Het Jaar der vergelding Aan onze Geachte Lezers Kartago Delenda Hoever stoot het met den Oorlog Deviezenverordening voor België en Luxemburg De Sint-SixtusabdiJ in Oorlogstijd De Terugkeer der Belgische Vluchtelingen Onderrichtingen medegedeeld door de Duitsche Overheid Frankrijk heeft de wapens neergelegd. Wapen stilstand gesloten met Duitschland en Italië. Engeland zet den Oorlog alleen voort. Onze Vluchtelingen en Soldaten keeren terug Zie verder 2e bl. oe Popsringenaar KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS. Handen af van Oorlogstuig Maarschalk PÉTAIN verklaarde Dinsdag voor de Radio De geest van ongebondenheid en het recht tot genieten sloopten wat de offervaardigheid had opgebouwd UIT WEST-VLETEREN Van wege de Duitsche Overheid worden ons volgende onderrichtingen medegedeeld en de Bevolking wordt ver wittigd dat zij die stipt moet naleven fon30 Junf 1940. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN 37e JAAR. Nr 22 L'itgtter Sansen-Vanneste Poperinje Tel. 9. Poitchcekn. 155.70 E«n Postabonnement in Bel^ie kost J Maanden 7,frank S Maanden 13,50 frank 1 Jaar 25,frank A&4 Uidrarerken sim if ent'jf oor del* k oor kun trtikels. MWSBOm TARIEF VOOR BERICHTEN: Prijtper regel Kleine berichten 1.50 fr. Gew. en Notar. 1.25 fr. In Stadsnieuws 2.00 fr. Rouwberichten 10.00 fr. Alle aankondigingen af it- richten moeten tegen Jen "Don derdag avond ingebracht wor den. Wij televen tegenwoordig een ■iUonderlijke werking ven de God delijke Voorzienigheid, die Heer nacht openbaart in overweldigen- ie gebeurtenissen. Kard. Van Roey. «Overweldigende gebeurtenissen» lijn zeker de mokerslagen, die gods anderhalve maand het Wes ten van Europa bewerken. Tever- leefs zoeken wij in de geschiede nis van de menschheid een tegen hanger van hetgeen nu gebeurt. Over het kapittel, dat nu in smart en bloed geschreven wordt, zullen de historici der komende eeuwen met huivering neerbuigen om het met aparte Ijver te ontleden en te doorvorschen, want een wereldge beuren van zulk formaat zouden ze In geen enkele der voorbije eeuwen ontdekken. Het huidig his torisch moment is eenig. Wanneer geweldige catastrofen de wereld omwoelen, denken de menschen instiktmatlg aan het einde van de werelu. De eerste christenen reeds waier. behept met deze gedachte en na hen de gene ratie van de V« eeuw, die de in eenstorting van net Romeinsche Rijk beleefde, de tijdgenooten van de Hervorming, vsn de Fransche Revolutie en van Napoleon. Of nu de wereld znl vergaan weet eigenlijk niemand, maar wat zeker ls en waarvan iedereen bewust is: dat in 1940 EEN wereld eindigt. De oude wereldorde stort ineen en over Europa komt een nieuwe morgen... De Engelsche journalist Ward Price heeft 1940 het jaar der ver gelding» genoemd. Alhoewel zijn voorspellingen fa- likant uitvallen, heeft zijn bena ming toch een zeer actueele klank. Het wereldgebeuren in 1940 is een vergelding. En hierbij denken wij niet eerst aan het vernederde Duitschland uit den wereldkrijg, dat nu eens zijn Franschen partner onder de knie houdt. Dit ware een al te een zijdige en kortzichtige voorstelling van hetgeen zich in dit moment op het Europeesch schaakbord af speelt. Er gebeuren andere vergeldingen van grootere beteekenis. De periode van 3918-1939 was tast en zeker het tijdperk van de onopgeloste en onoplosbare pro blemen. het gulden tijdperk van de crisis. Een bestendige werkeloosheid zonder eenig