Ons Vrouwenhoekje Indien de hoest u deel slikken De Aïsciieiasüneï •X3 IN ENKELE REGELS VEREHUGme VO@R BESCHAAFDE @M®A^@SÏAAI 3A1L 150.000.000 ALLS DAM:C-, CEURS- EM W5SSELZAKEM ,9, GEDACHTEN MAAN SPREEK EN SCHRIJF CORRECT! KAP.» I? HET MANNEKE UIT DE ifflSBaassaEEiBanBUMnaBBin zal de Vogezen-Siroop Cazé u verlichten ALLERHANDE TIJDINGEN Maar mama, daar is die te onprac- tisch voor. HANDELSBELANGEN UBBBBBBnnnnBBBBBBBBBBBB AANBESTEDINGEN (Nadruk verbodtxu.. VRAAG nw RPTF.FDRAGVR EEN POS^aROmaï^MENT OP DIT PT.AD raBBBEBBBBBBniBnnBBaBBBBB zal geen bruidschat van ziin vrouw ver wachten. lonny is toch een goed kind. Wii kunnen het geld werkelijk best ge bruiken, er moet zooveel aangeschaft worden waarvoor wij tot nu toe geen geld hadden. Nietwaar, Lonny, je zult met ons deelen; zeg papa, dat je niets amters verwacht hebt. IflBBflDBBBEEBBBBBBHBBaBBBBBSB WEEK-KAIFJ^R FEBRUARI - SCHRIKKELM. MAART - LENTEMAAND 1 aan FR. NU DE APPELSIENEN IN HET LAND ZIJK... het Hart, de eerste Is een juweel, de dere een schat! versterken... Men heeft nu op gramofoon- nlaten... het gebrul van tijgers opgeno men. Gramofoon-toestellen met verster kers zijn in de wildernis genlaatst, op nlekken, waar men olifantenkudden ver wachtte. Zoodra een kudde nadert, wordt de eramofoon in beweging gezet en de olifanten slaan op de vlucht. Nu loopen ze altijd in een bepaalde richting namelijk in die richting waar ze "een tijgers verwachten. On deze wijze is het zeer gemakkelijk op deze plaatsen olifantenvallen te nlaatsen, waar de kud den dan recht inloopen... Maar sport is er niet meer meê gemoeid... van jacht gesproken... In de poolstreken kan een luide, schel le roep nog over een afstand van vijftien mijlen gehoord worden. Als iemand over de krakende sneeuw loopt is dat geluid een mijl ver te hooren. Daardoor is de jacht in dat gebied zoo biizonder moei lijk, omdat de dieren den jager reeds op verren afstand hooren naderen! TWEE STOKERS, een blanke en een zwarte, kregen samen twist. We zijn allemaal van stof gemaakt! zei de zwarte wijsgeerig. Niet waar! antwoordde de blanke, gij zijt gema-kt van kolengruis! Broeder! Bemint elkander...! Convdie. Comedie speelt M’in het leven veel; En beter vaak Dan op ’t tooneel. Beoordeel. Beoordeel zóó de menschen Eerst naar hun doen en laten. Vervolgens naar hun zwijgen En eind'lijk naar hun praten! V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50: Steunend Lid: fr. 35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten en inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekening 412.386, V.B.O., Antwerpen. B91BBBBI59SSHBBBSWBBiifiBHEll3B!HIB8'!'’!iS3SSBi8B83R!S9®B?’"'''MBHHBBBBI 'i'uMJSNAUt en D’AMERIKANEN waren niet meer gerust hen ontbrak alle lust hun dagelijksch werk te hervatten want hun verlies was niet te schatten, men had namelijk, ’k zeg ’t onverholen, zeven van hun kanonnen ontstolen! En in de tijden die we thans beleven kan zoo’n diefstal alle beteekenissen heb ben! On stoffelijk gebied was ’t nog zoo erg niet... maar den zedelijken knak dien ze daardoor gekregen hadden was niet te berekenen! Wat was er dan toch eigenlijk gebeurd. Wel. op het eilandje Governor, moet ge weten, nabij de haven van New-York, stonden zeven oude kanonnen... uit den tijd van den Amerikaanschen burgeroor log! Ze stonden daar in een park, en plotseling bleek het dat ze verdwenen waren. Niemand had het toch in zijnen bol gekregen daarmeê New-York te be schieten en... Amerika aan te vallen?... Alles is Immers mogelijk in *t land der onbegrensde mogelijkheden... Gelukkig 'n was ’t zoo erg niet, want een onder zoek wees uit, dat een wachtmeester van de artillerie, ze op een wagen had ge laden, hierbij geholpen door een paar soldaten. Hij had de kanonnen aan een handelaar in oud ijzer verkocht voor 170 dollar. Oaf! d’Amerikanen, die felle ha nen, waren verlicht. Ik heb een voorbeeld willen stellen, verklaarde da man die ’t gedaan had... men moest dat met alle wapens doen! En... we kunnen hem geen ongelijk ge ven! IN AMERIKA zijn er menschen die naar hun wenschen, beste vrienden en vriendinnen hun centen verdienen met te dienen als proefkonijn voor ’t innemen van medecijn. Ja, ginder in dat raadselachtig land, zijn er veel menschen die hun kost ver dienen met... ziek te zijn en dan nieuwe geneesmiddelen te probeeren. Merci... ’k heb wel ’n oud verrimpeld vel... mc.ar ’k houd er toch nog meer dan ’n beetje aan! Talrijk zijn do menschen met chroni sche hoofdnijn, die in advertenties voor hoofdpijnpillen reklaam maken... On een man. die on een kleine boottocht zeeziek werd, werden alle middelen tegen zce- DE EXPRESSTREIN hield met een ruk stil midden tusschen twee stations. Een bezorgd uitziende man stak zijn hoofd uit het raampje en vroeg: Hallo, garde, waarom stoppen we hier? Iemand heeft aan de noodrem ge trokken, nu zullen we wel een uur te laat komen. Maar goede man, ik moet om elf uur in de stad zijn om te trouwen. De garde keek den man een oogenblik streng aan en zei: Dan zijt gij zeker de man, die de ncodrcm getrokken heeft. zei de adjudant: Denk er aan, dat mijn kruis goed te zien komt! Ja, zei de fotograaf, dan moet ge wat achteruitgaan en uw vrouw naar vo ren laten komen! Hm! hum! De Appelsienen zijn niet al te duur. Tegenwoordig mag men immers niet meer van goedkoop spreken. Ziehier eenige re cepten om ze te benutten, om te genie ten van de zon die in hun oranjebasten zit. Annelsïencake. 