er Oorlogsschade betaald Politieke gevan ge nen keerden terug Indrukwekkende Plechtigheid Wordt In de Crypte van den Uzertoren te Diksmuide Oorlogschade 9 Hulde werd gebracht aan de Politieke weggevoerden Officieele Berichten Wielrijders Opgepast Ter uitvoering van Openbare Werken AMBTELIJKE BERICHTEN RECHTBANK VAN IEPER POULIEN BERICHTEN PERMANENTEN DOKTER DANIEL PEENE Wel« elegen Handelshuis, Boomgaard straat 37, leper. Dicht bij de MarkL Inl. in zelfde straat Nr 18. y^elbeklante Herberg Het Half Maantje», te Avekapelle, dicht bij de kerk. Met werkplaats dienstig voor velomaker, zinkwerker, enz. Het dorp heeft een stielman van dien aard te kort, dus werk verzekerd. Aanvragen: Brouwerij Verlende, Loo. GASTON BOURDEAU J 3. - «"BE POPERINGENAARÏ tvijl boven aan het IJzermonument dat een gapende wonde, veroorzaakt door een bom. vertoont langs de zijde Tan Diksmuide de leeuwenvlag wapperde, werd Zondag namiddag U. In de crypte van den toren een indruk wekkende hulde gebracht aan de po litieke weggevoerden van het oorlogs jaar 1940. Naast het kruis, dat in den oorlog 1914-1918 doorschoten werd en enkele jaren geleden naar de crypte was over gebracht, werd door het Bedevaart- cotnité een rouwkrans neergelegd ter herdenking van den IJzertorenwach- ter Omer Lenvain, die met zijn Fami lie om het leven kwam te Diksmuide. Onder de talrijke aanwezigen tijdens ie huldeplechtigheid werden o.m. op gemerkt de HH. Clemens De Landts- heer. Prof. Frans Daels, Samuel De- vriendt, Juliaan Platteau, Adv. Leurl- ian. Bulckaert, E. H. Cyriel Verschae- Ve. E. H. Vincke, Pastoor van Kaas- kerke. De Moen. R. De Schrijver, de Familie Warris uit Brugge, en talrijke andere Vlaamsche personaliteiten en weggevoerden. Na korte woorden van den H. Ju- liaan Platteau, sprak Prof. Frans Paels volgende redevoering uit: Vlaamsche politieke gevangenen uit 1940, die, spijts al de doorstane folte ringen, hier aanwezig zijt in deze hei lige crypte van Vlaanderens offer- kruis, in naam van de honderd vijftig duizend bedevaarders aan den IJzer, brengen wij U den eeregroet, aan U en aan al degenen die zich konden redden Uit de marteling, maar nog niet de kracht hadden tot hier te komen. Met diepe droefheid knielen wij neer In eerbiedige hulde aan onze gefusil leerde of door ontbering vermoorde Vlaamsche broeders. Neemt allen uw eereplaats in, naast onze IJzerJongens, naast de geschon den en verbrijzelde zerken van Hel- denhulde, naast de tuchtkompagnies van het IJzerfront, naast Auvours, Fresnes, Cezembre en de Orne, naast de veroordeelde Idealisten uit het ak- tlvisme. naast de gesneuvelde jongens Uit 1940. Op dezen heiligen grond had het dubbel Vlaamsch lijden van den IJzer de Vlaamsche hand- en geestesarbei- ders weer terug tot een volksverbon denheid vastgesnoerd. De na-oorlog- ische tuchteloosheid heeft die IJzeren verbondenheid van bloed en offer trachten te breken met beheerderspos- ten en eereteekens. Vlaanderen, ge scheiden van Noord-Nederland, werd tot kolonisatiegebied voor Wallonië en Frankrijk. Met een interpellatie in de Kamers werd de moordpartij, op de schoonste Vlaamsche IJzerJongens ge pleegd, geklasseerd. In 1940 was er nog geen amnestie voor Vlaamsche oud- strijders uit 1914-1918. De plechtige belofte van gelijkheid in rechte en feite vóór den laatsten moordenden storm loop aan den IJzer afgelegd, was in 1940 bedolven onder kuituurraden en kontrolecommissies. Belgische loyau- telt! En dan kwam het ergste: terwijl onze Vlaamsche jongens onder mili tairen dwang geëmbrigadeerd waren ln een leger dat niet Vlaamsch mocht voelen, werd in Vlaanderen geplun derd, gebrand en gemóórd door eigen landgenooten, uit haat voor Vlaande rens levenskracht. Hooge ambtenaars van het Gerecht zonden bevelen uit ivoor honderden aanhoudingen van menschen die geen andere misdaad hadden begaan dan die van Vlaamsche volksverbondenheld. Massa-aanhoudin gen werden bevolen per telefoon. Op officleele dokumenten stond aangetee- kend dat iedere plaatselijke overheid mocht aanhouden al wie volgens haar .verdacht was ln zijn trouw tegenover den Belgischen Staat. Franschen en Engelschen hielpen gretig mede aan plunderingen, brandstichtingen en aan houdingen ln het door België bij ver rassing en door verraad overwonnen Vlaanderen. De volksvreemden en de volksver- Vreemden, de honderden die Vlaande ren verachten, maar Vlaanderen uit buiten, staken de handen uit de mou wen en hadden moed, geholpen als zij waren door de medeplichtigheid van de Regeering, van het Gerecht, van de anti-Vlaamsche kommando-posten in het leger en van de verbondenen die ons kwamen helpen. God zij dank, er zijn in Vlaanderen heele streken ge weest waar gerecht en politie er met één slag van overtuigd waren hoe af schuwelijk de bevolen misdaad was en die in