God en de Oorlog De moeilijkheden der bevoorrading! Hitler ¥®@rt het leger isan De oorlog in Europa Duitschers en Russen helhen de sciieidingsgrens in Pelen getrokken Voor onze Belgische Soldaten... Ministerpresident Calinescu Begraven Beweging aan het Weichselfront maar Hess zuivsri hef achterfront Even uitrusten na een veldslag WEEKBLAD 50 CENTIEMEN. 36" JAAR.-N'40. «DE POPERINGENAAR KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS ibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbubibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb INTERNATIONAAL OVERZICHT Warschau bijna vernield en tot overgave gedwongen Russische bedreigingen tegen Estland Von Ribbentrop naar Moskow DE GEBEURTENISSEN DAG NA DAG De toestand op Vrijdag 22 September ibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbib ZONDAG 1 OKTOBER 1939. Uitgever: Sansen-Vanneste, Poperinge. Telefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70. EEN ABONNEMENT KOST VAN NU TOT EINDE 1939: Binnenland 7,50 fr. Belg. Kongo 11,90 fr. Frankrijk 11,90 fr. belgisch ge'.'l Engeland 12,60 fr. belgisch geld Ander landen 17,50 fr. belgisch geld AU, Utiavcrhen lim verqnlu/oor<icUit voor hun artikel,. vmssmm ■1 ii—üj«iiiuuas»ii n TARIEF VOOR BERICHTEN: Gewone berichten per regel 1,25 fr. Kleine berichten (minimum) 5,fr. 2 £r. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1° hl. per regel 5,fr. Berichten op 2° hl. per regel 2,50 fr. Berichten op 3* hl. per regel 1,50 fr. 1 Rouwber. en Bedank, (min.) 7,— fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag, Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be- richten tegen den Donderdag noen. worden er, om wat meer afwisseling te brengen in bun monotoon soldatenleven, liederavonden en andere feestelijkheden over bet ganscbe land ingericht. Hier boven hebben we een foto uit zulk een avond. Hoogere officieren en andere ge- gradeerden met daarachter een ganscbe zaal soldaten klappen in de handen als bewijs dat het Ken opgevoerde wel bevallen is, IBBBBBBBflflflBflBBflBBflBBBBflflBflBBBBElBBBBBBBBBBBBBBBBaBBflEBBB Waarom belet God die menschen- moorderijen niet? Hij is machtig en Hij is goed Zoo spreekt de mensch. Ja maar, Hij is ook wijs en recht- veerdig. Hij weet het best. Wij moe ten den Oppermeester geen les geven. Wij bekijken een landkaart, maar God kijkt verder. Zijn plan behelst het heelal en zijn blik gaat over alle tijden. Menschdom onderzoek uw geweten. Gij dacht veel te geven als gij 's Zondags in de Mis 1 fr. legdet in de schaal voor de Missiën, voor 't Chris telijk Onderwijs of andere nuttige en noodige instellingen. Gij waart noch tans een rijke duivel, zooals het volk zegt, en gij verteerdet zoo gemakke lijk geld voor uw eigen plezier. Gij kondet de Paters of Zusters die kwamen schooien met een klein geld stuk paaien. Als God u vroeg voor de zijnen, Hij dis alle recht heeft van vragen en ook u alle weldaden jeunt, hewel, 't was altijd te veel. En nu komt de oorlogsgod en hij eischt geld en nog geld niet enkel in de oorlogvoerende landen maar ook stukken van menschen bij de neu tralen. A KOM. Kom en volg Me sprak de Heer minzaam tot zooveel jongelingen; laat u inlijven in mijn militie; doe aan Katholieke Actie; gebruik uw vrijen tijd, uwen invloed om aposto laat uit te oefenen; maak propagan da voor Mij op uw bureel, in uw fa briek, op het veld, overal Menig goê jongen deed vurig mee als Kajotter, Boerenjeugd, Midden- standsjeugd. Maar het gros van 't leger bleef thuis en amuseerde zich den Zondag, God weet