dorps geschiedenis. Door Drims duinachtige dreven dren telde dartel de deugdzame Dora. Dit da metje deed dolgaarne deugdzame daden, Dagelijks drenkte Dora de dorstige dieren. Dertig donzige duifjes doorkliefden Drims dreven, doch de dartele dreumes Dirk, des daglooners Doris Donker, dreig de driest deze donzige diertjes. Dit deerde de dierenbeschermende Dora. De dartele deern deed daarom den drommelschen dierenkweller door den deftigen diender des dorps dooreenschudden,, doch de door trapte deugniet doorscheurde de donker blauwe duffeljas des dienders. Dat deed de deur dicht "N VEGETARIËR, NAAR GE WEET, Da 's iemand die slechts groenten eet. En... 'k schreeuw me heesch Nooit of nimmer vleesch! Nu, 'k zeg het zonder schromen, Hebben de planten weerwraak genomen, Door zelf... vleesch te gaan eten. Daarom ook worden ze vleeschetende [planten geheeten! Hoe ze dat aan boord leggen! Want tanden hebben ze... zoomin als ik! Nog 'n geheim da Tc verklap! Die vleeschverslindende planten zijn dan nog meestal... bloemen... onnoodig het te verbloemen... die kelkvormig zijn en bestaan uit één enkel blad. Het regenwater stapelt er zich in op, bijzondere klieren van de plant voegen daaraan een speciaal sap toe dat de in secten aanlokt; deze sukkelen in den kelk en verdrinken er ten slotte, daar er geen uitkomen meer aan is. Hun lijken lossen zich op, en eenmaal dat die oplossing vol trokken is, dringt het vocht door tot in de plant. De spijsvertering is bijgevolg in zekeren zin geschied. De plant heeft nog maar enkel het voor haar op voor hand toebereid voetsel op te nemen... en 'n kokin heeft ze niet vandoen. Zij drinkt het als de dauw op zooals een andere plant het doet langs heur wortels met 't water dat ze uit den grond opzuigt... 't Is dus wel precies geenen biefstuk dat ze opvreet, maar eerder 'n soort oxo ofte vleeschextract! DE EIF FELTOREN IN PARIJS heeft onder de kunstminnenden niet al te veel vrienden en de meesten hebben geen goed woord voor dit gevaarte van staal en ijzer over. Er zijn echter ook geveinsde vrien den, en die zijn altijd het ergste. Zoo is bekend, dat de Engelsche kun stenaar en schrijver William Morris nim mer verzuimde, wanneer hij in Parijs was, in het restaurant van den Eiffeltoren ts dineeren. Ik eet daar, ik schrijf er mijn brie ven, zei hij eens tot een vriend en, als het kon, zou ik er willen slapen. Ge zijt dan wel erg onder den indruk van den toren, merkto de ander wel wat verbaasd op. Onder den indruk! bulderde Morris, Nonsens! Ik ga alleen daarom naar den Eiffeltoren, wanneer ik in Parijs henoom- /loi. Ha AAnijyp mariipr is nm "bot cmp.« rige ding ten minste niet te zien! HIER HEBT G'EENIGE STALEN Van volkshumor in Westfalen, t Heeft altjd z'n interessants zij. Luistert... d'r zijn er goeie bij! De Westfaal wordt geboren met klom pen aan de voeten en een regenscherm in de hand! Orde regeert de wereld, de knuppel re geert de kwajongens. Het hersenwerk is mij ts vermoeiend, zei de os, en hij ging den ploeg trekken... met z'n hersens. De jeugd is wild, zei de vrouw, toen heur kind uit de wieg viel. Eenmaal lachen is beter dan driemaal een drankje nemen. De Bcckumers gaven eens een dief geld, opdat hij zich in een andere stad kon la- tsn ophangen; hun plaatselijke galg, voor de misdadigers van Beckum bestemd, wil den ze niet ontwijden. Men zegt van den Westfaal dat hij nadat hij geboren is, evenals de kat, ne gen dagen niet zien kan. Misschien is dat waar. Maar dan heeft hij ook oogen die door de dikste eiken planken heen kijken. Hier ook een paar Westfaalsche hu morvolle grafschriften. Voor nc koster: Hier rust Mathias Kroeg, Die vrouw, kind en... orgel sloeg. Hier achter deze kerke Ligt Friedrich Wilhelm Gerken Als hij klein was, was hij een verken Als hij groot was, was hij een zwijn Ach God, wat mag hij nu wel zijn? 