Ons Vrouwenhoekje VERIENiGIRG l De Afscheidsbrief raaiii auï VOOR BESCHAAFDE OMGAHGSTAM aan te ^4^ ss«rass GEDACHTEN SPREEK EN SCHRIJF CORRECT! IN ENKELE REGELS MAAN 1BBBBBBBBBBSBBSBBBBBBBBBBBBB IBaaaffEBiaaBMBBnflBBEBEBEBBB HET LINNENHUIS APRIL - GRASMAAND MEI - BLOEIMAAND u moet haar in ieder geval aaime* ZENDT ONS 5 FRANK ISBaManXEDBBaiDBBBBSBUaiBKB WEEKKALENDER •BCBaïaE3Ë£B£SBSBX33BSBBEB3S naBBBBBBBBEBBBaBBBSBBaBIBaifeS HANDELSBELANGEN CBBflB3BBBaBSBaaEBBa>M»SaSBB AANBESTEDINGEN •W- FIJNGEVOELIGHEID Kunst veredelt. Met den kaas vangt men de muizen. ris* WELK EENE WOUW IK WENSCH HET NUT VAN ZOUT i de ze. waren, 28Z nu HETMANNEKE LftT DE C. Van de Walk-Grillet Rijselstrast 20 - leper. T>» voorzichtigheid 1s de moeder der Wijsheid. Zoo de ouden zonden zoo piepen de Jongen. EERSTE STUDENT. Ge schijnt nog te treuren om den dood van uw oom. Tweede student. Ja, vriend, ik drink nog steeds donker bier. pluis te zijn. Die was raak! Stille watersn hebben diepe gronden. •«y^BSESBnlRHKaSBEESEaSSEBS MOEST ge niet Slikken, al wat ’k hier vertel dan zou ’k het al rap vertikken beste gezel te zoeken in alle boeken in kanten en hoeken in vesten en broeken... taa’s voor ’t rijm) om u, zonder u te vervelen interessant nieuws mede te deelen... neen, ,dan vulde ’k drie kolommen, en [nog, en nog niets anders dan over den oorlog...! Maar ’t zóu ik zelf neg zijn, ,die er ’t meeste meê zou gestraft worden... want ik zou het moeten schrijven... t zoudt het niet moeten lezen... Bij Mijnheer en Madam Santio té Chi cago was ’t ook oorlog... in ’t klein... en ze wilden per fors d’echtscheiding beko men... maar ongelukkig voor hen vielen z’op een rechter, die nen tweeden Salomon was, te oordeelen naar zijn uitspraak. Meneer Santio moet ge weten is iiè; schrijver, maar zijn vrouw las nooit het geen hij schreef. (God sta me die gunst toe!) Madam Santio, van heuren kant, kook te gaarne... maai- hij at nooit wat ze kookte... door H. CO^RTHS-MAHLER boeien Witgoed, Bonnett* riêa, Pull’overs, Sayet- ten Bloezen, Interlock, Corsetfen; Hand schoenen. - Mans- en jongeiisliethden. - Allerhande Kinderartikelen. Specialiteit vaa schoone schorten. Speciale prijzè® voor voortverkoopers. Mengelwerk van SS April 1940. Nr 23. De timmerman wendde zich tot zijn maatjasen zei: Breng eens even mijn horloge met ketting naar huis, ’t Schijnt hier niet ER WAREN een. paar karweitjes op te knappen en men had den timmerman laten komen, die met zijn knechtje ver scheen. Nauwelijks waren ze in huis, of ze hoorden mevrouw tegen het dienst meisje zeggen: Ga eens even kijken of mijn juwee- lenkistje wel afgesloten is. Maartje. SOMTIJDS staat een doolhof open die zoo lachend lokt en trekt maar zoo loos zijn kronkels dekt die door duizend distels loopen; wie tot éénen stap besluit keert niet dan gescheurd eruit... V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid; fr. 100 of 50: Steunend Lid: fr. 35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten cn inwonende Leden: fr. 7.50. - Postrekening 412.386, V.B.O. Antwerpen. (BBBBBBBEXBBBEEKSEBBil3ZX3ESR&2S IX9ÜSB9BBBBBISBBBBBSB3IIBB9BEB Aanslag In theepotten, kopjes enz. ver dwijnt, wanneer men. ze met een meng sel van zout en azijn behandelt. Bedsponzen hebben een aanmerkelijk langeren levensduur, wanneer men ze éénmaal per week uitwascht in een Sterke zoutWatejroplossing. ALS HET VLEESCH SCHAARS WORDT Ik wensch een vrouw, aan deugd gewend, Maar die haar gav?n niét en kent: Een vrouw, een krone van den man, Die spinnen en die sparen kan... Een vrouw, die, tot het huis gewend, De gronden van den keuken kent Een vrouw, die snoeperlisten mijdt, Maar eet en drinkt ter rechter tijd* Een vrouw, die nooit en lost of borgt, Maar als het dient het huis bezorgt; Een vrouw, bezet in haar sieraad Geen slons in hüis, geen pop op straat; Een vrouw, die hare beste dracht, De deugd, en niet haar baggen acht; Een vrouw, die thuis haar oogen heeft, En niet vraagt hoe een ander leeft; Een vrouw, die harde zinnen buigt, En uit het bitter honig zuigt. Een vrouw, die nooit den vrede breekt, En hooger niet als deftig spreekt; Een vrouw, die liever schade lijdt, Als dat ze scheldt en tegenkrijt: Een vrouw, die zonder knorren eet, En ook van pruilen niet en weet: In 't kort, een vrouw van goed beleid, Die geeft en weigert met bescheid. GELUKKIGE mannen van Taiuts. voor u neem 'k af mijn... muts NEN boterham, met plattekaas en daarbij nen bot radijzen da’s nen echten sinterklaas en ’t valt niet genoeg te prijzen maar ’t is slechts allereerste klas als daarbij nog komt ne rammenas... Pene rammenas en ccne rammenas zijn twee rammenaassen. Twee rammenaassen en eene rammenas zijn drie ramme- na-assen... enz... enz... Da’s een van de hartverheffendste stapliederen die ’k ooit van mijn leven gehoord heb... of snapt g’er ’t pikante niet van...? Nu is de rammenas nen democratischen wortel geworden, maar dat het niet altijd alzoo geweest ’n is, bewijst ’t feit, dat hij door de oude Grieken, met veel onder scheiding behandeld werd. Het was een voedsel dat alleen voor de góden bestemd was, slaven bewaakten de rammenasbed den. waarvan de volgroeide vruchten op gouden schalen, die den vorm van schuit-, jes hadden, geofferd werden. En de góden werden dan ook volgens rangorde ge schikt... en Appolto kwam aan den kop... hij kreeg dan ook de eerste en de groot ste rammenassen Moet die daarmee in zijn schik geweest zijn! Zelfs de mach tigste vorst, zou het niet hebben durven wagen, één van deze heilige vruchten te eten, alvorens hun góden hun deel te hebben gegeven...! Anders zouden ze ze ker een doodelijk? indisjestie hebben op- geloopen want ne rammenas Is zwaar om te. verteren... 