Uit 't Veurnschê Uit 't Diksmu Uit 't Tieltsche BOUWEN ALEX VERNIEUWE UIT VEURNE UIT NIEUWPOORT UIT DIKSMUIDE UIT TIELT PLANNEN-BESTEKKEN OORLOGSSCHADE Sportliefhebbers, leeft deze prachtige sportnamiddag mee. Steunt de Vlaam- sche renners. Gedenkt Winterhulp. - BOK SMEETING Op aanvraag van het publiek wordt op Zondag 29 December, te 14 uur stipt, nog maals een prachtige boksgala gehouden in de zaal Vlaamsch Huis Drie prachtige beroepskampen worden afgerold, met daarnevens zes liefheb berskampen. We zien daar tevens Michiels, winner middengewicht-kompetitie 1939 en aan spraakmaker in 1940. Whijns. de beruchte, in wie Piet een hevige kamper zal vinden. Drie schoone kampen in het vooruitzicht waartegen de onzen het niet licht zullen op te pakken hebben. Ziehier het programma: Beroepskamp 10x3 Michiels Fernand, 72 kgr., Halle, tegen Descheemacker, 72 kgr., Veurne. Beroepskampen 10x2 Tacke, 72 kgr., Oostende, tegen Albert Dufcur, 72 kgr., Veurne. Whijns, 59 kgr., Brussel, tegen Piet Vanloo, 59 kgr., Veurne. Liefhebberskampen Oostende Veurne Vandenberghe, 56 k. Maes, 54 k. Naessens, 67 k. Minny, 65 k. Zeebroeck, 59 k. Deckers, 60 k. Heismoortel, 67 k. Marino, 68 k. Van Eenoo, 72 k. Tarzan, 73 k. Hoorne, 66 k. Berto, 66 k. Kaarten te bekomen: Wed. Allaeys, Pie tje (Gr. Markt), Coudron, Descheema cker, Vlaamsch Huis en Maur. Pouchele. Prijzen der plaatsen: 20, 15, 10, 5 fr. BEVEREN-IJZER Licht verduistering Vanwege het Gewestelijk Bestuur van den Zekerheids- en Hulpdienst uit Veurne ontvingen we deze week een schrijven meldende dat klachten gegaan zijn, en misschien met gegronde reden, nopens de onvoorzichtigheid van som mige inwoners van onze gemeente en te vens over de zorgeloosheid van verschil lende inwoners van Beveren in zake de lichtdemping. Dit schrijven legde tevens het bevel op aan de mannen van Z. H. D. hun toe- zichtsronden stipt uit te voeren en zeer streng op te treden. De toezichtsronden werden tot nu toe wel uitgevoerd, maar bij overtredingen werd er gemakkelijk overheen gestapt. Dit zal nu echter veranderen. Het is eigenlijk belachelijk dat op som mige hofsteden de groote lichten op het hof worden aangestoken, zoodat het een klaarte geeft die kilometers ver kan ge zien worden. Zeg niet't is maar voor een halve minuut...want een halve seconde is te veel en zal nu allsezins genoeg zijn om opgeteekend te worden. Noch binnen noch buiten mag licht ge zien worden. Dat is reeds honderden kee- ren in al de gazetten te lezen geweest. Die het niet doet voor zich zelf, die moet het tenminste doen voor zijn ge- buurs. Daarom: Van heden af, zullen de man nen die des avonds de dlenstronden doen, onvoorwaardelijk optreden tegen de per sonen, die zich niet storen aan de voor schriften op de lichtverduisterine. Als lid van Z. H. D. afdeeling Hulppolitie heb ben zij hiertoe het recht. Bij iedere overtreding die zal vastge steld worden, zal zonder uitzondering vijftig (50) franken dienen betaald te worden, die zullen gestort worden in de kas van Winterhulp. Wie deze storting weigert te doen, zal aan de overheid in Brugge aangegeven worden en moeten genieten van de gevolgen hieruit voort spruitende. Dus, let op en ge zult geen onaange naamheden ontmoeten. Secretariaat Van heden af zal het Secretariaat nog slechts toegankelijk zijn voor het publiek in den voormiddag van 8 tot 12 uur. Het is voortaan nutteloos zich nog "s namid dags aan te bieden. Regelt uw werk zoo danig dat ge dus kunt komen op de ge stelde uren. Dan kunnen de namiddaguren besteed worden om het gemeentewerk, dat de ge meenschap aangaat en dat eiken dag meer omvang neemt, in orde te brengen. Winterhulp En velen steken hun schouders op en zeggen: Wat is me dat hier noodig op zoo een kleine gemeente... Lees de volgende week hier een klein woordje over de inrichting en de werking van dit Komiteit