200 Gr. zelfrijzend bakmeel. 25 gr. Maïzena, 200 gr. suiker, 100 gr. boter, 2 eieren, em snuifje zout, de geraspte schil van een afgewasschen appelsien en 2 dl. appels!ensan. Roer de boter met de suiker, zalfachtig, voeg er één voor één de heele eieren hij, zoodat het een el geheel Is wegaeworkt voordat het volgende er bil komt. Voeg er ook de geraspte schil bl] en het zout en hliif aldus tezamen nog eenige minuten flink klonnen. Voeg daarna afwisselend eenige lenels zelfrijzend bakmeel en een scheutje annel.slensan toe en werk on die manier vlug het deeg on. Doe het In ;een met boter besmeerden vorm en bak de cake in een matig warmen oven gaar (2/3 tot 1 uur). Bedek de cake, als ze door en door koud Is, met een laagje annels’-malaznur, be staande uit een goed vtedgeroerd napje van 100 gram poedersuiker en een lepels anpelsïenensap. Confituur van appelsienen. 10 Annel- sfenen. 2 citroenen, 2 V, k»r. w’tte suiker De citroenschil voorHohtig afdoen, het vleesch in fline srhiifies snijden en de uitten eruit verwilderen. Hetzelfde doen met de annelsienen. er 2 of 3 blihonden die men daarna met de schil in schijfjes snlidt en biivoegt. Alles met water be dekken en 24 uren laten rusten. De sui ker hlivoegen en 1 u. loten koken. Deze confituur stijft zoo goed als andere con fituur; zij mag nochtans niet te hard worden. j vader, c’i» een donmer on haar hl’id- "".han zette, een beetje bleek geworden. On het gezegde van haar stiefmoeder schudde zij haastig haar hoofd. Dat zou ik zoo’n geluk niet vinden, mama. Neen. neen. Het is iets anders ik. en el de ondergeschikten van Dr Frie sen hebben in de loterij gewonnen. W’i krijgen ieder ruim tienduizend mark. Ik heb n niet verteld, dat ik meespeelde, ik voelde zelf wroeging, omdat ik er geld voor uitgegeven had; ik deed het slechts, omdat de kantoorknecht mij niet met rust liet. Maar nu heeft het mij toch ge luk aangebracht. De maioor greep Lonny’s hand. Wat heerliik voor je, kind! Ik wensch je van harte geluk! Het gezicht van Mevrouw Strassmann drukte eerst eenige teleurstelling uit: zij had natuurlijk liever gehoord, dat Lonny zich met Dr Friesen verloofd had. Maar nu verscheen toch een begeerige blik in haar oosen. Tienduizend mark, Lonny? Nu, het is in ieder geval een gelukjeDat zal ons tenminste eenisszins uit de misère helnen,merkte zij op. Het viel Lonnv een beetje ruw op het dak. dat haar stiefmoeder direct beslag op het gewonnen geld legde. Zij wierp haar vader een onzekere blik toe. En hoewel hij eerst ook bedacht had, hoe goed dat veld van pas kwam, vermande hij zich. Hij sprak vastberaden Dat geld is van Lonny, en wij zullen er geen cent van aannemen, Hermine. Lonny moet het beleggen, het moet later voor haar uitzet dienen, omdat ik haar niets mee ten huwelijk geven kan. Lonny kuste zijn hand, maar Hermi- nes gezicht werd rood van kwaadheid. Maar Botho, Lonny zal toch niet zoo egoïstisch zijn om alleen aan zichzelf te denken. Aan de helft van dat geld heeft zij meer dan genoeg om er een uit zet mee te koopen, vooral, omdat zij toch een rijken man trouwen zal. Dr Friesen EEN GEDACHT. Een schoone vrouw streelt de oogen, een goede vrouw wint an- Wat doet den man de belofte afleg gen zijn geheele leven trouw te blijven aan één vrouw, voor haar te werken, zich voor haar te offeren, alles voor haar te doen, niets anders te denken dan aan haar? Wat schenkt de vrouw de onver breekbare zekerheid, dat zij tot haar dood zal leven en werken en wachten en stil zijn en lachen, alleen voor hem? Dat kan natuurlijk niet anders dan door een zeer groote. een letterlijk on metelijke en onbegrijpelijk allesomvat tende liefde. De liefde ontstaat on zeer verschillende wijze. Men denkt veelal, dat bet in wezen slechts het verlangen van de beide ge slachten naar mekaar is, dat de liefde vormt. Een gevolg dus van de geslachts drift. Maar dat is niet waar’ Volkomen onbewust ligt in teder mensch, krachtens de natuur, de neiging tot voortplanting. En onbewust ook vormt zich de mee- nlng, dat hli de verwezenlijking daarvan alleen kan beleven met die eene. waar van de lichamelijke- en karaktereigen schappen hem zóó aantrekken, dat zij voor hem als het ware opzettelijk gescha pen schijnt. Juist omdat hij in haar de zelfde gedachte meent te mogen onder stellen, en die gedachte zoo volkomen strookt met de wetten der natuur, voelt hil in zich de kracht dat groote mooie leven geheel en te samen met haar door te lever Zeker komt daarbij een factor van de gewone menschelllke zinnelijk heid, en dat kan geen kwaad. Dat is zelfs eveneens volkomen in overeenstemming met de natuur en due zelfs zeer schoon. Maar de voornaamste factoren ?an de liefdé zijn toch de eror'sebe (geslachte lijke) en de geestelijke liefde. Wordt hli zich daarbli nog bewust, d’t bij hiermede de groote nlannen Gods dient, dan