uitzicht op totale op slorping drukte op het economisch leven. Een brooze vrede werd ge- [handhaafd door steeas hooger op- I gedreven bewapening, zonder uit zicht ooit tot een beperking te kunnen komen. La paix-guerre noemden het de Franschen. In ons klein binnenland kenden wij een verwoeden strijd tusschen klassen en partijen, en ons leven lang zul len wij de onzalige gedachtenis Sewaren aan een verbitterden Khool- en taalstrijd, waarbij alle vooruitzicht op een bevredigende oplossing voor goed uitgesloten bleek. Er was vooral de gezags- orisis, de nood aan echte VOLKS- vertegenwoordigers genoegzaam met hun volk verbonden om aan lijn natuurlijke verlangens ge- SWaan komt er beternis. zijn aan het heropbouwen Hu een deel onzer drukkerij; we lebben reeds electriciteit en gas #n beschikten deze u-eek ook over ttcee onzer zetmachienes. Nog eenige weken geduld en we irukken tehuis. In afwachting kunnen wij enkel étn blad drukken De Poperinge- taart, maar de bijdragen van on- »e andere uitgaven trachten wij tooveel mogelijk in die uitgave op Ie nemen. Zondag a.s. geven wij het ein- be van ons mengelwerk De Af- *keidsbriefWe wilden het niet •"«ger geven daar we in deze we- h* nief al onze Lezers konden be- ,eiken. Nu zal dat wel in orde zijn kant de Postdienst werkt reeds rieral, wel met eenige vertraging, kaar hoe wilt Ge anders! Artikel Roskamkwam ons ktrleitn week te laat toe om te **nnen verschijnen in ons num- her van Zondag 23". Gezien het klang dezer bijdrage en het ver engen onzer Lezers om die te le- nemen wij die deze week over. We danken onze Inzenders om tanne bijdragen en rekenen voort hunne medehulp. Dank ook aan al onze Lezers; *Üen blijven ons trouw en ons blad **l voort leveren om op den inge- »agen weg voort te gaan Gods- ï'tnst en Land ten bate. DE UITGEVER. stalte te geven in plaats van er steeds tuk op te zijn hun eigen meening tegen wil en dank op te dringen. Dat kan toch allemaal zoo niet blijven durenzuchtten de moe- gebeulde menschen. Een regime dat aan de vitale problemen van een volk langs vreedzamen weg geen werkelijke oplossing kan geven, wordt nu ge welddadig weggevaaga. Daarin ligt een groote vergel ding. Het huidig tragisch wereldge beuren noemt Z. Em. Kard. Van Roey in zijn Herderlijk schrijven, waarin hij het gedrag van Z. M. den Koning bij de kapitulatie van het Belgisch leger goedkeurt: «een openbaring van de macht van de Goddelijke Voorzienigheid Ongeloovigen raaskallen wel: er bestaat geen God, anders zou Hij dergelijke gruwelen niet toelaten! Gelijkaardige onzin is de taal van een dwaze, die eerst zijn be zit verspeelt en daarna God zou verwijten hem in armoe te dom pelen. Wat nu gebeurt, moest gebeu ren en is veeleer een openbaring van Gods macht. Het zal de onvergankelijke ver dienste van de twee naoorlogsche Pausen blijven, de postulaten van den wereldvrede in hun schild te hebben neergeschreven. Pax Christi in Regno Christi - De Vrede van Christus in het Rijk van Christus(Pius XI), en Opus justitioe pax - Vrede is het produkt van de Rechtvaardig heid (Pius XII). Waar het Rijk van Christus ge boycot wordt, kan geen vrede be staan, en waar het embargo ge legd wordt op de moreele waarden in het algemeen en op de recht vaardigheid in het bijzonder, moet ten slotte den oorlog uitbarsten. Daarop hebben de twee laatste Pausen zeer duidelijk en herhaal delijk gewezen, en nu hebben wij het ervaren. Vooral