op de gemeente. Aanvragen van Benzine In Veurne werd ons gezegd van\. jge de Overheid, die er voor zorgt in de verdee ling van Benzine en Mazout te voorzien, dat voortaan, dit is vanaf 1 Januari, alle aanvragen zullen moeten gezamenlijk ge daan worden. Daarom wordt er gevraagd dat allen die gewoonlijk hun aanvraag deden in den loop van de maand, deze zouden doen vóór den 5 Januari voor wat de aanvragen van die maand betreft. Deze aanvragen dienen gedaan te worden aan de gemeente. Hiervoor werd aange steld: Geo Candaele. Formulieren zijn bij hem ter beschikking. Alles gerust laten... Er wordt ter kennis gebracht dat al het hout dat door de soldaten werd gelaten op de gemeente, moet blijven waar het is. Niemand heeft het recht er weg te ne men. Nochtans zijn er personen die zich dit recht hebben toegeëigend en de sol daten waren nog aan de Beveren-kalsijde niet of ze waren reeds bezig een voorraad op te doen. Het Gemeentebestuur, dat eigenaar is van het hout, heeft de rijkswacht gelast een onderzoek in te stellen en de ijverige Êersonen zoo mogelijk op te sporen om un aan het verstand te brengen hoe men moet handelen om geen proces-ver baal op te loopen. BULSKAMP Nieuwe Burgemeester Uit het Staatsblad vernemen we dat, bij Besluit van 11 December 1940 H. Her man Luyssen benoemd werd tot Burge meester onzer gemeente, in vervanging van den Heer Henri Markey, die als zoo danig aftreedt. We wenschen hem, in naam der Buls- kampnaars, van harte geluk met zijn aanstelling, en 'n wijs bestuur onzer ge meente, in 't belang van allen, groot en klein. Winterhulp gesticht Ook op onze gemeente werd dit so ciaal werk van volksverbondenheid op gericht. Ook hier zal, in geest van wer- BURGERLIJKE STAND fleboertem. Beernaert Monique, d v. Victor en Vandenbroucke Maria. Kok sijdesteenweg 66 <v. Koksijde). Lahaye Rachel. v. Camlet en Lauwers Eugenia, Koksijdesteenweg 66. Rolly Guido, z. v. Georges en Vrammm Maria, Koksijde- steenweg 66 <v Hoogstade). Ghyselen D ane, d. v. Marcel en Schapman Alice, Koksijdesteenweg 66 (v. Beveren). Wil- lekens Maria-Joanna, d. v. Gaston en Vanspeybrouck, Koksijdesteenweg 66 (v. EggewaartskaDelle. Decorte Emiel. z. v. Gaston en Van Robays Irma, Brugge- steenweg 47c. Spilliaert Arnold, z. v. André en Degrieek Magdalena, Duinker kekeiweg 15a. Huwelijhsaanhendiging-n. Beeusaert Raymond, leeraar v. Diksmuide. en Pioen Maria. z. b., v. Veurne. Eloy Albert, gewestelijk gemeente-ontvanger v. Veur ne, en Sioen Antoinette. HAARD EN GAARD Op Zondag 22 December, te 4 uur stipt, In 't Handclshof wordt de laatste ver gadering van 1940 belegd. Op de dagorde staat 'n zeer belangrijk onderwerp: Levensbelang van den volks tuin en aannassing van de bemesting aan ds omsatndigheden door den Heer Jo zef Ghvselen, Land- en Tuinbouwleeraar te Bulskamp Het Bestuur. DE VOLKSSOEP De moeite waard is het om in den voor middag eens de Marktplaats op te wan delen, om daar de talrijke lieden te zien toestroomen naar den hoek langs het Stadhuis weg met kan, kom of marmiet, om de lekkere soep af te halen. Dat men daar dagelijks, alhoewel er een groote hoeveelheid bereid wordt, soep te kort heeft is wel verstaanbaar. Want eens ge proefd. is men 's anderendaags te veel bekoord om terug te keeren, dit lekkere vleeschsap af te halen. Ook in de scholen heeft ze een klin kende naam verworven. Ook deze jonge lui weet ze ten volle te prijzen en met hun potjestappen ze 's morgens fier naar de klas, het oogenblik afwachtende naar de verdeeling der soep. Winterhulp heeft hierdoor reeds een werk verricht, dat ten zeerste dient ge prezen. Dit werk alleen vraagt zware ar beid, zonder al de andere takken te ver noemen. deze schoone daad van naasten liefde, aangeschakeld, t Daarom: Steunt Winterhulp! Gedenkt .Winterhulp! TREIN EN TRAMVERBINDING Sedert Maandag kunnen wij ons ver- neugen