ver volmaakt deze reiioieivze factor in hoo"e mate de echtelijke liefde tiwscben hem en de eenlg geliefde vrouw, d’e hem van haar kant on dezelfde wiize liefheeft. Het ligt voor de hand, d«t deze liefde, die de echtelijke n°fde Is, één en ondeel baar moet zün. H’i kan niet alleen zin nelijk ven zifn vrouw houden want d^n ware zi’n liefde minderwaardig en z°ite slecht. Hij kan ook niet alleen geestemk van ziin vrouw bonbon want dat is niet meer de ware echtelijke l*°rde. het ’s alleen de eene en ondeelbare echtelijke liefde d’e in staat is het offer te bren gen. waarover wil hoven snraken. De ge volgtrekkingen. wolka wij hieruit kunnen maken, ziin dnldeli’k. Deze menschen ziin van elkaar en voor e’kaar voor eeuwig. Zij ziin bereid elk offer voor elkaar te brengen. Hun geluk bestaat in het bren gen van offers; want zij weten, dat zij zich opofferen voor den geliefde, dat wil zeggen om hem of haar gelukkig te ma ken. En zoodoende bereiken zij ook ieder IBBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBIKHBBfilBBHHmBBBBBBMB&BBnBBBHBBBBBfl -- De bekende worstelaar Constant Le- marin, 56 jaar oud, moest verschijneft voor de rechtbank te Luik. Hij steldé zich echter zeer onbehoorlijk aan, zoo dat het Gerechtshof bevool dat de wor stelaar zou aangehouden worden, wat ook geschiedde. Constant werd aldus den bak ingedraaid. Te Brussel brandde de kinemazaal Ibisin de Brabantstreat, ten deele af. De zaal, die propnensvol was toen de brand uit in een kazerne, dit in den worden. In de koolmijnen van Hénu werd het werk hervat. Te Amersfoort, Nederland, brak brand uit in een kazerne, dat in den vroegen morgen. De manschamen moes ten vluchten in hun nachtgewaad, Bij Getsch, Zuid-Slavië, werden twee arbeiders, een vrouw en een kind, verrast door en sneeuwlawine en gedood. Te Welden werd de soldaat Bausart uit St-Blasius-Boekel, door een bloktrein verrast en gedood. Te Hillegem werd een 83-jarig; man doodgevroren gevonden in een gracht. De ongelukkige zou in het bezit zijn ge weest van een groote som geld. Bij een mijnongeval te Péronnes, werd en mijnwerker gedood en een zwaar gewond. Te Jamka werd een auto gevat door een trein. De autovoerder werd op den slag gedood. Een inwoonster van Eupen werd te Aken aangehouden, vermoedelijk wegens deviezensmokkel. Te Berchem-Antwerpen is een 55- jarige manspersoon plots gestorven in den tram, tengevolge hartaderbreuk. t»E MALLE van Zondag 25 Februa- rf 1940. Nr 8. voor zich zelf het grootste geluk. Zij heb ben zich aan elkander voor het leven weggeschonken: zij behooren elkaar toe. Zij zullen er niet aan denken elkander iets te onthouden, evenmin als het bij hen zal opkomen iets daarvan aan der den weg te schenken. Dat is natuurlijk niet gemakkelijk. Het zijn geen van bel den heiligen, maar slechts doodgewone menschen met een menschel! ik lichaam en een menscheliike natuur. En wij we ten allen even goed, dat de menscheliike natuur steeds geneigd is tot het kwade. Maar deze twee menseben werken niet met netetagen alleen. Zij weten, dat zij iets bezitten, wat aan alle snd°re schep selen ontbreekt, dat zij beschikken over een verstand en over een vrijen wil. Uit God en het Huwelijk door Dr W. B. Huddleson Slater. T)E HOEST put u uit. Gij sunt u niet normaal voe den. GIJ slaapt slecht. De Vogezen-Slroop Cazé zal uw lon gen en luchtpijpen ontmetten. uw ontstoken slijmvliezen kal- meeren. uw hoest stillen, uw fluimen doen ophouden. Leest dezen brief van Zuster Marie der Fllles de la Charité, 32, rue Geoffroy 1'Asnier, Paris Uw uitstekende Vogezen- Siroop Cazé heelt hier haar bui tengewone doeltreffendheid be wezen. Dank aan haar verdwij- y^gezenjif (13SS23H3SEBSSS022BBnBaBBEBB3gS33B®3SBBEB3SBa2!BESBBS3HHB dat Lonny’s salaris vervalt als zij trou wen. En wat meet er dan van ons wor den? Wij kunnen toch niet van je pen sioentje en het weinig dat jij verdient leven, en die twee zouden dan genoeg met zichzelf te doen hebben; je behoeft er niet op te rekenen, dat zij ons iets ge ven konden. Vergaloppeer je toch niet weer met die geschiedenis; als Lonny trouwen wil, kan zij naar een rijken man uitkijken, anders gaan wij allemaal naar de kelder. En zij sprak zoo nerveus en opgewon den tegen haar man, dat hij in zijn schulp kroop en haar gelijk gaf. Zijn eigen mi sère deed hem het verdriet van zijn doch ter weer onbeduidend schijnen. Zijn vrouw had gelijk, als Lonny een armen man trouwde, stond voor hem en zijn vrouw de armoede vcor de deur. Lonny had er geen vermoeden van, dat haar stiefmoeder- haar geluk opnieuw in de weg stond. Zij bracht de Zondag door met het vervaardigen van een nieuwe japon en verliet haar kamer slechts om aan tafel te komen. Tegen zes uur was zij met haar werk gereed, en deed de nieuwe jurk meteen aan. Zij wilde er aardig uitzien, als Lutz kwam om haar hand te vragen. Opdat het haar stiefmoeder niet zou opvallen dat zij zich mooi gemaakt had, ging zij naar haar toe om haar de nieuwe japon te laten zien. Hoe vindt u deze jurk, mama, ik heb die juist afgekregen. Mevrouw Strassmann beschouwde de Japon. Zij had graag, dat Lonny er goed uitzag, want alleen