De Geheimzinnige Derde INDIEN DE'HOEST UITPUT Vgezen$iitM>p(azé NOOIT HEfR VERSTOPT PMMffi Piles Ons Vrouwenhoekje VERENIGING mm BESCHAAEPE OMGANGSTAM en yehiet mijn geheim GEDACHTEN HETMANNEKÊ UIT D MAAN WILLIAM HOLT in. STALVOEDERING VAN HET VEE. MEEDEGEDEELD DOOR HET MINISTERIE VAN LANDBOUW. Verkoudheid - Bronchitis - Catarrhe Asthma spoedig overwonnen SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! iJETER NIEUWS VOOR DE GRENSARBEIDERS. HET LINNENHUIS Rijselstr. 20 - IEPER WEEK-KALENDER DECEMBER - WINTERMAAND IN ENKELE REGELS AANBESTEDINGEN Uitslag van Aanbestedingen PP. 42 Het beAte. taoce£Atru,ddeJt zich suf gedacht op wat wijze hij mis (Nadruk verboden). (Uewljt), Het gebabbel ran twee menschen lean twee hulzen verwoesten. Doet goed en gij zult goede vruchten oogsten. Spuw liever op eene hand dan ze te kussen, dat wil zeggen Heb achting voor u zeiven en werk. IBUEBISIBSBS35SBBSSBSESB3CBB NIKS NIEUWS ONDER DE ZON Of beter niks nieuws onder 't water Zoo verneem 'k uit goeie bron En d'uitleg die volgt later... Onnoodig U te zeggen, beste maat Dat 't hier om de duikboot gaat Ge kent dat beestjen wel, ch? Bijzon der van d'r in den lesten tijd zoo dikwijls te hebben hooren over spreken Awel, in den tijd van de Kruistochten was er reeds een ontwerp voor een duik boot. Maar 'k en zal niet bezweren dat de uitrusting zoo «modern» was als thans, en dat ze voor dezeffue doeleinden werd gebruikt als nu... 't contrarie, 't was eer der om 'n menschenleven te redden dan om d'r te vernietigen... en de spreuk in dachtig... een ezel die lasten draagt is nuttiger dan een leeuw die menschen ver slindt... geven we de voorkeur aan de Kruistocht enpcriode-duikbooten. De held Morold dus, die rond dien tijd leefde, zoo lezen we. die buitengewoon vernuftig was, had zich een klein bootje van... leer vervaardigd, waarin hij zich tot op den bodem der zee liet zakken, cm aan zijn talrijke en krachtige vijanden te ontsnappen. Het bootje was waterdicht gemaakt met pek en had twee venstertjes en een lange pijp, die tot aan d'opper vlakte van 't water reikte en waardoor Morold lucht kreeg. Verder wordt gemeld dat Morold daarin veertien dagen leefde en onder water bleef!... Ongelukkig zijn er achterop... geleerden gekomen die zijn uitvindinge geperfection- neerd hebben... en boel? EN HIER 'n pittige over beschaafde omgangstaal. Warden Smedjcs Warden was peer- desmed van stiel gelijk zijn vader-zaligcr en was geenc mossel-Vlaming, maar wel een van 't zuiverste ras, en hij en kon geen dunne Franschdoenerie geluch- ten. Hij was onder andere heftig verbe ten op het gebruik van papa ea mama, in plaatse van het veel Vlaamschere vader enmoeder. Papa en mama, dat kan d'er nog eenigs- zins de ure voor de jongens die nog met 'n zeëverlap loöpenmaar voor de groote menschen, alia, alla, zei Warden, dat steekt mij tegen gelijk de pap die naar de rook smaakt. Hè ja, zei Warden, ver beeld U nu ne keer dat we het Onze Va der inzetten metOnze Papa die in de Hemelen zijt!» En in onzen Wees Ge- groot, tot O. L. Vrouw zeggenHeilige Maria, Mama Gods!...» Waarop trekt datde, zei Warden? Abraham was zeker toen 'n Aartspapa!... R1KKE TIKKE TAK! Slaat de klok op heur gemak Maar in Parijs, m'n beste liêri, Is er thans een klok te zien Die alzoo is geschikt Dat ze nooit 'n tikt 't Fenomeen dat ligt hier: *t Is een klokke van papier 1 Ja, ne mensch moet zich toch met iets bezighouden om zijn tijd te passeeren, 'ehl met dat weêr en met dezen tijd1 Dat was ook 't gedacht van den eige naar van dien Parijschen winkel in de Tue Vaugirard, waar men op dit oogeh- blik een pampicren uurwerk kan bewon deren. t' Is lijk ik 't U zegge, beste Le zers en alderliefste Lezereskens. Het is een gansch uit papier gemaakt wand klokje, dat, naar het schijnt, den besten wekker zou doen rood worden van schaamte, wat de stipte en nauwkeurige aanwijzing van het uur betreft. De ge wichten van het klokje zijn gemaakt uit samengeperst kartonzoo ook de rade ren van het uurwerk. Al 't overige is enkel papier, uitgezonderd een koordje van een meter lengte om de gewichten te verbinden, en een paar nagels om het ding in elkaar te houden 1 We zullen 't maar gelooven... en d'r niet gaan naar kijken, want sedert den oorlog ligt Parijs vèr, heel vèr van hier... en we hopen maar dat het onschuldig klokje nooit het uur H zal moeten aan duiden SLIM TEGEN SLIM. Rik Pompei, die zich op aarde verveelde, ging op zoek bij den H. Petrus aan de hemelpoort. Hoe is 't hier met den tijd, vroeg hij. Duizend jaar op aarde zijn hier voor ©ns als één minuut, antwoordde St-Pieter. Kn hoe -staat het hier met het geld? informeerde Rik voorts. Och, honderd duizend frank zijn hier als één cent, antwoordde St Pietcr weer. Geef mij dan eens zoo'n hemelschen cent, vroeg Rik. Best. zei de portier van den hemel, maar wacht dan... één minuut I HIER hebt g'enk'Ie'spjeuken Uit de