in eene gansche nieuwe regeling der trein- en buurstpoorwegen. Enkele nieuwe treinen werden ingelegd en schij nen voldoening te schenken. Ook de buurtlijnen VeurnePoperinge en Veur neleper kregen een splinternieuwe uur rooster. Waar vroeger b.v. op de lijn VeurnePoperinge omzeggens een tram weg en weer bolde, zijn er nu reeds vier ln beide richtingen. Een aanzienlijke ver betering te meer, daar beide liinen naar leper en Poperinge in verbinding staan te leper en Poperinge met de aanslui tende trein- en tramdiensten. In zake verbindingen per spoor gaan we dus langzamerhand naar de uurrooster terug van voor den oorlog. Heeft het wat lang gedvurd, met ge duld krijgen onze Veuri, ï-nbachtsche menschen alle gelegenheid om per spoor hunne zaken naar het binnenland te gaan afhandelen. Een volledige uurtabel van alle trein en tramverbindingen vinden onze Lezèrs op het 8" blad. ONZE KRIJGSGEVANGENEN Wij kunnen ons te Veurne verheugen In de thuiskomst van talrijke onzer Veurnsche krijgsgevangenen uit Duitsch- land in de voorbije week. Op dit oogen blik tellen we er reeds een zestal, nl. An- dries André, Poissonnier A., Teinier M., Bril M., Vercruysse G., Verdonck J., Bar bier J. Hoe aangenaam verrast waren we toen de eersten, Wayaert en Van Elverdinghe, te Veurne thuis kwamen. Na zeven maanden lang afscheid kun nen we ons wel inbeelden hoe gelukkig vrouw, kind, moeder of vader waren bij het gelukkig wederzien. En nog dagelijks komen krijgsgevange nen te Antwerpen toe. Mogen wij ook nog Veurnaars verwachten? Wij hopen het. Laat ons veel moed hebben, de tijd komt weldra dat het ook aan deze hun beurt zal zijn om huiswaarts te keeren. BILJARTMATCH Zondag had onder groote belangstelling een prachtige wedstrijd op de biljart plaats bij Maur. Deleu. Gezien het vroege sluitingsuur werd de kamp niet gesloten en wordt Zondag 22 December de match voortgezet. Ziehier de voorloopige uitslag van Zondag 11.: 1. Spilliaert André Verstraet.e Valere. 2. Dewitte Cyriel Tyteca Daniël. 3. Deschrijver Maur. Moerman Maur. 4. Soete Karei Gijselen Hector. 5. Depoot Kamiel Opsomer Jerome. 6. Kerkhove Verminck Henri. GROOTE ROLKOERSEN Ten voordeele van Winterhulp wordt op Zondag 22 December, te 14 uur stipt, een prachtige rolkoers gegeven in de bo venzaal van het Vlaamsch Huis. Iets heel speciaal nieuws is wel de miniatuurpiste van Jan Aerts, die voor het eerst op de etreek te zien zal zijn. Boeiend en mee levend zullen de sportliefhebbers dezen namiddag doorbrengen. Iemand die dit spektakel nog niet te zien kreeg, zal er Waarlijk verbluft naar staan kijken. Maar niet alleen dit, ook het prachtig lot renners dient van nabij gezien. Ziehier trouwens het off. programma: A. - Berotpsremiers: 1) Afvallingskoers: 9 ronden. 2) Snelheidskoers: 9 ronden. Alle ron den een sprint te betwisten; optelling van punten: 1, 2, 3. 4. Deelnemers: S. Maes, Luc. Vlamynck, Luc. Storme. A. Defoordt, Jef Moeren hout, A. Declerck en twee voorbehouden renners. B. - Beginnelingen: 500 m. en 1000 m. Wedstrijd tusschen Sport en Welzijn Varsenare ep Vlug en Vrij - Veurne met volgende renners: Bonaventure, Moere; Calcoen L, Calcoen A., Vercruysse J., Van Outrijve, Raes, Vandamme en Ingels. Wij verheugen ons dus hier in de deel name van Vercruysse J„ die pas terug keerde uit krijgsgevangenschap. BURGERLIJKE STAND Overlijdens. Debusschere Florence, 81 echtg. Deeren Isidoor. Vande- velde Desideer, 69 j., echtg. Vanden- abeele Elisa. JULES DEGRYSE Recollettensiraat 37, Nieuwpoort, gelast zich met alle METSEL WERK, aanneming van herstel len van daken, leggen van vloe ren, enz., aan gematigde prijzen. PAROCHIEBLAD VAN NIEUWPOORT Week van 22 tot 28 December 1940 Zondag 22 December. 