in 1925 in zijn wereld- brief over het Koningschap van Christus heeft Pius XI de vesti ging en de uitbreiding van het Rijk Gods als remedie aan de toen malige reeds zieke wereld voorge schreven. Het blijkt overduide lijk, aldus de Kerkvorst, dat naar mate het Rijk van Christus zich verder uitbreidt, en het gansche menschdom meer en meer omvat, de menschen zich sterker bewust gaan voelen van de gemeenschap die ze allen verbindt. Dit bewust zijn zal de nu menigvuldige twis ten óf voorkomen en afkeeren, óf de vinnigheid ervan afstompen en wegnemen. Waarom zouden wij de hoop op een algemeenen vrede prijsgeven, indien de heerschappij van Christus over de geheele we reld mocht bevestigd zijn?Zoo schreef Pius XI in 1925... Maar 1925 was ook het jaar van Locarno, en de toenmalige mees ters van de wereld luisterden niet naar dit Pauselijk Woord; zij von den meer in het mooie pact dat in de mooiste plaats van het mooie Zwitserland gesloten werd... Vijftien jaar later komt het jaar der vergelding! 19-6-1940. L. M. Busjes dynamiet ontploft te Reningelst. Jongeling zwaar gewond. Zondag 16 dezer, rond 6 uur in den namiddag, slenterde Delestrez Lucien, rond de ouderlijke woning. Achter het hoenderhok bemerkte hij een aantal buisjes (een dertigtal), met draden aan elkaar verbonden. Twee draden liepen naar een eigenaardig kastje. De jongen wist niet dat hij te doen had met dyna- mietbuisjes, verbonden aan een accu. Niettegenstaande de herhaalde vermaningen alle oorlogstuig met rust te laten kon hij niet nalaten wat aan dat schijnbaar on schuldig bakje te knutselen, en, onwetend, sloot hij den electrischen stroom. De hieropvolgende ontploffing deed gansch het gebuurte buiten sprin gen. De jongen werd gekwetst aan het rechteroog en het rechterbeen. Aan beide armen liep hij brandwonden op, waarschijnlijk van het zuur uit den stuk geslagen accu. Dr O. Desmyter van Reningelst, die het slachtoffer de eerste zorgen toe diende, vreest voor het oog. Mocht de streek weldra gezuiverd worden van al die schijnbare onschul dige dingetjes die zooveel kwaad kun nen veroorzaken. Mijn ontploft midden de straat te Halewijn. Op Vrijdag 14 Juni jl. wilde een jon geling, de 18-Jarige Robert Declercq, enkele plankjes oprapen die midden de baan lagen in volle straat te Halewijn, op de wijk Roo Poorte Ongelukkig lijk was er een mijn onder geborgen die eraangelegd was geweest toen de plaats met mijnen onveilig werd gemaakt. Toen de plankjes werden weggeno men kwam de mijn tot ontploffing. De arme jongeling werd zeer zwaar ge wond en is later aan de verwondingen gestorven. Drie andere voorbijgangers werden gewond, waarvan een nogal erg in den rug. INTERNATIONAAL OVERZICHT DE ONDERBROKEN REEKS. Gedurende vijf volle jaren, heb ben we in deze kolommen, week aan week getracht, zoo obieciief mogelijk een beeld op te hangen van de snel evolueerende Euro- peesche politiek. Fanatieke een zijdigheid hebben we steeds angst vallig vermeden en tegen dé alge meen geldende meening van de be logen massa hebben we dikwijls de waarheid durven schrijven. En zoo komt het dat vie thans, in tegenstelling met de meeste po litieke kroniekschrijvers, nog vrij moedig onze vroegere bijdragen zouden kunnen toonen en we onze stijl en onze opvattingen met geen iota hoeven te toijzigen. De reeks is onderbroken gewor den met de oorlog in Belgie en het laatste blad, ivaarin onze laatste bijdrage verscheen