Ons Vrouwenh VERiENIGINGT; mm RESCKAAFOE OMGANGSTAAL GEDACHTEN het manneke UIT DE A\AAN WILLIAM HOLT SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! WEKELUKSCH LITURGISCH BULLETim WEEK-KALENDER De slaap ls een edelmoedig? dlel hij geeft aan kracht terug wat hij aan tijd rooft. Tevredenheid geeft zachter bed, dan het fijnste dons. Een rein geweten heeft de een zaamheid lief; voor den schuldige 13 zij eene cellulaire gevangenis. IC KOM er wat laat meê voor de I pinnen... Mijn alderliefste vriendinnen Want alle bloemen zijn verslenst... Maar gij die wenscht Ze versch te houden Zult dees regel wel onthouden! In de laboratoria van den bond van een Bulgaarsche, bezit zoo 'n harde en ruwe huid, dat ze heur kin als rasp kan'gebruiken! IN ROEiMENIE heeft een natuur kundige een treurroos gekweekt, die tranen plengt als ze viool hoort spe len. Die tranen geuren! AMERIKA, ge weet het van over lan- fgen tijd Is 't land van d'exentriciteit En... 'k zeg het zonder hoon In dit domein Zuilen 't weer de vrouwkens zijn Die er spannen cle kroon! t Is al 'n poosje geleden... maar gebeurd is het! Ecnige vrouwelijke doktoren uit Baltimore kwamen op 't gedacht een vercenigingsnoenmaal in te richten dat in zijn uiterlijk verband hield niet 't doktersbercep. En 't werd 'n zonderling iets. Eenige geraamten versierden de mu ren der eetzaal. De spijskaart was versierd met groote microben. De tus- sehengerechten droegen den naam: earbohydraten Het zilverwe.k bestond uit lancet ten, ontleedmessen, spatels, insnij- messen en tangetjes, die smakelijk de alledaagschheid van de gewone mes sen. lepels en vorken vervingen. Maar de clou van de Amerikaan- sche doctoressen, hun vernuft was Hawaiïsche suikerplanter heeft men voorzeker in de samensteïlin" van de een mef methode ontdekt voor het1 versch houden van bloemen. Als men die methode toepast kan men de bloe men vier of vijf dagen langer versch houden dan anders. Dit is niet slechts van belang voor bloemenwinkels maar natuurlijk ook voor bloemenvrienden, die op die wijze veel meer aan hun bloemen hebben. De nief methode ,js heel simplister. Men dient slechts eenige druppels zwavelig zuur In het bloemenwater te doen. De bloemen vriend of -vriendin mag echter zwa velig zuur vooral niet verwisselen met zwavelzuur! Deze vloeistof zou name lijk de bloemen dadelijk dooden. Ook mag men slechts glazen of porselei nen vazen gebruiken, daar het zwa velig zuur metalen potten aantast. Het zwavelig zuur maakt de bacte riën onschadelijk en maakt de bloe men zeer dorstig En daar het hei lig gedacht is de... dorstigen te laven zet ik U aan dat werk van bermher- tigheid te verrichten door uw bloemen dan vier of vijfmaal meer water te geven dan gewoonlijk. Naar men zegt levert de nieuwe methode veel beter uitslagen dan de oude waarbij men de bloemen met warm water en aspe- fine behandelde. Maar 'k wil U niks verbloemen... verwelken doen ze toch... als is 't een beetje later! IN ZEKER ATELIER van onze stad, had een werkman de gewoonte altijd te laat binnen te komen. Hij werd bij den directeur geroepen (die bedreigde met doorzending. Het is toen dat de werkman volgend voorstel deed: Mijnheer de Directeur, ik heb het middel gevonden opdat iedereen aan zijn werk zou zijn als de fabrieks- jsirene loeit. Ja, hoe gaat dat gebeuren? Gij hebt maar eenvoudig te zeg gen dat degene die laatst binnenkomt de sirene in werking moet stellen. Naar verluidt kreeg de werkman opslag en buiten. DE STAKINGEN, 'k zeg 't kordaat Die zijn zoo oud.als de straat Zoo leert ons gewis De geschiedenis. Als het gezegde zoo oud als de Straatop iets toepasselijk is, dan is het zeker op. gebied van stakingen, want de menschheid schijnt door alle eeuwen heen met een bepaalde voor liefde naar een of ander middel ge zocht te hebben om een of ander doel te bereiken. Reeds ten tijde van Pharao, en da's precies van gisteren niet, gingen, de arbeiders in staking en pleegden sa botage op de werven. In de documenten van den inge nieur Cleon, die onder de regeering van Ptolemeus belast was met belang rijke werken van drooglegging en ir rigatie in Egypte, lezen we, dat de werklieden, die het moe werden steeds op loonsverhooging te wachten, wei gerden door te werken en in staking gingen, nadat zij de werven hadden verwoest en gewelddaden hadden ge pleegd tegen hun opzichters... En dit gebeurde 300 jaar. vóór Christus!... Daarmee ziet ge nog ne keer dat onze huidige samenleving zoo slecht niet is ais ze er wel uitziet... en willeb ben het van geen vreemden! PAT had op de markt een paard gekocht, en de paardenhandelaar stak hem na den koop een sigaar toe. 