Chineesche keuken Luistert en splitst uw ooren Dat cr niet eentje ga verloren Overweeg ze en beken met mij Veel nuttige zijn er bij! Luistert, hier gaan ze Wie niet hebzuchtig is, wint in de loterij! Op het geluk wachten, is óp den dood wachten 1 "Wanneer men iemand haat, laat hem dan langer leven! Mengelwerk van 3 Dee. 1839. Nr 38. Het in den oorlog geboren kind, is niet bang voor krijgsrumoer! Instede het paradijs te wcnschen. maak liever niet het leven tot een hel Als ge vijftig schreden wegloopt, lach dan niet om wie honderd schreden vlucht De lichtzinnigheid van den veertienjarige en de regen na vier uur 's middags ken nen geen van beide een end... Ziedaar voor de Chineesche en daarte genover gaan we nu ook enkele Euro- peesche wijsheidsspreuken aanhalen, die ook hunne diensten kunnen bewijzen. Wijsheid spreekt niet altijd Latijn en Grieksch. Ieder wil wijs zijn... niemand wil het worden. Een mensch moet op zijn eigen kosten wijs worden. De grootste geleerden zijn nog niet de grootste wijzen... Wijsheid vindt men in de boeken Wijs zijn zal men verder zoeken En... wordt er nu maar wijs uit... Want 't is alles op dezelfde... wijs geuit! SEDERT vier -en-twintig uren aan een stuk had de beroemde schrijver aan zijn roman zitten pennen Awel! klinkt opeens de stem van zijn vrouw, boven, komt ge slapen Nog niet, liefste, mijn heldin is in de handen gevallen van 'n bende gangsters, en ik wil ze verlossen! Hoe oud is ze? Twee-en-twintig jaar. Doe dan 't licht uit cn kom slapen... z'is groot genoeg om zelf heuren plan te trekken KAN 'T feit U verblijden Dan ga'k mijn epistel... versieren Met 't nieuws dat al de... dieren Geen beestenleven leiden! Neen! neen! Al kunnen ze niet lachen... toch amuseeren de (lieren zich ook graag... en een treffend voorbeeld daarvan, ga'k U hier al fluks opdienen Het spelletje dat bij ons gekend is als boompje of stuivertje verwisselen, is ook bekend bij de tangaren. 'n vogelsoort in Zuid-Amerika. Het wordt door een groot aantal gespeeld. Die in een boom zitten, terwijl er één op den grond begint te zingen. Wanneer de vogel een bepaalden toon laat hooren vliegt alles op en zoekt '■jn anderen boom op. Die overblijft moet nu een lied zingen, en zoo herbaalt zich het spelletje uren achtereen, tot dat de vermoeidheid zich laat gelden en de vo gels hun nest opzoeken-om uit te rusten. 'k Weet nu niet of 't ne serjeuze vent ofwel nen humorist is die ons dat nieuws- jc vertelt... in 't laatste geval heeft hij cr vergeten bij te voegen of het slechts 's Zondags en op de congé-dagen is dat de vogels zich daarmee vermaken... ofwel al de dagen van de week... die werkdagen en geen speeldagen zijn! Wat gemakkelijker te gelooven is, is 't feit dat er ook... ijdele vogels zijn... 't voorbeeld hebben we met de pauw... maar de quetzal, een prachtig gekleurde vogel, die in Midden-Amerika voorkomt is zóó trotsch op zijn langen groenen staart, dat hij in holle boomen nestelt, opdat zijn staart omlaag kan hangen zonder bescha digd te worden... Ne voorzichtigen, allee! PIETERSEN stond voor zijn toekom stige schoonpapa. Mijnheer, sprak hij, ik kan u niet zeggen, hoeveel ik van uw dochter houd. Voor haar zou ik mij aan stukken laten hakken, voor haar zou ik door een vuur gaan. Stop! riep de toekomstige(P) schoon papa. Wat heeft m'n dochter aan een bal gebraden gekapt? DAAR zijn zoo van die weken Dat g'in alles uw hoofd inoogt steken Dat ge moogt snuffelen en zoeken In" boeken, in kanten en hoeken Zonder, m'n beste vrinden Maar iets... interessants te vinden En pertang... al kinkt het hol Mijn epistelken moet vol! We gaan dan maar ne keer door 't sleu telgat kijken 1 En wat vernemen we?... Een inwoner van Berlijn heeft patent aangevraagd op een uitvinding die zeer eenvoudig is... en zeer nuttig zijn kan voor menschen die 'li potje te veel gezo pen hebben... maar waarop niemand tot nog toe zijn gedachte had gezet... Plij heeft namelijk verlichte... sleutelgaten uit gevonden, die men binnenkort reeds voor enkele pfennigs kan koopen. Het bestaat uit een klein stukje geprepareerd papier, dat des nachts ultraviolet licht uitstraalt en dat zelfs overdag lichtkracht put uit het zonnelicht. Dat kan ons van pas komen, eh! Miell Iets anders. In de Haagsche Post verschijnt vol gende Vlaamsche fabel De koe zei «Zonder mij ware er nooit geen oorlog: ik verschaf voedsel en leder voor de sol daten Het paard zei: «Zonder mij geen ruiterij». De ezel riep: «Warén er geen ezels, 't zou nooit oorlog zijn!» En hij heeft gelijk. len waren echter bolrond, dus vergroo- tend en slechts later kwam de gewone bril in voege en werd de bolronde nog enkel door de bijzienden gebruikt. De eerste brillen werden aan het hoofddeksel bevestigd, later werden ze met een haak aan den neus vastgemaakt, nog later wer den ze in hun huldigen vorm vervaardigd! Ja, menschen, interessant nieuws is an ders, ik weet