De Verloren Ring ©ii BesSyiïen Ons KINDERHOEKJE Voor Liefhebbers van Cactussen Ons Vrouwenhoekje l Officieele Berichten KAASSTREMSEL VOOR ONZE KLEUTERS GEDACHTEN DE MANDENMAKER ONS WEKEL1JKSCH RAADSEL AANBESTEDING MAAK HET LEVEN GEMAKKELIJK BOTER UIT VISCH De dag van heden is de leerling Tan gisteren. Een Ideaal is niet een droombeeld... Blaar een denkbeeld. Er bestaan stillevens die méér van het leven ons zeggen, dan menig portret. Slechts mogelijkheden te gelooven, is geen geloof, maar louter en alleen wijs begeerte. ÖITMANfffKF UIT; DE MAAH ALDERLIEFSTE LEZERESSEN Vrienden Lezers, in den geest Van het christlijk Vlaamsch verleden Zeg ik: Zalig Kertsmisfeest! Bij beslissing van de Hoogere Kerke lijke Overheid zal er dus geen nachtmis plaats hebben. Knulleken is er triestig om en veel menschen zullen er triestig om zijn, maar als 't nu niet anders kan, is er niets aan te doen. Wat nu meteen ook definitief is af geschaft dat zijn die feesten, die in Brussel en andere steden, op Kerstnacht werden ingericht. Danspartijen en soepees... Wijn, champagne, overal... Kerstnacht werd ontheiligd tot Zotternij van karnaval. KARNAVAL wordt eigenlijk met 'n c geschreven. Nu peist ge misschien, zegt Knulle ken, dat carnaval een Fransch woord is. Maar daarin zijt ge mis. Carnaval komt van 't latijnsch: carne vale; 't geen wil zeggen: wegnemen van het vleesch. Wat na carnaval immers het geval is, want dan zitten we in den Vastentijd... Knulleken, ik begin respect voor u te krijgen... nu dat ge met zoo 'n geleerde dingen voor den dag komt. WAT OOK WEER VOOR DEN DAG komt, dat zijn de almanakken. Almanak Leugenzak aldus luidt een spreekwoord. Men noemt zóo den almanak omdat er zooveel weer voorspellingen instaan die natuurlijk maar uit den duim zijn gezogen, precies lijk in nen minnenbrief... Dat hebt ge misschien ook al ondervonden, alderlief- ste Lezeressen... Daar zijn almanakken die honderd en meer jaren bestaan en door grootvader, zoon en kleinzoon in de familie zeventig, tachtig jaar werden aan gekocht en bewaard. Toen 't Manneke uit de Maan nog maar amper kon lezen, was 't voor hem een groot plezier, 's avonds, bij 't lamplicht de prentjes en platen te bekijken en de fedichtekens, die erin stonden, van bui en te leeren. Later bleef er geen bladzijde ongelezen en kende ik, om zoo te zeggen, den ganschen almanak van buiten. 't Doet me nog een groot genoegen als ik aan die tijden terugdenk en me de gezellige huiskamer herinner. IK HERINNER MIJ, zegt Knulle ken, van herinneren gesproken, dat er menschen zijn die zich maar herinneren wat ze zich gaarne herinneren en voor de rest vergeten of doen dat ze 't ver geten, wat ze gaarne zouden vergeten. Knulleken! geen duistre zinnen Kom er mede voor de pinnen Wat gij hier bedoelt, leg uit. Manneken, ik zeg 't met eenen, k Kwam u vijftig frank te leenen Maar weerom... zag ik geen duit». Gelijk hebt ge, Knulleken. Sito, subito beiaai ik mijn schuld, de spreuk indach tig: Wie zijn schuld betaalt, ven-ijkt zich. Hier Klinieken, bt'Mfken van vijftig Xrank. VIJFTIG FRANK is precies geen for tuin, alhoewel er toch genoeg arme drom mels zijn, voor wie vijttig Irank 'n vroo- lijke Kerstmis zou beteekenen. En, nu we toch over een briefken van vijftig frank spreken, zal ik eens een historieken vertellen van 'n briefken van vijftig frank, 't Is jaren en jaren geleden gebeurd en 't Manneken uit de Maan had met z'n eerste communie 'n briefken van vijftig frank gekregen van z'n tante Mieken. Nu had het Manneken daarop met 'n blauw potlood z'n naam geschreven. Niet op tante Mieken, maar op dat bankbriefken en er ook nog 'n teekeningsken bij ge maakt... 'n vrouwenkop, die tante Mieken moest verbeelden. Toen de vader van 't Manneken uit de Maan dat zag, kreeg het Manneken en kele kletsen rond zijn ooren en voor straf stak vader het biljet in zijn eigen zak, in plaats van het in den spaarpot van 't Manneken uit de Maan te steken. Jaren en jaren gingen voorbij en vader had het biljet reeds lang uitgegeven en niemand dacht er nog aan. Op 'n goeien dag kwam ik met groote vacantie uit het college terug. Daar stond thuis 'n hout koopman, die boomen had gekocht. Hij betaalde met bankbiljetten en 't briefje van vijftig frank, waarop ik jaren ge leden m'n handteekening had gezet, was «r bij... 'n Toeval! roept Knulleken uit! En ik voeg er bijzóó speelt het toeval dikwijls een rol in 't leven, 'n Vriend van me wilde naar Antwerpen reizen met een electrischen trein van Brussel uit. Hij kwam in 't station, maar 'n half minuutje te laat. De trein reed voor z'n neus weg. Hij moest twintig minuten wachten. Die twintig minuten hebben over z'n leven beslist, want in den trein waarmeê hij nu vertrok, leerde hij 'n meisje kennen. Drie maand later was hij er meê ge trouwd- Had hij den vorigen trein ge haald, dan zou hij waarschijnlijk dat meisje nooit hebben ontmoet. Ik neem hier het vast besluit, Zoo roept Knulleken nu uit Ook den trein te laat te komen... Wellicht ik dan ook ontmoet Als het toeval mede doet 't Lieve meisje van mijn droomen. DROOMEN doen we allegaar, niet en kel in den slaap, maar ook bij dag... met de oogen open.... De eene droomt van dit En de andere van dat Wie droomt niet van fortuin Al is zijn beurze plat. Wie kocht er niet een lot En dacht: De loterij, Zoodra het trekking is Brengt me een fortuintje bij... iiiiiiEiiBiiiiiiiiiiiiiiim Mengelwerk v. 21 December 1940. - Nr 23. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Hij opende de enveloppe. Ze richtte zich op en greep zijn arm. Geef me ten minste je woord, Gun- ter, dat je gelooft, dat het testament on geldig is, omdat het niet meer den laat- sten wil van Je vader bevat, smeekte ze. Diep ontroerd keek hij haar in de oogen, die hij nog nooit zoo mooi ge vonden had als nu. Hij greep haar hand en drukte er zijn lippen op. Ik wou, dat je nu in mijn hart kon zien, Kate, zei hij ontroerd. Ze beefde onder zijn blik, die nu zoo 'n geheel andere uitdrukking had. Zoo had hij haar nog nooit aangekeken en het bloed schoot haar naar het hoofd. Toe, geef me je woord, bedelde ze en ze wist niet, hoe bekoorlijk ze zoo in haar hulpeloosheid was. Hij gaf haar de hand en liet die met een stevigen druk weer los. Goed, Kate om jou gerust te stel len. geef ik je mijn woord, dat ik geloof, dat mijn vader kort voor zijn dood van meening veranderd is, omdat hij me ver geven had en met me verzoend was. Ben je nu tevreden? Ze knikte mat en verborg haar gezicht weer in haar armen. Hij keek met een teederen blik op haar neer. Bevat het testament iets dat jou be treft, Kate? Ze snikte het uit. Ja, het bevat een ontzettende ver nedering voor me. waarvan ik oom Hein- ricl» niet terug kon houden. Hij meende het goed maar het vernedert mij zoo, stamelde ze buiten zichzelf. Hij streek zacht over haar haar. Toch moet ik het lezen. Kate, ik kan kierin geen geheimzinnigheid dulden. En snel vouwde Gunter het testament Honderd keeren hebben we t hooren herhalen: »Ah! da'k ne keer 't groot lot moest winnen!». Met dat gedacht ston den ze op; met dat gedacht gingen ze slapen.. Waarheid, zegt Knulleken... Dikwijls ben 'k zoo opgestaan Dikwijls zoo naar bed gegaan. Met de vaste hope Dat ik toch iets winnen zou. Maar, ik zeg het met berouw, Tc Moet het steeds bekoopen. BEKOOPEN moest Janneken het ook. Waarom komt ge te laat? vroeg de schoolmeester. Vader had me noodig, meester, ant woordde Janneken. Kon uw vader dan niemand anders gebruiken? Neen, meester. Neen? Waarvoor had uw vader u dan noodig? Om mij een pak slaag te geven, meester. DE MEESTER in de school, de vader in z'n huis zullen nooit genoeg kunnen herhalen: «kinderen, als ge op straat of elders iets vindt dat op 'n springtuig ge lijkt: handen af laat het liggen en verwittig uwen onderwijzer of uw vader of iemand anders! Zie ne keer wat daar verleden week te Kleln-Klaveren is gebeurd, 't Was op 'n Zondag, ten huize van Achiel De Blazer. Achlel zat met drie mannen uit 't gebuurte met de kaar ten te spelen. Buiten was 't een honden weer: regen en tempeest. Hier binnen brandde 't stoofken lustig, 't Was er warm en gezellig. Komt het zoontje Pietje bin nen. 'n Ventje van 'n jaar of acht, negen. En Pietje had op straat Iets gevonden, 'n koperen buis ep. stillekens, zonder dat iemand er iets van merkte, foefelde het ventje die koperen buis in de stoof. Toen ging hij in een hoeksken afwachten wat er gebeuren zou. Lang moest hij niet wachten... 'n Davering als bij 'n kanon schot... De stoof vloog in gruzelementen: de vader van Pietje Kreeg 'n stuk ijzer tegen zijn hoofd en viel morsdood neer; een van de kaartspelers werd aan de borst zoo zwaar gekwetst, dat hij ook om zoo te zeggen plotseling overleed.De twee anderen werden eveneens door de scherven getroffen echter niet doode- lijk. Maar Pietje in zijn hoeksken kwam er zonder verwonding vanaf. Zulke gevallen hoort ge Alle dagen hier en daar... Zedeles dus: wijst de kind'ren Onophoudend op 't gevaar... GEVAAR is er niet bij dat ge op uw tong zult struikelen en struikelt ge er op dan is 't nog tot daar toe. Probeer nu eens 'n langer woord te maken dan dit hier: Konstantinopolitaanschepaternosterbol- lekensmakerij Allee, zegt Knulleken, daar moet ge al nen asem voor hebben, om zoo'n woord uit te spreken. WE SPREKEN hier nog over Winterhulp. Verleden week schreven we dat er in Holland reeds een millioen gulden was opgehaald voor dit werk. Een milioen gulden dat is ongeveer, als ik het goed uitreken, rond de 15 millioen, in ons geld. Welnu, hier in ons land is 't nog beter: hier is er reeds 40 millioen frank bijeengebracht en 't is nog maar 'n begin. Alle beetjes helpen en -de stuivers of frankskens die gij zoo edelmoedig gegeven hebt, alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers, die ook tellen meê. TELLEN EN REKENEN is voor velen een moeilijkhèid. Maar dat was het geval niet met dien Inaudi. Hebt ge daar al ooit iets over gehoord? Hewel... die Inaudi was een herdersknaap in Frankrijk. Hij kon geen letter lezen, al was die letter zoo groot als 'n schuurpoort... 