'k Trage me af hoe de góden zelf dat deden? ZE HADDEN ELKAAR in geen tien jaar gezien en stonden plotseling op een partijtje tegenover elkaar. Zij begon met een: Weet ge nog. lieve vriend, dat u tien jaar geleden om mijn hand vroeg en dat ik zoo dom was, u af te wijzen? Hij lachte en zei: Ja, ja, dat weet ik nog. En heel goed hoor. Dat moment behoort, nog altijd tot een van mijn schoonste herinneringen. 'N GEDACHT: Bedenk in goeden tijd Dat zich ’t geluk kan wenden Bedenk in boozen tijd Dat alle leed moet enden. (Zie vervolg hiernevens.) tB3BB3BBBBBBESBBBBSBBBCBEBBB In welke zaak? Het gaat hier om een betrekking, die Mr Stanhope mij toegëZegd heeft. Voor sollicitaties moet u naar kamer honderd-en-tien gaan; ginds zijn de lif ten. Na korte tijd stond Lonny voor den personeelchef. Deze beschouwde Lonny kritisch en scherp door zijn hoornen bril. Wat verlangt u? vroeg hij. Lonny overhandigde hem haar kaartje. Ik zoek een betrekking, mijnheer, antwoordde zij zoo bedaard als zij kon. Als wat? Mr Stanhope stelde mij in het voor uitzicht, dat ik de betrekking van privé- secretaresse bij hem zou kunnen krijgen. Oho! De personeelchef draalde zijn stoel om en staarde Lonny aan, alsof zij naar de betrekking van procuratiehouder sollici teerde. Zoo bleef hij haar geruime tijd aankijken. Het werd Lonny zeer onbe haaglijk te moede. Zij deed haar best om haar kalmte te bewaren en vervolgde Mijn woorden schijnen u te verba zen, daarom zal ik u midedeelen, dat Mr Stanhope, toen hij eenige maanden gele den in Duitschland was, werkelijk de wensch uitte, mij tot zijn secretaresse te benoemen. Ik had in mijn hoedanigheid als secretaresse van den advocaat Dr Frie sen, de eer, kennis met Mr Stanhope te maken, doordat ik de contracten betref fende de samensmelting van verschillende Duitsche en Amerikaansche firma’s uit werkte. Bij die gelegenheid deed Mr Stan hope mij het voorstel om zijn secreta resse te worden, voor het geval ik mijn betrekking bij Dr Friesen verliet en naar New York wilde komen. Dr Friesen is bij een auto-ongeluk om het leven geko men, ik ben vrij, on kwam naar hier, om mij ter beschikking van Mr Stanhope te stellen. Zij vertelde dit alles zoo rustig en over tuigend, dat de gebrilde Mr Yacht lang zaam van zijn verbazing bekwam. Maar hij haalde zijn schouders op. Mi- Stanhoue is voor vier weken naar i.'f 'rrrnrwrrTWiwiiRwi i> 'wmbwb» WMAiumi want *t mag hier wel gezegd, ge hebt het slim aan boord gelegd cm kost wat kost, ’t is t’onthouwen van ’t gebabbel te zijn verlost! Volgens de mededeelingen van een Rus sische ekspeditie, die onlangs uit onbe kende gebieden van Mongolië terugkeer de. neemt de vrouw nergens in de wereld een zelfde slechte positie in als bij de stammen der Taiuts. Deze Mongoolsche volksstam koestert een Ingewortelde diepe minachting voor het vrouwelijke geslacht, hetgeen zoover gaat, dat de vrouwen een eigen primitieve taal hebben, waarin zij zich met elkaai- onderhouden. Zij zouden het niet mogen wagen, zich in de taal van de mannen uit te drukken en de poging zich van deze taal te bedienen, geldt reeds als een ernstig vergrijn tegen de plichten van de gehoorzaamheid... aan den man verschuldigd... niet alleen daar maar overal... hm! Met de mannen spre ken de vrouwen van Taiuts heelemaal niet. Wanneer een man zijn vrouw een commisseken oplegt, dan richt hij niet het woord tot haar, maar beduidt haar door middel van teekens wat zij moet doen. Alleen door esn kort knibje met het hoofd, geeft de vrouw te kennen dat zij ’t bevel verstaan heeft. Een man die met een vrouw een luid gesprek zou durven voeren, zou zich aan de verachting van de geheele stam blootstellen... Neen zulle... dan zeg ’k nog liever: spreek maar, ^Marenta. uw dienaar luis tert! ’t ander is te triestig. tót deze laatste categorie... Dat God er ons in behoude. DAT GE zoó slecht ter been zijt, meneer De Bruin, komt eenvoudig van den Vélen alcohol, djeh ge drinkt. Ge moet eens probeeren, drie maanden melk te drinken, dan zal het wel veel, beter gaan. Maar, dokter, dat heb ik al eens zes maanden gedaan en toen ging het ook niet. - Zóóóö? vroeg de dokter verbaasd. Wanneer was dat dan? De eerste zes maanden van mijn leven, dokter. eenige straten lang gevolgd was. De bede laar maakte een buiging tot aan den grond en dankte den mandarijn voor de juweelen. Wat wil die man toch? riep de man darijn. Vriend, ik heb u geen een van fnijn juweelen gegeven! Neen, zei de ander, maar ge hebt ze mij laten bekijken, en dat is het heele gebruik, dat ge zelf ervan maken kunt. Er is dus geen onderscheid tusschen ons, behilve dan, dat u de last hebt van ze te moeten bewaken en dat is iets, wat ik niet graag doen zou. ’t Manneke uit de Mane. (BSBBBBBBBSBBBBBBBBBkBBÉMBB Florida om de zeebaden te gebruiken. Hij heeft geen orders betreffende u achter gelaten. Dat spreekt vanzelf, aangezien hij niet weten kon, dat Ik zoo spoedig be schikbaar voor hem zou zijn! Het is na