De Afscheidsbrief \^gezenSinmp(azé Ons Vrouwenhoekje AsfhtnaÜjders, Bronchi tisüjders, VIREEN9GING VOOR BISCHAAFPI OMGANGSTAAL leeft gelukkig s6 GEDACHTEN UIT DE mm 9 TREKKING DER PREMIELEENING 1932 HANDELSBELANGEN THÉRÈSE NEUMANN LEEFT NOG SPREEK EN SCHRIJF CORRECT! VIJFTIENTAL PERSONEN DOOR GASVERSTIKKING AANGETAST te VALENCIENNES BRUG OVER DE SEINE INGESTORT TE PARIJS AANBFSTEDINGEM Uitslag van Aanbestedingen VAN STELLING GEVALLEN TE ROESELARE WEEK-KALENDER DECEMBER - WINTERMAAND AARMAAND JANUARI - NIEU HET LINNENHUIS Rijselstr. 20 - IEPER tVoorden kunnen meer pijn doen dan Blagen. Het geluk Is eene plant, die wij in on- len eigen tuin moeten zoeken en niet in dien van anderen. Waar het betrouwen ontbreekt, daar mist de krans der liefde hare schoonste bloem. dat Voelen, dat Iets onherstelbaar Is, Is de kroon der smart. MESsasBaasBgBssBSiSSBBaa&saa hetmanneke UIT DEN grond van mijn hart aan alleman en aan elk apart Lezers van hier. Lezerirens van daar wensch 'k een zalig nieuwjaar Priesters die in huis en kerken In Gods heiligen wijngaard werken Wensch ik vruchten hoog in tal 's Hemels zegen, bovenal. Winkeliers en eommereanten 'k Wensch u vele en goede klanten Met gepast, comptante munt En zooveel ge wenschen kunt Ambachtslieden, fabrikanten Financiers en speculanten, ziet, 'k Wensch u veel en goede klanten Zonder borgen en krediet Boerkens, U nog 't meest van allen Wensch ik zegen in uw stallen Op uw akkers, op uw veld Wensch ik vruchten ongeteld Slaan wij 't in wat ander vouwen Jonge lui die wenschen trouwen Wensch ik een verkoren bruid Die in deugden hoog munt uit En de meisjes vrom van zinnen Die zoo graag en staag beminnen Wensch ik ook een vroomen man Die het huis bestieren kan O! wat zullen wij dan drukken Als ge allen, rijk en blij Nog herdenkt in uw gelukken Ons gazet en drukkerij... En vwalA, ai komen al die wenschen precies niet uit mijn eigen «koker», toch komen ze uit het hart en zijn ze oprecht gemeend! Zoontje: Papa, ik zou toch eens wil len zien hoe de aarde draait. Papa: Daar moet ge mee wachten tot ge oud genoeg zilt om een café te be zoeken en te permitteeren om drie uur 's nachts thuis te komen! GE WEET, liefste vriendin, beste maat, Hoe hoog g'ln mijn achting staat! Ge zijt door mij, 't staat hier ts lezen Om uw verstand, nooit volprezen, 't Is daarom dat 'k niet mankeer U hier keer op keer, Zonder eenmal te missen, Statistieken op te disschen! Want statistieken moeten verstandig gelezen worden! Belgen zijn de grootste bierdrinkers van de wereld. Per volwassen wordt elk jaar 150 liter bier gedronken, zoo leest men soms. Op wat gegevens die statistiek grondt, vindt men dan gewoonlijk niet vermeld. Maar we moeten er slechts met voorbehoud belang aan hechten, daar we weten dat die statistieken werden opge maakt vooral met het oog op propaganda. Doch zelfs aangenomen dat 150 liter per volwassene met de waarheid strookt, is het daarom geoorloofd de Belgen voor te stellen al waren ze alle dagen op straat met 'n stuksken Li hun kraag en als een volk berucht we;,..ns drankmisbruik? Och kom... 't ware al te dom. Wij kennen lie den die nooit den voet zetten in ne café, en die zich geheel onthouden van likeu ren.... maar die dagelijks een halfliterken bier drinken bij hunnen dinee. Dat maakt voor die menschen ongeveer 180 liter per jaar! Zijn dat drankmisbruikers, dronk-, aards? G'hebt het toch nooit alsoo opgenomen ook, eh, beste Lezers en alderliefste Leze- reskens... 'n bewijs dat ge verstandige menschen zijt! Een fourier moest inventaris opmaken van allé aanwezige voorwerpen in een huis, waar officieren zouden ingekwar tierd worden. Hij schreefEen eetka mer, een flésc'n Eols Dan volgde een groote tusschenruimte; Dan stond er in kronkelende, spiraalvor mige- letters, kris kras door eikaar ge schreven: een draaiende tafel met dito pootén, twee dansende kandelaars NIET alleen wat grcot is, is sterk We stéllen hier paai en perk Aan dat fel' verspreid geloof En beschuldig mij niet van eerroof Want 'k zou m'n gezegde hier staven [willen Met 't voorbeeld van de... bacillen! Wat dat nu weer voor ne rim-ram is, ja, beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens... 't is alle jaren 't zelfde spel met al die feesten van Kerstmis en Nieuw jaar eh! De kop van 't Manneken wordt er zoo voos bij als een raap... en 't is te verontschuldigen... maar enfin, g'hebt er niks bij verloren want d'eksplikatie volgt toch... en we zullen ze zoo klaar mogelijk trachten uiteen te zetten! Luistert De bacil die de hooikoorts verwekt, blijit nog bij een druk van 18.000 atmos feren in leven. De ongeveer 1.000 km. hooge luchtlaag, die ons aarde omgeeft, drukt op eiken IWaBBBSiaBS&iSSSOglS&SBUaSBUBHa Mengelwerk van 31 Dec. 1S39. Nr 6. vierkanten centimeter met een gewicht van ruim 1 kilogram of 1 atmosfeer... ge lijk men weet of... zou moeten weten! Dus blijft een bacil léven met een druk van 18.000 kilos op heur lijf. Waar halen dis bacillen het weer standsvermogen vandaan. Is hooi zoo'n krachtgpvend voedsel... w'hadden 't niet gedacht! IS DE AARDE ROND? Een onderwijzer moest aan de kinderen uitleggen, dat de aarde rond is. Nu heeft die onderwijzer en ronde tabaksdoos, die hij in de week gebruikt, en en vierkante, die hij alleep 's Zondags gebruikt. Toen nu de aardrijkskundeles was aan gebroken. haalde hij z'n tabaksdoos te voorschijn en zei: De aarde heeft de vorm van mijn tabaksdoos. Na een paar weken kwam er een schoolopziener op school. En zei hij tegen Keesje: Wat voor vorm heeft do aarde? Kees denkt even na en zegt dan: Door de week is hij rond. maar 's Zondags vier kant, mijnheer! 