iloe¥@r staat het met den Oorlog Peter Pauwei Rubens De Woekerhandel In den Storm Na den Storm? MISSIE-ZONDAG Geen "PAKKET,,... maar een "PAKSKE,, 'KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS. 3e Basiliek van ECoekeiiterg HEDEN ZONDAG Onze Missionarissen] STEUNT ZE én mei ~eld én met gebeden 1640-1940 Woekeraars loepen zware straffen op maar toch worden nog steeds anderen betrapt BONDAG 20 OKTOBER 1940. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN «DE POPERINGENAAR Uitgever: Sansen-Vanneste, Poperingre. Telefoon Nr 9. Poatch. Nf 1SS.70. EEN J POSTABONNEMENT 1940 IN BELGIE KOST: 3 Maanden 7,frank i 6 Maanden 13,50 frank j 1 Jaar 25,frank J A-t kit dat er ken tim verantwoordelijk voor hun artikels. TARIEF VOOR BERICHTENt ■wnaaH Kleine berichten 1,50 fr. Gewone en Notar. 1,25 fr. In Stadsnieuws 2,00 fr. Rouwberichten 10,09 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. !iiitiiini!iiiiiiiiiiiitiBii!iiiiiiiiii!iit:;i!iii ntiinmir V7ë weten er alles van; al schijnt het bij ons nog niet het ergst te zijn, wanneer storm losbreekt. 't Kan plots beginnen met wind stoot en neerslag. Dan kan de wind loeien en huilend over 't land sche ren; dan kunnen de draden van te lefoon en electriciteitsleiding zoo akelig meêspoken in dat helle-con cert. Dan krijgen we van die rukken en snokken dat we dachten dat heel ons huis zal meê- en opgenomen worden. We gelooven dat het elders nog geweldiger toegaat, maar we we ten dat we van den Herfst tot de Lente ruim ons deel krijgen van stormweer. En dat we goed moeten toezien... Daar stortte een boom om. 't Geloof het wel; men had nooit den diepen dijk nagezien, de wortels la gen bijna bloot; en nu is 't jammer van dien mooien boom. Daar werd een loods jammerlijk ineen gedrukt, 'k Geloof het wel... In jaren had men er niet naar gekeken; heel de kap was versleten. Geef maar spel aan den wind, hij zal wel loswringen wat niet te goed ineenzit. Nu, een boom, een loods! Kleine malheuren zijn 't; er gebeuren, jam mer genoeg, ook wel grootere, wan neer men niet toeziet en voorzorgen neemt. A Daar dacht ik aan, wanneer dezer dagen de storm aan 't jagen was. Jammer toch van al dit schoone ooft, appels en peren die van de boomen dansten; jammer van die mooie spil len en takken, die zoo brutaal afge knakt werden. De wind rukte aan de ramen, de regen hamerde tegen de ruiten, 't Is zoo veilig binnen; zoo miserabel buiten! Ik dacht! Hoe ver gierde die storm? Tot hoe ver raasde de wind zijn macht en zijn woede uit? Daar dacht ik aan. En eens komt er een einde aan; omdat het niet anders kan. Wan neer? Dat onderzoek ik niet, het ware thans onzin. Eén weet dat; Eén! Niet meer dan Eén en die Eén laat de menschen... begaan, want ten slotte voeren de menschen niet hun eigene, maar zijn raadsbesluiten uit. Maar ééns luwt die storm, eens zal de wind luwen en zal men rustig de... puinhoopen kunnen bekijken! En dan? Hoe zal het ONS dan vergaan? Dat is precies DE VRAAG. Ik dacht aan Vlaanderen! Wie zou er niet aan denken?... Vlaanderen... dag en nacht denk ik aan U! Waar ik ook sta en ga, gij zijt mij altijd na... We zongen het zoo dikwijls, dat eenig-mooie lied! Maar Vlaanderen! Neem een ver grootglas en zoek dat land te ontdek ken op een wereldkaart. Vlaanderen is niet eens een... kort- woonste in de wereld en in Vlaan deren ligt men overhoop! Wat hebben we toch jaren lang door een mikroskoop gekeken, om die... mikrobe, Vlaanderen, te ont dekken en te vinden dat Vlaanderen toch groot genoeg was om er... ver deeldheid te zaaien. Durven we nu de werkelijkheid be kijken? Ik weet het maar al te goed hoe bitter voor IEDER Vlaming het ge wetensonderzoek zal zijn, ten minste wanneer dat onderzoek ernstig is... Neerstig, zegt de catechismus. Toch