Uit mijn Oorlogsdagboek Bericht aangaande achtergelaten Oorlogsbuit (Jit 't Meenensche Ortskommandantur, Elverdingestr. 50, leper UIT MEENEN LEERGANGEN VOOR KLE1NVEÈTEELT DE WEEK IN ONS LAND 'T ROOS KRUIS ALLERHANDE NIEUWE TREINEN DE SAMENWERKENDE BRAND VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ VAN POPERINGE EXAMENUITSLAGEN K00GER TECHNISCH INSTITUUT IN ENKELE REGELS In huizen en hoeven, in stallingen, op weilanden bevindt zich nog OORLOGSBUIT. De personen bij wie zich nog welk danig oorlogsbuit bevindt, zijn verplicht hiervan aan de Kommandantur seffens kennis te geven, met bepaling van den aard der bij hen nog berustende waren. Voor het Arrondissement leper, aangeven KOKSIJDE (VERVOLG) verkocht voor dienstbetoon aan de be proefde families, waar de soldaten nog niet terug thuis zijn. Spijtig ongeval Zondag 11., in den voormiddag, was René Sesier, 11 jaar, met enkele makkers aan 't spel. Met een mes probeerde hij een stuk rubber door te snijden. Plots ontsnapte het mes en schoot naar het oog. Daar de oogwonde ernstig was, werd hij naar Oostende overgebracht, om de gelijke verzorging. Mocht hij spoedig te rug zijn met ongedeerd orgaan. Veel Koksijdenaars gaan elk jaar ter beevaart naar Adln- kerke, om te dienen ter Eere van deh H. Cornelius. Zondag 11. was het den eer sten Zondag van de Noveen. Op heden Zondag, tweede en laatste Zondag van de Noveen. Ouders, gaat er met uw kleintjes naar toe. Wie las reeds... de vertaalde werken van Oyen: De Baanbreker De Plunderaar De SneeuwbranderTarrant de Gewel dige De strijd om de Koningsden nen Of de mooie romans van Louisa Duykers: Zij die getrouw bleefStor men Rosa De Terugweg Allen te verkrijgen in de Openbare Boe kerij (Zusterschool op 't Dorp), eiken Zondag tusschen 9 en 11 uur. Beata Maria de dunis Heden is het juist een jaar geleden dat het klein kapelleke achteraan in dén hof van het Rustoord De Mijn werd inge huldigd en het beeldje, dat er prijkt, werd gewijd. Het is een O. L. Vrouw beeldje, genoemd Onze Lieve Vrouw ter-duinen Het werd vervaardigd door een Mechelschen kunstenaar, naSr een zegel in ws.s geslagen op een oude oor konde, behoorend aan de toenmalige Ab- dij-ter-duinen, hier te Koksijde gelegen. Het kapelleke zelf, in moufïen opgebouwd, staat vermoedelijk op den grond, waar vroeger de eerste kerk der eerste abdij werd opgetrokken, ten tijde dat de zee nog met zee-armen in d? duinen spoelde. Aldus is het sierlijk afgewerkt kapelleke een vroom aandenken aan schoone oude tijden. In Mei en Oktober komen vrome zielen er nederig knielen, den rozenkrans in de hand, Maria ter eere. Oktobermaand De maand van den rozenkrans. Alle christene huisgezinnen bidden den pater noster eiken avond in den stillen huis kring, of liever, ze komen hem bidden in het Lof te 7 uur. De kinderen vooral, voor wie geen belet kan zijn waar er goede wil is, zullen aanwezig zijn, om de mooie Marialiedèren te zingen en bijzonder om aan de Koningin van Vrede te vragen wat hun hart zoozeer verlangt. De foto onzer gesneuvelde en burgerlijke slacht offers van Koksijde zal eerlang in dit blad verschijnen. OOSTDUINKERKE Onderlingen bijstand Onze Maatschappij van Onderlingen Bijstand De Vertcnlgde Kustbewoners is van wal gestoken met een nieuw be stuur. Daar de Heer Louis Pylyser, voorzitter, en de Heer Julien Rathé, schrijver- schatbewaarder, hun ontslag Ingediend hadden, moest er bijgevolg overgegaan worden tot het kiezen van een nieuw be stuur. In de vergadering van 18 September 11. werd door- de overige bestuursleden tot voorzitter verkozen den Heer Victor De- langhe en tot schrijver-schatbewaarder den Heer August Pylyser. Hierbij past een woord van wel genteen den dank aan de uittredende bestuurs leden Aan den Heer Louis Pylyser, die reeds twee en dertig jaar bestuurslid was, waar van achttien jaar als voorzitter en steeds alios heeft gedaan wat hij kon om de maatschappij bloeiend te houden. Aan den Heer Julien Rathé, die reeds dertig jaar lang het lastige, soms ondank bare en zekerlijk niet genoeg gewaar deerde werk van schrijver-schatbewaar der met de meeste nauwkeurigheid en offervaardigheid heeft waargenomen. Aan den Heer Alfons Dezutter, die als bestuurslid altijd aanwezig was en met zijn nuchteren kijk in de zaken de maat schappij steeds heeft vooruitgeholpen. Ook mogen wij den Heer Victor De- deystere niet vergeten, die steeds met een ware edelmoedigheid en nauwkeurigheid zijn bodendienst verrichtte. Samen met de overblijvende bestuurs leden en boden hebben die uittredende leden met onverdroten ijver gewerkt om den ziekenbond van Oostduinkerke op te werken tot de bloeiendste maatschappij van geheel de streek. Daarom verdienen zij allen onzen besten dank. Het nieuwe bestuur zal zijn best doen om het oude in de voetstappen te volgen en het hoopt dat alle leden hun het vroe ger vertrouwen zullen blijven schenken. Van heden Zondag 29 September af beginnen de boden hun ronde en zij ver wachten overal een goed onthaal. Nu, meer dan ooit is gemeenschaps gevoel en onderlinge hulp een dringende