't Zijn ginder pittige menschen! TWEE AUTORIJDERS kwamen elkaar met hun wagens tegen op een bruggetje, dat te smal was voor de beide autos te gelijk. Ik wijk niet uit voor een ezel! riep de eene. Ik altijdzei de ander rustig en zette zijn wagen achteruit. Heel leerrijk! «BMHMHBaBBaaBBaaacaBBSBBi» antwoordde de bankier, jij bent meer idealistisch aangelegd dan ik. Laten we daar dus maar over zwijgen. Ik vertel ju- lie beiden dit om U eenig inzicht te geven in deze zaak, waaraan zooveel nog vast zit. Vertel u verder, mijnheer Van Gie len, zei Werner nu, wat u mededeelt is hoogst belangwekkend. Goed, luister dan. De professor had de samenstelling van het door hem ont dekte ontplofbare mengsel steeds meer verbeterd. En ik had intusschen de on derhandelingen over den verkoop van het gehgim voortgezet. Nu is professor Evan helaas zelf het slachtoffer geworden; men heeft hem vermoord en ik heb al meer de overtuiging gekregen, dat die moord met de uitvinding, welke hij deed, wel degelijk ir verband staat. En die verdwijning van die kist? De verdwijning van de kist ook. Maar ik geloof niet, dat het dezelfde menschen zijn, die den dood van den professor op hun geweten hebben. Maar wat meent u dan, dat het ge val is. Hoor eens hier. Ik weet het natuur lijk ook niet. Maar ik denk, dat de revolu tionnairen getracht hebben, achter het geheim te komen. De jonge Evr.n staat in hun dienst. Daarvoor heeft hij dien nacht de papieren, etc. onderzocht, maar hij heeft niet kunnen vinden, wat hij zochr. Hij zou er dus geen belang bij hebben, die kist te ontvreemden, daargelaten nog, dat hij er volkomen het recht ree had en deze, als behoorenue tot de nalatenschap van zijn vader, kon doen opeischen. Maar wie anders zouden dan de kist hebben doen verdwijnen. Ge vergeet, dat er neg andere be langhebbenden zijn. Ik vermoed, dat de spionnen van de een of ani ere groote mogendheid beproeven zoo achter het ge heim te komen. Dat zij gemeend hebben door zich in het bezit te stelltn van die kist, achter het geheim van de samenstel ling te komen. Zou men voor zoo'n middel niet te- Voor de Japneuzen riekt het aangebrand Ginder in 't verre Chineesche land t Duurt langer dan z'hadden verwacht Want de Chineezen verdedigen zich met [kracht En... wat zijn me dat nu voor kuren t Zijn de Tennisclubs die 't moeten be- [zuren. Nog niets over vernomen? 't Staat per tang in alle groote Japansche dagbladen te lezen... maar 'k put het ook simpel uit 'n... Vlaamsche gazette. In dat blad staat te lezen dat zeven honderd tennisclubs in dat gezegend land bevel hebben gekregen van het Ministerie van Economische zaken, het gebruik van hun tennisballen tot een minimum te be perken, want er zouden slechts nog 778 dozijn harde rubber- ofte tennisballen beschikbaar zijn. Het besluit zou getrof fen zijn in verband met de vijandelijkhe den in China. Wij vragen ons af of de Japanners soms op die manier ingespaarde tennisballen niet willen gebruiken om de Chineezen te bestoken. Na kogels, rubberballen... en nadien kunnen ze nog altijd... met spek schieten! OP 15 JULI 11. wanneer het zoo heet was dat de kraaien gaapten, ging luie Jan werk zoeken. Wat kunt gij? vroeg hen; de heer tot wien hij zich wendde. Ik ben sneeuwvager, antwoordde luie Jan. Zoo! Maar in vollen zomer kan ik u niet aanstellen, man! Waarom niet, mijnheer? Wij hebben immers een Minister van Oorlog, zelfs in vredestijd... EEN AMERIKAAN daagde een... advo kaat voor het gerecht. De reden? Wel luistert: Een gebuur had gedreigd onzen Ameri kaan bij den neus te trekken. Uw raad? vroeg hij een advokaat. Smeer uw neus in met olie en vase line, zei de verdediger van de weef en 't kinddan slibbert hij door zijn vin gers... 't Is tien dollars voor 't advies. Geen eens, zei de man. Aftruggelarij. En de advokaat kreeg vijf dollar boete, omdat hij een klant... bij den neus had willen nemen! EN NU, beste Lezers en alderliefste Le zereskens, gaan we nog ne keer ons kele stemmen en 't volgende liêken aanheffen. Zijt g'er? Eerst een mate voor niets... Een, twee, drie! PALMYRE MET KORTE HAREN (Voor een man). L Ik heb zeven jaar gevreên 't Waren jaren van plezier En nooit zal ik haar vergeten 't Zoete liefje, mijn Palmyre. O, ze had zoo 'n schoone lokken. Blond, als 't golvend gouden graan Dat wij in de zomermaanden Zien in de landdouwen staan. Refrein (Hij neems een kies haar uit zijn'zak), O Palmyre, Palmyre, Palmyre 'k Kreeg als laatste souvenir Dat ik eeuwig zal bewaren Deze schoone blonde haren. O Palmyre, Palmyre, Palmyre Dit is 't laatste souvenir. IL Ja, om die verdraaide mode Ach hoe dwaas toch en hoe laf, Sneed zij op een zek'ren morgen Al die schoone haren af. Neen, ik zal het nooit vergeten Hoe zij op dien morgenstond Als een nonneken geschoren Thuis voor haar spiegel stond. III. 