hoe! En nu komt 's nachts, terwijl ge rustig op wol slaapt, een politie u op bellen en overhandigt u een papier. «Kom en volg me; vervoeg uw re giment En ge hebt den eersten trein ge pakt, gij militiaan van alle landen. ENGRENAGE. De Heer vroeg: Geef mij uw vrij en tijd, uw jeugdige kracht, voor hei- goede, voor uw plicht En velen wilden werkloos zijn en genieten. En nu komt de tyraan in phase C of D. En al den vaak uit uw oogen wrij vend zijt ge opgestaan, soldaat in zoo veel landen. En gisteren nog gingt gij vredig als vrije burger slapen en ge ontwaakt met den helm op. Ge hebt geklaagd of ge hebt gebe den. De oorlogsman is heengegaan een ander opbellen, het was hem om het even en hij hoorde niet het gesnik uwer moeder. En eens binnen en ingelijfd vroeg het leger: Geef mij heel uw vrijheid, uw on afhankelijkheid, uw werk, uw zweer, zoodanig dat gij zult eten wat ik u voorschotel, dat gij zult slapen waar ge plaats vindt ook op den blooten grond in den winternacht». En de soldaat zegt «ja», edelmoe dig omdat hij het meent, of een flau we «ja» omdat hij niet verder kan. Geef mij nog meereischt de oorlog als in een engrenage van langs om meer. Geef mij uw lijf; als ik zeg Gagij zult marcheeren ook door een spervuur, en als ik zeg «Halt!», gij zult stoppen. Jaren lang zult ge een ransel dragen, maan den lang zult ge een geweer dragen zonder pot d'arme». Nooit is de dialoog gedaan. Het is streng verbo den moe te zijn. A RIJKE JONGELING. De Heer heeft u minzaam bekeken gelijk eens den rijken jongeling. Gij waart oprecht en in den morgen stond des levens tot alle offers be reid. En toch wanneer de Heer u vrien delijk uitnoodigde; «Kom en volg Me, Ik draag mijn kruis, volg mijn voetstappen; word Missionaris, bekeer die zwarten, leer die verachterde men schen hun kruis maken, Ik wil ook inlandsche priesters verwekken uit dat ras van menscheneters, help Me daartoe, opdat Mijn Rijk kome! Dan hebt gij neergekeken; ge zijt weggedropen; dan hebt gij gerede neerd, of uw ouders hebben gere kend: «Zooveel kosten en niets op brengen, later nog mogen eraan toe dragen en ze misschien nooit meer weere zien Ge zijt heengegaan, triestig, ge hebt nog omgekeken en de Heer bekeek u ook met droevige oogen. En andere recruteur heeft u een aanbod gedaan. Hij sprak niet vrien delijk. Hij zei niet: «Ik zal u hon derdvoudig weergeven en later nog meer, een eeuwig loon». Neen. Hij zei niet: Ik zal u helpen, over al en altijd bij u zijn En thans naar het roode klooster met uren van stilzwijgendheid op den voorpost, naar de sombere gangen met belofte van armoe, verzaking en disciplien. «Dien mij voor een karig loon; werk meer dan 8 uren; reken niet op volledige nachtrust; wees tevreden met de kleedij die ik u gun en als 't spant, met uw reserve-rantsoen; ga naar een verre frontlijn, steek over zee, trek uw plan». En gij hebt «ja» geknikt. «Ouders, ik eisch niet enkel uw zoon, ook uw peerd, uw autozei barsch de inlijver. En nog was het niet genoeg. De oorlog is nooit voldaan, nooit verza digd. «Jusqu'au bout!»: Tot het einde, is de leuze. Nooit kapituleeren. Op zekéren dag, op zeker uur eischt hij het kostbaarste wat ge hebt, het geen waaraan een mensch meest houdt, ook in de uiterste miserie: uw leven. Gij zult getorpeteerd zijn op zee, of uw hert zal doorboord worden door een verloren kogel, uw lijf zal in stukken gereten worden door een bom en met moeite zal men de brok ken verzamelen in een obusput met wat aarde gedekt en een houten kruisje met de woorden: «Onbekende Soldaat En ge