moeten we dat durven aan pakken. De eerste storm is over Vlaanderen gegaan... Men herstelt reeds wat tot puin werd gemalen; en opgeblazen bruggen zijn door andere vervangen. Maar als de groote storm zal lu wen! Wat zal intusschen nog gebeuren? .Daar heb ik aan gedacht! Metser en timmerman, dekker vu loodgieter zijn reeds in de buurt aan den arbeid geweest om de schade te herstellen en om naar te zien of er aan huis en gebouwen niets haperde. Want morgen kan de wind weer met iBHHHMHaasBHUEHaHaaaii een hoek of vleugel op wandel gaan. Wordt het dan niet meer dan tijd dat alle metsers, timmerllên, dekkers en loodgieters van Vlaanderen eens goed het land van de... stilte nagaan en nazien? Ik hoor zoo graag zeggen dat de tijd van de verdeelende poli tiek tot het verleden behoort; onein dig liever zag ik het... gebeuren. Maar dat juist zie ik niet. Men houdt er de verdeeldheid in, men kweekt er de verdeeldheid aan. Op den IJzertoren brandt en vlamt de leus: «Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor ChristusZoolang men in 't Vlaamsch mekaar verslindt zie ik niet hoe die leus, die vlamt uren en uren ver, eindelijk ook de harten kan doen branden van chris telijke naastenliefde. A Zorgt voor den dijk! de wortels van Vlaanderen mogen niet bloot liggen. Zorgt voor de loods! Kijkt naar de gebinten. Vlaanderen is zoo klein, zoo klein. Hoe kan er daar verdeeldheid was sen? 't Gewetens-onderzoek! Als 't U belieft een ernstig, objectief gewe tensonderzoek. W. VAN WESTLANDT. i«Bltf l JM Wij vernemen <lat het Kommissariaat Voor Wederopbouw heelt besloten ver schillende miljoenen frank te besteden voor de voortzetting der werken van de basiliek van Koekeiberg. Dit in toepas sing van een verbintenis die voor den ooriog door den Staat werd aangegaan met het oog op de voltooiing van dit belangrijk werk. Vergeet niet de besten on zer broeders en zusters Hierboven alen we een foto van de aware brandramp die nog steeds de Londenscbe dokken ten prooi reemt. Deze foto werd overnacht getrokken en in de verte zien we duidelijk de door de branden hei-verlichte hemel. Rechts de kopel van de St-Faulus-Kathedraa!. AANHOUDENDE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN EN ANDERE ENGELSCHE DOELPUNTEN. DUITSCHE MILITAIRE ZENDING IN ROEMENIE. NAAR EEN DIPLOMATIEKE BREUK TUSSCHEN ENGELAND EN ROEMENIE ENGELAND VERLOOR REEDS 3.950 VLIEGTUIGEN. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN AMERIKA EN JAPAN VERSCHERPT. !j DE DUITSCHE EN ITALIAAN- SCÜE LEGEKBERICHTEN Vrijdag 11 Oktober: Zoo bij dag als bij nacht werden de luchtaanvallen op Lenden en andere doeleinden in Engeland doorgezet. Zware schade werd tc Londen aangebracht aan de dokken, spoorwegen en stations. Uit gebreide branden werden waargenomen. Verder in Engeland werden vliegvelden, kampen, stations, fabrieken, enz. gebom bardeerd, terwijl loodsen en gebouwen vernield werden door voltreffers. Naar een bericht uit Buenos-Aires moesten de Engelschen reeds drie vlieg- aMBHBBSHMRESBaBBBBSBBaBi&iJEaBEaGBa&aaaaaaaiiiasBaaBBaBi Er zijn woorden waar ik een hekel aan heb. En"één woord kan een lieele zaak bederven. Zoo kan ik het woord Collo niet uitstaan; en toch vond men in al onze «staties» reclaam- brieven voor het landbouw-collo of het «Collo versche visch»!... 'k heb er nooit om een gevraagd! Het... Pakket van den Soldaat was van dezelfde oorije... officieel Vlaamsch! Of onze soldaten ons sympathiek waren! En of we... pakskes stuurden! Vader, moeder, broers en zusters, 't vrouwken en de lcindcrs of de ver loofde, allen zorgden voor een paks - ken of voor een... zende voor HUN soldaat, maar van een pakket was er nooit spraak. Dat bleef het monopo- lium, de alleenverkoop voor officieele dames en juffrouwen. Pakskes en zenden of zendekes dat was even sympathiek als de jongens zelf. En 't is nog zoo! Met hoeveel zorg wordt nu lfét paksken, wordt nu de zende gereed gemaakt voor den man of den jon gen, die nog niet t'huis is! Maar... 