tuurlijk zeer onaangenaam voor mij, dat Mr Stanhope afwezig is. Maar hij heeft mij gezegd, dat voor Iemand als ik, altijd een betrekking bij hem beschikbaar is. Hij gaf mij zijn kaartje; hier is het. En ik geloof, dat het woord van een Ameri kaan evengoed is als dat van een Duit- scher. Mr Yacht vertrok zijn mond eenigszins. Hij dacht even na. Lonny maakte op hem niet de indruk van een bedriegster. Het .was mogelijk, dat Mr Stanhope werkelijk belang stelde in dit Zelfbewuste meisje. Hij had ook nog geen privé-secretaresse aangenomen, omdat hij tot nu toe nog niet de geschikte persoon hiervoor had kunnen vinden. Mr Yacht wist ook van die trustvorming af, waarvoor Mr Stan hope eenige maanden geleden in Duitsch land geweest was. En Mr Stanhope was gewend, om dergelijke beloften als hij deze jonge dame blijkbaar gedaan had. te houden. Maar Mr Yacht wist nog steeds niet, wat hij met haar beginnen moest. En daarom zei hij schouderophalend Mr Stanhope wenscht gedurende deze vier weken niet met zaken lastig gevallen te worden. Daarom moet ik u verzoeken, om over vier weken terug te komen. Lonny staarde hem versteld aan, maar voor zij nog iets had kunnen antwoor den, sprak Mr Yacht Goeden dag, Miss Strassmann. Doelloos ging Lonny naar buiten. Ter neergeslagen ging zij naar haar hotel tsrug, ditmaal van de ondergrondsche ge bruik makend, want zij wilde zich niet voor de tweede keer de luxe van een taxi permitteeren. Geheel verslagen zat zij in haar hotelkamer, waarvan de inrichting eveneens van een bijna beklemmende za kelijkheid getuigde. En ztj piekerde er over, wat zij nu beginnen moest. Was GEBRUIK HET JUISTE WOORD. HET LEGER. DE INFANTERIE (vervolg). Zijn vrijheid is Mi evenwel kwijt in de kazerne. Daartoe trekt hij de wacht op, die op haar nosten aan de schilderhuisjes om de twee uur afgelost wordt. Zoo moet de soldaat in het kwartier zijn rust en verdrijf vinden met de lotgenooten en zich het noodige aanschaffen in de kantine met zijn magere soldij. Best voor hem dat geen arreststraf hem het leger bed ontneemt voor de brits. IVeZ zijn daar afwisselingen: paraden hij ze kere aangelegenheden, marrehen. schietoefeningen, op het schijfsehietter- rein en legeroefeningen gedurende de kamperiode: de z.g.n. groote ma noeuvres. De toeschouwer vindt het aangenaam de onderscheidene eenheden te zien voorbijrukken onder de opwekkende muziek. De soldaat kent zijn groote vreugde wanneer hij afzwaait met on bepaald verlof al mag hij dan ook bij de reserve en niet bij liet actieve leger gerekend worden. (Stijl en Volk - Mei 1939.) 1 Ja, ja, dien doolhof stond voor mij ook open, want, verbeeld u, da’k bij gebrek 1 aan kopij, nu een epistel dacht te wijden 1 aan de ervaringen opgedaan tijdens mijn eigen huwelijksleven... Gelukkig da'k eerst ne keer poolshoogte genomen heb bij Maren ta... want ’k heb erbij geleerd dat 1 ’t mensch thans in ’n humeur verkeert, ’n humeur!... en ze moest er ooit ne keer iets van te lezen krijgen... ik kwam er niet alleen gescheurd... maar totaal ver- scheurd uit... We gaan dus dat oorlogspad ontwijken... en ons -op een ander bege- ven... om de statistiek niet te doen lie gen,.. Die statistiek dus verklaart dat 75 t.h. van de wereldbevolking thans in staat van oorlog is. Dit cijfer wordt verkregen door de samenstelling der bevolkingen van Duitschland, met inbegrip van de 1 bezette gebieden,. Frankrijk, Groot-Brit- tanje, Sowjet-Rusland, Japan, China, Noorwegen, enz..» 1 milliard 530- millioen menschen zouden -dus- thans in oorlog zijn, terwijl slechts 613 millioen men schen tot de neutrale staten behooren... - Te Asch aan een onbewaakten over weg, werd een auto uit Genk verrast dooi den sneltrein komend" uit Brussel. Drie der inzittenden van den auto werden ge dood en een zwaar gewond. Twee vissrherssloepen uit. Heist <"-e zich in Nederlandsche wateren hadden gewaagd werden beschoten door een Ne derlandsche kunst’’"waker. Beide schepen werden niet getroffen ca stevenden haal1 Zeebrugge. Te St Amandsberg heeft zekeren Cassiman die het geheim voor bet' ver vaardigen der verwen ëóner fabriek, al daar gevestigd, bewaarde, binst een ru zie, den fabrieksbestuurder Delacroix met messteken gedood. De dader pleegde na dien zelfmoord. Te Brussel verloor zekeren Dunne- beco het evenwicht wijl hii zich bevond op het platfo’-m van een tram. De on gelukkige stuikte ten gronde en lien zoo ergë verwondingen op dat hij kort na dien den geest gaf. Te Kessel-bij-Lier ontplofte een bus buta-gas in het magazijn van handelaar Schaéltjes. Het gezin Schaeltjes had het hard te verduren van de vlammen die hoog op sïoeeen. Man. vrouw en twee knideren werden over het heele lichaam verschroeid. Het jongste kind lien erge brandwonden op. De voorgevel van het magazijn stoitte in wijl nov verdere sc’.w- de aan het gebouw, werd sangebracht. De pompiers moesten optreden cm den ontstanen brand te bluSschen. Te Astene-aan-Leie werd Zondag avond 11. vrouw Zulma Speubrouck, 55 jaar, verrast door een auto en door de zen doodgeplet tegen een boom. Dit ge beurde onder de oogen van haar echt genoot die een paar honderd meter van de plaats van het ongeval buiten stond, bij zijn huis. De autovoerder en zijn echtgenoote die nevens hem zat, werden zwaar gewond. Te Steenokkerz.ee! ontstond twist tusschen den genaamden