't Is wel 'n oude... maar zc dost toch nog altijd deugd! Een leger, zoo beweert men graag, Marcheert met zijn... maag Maar, wc laten ons zoo gauw niet [bedotten Waarcm -:.i ens sold"ten dan altijd [naar... botten? 't Is een feit. g'en kunt geen gazette openslaan of d'er staan aankondigingen ofte annoncen in te lezen van landver- dedigers, met groote of kleine voeten, die orn botten verzoeken, en 't is te begrijpen ook hier in ons gezegend doorweekt en modderig moederland. Kwestie van dit marsjeeren met de maag zal dan ook maar in den figuur lijken zin moeten opgenomen... 't bstee- kent dat de moraal dan slechts hoog is, wanneer den beer goed gesmeerd is. 't Is daarom ook dat er bij den troep zooveel belang gehecht wordt aan de... koks. Maar nu wil ik U wel 't geval vertellen van dat regiment waar dot 't eten alles behalve apetissant was... De kapitein kwam op inspectie en hij zag daar ne piot met 'n decoratie op zijnen buik, die hij neg nooit gezien 'n had... (niet den buik maar de decoratie). Awel, vriend, vroeg liij zoo, waar hebt ge die decoratie gehaald. Iic heb 't regiment gered, kapitein, ant woordde onze gedecoreerde? piet. 't Regiment gered?... maar hoe? Kewel... ik heb den kok kapot gemaakt! 'k Weet niet of 't waarlijk gebeurd is... maar 't zou kunnen geschied zijn. ERG LANG De jonggehuwden kijken elkaar ver liefd in de ooeen. Dan zegt hij: II: heb er nog gen uur spijt van ge had, dat ik met u getrouwd ben. Nu ja... we zijn pas vijf dagen man en vrouw... Goed... dat zijn toch honderdtwin tig uur. Hij had z'al opgeteld!... Ge moet niet vragen 'T ZAL altijd waarheid zijn Niets is zoo bedrieglijk als schijn In 1918, (was 't zoo geweest, 't was ['t beste) Was dien oorlog de leste van de leste Maar eilaas, ze sloegen er neven En 'k ga d'r 't bewijs van geven. De mannen van 't vak hebben uitge rekend dat de wereld van 't jaar 1469 voor Kristus tot op onze dagen juist ge teld 290 jaren vrede en 3118 jaren orlog heeft gehad. 'n Record... en nog 'n ander. Geen enkel tijdperk is troebelder ge weest dan het nacorlogsche 1914-'18. De huidige oorlóg Is inderdaad zoo maar de 26" die uitgebroken is sedert 1919. Zes en twintig oorlógen in zes en twin tig jaar tijds. 't Meerendee! van die plezierige keme- dieën hadden Europa voor theater. Een enkele vond in Amerika plaats (Gran Chaco)... Toch 'n slim volk, die, Amerika nen, en! Drie grepen in Afrika plaats en vijf in Azië. Hst eenigs land dat tot nogtoe de wreedheden van den orlog niet gekend heeft is Noorwegen... en de uitleg is sim pel. Dit land, moet ge weten, dat vroeger deel uitmaakte van Zweden, is elechts on afhankelijk van 1C05... t Heeft dus nog al den tijd... ongeluk kig! Markies Greenville was in den tijd van Koningin Elisabeth aan het Engeisch hof om zijn geestigheid zeergeliefd. Ds koningin vroeg hem eens: Markies, wat denkt u van de eerlijk heid der vrouwen? Ik wil een eerlijk ant woord. Mevrouw, antwoordde Greenville, er bestaan slechts drie eerlijke vrouwen op de wereld. De hofdames lieten een afkeurend ge mompel hooren. En wie zijn dan de drié eerlijkste vrouwen? vroeg de Koningin. Uwe Majesteit is de eerste, zei de markies met een buiging, ds tweede is mijn vrouw en de derde wil ik niet noe men, zodat ieders vrouw zich kan ver beelden dat zij het is. 'N GEDACHT. Een muts of hoea Dekt kwaad of goed. LUISTERT naar mijn getater Zout is wel niet zoo nuttig als water Maar toch, 'k zeg het ras Komt 't in leven fel van pas En niet alleen, m'n beste snaken Om de soep smakelijk te maken. Ja, 't zout... De vriendschap, zoo zegt ben. Dr Friesen schijnt zijn chauffeur goed te betalen, antwoordde haar vader gerustgesteld en volkomen argeloos. Mevrouw Strassmann keek Lonny even wel met scherpe, vorschende blik aan, maar hield voorioopig haar mond. Eerst toen zij thuisgekomen waren, en zij zich met Lonny alleen bevond, sprak zij Het komt mij voor, Lonny, dat je omgang met dien chauffeur toch niet zoo onschuldig is, als je mij wilt wijsmaken. Ik kan het vermoeden niet van mij af zetten, dat je een afspraakje met hem gemaakt had. Het bleed schoot Lonny naar het ge zicht. Als u mij een beetje beter kende, mama, zoudt u weten, dat ik tot zulke geniepigheden niet in staat ben. Bedenk toch alstublieft, dat ik eerst geen zin had met u mee te gaan. Papa meest er eerst op aandringen. Dan zult u inzien hoe onzinnig uw beschuldiging is. Ik ont moette hem werkelijk heel toevallig, en het verwonderde mij ten zeerste, hem zoo goed