't Pakket is morsdood. De liefde en genegenheid spreekt uit ieder pakske, uit de kleinste zende, die van huis weggaat naar hem dien men ,nog mist. Thuis is Iedereen er meê bemoeid, er om bekommerd. En men weet hoe de bestemmeling met vreugde, met een dankbaar hart, de genegenheid, de bezorgdheid, de har telijkheid van t'huis voorzichtig uit dat pakske zal halen. Stuurt maar pakskes, lederen keer gij er sturen moogt; hoe klein ze ook zijn er zit een stuk van uw hart in. Nu wilde ik wel dat gij morgen andere pakskes hielpt vullen, met die zelfde genegenheid, hartelijkheid en liefde. Morgen 't Zal morgen en acht dagen een jaar geleden zijn dat te Rome een buitengewoon - plechtige gebeurtenis plaats vond. Paus Pius XII zou im mers dien dag, het Feest van Chris tus-Koning, twaalf Missiebfcschoppen wijden. Natuurlijk was daar een Vla ming onder en een Nederlander. Dat nietig Vlaanderen met zijn on gelooflijk-groot getal zendelingen: IZ Paters, Broeders, Zusters. Dat onzien lijk landje dat over de groote wereld de besten zijner kinders uitzendt. Gaat eens op bezoek op een groote gemeente. Daar toont men U brieven en fotos uit China, uit Congo, uit de Filippijnen, uit Zuid-Afrika, uit Indië, uit Ceylon, uit Zuid-Amerika, uit de Antillen, uit de Hawaï-Eilanden. Er zijn overal Vlaamsche Zendelingen. Brugge en Kortrijk bezorgde reeds «Albums» met de foto van honder den Zendelingen uit het eigen gewest. Er is geen parochie in Vlaanderen of ge hoort dat zij, hoe klein zij ook zij, haar Zendelingen heeft... ergens in de wijde wereld. Helpt een paksken vullen, morgen! 't Is immers Missie-Zondag! Hoe lang zijn ze weg van huis? Dertig- veertig jaar? En er zijn er, die nooit hun Missiepost verlieten! Jaar na jaar gaan er heen. Dan gevoelen de ouders, de verwanten, de vrienden dat er iets weggesmeten wordt uit het eigen hart! Een zoo pijnlijke... operatie. Tranen worden gestort, gestort of weggenepen. Nooit zegt men vaarwelaltijd blijft het een hoopvol tot wederziens want wij leven meê, Goddank, met onze Zendelingen, hoe ver zij ook afreizen. We volgen hen met onze gedachten ten minste... Wij zien hen aan 't werk in de school, in de kerk, in de Liverpool. Dokken vatten vuur te Llver- velden ontruimen aan de Britsche kust. Het tekort aan arbeidsuren en de slape loosheid, veroorzaakt door de aanhouden de luchtalarmen, oefenen een grooten druk uit op de Engelsche bevolking. Het Italiaansch legerbericht meldt dat vijandelijke groepen uiteengedreven wer den in Kenya, alsmede wederzljdsche luchtaanvallen, met enkele dooden en ge wonden aan de zijde der Italianen. Zaterdag 12 Oktober: Lenden vormde opnieuw het middel punt van de vergeldingsaanvallen. Tal rijke ontploffingen en groote branden werden waargenomen tijdens en na de aanvallen. Liverpool, Birkenhead en Man chester werden ditmaal de meest zwaar gebombardeerde plaatsen. Aan de oevers van de Mersey werden, groote branden waargenomen. Over het verdere Britsche eiland werden kampen, vliegvelden, fa brieken, enz. met goed gevolg bestookt. De marineartillerie beschoot Dover en kon verscheidene treffers plaatsen op schepen en andere oorlogsobjectieven. Tijdens den nacht vielen Britsche vliegtuigen het centrum van Duitschland aan, zonder er noemenswaardige schade aan te richten. In Noord- en West- Duitschland werden verscheidene steden en fabrieken aangevallen, zonder dat aan militair-ekonomisghe inrichtingen scha de werd toegebraent.' Daarentegen werden woonhuizen en arbeiderswijken getroffen. De verliezen aan1 vliegtuigen luiden als