Aan onze Lezers BANGE DAGEN De Koning bleef in ons midden Twee honderd ivijftig duizend vluchtelingen hebben in Poperinge verbleven Leve Koning Leopold 1 Jüiiën fiecreus-Baen I Ter aanvulling De brieves* open laten! Aan de Bevolking RANTSOENZEGELS Uw Drukwerk WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN De poperlngenaar KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS. Na een onderbreking van eenige weken, ons opgedrongen door de sne!-opeenvo!gende geweldige gebeurtenissen, verschijnen wij opnieuw op heden Zondag 1ó Juni. Door oorlogsfeiten werden onze Rotatiepers en Zetmachienes erg beschadigd en we hebben beroep gedaan op een Confrater ver buiten onze Stad om dit eerste nummer uit te geven. Wij houden eraan hem hier om zijn bereidwillige hulp te bedanken. Wij kunnen echter enkel den Zaterdag middag uitkomen. Wij hopen binnen eenige weken in staat te zijn ons blad in onze drukkerij te kunnen uitwerken en zullen het dan op Vrijdag namiddag laten verschijnen zooals vroeger. Wij stellen ons ten dienste om door ons blad mede te helpen aan alle opzoekingen naar verdwenen familieleden, vluchtelingen, soldaten, enz. Wij zullen in de maat van het mogelijke onze postabonnenten bedienen zoover de postdiens? dit mogelijk maakt. Wij rekenen op de hulp van al onze medewerkers der omliggende Gemeenten en verwachten hun bijdragen vanaf a.s. week zoo vroeg mogelijk a.u.b. en dank bij voorbaat. Wij rekenen op den steun van al onze vroegere Lezers en zullen het mogelijke doen om week aan week ons blad te verbeteren en tot onze uitgave van vroeger terug te keeren. Aan alle Lezers goed heil en God behoede verder Vorst en Land. V. SANSEN-VANNESTE, Poperinge. Toen we ons vorig nummer van Zondag 12 Mei lieten verschijnen, konden we niet voorzien welke bange dagen onze stad in den loop van 3 weken zou beleven de lange rijen vluchtelingen die hopeloos onze stad doortrokken de helden-opoffering van Overheden, Burgerwachters, Kloosterzusters, enz. om die honderdduizenden onge- lukkigen aan voedsel en slaping te helpen de geweldige heen en weer bewegende troepen van alle oorlogvoerende naties de bombardementen die veel straten en wijken onzer stad teisterden het onderstanezieleleed van alle hier gebleven inwoners het blijde nieuws der grootsch-menschelijke daad van onzen beminden Vorst Leopold III die in Vlaanderen de bange dagen met zijn volk medeleefde en verder het leven onzer soldaten en burgers wilde behouden iets waarvoor het hier gebleven volk hem eeuwig er kentelijk zal blijven dat alles gebeurde en ging zoo bliksemsnel dat we als uit een kwade droom ontwaken. Maar de ruwe werkelijkheid is daar Nu is weer alles rustig. Andere moeilijkheden die oorlog onvermijdelijk mede brengt moeten wij nu overwinnen. Hulp en troost moeten wij zoeken bij de Goddelijke Voorzienigheid. De oorlog moet de menschen beter maken door broeder liefde en betrouwen op God moeten wij een nieuwen geest in de samenleving betrachten. «Aan allen die van goeden wil zijn» De Stad onderstond talrijke bombardementen Groote toewijding van de overheden en fraaie staaltjes van (burgerzin Het eerste bombardement Stad Poperinge "HEER BESCHERM ONZE KONING,, Wij hebben hier veertien dagen beleefd afgezonderd van de wereld. Geen briefwisseling, geen radio-uitzen dingen, geen dagbladen. We