verzet kwamen, terwijl ln an dere streken de moedige uitbuiters van een anti-volksche vaderlanderij op de vlucht sloegen, in sommige plaatsen een volle week vóór de komst van den Invaller, en al hun kommando-posten verlieten. Waarheid ls waarheid: in Vlaande ren werd de Invaller tenslotte als de redder begroet die orde bracht en een einde kwam stellen aan plundering, brandstichting en aan honderden wal gelijke politieke aanslagen op perso nen. Gij weet hoe de Regeering, die U ln Frankrijk liet uithongeren en uitmoor den. vanuit Limoges den Koning be schuldigde van landverraad omdat hij de moed had en de hoogere eerlijkheid ons volk niet te laten slachten tot den laatsten man ter verdediging van de Vreemde belangen waarvoor zij ge spannen waren. Hun lakeienschap heeft er niet weinig toe bijgedragen Jiw lijden nog te verzwaren. Zoogezegde «Vlaamsche» professoren t>rokismeerden dat zij rekenden op de vastberadenheid van de Belgische Re geering om ALLE verraders naar be- hooren te straffen. Onder die verra ders stond heel Vlaanderen, het echte Vlaanderen, met zijn loyautelt tegen over eigen volk, in de eerste lijn. Die heeren hebben op niets te rekenen, biaar integendeel af te rekenen met heel het Vlaamsche volk. Viaamsthe broeders, die als bij mi rakel aan een folteringsdood zijt ont snapt, de misdaad tegenover U ge pleegd is zoo groot en zoo schandelijk dat cok het eenvoudigste deel van het volk in Vlaanderen dat verraad van leiders er. regeerders vanzelf en ten Folie beet ft. Voor menigeen onder U zullen, na da eerste uren van blijde terugkomst, de eerste dagen diepe droefheid heb ben gebracht, wanneer gij zult hebben ingezien hoe menschen die sedert ja ren Vlaanderen hebben vervolgd, Vlaanderen hebben gebroodroofd, te gen Vlaanderen hebben gestookt, die ln feite de eersten van al schuldig zijn wan de tegenover U en de jongens ge pleegde wandaden, die daarenboven in hun lafheid de kommando-posten en de vertrouwensposten die zij bezet hiel den. hadden verlaten bij het geringste gevaar, hoe die menschen nu terug deze kommando-posten hebben be machtigd en hun vroegere kruiperijen tegenover de toenmalige macht .van den dag, nu ten dienste zoeken te stel len van de bezettende macht. Ontmoedigt U niet. Klaarheid komt. Heel Vlaanderen staat met U, niet om een wraak bot te vieren, maar om on verbiddelijk orde te scheppen, de nieu we orde van integrale volksverbonden heid, die afzetting eischt van onwaar- digen en bestraffing van schuldigen. Sedert twintig Jaar werden openlijk ieder jaar van op dezen IJzertoren de wanorde en de uitbuiting aangeklaagd, de volksverbondenheid geëischt. Dat geschiedde tegen alle heerschen- de machten ln. Daarom hebben wij, nu die heer- schende macht gevlucht is, meer dan wie ook het recht niets te schrappen van onze vroegere aanklachten en, om niet laf te zijn, de groote aanklacht van 1940 er bij te voegen. Meer dan ooit wil Vlaanderen orde, onverbiddelijke orde, hoogere orde. Orde «sicht tucht, tucht van volks- eendracht en volkssolidariteit ln het heden, met het verleden en voor de toekomst. Reeds in 1848, bij het onthullen van het praalgraf voor den vader van de Vlaamsche beweging, bezwoer Hen drik Conscience het Vlaamsche volk eendrachtig te zijn. Dat gebeurde op een kerkhof. Op kerkhoven is Vlaan deren het zoo gemakkelijk eens! Vlamingen uit 1940, bijeengekomen op dezen heiligen grond, laten wij on verbiddelijk en onvoorwaardelijk een drachtig zijn. Tucht en volksverbon denheid onderstellen eendracht en het opzij schuiven van alle persoonlijke voorkeur. Mocht deze nieuwe orde, mocht dit nieuw leven worden ingeluid door den eeregroet U, Vlaamsche politieke ge vangenen, toegebracht hier te Diks muide, waar het Belgisch gerecht in uw persoon, De Landtsheer, de 150.000 bedevaarders kwam aanhouden, en in de personen van uw makkers heel het bewuste Vlaanderen wou ke tenen; eeregroet U toegebracht bij de graven van de schoonste onzer IJzer- jongens, in dit Kruis waarvan de vier voetstukken herinneren aan vroegere verbannings- en folteringsoorden; kruis dat nu zelf in zijn flank de ga pende wonde draagt van het verraad van beschermersdat uw namen voor altijd in hooge eere zal houden en na twintig jaar te zijn geweest de vuist die de korst van Vlaanderens doodenakker doorbrak, nu zal worden het kruis van de Dietse verrijzenis. Wij zijn een volk. Na een dankwoord uitgesproken door den H. Clemens De Landtsheer, werd de plechtigheid besloten met een Wees Gegroet, voorgebeden door E. H. Verschaeve. IIBHSflBEBBIIISBSEBSBflBBBBIi DE KLEEDINGSTUKKEN DER GEDEMOBILISEERDE SOLDATEN MOGEN TERUG GEVRAAGD EN GEDEELTE LIJK GEDRAGEN WORDEN De aandacht van het Roode Kruis van Belgie werd enkele dagen geleden getrokken op de kwestie der kleeding- stukken die door onze