De Verloren Ring Officieels Berichten en Besluiten Ons Vrouwenhoekje Ons KINDERHOEKJE '«•wwei VOOR ONZE KLEUTERS GEDACHTEN DE MANDENMAK KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR VERSCH VLEESCH geldend in westvlaanderen 35 2* 1,1. .ri u n DE MAXIMUMPRIJZEN VAN SLACHTVEE, VERSCH VLEESCH EN VLEESCH WAREN prijs voor leyend vee ONS WEKELIJKSCH RAADSEL de maximumprijzen der aardappelen de benuttiging van den oogst in peulvruchten vaststelling van de prijzen der peulvruchten de vereenzelviging en teraardbestelling van oorlogsslachtoffers teeken van strengen winter? We zijn kinderen voorbeeldje opvoedt, werkt evenzeer voor de gemeenschap als voor zich aelven. Vleierij is een valse he munt. die alleen waarde heeft in verband met onze eigene Udelheid. Niet de vrewde die tl wordt bereid, maar slechts die. welke eli anderen be reidt, kan waarlijk gelukkig maken. bET MANNÏKÉ UIT DE Aider liefste Lezeressen, Vrienden Lezers, lijk ge weet Staan we hier nu alle weken Met een kleine lijst gereed. Zonder veel vijven en zessen, zullen we dan maar ran laten weten wie dat er dees week zijn feestdag mag vieren ef laten vieren: Zondag 18 November: SS. Andreas, Tri phom Maandag 11: SS. Maarten. Theodoor. Dinsdag 12: S. Lieven, patroon van Gent. Woensdag 13: SS. Didacus, Stanislas, Ilri- xius. Donderdag 14: SS. Veneranda, Jocunchn, Victor ine. Vri'd»"- 15: SS. Leopold, Maclovis, Ma- schuit. Zaterdag 16: SS. Edmond, Eucherius, Ot- maar. Ge kunt er van zeggen wat ge wilt. zegt Knulleken, maar daar zijn toch veel rare namen bil. Ge zoudt er met uw tang over struikelen. Neem dan: Kobe. Pieter. Karei, Drika. Treze. Bet of Mie, Dat zijn oude Vlaamsche namen En Tc b°weer hier vast. dat die Kvn schoon zim als Maclovis, Rrixhis ofwel Otmaar. En Joetmdus. Veneranda... Wat ik zeg, is dat niet waar? Zeker, Knulleken, zeker. Maar ge moet tl daarvoor niet kwaad maken als 'n kal- koenschen haan... Ge moet weten dat die Maclovis en die Brixius en die Otmaar geleefd hebhen in landen, ver, ver van hier In Macedonië, Egypte, Grieken land. VAN HISTORIE GES°ROK^N: Deze historie is verleden week gebeurd, zegt Knulleken. Toontie Top komt sedert jaren bil ons werken. Hij doet den hof om; zaagt hout; zorgt voor 't boerderij ken dat we hebben: 'n koe, twee geiten, 'n schaap, 'n varken, twaalf konijnen, twintig kiekens en 'n kanarievogel. Toontje zorgt daarvoor. Nu, genasseerde week was Toontie vijftig jaar getrouwd. Kinderen heeft Toontje nooit otj z'n trouwboek mogen schrijven, 't Zou dus 'n gouden jubilee zi.in zonder kinde ren. kleinkinderen of achterkleinkinderen. Dat is misschien triestig... maar 't is nu eenmaal zoo. Nu had ik aan Toontje gevraagd: Toontje, wat zou ik u voor uw jubi lee 't best kunnen geven: 'n zetel? offe 'n wollen slaaplijf en onderbroek? offe •n nijp? Ma"'- Toontie antwoordde: Ehwel. meneer Knulleken. as 't ou geli.ik is. dan zou ik liever 'n schoon zwart fr-ltsken hebben, om da aan te doen as ik en m'n Treze on 't gemeente huis worden ontvangen. Tc Heb 'n jaar of tien geleden, ne keer 'n gestreepte broek gekregen van meneer den baron... en dasr is nog geen zierken sle°t aan. Niet aan den baron, maar aan die broek... As ik nu cd die broek 'n zwart fraksken had, dan zou ik daar staan als 'n eerste com municant. Ge Weet wel, meneer Knulle ken, zelf kan ik da n'e koonen... maar, as ge dan toch iets wilt geven. Goed, Toontje, heb ik geantwoord: Ge zult uw zwart fraksken hebben. Danke op voorhand, zei Toontje. Ik ben dan naar Brussel getogen, om voor Toontje zoo 'n zwart fraksken te koopen. En. ik heb het gekocht. Niet in een van die groote magazijnen, waar dat *n mensch alles peperduur betaalt. Neeje! Ik ben naar de omv-mertgegaan en heb daar voor Toontie 'n zwart fraksken ontdekt, dat me, met het endervestje erbij toch nog honderd en twintig frank kostte, 'k Had nog 'n portefeuille liggen, die ik noo't gebruikte, en daar heb ik toen nog 'n biljet van twintig mark ingestoken en die portefeuille weggestoken in den bin nenzak van dat zwart fraksken. Toontje mocht dus kontent zijn van zi.in kado... 't Gedacht alleen dat Toontje kontent zou zijn. maakte mil ook kontent. Nu, gisteren is Toontie bij mij geweest. Om me te zeggen dat hij niet meer zou ko men werken. Hij gaat boeren Hii heeft 'n koe gekocht en 'n stuk land gehuurd. Hewel. Toontje, zeg ik: hoe zijde ei1 opeens in zoo 'n goeie doening geraakt? Door da zwart fraksken, meneer Krulleken. En Toontje eksplikeert: Toen ik da fraksken rond m'n lijf had, betastte ik me zoo ne keer om te zien of 't goed paste en daar voelde ik opeens dat er tusschen de voering en de stof iets zat weggestoken... Precies papier... M'n vrou we heeft toen de voering losgemaakt... en raad nu ne keer wat dat er uit kwam? Vijf en twintig briefkens van duizend frank En zoo komt het goede vrinden, 't Staat gedrukt hier, zwart op wit. Dat ik door dat zwarte fraksken Zonder 't oude Toontje zit. beurt, zijn eigen Ja, Knulleken, zeg ik op mijn 't valt nog voor, dat men door zijn goedheid m de penerarie geraakt. Wat bedoelt ge? vraagt Knulleken. Wel, simpliester dit: Ziet een jongeling een meisje Dat hem aanstaat en bevalt Aanstonds in het diepst zijns harte Dan een minneliedje schalt... Van het vrijen, komt het trouwen, En nu vriendschap, vraag ik dit: Wie nu zal ontkennen dat hij, Ook in de penerarie zit? Manneken, om met de alderliefste Le- rezessen geen ruzie te krijgen, zullen we dat potteken maar gedekt laten. WAT WE NIET GEDEKT LATEN is het feit, dat er nog zooveel menschen zijn, die hun medemenschen, hun land- genooten willen bedriegen en bestelen. Voorbeelden met honderden. Ziedaar ne isEBBBaEzansgazaaBBBBsasBRSs Mengelwerk v. 10 November 1940. - Nr 17. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. GufiUr Warneck, zoon tan een rijken industrieel, was wettelijk getrouwd met een zeer sluwe, maar mooi actrice, Lort Leixnerdit spijts het verbod van tijn vader cn de bedreigde onterving die daarop volgde. Graag bad Gunter's vader hem zien kt/wen met Kate Har land, een jlink wees-meisje, dat hij in rijn huis had opgenomen; doch dit lukte niet. Op zijn huwe lijksreis in Zwitserland had Gunter ontwaard dat Lori niet was wat hij wenscktc. cok had se gefuifd met een rijken Amerikaan. Gunter's vader, in woede ont stoken om dit huwelijk, had ondcrtussckcn inlichtin gen genomen over Lori en een alles behalve mooi dossier weten over hxor cp te maken en kern op ie sturen. Gunter heeft ket ontvangen cn verklaarde zijn vrome: Ik heb de bewijzen, dat je den bont mantel van mijnheer Walter Korner en d:n leeren mantel van dokter Arndt hebt gekregen of liever, er je gunsten mee hebt laten betalen. Je bent tegelijkertijd de ge liefde van die beide heeren geweest in een tijd. dat je mij reine, belanglooze liefde voor huichelde. Ik weet ook, dat je je gunsten met brillanten hebt laten be talen. Ze zette een koppig en bcos gezicht, hoewel ze bleek geworden was. Je hebt me tespionneerd, siste ze. Hij maakte een gebaar of hij iets van zich af duwde. Beoordeel me niet naar jezelf. Het doet er niets toe, hoe ik de bewijzen van je schuld en tegelijkertijd de waarheid omtrent je vroegere leven in handen heb gekregen. In ieder geval héb ik die be wijzen en zal ze mijn advocaat overleg gen. Ik zou er nooit over gedacht hebben met je te trouwen, ais ik de waarheid ge weten had, daar zou mijn eerlijke naam me te hoog voor gestaan hebben. Dat wist je. Je hebt er me onder valsche voor wendsels toe gebracht om met je te trou wen. Ook zonder die bewijzen zou het keer in Sterhoven. Bij de weduwe Kol vers. t Mensch heeft in 't begin van den oorlog haar man verloren, tijdens een bombardement. Blijft daar zitten met vier kleine kinderen. Ze heeft 'n boer- deritke en tapt 'n pint. Ze tapt "n pint, omdat haar nuis eigendom is van een brouwerij. Misschien «ou ze liever geen pintentappen. want "n pinten, tapperij staat open voor iedereen... Jan en Alleman stapt binnen. En de pint. die worat geriefd Moet ge dienen, met het woordje Van beleefdheid: als 't u blieft. Die weduwe Kolvers ken ik heel goed. Haar man, Gedo zaliger, heeft meer dam eens op mijn knieën, paardje gereden... Veertig jaar geleden. Nu komt daar ver leden week In de Zwaluw zoo heet de herberg van de weduwe Kolvers, 'n sin jeur binnengestapt. Hij bestelde "n glas bier en zette het "pak. dat hij bij zich haid on tafel, "t Was 'n kartonnen doos en in die karturmen doos stak boter. Vijf kilo. zoo zei die vent. En hij vroeg of dat er nog niemand gekomen was cm naar die doos te vragen. Nee. zei de weduwe Kol- vws. ik heb geen levende ziel gezien. Dan zal ik maar wachten, zei de vreemdeling. Hij dronk 'n pint en nog "n Dint... Sprak van z'n vrouw en van z'n kind En over 't dure leven. Toen vroeg hii aan de vrouw Of rij hem gauw Wat eten wilde geven. Hij zou alles betalen. En 't mensch bakte eieren en gaf van haar gramme- kens nog twee boterhammen. To*n die vent alles naar binnen had gewerkt, zei hii, niet langer te kunnen wachten, want hij moest nog ver loopen vooraleer thuis te rijn. En zoo nardaf, vroeg hij. of zi.i de boter niet wilde koopen. In plaats van den boogen prijs te betalen, zou 't, den wettelijken prils zijn. dus vier en derrie frank. Maar dan moest ze nog twintig frank bijgeven voor z'n reiskosten en dan was er nog 'n conditie: hii zou z'n ver teer niet moeten betalen. De weduwe Kol vers zou toeh eerst die boter wel ne ke»r willen nroever. Wat ze dah ook dred. En ze vond de boter firn en goed en de koon werd gesloten' Vijf maal vier en dertig frank dat fs, juist gerekend, honderd ze ventig frank. De vent streek het geld op en vertrok. Nu hebt gij, alderliefste Leze ressen. al rap geraden wat er aan de hand was. Binnen, in die klomp boter stak er "n kabuH-nol er> dat, mensch had am oer - kens 'n kilo en half boter voor heur hon derd zeventig frank. Is 't niet triestig on gemeen dat er te genwoordig van die triestige schurken rondloooen. die aldus met eetwaren, hun oven mensch bedriegen en bestelen. Enfin, 't zijn dingen die gebeuren. EN DIT IS GEPEURD in m'n school, toen Ik aan drie frank en riri" en der tig centlemekeps ner dag A.B. O. leer de aan de kinderen. Dat gebeurde vóór den anderen ooriog po 't. is ru zoo wat dertig iaar geleden. Ik had in m'n les gesproken over de e-utomobiels en gezegd dat die vijftig jaar geleden nog niet be stonden en dat er toen ook nog geen sprake was van electrisch licht. Toen kwam juist de inspecteur binnen en om te zien of de knechtjse goed verstaan hadden wat de meester hun daar zoo ijveri" had geleerd, vroeg hij: - Gil daar ventie. noem mil pens iets biizonders dat vijftig jaar geleden nog niet bestond. Het ventje stond recht in de bank en zei. met 't serieuste gericht van de we reld; ikke, meneer. Meneer de inspecteur schoot in nen lach en heel de klas lachte meê. Lach meê, zoo staat in de almanak Te lezen. En terstond Voeg Jk er bij: lach mede want Goed lachen is gezond. GEZOND IS T. NIET TE VEEL TE DRINKEN. Ik bedoel jenever, bier of wi.in. Indertijd zongen we als kleine jongens in de school: Welk is voor ons het grootst venijn? De brandewijn. Hij schildert neus en oogen rood. Terwijl hij maag en longen doodt; Dat spottend gift, ja, blaast u op En schildert u een zwi.inenkop. O! neen ik drink geen brandewijn, Ik wil gezond en vroolijk zijn. In dien tijd werd er in de herbergen veel, veel brandewijn, 't is te zeggen je never gedronken. De sterke drank was de -co- pest van 't Vlaamsche land. Jan Dore en Flip