UIT ONZE GEWESTEN Het hoekje van DE IN 'T BINNENLAND UIT VEURNE UIT NIEUWPOORT Huis DÜMON EPH. DUMON wvrot?. Zooais alle gemeenten uit West- V.aanderen sag Watou de vlucht van alle soort van geallieerde troepen. Een drukkend gevoel had zich van de inwoners meester gemaakt, dat op Maandag voormiddag 27 Mei in angst oversloeg. In het bombardement der hoeve zijn door ons dorp getrokken. Wat ons vooral zoo pijnlijk heeft aangedaan waren de zoo talrijke kolommen jonge mannen van 16 tot 35 jaar. welke on der geleide van een officier in 't Fran- sche opgestuurd werden. We hebben ze zien voorbijsukkelen, die vele kin deren nog. weg van vader en moeder, den deken op den schouder, de bete Jer. Dambre werden 2 Belgische sol- broods aan een koord op hun rug ge- daten gedood en twee levensgevaarlijk bonden. Wat is er van het meeren- verwond. Nauwelijks bekomen of we onder stonden op zelfden dag een tweede bombardement, omstreeks 17.30 uur aan het kruispunt der Roesbrugge-, Houtkerke-, Molen- en Winnezeel- slraat. Poperingestraat en Steenvoor- destraat leden insgelijks vee! schade. Iedereen vluchtte. Niemand durfde pog den nacht op t dorp doorbrengen. Tusschen 27 en 28 Mei: kaimc nacht. 28 Mei, 9 uur: Een twin .ie tal vlieg tuigen verschijnen. De straten zijn met 3 rijer Er.gelsche autos bezc,. De soldaten vluchten van hunne wagens naar kelders, huizen, abris, te velde. Het gekende gehuil: ontploffingen doen alle gebouwen op hunne grond vesten beven: glas rinkelt, dakpannen vallen, kasseisteenen worden door en over de daken geslingerd en immer maar voort dat huilend gejank, die vreeselijke ontploffingen, het geschut der machiengeweren. Driemaal ver dwijnen ze, driemaal komen ze terug. 't Is kwart voor elf uur. De autos in de straat ronken en de menschen komen met nieuwsgierigen angst even buiten. uikke. zwarte rookwolken stijgen langs alle kanten op. Vooral de kruis punten hebben geleden. Abeelestraat, Nieuwstraat taan de Pers) 7 bommen: 7 huizen uitgebrand: 4 autos in de vlammen. Groote Markt: k-uispunt Poperinge-, Roesbrugge- en Steen- voordestraat gesteld; Brouwerij Labey gedeeltelijk vernield. Kruispunt der Roesbrugge-, Winnezele-, Houtkerke- en Molenstraat onderstond een 2" be schieting. De talrijke autorijen, paar- dengespannen, waartusschen talrijke infanterietroepen, waren hier het mik punt. Weldra stonden de autos in laaie vlam en zetten het vuur aan de huizen. Niet min dan 21 huizen, reeds door de bommen deerlijk gehavend, werden nu den prooi der vlammen. Drie burgers en zes Fransche soldaten werden nu de prooi der vlammen, bruggestraat, tegenover de hoeve M. Plancqueel, werd een kolom Engelsche autos in vuur geschoten; 9 Engelsche soldaten werden gedood. De Pas torij en Kapelaanstraat werden be schadigd door het kanong'eschut. Woensdag morgen poogdm de En- gelschen met hunne gevechtswagens Watou, dat intusschen door de Duit- schers was bezet, te herover Vruch teloos, na een gevecht dat 1 uur duur de en waarin van weerskanten heftig met machien-, geweervuur en kanon nen werd gevochten, werden de Eu- gelschen teruggeslagen en lieten drie tanks en verschillige lijken op de ge vechtsplaats... Watou was bezet. 't Werd nu stilaan rustig. De inwoners keerden terug; er werd opgeruimd; de slachtoffers begraven en iedereen ging weer aan 't werk. Watou telt 35 vernielde huizen, 25 Fransche en Engelsche gesneuvelden; 9 burgers vonden den dood en een 10-tal hoeven geheel of gedeeltelijk uitgebrand. De dagen van angst zijn voorbij. Mochten we zulke tooneelen nooit tneer te zien of te hooren krijgen. 18-6-1940. co» WESTVLETEREN. Westvleteren werd voor het eerst ge bombardeerd den Vrijdag 24 Mei, rond 4 uur. Een achttal bommen werden geworpen in de velden langs weers kanten van den weg tusschen Den Hilen De Leeuwerk De jongeling Roger Peutevinck werd licht aan het been gekwetst. 's Avonds, rond 6 uur, kwamen ze terug. Bommen werden gelost op heel de breedte van de grenslijn tusschen Poperinge en de St-Sixtusabdij. Ca- miel Dejonckheere, de baas uit De Muis werd op slag gedood. Zaterdag voormiddag waren het de bosschen rond het Jagershof die het moesten ontgelden. Munitie ontplofte en stak een hoekje bosch in brand; deel van hen geworden? Ongeveer 2.000 vluchtelingen hebben zich op het Gemeentehuis laten in schrijven en zijn een of meer dagen ter plaats gebleven. Algauw daarop echter volgde de te rugtocht der troepen. Wat er zooal door de Gemeente voorbijtrok van manschappen en materiaal valt moei lijk te beschrijven. Verschillende da gen en nachten aan één stuk was het een gerij zonder ophouden. Zeer dik wijls stonden de autos, kanonnen, enz., van vier dikten in de straat van 't dorp. We kregen dan de eerste bommen op Zaterdag 25 Mei; ze vielen rond de hofstede der Kinders Lefebvre, zonder veel schade aan te richten. Er ger was de bomaanval van den Woens dag daarop, rond den middag, bij de Tramstatie, met als doel het talrijk militair vervoer, dat er in 4-5 rijen gechaard stond, doordat het moeilijk doorgang vond. Drie bommen, waar van één van zeer groot kaliber, wer den er uitgeworpen met erge gevol gen: een gansche rij huizen en tien tallen autos volledig uitgebrand en verwoest, tengevolge der munitie-ont ploffingen op die voertuigen. De balans der menschenlevens was: 5 burgers gedood, alsmede 12 soldaten; een 30-tal Fransche soldaten, met daarbij veel gekwetsten. (De namen der slachtoffers drukten wij reeds ver leden week over). 