het... maar zoo flauw is 't nu ook niet. en daarbij... ieder ziet door zijn eigen bril!... zoo 'k me niet vergis... Van vergissing gesproken In 1851 gedurende den staatsgreep van Napoleon III meldde'een paleisciienaar dat de opstanc'.igen de keizerlijke wacht be dreigden. Graaf de St Armand, die juist last van hoest had, riep uitMa sacrte toux(mijn verwenschte hoest). De die naar verstond dit verkeerd en meende dat de graaf Massacrez touszei, (maakt allen af). Het bevel tot vuren werd gege ven en dit kostte duizenden menschenle- vens I Legende of waarheid? In alle geval 'n triestige historie. APPELSIENENGELEI LIJK DEZE: PIETERSEN was niet onbeleefd, maar hij zei altijd iets verkeerds. Op een goe den dag was hij hij de Bruins gevraagd, die een verjaringsfeestje gaven. Mijn man is veertig jaar, zei me vrouw Bruins in een gesprek. Ge zult het misschien niet willen gelooven maar wij schelen- precies tien jaar met elkaar. Onmogelijk, zei Pieterscn. die een complimentje wiide maken. U ziet er ab soluut even jong uit als hij. DE WINTER staat dus wêer ne keer voor de deur... en de kolen zullen zeker niet voor niets zijn... Hier 'n liêken ter eere van de moedige mannen, die dag aan dag of nacht aan nacht, de zwarte hel intrekken om 't brood voor vrouw en kroost te verdienen en aan wie we te danken hebben, dat wij, met 't gure wêer, van 'n lekkere warme kachel kunnen ge nieten. MIJNWERKERSLIED oorspronkelijke detective-roman door Werner sprak nög haastig een paar woorden tot zijn vriend om hem te Over tuigen, dat men niet anders doen kon, dan den detective zijn' 'zin te geven eh volgde Bunning toen. Apropos, zeide deze toen zij op den singel liepen, ik pak zoo dadelijk de tram. Ik heb nog enkele dingen te doen. Zorg, dat je op tijd bent en steek een goede revolver bij je. Weldra liep Wemer alleen verder. Hij dacht na over hetgeen in de laatste uren gebeurd was. In zijn hart was hij ver heugd, dat hij w^er goede vrienden was met Antoon van Gielen. En ook was weel de hoop in hem levendig geworden, dat nu toch eindelijk de oplossing zou gevon den worden. Hij begreep wel, dat het thans tot een beslissende botsing komen moest en het gaf hem ondanks alles een gerust idee, dat Alice in ieder geval bui ten gevaar was. Van den bankier kon men dat niet zeggen, integendeel, en de onrust van Antoon van Gielen was dan ook volkomen begrijpelijk. Want, wel meende de detec tive, dat men den bankier niet zou coo- den, omdat men daar niets aan he'oben zou, maar het was niettemin een feit, dat nu reeds een paar malen een aanslag op het leven van den bankier was gep. .egd en dit bewees toch wel, dat men dezen uit den weg wilde ruimen. Frits Werner besloet evenwel zich om al deze dingen maar niet te bekommeren. Spoedig, dat begreep hij. zou men meer daarvan, vernemen. Hij giiis naar buis, En hier een van de moment. KORPORAAL Bobbel (tot recruten) Eens stond ik op m'n eentje tegenover den vijand en ik had niets dan mijn ge weer bij me om me te verdedigen. Wat zoudt gij gedaan hebben, als ge ïn mijn schoenen gestaan had? De oogen van recruut Pijpers richtten zich op de groote voeten van den- korpo- raal Korporaal, zei hij, ik zou me^ in een van uw schoenen hebben laten zakken en vuur hebben gegeven door de vetergaat jes! Koekskens! WEEST aandachtig luistert stil Ambeteert het U, slikt maar de pil Want, thans 'ik 'U onderhouden wil Over het ontstaan van den... bril. De eerste brillen werden gemaakt uit beril, een geel edelgesteente. De bril is een uitvinding van een edelman uit Flo- rentië, Salvino .degii Arman.fi. Die leefde in de dertiende, eeuw. In het werk Opius Majusvan R. Bacon, wordt reeds over deze uitvinding gesproken. Bedoelde bril- •BBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBSB stak een degelijk vuurwapen bij zich en na een stevig maal genoten te hebben, begaf hij zich op weg naar het station. Hij was ruim tien minuten vóór het vertrekVan den trein present en was blijkbaar de eerste van de drie, want noch de detective, noch Van Gielen wa ren aanwezig. Frits kocht zich alvast een kaartje en wachtte. Doch toen de wijzers van de klok almeer het tijdstip van vertrek na derden, werd hij ongerust. 'Wat drommel, als ze niet voortmaken komen ze allebei te laat. Hij keek eens door het raam, zocht-lh de wachtkamer, liep over het perron, maar zag geen van beiden. Een handelsreiziger hield hem staande Zoekt u iemand, mijnheer, zei hij. Ja. neen, antwoordde Werner, ik dacht hier een vriend te treffen, die met me meereizen zou. Dan is hij te laat, zei de ander, daar komt de trein. Inderdaad kwam de trein het station binnen rollen. Hoe lang stopt hij hier? Twee minuten maar. Werner wist niet wat ts doen. Hij kon toch niet alleen op reis gaan cn hij zag geen van beide gezellen. De reiziger stond bij hem. Stapt u maar in, zei deze, als u mee wilt, hebt u geen tijd te verhezen. Neen, ik... Stap in, zei de ander dringend, u moet immers naar Renswoude, laat ik u namens Bunning zeggen, dat gij er toch heenreizen moet. Dit antwoord beslistte. Werner stapte in een leege coupé en de handelsreiziger volgde hem. Het was hoog tijd. geen tien seconden later reed de trein af. Hè, hè, zei de ander, dat was cp het nippertje. Werner nam zijn reisgezel eenigszins wantrouwend op. I. Man. Vrouwken lief de tijd is daar Om naar 't Walenland te reizen Vrouw. Vriendjen, uw gerief is klaar Hier uw koffie en uw spijzen. Man. En een stuiver om een pint Onderweg te kunnen pakken. Vrouw. 