Louis Nys en zijn jongster), gehuwden zoon omtrent het beplanten van een stuk land die de va der niet meer wilde laten bebouwen door zijn zoon. Opeens liep de zoon naar huis en kwam terug met een broodmes dat hij tot tweemaal tbe in de borst van zijn vader plofte die oögenblikkelijk ge dood werd. De moordenaar werd aange houden. Beide lieden stonden als beste werkers aangeschreven. Te. Tamines heeft éenplots krank zinnig geworden soldaat zijn ‘vrouw be werkt, met .een scheermes en sprong na dien uit het vensterdat 7. meter hoog wits. De soldaat schoot erbij het. leven in. De vrouw werd erg, gewoed maar is niet levensgevaarlijk geraakt. L- Te Verviers ontstónd brand in de fabriek Delwick, gelegen midden een groote groep huizen en gebouwen. Een r..niek ontstond. De ouderlingen van een Fijngevoeligheid Is een maatschappe lijke deugd, waartegen veel gezondigd wordt. Fijngevoeligheid Is een vrouwelijke deugd, immers de vrouw is uiteraard fijn gevoelig. Fijngevoeligheid is nog iets anders dan tact, al kan het eene niet bestaan zon der het andere. Fijngevoeligheid kan zooveel goeds stichten, zooveel leed voorkomen, zooveel tranen vermijden. Fijngevoeligheid mag echter niet tot overdreven sentimentaliteit leiden. Fijngevoeligheid moet, verstandig wor den toegenast, dan wordt zij een deugd, waarop alle vrouwen en meisjes zich mo gen toeleggen. Fijngevoelige menschen beleven dubbel hun vreugd en smart. Fijngevoelige menschen sparen in den cvenmensch zijn teer eigen ik; zij zeg gen geen onnoodige waarheden, veropen baren geen geheim leed, krenken nooit wat een ander heilig, lief en kostbaar is. Fijngevoelige menschen bederven nooit het genoegen van anderen, ze maken nooit een krenkende opmerking en ze ker niet dat het iemand hoort. Fijngevoelige menschen kwetsen nooit iemand’s gevoelen en werpen nooit een schaduw on iemand’s geluk. Fijngevoelige menschen vleien niet, ze veinzen ook niet: ze zwijgen en houden hun meening voor zich, zoo ze niet noo- dig is of gevraagd wordt. Fijngevoelige menschen zijn verdraag zaam en vergevingsgezind tegenover fou ten van den evenmensch. Fijngevoelige menschen weten zich al tijd te bcheerschen, immers een bij tijds weerhouden woord kan zooveel kwaad verhoeden: een blik kan zooveel dank baarheid verwerven. Fijngevoelige menschen laten anderen nooit bemerken, hoe zij met opoffering van eigen gevoel, het hunne spaarden. Fijngevoelige menschen hebben een fijn besnaarde ziel, die haar weldoende koes tering uitstraalt op den evenaaste. Fijngevoelige menschen leven dubbel, genieten dubbel, lijden dubbel, maar zij hebben daarmede ook de voldoening en de gave smart te lenigen en anderen het leven dubbel gelukkig te maken. naar haai’ zin was. Voorzichtigheidshalve zei Mr YachtB| Miss Strassmann, ik vestig er uw aandacht op. dat uW aanstelling slechte WAAROM de JTouwen zoo versmaden... op intellectueel .gebied...? Zij ook, zij stellen daden lijk ne Jan of lijk ne Piet... En eens dat z’er zich meê moeien wel, mannen, opgepast dan kunnen z’ons wel dubbel en spélen wij de rol van kwast! Wij, de vertegenwoordigers van 't ster ke geslacht... wij die bekend staan als uitmuntende door ons grrroot verstand... wat zijn we klein, Be keer dat de vrouw- kens ’t ne keer in hunnen bol krijgen d’r zich eens serjeus meê te bemoeien... En: *t en is geen wierookvat da’k zwaai om In de gunst te staan van mijn alderliefste Lezereskens, maar de zuivere waarheid die ’k hier vertel. Dat het uitvinden namelijk over het algemeen geen mannelijk voorrechtis, blijkt uit de jongste publicaties van de Amerikaansche patwnteominissie, volgens welke in het laatste jaar niet minder dan 15.000 pantenten la de Vereenigde Staten aan vrouwen zijn vérstrekt. Weliswaar gaat‘het hierbij niet om groote en we reldschokkende dingen, inaar veel meer om - kleine, nuttige prestaties voor het dagélijksch gebraife, die meestal in een of andere vorm net het huishouden te maken hebben, maar dikwijls zeer lucra tief eri succésvoller- zijn;- dan ingewikkel de projecten die door mannenhanden ver vaardigd zijn... Da’s nog al een doechken voor die Van ’t sterke geslacht, eh! DE ONDEROFFICIER gaf instructie aan zijn recruteu on qei Nooit moogt g® een paard van ach teren naderen, zonder iets tegen hem te zeggen of een paar geluiden te maken, waaraan het u hertent. Als ge het toch doet, dan loopt ge kans, dat het schrikt; achteruit slaat en u. tegen het hoofd treft. Het einde van het liedje zou dan zijn, dat we allemaal lamme paarden op stal zouden hebben. Zoo. hai’dhoofd'-g als schachten! Zout is onmisbaar bij de bereiding van verschillende spijzen, doch daarnaast bewijst het in vele gevallen uitstekende diensten. Bij lichte keelontstekingen kan gorge len met licht gezouten water uitstekend werken. Bij neusverkoudheid wordt licht gezouten water opgesnoven. Vermoeide voetan. zullen verkwikt wor- Vkkkcn van. roode wijn bestrooit men met zout, waardoor ze na het wasschen gehe verdwenen zijn. Kaarsen, die men vóór het gebruik in sterk gezouten watar legt, druppelen niet. De kern van oude noten legt men een uur in heet water met zout, laat ze daar na opdrogen, waarna ze uitstakend van smaak zijn. Vischlucht aan handen verdwijnt, na dat men deze flink met zout heeft inge weven en daarna wascht. «BBBnBBBBSBBBBXBflBBBBBBBBn Mijn