hebt ook ja gezegd. Al wie neen zegt krijgt den kogel. En ge zijt gesneuveld op het veld van eer en uw ouders hebben u maan den lang nog geld opgezonden en toe gedragen en nu zien ze u nooit meer weer. Er zijn «r zooveel naar 't front ge gaan. Die 'k nimmer weer zag keeren. A. B. ONZEKERHEID NOPENS DEN DUUR VAN DEN OORLOG. We leven in de volle onzekerheid nopens den duur van den huidigen oorlog. In Polen heeft de snelheid van den Duitschen opmarsj iedereen ver rast, ook al wist iedereen dat dit on gelukkig volk voor de overmacht van den aanvaller vroeg of laat zou be zweken zijn. Wellicht zou de tijd van de uiteindelijke nederlaag, zooals de verdediging van Warschau zulks be wijst, nog een heele tijd uitgebleven zijn, maar de Russen hebben door hun inval de zaken aanmerkelijk bespoe digd. In het Oosten neigt de strijd naar het einde en op het beperktere front rond Warschau, kunnen de Duitschers het met minder troepen en materiaal stellen, zoodat de vrijkomende kon- tingenten, naar het Westerfront kun nen gestuurd worden. Hoelang de oor log daar echter zal duren, welke wen dingen de strijd kan nemen, dat weet niemand. Weken, maanden of jaren? Het is alles even goed mogelijk, al is er meer kans voor de laatste even tualiteit. In zijn rede te Danzig heeft Hitier gezegd dat Duitschland zijn oogmer ken in Polen verwezenlijkt heeft, dat Polen niet meer bestaat en dat een voortzetting van den strijd vanwege Engeland en Frankrijk daardoor alle zin verliest. Ook Mussolini sprak te Bologna in dien zin. Doch Engeland en Frankrijk hebben bij monde van hun hooge vertegenwoordigers ver klaard, dat ze de oorlog tot het bit tere einde zouden voortzetten, dit is tot Duitschland verslagen is en de Tsjeeken en de Polen opnieuw als zelfstandige volkeren zullen bevrijd zijn. Dit is logisch. Wat intusschcn minder logisch schijnt is het feit dat de Russen ook de Poolsche onafhankelijkheid helpen te niet doen en dat Engeland hen den oorlog niet verklaart. Niet logisch, maar toch weer begrijpelijk. Waar zou Engeland Rusland moeten aan vallen? Wellicht langs IndieMaar dat zou de zelfmoord zijn. Het ware de meest welkomen gelegenheid die Rusland kon geboden worden om zich meester te maken van de rijkste ko lonie van de wereld, waar de natio nalistische leider P.andis Nehru ge- *o» kend is om zijn communistische sym pathieën. Deze oorlog is yrijk aan mogelijk heden, die eens *kunnen doorwegen aan de eene of andere zijde om de be slissing te bespoedigen. Doch langs welke kant het gebeu ren zal weet voorloopig niemand. Rus land, Italië, Japan blijven groote vraagteekens. De oorlog tusschen de Maginot en de Siegfriedlijn blijkt intusschen maar een eerder gering onderdeel te zijn van het reusachtig gebeuren, dat zich aan het voltrekken is. Er is ook de propagandaoorlog, de oorlog op zee en de economische oorlog, waar aan alle landen, ook de neutrale lan den deel hebben. Over de propagan daoorlog en de neutrale landen kun nen we wellicht bij een geschikter ge legenheid meer schrijven. Over de oorlog op zee en de economische oor log weze voorloopig wat meer gezegd, daar beide nauw samengaan en ook voor België een dreigend karakter be ginnen aan te nemen. DE ECONOMISCHE OORLOG. Als deze strijd van langen adem wordt, dan zal het vraagstuk van de bevoorrading, zich dringend beginnen te stellen. Engeland bedient zich van het wapen der economische blokkade in de overtuiging dat Duitschland hierin het meest kwetsbaar is op den duur. Nu leeft dit land van de gewel dige reserves, die het