'k Denk wel dat gij alles vindt, Tast maar goed in uwe zakken. Refrein. Liola! Liolal Kooltjes kappen is mijn (zijn) stiel Die mij them) altijd wei beviel Lio - lio - lio - la .Trala - trala. Hopsasa! II. Altijd in het stof en gruis En dan zwart gelijk een moorken, Maar het brengt veel geld in huis, Voor ons manneke: Isidoorken. Kleine bengel, in uw slaap Wil dan eens van vader droornen. Lachen, als een blijde knaap Morgen bij het wederkomen. *r Morgen breng 'k weer centen mee Centjes zwaar en zuur gewonnen, Maar we sparen alle twee Sparen is een groote bronne Van vertroosting en geluk En wie weet mét zorg te sparen Kan voor 't uur van ramp en druk Ook een stuivertje bewaren. IV. Vróuwken als het zoo nog duurt En het is verdraaid te hopen, Gaan we boeren, stilkens aan Fin weldra een véersken koopen. Huren dan een stuksken wei Later, na een luttel tijdje, Dank aan 't spaargeld zullen wij Koopen ook een boerderijtje.' V. Dubbel groot is dan 't gewin 't Leven wordt meteen veel blijer. Welvaart komt in 't huisgezin Melk en kaas en boter, ciër Alles winnen we op ons hof s Zonder 't kostlijk te betalen. En ons Doorken, God zij lof. Moet nooit in den koolput dalen. Biscouplet. Dwazen zijn het die hun geld Zuur gewonnen, ras verteeren, Weet 't, de werkman wordt geteld, Weet 't, de werkman staat in eére Als hij eerlijk deftig leeft. Maar geen achting wordt geschonken Als men zeggen moet, 'die heeft Al zijn centen opgedronken. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSB Bij goed basisvoeder geeft men aan koeien van 10 1. melk 1 Kgr. aan koeien van 13 1. melk 2 Kgr. aan koeien van 13 1. melk 3 Kgr. enz. Is het basisvoeder langs den armen kant, dan geeft men tot 7 1. melk 1 Kgr. bij 10 1. melk 2 Kgr. bij 13 1. melk 3 Kgr. bij 16 1. melk 4 Kgr. Aan koeien met veel melk geeft men nog een eiwitrijken koek bij. De volgorde in 't voederen wezc als volgt 1. het saprijke voeder (beetcn, rapen, si lovoeder enz.) 2. het droge krachtvoeder. 3. het ruw voeder (stroo, hooi) en zuiver water. Waar automatische drinkwatervoorzie ning bestaat, gaat alles goed; elders giete men water in de kribben of eetbakken er voor zorgend dat de hoeveelheid voldoen de is tot de volgende voedering.- IBHBBBBBBBHaElBBSSBBESBBSBBESBIB heer Bunning voor me, nietwaar, vroeg hij. Nu lachte de ander hartelijk en die lach klonk Werner bekend. Hij zag hem nogmaals onderzoekend aan. Ken ik u? vroeg hij aarzelend, en toen riep hij plotseling Gerechte hemel, u is het zelf mijnheer Bunning. Inderdaad de man, die hij eerst voor een opdringerige vreemdeling had aange zien was niemand anders dan de detec tive zelf. Maar de gedaanteverwisseling was volkomen, want de moaiëuse dandy was 5 niet alleen wat zijn kleeren betreft veranderd, neen Bunning leek thans zoo precies een vrijpostig handelsreiziger en toonde zich in gang, spraak en houding zoo geheel anders, dat Werner hem niet herkend had. Hij schudde hem hartelijk de hand. Daar hebt u me een benauwd oogen- blik bezc-rgd, zeide hij, ik wist werkelijk niet wat'te doen, maar het bewijst wel dat uw vermominingskunst volkomen is. En waar is Van Gielen? Werner toch was nu zeker, dat ook zijn vriend wel aanwezig zou zijn. Hij ver moedde dat de detective hem nog ge waarschuwd had zich ook te vermommen en dat Antoon, omdat ze niet samen ge zien mochten worden in een andere coupé reisde. Maar Bunning antwoordde Uw vriend schijnt werkelijk niet ge komen te zijn. Hè, zei Werner, is hij niet in den trein? Neen ik geloof het niet. Maar hoe verklaart ge dat, ik kan moeilijk veronderstellen dat hij zich ver laat heeft. Neen, eerder heeft hij zich vervroegd, zei de detective. Wat bedoelt u? Nu luister eens. Ik zag dadelijk wel, dat mijnheer Van Gielen met mijn schik kingen in het geheel niet was ingenomen. Ket is wel begrijpelijk, hij wil zijn vader U badt een boodschap van mijn-1 zoo spoedig mogelijk; redden en stelt in De tijd van Sint-Niklaas nadert en daarmee ook de tijd der appelsienen. La ten we hopen dat de oorlog ook hier niet belemmerend werke en den kostprijs van deze heerlijke Zuidervrucht niet te hoog houde. De gelei van appelsienen is buitenge woon verfrisschend en geurig van smaak. Vele menschen, die over het algemeen niet van confituur houden omdat ze deze te zoet vinden eten graag die welke van