De Afscheidsbrief LIEBIS Ons Vrouwenhoekje IN ENKELE REGELS VIREENIGIHG VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL SPREEK EN SCHRIJF CORRECT! i/z ib êoitillotv s I EN BOUILLON doch er is geen goe den bouillon zonder ^vleesch. Gelukkiglijk kunt U groote kosten, lang koken en lijd vermij den, waarover U mis schien niet beschikt en welke de oud- huiselijke wijze ver- eischie, darde zij hef HUN GEDACHTEN MAAN "•r AANBESTEDINGEN 9 •...X HETMaNMEKE UIT CE MEI - BLOEIMAAND BLOKJE IBBBBSa!SBBEEBBBESBflBBBBaBaBBa3£SBBBa3BEBB!aS3BNBBBBflanW theaters. Enkele jonge meisjes hadden haar reeds uitgenoodigd cm zich bij hen aan te sluiten, maar Lonny had hief steeds vriendelijk voor bedankt. Zij ton er niet tegen, om in vroolijk gezelschap, te zijn. «HET LINNENHUIS HANDELSBELANGEN DE KOLONIALE LOTERIJ 5 08 TREURIG EINDE VAN EEN SCHOOLKNAAP WEEK-KALENDER \y 33 SS KINDERSCHORTEN. 'r (winket deurtje in een groote poortdeur.) keer! 5Z 6M men. C. Van da WaHe-Grilled Rijselstraat 20 - leper. TREKKING VAN DE 4“ JSNEDE 1949 GEBRUIK HET JUISTE WOORD. ZEG ÜF SCHRIJF: MADAME heeft zich herhaaldelijk laten fotografeeren en legt haar man nu de verschillende proeven voor In welke houding ziet gij me ’t liefst, vent? In uw huishouding, kindje. Boem! Hij zou voor de auto, die hij tot nu toe zelf gereden had, een tweeden chauffeur nemen, dan had hij ook vrijheid van be wegen. als er bericht van Lonny kwam. De oprechte deugd der liefde bestaat, Sn het betrouwen en ondervinding. De schil moet echter zeer dun zijn, men droogt en bewaart ze dan om in gebakken te benuttigen. Het wit tusschen de gele schel en liet sappigegedeelte moet ver wijderd Worden: het geeft, evenals de ker- tramgeleider stilstand op aanvraag deden stoppen door het trekken van het alarmsein. De reizigerstreinen op de spoor lijn aldaar liepen Maandag 1.1. dan ook nlln rv\'r\r\¥ ct. imr !vn o-i no nn ’n zanger die zijn stemband doet galmen zal dubbel zooveel geld Inpalmen als gijdie voor den dagelijksehen beet dag aan dag op uwen akker zweet... En da’s niet sjuste zie. Wat kan ik er aan doen dat ’k een kattensnaar in mijn keelgat heb, en zoo valsch zing als de... bezitster van die snaar?... Anderen ver dienen hun centen... met hunnen neus... en dat Is heuseh, nog minder fameus. In Londen is er zoo ne man met nen bijzonderen fijnen neus. Johnny heet hij. Hij heeft er zelfs een speciaal beroep door gekregen. Hij moet den heelen dag niks anders.doen dan ruiken! Het gaat er bij dit beroep om elke fout en elk gaatje van de ondergrondsche gas buizen van Londen op te merken, door de fijne gaslucht, die dan onvermijdelijk in die omgeving moet hangen. Het spreekt dus vanzelf, dat Johnny een heel belangrijke persoon is en dik wijls zijn er al rampen voorkomen, omdat Johnny merkte, dat er ergens Iets haper de. Ja, ja, ge moet maar met den helm... en met he goeien neus geboren zijn...! om op uw gemak door 't leven te wan delen... want anders doet onze Johnny niet! 6‘ Zond, na Pasch. H. Pius V «1» door H. COURTHS-MAHLER L. UITMUNTENDEN COUILLON FB.W) De vrouwen zien «lies ofwel v!1 zien niets, volgens de liefde die zij bezitten, hetwelk haar grootste licht is. WAAR gaan ze ze halen 1 ’k vraag het U fijn die- midd’Ien die niet falen voor hen die bijgeloovig zijn?? *t Is altijd koddig en komiek eenS' na te gaan hoe sommige menschen toch bij geloovig zijn, en, mijn woord van eer, d'r zijn er die geloof hechten aan de hiefrna- uitgevonden, dat .de klant, wannéér hij Zeg mij hoe gij u vermaakt, ik zal u zeggen wie gij zijt. tSBBSf^BBBBBBSBBBBSBBBBBBBBB Zij' bepaalde zich er toe, om Zondsgs- middags een beetje in New York rond te loopen, om de stad te leenen kennen. Ook maakte zij een keer in haar eentje een uitstapje naar het strand, en keek niet treurige oogen naar het leven en vertier dat daar heerschte, terwijl zij haar oogen Lutz had onrustige dagen doorgemaakt. Tedere dag liep hij bij Lonny‘s vader aan, om te vragen, of er al bericht van Lonny gekomen was. Hij sliep slecht, had geen eetlust, en zijn gezicht werd smaller. Nog altijd was hij taxi-chauffeur. en aange zien dit beroep in een drukke stad als Berlijn nogal op de zenuwen werkte, was hij niet te benijden. Op een goede dag kreeg hij eindelijk een telegram van den advocaat Bleed, uit San Francisco. Het luidde Nasporingm hebben uitgewezen, dat u werkelijk de gezochte erfgenaam bent. De nalatenschap van Hennersberg is ter uwer beschikking. Uitvoerig verslag van alle waarden onderweg. Overkomst spoedig ge- wenscht, maar niet beslist noodzakelijk. De erfenis bedraagt anderhalf miljoen dollar. Heb op uw naam tienduizend dol lar gestort bij Duitsche bank, Berlijn. Verzoek nadere orders. Harry Bleed. Lutz steeg nu toch de opwinding naar zijn hoofd. Tot nu toe had hij altijd neg getwijfeld, of hij werkelijk recht op de erfenis had. En die bedachtzame Mr Bleed was zoo verstandig geweest! om hem eerst tienduizend dollars te zenden. Hij brak er zijn hoofd over, hoe zijn oom Henner tot zulk een rijkdom geko men kon zijn. Hoe had hij. de avonturier, zooveel geld bijeen kunnen garen? En WERKEN, WERKEN, immer kan hooit of nooit niet stille staan da’s ons lot en ’t groot gebod, maar ge zijt akkoord er meê werken en werken is twee «useiBBMHasasaflBBtisQïSu Ct Evangelie: Pr H. Geen zal van mij getuigen. H.Joannes in de Olie. H. Bloedproce!» sie te Brugge