't Eenige wat hij kon, was de centen tellen waar meê de boer hem betaalde. Nu, op 'n zekeren dag bad die boer 85 schapen verkocht aan 35,75 fr. het stuk. Om uit te rekenen hoeveel dat maakte, zocht de boer naar 'n stuk krijt, maar de kleine Inaudi, die toen nog geen elf jaar oud was, zei 't subiet... Ze rin gen aan 't narekenen en kwamen tot de conclusie dat het ventje juist had ge rekend. Toen 't Manneken uit de Maan nog naar 't college ging, is die Inaudi daar ne keer 'n voorstelling komen geven, 't Gebeurde in de tooneelzaal en op 't tooneel stonden vier zwarte borden. Nu moesten verschillende studenten daar getallen op schrijven, bijvoorbeeld 35798294 X 856756 of nog 85127399 45623, enzoovoort. Ieder student moest die ge- daarna terug -<0>- LEKKERNIJEN VOOR KERSTDAG EN NIEUWJAAR MARSEPEIN Benoodigd: 250 gram amandelen, 2S0 gram poedersuiker. 1 ei, enkele druppels oranjebloesemwater of een theelepel ro- ZCQWfttefi f' We baginnen met de amandelen te broeien, te pellen, daarna te drogen en malen ze dan met de poedersuiker twee- of driemaal door den amandel-molen. Nu kneden we deze massa met het ei en het roaenwater tot een samenhangend geheel, zetten het tot den volgenden dag weg, om het te laten stijven. We geven er dan allerlei vormen aan: aardappeltjes ziin het eenvoudigste. Deze figuurtjes wentelen we in fijne kaneel. BORSTPLAAT Benoodigd: 200 gram suiker, 100 gram poedersuiker; 3/4 a. L. water, een weinig essence. Bereiding: water en suiker tot stroop inkoken zoo dik, dat een druppel, die ud wi p z H schuimen, de blauwe kleurstof eraf ne men laat vallen in een glas koud water, op den bodem valt. De stroop zoo noodig 'n oogenblik sen; men, dit blauw wordt bij de bereiding der suiker daaraan toegevoegd om de suiker helder van kleur te hebben. Is de stroop dik genoeg dan wordt ze van het vuur genomen en op de tafel geroerd tot de stroop troebel wordt en goed gebonden voeg dan de essence toe. Deze essences zijn in den handel van sinaasappel, ci troen, frambozen, marasquin, enz. De borstplaat uitgieten op een tafel, die vochtig gemaakt is in verschillende vormen. Als de borstplaat hard is, zet men de vormen op zijn kant om de borst plaat te laten drogen aan den onderkant. Men kan de borstplaat ook uite'e'en op wit papier, dit gaat evengoed. Om de borstplaat rood of rose te kleuren, neemt men karmijn. Voor de bruine kleur koffie- extract of chocolade: voor de gele klem aftreksel van safrenn. WAT SNOEPEN WE OP KERST- EN NÏEUWJAARAVOND We hebben allemaal toch nog wel een klein beetje meel in voorraad, zeker? Toe I moeder, tast eens diep in je kast, of bedel bij beter bedeelde vrienden, en maak de 'kindren eens iets lekkers klaar. Wat kie zen we? Zullen het FLENSJES zijn? Neem hiertoe 125 gr. bloem. Een ei, indien ge er een kunt krijgen, een lepel suiker, konfituur, zout, een halve liter melk. Doe de bloem In een kom. Maak in de bloem een kuiltje en breng er uw suiker in. Aan de zijkanten strooit ge een weinig zout. Onder gedurig roeren de melk er onder kloppen. Het ei heelemaal er bij doen. Ofwel alleen de dooier en het wit daarna stijf geklopt, dat is nog lekkerder. Dunne koekjes bakken. Wat konfituur er op smeren en toerollen. Zeer warm op dienen. Bestrooien met bloemsuiker. Of hebben jullie lust in APPELBEIGNETS Neem dan 125 gram bloem, I el, «out, zijn rug naar de bor den, hij zag die getallen dus niet. Onuer- tusschen vroeg hij aan den eenen of an deren professor of student: Wanneer zijt ril geboren? I, klonk het ant- Den 1 Maart woord. Dat was 'n Donderdag, zei Inaudi en 't was zoo. Aan nen anderen: Wanneer zijt gij geboren? Den 12 Juli 1897. Dat was 'n Maandag... en terwijl hij die vragen stelde, rekende hij uit die vermenigvuldiging en deelingen en andere dingen meer. Onder elke bewerking schreef hij de uitkomst, die telkens juist was... Dan keerde hij zich weer met den rug naar de borden en herhaalde van buiten al de getallen die er opstonden, 'k Ben zeker dat er vrienden Lezers zijn die dien Inaudi ook aan 't werk hebben gezien, want hij is in veel college's en onderwijsinrichtingen Ne straffe kadee, hij voegt er bijIk bén tellen van vertelselkens dan in 't cijferen. VAN CIJFEREN GESPROKEN: Me neer Eribald was reeds drie maand bij madame Toetels in de kost en had nog geen cent betaald. Dat kon zoo niet blij ven duren, eten en drinken en slapen, zonder af te doppen... En daarom schreef madame Toetels een briefken en ze legde dat op de tafel in meneer Eribald z'n kamer. Op dat briefken stond dit ge schreven: Mijnheer Eribald. Wilt ge zoo goed zijn het bedrag van uw rekening zoo gauw mogelijk hier op tafel te leggen. Mijnheer Eribald nam een papierken en schreefHet bedrag van mijn rekening is juist uitgerekend 2.345 frank 75 cen tiemen. Of madame Toetels daarmeê tevreden zal geweest zijn, is iets anders. IETS ANDERS NU OOK: Ons kalen derken. Zondag 22 December: SS. Hungerus. Flo- rus. Virgina. Flaviaan. Zeno. Maandag 23: SS. Victoria. Servulus. Cleo- menes. Dagobert. Dinsdag 24: SS. Adela. Gregoor. Irmina. Delphina. Woensdag 