4' Zondag van den Advent: HH. Missen te 7, 8, 9, 10, 11 en 12 uur. Te 9 uur gelezen mis voor Louis Vynck, echtgenoot van Angèlc Aesaert. Te 10 uur gelezen mis voor de afgestorvene leden van het stedelijk Pom pierskorps. Te 11 uur solemneels hoog mis voor de parochianen. 's Namiddags te 3 uur Vespers en Lof. Maandag. Te 7 uur fondatiedienst voor stichters en weldoeners. Te 8 uur dienst voor Willem De Roo en familie. Te 8 uur dienst voor E. H. Foqueux. Dinsdag. Vigilie van Kerstdag. Te 7 uur dienst voor Vrouw Puis (H. Sakra- ment). Te 8 uur dienst voor Florence Vanden Bussche, echtgenoote van Isidoor Deeren. Woensdag. Hoogdag van Kerstdag. Te 6 uur Kerstmis. Volgende missen te 8, 9, 10. 11 en 12 uur. 's Namiddags te 3 uut plechtige Vespers, Lof en Ser moen. Donderdag. 2« Kerstdag, afgestelde heiligdag. Te 7 uur gezongen mis ter ecre van het H. Sakrament. Te 8 uur gezongen mis voor den vrede. Te 9 uur dienst voor Pieter Rathé en vrouw Elisa Deschepper, dochter Alène en August Calcoen. Vrijdag. Te 7 uur dienst voor Van Baekel en kinderen. Te 8 uur dienst voor Pieter Deeoster en Melanie Feys. Te 8 Vi uur dienst voor Jules Mahieu, echtgenoot van Elsa Legein. Zaterdag. Te 7 uur dienst voor Van Baekel en kinders. Te 8 uur dienst voor Willem De Roo en familie. N. B. Onderpastoor der week: E. H. Declercq. ALFONS DUMON Kaaistvaat 3, NIEUWPOORT, gelast zich met het opmaken en indienen van de noodige bescheiden voor inschrijving in het HANDELS REGISTER. Hij gelast zich ook met opmaken van de formulieren voor OORLOGSSCHADE. JONKERSHOVE Plechtige begrafenis van onzen Pastoor Z. E. H. Vander Beken Op Maandag 9 December jl. werd d« Z. E. Keer Pastoor onder groote belang stelling ten grave gedragen. Naast de zeer talrijke Familieleden van den overledene, bemerkten wij de aan wezigheid van de ZZ. EE. HH. Deken» Vanden Abeele uit Diksmuide. Quage- beur uit Roeselare en Leterme uit Tor hout; de ZZ. EE. HH. Kanunnikken Van Meenen en Hoornaert; de Z. E. Pater Van de Walle, overste van Scheut; een dertig tal priesters van zijn cursus uit de con ferentie en EE. HH. Onderpastoors; de Heer Nollet, kantonnaal opziener uit Veurne; de Heer Burgemeester Tomme- lein met de HH. Gemeenteraadsleden uit Woumen; de HH. van den Openbaren Onderstand; de HH. van den Kerkraad, alsmede de leden van de parochiale werken. De Z. E. Pater Ketele, dd. Pastoor, bracht in zijn sermoen van den Zondag voordien een waardige hulde aan onzen afgestorven Herder en vroeg zijn parochi anen een blijk van wederliefde te schen ken door hun tegenwoordigheid. De kerk was te klein om de dankbare menigte te ontvangen. De plechtige rouwmis werd gecelebreerd door den Z. E. H. Heer Deken uit Diks muide en gezongen door de schoolkinde ren. Na het Evangelie beklom Z. E. Heer Deken den predikstoel en las er een diep doorvoelde en huldebrengende kanselrede af, waarvan wij. jammer genoeg. wegen» plaatsgebrek den volledigen tekst niet kunnen geven. KERSTFEEST De Tooneelbond «Pro Fide» zal op den namiddag van Kerstdag, te 3 u. zeer stipt, een Kerstfeest op touw zetten in dc Cine mazaal van Onze Kring Wilgendijk te Diksmuide. Dit Kerstfeest zal zich indee- len in twee deelen1° Deel: Kerststem ming; 2e Deel: Kerstvreugde. Veel prach tige nummers staan op het programma dat zeer zeker in eenieders smaak vallen zal. Wij stippen onder ander op dit program ma aan een uiterst mooi Kerstspel geti teld Wy vieren in de kereke van H. Divendal, iets dat de meest eischenden zal bevredigen. Er wordt besloten met Moppie als Kindermeid Diegenen wel ke Pro Fide kennen zullen van de ge legenheid willen gebruik maken om een stemmigen Kerstdag door te brengen. De algemeene inkomprijs is vastgesteld op 3 fr. De kaarten kunnen evenwel genum merd worden bij de Drukkerij Van Blaere in de Koning Albertstraat mits een op geld van 1 fr. COMMISSARIAAT VOOR WEDEROPBOUW Ten einde aan de geteisterden alle noo dige inlichtingen te verschaffen over lee- ningsaanvragen zal IEDERE Maandag