H. Stanislas van Krakow toen reed Lutz met den majoor naar de stad. Hij wilde bij een reisbureau infor- meeren, wanneer een boot vertrok. En hij zou naar de bank gaan, om te zien, of het door Mr Fleed gestorte geld reeds beschikbaar was. Hij moest geld hebben om op reis te gaan, en wanneer die tien duizend dollar nog niet aangekomen wa ren, zou hij zijn wagen moeten beicenen. Maar het geld was er. En nu had Lutz reeds iets tastbaars van zijn erfenis. Hij verzocht den majoor, om tijdens zijn af wezigheid met zijn chauffeurs af te reke nen. Als ik met Lonny terugkom, vader, zullen wij ook over uw toekomst spreken. Dan geeft u uw baantje als verzekerings agent op, en misschien wilt u dan het toezicht op de auto’s overnemen; wij kun nen cr nog een bij koopen, en dan heeft u een werkkring, waarin u onafhanke lijk bent, en waarin u zich toch nuttig kunt maken, zei Lutz. De majoor drukte hem slechts zwijgend de hand, want spreken kon hij niet. Lutz vernam, dat er reeds Maandag een boot vertrok. Onderwijl ken hij zijn zaken ge regeld hebben, en daarom besprak hij een hut. Hij voelde zich nu heel wat lichter van hart: spoedig zou hij bij Lonny zijn en er EEN SCHOT werd wegens inbraak tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij slaakte een zucht en zei: En dan te bedenken, dat ik de vorige week nog van mijn eigen centen mijn haar heb laten knippen! Dat was ’t ergste! THANS komt de tijd aandraven, de zomer, m’n beste geburen. dat w’onzen dorst gaan laven en duchtig ons keelgat schuren, maar, hoe raar het ook moge klinken weinigen zijn er die «kunnen» drinken! Neen! neen! beste Lezers! Jef en Pier en Sus, ’t ligt geenszins in mijn bedoeling U een lesken te geven in ’t drinken, wat doorgaans drinken wordt genoemd... want ge zoudt me daarin met meer dan:., een lengte kloppen... maar dan zou ’k ook den takt hebben van... zuipen te spreken en niet van drinken!... Wie heeft nog niet ondervonden dat een te snel leeggedronken glas water op» de maag kan blijven liggen? Maakt U niet kwaad Jef en Pier en Sus.,» het is niet tot U da ’k me wend... ik weet dat g’U niet vernedert tot de waterdrinkerij... Ik spreek alleen tot de doodgewone ster velingen...Ehwel, dit is nog, veel meer ’t geval met dranken die voedende te- standdeelen bevatten. Voedende dranken moeten rustig, hij kleine teugjes worden gedronken. Het is aan te raden ze even in den mond te houden, vooraleer ze door te slikken, zoo doende kan het speeksel er beter op in werken en wordt het werk van de maag vergemakkelijkt. Ook zal men meer ge not hebben van den smaak van den drank. Het spreekwoord zegt niet voor niets: Een dronk is een zit waardmet an dere woorden: dranken moeten kalm en langzaam genomen worden, wil men er volop van profiteeren. De dranken mogen ook noch te heet noch te koud worden ingenomen, want dat kan gevaarlijk zijn... Profiteert maar van die raadgevingen... ge zult er wel .bij varen, en ’t is niet ge trokken met de haren! Witgoed, Bonnettenen, Pull’overs, Sayct- ten Bloezen, Interlock, Corsetten, Hand schoenen. - Mans- en jongenshemden. - Allerhande Kinderartikelen. Specialiteit van schoone schorten. Speciale prijzen voor voortverkoopers. nBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Mengelwerk van 5 Mei 1940. Nr 24. D’R IS iets vreeselijks gebéurd nen hond heeft een kat verscheurd V.H.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50: Steunend Lid: fr. 35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten en inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekening 412.386, V.B.O., Antwerpen. (BSBBBEKBBgaBSEBIBSSHfflBSSaSSBQfnSBSSBZBKBBSSaEIEEEBEEEBBEKQ NIET: liet materiaal van den ijzerenweg is verouderd de locomotief werd met een grue verplaatst. het machien de machienen de richels ontrichelen, ontriggelen het treinboek de treinwachter de hoofd trein) wachter de ontvanger van den tram alle groote vertraging op. Te Ekeren waar het Zondag 1.1. ker- mis was, geraakten soldaten aan het twis. ten. Op zeker oogenblik ging het er erg aan toe en werden messen getrokken. Een soldaat werd zwaar gewond door opgeloc- pen messteken. Twee andere liepen min- dere verwondingen op. De hoofdschuldige is bekend en werd door de militaire wacht aangehouden. «t(- Te Charleroi viel een man van het platform van den tram. De ongelukkige bleef bewusteloos ten gronde liggen. Hij werd overgebracht naar een hospitaal, waar hij kort daarna den geest gaf. JSSamBKSaESBSSBSSBSnSBSEEBE jagers, sperwers, groot en klein... Liefste, houd uw veertjes rein... Ja, zoo zingen ze in ’t liêken, maar, wie luistert er nu nog naar liêkens, dat was goed in den tijd... maar nu, Bah!... Ja maai-, ja maar zoo niet, want als er ooit een tijd geweest is om er naar te luisteren, dan is het wel dezen van nu en geenen anderen... want dé goeie zijn toch zoo raar! Vraagt dat maar aan Sheriff Harisson, uit den Texas, die vent kan d’r van mee spraken. Verleden week heeft hij zijn jubilee gevierd van zijn duizendste echtscheiding (niet de zijne, maar die hij, als sheriff, ’t. geen ginder zooveel is als rechter, heeft uitgesproken). Aan de joernalisten die hem naar zijn algemeene indrukken vroe gen, vertelde hij: De helft van. al de Amerikaansche vrou wen is ontevreden, -omdat ze met den verkeerden man gebrouwd zijn, en de andere helft is ontevreden omdat ze hee- lemaal niet getrouwd zijn! Dat