gedemobiliseer de militairen aan de Gemeentebesturen toevertrouwd werden. Er werd ons onderdaad gezegd dat déze kleedingstukken van bijzondere waarde zijn voor een groot deel onzer gedemobiliseerde medeburgers. Wij hebben het genoegen U mede te deelen dat wij met de Duitsche Overheid tot een overeenkomst geko men zijn. Generaal von Falkenhausen, Gouver neur-Generaal, heeft ons volgende me- dedeeling gedaan Orders zijn door de bevoegde sectie van den Algemeenen Staf van den mi litairen Bevelhebber .gegeven opdat de kleedingstukken, op de Gemeentehui zen door de gedemobiliseerde soldaten neergelegd, aan dezen zouden terug be steld worden en opdat in de toekomst dusdanige stukken niet meer in bewa ring zouden gegeven worden. De militaire kleederen mogen zonder voorbehoud gedragen worden uitgeno men bet hoofddeksel. De Gemeenteoverheden zullen er wel voor zorgen dat de vesten en de kapot- jassen van de wapenteekens en het regimentsnummer ontdaan worden al vorens aan de belanghebbenden terug besteld te worden. De Duitsche Overheid vindt er geen bezwaar in dat deze equipementstuk- ken met hunne knoopen gedragen wor den. Ik ben ervan overtuigd dat uwe be volking deze tusschenkomst van het Roode Kruis van Belgie zal waardee- ren. De Directeur-Generaal, (Onleesbaar). Op bevel van den Kommandant der Feldkommandantuur 503 moeten zoo dadelijk, gezamenlijk rijdende (in groep) wielrijders, de eene achter de andere rijden. Voor de zekerheid van het verkeer moet dit onvoorwaardelijk gevorderd worden. Aan alle manschappen van het Rijkswachtkorps wordt bevel gegeven dit bevel stipt te doen naleven. Wielrijders, rijdt dus niet meer naast, maar achter mekaar. HET BELGISCH GRONDGE BIED ZAL ONTZEGD WOR DEN AAN DE LEDEN VAN DE REGEERING PIERLOT Uit Brussel meldt Belgapress Talrijke vooraanstaande personen, die naar Frankrijk waren gevlucht, komen nu naar Belgie terug. De meesten koesteren klaarblijkelijk het inzicht hun vroegere werkzaamhe den te hervatten. In verband hiermede meldt de «Brüs- seler Zeitung» dat gezien deze perso nen veel van hun prestige bij de be volking hebben verloren, het noodig is een streng onderzoek in te stellen over hun houding tijdens hun afwezigheid. Daarom werd met toestemming van de militaire overheid de proceduur van het onderzoek betreffende de houdtng der hoogere Staatsambtenaren en der Ge meenteambtenaren reeds bepaald. Tevens verneemt dit blad dat een verordening den toegang tot het Bel gisch grondgebied aan de in het bui tenland verblijvende leden van de re geering Pierlot zal ontzeggen» STAD POPERINGE (Vervolg van 1* blad) Onrechtstreeksche schade komt niet in aanmerking. Arbeidersstilstand, weerd «vermindering, verloren winst zijn als onrechtstreeksche schade te aanzien. Wie moet nu de aangifte der schade doen? De schade moet aangegeven worden door deze die haar heeft geleden desnoods door een gevolmachtigde handelende in zijn naam. Het is dus de eigenaar, de bezitter van het beschadigd roerend of onroe rend goed, die de schade moet opge ven. Vanzelfsprekend kunnen de erf genamen, in geval van overlijden, de aangifte doen, evenals de voogd dit kan voor minderjarigen. D? geteisterde hoeft dus zelf zijne aangifte op te maken, en niet het Ge meentebestuur, alhoewel dit hem wel kan helpen door aanduidingen te ge ven. VORM DER AANGirTE Wettelijk is de aangever aan geen enkel formulier gebonden. Het is echter verkieslijk, en, in het meerendeel der gevallen noodzakelijk, deze te laten opmaken door een be voegd persoon, ten einde later alle op zoekingen, moeilijkheden te vermijden. Dienen in de opgave vermeld: de naam en voornamen van den geteis terde, geboorteplaats en datum, bur gerlijke stand, beroep en woonplaats van den aangever, aard en bedrag der schade, juiste plaats waar deze werd aangericht, benevens de oorzaak der- zelve. Deze opgave dient opgemaakt ln driedubbel exemplaar. Eén ervan moet gezonden aan het Ministerie van Fi nanciën door tusschenkomst van het Gemeentebestuur, een tweede blijft berusten ten Gemeentehuize, een derde houdt de aangever in zijn eigen bezit. De schade moet aangegeven worden in de Gemeente waar ze geleden werd. De aangifte mag gebeuren op EEN enkel formulier voor AL de soorten van schade. Men kan echter ook eene aangifte doen per soort schade en deze laatste aldus onderverdeelen: 1) Schade aan onroerende goederen, dienende ter uitbating van een han dels-, nijverheids- of landbouwbedrijf; 2) Schade aan onroerende goederen welke niet dienen tot een der boven aangehaalde doeleinden; 3) Schade aan roerende goederen noodig tot het uitoefenen van een be- IBBBBBBBBBBBBBBBSBBSBBSBBSBBEBiE drijf, gereedschappen, machines, enz.; 4) Schade aan gewone roerende goe deren, meubelen, huisraad, kleederen, linnen, voorraden, enz.; 5) Schade aangebracht