een ontvangstdag gehouden worden in het Stadhuis te Diksmuide. van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur, door een afge vaardigde van 't Commissariaat. BIJ IIET BRANDWEERKORPS Het Brandweerkorps zal dit jaar, in te genstelling met de andere jaren, niet luis terrijk St Barbara vieren, doch zich be palen tot het bijwonen van een H. Mis ia de St Pieterskerk, welke opgedragen wordt inzonderheid ter gedachtenis van twee afgestorvene leden van het Korps, namelijk van M. Jules Samijn, tijdens de St Barbara-viering van verleden jaar overleden, en voor M. Frans Debrryne, tijdens den oorlog door een bom gedood. LICHTDEMPING Het Stadsbestuur heeft vanwege de Ortskommandant der stad Tielt e:n schrijven ontvangen waarin strenge straffen vermeld staan tegen het niet af dempen der lichten. We durven verhopen dat er geen verderen uitleg dient aange geven en dat de lichtdemomg in 0112» st»d stipt zal nageleefd worden. KUSTGEBIED Doorgar.gsbewijsen om te reizen in het kustgebied kunnen alleen afgenomen worden bij den Ptrdkommandaxtt der stad Brugge. Het verbod cm r.a 8 uur 's avond» de woning te verlaten telt natuurlijk rak voor de persoren uit ten andere ge meente, die in het kustgebied verblijven, KUNSTTENTOONSTELLING Onze Tieltsche Kunstenaars hsl/ocn de handen in elkaar geslagen tn ricn,_n e.n gezamenlijke tentoonstelling in van v. z- ken en stadiën, dit m het grco.e atel.tr van beeldhouwer Maurice Vanaermcsrcn, Dwangstraat, nabij c.e Etude. Aan t.e„e tentoonstelling nemen deel: Mej. Augusta Hoste, kunstsohiideres; Gerard Doe meier, glasschilder; Antoon Plsttincl;, kunst schilder en de zco welgekende beelclncu- wer Maurice Vandermeercn. Een 75-tal werken van zeer uiteer.lco- penden aard zuilen er tentoongesteld worden tot en met 6 Januari. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Godfried Vereecke; Da niel Wielfaert; Gilbert Dobbelaere; Willy Verhoye; Gilbert Derammelaere; Chris- tiane Farazijn; Cecilia Algoet; Daniel VanbossegemErik Vanderbeken; Marie- Theresia Boterdaele; Magdalena en Tar- cicius Dobbelaere; Alice Martens; Eliane Ledoux; Albert Missant; Antoon Golle; Hilda Acx; Erik Vandeputte; Godfried en Wielfried Debever; Frans Vandeghin- ste; Marianne Devlaemynck; Irene Blan- tia; Rosa Derock; Noëlle en Marcella Baert; Marie-Jeanne Dugufroi; Betsy De- cuypere; Laurette Thuyn; Regine Van Eeckhoute; Omer Vervaecke; Patrick Missant; Maria Vanderperre. Overlijdens. Augusta Devooght, 72 j. M.-Th. Roosen, 47 j. Arthur Debeir, 75 j. Alfons Vanhaverbeke, 73 j. Ma ria Dekeyzer, 82 j. Melanie Vervalle, 73 j. Victor Vanwalleghem, 76 j. Camiel Diericks, 76 j. Oiril Vanden- bussche, 64 j. Julien Neirynek, 18 j. Gustaf Delagaye, 71 j. Cyriel Lema, 51 j. Dhondt Elvire, 29 j. Mary Corr, 62 j. Huwelijken. Julien Tallie en Suzanne Steenhuyse. Julien Bouckaert en Ma rie-Louise Defour. HET TREINVERKEER Ten gerieve onzer lezers geven wij hier de gelegenheidsuren zooals zij in het officieel treinboek vermeld staan: Vertek uit Tielt voor Deinze-Gent en verderop 5.52 (Gent 6.47) en zonder ver anderen van trein te Brussel-Zuid te 8.09. Tweede trein uit Tielt 7.22, Gent 8.18, Brussel-Zuid 9.32. Derde trein uit Tielt 11.32, te Gent 12.25. Vierde trein uit Tielt 12.30, Gent 13.29, Brussel-Noord 16.00 Laatste trein uit Tielt 17.31, Gent 18.13, Brussel-Zuid 19.32. Treinen voor Pittem, Ardooie. Lichter- velde vertrek uit Tielt: 8.22,9.56,17.39,19.44. HET HULPSPOOR DER TREINEN TIELT, MEULEBEKE, INGELMUNSTER, OOSTROOZEBEKE, WIELSBEKE Er was voorzien dat met half Decem ber de treinen op dit baanvak terug zou den in gang gezet worden en er waren reeds in elke richting een viertal treinen in het verkeer voorzien. Echter beletten de omstandigheden nog voorloopig de uitbating van dit spoor. Aldus kunnen de Tieltsche reizenden voor Kortrijk of voor Roeselare nog