25: Kerstdag. SS. Eugenia, Anastasia. Adalsende. Donderdag 26: SS. Steven. Tneophanes. Vrijdag 27: SS. Johannes. Nicerata. Zaterdag 28: Heilige Onnoozele Kinderen. S. Theophila. Zie vervolg hiernevens 3BF* IBBSaBBaBBSBBSSBMBBBflBBSHRB open en las het door. Zijn gezicht ver trok van heftige ontroering. Lang bleef het stil. Telkens weer las Gunter de woorden van zijn vader die hem onterfden en hem toch tegelijkertijd den kostbaarsten schat aanboden, dien hij tot nu toe nooit naar waarde geschat had. Hij kon den omvang van Kate's of fer niet begrijpen. Nu was alles hem dui delijk. Opeens wist hij, dat ze het testa ment alleen weggenomen had, om hem zijn erfenis te doen behouden. Als een helder verblindend licht viel die weten schap zijn ziel binnen. Er was maar één verklaring voor dit alles Kate had hem lief en was toch te trotsch om hem dat te toonen. Ze wilde hem niet van zijn er fenis berooven. En hij? Hij haó gedaent, dat hij dat trotsch?, reine wezen verachten moest. Herademend legde hij het testament neer en greep met beide handen Kate's hoofd. Zacht hief hij haar gezichtje naar hem op. Ze hield de oogen gesloten en haar mond vertrok nerveus. Kate! Het klonk onbeschrijh 'r - <-aér. Ze beefde. Kate, kijk me toch iu. hij. Je hebt werkelijk geen reden c en neer te slaan. Klein,e dapj- klein viooltje, dat zich wilde i vr-- trappen door mijn blinde t'n ;-.id. 5 kan zooveel heldenmoed in ctu wan schepsel wonen dat het den cierksten man beschaamt. En ik wilde a'le vrou wen minachten, omdat één n-.e bedrogen had en omdat ik een waaróelooze glas scherf voor een diamant gehouden had. En de echte diamant straalt zoo helder en schitterend naast me maar ik. ezel. merkte het niet. Kate ik zou je belee- digen als ik je nu al zei, wat er in mijn ziel voor je leeft als je wist, hóéveel verdriet het m? deed, dat ik aan jou moest twijfelen. Het is me nu pas duidelijk ge worden, wat ik voor je voel maar soms heb lk het al eerder gemerkt, als Ik ver van je was. Ik kon niet gelukkig zijn met die andere vrouw, omdat ik haar altijd een half glas bier. Als het kan een geutje kognak. De bloem, het zout en het bier mengen. Ook het ei, maar zonder ei gaat het ook wel. Als uw deeg klaar Is, voegt g'er uw geut kognak aan toe. Appelen snijdt ge in schijven van een halve cen timeter dikte. Ge dompelt ze in den deeg. In warm frituurvet of olie bakken, tot ze mooi goud zien. Zeer warm opdienen. Bestrooien met poedersuiker, Smakelijk allemaal! KOEKJES ZONDER MEEL Tarwemeel is de allereerste levensbe hoefte. Hiermee moet zuinig worden om gegaan terwille van ons dagelijksch brood. Brood met een flink koolhydraatgehalte en daarnaast eiwit en vet, levert ons per ons ongeveer tweehonderd en twintig ca- loriën, ongeveer een twaalfde deel van de hoeveelheid warmte die we dagelijks moeten voortbrengen. Het eiwit, de zgn. gluten, is een onmis baar bestanddeel bij de deegbereiding, omdat dè bijzonderste eigenschappen van gluten het gewenschte verband geven. Andere meelsoorten, even belangrijk voor de voeding, missen de gewenschte hoeveelheid gluten. Het lag voor de hand dat dcor het gerantsoeneerde broodver- bruik het koekjes- en gebaksverbruik zou stijgen, vooral van biscuits; deze waren dan ook voor het grootste deel gemaakt nff tarwpmppl We moeten echter niet vergeten dat griesmeel, rijst, havermout, erwten en boonen, macaroni en maïzena alle een hoog koolhydraatgehalte hebben, maar niet te gebruiken zijn om brood te bak ken, terwijl koekjes en gebak zonder tarwemeel ons door hun suikergehalte ook voeden met koolhydraat en dat voor ge bak, met vulling, zooals boterletter, alleen in de korst meel verwerkt is. STAMPPOT VAN KOOLRAAP MET KAAS Voor vier personen. Het gerecht wordt beschouwd als hoofdgerecht van den maaltijd, met misschien een soep vooraf of (en) een zoet gerecht of een vrucht toe. 1 Kgr. koolraap, 1 kgr. aardappelen, 200 gr. (2 ons) kaas, 40 gr. (2 afgestre ken eetlepels) boter of vet, wat zout. Snijd de koolraap in dikke plakken, schil ze en snipper ze in reepjes; schil ook de aardapelen en snijd de bizonder groote doormidden. Leg onder in de pan de aardappelen met zooveel water, dat ze halverwege on der staan, strooi er wat zout over en leg er de gesnipperde koolraap op; laat beide zachtjes gaar worden (ongeveer 12 uur). Stamp de koolraap met de aardappelen, de boter (of het vet) en de geraspte of fijngesneden kaas door elkaar, laat het gerecht nog even door en door heet wor den, tot de kaas gesmolten ls en dien het dan zoo warm mogelijk op. Apotheek KINGET-OPSOMER VEURNE X. De beste dokters van de wereld kun nen deze ziekte niet genezenzei de hovenier met droeve stem. Want in het paleis van den koning liggen ook de twee prinsesjes zoo geslagen Met somber-peinzenden blik stond Man ten toe te kijken. Nu kwam een gren- zelooze spijt in hem op, omdat hij het wonderbare hout van den tooverstruik niet meer bezat. Alleen daarmee kon hier redding gebracht worden. En Manten dacht en dacht of er soms geen middel bestond om terug bij den struik te ge raken. Neen, dat ging niet en dat zou ook nooit meer gaan. Hij had het reeds één keer beproefd en het kostte hem bijna het leven. Zoo bleef hij den heelen dag in het huis van den hovenier. Hij mocht er ook vernachten. 