mist nooit!zei Jan Dobbelburg, toen hij in een herberg met een zaken vriend zat, als ik in koffie doe, daalt de suiker! En hij liet twee suikerklontjes in de moka vallen! WEL: I het materieel- van de spoorweg i5 verouderd. de locomtief werd met een hijsch. kraan, met een kraan verplaats de machine de machines de rails, de spoorstaven ontsporen, uit het spoor raken het spoorboekje, de reisgids de conducteur de hoofdconducteur of treinchef de conducteur of kaartjesverkoo-1 per van de tram trambestuurder stopplaats, facultatieve halte o/ vrije halte een kaartje nemen aan het loket. Verder zegt ment een loket- ambtenaar of een loketist, het loketpersoneel, enz. 7D 8 W 'Verschijning van den H. Michaêl 9 D H. Gregorius van Nazianzen 10 V H. Antonius 11 Z Vigilie. H. Franciscus de Hieronvme 12 Z SINKSEN IB8BSBEBBBBBBESEaBS3BBBBSaSSS&E3EË3BBXSBBB!!]E3BEBS2B3BB3ES 25 Mei. Te 2,33 u.. ten stadhuize te Veurne door de Intercommunale Water - leiding-maatschappij van Veurne-Am- bacht, oprichtsa van een romp- en ont- ijzering-inrichting te ST-ANDRE (Oost- duinkerke). Stukken ter inzage op ’t kan toor der Maatschappij, Gasthof Père Omar te St-André, prijs 25 fr. postcheck. 1775.17. 25 Mei. Te 2,30 u., ten stadhuize te VEURNE, door de Intercommunale Wa terleidingmaatschappij van Veurne-Am- bacht, bouwen van een pomp- en filter gebouw en reinwaterkelder te ST-ANDRE lOostduinkerke). Stukken ter inzage op ’t kantoor der maatschappij. Gasthof Père Omcr. te Sint-André, prijs 25 fr., postch. 1775.17. 21 Juni. Ter Commissie van Open baren Onderstand te IEPER. aanbeste- dingswedstrijd voor het inrichten der cen trale verwarming in liet ouderlingenge sticht St-Jan Godshuis Inl. op het se cretariaat, 38, Rijselstraat. 21 Juni. Ter Commissie van Open baren Onderstand te IEPER, aanbeste- dingswedstrijd voer hpt plaatsen van een lift in het ouderlingengesticht Naza reth Inl. op het secretariaat, 33, Rijsel straat. 22 April. Te 10.30 u„ ten gemeente- huize te.'PROVEN, eiectrische inrichting der in opbouw zijnde gemeentelijke jon gensschool. GANNE M. Krombeke, 5.979,50; Ampen Gebr., Poperinge, 6.750; GHIioen E., id., 7.300. fESBBSQ&ISSBBBSiZRBaSBSEBBSSEB Ik heb altijd avonturiersbloed in mijn aderen gehad en kon mij niet in de be krompen verhoudingen van mijn vader land schikken. Ik ging naar het buiten land, eerst naar Texas. Daar heb ik een wild en avontuurlijk leven geleld, omdat ik het gevaar beminde, en het liefst mijn leven waagde, om het steeds weer op nieuw te kunnen redden. Toen het wei nige dat ik van mijn ouders erfde, op was, en ik geen kans zag om op een an dere wijze in mijn onderhoud te voor zien, werd ik kunstrijder in een rond trekkend circus. Dit was mij op de duur te tam; reeds als kind kon ik zoo goed rijden, dat ik de bijnaam van de Cen taur kreeg. Ut moest meer kunnen wa gen, wilde het leven mij bekoren. En zoodoende werd ik dierentemmer. Ik dres seerde wilde dieren en hield me»er van mijn beesten dan van de menschen, om dat zij mijn aard beter begrepefi. Reeds toen ik als kunstrijder optrad, had ik een andere naam aangenomen; ik noemde mij Charles Henner, zooals mijn twee voornamen, luidden, en Ut schreef mijn broer niet meer, omdat ik hem niet wilde voorliegen, maar hem ook wilde besparen, dat hij zich voor mij zou moeten schamen. Als jou, mijn waarde Lutz, mijn wederwaardigheden interes- seeren, kun je die nauwkeurig vermeld vinden in mijn dagbeek, dat ik je nalaat. Daaruit zul je kunnen zien, dat ilt ook als dierentemmer een fatsoenlijk man was. En nu zal het vermogen, dat ik ver worven heb, jou, Lutz von Hennersberg, ten goede komen. Sticht met dit geld een gezin, eh schaam je niet, dat je com Henner dierentemmer, of nog beter ge zegd, een dierenvriend was. Hierop volgde een nauwkeurige opgave van alle have en goed. Behalve zijn groot vermogen in geld, liet hij Lutz ook nog een landhuis bij San Francusco na, waar hij zijn laatste dagen gesleten, en waar in hij de op zijn reizen v rkrageri kunst voorwerpen verzameld had. Lutz las de woorden van zijn oom nog HET MENU VAN DE WEEK Droge-Er Atcnsocp Benoodigdheden: kg. droge erwten; kg. aardappelen; een snede brood; 2 of 3 preistammen; 20 gr. vet of boter; peper en zout. Zet daags te voren 14 kg. droge gepel de erwten in regenwater te weeken, na ze eerst gespeeld te hebben. Kook ze 's an derendaags in het water waarin ze ge weekt zijn, met. eenige aardappelen en een snede brood. Steek door als alles ge noeg gekookt Is en voeg er dan 2 of 3 fijn gesneden preien bij, die gij vooraf in wat boter of vet hebt laten stoven. Doe er ten laatste peper en zout in. Hoe langer deze soep kookt hoe smakelijker zij is. Zij moet goed gebonden zijn. Kaasballetjes Benoodigdheden: 100 gr. bloem; 30 gr. boter; liter water; 75 gr. gruyèrekaas; peper; 3 eierdooiers: het wit van 2 eiers. -Maak van de boter,- de bloem en het Water een zeer dikke witte saus, voeg er den geraspten kaas, de peper, de eier dooiers en het in sneeuw geklopte eiwit, bij. Schep met een eetlepel deelen van het mengsel, laat ze in kokend braadvet vallen en licht bruin worden. Neem ze na zes of zeven minuten uit het vet, Iaat ze uitdruipen en dien warm op. Men mag het beslag van daags te voren gereed maken. Kabeljauw in den even met aardappelen Benoodigdheden: Een kabeljauwstaart een citroen; 20 gr. boter; peper en zout; paneermeel. Leg