Uit 't Veurnsche UIT NIEUWP00RT UIT MEENEN GOED NIEUWS! CARROSSERIE ANDRÉ BRIL tuur te halen. De Ingang Is vrij. natuur lijk; men laat zich kosteloos inschrijven. Etn flinke reeks jongens- en meisjesboe ken werden eveneens besteld. Benoeming V/e vernamen dat onze jonge dorps genoot Clement Cuese. onderwijzer, be noemd werd tot huisleeraar aan het Kas teel te Hettle. De bevoegdheden hebben werkelijk een goede keus gedaan en we wensehen den jongen leerkracht harte lijk geluk met zijn nieuwe loopbaan. Winden naaien Onze gemeente werd ook fel geteisterd door het hevig tempeestweder dat over ons land er op los ging: Weinig huizen zijn er, waar er geen letsel aan was. Pannen vooral kwamen los en vielen natuurlijk in scherven op de straatsteenen. De boomen langsheen de Veumstraat kregen het hard te ver duren; 21 ervan lagen half en geheel over de baan. Een van die populaire denneboomen langs de Zeelaan werd eveneens in zijn oude loopbaan geknakt. De mooie molen od den Hoogen Blekker moest een zijner wieken erbij laten steken. Gelukkig bleef onzen toren onaange roerd, alleszins heeft hij nu de proef doorstaan. Jammer van enkele mooie po pulieren op het kerkhof, die ook het onderspit moesten delver. De schoorsteen van de bakkerij Duma- rev en de houten schoorsteen van 't klein fabriekje werden door den stormwind ver nield. D? hennenhokken bij Joz. Vanpep-, straete. Abdijstraat eft Kamiel Depott" r'jn ingestort en de mifcke bij Gorari Cuveele kreeg een jammerlijke opschud. ding. Goddank alles beperkte ach bij «ette lijk? schade, welke reeds grootendee'j hersteld is. Parochienieuws Het uur der Zondagmissen verandert' Te 8, te 9 H cn te 11 uur hebben Ok H. Missen plaats. Heden Zondag algemeene Communis voor de mannen van den H. Hartebond. Wereldbiddag en uitstelling van 't Hei lig Sakrament van na de Hoogmis tot na dè Vespers. Ziekenbond De uitbetaling aan de leden grijpt Dlaats on den laatsten Vriidag van den maand. t. t. z. op 29 November a.s, tus- schen 4 en 8 uur. BREDENE Speel met geen oorlogstuig Prosper Knockaert en André Vander- stichelen, twee schooljongens van de Blauwe Sluis, waren aan kogels geraakt. Eerstgenoemde vond niets beter dan er op t? slaan, met het gevolg dat er een ontolofte. Hij kreeg stukken in de rech terhand en in het been. Ze werden er uitgehaald in de kliniek van Oostende, waar de jongen seffens naartoe werd ge voerd. Zijn hiaat kwam er zonder kwet suur vanaf. maal- en pietterbewijzen van graan, be voorradingszegels, enz. Stormweder Tusschen Woensdag en Donderdag der Verleden week woedde er oen verschrik kelijke storm. Den Donderdagmorgen we.s iedereen vroeg te been ten einde met de klaarte zijne schade vast te stellen en desgevallend de nooóige dringende her- setllingswerken uit te voeren. Metsers en timmerlieden waren bestormdwant geen een was er die geen herstellingswerken aan zijn woning te doen had. Over groote schade valt er echter niet te treuren. Onze eenlgc windmolen staat Goddank, nog recht en het is waarlijk te verwonderen, gezien er een viertal gelijk soortige in den omtrek door den woeden den storm werden geveld. Een woonhuisje werd toch ten gronde verwoest- Gelukkiglijk vielen er geen slachtoffers te betreuren. Verscheidene hofsteden werden erg be schadigd en m?t veel moeite werd het vee van onder de puinen gehaald. HOOGSTADE Stormweder Hier zooals elders hebben verleden week de natuurelementen hun woede bot gevierd op alles wat hun ln den weg stond. Bijna alle gebouwen van het