noodzakelijkheid geworden. Nieuwe leden zijn steeds welkom. Examenuitslagen De Heer Willy Oyaert, 1* jaar Vee artsenij: met onderscheiding. De Heer Maurits Stockelinck, 2' jaar Apotheker: met vrucht. De Heer Valeer Marrannes, 1* jaar Apotheker: met vrucht. De beste gelukwenschen aan onzedorps- genooten. HEBT GE OOIT een goed woordje ge daan om een of ander kennis aan te zetten tot het abonneeren op dit blad. Dank erom. Doodelijk ongeval Vrijdagavond der verleden week deed er zich een doodelijk ongeval voor op de groote baan Meenen-Moeskroen, ter hoogte der Pont Neuf »-wijk. Omstreeks 5.30 uur kwam de fietser Constant Lagae, 59 jaar, wonende te Lauwe, langs de Vijf Wegengereden, in de richting van de groote baan. Op het oogenblik dat de wiel rijder den bocht inzwenkte, werd hij met geweld aangereden door een bestelauto van een brouwerij uit Lauwe. Dé onge lukkige werd de hoogte ingeworpen, om vervolgens loodzwaar op de straatsteenen terecht te komen, waar hij zonder' teeken van leven bleef liggen, hevig bloedend uit een groote hoofdwonde. Nadat de auto de fiets van het slacht offer aan stukken gereden had, reed hij nog wat verder, om in een gracht bezij den de baan terecht te komen, waar het voertuig kantelde. Constant Lagae werd in de herberg De Vijf wegenbinnengedragen, waar en kele oogenblikken later een geneesheer aankwam; deze kon enkel den dood vast stellen, veroorzaakt door een' schedel breuk. De politie stelde een onderzoek in en bracht het Parket van Kortrijk op de hoogte van het ongeval. Wanhoopsdaad De 70-jarige ouderling Pieter Vande- vijvere. uit de Lammerstraat 121, heeft zich Maandag morgen verhangen aan de waschkoord op den koer zijner woning. Sedert enkelen tijd was de ongelukkige ziekelijk en wanhopig om zijn toestand. Aardappelen vervoer E?n inwoner van Dadizele, die met een voer patatten op de baan was zonder de vereischte toelating, werd door de Rijks wacht Maandag morgen vroeg betrapt en kreeg proces-verbaal. Sedertdien werden nog meer aardappelen aangeslagen voor niet-toegelaten vervoer. Stralenbenaming Eenige straten van Meenen zijn her doopt geworden. De Vrijheidslaan wordt Guido Gezellelaan; de Pachthof dreef wordt Vlamingenstraat; de Lammerstraat wordt Julius en Maurits Sabbestraat; de Prins Albert- zal Koning Albertstraat en de Prinses Elisabeth- de Koningin Eiisa- bethstraat noemen; de Ontwapenings plaats wordt Leopoldplaats en de Wau- tersplaats zal Koningin Astridplaats ge noemd worden. Doodgereden Dinsdag avond reed Albert Verkinderen van Moorslede in velo huiswaarts, ko mende van zijn werk. Aan den Klephoek werd hij door een auto gehaakt en doo delijk gekletst. De ongelukkige werd naar St-Joriskliniek overgebracht, waar hij nog denzelfden avond overleed. Rantsoeneeringszegels De zegelkens voor October zullen afge geven worden vanaf Maandag a.s. op de uren en dagen die uitgehangen zijn. Alle rechthebbenden zullen echter moeten zorgen dat zij hun kaarten, die zij lieten afstempelen bij hunnen winkelier, bij tijds terugkrijgen. Misplaatste concurrentie Ten einde verbruikers aan te lokken en hunne rantsoenkaarten te bemachtigen voor drie maanden, hebben zekere win keliers een aantrekkelijk lokaasmiddel gebruikt! Zekere koopwaren, die moeilijk te vinden zijn, worden hier en daar te koop aangeboden aan allen... die hunne rantsoenkaarten laten afstempelen dooi den verkooper der zeldzame produkten. Terecht stelt men zich de vraag: Hoe komt het dat deze waren, die nergens te vinden waren, nu al met eens te voor- i schijn komen? Het moet wei passen, dat j olie, suiker, koffie, zout... nu juist te I voorschijn komen op het oogenblik, dat de verkoopers er het meeste voordeel kun nen uit trekken! Het zou wel onrecht vaardig zijn, dat de serieuse winkeliers, die in deze moeilijke tijden eerlijk hunne voorraden volledig uitverkochten aan de stadsgenooten. nu benadeeligd worden omdat ze niets achter hielden of omdat ze geen extra-oorlogsleveranciers bezigen die de voorgeschrevene rantsoeneerings- bepalineen kunnen ontduiken. Op zijn zachtst geheeten, noemen wij dergelijke handelwijze: misplaatste con currentie Meenen in rouw In een artikel Meen-n in rouw ver schenen in het weekblad De Waar heid lezen wij de volgende beschouwin gen. over den laffen en onzinnigen moord, door de Senegaleezen gepleegd op Dokter Robert Raveschot en Renaat De Nolf: Straks zullen vier maanden verloopen zijn sinds het drama begon. Op dien be- ruchten Zaterdag avond, 18 Mei, werden door een peloton Engelsche soldaten vier onzer stadsgenooten op de meest wraak roepende wijze, br.utaal en zonder de minste verantwoording, aangehouden en als de vuigste misdadigers weggevoerd. Dr Robert Raveschot, R. De Nolf, Mali- rits Dewyllie en Noyez waren de slacht offers. Waarom zij werden gevangen genomen, van welke euveldaad zij werden beschul digd weet nianand, om de eenvoudige reden dat zij vrij zijn van alle schuld en hun volstrekt niets ten laste kan worden gelegd. Dr Robert Raveschot. de door gansch de bevolking terecht geëerde en geprezen