't Was een stinkstok, die niet trok. Man, zei Pat tot den paarden handelaar, leen me eventjes een van uw paarden, om samen met mijn paard aan die sigaar te helpen trek ken! Nogal straken toebak, eh! MADAM TANY GESKONSWICKS, «BBBBBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBB Mengelwerk v. 1 Oct. 1939. Nr 21. ijssoorten. De verscheidenheid in kleu- ren verschaften hier een ruim veid aan de artistieke verbeeldingskracht van de dames. Men diende op, in plaats van het gewoon ijs, dingen die de volmaakte illusie gaven van inge wanden en anatomische preparaten. De doktoressen aten met smaak: long a la framboise, hersenen a la vanille, galblaas a la pistache...! Genoeg! genoeg! want 't wordt 'n echte menschenetsrij ALS IK vier weken goed oppas, krijg ik met mijn verjaardag een fiets van mijn vader, zei de kleine Karei tegen een vriendje, maar ik geloof nooit, dat ik het zoo lang uithoud. Trek u daar maar niets van aan, hoor. Ge krijgt hem toch. Mijn va der heeft ook eens zoo iets tegen me gezegd en toen heb ik twee ruiten gebroken, kleine Tineke 'n blauw oog geslagen en aJle bessenjam opgegeten •en ik heb mijn kleine broedtje tóch gekregen. IETS NUTTIGS kan nimmer schaden Daarom hoop ik, dat ge niet zult ver- Beste gezel, [smaden, Zonder talmen of temen Notitie te nemen Van dees tabel Daar g'in dezen dwazen tijd Ook zeker aan 't stockeeren» zijt! Ja, 't is de mode van den dag: voor raad op te doen... 'n triestige mode maar... 'n gedwongen mode. Hier hebt ge dus 'n tabel die U aantoont wat, lioe, waar en hoelang ge kunt stockee ren. 't Kan van pas komen. Artikel Verpakking Bewaren Duurzaamheid Blikgroenten in origlneele verpak en soepen king koel onbeperkt Bloem in bus met ventilatie koel en droog niet langer dan 2 maanden Cacaopoeder in bussen droog onbeperkt üort in zak koel en luchtig niet langer dan 2 maanden Havermout in pondpakken koel en droog 2 maanden Kaarsen in origineele verp. droog onbeperkt Koffie in luchtdichte bussen in blik ongeveer 5 maanden Lucifers in origineele verp. koel en droog onbeperkt Maïzena in origineele verp. overal onbeperkt Margarine in 1/2 kg. bussen in blik ongeveer 6 maanden Olie in blik of flesschen in donker bevv. onbeperkt Peulvruchten in klslofjes opgeh. koel en luchtig ongeveer 6 maanden Rijst geglansd, in baaltjes koel en droog ongeveer 1 jaar eveneens opgehangen Suiker in baaltjes 2 1/2 kgr. droog onbeperkt Thee in halfpondspakken in blik onbeperkt Vermicelli pakjes van 1/2 kg. droog kan niet lang bewaard worden Vet in blikken of in potten koel onbeperkt niet in papier Zout in origineele verp. droog onbeperkt oorspronkelijke detective-roman door Komaan, zei hij, gij kunt u vergis sen, gij kunt het slachtoffer zijn van veel slimmere misleiding, dan ge ooit zoudt bevroeden. Alice, als die man u i tiooren. tot mijn huwelijk met Antoon dwingen wil om met zijn zoon te trou-van Gieten is besloten en terugkomen op wen, neem dan mijn raad aan en doe dat besluit is niet mogelijk. En vwala, 't kan zijn nut hebben, zooals we zegden. IN EEN LOOPGRAAF. Meier: Gisteren vloog een kogel rakelings langs m'n hoofd. Een cen timeter lager, Bauer, en ge zoudt van daag inet een lijk gesproken hebben. AL BEN IK geen dokter Toch heb 'k verstand ook, hoor! Van wat de mensclien, jongen en Moeten doen [ouden Om zich, met fatsoen Gezond en kloek te houden. Volgt dien raad... en U beklagen zult ge 't niet! Gezonde lucht is levenselexir, goede lucht is beter dan een goede voeding. Netheid, eenvoud en losheid dat zijn de drie vereischten van kinder- kleedij. Doet gymnastiek, gij zult uw jeugd verlengen. Schoon rood bloed, warm bloed is de triomf van de zeelucht. Maaglijders moeten slechts gekook te vruchten eten. Drinkt als ge dorst hebt, maar niet te veel met eens. Ongeveer drie gla zen vocht moet er bij eiken maaltijd genomen worden. Goede avondmalen hebben soms slechte nachten voor gevolg... dus wees matig, bijzonder 's avonds. In de aarde wroeten is een machtig middel om gezond te blijven. Hoofden koel, voeten warm en ach terpoortje open en laat de dokters paar den bliksem loopen. Groote eters delven hun graf met de tanden. Water is voor de huid wat lucht voor de longen is... Ziedaar, als ge nu nog allemaal geen honderdjarigen wordt, is 't ze ker mijn schuld niet. MOHAMED zat midden op de ha venkade van Tunis luide te jamme ren. Hij klaagde zoo vreeselijk, dat zijn vriend Omar aangeijld kwam en vol onrust vroeg:* Mohamed, wat is er bij den baard van den profeet gebeurd, dat ge zoo jammert? Arbeid! snikte Mohamed. Zoo vreeselijk veel arbeid! De heele dag maar dadels uitladen en appelsienen inladen, en dan weer dadels en appel sienen. Den heelen langen dag, van 3 morgens vroeg tot 's avonds laat... o, Allah! Dat is werkelijk ontzettend. En sinds wanneer doet ge dat al? Morgen moet ik beginnen! .snik te Mohamed. DE GELEERDEN, heel wijs Hebben, kost wat kost <BBSSMBBBBSBBBB9BXBB3BBBBBBB U hebt het recht niet, mij deze vraag te stellen, r itwoordde het meisje met trillende lippen. Dat heb ik wel, want ik bemin u ook, ik wil alles doen, alles opofferen om uw levensgeluk te verzekeren. Als gij mij zegt. dat gij Antoon van Gielen liefhebt, dan ga ik heen of als gij het verlangt help ik u om mogelijke