volgt 12 Britsche voor 4 Duitsche. Nieuwe aanvallen werden bij nachte op Londen uitgevoerd dodr verscheidene honderden vliegtuigen. Te Lenden zouden reeds meer dan 300.000 dakloozen zijn. Uit Stockholm wordt gemeld dat de Londensc'ne radio heeft toegegeven dat reeds 50 distrikten van Londen door bom men werden getroffen en dat de aan gerichte schade aanzienlijk is. Uit Hamburg wordt gemeld dat Brit sche vliegtuigenbommen arbeiderswijken hebben getroffen. Drie straten werden bijzonderlijk getroffen; meerdere huizen werden er vernield. Drie personen werden gedood. Uit Rome wordt gemeld dat een aan val op Buna, in Kenya, werd afgeslagen en dat bij luchtaanvallen op een Kngelscli vliegveld 15 Britsche vliegtuigen op den grond werden vernield. Zondag 13 Oktober: Door formaties lichte bommenwerpers werden de aanvallen op Londen voort gezet. Kleine branden ontwikkelden zich tot groote vuurhaarden. Talrijke bom men kwamen terecht aan de oevers van de Theems en branden werden gesticht bij Leyton. Andere aanvallen waren ge richt tegen Manchester, Birkenhead en Brousse, of in de Pampas, of in het oerwoud. Wij zien onze Zusterkens in school en weezenhuis, in zieken huizen, klinieken en gestichten voor ouden van dagen. Wij volgen hen op reis door de dorpen om de zieken op te zoeken en te verplegen. Wij zijn nog bij hen als ze 's avonds moe en lam... West-Vlaamsch klappen onder mekaar, in de streek van de Kaffers, van de Hottejj totten of andere zwarte of bruine of gele stammen. En dan denkert ook zij aan... huis en aan de oude bekenden! Denken aan ouders en verwanten en vrien den in dat verre landeken. Hoe dik wijls heeft ook hen het... heimwee te pakken, 't verlangen naar de oude streek? midden al de miseriën, den nood van het Missieleven en de... eenzaamheid? We leven mee... zullen we ooit ge noeg meê leven? pool en te Manchester. Aan de Oostkust ging een wapenfabriek in de vlammen op. Uit een konvooi werd een schip van 8.000 ton docr een vliegtuigbom getroffen. Van een andere konvooi werden ook twee schepen geraakt. Een duikboot bracht 21.000 ton tot zinken. Britsche vlooteenheden poogden Cher bourg te bestoken, maar zij werden ver dreven. Militaire schade werd te Cher- DE EEN-MAN SCHUILPLAATS bourg niet aangericht, wel werden woon huizen getroffen. 13 Britsche vliegtuigen werden neer gehaald: 3 Duitsche zijn vermist. In den nacht hebben Britsche vlieg tuigen meerdere plaatsen in Nederland gebombardeerd, zoodat vele personen werden gedood. Uit Rome wordt gemeld dat in Noord- Afrika twee pantserwagens werden buit gemaakt en dat wedcrzijdschc luchtaan vallen werden uitgevoerd. Bij een Brit sche luchtaanval op Bengasi werd de kathedraal aldaar zwaar beschadigd. Maandag 14 Oktober: De aanvallen op Londen houden vol en aan de dokken langs de Theems werden verschillende voltreffers geplaatst. Het Waterloo-station te Londen werd verscheidene malen getroffen. Bij nachte werden verschillende branden te Londen waargenomen. Verder het land in werden troepenbarakken beschadigd. Te Hastings werden de spoorwegverbindingen ver nield, wijl een gazometer in brand ge raakte en gebouwen, instortten. Een duikboot bracht 25.741 ton aan scheepsruimte tot zinken; een andere 16.300 ton. (Zie vervolg op 2e blad.) DE ROEMRIJKE PRINS DER VLAAMSCHE SCHILDERSCHOOL' IL Flamingo! Ge zijt een artist! riep de hertog van Mantua uit toen hij voor het eerst het werk van onzen grooten Rubens bezag. En zoo veroverde Peter op slag de gunst van dezen luisterlievenden hertog. Dank zij dien hertig mocht Rubens heel Italië bezien: hij mocht hem overal ver gezellen. Zoo zag Rubens de groote kunst stad Firenze (Florentlë), waar Fra An- gelico en Brunelesco en Dante den grond slag legden van den picturalen, bouw kundigen