LANDBOUWBELANGEN Hitier voert het Leger aan Rond het vergaan van de Hawarden Castle Vrede door Neutraliteit Passieve Luchtbescherming te Veurne Vergadering van de Kaihciieke Landbeuwgroepen van Kamer en Senass! Mededeeling van Senator Sobry AAN HET VLAAMSCKE VOLK maar Hess zuivert het achterfront UIT NIEUWPOORT DE SPOORBRUG AARLEN-STOCKEM IN DE LUCHT GEVLOGEN den dat zekere landbouwers die reeds haver hebben moeten leveren aan den minderwaardigen en onvoldoenden prijs van 65 fr., of andere produkten, zouden benadeeligd worden. Zeggen we dienaangaande terloops dat volgens opeischingen die dees week door de legeroverheid werden gedaan en die ons van bevoegde zij den werden meegedeeld, reeds betere inzichten in voege komen aangezien b. v. erwten opgevorderd werden te gen den prijs van 175 a 185 fr. Toch is deze prijs nog beneden dezen van de mercurialen en daarom ook on voldoende. Verder werd in deze vergadering breedvoerig gehandeld over de op Zondag 24 September verschenen Be- sluit-Wetten en Ministerieeie Beslui ten. De meeste aandacht ging naar de Bcsluit-Wet, die de verplichte uit breiding van zekere teelten voorop stelt. Voor zekere gewesten en nl. voor de kantons Veurne, Nieuwpoort, Diks- muide, Gistel en Oostende moet er volgens de verordeningen eene ver hooging van tarwe-uitjaar geschieden met een bedrag van 50 op het ver- wi.izingsjaar 1937-1938. Dit beteekent b.v. dat iemand die dan 10 ha. tarwe aangelegd heeft, thans voor het komend jaar eene op pervlakte tarwe moet uit jaren van 10 ha. 5 ha. 15 ha. Uitzonderingen evenwel zijn voor zien mits gegronde redenen die moe ten voorgelegd worden aan de ge meentelijke tellingscommissie. Noch tans zuilen de Ha. die alzoo zouden kunnen wegvallen moeten overge bracht werden op de andere boeren van de gemeente. Diensvolgens zou den sommige landbouwers een nog hoogere uitbreiding kunnen worden opgelegd. In andere streken komen de teelt uitbreidingen neer op rogge, suiker bieten en aardappelen. De ontzaglijke moeilijkheid, zooniet de practische onmogelijkheid van toepassing' dezer verordening, werd algemeen door de leden ingezien. Daarop werd er een motie, eenparig Op Dinsdag namiddag kwamen deze groepen voltallig bijeen om opnieuw een bijzonder onderzoek te wijden aan de landbouwtoestanden. Aanvankelijk stelden we uitdrukke lijk de vragen om te weten hoever het onderzoek reeds werd gevorderd: 1) in zake de menigvuldige aanvra gen die gedaan werden 't zij om vrij stelling of ruime verloven voor de ge mobiliseerde gezinshoofden uit land bouwbedrijven en de boerenzonen; 2) alsook ten opzichte van de opge- eischte paarden. Daarop werd geantwoord dat het Ministerie van Landbouw al het mo gelijke doet om de veelvuldige moei lijkheden, die in den landbouw ont staan zijn te verzachten. Achteraf konden we deze laatste dagen nog vernemen dat naar aan leiding van onze tusschenkomst in het Ministerie van Landbouw reeds verloven van 3 a 4 weken werden toe gekend. Wat de kwestie der paarden betreft staat men op het standpunt van de uitbetaling. Deze zou dan geschieden bij middel van bons die op de eene of de andere manier betaalbaar zou den worden gesteld. We kunen dienaangaande nog mee- deelen dat we bij de eerstkomende vergadering van de Commissie van Landsverdediging van den Senaat waartoe we behooren, wellicht bij het begin der toekomende week, van de 'gelegenheid zullen gebruik maken om den Minister van Landsverdediging te interpelleeren over de kwestie van de geprimeerde paarden en de merriën, die zooveel mogelijk zouden moeten kunnen teruggegeven worden. Eveneens werd gehandeld over de opeisching van landbouwprodukten door het leger. De groepen drongen aan opdat ten spoedigste een rege ling zou worden getroffen, volgens de welke het stelsel van den vrijen han del zou dienen te worden gevolgd en alleen deze prijzen in aanmerking zouden komen die gesteund zijn op de marktnoteeringen. Deze schikking zou met terugwerkende kracht moe ten ingevoerd worden om te vermii- (■■■■■■BainiMflBIBISHISEKII (VERVOLG» de huidige omstandigheden hem niet meer toelieten bijzondere functies te vervullen. En hij raadde hem aan zich toe te wijden aan de wetenschappelij ke werken van het Instituut voor de studie van de Joodsche invloed op de wereldordeinstituut dat te Erfurt was opgericht. Maar Rosenberg vroeg de toelating om