opgehoopt heeft, maar een oorlog put alle mogelijke reserves zeer snel uit, als ze niet kun nen aangevuld ivorden. En langs waar moet die aanvulling voor Duitschland geschieden? Over zee, ivaar dit normaal hoofdzakelijk geschiedde, kan het nog bezwaarlijk. Daar is Engeland voorloopig meester en het zorgt er angstvallig voor dat geen goederen nog met schepen de Duische bestemming zouden bereiken. Zoo slecht als tijdens den laatsten oorlog is echter het vraagstuk de-r bevoorrading voor Duitschland thans niet. In het Oosten, het Noorden en het Zuiden is Duitschland omringd met neutrale landen, die niets beters wenschen dan te kunnen leveren. Maar zullen die de groote behoeften van het Reich thans kunnen bevredi gen, vermits een groot deel dier lan den zelf aangewezen zijn op voedings middelen en grondstoffen die onder Engelsche controle van over zee toe gevoerd worden? De bevoorradingskwestie dreigt zelfs grootere moeilijkheden te verwekken voor de neutrale landen dan voor Duitschland zelf. DE POSITIE DER NEUTRALEN. Het zijn vooral de Oslo-Staten, Fin land, Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Nederland en Belgie, die in dezen strijd, voor groote moeilijkheden zul len staan. Zij zitten geprangd tus schen twee machten die hun eischen stellen. Engeland houdt de schepen op met bestemming naar hun havens om de lading te controleeren en desnoods aan te slaan. Het laat alleen de aan voer toe van goederen voor de eigen behoeften van die landen. Duitsch land daarentegen eischt dat de nor male invoer uit die landen zou behou den blijven. De afgevaardigden van de Oslo-Staten kwamen reeds bijeen en beslisten dat ze hunne normale han delsbetrekkingen met de oorlogvoe rende landen zouden trachten in stand te houden. Doch Engeland houdt schepen en ladingen op. Duitschland torpedeert schepen van neutrale lan den met goederen voor Engeland be stemd! Belgie staat voor zware dagen. Te Antwerpen is men verbitterd op den Engelschman, die zich hardvochtig toont en ons met schaarschte bedreigt. Zelfs onze neutraliteit zal ons offers vragen, offers van ontbering en ar moede. Doch deze zullen we dragen, om de offers aan bloed van onze eigen kinderen te besparen. En als er ooit menschen zijn onder ons die zelf geen verwanten in het leger hebben of zelf niet moeten strijden, die de oorlog zouden wenschen boven de offers aan stoffelijke middelen, dat men ze het zioijgen oplegge, dat men ze aanklage in het openbaar! Nog is het mogelijk, dat er zelfs in deze abnormale tijden, normaler ver houdingen ontstaan inzake bevoorra ding. Het is nog maar een begin, een tasten en zoeken. Engeland zal weldra weten wat het mag doorlaten en dan zullen ook de ladingen, zij het in be perkter mate, regelmatiger in onze havens ontscheept worden. Intusschen blijven we uit alle macht voor onze neutraliteit ijveren. (Verboden nadrukROSKAM. «ÜiiIBBBBBBEBBQBSBSBBBEBBBSlElSXHfcBEBHSKB&iBBBHBBfl3B3SB3BflBilBIBBBBBflBBBG!BBBBBBBB3B3flBBBBBBB RUDOLF HESS, Je tweede opvolger van den Fuehrer, de groote zuiveraar van het Derde Reich. De lijkkoets met het Kjk van de vermoorden Roemeenichen Ministerpresident Heer Calinescu, op weg van het militair hospitaal naar het Roemeensche Athe naeum, waar het ter aarde besteld zal worden. Achter de lijkkoets stapt de Roe meensche Regeering aan. Een zwaar konvooi ontwikkelt zich geleidelijk op het achterfront der Duitsche troepen die Polen aan het inpalmen zijn. Natuurlijk bij voorkeur op tamelijk verren afstand van de vuurlinies. Bij ieder stilhouden sluit zich