beste menschen, sprak de rech ter, er zijn geen termen aanwezig om d’echtscheiding uit te spreken... en zich tot de echtgenoote wendend sprak hij: «slik wat hij schrijft!" en zich tot den echtgenoot richtend luidde het slik wat zij kookt! De geschiedenis vertelt niet of ze 't pil leken... geslikt hebben. En om te sluiten hier ’n CHINEESCHE ANECDOTE: Een mandarijn was zeer trotsch op zijn juweelen en ging vaak op straat wandelen om de sieraden, die hij overal op zijn kleederen bevestigd had, te laten bewon deren. Op een dag werd hij aangesproken dooi en gijjeen ouden, grijzén bedelaar, die hem 5e Zond, na Pa»ch. H. Vitalis. H. Pau lus a Cruce Evangelie: Vraagt en rij suit verkrijgen, 29 M Kraitdag. H. Petrus v. Milanen 30 D Kruisdag. H. Catharina v. Senen in de keuUn e ^oudetu Mr Dumby dacht even na, cn keeic Lonny met welgevallige oogen aan, ter« wijl hij zijn kin tus. ::hen duim en wijs vinger van zijn rechterhand wreef. Zijn kin werd er rood van, maar eindelijk scheen hij raad gevonden te hebben en hij keek Lonny met een oolijke uitdruk king aan. Hm! Er was Mr Stanhope veel aan gelegen, om u als privé secretaresse te kunnen krijgen, dat weet ik. Hij heeft zich op de thuisreis nog menigmaal zeer vleiend over Miss Strassman uitgelaten. Het heeft hem zeer gespeten, dat hij u niet van Dr Friesen heeft kunnen aftrog- gelen, en toch heeft dat juist irdruk op hem gemaakt. Hij zou zéér gebelgd zijn, als u, nu u hem niet té sprèkeii kon krij gen, een andere betrekking aannam. Als hij had kunnen vermoeden, dat u nu vrij bent, dan zou hij zektr orders achterge laten hebben, voor het geval, dat u zich zou aanmelden. Maar wacht u even, Miss Strassmann, ik zal mij met Mr Yacht telefonisch in verbinding stellen. Dit geschiedde dan ook direct, en ontspon zich het volgende gesprek Hallo, Mr Yacht, bent u daar? Hallo, met wie? Met Mr Dumby. Ja, Mi- Dumby, waarmee kan ik u van dienst zijn? Gisteren kwam er een jongs dame bij u, een zekere Miss Strassmann. Ja! U heeft die dame weggestuurd, Mr Yacht. Maar ik geef u het volgende te bedenken Ik was er getuige van, toen Mr Stanhope Miss Strassmann de be trekking van privé-secretaresse bij hem aanbood. Ik wset, dat hij er zeer op ge steld is. om over deze bekwame werk kracht te kunnen beschikken. Mr Stan hope zal het u hoogst kwalijk nemen, als u haar niet tot zijn terugkomst vast houdt. Maar wat moet ik dom, Mr Dumby! Er is mij betreffende haar niets opgedra gen. Appels met Cognac Schil eenige appels. Haal het klokhuis er uit en schik de appels in een met boter ingesmeerden vuurvasten schotel. Vul de appels met boter. Doe wat sui ker en wat water in den schotel en laat de appels onder dikwijls bedruipen gaar worden. Overgiet ze als ze worden opge diend met cognac en steek deze aan. Geef geslagen room bij de appels. IBBBBBBBBBBBBBBBBBaSHBBliBBBB en wij zenden drie maanden ons b!ad naar een Soldaat. KEUKENRECEPTEN Kalfslever met Tomatensaus Steek in een stuk kalfslever fijne spek reepjes. in den braadschotel mét 50 gram boter voor 1 kir. levsrpeper en zout: steek in tamelijk heeten oven en braad naar alle Zijden: begiet af en toe met braadnat. waarbij ge 2 3 soeplepels water kunt voegen. De lever is gaar, v.'anneer priem of vork gemak kelijk in de lever dringen. Snijd het ge braad in dunne schijven. Dien op met tomatensaus. Warm hapje van Kool 750 Gram, min of meer, gestoofde kool van een vorigen maaltijd: 1 kg. koude gekookte aardappelen, 1 '2 liter melk. 150 gram gemalen oude Present of gemalen oude Hollandsohe 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter, wat zout en nootmuskaat. Breng de melk aan de kook, leg er de aardappelen in daar boven d? kool, laat op een Zacht vuur alles door en door warm worden (onge veer 20 minuten en stamp het dan door elkaar met de boter, de gemalen kaas en wat nootmuskaat. Stokvisch Grand’Mère De stokvisch in kleine stukjes snijden, na hem gereinigd te hebben. Voor 1 kg. stokvisch neme men 200 gr. boter waarin men een gsheelen ajuin laat dien dén geest. Te Moeskroen kwam het tot een botsing tusschen een personenauto en een 0.35 fr. per kg. - CBBBBBBBBBBBBSBBBBaSBEBBBBBBSS ^B3BSBBQSBSS3BEB*'3aaS3S9fgV Lutz wierp Mewrouw Strassmann een onbeschrijflijke lik toe. Ik begrijp Lenny en ook haar han delwijze. kon ik maar vermoeden waar zij heengegaan is. Ik herinner mij, dat zij mij eens van een zeer vooraanstaand persoon gesproker heeft» die haar graag als secretaresse wilcie hebben, maar ik heb toen niet zoo aandachtig geluisterd. Nu moeten wij aïwachteu, en dat zal een zware straf voor mij zijn. Beloof mij, majoor, dat u mij direct vertelt waar zij Is, wanneer zij i: bericht. De majoor stak brem zijn hand toe. Mijn woord er oD. Mevrouw Strassmann stond op en bood Lutz met smeekcndc Mik haar hand. Lutz, kun je snij niet vergeven? Hij keek haar somber aan. Wat Lonny lijdt, tijdt zij door u en mij. Als ik Lonny terugwinnen kan, zal ik u vergeven, anders niet, want dan zal ik het ook mijzelf niet vergeven. Hij drukte de majoor de hand, maakte een koele buiging voor Hennine en ver trok met een bezwaard iiart. De majoor keek hem zuchteari na. Maar Mevrouw Strassmann jubelde inwendig. Alles moest wel weer in orde komen. Lonny was toch niet van de aavfe verdwenen, en Lutz zou haar wel weel gauw terughalen. Lonny werd int Jssc.hen door het schip al verder en verdesr gebracht. Het deed haar ontzettend Verdriet, dat zij Lutz had moeten verlates. en er waren cogen- blikken waarop zij he& liefst overboord gesprongen zou zijn, omdat het leven zonder Lutz haar onverdraaglijk scheen. Maar dan verzonk slj weer ia doffe neer slachtigheid. Medegedeeld.) Konijn op Vlaamsehe wijze bereid 1 Konijn, 200 gr. mager spek. 2 groote ajuinen. 