gekleed te zien. Ik had hem bijna niet herkend, aangezien ik hem nooit anders dan in zijn chauffeurs-uni form gezien had. Maar haar stiefmoeder was nog niet overtuigd. Waarom maakte hij zich dan uit de voeten alsof hij een slecht geweten had? Omdat ik afscheid vair hem nam toen ik u zag aankomen. Ik ken uw hou ding jegens chauffeurs en wilde hem daarom niet aan u voorstellen. Eet zou u stellig hoogst onaangenaam geweest zijn als ik u met den chauffeur van Dr Frie sen in kennis gebracht had. In ieder geval is het uw eigen schuld, ciat ik in lit opzicht mijn onbevangenheid verloren heb. joor streng. Nu, het mag zijn zoo het wil, je bent Lonr.y riep al haar zelfbeheersehing te n ieder geval gewaarschuwd, en dat kan hulp. ;esn uwaad. Die chauffeur maakt abso- De chauffeur van Dr Friesen, papa, luut do indruk, dat hij voor een jeng ik ontmoette hem toevallig en wij liepenmeisje gevaarlijk werden kan. Vandaag somen.een eindje op. jaag hij er ook in het geheel niet als een - z?o Do chauffeur v .n Dr chauffeur uit. I i iïu ik r i dien elsgm i :er Dat is Lij ook slechts noedgedwon- nict voor eea chauffeur aangezien heli-gen geworden, naama, hij heelt voor inge- door H. COURTHS-MABLER Zij hadden nu ongeveer weer de plaats bereikt, waar zij elkaar ontmoet hadden, en toen zij een zijweg wilden inslaan, kreeg Lonny een kleur van schrik zij zag naar ouders aankomen. Mijn ouders! bracht zij er verschrikt uit. Zij voelde instinctief, dat het haar onaangenaam was, haar ouders in zijn gesslsciiap te bereiken, maar wist toch niet zoo gauw, wat zij doen moest. Zij wendde zich kortbesloten tot hem en zei, haar verwarring zco goed het ging ver bergend Ik dank u voor uw gezelschap, Mijnheer Hennersberg, maar nu ben ik voldoende beschermd door mijn ouders, Tot ziens, Hij nam zijn hoed af en maakte een buiging. Is het uw wensch, dat ik mij ver wijder vcor uw ouders ons bereiken? vroeg hij zacht. Ja ga alstublieft heen, verzocht zij gedrukt. Hij boog nogmaals en ging. Hij was bang, dat zij onaangenaamheden krijgen zcu. Dit was een onbevredigend einde van dit voor hem zoo gelukkig uur. Langzaam verwijderde hij zich. De majoor en zijn vrouw waren intus- schen naderbij gekomen en keken Lutz Hennersberg met verbaasde, eenigszins af keurende blikken na. Wie was die heer, die zocevcn af scheid van je nam, Lonny? vroeg de ina- men, is het zout des levens... maar d'r is nog ander zout ook... en dat gebruikt wordt tot vele andere doeleinden alzoo bijvoorbeeld is er niks beters om ver sterkende baden te nemen dan 2 kgr. zeezout op te lossen in het badwater. Ge zult er mij nieuws van vertellen! Om verkoudheden te voorkomen is het aangeraden zoutwater op te snuiven! Om te gorgelen moet ge 1 lepel zeezout oplossen in een glas water, dat werkt verkwikkend. Zout is goed om roestvlekken af te kui sehen om inktvlekken op te slorpen. Om karaffen en glaswerk schoon te maken, maar dan moet ge 't vermengen met een beetje azijn. Datzelfde mengsel is uitstekend om ko peren voorwerpen op te poetsen. Natuurlijk is zout alom bekend om de spiizen smakelijk te maken. Om vermoeide voeten weêr frisch te maken neemt men een zouten voetbad... Awel... zoudt ge dat allemaal gelooven van 't zcut! EEN KLEIN model automobiel reed op den buitenweg en maakte op regelmatige afstanden steeds een zelfde luchtspron- getje. Voor een overweg moest gestopt worden en een heer, die achter het sprin gende vehikel gereden had, vond het noo- dig om even zijn licht op te steken: Zeg meneer, wat mankeert die wagen van u? Hij maakt zulke malle bokkesprongen. Die wagen mankeert... hik... niet: maar... hik... ik heb de... hik. 'N GEDACHT: Hoe minder de menschen elkander te zeggen hebben, hoe levendiger dikwijls de conversatie is! EEN GOEDE handelaar, Li.ik ge zijt, 't is t'hopen zeL zonder veel misbaar altijd kunnen verkoopen. En gaat het in zijnen winkel niet meer. dan moet hij zich maar handelsreiziger ofte commie-voyageur maken... en zijn valies vullen met gekleurde tanden en... valsche plat- en wipneuzen. Met de gekleurde tanden ral hij 't dan afstappen naar Siam. De Inlanders van ginder, die groote verbruikers zijn van betel'n gewas van ginder, verkrijgen daardoor helroods tanden. ..'t Sap van dat product zorgt daarvoor... maar hun tanden worden dan ook al spoedig slecht en rot, en ze doen deze dan vervangen door groene, blauwe en bijzonder zwarte tanden, omdat deze laatste minder gauw vuil worden... Is dat niks naar uwen tand? In Tonkin verkiezen ze heusch! den vaischen neus, omdat de echtgenoot gin der wier vrouw zich niet bijster goed ge draagt. om z'n halven trouwboek te straf fen, niks beter vindt dan heuren neus af te bijten... maar later heeft hij bijna altijd berouw over zijn daad en om dan alles weêr goed te maken, koopt hij heur nen nieuwen neus, die met straffen lijm op de goeie plaats wordt geplakt. Elk jaar worden er ginder alzco dui zenden neuzen aan den man of beter... aan de vrouw gebracht! Niks voor U! ZIJ HADDEN ELKAAR BEGREPEN Twee heeren zitten te klaverjassen in een café en, zooals dat tot groot ver driet van echte kaartspelers vaak gebeurt zat er al gauw achter ieder van hen een toekijker, die na elk spel begon na te kaarten Plotseling staat een van de spelers op en zegt tegen zijn toekijker: wilt u een oogenbiikje in mijn plaats verder spelen? Deze is verheerlijkt en doet 't graag, 'n Paar minuten later herhaalt zich 't zelfde bij den anderen speler en de beide toekijkers zitten al gauw een half uur samen te kaarten, als ze zich opeens herinneren dat er eigenlijk twee anderen hadden moeten spelen. Ten slotte zegt een van hen: Zeg kellner, waar blijven toch die twee heeren, waar wij voor zit ten te kaarten? Die twee? Die zitten daarginds te klaverjassen, meneer! 