en letterkundigen roem. Roma! Dat was zijn droom. En het was hem ge geven daar ter plaatse de onsterfelijke gewrochten te zien van de twee groot meesters der Roomsche Renaissance: het paradijselijke visioen van Rafaël cn de bovenmenschelijke durf en kracht van Michaël Angelo. Zoo leert Rubens steeds meer, steeds durvender. Hij schildert meesterlijk de ..putti», de glanzende blozenddikke kin derengeltjes die de schilderijen vullen. Zijn roem dringt door tot in de Neder landen. Rubens most enkele doeken bor stelen voor de H. Kruiskerk van Jerusa lem, de beschermkerk van Aartshertog Albert. Zooveel blijken van waardeering, zoo veel vraag naar zijn werk prikkel :n zijn talent: Hij begon kristalhelder zijn doel en ideaal voor zich te zien. De vreugde en die weelde van dit zonnige Italië gonsde als zonneglans en bloesemgeur om zijn ontvankelijke ziel. De Renaissance, die nieuwe stoute vreugde in kunst en leven bracht, had er velen ten verderve gebracht. Rubens niet. Hier treedt nu Rubens aan en wil de Kerk opluisteren met zon en licht, lieven en kleur, zwier en luister. Hij wil met den macht en praalzijner wer ken vde glorie der vernieuwde Kerk uit zingen. Hij is de klaroener van een over weldigende vreugde, de bazuin die bidt en looft met jubel en gedreun van hoog ste triomfen. EEN POSTABONNEMENT VAN NU TOT EINDE 1940 KOST 5,50 FRANK. De laatste week is nogmaals rijk ge weest aan gevallen van woekerhandel, echter ook aan zware straffen opgeloopen door woekeraars. Hier dus een nieuwe reeks gevallen: 4 Te Meerbeke werd een herbergier betrapt op den trafiek in meel, aardap pelen en boter, en dit op groote schaal. Nog andere personen waren bij den sluik handel betrokken. Toen de zaak voor de rechtbank kwam, bleek het dat opgeroe pen getuigen valsche verklaringen onder LONDEN STEEDS GEBOMBARDEERD t Vtraiefinjtn di« DuiUch* bommen in do BriUcbo hoofdstad veroorzaakten, 4. En dat paksken van morgen? 't Pakske van den soldaat, die... [veertien dagen van huis weg was! Was het welgekomen? 't Pakske van den krijgsgevangene, die reeds maanden weg is! Hij be leeft er tweemaal vreugde aan: om de zende zelf en om 't gebaar... thuis denken ze nog aan hem, zijn ze be zorgd om hem... hij ziet het immers met hoeveel zorg dat paksken werd gereed gemaakt, men is bezig met hem; hij ziet en gevoelt de genegen heid, t'harte van t'huis steekt in dat pakske. Onze Zendelingen zijn sedert jaren weg... duizenden kilometer ver! Zouden zij minder gevoelig zijn dan onze soldaten? Minder gevoelig voor onze genegenheid en hartelijkheid? Hebben zij min nood? voor hun armen, hun zieken, hun scholen? Hoe wonen zij zelf? De huizen zijn er schaarsch in 't Missieland en de krot- te» zijn er vele! Morgen Morgen wordt in uw kerk de jaar- li jksche omhaling gedaan voor de Missies. Helpt de pakskes vullen... met heel uw hart en naar uw vermogen. Men gaat nog wel 's rond voor de Missie werken, voor een afreizenden Zende- Zie vervolg hiernevens Niet iedereen kan bij 't luchtalarm rap naar een versterkten kelder heenvluchten. Velen moeten in de nabijheid van hun arbeidsplaats blijven. In zulk geval biedt een kleine ijzeren één-man schuilplaats volledige waarborg tegen alle obus- scherven. ling! Wie stuurde één pakske naar een soldaat? Dan was 't voorzeker een... «pakket» en geen... pakske! Leeft meê met onze Zendelingen! Bidt voor hen en hun werk dat kost niets. Helpt hun pakske vullen: Morgen! Hun Pakskëns; geen Pakketten t, twuc iiauutii ai^uiugu. juc uctuctbu-'i v.txv ook opstand had gepleegd tegen de Rijks wacht, liep voor dit alles 8 maanden ge vang en 4.200 fr. boste op. De andere Be tichten liepen slechts lichte straffen op, maar de getuigen die valsche verklarin gen deden, werden ter zitting aange houden 4 Voor