geneesheer, de voorbeeldige echtgenoot en vader, de man die zich niet het minst met politiek inliet en die na de dagelijk- sche taak te hebben volbracht niets meer verlangde dan het rustig verpoozen in den gszelligen familiekring, werd het ongelooflijkste is hier bittere waarheid op bevel van een Fransch kapitein, aan voerder van een bende woeste Senega- leezen, lafhartig neergeschoten als een hond op Dinsdag 28 Mei. Hij was niet langer bij machte de vermoeienissen van een lastigen voettocht, de ontberingen en het lijden te verdragen en verder kon hij zijn calvarieberg niet meer bestijgen. Te Marquillies, op vier km. van La Bassée, tusschen Rijsel en Béthune, werd zijn lijk in een gracht geworpen. Twee dagen later was het de beurt aan den karaktervasten Vlaming Renaat De Nolf, vader van 8 kleine kinderen, die bezweek ten gevolge der ontberingen toen hij, onpasselijk geworden, om een beetje watersmeekte, werd dat heni bru taal geweigerd en onnoemelijke mis handelingen hem door dezelfde Afrikaan- sche wilden toegebracht. Op Donderdag 30 Mei viel hij te Bambeke, tusschen Kassei en Duinkerke, op een paar km. der Belgische grens. Dat bij het vernemen der droeve mare de gansche bevolking van Meenen met ontsteltenis werd geslagen, zal men best begrijpen. Een gevoelen van grenzelooze afkeer voor die afschuwelijke wandaad en van diepe treurnis om het beklagens waardig lot der weduwen en weezen heeft zich van elk rechtgeaard mensch mees ter gemaakt. De schrijvers van naamlooze brieven, de opstellers van de zwarte lijstdie ook te Meenen b:stond en waarop tal van namen van eerlijke burgers voorkwamen, zijn in de allereerste plaats aansprake lijk voor dezen afgrijselijken dubbelen moord. En wat degenen betreft, die door kwaadaardige of eenvoudig lichtzinnige toespelingen of verdachtmakingen nog bij sommigen twijfel zouden doen ont staan over de onschuld der slachtoffers, dat ze er overtuigd van wezen dat ze zich wegens alle eerroovende aantijgingen vóór het gerecht zullen te verantwoorden hebben STADEN Burgerstand Geboorten. Gesquiere Joanna, d. v. Julien en Deleu Maria. Demeulenaere Omer, z. v. Camiel en Cornette Germaine. Spruytte Agnes, d. v. Maurice en De- graeve Margriet. Denys Daniël, z. v. Achiel en Lust Julia. Overlijden. Lamsens Maria-Theresia 72 j., wed. Willaert Victor. EERNEGEM Burgerstand Geboorten. Vanhoutte Cecile, d. v. Julianus en Germana Vandamme. Loncke Hubert, z. v. Frans en Grace Pol let. Cheyns Liliana, d. v. Albert en Delaey Godelieve. Huwelijken. Latré Aloys, v. Hout hulst en Vandenberghe Romanie-Agnes. Huwelijksbeloften. Casteleyn Napo leon en Puype Zoë, v. Woumen. Claeys Roger, v. Aartrijke eui Missiaen Alice. Overlijdens. Speecke Amelia, 80 j., wed. Rossel Ludovicus en Masschaele Augustus. Vanoverbeke Octavia, 75 j., wed. Spaans Louis. ROESELARE Leergang in het Duitsch In de «Patrla», te Roeselare. Avond les eiken Donderdag vdn Oktober, No vember, December, Januari '41. Eerste les: 3 Oktober, van 17.45 tot 19.45. Inschrijving: H. Matthys, Delaerestr. fi, Roeselare of lokaal Patria tegen stor ting van 60 fr. (Handboek inbegrepen). IBBBB3aBBBSS£BHBBBSSBafiSSSBB 4.000 HA. BRAAKLIGGENDE GROND TER BESCHIKKING VAN DEN LANDBOUW GE STELD IN HENEGOUWEN Naar verluidt zal de H. Yernaux, Kom- missaris voor den Heropbouw in Hene gouwen, een plan uitwerken waarbij 4.000 ba. grond die braak ligt en gelegen is langs de Haine, ter beschikking zal ge steld worden van den landbouw, dit ter bevordering van de voedselvoorziening van de bevolking. sssssasaszsBszaaBüaüGEBeaszR VIERDE BIJDRAGE. Vandaag hebben wij dus een groot deel van ranxrijk doorgereisd. Arm land! Onbevolkt en in vele plaatsen onbewoond, meer gelijkend op een wildernis. Nu, 't is waar, 't is oorlóg. 12' DAG: DINSDAG 21 MEI. 's Morgens lange stilstand te Savignac en te St-André de Cubzac, We komen om 12 uur aan te Bordeaux in het station St-Jean. Vandaar trekken wij met een elektrieke lokomotief door de eentonige Landes naar Dax, Pau, waar we wat verder een prach tig zient hebben op de Pyreneeën. Te Lourdes, goed ontvangen. Wij pas- seeren natuurlijk voor de grotte en in een vurig gebed vergeet ik niemand. Vandaar op Tarbes. Korporaal V. H. die lijdt aan angine. en de soldaat aangehouden te Abbeville, worden hier in 't hospitaal achtergelaten. Voort gaat het naar Lannemezar,, Montréjeau, waar er een schrikkelijk on- weder losbreekt. Ik sla een koutertje met een paar werklieden van de elektrische centrale, waarvan er een te Boezinge in 1914-18 gevochten heeft. Het is reeds donker als wij St-Gaudens voorbijsnellen. Wij blijven vernachten op een 50-tal km. van Toulouse te Carbonne. 13' DAG: WOENSDAG 22 MEI. 