door een der bezettende legers; 6) Schade door opeischingen; D Schade door plundering. BELANGRIJKE OPMERKINGEN Dit alles is gezegd voor de eigenlijke opgave der schade, de formulieren. Tot staving echter dient de aangever bewijsstukken te bezitten. Deze bewijs stukken zijn bijvoorbeeld: schattingen, bewijzen van opeisching, enz. En hier willen wij uwe bijzondere aandacht op trekken: Laat uwe schat tingen opmaken, per soort, door vak- kundigen, welke door de wet als dus danig worden erkend. Het zal van U een uitgave vergen welke U ruim schoots zal vergoed worden, door tijd besparing, formaliteiten, enz. Ten andere volgens de wet van 1919 worden de aldus betaalde eereloonen door den Staat terugbetaald. Het spreekt vanzelf dat, wanneer men slechts enkele gebroken ruiten of stukgeschoten tellooren heeft te re- klameeren, men geen specialist hoeft te roepen om een bestatlging of schat ting op te maken! Doch, zoohaast een zeker bedrag bereikt wordt, is het in het eigen belang aan te raden, een deskundige bij te roepen. Het draagt ook bij tot de spoedigste regeling. De opgave der schade dient gedaan te worden IN GEWETEN. Misbruiken, zooals men er soms hoort vertellen van in de na-oorlog- sche jaren, mogen niet bestaan. Eene onrechtvaardige bedeeling der vergoe ding moet uitgesloten worden. Men mag niet meer schade aangeven dan er werkelijk is: de raming dient de weerde van 10 Mei 1940 te volgen. Voor schade door plundering dient men gebeurlijk een klacht tegen onbe kenden bij de politie in te dienen, en den datum dezer indiening te vermel den in de aangifte van oorlogsschade. Er is nog eene andere soort schade waarop wij uwe aandacht willen trek ken, namelijk de schade aan personen, t.t.z. dezie welke personen ondergaan ten gevolge van kwetsuren, overlijden, verminking, opgeloopen door oorlogs feiten. Nauwkeurig dient hier de schade omschreven met bijvoeging van de be wijsstukken. Door den Commissaris-generaal voor 's Lands Wederopbouw, Heer C. Ver- wilghen, werd een rondschrijven ge stuurd naar alle Gemeentebesturen. Hierin werd gewezen op de groote noodzakelijkheid een regeling te tref fen tot de oplossing van het vraagstuk der werkverschaffing. Daarom moeten alle Gemeentebestu ren onverwijld den Dienst voor Weder opbouw bekend maken welke werken onmiddellijk kunnen aangevat worden. De keuze der werken moet gaan naar deze die het meest arbeid vergen, die van openbaar nut zijn en geen groot gebruik van allerlei vervoermiddelen eischen. De flnancieering zal geschieden ofwel door voorschotten aan de betrokken Gemeenten, ofwel door subsidieering der werken. Voorschotten zullen verleend voor de werken die door de Gemeente moeten bekostigd worden. Deze voorschotten zullen een forfaitair bedrag beloopen van 1.000 fr. per arbeider en per maand. De subsidieering zal toegekend wor den voor werken van algemeen nut. Voor alle voorgehouden werken blij ven de goedkeuringen van Bestendige Afvaardiging, enz., noodig, maar een spoedprocedure zal hiervoor gevolgd worden. Desnoods mag beroep gedaan worden op den Dienst voor Weder opbouw. In gemelden omzendbrief wordt er ook op gewezen dat de Gemeentebe sturen de werkloozen, die steungeld genieten, twee dagen in de week kun nen doen werken. (Vervolg van blad) Wanneer wij ln t Kamp Le Vigeant 's avonds te 8 uur aankomen, omringd, lijk bij «en klopjacht, door de marok- kanen schietens gereed, geen eten dus drie dagen reis zonder eten en bijna zonder drinken! Blijde weerom lucht en velden te zien. Geen plaats in de barakken. Wij slapen met zes onder den blooten hemel. Het is hier bitter koud 's nachts. Binst de reis zijn drie personen van het treurig konvooi van dorst en ontbering omgekomen en één is krankzinnig geworden en huilde als een bezetene. Men laat de dooden ln den wagen achter. ZONDAG 19 MEI. Men kent hier geen Zondag, dat bestaat niet meer. Indeeling in werkgroepen van 25 per sonen. Een eerste konvooi van vijf honderd vertrekt naar Beauvoir waaronder ook de Vlaamsche vriend van Watou, De Vinck Maurice. In het kamp bijna geen eten, hoogstens 1/4 van wat men noodig heeft water met brood, en iets wat men linzensoep noemt geen vleesch, geen vet de eerste dagen. Geen zeep, geen papier, geen het minste contact met buiten, hermetisch gesloten achter den prikkeldraad, men belooft steeds en altijd, en er gebeurt niets. Iets wat op soep gelijkt moeten we in verroeste conservedoozen op slurpen en na acht dagen krijgen we eindelijk een blikken schoteltje met lepel. DINSDAG 28 MEI vertrekt heel het kamp Le Vigeant met beestenwagens naar Bordeaux, 's anderdaags verder over Toulouse naar Perplgnan. Elue (50 man in een wagen) naar 't oud Camp St-Cyprien, waar de Spanjaar den over een paar jaar gezeten heb ben. Wij worden uit de wagens gesla gen door