den yisch eenige uren in zout vTater. Droog hem af, geef er eenige sneedjes in. leg hem in een schotel, bestrooi hem met peper, zout en paneermeel, en leg er hier en daar een schijfje citroen en een stukje boter op. Steek den schotel in den oven en overgi-et hem van tijd tot tijd met de saus. Na 20 minuten is de visch genoeg; leg hem dan voorzichtig cp een gewarm- den schotel, leng de saus aan met een weinig water, bind ze met bloem, doe er het sap in van een haiven citroen dien ge overgehouden hebt en voeg er peper en zout bij. Laat dan doorkoken, giet de saus rond den kabeljauw, en dien warm op met gekoekte aardappelen. Men moet den citroen half schillen eer men er schijfjes een kaartje nemen aan het win- t ket 'K GA hier thans zonder zwans *n plat broodje bakken... eri ’k doe mij gelden lijk de vroeger helden als... verdediger der zwakken... ’k verklaar dus, Lezer, al voelt g’u ook Igeraakt de wetten zijn door en voor de mannen [gemaakt! Ja, alderliefstë Lezereskens, ’k heb op recht medelijden met uw lot! Wat zijn de mannen toch egoïsten... De wetten hebben, ze zelf gemaakt... en dan nog tot hun eigen voordeel... Bijzonder de En- gelsche wetten zijn veelsprekend op dit, gebied. Een bakker die zijn brood ver- valscht met toevoeging van krijt, of eenige andere stof die geen meel is, wordt tot twee dagen gevangenisstraf veroordeeld, maar een vischwijf die visch onder de maat verkoopt, wordt voor een half jaar van heur vrijheid beroofd. Hij die zijn vrouw afranselt wordt voor een dag in ’t kot gestopt, maar een vrouw die het heuren man doet (en da’s toch een be wijs van moed, zou ’k denken) krijgt acht dagen of een zware boete. Als ze met heur nagels zijn gezicht bewerkt kan het der tig dagen worden. Trekt een man zijn vrouw bij de haren dan moet hij maar 10 dagen den bak in. Doet een vrouw ’t zelfde, dan is ’t 20 daagskens... Vievan de kletskoppen dan! De man is meester in zijn kot en mag gansch de keukenboel naar de duivel hel pen, maar... over enkele jaren gebeurde ’t dat een vrouw 't scheermes van heuren man had gebruikt om heuren rok los te tornen... ’t Kostte hem- 5 shilling boete en 1 dag zitten, omdat z’heuren man in koleire had gezet. Och erme toch, ’t suk- kslaarken... Aan die prijs kwaal ons Ma- renta d’r niet meer uit...! bonden sausje koken. De aardappelschij- ven zoo voorzichtig door de saus roeren, dat ze heel blijven en alles op een klein pitje zachtjes laten stoven. Havermout-Koekjes Voor. h;t, <|eeg j.s noodlg: 50 gr. -vlug- kokendchavepnwt 4dl, melk. 15 gr. sui ker, de gerasp^ 'schil van. 1 citroen, 3 #ure appel,?:1- Voor de zoogena^jnde. p&te è- frire»: 100 Sf. icryeblóem, con snuifje zout, 1 a'fgestreken vtlieelepcltje bakpoeder, la eetlepel slaolie en pngeveer 1 H dl. melk. Om hpt ,^épg te bereiden, brengen we de melk, aan de kook, strooien er de ha- vei-mqut in, daarna ook de in kleine blok jes gesneden appelen on. de geraspte ci troenschil. Dit alles laten we samen zacht jes koken tot een zeer dikke brij, er af en toe in. roerende,, waarna we deze uitsprei den op een mst koud water afgespoeld bord. Hierop moet de brij afkoelen en stijf worden. Voor de. pate a -fcirevermengen we bloem, zout en bakpoeder met elkaar, voegen er de slaolie en 1 dl. van de melk bij. Dit mengsel roeren we tot een glad deeg, dat met de rest van de melk wordt verdund. De koud en stijf geworden havermout pap wordt nu in blokjes gesneden, die we dompelen in de pfite ft frire», om ze daarna in dampendheet frituurvet aan alle kanten goudbruin te bakken. De koekjes worden op een schotel geschikt en bestoven met door elkaar geroerde sui ker en kaneel. verscheidene malen over; en hierbij werd he-t hem bizonder warm om het hart. Een innige erkentelijkheid voor dezen man, die hem door zijn nalatenschap uit al zijn armoede en moeilijkheden hielp, ‘vervulde hem. Hij zou hem steeds met dankbaarheid gedenken. Hij logeerde in Hamburg nog een nacht in een hotel, en begaf zich toen de vol gende morgen aan boord van het schip. Lr zijn verlangen naar Lonny leek de zeereis hem lang, maar na al zijn zorgen en opwinding van de laatste weken, deed de tocht hem toch goed, zoodat hij in I vol heimwee op de zee liet rusten, betere conditie in New York aan land 1 T'--1" i- ging. moet men voorbehouden voor een fles- ■schenpostdie 60 jaar in beslag nam. In het jaar 1907 werd namelijk een flésoh opgevischt, die in 1847 door een kapitein van een Amerikaansch schip, dat op de kust van New-Foundland gestrand was, te water was gelaten. Het is wel eigenaardig dat ook de snelste flesschen- post op die zelfde kust te water werd gelaten. Deze flesch bereikte na 91 dagen de Elbemonding en had dus in drie maan den tijds niet minder dan 4450 km. afge legd. Dat kan tellen... voor een flesch...! De Japansche perfester kano heeft op het eiland Formosa een tot dusver onbe kenden paddenstoel gevonden. Deze groeit onder rottende bladeren en wie hem met de bloote hand aanraakt, vertoont na ruim tien minuten alle teekenen van een flin ke dronkenschap! Dat Is ne keer werkelijk iets om hier in te voeren en te kweeken zie, eh! man nen, die Xyioca, want zoo heet dien pad destoel... als ge dan eens, laat ons zeggen met ”n stuksken in den kraag naar huis komt, lag de verontschuldiging altijd voor de hand: Ja, lieve hic! Faraïlde... ’k heb daar... hic! per malheur hic! nen Xyloca