daarmee kon zij een man als Dr Friesen veroveren. Het is een aardige jurk geworden, Lonny, je hebt werkelijk een uitstekende smaak. Misschien had je als modiste nog meer geld kunnen verdienen dan als se cretaresse bij Dr Friesen; maar als mo diste zou je nog minder kans hebben, om een goede partij te doen. Je moet die japon eens naar kantoor aantrekken. Mijn Lonny! Kun je je mijn geluk begrijpen? Lonny, wat kan een man als ik niet met dat geld beginnen! Maar of je vader en je stiefmoeder het genoeg zullen vinden, weet ik nog niet. In ieder geval wil ik niet langer wachten om je vader in alle vorm om je hand te vra gen. Ik heb ook nog negenhonderd mark gespaard en wij zullen eens bespreken, hoe wij ons met dat geld het beste een bestaan kunnen verschaffen. Het is het beste, om dit in het bijzijn van je vader te doen. Ik hoop, dat hij ons ziin toe stemming geeft. Vraag hem alsjeblieft, wanneer hij mij ontvangen kan. Want nu is er niets meer, Lonny, wat ons dwarsboomen kan. Wij zullen met zijn beiden het Lot dwingen. Jij bent zoo moedig en onbevreesd, Lonny, alles moet nu goed gaan. Bericht mij alsjeblieft zoo gauw mogeliik. wanneer het je vader schikt, om mij te ontvangen. Je gelukkige Lutz. zen hij onzeker. Lonny antwoordde niets meer. Zii wist nu. dat haar vader on het bezoek van Lutz voorbereid was. De rest zou wel in orde komen. De majoor keek ziin dochter dien avond eenige malen onlettend aan. Het viel hem on, dat haar gezicht de laatste tijd smaller en bleeker geworden was. Het ging hem aan zijn hart. Zou zijn kind aan een ongelukkige liefde ver kwijnen moeten? Bestond er geen kans, dat de prijs uit de loterij deze twee jonge lieden de weg naar het geluk vereffenen zou? Hij sprak hier niet over, maar toen hij later met zijn vrouw in de slaapkamer was, bracht hij als toevallig het gesprek hierop Wat vind jij, Hermine, zouden wij nu toch niet onze toestemming voor de verloving tusschen Lonny en Lutz Hen- nersberg kunnen geven? Hij heeft ook tienduizend mark gewonnen, en ik geloof, dat Lonny veel van hem houdt. Mevrouw Strassmann stoof verontwaar digd op. Ben je gek, Botho? Wat zijn nu twintigtuizend mark? Je moet bedenken- paar} HET JUISTE WOORD: KLEEDING: HEEREN (Vervolg). Boven het vest, zonder mouwen (mouw vr.) met vier zak’-en (zak m.^. en één rij knoopen komt de korte jas (zonder panden, twee buitenzakken met kleppen, een borstzakje, en twee binnenzakken). De kraai? (m.) moet zuiver zijn. In het looze knoopsgat op den omslag (opslag m... ïapel vrf, revers m.) draag ik geen insignes. Dit mag het gewone pak in politiek (o.) zijn, toch is het fantaisie- kostuum niet gekleed. Aan het fatsoen gehoorzaamt ook onze burger* kleedij (burgerdracht vr.). Niet alleen het uniform kent zijn wetten. Als feestkleedij voor plechtige omstandigheden hebben wij nog de gekleede jas, de rok, en het jacquet in de kleerkast (garderobe wj. Witte das (vr.) en witte handschoenen staan immer nog steeds gekleeder, al dringt de gewoonte ook meer door de smoking (vr.) te dragen (zonder panden, met lange zijden revers) op avondpartijen en diners. (Maandblad V.B.O., April 1938.) A Lonnv was dien avond met stralende oogen thuis gekomen; zij was naar haar vader gegaan en had gezegd Lieve vader, er is mij een groot ge luk te beurt gevallen. Met een vermoeid gezicht keek hij haar aan. Een groot geluk? Och, Lonny, ik kan niet meer aan het geluk gelooven; ik had vandaag weer zoo’n ellendige dag. Het wordt iedere maand slechter. Mevrouw Strassmann had Lonny vol spanning aangestaard. Nu zei zij haas tig Laat Lonny toch uitspreken, Botho, je hoort toch, dat haar een groot geluk overkomen is en ik vermoedde al De Belg. N. V. Van der Graal en Cie. Zeltreaeerinastraat 4. te Brv.ssel-7.uid (afdeeling: Handelsinjormaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN TN BELGTE. Er werden over de week eindigende 16-2-40 in België 8 faillissementen uit gesproken, tegenover 12 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 9-2-40 tot 16-2-40: 5 diversen 2 aannemers 1 confectie. In totaal werden er van 1-1-40 tot 16-2-40 in België 63 faillissementen uit gesproken tegenover 95 over hetzelfde tijdperk van 1939. CONCORDATEN. Van 1-1-40 tot 16-2-40 werden in België 45 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 35 aanvragen gehomologeerd tegenover 41 en 18 over hetzelfde tijdperk van 1939. PROTESTEN. Over de week eindi gende 16-2-40 werden In België 1444 pro testen geregistreerd tegenover 3185 over hetzelfde tijdperk van 1939. Van 1-1-40 tot 16-2-40 werden in Bel gië 9665 protesten geregistreerd tegenover 16.306 over hetzelfde tijdperk van het vo rige jaar. 1 Maart. Te 11 u., voor den h. Ver- schoore, Hoofdingr.