bittere appelsienen gemaakt is, omdat deze zooveel pittiger is. Het is echter niet gemakkelijk goed geslaagde appelsienengelei te maken. Dikwijls ls ze te dun, dan weer te dik, en soms komt het ook voor dat ze na eenigen tijd gaat kristalliseeren. Hierbij geven we een recept dat verscheidene malen beproefd is. Het eischt wel wat tijd om het uit te voeren, maar wanneer de uitslag goed is, hebben we dat er wel voor over. Men moet er zich drie dagen mee bezig houden. Verder raden we aan een ge- emailleerde of alluminiuni pan van goede kwaliteit te nemen, zoodat de vruchten er in kunnen trekken (koperen pannen zijn daarvoor niet geschikt). Houdt men van gelei die maar weinig bitter is, neem dan 9 gewone appel sienen, 3 bittere, 2 citroenen, 6 kgr. sui ker, 5 liter water. Verkiest men het tegendeel neem dan 6 gewone en 6 bittere appelsienen, 2 ci troenen, 6 kgr. suiker en 6 lit. water. De vruchten kunnen gehakt of in schijfjes gesneden worden. Men kan er ook een vruchtenmolen voor gebruiken. De appelsienen geven veel sap en men moet er dus aan denken de machine zóó te plaatsen dat dit niet verloren gaat. Houdt men echter van gelei die de schijfjes nog in zijn geheel bevat, dan moet men deze met een heel scherp mes of met een fijne zaag heel dun snijden. Deze manier is boven de andere te ver kiezen. Zet 'n klein houten plankje om op te hakken halverwege de pan. Schuif tel kens de schijfjes en 't sap in de pan, op deze wijze verliest ge niets. Maak u niet ongerust over 't vele water dat is opgege ven. Wanneer ge stipt het recept navolgt zult ge zien dat 't niet te veel is. Den eersten dag worden de vruchten goed gewasschen, liefst met een borstel tje afgeschrobd en afgedroogd, daarna gesneden, ln de pan gedaan met de op gegeven hoeveelheid water. De pitten voegt met er in een dun lapje gebonden bij. Dit alles laat men tot den volgenden dag staan. Den tweeden dag wordt alles aan het koken gebracht en iaat men de vloeistof gedurende 50 minuten koken. Den derden dag wordt 's morgens de suiker toegevoegd en laat men alles des middags nog eens een uur koken. Daar- IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBiaBB na neemt met het zakje met de pitten er uit en doet de gelei in de potjes. Men dekt deze één of twee dagen later af zooals men dat doet voor de andere confituren. GOED OM WETEN AANGESLAGEN RUITEN Wegens koude of vochtigheid Het gebeurt dat de ruiten van een win keletalage aanslaan wegens de groote koude of vochtigheid. Ziehier hoe men hieraan verhelpen kan. Wrijf de ruiten in met een 60 op lossing van glycerine in wijngeest. De vettige laag moet zeer dun uitgestreken worden en na de regen- of vorstperiode afgewreven worden. Het helpt ook de ruiten te wasschen met een 25 oplossing van keukenzout (dus 250 gram zout per liter water), vol gens de strengheid van den vorst, zal men de ruiten om de 2, 3 of 4 dagen wasschen. Om een bevroren ruit weer doorzichtig te maken, wrijft men de buitenzijde in met een oplossing van 2 soeplepels zout in liter water met een scheutje glyce rine. Een door regen of sneeuw ondoor- zichtbare ruit wordt weer helder gemaakt door inwrijven met een mengsel van vluchtige parafine met benzine of éther Na verdamping van dit mengsel is de ruit weer glashelder. Men kan die producten krijgen bij apotheker of drogist. WENKEN Ter overweging Wie de vermetelheid heeft luidop te zeggen wat anderen in stilte denken, be taalt gewoonlijk de meeste scherven. Vet geworden jaskragen Men kan die kragen vetvrij maken door ze af te wrijven met een lapje van dezelfde stof, gedrenkt in sterk verdunde ammoniak. Verstandig is het cp 10 dee- len lauw water, één deel ammoniak te nemen. Glaswerk Glaswerk, dat sporen draagt van verf en olievlekken, kan men reinigen dooi er spiritus op te wrijven, vermengd met fijne houtskool. Ook terpentijn is een uitstekend reinigingsmiddel voor het glas. Kristallen vazen Het lukt niet altijd kristallen vazen met lauw zeepsop schoon te maken. Ge woonlijk blijven wand en bodem dan vuil en beslagen. Het is nog best de karaffen uit te spoelen met een scheutje ammoniak. Verdwijnt ook dan het vuil niet, dan kan men een schoonmaakproef nemen met spiritus die vermengd is met fijne houtskool. Flink schudden en met schoon water naspoelen. /~vf giij aangetast) zijd door ^verkoudheid, bronchitis, ca tarrhe, pijnlijk asthma met schuifelen der luchtpijpen en voortdurenden hoest, neemt de Vogezen-Siroop Cazé. Sedert 30 jaar kent men geen betere re medie tegen den hoest. Het is thans 10 dagen dat ik uw Vogezen-Siroop gebruik, schrijft de heer Lavarde, Pa- villons-sous-Bois (S.