'n NIEUW3JE van hier 'n Nieuws je van daar staat nu op dees papier staat nu op dees papier helder en klaar. Het grootste eiland ter wereld is Bor neo, dat gedeeltelijk Nederlandseh en ge deeltelijk Britsch is, en een oppervlakte heeft van 554.003 km2 Móest men Australië als een eiland aanzien, dan zou dat naturlijk het groot ste zijn. Wc moeten het echter beschou wen ais een vijfde werelddeel met een oppervlakte van 7.800.000 km2 Borneo is zoo groot als Frankrijk, of zco groet als Engeland en Italië samen, In Zuid-Frankrijk stond en handelaar terecht, omdat hij zijn vrouw in een ijs kast had gestopt. Ze kookte van woede! was 's mans verontschuldiging. En hij werd vrijgesproken Een Zweed heeft een ligstoel uitgevon den, die niet kan doorzakken, noch ver keerd kan worden opgevouwen. Men zal dien stoel volgend seizoen in al de Euro- peesehe strandplaatsen kunnen zien. Humoristen hebbïn protest aangetee- :end, daar hiermede een kostelooze pu blieke vermakelijkheid gaat verdwijnen! Een lid van den Parijsehen gemeente raad heeft den commissaris van politie voorgesteld, om in gcedkoope cinema's katten te houden... In zoo'n soort cine ma's werd namelijk een bezoeker door een rat gebeten en kreeg hierdoor een vergiftiging. En vwala daar zijn ze... niet de katten maar de nieuwtjes! Kolonel (tot soldaat): Je behoeft niet zco lang met uw hand aan uw kepi te staan als je salueert. Men heeft u toeh geleerd dat tot drie tellen voldoende is? Soldaat: J... J... jawel, ko-ko-kolo- nel, m-mar ik b-en pas-pas bij t-t-twee! 't Manneke uit de Maan. {BCBBBHflBi&XXBBBaiMaiSSaBSiarïKia nieur gestudeerd, maar moest zijn studie onderbreken, omdat hij naar het front moest, en hij kon die ook niet voortzet ten, omdat zijn vader sneuvelde en niet voldoende naliet. U behoeft u dus werke lijk niet op te winden, als ik eens een paar woorden met hem spreek; hij is een welopgevoed en beleefd man. Zijn vader was bovendien overste. Des te gevaarlijker is voor jou de omgang met hem. Ik moet je ten streng ste verbieden, om je nogmaals met hem in ts laten, anders ben ik gedwongen het aan je vader te vertellen. Wat moet daar uit voortkomen? Hij is arm en jij ook en je toont een verontrustende belang stelling in zijn lot! Lonny rimpelde haar voorhoofd, alsof zij verdriet had. U kimt gerust zijn, mama, ik weet precies, wat ik doen of laten moet, sprak zij met ingehouden stem. Zooveel te beter. Vergeet niet, dat je slechts met een vermogend man trouwen kunt. En ais je een goede partij wilt doen, moet je op je goede naam letten. Lonny richtte zich trots op. Voor mijn goede naam sta ik zelf in, mama. En op een goede partij reken ik niet dat doet u voor mij. Omdat je dit helaas zelf niet doet. Ik moet je steeds weer aan je verstand brengen, dat je cp een goede partij aan gewezen bent. Zooals ik zei, als ik nog eenmaal iets verdachts in deze zaak be merk, moet ik er toch met je vader over spreken. Moedeloos en treurig keek Lonny haar stiefmoeder aan. U behoeft papa in dat opzicht wer kelijk niet ongerust te maken hij heeft toch al zorgen genoeg. Die ,iij hem verlichten kon, als je slechts wilde. Er zijn nu een maal dingen, die jc niet willen kunt, mama. Plaag mij alstu blieft niet langer. Plagen! Je praat altijd direct over plagen, els iemand eer.s verstandig tegen ja spreekt. Het is een kruis met je! lonny brak het gesprek af. Zij kort het niet verdragen, om nog langer op dezen ssaasasBHM.agBa •ww- i A*1 ■mt» EEN WOORDJE OVER DE NAAMKAARTJES kerstmis en Nieuwjaar zijn in het voor uitzicht en dan worden het meest de naamkaartjes gébruikt, met wenschen van voorspoed en geluk. Teg... Kerstmis maakt iedere verstan dige huisvrouw een lijstje van adressen op waarheen een naamkaartje moet ge zonden worden. De kaartjes zijn over het algemeen wit en rechthoekig. Er wordt echter tegen woordig ook veel fantasie gebruikt, dik wijls wel te veel. Het naamkaartje van een man ver meldt den voornaam, den familienaam, het beroep en het adres. De titel wordt voor den naam geplaatst. Advokaten zet ten hun titel achter hun naam. Een vrouw, een meisje of en weduwe hebben gewoonlijk een kaartje dat den familie naam vermeldt voorafgegaan van het woord: Mevrouw of Mejuffrouw. On deze kaartjes wordt geen adres gedrukt. Als het noodig is zijn adres te geven schrijft men het er in potlood op. Vrouwen die