1 2 theeleprl peper, '1 2 thee lepel door elkaar geroeide nootmuscaat en kruidnagelen, wat zout, 3 dl. water, een eetl-i-pel bloem. 'Verdeel het konijn in gelijke stukken.Wrijf het" iri niet wat peper en- zout. Snijd het spek in dunne plakjes en leg daarvan de helft, als een laagje ón der in de pan. Leg op het spek een van de in dunne schijfjes gesneden ajuinen: schik' daarover de stukken konijn eri strooi er bloem over, die met dé ncot- muscaat en de kruidnagelen, door elkaar is geroerd. Bedek het vleesch' met één tweede laagje ajuinen en leg erover het nog overgehouden spek. Giet over dit alles 3 dl. kokend water, dek depan goed dicht, zet ze op een zacht vuur én laat het gerecht lang zaam gaar worden (ongeveer 2 uren).. Roer voor het opdienen alles goed door elkaar en geef er bij voorkeur een flinke schaal aardappelpurée bij of korrelig ge kookte rijst. Er kan ook appelmoes bij gegeven wor den. verzengen. Men neme cr alsdan de ajuin uit en legge in de boter de stukken visch met 103 gr. bloem, zout, peper en gehakte peterselie, volgens den smaak. Daarna 2 kopjes water en 2 kopjes melk bijgieten. Indien men het verlangt kan men een tomaat bijvoegen, in stukjes gesneden. Laat alles op een zacht vuur warmen gedurende 20 minuten. In X’erscheidene landen van Eui-opa werd het vleeschverbruik beperkt. Kan dat geschieden zonder te moetenvree- zen de bevolking te zien verzwakken? Ja. zoo de huismoeders voldoende Inge licht zijn en over andere voedingsmid delen beschikken. Het. is ind-rdaad mogelijk het vleesch te vervangen door andere spijzen, even rijk aan eiwiteieren, melk, kaas, droge groenten, fruit, enz. Een halve liter melk vervangt voor- deelig een half pond rood vleesch. Kaas met harde, weinig gegiste brij, bevat nog meej- eiwit. Onder de droge groen ten zijn erwten, boonen. lenzen en vit- sen even voedzaam als rood vleesch, op voorwaarde dat men ze goed koke. Oliehoudend fruit, zooals okkernoten, hazelnoten, amandels, biedt hetzelfde voordeel hun gehalte aan eiwit is zeer hoog. Zij moeten echter langdurig ge kauwd worden. Wit vleesch. dat min rijk is dan rood vleesch, kan vervangen worden door visch, rijst, macaroni, enz., en door weeke kaas soorten. i ibbW men, waarvoor Mr stanhope u zeer donk- baar zijij zal. U zult haar toch wel als hoofd van een afdééling kunne plaat sen, tot Mr Stanhope terugkeert. Ik neen de verantwoording hiervan op mij, Mi Yacht. 1 Werkelijk? Absoluut! Goed; dan is alles in orde' Kunt tl?. Miss Strassmann bereiken? Zij is op h;t oogenblik hier bij nüj. E Goed, stuur haar alstublieft hicr- heep. Lachend, belde Mr Dumby ;.f. Hét is In orde, Miss Strassmann. Mf Yacht zal u ergens plaatsen totdat Stan hope terügkcmt en verder over u beschik ken zal. Lonny bood hem met een zucht van verlichting haar hand. Ik dank u hartelijk, Mr Cumby. Tien minuten later was zij. voorloop!!’ als secretaresse voor de juridische af ace- ling aangesteld, op ceri salaris, dat zeer autocamion. De auto, bestuurd door den H. Marcel Kerisbilck. socialistisch ge meenteraadslid van Moeskroen, was er erg aan toe wijl de voerder zelf zwaar gewond werd can het hoofd, bij zoover dat hij een schedelboring moest onder gaan. Te Brugge-Ste-Kruis brandde een ton stroo, dat tegen een fourrage- "’■’U was ongestapeld. geheel af. Ds rm-':"n konden gevrijwaard worden.. Dc sch-de beloopt circa 80.000 fr. - De Bela. N. V. Van der Graaf en Cie^. Zelfreaeerinastraat 4. te Brussel-Zuid (afdeeling: Handelsinformaties) deeltv ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BEI.GIE. Er werden over de week eindigende 19-4-40 in België 6 faillissementen ttite’- gesproken tegenover 19 over hetzelfde 'i tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen nei- branche gedurende de week van 12-4-40 tot 19-4-40’ 3 diversen; 1 schoenhandelaar 1 drukker; 1 garagehouder. ril totaal werden er van 1-1-40 tot 19-4-49 in België 153 faillissementen uit-' gesnroken tegenover 239 over hetzelfdo tijdperk ven 1939. CONCORDATEN. Van 1-1-40 tot 19-4-43 werden in België S3 aanvragen ingediend tot het bekomen van een cop- eordaat cn 72 aanvragen gehon.olog.'erd, tegenover ro cn 55 over hetzelfde tijd-' perk van 1930. PROTESTEN. Over de week eindi-v gende 19-4-40 werden in België 1558 pro testen geregistreerd tegenover 2592 over hetzelfde tijdperk van 1939. Van 1-1-40 tot 19-4-40 werden in Bel- gië 22.967 protesten geregistreerd tegen over 34.631 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. 10 Mei. Te 11 u.. voor den h. Serruys, Hoofingr.-bestr. bij den Ccntralen Dienst voor E. en E.. te Brussel, Bischoffsheitn- laan. 32, aanleggen van electrische in«'?' richtingen in de Rijkswachtkazernen ts GISTEL en te NlEÜWPÖÓRT. Bestek"’ z. n. (N.). Plan 7 fr. 11 April. Te 3 u., ter herberge Café Bascule te WestrOpzelteke (Vijfwegen), bij de statie, door den Ontvanger der Domeinen te Hooglede, verkoop bij ih£ sclirijv. en bij opbod; van versehekk-ne l loten munitieafval. b^Uende eene groo»- te hoeveelheid ijzer, koper, lood cn zink,' voortkomende van véi'nielmg van muni tie, ter kazerne d.’r G. P. A., te WEST- ROOZEBEKE (VijfWègSlV. Loten 1 tot 11 C. Vanden Ercucke. Passchendale, resp. per kg. 1.35. 