's Anderdaags werd de mandenmaker ontboden naar het paleis van den koning. Ook daar had men gesproken over den wonderbaren fluitspeler, die hier in de streek was beland. Nu wilde de koning zelf hem eens hooren. Manten ging naar het paleis. Het was er stil en doodsch. Daar lagen ook twee kinderen die nooit meer zouden opstaan. Het kleinste was nog maar enkele maan den oud. Zijn zusje had het een van die vreeselijke bloempjes gebracht, die hen beiden den slaap hadden onstolen. Een treurig koningspaleis. De wachters aan de poort leunden lusteloos op hun lansen en droomden voor zich uit. Al de ramen van het gebouw waren gesloten: er wapperden geen vlaggen; er bloeiden geen bloemen in de perken. Manten werd in een groote zaal ge bracht. Daar kwam de koning hem op zoeken. Een stille bedrukte koning in sombere kleederen, die u aankeek met diep-treurige blikken. Toen kon Manten het niet lange zien. Hij wilde iets groots doen, hij wilde al deze bedroefde menschen en "gansch dit land redden. En nog vóór dat de koning hem had aangesproken, riep hij: Sire, geef mij twintig van uw beste soldaten en ik trek er op uit om een geneesmiddel te halen, dat alle droefheid hier zal wegnemen Eerst keek de koning dien vreemdeling gansch ongeloovig en bijna spottend aan. Maar toen kon hij de tooverklanken van het wonderfluitje beluisteren en hij be greep dat deze man iets meer wist. En Manten vertelde hem van het tooverbosch, waarin een struik groeide die al de kwa de boomen en planten kon vernietigen, die al de kwade wonden kon genezen. O neen, nu mocht niet langer meer ge wacht worden. Manten moest terug naar het tooverbosch en den wonderbaren struik gaan opzoeken. De koning schonk hem geen twintig, maar honderd van zijn Om te sluiten, aan u allen Hartelijk een goeden dag In de hoop 'k u naaste weke Weer eens iets vertellen mag. 't Manneke uit de Maan. (Overdruk, zelfs gedeeltelijk, verboden). IBBBBBB3IBBBBBBBBBBSBEBB3SBS met jou wilde vergelijken. Nu is alles me duidelijk, maar nu moet ik het nog in mijn ziel opsluiten, omdat ik niet vrij oen van onwaardige banden. Maar één ding zeg ik je Kate, ik wil trachten te verdienen wat mijn vader altijd voor me gewild heeft, omdat lk nu weet, dat het mijn geluk is. Kate, zou je, na alles wat er gebeurd is, nog bereid zijn den wensch van vader te vervullen? Blozend en bevend had ze geluisterd, nu sloeg ze haar oogen op en keek hem aan met een blik die hem tot in de ziel roerde. Ik wil alles doen, wat voor jouw ge luk noodig is, Gunter, zei ze zachtjes. Hij bedekte haar handen met kussen. Kate kleine Kate, dappere, kleine Kate zooveel kracht is er in jouw ziel. ik ben niet waard dat je me een zoo groot offer wilde brengen. Hij viel naast haar neer, overweldigd door zijn gevoel en verborg het gezicht in haar schoot. Ze streek met een lief. droomerig lachje over zijn hoofd. Zoo bleven beiden lang zwijgen, een zwijgen, dat gevuld was met duizenden heilige beloften, ze begrepen elkaar zon der woorden. Eindelijk stond Gunter op en keel»-Kate met stralende oogen aan. Ga mee naar onzen vader, Kate, hij r.ost ons zegenen vóór hij ons geheel af genomen wordt. Hand in hand gingen ze naar de kamer en traden naar het doodsbed van Kein- rich Warneck. Gunter legde zijn hand en die van Kate op de gevouwen handen van den doode. Vader lk dank u! zei hij ontroerd. De eerste straal van de opgaande zon drong de kamer binnen en gleed als een groet uit een andere wereld over den doo de heen naar de belde jonge menschen. Gunter nam Kate's beide handen in de zijne en zei aangedaan: Ik heb het gevoel. Kate, of vaders krachtige persoonlijkheid gezegevierd beste soldaten. Het waren allen goede ruiters, gewapend met scherpe zwaarden en sterke bogen. Manten zelf kreeg het beste paard van den koning en zijn eigen zwaard. En zoo vertrok hij, aan het hoofd van een groep soldaten, naar het verre vree- selijk bosch. Een groote menigte volks stond langs den weg om hem te begroe ten. Zij wenschten hem het beste geluk en baden tot God opdat die reis zou ge zegend worden. Zij geloofden allen dat die stille vreemde man hun kinderen en hun land nog redden kon. Manten was het zwarte, vinnige paard gauw gewoon en hij moest niet onder doen voor de flinke ruiters, die achter hem draafden. Hij zette er een goed vaartje in. De vlug-trappelende hoeven deden den grond dreunen en joegen een wolk van stof op. En weldra verdween de groep uit het zicht. Zij verlieten het land zonder lach en draafden de wijde heide in. Vol hoop keerden de menschen terug naar hun huizen, ('t Vervolgt.) JAN DE SPATTER Jan De Spatter ging op stap, Met den borstel eh den pot. Jan is verver, vlug en rap. Zeg. wie drijft met Jan den spot? Als hij verft hij spat, 't is waar, Als hij kalkt ziet alles wit: Ook zijn schoenen en zijn