zich bij het leger in te lijven... Ge zijt uitgesloten uit het centraal komiteit van de Natio naal Socialistische Partijzei hem Hess, en daarmee mocht hij het af stappen. Ilimmler, bevelhebber van de Ges tapo, en Busch, chef van de vrees wekkende Uschla, zijn verplicht hem steeds van wat er in de hoofdstad gebeurt op de hoogte te houden. Ieder morgen heeft hij daarbij nog bespre kingen met de twee militaire bevel hebbers der kanselarij: Hoffmann en Bauer. De kanselarij is dermate opgericht en gebouwd om aan een lange be zetting te kunnen weerstaan, net of de ex-eremiet van Berchtesgaden den dag voorziet waarop hij zich tegen een eigen aanval der Duitschers zal te verdedigen hebben. De reusachtige muren kunnen naar berekeningen aan het bombardement van het zwaarste kaliber weerstaan. Een geweldig groote onderaardsche ruimte werd er aangelegd. Stallingen voor 800 auto's die met electrische ascenseurs kunnen gebergd worden, waar aanvalwagens en gepantserde auto's opgesteld staan. Geblindeerde kamers en gangen op 3 verdiepen mat moderne luchtververschingsapparaten en waterleidingen. Geweldige groote voorraden wapens, munitie en levens middelen. Men zou zeggen dat Hitier, door Wagner geïnspireerd, het rijk der Nibelungen heeft willen stichten in den ondergrond. Ondergrondsche uitgangen monden overal rond in de kelders van sommige verafgelegen burgershuizen uit. Ja zelfs, enkele buiten stad in open veld. Deze zijn natuurlijk afgezet met stalen ondoor dringbare deuren, ook de gangen zijn over hun gansche lengte rondom ge pantserd. Van dat alles is Rudolph Hess de bewaker. Kalm, zwijgzaam, koud maar hard als staal, is hij het gevolmachtigde hoofd van alle zuivering die door hem noodig wordt geacht. En Göring zelf weet ook dat, moest zijn ambitie hem soms het hoofd op hol brengen, hij altijd voor hem de onverzoenlijke plaatsvervanger van den Fuehrer zal vinden: Rudolf Hess. ALFRED ROSENBERG WERD OP 'ZIJN PLAATS GEZET... Almaar door, met zijn traditionee- len glimlach, handelt Hess, met nog altijd denzelfden glimlach die alléén hij vertoonen durfde in Juni 1934, daags na de terechtstelling van Roehm. Hij liet Alfred Rosenberg bij hem komen, Rosenberg, een der eerste me dewerkers van den Fuehrer, hij die de antikommunistische kruistocht in Duitschland op touw zette en een we tenschappelijke schijn gaf aan het antisemitisme van Hitier. Spoedig werden er met hem korte komplimenten gemaakt. Enkele woor den volstonden, daden waren niet noodig. Hess liet Rosenberg weten dat Thans, op zijn beurt, moest Jozef Goebbels aan den genadeklop van den ijzeren vuist van Hess gelooven. De kleine ariër had goed de personen- publiciteit van Hitier op de markt ge bracht, doch Goebbels die den onbe kenden aanhitser van het Kaiserhof had weten op te leiden tot de kanse larij van het Rijk, schaamde zich niet zijn oppositie tegen een oorlog te ver klaren. Hij trachtte er tevergeefs Hitler van te overtuigen, doch den zelfden avond overviel hem eene ze- nuwkrisls, en hij werd voorzichtig van kant geschoven. Hitier kan geen vergiffenis schen- ,ken. De Minister van Propaganda moest enkele dagen doorbrengen in de be roemde kliniek van dokter Lahmann nabij Dresden. Maar sindsdien is zijn werkzaamheid gecontroleerd door een persoonlijke vriend van Hess, dokter En terwijl de Fuehrer aan zijn cor- von Lautenburg. logspassie voldoet, is hij er ten volle van overtuigd dat zijn opvolger, Ru dolph Hess, er wel voor zorgen zal dat alles in het Derde Duitsche Reich zai «zuiver»... gehouden worden. laillllBUIIIIHIIIIIUligil TWEE MIJNEN ONTPLOFTEN De spoorwegbrug gelegen tusschen Aar len en Stockem heeft Maandag avond, rond 22 Vi uur, hetzelfde lot ondergaan als de spoorwegbrug van Val Benoit te Luik. De brug was evenals zooveel andere on- mijnd. Twee der zes mijnen zijn tot ont ploffing gekomen, waardoor de brug zeer beschadigd werd en alle verkeer erover moest stopgezet worden. Groote stoffelijke schade werd ook ge bracht aan gebouwen van den omtrek. Het huis van een spoorwegbediende werd zwaar beschadigd. Alleen de muren bleven nog recht. Steenen en puin werden in alle richtingen rondgeslingerd. Twee sol daten werden licht gewond. Kort voordien was nog juist een treia over de brug gereden. De oorzaak van deze ramp werd niet gemeld,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 2