aangeraakt, hic! POPPERS had ruzie gemaakt met zijn meisje en zat in de cantine. Na het tiende glas bier zei hij tot den cantinebaas: Ik verdrink mijn verdriet. Dat zie ik, lachte de baas, en uw ver driet schijnt goed te kunnen zwemmen ook! MAAGDELIJN, zoo jong van jaren wilt g’uit moeders huis al gaan? Denk, op ’s levens wilde baan loeren overal gevaren Uw Lonny. Lutz’ oogen waren vochtig, toen hij 41e haar terughebben. Hij twijfelde Moeders die kinderen hebt op lagere 'school of kindertuin, als er één klceding- stuk is dat recht heeft op uw volle sym pathie. dan is het wel de schort. Dit on volprezen kleedingattribuut behoedt het dure pakje voor meedoogenlooze inktvlek ken. en wat meer is, voorkomt voorbarig slijten ter hoogte der ellebogen wat niet anders dan ten goede kan komen aan de mouwen van Jan’s pull-over of Elsje’s kleedje. De belangstelling die gij dit bij uitstek nuttige kleedingstuk toedraagt wordt trou wens gedeeld door den fabrikant. Hij biedt U inderdaad een uitgebreide keuze van stoffen die alle niet beter vra gen dan zoo gauw mogelijk aardige schort-- jes te werden. Voor de allerkleinsten zult gij bij voor keur een fleurig gedrukt katoentje kiezen. Voor de meisjes, die al een ietsje ijdel zijn, staat een modelletje voorzien van kruis banden en zakjes allerliefst. Voor de grootendie al heelemaal in hun ern stige studies opgaan, is de rechte, een voudige schort het beste geschikt. Gij stelt er prijs op dat uw kinderen er-altijd netjes uitzien. Draagt er dus zorg voor dat hun schortje lederen dag onbe rispelijk is. Het wasschen is zoo gemak- kelijk. Voor deze welke kunnen afgekookt worden is de kwestie wel heel eenvoudig. Laat ze koken in een sopje van Sunlight. Bedrukte stoffen die niet mogen afge kocht worden behandelt men als volgt: schaaf een stuk Sunlight en giet er kokend water op; schud.' Doe vervolgens koud water bij totdat men een sop bekomt dat de temperatuur der handen heeft. Dom pel er het te wasschen voorwerp in en sla het goed door het sop zonder hard te wrijven. Spoel overvloedig met lauw wa ter tot het helder is. Druk goed uit in een badhanddoek en laat drogen in de scha duw. Aardige fantasieschortjes, die zeer lief staan, blijven langer frisch als ze een ietsje gesteven, worden. OPGEPAST VOOR GEBROKEN GLAS. Het is verkeerd de glasscherven met de hand van den grond op te rapen, ook al doet men dit .voorzichtig. Het gevaar voor verwondingen blijft altijd' groot. Wel moeten alle seller ven zorgvuldig en on middellijk cpgeveegd worden, waarbij men rekening dient te houden, met het feit, dat glasscherven de hebbelijkheid hebben, veel verder weg te springen, dan men ver wachten zou. Ook op plaatsen waar de menschen in den regel niet op bloote voeten loopen, moet even zorgvuldig ge veegd worden, met het oog op de glas scherfjes, die bij het kuischen in den dweil kunnen, geraken, Is er. een scherfje, in de huid gekomen, dan moet men dit er trachten uit te trekken. Daarna wordt het wondje behan deld met iodiumtinctuur 5 en steriel verbonden. Verwondingen’ echter, die vrij diep zijn, of die gelegen zijn in de nabijheid van het oog, mogen niet met lodium, doch bv.. .met markurechroom ontsmet wor den. Als er een groote scherf moet verwij derd worden, móeten er natuurlijk andere maatregelen getroffen worden. Dan moet men steeds rekening houden met de mo gelijkheid, dat een slagader geraakt is. Indien men de scherf gewoon uit de won de trekt, bestaat er gevaar dat er een ernstige bloeding kan 'ontstaan. Om dit te voorkomen wordt, de slagader, op een plaats, tusschen de wonde en het hart afgebonden. Daarna pas gaat men over tot de verzorging van de wonde. Zoo spoe dig mogelijk den geneesheer halen. LEKKERBEKKEN Voor vleeschlocze dagen Aar-aappelschijven stoven Voor dit gerecht moet men heele aard appelen nemen, dus geen kruim. Op een kilo koude aardappelen neemt men een kleine ui, een half ons boter, een haiven liter melk, een. eetlepel bloem, een snuifje zout. Het uitje snipperen en in de boter 'fruiten. Daarna boter en bloem toevoe gen en. van dit alles zamen een mooi ge- i nen, een bitteren smaak. SB^^HHEBBBBBBBBMBBBBBHggBBSSBSBBBBBBBHSSSBBBEBBBSBeBEBSB HET ZETDUIVELTJE’ Een verlovingsadvertentie luidde: «Ver liefd, Jenny X. eij Harry Z. De verloofde Harry Z., stevende met cpgestreken zeil naar den drukker. Ge hebt ons belachelijk gemaakt! tierde hij. Ik eisch rectificatie! Den volgenden dag verscheen ’t vol gend bericht in ’t plaatselijk blaadje: Jenny X. en Harry Z. zijn verloofd, maar, niet verliefd, gelijk wij het ver keerd meldden Ziet g’het! ’t was misschien wel waar ook... A Lonny was intusschen een beetje ge wend geworden in New York. De chef van de juridische afdeeling had van Mr Yacht aanwijzingen gekregen, en hij stond ver baasd over Lonny's kennis en bekwaam heid. Zij werd over het algemeen reeds als de privé-secretaresse van Mr Stan hope beschouwd, en dit was een zeer in vloedrijke positie. Lonny werd dus van •alle kanten uiterst vriéndelijk bejegend voor zoover de Amerikaansche zakenlie den. voer vriendelijkheid vatbaar zijn. Teen de vier weken cm waren, en Mr Stanhope dagelijks verwacht kon worden, kwam cr eerst een telegram van hem, dat hij nog een week langer wégbleef, omdat hij onderweg nog eenige zaken wilde af handelen, Lonny had zijn terugkomst met hevig hartkloppen verwacht, en toen zij ver nam, dat deze nog een week uitgesteld was, werd zij nog ongeduriger. Het meest zag zij tegen de Zondagen op. Door de weck had zij haar werk, én werd zij afgeleid, omdat zij haar gedach ten cp haar werk moest concentreeren; maar de Zondagen weren een marteling vcor haar. Zaterdagsmiddags hoorde zij de afspraakjes van haar mannelijke en vrcuwelijb? collega’s voor bet week-einde, het waren uitstapjes, zeiltochtjes, roei tochten, of bezoeken aan bioscopen e i Zaterdag avond had «ergens in Bel gië in een karitónnementi <le trekking plaats der 4e Snede. 