hebben we zelf nooit gezien. Er zijn sedertdien zes weken voorbijgegaan, zeker de be- slissendste uit dezen oorlog, die de meesten gedwongen hebben hunne opvattingen nopens de wederzija- sche krijgvoerende partijen gron dig te wijzigen. DE TOESTAND. Voor het oogenblik zijn we ge speend van vele kostbare inlichtin gen. Details over de krijgsver richtingen bereiken ons slechts schaars, maar vooral het werk van de diplomatie blijft ons voorloopig geheel verborgen. En toch is er geen oogenblik geweest uit de ge schiedenis der laatste jaren, waar de gang van zaken met zulk een pregnante duidelijkheid aan ons allen opgedrongen werd. De bliksemsnelle opmarsj van het Duitsche leger, dwars door Holland. Luxemburg, Belgie en Frankrijk, met de panische vlucht van de troepen, heeft iedereen de erkenning opgedrongen van de Duitsche overmacht. Maarschalk OMHBaHiSBiaBBKBBCifiaaSSïta {IiBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBlEBBcJBflBBBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBB Pétain moest in zijn radiobood schap bekennen dat de vijand duizendvoudig sterker was. Op elk oogenblik hebben we ons kunnen vergewissen van de planmatigheid en de doelmatigheid waarmede aan de eene zijde gestreden werd, ter wijl de andere zijde steeds blijk gaf van onvoorbereidheid en im provisatie. Op het Europeesche Continent is de strijd geëindigd De onderwor pen volkeren wachten gelaten de toekomstige regeling af.- De individuen, die de nacht merrie overleefd hebben, voelen zich nog physisch cn psychisch ge schokt, maar zijn gelukkig nog in leven te zijn. Velen treuren om de gevallen verwanten, terwijl ande ren nog in de onzekerheid verkee- ren over het lot van hun naast- bestaanden. De moedigsten hebben al met hardnekkigheid de be- staansstrijd hervat. DE CONCENTRATIE TEGEN HET EMPIRE. Op het Europeesche Continent is de strijd geëindigd. Op enkele mij len ten Westen ervan, door de zee gescheiden, ligt hei Britsche eilan denrijk, dat sedert drie eeuwen de wereld beheerscht. Brittanje is een koopmansnatie, die zijn landbouw verwaarloosd heeft, en die teert op zijn handel, zijn industrie en zijn koloniën. Zoo was ook eens het oude Griekenland, het schitteren de Kartago, het verbluffende Ro me. Griekenland en Kartago en Rome hebben hun rijkdom en hun macht zien ineenstorten voor de jonge en veerkrachtige groei van arme, maar vlijtige naties, die nog aan de eigen bodem vastgegroeid waren. Wacht Engeland eenzelfde lot af? Dat is de groote vraag waarop in de eerste maanden een ant woord zal gegeven worden, een antwoord dat nauwelijks eenige twijfel laat bestaan. We hebben de bewuste zelfzeker heid van den Duitscl-en soldaat in dat opzicht leeren kennen, leder een begint aan de kracht van de Duitsche organisatie te yelooven en Churchill zelf heeft de moge lijkheid van een Duitsche bezet ting van Groot-Brittanje voorop gezet. Aan zijn beangstigde en ver twijfelde volksgenooten heeft hij echter nog de voortzetting van den strijd op de Oceanen en in de Do minions als de lactste kans ver dedigd. Maar dan staat Duitschland niet meer alleen. Het Empire, over de geheele aardbodem verspreid en verbrokkeld, heef nog andere te genstanders dan DuHschland. In de Middellandsche Zee staat het voor een natie, die zich tot taak ge steld heeft het ideaal van het Mare Nostrum te verwezenlijken en die zich daarvoor plar.