-Bestr. van Bruggen en Wegen te Oostende, Langestraat, 69 weren van den aanwas op de kielbank van den linkeroever der havengeul van NIEUWPOORT en van het leveren van wekkrachten voor het uitvoeren van spui- bewerkingen aan de sluis der vlotkom in deze stad. Bestek z. n. (Ned.). Eerstdaags. Ten gemeentehuize te WULVERINGEM, uitbreiding van het electrisch laagspanningsnet. Bestek 26.600 frank. Eerstdaags. Ten gemeentehuize te DIKKEBUSCH. uitbreiding van het laag spanningsnet. Bestek: 187.400 frank. Uitslag; van Aanbestedingen 16 Feb. Te 11 u., voor den h. Van Rysselberghe, e. a. ingenieur-bestr. van Bruggen en Wegen te Brugge, Vrijdag markt, 12, levering van 682 T. teer-bitu- menmen"sel voor den Regiedienst van DIXMUIDE. A tankwagens; B vaten. S. A. Fours Cokes de Zeebrugge, Zee- brugge, A 290.111,15 p.c. résinol, ver mindering 4,5 p.c.; Soc. Chim. de Zelzate (N.V.) Brussel, A 348.228,teer 4- 15 p.c. petroleumbitum A, B 358.470 idem. A 419.922,teer met 10 p.c. Trinidad bitu men, B 430 d. 164,iedem; Cie Gén. As- phaltes, Pornhyres et Goudrons, te Brus sel, A 416.337,85, B 455.955,25. Dr Friesen wordt Zondagmiddag weer door zijn vriend afgehaald en dan heb je vrij. Kom dus Zondagmiddag zoo vroeg je kunt bij mijn ouders. Zij had uit een telefoongesprek, dat Dr Friesen met zijn aanstaande vrouw voerde, vernomen, dat Dr Friesen die Zondag afgehaald zou worden. En Lonny wilde probeeren om haar vader In de loop van de dagen die de Zondag vooraf gingen, op het bezoek van Lutz voor te bereiden. Zij had nog niet verteld, dat Lutz ook tienduizend mark gewonnen had. Eerst Zaterdagsavonds, toen haar stiefmoeder bij Meta in de keuken was om het menu van Zondag vast te stellen, en vader en dochter zoodoende een oogen blik alleen waren, sprak Lonny, de hand van haar vader vattend Papa, Lutz Hermersberg heeft ook meegespeeld en tienduizend mark gewon nen. De oude heer keek Lonny met groote oogen aan. Toen zei hij onzeker Zoo, zoo! Dat doet me plezier voor hem. Met tienduizend mark kan hij wel iets beginnen. Ik denk, dat hij nu zijn betrekking bij Dr. Friesen wel zal op zeggen. Dat denk ik ook; want daarvoor kan hij, zooals hij van plan was een auto koopen, misschien wel twee, als hij twee- dehandswagens koopt. Hm! Dat is mogelijk, ik hoop het voor hem. Maar dat gaat ons tenslotte niet aan. Zij sloeg haar oogen neer. Nu het zou mij niets verwonderen, als hij dezer dagen eens bij u kwam, om dat te bespreken. Waarom zou hij dat doen? U was toch de vriend van zijn vader, en hij heeft niemand anders op de we reld. Zijn gezicht verried, dat hij zich niet op zijn gemak voelde. Hij bedacht, dat Lonny niet weten kon, dat hij hem het huis ontzegd had. Maai- eigenlijk als hij er rekening mee hield dat Lutz en LOnny ieder tienduizend mark bezaten. Gunst nog toe, Lonny, je bent soms zoo zwaar o? de hard. Je moet natuur lijk zeggen, dat je wanneer je van kan toor komt, meteeen naar de schouwburg gaan wilt, dat is een voldoende veront-' schvldiging voor die gekleede japon, de hoofdzaak is toch, dat Dr Friesen je er mee ziet. Reeds menig man is door een mooie japon veroverd. Lonny wilde zich zooals gewoonlijk te gen dergeliike raadgevingen verweren, maar zij bedacht, dat haar moeder toch gauw genoeg vernemen zou, dat de droom betreffende Dr Friesen vervlogen was. Zij antwoordde niets, omdat er op dat oogen blik juist gebeld werd. En kort daarop bracht Meta, evenals de eerste keer, het visitekaartje van Lutz Hennersberg bin nen. Mevrouw Strassmann nr.m het haar haastig af. Dat is het toppunt, Botho Hen- nersberg wil ons een bezoek brengen; dat is toch tegen de afspraak. Wij ontvangen hem natuurlijn: niet. De majoor keek schuchter van de eene vrouw naar de andere. Lonny hief smee-' kend haar hand op. Papa, Meta heeft reeds gezegd, dat( wij thuis zijn; het zou een beleediging* zijn, als u hem nu liet afschepen. Hij J heeft stellig een dringende reden voor zijn bezoek, anders zou hij niet gekomen zijn. Meta, breng Mijnheer von Henners-* berg meteen hier in de huiskamer. Zoo nam Lonny haar vader de beslis sing uit de hand, en Meta was de kamer, uit, voor Mevrouw Strassmann er iets tegen in kon brengen. Direct daarop stond. Lutz op de drempel. Ik vraag excuus als ik stoor, maa£ ik kom hier om een zaak van belang, ej^ u moet het mij vergeven, dat ik tegen uw wensch hier gekomen ben. Lonny was opgestaan en ging hem te gemoet. Zij gaf hem een hand. Goeden avond, Mijnheer von Hen» nersberg. U stoort ons werkelijk niet, e» wij zijn blij, u na zoo’n tijd weer een# te zien, zei ze dapper» nen hoest, bronchitis, zwel, op vlugge wijze. Ze èe« wijst ons dagelijks groote Cheu» sten en ik acht het mij tot plicht ze bij klein en grw9 aan te bevelen De Vogezen-Slroop Cazé te de beproefde remedie die efleen winter onschatbare d’cnstea bewijst aan de personen wier luchtpijpen het zwakke pirnt zijn. Ze zal u verlichten, eooêJs zij reeds duizenden antlesen voor u verlicht heeft, (azé In alle Apotheken 15 Belgische frank de groote Itereh, SBBBSBHSUWBaBBBaaBEBBBSSEG!! «BBSBBBBSaSBBBBBaBSQWaMHIBat’ IS DE winter soms wat koud Vouw uw kraag maar dubbel breed Is de zomer soms wat heet Schuil maar in het groene woud Is uw beurs wat gladjes Is uw maag wat platjes Haal de riem maar straffer toe En wees altijd wel te moe... Gemakkelijk gezegd... zult ge zeggen... en ge kunt gelijk hebben ook, want ge moet al ne perfecten optimist zijn om dat allemaal in werkelijkheid te kunnen omzetten. Maaj- dat er in nen tijd lijk dezen die we thans beleven, optimisme noodig is om door ’t leven