haar. Zelfs zijn bruin-gerookt gebit. Maar vandaag is 't spatten uit, Jan zal kalken zonder spat. En bij Mietje roept hij luid: «Vrouwtje geen papieren, wat!» Laat eens onbedekt dat bed. Kom ik om te spatten? Neen! Zoo, daar werd dus niets verzet En geen drop mocht naar benêen, t Gaat wel, en waarom niet, och God. Geen spat, geen vlek, geen... Plof! Daar valt De Spatter met zijn pot Op 't zuiver bed van Mietje Slof, OPLOSSING VORIG RAADSEL KOM—MA KOMMA. MAXIMUMPRIJZEN VAN STROOP, JAM, KONFI TUUR. APPELMOES EN APPELPASTEI Volgens een Besluit van 11 December is het verboden navolgende proöukten aan te bieden, te koopen of te verkoopen tegen hoogere prijzen dan de bij onder havig besluit vastgestelde prijzen. De maximumverkoopprijzen van stroop, jam, confituur, appelmoes en appelpastei worden respectievelijk als volgt vastge steld: Es Gemengde stroop, zooge- -s-o a ■vjg naamde commerciecle appel- c ?- - stroop (in speciaal berekende kuipjes en tegen factuurprijs teruggenomen), onverpakt, per kilogram netto Iaem (In kartonnen potten van 1 kgr. bruto) per pot, ver pakking inbegrepen Vruchtenjam 1* kwaliteit, zuiver vruchten en suiker (in speciaal berekende kuipjes en a - 8 S "m O "O ICk 5 -- -f3 *4 (tl b* 4.15 5.75 4.80 6.20 tegen factuurprijs teruggeno men), onverpakt per kgr. netto Commerciêele confituur (in kartonnen potten van 900 gr. netto), verpakking inbegrepen Idem (in kartonnen potten van 450 gram netto) verpak king inbegrepen Iaem (in Huishouddoo- zen I kgr. bruto), verpakking inbegrepen Idem (in «Huishoud» doo- zen kgr. bruto), verpakking inbegrepen Confituur zuiver vruchten en suiker» (in potten van Ge ziet het aan het hoofd van uw gebuur; Een kop ervoor en 't staat meestal op t't vuur. Daarachter nog een staart en dan is 't L wreed, Maar omgekeerd doet het toch niemand [leed. ■BBBBBXBBBEBBSBBBBBBBE3BBBBB GE ZIJT over om blad tevreden! Na lezing, schuif het in handen van een gebuur of vriend, zoo steunt ge ons. Dank erom. IBBBBBasaBSBBEEBBaaSBESSEEBBB heeft over den dood. Hij heeft je nog na zijn dood den ring van den vinger getrok ken, opdat je je dat voorval goed zoudt herinneren en me door dat verhaal ver raden zou, dat je den ring nog na zijn dood gedragen had. Daardoor alleen heb ik gemerkt, dat jij me de waarheid ver zwegen had. En toen ik, diep ellendig, omdat ik Je voor onbetrouwbaar meest houden, in mijn kamer zat was het. alsof mijn vader me weer riep. Ik moest naar hem toe gaan en de hemel zij gedankt dat ik het deed en dat vader me tot den ochtend bij zijn baar vasthield, anders zou mijn kleine, dwaze Kate met haar bult gevlucht zijn. Gelukkig, dat ik dat heb kunnen verhinderen ik weet het nu, ik zou er ncoit over heen zijn ge komen als ik jou verloren had. Ze zuchtte diep. En ik ik zou, alleen in de wijde wereld met jouw verachting, gestorven zijn. Hij sloeg zijn arm om haar heen en hield haar zoo vast. Hij durfde haar lip pen nog niet aanraken hij was niet vrij, doch zijn oogen spraken. Een vrouw heeft mijn geloof in de vrouw vernietigd, jij hebt het me terug gegeven. Ik dank Je, Kate. En weer kuste hij haar handen. Zacht jes verlieten ze daarna hand in hand de sterfkamer. Gunter stak haar brief en het testament bij zich en teeder over Kate's haar strijkend zei hij: Nu moet je naar bed gaan en nog een paar uur slapen. Je mocgt niet ziek worden. We hebben nog moeilijke dagen voor ons en geen tijd om veel samen te praten. Maar als vader begraven is, zul len we samen overleggen wat er gebeuren moet. Slaap lekker, Kate. Ze keken elkaar nog eenmaal diep in de oogen. toen liep Katc langzaam de trap op. Ze droeg ook nu weer haar kleinen handkoffer, maar met welke andere ge voelens! Boven gekomen wendde ze zich nog eenmaal om en keek Gunter aan met een blik, die al haar liefde verried. 450 gram netto, spéciaal bere kend en tegen factuurprijs teruggenomen) Appelmoes, gesuikerd a 20 (in aoozen van 1 kgr. netto), verpakking inbegrepen Appelpastei (in kisten van 10 kgr. netto), onverpakt, per kgr. netto, kist niet berekend 6.45 9.45 6.20 8.50 5.25 7.20 2.80 3.90 5.45 7.50 2.95 4.10 4.55 6.50 4.55 6.30 De maximumverkoopprijzen franco grossiervan stroop, jam, confituur, in andere verpakkingen verkocht, worden als volgt vastgesteld: Voor de stroop 4.15 per kgr. netto Voor de jam 6.20 Voor de commercieele confituren 4.85 Voor de confituren «zuiver vruchten en suiker» 7.45 Bovenvermelde prijzen mogen met het bedrag van de waarde der daarmeê ge paard gaande verpakking en vervoerkos ten verhoogd worden. Maximumprijzen van den kleinhandel moeten op duidelijke wijze op het etiket der verpakking op last van den fabrikant ;edrukt worden, vooraleer de waar de abrlek verlaat, met vermelding: Maxl- mum-kieinverkoopprijs Wanneer de waar onverpakt door den kleinhandelaar verkocht wordt, moeten de prijzen op goed zichtbare wijze in den winkel aangebracht worden. DE AARDAPPELKWESTIE Strengere maatregelen zullen wor den getroffen tegenover nalatige boeren en gemeenteoverheden. DE VOORWAARDELIJKE STRAFFEN WORDEN AFGESCHAFT