- en doelmatig voorbereidde en bewapende. In het Verre Oosten wacht Ja pan angstvallig ..af, om zich de erfenis van den stervenden Brit ginder ver toe te eigenen. Spanje verliest zijn geduld om Gibraltar en aan de poorten van Perzië wacht Sovjet-Rusland het geschik te oogenblik af om toe te slaan. De strijd in de Dominions! Wel ke andere band verbindt tenslotte nog Zuid Afrika, Australië en Ca nada aan het moederland, tenzij de gouden draad van de belangen gemeenschap, Die oouden draad breekt af in al zijn broosheid van zoohaast Londen, Southampton, Liverpool en Glasgow in vreemde handen zijn. Doch wezen we niet voorbarig. De strijd tegen Engeland gaat nog maar pas beginnen. (Nadruk verboden.) ROSKAM. 19-6-1940. IBBBI IBBIIIB1 Vrijdag morgen 10 Mei, 4 uur! Een zwaar, aanhoudend motor geronk doet de EE. Paters uit hun meditatie opschrikken en hemel waarts blikken. Zij bezien elkaar eens beteekenisvol, volgen met. ver wonderde oogen de vele vliegtui gen die rond het klooster zwe ven, schudden niet-begrijpend het hoofd en... bidden heel devoot voort. Wat is er toch gaande? Waar om dat geweldig tikke-tik boven hun hoofd? Spreken mogen ze niet dat verbiedt de Regel maar hun gezicht spreekt boekdeelen. Aan de poort verneemt de Broe der-portier dat de oorlog in Belgie uitgebroken is. 's Avonds reeds ko men de eerste vluchtelingen toe. Dit zijn de voorposten, want van af den Zondag morgen wordt het een ware begankenis. Het anders zoo stille klooster is een levend mierennest gewórden. Op 25 Mei vertrekt H. E. Vader met zijn Kloosterlingen en deze van Westmalle naar Steenbrugge. Elf heldhaftige Paters en Broe ders zijn op hun post gebleven. Wat deze voor 't klooster, vluchte lingen en soldaten gedaan hebben, is ongelooflijk. Daarom breng ik hier openlijk hulde aan E. P. Ra fael, d.d. Overste, die onvermoei baar dag en nacht werkte voor 't welzijn van allen; aan E. P. Al- beric, die moeite noch gevaar ont zag voor de zieken en noodlijden den; aan E. P. Renatus, de geza pige, ijverige koster; aan E. P. Ca- rolus, de immer welgeluimde, ge dienstige kok of die het soms warm heeft gehad! Aan E. P. Hilarius, de stille, nederige wroe ter; aan EE. PP. Eustachius en Michel, de ordebewaarders in 't klooster. Verder de E. Br. Elrtdus, de levensblije bakker, die meer dan 2000 kgr. meel heeft verbak ken; E. Br. FabianuS, die zorgde dat de koetjes op tijd gemolken werden; E. Br. Godfriedus, de jo viale, nooit vermoeide brouwer, en E. Br. Bernardus, die werkelijk «de duivel doet het al» was... Dag en nacht hebben zij gearbeid, zich zeiven opgeofferd voor anderen. Een kermis is het voor hen niet geweest, want om 4.30 u. stonden ze op en om 11.30 u. 's avonds gin gen ze te ruste. Duizenden en nog duizenden vluchtelingen hebben ze geherbergd, gespijsd, gelaafd en geholpen, want er waren er eiken dag ongeveer 250. In 5 dagen tijd hebben zij meer dan 800 kgr. brood gebakken en weggegeven. Zonder overdrijven mag ik getuigen dat ze voor meer dan 55.000 fr. wegge geven hebben. Toen, gezien de bombardemen ten, het werkvolk niet meer naar 't klooster durfde komen en ze er toch absoluut noodig waren, sprong de dd. Overste op een fiets, liet de bommen vallen en de kogels sui zen, kroop soms in een gracht en reed toch verder naar Poperinge om zijn werkvolk. Hij was verge zeld van een moedigen boerenzoon, wiens naam ik niet noemen mag opdat hij niet zou zondigen tegen de deugd van nederigheid!?... Terwijl er