's Avonds van denzelfden dag, rond 6.15 uur, kregen we tot slot nog snoer van 't kanon, 't Geschut was gemunt op den steenweg, en 't was vooral de Treinstatiehoek die het te verduren kreeg. Gelukkig zonder veel erg: geen slachtoffers, enkel wat stoffelijke schade. Den volgenden morgen deed het Duitsche leger zijn intrede en was de oorlogsgruwel voor ons gedaan. Buiten die betreurenswaardige ramp hooger vermeld, mag Proven waarlijk van geluk spreken, want zeggen de menschen nu: 't Had nog veel erger kunnen zijn co» POLLINKHOVE De gemeente werd op eene merk- weerdige wijze gespaard. Ondanks bommen en beschietmgen werden geen inwoners gedood en is de stoffelijke schade gering op en rond de Dorp plaats. Ongelukkiglijk werden een 20- tal vluchtelingen en soldaten gedood. Door het opblazen der brug aan El- zendamme is de schade aan de wonin gen aanzienlijk. Ook aan het Sas van Fyntele heeft het dynamiet aan de dichtbij staande woningen groote ver nieling veroorzaakt. Aan de Siphon, waar het huis van den brugdraaier R. Vandenbulcke nogal omtrent 300 m. ver af staat, waren vele pannen en vensters vernield. Gelukkig voor de Loobrug waren 11 kistjes van 50 kgr. niet ontploft, wat de schade aan de gebouwen veel minder belangrijk maakte. -co» DEERLIJK De oorlogsstorm, die vooral met den aanvang van oen Leieslag over de ge meente loeide, heeft deze gelukkiglijk min geteisterd dan in 1918 tijdens het doorbraakoffensief. De stoffelijke schade is nagenoeg even aanzienlijk: een 40-tal huizen en gebouwen werden ernstig beschadigd; een 10-tal hieronder werden nagenoeg totaal ingeschoten. Gelukkig viel ditmaal niet een bur gerlijk slachtoffer. Alleen 2 ingezete nen: de 45-jarige Vandenbroucke Remi, letterzetter, en de 32-jarige Verbeke Palmyre, echtgenoote Maebe Michel, werden ernstig, den 22 Mei, gekwetst door een houwitser die op de baan van Vichte viel en tevens 6 vluchtelingen uit Waarmaarde doodde. De 46-ja- rige paardenknecht Pannecoucke Aug., in dienst bij Delbeke Rob., werd den 23 Mei aan de brug te Desselgem doo- delijk getroffen. De 33-jarige De- twee Engelsche soldaten werden ge- dood; alsook al de koeibeesten, een j gezelle Alice, die per flets kwam ge- iflntn 1 irnn T7i-V\nlv> TAnr.^n tiental, van Urbain Devos. Die bosschen werden de volgende dagen verscheidene malen daags ge bombardeerd en gemitraljeerd, geluk kiglijk zonder burgerlijke slachtoffers. Den Maandag en Dinsdag werden de broeken tusschen Westvleteren en Stavele. onder vuur genomen en ge bombardeerd, alsook tusschen Dorp en Eikhoek. Den Woensdag namiddag, wat na 1 uur, werd de Dorpplaats zelf bescho ten door de kanonnen. Een aantal obussen vielen rond de kerk, van aan de Kapelanie tot aan de Broekdreef. Ditmaal waren er slachtoffers: twee Westvleternaars, Suzanne Dieusaert, in het Pottestraatje, was de beide bee- nen afgeslagen en stierf omzeggens op den slag, terwijl haar vader Camiel den rechter elleboog vermorzeld had; hij stierf 's anderdaags in de kerk te Krombeke, ingericht als Engelsch hos pitaal. In de oude Meisjesschool, die vol vluchtelingen lag, waren er twee op den slag dood: een jonge soldaat uit Brielen, Jozef Vandenbussche, en Aaron Konzek uit Antwerpen; Leon Boullet uit Brielen was er erg gekwetst en is 's anderdaags overleden te Krom beke. Bulten en op straat werden nog ge kwetst; Z. E. H. Plovier, Pastoor te Neerwaasten, een meisje uit Poperin ge. een Vlaamsche vluchteling en twee Poolsche meisjes. Allen moeten nu aan de beterhand zijn. Een Fransch soldaat werd licht ge kwetst: de Engelsche kanonnier R. Shaw lag dood in "t schuurtje aan de Broekdreef. De Eikhoek werd ook beschoten rond denzelfden tijd. Een obus viel tegen den kelder van René Pillaert. Een En gelsche soldaat werd gedood; een jon geling uit Vlamertinge. erg gekwetst aan het hoofd, werd onthoofd door een obus te Elverdinge binst 't vervoeren naar het hospitaal. Zijn vader, erg gekwetst, is genezen; de Wed. Ver- Venne uit Wevelgem licht gekwetst. De stoffelijke schade beperkt zich tot wat gebroken ruiten, een paar ver splinterde deuren in de Meisjesschool en een gat in den muur bij René Pil laert; in de kerk enkele licht geschon den brandvensters. Jammer dat er drie Westvleternaars er het leven bij gelaten hebben en Verscheidene vluchtelingen. Hulde moet hier nog gebracht wor den aan allen die dooden en gekwet sten hebben opgezocht, verdragen en versorgd. PROVEN. Evenals zooveel andere Gemeenten heeft Proven ook zijn beroerde dagen gekend. 