zagen veel gebeuren, we zagen het onmenschelijk wee geleden door onze Soldaten en Burgers, doch, niette genstaande onze afzondering, vernamen we dat onze Vorst, niet willende dat onze uitgeputte Soldaten en opgejagen en opeengehoopte Burgers en Vluchtelingen tot de laatsten zouden vergaan door schroot of door angst, op Dinsdag 28 Mei den strijd opgaf om wat overbleef van zijn beminde Bevolking en Land te sparen. Om zijn edele daad werd onze Vorst gezegend door alwie in ons Land bleef. Wij beoordeelen niet degenen die uit het Land vluchtten. Maar wij ontzeggen hun het recht te bèslissen over wat hier moest gedaan worden. De Jusqu'au-boutisten» waren gevlucht 400 kilometer achter de vuurlijn; zij konnen niet beseffen hoeveel hier ge leden werd en wat er nog zou gebeurd zijn ware Koning Leopold III niet tusschen gekomen. Zij hadden dus niet te beslissen over wat hier moest gedaan worden. Onze Vorst bleef hier in Vlaanderen bij zijn Volk,-hij zag hoeveel hier geleden werd hij zag hoe ons Land verging en hij wilde hieraan een einde stellen. Hij weze ge- gezegend over zijn belissing. Wij, die op onzen post bleven, die ons volk ten dienste stonden in al die bange uren, die onze Families zagen uit eenrukken en onze woningen vergaan, wij roepen uit volle borstLeve Koning Leopold III De hiergebleven Landgenooten zweren hem eeuwig trouw en God bescherme onzen Vorst». kunnen wij spoedig leveren V. Sansen-Vanneste, Drukker, Poperinge Zegel 1 - BROOD Zegel 3 - VOEDINGSVET (margarine, bo- ter, reuzel en ossenvet) Zegel 4 - ZETMEELHOUDENDE PRO- DUKTEN (kreem, griesmeel, gort van haver, peulvruchten, rijst, vermicelle en macaroni) Zegel 5 - ZOUT Zegel 6 - SUIKER Zegel 7 - AARDAPPELEN Zegel 8 - ZACHTE of HARDE ZEEP (toi letzeep inbegrepen) Zegel 9 - TAFEL OLIE /onaag lti Juni 1940. 37' JAAR. N" 20 Uitgever Sansen-V anneste Poperinge Tel. 9. Postcheelfn. 155.70 Een Postabonnement in Belgie kost J Maanden 13,50 frank 6 Maanden 25,frank 1 Jaar 7,frank Allé liedneer kers sim veraxtMfOorde 'i <k voor kun artikels. ilryüi ini>,niini|-|i iirr mmmrn TARIEF VOOR BERICHTENi Priji per regel Kleine berichten 1.50 fr. Gew. en Notar. 1.25 fr. In Stadsnieuws 2.00 fr. Rouwberichten 10.00 fr. Alle aankondigingen of be- richten moeten tegen den don derdag avond ingebracht wor den. -ji&SÉiBnm mm«a&a De Koning is te midden van onze loldaten gebleven. Hij wgs loyaal in zijn politiek van neutraliteit. Hij was loyaal in den strijd. Toen het leger, ten gevolge van gebrek aan doelmatige hulp tegen over een verpletterende overmacht, omsingeld was op ons laatstestukje grondgebied, was hij loyaal tegen over ons volk.Als opperbevelhebber van het Belgisch leger, heeft hij geoordeeld dat het in geweten niet geoorloofd was honderdduizend jonge mannen nutteloos te laten slachten. De beslissing tot kapitulatie werd met eenparigheid bijgetreden door den Generalen Staf. De Koning in zijn eed van ge trouwheid aan het land volledig nagekomen. De Koning heeft goed gedaan. De Regeering en de volksmanda tarissen die haar hebben gevolgd, hebben land en volk verlaten en terwijl zij, gesteund door het gelde- delijk bezit van het land, dat zij meeuamen, in veiligheid honderden kilometer verder dan Parijs vertoef den, hebben zij beslist dat onze jongens op het front den bloedigen onmenschelijken strijd moesten