niet langs Ingelmun- ster sporen en moeten dus voor Kortrijk langs Deinze en voor Roeselare langs Lichtervelde; met de treinen hooger aan geduid. BIJ DE KROOSTRIJKE GEZINNEN Deze bloeiende bond blijft bij de pak ken niet zitten en weet zijn werking degelijk en grondig voort te zetten. Hec bewijs ervan vinden zijn leden in den uitgebreiden omzendbrief welke zij dezer dagen ontvingen van hun plaatselijk be stuur en waarin zij een overzicht aan treffen van de onverpoosde werking van hun sekretariaat; niet minder dan de volgende zeven voorname punten worden er behandeld: gezinsvergoedingen, het werk der winternulp, werk der krijgs gevangenen, woningfonds, weduwen- en weezenfonds, belastingen, afslag op de buurtspoorwegen. Wij raaen de leden ten zeerste aan, die omzendbrief te bewaren en te herlezen en dat niemand met de vernieuwing zijner bijdrage 1S41 ten ach ter blijve. TERUGKEERENDE KRIJGSGEVANGENEN Af en toe lezen wij in de dagbladen de aankomst te Antwerpen van groote aantallen krijgsgevangenen. Verscheidene gezinnen uit onze stad mochten zich ver heugen over de blijde en gezonde terug komst van een huisgenoot. DE ÉÉNRICHTING STRATEN Een der besluiten der Tieltsche Kom- mandantur was het vaststellen der één richting voor de Ramestraat en voor de Vijverstraat. Zulk een besluit kon wel voor sommige weggebruikers eenig on gemak opleveren, maar de maatregel was alleszins zeer nuttig en verschafte grooter zekerheid in het verkeer. Sommige weg gebruikers, hetzij per rijwiel of ander gerij, mogen niet vergeten dat de maat regel van kracht blijft; aldus is de toe gang der Ramestraat enkel toegelaten komende van uit de Kortrijkstraat en verboden komende van de Rameplaats; en, voor wat de Vijverstraat betreft, is de toegang ervan enkel toegelaten komen de van de Hoogstraat en verboden ko mende van de Rameplaats. Indien iedereen die maatregel naleeft, zulen veel kleine en ook groote botsingen vermeden worden. Men kan van de Rameplaats nog altijd met klein en groot de Nleuwstraat en langs BUITEN en BINNEN- ARCHITEKTUUR en van IJZERKONSTRUKTIES GEDIPLOMEERD ARCHITEKT PROVEN SCHA TT ING van MEULEBEKE Winterhulp Als voorzitter van Winterhulp werd be noemd Novert Dejonghe; scnatbewaer- der: Achiel Descheemaeker; sekretaris: André De Witte. Verders werden nog een groot aantal personen gekozen galast met de omhaling te lande en in de dorpskom, het afhalen der giften in natura, de be voorrading, enz. De eerste omhaling ten voordeele van Winterhulp werd Zondag 11. ingezet. Zij leverde reeds een goeden uitslag op. Duitsche opeiscliingen Door het Gemeentebestuur werd een omzendbrief rondgezonden betreflende de Duitsche Opcischingen. Vergoedingen zul len betaald worden voor het aantal Duit sche soldaten die er op kwartier waren. Nadere bijzonderheden ten Gemeente huize. Verbond V. O. S. Door den Heer R. Houttekiet, sekre- taris van het Verbond V. O. S„ wordt medegedeeld dat de inschrijvingen voor de oud-strijders 1940 kunnen gedaan wor den iederen Zondag na de missen, in het daartoe aangeduide lokaal, bij Kamiel Vandenberghe, Groene Boomgaard Markt. Zwaar gevallen Gerard Roelens, wonende wijk Haantje, kwam met zijn fiets langs den steenweg naar Dentergem gereden. Ter hoogte van de hofstede Maes is hij door de gladheid van de baan uitgegleden en zwaar ten val gekomen. Hij werd ernstig gewond aan het aangezicht. Jongeling zwaar gewond Albriek Vankeirsbilck, wonende Pit- temstraat te Meulebeke, kwam met zijn gespan langs den steenweg van Tielt ge reden. Ter hoogte van de wijk Het Vliegende Paardwilde hij plots rem men en sprong hiervoor van zijn wagen, toen hij met den linkervoet onder een der voorwielen terecht kwam. Hij werd ernstig gewond aan de teenen. Een ge neesheer die daar juist voorbij kwam ge reden, diende den ongelukkige jongeling de eerste noodige zorgen