1940 van de Kolo niale Loterij. De uitslag luidt als - volgt DE LOTEN VAN 109 FRANK: Winnen 100 £r. de Nrs eindigend op: DE LGTEN VAN 250 FRANK: Winnen 250 fr. da Nrs eindigend op DE LOTEN VAN 2,500 FRANK: Winnen 2.500 fr. de Nrs eindigend op: 134 285 DE LOTEN VAN 10.069 FRANK: Winnen 10.000 fr. de'Nrs eindigend op: 5173 8378 87«5 1§G8 2343 DE LOTEN VAN 20.099 FRANK: Wimien 29,000 fr'. de Nrs eindigend op: 2759 DE LOTEN VAN 46.000 FRANK: Winnen 40.000- fr. de Nrs eindigend op: 48709 98711 53805 k 23113 49291 DE LOTEN VAN 190.000 FRANK: Winnen 100.000 fr. de .Nrs eindigend op 33670 HET LOT VAN EEN MILJOEN: Wint één miljoen, het nummer 423848 aMBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB oogenblik aan, dat hij haar van zijn oprechte innige liefde zou kunnen over tuigen, als. hij eenmaal bij haar was. Zij moest inzien, dat hij op die avond buiten zichzelven giWéest was. Als hij haar maar eerst weerzag én- haar in zijn armen hield, dan was alles weer goéd. Van New York uit wilde Lutz dan met een naar San Francusco gaan, om de erfeniskwestie ta regelen; hc-t was toch beter, als hij er zelf heen ging. De volgende morgen, toen Lutz zich door een van zijn chauffeurs naar het station wilde laten rijden, kwam er nog juist een dikke brief van Mr Harry Fleed. Hij stak die ongeopend bij zich, omdat het hoog tijd werd om naar het station te gaan. Hij zóu de brief wel lezen als hij in de trein zat. Lutz had zich dra laatste tijd nieuwe kleeren aangeschaft en hij zag er in zijn elegant reiscostuum zeer voornaam en deftig uit. En zijn hut-koffer was zelfs een tikje te nieuw om een even voorname indruk te maken. Nauwelijks had hij in zijn coupé plaats genomen, of de trein zette zich in bewe ging. En nu opende hij de dikke brief. Het couvert bevatte behalve een schrijven van den advocaat, een afschrift van het testament en allerlei papieren. In het testament werd onder andere vermeld Ondergeteekende beschikt het volgen de: Mijn geheele vermogen aan contan ten, evenals al mijn waardepapieren, mijn roerende en onroerende goederen, ver maak ik aan mijn neef. Baron Lutz von Hennersberg, eenigen zoon van mijn in den ccrlog gesneuvelden broer, Georg von Hennersberg, en diens overleden echtge- noote, Mevrouw von Hennersberg, gebo ren Baronesse von Brambach, dien ik tot mijn universeel erfgenaam benoem. Voor ilc- uitvoerig vermeld waaruit mijn nalatenschap bestaat, wil ik mijn neef Lutz Hennersberg mededeelen, waarom ik in al die jaren niets van mij liet hco- geen run. Te Val St. Benoit, in een koolmijn, werden twee arbeiders bedolven bij een instorting. Beiden kwamen om het leven. Te Brugge, op de wijk Christus-Ko- ning, drong een bandiet de woning van Mevr. Beke binnen. De meid, genaamd Noëlla Vandenbulcke, werd door den schurk gebonden en gekneveld. Mevr. Beke, die geboortig is van Tielt, werd door den aanrander verwurgd. De moor denaar heeft dan gansch het. huis door snuf feld. In verband met deze zaak'werd reeds een Bruggeling aangehouden, maar daarna terug vrijgelaten. Langs den weg Gent-Dendermonde, bij het uitvoeren van herstellingswerken, werden grafsteden ontdekt van de Abdij van Affligem. Te Ukkkel, tijdens de afwezigheid van de bewoners van een huis gelegen Montjoielaan, zijn dieven er binnenge- drongen. Dezen legden de hand op een belangrijke buit, namelijk 500.000 fr. in bankbriefjes, waaronder 200.000 fr. fransch geld, en een heele verzameling juweelen. Te Schaarbeek sprong een 44-jarige vrouw van den tram voor deze volledig stil hield. De vrouw stuikte echter ten gronde en rolde onder het logge voertuig. De arme vrouw liep vreeselijke verwon dingen op waaraan zij kort nadien over leed. De verdachte van de bankroof van Mortsel werd in vrijheid gesteld daar geen schuld op dien persoon zou wegen. Te Antwerpen werd in vollen nacht een auto gestolen. De dieven deden er eerst een ritje mede. Op zeker oogenblik. wijl zij in volle snelheid voort snorden, maakte de voerder een verkeerde bewe ging zoodat de auto tegen den gevel van een herberg aanbotste. Een deel van den muur en de deur werden ingebeukt. De auto kwam gedeeltelijk in de herberg te staan. De daders sprongen onmiddellijk uit den auto en namen de vlucht. Zij kon den niet achterhaald worden. Er is groote schade aan de herberg. Te Antwerpen viel een zeeman In het ruim van een schip. De ongelukkige - - werd op den slag gedood. van snijdt om op den visch te leggen. T Te Laken werd een 72-jarige vrouw in haar woning aangevalifm door een on bekende manspersoon. Nadat de dader de vrouw gebonden en gekneved had snuf felde hij het gansche huis af en kon een belangrijke buit medenamen. De man drong het huis binnen bij middel van valsche sleutels. Te Chatelineau kwam een 7-jarig meisje onder een tram terecht. Het arme kindje werd