Twee oproepen van secretaris-generaal De Winter gericht tot de boeren en de burgemeesters der landelijke gemeenten betreffende de inlevering van aardappe len, hebben niet het gewenschte resultaat opgeleverd. De overheid overweegt dan ook strengere straffen tegenover de voort brengers en de gemeenteoverheden. Een der eerste maatregelen is nl. de afschaffing der voorwaardelijke straffen. VERVOER VAN RIJWIELEN, MOTO'S EN VOUWBARE BOOTJES Het vervoer van rijwielen, moto's en vouwbare bootjes door de op de uur- tabelen en in het officieel treinboek D ge merkte reizigerstreinen, wordt toegelaten enkel wanneer de bevordering vanaf het vertrekstation tot het aankomststation van den trein moet geschieden. Het maximum aantal der tot het ver voer aangenomen tuigen is tot 10 per D-trein beperkt. De ladingen voor en uit de tusschen- stations worden aan deze treinen niet toegelaten. In de elektrische treinen van de lijn Brussel-Antwerpen worden in totaal, per trein, slechts 5 rijwielen, moto's of vouwbare bootjes opgenomen. co> DE HEROPBOUW VAN HET LAND DE PLANNEN TOT URBANISATIE VAN BEPAALDE GEMEENTEN Het Staatsblad van 14 December bevat een besluit betreffende de urbanisatie van bepaalde gemeenten, in verband met 's lands heropbouw. Het artikel 1 van dit besluit luidt als volgt: De Secretaris-Generaal, Commissaris- Generaal voor 's lands wederopbouw, kan besluiten tot het opmaken van een alge meen plan van aanleg en van speciale plannen van aanleg voor geheel of voor een gedeelte van het grondgebied eener gemeente waar, volgens de belangrijke schade door den oorlog toegebracht aan openbare of private gebouwen, deze aan passing in het algemeen belang geboden is, of op wier grondgebied werken van openbaar nut voorzien zijn, met het oog op de werkverschaffing. De modaliteiten van toepassing van dit besluit deelen wij In een volgend nummer mede. TER VERZEKERING VAN DE BEVOORRADING Bij Besluit van de Secretarissen-Gene raal wordt aan de kontrcoldiensten, welke de inbreuken op de reglementen op de uanaaBssazadiBBaaBaEEBBSBsaaai Hij knikte haar toe en trok zich toen eveneens in zijn kamer terug. Maanden waren verloopen na den dood van Heinrich Warneck. Kate Harland had een vriendelijk tehuis gevonden bij den procuratiehouder Durlach en diens vrouw. Zoodoende was het Kate mogelijk, zoo vaak het noodig was in huize Warneck na te zien of alles daar goed marcheerde. De heer en mevrouw Durlach waren de eenigen, die Gunter en Kate in hun ver trouwen hadden genomen. Ze wisten dat Gunter van Kate zijn vrouw zou willen maken, maar dat dit niet kon wegens zijn eerste liefde. Kate en Gunter zagen elkaar dagelijks. Meestal kwam Gunter 's avonds, als hij van de fabriek kwam naar de In de buurt gelegen woning van de Durlachs. Ze waren beiden terughoudend, daar Gunter niet vrij was en vermeden, over een gemeenschappelijke toekomst te pra ten, doch ze hadden beiden in hun hart het heerlijke gevoel van saamheorigheid en onbegrensd vertrouwen. Op zekeren dag ontving Gunter bericht dat zijn vrouw Lori, samen met mr. Hampton, bij een autoreis door Zwitser land het slachtoffer was geworden van een vreeselijk ongeval. Bij een oogenblik van onoplettendheid van den voerder, wier aandacht was afgewend geworden van de baan door het gepraat van Lorl, was de auto in een diepen ravijn terecht gekomen. Beide waren zwaar gewond op genomen geweest en Lori was na enkele uren aan haar verwondingen bezweken. Hampton was thans aan de beterhand. Gunter was dus vrij; nu mocht hij de handen uitsteken naar een nieuw geluk. Het was hem niet gemakkelijk gevallen om al dien tijd terughoudend tegen Kate te zijn. want zijn liefde voor haar was met den dag inniger en dieper geworden. Ilij begreep nu zelf niet meer, dat hij zoo blind en onverschillig naast haar voort had kunnen leven en dat hij ooit iets voor Lori Leixner had kunnen voelen. Nu hield hij het niet langer uit, hij bevoorrading op te sporen hebben, rui mere bevoegdheid verleend bij het over gaan van huiszoekingen. Bij zelfde besluit worden straffen voor zien door de Gemeente-overheden welke weigeren de onderrichtingen der hoogere overheden inzake 's lands bevoorrading, na te leven, of ter dezer zake in gebreke blijven. cos TELLING VAN DE BEZAAI INGEN EN VAN HET VEE Er zei op 1 Januari 1941 een telling worden gehouden van de winterbezaaiïn- gen wintertarwe, rogge, sprit, maste luin en wintergerst en van paarden, ezels, muilezels en muildieren, runderen, schapen, varkens, geiten, konijnen en hoenders. tot EEN HULP- EN INFORMATIE BUREAU VOOR GEZINNEN VAN MILITAIREN OPGERICHT Onder de benaming Hulp en Infor matiebureau voor gezinnen ven militai ren wordt een zelfstandig lichaam met rechtspersoonlijkheid opgericht. Het bureau heeft als doelstelling: 1. bij de gezinnen van overleden, krijgs gevangen of bijzonder door de huidige gebeurtenissen beproefde militairen den natuurlijken steun en den raadgever, waarvan zij verstoken zijn, te vervangen, door hun gratis alle inlichtingen en raad gevingen over alle kwesties van militai ren, burgerlijken of rechtskundigen aard te verstrekken; 2. gelden in te zamelen, met het oog op de oprichting van een steunfonds be stemd om aan de noodlildnrde gezinnen den noodig geachten geldelijken steun te verleenen. Het bureau kan alle voor zi.in oocmerk dienstig of noodig geachte verrichtingen doen. VOORSCHOTTEN OP GEDANE HERSTELLINGEN Talrijke geteisterden hebben niet ge wacht tot zij een voorschot bekwamen, «n het herstel hunner beschadigde goe deren of ondernemingen aan te vangen. Teneinde nu de voorschotten op de reeds gedane herstellingen te ontvangen, moeten zij de noodige bewijzen kunnen voorleggen bij den Centralen Dienst, Wol- vengracht 56, te Brussel. 