bezwaren tegen een huwelijk met hem uit den weg te ruimen. Maar als gij niet zeggen kunt fit heb hem lief, dan doe ik van mijn le vensgeluk geen afstand. Mijnheer Werner u pijnigt mij, al 8ÖU ik het willen, ik kan u nooit toebe- het niet. Weiger het, indien gij tenmin ste zijn zcon niet liefhebt. Zooals hij u dwingt, dwingt hij ook hem. Alice Evan werd vuurrood. Ik hoor, dat gij weet, wat Van Gie len verlangt, zeide zij, ik smeek u daar over niet meer te spreken. ïlc... ik zal met zijn zoon trouwen. Terwijl zij dit zeide, had Alice Evan zich omgekeerd en staarde door het raam. Gij wilt met hem trouwen, riep Frits Werner, maar dat zult ge niet, dat moogt ge niet Alice. Maar antwoord mij op mijn vraag', hebt gij hem lief? Ik wil u daarop geen antwoord ge ven. Gij wilt niet liegen Alice en daarom kunt gij het niet. Neen, tracht geen ant woord te ontwijken, ik zie het aan uw ©ogen, gij hebt hem niet lief. Welnu, ik heb hem niet lief. En gij wilt toch met hem trouwen? riep Frits Werner hartstochtelijk. Ja, het moet, het kan niet anders. Maar Frits greep haar hand en hield Hij zeide het op zoo beslisten toon, dat. I dia in de zijne, het meisje zich omkeerde. Luister Alice, Ik heb je lief en al Ik weet. antwoordde zij, dat het uwi-en ik je volkomen onwaardig, ik voel op vriendschap voor mij is, die u deze voor-cjit oogenblik dat gij ook van mij houdt, den ingeeft. Maar mijnheer Werner nog- i Neen, neen gij kunt het niet weerspreken, maals ik smeek u daarover niet meer te!ik weet zoo zeker thans, als hadde ik het spreken. Mijn besluit is onherroepelijk, ik uit je eigen mond gehoord, dat gij mij trouw met Antoon Van Gielen. liefhebt. En gij zoudt dan mijn en uw ge- Werner haalde diep adem. lak willen opofferen, dat kunt, dat moogt Heen, riep hij, bijna ruw, dat. zult ga niet willen, ge niet doen, dat zal ik u beletten. O AU- Alice maakte zacht haar hand uit de ce, ik weet, dat gij vragen kunt met well:ajne los. Haar oegen stonden vol -tranen, recht ik aldus spreken durf, maar Ik kan Ik moet ons geluk opofferen, zeide zij, mij bij uw besluit niet neerleggen, dan er blijft mij geen andere keuze. Als er slechts in een geval. Geef ihij antwoord sesrige twijfel mogelijk ware, dan zcu ik, op deze vraag: bemint gij Ar. tooil Van na dit gesprek mijnheer Van Gielen zeg- Gielen. Als gij op die waag toestemirrt^.-. gen, dat ik mijn woord terugneem. Maai' antwoord geeft, dan, maar dan ook all ■•lea Be ris mijn weg duidelijk voor mij afge- *al ik vrede kunnen hebben met uw be- teekend. sluit, i lil het is om uw broeder van de 't Vraagstuk opgelost Waarom worden onze haren grijs? 't Is om er grijze liaren van te kweeken, als ge de geleerden hoort discuteeren, want die hserkens zijn nu ook ne keer nooit of nimmer ak koord. Over het algemeen wordt het ver grijzen van het haar hierdoor ver klaard, dat de hoofdhuid niet langer in staat is om nieuw pigment voort te brengen en 't pigment dat is een voudig de kleurstof. Maar... dit wordt nog ne keer tegengesproken door per- fester O. Naegeli, van de Universiteit van Bern. Naar zijn gedacht hebben er integendeel veranderingen plaats in de reeds aanwezige kleurstof. Vaak worden menschen binnen enkele we ken grijs! Dit zou niet mogelijk zijn. wanneer gebrek aan nieuw pigment de eenige oorzaak was. Het komt ook voor dat haren aan den wortel de natuurlijke kleur hebben, terwijl ze aan den top grijs zijn. Intusschen acht Prof. Naegeli het niet uitgesloten, dat in sómmige ge vallen een onvoldoende toevoer van pigment de oorzaak van het grijs- worden is... maar... bewezen kan het niet worden! KALIEF HUSSEIN, zoon van AU» VI, kreeg eens een groote brandblaar op zijn voet, doordat een slaaf een schotel met kokend water vallen liet. De kalief trok woedend zijn zwaard en wilde den slaaf op staande» voet dooden. Deze viel echter op zijn knie ën en riep met de spreuk uit den Koran: Het Paradijs is alleen voor hen die niet toornig zijn. Ik ben niet toornig, antwoordde Husein, zijn zwaard in de schede ste kend. En die hun beleedigers niet al leen vergeven... Ik vergeef u. ...maar ze ook weldadigheid be wijzen. De kalief trok zijn beurs en gaf den Slaaf honderd drachmen zilver, doch beval hem verder te zwijgen, want de uitlegging van den Koran maakte het hem al te moeilijk. 