te spartelen, zal er ook niemand betwisten! Gansche dagen zitten te jammeren over den oor- log die komen moet?... over den stren gen winter... over wat er ons morgen te wachten staat, haalt toch ook niemen- dalle uit... Neen, dan is ’t nog maar best van de zaken te nemen zooals ze zijn... en Gods regen over Gods akker laten loopen... en te denken: God schept den dag en ik stap er door al heeft het leven ook zijn zorgen steeds blikt m’n c naar ’t kronkelend [spoor dat leidt naar een blijderen morgen... of meer prozaïschtar, lijk den optimist van ’t hoeksksn. aan wien gevraagd werd of hij een prettig baantje had... en die antwoordde: Prachtig vol vrijheid... Ik ben bijna den heelen dag mijn eigen baas, ’s Morgens kom ik vóór negen, net zoo vroeg als ik wil en 's avonds werk ik na zes uur.net zoo laat als ik wil... en ik zeg maar: vrijheid is toch alles! Nen echten, allee! DE KLEINE kolenbark kwam de ha ven binnen. Havenmeester. Hé, waarom hebt ge de zwarte vlag geheschen? Matroos op de kolenbark. Ssst! Laat de kapitein u niet hooren. Dat is zijn beste hemd, dat te drogen hangt. Dia kapitein moest ook nen optimist zijn! DAT DEES geschiedenis niet van de plezantste is ■zal aldra gaan blijken uit den titel die ze draagt en die niet alleman behaagt namelijk De levende lijken! En ’t is dan nog een Ghineesche op den koop toe. Spijts den oorlog in China en de daar uit vloeiende groote mensehenverliezen op ’n dozijn ’n komt ’t er niet aan heeft de beul er nog geregeld zijn werk. Een rector van een Chineesche univer- siteit die van den... oogst wilde profitee- ren en de lijken van de terechtgestelden wenschte te gebruiken voor zijn studen ten in de geneeskunde, om de anatomie te bestudeeren, vroeg aan de overheden hem die Macabeeërs af te staan. De gou verneur, die fier was on die wijze de we- tenschan te kunnen dienen, stond hem graag» die gunst toe... maar de lijken waren zoo verminkt-de beul kon zeker niet goed zijnen stiel dat de rector zich verplicht zag te vragen dat men de ter dood veroordeelden een beetje minder erg toetakelde. Als antwoord liet de goe- verneur hem volgende brief geworden; Opdat de lijken kunnen dienen voor het door U gestelde doel, zonder dat ik aan den beul de opmerkingen moet doen die hem zouden kunnen ontstemmen, zal ik V voortaan de veroordeelden... levend sturen... ge kunt ze dan kapot maken op de wijze die ge verkiest...! De rector draaide op den slag van zij nen sus... hij had nooit gedacht dat hij in zijn leven nog tot den rang van... beul zou worden verheven! Miss E. Beps moest 2500 pond schade vergoeding betalen aan haar verloofde? Wat was er gebeurd. Ze bezat een kater met name Plum. Die kater nu had ge zien dat zijn meesteres zoo vriéndelijk omging met heur verloofde en daar hij zoo jaloersch was als ne... kater, was hij in ’t gezicht van den verloofde gevlogen en had er duchtig op losgekrabd. Deze diende een klacht in en... Miss Beps heeft hem- verloofde niet meer, maar den kater nog wel... Deze laatste is nu echter opge- Toen de fotograaf hem had neergezet, zet! Perfester Maroed Babbler, een Ameri kaan, heeft voorspeld, dat de wereld in ’t jaar 1942 zal vergaan. Het zal veertig dagen lang sneeuwen en er zal een koude heerschen van 72 graden onder nul. Het afsche’d van onze planeet zal dus zeer... koel zijn! KAZERNEBLOEMPJE. Sergeant tot schacht. Ik heb ge merkt, dat gij op het appel eerst geniest hebt en daarna de luitenant... Dat is on beleefd. In het vervolg Iaat ge eerst den luitenant niezen en dan niest gij. Begre pen? ’N GEDACHT. Hij die geen geld heeft is arm... maar hij die niets dan geld heeft is nog armer. ’t Manneke uit de Mane. IBBBL3BBBBBEBBBBBEBBBBBKBBR9 Het werd Lonny hoe langer hoe droe ver te moede. Zij wist niet, wat zij zeg gen moest, maar haar vader, die haar besluiteloosheid opmerkte, en nu plotse ling besefte wat een offers ziin dochter hem tot nu toe reeds gebracht had, richt te zich vastberaden op! De hemel verhoede, dat wij ook maar een cent van dat geld aannemen, Hermine. Zij heeft werkelijk al meer voor ons gedaan dan wij mochten verwachten, al werden wij door de nood gedwongen om het aan te nemen. Maar meer mogen wil niet van haar vergen, ik blijf er bij, dat Lonny dit geld voor zichzelf belegt. Je weet nooit, wat er gebeuren kan. Lonny keek hem dankbaar aan. Al was het ook eigenlijk heel gewoon dat zij er zelf over beschikte, zij was hem toch dankbaar voor zijn woorden. Maar zij bedacht nu ook met een bezwaard hart, wat er van haar ouders worden moest, wanneer zij hen niet meer iedere maand de helft van haar salaris gaf. Maar voor de eerste keer wilde zij slechts aan zich zelf denken, omdat niet alleen haar ge luk, maar ook dat van den man dien zij beminde, op het snel stond. Zij nam de hand van haar vader. Het deed haar goed, dat hij voor haar in de bres sprong. Mevrouw Strassmann was evenwel zeer verbitterd en nog on vriendelijker dan gewoonlijk. Daarom durfde Lonny niet te vragen, wanneer haar vader Lutz ontvangen kon. Zij ver moedde, dat haar stiefmoeder er dan di rect een voorgevoel van zou krijgen, wat te wachten stond, en dat zij