'k Kon mijn oogen niet gelooven En. in_woede zasda ik ras Dat zij nu percies, Verdorie Een mislukte jongen was. f Dat scheen haar niet te bevallen Kwaad heeft zij zich omgekeerd En ze wierp mij voor de voeten Heuren afgesneden steert. IV. 't Is omtrent een Jaar geleden Dat dit drama is geschied, Mager ben 'k er van geworden Want mijn hart heeft zoo 'n verdriet 'k Kan geen meisken meer beminnen Om de liefde geef ik geen zier Altijd zie ik in mijn droomen 't Vroeger beeld van mijn Palmyre. V. Na den oorlog, menig meisje Raakte toen heur haren kwijt Omdat zij hier met den Duitscher, Al te vriendlijk had gewijd Korte haren, 't werd als schande 't Werd als straf toen aangezien Maar vandaag, met korte haren, Loopen negen op de tien. VI. De doktoors, zoo staat geschreven Hebben meer dan eens verklaard, Dat een vrouw met horte haren, Eenmaal krijgt moustache en baard i En dan moeten alle meisjes Dus ook gij, o, mijn Palmyre, Zich als 't mansvolk laten scheren 's Zaterdags bij den barbier. VII. (Bis-couplet). Volgt niet meisjeslief de grillen, Van zoo menig modepop En zegt stout, ik houd mijn haren Kost wat kost op mijnen kop Want zoovelen zuchten heden, Had ik het maar niet gedaan, Als, lijk een mislukte jongen, Zij dan voor hun spiegel staan. 't Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBB&BBBBBBSIBnBHflBHBBB rugschrikken, riep Antoon Van Gielen. De bankier glimlachte. O, zei hij, ge hebt geen idee van wel ke middelen de spionnage-bureaux wel ge bruik durven maken. En is hun opzet gelukt nu zij die kist hebben, vroeg Frits Werner. Weineen, zoowel de zoon van den professor als zij zullen teleurgesteld zijn. Het geheim van de uitvinding is veilig in mijn bezit. Antoon Van Gielen sprong op. Ik wilde, riep hij, dat die vervloekte uitvinding nooit gedaan was. U meent het geheim veilig in uw bezit te hebben vadsr, maar naar hetgeen u overkomen is lijkt het geheim voor den bezitter er van nog al bijzonder gevaarlijk. Frits Werner beaamde deze cpmerklng van zijn vriend volkomen. Inderdaad, als hetgeen de bankier verteld had waar was, en hij kon daaraan moeilijk twijfelen, dan zouden degenen, die het geheim achter halen wilden, voor geen middelen terug deinzen. Dit was trouwens al voldoende bewezen. Maar al geloofde Werner, het geen Van Gielen vertelde, hij voelde toch ook wel, dat deze niet alles had medege deeld, dat hij nog bijzonderheden kende, waarvan hij niet wilde spreken. Trouwens Van Gielen had immers zelf gezegd, dat hij niet alles vertellen zoude. Werner's gedachten werden onderbro ken doordat Antoon Van Gielen uitriep: Maar wat mceten wij nu doen. We durven naar den moordenaar eigenlijk niet meer te zoeken, omdat wij de ont dekking vreezen, dat Alice's broer niet vrij uitgaat. Doch moeten we dan met over elkaar geslagen armen blijven wach ten tot tijd en wijle er andere pogingen gewaagd worden. Ik heb de overtuiging, dat degenen, die het geheim wilien bezit ten, zich niet zullen laten ontmoedigen, dat zij trachten zullen nieuwe plannen ten uitvoer te brengen, die wel het gewenseh- te succes opleveren. Ik heb Alice Evan feitelijk beloofd, dat ik niet verder zou onderzoeken, zeide Werner. ELKANDER VERGEVEN EN VERGETEN... Dat is gemakkelijk gezegd, maar veel moeilijker gedaan, omdat niemand graag den eersten stap voor de verzoening doet, omdat niemand graag de eerste is om het ongelijk te bekennen! Want de ver zoening is niet gemakkelijk, en al zouden we heel graag ons ongelijk bekennen, het valt altijd moeilijk het eerst het ver zoenende woord te spreken. Ook hier wordt aan de vrouw gevraagd de eerste te zijn haar trots opzij te zet ten, om de verzoening te bewerken, Het leven bestaat nu eenmaal niet steeds uit aangename dingen. Het gebeurt maar al te vaak dat kleinigheden de stemming komen storep en zelfs aanlei ding geven tot heftiger woorden dan men zelf verwachtte. Als men achteraf de oor zaak beschouwt van de ruzie, of de ont stemming, dan staat men zelf verbaasd over de onbenulligheid ervan. En toch kunnen kleinigheden een menschenleven verwoesten. Als steeds van beide zijden wordt volgehouden in de booze luim, dan leidt het dikwijls tot onoverkomelijke moeilijkheden. In het huwelijk komen dikwijls mee- ningsverschillen tot uiting, ook bij men schen die elkaar liefhebben en achten. En al leert de ervaring dat de kleine on- eenigheden bij de liefde behooren als de kruiden bij de spijzen omdat de ver zoening weer eens alle betoovering van de liefde laat opleven het te veelvul