voor.zetten tot den dood Zij hebben den Koning verloo chend, zij ontheffen zichzelf en de ambtedaren van hun eed van ge trouwheid aan den Koning. Zij zul len morgen misschien nog verder vluchten, maar zij zullen die dui- ïende jonge mannen, door hen onwettig verplicht de wijk te nemen naar Frankrijk of naar Engeland, doen vechten en sterven voor hun en voor andermans belangen. De Regeering is haar macht te buiten gegaan. Zij heeft wanorde gesticht in een uiterst moeilijk en pijnlijk oogenblik. Zij heeft niet den moed gehad zich los te rukken I uit haar Fransch-Britsche gevan genschap. Zij heeft niet de belangen van ons volk gediend. Zij heeft «lecht gehandeld. Wij ontkennen aan de Regeering •11e recht om op afstand beslissin gen te demen over toestanden die zij niet kan beoordeelen. De volksmandatarissen die hun volk hebben verlaten om de Regee ring te volgen en te dienen, hebben nooit van hun volk mandaat gekre gen om den Koning te verloochenen. Wij ontkennen hun alle recht van volksvertegenwoordiging in deze zaak en in deze omstandigheden. Zij zijn gevtucht wanneer het hun plicht was hier te blijven om hun volk bij te staan. Wij zijn de tolk van de honderd duizenden die nutteloos zouden uitgemoord geworden zijn. De Koning bleef bij zijn volk, hij stond met zijn volk wij staan met hem. Prof. Daels, Voorzitter Comiteit Bedevaarten naar den Ijzer Dr Goossenaarts, Algem. Sekretaris Vlaamsche Wetenschappelijke Kongres Hector Gyselinck M., Vertegenw Vlaamsche Toeristen bond; Max Lampaert, Vlaamsche Kinderzegen (O.-VI.) Germain Lefever, Aig. Voorzitter Vlaam sche Oud-Strijders Juffrouw A. Van Acker, Algemeen Vlaamsch Verpleegsterverb. Prof. Van- houteghem, Voorzitter, Vlaamsch Kruis, Gent Emiel Verheeke, Centraal Verbond Christene Tex tielbewerkers J. Goedertier, na mens het Katholiek Vlaamsch Oud-Hoogstudentenverbond, O. Vlaanderen Petrus B.De Meyer, Sekretaris van de Vlaamsche af- deeling van de Scriptores Ca- tholici Brussel. H Schatting- van B Oorlogsschade Plans en Bestekken voor herstellingen 1 en heropbouw Architect g a Pffj oordstraat13 g POPERINGE 1 ^tillltitiilllhllllltlllililllilUiimiliiiimilUUUiUliMiiilHlWHUHIilttHiUttUi.^ Poperinge heeft, in de drie bewogen weken, huisvesting en voedsel bezorgd aan ongeveer 2S0.000 vluchtelingen. Ruim 60.000 weerbare mannen hebben in de gemeente voor een of meerdere dagen ver blijf gehad. De stad onderstond zes luchtbombardementen en werd zwaar gehavend. Het aantal slachtoffers beloopt meer dan twee honderd. In deze sobere opsomming heeft een ingezetene van de stadmet wien wij een gesprek moch ten hebben, de toestand samengevat. Wat echter de tragische, sombere lotgevalleu eenigszins heeft verlicht, was het voor beeldig optreden van de plaatselijke over heden en de prachtige staaltjes van burgersin, waarvan velen hebben blijk gegeven. Door de ligging in het grensgebied richtte een groot deel van der,ei{ide!oQze vluchtelingenstroom uit het binnenand, zich naar de stad, die tegen de West- Vlaamsche bergen aanleunt. Reeds op Vrijdag 10 Mei, den eersten oorlogsdag, trokken de eerste groepen de gemeente binnen. In totaal moeten er zich ongeveer 250.000 vluchtelingen opgehouden hebben. Alle beschikbare lokalen werden ter beschikking gesteld, dag en nacht beijverden de inwoners zich voor het bereiden van koffie en