'N GEDACHT: Richt uw blik altijd naar de zonzijde en de schaduw zal achter u vallen. WILT g' iemands karakter kennen Dan moet g'U eerst gewennen Aan zijnen... handdruk Want da's ne simpele» truk Om zónder veel te laten blijken Uw einddoel te bereiken! Er zijn menschen die uwe hand in de hunne vasthouden, ze streelen en IBBBBBBSBBBBBBBBBBBB9BSH3BBB schande te redden, dat gij meent dit offer te brengen. Zij knikte. Maar begrijpt ge dan niet, dat ge te laat berouw zoudt hebben, als ge la ter tot de ontdekking kwaamt, dat hij werkelijk aan den moord op uw vader onschuldig is. Dan nog zou mijn offer niet te vergeefs geweest zijn. Frits Werner zag het meisje verrast aan, hij begreep niet wat zij daarmee zeggen wilde. Uw offer zou dan nog niet tever geefs zijn? riep hij. Dus om nog andere reden meent gij zoo te moeten hande len, om nog een ander onheil Rf te we rén voldoet ge aan het verlangen van den bankier? Ja, het is niet alléén om mijn broe der. Waarom of om wien dan nog meer. Daarop kan ik u geen antwoord geven, mijnheer Werner. Maar mijn God, Alice, begrijp toch dat gij het slachtoffer moet zijn van de machinaties van een schurk. Begrijp toch, dat hij u misleidt. Vertrouw mij en vertel mij, wat ge dan nog meer van hem te vreezen zoudt hebben. Ook dat moet cp bedrog berusten. Neen, dat kan ik u niet vertellen. Geloof me ik ben geen onnoozel kind dat zich om den tuin laat leiden. Wat meent ge, dat ik voor een niet bestaand schrikbeeld mijn levensgeluk zou opof feren, riep Alice. Ja. vervolgde zij in een adem, ik durf het bekennen, ik houd van u, aan uw zijde zou ik gelukkig ziin. Maar wij kunnen, wij mogen elkander niet tosbehooren. Daar moet gij in lee- ren berusten, Frits, zoo goed als ik. Er was al tweemalen op de deur ge klopt, maar noch Werner, noch Alice Evan hadden dit in het vuur van hun gesprek opgemerkt. Nu werd de deur ge opend en in de opening vertoonde zich bankier Van Gielen. Pardon, zeide hij, lk klopte twee maal cn kreeg geen gehoor. Ik dacht niet u hier te vinden, mijnheer Werner. 3 EEN NIEUWIGHEID IN POPPENWERELD DE Amerika, of beter de Vcreenigde Sta ten zijn weer eens met een nieuwtje voor den dag gekomen. Tot heden konden rij ke ouders voor hun kinderen poppen koo- pen, waarvan het gelaat het evenbeeld was van dat hunner kinderen. Maar deze poppen waren heel duur en kostten meestal, uitgerekend in ons geld eenige honderden franks. Nu echter heeft een der ontwerpsters van zulke poppen een gedacht in de prac- tijk weten te brengen, waardoor derge lijke portrert-poppen veel meer binnen het bereik van den burgermensch zullen komen. Ze ontwierp namelijk vier stan daard-modellen, gebaseerd op de vier typen, die het meest onder de kinderen voorkomen en wel het zelfbewuste type, het bescheiden type, het moederlijke type cn het meer algemeene type. Het is nu slechts noodig, bij het leve ren van een portret-pop het type uit te zoeken cn het gelaat dan te verven vol gens het model, b.v. met blauwe oogen, min of meer kleur en er tevens een pruil: op te maken, die overeen komt met het haar van het kind, dat de pop als ge schenk krijgt. Het resultaat is meestal verrassend en in een der grootste waren huizen van New York blijkt er een ge weldige vraag naar zulke poppen te be staan. We mogen verwachten binnenkort ook hier de poppen, die op haar bezitsters ge lijken, te zien. HUWELIJK GESLOTEN MET BEHULP VAN FOTO'S De Japar.sche regeering heeft bet ini tiatief genomen tot een merkwaardig plan. Ze wil nl. dertig duizend foto's bijeen brengen van aardige, en trouwlustige Ja- pansche meisjes en d.eze opsturen naar in liet buitenland levende Japanners. Spe ciaal de arbeiders inde plantages van Brazilië komen hiervoor in aanmerking. Hoe de kennismaking geschiedt aan de buitealandsche Japanners worden lan ge lijsten gestuurd, warop de foto's van een aantal meisjes voorkomen, plus een korte beschrijving'. Wanneer een aantal aanzoeken voor de ze fotobruidjes zijn binnengekomen, bréngt men een groep bijeen en. die doet dan een cursus volgen aan. eeri huishoud school. De meisjes krijgen meteen onder richt, in alles. wat voor een-goed en ge lukkig huwelijk noodig is. Indien ze aan alle eischen voldoen; gaan ze groepsge wijze naar het nieuwe land vat? bestem ming, v/aar -de- aanstaande bruidegom dan <!e_noodige voorbereidingen treft pm zijn huisvrouw plechtig te ontvangen. Aldus verzekert Japan eens te meer dc getrouwheid zijner buitenlandschei onder danen. CHAMBERLAIN EN ZIJN VROUW Op een bijeenkomst van vrouwelijke le den van zijn partij heeft*' Chamberlain een toespraak gehóuden, waarin hij van zijn vrouw getuigde, dat ze «de dame is, die al zijn. geheimen kent, maar cr nooit over spreekt; hem op een vriendelijke wijze op zijn' fouten wijst en probeert ze te verbeteren; hem steeds prijst,'wanneer hij het verdiend heeft; zich alle dingen herinnert die hij vergeet; en sinds bijna dertig jaar zijn beste vriend en raadgever is geweest. MANNEN ALS DIENSTBODEN In de Vcreenigde Staten, liet land van den grooten dienstbodennood, heeft men er zich reeds sinds lang rekenschap van gegeven dat voor de verzorging der zui gelingen niet alleen de moeders, maar ook de vaders moeten heipén. De vaders nemen ook daar een steeds grooter aandeel in het verzorgen der klei ne kinderen. Daarom heeft de gemeente raad van New York besloten een reeks moedercursussen in te richten en niet al leen voor vrouwen, maar ook voor man nen. En de inrichters van deze lessen zijn van meening, dat ze niet alleen pasge trouwde vrouwen moeten bewerken, om direct na het huwelijk een cursus in zui- gelingénverzorging te volgen; maar dat de mannen deze lessen niet minder noo dig hebben. De eerste groep mannen, die zich liet inschrijven, bleek aldus het gedacht der Amerikanen overigens goede op vattingen te hebben over hetgeen jongge trouwde menschen, die een babij verwach ten, moeten doen. Zoo oordeelden 73 der mannen, die de cursus volgden, dat het gewenscht is, zoo spoedig mogelijk, een dokter te gaan raadplegen. Daaren tegen oordeelden de andereu dit niet te doen om... financieele redenen. >!n I. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee- lina: Handelsinformaties)deelt ons mede; FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. El' werden over de week eindigende 22-9-39, in België 9 faillissementen uitgesproken, tegenover 12 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende 5 1 1 1 1 de week 15-9-39 tot 22-9- Diversen. Hotelhouder'. Meubelhandelaar, Wisselagent. Kinemauitbater. 19. In totaal werden er van 1-1-39 tot 22-9-39, in België 540 faillissementen uit gesproken tegenover 444 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 22-9-39, werden in België 190 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 121 aanvragen gehomologeerd, tegenover 154 en 90 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 22-9-39, werden ln België 2SG7 protesten geregistreerd, tegenover 2752' over hetzelfde tijdperk van 1933. Van 1-1-39 tot 22-9-39, werden in Bel gië. 88.966 protesten geregistreerd, tegen over 72.977 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. faMBBBBBaBaEaBBflBHKMBBBHBBiHBBBBaBQHBBaBaBBBnsBEassa wat gij ook doet, ge. kunt U niet los- HANDELSRFIANGFN maken... Zulke menschen moet ge nAnULLaDC.LAnitC.PI schuwen! Zij trachten door hun vrien delijk uiterlijk en hun zeemzoet ge doe uw waakzaamheid te verschalken. Het is bijna zeker dat gij daar met een valschaard, een leugenaar te doen he'ot. Zij die u een stijven, houterigen handdruk geven zijn onverschillig, egoïstisch... De hoogmoedige, die altijd voldaan is over zijn eigen zeiven, geeft U een of twee vingers, in plaats van u gansch zijn hand te reiken. De schroomvallige, die nooit voor zijn gevoelens durft uitkomen, trekt haastig zijn hand terug, zonder den handdruk te volledigen. De lichtzinnige, ontrouwe, neemt ze op onverschillige manier, schudt ze een paar maal over en weer zonder ze te drukken. Anderen drukken uwe hand zoo danig dat gij het wel zoudt gaan uit schreeuwen. Dat zijn neg die niet die u het meeste vriendschap toedragen. De harde hand, die onder den druk weerstand biedt, is een teeken van macht, wilskracht en getuigt van durf. Een slappe hand, die in dc uwe, als boter wegsmelt, is heel dikwijls de hand van iemand die gaarne rust, het is ds hand van den droomef. Een droge warme hand is dikwijls de weerspiegeling van slechte spijs- verteering, en wie niet goed verteert is licht geraakt, heeft eën zwartgallig karakter... Aan u het onderscheid te maken! LEERARES: Wat is 't ergste als iemand gelogen heeft? Meisje: Als 't uitkomt, juffrouw. LEZERS, LEZERESSEN Zonder vijven of zessen. Gaan w' U hier, om U te dienen Enk'le wetenswaardigheden opdienen! Een schoonheidsmiddel, dat door de rijke madanimekens gebruikt werd in 't jaar... 1530 en bekend stond als Venuspasta was samengesteld ais volgt: zes versche eieren, een pond gestampte zoete druiven, het bloed van een duif, een roomkaasje! De huid werd, naar het scheen, na 't gebruik zoo donzig als een perzik! Toch durven wij. het schoonheidsmid del niet aanraden! Vroeger werden de sigaretten met de hand gerold. Eerst vanaf 1850 werd een masjien in werking gesteld. Deze werd uitge vonden door den Heer Adorno, een Mexicaan, en kon 500 sigaretten per uur maken... Nu maken z'er 50.000. Het cement hebben wij te danken aan de Engelsqhe kalkovenmeesters Parker en Wysta, die er in gelukten het in 1796 samen te stellen. De be roemde Portlandcement werd in 1826 door een metselaar van Leeds uitge vonden. IBBBBBBBSfi3SJBBB»3>I!li3^£iBBBB Ik zal mij terugtrekken. Frits Werner had zoodra hij Van Gie len bemerkte zich het bloed naar het hoofd voelen stijgen. Hij voelde een bij na onweerstaanbaren lust zich op dien man te werpen. Uw verschijnen hier, zei hij snel, is voor mij evenonverwacht. Maar nu u toch hier rijt, zouden wij een onder houd kunnen hebben. Er lag in zijn stem zoo'n toon van vijandschap, dat Van Gielen zich hier omtrent onmogelijk kon vergissen. U lijkt me erg opgewonden mijn heer Werner, zei hij, het lijkt mij ver standiger het gesprek dat gij houden wilt niet thans te beginnen. Ik houd niet van scènes en wij mógen zeker niet in an dermans woning een scène uitlokken. O, antwoordde Frits Werner, rich met geweld bedwingend, ik ben volmaakt kalm én ik moet u spreken. En juffrouw Evan kan er bij blijven. Wanneer een vreemde op dit oogenblik ware binnengekomen, zou hij oogenblik- kelijk bemerkt hebben, dat hier twee mannen tegenover elkaar