dige gebruik van kruiden werkt altijd schadelijk. De verzoening is niet gemakkelijk en ook hier schuilt het gevaar dat bij her haling de kracht voor de inspanning ont breken gaat. Veel personen lijden eronder dat zij zoo moeilijk den eersten stap kun nen zetten. De reden van het mefnings- verschil is allang vergeten, als zij nog steeds koppig, prikkelbaar en ontstemd rondloopen. In hun hart wenschen ze vrede en rust, maar het verzoenende woord wil niet over hun lippen. Zulke toestanden kunnen zwaar wegen op het gezin, en hoe eerder zij opgeklaard worden, hoe beter. Dikwijls mokt de eene partij, zonder dat de reden ervan bekend is aan de andere partij. In dit geval kan alleen een loyale uiteenzetting hulp bie den. Is die reden wel bekend, dan moet getracht worden de oorzaak van het mee- ningsverschil zoo gauw mogelijk weg te ruimen, en moet een einde gemaakt wor den aan de ontstemming. Eén enkel woord, één gebaar van verzoening, van goeden wil, op het juiste oogenblik gezegd of gedaan, kan onmiddellijk den vrede weer in huis brengen. Het kan offers kosten, maar men vindt de belooning in de goede daad zelf. GOUDEN WOCRDEN De menschen beklagen zich vaak het meest om de stormen die losbreken uit de wolken, door henzelf aan den hemel van het leven samengedreven. Menige uitvinding is het gevolg van een diepgewortelde ontevredenheid. De hand van den arme is de bank van Christus. Men dooft de zon niet uit, door zich te laten blinddoeken. VOOR DE KEUKEN Bij vele onzer buitenmenschen is de gedachte nog ingeworteld, dat lever voor niets deugt. Dit komt hoofdzakelijk voort uit het feit, dat men niet goed deze ge zonde spijs weet te bereiden. Nochtans zijn er zeer goede recepten, die gemak kelijk uitvoerbaar zijn door elke huis vrouw. Hier laten wij er enkele volgen: Gekookte lever. 1 Kgr. lever, 2 liter water, 75 gr. zout. Wasch de lever en leg hem in kokend water. 1 Uur langzaam laten koken. Haal de lever er uit en leg hem in koud water tot aan het opdienen. Dagelijks het water ververschen. De lever wordt koud opgediend met peper en zout bij den boterham. Gebraden lever. 1 Kgr. lever, 200 gr. spek, 75 gr. boter, peper, zout, water. Wasch de lever, droog hem af en door spek de lever. Bestrijk hem met boter, kruiden als de korst gevormd is Na 10 minuten giet er een weinig water bij en bind de saus welke dan over het vleesch gegoten wordt. Heel warm opdienen. Gebakken lever. 1 Kgr. lever, 100 gr. boter, 10 gr. zout, peper, 125 gr. tarwe bloem. Snij de lever in stukjes. Kruiden. Wentel de lever in bloem en bak de stuk jes in gebruinde boter ongeveer 20 minu ten. In kastrol warm houuen. ENKELE WENKEN Likeurvlekken verwijdert men het best door ze met verdunde spiritus in te wrij ven en met lauw water na te wacschen. Gekleurd borduurwerk doet men het eerst in water met een scheut azijn en wascht het daarna in een lauw sopje van vlekkenzeep, flink naspoelen in koud wa ter, uitknijpen, op een schoonen doek leg gen en opspannen, zoodat de verkeerde kant boven ligt; dan, voor het geheel ge droogd is, met niet te heet ijzer op strijken. IHSBKHBBBBBBBBSaBaBBBBBBBSQBBaSBBBBBBBB3B33B!B2BaSQBEBr>i:Q!3 GEBRUIK: den eersten Augustus middelrif de spoorioeg 50 rogels schrijven taalfouten centraalstation de machine beslist vastberadenspreken. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie. 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 20-7-39, in België, 25 faillissementen uitgesproken, tegenover 5 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurend de week 14-7-39 tot 20-7-39. 16 Diversen. 1 Handelaar in confectieartikels. 2 Industrieelen. li Kolenhandelaar. "1 Cinemauitbater. 1 Schilder. 1 Aannemer. 2 Radio's. In totaal werden er van 1-1-39 tot 20-7-39, in België 463 faillissementen uit gesproken, tegenover 369 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 20-7-39, werdén in België 159 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 99 Wan vragen gehomologeerd, tegenover 122 en 72 over hetzelfde tijd perk van 1S38. PROTESTEN. Over de week ein digende 20-7-39, werden in België 3001 protesten geregistreerd, tegenover 1545 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 29-7-39, werden in Bel gië 66.466 protesten geregistreerd, tegen over 54.727 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, BruSsel-Zuid. Opgericht in. 1888. BtaSaBBBHaBBEBBBBRBBSBBBBBBB 1 AUG. Te 3 u.. ten gemeentehuize te GELUWE, bestratingswerken in de I.ourdesstraat. Bestek 37.870.79 fr. Stuk ken ter inzage ten gemeentesecretariaat len te koop, prijs 15 fr. bij arr.