heels dorp kregen het hard te verduren: pannen wer den bij duizenden medoogenloos afgerukt, platen werden opgenomen en honderden meters verder tegen den grond stukgesla gen. In verschillende plaatsen zelfs wer den bouwvallige gevels gedeeltelijk of to taal neergehaald. Ook de gaaipers moest het bekoopen en werd met haar heele onderstel uitgerukt en ten gronde ge smakt. De reuzeneiken, die de groote baan afzoomen, en in den zomer liet sieraad van de streek uitmaken, werden ook lee- lijk gedund. In een woord: het was al- lenthenen een akelige verwoesting. Goddank geraakt alles stilaan weer op zijn ouden plooi en met Gods genade zulen dergelijke rampen voortaan van onze gouw afgekeerd blijven. WULVERINGEM Treurig geval De schoenmaker en klokkenluider V. August, ging dagelijks per flets rond 1 uur 's namiddags naar de kerk om de kerkhorloge op te winden. Daar zijn rijwiel zoolang aan de kerk deur bleef staan, was de Z. E. H. Pastoor verwonderd over zijn lang wegblijven in de kerk en ging zien. Hij vond V. Ver hangen op den klokzclder; de dood was reeds ingetreden. De man is 37 jaar oud en laat een bedrukte weduwe met drie minderjarige kinderen na. BULSKAMP Schadelijke gevelgen van den storm Aan de kerk: Tijdens het tempeest van verreden week heeft onze kerk veel te lijden gehad. Rond 3.30 uur in dien be- nauwehjken Woensdagmorgen werd, door een hevigen rukwind uit het Zuid-Wes ten, de spits van onzen kerktoren tot onder den bol waarep :t kruis vastzit, afgerukt. Met een hevig geraas als van een ver gedonder stortte het groote ge wicht door 't dak van de linkerzijbeuk en kwam terecht op 'n paar meter van de doopvont, waar het diep in den vloer drong. 't Spreekt vanzelf dat ons lief kerkje, dat reeds zoo goed mogelijk hersteld was, er nu terug vervallen uitziet. Langs bin nen is Goddank Oeinig te zien, want onze wakkere E. H. Pastoor heeft er voor ge zorgd dat alles vóór den Zondag opge ruimd was en 't groote gat in de zijbeuk voorloopig toegelegd werd. Mocht de Commissie van Monumenten er weldra voor zorgen dat onzen karak teristieken Veurne-Ambachtschen toren in eere hersteld wordt. Aan de overige gebouwen: De huizen beefden op hun grondvesten bij dat ge beuren! Vele inwoners dachten dat hun woning zou invallen en kropen in den kel der. Anderen dachten aan aardbeving, ja, zelfs aan 't begin van 't einde van de wereld. Al de woonhuizen werden min of meer erg gehavend, daar de dakpannen op de daken door 't bombardement loslagen en de wind er goed en vrij spel had. Bij 'n wandelingske rond en op 't dorp kon men vaststellen dat 't ook te Buls kamp gewaaid had en een echte eyclo- nale storinguit haar kot was losge broken. Op de hoeve Henri Morlkm-Franchois, bij de Nieuwpoortjebrug, werd de houten schuur als 'n kaartenhuisje omvergebla zen. Alsook 'n houten wagenhok aan den ingang der welde van Henrl Morlion- Ghyselen. De steenen schuur van Fl. Franchois, in de Oude straatIs ook Ingestort. 't Waren ook van d'oudste monumen ten van onze Gemeente. Enkele dagen vooraf, bij de voorbode en de oefening van dit tempeest, is de Noordgevel van het uitgebrande huis van Arthur Deeren omgewaaid. Ook aan de magazijnen van J. Declerck, waar juist herstellingswerken aan gang waren, is veel schade bijgekomen. 