werken hebebn echter naamkaartles wel ke haar voornaam, den familienaam waarvan zij zich in haar beroep bedienen, haar titel en adres vermelden. Kaartjes voor het gezin vermelden: Mijnheer en Mevrouw en dan de familienamen met de overige aanduidingen. Naamkaartjes dienen in beginsel om een bezoek aan te kondigen. Het wordt dan aan de deur afgegeven can de dienst bode. Ziin de personen afwezig, dan laat men het kaartje daar. Een vrouw laat echter zoo weinig mogelijk haar naam kaartje achter bij een heer; een vrouw die werkt maakt uitzondering op dezen regel; zij moet zich immers in haar be roep van haar naamkaartje bedienen. Telkens een uwer kennissen of relaties u een gelukkige of droevige gebeurtenis schriftelijk mededeelt, moet men met een naamkaartje antwoorden waarop men dan zijn vreugde, zijn geliikwenschen of zijn deelneming of snijt uitdrukt. Ver neemt men de promotie of decoratie van een zi.iner kennissen, dan mag men na tuurlijk niet wahten met hem te felici- teeren tot hij het u schrijft. Aan verlo vingen welke men eohter slechts van hooren zeggenvernemen heeft mag men nog geen gevolg geven: men zou zich kunnen vergissen. Hier moet de schriftelijke mededeeling afgaacht wor den vooraleer geluk te wenschen. Met Nieuwwjwaar sturt men naar fa milieleden welke men niet mondeling zijn wenschen kan overmaken, naar over sten, naar vrienden en kennissen welke ons in den loop van het jaar uitnoodig- den, een kaartje met heilwenschen, al dan niet in een geijkte formule besloten. Men drukt zich liefst zoo eenvoudig en hartelijk mogelijk uit. NUTTIGE WENKEN Ter overweging Het is nog altijd beter te werken zonder doei dan heelemal niets doen. Weinig doen, maar het steeds goed doen, is meer waard dan groote dingen ondernemen, welke men onafgewerkt laat liggen. Om den vischsmaak te doen verdwijnen Tegen het breken van glazen Om het glas warin een heete vloeistof gegoten wordt, te vrijwaren voor breken, zal men het op een natten doek zetten. Gebakken voor Nieuwjaarsdag Flensjes 125 gr. bloem - 2 eieren - 1 lepel suiker - gelei - zout U 1. melk. Bloem in een kom deen; maak midden in de bloem on kuiltje en breng den sui ker daarin. Aan de zijkanten een weinig zout. Onder gedurig roeren de melk on- derkloppcn. Verder geheele eieren of al leen de dooiers bijvoegen. In 't 2° geval het eiwit stijf kloppen en bij 't deeg doen. Dunne koekjes bakken. Wat gelei op doen en toerollen. Op schotel schikken en be strooien met bloemsuiker. Brassclsche wafels 125 gr. bloem - 4 eierdooiers - wit van 4 eieren tot sneeuw geklopt - een pakje vanielsuiker - 75 gr. boter - 1 dl. melk. De bloem met de eierdoiers mengen, stilaan melk bijvoegen, onder gestadig roeren, tot een vloeibaar mengsel bekomen wordt. Een snuifje zout en vanielsuiker toevoegen. Boter laten smelten en bij het mengsel voegen, alsook het wit der eiers. In een verwarmd en geboterd ijzer bak ken. Smoutbclien 120 gr. bloem - 10 gr. gist - 1 dl. melk - 1 ei - zout - 25 gr. rozijnen. Beslag maken van bloem, gist, melk, I zout, 1 ei, rozijnen, uur tot 1 uur laten rusten. In niet te heet vet bakken. Opdie- nen met bloemsuiker. Suikerwafeltjes 2-50 gr. bloem - 153 gr. boter - 150 gr. suiker - 1 ei - weinig kaneel of smaak stof. Breng al de bestanddeelen in een kom. Kneed, tot een goed samenhangend deeg bekomen wordt. Laat het deeg verstijven, en maak er dan kleine balletjes van. In een goed verwarmd ijzer worden de wafel tjes goud-geel gebakken, neem ze dan van 't ijzer weg en laat ze op een bruin pa pier opstijven. N. B..: Leg de wafeltjes niet op elkaar vooraleer ze afgekoeld zijn. Het deeg mag ook onmiddellijk gebakken worden (zonder verstijven). Appelpannekoeken 200 gr. bloem - 3 appelen - 3 dl. melk - 1 dl. water - boter - zout - 10 gr. gist. Gist breken in lauwe melk. Langzaam onder de bloem werken plus zout. de ove rige hoeveelheid melk en water. Ongeveer si u. tot 1 u. laten rijzen. Bakken in koe- kepan en telkens 4 i 5 appelschijfjes op het deeg leggen en meebakken. Omkee- ren. Opdienen met suiker. Appelbeignets 125 gr. bloem - 1 el - zout - G tas bier - geut cognac. Bloemzout en bier men gen. Geut cognac aan toevoegen. Appelen in schijven snijden van cm. dikte. In het mengsel dompelen. In warm vet of olie bakken. Nonnen vestjes 200 gr. bloem - 2 dl. melk zcut - 6 gr. boter - 1 ei. Melk en suiker samen koken. Bezijden \UIE niet aangetast is door asthma, bronchitis of ca- tarrlie kan zich geen idee vor men van het lijden dat deze zieken te verduren hebben be nauwdheid, slapelooze nach ten, hoestbuien die zelfs de sterksten -breken. Aan al deze zieken brengt de wetenschap het redmiddel de Vogezen-Siroop Cazé. Dank aan haar geeri pijnlijke crises meer, geen slapelooze nach ten het leven herneemt 2ijn normalen loop, de zieke vreest geen inspanning of arbeid meer. Aarzelt niet, beproeft nog heden de Vogezen-Siroop Oazé. ■Ze zal voor u doen wat zij voor zooveel anderen gedaan heeftu gezonde en sterke longen geven die weerstaan aan de strengste winters. In alle apotheken 15 Belgische frank