-&0.), en van de eerste dagen af was ik verrukt over den uitslag. Het was voor een soort bronchitis die sedert eenigen tijd aan* sleepte. In de laatste dagen was de hoest veel verergerd en ik kon cr niet meer van sla pen. Thans gaat alles uitste kend. Mijn hoest is bijna ver dwenen en ik slaap weer goed. Ook is de Vogezen-Siroop Cazd onze jamilieremedie geworden. Zooals duizenden anderen zult ook gij wonderbaar ver licht worden door de Vogezen- Siroop Cazé. Beproeft ze nog heden In alle apotheken 15 Beigische frank de groote flesch. IBBBBIHBBSnaHHSBHBiSSBBBBflBBIISHBBEBlEBEBBBBBBBBSBBBiBilElBI I. - ZEG NIET: neringdoener, neringdoender op droog zaad zitten het loopt uit op een sisser riveernagel dat gegeven is gekend (wisk.) een verkapte vijand een verkapt franskiljon II. Er wordt veel gesproken over duurte van krachtvoeder en voederschaarschtë. Daarom wordt ten zeerste aanbevolen geen beschikbare voeders (beetenloof) te laten verkwisten of verloren gaanwat men nu te veel lieeft, dient ingekuild te worden, bij voorkeur samen niét pulp. Bij de stalvoedëring dient gezorgd te worden dat dé vöedërs aangepast wezen' aan het betrachte doel, en dat alle ver lies vermeden worde. Men zorge voor een gepaste verhou ding tussehen de verschillende \-oedende bestanddeelen, eiv men geve deze laatste onder den gepastéh vorm én in de gepaste hoeveelheden. (Raadpleegt de Rijksland bouwkundigen.) De voediiig der melkkoe valt het koste lijkst gedurende liét \Vinterseizoen. Eiwit, vet, zetmeelachtige stoffen, mineralen, wa ter en' ook vitaminen zijn zooveel stoffen die.de opbrengst van het vee beïnvloeden. De voeders der hoeve volstaan door gaans niet om de voedingsbehoeften van het melkvee te dekken. Benevens hetbasisvoeder, hetwelk uit beeten, mergkoolen, pulp eti rapen, hooi en stroo bestaan zal, hoeft ook kracht voeder verstrekt te worden. De te geven hoeveelheid zal afhangen van de min of meerdere rijkheid van het basisvoeder, en zal geschieden in evenredigheid van de melkgifte (Kilogrammen melk en vetge halte). Het versterkte krachtvoeder moet uit verschillende enkelvoudige voeders samen gesteld zijnbeter uit 5-6 dan uit 2-3. Het gebruik van onbetrouwbare samen gestelde voeders uit den handel vait kos telijk en is af te keuren. Verstandige landbouwers maken hun sa menstellingen zelf en kunnen dan voede ren met kennis van zaken. Hieronder een voorbeeld van samenge-' steld voeder (3/5 graanmeel en 2/5 eiwit rijk meel) ■100 Kgr. Rogge. 100 Kgr. gerst. 100 Kgr, maïs. 100 Kgr. aardnootkoek. 50 Kgr. Soyakoek. 50 Kgr. lijnkoek. Allerlei gelijkaardige mengsels, met ge bruik van andere voeders, kunnen samen gesteld worden. Bij een dergelijk meng sel' voégt -men pér'100'Kgr. 2-3 Kgr. van onderstaand mineralenmengsel: 3 Kgr. beendefmeel. 3 Kgr. keukenzout. 1 Yz Kgr. gemalen krijt. 1 Kgr. tweekalkig fosfaat. 1 Kgr. Engelsch zout. J4 Kgr. ijzercarbonaat. riJKg zie vervolg hiernevens. IBEBEBBBBBBBBBBBBUSBflBBHBBB mij niet veel vertrouwen. Ik denk ten naasten bij, dat hij zijn eigen zin gevolgd heeft en dadelijk per auto naar Rens woude is vertrokken. Maar wat zal hij er doen. Hij wist toch niet genqeg bm er wat te kunnen uitvoeren. Hm. Ik denk, dat hij het nummer onthield,, dat ik .opvroeg, dat hij daar heen gereden is, om te trachten spoedi ger omtrent zijn vader iets té vernemen. En? vroeg Werner. De detective haalde de schouders op en floot toen tussehen de tanden. We zullen wel zieri, wie gelijk had, laten wé nti probeeren een beetje te' sla- pen, van nacht zal er niet véél van ko men. Slapen, zei Werner, ik zou niet kun nen slapen, mijnheer Bunning. Is u niet bang dat Antoon van Gielen alles nog weer in de war stuurt door zijn overijling? Dat is inderdaad mogelijk. Maar daar is nu niets meer aan te veranderen. Ik maak me niet druk over dingen, waar ik toch niets meer aan doen kan. En ook soms heeft men juist voordeel van dingen, waarvan men fatale gevolgen vreesde. Vertel me tenminste of de onvoor zichtigheid 'van Van Gielen uw plannen niet wijzigt. Neen, want ik had geen vast plan nog. Kijk eens mijnheer Werner, ik heb toch wel bemerkt, dat u niet voornemens is mij met rust te laten, voor ik u ten minste het een en ander verteld heb. Ik zal het dan maar doen, al blijf ik er bij, dat het nuttiger zijn zou, als we probeer den een slaapje te doen. Ik ben, dat heb ik u immers al verteld, naar den Beuken hof geweest. Ik wilde namelijk weten waar die kist gebleven was, die zoö ge heimzinnig verdween. Hóe, riep Werner, en hebt u dat ontdekt? Och ja, dat was nog al gemakkelijk. Gemakkelijk. Het leek mij juist ab soluut onmogelijk dat te achterhalen. Nu dit komt omdat u niet gewoon De prefectuur van Ket Departement van het Noorden (Frankrijk) herziet hare beslissingen inzake permis de circulation frontalière Wij deelden reeda mede dat het A. C. V. voetstappen had gedaan bij de bevoegde Overheid ten einde het ongunstig advies, dat door de Prefectuur van het Noorder departement op éen gróót aantal grens- circulatie-kaarten was uitgebracht gewor den te zien intrekken. Die tusschenkomst is niet zonder geluk kig en onmiddellijk gevolg geweest. In derdaad, de grenskaarten van in