de Fransche Gardes Mobiles, die gekend zijn om hun beruchte af ranselingen van de gevangenen. Een onzer vrienden (Carlier, 62 jaar) wordt neergeslagen en wordt zijn been gefor ceerd, hij moet op de autos gedragen worden. Een ander die zich omwendde om te zien wat er gebeurde krijgt een matrakslag in volle aangezicht. Met vijftig in autos gestopt onder huilende bevolking voortgereden naar het Zand- kamp St-Cyprien, waar een zure noor- derwind zand en keitjes als priemen in 't gezicht jaagt en verblindt... Is Cayenne of Siberië beter?... SEDERT 29 MEI IN St-CYPRIEN. Oude barakken in hout van primi tieve constructie, met teerpapier be slagen, bedekt met ijzeren golfplaten. Het is het oud kamp van de vroegere Spaansche Communisten, maar het is goed genoeg voor ons, alhoewel het veroordeeld was om af te breken. Vier rijen van vijftien barakken vormen ons Campo 8, plaats voor 3 k 4.000 man, alles omgeven door dubbele haag 2 m. hoogen prikkeldraad. ZONDAG 2 JUNI. Een Mis zou plaats hebben. De Commandant van 't kamp vindt dat dit geen nut heeft en verbood ze, zoodat er slechts enkele gebeden en de Evangelies worden voor gelezen. In het kamp nevens ons zijn nu ook geïnterneerden aangekomen. Er zijn een heele reeks Vlamingen bij: Ook Dr Bonus, Lagrou, enz. DINSDAG 4 JUNI. In de Infir merie is nog altijd geen enkel genees middel! Men moet maar creveeren! En wat voor de zieken toekomt aan voedsel wordt door de Baraque Service (Joden!) opgevreten! Een ware schan de! Dezen namiddag komt voor de eer ste maal de süreté onze namen en ge boortedatum opschrijven om zoo ge zegd onze zaak te onderzoeken. Zekere heer van het gerecht (ongev 65. jaar) De Paepe (Namur), komt in onze ba rak met minachtend gezicht. Op een navraag van een onzer pour avoir un peu de paille car nous n'avons presque rienantwoordt deze heer hooghar tig: «De la paille?! Non, des balles! DONDERDAG 6 JUNI en VOLGEN DE DAGEN breekt een algemeene be smetting van buikloop uit. Als eenig heilmiddel geeft men den raad ge stampte houtskool te eten. De besmet ting breidt zich derwijze uit dat onge veer zeventig procent aan de kwaal lijdend zijn. WOENSDAG 19 JUNI. Een ze nuwachtige Fransche schildwacht heeft dezen avond rond 9.20 uur geschoten naar een van de legionnaires, die naar het privaat wou gaan. De kogel drong het lichaam binnen ter hoogte van de borst en vloog door 't venster op een 1,80 m. afstand ervan, dan weer naar buiten. Alles in dit kamp is op jood- sche leest geschoeid en in Joodsche handen. De Joden vormen de meerder heid, 1.800 op de 2.000. Keuken, bu reau, service, infirmerie, dokters, het zijn alles en allen Joden en nog eens Joden. Het is voor ons werkelijk on gehoord, maar wij hebben niets te zeg gen. De Fransche commandant had aan de Belgen opgedragen politietoe zicht over het kamp uit te oefenen met dertig man. De Joden hebben zich er tegen verzet. Zij moesten de meerde, - lieid vertegenwoordige.i en er blijft dus nog een Belg over voor de oicte. 24 MEI 1940. Het kamp was vol ledig zonder water. Het water moest ln autotanks worden aangebracht, zoodat er zeer zuinig moest mee omgespron gen. Soms bleef de watertank lang weg en leed men dorst. Vandaag, nu de tank weer vreeselijk vertraging had, wilde ieder water hebben. De Fran sche Luitenant verbood het, maar de «wilde marokkaansche soldaat Mouki» bracht de potjes van de gevangenen tot bij de tank en vulde ze toch. De Fransche Luitenant bedreigde hem met zijn rijzweep en acht dagen cachot in dien hij het nog voortdeed. De conclu sie lag voor de hand. De wilden waren niet daar waar men ze aanwees. MENSCHEN DIE VERLATEN KINDEREN HEBBEN OPGE NOMEN De personen die verlaten kinderen hebben opgenomen of volwassenen wier identiteit onbekend is, worden verzocht al de inlichtingen aan het Roode Kruis te geven, Livornostr. 80, of Florencesuaa; 4, u Jdrusici. BELANGRIJKE ONDERRICHTINGEN Het ii streng verboden in het Publiek of in private Vereenigingen of Vergaderingen RADIO-UITZEN- DINGEN te beluisteren welke niet door Duitsche uitzenddiensten of er van afhangende uitgezonden worden. Verbod wordt ook opgelegd door een of ander middel dit te btwoordeeligen, toe te laten of er de gelegenheid toe te geven. 2. De HOUDERS VAN LEGER- PAARDEN die verlangen deze voor- loopig voor hunne diensten te blijven behouden, moeten dit aanvragen ten Stadhuize alwaar een kontrakt tus- schen den Burgemeester en den Heer Orts-Commandant zal opgesteld wor den. Zoo er inwoners zijn, in bezit van een legerpaard waarvan zij zich niet kunnen bedienen en er den last van onderhoud, in weerwil, moeten verze keren, mogen dit paard geleiden naar het centratiekamp te Diksmuide. Er zijn ten gebruike van de bevol king van Poperinge en bijzonder van de landbouwers, door de Duitsche Overheid, 13 legerpaarden ter beschik king gesteld, om in gebruik voor ze keren tijd te mogen behouden blijven. Deze paarden zijn gekampt in de wei de van «De Vetten Os», Bertenplaats. Degene die verlangen een dier paar den in gebruik te ontvangen, moeten zich ten Stadhuize aanbieden. 