de groote flesch. iisa Wanneer ge kommen, pannen en kas- het vuur brengen en de bloem er onder trollen wascht waarin visch gekookt of gebakken werd, zal men, om den smaak te doen verdwijnen, een goede handvol zout in het afwaschwater doen. mengen. Flink bewerken, van de stoof ne men. Als het deeg wat afgekoeld is, ge klutst ei bijvoegen. Met lepel bolletjes uitscheppen. In niet te heet vet bakken. ■■■■■■BBBMaBMNHwaBnHMUtcunHainMaB'HMMHMMraBBBU De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee- ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGÏE. Er werden over d? week eindigende 22-12-39 in Eelgie 13' faillissementen uit- gesoroken, tegenover 24 over hetzelfds tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende dc week 15-12-39 tot 22-12-39 8 diversen; 2 loodgieters; 1 aannemer; 1 meubelfabrikant; 1 kleermaker. In totaal werden er van 1-1-39 tot 22-12-23 in Eelgie 726 faillissementen uit gesproken tegenover 649 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 22-12-33 werden in Eelgie 283 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 169 aanvragen gehomologeerd tegenover 218 en 134 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 22-12-39 werden in Eelgie 1543 pre testen geregistreerd tegenover 3196 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 22-12-39 werden in Bel- gie 112.2S5 protesten geregistreerd tegen over 101.048 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Trekking van 23 December. I. - 11. KIES HET JUISTE WOORD: Spaarzaam Zuinig: Spaarzaam: is sterker dan- zuinig: veronderstelt dat men wil spa» ren of overhouden; figuurlijk gebruikt: beperkt, niet overvloedig: b.v. de kamer was slechts spaarzaam verlicht. Zuinig: steunt op de vrees van tekort te komen. - LET OP HET GESLACHT: 1. Mannelijk zijn: de plicht, de burg, de schotel, de vrede. 2. Vrouwelijk zijn: de fortuin geluksgodinlot), de vasten, de maand. 3. Onzijdig zijn: het fortuin (het geldelijk vermogen)het blind vester luik), het epistel. UI. - HOMONIEMEN OF GELIJKLUIDENDE WOORDEN: IV. bij insekt de fijt vingerverzwering ijken (gewichten...) karwei plant; zaad er van - ZEG NIET: bei bes het feit daad, gebeurtenis eiken boomen karwei zwaar werk. WEL: de zoete waters het zoetwater de lezing van dit boek het lezen van dit boek (een lezing voorlezing, voordracht: een lezing houden; over deze zaak hoort men verschillende lezingen Bulgarië, Hongarië Bulgarije, Hongarije samenhoorigheid saam hoorigheid verboden nadruk nadruk verboden. V.B.O. Bijdragen: Beschermend I.idfr. 100 nf 50; Steunend Lidfr. 35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten en inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekening 412386, V.B.O.. Antwerpen. In talrijke bladen werd over een twee tal maanden voorgehouden als zou de gestigmatiseerde van Konnersreuth, Thé- rèse Neumann, gestorven zijn. Dit bericht blijkt thans onwaar te zijn. Onlangs werd in België nieuws ontvangen uit Konnersreuth, bij middel .van een brief die gecensureerd werd door de Duit- sehe Legeroverheid, en waarin wordt ver klaard dat Thérèse Neumann nog zeker lijk in leven is en het stelt zooals vroe ger, en dat Pastoor Naber ook nog steeds in goede gezondheid verkeert. «BBBilBBBBBBBBSSaBISaBBSSHaBBSa toon met haar stiefmoeder te spreken. Zij zocht haar kamertje op, waar zij nog geruimen tijd voor het venster bleef zit ten staren. En ondanks alle verstand, dacht zij toch aan Lutz Hennersberg. Zaterdag had in de Nationale Bank, te Brussel, de 94° trekking van de Premie- leening 1932 plaats. Reeks 272S62 wint 253.000 frank. De volgende 20 reeksen zijn betaalbaar met 25.000 frank: 104488 115750 122405 138278 154113 1728% 221047 227807 229545 233229 239447 259112 264094 270561 272857 272993 274875 282820 285294 295874 IIHBIBfiBBflCaSISBHBJiaBB^BSSBBBB Te Valenciennes werd een gansche straat gehuld in de nevelen van een gas- ontsnapping waSrvan de oorzaak niet kon vastgesteld worden. De vergiftigingsver schijnselen werden eerst vastgesteld in een der huizen, en eerst later in andere huizen. In totaal moesten 15 personen aangetast door gasverstikking naar het hospitaal gevoerd worden. Talrijke huizen werden voorioopig ont ruimd. DRIE DOODEN Op Vrijdagnamiddag 22 December 11. is te Parijs een zwaargeladen lichter tegen een der pijlers van de Seine-Brug te St- Douis gebotst met het gevolg dat de brug, die diende hersteld, instortte. Bij de aan varing moet er zich ook een ontploffing hebben voorgedaan van gas daar de gas leiding aan de brug werd verbroken. Eerst vreesde men dat twintig personen die op de brug waren verdronken waren. Later kon worden uitgemaakt dat slechts nooden te betreuren waren. De aanvarende schuit kantelde en ging onder. «BaassEEBBSEESksaEEiasËSiïiBiaaaB Toen Lonny de volgende dag weer langs dan chauffeur kwam, die met de wagen op Dr Friesen wachtte, kwam hij snel op haar toe. Juffrouw, geeft u mij alstublieft de geruststelling, dat u geen onaangenaam heden met uw ouders gehad hebt, cmdat zij mij in uw gezelschap zagen. Met een bezwaard