vredes tijd, met dewelke bet niet meer mogelijk zou zijn na den 25n November nog de- grens te overschrijden, zijn tot op een la ter te bepalen datum in voege gebleven. Elke grensarbeider, drager van een geldi ge werkerskaart en van een door de fran- sche rijkswacht geviseerd werkbewijs, wordt voor onbepaalden tijd hiermede nog doorgelaten. Anderzijds ontving het A. C. V. van «fen Belgischen Consul-Generaal te Rijsel een schrijven van den 24n November, waaruit wij het volgende ontleenen «Ik ben gelukkig U te kunnen laten we ten dat er beslist werd al de geweigerde Circulatiekaarten aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. Het volstaat dat het bedrijfshoofd zich voorziet van een lijst van de grensarbei ders die hij in dienst wil blijver, behouden en aan dewelke een circulatiekaart werd geweigerd en zich hiermede wende tot den Heer LARTILLIER, Hoofd van de 4de Afdeeling van de Prefectuur van het Noordendeze ambtenaar ontvangt eiken morgen, uitgenomen 's Zaterdags, en de patroon kan hem zijn desiderata uiteen zetten. Het nieuw onderzoek van de dossiers geschiedt met de grootste welwillendheid; zal met voldoening vernemen dat op één enkele morgen 400 gevallen van on gunstig advies een gunstige oplossing kre gen. Ik heb den indruk dat aan al de grens arbeiders aan wien een permis de circu lation frontalière werd ontzegd, ten slot te toch voldoening zal worden geschon ken. Dit nieuws zal met een ware vreugde in de belanghebbende middens worden ver nomen. ÏBHBQBZBBBBBBS&BSSBaBBBZBaflB Witgoed,. Bonnetteriën, Corsetten, Pull'Övers, Gilets. Sayetten Bloezen, Handschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. iariatMKH«&B3i!!0B5!SBBB»lHBBBB0B is de feiten met elkaar in verband te brengen.' De kist is uit het huis gehaald, ondanks het feit, dat een zeer gevaar lijke hond 's nachts in den tuin liep, die iedereen aangrijpen zou. ja. Behalve degenen die hem zeer goed kenden, nietwaar. Maar die hond was daar pas. Welnu ik heb het vermoeden opgevat, dat de dieven juist dien hond daar hebben wilden, omdat zij dan zon der gevaar bij den Beukenhof zouden kunnen komen. U weet, dat de hond die te voren den tuin bewaakte vergiftigd werd. Dat is geweest, omdat hij voor. zijn opvolger plaats maken moest. Die tweedewas de hond van den boschwachter. Juist, ik heb dus dien bcschwachter bezocht en eens niet hem gepraat en er uit gekregen, hoe dat doet nu niets ter zake, dat zijn hond werkelijk zeer kwaad aardig was maar als een lam voor een zekeren mijnheer, die een tijdlang bij dien boschwachter in de kost geweest is. Hè, riep Werner, en die onbekende zal dan vermoedelijk de hand gehad heb ben in de verdwijning van de kist. Ja, maar knoop daaraan nu neg niet dadelijk te veel gevolgtrekkingen vaet. Van dien boschwachter heb ik meer vernomen. Die man wist bijvoorbeeld, dat Jozef Evan in heel deze geschiedenis een zeer vreem de rol speelde, en hij wist nog iets an ders, namelijk ösct nog anderen hun be- geerig oog geslagen hadden op het ge heim van den professor. Van hem weet ik, dat Janowski een klein afgelegen land huis gehuurd heeft geen kwartier van den Beukenhof gelegen. Dat is gebeurd natuurlijk in de dagen toen men meen de, dat daar op den Beukenhof liet ge heim te vinden zou zijn. En ik heb dien boschwachter opgedragen, dat revolutio naire nest in het oog te houden. Wat? Zoo'n man, die zelf mede plichtig geweest is in dien diefstal. Zoo iemand verdient immers geen. vertrouwen. Ta, ta, ik heb wel eerder dieven met ZEG: neringdoende op zwart zaad zitten het loopt met een sisser af klinknagel (vr.), de niet vr.) dat gegeven is bekend een bedekte vijand een vermomd 'franskiljon, - LEG UW KLEMTOON ZOO ALS HET HOORT: Kommapunt, sterkwater, overleg, ontbijt, ontslag, ontzag, vastenavond, alkibiades. III. - VERZORG UW UITSPRAAK: 1. Zelfde tweeklank: goud, pauw, poum, gauw, Oudenaarde, Augustus 2. k als in kat: quadrille, quintet, equivalent. IV. - AANEENSCHRIJVEN OF NIET? Een aanteekening onder aan de bladzijde (d.i. onder aan den voet vaA de bladzijde). Een verklaring vindt men in de aanteekening en onderaan. De naam staat binnen ln de klok gegraveerd. De naam staat er binnenin. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend Lid: fr. 35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten en inwonende Leden; fr. 7,50. - Postrekening 412.386, V.B.O., Antwerpen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBl 3Z 1« Zond. Advent. H. Fr. Xaverius Evangelie: Het laatste oordeel. 4 M'H. Barbara. H. Petrus Chrysologus 5 D H. Sabbas 6 W H. Nikolaas van Myra 7 D H. Ambrosius 8 V O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen 9 Z H. Leocadia 10 Z 2« Zond. Advent. H. Melchiades IBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBB Te Odense. Noorwegen, is brand ont staan aan boord van een in-aanbouw zijn de boot, op stapel gezet voor rekening van een Nederlandsche zeevaartmaatschappij. Men betreurt een doode en tien gewon den. Te I.eval werd een spoorwegbediende 9 DEC. Te 10.30 uur. voor H. M, De Zeine, afdeelingshoofd, Provinciebestuur, 4 BurgpLaatS. Brugge, gev/oon onderhoud Voor 1939 aan de prov. banen der om schrijving TE PER. Bestek l')2.414.80 fr. Stukken, prijs 6 fr., op postcb. 