stónden, die niet bijeenkwamen voor een vriendschappe lijk onderhoud, al stonden zij daar dan als mannen van de wereld en namen rij tegenover elkaar alle beleefdheidsvor men in acht. Bankier Van Gielen was waarlijk niet iemand, die zich spoedig in de war bren gen liet. Hij had wel voor heeter vuren gestaan, dan thans en het was hem Ir. zekeren zin niet onwelkom, dat Frits Wer ner hem rekenschap wilde vragen. Hij voelde wel, dat hij in Werner een tegen stander had van zijn, plannen én niets kon hem voordeeliger zijn, dan dat Wer ner openlijk verklaarde wat hij doen wil de. De .bankier vreesde erger de vijan den, die in het geheim tegen hern werk ten. Hij wilde gaarne vernemen, wat Werner van plan was. Het was dus vol strekt zijn bedoeling niet dit onderhoud te ontwijken. Mijnheer Werner, zei hij doodkalm, els u mij wat te zeggen hebt, wil lk dat gaarne hooren. Ik geloof echter niet, GEBRUIK: een voorstel indienen, - een voor- stel aanbieden een verslag indienen, een verslag aanbieden naastenliefde weddenschap, wedding, het reed den aanvaarden eiken Dinsdag wordt een verga dering gehouden. GEBRUIK NIET: Een voorstel neerleggen een verslag neerleggen naasteliefde weddingschap aanveerden de vergadering grijpt plaats eiken Dinsdag II. - LAKEN AFKEUREN: Zeg: handelingen, meerlingen, gevoelens afkeuren. maar: personen laken of in iemand iets afkeuren. Vb.: ik moet U laken, ik moet dit in U afkeuren. Personen afkeuren is verklaren dat deze personen voor een bepaald doel aan de vereischten niet voldoen. Vb.: hij icerd door den - militieraad voor den dienst afgekeurd. CA.EDe Boeck, Ned. Taaleigen, X uitg; bis. 28.) III. - VERZORG UW UITSPRAAK: Spreek e toonloos uit (als in de. het) in: mineraal, mohammedaan, obelisk, opera, prefect, present, preten dent, proletariër, redacteur, redeneeren. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lidfr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurne-Antwerpen. J8aESff8B5aS3H£S2££33SSa333£iSae5BS2BiE£32BBES:gBiaaB2Se2Si2X8 ZONDAG 1 OCTOBER 18de Zondag na Pinksteren. In zijn bekende bergrede, sprak Jezus de volgende woorden Zalig de vreed- zamen, want zij zullen kinderen Gods genoemd worden.De vresdzamen, dat rijn zij die de rust des harten genieten, wier geweten hun niets verwijt, die af wijken van het kwaad. Kortom, clat zijn degenen, die zooals de Liturgie van ver leden Zondag deed opmerken, onberis pelijk wandelen in de Wet des Heeren. Zij dienen God, zooals Deze door hen wil gediend worden, in volmaakte onder werping aan rijn heiligen wil, al zijn ge boden stipt en getrouw onderhoudend. Nochtans, zijn rij daarom van kommer en zorgen vrij? Geenszins, integendeel zélfs. Doch te midden van al de kwel lingen en ellenden des levens, houden zij steeds het hoofd omhoog, tot God ge richt. Hij is hun Vader, en zij zijn zijne kinderen. Ook verblijden zij zich over de gedachte, die hun onophoudend door de Kerk en haar bedienaren toegefluis terd wordtWij gaan naar het huis des Heerendat zij langs den weg dien rij bewandelen, opgaan naar de woonst van den Heer, de plaats van eindelooze rust en van stoorloozen vrede. O lezers, als wij de les die de H. Kerk ons vandaag al biddende geeft, een goed wilden vatten en onthouden! Dan zou den wij het niet als een last beschou wen dat wij ten minste eens per week, des Zondags, naar de Misse moeten gaan: maar dan zouden wij gaarne gaan; dan zouden wij, gelijk onze christelijke voor ouders, met blijdschap den Zondag zien aankomen wij zouden ons verheu gen in het gebod van God en van zijne Kerk, waaraan het vers van Intreezang ons herinnertIk verheug mij erover dat mij gezegd wordtnaar het huis des Heeren zullen wij gaan. Bidden wij daarom opdat God in zijne oneindige barmhartigheid ons steeds den vrede des harten late genieten. En hoe doet HU dat? Doordat Hij zelf onze harten bestuurthen aftrekkend van het kwaad en hen aanmoedigend en sterkend om het goede te doen. Gezien de bekendheid van ons Kandel»-! inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF <te Cie, 24, Zelfregeeringstfaat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN IE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. DANK EROM. Zooveel seconden er vcrloopen tus- scllen bliksemstraal en donderslag, zooveel maa! 380 meter is de onweers bui van ons verwijderd. De berekening is dus uiterst gemak kelijk! Marenta geeft zooveel... waarschu wing niet! Moeder zei tot haar zevenjarig dochtertje: eerst denken en dan spre ken. Ineens wil het meisje haar onder breken Moeder! Eerst denken Liza, roor ge spreekt. Liesje denkt even na. Moeder, zegt ze, nu kookt ze over. Wat dan? Ik hoorde de melk op het gas- vuur pruttelen, maar ik heb nage dacht, en nu kookt ze over. 