Tempels waren de twee jongens die 't beste konden zingen en honderd keer hebben ze de strcofkens van dat liedje voorgezongen. In die tijden werd er ge loot om te zien wie er soldaat moest wor den. Jan Dore trok een laag nummertje en moest binnen... Flip Tempels treiterde hem dien dag gedurig met te zeggen: Gij zijt er in en ik ben er uitWant Flip had het hoogste nummer getrokken. Daar gingen jaren voorbij en Jan Dore was van den troep thuis, kloek en gezond maar met Flip Tempels ging het niet goed. Die was handelsreiziger geworden of commis-voyageur voor een huis dat likeuren verkocht. Flip verkocht véél li keuren, maar dronk zelf ook veel likeu ren en hii is er jong van doodgegaan. Op z,'n begrafenis moest Jan Dore de lijkrede uitspreken en Jan begon alzoo: Vriend Flip. Toen ik geloot heb en 'n slecht num mer heb getrokken, hebt gi.i gezegd: Vriend Jan, gij zijt er in en lk ben er uit. Thans vriend Flip maak ik u hetzelfde compliment en herhaal uw woorden: Nu zijt gij er in en ben ik er uit!... UIT RIJMT MET RUIT en achter 'n groote vensterruit van 'n groot magazijn, te Brussel, lagen er pakken en pakken sajet opgestapeld. 't Was wol! Wol! Wol! Pakken vol! Vol! Vol! Wol heel zuiver en heel puur Maar helaas ook veel te duur. Ze vroegen zoo maar twee honderd frank voor één kilo. Maar in die vitrien Heb ik die wol niet lang gezien. Daar is namelijk een inspecteur geko men en die heeft het gansche boeltje doen aanslaan. Twee honderd frank voor 'n kiloken. Is dat geen stelen? Stelen is dat niet, zegt Knulleken, 't trekt er op, maar eigenlijk stelen is het niet... 't Is eerder: eerlijk wegnemen. MAAR VAN STELEN GESPROKEN: hier nog 'n historieken. Daar was 'n ban kier die z'n klanten bedrogen had voor miljoenen. Toen hij voor de rechtbank kwam had hij de beste advocaten van 't land en die konden zoodanig liegen, dat ze zelf geloofden wat ze vertelden. En die rijke bankier werd vrijgesproken. Nu woonde er in diezelfde stad 'n man, 'n gewone man, die z'n beetje spaarcenten in die bank had geplaatst en nu alles kwijt was. Op een goeden dag liep die man buiten de stad, over de wallen en daar raapte hij 'n koord op... 'n Koord ■BBBBBBBBBBBBBHBBBBBBBBBBBBB vandaag tot een breuk tusschen ons ge komen zijn. Een vrouw, die gewillig in de armen loopt van een anderen man en zich door hem laat kussen kan ik niet meer als mijn vrouw beschouwen. Het is niet eens tot een kus geko men, zei ze. Heel juist, omdat ik het verhin derde. We zullen nu niet langer dan noo- dig is met elkaar praten ik wil je al leen nog zeggen, dat ik vandaag nog ver trek en onmiddellijk een verzoek tot echtscheiding zal indienen. Ik laat het aan jou over of je hier wilt blijven of ook vertrekken. Ze keek hem onrustig aan. Toen vouw de ze kinderlijk smeekend de handen en keek hem smeekend aan. Gunter, kun je me niet vergeven? Je weet, dat ik alleen en onbeschermd in de wereld heb gestaan. De mannen hebben me nooit met rust gelaten wat moest ik in mijn positie doen? Nu je er eenmaal achter gekomen bent, wil ik niet ontkennen, dat ik wel eens cadeaux aan nam. Ik was zoo arm en ik durfde je de waarheid niet te zeggen. Als je blieft, geen onthullingen ver der we staan zoo ver van elkaar, dat we elkaar toch niet begrijpen. Je bent met bedrog het huwelijk ingegaan en daarom ba" ik je nu uit mijn leven. Maar als ik dat nu eens niet verkies. Hij vertrok minachtend den mond: Het geeft niets, om te probeeren me van meening te doen veranderen. Ik heb voor goed met je afgedaan. Ze liet zich woedend in een stoel vallen. En waar moet ik van leven? Je hebt me uit mijn engagement weg gehaald. Hij kon haar niet aanzien, haar ge zicht stond hem zoo tegen, dat de aan blik hem onverdraaglijk was. Je engagement was afgeloopen vóór onze bruiloft, maar ik zal je natuurlijk onderhouden. Je kunt maandelijks een zekere som opnemen, totdat ons huwelijk verbroken is. De rest zal de advocaat re gelen. Je zult van hem bericht krijgen en kunt Je tot hem wenden. Tusschen ons Goeie dag, dames! Wat zullen we eten. en hoe maken we ons eten klaar, zijn de twee schrikbeel den der huisvrouw geworden. Laten we nu eens eerlijk zijn. dames. Een kranige vrouw en dat willen we immers allemaal zijn past zich aan, en rijst boven den engen kring harer zorgen met een glimlach uit. Probeer het eens. Het gaat beslist be ter dan U verwacht, en er is iets pikant in, te kunnen zeggenKijk eens, dat heb ik gemaakt niet de eenvoudigste in grediënten, en met zeer beperkte onkos ten. Gij wenscht BALLETJES VOOR MAGERE SOEP? en hebt geen vleesch in huis. Wel, roos ter eenige sneetjes oud brood in den oven, zooals gij voor uw panneermeel doet. Stamp het brood fijn en meng er een beetje gemalen oude kaas, HoDandsche of Present, door. Wanneer brood en kaas een samenhang vormen, maakt ge er kleine soepballetjes van, die ge dan in geklopt eiwit doopt. Bak ze in een wei nig vet niet noodig uw friture-pannetje er voor aan te spreken. De braadpan gloeiend heet maken en een klein klontje vet gebruiken. Laat d« balletjes even uit lekken op een poreus papier en dien ze op, bij uw magere soep. LEKKERE STAMPPOT MET ANDIJVIE Een warm gerecht begint nu ook a! te smaken, is het niet? Andijvie sla is thans goedkoop en ge kunt er best een paar flinke, degelijke schotels mee be reiden. Zoo bij voorbeeld stamppot. Zet uwe aardappelen op met een klein beetje water, zoodat de bodem maar even be dekt is. Laat op een zacht vuur baast gaar koken, en snij er de rauwe andijvies in kleine stukjes over. Als de aardappelen droog ziin, voegt ge er een flinke tas melk bij. Alles goed heet laten worden, oproeren met een houten lepel, zoodat de aardappelen niet meer klonterig zijn. Een stukje vet of boter toevoegen, en op smaak afmaken