't Eerste wat we op onze Gemeente te zien kregen, was de sliert van vluchtelingen, die langs Oost-Cappel en Ghyvelde Frankrijk trachtte te bereiken. Duizenden en nog duizenden, ine; gilt mogelijke vervoermiddelen, reisd, werd den 29 Mei slachtoffer van een verkeersongeval, aangereden zijn de door een officier per moto, die, door het slachtoffer te mijden, dat gedood werd, ook tegen een boom beukte en den dood vond. De 43-jarige boschwerker Lanaux Em., ongehuwd vluchteling uit Over- ijssche, werd den 7 Juni in het kader- fabriek Ada verhangen gevonden. Hij droeg nog eene som van ongeveer 1.000 fr. op zak. Van de 500 gemobiliseerden zijn thans 4 als officieel bekend overleden, namelijk: de 21-jarige onderwijzer Jos. Decock uit St-Lodewijk, die er Zaterdag jl. bij grooten toeloop be graven werd; de 23-jarige Dejager Al- bert, gesneuveld te Middelkerke en op het parochiaal kerkhof Nieuwenhove thans begraven; de 22-jarige Adams Remi, die den 25 Mei te Roeselare doodelijk gewond werd en er stierf; de 23-jarige R. Devos, echtgenoot Bytte- bier, die te Melle den 21 Mei doodelijk getroffen werd. In den Gemeenteraad. De Gemeenteraad is in buitenge wone zitting bijeengekomen onder het voorzitterschap van Heer Notaris De vos J., Burgemeester; de leden Cloet en Vereecke zijn afwezig. Het eenig belangrijk punt. het aan gaan van een leening strekkende tot onmiddellijke steunverleening aan de nooddruftigen, wordt in behandeling genomen. Een leening van ruim 120.000 fr. wordt na verstrekten uitleg algemeen aangenomen door de 9 aanwezige le den. Waarop de vergadering sine die uiteengaat. WIJTSCHATE Onze Gemeente is. alhoewel redelijk zwaar geteisterd, er beter vanaf geko men dan in 1914-18. Toen was ze hee- lemaal plat geschoten. Nu is 't zoo erg niet. Jammer dat we één dag te lang in den slag gezeten hebben Daardoor is de grootste schade in ons dorp aan gericht op Dinsdag en den nacht daar opvolgend. zijnde 28 en 29 Mei. Toekomende week meer nieuws. <o» GELUVELD De eerste oorlogsdagen werden ge kenmerkt door een nachtelijk bombar dement met brandbommen. Een 150 dezer vielen ln het land dicht de dorp plaats. Een stichtte een begin van brand, die algauw met zand kon ge doofd worden. Vrijdag 24 Mei vielen verscheidene vliegersbommen dicht de Dorpplaats en de hoeve Bal, alsmede alle omrin gende woningen, werden beschadigd. Een burger werd gedood. Zondag 26 Mei, ln den voormiddag, vielen verscheidene zware bommen rond de Tramstatie, alwaar verschei dene woningen zeer erg beschadigd werden. In den namiddag vielen verscheidene schrapnels op de Dorp plaats. waardoor wederom verscheide ne woningen erg beschadigd werden. In den nacht van Maandag 27 op Dinsdag 28 Mei vielen verscheidene obussen ten allen kante in de gemeen te, waardoor nogmaals veel schade aangericht werd. Den Zondag namiddag 26 Mei werd een jongeling door een mitraljeuskogel getroffen en op slag gedood. Geen Belgische soldaten werden al hier gedood of begraven. Lijst der burgers, alhier overleden en begraven gedurende de oorlogsda gen: Claes Edmond. 23 jaar, van Nij- len; Ghyssels Petrus, van Ouwegem; Delahaye Albert, 18 Jaar, van Gelu- veld. -40»- LEISELE Op Sinksennamiddag zijn alhier tal rijke groepen vluchtelingen aangeko men. Zij werden uit Veurne afgehaald door de eigenaars van autos uit Lei- sele, die zich bereidwillig daartoe ter beschikking hadden gesteld. Zij ver dienen hiervoor een hartelijk woord van dank. Het grootste deel der vluchtelingen kwam uit Theux, een Waalsche ge meente van ongeveer 6.000 inwoners, gelegen ten Zuiden van Verviers. Men vindt aldaar vereenlgd de metaalnij verheid van-het Luiksche gewest en de weefnijverheid van Verviers. De an dere vluchtelingen kwamen meest uit Limburg, Antwerpen en Brabant. Het strekt tot groote eer van onze bevolking en van het Inrichtend Co- mi teit, alsook van de Burgerlijke Wachten, die onvermoeid met de vluchtelingen naar de aangewezen hui zen gingen, dat na een paar uren alle vluchtelingen, meer dan 500 in getal, bij de burgers een gastvrij onderko men hadden gevonden. Moge de Almachtige God onze be volking onder zijn hoede nemen 1 POELKAPELLE Onze Gemeente is eene onder de ge lukkige geweest, die tamelijk goed zijn gespaard gebleven. Op het nippertje zijn we door onzen verstandigen Vorst gered geworden. We stonden geprangd tusschen twee vuren. Poelkapelle heeft slechts een lucht bombardement onderstaan, namelijk op het kruispunt der Madonna, waar op Zondag 26 Mei te 8 uur 's morgens een tiental bommen uitgeworpen wer den, met gevolg dat twee vrouwen werden gedood: Vrouw Noyelle, ge naamd Vanderhaeghe, en Philomène Carpentier, weduwe Henri Denoo. Verder nogal wat schade aan gebou wen en landerijen. Vele onzer soldaten zijn reeds thuis en gedemobiliseerd, terwijl een 25-tal nog afwezig zijn. Geen enkel officieel bericht van sterfgevallen is toegeko men tot nu toe. Nieuws is gekomen over Vangheluwe Hiialre en Thorrez Georges. Deze zijn krijgsgevangen en worden goed be handeld. Vrijlating wordt verwacht. Verder zijn alle diensten hier ook terug normaal, zooals scholen, post, trams, enz. Er wordt naarstig gewerkt op de Gemeente en de schade door de oorlogsdagen terug ingehaald. BESELARE Bombardement van Beselare. Vrijdagnamiddag 24 Mei: 1ste Beschieting. Obussen komen te recht op herberg Sleerin bij Ach. Ugille, veel schade aan huis en stallen. Dieren dood. Dooden 1 Fransch officier 1 vluchteling, uit Oudenaarde Van Wambeke Romain Camiel Van Lerberghe uit Beselare. Gekwetsten Titeca Cyriel, zwaar gewond. Wilfried De Wulf, licht gewond. Zaterdag 25 Mei2e Beschieting. 