hart heb ik aan uw wensch, u alleen te laten voldaan, sprak hij opge wonden. Zij was een beetje bleek geworden, maar keek hem kalm aan. Nsen, neen, u kunt gerust zijn, ik heb er geen onaangenaamheden om gehad. En u moet mij niet kwalijk, nemen, dat ik u zoo gauw wegstuurde, maar ik wist wer kelijk niet zoo gauw, hoe ik u aan mijn ouders moest voorstellen. Hij keek haar met een smarcelijke blik aan. Weest u toch eerlijk! U wilde het uw ouders besparen, cm hen een aan lager wal geraakten man te moeten voor stellen! sprak hij bitter. Zij keek hem medelijdend in zijn op gewonden gezicht. Vergeet toch niet, dat mijn vader ook aan lager wal geraakt is, zooals u het noemt. Ik w:ldo u niet eenvoudig als de chauffeur van Dr Friesen voorstellen, en iic wist niet, of ik mijn ouders zeg gen mocht, v/ie u in werkelijkheid was. Als u het mij evenwel toestaat, zal ik bij gelegenheid mijn vader van uw nood lot vertellen. Dit sta ik u graag toe: uw ouders zullen waarschijnlijk niet met Br Friesen in aanraking komen en met hem daar over spreken. Ik zal het hun slechts, onder geheim houding Vertellen. E» wanneer u dan weer eens toevallig mijn ouders ontmoet, zal ik u aan hen voorstellen. Mijn veder zal graag kennis met u maken, hier ben ik van overtuigd. Maar mijn stiefmoeder eerlijk gezegd, voor mijn stiefmoeder kan ik niet instaan, zij is een beetje bekrem- j pen. i Hij ademde verlicht. O, heeft u uw moeder verloren? Ja, toen ik nog slechts zes jaren cud was; mijn moeder verongelukte bij een boottochtje. Maar nu most ik gaan. Mijnheer Hennersberg, Dr Friesen zal zoo dadelijk beneden komen. Met een beleefde buiging trad hij opzij. Ik maak mijn excuses, dat ik u opgehouden heb ik was zoo ongerust. Daar bestond absoluut geen reden voor. Tot ziens, Mijnheer Hennersberg. Hij keek haar met stralende cogen na. Tot ziens, had zij gezegd, en dit klonk hem als een belofte in de ooren. En het ging hem als alle verliefden hetgeen zijn verstand hem insprak, wilde geen steek houden. Hij hoopte op een wonder, waardoor hij toch in staat zou zijn, om Lonny Strassmann te kunnen veroveren. Zoo ontmoetten de twee geliefden el kaar nog dikwijls voor een paar vluch tige oogenblikken, en cp deze concen treerden zijn hun geheele leven. Ook Lon ny vergat de vermaningen van haar stief moeder, wanneer zij Lutz Hennersberg zag. Wanneer zij in zijn oogen keek, ver- i gas zij alles, behalve dat zij hem bemin- 1 de. En zij begon nu ook op een wonder te nopen, dat hun liefde in vervuiling kon brengen. Op zekeren avond, toen zijn van kan toor thuis kwam, trof zij haar vader al leen aan. Kaar stiefmoeder had van een vriendin een vrijkaart voor de schouw burg gekregen, en was daarom uit ge gaan. Zoodoende was Lonny vcor het eerst sinds langen tijd met haar vader alleen. Wanneer zijn vrouw afwezig was, was da majoor veel toeschietelijker en ver- Vrouwelijker jegens Lonny dan anders, en daarom was deze avond vcor lonny zeef; aangenaam en behaaglijk. Zij praatte mes fer-rur vader ever alles en nog wat, [waerever anders niet gerept werd; Zij vertelde van haar betrekking eu de aan- 3 Jan. Te 10 mir. ten Gemeentehuize. te OOSTVLETEREN. bijbouwen van een nieuwe k'as met overdekte speelplaats en beleggen der speelplaatsen van de ge meentelijke jongensschool (bouwm. L. Pol- Iet, De Panne). Stukken, prijs 15 fr. Aan- get. inschrijv. 30 Dec. IS Jan. Te 11 uur, voor den Heer Van Rysselberghe, e. a. w. ing. van Brug- "iten en Wegen, te Brugge, Vrijdagmarkt 12. herstellen van de keibestrating van bet vak Rijksweg Nr 65, Ieper-Elzend'mme, gelegen in den doortocht ELZENDAM- ME. Bestek z. n. (Ned.). 18 Jan. Te 2.30 u„ ten Stadliuize te VEURNE, plaatsen van een zinker in dc Loovaart. Stukken ter inzage of te koop, prijs 15 fr.. ter Intercom. Waterleidings maatschappij van Veurne-Ambacht. Kerk straat 35, De Panne (postcli. 1775.17). 19 Deo. Te 11 uur, ten Sladhuize te NIEUWPOORT, bouwen van een kerk toren. D'HOOGK G., De Panne, 787,246,45 fr. Priem L., Brugge, 791.355,06; Boncquet Al., Nieuwpoort, 835.099,73; De Pessemier Ge broeders, Nederbrakel 871.629,15 Lannoo Br. enZ., Marke, 872.624,56; De Busschcre H., 'fielt, 971.847,38; Van dc Kerckhove A., Ingelmunster 1.069.140,64. 23 Dec. Te 11 uur, voor den H. Ser- ruys, hoofding.-best. bij den C. Dienst v. Klectr. en Electromechanica, te Brussel, Bischoiïsheimlaan 32, uitbreiding van dc electrische lichtinstallatie in de lokalen van de Rijkswachtkazerne te KOMEN. Mevr. DECONINCK, leper, 6.040; A. Tant, Kruishoutem, 7.014; O.C.E.A., Brus sel, 7.072,50O. Alleyne, Oostende, 8.241 fr. 75; Van Weycnberghc, Herzele, 9.498; Verbeecke Moeskroen, 10.967,50. 