met zout cn peper, des- gewenscht ook kruinoot. Wanneer uw stamppot aldus bereid is, smaakt bij heel wat lekkerder dan wanneer de andijvie eerst afgekookt was. Dat afkoken van allerlei groenten is trouwens uit den booze, dames. Gij weet. Tante Betje houdt van vitamines, en zij kan U dan ook nooit genoeg aanprijzen uwe groenten en vruchten zooveel mo gelijk rauw of gestoomd te benutten. Zoo bereidt ge ook, als lekkere groentenscbo- tel, uw ANDIJVIE MET KREEMSAUS door ze te wasschen en in kleine stuk jes te snijden en half uitgedrupt op het vuur te zetten. Let wel op. andijvie ver smelt geweldig: 3 groote planten zijn niet te veel voor 3 personen. Gij zult verbaasd staan, hoe uw volle kookpot haast ledig is, wanneer uw andijvie gaar is. Zout lich tjes en voeg er een stukje boter bij. ook een cube, indien ge er nog bezit. Wan neer uw groente gaar is, maakt ge een pakje, door in enkele soeplepels water of liever melk een lepel bloem of een halve lepel aardappelbloem te mengen. Gij giet dit papje op uw andijvie en laat ze nog heel even zacht doorkoken. Indien gij bij dezen groentenschotel geen vleesch hebt. kunt ge het met eieren best bij uwe aardappelen opdienen. Het zal een eenvoudige, weinig kostelijke en fijne schotel zijn. SOEP IN EEN PAAR MINUTEN Puree van tomaten, selder, porei, ajuin met een weinig zout. Om een gemakkelijke en vlugge soep- purée te maken, welke men in flesschesi of boekaaltjes kan bewaren, om er in den winter gebruik van te maken, gaat men als volgt te werk. Men neemt in verhouding tomaten, sel der, porei, ajuin en zout zooals men ge woonlijk voor een groen sel-middagsoep gereed maakt. Men zet alles in een. kom op het vuur met een weinig water, om het aanbranden te vermijden, wanneer alles goed gaar is wordt deze pap door een stramijn of puréemolentjes gedaan. Het best is de puree nog eens te laten koken en daarna in zuiver gemaakte fles- schen of boekaaltjes te doen; goed af- kurken of afdekken nadat men er een laagje vet heeft op gelegd. In den winter kan men gebruiken naar willekeur. In water gekookt is de soep op enkele minuten klaar. Men kan er nog in verhouding wortel tjes bijvoegen, maar dan moet het meng sel wat langer koken, daar worteltjes niet zoo vlug gaar zijn als de andere groen ten. Verder kan men er alle nesvenschte ingrediënten, kruiden, enz., bijmengen. V. Toen Manten het eenzame huisje na derde, begreep hij algauw dat daar geen duivel kon wonen, t Was er zoo goed en rustig. Op de hooge koele struiken bloeiden witte rijstpapbloemen, als groote platte schijven. Het lage huisje zat er onder bedolven: een rood dak, een wit gekalkt voorgeveltje met groene raam pjes. De deur stond open en het smal wegeltje liep er recht naartoe, tusschen schoone, voile pioenen en geurige stoffe ller en. n Hier wonen gelukkige menschen a zei de mandenmaker. Traag wandelde hij door den bloementuin naar de vreed zame woning. Toch hoorde hij geen enkel teeken van leven daarbinnen. De bijen zoemden en gonsden boven het dak, een groenvinkje zat te zingen in de takken en een witte vlinder fladderde vrij naar binnen. Als hij er in mag, dan mag ik er ook inmeende Manten. Hij ging binnen. In een rieten zetel zat een vrouw met een slapend kind cd den schoot Eerst schrik te ze op en keek met angstige oogen, maar weldra knikte ze den vreemden be zoeker vriendelijk toe. Het knaapje dat zoo rustig sliep, trok de oogjes open. 't Was een jongentje van vijf jaar met een bleek, atgevalien gezichtje en koort sige oogskens. Aarzelend kwam de man denmaker naderbij en vroeg vol mede lijden: Is het kind ziek? O, mijnheer,begon de vrouw, de sukkel heeft het al zoo lang. Zijn lijfje is vol wonden van het gras uit het too verbosch. Zie maar eens! Ze deed de witte doeken af van de armpjes en de beentjes en Manten zag vol verwondering in dat mager lijfje de diepe wonden die hij goed herkende. Zoo was ook zijn hand gekwetst geweest: vele lange gapende sneden dwars over den arm. 't Is nu reeds zes maanden geleden, vertelue de vrouw, dat het schaapks oie wonden heeft en ze zijn nu nog niet gé nezen. Hij was met zijn vader dicht Dij het tooverbosch. Opeens liep hij te ver en viel in dat vervloekte gras De arme vrouw zat daar te schreien bij haar ge kwetst jongentje, dat nu kreunde van de pijn. Toen kwam ook de vader er bij. Hij was een eenvoudige houthakker, die alle dagen in het groote bosch moest gaan IS2aOBSBBBBaaBSii*li<u2;ii zult ge zeggen, is zoo erg niet. Da 's waar, maar aan die koord was 'n geit ge bonden... En zoo kwam die man ook met menser de zjuze in kennis en kreeg hij drie maanden bak. Voorwaardelijk omdat hij nog nooit op 't zwart boeksken had gestaan. Maar. ziehier nu wat die man toen deed: Hij kocht pijpen, van die ge wone aarden of kalken pijpen. Veel pij pen met groote stelen en enkele pijpen met kleine stelen. Hij legde die pjpen op 'n karreken en rolde er meê de stad in. Hij ging er meê staan voor hst huis van me neer dsn bankier en voor het huis van meneer den zjuze en hij riep: kleine ste len en groote stelen, maar groote stelen 't meest. Iedereen begreep wat die man bedoelde... 't Is een oud-oud historieken dat moe der ons vertelde, toen we nog kleine kin- ders waren. En nu, ^ot naaste weke En 'k voeg er bij terstond: Als 't God belieft en houdt u Maar kloek en goed gezond. 