's Morgens rond 8 uur komen wij te Toulouse aan, waar wij een uur of twee moeten wachten. Hier vernemen wij dat wij naar Narbonne niet moeten gaan, doch op een 40 km. van Toulouse. In de Statie is er een schrik van militairen en yluchtelyigen. De manual ïaa Usi 4' Li nie blijven hier achter en we vertrekken langs een kleine spoorbaan langs Calom<- miers, Pibrac, Mérenville tot llsle-Jour- dain, klein stadje, hoofdplaats van een kanton van het departement Gcrs. Wij komen daar aan rond 12 1 - uur; twee treinen van ons regiment zijn ons reeds voorafgegaan. Iedereen is natuurlijk tevreden dat de reis gedaan is. We staan allen uiterst vermoeid en bijna uitgehon gerd. Wat een slechte organisatie! Uu, we mogen ons nog gelukkig achten dat spijts de menigvuldige alerten onze trein niet beschoten noch gebombardeerd wem. In afwachting van onze kantor.ne- msntsplaats in te nemen, krijgen wij njg wat soep. Het begint intusschen schrikkelijk te regenen en te hagelen. Wat een onweder. In de Statiestraat staat alles onder wa ter. De blauwe zakken, valiezen, enz., zijn gansch doorweekt. Ons kantonnement ligt op 3 km. van de stad op de baan van Lombez, bij het kasteel de Cantaret. De mannen zijn ge logeerd in de koeistallen en in een hun gaar van de hoeve en in de paardestallwn van het kasteel, dat wij zelf niet mogen gebruiken. De baan is op drie plaatsen overstroomd en we moeten in 't water tot boven onze schoenen. Wat is het me daar toch vuil! En de stad dan. In groote trek ken gelijkt het veel aan Montrichard. Heel veel straten en plaatsen met de klassieke namen: Avenue Carnot, Place Thiers, Place Gambetta. rue de la Répu- blique. Place de la République met de statige mairie en 't opschrift: Égalité, Liberté, Fraternitérues Lafayette, Pasteur, de Matz, de Strasbourg, enz. Veel winkels, een bedekte markt van lbi9, een oude kerk, dat is al 't bijzonderste dat ik gezien heb. De taal is hier natuurlijk Fi auevii, met Hiermede berióhten we de cursisten dat de leergangen voor kleinveeteelt her nemen den 1 Oktober 1940. We vestigen er de aandacht der liefhebbers voor ko nijnenteelt op, dat de leergang voor die teelt bijzonder aangepast is aan de om standigheden een minimum stalling en verzorging met daarbij een gepaste voe ding maken den konijnenkweek winstge vend. Na afloop van den cursus kunnen de curcisten. zoowel degenen welke den leergang voor hoenderteelt als voor ko nijnenteelt volgden, een examen afleggen. Een afgevaardigde van 't Ministerie van Landbouw heeft crifTirool over 't examen, dat evenwel niet verplichtend is voor de cursisten. De HH. onderwijzers worden desgevallend voorbereid tot het examen van voordrachthouder over Kleinveeteelt. Voor meer inlichtingen wend TJ tot den bestuurder van 't Instituut voor Klein veeteelt, H. L. DANNEELS. off. voor drachthouder. Aarsele (KanegemL DE WERKTIJD IN NEDERLAND GEWIJZIGD WEGENS DE VERDUISTERING Ingevolge de regelen van de verduis tering die dienen toegepast werden iii Nederland de werkuren gewijzigd als volgt Voor de kantoorbediendenOp alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 9-12.30 en van 13-16.30 uur. Des Zater dags van 9.00-13.00 uur. De middagpauze wordt dtts van 1 ]/2 uur verminderd tot 54 uur. De kantoortijd blijft 39 uren per week. terwijl de vrije Zaterdag namiddag behouden blijft. Voor dc werklieden zal bezwaarlijk een algemeen geldende regeling getroffen kunnen worden. De onderscheidene dien sten en bedrijven zullen zelve een rege ling moeten treffen, rekening houdende met alle bijzondere omstandigheden; die afzonderlijke regelingen zullen er uiter aard op gericht moeten zijnden duur van dc normale werkweek zooveel mo gelijk te behouden en den arbeid zoo weinig mogelijk bij kunstlicht te doen geschieden. IBBaBBBBBBBBEBSESBBBBBBBHBBB een sterk accent du midiDe inwo ners, die loeren achter hun halfgeopende luiken, zijn bruingebrand, zwartharig en kort gestuikt, de mannen met de beret basque, de vrouwen met groote strooien hoeden en meestal in 't zwart gekleed. Ik heb hier Adj. D., dentist uit V., ont moet. Hij is uit Bilzen, van het 7', den eersten dag van den oorlog naar hier ge komen. De jongen is totaal onder den indruk. Ik had mij reeds een pakje sigaretten gekocht aan 4,50 fr. (de goedkoopste). Vandaag kocht ik een pakje tabak van 40 gr. voor 4,50 fr. Echt zeegras en voor een pijp heeft men wel 10 stekjes noodig. Arme Belga! 't Zal uit zijn met rdeken! De keuken is nog niet opgesteld en met een stuk brood moet iedereen slapen gaan. biechten dag voor 't eten. Het apppi is hier om 9 uur en er is patrouille 's avonds en 's nachts. P. en ik slapen in onze kamionette onder de overdekte markt; 't is toch alleszins beter als buiten. 