rondom hem een echt terugge trokken kamp, en een beschermings gordel van vliegtuigen vormt zich in de lucht. Zware gevechtsvliegtuigen, naar het laatste model opgebouwd, landen in zijn dichte nabijheid, ter wijl gepantserde autowagens hem van op hun stelplaats tegemoet komen. Eens al die voorbereidingswerken vol tooid, verschijnt de man aan de deur Van zijn geblindeerden treinwagen. Die man is Adolf Hitler, oud-ere miet van Berchtesgarden, thans ver anderd na het opperkommando van het Duitsche leger op zich ge nomen te hebben, in seigneur en heer van den oorlog in 1939». HITLER BEZOEKT HET FRONT. De oogwimpers geflensd, de képi diep op het hoofd getrokken tot over zijn zwarte haarlok heen, houdt hij troepenschouw van de Wehrmacht, houdt hij een parade voor de inge palmde bevolking en brengt hij hul de aan de grafzerk van den Poolschen Bevrijder, Maarschalk Pilsudsky. Dan, terugkeerende naar zijn rei zende versterking, buigt hij zich ne der, met evenveel emphase als den seigneur van den oorlog van 1914, over de landkaart van het bloedige «Kriegs- piel». Zijn hoofdkwartier is komfortabel ingericht, naar de laatste eischen der techniek. Na zijn anti-kommunistische kruis tocht in een akkoord met het Komin tern veranderd te hebben, heeft de Fuehrer verklaard dat hij zijn solda tenpak zou gaan aantrekken. Maar hij heeft bij die woorden vergeten melding te maken van het haimas dat hem omringd en waardoor hij be schut is. Alles rondom hem is geblindeerd. De locomotief, de privaat-wagon, dc wagon van de veldkanselarij en de wagon-restaurant waar zijn getrou wen... kok hem zijn meest geliefde schotels met zorg bereidt. Zijn staf, aan wiens hoofd Kolonel von Dirkheim staat, is samengesteld uit twee kolonels en twee kapiteins. Twee gepantserde vliegtuigen, elk met drie motoren, speciaal voor hem vervaardigd, tellen elk 45 zitplaatsen, twee radioposten, een badkamer en een bibliotheek. Als goede leerling heeft hij een blind vertrouwen in alle onderwijs van de moderne Duitsche wetenschap en denkt hij in die boe ken op alles een verrechtvaardigend antwoord te vinden. Deze vliegtuigen zijn uitgerust met kleine kanonnen snelgeschut van 17 millimeter en van drie zware machi negeweren. Zes andere vliegtuigen, van 20 plaatsen ieder, en eveneens bewapend met machinegeweren, houden hem rechtstreeks in verbinding met de be velhebbers der verscheidene legergroe pen die hij om de beurt uitnoodigt en raadpleegt zonder daarvoor evenwel door het generaal hoofdkwartier om te gaan. Hij beschikt daarenboven nog over 20 Mercedes-Benz »-wagens, elk van 75 P.K. ieder, waarvan er 5 op 6 wie len rijden en zóó speciaal aangelegd zijn dat ze even snel en handig ach terwaarts als voorwaarts kunnen rij den. Een afdeeling van zijn speciale lijf wacht, onder het kommando van Ma joor von Schumm en Kolonel Kren- kel, verlaat hem nimmer. En tenslotte, voor het geval liij op het onverwachts een ongehoor zaamheid mocht vaststellen hij een zijner onderdanen hij herinnert zich nog altijd het geval Roehm heeft hij altijd den militairen hoQfdrechter von Miken met nog tal rijke andere secretarissen, in zijn dichte nabijheid, teneinde aanstonds. t t-£dh. Achter het struikgewas staan de Duitsche veldkeukens opgesteld, gereed om de sol daten die in de vorenste linies vechten, te ravitailleeren. Ondertusschen komen steeds maar Poolsche krijgsgevangenen voorhij die, door Duitsche soldaten be waakt, ertoe gedwongen worden Duitsche gekwetsten naar de hospitalen, achter het front gelegen, ter Verzorging over te brengen. ALFRED ROSENBERG, de vnwjere bevelhebber van het Reich, maar than, door Hess onschadelijk ge maakt. JOZEF GOEBBELS, huidig Prcpagandaminister van het Reich, eveneens door Hess onder de vuist ge- houde besluit en uitvoering der straf te kun nen nemen. 