't Manneke uit dc Maan. IBBBBBBSBSEBBBEI&SSSESSBSSSIOB ls alles uit. Ik ga nu inpakken en ver trek. Als je blijven wilt, kamers en pen sioen zijn nog voor een paar weken voor uitbetaald. Je kunt de menschen hier zeggen wat je wilt. Ik verzoek je alleen, niet te vergeten wat je den naam War- nsck verschuldigd bent anders moet ik mijn handen van je aftrekken. Ik stel als eisch, dat je den naam Warneck res pecteert. Alleen onder die voorwaarde zal ik ook in de toekomst voor je levenson derhoud zorgen. Onder die woorden had Lori er over nagedacht, hoe ze het best munt uit deze situatie zou kunnen slaan. Ze was niet van plan zich een kansje te laten ont gaan en sluw bedacht ze, dat ze mr. Ham- ton de schuld kon geven van de breuk tusschen haar en haar man. Hij had haar gecompromitteerd, dus hij moest haar door -een huwelijk rehabiliteeren, zoodra ze gescheiden was. Ze zou mr. Hamton deze lezing van het geval geven. In den grond was het dus eigenlijk een bof, dat Gunter haar ln de armen van Hamton verrast had. Door deze overpeinzing kreeg Lori al haar kalmte weer terug. Goed, ik zal het bericht van je ad vocaat afwachten. Als je me genoeg geld geeft, ga ik op de scheiding in. Hij haalde minachtend de schouders op. Je zult er in elk geval op MOETEN ingaan. Maar ik zal je voldoende geld geven. En nu ga ik weg tot jc je ver kleed hebt. Ik zal niet aan tafel komen. Zet het raam open als je de kamer uit gaat, dan weet ik, dat je naar de eetzaal gegaan bent. Ik zal dan in dien tijd mijn koffers pakken en regel het als je blieft zoo, dat ons een afscheid voor al die menschen bespaard blijft. Ik zal voor wenden, dat ik voor zaken terug geroe pen ben. Ze stond op. Goed, ik zal doen wat je zegt. Hij boog vormelijk en wilde de kamer verlaten. Ze versperde hem den weg. Wil je me niet voor afscheid de hand geven, Gunter we kunnen toch als goede vrienden scheiden, zei ze met een werken. En hij begon ook onmiddellijk te vertellen Zie, mijnheer, ge weet dat misschien niet. maar in 't midden van dat woud gin der, is een plaats die betooverd is. Al de planten die daar groeien zijn venijnte en willen menschen en dieren kwaad deen. Hoe dat gekomen is, kan niemand zeggen. De groote menschen kennen het betoo verd bosch allen zeer wel, maar dat kind nog niet. 't Is mijn schuld, ach God! 't Is mijn schuld; ik zal het mij gansch mijn leven beklagen.De arme man stond daar ook met natte oogen op zijn kind te zien. Manten had veel compassie met die ongelukkige menschen, maar er was ook een groote vreugde in hem, omdat hij hen misschien helpen kon. "Laat nog eens goed de wonden zien» zei hij. Hij boog over het zieke kind en wreef zachtjes met de groene twijg over den rechterarm. En zie, onmiddellijk ge beurde daar hetzelfde wonder, dat ook bij hem was geschied. De diepe roode wonden gingen snel toe en de arm van het kind werd gansch gezond en gaaf. Moeder en vader konden het niet ge- looven en staarden verstomd op dat ge nezen armpje. Maar Manten, de wonder doener, werkte rustig voort. Hij streek over den linkerarm en genas hem ook. Hij streek over de beide beentjes en ze werden gezond. Gansch het knaapje weed ;ezond. De booze ziekte was uit zijn lijf- e getrokken, zijn oogskens begonnen leider te stralen, rijn gezichtje klaarde op tot een blijden glimlach. Hij gleed af van moeders schoot en begon te loo pen en te spelen over den vloer. Met groot-verwonderde oogen zaten de hout hakker en zijn vrouw daar nog te kijker. Ze wisten niet... se konden niet gelooven en ze waren zoo blij. Moeder vloog naar haar zoontje en omhelsde hem met blij de tranen in de oogen. Manten glim lachte tevreden in zijn breeden baard. Als ze wat bekomen waren van hun overgroot geluk, toonte hij hen de kost bare twijg en vertelde: Dit hout komt uit het hartje van het tooverbosch. Ik heb er cok mijn wonden mee genezen.En toen begon hij gansch de geschiedenis van het wonderbare vo geltje en den tooverstruik te verhalen. Die eenvoudige menschen geloofden en knikten, want ze hadden hier toch zelf het wonder gezien. ('t Vervolgt), VAN TWEE VARKENS Twee vette varkskens woonden Te zamen in een varkenskot. Ze slurpten eerst hun buiksken dik En snorkten dan van snorre-snik. En 't deurtje bleef op sict. Ach! laat die deur gesloten, Ons bakje komt van zelf toch vol; En laat de wind maar waaien, De zotte wereld draaien, Wij blijven ln ons hol. Door 't raampje kunt ge kijken, Moest ge op de achterpooten staan. Dat moeten wij niet weten, Wij willen stroo en eten, De rest gaat ons niet aan. Maar 't was te schoon dat liedje; En cp een wintermorgen vroeg Kwam plots een man daar binnenbreken, Een beul, hij kende klacht noch smeeken. Hij stampte en hij sloeg. Één zwijntje moest naar buiten Al huilde en riep het moord en brand. Daar lag een bed van strco gereed, Waarop de beul zijn varken smeet. Met booze, ruwe hand. Zie vervolg hiernevens blik, die hem moest betooveren. Hij keek haar met harde, koele oogen aan. Je bent een vreemde voor me we kennen elkaar voortaan niet meer. Hij liep langs haar heen, de kamer uit. Lori keek hem aan met een gezicht dat nu alles behalve mooi was en waarop een leelijke uitdrukking lag. Toen haalde ze de schouders op. Poeh! Ik zal niet treuren om een man voor hem tien anderen, zei ze. Daarna maakte ze bijzonder geraffi neerd toilet. Toen ze klaar was zette ze het raam open en begaf zich naar de eetzaal. Daar vertelde ze de kennissen, dat haar man helaas telegrafisch weggeroe pen was en direct vertrekken moest. Ze wist nog niet, of hij nog terug zou komen maar in ieder geval bleef zij voorloopig hier. Men plaagde haar een beetje dat ze nu de wittebroodsweken verder alleen zou zijn en ze zuchtte diep. Ongeduldig wachtte ze op het verschij nen van mr. Hamton, doch zijn plaats in de eetzaal bleef leeg. Lori ging na tafel naar de leeszaal om, zooals ze zei, drin gende brieven te schrijven. Ze wilde ech ter Gunter ontloopen en meteen een brief je aan mr. Hamton schrijven. Die brief luidde: «Lieve Hamton, Mijn man heeft me een ontzettende scène gemaakt en wil van me scheiden omdat hij me in je armen heeft gezien. Hij vertrekt vandaag nog. Ik houd hem niet tegen want mijn