14' DAG: DONDERDAG 23 MEL 't Was wel 8 uur als we opstonden. Na al deze slapelcoze nachten op treinen doorgebracht, deed het ons deugd van eens te mogen liggen, al was het maar op een planken vloer! Gansch de morgen werd besteed aan 't afladen en vervoeren per kamionette van 't materiaal en bagage van onze Kompagnie r.aar 't kantonnement. Het fameus kasteel behoorde vroegpr toe aan de Markies de Panebeuf, die het overgelaten had aan zijn dochter Mme de la Rochette, die het zelf verkocht had aan een Zwitser, die wegens den oorlog naar hier niet kon komen en een gerant aangesteld had. Deze schijnt met ons niet erg ingeno men, daar wij het kasteel niet mogen be trekken. Den officier werd een kamer aangeboden voor 8 man te slapen op strooi. In 't begin van de mobilisatie had den de Franschen nochtans plaats gekre gen op Maar Ja, we_¥.ijn yan HOOGE BEZOEKEN AAN BRUSSEL Op 20 September jl. kreeg Brussel het bezoek van den H. Serrano Suner, de Spaansche Minister voor Buitenlandsche Zaken. Te zijner eer werd door Generaal von Falkenhausen, de Militaire Bevel hebber voor België en Noord-Frankrijk, een eere-receptie gehouden. Dr Frick, Duitsch Minister van Bin- nenlandsche Zaken, en Dr Ley, Reichs- organisator van de N.S.D.A.P., die een tocht maken in de bezette gebieden, be zochten eveneens de stad Brussel, waar zij door de Duitsche Overheden ontvan gen werden. DE FABRICATIE VAN MARGARINE ZAL NOG WORDEN VERHOOGD Door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening werd medegedeeld dat voor de maand Oktober de fabricatie van margarine nog zal worden verhoogd, en wel van 3.200.000 kgr. op 6.000.000 kgr., ten einde de verbruikers toe te laten de margarine, welke de zegels 3/1 en 3/2 vertegenwoordigen, te kunnen aanschaf fen. De winkeliers zullen hierdoor steeds kunnen voorzien zijn van den noodigen voorraad. DE VLAAMSCHE VISSCHERIJ LIGT STIL De bedrijvigheid slevhts na den oorlog hervat Zooals men begrijpen kan is voor het oogenblik alle bedrijvigheid onzer vis- scherij onmogelijk. Er kan thans niet zekerheid medege deeld worden, dat de visscherij, die In de laatste jaren zulk een ongemeenen bloei kende, en waarbij velen een bestaan vonden, stopgezet zal blijven tot na den afloop der vijandelijkheden. GEZINSVERGOEDINGEN Over de gezinsvergoedingen vernemen wij dat de Nationale Kas te Brussel in haar omzendschrijven van 14 September jl., gericht aan de Primaire Kassen, heeft medegedeeld, dat ook in het 3* kwartaal 1940 de gezinsvergoedingen op normale basis, en niet op 80 zullen uitbetaald worden. Dit bericht zal ongetwijfeld tal van onze lezers verheugen. Waarom lijden HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN I als de Wonderbare Bruine Poeder» van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. V oogenfcUkkeKjk «onder schadelijke (evolcee ven dose pijnen tuilen bevrijden. D* dooi 9. t poedarl 4 Ir, de driadubbolt don w. ij fieri 10,00 Ir. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of j vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt xe eens, U zult nooit geen an- I dere meer gebruiken. De mensehsn inderdaad zien ens zeer wantrouwig aan en logement is er moei lijk te verkrijgen. Ze kunnen maar niet goed verstaan waarom wij niet op liet front zijn. Ze betrouwen ons in alle ge val niet. 's Namiddags ga ik met de kamionette, Lt P. en onze Komanndant, naar Tou louse om inkoopen te doen met foerier D. Toulouse ligt op 33 km. van hier en wordt bereikt langs een heuvelachtige baan, van waar men een mooi zicht heeft op de Pyreneeën. Weinig groensels te krij gen en alles schrikkelijk duur-. Touiouse kricselt van vluchtelingen. Veel jonge mannen van 16-18 jaar die hier rondslenteren en verdere oroers ai- wachten. De jongens hebben in een. week bijna niets geëten. Heel veel auto's ook, meestal Brusselaars en Walen. In de Bank der Sté Générale wisselt men de groote bankbriefjes uit tegen 144 frank. Men mag evenwel voor niet meer dan 2.000 fr .uitwisselen per persoon en per 14 dagen. Men schrijft het op uw pas poort. Ik wissel 1.800 fr. uit voor de Kom- mandant en voor 2 anaere Sergeanten, 'k Zou willen dat het voor mij ware. In een chieke café drinken wij een goed glas. De andere verbruikers kijken ons misprijzend aan. Ik doe mijn briket vermaken: 4,50 fr. Terug in l'Isle-Jourdain vinden wij in de Avenue du 4 September een kleine ga rage om er te logeeren. 't Is nogal pro per. Doch er zijn heel veel mieren. Nu. we mogen niet te veeleischend zijn, daar er bijna overal vlooien tè vinden zijn. De ookter heb ik nog dezen morgen schriftelijk een logement zien afkeure.i voor de mannen wegens: infecté de ver- mine Hoe dat de menschen hier in zulke vuir ligheid kunnen wonen is onbegrijpelijk, 't Zijn geen huizen, maar krotten. De gevels zijn in geen tien jaar meer geschil derd. Voor iedere voordeur lwmgt er een gordijn voor de vliegen. In de gangen ieder huis is er een greppel, waar- VEEHANDELAARS BEETGE NOMEN TE KUREGEM Te Kuregem-Anderlecht werden in den loop dezer laatste dagen nogmaals een paar veehandelaars beetgenomen. Zoo werd de handelaar Maur. V., uit Poperinge, die aan een onbekende 2 var kens, 250 kgr. wegend, verkocht had, beet genomen. De verkoopprijs was 8.60 fr. het kgr. De koopier beloofde te regelen in het bureel van het slachthuis. Toen de ver kooper zich aldaar aanbood om het geld te ontvangen, bleek de koopier nergens meer te vinden. Klacht werd ingediend tegen den aftruggelaar. Anderzijds stond een koopman nabij de slachthuizen aan het onderhandelen met een mogelijke kooper. Binst een tijd van onoplettendheid van den koopman wist een deugniet gebruik te maken om de vaars, die 3.900 fr. waard was en die de koopman wilde verkoopen, te stelen en er mede van door' te trekken. MEEL AAN 16 