er tegen in- trigeeren zou. Het was beter, dat Lutz onverwacht kwam. De volgende dag fluisterde zij Lutz in het voorbijgaan toe BIJ EEN HONDENKOOPMAN komt een dame binnen en wenscht een bepaald ras. Toen haar een exemplaar van dat soort werd getoond en het dier haar be viel, kocht en betaalde zij hem. On den drempel van de zaak keerde zij zich nog eens om en vroeg: Zeg, koopman, dat dier is toch wel trouw, hé? Het minder handige antwoord van den handelaar was: Och mevrouw, zoo Iets trouws hebt u nog- nooit gezien. Ik heb dat dier al driemaal verkocht en prompt staat hij den volgenden dag weer voor mijn neus HIER ’T nieuwste, in ’n zwaai, over de vloekende papegaai een beetje later over de jaloersche kater en als slot, ’t is de moeite waard over ’t vergaan van ons aard». Een Fransche madam diende een aan klacht in tegen een buurman, die haar panegaai had leeren vloeken. De vrome deerne ontving 25 frank scha devergoeding per vloek! ’t Is toch jammer, verklaarde ze, toen ze de rechtbank verliet, dat hij aan mijn nanesaai maar zeven vloeken heeft ge leerd HIER GEEF 'k U een gedacht van de moderns olif anten jacht niet meer zoo fair als ze placht 1 en onmenschelijk met de macht men protesteerde ertegen met volle krac' t Maar ’t heeft geen aard’ aan den dr'- [gebracht Men zegt dat de olifant en de tijger nooit vrienden zijn geweest en dit feit wordt thans gebruikt om de jacht op de logge dikhuidigen te vergemakkelijken! Ge weet dat men thans muziek, die men per gramofoon uitzendt, fameus kan BSSEB9Bn325i3E£EE35!R~~~-’l 72:~3ES3EZSEB!aS!«KP»W!9g9EBa0B9 Mengelwerk van 25 Tc-br. 1940. K- rt Dr 7teies°n eindelijk :~i psdarn, lonn”? -nny wt-.s bij woorden van haar ALLEEN TE moeten zwerven z’n vrienden moeten derven die d’Heer ons gaf ach! wat ’n zware straf...’ geen cent te erven van honger moeten sterven zwijgen als een graf ach! wat ’n zware straf! En ’t is die straf die de... Eskimo’s te wachten staat als ze afwijken van de standregelen van hunnen stam. De Eskimo’s moet ge weten, dat zijn de meest vredelievende menschen van onzen aardbol, ze twisten zelden of nooit... maar als het soms gebeurt dat ’n lid van den stam de rust verstoord, dan weet hij aan welken prijs ook. Als hij door die rustverstoring een gevaar is ge worden. wordt hij - door het stamhoofd als te mijden verklaard. Niks .bijzon ders zult ge zeggen... Neen, bij ons zou dat maar een klein kwaad zijn, maar ginder beteekent dat een langzame dood, want hieronder wordt verstaan dat de leden, van den stam ophouden, met hem de minste gémeenschap te onderhouden. Hij staat alleen en die straf is vreeselijk, als men weet, dat een Eskimo zijn bestaan vindt in de jacht, en geen jager zich al leen op de jachtvelden wagen kan. Hij die gemeden wordt, is dus tot den hon gerdood gedoemd! Dus... kleine oorzaken, groote gevol gen! ADJUDANT Peek, die pas gedecoreerd was, stapte vol trots met zijn vrouw naar den fotograaf om zich te laten vereeuwi gen. ziekte gebruikt... zoodat de man er... doodziek van af kwam. In New-York loopt een kletskop door de straten met een schild waaron geschreven staat: Ik waarschuw U als ge niet onmiddellijk 't doeltreffend middel van Dr. X... toe past, zult ge binnen kort al uw haren verloren hebben... De man zal natuur lijk zelf nooit 't doeltreffendhaar- middel van dezen dokteur gebruiken... want dan zou lüj direct werkloos wor den...! In Philadelphia staat een man die 2 m. 10 lang is en 215 kgr. weegt in dienst van een firma van een voedingsmiddel... maar ’k durf wedden dat hij zelf nooit ’n lepel van dit middel heeft genomen... ende, zoo fopt men Frederlk zie... en Fre- derik da ’s *t publiek... en ’t laat zich toch zoo geeme foppen ook! PROFESSORAAL. Een professor die de gewoonte had om zijn horloge ’s morgens in zijn rechter vestzak te steken, vergiste zich eens en stak het klokje in het linker zakje. In den loop van den morgen wilde hij kij ken hoe laat het was en vond het horloge niet op de gewone plaats. Hij riep een van de studenten en zei: Loop eens vlug naar mijn huls en vraag of ze u m’n horloge willen mee geven. Het ligt op het nachtkastje. Tege lijkertijd greep hij in het andere vest zakje, haalde zijn horloge te voorschijn en voegde er aan toe: Het is nu tien uur, om kwart over tien kunt ge hier terug zijn, hoor! Zoo ver is het niet! Die verstrooidheid toch! Bij Bressuire (Fr.) reed een camion in een groep mannen die naar een trein stonden te wachten. Acht hunner werden gedood en 12 gewond. Te Brussel werd een man bewus teloos gevonden in zijn bad. Na de toe passing der kunstmatige ademhaling werden bij hem de levensgeesten weer opgewekt. Te Ninove werd de Bankbestuurder Jules Vincaert, 45 jaar, geëlectrocuteerd in zijn bad. Te St-Jansmolenbeek kwamen twee personen om door verstikking. Te Baal werd een heiligschennende diefstal gepleegd. Ter kerk aldaar werd het tabernakel opengebroken en twee ci bories en één pixis gestolen, wijl de H. Hosties op den grond verspreid werden. Te Vijnkt botste een auto op een elek trische paal die afknakte en viel op een huis daarbij gelegen. De elektrische lei dingen verwekten hierdoor