't Klooster is ook erg beschadigd aan dakpannen en ruiten. Nooit zag ik Borias de bulderbaas, zoo wijd z'n mond openzetten. Hartelijke gelukwenschen Enkele dagen geleden werd de Heer Albert Chaerel benoemd tot Ontvanger der Registratie en Domeinen a.l. te Kort- rljk. Aan hem en zijn geachte Ouders onze hartelijkste gelukwenschen. ZOEKT G'IETS t'huren of te koopen, Zoekt g' een meid, 'n plaats of wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons blad. KUNSTENAAR SC.TI,Ti VAN DEN WESTHOEK Een dertigtal kunstenaars van den Westhoek en Oostende waren opgekomen om de algemeene vergadering van het Kunstenaarsgild van aen Westhoek bij te wonen. De Letterkundigen eenerzijds en de be oefenaars van de Beeldende Kunst an derzijds, vergaderden vooraf om vraag stukken van innerlijke organisatie en uit bouw te bespreken. In beide kamers werd het Bestuur ten voorloopigen titel her kozen: bij de Letterkundigen M. Filliaert tot voorzitter, M. Germonprez tot schrij ver en M. Duribrieux tot raadgevend be stuurslid. Daar werd ook besloten dat in de naaste vergadering een causerie zal gehouden worden over eigen werk door M. Duribrieux en Mevr. Verzeele. In de kamer van Beeldende Kunst werd tot voorzitter verkozen M. Schaet- sens, bouwkundige, en tot schrijver M. Denorme, bouwkundige. In beide kamers werd beslist dat ieder nieuw lid dient aangemeld te worden door twee peters en dat een of meer wer ken van den kandidaat door de kamer moet goedgekeurd worden. Od Zondag 1 December, te 2.30 uur. nieuwe algemeene vergadering op het Stadhuis te Nieuwpoort, met een inlei dende spreekbeurt van E. H. Lambrechts; onderwerp: Uitwisselingsmogelijkheden tusschen letterkunst en plastische kunst Daarna vorming van het Gild van den Westhóek. AL KLAPPEN EN BOEN Deze Winter worden de vernielde boompjes langs de lanen en de openbare beplantingen vervangen. De Zwijnen- markt of Hendrik Gheeraertplaats wordt versierd met linden cn genoeglijk gemaakt met rustbanken. Op het stedelijk kerkhof worden treurwilgen geplant en hier en daar eeuwigdurend groene boompjes en heesters geplaatst. De natte donkere weken van No vember en bijzonder het orkaan van Woensdag nacht zullen nog lang in aller geheugen blijven. We kregen wel wat op klaring na het tempeest, maar lederen dag bijna werden we met een vlaag ge zegend. 4 In den nacht van Woensdag op Don derdag, 13 A 14 November, te 2.30 uur on geveer, dook plots van uit het Zuid-Wes ten een aanhoudend gerommel op, het leek wel of duizende buffels, wilde paar den uit het Wilde Westen voor een prai- riebrand vluchtten en den grond deden daveren onder hun hoefslag. Lang moes ten we naar de oorzaak niet raden, alles omverrukkende windstooten beukten te gen de' gevels der huizen, boorden tus schen de pannen en de voorloopig afge dekte ruiten van de door den oorlog be proefde stad, zweepten de boomen tot te gen den grond en t'allen kanten scheer den pannen, stukken hout, asphaltbedek- kingeri. zink en teerpapier en balatum door de lucht, rinkelden ruiten scherp snijdend neer en herschiep de stad in een heksenketel, alsof alle hemelgeweld losgeketend werd. De huizen waggelden op hun grondvesten, de moderne holbe woners voelden den grond beven als bij een aardbeving en immer hield het ge weld aan. Te 4 uur was het orkaan op zijn hevigst en iedereen zocht een schuil plaats in de kelders. Onmogelijk dan op straat te komen; als een pluimpje zou men opgelicht worden en tegen den muur geslingerd geweest zijn. Toen het geweld eindelijk wat stilviel kon ieder huis zich rekenschap geven van de schade. Door 80 per honderd der huizen kon men den akelig witgelen hemel zien teekenen door de pannelatten, oogde men de kleine ijlende wolkjes na en trad men op