FR. HET KGR. VERKOCHT TE LUIK Door de politiekommissaris van Ougrée (nabij Luikl werd een smokkelzaak In meel ontdekt. Hem kwam ten gehoore dat een hoeveelheid van 5.000 kgr. meel zou verhandeld worden om te Luik aan 16 fr. het kgr. te worden verkocht. Toen de vrachtauto met de 5.000 kgr. meel te Ougrée aankwam om de waar te leveren werd deze in beslag genomen door de politie. De drie Inzittenden, de genaamden W., L. en D., de twee laatsten slechts begeleiders, werden ingerekend, evenals de kooper. die later werd aange houden ln zijn woonst te Luik. Twee an dere tusschenpersonen uit Luik werden eveneens ingerekend. De bloem was afkomstig uit Frankrijk; de zakken waren nog gelood. IBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBB8SBB3 TALRIJKE VALSCHE STUKKEN VAN 59 FRANK IN DE STREEK VAN CHARLEROI In de streek van Charleroi werden in deze laatste maanden talrijke valsche stukken van 50 fr. in omloop gebracht. Een ijverig onderzoek werd ingesteld, dat leidde tot de ontdekking dat de valsche stukken afkomstig waren van Zigeuners, die te Couillet hun barakken hadden op geslagen. De daders werden aangehouden. De valsche stukken wegen slechts 14 gram in plaats van 20 voor de echte. Wat meer is. de valsch? stukken zijn minder-zilverachtig, dat wil zeggen dat hunne tint ietwat grijzer is, maar daar voor moeten zij vooraf wat van hand tot hand zijn gegaan. Als ze nieuw zijn, kan men er zich best aan vergissen, vooral dat het graveeren van het valsche stuk ten volle gelijk is aan dit der stukken welke uit onze Munt komen. BBBBE5BBBEESBBBBBBBBBBBBES1I DE KAARTEN VOOR PRIJSVERMINDERING OP HET SPOOR TEN BEHOEVE VAN KROOSTRIJKE GEZINNEN Ingevolge de afschaffing van alle ver minderingen op de lijnen van de Natio nale Maatschappij der Belgische Spoor wegen, is de afgifte van kaarten voor het bekomen van prijsvermindering, aan de Kroostrijke Qezinnen, geschorst. Soort gelijke kaarten die zoek zijn geraakt, worden eveneens niet meer vervangen. NIEUWE MUNT IN FRANKRIJK Het- Fransch Ministerie van Finan ciën deelt mede, dat in de naaste toe komst een nieuw bankbiljet met de beel tenis van Maarschalk Pétain, zal uitge geven worden. Terzelfdes-tijd zullen de vijffrankstukken, die tijdens den oorlog ingetrokken werden, thans opnieuw, doch met de beeltenis van het Fransche staatshoofd, weer worden uitgegeven. KOMMISSIE BELAST MET HET AANKCOPEN VAN GRAAN NAAR FRANKRIJK VERTROKKEN Naar gemeld weidt is een kommissie, belast met aankoopen van een hoeveel heid broodgraan, voor de Belgische bevol king bestemd, naar het Somme-departe- ment -vertrokken. In Frankrijk blijkt, niettegenstaande de oorlogsgebeurtenis sen, zooveel graan aanwezig te zijn, dat een deel daarvan voor export naar België in aanmerking kan komen. IS BRIEFWISSELING MET FAMILIELEDEN DIE IN HET BUITENLAND VERTOEVEN NOG MOGELIJK? Op dit oogenblik worden noch door de post, noch door het Rood Kruis, noch door andere organismen brieven aange nomen voor Frankrijk, Engeland, Ame rika, enz. Toch is het nog mogelijk met familieleden schriftelijk in betrekking te komen in het buitenland. Hiervoor moet men zich wenden tot het Rood Kruis, Livornostraat, 80, te B.-assel. Met toe stemming van de bezettende overheid kan langs het Rood Kruis om gecorrespon deerd worden met familieleden. Op ge noemd adres kan inen te dien einde een formulier invullen waarop naam en adres van afzender en bestemmeling moet ver meld worden en waarop men een tekst van zuiver familialen aard mag neer schrijven. De bestemmeling kan langs danzeifden weg, dus langs het Rood Kruis om, hierop antwoorden. DE AFSCHERMING VAN HET LICHT DER AUTOLANTAARNS De bevoegde overheid dringt nogmaals aan op de noodzakelijkheid om het licht der autolantaarns goed af te schermen. Het volstaat niet dat de lampen van een kap voorzien zijn, wanneer de kleine, vrij gelaten ruimte naar boven of recht voor uit gericht is. De gleuf moet naar onder zijn gericht. iEKBBKBBBBEBBBBEESflflBBBBSBEBI door het vuil water wegloopt. De meeste straten zijn niet geplaveid, doch bestaan uit harde oneffen keien. Na een avondwandelingske ga ik sla pen in de garage met P. en de ordonnans van ae Komandant. 't Was een slechte dag voor de bevoor rading van de mannen, oie natuurlijk erg klagen. 15' DAG: VRIJDAG 24 MEI. De ratten boven ons hebben schrikke lijk veel leven gehouden. Niemand zal verwonderd zijn als ik zeg dat het hier krioelt van ratten en muizen. 