't Manneken uit ds Maan. IBBBBBaaUHBIBBaSBHBBiaBBBBBBJ dat juffrouw Evan bij dit onderhoud te genwoordig behoeft te zijn. Wat ik te zeggen heb, gaat over haar en... Psrdon, juist, en er is alle reden om een jonge dame minder aangename gesprekken te besparen. Ik geloof anders niet, dat Alice veel reden heeft to denken, dat u haar spa ren wilt, riep Werner eenigszins heftig. Maar zij moet zelf weten of zij hier blijven wil, ik stel er prijs op. Alice had den een en den ander aan gezien zonder te spreken. Nu zeide zij snel Ik blijf. Zooals u wilt, sprak Van Gielen, wat wil mijnheer Werner mij verwijten? Ik wil zeggen, dat gij valsch spel speelt, antwoordde Frits, valsch spel .te genover iedereen. En wel het gemeenst handelt gij tegenover de dochter van den man, dien gij uw vriend genoemd hebt. Al het andere gaat per slot van reke ning mij heel weinig aan, maar ik zal niet dulden, dat gij haar in het ongeluk stort. En dit zeg ik u met welk wapen gij ook meent haar tot uw wil te dwin gen, ik zal u dat wapen uit de hand slaan. Werner bewaarde uiterlijk rijn kalmte. Hij sprak snel en beslist, maar inwen dig ziedde hij van toorn en verachting, cn hij had den man tegenover hem een slag in het gelaat kunnen geven. Maar de ander scheen zoo onbewogen en koel als maar mogelijk was. Kom, kem, zei hij, de overdrijving van de jeugd spreekt uit uw woorden, mijnheer Werner. Maar ik neem u dat niet kwalijk. U gebruikt nog al groote woorden ook. Gij zult niet dulden, dat ik Alice in het ongeluk stort, gij zult me het wapen uit de hand slaan, waarmede ik haar wil dwingen. Wel ja, als ik u was zou ik meteen nog maar beweren, dat ik den professor vermoord heb. Ket gaat in één moeite door. Er zijn er, die dat meenen, maar ik heb het niet beweerd. Doch evenmin of minder dan men reden heeft u te be- -«02— OKTOBER - ZAAIMAAND 1 Z 18e Zond. na Sinksen. H. Bavo V. Geilt Evangelie: Jezus geneest een lamme 2 M HH. Engelen Bewaarders 3 D H. Theresia van het Kind Jezus 4 W H. Franciscus van Assisië 5 D M.Placidus. H. Galla 6 V H. Bruno 7 7. H. Rozenkrans. H. Marcus 8Z 19* Zond. na Sinksen. H. Brigitta e HERDENKINGEN t Oktober 1578. Dood van Don Juan van Oostenrijk in zijn kamp nabij Namen, tengevolge van een kwijnende ziekte. Hij was dc zoon van Keizer Karei. IIii_ ver sloeg de Turken, hii vernietigde 135 ga leien en bevrijdde 15.000 christen slaven. 1938. De eerste duitschë troepen trekken te 14 uur namiddag ovèr dc oude Tchecko-Slowaaksche grens, om zoo langzamerhand het door het Kongres van Muenchen hun toegestane gebied te be zetten en aan het duitschë rijk tc voegen. 2 Oktober Op 2 Oktober gaat ieder jaar, in liet stadje Kchternach in Luxem burg een eigenaardige processie uit. De deelnemers gaan zingend in den stoet, ter wijl zij twee stappen voorwaarts cn dan één achterwaarts zetten. 3 Oktober 1798. De Kcmpischc boe renzonen beginnen een ónvërsaagden strijd tegen de Fransche heerschappij die hen bij het Fransche leger wilde inlijven. België moest aan Frankrijk een oorlogs- laBSBBBBssaaaEESEKsissaaaasea schuldigen, hebt gij reden om den broer van Alice schuldig te verklaren. En ge verwijt mij dat ik dit doe? Ik verwijt u, dat gij Alice dwingt net te doen, alsof zij haar broer en de eer van den naam Evan slechts redden kan door zich aan uw wil te onderwer pen. En al ware haar broer duizendmaal schuldig, dan nog is het een fielten- streek van U, daar gebruik van te maken. Al maar 'groote woorden, sprak de bankier, al maar groote woorden. Gij oor deelt allesbehalve als een onpartijdige, gij ziet de zaken verkeerd. Maar ik wil geen moeite doen, u van uw ongelijk te overtuigen. En als het u alleen te» doen was, mij deze. verwijten in het gezicht te slingeren, welnu dan hebt gij dat ge noegen gehad. Misschien strekt liet om u wat te verlichten. We kunnen dan ech ter het gesprek nu wel als geëindigd be schouwen. Frits Werner voelde een wilde woede in zich opkomen. Oh man, siste hij, ik zou je kun nen dooden. Ons gesprek is nog niet uit. Ik wil niet, versta je, ik wil niet, dat jij in je zelfzuchtige plannen Alice betrekt. Zij houdt niet van je zoon en hij be mint haar niet. Jij dwingt beiden om samen te huwen. Dat moogt ge niet, dat is een huwelijk, dat... Men laat een huwelijk niet beoor- deelen door een teleurgestelden en af gewezen minnaar, viel Van Gielen hem in de rede. Die slag was raak. Frits sidderde, maar nu trad Allee naar voren. Neen mijnheer Van Gielen, zeide zij, Frits is geen teleurgestelde minnaar; zooals u dat meent. Hij heeft mij lief en ik duif gerust te verklaren dat de liefde wederkeerig is. Nu raakte de bankier een oogenblik zijn zekerheid kwijt. Hoe, riep hij, gij durft dit hier tc zeggen, gij... Ik durf dit te zeggen, want ik wil niet dat gij mijnheer Werner vernede ren en beleedigen zoudt. Hij weet. dat ik hem niet kan toebehooren en hij zal schatting betalen Van 80 miljoen frank. Dc burgers moesten daarenboven de Fran sche legers regelmatig voorziert van le vensmiddelen, die betaald werden met as signaten (papierengeki zonder waarde). Onze jongelingen moesten zelf?