koer en veranda en serre in versplinterd glas, pannen en steenen van schouwen. In den morgen gaf men zich eerst rekenschap van de aangerichte schade. Op de Kaal hadden de deels vernielde loodsen, visch- mijn en onderdaken erg te verduren ge had: al wat niet stevig vast zit werd als papier weggeblazen, de wankelende mu ren van afgebrande of halfvernlelde hul zen lagen om en als bij wonder bleven toch nog veel zwevende daken, beroofd nu van hun pannen, dreigend op niet mm zwevende muren hangen. In het College werd de versche asphaltbedekking van den nieuwen bouw afgerukt en versplin terde honderden ruiten van de ruime broeikassen. Aan de kerk, in opbouw, woei de betonmolen weg, evenals enkele bedekkingen in betonplaten. Het dak van de barak, bewoond door Louisa Schep pers. werd afgerukt. Verscheidene aan hangen op het koerseplein ondergingen hetzelfde lot. Langs de De Roolaan moes ten verscheiden? boomen er aan gelooven. De electriciteit speelde nog meer fratsen. In den omtrek van de Markt waren de draden overladen en brandden de lampen stuk. terwijl in de Duinkerkestraat men amper een keérsje licht had. Toch stond 's anderendaags iedereen paraat, karre tjes reden met steenen en pannen t'allen kante en overal zat men op 't dak. juist als na de Kwade Week om zijn dak te herstellen. Sinds menschengeheugen, en we kunnen van een stompje meepra ten aan de kust, had men zulk geen on weer beleefd. Het kerkhof van Nieuwpoort heeft ook veel geleden onder het geweld van den orkaan. Veel zware arduinen zerken hadden te lijden en sloegen af en scheur den bij hun val de op den grond liggende arduinen vlakken. Ook veel houten krui sen werden omver gerukt. Het gemiddeld aantal werkloozen bedraagt in de maand Oktober 67 man nen en 31 vrouwen. if Verleden week Dinsdag stak het meisje Irène Arnoys, oud 13 jaar, de Ko ning Albertlaan over aan het Bad. Plots werd ze door een auto aangereden en ten gronde geslingerd. Een Duitsche genees eer verzorgde het kind en vervoerde het kind naar haar woning, Coppieterstraat. Het meisje was nogal erg gekwetst aan het aangezicht en kloeg van inwendige kneuzing. e, Aan de kerk, bij gebrek aan beton molen eenerzijds en ander materiaal an derzijds. ligt het werk voorloopig stil. Een echt jammerlijke zaak. PAROCHIEBLAD VAN NIEUWPOORT (week van 24 tot 30 November 1940.) Zondag. Te 7 uur Gelezen Mis. Te 8 uur Gelezen Mis voor de overleden Ka- jotsters en Familieleden. Te 9 uur Ge lezen Mis voor de afgestorvène leden der Kristene Vrouwengilde van Nieuwpoort. Te 10 uur. Te 11 uur Solemneele Mis ter intentie van Z. H. den Paus. Te 12 uur Gelezen Mis. Te 3 is uur Vespers en Lof. Maandag. Te 7 uur Dienst voor Me vrouw Puis, van wege de Confrérie van het H. Hart. Te 8 uur Dienst voor Marie-Louise Declerck, dochter van Aug. en Valerie Messen. Te 9 uur Dienst voor Johanna Van Voren, echtgenoote van Edward Den Baes (met rouwgedach- tenissen). Dinsdag. Te 7 uur Dienst voor bij zondere overledenen. Te 8 uur Dienst voor de echtgenooten Charles Provoost- Rotsaert en zoon Jozef. Woensdag. Te 7 uur Gezongen Mis ter eere van O. L. Vrouw van den H. Ro zenkrans. Te 8 uur Dienst voor de Fa milie Demeersseman-Dedrie en De Kegél- Dedrie. Donderdag. Te 7 uur Cohfrerierrils ter eere van het Allerheiligste Sakrament. Te 8 uur Dienst voor de Familie Broeckx Vrijdag. Te 8 uur Dienst voor Emiel Cabooter. Zaterdag. Te 7 uur Huwelijksinze gening (Justin RoggemanMarguerite Verbanck). Te 8 uur Dienst voor Her man Borgonie. Te 9 uur