toe. INGELMUNSTER Winterhulp In deze gemeente werd er eveneens overgegaan tot het stichten van een Win- terhulp-Komiteit. Een bestuur werd reed» samengesteld en personen werden reeds gelast met het inzamelen der gelden en giften in natura. De Winterhulp mag niet aanzien worden als een liefdadig heidswerk, wel als de uitdrukking en be vestiging van een daad van solidariteit en gemeenschap. Komt er een nieuwe autobusdienst? Volgens den Heer Burgemeester van Meulebeke, zou er ln den loop dezer da gen wederom een autobusdienst ingericht worden die Meulebeke en Tielt zou ver binden, dit aangezien het treinverkeer tusschen hoogergenoemde gemeenten we derom voor onbepaalden tijd stilgelegd werd. Dit nieuws zal vast en zeker zeer welkom zijn aan de inwoners beider Ge meenten. Botsing tusschen fietser» In de Meulebekestraat had er ln den laten avond een botsing plaats tusschen de wielrijder Daniel Desoete en een an dere die uit een zijstraat kwam aange hold. Desoete werd ernstig gewond aan handen en aangezicht. Autobotsing Op de Dorpplaats had er een autobot sing plaats tusschen de auto van den Heer Brabandt Karei, uit Harelbeke en deze der firma De Beukelaere, uit Ant werpen. Beide auto's liepen zware stof felijke schade op. Als bij wonder werd niemand gewond. MIJN ONTPLOFT TE ZEEBRUGGE Dicht bij de Mole ontplofte te Zee- brugge een aangespoelde zeemijn. Van de omliggende villas werden talrijke deu ren en vensters uitgerukt en tallooze rui ten stuk geslagen. Hierdoor werden ook een aantal burgers gewond. De mijn moet bij hoogtij tegen den kaaimuur zijn te rechtgekomen. aBssBBsaGi&BaiBiiBflsaiaBiBgaa VROUW VAN DE TRAPPEN GEVALLEN TE WAREGEM Te Waregem is de 70-jarige vrouw Ise- baert Öctavie, echtgenoote Vangheluwe Teofiel, in haar woning, van de trappen gevallen en bleef badend in haar bloed aan den voet van den trap liggen. Door huisgenooten werd zij dadelijk opgeno men en de beste zorgen toebediend. De ongelukkige vrouw had echter een sche delbreuk opgeloopen en bezweek enkele uren nadien, zonder nog het bewustzijn te hebben teruggekregen. 9 9 M wordt toegevoegd aan dit voor Binnen- li AffC/l OlYnAUl/ landsche Zaken bij M. Van der Poorten. Ilii'AilrfS" R IS B U* Ml Jaspar zal ook zeker beproeven daar in H Engeland een gouvernement te maken? Adjudant Grau, van de 4,7, die 8 dagen militaire gevangenis gekregen had, is troffen door het Fransche gouvernement, vandaag vrij. Hij had in volle café oproer Hij zegt dat het Fransche gouvernement gemaakt. Hij was goed bedronken en riep dit recht niet had en stuurt de Fransche maar van Vive la France! Je suis bevolking aan om zich daartegen te ver- honteux d'etre Beige. Je n'ai plus rien zetten, zich te desolidariseeren van het voir avec l'armée Beige. Je veux Fransche gouvernement en den strijd servir dans l'armée FranyaiseHij had voort te zetten met Engeland. reeds mannen van zijn 3* peloton opge- Het Fransche gouvernement keurt deze maakt om te gaan strijden met Frankrijk, rede af en om 9 uur spreekt Pétain Hier in volle café wierp hij zijn épaulet een korte maar krachtdadige rede uit, die ten weg, trok zijn vest uit en spijts de een striemend en afkeurend antwoord is opmerkingen van verschillende officieren op de gezegden van Churchill. We zijn er: maakte hij maar voort kabaal. Luitenant de breuk tusschen Frankrijk en Engeland R. liet hem in hemdsmouwen, door vier is voltrokken. man van de patrouille, bij den Majoor AC. nir. vnvnir 9. 