't Is nacht alles rust 1... velen in kelder of onderstand 'n Kruisvuur met de Plaats als mikpunt 1 Zondagnamiddag 26 Mei 3e Be schieting. Maandag 27 Mei: 4C Beschieting in voormiddag. Dinsdag 28 Mei 5e Beschieting in den voormiddag. Erge gevol gen 124 obussen (Brisants van zwaar kaliber) zijn ontploft in Beselare centrum bommen aller slag, 'n 300 bestookten de hoeven, weiden en velden te lande 26 Zijn niet ontploft en bleven steken. Aangerichte schade Gebombardeerde huizen 1. Op de Plaats De kerk kreeg 6 bommen. Dak doorzeefd en obusgaten al de rui ten stuk Brandvensters kapot Muren en meubels fel beschadigd, Toren in gaten en 1 zijtorentje afge rukt en ten gronde geploft De Pastorie en het Klooster zijn leelijk gehavend, Het huis van Meester Geo ont ving 4 bommen en 12 ontploften er juist rond, zware schade Ook de huizen van Bruggeman Gerard Pol Castelein en Charles Bayart zijn vreeselijk getroffen. Vandenbroucke Geri en Soenen Emilie. 2. Op de Zonnebeekstraat Wed. Jeroom Ryckebosch, Nuyt- ten Pené, Durnez Cyriel, Soenen Henri, Dewanckel Emiel, Herberg De Wegwijzer 3. Op de WervikstrSat Wed. Vandeweghe-Larnout en Ach. Ugille. Verder zijn velen huizen en stal len beschadigd en ruiten verbrij zeld 1 BESLUIT I Danken we den Heer dat we op onze Parochie maar één menschen- leven te betreuren hebben De rest wordt rap hersteld 1 We zijn immers Vlamingen OPGEPAST Lieve Lezeressen en Lezers, kunt ge me geen inlichtingen geven over mijn zoon Sergeant Albert Devis- scher 23e linie, 5e Komp., Stamn. 3/1U385073. Géo. EEN POSTABONNEMENT VAN NU TOT EINDE 1940 KOST 13 FRANK. 5. - «r DE POPERINGENAAR l ROESBRUGGE Wij kennen weer rust. Ook onze Gemeente werd een vier tal weken geleden overrompeld door de vluchtelingen die de grens over wilden. Al het mogelijke werd gedaan om die ongelukkigen onderdak en voeding te verschaffen. Bombardementen hebben wij ook her haaldelijk gekend. Verschillende huizen werden ingeworpen en veel ruiten, deu ren en vensters gebroken. De grootste schade werd evenwel aangericht toen de brug over den Ijzer door de vluch tende legers werd opgeblazen. De huizen van den Heer Dr Peel, van M. Gery Delplace-Creus werden hier door zwaar beschadigd. Aan de overzijde van den Ijzer werd ook zware schade aangericht aan den eigendom van Mevr. Camerlvnck-Des- marescaux alsmede aan enkele huizen daar dichtbij gelegen. De Brouwerij Fevs-Callewaert, gelegen op grondge bied Beveren, liep eveneens schade op. Jammer genoeg vielen een drietal inwoners der Gemeente als oorlogs slachtoffers. Evenals in de andere Gemeenten van den omtrek bieden onze banen een onbeschrijfelijk beeld van verwoesting wegens het door de Legers der Verbon denen achtergelaten oorlogsmateriaal dat grootendeels vernield werd en meestal bestaat uit zware en lichte ka nonnen, kleine autos, vrachtwagens enz. De grachten en weiden steken er van vol. KROMBEKE Jongste Oorlogsdagen Onze gemeente, ttz. den kom der gemeente zelf, heeft betrekkelijk weinig geleden van bombardemen ten. Slechts een dag werd het dorp zelf bestookt en werden enkele hui zen vernield. In het dorp was een Engelsch veldhospitaal ingericht in het klooster der Eerw. Zusters. Tal rijke gewonden werden er overge bracht en velen ervan zijn er be zweken aan hun verwondingen. Deze ongelukkigen werden begra ven in een nieuw kerkhof door de Engelschen aangelegd in een vlas schaard. De Poode-Kruis vaandels wapperen nu nog aan kerktoren en op het klooster. Vanaf den dag dat de Rood-Kruis- vlag op den toren werd geheschen bleef de gemeente zelf gespaard van bombardementen. Ingezetenen zelt der gemeente werden gelukkiglijk niet doodelijk geraakt. De burgers hier gestorven zijn allen gewonden uit andere ge meenten die hier overgebracht werden. Van een gedeelte van onze opge- roepenen hebben wij thans ongeluk kiglijk nog geen nieuws. De bosschen uit den omtrek, na melijk deze aan Het Jagershof De Lovie en St Sixtus wer den zwaar bestookt. Deze bosschen bieden verders een beeld van ware vernieling wegens al het materiaal dat er achtergelaten en vernield werd door de vluchtende Engelsche troepen. Omzeggens al het achter- gelatene werd zwaar beschadigd en buiten gebruik gesteld. STAD POPERINGE OPENBARE BOEKERIJ DAVIDSFONDS Ieperstraat £9. De Lezers worden verzocht al hun ontleende boeken terug te brengen op heden Zondag van 10 