2.30, 5.30, 3.85t rö~, 3.03, 0.41, 0,29, 1.61, 0.40 en 0.30. - Loten 1 tot '9 C. Boutelgier. Westfoo- zetoeke,^31.038,11; zelfde inschrijver voor,,. - rg* «'«Au. v.tiu ii. p( i iLg. Lot 6 E. Horrion, Wflrijk, 20.787,65. Jiot. Beun en Derijcke, leper, tijdelijk is. Mr Stanhope zal na zijn te- rugkomst verder moeten beslissen. Ik dank u, Mr Yacht, en hoep, dat u ter wille van mij geen onaange naamheden krijgt. EenigszinS verlicht ging Lonny ncaï haar hotel terug. Zij had ro? juist tijd genoeg, om in de nabijheid van haar,.: nieuwe werkkring een onderkomen to zoeken in een gezellig, klein hoarding house. En toen zij na-.r hier verhuisd was, en de eerste avond allsei in haar zeer eenvoudig kamertje zat. werd has.r het hart heel wat lichter, zij had een gevoel, alsof het ergste ru achter de ntg was. Maar zij moest ni:t ran huis den ken. dan werd zij weer docr hr.nr ver driet overmeesterd. En het vrrlanjea naaf Lutz pijnigde haar ontzettend. 1 W Kruisdag. HH. Philippus en Jacobus 2 D O.H. HEMELVAART. H.Athanasius 3 V H. Kruisvinding. H. Alfridtis 4 Z H. Monica 5 Z 6<’ Zond, na Pasch. H. Pius V <BSBBBBSBaBBBBBBBBBSIBBBI53BB8 het raadzaam om op de terugkeer van Mr Stanhope te wachten, of zou zij pro beeren een andere betrekking te krijgen? En zou Mr Stanhope, wanneer hij te rugkwam, zijn woord we! houden? Hij had haar die belofte in ieder géval in hst bijzijn van getuigen gedaan. Dr Frie sen was weliswaar dood, maar er was nog een Amerikaansche advocaat bij ge weest, die ook in New York woonde. Hoe heette die ook weer? O, ja, Mr Dumby! Ja, als zij zich tot dien Mr Dumby wen den zou zou die haar misschien geen raad kunnen gaven? Zij ging naar beneden naar de thee- salon van het hotel, liet zich thee en iets te eten brengen, en keek toen het adres boek na, om te weten te komen, waar Mr Dumby zijn kantoor had. De volgende morgen ging zij met de ondergrondsche naar het stadsgedeelte, waar het kantoor van Mr Dumby gele gen was. En vandaag had zij meer geluk dan gisteren. Mr Dumby was op zijn kan toor en liet haar onmiddellijk bij zich toe, toen hij haar kaartjegelezen had, waarop geschreven stond Gewezen se cretaresse van Dr Friesen uit Berlijn. Ik herinner u aan de contractafsluiting be treffende de trustvorming. Mr Dumby kwam haar in de spreek kamer tegemoet. Ha, Miss Strassmann, hoe gaat het met u? Zij lachte. Op het oogenblik gaat hst mij niet al te best, Mr Dumby. Ik heb hier giste ren een groote teleurstelling ondervon den. En zij vertelde hem van haar ver- geefsch bezoek aan het kantoor van Stan hope. Toen vervolgde zij U bent er getuige van geweest, Mr Dumby, dat Mr Stanhope mij die betrek king beloofde, en daarom ben ik bij u gekomen, om in deze zaak uw raad te vragen. Ik zou niet graag vier weken lang hier in New York het dure leven van een wcrklooze leiden. En in mijn verle genheid dacht ik aan u. Misschien kunt u mij helpen. villapark. Daar zag hij een huis met opvallend vuile ramen. Wilt ge uw ramen gewasschen hebben, mijnheer? vroeg hij aan den eigenaar, die in z’n voortuintje werkte. Neezei de man, een beetje belee- dlzd, mijn ramen zijn heelemaal niet vuil. Mag ik dan uw brilleglazen even afve gen? vroeg de glazenwasscher beleefd. KOFFIE, zwarte godendrank, ondank is ’s werelds loon gij ook oogst stank voor dank... Ja, ’k zeg het on ’n and’ren toon o! dierb’re koffieboon ’t en is voorwaal- niet schoon men smijt u van uw troon men ontneemt u nog uw kroon en uw belooning dat is: hoon! Hebt ge van ze leven. Nu dat zekere landen van Europa zoc’n tekort hebben aan koffie, tracht Brazilië, dat de groot ste voortbrenger ervan Is, zijn overschot aan koffie zoo goed mogelijk te gebruiken tot het vervaardigen van alle soorten din gen... behalve van koffie! Vroeger smeten ze simpliester de zakken koffie die er te veel waren, in de zee, of brandden ze haar in de locomotieven... lijk steenkool... Neen, nu zijn ze ginder op een ander gedacht gekomen... D’ingenleurs zijn gin der aan ’t werk getogen en z’hebben ge vonden dat ze van gemalen koffieboonen, waar ze eerst de caféine en de olie uit halen, een goede stof kunnen maken, voor het fabrikeeren van... aschbakjes, thee- en... koffieserviezen... Da’s een top punt eh!... in de plaats van koffie... ’n tas koffie te maken, lijk ’t behoort en waarvoor ze geschapen is, vervaardigen z’er koffietassen van... Die nieuwe stof trekt goed op celluloid en bakelite en heeft den schoonen naam van cafélite gekregen. Wat we nog allemaal gaan hooren! O! Tristan Bernard is niet alleen een hu morist, maar ook. een gewaardeerd criti cus, en ’t gebeurt dan wel eens dat een aankomend schrijver hem een boek ter beoordeelïng geeft. Tristan Bernard kreeg zoo’n boek waar op een uitgever in ’t oogloopend had laten drukken: Schrijver die beter moest ver- koopen, hij is het waard Een paar dagen later stuurde de criticus het boek terug, zonder het gebruikelijk begeleidend briefje. Had Tristan Bernard soms aanteeke- nlngen in het boek gemaakt? De schrijver zocht, zocht, zonder maar het minste