hart heeft hem nooit toebehoord. Ik weet nu pas sedert ik jou ken wat ware liefde is, anders zou ik ook niet voor de verleiding bezweken zijn. Ik heb de laatste dagen een zwaren strijd gevoerd tusschen liefde en plicht, maar nu wil ik mijn hart volgen. Ik leg mijn lot vol vertrouwen in je handen. Om vier uur ben ik op de plek waar mijn man ons verrast heeft en me uit een za ligen droom in de ruwe, harde werkelijk- 1. Verseh rundsvleeseh Lendenstuk (filet) Kleiniioofd met kontrefilet (2 ribben) Middenriböenstuk i5 eerste ribben), dikke bil. groothoofd Lage ribben (4 ribben), platte bil Valsch filet, schouder Klein zenuwstuk (schouder) Rundgehakt Bovenribstuk, groote platte ribben Nekstuk, halsstuk Nieren Kleine platte ribben, pastoorshoek, borst, buiklap i« kwaliteit i* kwaliteit «i.beee'e-htea ni.keen.z.beee rr. per kgr. Fr. per kgr. 35 31 24 20 18 15 14 13 13 Schenkel Rauw nierbedvet Gesmolten rundvet, verpapkt Rauwe lever Gekookte uier Dik gedeelte van het middenrif Dun gedeelte van het middenrif (ge peld) Rauw kopvleesch en hart, rauw Rauwe tong Rauwe hersenen Mergpijp sn Longen, rauw of gekookt Ronde beenderen en ossenpooten W"tte beenderen Gekookte runderdarmen, cssenmuil, ge kookt, afvalvleesch 12 7 30 29 27 19 15 13 12 11 10 13 8 4 10 12 15 7 17 14 11 16 13 9 12 15 T 14 11 11 16 13 4 4 2 1 4 2 1 - 5 2. - Versch kalfsvleesch Bil en frikandeau Ee-ste rib en filetrib Schouder Lage ribben Kalfsborst Halsst"k Schenkel Kalfsgehakt Nieren Lever Rauw hart Gekookte kalfsdarmen. darmscheel, longen, rauw of gekookt Kop met herrenen, gekookt of gezoden Beenderen of kalfspooten PRIJZEN VAN TOEBEREIDE OF GEKONSERVEERDE VLEESCHWAREN Het ls verboden andere vleeschwaren of vleeschkonserven te vervaardigen of in den bandri te brengen als die hierboven vermeld. In zoover andere vleeschwaren of vleeschkonserven Ml het van kracht worden van het huidige besluit gefabri ceerd zi.in of zich in den handel bevinden, heslist. co scbriftellike aanvraag van den belanghebbende, de hoofdgroenesring voor vee, vleesch en eieren met toestemming van het I-Commissariaat voor prijzen en loon en. op welke wiize en aan welken prijs de waar mag afgeleverd worden. HANDELSWINSTMARGE De inkoopprijzen voor den kle'nhandel moeten, voor de onder cijfer 6 voornoemde produkten, met een Driis onder 35 fr. nar kilogram minstens 20 t.h. onder den klein- i4 13 11 7 35 28 26 17 19 19 12 5 6 2 10 9 1 4 31 ?4 22 13 19 19 12 3. - Versch varkensvleesch Eerste rib en filetrib Filet, schouder en hespen-braadvleesch Lage ribben Nekstuk Varkensgehakt Versch buikspek Rund- en varkensgehakt Lies Vet spek Halsstuk Hammetje Ribbetjes Rauwe nieren Rauwe tong Rauwe lever Rauwe kop met hersenen Zwoerd en beenderen Gekookte varkensooren Gekookte verkenspooten per stuk Inlandsche reuzel Geraffineerde reuzel 4. - Versch schapen- en geitrnvleeseh Filetrib en eerste ribben Rumosteak Schapenbout, lage en platte ribben R.ibbeties Schouder Borst en halsstuk Gesmolten vet Nieren Hersenen wre-ideren. oocten en kop Rauwe tong ■"auwe lever Rauw hart Longen en darmen, rauw of gekookt 5. - Versch paardenvlcesch Filet en kleinhoofd. brradvl'ereh M'ddenribstuk, eerste rib en bilbraad- vleesch Ander braadvleesoh Ptnofvleesch (karbonade) G°hakt Klein vleesch, voor de worstf brikatie Soenvleesch Gesmolten paardenvet Beenderen Tong Lever Fr pof «jp tr - '„-a 4* kmiïtrit 23 19 17 Ft t* 4». mbwwVtw 21 1» 1T 15 13 1» 19 17 50 5 2 7 1,S0 yt 15 29 29 22 15 14 14 27 77 20 IJ 12 12 n 73 22 2 15 17 19 4 - 12 23 22 15 17 10 4 -25—23 73 19 11 11 7 71 17 9 8 5 7 - 12 u 17 2 - 14 1? handelsverkoooprijs, en voor produkten met een kleinhandelsverkoopprijs van 35 frank en meer per kilom-am. minstens 25 t.h. onder den kleinhendelsverkoop- nriis liggen. Met uitzondering op de hisr- voorgenoemde regeling, motten de in koopprijzen van den kleinhandelaar voor koriserven in blik minstens 15 t.h. onder den kleinhandelsverkoopnrii.s en vor pil? soorten snek minstens 10 t.h. o"dor don klMnbardei.sverkooooriis liggen, indien in artikel 5 voor afgewerkt» produkten. in zoover ze non mog»p gefabriceerd worden, geen bijzondere kleinhandelsprijzen wor den voorzien, mag de bij artikel "af gestelde prijzen slechts de gebruikelijke verhooging voor onkosten en winst ge voegd worden. In zoover de slagers dieren dm- klassen c) en d) verhandelen moeten zü vleesch van de 2' kwaliteit te koop aanbieden. Alle slagers zijn verplicht minstens twee vors (soorten met ean "erkoopnri's nnd-m 25 fr. per kilogram te keep aan te bieden. PRIJSLIJST d?* h°t vp*- noemd» v.'aren in den kleinhmiH te kof oor,bi#*dt.. wpr^n r-i nfM». lH*t vernci^ön. dio in ropBv» of O"» rwnrk' nf on elke erdore or»ed zicht baar aangebracht moet worden. De overtredingen van d*t ber1uit wor den ongesneord en gestraft met: 1° Geldboete, met ven de oo- deciemen: 709 tot 700.000 fr.: 2° gevan- sremet.ting van 15 d*gen tot 3 jear: Nj herhaling worden d*~ verrh'h- hel.d; 3° ve,*beurdvei,v1^rin':r de** rnrdnij. ten en waren; 4° sluiting der inrichting. In het Staatsblad van 2-3 November jl. is een besluit van den Sekretaris-Genc- raal van Landbouw en Voedselvoorziening en van den Prijzenkommissaris versche nen, waarbij de prijzen worden bepaald van slachtvee, versch vleesch, toebereide en gekonserveerde vleeschwaren. Het is voortaan verboden slachtdieren, versch vleesch, ingewanden, dierlijke voe- dingsvetten, toebereide of gekonserveerde vleeschwaren en worstsoorten te verkno pen aan hcogere prijzen dan deze be paald bij dit besluit. Dit besluit bepaalt ook welke dokumen- ten noodig zijn Dij het verkoopen en aan- kooaen van slachtvee. Het land wordt eveneens verdeeld in verschillende prijsgroepen en namelijk vier in getal. De grootste centra en an dere plaatsen welke niet behooren tot de landbouwstreken van België behooren meest tot do prijsgroepon 1 en 2. De ste den en gemeenten onzer gewesten van West-Vla anderen behooren tot de prijs groepen 3 en 4. Hier laten wij dan de prijzen, geldend voor onze gewesten, volgen: A. - MARKTPRIJZEN. Geldend in W.