gebombardeerd werd rond 't klooster, te Elzendamme, Krombeke en Eversam, trok de on verschrokken Overste, samen met 2 vluchtelingen, met paard en wa gen naar Stavele om aardappelen voor zijn vluchtelingen. Tusschen de bommen door reed hij voort, niet luisterende naar de soldaten die hem in de gracht wilden doen kruipen. Ik heb geen tijd, mijn volk wacht op mij riep hij hun toe... Op zekeren avond kwam een Belgisch Kolonel, doodvermoeid in 't klooster aan en vroeg om wat te mogen rusten. Eten wilde hij niet en wilde enkel een glaasje bier. E. P. Rafaël kwam terug met 4 boterhammen, 3 stukjes kaas en 2 fleschjes bier. De Kolonel, zicht baar bewogen, dankte hem en vroeg: (Zie vervolg hiernevens.) Wij vernemen dat er in Frankrijk een bureel is opgericht dat zich zou bemoeien met het terugsturen der Bel gische vluchtelingen, die nog in Frank rijk vertoeven. Dit bureel zou in nau we samenwerking met het Roode Kruis dat loffelijke doel bevorderen, waarvan de verwezenlijking zoovele beangstigde gezinnen alhier de rust en vrede zou bezorgen. De zetel van dit werk is gevestigd te Parijs, 20, rue de Berry. Al de vervoermidd?len, waarop het Roode Kruis van België voor het oogenblik de hand kan leggen, zullen voor deze repatrieering worden aan gewend. Deze onder onze landgenooten, welke zoo edelmoedig en bereidwillig zouden willen zijn hunne hulp aan dat schoo- ne werk te verleenen, kunnen zich wenden tot den zetel van het Roode Kruis, Livornostraat, te Brussel. Eerwaarde, mag ik dit mee nemen voor mijn mannen? Met hoevelen zijn ze? Met honderd mannen! De Pater verwijderde zich en keerde weldra terug met 10 broo- den en 10 kgr. kaas. Ziehier, dat is voor uw man nen... 's Anderendaags kwam een Fran sche kommandant en vroeg wat haver en hooi. Hij bezat 250 fr. Fransch geld. De Paters wilden niets aanvaarden. Toch wel, 't is voor 't kloos ter, zei hij. Toen hij vertrok had hij hon derden kgr. hooi en ruim 200 kgr. haver gekregen... Met dit alles hebben deze Kloos terlingen een plaats in de annalen der geschiedenis verdiend. Samen gevaar en moeilijkheden getrot seerd hebbende, zullen zij hiervoor door den Heer gezegend worden. Nooit zullen de vluchtelingen en de bevolking dit vergeten en zullen steeds in dankbaarheid en liefde aan hen denken. 'n OoggetuigeI Prijzen. De prijzen welke bij het binnen rukken van de Duitsche troepen in Belgie geldig waren, mogen in geen geval verhoogd worden. Degene, die deze verordening niet nakomt, wordt zwaar gestraft. De Burge meesters worden verzocht een ambtenaar aan te stellen, die de prijzen controleert en bij het vast stellen der prijzen zijn medewer king verleent. Radio-Uitzendingsposten. Radio-Uitzendingsposten in het bezette gebied, bijzonder van ama teurs, zijn onmiddellijk aan de dichtst bijgelegen Orts- of Feld- kommandanturtegen kwitantie in te leveren. De uitzendings-an- tennen zijn te verwijderen. Het niet nakomen wordt met tuchthuis of met de dood gestraft! Sabotage. Ieder Belg, die er kennis van heeft, dat zich Engelsche of Fran sche soldaten (uitgenomen krijgs gevangene) in uniform of burger- kleeding in Belgie ophouden, of dat er plannen van sabotage be kend zijn, moet hiervan de dichtst bijliggende Militaire Overheid da delijk op de hoogte brengen. Bij verzuim hiervan moet met tucht huis of doodstraf gerekend wor den. Motorrijtuigen. Alle soorten motorrijtuigen mo gen alleen gebruikt worden, mits