't Is dus in hoogst elegante en vol ledig smettelooze militaire tenue, be waakt en onderhouden door zijn ka merknecht Hoffmann, dat hij de veroverde gebieden schouwt: zooals Bromberg, Grandens, Kalich, Thorn, Ptznan, Krakau en Radom. Maar in zijn spreekbeurten gaat hij voort met schimpen op de binnen- landsche vijanden en tegenstrevers die hij tenslotte nog meer vreest dan de buittnlandsehe zelf. DE VERSTERKTE BURCHT. Hitier heeft echter ook vaste voor zorgsmaatregelen genomen. Zijn per soonlijke versterkingsplaats is gelegen in volle stad Berlijn. Het is de nieuwe monumentale Duitsche kanselarij. De bewaking ervan is toevertrouwd aan zijn vasten volgeling op wie hij in volle vertrouwen kan nederzien: Ru- dolf Walter Richard Hess, zijn Steï- vertreter Hess is verre de kalmste en de meest teruggehouden chef der Nazis. Hij maakt zich nooit kwaad, laat zich nooit opwinden en spreekt steeds op lage toon, doch hij kan, zonder aar zelen, de vijanden van Hitler als met een ijzeren hand onschadelijk ma ken. Hem werd de taak opgedragen te zorggn voor het onderhoud en voort- blijven bestaan van het regime, ter wijl Hitier militair overste speelt en Garing meer dan zijn werk heeft om de materieele kantvan het Derde Rijk gezond te houden: en de 86 mü- lioen njksonderdanen te overhalen om lachend hun karig rantsoen naar binnen te slikken. 't Is met geruischlooze tred dat Hess, den Mongool met de donkerblauwe oogen oncfer de breede wenkbrauwen, de gangen en de kalm-geruischlooze alen doorloopt. (Zie vervolg 2" blad.) RUSSEN EN DUITSCHERS DEELEN OEKRAÏNE. NAAR WIJZIGING DER NEUTRALITEITSWET IN DE POLEN SOVJET REGIEM LN V. S. VAN AMERIKA. De Duitsche en Russische militaire af vaardigingen die beraadslaagden over de afbakening van hun grenzen in Polen hebben het op een akkoord geleld. De af bakening van hun grenzen in Polen zal de lijn volgen welke gesteld wordt door de rivieren Pisia, Narew, de Weichsel- stroom, en verder op de rivier San, 't zij dus van aan de grenzen van Oost-Prui sen tot aan de grenzen van Hongarije. Door deze afbakening wordt Polen zoo goed als in gelijke deelen gesneden, zelfs Warschau komt ten deele onder Duitsch land en ten deele onder Rusland, dit naar gelang de ligging aan de eene of andere zijde van de Weichsel. De Duitschers zullen zich terugtrekken van alle gebieden waar zij reeds doorge drongen waren en die toekomen aan de i Russen ten gevolge bedoeld akkoord. Naar verluidt zou het hier slechts gel den om een voorloopige afbakening. De Russen zetten hun opmarsch in Po len voort, zonder veldslagen te moeten leveren. Zij oogsten eerder wat de Duit schers gezaaid hebben. In Poolsch-Oekraï- ne stelden zij het Sovjet-regiem in. Films zooals Lenin in 1918 worden reeds ver toond. 