3. DE MILITAIREN VAN HET BELGISCH LEGER die in hunne haardstede teruggekeerd zijn. ZON DER BEWIJS VAN VRIJSTEL LING AFGELEVERD DOOR DE DUITSCHE OVERHEID, moeten dit bewijs bekomen door tusschenkomst van den Heer Orts-Commandant te leper. Evenwel, om zijne bureelen niet te belemmeren, is het te verkiezen dat de aanvragen door den Burgemeester zouden verzameld worden. De betrok ken militairen dienen zich dus ten Stadhuize te begeven zonder verder uitstel, alwaar dient aangegeven te worden: Naam en voornamen, plaats en datum van geboorte, huidifce woon plaats, militaire eenheid en stamboek- nummer. 4. Volgens de laatst ontvangen onderrichtingen mogen er geen REIS DUIVEN vrij buiten vliegen. 5. Tot nadere bepalingen is het verboden AARDAPPELEN TE ROOIEN (oogsten) soorten Gelder- sche Muizen of Krügers. (Besluit van 6 Juli 1940). 6. Bij besluit van 9 Juli 1940 wordt volgende wijziging gebracht betref fende de steun te verleenen aan de ECHTGENOOTE der SOLDI JTREK- KENDE MILITAIREN, wier echtge noot, wegens om het even welke re den, afwezig isOngeminderd het da- gelijksch steungeld voorzien ten be hoeve van kinderen ten laste beneden de 15 jaar en de vermeerdering der bijkomende personen, genieten zij niet enkel van den steun voor gezinshoofd, maar bovendien wordt hun ook dien toegekend gegeven aan de echtgenoote huishoudster. 7. Bij besluit van 28 Juni 1940 wordt de MAXIMA VERKOOPPRIJS DER BOTER vastgesteld als volgt: a) Melkerijboter: Verkoop door de Melkerij aan handelaars, per kilo gram: 23 fr.Verkoop door kleinhan delaars: 2ó fr. b) Hoeveboter: Verkoop door voort brenger aan handelaar: 20 fr.Ver koop door kleinhandelaar23 fr. 8. De kleinhandelsprijs VAN DE EIEREN, te "verkoopen aan den ge bruiker mag hoogstens 0,65 fr. tot 0,70 fr. bereiken. 9. Er wordt andermaal aan de bevolking herinnerd dat zij verplicht is, op zware straf, het ontstaan in hun hoving of op velden, van den COLO RADOKEVER aan te geven ten Stad huize. De bestrijding van dit zeer scha delijk insect is van het grootste belang voor den landbouw. De overtredingen aan de schikkin gen hierboven aangehaald worden door de voorziene straffen beteugeld. Poperinge, den 16 Juli 1940. De Secretaris, De Burgemeester, M. Couttenier, Dr J. Van Walleghem. AMBTELIJKE BERICHTEN BETALING VAN OPGEËISCHTE GOEDEREN* De Landbouwers en Inwoners van de Stad Poperinge, die opgeëischte leve ringen gedaan hebben aan de Stad voor het onderhoud of herbergen van vluchtelingen of soldaten, worden drin gend verzocht vóór Donderdag 25 Juli e.k. bij den Gemeenteontvanger, Boe- schepestraat 13, te komen voor de uit betaling ervan. Na deze datum worden de rekenin gen gesloten. Heling. Het kwam ter kennis van de politie te Wervik dat de genaamde Gall. Benonie en Desm. Camiel aldaar aan een landbouwer 2 paarden ver kocht hadden voor den spotprijs van 500 fr. Bij nader onderzoek verklaar den zij deze paarden van vluchtelin gen ontvangen te hebben met toelating deze te verkoopen. De beide betichten worden ieder veroordeeld tot 3 maan den gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot elk de helft der kosten, zonder voorwaarde. Diefstallen. Gall. Benonie, Lacr. Pierre en Vanh. Gaston, allen van Wervik, zijn beticht van zich aldaar plichtig gemaakt te hebben aan dief stal ten nadeele van Samain Paul. Gall, had 2 naaimachienen en een elektrisch strijkijzer weggenomen; Lacr. een thermosyphon en 60 kilos rijst; Vanh. wat potten en pannen. De rechtbank veroordeelt Gall, tot 3 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang. Lacr. tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang. Lacr. tot 2 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang; Vanh. tot 1 maand gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang, zonder voorwaarde voor allen. Zij moeten ge zamenlijk 1/3 der kosten betalen. Ontvreemding van een gesneuveld soldaat. Rad. Maurits, van Geluwe, ls beticht van aldaar op 28 Mei eene som van 50 fr. genomen te hebben aan een gesneuvelde Belgische soldaat toebehoorende. Ook zou hij zich een armbanduurwerk toegeëigend hebben. De rechtbank veroordeelt den betich te tot 1 maand gevang en tot de kos ten. zonder voorwaarde. Aanrijding met lichte kwetsuren. Vanp. H., van Wijtschate, in dienst van Clar. Gerard, die als burgerlijk verantwoordelijk opgeroepen wordt, had ln de maand November 1939, te midden de Groote Markt te leper, de wielrijder V. R., van Boezinge, aan gereden. V. werd licht gekwetst en zijn rijwiel beschadigd, doch hij werd to taal vergoed De rechtbank veroor deelt den betichte tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Hij moet echter de kosten der aanstelling betalen. Aangeslagen vuurwapen. Str. J„ van Elverdinge, werd aldaar drager bevonden van een tweeloopgeweer, kaliljer 12. Het wapen werd aangesla gen door H. W., toeziener van Waters en Bosschen. De rechtbank veroor deelt den betichte voor het feit B. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Het aan geslagen wapen wordt verbeurd ver klaard en de betichte moet gedings- kosten afdragen. Verkeersongeval. Cuv. V., van leper, had in Februari 11., bij gladdlg sneeuwweder, op den Kemmelsteen- weg met zijn auto de auto aangereden van B. J„ van Kemmel, alsook de wlelrljdster L. Z„ van leper. Deze liep enkele dagen werkonbekwaamheid op. De rechtbank veroordeelt den betichte voor de feiten A. en B., die zich men gelen, tot 140 fr. boete of 3 dagen ge vang. voorwaardelijk gedurende 1 Jaar. De West-Vl. Elektriciteitsmaatschappij is burgerlijk verantwoordelijk gesteld voor al de kosten. Dronkaard steelt een flets te leper. De genaamde Br. H., van Kemmel, werd in dronken toestand in de stra ten der stad aangetroffen, zich van een rijwiel bedienend dat naderhand bleek door hem gestolen te zijn. De rechtbank veroordeelt den betichte voor het feit A. tot 15 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Kolendieven. P. E. en M. C„ bei den van leper, staan terecht wegens diefstal van kolen op de spoorbaan Ieper-Roeselare. P. had er een drie- wielkar en M. ongeveer 1500 kilos ge stolen. De rechtbank veroordeelt de 2 betichten ieder tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot elk de helft der kosten, zonder voorwaarde. Zillebekenaars insgelijks op het bankske wegens kolendiefstal. De volgende personen, allen van Zillebeke, staan terecht wegens diefstal van kolen op de spoorbaan Ieper-Roeselare P. E., die veroordeeld werd tot 700 fr. boete of 1 maand gevang; T. C. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; C. H. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; B. A. tot 182 fr. boete of 8 dagen ge vang; H. S. tot 350 fr. boete of 15 da gen gevang; S. R. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; H. G. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; D. A. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; D. H. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; W. E. tot 182 fr. boete of 8 dagen ge vang; V. R. tot 210 fr. of 10 dagen gevang; C. C. en W. P. leder tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, zonder voor waarde voor al de betichten, die elk een gelijk deel der kosten moeten be talen. Het grootste gedeelte der ge stolen kolen werd aan het Gemeente bestuur van Zillebeke terug gegeven. Heling. Vand. L. van leper had een briefje van 50 fr. gevonden en dit aan zijne moeder B. I, overhandigd die aan de politie verklaard had met dit geld een paar schoenen te hebben ge kocht. Wegens heling wordt P. 1. ver oordeeld tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Vand. L. bekomt vrijspraak. Slagen. Desm. L. van Meenen die zich op 17 Maart in dronken toestand te Geluwe bevond had zich- aldaar, om eene nietige reden, plichtig gemaakt aan slagen jegens R. G. De rechtbank veroordeelt de betichte voor het feit A tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen, wegens dronkenschap tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, alles zonder voorwaarde. Diefstal. S. M., R., E. en M. alsook H. A., allen van leper, zijn beticht van diefstal van een aantal ijzeren poutrel- len voortkomende van de afbraak van de brug aan de Watermolen. Op 20-21 Februari hadden de 5 betichten samen 3 poutrellen verkocht aan de koopman D..., Veurnesteenweg te leper. Op 26-27 Februari hadden S. M. en R. samen nog 2 poutrellen verkocht aan denzelfden handelaar. Voor het feit A worden de 5 betichten ieder tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. Voor het 2« feit worden- S. M. en R. elk tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld,* voor waardelijk gedurende 5 jaar voor S. E. alleen. De betichten moeten elk 1/5 der kosten betalen. Openbare zedenschenning. V. O. van leper is beticht van zich op 3 Maart plichtig gemaakt te hebben aan openbare zedenschennis in de herberg van M. D., Veemarkt te leper, alwaar hij G. C. zou bedreigd hebben met een mes welke aangeslagen werd. De recht bank veroordeelt de betichte voor het feit A tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voor het feit B tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voor het feit C tot 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Het aangeslagen mes wordt verbeurd verklaard. Vrouwenslager. M. C. van Ge luwe staat terecht wegens slagen aan •zijne vrouw op 28 September. De rechtbank veroordeelt hem uit dien hoofde tot 70 fr. boete of 2 dagen ge vang en tot de kosten, zonder voor waarde. Hanenkamp. V. R., herbergier te Oekene. en H. S., ook van Oekene. zijn beticht van op 6 April een hanen gevecht ingericht te hebben. V. R. be vindt zich in staat van hervalling. De rechtbank veroordeeld V. R. voor het feit A tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voor de fei ten A en B die zich mengelen wordt H. S. veroordeeld tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang, zonder voorwaarde, voor de 2 betichten die elk de ka der kosten moeten betalen. Het aangesla gen tuig wordt verbeurd verklaard. 