een arm afgerukt en liep een schedelbreuk op. Men vreest voor het le ven van het meisje. Koolmijners. misnoegd om de dienst regeling der treinen die hen naar hun werk moesten brengen, hebben groote her rie teweeggebracht te Ronse en op de koolmijnertreinen, die zij herhaaldelijk een advertentie, ofte annonce ofte aan kondiging opgeeft, kostelops een premie, door een of andere firma kosteloos be schikbaar gesteld, ontvangt. Dat. die advertenties zoo ne j genre aparthebben, en dat ze voor Europee- sche begrippen soms nog al grotesk klin ken. zal ’k U alras met een voorbeeld gaan bewijzen... Zoo heeft onze M. Hopkins, voor een Amerikaansche begrafenismaatschappij de volgende advertentie opgesteld, die overi gens een grooten bijval moet gehad heb ben'! Waarom zoudt ge nog verder leven, als wij U reeds voor 20 dollar begraven? Het is werkelijk lichtzinnig om onder zul ke vmstandighea ?n het leven voort te zet ten... God weet wat ge later zult moeten betalen nu dat het hout zoo opslaat! De geschiedenis zegt niet of hij zelf van de... gelegenheid heeft gebruik gemaakt! EEN BEKEND professor zat in een koe- pee, toen de treinwachter hem zijn kaartje vroeg. De professor zoekt in al zijn zakken, maar kan het niet vinden. Het i§ goed, zegt de vriéndelijke treinbediëride. Ik ken u wel. Ket zal wel in orde zijn. Jawel, zei de professor. Maar nu weet ik niet meer waar ik naartoe wilde gaan. ’i Manneke uit de Mane. ISSESSSBSSEBESSSEaBESSSBHSBa Voor enkele dagen is de 14-jarige knaap Marijns bij het spel op de koer te Leu- pegem gevallen en werd aan de knie gewond. Er werd eerst weinig aandacht aan het feit gehécht; de knie ontstak en de jongen liep een bloedvergiftiging op. Niettegenstaandede beste zorgen is het slachtoffer in het gasthuis te Oudenaarde overleden. (aSBBKSBBSBBBBBBBBBBaBESBBBB brief gelezen had; hij had zooveel tus schen de regels gelezen wat zijn hart trof. Hij keek den majoor aan. Ik dank u. dat u mij die brief liet lezen. Ik vertrek met de eerste de beste boot naar New York. Lonny mag in geen geval een contract met Mr Stanhope aangaan, zij mag zich niet verbinden. Ik haal haar terug, majoor, zij moet met mij méégaan. De twee mannen gaven elkaar een hand. Toen richtte Lutz zich op. Al zijn slapheid was verdwenen. Hij wist nu, dat hij over 'veertien dagen bij Lonny kon zijn om zijn geluk te heroveren. Hij was niét langer tot v/erkloosheid gedoemd. De mannen bespraken nog van alles; volgende Volksbijgeloovigheden. Die geen katten lijden kah^ zal geen schoone vrouw krijgen... hetgeen niet beT; teekent dat ’t .tegenovergestèïde ook waar is... want ik zie geeme katten...! Tegen koorts is het goed een spinnekop tusschen twee notenschelpen te sluiten en deze aan den hals te dragen... ’k Vrage mij af waarom dati dézes dié dat geschre ven heeft, ’t niet .gedaan ’n heeft... v’ant hij moet toen zeker bij de 41“ zijn Ook is het goed om van’ de koorts be vrijd te blijven van op Paaschdag twee eieren te ..ten, die op goeien Vrijdag ge legd zijn... ’t Is moeilijk óm het dees jaar nog te beproeven... ’t zijn dus vijgen na Paschen. Legt men ’t geraamte van een paar-, denkop op den stal, dan kunnen de bees ten niet betooverd worden! Slaat er uwen schoonst.cn hengst maar voor kapot... Scheurt een bruid het bruiiofskléed dan is dat een slecht teeken, want zij zal veel verdriet hebben... en dat verdriet zal'ze ker in verhouding zijn tót dén prijs van ’t kleed! Het gcdsnageltje in de nóót mag men niet doorbijten... En zeggen dat wTer nooit attentie óp gedaan hebben... We zijn ver doemd... en dat zullen harde noten zijn om te kraken! Gelijk' deze: PIET blaast piston in de regiments- rnuziek. Zijn meisje heet Leentjé. En zijt ge echt gelukkig met hem? vraagt haar een nieuwsgierige vriendin. O ja, zegt Leentje, stralend van blijd schap. Alleen... hij smaakt atijd een beetje naar koper. NU WIL ik kost wat kost hi artikel wijden aan de flesschen-post en ook, dit. is mijn doel, aan den koppigen paddenstoel, De langste tijd dat naar men weet ooit een bericht onderweg geweest is, iBSaBBBBBSBBSBBBBIBBBBBflBBBEa Want dat hij onmiddellijk op reis zou gaan, het kwam er niet op aan. waar zij zat, stond bij hem vast. Maar zijn woning boven de garage ver liet hij toch niet, hij hoopte nog steeds, dat zij hem op zekere dag, een levenstee- ken zou sturen. Het was toch niet moge lijk, dat zij voor goed uit zijn leven ver dwenen was, daaraan mocht hij niet den ken, als hij niet wanhopig wilde worden. Zoo waren weken verstreken, .toen op ze kere morgen onverwacht de majoor in de zitkamer van Lutz verscheen, waai de laatste lusteloos zat te tobben. Lutz sprong op en keek hem vol spanning aafi. U, majoor? Heeft u bericht van Lonny? riep hij heescly De majoor nam een brief uit zijn zak. Ja, Lutz, eindelijk. Ik heb je beloofd om je te zeggen waar zij is; ‘hier is de brief. Lutz rukte den majoor als het ware de brief uit de hand. Met een zucht, die als een gesteun klonk, verdiepte hij .zich in de inhoud van het schrijven. Hij las Wees niet boos omdat ik wegging, lieve papa; ik kon niet anders. Schrijf mij een wiendelijk woord terug dat heb ik zoo noodig, ik voel mij zoo ont zettend eenzaam en verlaten, hier in dit vreemde land, tusschen niets dan vreem delingen. die geen tijd voor zichzelf heb ben, laat staan voor anderen. Bedenk, dat ik mij zelf het meest verdriet moest doen. Ik zal u‘ zoo vaak mogelijk schrij ven en u steeds van mijn wederwaardig heden op de hoogte houden. Schrijf mij alstublieft ook dikwijls terug. Blijf van -- -- -- mij houden, het is zoo afschuwelijk om waarom had hij nooit meer iets van zich alleen te zijn. Mijn gedachten zijn altijd laten hoeren? Zijn vader had hem al I bij u en bij Lutz. Ik verzoek u dringend, lang als dood beschouwd. 