1I VT brengen. Hij had eigenlijk moeten krijgs- 40 jjau. AiAAiWAta z4 JL.M. raad passeeren en daar zou hij zeker ge- t Heeft gansch den nacht hard gere- degradeerd geweest zijn, doch 't is een gend en voor de eerste maal heb ik koud oudstrijder en een beroepsgradé en dan gehad. Ook in den voormiddag is het kil- nog; t was voor Frankrijk! Hij mocht lig en regent het zachtjes. zelfs zijn straf uitzitten in zijn kamer en Iedereen wacht nu op den wapenstil- men onttrok hem niets van zijn wedde, stand tusschen Frankrijk en Italië. We Vandaag zijn er terug veel Fransche weten reeds dat de onderhandelingen soldaten voorbij getrokken. Veel officie- vanaf gisteren avond begonnen zijn, We ren met gansch hun familie op de vlucht, hebben dus goeden moed. Vandaag ook zijn heel veel soldaten 'k Heb mij wat gaan warmen bij het fmeestal schachten) er van onder getrok- haardvuur van de Cazet's. ken. Weldra zullen de officieren hier al- Rond den middag passeeren verschil- leen mogen blijven, lende Fransche autovrachtwagens met 't Schijnt dat Luitenant P., die met het troepen, uit en naar alle richtingen. 64' naar het front vertrokken was, te- In de Kompagnie 4,7, 3* peloton, zijn rug is: er gisteren avond opnieuw twee van onder Op het autopark is een der 33 vaten getrokken. olie Verdwenen. Ik ben ervoor verant- Er wordt mij tevens gemeld dat er twee woordelijk en ik moet door Luitenant D. kanonnen 4,7 aangekomen zijn voor de een verslag opmaken en trachten de da- opleiding der mannen. Beter laat dan der of de daders op te sporen. Natuurlijk nooit! Is het niemand geweest. Er gebeuren nu Met den middag kondigt de radio een zooveel van die voorvalletjes. Ik kan toch mededeeling aan van ons fameus gouver- op die olievaten niet blijven slapen! nement. Pierlot en Consoorten desolidarl- Ten andere, waarom nemen de officie- seeren zich van Minister M.-H. Jaspar, ren naphle en bergen ze autos om er ge- die naar Londen gevlucht is en er zekere beurlijk mee te vertrekken? verklaringen zou afgelegd hebben. Het Ministerie van Volksgezondheidi, (Wordt vervolgd). Nu is het oorlogstijd en gaat alles wat kalmer. Wat moet het dan vroeger ge weest zijn) In de Kompapgnie 4,7 is er nogmaals een soldaat die er van onder gepoetst is; gisteren waren ze met vier, doch ze ge raakten niet verder dan Toulouse. Dezen namiddag was er in het 3* pe loton van deze Kompagnie een kleine op stand. Ze wilden de wacht niet op en zoo moesten ze vervangen worden door de mannen van de andere pelotons. Kom- man dant V. H. en 1* Sergeant M. waren woedend. Onder bevel van Luitenant D. werden ze verzameld en moesten zij een yolle uur pelotonschool met wapens doen. 't Schijnt dat de Aalmoezenier in de 10 uur Mis, in zijn sermoen, zou gezegd hebben dat wij ons geen illusies moesten maken, dat wij na den wapenstilstand hier misschien nog enkele weken zouden moeten blijven, vooraleer naar huis te mo gen gaan. Dit werd natuurlijk heel slecht ontvangen. En velen spreken van er van onder te trekken.Voor mijn paart en de meeste chauffeurs zijn van mijn ge dacht willen wij hier geen 14 dagen meer blijven. Er zijn camions genoeg! 's Namiddags maakte ik een w&nde- lingske langs de Save en sloeg een kou- terken met een oud peeke, die mij zeer interessante dingen vertelde over vtsch- vangst, handel en wandel van de «treek. Hij geraakt in plaisanteriesmet een anderen ouden en 't gaat er echt sappig. Talrijke Fransche kolonnes doortrekken de stad. De Fransche radio geeft de rede weer van Churchill, Zaterdag uitgesproken, en waarin hij zijn verwondering en zijn tvoede weergeeft wegens de beslissing ge- gerij weg langs de Hulststraat. EEN GELEGENHEIDSKOOPJE Een bronsvergulden schouwvoorstuk, Style Louis XVI, breed 1 m. en hoog 0,95 m„ met twee openvallende deuren, dienstig voor schouwstuk van eet- of salonkamer. Voordeelig te koop: Hulst plaats 10, Tielt. EEN ZOEKERTJE Mijn eerste wordt bewoond; mijn twee de is een verkorte mannennaam, en plaatst ge een S aan mijn derde het maakt een vergrootglas. Mijn geheel is thans schaars en uiterst noodig. Ge vindt het zelf, zooriet vindt ge het hier toekomende weet VraafX c-n w.v Lr-;. OiP 0£ FuriLkirtuhixArtix

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 4