22 Dec. Te 11 uur, voor den lieer Van Rysseiberghe, E. a. ingenieur van Bruggen en Wegen, te Brugge, Vrijdag markt 12, leveringen van brandstoffen noo dig gedurende liet jaar 1940 voor de regie diensten van DIKSMUIDF. en LEPER. gename en onaangename zijnen .er van. Toen vertelde de majoor op zijn beprt, en met veel meer openhartigheid dan wanneer zijn vrouw aanwezig was, van de wederwaardigheden, de vernederingen en tegenslagen, die hij in zijn beroep be leefde. Lonny troostte hem zoo goed zij kon, en het ging haar door haar hart, dat zij hem niet helpen kon. Tenslotte maakte Lonny van deze gele genheid gebruik, om met haar vader over Lutz Hennersberg te spreken, van zijn tegenspoed, hoe hij chauffeur geworden was en hoe dapper en onversaagd hij zich er doorheen sloeg. Haar vader luisterde opmerkzjam toe. Lonny had de naam van den chauffeur; nog niet genoemd, maar steeds Van hem. gesproken, als van den chauffeur van Dr, Friesen. Nu is het mij duidelijk, Lonny, waar-; om hij absoluut niet de indruk' van eert chauffeur op mij maakte, toea ik hem kort geleden met jou in Wannsee zag aankomen. Maar des te onbejijpelijker vind ik het nu, dat hij wegliep, toen hij ons zag. Dat zal ik u meteen uitleggen. Hij is zeer gevoelig, hetgeen bij züa precaire positie te verklaren is, en hij wilde u niet noodzaken, om een doodgewoon chauffeur in alle vorm aan u te laten voorstellen. O, na begrijp ik het. Maar je had hem aan zijn verstand moeten brengen, dat niemand beter dan ik zijn toestand begrijpen zou. Hoe heet hijpeigenlijk? Lutz Hennersberg. De oude heer stond paf. Lutz Hennersberg? En je zei, dat zijn vader als overste in da oorlog ge sneuveld is? Ja, in het derde oorlogsjaar. Do oude heer richtte zich levendig op. In het derde ooi'logsj),ar? Lonny ik heb een Gverste Hcnnfrsberg gekend, die cok in het derde oo}ogsjaar sneu- «Mde, en die was een cfcde vriend en Ifeijgsmakker van mij. Mate dat was een rEoffcn C.-ee .j ven Hcrrtrésrg, sprak hij opgewonden. Lonny's cogen glansden STANDARD A.C.. N.V.. 136.890; VAl liance. Antwerpen, 181.190. 22 Dec. Tc 11 uur, voor den Heer Van Rysseiberghe, E. a. ingenieur van Bruggen en Wegen, te Brugge, Vrijdag markt 12, leveringen, in het jaar 1940, van handen voor de autovoertuigen der régie- diensten van DIKSMUID.E en IEPER. MICHELIN. S.A., St-Jans-Molenbcck, 16.366,70; Bergougnan en Cie, Kvergem- Rabot. 16.593*50: Englcbert en Cie, Luik, 17.193 of 16.370,60. sasHaiafiSiBagisss&aiiSBnjss&sissaa In de fabriek van den H. Corsclis- Wuyckhuyse, aan de Guido Gezellelaan te Roeselare, waar herstellingswerken uit gevoerd werden, is een stelling, waarop werklieden aan het werk waren, gebro ken. Een der werklieden, zekeren Jerome Vanhorik, wonende te Gent, maakte hier bij een val van een hoogte van omtrent 4 meter en liep breuken op aan schouder en ribben. fBSBaaiJssBzagassHBSssafiiiazsEB 31 Z H. Silvester. H. Mjlnia Evang.: De voorzeggittf^un Simeon cn •1. Besnijd;-»!» Adelardus?|||.<!j ?js 1 M NIEUWJAAR. O. 21) Zoets Naam Jezu 3 W H. Gcnoveva van 41) H. Pharaïldis 5 V H. Telesphorus 6 Z HH. Drie Koning^, 7 Z Plechtigheid der HHi Drie Koningen* Feest der H. Familie. H. Melania iHBB®2i^iS2iSEa^aaaösaaiïïiaia5is8aasjs;i3B Witgoed-, Bonnetteriën, Corsetten, Pull'Overs, Gilets, Sayetten Bloezen, Handschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. JBBia!SSaHiBiaaiiHBSiaifij2iBi&IS8IHSQ9ESSa Ja, vader, de chauffeur van Dr Frie sen is een Baron von Hennersberg. Maar hij heeft zijn titel afgelegd, toen hij exWviffeur moest worden. Da m3joor sprong als een zeer jonga man op. Dat ontroert mij ten zeerste, Lonny Georg von Hennersberg was een intieme vriend van mij. Ja; ik herinner mij nu, dat zijn zoontje Lutz heette. Kort na de geboorte van het kind, verliet ik het garnizoen, waarin ik met Gears von Hen- hersberg als luitenant diende, ik werd naar een ander regiment overgeplaatst, en hij bleef in het oude. Georg ven Hen nersberg was twee jaren daarvoor met een Earones Brambach getrouwd. Zij^was zeer mooi, maar bezat geen vermogen" en. hij bezat ook niets. De familieleden vüh de barones hadden de cautie bij elkaar gebracht, het jonge paar sliep dus niet op rozen, maar het was buitengewoon gelukkig. Ik kwam 's avonds dikwijls een kopje thee bij hen drinken, en vaak werd er werkelijk niets anders dan een boter ham gepresenteerd... maar ik geloof, dat ik nooit aangenamer onthaald werd. Ik veriiet dus het garnizoen, een paar jaren onderhieldenwij nog briefwisseling, toen verflauwde opk die. Van weerskanten had den wij andere kopzorgen. Eerst aan het front zagert >vij elkaar onverwacht terug, en het was Üireet weer, alsof wij elkaar nooit uit hst oog verloren hadden. Een paar wekérf kampeerden wij dicht bij elkaar. En toen kwam een luchtaan val Georg von Hennersberg werd cp een paar passen afstand van mij gewend zwaar gewond. Ik kon sléchts esn paar minuten aan ziin sponde doorbren gen, v/ij moesten verder en de dokter zei ■dj, dat er geen hoop meer bestond. Teen 11: aan zijn bed kwam, v/rs hij bij ken nis cn hij zei mij, terwijl hij mij zijn hand toestak Vaarwel, oude vriend hst is met mij gedaan, ik voel het. ff: meest mijn tanden cp elkaar zetten, Lonny, een dergelijks sehelding dcet pijn, -'.3 je weet, dat het vcor eeuwig, ie. Urm* ve'neds cpgewskth-'d *eh keen: «Cn Gssrj, v/ij zien elk". w 1 het tuiten rustig is, kom ik tij i (Nadruk verbpekjy. l't

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 6