tot J:1 uur. HF.T BESTUUR# ZONNEBEKE. Plechtige H. Com munie. De Plechtige H. Communie, om reden van de omstandigheden uit gesteld, wordt nu gedaan op heden Zondag 30 Juni. De plechtigheid be gint te 7 uur (torenuur) en niet te 7 u uur; dit slechts voor één enkelen Zondag. BOEZINGE. De raming der oor logsschade komt aan de orde van den dag. Men heeft officieel medegedeeld dat de geteisterden deze moeten aan geven. Naar het schijnt, is er alleen kwestie van de schade en niet van het gestolene.' Daar zijn er heel veel die zullen spijtig zijn, want ze hadden hun boontjes te week gehgd met de zoete hoop eenige duizende balletjes op te rapen. Inderdaad, van hetgsen wij al hooren van 't geen de menschen gepakt zijn geweest, moeten er hier Vïle zijn die veel rijker waren dan men wel zou hebben gemeend; zelfs zijn er die langs alle kanten hulp vroe gen omdat ze niets hadden, en die nu al hun geld gepakt zijn. Langs alle kanten hoort men nu van duizende franken alhier en duizende franken aldaar. Zou dat wel overeen komen met hunne vroegere aangifte voor be ladingen of hun polis van brandver zekering? Het ware misschien wel best een weinig voorzichtig te zijn met de opgave daarvan, en niet te veel door vergrootglazen te kijken, want het zou kunnen heel verkeerd uitvallen. Niet vergeten dat pakken stelen is, gelijk op welke manier het gedaan wordt. Nieuws van t'onzent. Ver het grootste deel onzer gemobiliseerde mannen en jongelingen zijn resds te huis. Vijf-en-dertig zijn er nog weg, waarvan een-en-twintig nog geen teeken van leven geven. In Het Al gemeen Nieuwslas men als overle den: Maurice Vandeputte, rond Leu ven; Meester Roger Carpentier werd ingescheept te Walsoorden in Holland voor Dultschland als krijgsgevangene; van onze Secretaris A. Lepercque nog geen nieuws. Michel Devrieze kwam verleden week terug uit Bretanje. Weet ge? ...dat de zwartkijkers best ln hun onderstand of kelder zou den kruipen, en er niet meer uitkomen tot alles gedaan Is? ...dat ge niets moet gelooven van hetgeen de wel- weters over de situatie weten te ver tellen? ...dat men er verst mee komt met gewillig de wetten en verordenin gen na te leven? GELUWE. Dank aan onzen Ko ning. De bevolking van Geluwe is, zooals gansch Belgié, Z. M. Koning Leopold bijzonder dankbaar om het moedig besluit dat Hij in de mees' tragische uren genomen heeft. God weet hoeveel menschenlevens uit onze gemeente, 't zij van soldaten of bur gers en wier bloedvergieten toch nut teloos zou geweest zijn, door 's Ko- nings daad aan den oorlogsgruwel wer den onttrokken. De bevolking van Geluwe geeft aan Zijne Majesteit de verzekering van haar verknochtheid, eerbied en dankbaarheid en bidt den Almachtige Hem in deze bange tijden te sterken en te beschermen. Met voldoening zullen de Geluwe- IZie vervolg hiernevens.) Hoe Veurne den oorlog doorstond. Reeds van af 2* Sinksendag had onze stad een oorlogsuitzicht. Van alle kanten kwamen vluchtelingen toege stroomd, die. 't zij per auto. t zij per trein of te voet.in Veurne aanlandden. Van Oostende. Nieuwpoort, Brugge, enz., zond men de vluchtelingen naar Veurne, waar het een luilekkerland moest zijn. De bewoners deden hun best om de duizenden vreemdelingen te voeden en te herbergen. Na enkele dagen kwam schaarschheid aan brood. Nu was het een tijd van drukte, waarin zich vooral onderscheiden heb ben de Heeren Burgemeester Van Hee en Stadssekretaris Rathé, het perso neel van het Stadhuis. Z. E. H. Prin cipaal en de Zusters van 't College en al de Kloostergemeenten van Veurne, de Pompiers (als verkeersagenten) en de mannen der Tert. Wacht. Vooral voor wat de voeding der vluchtelingen aangaat, legde men ln 't College en bij de Zusters Annuntiaten. bij de Blauwe en Zwarte Zusters, wonderen van zelfopoffering, moed en wijs beleg aan den dag, bij zooverre dat de vluchtelingen als een kreet deden weergalmenNergens is men zoo goed als in Veurne Maar dan kwamen de mannen van 16 tut 45 jaar met duizenden toege stroomd uit Roeselare. leper en Pope ringe. Wat in de eerste tien dagen na Sinksen in en door Veurne getrokken is. grenst aan het ongelooflijkste. Op Donderdag 23 Mei moesten al de vreemdelingen naar Oostende vertrek ken en op 24 Mei, 's namiddags te 2 uur, werd Veurne voor de eerste maal met bommen bestookt. 26 Per sonen verloren hierbij het leven. Nu en dan kwamen nog vliegtuigen boven Veurne vliegen, tot op Dinsdag 28 Mei een hevig luchtgevecht boven onze stad plaats greep, gedurende het welk drie groote torpillen werden ge worpen, die de ruiten van de stad de den rinkelen en veel gebouwen be schadigden. Woensdag 29 Mei be'gon voor Veurne de groote marteling. De stad werd dan van dichtbij beschoten. De burgers die nog bij duizenden in de kelders ble ven zij konden immers niet vluch ten want ze wisten niet waar naartoe werden meestal uit hun schuil plaatsen verdreven door de Engelsche soldaten. Veel Veurnaars hebben de stad verlaten en enkelen verloren dan het leven. De stad werd een nest van machienegeweren en Veurne zou hard nekkig verdedigd worden. Wie nog in de kelders bleef zal niet zoo licht den Donderdag en Vrijdag onder 't bombardement vergeten. Op die dagen was het onmogelijk de kel ders te verlaten en velen moesten hon ger lijden. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni vielen honderden obussen op Veurne, zoodat de stad in een puin- Ploop herschapen werd. God alleen heeft ons onder zijn hoede genomen en ons veilig en ongedeerd uit de vernie ling gered. Den Zaterdag morgen heel vroeg werd de beschieting stop gezet en om 8 uur kwamen de eerste Duit sche soldaten in onze stad. Den Zon dag 2 Juni werden nog enkele obussen geschoten en vielen den Maandag zes bommen op onze stad. Dit zoo onvolledig verhaal vermeldt niet wie in de beschieting het leven verloor of verwond weid, dat vindt men op een andere plaats. Ook niet wat de Heeren de Grave, Trypsteen, Bulckaert en vele anderen en de leden van het Rood Kruis in 't algemeen voor de bevolking deden. Veel Veur naars hebben er hun leven aan te dan ken. Tusschen de bombardementen ging de Heer Trypsteen hulp verleenen aan wie in nood was. Veel stervenden en gekwetsten werden bijgestaan en vervoerd. Wie door Veurne komt moet beken nen dat geen enkel stad of dorp zoo algemeen vernield werd. De kerken, het Gerechtshof, honderden huizen, de beroemde Ceciliatoren, het Spaansch Paviljoen, de Spoorhalle, het College en de verschillende schoolgebouwen zijn niet gespaard gebleven. Water, gas en electriciteit waren afgesneden. Voeg daarbij het geweldig branden van talrijke bevoorradingsplaatsen en hui zen. Met lof mag men getuigen dat de Heeren Burgemeester en Sekretaris, alsook al de Geestelijken van Veurne. de stad niet verlaten hebben en steeds ten dienste stonden van de bevolking. naren het terug verschijnen van De Poperingenaar begroet hebben. Als een trouwe vriend zal hij U wekelijks komen bezoeken en U vertellen: het algemeen nieuws, het nieuws uit uwe streek en dat uit uwe eigen Gemeente. Hoeveel huisgezinnen leven nu nog ln een pijnlijke onzekerheid aangaande het lot van duurbare familieleden?... De Poperingenaar wil met U mede helpen aan alle opzoekingen naar ver dwenen familieleden, vluchtelingen, soldaten, enz. Wie vragen om inlich tingen in het blad wenschen te plaat sen wenden zich bij: Benoit Maertens, Meenenstraat 19. die verder voor de opname zal zorgen. OOSTVLETEREN. Vrije Volks boekerij. Groote schade werd hier aan toegebracht. Personen die leesboe ken beschikbaar hebben kunnen edel moedig bijdragen om een nieuwe Bi bliotheek samen te stellen, indien zij deze brengen bij den Bibliothecaris, E. H. Kapelaan. Dankbaar. OOSTVLETEREN. Geltenkweek- bond. Bokhouder Camiel De Poor- tere-Notredame. Noordhoek 7 (Beu ken hoek) te Woesten. Hij verzorgt voor den plaatselijken bond van Oost- vleteren: 1 Bok met keuringskaar t 1940, oormerk 1001; 1 Boklam met keu- ringskaart 1940; oormerk 1009. 40» OOSTVLETEREN BURGERLIJKE SLACHTOFFERS Drie inwoners van Oostvleteren zijn te betreuren: Vandeweghe Alexia. 29 j„ echtg. Dezaeyer Dionysius overl. 25-5-40, v. Oostvleteren; Merveillie Honoré, 73 j., echtg. Devos Leonie, overl. 28-5-40, v. Oostvleteren; Devloo Jules. 67 j., echtg. v. Coppin Ernestine, overl. 29-5-40, v. Oostvleteren. Decadt Charles, 52 j„ echtg. Gillioen Irma, overl. 29-5-40, leper; Cappoen Marie. 64 J., ongh., overl. 30-5-40, Re- nlngelst; Rousseau Jules, 52 j„ echtg. Debroux Clara, overl. 29-5-40, Boignée Mascandi, 107; Debroux Clara, 49 j„ echtg. Rousseau Jules, overl. 29-5-40. Boignée. Rousseau Camelia, 23 j„ Lichtpunten in oorlogstijd. Wat zeer weinigen hadden vermoed is werkelijkheid geworden. Ook over onzen uitersten Westhoek is de oorlog gekomen en was onae stad gedurende 48 uren het brandpunt van een hard nekkig treffen tusschen de vechtende legers. Maar ook lichtpunten zijn in deze Kerkelijke Diensten. De kerkelijke diensten hebben plaat; ln de Kapel der Eerw. Zusters Arme Klaren. Eiken dag wordt er de H. Ml; opgedragen te 6, 7 en 8 uur. 's Avonds Lof te 7 uur. uren opgegaan. Alle meningsverschil 1 g. u'brH v^roptpn nm ?Jph twiitr APB t werd vergeten om zich terug één te voelen. Tegenover wereldschokkende gebeurtenissen voelt de mensch zich een nietigheid in de handen der God delijke Voorzienigheid. Zoo konden wij vaststellen in de voorbije weken, een spontane hulp vaardigheid en dienstbetoon van in woners onder elkander om het ge meenschappelijk lot te verzachten. Zoo zagen we ook met veel voldoening een innig samenwerken, onder leidende persoonlijkheden, om hulp en redding te brengen waar zulks mogelijk was. Die samenwerking, geboren uit den nood van den tijd, zal zekerlijk haar weerslag hebben in de komende tijden. Wanneer de nood onder het volk komt, laat de echte leider zich kennen. Hij blijft, werkt en zwoegt samen m<»t zijn volk. Ook oorlogstoestanden hebben hun lichtpunten. GOED NIEUWS VOOR 'T VERKEER Dank de buitengewone bedrijvigheid