door de bevoegde Burgemeester een schriftelijke vergunning (toe latingsbewijs in WIT en ROOD) is uitgereikt geworden. Een beves tiging door de Feld- of Ortskom- mandanturis in ELK GEVAL VEREISCHT. De verdeeling van drijfstof geschiedt uitsluitend door de Burgemeesters. Inbeslagnemingen. Levensmiddelen, grondstoffen en half verwerkte produkten zijn voor het bedrijfsleven van het bezette gebied levensnoodzakelijk. Eene toereikende verstrekking werd door de vijandelijke blokkade voor lan- geren tijd in gevaar gebracht. Het is noodzakelijk met de voorraden zuinig te zijn. Een zuinig verbruik en juiste verdeeling zal een ge lijkmatig instandhouden van de bedrijven verzekeren. In het belang van het- bezette gebied zullen daarom alle schaar- sche landbouwprodukten, levens middelen, grondstoffen, halfver- werkte produkten en andere voort brengselen in beslag genomen en officieel verdeeld worden. De In beslagneming heft het eigendoms recht niet op; enkel wordt het be schikkingsrecht van den huidigen bezitter of eigenaar beperkt, echter met dezen verstande, dat in de re gel, verder verwerking der in be slag genomen grondstoffen in den maat van het maandelijksch ver bruik van het vorig jaar, zonder bijzondere vergunning toegelaten is en dat de bedrijven hunne voor raden, zoover zij voor de veroor loofde verwerking niet toereikend zijn, uit andere bedrijven, groot handel inbegrepen, zonder vergun ning mogen aanvullen. Ook mode zaken en ambachtslieden kunnen zonder vergunning de in beslag ge nomen goederen aan den verbrui ker leveren, zoover dit voor nor male voorziening hunner klienteel noodzakelijk is. De inbeslagneming is niet met ont eigening te verwarren. Zoover uit zonderingsmaatregelen om dwin- gendende, algemeen ekonomische redenen onteigeningen noodzake lijk zullen maken, zullen die alleen tegen vergoeding voor den eige naar doorgevoerd worden. Oorlogsbuit. Alwie MATERIAAL of PEERDEN behoudt dat toebehoort aan gelijk welk Leger, wordt dringend ver zocht hiervan kennis te geven aan het Secretariaat zijner gemeente. Huiszoekingen zullen gedaan worden en die aan dit bevel te kort blijft, loopt gevaar zwaar ge straft te worden. BBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBB BERICHT IN VERBAND ME.T DE DOOR DEN MILITAIREN BEVELHEBBER IN BELGIË UITGEVAARDIGDE DE VIEZENVERORDENING VOOR BEL GIË EN LUXEMBURG Ten einde de Belgische en Luxem- burgsche valuta te beveiligen en met het oog op een gezonde ontwikkeling van het deviezenwezen in het Belgisch en Luxemburgsch zakenleven, was het noodzakelijk in België en Luxemburg een deviezenbeheer, in te voeren. De eerste maatregelen op dit gebied wer den reeds op 10 Mei 1940 getroffen bij de voorloopige deviezenverordening van den opperbevelhebber van het le ger. De bepalingen dier verordening worden thans vervangen door een nieuwe deviezenverordening d.d. 17 Juni 1940. Bij deze nieuwe deviezenverordening wordt voor het gebied België en Lu xemburg een goedkeuring voorgeschre ven voor alle op gebied van deviezen- economie belangrijke zaken en onder nemingen. Tot deze zaken behoort in het bij zonder de handel in buitenlandsche betaalmiddelen, dus elke koop en elke beschikking over deze waarden. Alle betaalmiddelen, die in België en Lu xemburg geen wettelijke betaalmidde len zijn, moeten als buitenlandsche betaalmiddelen beschouwd worden. Wettelijke betaalmiddelen zijn uit sluitend de in Belgische