-ingr. A. De [France, te leper (postch. 405663). 4 AUG. Te 11 U, voor den H. Ver- Ischoore, Hoofdingr.-best van Bruggen en I Wegen. Langestraat, 69, Oostende, vcr- sterkingswerken van gedeelten glooiing van het kanaal van Plasschendale naar NIEUWPOORT. Bestek nr 94 van 1939 (Ned. tekst). Prijs 6 fr. Plan, prijs 5 fr. 14 JULI. Ten Gemeentehuize ie OOSTDUINKERKE, bestraten van ver schillende wegen. Bestek 59.000 fr, VANTHOURNHOUT E., Gistel, 44.700; Persyn Ph., Oostende, 46.847,50; De Bus- schere en Zonen, Tielt, 47.925; Seys V., Eernegem, 48.655; Jonckheere M, id., fr. IHBBBBHBBBflBEHHBHBflHBHHBBBflS Maar nu nam de bankier het woord. Ik begrijp volkomen uwe ontmoedi ging, zeide hij. Het onderzoek naar den moordenaar van Evan kunt ge gerust staken. Help liever in plaats van de zaak tot klaarheid te brengen, waar niemand iets aan heeft; lk zelf help liever voorko men, dat de jonge Evan als de dader zou worden aangewezen. Maar hoe zouden wij dit kunnen voorkomen, vroeg Werner. Wel het is daarvoor in de eerste plaats noodig, dat ge weet, wie de man is, die u gewaarschuwd heeft, de man, die ook weet, dat de zoon van Evan sinds we ken hier te lande vertoeft. Hij is in dit drama zeker niet alleen maar een belang stellend toeschouwer. Wij mceten voorko men, dat hij gaat spreken. Hebt u eenig vermoeden wie hij zijn kan, vroeg Werner. Neen, antwoordde de bankier zeer beslist. Zie eens, de moord op den profes sor kan ik mij verklaren. De verdwijning van de kist ook, want al is het ons nog niet duidelijk op wat wijze men die zco onbemerkt heeft kunnen verdonkerema nen, ik weet dat er lieden zijn die tot die daad in staat. Ik weet echter heelemaal niet wie de man wezen kan, die op zoo eigenaardige wijze zich met deze zaak be moeit. Op dit ^ogenblik werd aan de deur van de kamer geklopt en de dokter trad bin nen. Hij groette de beide jongelieden en wendde zich toen dadelijk tot den ban kier. Wel mijnheer Van Gielen, zeide hij, dat lijkt er niet naar alsof u mijn voor schriften trouw zoudt opvolgen. Ik heb zeer beslist verboden, au, u zich zoudt inspannen. Maar dat doe ik ook niet dokter. Dat doet u wel. Ik hoor van den be diende, dat uw zoon en deze heer al lan ger dan een uur in de kamer zijn. En ge zijt in druk gesprek geweest. Als ge wer kelijk genezen wilt, moet ge u beter in acht nemen. U hebt gelijk, dokter, zeide Antoon 49.115; Croos O., Veurne, 52.170; Vanler- berghe O., Pervijze, 53.835 fr. 17 JULI. Te 9.30 u., ten «Hotel du Commerce», te VEURNE, door de Noordwatcring van Veurne, bedelf- en reitwerken in da vaarten en waterloopen der Watering, Lot 1: Morlion J., Adinkerke, 29.975 fr. Lot 2: Morlion J., 18.970 fr. Lot 3: Decroos O., Veurne, 10.625 fr. 19 JULI. Te 11 uur, in de Magda- lenazaal, Brussel, leggen van telefoonka bels in de netten DIKSMUIDE. ROESK- LARE, HARELBEKE en DEN HAAN. Gebr. VERLY, Meenen, 112.240,60 fr.; Gebr. Merckx, St-Gillis-Dde, 114.971,85; Wwe Ide en Zn, Assebroek, 117.042,50; M. Van Opdorp, Strombeek, 117.228,25; C. Corbisier, Gent, 126.751,25; A. Casteleyn, Gistel, 128.667; J. Roeland, Brussel, 142.871 fr. 50; R. Bcrucsin, Schaarbeek, 163.277; L. Dcwilde, Baasrode, 163.823,50; O. Ver- straete, Ingelmunster, 176.708.50; Travaux Hydraulisues et Entrepr. Gén., Brussel, 195.668,10; P. Roelandt, Gentbrugge, fr. 201.976 Wijngaardstr. 9, Izegem Groote Prij» Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Parijs 1937. I. - DAGVAKSCKOOL voor SCHOEN- MA.KEN. Uitgebreide vakkennisNe- derlandsch - Rekenkunde - Meetkunde (voor patroonmaken) - Boekhouden - Al gemeen en toegepast teckenen - Patroon- maken cu snijden - Looien van leder - Maken van leesten - Maatschappijleer - Gezondheidsleer - Godsdienst. De meest volledige opleiding tot het maken zoowel van den gewonen schoen als van het hoogste luxewerk. Drie volledige studiejaren cn céu vervolma- kingsjaar. Aannemings voorwaarden: 1) De leerlingen moeten 13 jaar oud zijn. 2) Ze moeten het 6° studiejaar der la gere school met vrucht gevolgd hebben. 