Huwelijksin zegening (Georges VanhoutteJeanne Vanden Abeele). Zondag aanstaande: 1* Zondag der maand. Te 8 uur Mannenbond van het H. Hart. ALFONS DÜMON Kaaistraat 3, NIEUWPOORT, gelast zich met het opmaken en indienen van de noodige bescheiden voor inschrijving in het HANDELS REGISTER. Hij gelast zich ook met opmaken van de formulieren voor OORLOGSSCHADE. KRISTEN VROUWENGILDE Op heden Zondag 24 November, te 8 u., zal in de Kapel der Zusters Arme Klaren een Mis opgedragen worden voor de af gestorvene leden. VOOR DE LANGE AVONDEN .Niets nuttiger en aantrekkelijker dan een mooi boek gedurende de lange winter avonden. Komt en kiest onder de talrijke werken met naam in de Openbare Boeke rij van toet Davidsfonds. 5715 De Komst van het Monster O. F. Dudley. 5783 De Schaduw over de Aarde id. 5784 De IJzeren Monnik id. 5785 De Pastoor van Lamotte, Hoclnschka. 5706 Het Licht achter den heuvel A. Van Cauwelaert. 6045 Het Keersken in den Lanteern F. Timmermans. Weet U dat de bekende schrijfster Courths-Mahler een reeks van meer dan 200 ontspannings-romans heeft geschre ven, die in alle talen vertaald werden en op 25 millioen exemplaren verspreid. Volgende nieuwe boeken van deze schrijfster kocht de Openbare Boekerij van het Davidsfonds aan: 5933: Feeënhanden. 5934: Het Drama van Glossow. 5935: Het Parelsnoer. 5936: Het Raadsel. 5937: Liefdeslisten. BERICHT VICTOR VAN HEUVERSWYN, piafonneerder, heeft de eer de ge achte bevolking kenbaar te maken dat hij thans woonachtig is Van Clifthovensiraat 118, Nieuwpoort en zich nog steeds gelast met allerhande PLAKWERK, enz. - Bij hem kunt gij altijd in 't klein verkrijgen kalk, ciment, plaaster, enz. BERICHT ZEER BELANGRIJK. EN DRINGEND Door de bezettende Macht wordt mij gemeld dat de bevolking der kuststreek zich onrechtmatig autobanden en door de Fransche, Belgische en Engeische le gers achtergelaten voorraden toeeigent, wat met geregelde plundering overeen komt en in ieder geval door genoemde Overheden zeer streng gestraft moet worden. Om te voorkomen dat de inwoners op heeterdaad betrapt en vervolgd worden, breng ik haar ter kennis dat de onregel matig weggenomen voorwerpen onmiddel lijk aan O.K.W. (Reisensammelkomman- do Dunkerque, Malo-Terminusl moeten teruggegeven worden. Nieuwpoort, 14 November 1940. De Burgemeester, Cr A. Vandamma. LEISELE Burgerstand. Geboorten. Bouree Monique, d. v. Marcel en Six Rachelle. Obetn Ma- riette, d. v. Maurice en Deruytter Zoë. Annoote Marcella, d. v. Marcel en Landry Berthe. Overlijdens. Leuridan Simotine, 13 j., d. v. Joseph en Verbrughe Alice. De- dullen Henri, 7i> j.. z. b., echtg. v. Octavie Ghomme. Valckaert Henri, 91 j., z. b., wed. v. Rooryck Eulalie. Huwelijken. Pysson André, veekoop man te Loo, met Moneiu Irma, landbouw ster te Leisele. Vandewalle André, landbouwer te Oostvleteren, met Decos- ter Irène, landbouwster te Leisele. Dienst Bevoorrading De Dienst der bevoorrading van Leisele maakt met deze bekend dat alle verrich tingen in zake bevoorrading, bij den be voegden dienst moeten ingediend worden, 's voormiddags van iederen weekdag, van 9 tot 2 uur. Des namiddags zullen geen bewerkingen meer aanvaard worden: zoo als zegelbladen en bevoorradingsbons, OUDE VESTINGSTRAAT Nr 71 Huis en VEURNE Nr 69 Werkhuizen laat weten aan zijne Geachte Klienteel, dat zijne werkhuizen HEROPEND worden voor het HERSTELLEN en SCHILDEREN met de Pistool van allerhande Autos, vanat 1 December aanstaande.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 4