van het Bestuur der Buurtspoorwegen, zal het verkeer in het grondgebied van bachten de kupe eerlang met het binnenland verbonden worden. Wan neer men er zou toe komen binnen kort de kleine brug van Elzendamme te herstellen, dan' is de toevoer van kolen, pannen en bouwmateriaal in onze streek verzekerd. Onze zeer ge teisterde bevolking zou het Beheer dei- Buurtspoorwegen dankbaar zijn mocht zijn initiatief in het zelfde tempo voortgaan om ons binnen een paar weken aan al 't noodige te helpen voor de herstellingen en het normaal leven in onze schoone oude stad Veurne. HERSTEL VAN DE KERKEN De werkzaamheden aan Sinte-Wal- burgakerk vorderen goed. Honderden vlerkante meter Kunst glaswerk die geheel of half vernietigd werden, zijn reeds vervangen door tri plex en glas, zoodat de tocht ln de Kerk met den dag afneemt. Tegen Zondag zal het goed doenlijk zijn. Het dak dat ook deerlijk gehavend is. ver andert stilaan van uitzicht. Het is een werk van lange weken dat van den eersten keer geheel in orde zal gedaan worden. Door de zorgen van de neer- stige werklieden is er tijdens de regen vlaag van Woensdagavond geen uf weinig water door de vouten gekomen. Maandagmorgen wordt een aanvang genomen met de herstellingswerken van St-Niklaas. 't Is ook 'n zware kar wei, daar 't gebouw langs binnen en het dak het ook zwaar te verduren hebben gehad. De Restauratie zal er ook grondig en definitief gedaan wor den en toch bespoedigd worden om de Kerk zoo rap mogelijk toegankelijk te maken voor het geloovig publiek. Wil in uwe gebeden gedenken de ziel van HEER JULIEN CARDINAEL Echtgenoot van Mevr. Irma "Bulcke. Landbouwer op de Toreele godvruchtig overleden te Veurne, den 26 Juni 1940. De PLECHTIGE LIJKDIENST heeft paats in de St Walburgakerk te Veur ne. op Maandag 1 Juli, te 10 uur. Dit bericht vervangt de rouwbrieven. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN VEURNE Op 15 Juni 1940 vergaderde de Ge meenteraad van Veurne voor de eerste maal sedert de bezetting. Acht leden waren tegenwoordig: M. G. Van Hee, Burgemeester; Schepenen Mevr. David en M. Blanckaert; Raads leden: HH. Jonckheere, Trypsteen, De steen, Demarey, Cordieu en Seys; Ra thé. Gemeentesecretaris De Heeren de Spot. Van Elsland en Hendrycks wa ren afwezig. Als e?rste punt kwam ter bespreking een leeningsontwerp voor steunverlee ning aan behoeftige huisgezinnen wier hoofd niet thuis is of in de onbe kwaamheid te arbeiden. De Raad stemde hiermede in en besloot een som van 100.000 fr. te ontlesnen bij de thesaurie. Vervolgens benoemde de Raad met eenparigheid van stemmen den Heer Albert Devloo, Doctor in de Veeartse nijkunde, tot vleeschkeurder voor de gemeente Veurne. in vervanging van wijlen M. Cyriel Devloo. zijn vader. De rekening der Kerkfabriek St-Ni klaas over het dienstjaar 1939 werd aanvaard zonder opmerkingen. Ten slotte werden twee tijdelijke vergunningen verleend op het stedelijk kerkhof. Hierna werd de zitting gesloten. KONIJNENDIE VEN Op den Nieuwpoortsteenweg zijn tusschen Zaterdag en Zondag laatst menscl.en op weg geweest die waar schijnlijk geen zegels voor het vleesch gaan afhalen, daar ze bij M. D. het groot konijnenhok, dat achter zijn huis stond, leeggeplunderd hebben. De moeite w;rd zelfs niet gedaan het dek sel op te lichten; een gat werd in den draad langs de zijkant gesneden. Vier der beestjes hadden de vlucht kunnen nemen, maar de overige waren spoor loos verdwenen. 't Ware te hopen dat deae onbeken de nachtridders, indien ze het nog mochten probeeren, bij de lurven mo gen gepakt worden. <o> WULPEN Gedurende de oorlogsdagen die wij doorstonden, vielen op onze Gemeente de volgende slachtoffers: Barbier Aimé, Wulpen; Debandt Suzanne. Wulpen; Thys Leonard. Kerkstraat 30, Hasselt; Goessaert Johanna. Ant- werpsche straat 3, Gent; Verllnden Emiel, Anselmostraat 63, Antwerpen; Denis Georges, rue de la Lune, Réves; Demeulenaere Willy, Roodestraat, Veurne. 40» AVEKAPELLE Eén manspersoon werd tijdens de gevechten gedood op Avekapelle. Deze is onbekend, daar alles geschiedde tij dens het hevig bombardement. De vrouw nam d? eenzelvigheidskaart mede en beloofde nog naar hier terug te komen. Waarschijnlijk is de man afkomstig van Brussel. co» te 10 uur Hoogmis: te 11 uur laatste Gelezene Mis. De uurregeling ig volgens den nieuwen tijd. BANGE DAGEN Onnoemelijke schade viel onze lieve stad ten deel gedurende een week, "an Zaterdag 25 Mei tot Vrijdag nacht 31 Mei. Voor de tweede maal in het verloop van ruim vijf-en-twintig Jaar werd ze door den oorlog geteisterd. Geen enkele straat zonder bescha digde. vernielde of uitgebrande hulzen. Vooral het gedeilte tusschen Lange- straat en Kaai, de omgeving der Sas sen en de Oude Veurnevaartstraat moesten er aan gelooven. Vijf brug gen over de Oude Veurnevaart werden opgeblazen en richtten onafzienbare schade aan. Het Albertmonument werd tamelijk gespaard. Doch de prachtige O. L. Vrouwkerk, terecht genoemd De Kathedraal van het Noorden ging op 