3) Het inschrijvingsrecht op dc cursus sen is vastgesteld op 50 fr. II. - DAGAFDEELING voor SCKOEN- STIKSTERS (2 studiejaren). Volledige Theoretische cn praktische opleiding. Voorwaarden: 14 jaar oud zijn. III. - DAGAFDEELING voor MACHI NAAL SCHOENMAKEN (in wording). Men zal 2 jaar handwerk moeten aange leerd hebben in de 1° afdeeling om tot die afdecliug te worden toegelaten. Dus NU INSCHRIJVEN. IV. - ZONDAG en AVONDSCHOOL voor Patroonmaken (3 jaar). - Houtbe werking, Mcubclmaken (3 jaar) - Tee- keningen (3 jaar). Inschrijven bij E. H. BESTUURDER Roeselarestraat 41, IZEGEM, of bij Heer C. NEYRINCK, Hondstraat 39, IEPER De lessen herbeginnenvoor de Dag school op 11 September, te 8 uur; voor dc Zondag- en Avondlessen op 16 Sep tember, te 17 uur. Van Gielen, we zullen gaan, we waren te lang al hier. Hij reikte z'n vader de hand en ook Werner deed dit daarna. Zooals we afgesproken hebben, zei de bankier nog, zoek dien man op en tracht te weten te komen welke bedoelingen hij eigenlijk heeft. Toen de beide Jongelieden buiten de ka- r er waren, zeide Antoon V»n Gielen tot zijn vriend; Wat dunk je Frits. Ik weet het niet, antwoordde deze, ik heb zooveel gehoord ik kan nu niet be slissen, wat ik doen moet. Maar ik zal trachten den man weer te vinden. Ik heb trouwens zoo de idee, dat hij zelf weer op dagen zal, indien-hij bemerkt, dat ik van zijn mededeeling voor mijn courant geen gebruik maken zal. Als hij het zelf maar niet mededeelt aan andere bladen. Dat geloof ik niet. Ik geloof eerder, dat hij denkt mij te kunnen gebruiker- Anders had hij mij niet gezocht. In ieder geval, Frits, indien we kun nen, moeten we voorkomen, dat het be kend wordt dat Alice's broer terug was. Jij zult om harentwille daaraan meewer ken. Werner knikte. Ja, zei hij. De beide vrienden namen afscheid. An toon wilde zijn vader niet verlaten. Ik blijf hem bewaken, zei nij, want ik vrees dat er nog eens een aanslag op hem gepleegd zal worden. Werner ging dus alleen. Hij wist eigen lijk niet goed, wat hij doen zou. Hetgeen hij dien dag vernomen had, had hem op veel bijzonderheden een andereren kijk egeven. Zijn veronderstelling dat Alice Evan tsrwille van Antoon Van Gielen en zijn vader de heele zaak jiever wilde laten rusten, leek hem nu ook zeer onwaar schijnlijk. Eerder zou zij om haar broeder elk verder onderzoek liever achterwege zien blijven. I. - GEBRUIK NIET: den eersten Oogst middenrif da ijzerweg 50 lijnen schrijven taalkundige fouten middenstatie het machien met beslistheid spreken II. - KIES STEEDS HET JUISTE WOORD: 1) Veranderen: iets wordt gansch anders; I V/ijzigen: iets wordt gedeeltelijk anders; Vb.: ts wetteksten werden -eenigszins gewijzigd daar intusschen dt toestand veranderd was. 2) Bezorgen: doen verkrijgen; Verschaffen: men verschaft iemand alleen datgene wat hij noodig heeft en dientengevolge gevraagd heeft; Vb.: gij moet ons geld bezorgen; hij verschafte hun brood en kleederen. III. - LET OP HET VOORZETSEL: aanbevelen in iemands gunst; bij iemand; voor een belooning; afgaan op praatjes; hij is afgunstig op, jegens iedereen; behooren tot, onder, bij; behooren aan: toebehc ren. V.B.O. Bijdragen: Beschermend I.id: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 2$; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening -112.386, V.B.O., Deurne-Antwerpen. lEiSBSEBEBtESnSBSBaaEEBBBBBSB&BIBfiaflBBEaBBBBBBaaaBaiSBBSHBEilEB WFKFt ltKVTH heid aan Napoleon I. Na de ramp van EnhLlJnJLH Waterloo, was Napoleon gedwongen het LITllRGtSCH lillï IFT1JN bestuur van Frankrijk neder te leggen en het land te verlaten. Hij meende het best zich te schikken naar de bepalingen van Engeland. Doch in Engeland aan gekomen, vernam hij dat Engeland beslist had hem naar het eiland Sinte Helena te verbaninen. Den 7 Augustus werd Na poleon aan boord gebracht van de Nort humberland, die drie dagen nadien ver trok, en landde er den 15 October aan, om het nimmer levend te verlaten. 