te vinden. Plotseling viel zijn oog op het speciaal bericht van den uit gever. Las hij goed? Nu stond er te lezen: Schrijver die boter moest verkoopen. Hij is het waard! uwer vrouwen gesticht dichtbij gelegen sloegen al hui lend op de vlucht. Na uren werken kon de brandweer het vuur meester worden. Te Seraing, in een fabriek, werd éen leerjongen getroffen'door een omslaan- - den motor. De ongelukkige gaf kort na- ‘otën 10Jen 11 aan 0.416 fr. per kg. T DEES is gewjs geen geschiedenis inaar eer. een legende die ’k nog niet kende -en gjj, denk ik, evenmin, zjs nochtans naar mijn zin.;. want dergelijke grappen doen ons ’n minuutje ontsnappen aan ’t werkelijke leven... ja, dergelijke verhalen laten onzen geest vrij dwalen... En wat zou men daarvoor niet geven? Bijzonder in dezen droeven tijd is ’t vandoen dat ne mcnsch, van tijd tot tijd, zijii zinnen ne keer op iets anders zet... dan altijd maar de werkelijkheid voor oogen te hebben. Weet ge hoe de Roodhuiden-stammen de schepping van den mensch en, het.,, overwicht van hun ras, op de andere rassen uitleggen? Neen! Hewel luistert dan... naar hun evangelie... Toen de groote geest, Manitou, den mensch schiep met een beetje aarde, stak hij hem in nen oven om hem te bakken. De eerste proef was slecht; gelukt en de mensch, onvoldoende gebakken, kivam wit uit den oyen.,, Da’s ’t. blanke ras. Eén tweede proef lukte al ’n. beetje beter, maar nog. was ’t baksel niet ge noeg... en ’t was ne gelen chinees die voor de pinnen kwam... Na den oven goed gestookt te hebben, werd een derde proefgewaagd... maar dezen keer was hij er te lang in gebleven... en ’t was ne zwarten neger die d’r uit kwam. Daarna deed Manitou zijn uiterste best, en bij zijn 4” poging slaagde hij er in de perfecte mensch er uit te halen, schoon bruin-rood gebakken... het was de voor vader van d’Indianen, de eerste authen tieke Roodhuid...! Daarmeê ziet, ge wat achting die man nen, voor ons, witten, hebben! EEN GLAZENWASSCHER duwde zijn wagen met ladders door een laan in het JBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Eerst toen het schip New York nader de, ontwaakte zij uit haar apathie. Het was nog vroeg in den morgen, toen zij in Nsw York van boord ging. Aange zien zij de Engelsehe taal volkomen mach tig was, was alles vlot van stapel ge- loopen. De kapitein had haar een goed en niet te duur hotel genoemd. Hier vond zij direct een kamer, toen zij de naam van den kapitein noemde. Men wees haar een vertrek, dat zoo hoog gelegen was, als zij nog nooit van haar léven gewoond had. Zij verkleedde zich en besloot om direct het kantoor van Mr Stanhope op te zoeken. Omdat zij de weg niet wist, nam zij een taxi. Deze weelde leek haar een tijd* besparing, want de spreuk «Times is money» scheen hier in de lucht te han gen. Het was een tamelijk lange weg die zij moest afleggen, en de taxi was naar ver houding duur. Maar nu lag het reusach tige, torsnhooge gebouw voor haar, cn met een eenigzins beklemd gevoel ging zij de groote hal binnen. Hier keek zij be sluiteloos om zich heen. Niemand scheen hier tijd voor een ander te hebben, alles krioelde dooreen, en zij kwam zich als een overbodige hinderpaal in dit haastig gedoe voor. Maar tenslotte verzamelde zij haar moed en ging, haar verlegenheid onder drukkend, op een soort portiersloge toe. Zij vroeg den man die daar aan een les senaar stond, waar zij Mr Stanhope kon vinden. Met een koele, taxeerende blik nam de man haar op. Maar hij las iets in Lonny’s oogen, dat hem iets gedien stiger maakte. Hij sprak, zich oprichtend: Mr Stanhope is op reis, en bovendien slechts na schriftelijke aanmelding te spreken. Lonny schrok. Mr Stanhope op reis dat was een onaangename tijding voor haar. Hoe lang blijft Mr Stanhope weg? Voor onbepaalde tijd! Kunt u mij zeggen wie hem tijdens zijn afwezigheid vervangt? ’N MARKT zeldzaam en raar dat was de markt ven ’t haar die vroeger te Morlans werd gehouden waar de meisjes, die zulks wouden, en als z’in de pinarie zaten hun sierlijken haarbos zwart, blond of ros ja. zelfs grijs, tegen ne goeien prijs konden afsnijden laten! Dat was dus ’n dubbel'1 winst... want die kregen nu eens waarlijk geld van den kwaffeur... "t is waar ook dat ’t er naar gedaan was. Te Morlans dus, een kleine plaats in het Fransche Departement Neder-Pyere- neeën. werd voor ’n dertig jaar geleden nog iederen Vrijdag een markt gehouden, die zekert eenig in haar soort was. De handelaars kwamen in de hoofd straat van het stadje bijeen en wandel den heen en weer, toegerust met een groote schaar, die door een lederen riem aan den. gordel bevestigd was. De jonge meisjes die geldgebrek hadden, en heur hoofdhaar wilden missen, gingen dan ge woonlijk paarsgewijze voor de huisdeu ren staan en werden, nadat zij hare vlech ten losgemaakt hadden, door de hande laars aangesproken. Deze boden dan naar de lengte en de hoeveelheid van het haar aan iedere verkoopster van 20 tot 30 frank. Was men 't omtrent den prijs eens geworden, dan zette de handelaar zijn schaar tegen den nek van ’t meisken en sneed den door hem aangekochten haar dos af... Nu doen ze ’t anders en zijn ’t de meiskens die alle maanden 20 tot 30 frank bij den kwaffeur gaan dragen... om schoone te zijn... Enfin, ’t is de mode.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 6