178 Diplomatieke leden en 1200 vreem delingen mochten Warschau verlaten en werden per trein naar Koeningsberg over gebracht. Naar een Havasbericht verdwenen 10.000 Duitschers in Polen, de dooden en gevan genen niet medegerekend. In het Duitsch blad Dienst aus Deutsehlandwerd opnieuw den nadruk opgelegd dat Duitschland de neutraliteit van Belgie eerbiedigen zal. In Frankrijk blijft het zomeruur in voege tot 19 November e. k. Er wordt gemeld dat telkens Polen zich verdedigen tegen de oprukkende Russen, ranwege deze de witte vlag wordt gehe- schen en verklaard wordt dat zoo de Po len allen strijd staken zij vrij in het land mogen blijven zonder verontrust te zullen worden. OP HET WESTERFRONT wordt artil lerievuur gemeld en het neerhalen door de Engelsehen van een Duitsch vliegtuig. De Fransehen meldden dat de bewering der Duitschers dat wij op een dag 8 Fran- sche vliegtuigen en drie observatieballons hadden neergehaald valsch zijn maar eer der slaan op de verliezen door de Fran- sche luchtmacht geleden sedert het begin der vijandelijkheden. De gevallen zoon van den Franschen oud-president H. Deschanel werd dooi de Duitschers met militaire eer begraven. De Marseillaise werd gespeeld op zijn graf. Heer Sarajodglou, Turksch Minister ven Buitenlandsehe Zaken, is afgereisd naar Moskou, om de politieke betrekkingen tus schen beide landen nader te regelen. In Engeland kwamen reeds Duitsche krijgsgevangenen toe die ondergebracht werden in een concentratiekamp. Een treiler van Grimsby zou langs de Engelsche kust een Duitsche duikboot ge ramd hebben, bij toeval, en die aldus heb ben doen zinken. De treiler liep averij op en werd de schroef beschadigd. Zwitserland trof harde maatregelen te gen spionnen en speculanten. Warschau, dat zich nog steeds hard nekkig verdedigt, werd zwaar gebombar deerd. Men zou 7C0 dooden te betreuren hebben gehad bij dit bombardement. In Roemenië werd tengevolge de moord op den Minister-President Calinescu hard handig opgetreden tegen de leden van de IJzeren Wacht. Van 150 dier leden die ondergebracht werden in het concentra tiekamp van Cuicului, werden er 44 te rechtgesteld In alle steden van het land werden leden van de IJzeren Wacht aan gehouden en gefusilleerd. Hun lijken wer den op openbare plaatsen ten toon ge steld met het opschrifAldus worden voortaan de moordenaars en landverra ders behandeld Wat is de IJzeren Garde? De IJzeren Garde of Wacht werd ge sticht in 1932, als een Roemeensche na- tionaal-socialistische partij op Duitschen grondslag. In 1933 werd die partij door de Roemeensche Regeering ontbonden verklaard. De partij zette haar werkzaam heden voort en op 29 December vermoord den leden der IJzeren Garde den Roe- mcenschen Minister-President Duca. De dader en zijn handlangers werden aan gehouden en veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, wijl talrijke beschuldigden vrijgesproken werden. Het vonnis werd als al te mild bestempeld. Dc leidei' der Garde, Codrcanu, werd vrijgesproken. Er werd later opnieuw hardhandig opgetre den tegen Codreanu en zijn aanhangers. Hijzelf en enkele zijner volgelingen wer den bij een poging tot ontvluchten, nu enkele maanden geleden, doodgeschoten. Heer Calinescu, die een onverbiddelijke strijd voerde tegen de IJzeren Garde, werd nu ook vermoord. Deze partij werd dus wel ontbonden maar is niet verdwe nen. Ia de V. S. van Amerika werd door c'e leden van het Kongres een ernstige» aan vang genomen met de werkzaamheden strekkende tot een wijziging der neufciu- liteitswet, strekkende het heffen van hei wapen-embargo. Leveringen zouden mo gen gedaan worden tegen coniptant geld en de koopers moeten zelf zorgen voor het vervoer van de aangekochte waren. (Zie vervolg op blad). Wanneer Duit.che troepen uit hun loopgrachten afgelost worden, kunnen ze wak gaan uitrusten op open pleinen tamelijk ver achter het front gelegen. We zien hier eeu groepje mannen in hun vrijen tijd even uitrusten en toekijken naar een gekwetsten din voorbijgebracht wordt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 1