de Rechtbank te Brussel wer den nog volgende straffen uitgesproken: 1.400 fr. boete om zeep aan te hooge prij zen te hebben verkocht; 1.050 fr. boete om aardappelen aan te hooge prijzen aan den man te hebben gebracht; 1.050 fr. om zelfde feit, maar met varkensvleesch; 700 fr. om bouwland niet te hebben aan gegeven; 3.500 fr. om hesp en spek aan te hooge prijs te hebben verkocht; 15.400 fr. boete om 3.500 kgr. witte boonen te hebben verkocht aan te hooge prijzen en zonder toelating; 3 maanden gevang en 390 fr. boete om 1.000 kgr. witte bloem te hebben verstopt; 2.800 fr. boste cm melk, die 20 te veel water inhield, te hebben verkocht; enz., enz. 4 Te Kortrijk werden bij een hande laar 251 pakjes boter aangeslagen, daar zij hun gewicht niet haalden onder de welke zij verkocht werden. 4 Te Harelbeke werden 25.000 eieren aangeslagen, die men poogde te verkoo- pen boven de maximumprijzen. 4 Te Moeskroen werd 1.000 kgr. bloem aangeslagen, die een man poogae te ver voeren zonder vergunning en die hij aan 5 fr. het kgr. had gekocht. 4 Tegen 52 melkerijen, waaronder en kele uit onze streek, werd proces-verbaal opgesteld wegens ciandestienen of on- wettelijken verkoop van hun produkten. 4 Te St-Niklaas werd een groote hoe veelheid kaas, aardappelbloem, geconden seerde melk, ter waarde van 20.000 fr., gesmokkeld uit Holland, aangeslagen. 4 Te Oudenaarde geraakte de motor van een auto in brand. Toen de motor kappen werden opgelicht, bleek het dat zaKKen aardappelen langs weerszijden van den motor waren geplaatst, die in brand waren geraakt. De zakken konden van den motor weggetrokken worden, zoodat verder onheil vermeden werd aan den auto. 4 Oudenaarde is ook het vertrekpunt geworden van een uitgebreide smokkel- zaak, die vertakkingen blijkt te hebben tot Wervik, Waasten, Aalst, Oordegem, Lede, Erembodegem, enz. Meer dan 200 personen blijken erbij betrokken te zijn. De eerste stap in deze zaak was het op treden te Oudenaarde van een Rijks wachter, die een vrachtwagen na talrijke moeilijkheden kon tot staan brengen, waarin 5.000 kgr. tarwe en 2.000 kgr. erw ten bleken aanwezig te zijn. De auto kwam uit Wervik, maar had geen ver gunning om die waar te vervoeren. Ver scheidene personen werden aangehouden. Bij den groothandelaar De B. uit Wervik, betrokken bij de zaak. werden duizenden kilogrammen uit Frankrijk gesmokkelde bloem en duizenden kilogrammen aard appelbloem aangeslagen. Bij een hande laar ta Aalst werden ook ettelijke dui zenden kilogrammen granen, erwten, meel, koffie. Kaas, enz., aangeslagen. tTe Moeskroen werden 3.000 eieren eslag genomen, die men aan te hooge r prijs wilde verkoopen. 4 Te Luik werden een half millioen bedorven sigaretten, merk Guards Pa rade aangeslagen. 4 Uit een onderzoek, ingesteld te Brus sel, bleek dat stoffen van minderwaar dige produkten. die slechts een waarde hadden van 20 fr. de meter, verwerkt werden om er aan een beter uitzicht te geven en dat diezelfde dan verkocht werden aan magazijnen en partikulieren tegen 600 fr. de coupon van 3 meter. De sjacheraars van deze uit afval van wol en katoen vervaardigde stoffen, bleken vooral Joden te zijn. 4 De Rechtbank van Dendermonde deelde boeton van 350, 700 en 525 fr. uit aan landbouwers, om hun varkens aan te hooge prijzen te hebben verkocht. Een groothandelaar die zijn waren had ver kocht aan te hooge prijzen aan kleinhan delaars liep een boete op van 2.800 fr. of 120 dagen gevang. De kleinhandelaars werden ook gestraft, maar op mindere mate. 4 De Rechtbank van Oudenaarde deel de hooge straffen uit aan landbouwers en varkensslachters die de wettelijke prijzen niet hadden geëerbiedigd. 4 Te Jumet werden 1.000 kgr. bloem aangeslagen. 