-Vlaanderen 1. - Greotvee: Fr. per kgr. a) Volvleezige, vetgemeste dieren der hoogste slachtwaarde 9,50 b) Volvleezige dieren 8,50 c) Vleozige dieren (overgangsdie- ren) 7, d) Magere dieren (worstdieren) 5,25 2. - Kalveren: Billemannen 13,50 Andere kalveren: a) De beste mestkalveren 10,50 b) De halfvette mestkalveren (mid delsoort) 9, c) De mindere kalveren 7,50 d) De minste kalveren 6,— 3. - Varkens: a) Varkens van 120 kgr. en meer (gewicht op voet) 10,50 (93!K2S^:aa3B3aaHSBaa!£ZS2B3BESBS Het ander zit in 't kotje, Vol pijn ts raden wat het hoort. Ach neen! zoo kan 't niet blijven duren Nu moet het eens door t raampje turen En 't kijkt en *t ziet een moord. Al bloed en vuur... mijn broertje Mijn arm broertje deed nooit kwaad. Daar zit een zwijn in 't kot te treuren, Door stroo noch eten cp te beuren En 't wordt zoo mager als een graat. OPLOSSING VORIG RA.ADSEL BAAR—DEN BAARDEN. Eerst moet ge 't maar aan 't koren vragen; Een kop er voor, 't is schoon en echt; Een tweede kop, niet licht om dragen; Daarbij een staart, ge ziet het in 't ge- [veent. IBSSBBBEBESBBBEBBESBBSIBBaBBB heid heeft teruggebracht. Daar verwacht ik je. Nu en voor altijd, Je Lori Ze liet dezen brief door het kamermeisje naar de kamer van mr. Hamton brengen. De Amerikaan had het geprefereerd om vandaag niet aan de table d'höte te eten en dacht er juist over, of het niet raad zaam zou zijn om te vertrekken en een uiteenzetting met Warneck te ontloopen. Hij had vage voorstellingen van een duel. Toen hij echter den brief gelezen had keek hij vergenoegd. Goeie reis, mr. Warneck, ik zal je mooie vrouw wel troosten, zei hij. In ieder geval was het een pak van zijn hart, dat Gunter vertrek en zijn vrouw alleen achter liet. Mr. Hamton bleef voor zichtigheidshalve op zijn kamer, tot hij Gunter met zijn koffers zag wegrijden. Eerst toen verliet hij het hotel. Het was intusschen bijna vier uur geworden en hij begaf zich naar het rendez-vous met Lori, die hem een bijzonder effectvolle scène voorspeelde en zich toen gewillig door hem liet troosten. Hamton was overgelukkig, vond zich zelf bijzonder interessant en liet zich door de mooie vrouw even gewillig zand in de oogen strooien als andere mannen vóór hem. b) Varkens van 100 tot 119,5 kgr. (gewicht op voet) 10,50 c) Varkens van 80 tot 99,5 kgr. (gewicht oo voet) 9,75 d) Varkens van 69 tot 72,5 kgr. gewicht op voet) 9 ?5 e) Zeugen 8 an f) Gesneden beeren 7.50 Het slachten van varkens met een ge wicht op voet van minder dan 60 kgr. is slechts toegelaten met een bijzondere machtiging van een aangenomen veearts. 4. - Sell ace n en Geiten: a) De beste lammeren 8. b) De beste hamels 8, c) Middnlsoorthamels en -lamme ren. beste schapen 7, d) Rammen, ooien, mmdere hamels en lammeren, alsook geiten 6,50 Het slachten van zuiglammeren is slechts toegelaten met een machtiging van een aangenomen veearts. 5. - Paarden: a) Beenhouwerij dieren 7,50 b) Worstdieren 5, Het slachten van paarden is slechts toegelaten met een machtiging van een aangenomen veearts. Ze mag niet gege ven worden voor paarden, die nog al» trek- of fokpaaraen gebruikt kunnen worden. B. - PRIJZEN OP DEN BUITEN OF OP DE HOEVE. De prijzen op den buiten of op de hoeve moeten voor alle slachtveesoorten min stens 0,50 frank per kilogram gewicht op voet onder de voormelde vastgestelde prijzen liggen. Kate Harland wachtte met koortsach- ongeduld op bericht van Gunter. Ze evond zich in een toestand van ziekelijke opgewondenheid en wist niet, wat ze ho pen of vreezen moest. Ze had Heinrich Warneck gezegd, dat de bewuste stukken naar Gunter verzonden waren en natuur lijk verkeerde de oude heer evenzeer ln spanning als zij. Als hij, ondanks die bewijzen, toch bij die vrouw blijft heb ik werkelijk geen zoon meer, zei hij tegen Kate, Ze merkte heel goed, dat de onrust hem verteerde. Hij zag er opvallend slecht uit die dagen en gaf ook toe, dat hij zich niet goed voelde. Zoo was er n* het verzenden van De maximum-prijzen voor de aard appelen worden als volgt vastgesteld, in franken, per 100 kgr., voor ae gewone soorten Prijs van den landbouwer, vertrek op de hoeve; November, 65 fr.; December, 67 fr. Prijs van den grossier, geleverd in den winkel van den kleinhandelaar: Novem ber 82 fr.; December, 84 fr. Prijs van den verbruiker: November, 100 fr.December, 105 fr. De prijzen moeten met' 13 frank ver minderd worden voor de soorten Grap- pes d'oren vermeerderd met 30 frank voor de soorten Rosa (Plates de Flo- renville). In het Staatsblad van 30 Oktober is een besluit verschenen inzake de benuttiging van den oogst in peulvruchten. Hier volgen de bijzonderste artikelen van dit besluit: Art. 1. De producent die ten minste 25 aren peulvruchten verbouwt is voor zijn oogst verantwoording verschuldigd tegenover den Staat. Hij mag er slechts over beschikken bin nen de grenzen en onder de voorwaarden bij voormeld besluit van 18 September 1940 vastgelegd. Art. 2. De bij artikel 1 bedoelde pro ducent mag op zijn oogst voorafnemen: 1. 185 kgr. per hectare voor zijn aan- plantingen in 1941; 2. 