's Morgens om 5 uur zijn wij met de kamionette, Lt P. en twee foeriers, aan koopen gaan doen op de markt. Alles is er schrikkelijk duur: ajuinen 9 fr.. porei 11 fr., wortelen 5 fr. Gclukkiglijk kan men iets afdingen. In de Bapk Courtois wisselt men de 5 frank-briefjes uit tegen 143 fr.; de 20 frank-stukken aan 135 fr. Het andere pasgeld wordt niet uitgewisseld. In het i' Grand Hotel ligt de Generale Staf van Luitenant-Generaal Wybier. We worden gedurig aangesproken door Belgische vluchtelingen, die als uit den grond gekropen komen; doch nergens geen kennissen te bespeuren. Tot twee maal toe hoor ik met veel misprijzen over de Belgen spreken. In l'Isle-Jourdain mogen onze 4,7 ver huizen. Ze komen in stad zelf. in schu ren, stallen, verlaten huizen. Veel beter zijn ze niet, maar iedereen trekt zijn plan. Het bureel ligt in de rue Lafayette, in een burgershuis niet ver van de school. Ik breng een bezoek aan de kerk, die dagteekent van 1785. Ze is nogal mooi versierd en toegewijd aan St Bertrandus. Er zijn vijf altaren. Verders hebben wij de gewone beelden die wij in alle Fran sche keiken aanstippen: H. Johanna d'Arc, H. Germaine Cousin, H. Theresia van Lisieux en 't H. Hart met 2 Fransche vlaggen. (Wordt vervolgd.) INGERICHT VANAF 15 SEPTEMBER 1940 LIJN OOSTEN DE-TORHOUT T P 714 Oostrnde Snaaskerke Gistel Moere Eernegem Ichtegem Torhout V. A. 10.30 10.40 10.47 10.51 11.07 11.14 11.30 Torhout Ichtegem Eernegem Moere Gistel Snaaskerkt Oostende T P 715 V. 11.33 1145 11.51 11 58 12.00 12.06 A. 12.15 LIJN BRUGGE-TORHOUT-IEP ER-POPERINGE-HAZEBROEK EN HAZEBROEK-BRUGGE LANGS OOSTENDE Brugge V. 945 Haezebrouck V. 13 35 Loppem 9.56 Caestre 13.43 Zedelgem 10.05 Godewaersvelde 13 4» Torhout 10.22 Abeele 1354 Lichtervtlde 10.36 Poperinge 1403 Gits 1044 Vlamertinge 14.12 Beveren 10.50 leper 14.13 Roeselare 10.55 Zonnebeke 14.45 Moorslede P. 11.16 Moorslede P. 14.54 Zonnebeke 11.26 Roeselr.re 15.14 leper 11.48 Beveren 15.21 Vlamertinge 11.56 Glts 15 23 Fopering? 12.06 Lichtere elde 15.33 Abeele 12.14 Torhout 15 47 Godewaersvelde 12.20 Ichtegem 15.59 Caestre 12.26 Eernegem 16.03 Haezebrouck A. 12.35 Moere 16.03 Gistel Snaaskerke 16.10 GE ZIJT over ons blad tevreden Na 16.14 lezing, schuif het in h anden van een Oostende Stpd Oudenburg 16.20 16,28 gebuur of vriend, zoo steunt ge ons. Jabbeke 16.34 Dank erom. Varsenare 16.37 Brugge A. 16 44 Met 6 Oktober komt een nieuwe regeling in voege. Zoo wij tijdig in het heat zijn van de nieuwe uurregelingen zullen wij deze overdrukken in ons eerstko mende nummer. IN VRIJHEID STELLING VAN FRANSCHE KRIJGSGEVAN GENEN Naar het D. N. B. verneemt, zal Duitsch- land de Fransche krijgsgevangenen defi nitief in vrijheid stellen, die een der kwa len of lichaamsgebreken hebben, welke werden voorzien in de overeenkomst van Genève van 1929. Tevens is Duitschland voornemens het personeel van den ge zondheidsdienst, voor zoover het voor de verpleging der krijgsgevangenen niet meer noodig is, alsook de krijgsgevangen aalmoezeniers, terug huiswaarts te sturen. ■BBBBBBBBBBBRBBBBBBBRBRBBBRB ASSISEN VAN WEST-VLAANDEREN DERDE ZITTIJD Onder voorzitterschap van Raadsheer Van Thorenburg werd op Maandag 23 September de .3" Zittijd van het Assisen hof t an West-Vlaanderen geopend. Twee zaken komen op de rol voor: 1. Vrijwillige doodslag te Assebroek. Beschuldigde Jockyn Abel. Verdediger Mr Sabbe, advokaat te Brugge. Openbaar Ministerie Subst. Buysse. 2. Brandstichting te Brugge. Beschul digden: Honay Georgette en Van Me- chelen Marie-José. Verdedigers Mis De Spot, De Wulf en Geyssaert, advokaten te Brugge. Voor de eerste zaak zijn 4 dagen ge steld, voor de tweede zaak slechts twee dagen. ■BBBBBBEBBEBBBKCBSBQSaSSSErB FERRONNERIE ET FONDERIE DU LITTORAL Société Anonyme a Nieuport. Par suite des circonstances l'Assemblée Générale de notre Société n'a pas eu lieu a la date prévue du 18 juin 1940. MM. les Actionnaires sont priés d'assister a l'As semblée que aura lieu cette aimée le 16. Octobre 1940, a 10 54 h., dans les Bureaux de l'Usine. Ordre du Jour: 1. - Rapport du Conseil d'Administrafion et du Collége des Cont- missaires2, - Examen et approbation du bilan et du Compte Profits et Pertes au 31-3-1940; 3. - Décharge a donncr a MM. les Administrateurs et Commissaires4. - Nominations statutaires. Les Action naires désirant assister ou se faire repré- senter a l'Assemblée doivent se confor- mer a l'art. 26 des statuts. l.cs Dépots des titres sont re<;us jusqu'au 11 octobre 1940 inclusivementa la banque «Krediet voor Handel en Nijverheid j>, a la banque de la «Société Générale de Belgique ou a leurs agences ou a tine banque au choix des Actionnaires. Ee Conseil d'Admi nistrafion. iSBBBBBBBBRBBBBBBREBBIBBBBBBB - gesticht in 1904 - IS DE BESTE EN VOOR- DEELIGSTE 1. - Omdat de Bestuurraad samengesteld is uit Poperingenaars die van iedereen gekend zijn 2. - Omdat al de aandeelhouders Pope ringe bewonen 3. - Omdat het gestorte geld in Pope ringe blijft: 4. - Omdat de Maatschappij reeds een aanzienlijk reservefonds bezit: 5. - Omdat de brandschaden ten spoe digste geregeld en vereffend worden: 6. - Omdat de premiën verminderd wor den 15 r/o* vanaf het vijfde jaar. Alle inlichtingen te hekomen bij de H. JULIEN VANDOOREN, Zaakvoer. der, leperstraat 23. POPERINGE. IEBSBBBaBBBBBBBB19BBBHBaBBBB UITGEBREIDE SMOKKEL HANDEL IN VALSCHE CACAO TE BRUSSEL Te Brussel werd door de politie ook een uitgebreide smokkelhandel ontdekt, dit maal in valsche cacao. De verhandelde waar, 13.500 kgr., ge lijkt op cacao, maar is veel grover. Het bedoeld produkt wordt eigenlijk gemaakt van de schillen van cacao die men heeft gemalen. Dit diende totnogtoe alleen voor veevoeder. In de fabrieken, o.m. te Merk- sem. is er minstens 1 millioen kilogram voorhanden en wordt het er verkocht aan 0,45 fr. het kgr. als veevoeder. De smokkelaar had dit nu in cacao herdoopt en verkocht het aan den prijs van 6. 