1938. Heel Mechelen feest In tegen woordigheid van Koning Leopold III deu eersten uitgang van de Hanswyck-praal- stoet. ZONDAG 30 JULI 193» Negende Zondag na Pinksteren. De ondervinding zoowel als de christe lijke leering zeggen ons dat de bewerking onzer zaligheid geen gemakkelijke taak is. V/ij hebben immers in den strijd voor het behoud onzer ziel met talrijke en listige vijanden te kampen. Van deze vij anden nu dragen wij den gevaarlijksten altijd met ons mede, te weten onze be- dorvene natuur. Eovendien leert ons het Geloof dat wij onze geestelijke vijanden onmogelijk door onze eigene macht kunnen overwinnen. Hierop vooral wil de Liturgie vandaag onze aandacht vestigen, terwijl zij ons tevens den waren weg aanduidt, langs denwelken wij tot de zegepraal zullen ge raken. Reeds In de Intreezang herinnert ons de H. Kerk dat wij om over onze vijan den te zegevieren, al ons betrouwen moe ten stellen op Gcd, die ons zijn beloofde hulp niet zal weigeren op voorwaarae dat wij er Hem standvastig om bidden: Zie God komt mij ter hulp en de Heer is de beschermer mijner ziel. Zoo zouden wij altijd behooren te bid den, dan zou God ons in zijne barmhar tigheid ook altijd kunnen verhooren. Nu echter vragen wij dikwijls zaken die schadelijk zijn voor onze ziel en in plaats van Gods bescherming af te smeeken, la ten wij ons zelfs in het gebed besturen door onzen allerergsten vijand, onze eigen liefde. Wij vragen aan God niet wat Hem benagelijk is, maar wel wat ons het meest bevalt. Welke verwoestingen deze eigenliefde in onze ziel kan teweeg brengen, toont ons het Epistel. Laten wij derhalve voor hem op de hoede zijn, d. w. z. laten wij ons zeiven mistrouwen. Weliswaar zullen -wij aan zijne aanvallen blootgesteld zijn, maar indien wij God bidden, zooais de. Liturgie ens leert, zullen wij altijd zege vieren, want 's Heeren macht is sterker dan die van al onze vijanden. Die macht zal ons vooral door de E. Communie medegedeeld worden. Met Je zus in ons zullen wij sterker zijn om aan de bekoringen en de gevaren te weder- staan. «Oi- WEEK-KALENDER 30 Z 9* Zond. na Sinksen. HH. Abdon en Sennen. H. Boetprocessie te Veurne Evangelie: Jezus weent over Jeruzalem. 31 M H. Ignatius van Loyola AUGUSTUS - KOORNMAAND 1 D St Pieters Banden 2 W H. Alphonsus v. Liguori. Portiuncula 3D Vinding van StStefanus'lichaam 4 V H. Dominicus 5 Z O. L. Vrouw ter Sneeuw 6 Z 19* Zond. na Sinksen. O.H. Gedaante verandering. leper Tuinfeest. HERDENKINGEN 30 JULI: sj40. Beleg van Doornik door de Franschen. Na den slag bij Sluis trok Jacob van Artevelde, aan het hoofd van 120.000 man naar Doornik, die door de Franschen was ingenomen. De koning vroeg vrede en een wapenbestand van zes maanden werd gesloten. Van Arte- velde werkte alsdan om de Vlamingen volledig aan Lodewijk van Nevers te doen verzaken, doch hij kon er niet in slagen. 1750. Jean Sebastian Bach overlijdt te Leipzig. Hij is de vader der Duitschc toonkunst. 1784. De Fransche schrijver Diderot gestorven te Parijs, alwaar hij in 1713 geboren werd. Hij gaf met d'Alembert de Encyclopedie uit (1772). 1898. Dood van Bismarck, Duitsch staatsman, in 1815 geboren. Hij stichtte tijdens den Franse hspuitschen oorlog 1870-1871 het Duitsche Rijk. 31 JULI: 1815. Engeland weigert de gastvrij IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Maar Werner zou dien dag nog meer vernemen. Hij had nog nauwelijks de woning van den bankier verlaten en wandelde langs den Singel, toen hij staande gehouden werd door iemand, dien hij niet herken de, maar wiens gelaatstrekken hem toch wel zeer bekend voorkwamen. U is de journalist Werner, nietwaar, vroeg hij. Ja, antwoordde Werner, die ben ik. Dan wil ik mij even aan u voorstel len, zei de ander, ik ben Evan. Het was Frits Werner of hem een eleC' trlsche schok door de leden voer. Wat? U is Evan, de zoon van den professor, riep hij. Ja. Laten wij daarginder in het plantsoen op een bank gaan zitten. Ik zou u gaarne spreken. Frits Werner liep zonder te spreken mee. Hij had eenige oogenblikken noodig om zijn zelfbeheersching te overwinnen. Hij liep dus naast den man, dien men reden had te verdenken, dat hij schuld had aan den dood van zijn vader. Hij zag zijn gezel ter terzijde aan. Hij was lang en mager, zijn gelaat was bleek en niet gebruind zooals men verwachten zou van iemand die maanden lang in.de warme landen gereisd had. De man had groote, dwepende oogen en Werner dacht onwil lekeurig aan hetgeen de bankier verteld had, omtrent zijn buitengewone revolu- tionnaire ideeën. Toen zij bij de bank gekomen waren, zeide de zoon van oen professor: Hier kunnen v;e ongehinderd praten, mijnheer Werner. Gij hebt zeker in de courant gelezen, dat ik pas in het vader land teruggekomen ben. Wat hebt ge daarbij gedacht? Wat ik daarbij gedacht heb, vroeg Werner voorzichtig, hoe bedoelt ge dan. Wel gij zult geweten hebben, dat dit bericht niet geheel is overeenkomstig de waarheid. Ik heb dat later vernomen. Later vernomen? Men Leeft u dus 1 AUGUSTUS: Engeland. Bank HolidayA Zwitserland. Nationale Feestdag. 