brood. De vluchtelingen kregen plaats in de zalen van de Zusters Benedictinessen, Zusters Penitenten, Zusters Paulinen, Gesticht van het Heilig Hart, Sint Vin- centiusgesticht, Meisjesweezengesticht. Voornamelijk de meisjes van de Katho lieke Burgerjeugd ontzagen zich moeite noch tijd om voor die overrompelende stroom de voedsel- en drankvoorraden te bereiden. Hoe vreemd het ook moge klinken, de kleine gemeente heeft de stroom uitstekend verwerkt. Voornamelijk ook doordat de burgemeester, het schepen college, de gemeenteraadsleden en de burgerwacht onder leiding van Kom- mandant H. Albert Denijs, en directeur Carpentier, trouw op hun post zijn ge bleven. Zwaar werd onze stad door bom bardementen geteisterd. Het eerste werd uitgevoerd op Vrijdag 24 Mei. De be woners, die al zoo dikwijls het alarm signaal hadden gehoord, zonder dat er vliegtuigen waren verschenen, borgen zich niet meer weg, toen het ditmaal weerklonk. Dit had treurige gevolgen. Een vijftigtal bommen maakten als slachtoffers 112 dooden en ruim 200 gewonden, voornamelijk vluchtelingen. Een auto met Belgische soldaten, die aan den ingang van het gast huis stond, werd in brand geschoten. Een achttal soldaten vonden hierin den vuurdood. De bommen troffen voornamelijk de huizen in de Gasthuisstraat, de Markt, de Nieuwe Militaire Kerkhofstraat, de Noordstraat. De burgemeester Van Walleghem, die het beroep van geneesheer uitoefent en de heelmeester Langbeen, kwamen dagen en nachten niet meer uit de klee- ren. Onafgebroken waren zij bezig met het behandelen en opereeren van ge wonden. Het tweede bombardement vond plaats op Maandag 27 Mei, om 19 uur. in de Boeschepestraat brandden een aantal huizen af, nl. van de families Therry. Drukkerij Danneels, fabrikant Colaert, H. Claus en verder in de Vla mingstraat, op de Markt en in de Duin kerkestraat. Tragisch was het lot van het St Vin- centiushuis. De daarin verblijvende weezen, ouden van dagen en zusters werden onder het instortend puin be dolven. Een vijftigtal menschenlevens gingen daardoor verloren. Ettelijke da gen is men bezig geweest niet het op ruimen van het puin. Een derde bombardement werd op Dinsdag 28 Mei uitgevoerd. Ook toen werd er veel schade aangericht. De ge teisterde stad beleefde Woensdag 29 Mei nog een geweldig gevecht tusschen het Duitsche en het Engelsche geschut en de eerste rust kreeg men slechts toen 's namiddags otn vier uur de Duit sche troepen de stad binnenrukten. E. H. Deken Hanssens en de geeste lijkheid bleven steeds trots op post en hielpen overal gedooden en gekwetsten opzoeken. VitHet Algemeen Hieuws Brussel, den 5 Juni 1940. Bij deze bijdrage van Het Algemeen Nieuws dient wel eenige aanvulling gevoegd Onze stad werd niet door drie bom bardementen geteisterd maar wel door zes uit de lucht en 4 trier door besehie ting door kanonnen. De luchtbombardementen hadden plaats op Vrijdag 24 Mei in den namid dag, vervolgens ten Zaterdag morgen, den Zondag mor en, den Maandag in morgen, ei h den avond, den Dinsdag morgen en de beschieting met obussen had plaats den Woensdag avond en n h Het grootste aantal slachtoffers viel bij het eerste bombardement. Ook de Hond-, de Rekhofstraten werden hierbij zwaar geteisterd. De tweede derde en vierde bombarde- mentën teisterden meestal de Statiewijk, de hofsteden bij den Sterhoek, de