3 maanden oud, witte Leghorns. Te koop bij G. PHILIPPE, Drie Zot. tenstraat 20, IEPER. ALTIJD TE VERKRIJGEN BESTE KALK OM TE WITTEN in brokken en in poeder, bij: ROMAIN METSU-GODART Veumestraat 39 - Poperinge. Men MAAKT en VERMAAKT ook MANDWERK. Dank op voorhand. DAMES EN HEEREN Voor uw KOSTUMEN. MANTELS en beste KLEEDEREN in alle maten wendt U bij «DE VIER SEIZOENEN» Casselstraat 7 - Poperinge. BERICHT Bij deze maakt JOZEF PAPEGAEY, Casselstr., Poperinge, bekend, dat hoe genaamd geen huismeubels mogen ver. kocht worden door Vrouw YVONNE PAPEGAEY, echtgenoote van GAS TON DELANGHE. Opkoopers of de zen die reeds gekocht hebben zullen gerechterlijk vervolgd worden. VOOR UW Permanenten in boucletten of naar keus, wendt U bij A. DECROCK-BULCKAERT, Veurne straat, 1 IA, Poperinge. Tel. 369. DANIEC S1MOEN, bijgenaamd «Pun- te Veumestraat, 24, Poperinge, meldt hierbij dat hij alle Metselwerk aanvaardt aan genadigen prijs. Verzorgd werk. Ter trouwe. Bij hem ook te verkrijgen pannen, cement en zand. OVER TE LATEN ALLERHANDE LINNENGOED eveneens met ETALAGE en alle benoodigdheden voor winkel. Bij PROSPER CROO, Casselstr. 169, vroeger Aux VariétésPoperinge, aan 15, 25, 35 en 50 fr. Bij VR. DAN. SIMOEN, Veurnestr. 24, Poperinge. BOUCLETTEN NAAR KEUS. TANDHEELKUNDE Statiestraat 24, leper. MOND- EN TANDZIEKTEN GEBITTEN Open: van 8 tot 12 u. en van 2 tot 6 u. TE KOOF Jwee honderd vijftig schoone Pouliën, 11 weken oud. bij Maur. Vanexem, St-Sixtusstraat 23, Poperinge. TE KOOP GEVRAAGD 0kk asie Mansvelo en Vrouwenveio, in goeden staat. Doornstraat 11, Pop. GEVRAAGD ^oede Meid, reeds gediend hebbend, burgerskeuken kennend. Te Pope ringe. Adres ter drukkerij, Gasthuis" straat 15, Poperinge. VRAAGT PLAATS Qeftige Meid, kunnende alle werk, in boerderij, liefst rond Poperinge. Adres ter drukkerij, Gasthuisstr., Pop. jyfeisje, 19 jaar, om in huishouden te helpen. Julia Cuvelier, Nieuwkerke- straat, Dranouter. J^feisje, 15 jaar, om in huishouden te helpen. Raymonde Cuvelier, Nieuw- kerkestraat, Dranouter. Jongen, drie maanden op stiel geweest, bij beenhouwer, Maurice Feryn, Lo kersteenweg, Westouter. TE HUUR WIelgemenbelde Slaapkamer. Alle da gen te bezichtigen, 's namiddags. Alleen aan Vrouwspersoon. Priester straat 13, Poperinge. THUISGEKOMEN igchaap met lam, rond Poperinge. Adres ter drukkerij, 15, Gasthuis straat, Poperinge. VERLOREN jyjerriepaard, drie jaar oud, gewone baai. zonder teekens, onbeslagen. Terug te bezorgen tegen goede beloo ning bij Csmiel Gheldhof, landbouwer, Brielen. MAKELAARS- ZAKENBUREEL lb St-Elisabethstraat, IEPER Beheer v. goederen; - Fiscale Za ken; - Nalatenschappen-regeling; - Aan- en Verkoopen; - Verhu ringen - Leeningen- Verzeke ringen; - Overlatingen van han dels- en landbouwfondsen, eng. Volstrekte geheimhouding. Ernstige, Snelle en Goed- koope Bediening. UITSLAG VAN VELOKOERS TE HANDZAME." 44 Vertrekker». 55 Km. in 1 u. 27 min. Uitslag; 1. Desplender Leon, Handzame; 2. Rondelen Joseph, Kortemark; 3. Des- camps Jos., Harelbeke; 4. easier Geor ges, Staden; 5. Mommerency Omer, Kortemark; 6. Missienne Roger, Pit- tem; 7. Mahieu André, Dadlzele; 8. Taillieu Daniel, Meenen; 9. Goderl» Albert, Handzame. llll!llillllllll!llllllllllllillllllill!!lllllll!llll!lllllll!ll!lllllllllil!llllllllllllllllll!!lllll!llllllllllll!lllllllllllllllllOllllilllllll!IIIIIIIHIIIIIIl!IIIIIIHtllllHIIIIIIIIIMMI Het rondschrijven van het Provin ciaal Bestuur, van West-Vlaanderen, in dato van 22 Juni 1940, kent aan EENIEDER het recht toe om PERSOONLIJK de verklaring zijner geleden oorlogsschade op te maken. Door dit zelf persoonlijk te doen spaart men zich in vele gevallen groote kosten. GETEISTERDEN, die moeite hebt met het opmaken uwer aan gifte, wendt U in volle vertrouwen tot GASTON BOURDEAU, makelaar in goederen, gewezen Notarisklerk te IEPER, lb St-Eli sabethstraat (bij het Postkantoor), die U GRATIS raad geeft en voor U de verklaring opmaakt, indien gij het wenschL Bureel open, ieder Woensdag en Zaterdag, van 9 tot 12 ure en van 14 tot 18 ure. illlllHlllllllllllllllillllllUIIIIIUIIIIllllUIIIIIIIIIIIIIII

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 5