828.08 "Van H. G. Claeys, próv. bestuur te Brugge. 11 DEC. Te 11 uur, leveren van 2 koelkasten in het kamp van LOMBARD- SIJDE. Stukken ter inzage (niet te koop) 27 Hooistraat, Brugge en 16 Loxumstr., Brussel. Aanget. inschrijv. 8 Dcc. 14 NOV. Te 3 uur, ter Commissie van Openbaren Onderstand. 38 Rijselstr, leper, vernieuwen van de leidingen der centra'e verwarming in het Hospitaal te IEPER. ROMBAUT. St-Niklaas. 147.751 fr.; Quintijn, Knokke, 155.259; Delcourt. Door nik, 175.648,85; Remy, Brussel, 191.411.20. door een lokomotief gevat en gedood. IBBBBBBBBBBBBBHBBBEBEBBBBBHIBBBBBBBBBBBBBHBBBEBBBBBBBEBLfl Eiken avond, na den maaltijd/ neem ik 2 kleine Prieur Pillen (dikwijls volstaat eene) en 's an derendaags werken de ingewan den op natuurlijke wijze. Met da Prieur Pillen hoeft gij geen ko lieken noch ongemakken te vreezen. Op basis van planten, werken zij op zachte wijze c» doen geen gewoonte ontstaan. P'jjt fr. S loc' 2$ pillen; fr. 2.SO poor 50) Pillen; fr. 12.50 ccor 100 pillen. S. A. Anc. M aison LOUIS SANDERS Brussel. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBt EBBBBBBBB33SBBaQBB3SBBBBQBSBIBB8Bi een dief gevangen, m'n waarde. En bo vendien zoo érg is het met hem niet. In elk geval is hij mij op het oogenblik zeer toegewijd. Ik denk van dien man nog veel dienst te hebben. Want weet je, hij is zeker geen misdadiger van beroep en hij is wat benauwd, dat hij zich tot din gen heeft laten verleiden, die niet te ver dedigen zijn. En hij weet, dat hij op het oogenblik alleen zich straffeloosheid kan verzekeren door mij te dienen. Dat sal hij doen ook. Bunning grinnikte ééns, legde toen zijn beenen op de bank tegenover hem, schoof gemakkelijk in hoekje en zei Maar nu ga ik wezenlijk een dutje doen hoor. Werner zweeg, hij dacht aan hetgeen hij vernomn had. Hij vond het alles zoo onbeslist, zoo los samenhangend. En dan dacht hij aan zijn vriend en maakte zich ongerust over hem. -Eigenlijk vond hij, dat de detective zich toch wel een beetje onverschillig daarover toonde. XVI. Het was een aardig landhuis, eenigs zins vervallen van uiterlijk, maar het lag schilderachtig tussehen de dichte dennen- bosschen. Het lag zeer afgelegen ook en kon daar gebouwd zijn door iemand, die van de wereld teruggetrokken daar leven wilde zonder door menschen gestoord te worden. Dit was het huis, waar Bunning meen de, dat bankier Van Gielen kón heenge voerd zijn. Het was van hem geen bloot vermoeden, al wist hij het niet met ze kerheid. Zijn vermoeden was echter juist, want den avond van dien dag bevond Van Gielen zich in een kamer van deze villa en hij bevond zich daar niet vrijwillig. Als een leeuw in zijn kooi stapte hij heen en weer, volkomen overtuigd, dat indien niet spoedig hulp opdaagde hij geheel aan dc genade of ongenade over- gelèverd wes van zijn vijanden. Hij had schien hier 'vandaan zou kunnen komen, maai' de oplossing vond hij niet. De' lui ken .voor de ramen van de kamer waren gesloten en ze waren evenals de deur van dik eikenhout. Ook indien hij niet be- iwaakt werd, zou hij de macht niet bezit ten die luiken of de deur te forceeren. Van Gielen was geen lafaard maar toch voelde hij zich alles behalve behagelijk. Hij zat hier nu reeds lange uren gevan gen en had niemand gezien nog, daii een lange onsympathieke man, die hem spijs en drank gebracht had. Hij had beproefcï met deze zijn bewaker te spreken, want hij kende de macht van het geld en ze ker zou hij den man een flinke som be loven, indien deze hem in staat stelde te ontvluchten of althans de mogelijkheid opende, zich met de buitenwereld in ver binding te stellen. Maar of zijn cipier hem niet verstond, dan wel of hij onder geen voorwaarde tot spreken bereid was, de man had hem op zijn vragen volstrekt geen antwoord ge geven. En nu wachtte Van Gielen op de din gen die komen zouden, hij begreep wel, dat dit niet veel goeds kon zijn. Eindelijk werd de deur van zijn kamer geopend en kwam Janowski binnen. Die twee kenden elkaar. Dg Rus sloot de deur zorgvuldig achter zich dicht. Zie zoo, zeide hij, laten we thans met elkaar onderhandelen mijnheer Van Gielen. Wat wilt ge, vroeg deze stug. Dat behoef ik u feitelijk niet te zeg gen, gij weet het zoo goed als ik, het ge heim van den professor, zoek ik, niets anders. Dat kan ik u niet geven. Jawel, gij zijt da eenigste. Ik hel» getracht het machtig ta worden op alla wijzen, maar het is me niet gelukt. Toch zijn wij voor geen middel teruggeschrikt om ons doel te bereiken. Dat weet ik. j

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 6