-,dienst ne men in de republi|;einsche legerbenden. Eenige "jongelingen ,i de Kempen en in het Land van Waas beproefden 'nochtans tegenstand tc bieden zij ondernamen in 1798 den BOERENKRIJG. Twee volle ja ren streden zij voor hun vrijheid en hun godsdienst, doch moesten het eindelijk op geven tegen de Fransche overmacht, 1938. Begraving te F.renbodegem van Fonske Van dc Maele, Ylaamsch volks dichter, op 30 Sopt. overleden. 4 Oktober 1497. Filip de Schoonc. om de Ylaamsche lakenweverij te bevoordèe- ligen, verbiedt het dragen van kleedereu in damast, zijde of fluweel. Filip de Schóo- ne was de z.oon en opvolger van Maxiriii- liaan van Oostenrijk. Zijn bestuiïV was een weldaad na het tijdstip van opstand welke de regeering van zijn vader had geken schetst. Door dc bescherming wélke de nieuwe Yorst de lakennijverheid en verder alle bronnen van welvaart voor liet volk schonk, werden niet enkel de gemoederen bedaard, maar tévens kwam 'de weelde terug in het land. Zijn bestuur Wa's' echter van korten duur. 1938. Dc Tchecko-Slowaaksche Re geering kan het niet meer volhouden. Pre sident Benes neemt ontslag en vlucht naar Engeland. 5 Oktober 1582. Het j'aar heeft 12 maanden, of 52 weken, één dbg, 5 uren en 49 minuten; dus 365 dagen cn 6 uren min 11 minuten. Dre 6 uren makêu na 4 jaar één dag; vandaar, dat alle vier jaar na den 28 Februari een dag wordt inge schreven de 29 Februari. Dit jaar van 366 dagen noemt men SCHRIKKEL JAAR. Zoo had mén gedaan tot in 1582, gen rekening houdende van dc 11 minu ten, die telken jarë ontbraken. Men had dus elk jaar 11 niiituk-n tc lang gemaakt, zoodat men in 15S2 treil dagen ten achter was tegen tien loop. der zon. Om aan dien toestand te verhelpen, beval Paus Grego- rius XIII, c'at men die 10 dagen zou in halen met in 1582, opeens van den 5 tot den 15 Oktober, tc verspringen. 6 Oktober 1476. Dood van Karei den Stoute. Zijne dochter Maria volgdehem op en trad in het huwelijk met Maxinii- liaan van Oostenrijk. 7 Oktober 1842. Geboorte 1c Antwer pen van bodewijk Janssens, beeldhouwer en Ylaamsch volksschrijver. Overleden 12 November 1897. 1S38. Groote anti-Katholieke betoo gingen grijpen plaats te Wccnen. .Nazi's bestornyn het Aartsbisschoppelijk Paleis op cèn rede van Kardinaal Innitzcr die het had over de katholieke scholen wiens bestaan ia Groot Duitschland Onmogelijk werdén gemaakt. Veel priesters werden gewónd eii aan dc godsdienstige gebou wen werd yeel schade aangebracht. Monseigneur Hnys, dor Witte Paters van Afrika, is in Congo overleden. Ilij 1? West-vlarning van geboorte ca was sinds 1897 werkzaam in;Congo. IKBBEBESBaBBESSSBSr.ai&ESEKKES DATUMS DER KEURINGEN VOOR HENGSTEN VAN HET ZWAAR TREKRAS 1939 De jury belast met het onderzoek vari de hengsten van het zwaar trekras ge schikt voor den openbaren springdienst zal werkzaam zijn te Woensdag 25 .October Tielt, Rame- piaats. Donderdag 26 October Brugge, Vrij dagmarkt. Dinsdag 31 October Diksmuide, Groote Markt. Dinsdag 7 Novembër Gistel, Groots Markt. Woensdag 15 November leper, Groote Markt. <BBHBBBBBBBBBB8BB9flBBBB3EBBB VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT BLAD. H£B3S!S!3BBSBiaBB3aBEB!3B8ZBBSBB moeten leeren daarin te berusten. Maar hem heb ik lief en niet uw zoon. En hij mag dit weten. Het meisje zeide dit kalm, 'toen eens klaps als schaamde zij zich over haar bekentenis, verliet zij de kamer. Een oogenblik wilde Werner haar te genhouden, doch hij deed hét niet. Hij zag haar'dankbaar na en toen zich weer tot Van Gielen wendend, sprak hij Ik ben niet een teleurgestelde min naar «dn den zin als gij dat zoudt wen- schen, mijnheer Van Gielen. Maar be grijpt ge nu man, dat ge in mij eeri te genstander hebt van uw plannen en dat ik niet rusten zal voor die verhinderd zijn. De bankier haalde de schouders öp. Wel, zeide hij, indien ge u belache lijk wilt maken, ga dan uw gang. Alleen als ge veel drukte maakt, bestaat het ge vaar, dat ge het offer dat Alice Evan meent te brengenmisschien ten slotte toch nutteloos maakt. Enfin, dat- is voor uw verantwoording. Luister eans ik zal je in een paar woorden zeggen, hoe de zaak ontdaan van alle groote woorden is. Tus- schen- Alice's vader en mij bestonden eenige overeenkomsten, waaronder van fi- nanciëelcn aard, betreffende zijn uitvin ding, enz. dat weet ge. Ook was het on zen hartewenscli, dat Alice e:.r Antcori met elkaar in het huwelijk zouden tre den. Dat huwelijk leek ons te' kunnen en te zullen worden een zeer gelukkige ver bintenis. Otn verschillende redenen is dat huwelijk thans meer dan ooit wensehe- lijk en ik heb de 'innige overtuiging, dat Antoon cn Alice beiden later mij dank baar zullen zijn, al worden mijne be moeiingen in deze thans r.iet gewaar deerd. Nu keurt gij af, dat ik zoogenaamd dwang oefen, ik kan ine 'dat begrijpen, maar die dwang' komt nu eenmaal voort uit de omstandigheden cn is niet zoo geheel en ul mijn werk, als gij wel meent (Nadruk verboden). ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 6