1578. Rymenam wordt ingenomen en door de Spanjaards in brand gestoken, maar de Belgen kregen hun vijanden op een nieuw slagveld en, na hun groote verliezen te hebben toegebracht, behaal den zij de zegepraal. 1936. Dood van M. Blériot, die in 1909 het eerst per vliegtuig over het Kanaal vloog. 2 AUGUSTUS: 1824. Geboorte te Aalst van Willem Rogghé, Vlaamsch schrijver en toonee!» kundige, te Gent overleden in 1896. 1831. De tiendaagsche veldtochtDien dag was Leopold I te Luik, toen hem, te midden de feestelijkheden, bericht werd dat de Hollanders, zonder rekening te houden van het wapenbestand in Novem ber van het vorig jaar gesloten, de grens waren overgetrokken met een leger van 95.000 man, onder geleide van den prins van Oranje. Onmiddellijk trok de koning naar Brussel, gereed om onze onafhan kelijkheid te verdedigen. Ons leger telde slechts 20.000 man. Het werd in tweeën gesplitst: het leger van de Schelde onde^ Tieken, en het leger van de Maas ondef Daine. Dit laatste werd op de vlucht ge zet en de vijanden gingen Brussel in nemen, toen een Fransch leger van 50.000 man, onder bevelhebberschap van Maarschalk Gérard, ln België viel en de Hollanders over de grenzen terugdreef. 1936. Sylveer Maes wint de dertigste Ronde van Frankrijk. 3 AUGUSTUS: 1312. De Kwade Sint Maartensdr waarop de edelen willen deelnemen aan de kiezing van een Prins-Bisschop te Luik. Maar de geestelijkheid en het vólk weigerden zulks toe te laten. Tweehon derd edelen moeten vluchten en ver schansen zich in de Sint Maartenskerk, die in brand gestoken werd, en al da vluchtelingen kwamen in het vuur om. Die wreede gebeurtenis heet Kwada St Maartensdag 1914. Duitsche oorlogsverklaring aan Frankrijk. Te Antwerpen eerste Vlaamsche in cidenten in het Hopital Militaire door honderden gemobiliseerden wordt da Vlaamsche Leeuw en Groeninge gezongen, als uiting van verzet tegen Fransch sprekende officieren. 4 AUGUSTUS: 1744. Frankrijk verklaart den oorlog aan Maria-Theresia. 1914. 's Ochtends te acht uur, twee minuten, werd het Belgisch grondgebied, bij den grenspost van Gremmenich, ge schonden door een detachement Duitsche Uhlanen. De eerste geweerschoten var» den grooten wereldoorlog 1914-1918 wer den afgevuurd door Belgische gendarmen, op wacht bij dezen grenspost. 5 AUGUSTUS: 1582. Verovering van Oudenaarde door Alexander Farnese. 1875. Dood van den bekenden sprook jesschrijver Andersen. Geboren in 1805. 1937. Een groote brand breekt te Ant werpen uit in den Grand Bazar du Bon Marché; een pompier wordt gedood bij de reddingswerken. P. B. IBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBSIEBBBB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUB OF VRIEND. ZOO STENT GE ONS. DANK EROM. IBBBBBHBBDBBHBHBBBflBHHBBBBBB niet gezegd, dat ik reeds eerder terugge komen ben. Neen. De ander zag hem even van terzijde aan. In zijn oogen las Werner wantrou wen. Wat meent ge, vroeg hij, denkt ge dat ik u misleid. Ik meende, dat de jonge Van Gielen u gezegd zou hebben, dat hij mij eerder al onder eenigszins vreemde omstandig heden had ontmoet. Dat heeft hij niet gedaan. Hm, als gij dit zoo pertinent be weert, dan moet ik u gelooven. Maar ge weet het nu dan toch. Ja, ik weet het nu. En met welk doel hebben zij het U thans verteld, terwijl zij daarover vroeger niet gesproken hebben. Dat zal ik u ook zeggen, mijnheer Evan. Toen ik vanmorgen bij mijnheer Van Gielen kwam, wist ik, dat u al eerder terug waart gekomen. Ik wist dat uit an dere bron. En toen... Ja, ik begrijp het al, viel Evan hem levendig in de rede, toen moesten zij u wel ln vertrouwen nemen. Zij hadden het om uwentwille ver zwegen. Och, hoe lief van den bankier. Zij vreezen, vervolgde Werner, zon der op die op sarcastischen toon geuitt* woorden ts letten, dat u zeer in ongele genheid zoudt komen, indien het bekena werd, dat gij reeds hier waart, toen uw vader werd begraven, misschien ai toen hij werd vermoord. Ja, zei Evan heftig, toen mijn vader werd vermoord, was ik ook reeds terug. Ei zoo, en de heeren Van Gielen zijn wel zoo goed te veronderstellen, dat ik daar om schuldig zou zijn. Misschien insinueert de bankier wel, dat ik zelf mijn vader vermoord heb. De ellendeling is er toe ia staat. Of gelooft u dat soms ook?

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 9