4 Te Brussel werden nogmaals 40.000 eieren aangeslagen, evenals 2.000 kgr. meel. die op een vrachtwagen werden ver voerd. In een pasteibakkerij der Konink lijke straat te Brussel stapte de politie af. Er werd vastgesteld dat de pasteibakker koffie verkocht aan 125 fr. het kgr., na ze aan 85 fr. te hebben gekocht. Zijn zaak werd gesloten. Een groot magazijn, dat minderwaardige stoffen aan hooge prijzen had verkocht, liep een boete van 300.000 fr. op. 4 De Rechtbank van Leuven legde straffen, gaande van 700 tot 1.400 fr., op aan 30 personen die zich plichtig hadden gemaakt aan woeker- of sluikhandel. 4 Te Overijssche werden 5.000 kgr. aardappelen aangeslagen, die door een persoon waren opgestapeld, om die aan hooge prijzen te verkoopen. 4 Bij Tienen werden meer dan 100 processen-verbaal opgesteld ten laste van landbouwers die de voorschriften van de melkreglementatie niet naleefden. Dui- zende liter melk werden aangeslagen. Bij en handelaar aldaar werden nog 8.000 eieren aangeslagen. 4 Te Kortrijk werden de 25.000 eieren, die aangeslagen werden te Harelbeke, in het openbaar verkocht. Ieder liefhebber mocht 10 eieren koopen aan 0,80 fr. stuk. 4 Voor de Rechtbank van Brussel ver schenen andermaal talrijke lieden, be schuldigd van woekerprijs delaar die eetwaren had verkocht aan abnormale prijzen, zonder zegels en zon der de prijzen ervan uit te stallen, liep 3.675 fr. boete op en zijn waren werden aangeslagen; om chicorei aan te hooge prijs te hebben verkocht, liepen drie nandelaars boeten op gaande van 700 tot 1.400 fr.; een pasteibakker, die andere bloem had gebruikt dan werd voorge schreven, kreeg 350 fr. boete; een land bouwer, die vergeten had zijn braaklig gende grond aan te geven, kreeg een Boete van 700 fr.; een herbergier, die bloem had onttrokken aan den handel, liep een boete op van 3.500 fr.; boeten van 4.200 en 1.400 fr. werden opgelegd om witte boonen te hebben verstopt (700 ki logram); een beenhouwer, die bloem had verkocht aan 28 fr., liep 350 fr. boete op en zijn winkel wordt voor 8 dagen ge sloten; een paar lieden meenden slim te zijn met een dubbele rantsoeneerings- kaart aan te vragen en daarmede twee maal zegels af halen, een ervan kreeg een boete van 3.500 fr. en 2 maanden gevang. 4 Te Brussel, bij een slager, werden niet min dan 200 hespen in beslag geno men die de man had geborgen om later aan hooge prijzen te kunnen verkoopen. 4 Te Gent werd bij een handelaar een hoeveelheid van 13.000 kgr. harde zeep, die de man verkocht aan 8,50 fr. het kgr., aangeslagen. (Zie vervolg op 2e blad.) Daarom wil hij zijn kunst volmaakt beheerschen en bezitten. Zijn broer Fi- lips is naar Mantua gekomen en zegt; Komt terug, de aartshertog is tevreden over u, veel werk wacht op u te Antwer pen Doch hij antwoordt: «Ik heb nog veel te veel te leeren Kort daarop scheept hij in te Livorno om, op bevel van den hertog van Man tua, naar Spanje te trekken. Daar ziet hij de schrale bergstreek doch ook het rijke Escuriaal waar de Spaansche over macht groote Vlaamsche werken van Breugel, Van der Weyden en anderen hftd overgebracht. Hier ziet hij ook de werken van Velasquez. Hij schildert enkele hcf- portretten, en wordt ook naar Frankrijk gevraagd om de Fransche hofdames te schilderen. Doch hij kan afwijzen, keert naar Italië terug om... ja, om weldra naar het Vaderland terug te keeren. Welke stem riep hem toe van over de bergen, spijts zijn prachtig sinjeurschap, zijn verhoogd jaargeld bij den hertog, spijts zijn reis naar Rome, spijts zooveel? Moeder was ziek. Het goede Maaike Pypelinckx. De reis gaat te paard over Milaan, waar hij nog vlug kennis maakte met het onvergetelijke werk van Da Vinci; over Genua, de havenstad, Lycn, Dijon, naar Antwerpen, waar hij te mid den van Decembermaand 1608 aankomt. En... moeder is reeds veertien dagen over leden. Moeders herinnering; zijn oude vriend Moretus; Otto Venius, die nu hofschilder is; Antwerpen, de oude thans kwijnende stad... alles bindt hem met duizend dra den. Doch het Zuiden roept en lokt terug. De benoeming tot hofschilder door Aarts hertog Albert, die hem naar Brussel riep, beslist over zijn toekomst; hij blijft! 