1 om mij te laten weten hce het hem gaat. Lutz overlegde, of hij nog altijd ais i Maar u mag hem niet zeggen, hoe ik chauffeur werkzaam zou blijven, en hij naar hem verlang, en u mag hem in geen rag in, dat dit nu geen doel meer had. geval mijn adres geven ik moet leeren --berusten. Antwoord mij spoedig, lieve papa en blijf gezond. M’N artikel zou op niksken trekken moest ik sluiten ’t hekken, moest ik staken den strijd zonder ’n epistel aan Amerika t’hebben [gewijd... Nergens zijn er zooveel koningen als in het demokratische Amerika... Bij de auto,- beurs-, warenhuiskoningen, enz... enz... behoort ook natuurlijk- een reclamcko- nïng, en deze, ne zekeren meneer Hopkins, is precies de eerste d; beste niet en schijnt zijn naam veel eer aan te doen. Onder andere, heeft hij het nieuwtje De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, Zelfregeeringstraat 4, te Brussel-Zuid (afdeeling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. - Er werden over de week eindigende 26-4-49 in België 4 faillissementen uit gesproken tegenover 17 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week van 19-4-40 tot 26-4-10 3 diversen: 1 caféhouder. In totaal werden er van 1-1-40 tot 26-4-40 in België 157 faillissementen uit gesproken tegenover 239 over hetzelfde tijdperk van 1939. CONCORDATEN. Van 1-1-40 tot 26-4-40 werden in België 96 aanwageü Ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 75 aanvragen gehomologeerd tegenover 86 en 59 over hetzelfde tijd perk van 1939. PROTESTEN. Over de week eindt-, gende 26-4-40 werden in België 1391 pro testen geregistreerd tegenover 2141 over hetzelfde tijdperk van 1939. Van 1-1-40 tot 26-4-40 werden Ir. Bel gië 24.358 protesten geregistreerd tegen over 36.776 over hetzelfde tijdperk vai het vorige jaar. «£E2BBH5.E!S5!3HEË38EESaa3S52Ea DOKTER. Gé moet warm water bij uw wiskey gebruiken, en anders ‘moet ge het laten staan. Patiënt. Maar hoe Item ik'r.an warm water?? Mijn vrouw geeft dat daar toch niet voor. Dokter. Dan zegt ge maar dat ge u moet scheren. Den volgenden dag. wordt de dokter door de vrouw geroepen. Dokter, zei ze, wat mankeert mijn man toch? Hij doet zoo gek. Hij. moet zich elke tien minuten scheren. ’t gansch gebuurte is er van vol en d’r is meer geblaat dan wol ieder doet er een schëpkën bij zoo weet het ik, zoo weet het gij en 'in minder dan geen tijd is ’t nieuws bekend ja wijd en zijd ’t nieuws van de kat en den hond is weldra de wereld rond! En dat heeft aan ne statistieker ’t ge dacht gegeven na te gaan en.uit te cij feren, hoeveel tijd een nieuws noodig zou hebben óm de wereld door te .gaan, en opdat men er van zou kunnen zeggen, zonder te liegen: de heele wereld weet het! Dc heele wereldkan inderdaad spoe diger dan men zou durven denken, iets weten. Stel U voor dat er ’s morgens om negen uur iets gebeurt. Een persoon be hoeft het te weten, maar eenkwartier later deelt hij het nieuwtje mee aan twee anderen. Als ieder van deze twee nu bin nen het kwartier ook het nieuws over brengt aan twee anderen en er zco tel kens een zegsman is tegenover twee, die warden ingelicht, dan is tegen vijf uur in den namiddag het bericht ongeveer aan de heele wereld, dat wil zeggen aan meer dan 1500 millioen menschen bekend. ...En zegt het nu maar de wereld rond, da’k het U gezegd heb MOEDER Brouwers was boodschappen gaan doen in de stad. Toen ze thuis kwam, hoorde ze op de trap al, dat haar lieve lingen het onderling lang niet eens waren. Fritsje sloeg zijn klein zusje er danig op. Wat moet dat daar! zei moeder Brou wers, toen ze binnen kwam. Moet gij uw zusje slaan? Ja... ja..., huilde Fritsje, Vie speel den Adam en Evat’je, en in plaats dat ze met .den appel komt bekoren, eet de snotneus hem zelf op! Was ’t maar waar geweest... den eersten I Daar ergens in de verte lag het vader land... En zij werd door zoo’n hevig heimwee bekropen, dat zij het niet meer waagS? om naar zee te gaan! Nu was er weer een Zondag ac.ngebro- ken. Zij had er geen flauw virmceim van. dat Lutz Hennersberg de vort6 avond aan land gekomen was. Zij zooals iedere Zondag, iets later opgestaMi had zich langzaam aangekleed, ea aan het ontbijt in de gezellige, met bW? men versierde eetkamer van het be®-’* d i n g h o u s e. Onderwijl werd haar S8' mer in orde gebracht, en toen zij 'ont»e" ten had, begaf zij zich er heen, osn rtj vcor een wandelingetje te kieeden. Na'-' wclijks had zij evenwel haar kamer reikt, toen er geklopt werd en op binnen verscheen de neger, die huisbediende fungeerde. Dit was eca W' standige, ontwikkelde jongen, die Duitsch met haar sprak, omdat LUB taal zoo graag leuren wilde. ,t O. Miss Strassmann, er is een ‘v s gekomen, die u over een gewichtige -- wil spreken. Lonny keek hem verbaard ar.it. Ik ontvang geen bezoeken, TcBt- weet je toch, antwoordde zij bruus* haar goede naam bedacht. D> zwarte grijnsde tegen haar, al zijn witte tanden te voorschijn

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 6