12, 25,50 fr. per hoeveelheid van 1000, 500 en 100 kgr. Per kgr. werd 32 fr. gevraagd. Verschillende lieden werden aangehou den als zijnde betrokken bij deze zaak. HB3C3SBBBS3B3BE2Z3ESÏÊB13Q32X5 ONTSLAGNEMINGEN, SCHOR SINGEN EN BENOEMINGEN VAN BURGEMEESTERS Bij besluit verschenen in het Staats blad werdan: Het ontslag uit hun ambt aanvaard van de H. Dossche P., Eurgemeester te Oostroozebeke en van de H. Degreeuwe, Burgemeester te Eesen;' Geschorst voor een termijn van 15 da gen, de H. Mahieu-Liebaert, Burgemees ter te Roeselare; Het ontslag, op hun aanvraag, verleend aan de HH. V. Vandenbulcke. Burgemees ter te Zonnebeke; A. Bekaert. Burgemees ter te St Baafs-Vijve en Cossement A., Burgemeester te RollegejnkapeBe; Werden benoemd tot. (Burgemeester te St Joris-bij-Nieuwpoort: de H. Hille- waere C. en tot Burgemeester te Rolle- temkapelle: de H. V. Vuvlsteke, HOOGESCHOOL VAN LEUVEN 2' Doctoraat Geneeskunde. Met on derscheiding: Leon Verbeke (Ge!uvc!d); Met voldoening: Gerard Y o ne e (Marke). 2e Doktoraat. Met voldoening: Ro bert Adriaen (Poperinge), 3« Jaar Burgerlijk Scheikundig Inge nieur. Met onderscheiding: Croquey Gerard (Kemmelj. 3° Doktoraat Genees-, Heel- en Ver- loskunde. Met onderscheiding: Ton- qtiet Henri (Kemmel). 3e Jaar Apotheker. Met voldoening: Moncarey René (leper). 3e Kandidatuur Geneeskunde. Met voldoening: Danneels Jozef. 1° Kandidatuur Apotheker. Met vol doening: Louwagie Jozef (Roesbrugge), le Jaar Apotheker. Met voldoening; Willy Debunne (Meenen). le Doktoraat. Met onderscheiding; Jozef Hondeghem (ReningeisG, l6 Jaar Germ. Philologié. Met vol doening: Victor Vercruysse estvlete- ren). 3" Kandidatuur Geneeskunde. Met voldoening: Robert Legrand (De Panne). le Jaar Advokaat. -Met onderschei ding: Van Wonterghem (leper). HOOGESCHOOL VAN GENT Burgerlijk Conducteur. Met onder scheiding: Omwal Fernand (Adinkerke). Onze beste gelukwenschen. 1 fBBBBBBSBBBBBBBSBSKBBBflMaU STUIVERSTR. 108 - OOSTENDE Bijzondere Scltaoi voor Technische Injnvnieurs. EXAMENUITEIAGEN 2 Zittijd 1949 1. - TOELATINGSEXAMEN MET GROOTE ONDERSCHEIDING: Lievens Albert, Kumbeke. MET ONDERSCHEIDINGDgjunck- heere Willv, Pópériligé; Heièwaut V> in ter, Brugge; Engels Jan, OostendeDe Coene Frans, Klerken. OP VOLDOENDE WIJZE: Melis Jan, Breedene) R'aédkélbóom Elie, Oostende: Vantyghem Maurits, I.eke. 2. - OVERGANGSEXAMEN A. - Afdeeling Scheikunde. Eerste Proef. OP VOLDOENDE WIJZE: Dumórtier Paul, Roeselare; Bryon Audré. Ko^kelareCarbonez Geor ges, Roeselare. B. - Afdeeling Werktuigkunde en Electriciteit. Eerste Proef. MET ONDERSCHEI DING: Vandekinderen Edmond, Bree dene. OP VOLDÓteXDE WIJZE; Rahir Pierre, NieinvpoortDevvaele Robert, BreedeneVande,nbrande George;, Oost ende; Devooglit Roger. Oostende; Du bois Georges, Middelkerkc- er dorrs Julien, Steenbrugge. 3. - EINDEXAMEN DIPLOMA VAN TECHN. INGENIEUR A. - Afdeeling Werktuigkunde. MET ONDERSCHEIDING: Vander- beke Erniel, OostendeDeiever Raymond, Breedene; Knockaert Cyriel, Ichtegem. B. - Afdeeling Electriciteit. MET O^DERSCJI-EIDING: Gjrdw" Hector,, Torhout; Dcschepper Leun, Ent- Kruis. V Getuigschrift voor Technisch Tcese- naar. MET ONDERSCHEIDING: Bruynboghe Johan, Torhout. <atiaBseBBzaas3KBiiBBH8£seaaiia Tg Brugge werd de beenhottner Jean Yandcpbusschén, wonenjf R7C1" straat, geëlcctrocuteerd wijl hij aan ht« werk was. Hoe het ongeval juist, gebeur de werd niet bekend gemaakt. In Californië werd liet 3-jat'ig k.:.e:e va'n de rijke familie de Tristan ontvoerd. De ontvoerders vröegqn een lo geld \-n 100.000 dollar. Gclukkiglijk koiiden ce ontvoerders ontdekt worden; het kina was ongedeerd gebleven, Te Leuven werd bet altaar n O. L. Vrouw van Lourdes in de u(.e Karthuizenrij geplunderd. Daarna ll0'Y den de schikken, maar te Jergect-, kerk in brand te steken. Te Wakken werd een 'grooO.'Hw- laar aangehouden die werkte niebty -u facturen, met namelijk aan de k.eii delaars een rekening af te let erV valsche prijzen ,éu Gaarneu en- y-' cifeus retmnfirgj^ NvadVolf de jui.- gcrekeu.de prijzen ,warcu.-qpge y Te Kortrijk viel de 54-ja -t Jos. Neurinck-Yanneste. woiiénq sionistenstraat, van een trap. liep zij een schedelbreuk ojf c" kort daarop. - :- Te Ne véle kwam bet ,ot J-,w,Ur! oploopeude twist tussében de g ZM. Prosper en Trifoon Kueu\e v ,^et verre dat de ecne zich wa.P'l.V yoi;: spade en de audel'e met éen c.:n Prosper zijn broeder bedreig1 spade nam de andere een ha'"-: broc: J er mede op het hoofd xa" n33r hui! die ten grónde viel maar kon sukkelen \vaar hi) kort K,u.:l. een schedelbreuk bezweek. V St veis werd aangehouden. arbi 1 Te Zwevegem werd ]lCt Yoets Titles tijdens zijn w way. tion Verrast en tusschen t« van een goederentrein i;jk iii.seV,'£r. werd de borstkas ged „ordea en moest naar een khmek gebracht

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 4