kortsluiting bij zoover dat de woning begon te bran den. Te Gentbrugge werd door een auto de wielrijder Maurice Raes uit Heusden, omvergereden. De wielrijder werd hierbij den rechter bil gebroken. Te St-Jansmolenbeek werden twee aanrandingen gepleegd, namelijk op twee vrouwen. In verband hiermede werden twee boeven aangehouden. Te Steenokkerzeel werden twee lie den aangehouden onder verdenking van spionnage. Te Bielefeld, Duitschland, kwamen in twee naeengelegen huizen zeven per sonen om ten gevolge uitwasemingen van koolzuur. In een dier huizen kwam een moeder met haar drie kinderen om. <»EE9BBESEEBBBBEBBBBBEBBEBEaS8|SBBBQSSBaBB9BEEBBBSE3ES9BB ZETELS TE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Kortrijk en Leuven en buitendien 200 agentschappen en hulpkantoren over het geheele Vlaamsche land. WERKING VAN HET KATHOLIEK VLAAMSCH SEKRETARIAAT. Prof. Albert Eouweraerts, Voorzitter zal Donderdag, 29 Februari a.s„ van 18.45 tot 19 uur, voor de radio hand°len over het doel en werking van het Katho liek Vlaamsch Sekretariaat. Alle Katholieke Vlamingen, medewer kers en vrienden van h°t werk der Vlaamsche inwilltelinven, zullen r’i°n dag niet vergeten af te stemmen on K.V.R.O. om iets meer te vernemen over het Ka tholiek Vlaamsch werk bij uitmuntend heid. Het bestuur verz,oekt tevens de mede werkers en Katholieke Vlamingen, niet tegenstaande de huidige omstandigheden, naam en adres van de naar Brussel uit wijkende Vlamineen over te maken aan h"t Katholiek Vlaamsch Sekretariaat, 182, Koninklijke straat, 182, te Brussel. OUDERDOMSPENSIOENEN. Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg vestigt de aandacht van de werkgevers op hun verplichting zich nauwgezet te gedragen naar de verplich tingen hun door de wetgeving op de ouderdomspensioenen ongelegd ten op zichte van het in hun dienst ziinde per soneel: bediende, werkman, knecht, werk vrouw, enz... Die verplichtingen bestaan namelijk hierin: de wetteliike afhouding oo het loon van den verzekerde te doen, en de werkgeversbijdrage te storten. De Controleurs, met de onderzoeken ter plaatse belast, aarzelen niet, met het oog op gerechtelijke vervolgingen, de nersonen bekend te maken welke in ge breke zijn gebleven. Anderzijds wordt aan de werkgevers die onder de wapens geroepen werklieden hebben, waaraan geen loon meer wordt uitbstaald. herinnerd dat ze de stortings- kaarten dier loontrekkenden voort moe ten bijhouden door maandelijks, in het vak waarin het zegel normaal zon dienen geplakt, de vermelding gemobiliseerd te schrijven en zoo mogehik de hoeda nigheid van den verzekerde bij het le ger: «soldaat» «onderofficier» officier 25 Z 3» Zond. Va«t H. Mathias j,.n, ttommsn den duivel uil. 26 M H. Walburgis 27 D H. Adeitrudis 28 W H. Alexander 29 D H. Romanns IV H.Albinus I 2Z Z. Karei de Goede, graaf v.Vtaand. 3 Z Lsetare. Halfvasten. TT, Cunemindis IBBBBBBBBBBEBB99BB9BBaP^^"i^üü dan was het toch niet onwaarschijnlijk, dat hij het wagen zou om aanvoek om Lonny te doen. Was het dan niet moge lijk, dat de twee jonge l’eden h’ermee hun geluk op bouwden? Het sneed hem door het hart, toen hli Lonny’s smee- kende oogen op z’ch gericht zag. En hij antwoordde haastig Hm! Nu Ja het is mogeliik maar snreek er niet over wanneer mama er bij is, hoor je, zij mag er niets van weten. Zij drukte haar lippen op zijn hand. Neen, neen, papa. Het is toch ook maar een vermoe den van je, ik geloof niet ,dat hij komen zal. Maar u mag hem niet de deur laten wijzen bedenk, dat zijn vader uw vriend was. Ik zal hem de deu.r niet laten wij- maar hij zal niet komen, zei NIET HIJ die luchtka steelen bouwt komt tot een eigen huis, maar hij die zelf de steenen sjouwt al is ’t maar vcor een kluis. Weest altijd moedig al gaat het niet voorspoedig maar wint gij overvloedig weest dan niet overmoedig! Weest vroolijk. vroolijkheid Is kracht Kracht tot arbeid, kracht tot deugd Daar wordt niets goeds, niets groots [volbracht Dan bij een innerlijke vreugd. Dat zijn ok zoo van die gedachten die ne mensch van tijd tot tijd ne keer moet overwegen. Ik zeg overwegen en niet simnlister ne keer overlezen en dan ver geten... neen, overwegen, en dan ook in practijk omzetten. Neen, aan ’t bouwen van luchtkasteelen moeten we thans on zen tiid ni°t verspillen, maar we moeten de werkelijkheid durven in d’oogen kij ken, en- onze werken d’r naar regelen... al leveren ze voor alle vrucht ook maar... ’n kluis op. ’t Is altijd dat gewonnen en ’t Is beter dan onder den blooten hemel te moeten slapen. En wie zegt dat er ons. of ten minste... onze nakomelingen geen schoenen tijd ligt beschoren... de Tijd is een eroot heeler... dus, den moed maar niet laten zakken en als 't met vreugde wo-dt volbracht is ’t seffens dubbel waard. Allez, alleman aan ’t werk, met den lach op de lippen. IN AMERIKA zou een man op den electrischen stoel de doodstraf onder gaan. Op verzoek van de familie zou van den veroordeelde nog een foto gemaakt worden. De fotograaf stelde zijn toestel op en zei: Niet zoo zuur kijken! Lachen als 't u belieft! door H. COURTHS-MAHLER

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 9