en Luxem- burgsche valuta genoteerde betaal middelen, de rijkskredietkasbons, de rijkskredietkasmunten en de Duitsche pasmunt; alle andere betaalmiddelen zijn derhalve als buitenlandsche be taalmiddelen te beschouwen. Gelijkaardige beperkingen als voor de buitenlandsche betaalmiddelen, gel den volgens de deviezenverordening eveneens voor andere deviezenwaar- den, zooals voor goud en edele meta len, buitenlandsche en binnenlandsche in buitenlandsche valuta genoteerde waardepapieren (effekten), vorderin gen tegenover buitenlanders, alsmede vorderingen tegenover inlanders voor zooverre zij in buitenlandsche valuta genoteerd zijn. Afgezien van deze beperkingen voor den handel in deviezenwaarden, wordt over het algemeen voor betalingen in het buitenland, betalingen in het bin nenland aan buitenlanders of ten gunste van buitenlanders, de goedkeu ring gevergd. Om de overdracht van buitenlandsch vermogen dat zich in België of in Luxemburg bevindt, onder contróle te stellen, werd de verplichte goedkeuring ingevoerd voor beschik kingen over vorderingen en krediet van buitenlanders tegenover in Bel gië en Luxemburg wonende personen. Hierdoor zal een onregelmatige afvoer van waarden naar het buitenland ver hinderd worden. Om dezelfde reden mogen, benevens andere waarden, ook betaalmiddelen slechts mits goedkeu ring uit België en Luxemburg uitge voerd worden. Hetzelfde geldt even eens voor den invoer van buitenland sche geldsoorten in deze gebieden. Voor personen, die een toelating be komen hebben om naar het buiten land te reizen, zijn, wat betreft het deviezenrecht, zekere faciliteiten voor zien voor het reis- en grensverkeer. Zoo kunnen in het reisverkeer zonder goedkeuring binnenlandsche geldsoor ten medegenomen worden tot een waarde van 100 Belg. frs. per persoon en per kalendermaand. In het reis verkeer met Duitschland mag men 3.000 Belg. frs. per persoon en per maand medenemen. In het grens verkeer mag men zonder goedkeuring 30 Belg. frs. per persoon en per dag medenemen, doch ten hoogste voor een waarde van 300 Belg. frs. per maand. Grensarbeiders, d. w. z. aan de eene zijde van de grens arbeidende en aan de andere zijde der grens wo nende personen, mogen op vertoon van de loonkaart der bedrijven, hun arbeidsloon zonder goedkeuring mede nemen. Tenslotte behelst de deviezenver ordening voorschriften over handel in waardepapieren (effekten), aandeel rechten en panden en het toestaan van kredieten, en regelt zij den toe stand van de uitwijkelingen in ver- band met het deviezenrecht. Voor deviezenwaarden is een ver plichte aangiite voorzien. Voor de uitvoering daarvan zullen r.o^ nade re uitvoeringsbepalingen afgekondigd worden. De uitvociing van de devie/enrege- l'ng staat onder de leiding van ten Chef van het Militair bestuur, afdee- ling voor Economische Zaken, de Oberfeldkommandanten te Brussel, Luik, Namen en Gent, en van de Feld- kommandant te Antwerpen en Luxem burg. De aanvragen moeten derhalve aan bedoelde diensten gericht worden; hetzelfde geldt voor vragen, waarover de handelskamers geen Inlichtingen kunnen verstrekken. Overtredingen van de deviezenver ordening worden strafrechtelijk ver volgd. Daarom heeft iedereen tot plicht zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de bepalingen der de viezenverordening. EEN POSTABONNEMENT VAN NU TOT EINDE 1940 KOST 13 FRANK

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 1