1609 breekt aan: een geluksjaar. Het twaalfjarig bestand wordt geteekend, wat vrede, welstand en levenslust brengt. Ditzelfde jaar trouwt Rubens met de dochter van Jan Brant, Antwerpse!» stadsgreffier, namelijk Isabella Brant. Rubens gaat nu bij hen inwonen, en kort daarop schildert hij het Geitenloofprieel, dit serene portret van Peter en Isabella, het jonge gelukkige paar. Vaak trekt hij nu per diligentie en trekschuit naar Brussel, doch blijft hij te Antwerpen werken. Zoo levert hij daar dit indrukwekkend stuk De Kruisrechtingvan St-Wal- burgiskerk, een zijner meesterwerken, dat één sterke spier en één spel van even wicht is. Kort daarop wordt in het jong» huwe lijk een zoontje geboren. Nieuw huiselijk geluk! Rubens droomt van een nieuwen thuis. De Wapper! En feitelijk hij bouwt zich een huis, dat met den overvloed van zijn beelden, zuilen en ornamenten doet denken aan een GenueescH paleis. Zijn atelier is grootsch en weidsch. En er wordt gewerkt. De Slag der Amazonen is een echt Rubensiaansch gegeven, één geweld en gekronkel van machtige worstelnde lijnen. De Kruisafnamevoor het Kolve- niersgild (schutspatroon St Christoffel) is een mirakel van evenwichtige compo sitie, van zingende kleuren en toch vroom en diep meevoelen. Hij wil meer. De ziekte van Michaël An gelo i' nooit de volheid van zijn stoutste droomen te verwezenlijkenheeft hem te pakken. Hij is overspannen, gaat wat rusten op een Oost-Vlaamsche boerderij, schildert paarden en stallen, en komt monter terug, om St Franciscus' laatste H. Communieen Christus aan 't Kruiste schilderen. Uit zijn liefde voor dierengeweld wordt zijn forsige Leeu wenjacht geboren, waarvoor een En- gelschman 600 gulden betaalt. Tevens is hij vriend, raadgever en di plomaat van Aartshertog Albert, die sterft in Juli 1621. Hij schildert kort daarop, bij een bezoek aan Aartshertogin Isabella van Antwerpen, het fijne en gracieuze portret van deze verfijnde en vrome ziel. Och, wat een leven! Alle windstreken roepen naar hem. Te Parijs versiert hij met allen zwier en luister het paleis van Maria de Medici. En thuis schildert hij daarna het zoo edele en vol vaderlijke liefde gepenseelde portret van zijn zonen Albert en Niklaas, schildert negerkoppen uit de haven, en het heerlijke schilderij De Aanbidding der Drie Koningen Uit zijn atelier zijn honderden schilde rijen gekomen. Rubens heeft onder de beste artisten zijn schilderpersoneel aan geworven. Zijn grootste werken borstelt hij zelf. Andere schetst hij maar en laat het bijwerken en afwerken door zijn per soneel verrichten. Antoon van Dijck is de voornaamste helper en werkt aan de figuren, Bruegel de bloemen. Snijders de dieren, Wildens het landschap. Het is een echte Rubensiaansche schilderschool. (Wordt vervolgd). L. J. laBUHIIIIIUIIIIIIIlllllll DE GROT VAN LOURDES AAN HET BISDOM TERUGGESCHONKEN Het blad République du Sud-Est meldt dat, op verzoek van Maarschalk Pétain, de stad Lourdes besloten heeft de beroemde Grot van Lourdes in eigen dom aan het bisdom terug te scheuken. Zooals bekend, was de grot ingevolge de wet op de scheiding van Kerk en Staat, in het bezit van bet stadsbestuur geko men. ENGELSCH SCHIP IN DE THEEMS IN BRAND JMtt «Sfe. I I II Een Duitsche Stuk* gelukte erin, na de aanval op Londen, nog een xware carjas boot ia de Theems te kelderen. Dit geschiedde nabij de Fier va» Furflcefc

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 1