29 Mei. Woensdag namiddag, onder een hevige beschie ting in de vlammen op. De talrijke kunstwerken en bijna gansch de schat der gewaden ln de sacristie zijn ver nield. Ook de Stadshalle op de Markt moest het ontgelden. Het St-Bernarduscollege. de Rijksmiddel bare Meisjesschool, het slot der Arme Klaren werden zwaar geteisterd. Doch met moed zijn de inwoners onzer stad. aan 't werk gegaan om hun erf en huis te herstellen. Bijna gansch de bevolking is weer op post en 't ge wone leven hervat zijn gang. Gas- en electriciteitsdienst is bijna volledig hernomen. Drukkerij-Papierhandel Marktstraat, Nieuwpoort Ik heb de eer de geachte bevol king kenbaar te maken dat, gezien mijn woonhuizen beschadigd zijn, ik tijdelijk huisvesting bekomen heb in de Schipstraat, Nr 33. Ik aanvaard er alle bestellingen van drukwerk, enz. en verhoop vast dat mijn geachte kliinten mij voorts hun vertrouwen zullen schenken. E. DUMON. Voor nieuwsberichten en inlas- schingen in «De Toekomst» ge lieve u ook aan bovengemeld adres te wenden. VERSCHILLENDE MEDEDEEL1NGEN De Heer Ortscommandant regelt alleen militaire zaken. Alle burgerlijke zaken worden geregeld door het Stads bestuur. De Heer Ortscommandant heeft zijn bureelen op het Stadhuis, eerste verdiep, nevens het kabinet van den Heer Burgemeester. De bureelen der Ortscommandantur zijn op;-n van 8 tat 12 uur en van 2 tot 6 uur. Dé territoriale bevoegdheid van den Heer Ortscommandant strekt zich uit over volgende gemeenten: Adinkerke, Alveringem, Avekapelle, Beveren, Booitshoeke. Bulskamp, De Panne, Eg- gewaartskapelle, Gijverinkhove, Hoog stad?, Houthulst, Izenberge, Koksljde, Leisele. Moere, Nieuwpoort, Oeren, Oostduinkerke. Pervijze. Ramskapélle, St-Joris. St-Rijkers, Stavele. Steen- kerke, Veurne. Vinkem, Wulpen, Wul- veringem, Zoetenaaie. Het bureau voor inlichtingen be treffende krijgsgevangenen en andere militairen, is ingericht Langestraat 145. De kantoren zijn open van 1 30 u. tot 2.30 u. Kostelooze dienst. Aanvragen voor bloem en benzine moeten ingediend worden op het Stad huis (inlichtingsbureel, van 9 tot 10 u.) ongeh.. overl. 29-5-40, Boignée; Jacob EGGEWAART8KAPELLE Nelly, 14 J., overl. 29-5-40, Godarville; Leblicq Pierre, 50 j„ echtg. Wauquier Amelie. overl. 29-5-40. Bierges; Van- aelannoote Henri, 40 j., overl. ">9-5-40. DoornikTouternel Anna, 15 J., overl. 29-5-40, Mechelen; Deltour Augusta, overl einde Mei 1940, Luik. Hierbij nog 10 Engeitche soldaten. Onze parochie is niet zoo erg gesteld geweest tijdens de gevechtsperiode als andere parochiën uit onze streek. Zoo goed als ongedeerd is ze uit den strijd gekomen. Ook kunnen wij met vreugde schrijven dat geen enkel slachtoffer gevallen is tijdens de bombardemen ten, hetgeen als nog het voornaamste mag beschouwd worden. tijdelijk verblijvende Schipstr. Nr 33, Nieuwpoort, gelast zich met het AAN LEGGEN, OPMAKEN en DOS SIERS van OORLOGSSCHADE. Vraagt hem alle inlichtingen die U kosteloos zullen verstrekt worden. VOORTAAN TWEE MARKTDAGEN Sedert 18 Juni worden twee markt dagen per week ingericht te Nieuw poort, nl. den Dinsdag en den Vrijdag. VOOR DE BEHOEFTIGEN Alle behoeftige gezinshoofden dit steun verlangen, moeten zich laten opschrijven ln de controle voor steun verleening en werkverschaffing. In schrijvingen worden ten Stadhuize ontvangen 's Vrijdags te 9 uur voor alle vrouwelijke gezinshoofden (wedu wen en echtgvnooten waarvan de man afwezig Is). Te 3 uur namiddag voor de gemobiliseerde gezinshoofden. Za terdag te 9 uur voor de gezinshoofden beneden de 45 jaar en te 3 uur namid dag voor de overigen. N. B. Steun mag enkel verleend worden aan diegenen wier Inkomen la ger is dan 45 fr. per week voor den man, 25 fr. per week voor de vrouw en 14 fr. per week voor andere leden van het gezin. Valsche verklaringen zullen streng gestraft worden! VERKOOP VAN De Toekomst - De Poperingenaar Elke Zaterdag namiddag zal ont werkblad te loop zijn bij F. Vande- velde in de Langestraat te Nieuwpoort. Vanaf aanstaande week geven wij volledige Rubriek uit Nieuw poort —to»— STEENKERKK Op nog aller monden ligt het je» spiek over het verlies van de achtbar# Familie Bulcke op onze parochie, wat gebeurde in volgende omstandigheden: 't Was op 27 Mei dat boven onze Ge meente esn hevig luchtgevecht plaats vond. Opeens stortte een vliegtuig naar beneden, op den achterkeuken van de hofstede Bulcke. hiermede gansch het gebouw vernielende en in brand stekende. Vrouw Bulcke, Ver- faillie Emma en hare 3 dochters Go- dclieve, Maria en Alice, verloreri hier bij het leven. Bulcke Kamlel werd in deerniswekkende!! toestand naar het hospitaal overgebracht, doch overleed er kort daarop. Zes Belgische solda ten. wier identiteit niet kon worden vastgesteld, schoten er ook het le ven bij. Nog volgende personen werden op Steenkerke gedood; Dams Karei. Geel; Vandenbos Louis, Sint-Niklaas-Waa»; Vanmalderghem Madeleine, Doornik; Robvn Leopold, Houlrage.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 5