10 t. h. van zijn oogst ten titel van afval. Het overige is verplichtend aan de men- schenvoeding voorbehouden. B3BBBSËiS3BiSBBBBB9IBBB8ZBSH&aS Kate's brief meer dan een week verloo- pen, toen eindelijk op een morgen een brief van Gunter aan zijn vader kwam. De oude heer werd bleek. Ik ben zenuwachtig als een schrik achtige vrouw en durf dezen brief niet open te maken. Deze onrustige dagen van wachten hebben me slap gemaakt, zei hij heesch. Kate vouwde de handen over de borst. Het kan alleen maar goed bericht zijn, oom Heinrich. Maak hem gerust open. Hij glimlachte. En terwijl je dat zegt kijkt de angst je de oogen uit, arm kind, zei hij zachtjes. Doch toen richtte hij zich vastberaden op, scheurde den brief open en las; Mijn lieve vader, Deemoedig en vernederd sta ik voor u. U heeft gelijk gehad, toen u me uw toe stemming tot mijn huwelijk niet wilde geven en lk ben hard gestraft voor mijn eigenzinnigheid. Zoodra ik de bewijzen van de schuld mijner vrouw ontvangen had, heb ik onmiddellijk met haar gebro ken en ik ben op het moment hier in Munchen. Ik voel me allerellendigst. Ik zou naar huis willen gaan, naar u toe, want ik heb nog nooit zoo naar u ver langd ais nu, maar ik schaam me zoo ontzettend voor u en ben nog niet in staat u onder de oogen te komen. Laat me nog een poosje met rust. Toevallig heb ik een pas naar Zwitserland, daar zal ik heen gaan ra trachten voor de firma Warneck goede zaken te doen, want al leen door ingespannen werk zal ik mijn evenwicht terug kunnen vinden. Ik wil u nog meedeelen, dat ik een ver- reek tot echtscheiding heb ingediend en dat de advokaat me verzekerd heeft, dat de zaak snel afgewisseld zal worden, om dat het hier een zoo duidelijk geval be treft. Ik heb als voorwaarde gesteld, dat die vrouw mijn naam niet meer zal dra gen dat is de eenige genoegdoening, die ik u geven kan. Gelukkig is het nieuws van mijn huwelijk niet uitgelekt en voor De landbouwer mag de tot voeding v-n zijn gezin noodi<»a hoeveelheid van r;;n oogst afnemen op basis van de "an kracht zi.inde rantsoeneeringsvoorschriften. Door gezin di°nt hier versteen, de leden "an de familie van den exploitant en drw van zi.in personeel, die standvastig te zijnen huize gevoed worden. Art. 3. Do in artikel 1 bedoelde pro ducenten moeten bii het oemreriebpetaur aangifte doen v»n bun productie. Moet»n eveneens aangifte doen, n» o-ndn-reten die in d» bi.i besluit van 11 J"ni 1049 be volen telling niet mochten zijn opgeno men. «o» De maximumverkoopprijzen voor in landsche peulvruchten worden respel:- tievelijk vastgesteld als volgt (prijs in frank per 100 kgr. netto): Soorten (A) (B) (C Groene ronde erwten 303 404 475 Gele ronde erwten 259 351 425 Witte boontjes flageolets en lingots met de hand gesort. 2 (witte boonen i 400 515 699 Groene flageolets met de hand gestorteerd 2 600 765 865 Bruine boonen 5 350 490 580 Verkante erwten schok- 320 471 555 kers» 32 0 471 555 Spliterwten 546 630 Paardenboonen 2C0 408 490 Voederboonen 190 237 360 (A) Prijs aan den producent, franko, magazijn makelaar. (B) Prijs aan den grossier, franko, magazijn kleinhandelaar. (C) Prijs betaald door den verbruiker. Het Staatsblad kondigt een onderrich ting af van den Wehrmacht-Graber- offiziergericht aan (ie Heeren Provin ciegouverneurs, Arronöissementskommis- sarissen en Gemeentebesturen van het Koninkrijk, betreffende het opgraven, teraardebestellen en overbrengen van de lijken der slachtoffers van ae verrich tingen en gebeurtenissen van den oorlog, en het onderhoud hunner graven. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de gemeenten vanaf 1 November aan sprakelijk zijn voor het in goeden staat hcuden van de graven der Duitsche sol daten. IBEBB3EaBBBB!32ï;S.3S!BBBlBBBBBl Wilde zwanen zij'n langs de Friesche kust geen ongewone gasten. Wordt hutl aantal ongewoon groot, dan zeggen «menschen, die het weten kunnen»: «We krijgen een strengen Winter!» Wat de Winter zal brengen, zullen wij wel ervaren, maar feit is, dat het aantal wil de zwanen, die zich thans aan de Friesche kust ophoudt, buitengewoon groot is. Zooveel als er op het oogenblik zijn, kun nen zelfs de oudste bewoners van deze kust zich niet herinneren. Moeten wij daaruit besluiten dat ons een strenge Winter te wachten staat?... 8SBiaSI,£aBSiiR2!SBH3aiaBIBBHIH zoover ik het verhinderen kan, zal het ook niet gebeuren... En nu, beste vader, vraag ik u om ver giffenis, dat ik u dit verdriet heb aange daan. Ik weet nu pas, hoe groot het leed is geweest, dat ik u aandeed. Schrijf me althans met een paar woorden, dat u me vergeven wilt en kunt begrijpen, dat ik nu niet kan thuiskomen. Geef me tijd om weer mezelf te worden en af te reke nen met al het leelijke en minderwaar dige dat ik beleefd heb. Mijn eenige ver ontschuldiging is, dat ik een te hoogen dunk van de vrouwen heb gehad. Van die fout ben ik nu ten minste grendig ge nezen ik stik bijna van walging. Schrijf me per omgaande, vader, ik wacht uw brief hier in Muncben af, vóór ik naar Zwitserland ga en ik dank u, dat u me door Kate de papieren heeft laten zenden, die me de oogen geopend hebben Mët hartelijke groeten en liefde, Uw zoon Gunter De oude heer haalde diep adem, in «ijn gezicht kwam en ging de kleur. Kate greep verschrikt zijn arm. Oom, wat is er? Heeft u nare be richten van Gunter? vroeg ze angstig. Hij schudde het hoofd. Neen, maak je niet bezorgd, de beste berichten die ik krijgen kon, maar wat mijn zoon me schrijft pakt me zoo aan, Hier, lees zelf maai', Kate. Hij gaf haar den brief, dien Kate met brandende cogen las. Reeds na de eerste woorden herademde ze, doch bij het eind van den brief stond haar gezichtje weer droevig. Mijn eenigg verontschuldiging is, dat ik een te hoogen dunk van de vrouwen heb gehad. Van die fout ben ik nu ten minste grondig genezen ik stik bijna van walging Zou het Lori Leixner gelukt zijn uit den idealist een vrouwenhater te maken? Ea nog iets deed haar pijn dat hij er geen enkel woordje voor haar had bijge voegd geen groet zeifs. Hij bedankt# zijn vader, dat hij hem door haar de p»« (Wordt vervolg dj,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 6