Duin kerkestraat het Hooge, enz. Bij het bombardement van den Maan dag avond dat zeer zwaar was, werd buiten de schade in bovengemeld artikel, ook groote schade aangericht in de Veur- nestraat, den Sterhoek waar een paar branden uitbraken. Werden ook platgelegd het huis Juf. Vantours op de Markt de huizen H. Achille Verpoot, Arthur Ostyn en Michel Frimout, Vlamingstraat het Hoppema- gazijn van Heer Lobeau Emiel, Duin kerkestraat het Hotel du Pavilion Statie en aan alle omliggende huizen werd zware schade aangebracht. Den Dinsdag morgen om 10 uur werd de gansche stad zwaar bestookt. De Markt werd bijzonder gehavend door zware voltreffers dieo.m.de huizen Lietaert, A. Cossey, Vanderlinden, M Couttenier, M. Derynck vernielden. In de Veurnestraat werden winkel en huis G. Creus ingeworpen. Op den Ster hoek branden huis en magazijnen Savoye alsmede de herberg van A. Durieux af. Het vuur woedde hier dagen lang. Werden ook nog vernield en onbe woonbaar gemaakt de eigendommen Hil. Notredame, Hil. Huyghe, Vlaamsch Huis, Crédit Anversois Alb. Lebbe, de tabakfabriek Thevelin-Lebbe, de hui zen M. Covemaeker, Verscheure, bak kerij Debruyne, enz. enz. Het College en de nieuwe gebouwen van het klooster der E. Z. Benedictinessen werden even eens deerlijk gehavend. Onze drukkerij werd Dinsdag morgen ook zwaar beschadigd door een zware vliegerbom die ontplofte op een twintig tal ijzerwegbillen die wij boven onze rotatiepers hadden geplaatst. Dit brak eenigszins den slag maar de billen werden rondgeslingerd tot 25 m. ver in de hoven der geburen en alle daken onzer achtergebouwen werden afgeslagen en vernield. Onze rotatiepers werd erg beschadigd en buiten gebruik gesteld wij weten tot nu toe nog niet of die voldoende zal kunnen hersteld worden. In heel ons huis zijn alle vensters, ramen en deuren tot splinters geslagen. Door de regen van den Dinsdag na middag werd in alle beschadigde huizen en werkwinkels veel schade aange bracht. De beschieting door kanonnen als mede het mitraljeuzevuur van den Woensdag teisterden de stad nog groote- lijks. Niet alleen de hooger gemelde straten werden bij die bombardementen zwaar getroffen maar over de gansche stad valt zware schade aangestipt. Het mag waarlijk gezegd dat onze stad een der zwaarste getroffen werd. Talrijke kleine straten werden hard geraakt, 0. m. de Kom-, de Babbelaar-, de Trommelaar-, de Peper-, de Boomgaard-, de St Joris- straten, enz. werden ten deele vernield. De Katholieke Kring werd ten deele ver woest. In den openbaren hof viel een torpille midden de aldaar opgeslagen kiosk, die gansch uiteengeslagen werd. Een diepe put bleef als spoor van de bom en alle omliggende achtergebouwen werden ingeslagen. Veel huizen blijken langs voor weinig schade te hebben gekregen, maar wee de achtergebouwen ervan. Ook het Hooge, de wijken Couthof, Lovie en van den Jager, alsmede de bosshhen al- daarwer den zwaar bestookt. Geen enkel huis in de stad is waarlijk zonder schade gebleven. God geve dat wij geen herhaling van dergelijke verwoesting mochten kennen. IBBBBBBSfiBBBBBBBBaBBBBBBBB. Mededeeling van het postbeheer Het wordt aan het publiek herin nerd dat alleen opene brieven mogen verzonden worden. Er zal geen gevolg meer gegeven worden aan de gesloten omslagen in de brievenbussen gevonden. MiflBBSBBBflBBBSBBIBBBSaBBBBfl "De Burgemeester der stad Poperinge, in overeenkomst met de Duitsche Mi litaire Overheid, maakt het publiek bekend Art. 1. Het verkeer der Bur gers op den openbaren weg wordt van heden af verboden tusschen 22 uur en 5 uur 's morgens. De Drankgelegenheden moeten gesloten zijn om 21 uur. Art. 2. Het is ten strengste verboden militaire stellingen te hin deren of te beschadigen. De telefo nische verbindingen moeten geëer biedigd worden. Het doorsnijden der draden is een wandaad die voor de bevolking zeer erge gevolgen kan hebben. De burgers worden dus verwittigd dat, zoo de plichtige kan gevonden worden, hij de DOOD STRAF kan oploopen. Art. 3 De Burgers MOETEN, zonder verwijl, ten stadhuize de plaatsen aangeven welke hun be kend zijn, alwaar zich springstoffen bevinden, ten einde toe te laten aan de Militaire Duitsche Overheid deze weg te nemen. Art. 4 De Duitsche uur wordt van heden af als officieele uur aan zien voor alle openbare diensten. Art. 5 De Scholen zullen geopend worden zoodra de lokalen beschikbaar zijn. Art. 6 De Vrijdagmarkt wordt heringericht vanaf Vrijdag 14Juni'40 Art. 7 Alle Soldaten-opgeroe- penen zonder onderscheid, zijn ver plicht zich ten spoedigste te komen aanbieden bij de Rijkswacht, tus schen 8-12 en 14-17 uur, en mede- deeling te geven van Dienstgraad, naam en voornaam, geboortedatum, legerafdeeling waartoe zij in laatste instantie behoord hebben. Zij moeten terzelvertijd hunne militaire uitrusting wapens, gasmaskers, helm, enz. bij de Rijkswacht afgeven. Hft is van het grootste belang dat bovenstaande verplichtingen zeer stipt nageleefd worden om moeilijk heden te vermijden en om de goede verstandhouding te bewaren tus schen de plaatselijke Militaire- en Burgerlijke overheid. Poperinge, den 10 Juni 1940. De Sekretaris, De Burgemeester, M. Coutenier en Schepenen, Dr Van Walleghem Hoewel onze drukkerij zwaar beschadigd is, kunnen Wij U alle loopende DRUKWERK leveren. Rouwbrieven en Rouwgedachtenissen voorden met spoed a/gewerkt. Wij bevelen ons aan en danken U bij voorbaat. IBBBBBflBaSBBBflBIEBEBEBBBBaS» Hoeveelheid af te leveren waar, per zegel en per maand 225 grammen per dag of 170 grammen meel per zegel. Zegel 2 - KOFFIE (gebrande) 10 dagelijksche rantsoenen van 10 grammen of 100 gram- men per zegel, dus 3 zegels bedragen 3x100 grammen of 300 grammen per maand. 5 dagelijksche rantsoenen van 50 grammen of 250 gram- men per zegel, dus 6 zegels bedragen 6 x 250 grammen of 1,500 kil. per maand. 10 dagelijksche rantsoenen van 20 grammen of 200 gram men per zegel, dus 3 zegels bedragen; 3x200 grammen of 600 grammen per maand. 10 dagelijksche rantsoenen van 20 grammen of 200 gram men per zegel, dus 3 zegels bedragen 3 x 200 grammen of 600 grammen per maand. 10 dagelijksche rantsoenen van 30 grammen of 300 gram. men per zegel, dus 3 zegels bedragen 3x300 grammen of 900 grammen per maand. 5 dagelijksche rantsoenen van 500 grammen of 2,500 gr. per zegel, dus 6 zegels bedragen: 6 x 2,500 kilogrammen of 15 kilos per maand. 10 dagelijksche rantsoenen van 20 grammen of 200 gram men per zegel, dus 3 zegels bedragen 3X200 grammen of 600 grammen per maand. 10 dagelijksche rantsoenen van 5 grammen of 50 gram men per zegel, dus 3 zegels bedragen: 3x50 grammen of 150 grammen per maand.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 1