3 Januari. Té 2 uur, voor den Heer Laron, ing.-aréhitect van Bruggen en Wegen, 27 Hooistraat, Brugge, herstel lingswerken tot goed hêhoud van een deel der geteisterde gebouwen van de Rijksmiddelb. Jongensschool te NIÉUW- POORT.^ Bestek zonder Nr (NTed.), ter inzage bij' voorm. ambtenaar, en op bet Aanbestedingskantoor, 16, Loxumstraat, Brussel. UITSLAG AANBESTEDINGEN 2 initede van 13 Dec. Te 11 ttur, voor den H. Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 69 I.angestraat, Oostende, herbouwen van de Veurne-Am- bachtstuw in de achterhaven te NIEUW- POORT. CASTELEYN-VERDONCK H„ Gistel, 1.404.675,46 fr. Maatsch. Citravo, Brussel, 1.999.621,20; M. en j. Braet. Nieuwpoort, 2.198,605.64; J. Soetacrt, Oostende, fr. 2.303.646.26; I... R.t M. en E. Van Ifurie Gebr., Oostende, 2.352.687,62A.-J. De Groote en H. Cattrysse, Oostende, fr. 2.379.612,20; Soc. Nouvelle des Entrepri- ses E. Denys, St-Denys-Wéstrem, fr. 5.146.087.42. (BBESESBSBBZBBSSSBESSIflSSSQSSBB Dat was de leuze van een Zweedschen uurwerkmaker, die een klok fabriceerde, die niet alleen den tijd aanwees, zooals een behoorlijke klok moet doen, maar nog veel meer eigenschappen had. Prac- tische en eigenaardige, want de stand van zon, maan en sterren, alsmede datum, maand en jaartal kon men van de wij zerplaat aflezen. Verder kan het uurwerk zóó ingesteld worden, dat de radio op een bepaald oogenblik gaat werken, zoo dat men door middel van deze klok nooit meer te laat komt voor de belangrijkste berichten, of voor een bepaald concert dat men graag zou willen hooren. Ook is er een inrichting ingebouwd, die een bepaalden tijd lang automatisch gramo- foonplaten laat draaien en dan weer over schakelt op de radio. Ook staat het uur werk nog in verbinding met een elec- trisch kookapparaat. dat men niet alleen op eenige minuten kan instellen, b. v. om een ei te koken, maar -waar ook een pan eenige uren op kan koken. BBBBBBHBBBBBBBaBBaBBBB.3Sli£BBfl De in Engelsch Colombia en Alaska wonende Indianen verkrijgen hun boter van visschen. lederen zomer komt een kleine vischsoort oolichan geheeten in grooten getale van uit den oceaan de rivieren opzvvemmen en dagelijks worden daarvan millioenen in de netten gevan gen. Dan worden ze in groote bakken gelegd en aan het zonlicht blootgesteld. Als de beestjes ten gevolge van de warm te week geworden zijn, worden ze in groote vaten met heet water geworpen. Al liet vet dat van de visschen naar bo ven komt drijven, wordt er af geschept. Het wordt spoedig hard, ziet er uit als reuzel en smaakt ongeveer als boter. De Indianen maken hiervan in den zomer zooveel voorraad, dat zij er den geheelcn winter genoeg aan hebben. SEB93£!i35BS9?!B3SSBBSBB33D£ï33B moest naar Kate, hij kon niet wachten tot het avond was, doch moest direct naar het huis van do Durlach's. De oude dienstbode van de familie deed open en zei, dat mevrouw naar de stad was om boodschappen te deen. Gunter hoerde, dat Kate aan het musiceeren was en zei tegen de meid, dat ze de juffrouw niet moest storen, hij zou wachten tot ze op hield met zingen en dan naar binnen gaan. De oude knikte hem toe en verdween. Gunter ging zachtjes de kamer binnen die aan het vertrek grensde, waar Kate aan den vleugel zat. Ze speelde droomerig het voorspel van Mozart's ViooltjeZacht en lieflijk zette haar lieve, heldere stem in: Ein Veilchen auf der Wi:se stand, Gebückt in sich und unbekannt, Es war ein herziges Veilchen Gunter hield het niet langer uit. Haas tig ging hij binnen. Kate! Ze schrok op en liet haar handen van de toetsen glijden. Ze werd vuurrood en keek hem met haar lieve ocgen zoo innig aan, dat hij er warm van werd. Jij Gunter? Op zoo 'n ongewonen tijd? Hij trok haar, zonder een woord te zeg gen op en sloeg zijn armen om haar heen. Ze keek hem onrustig vragend aan en torn drukte hij zijn lippen op de hare in den eersten, vurigen liefdekus. Ze liet hem zalig verschrikt begaan en vlijde zich vertrouwelijk tegen hem aan. Wat valt u voor, Gunter? vroeg ze zachtjes, toen hij haar eindelijk los liet. ik ben vrij, Kate, eindelijk, en nu mag ik je zeggen, dat ik je innig lief heb en dat het verlangen naar je me ontzet tend gemarteld heeft. Wil je voor altijd de mijne worden? Ze haalde sidderend adem: Je weet, dat lk je liefheb dat ik van je gehouden heb, van het eerste oogenblik af, dat ik je gezien heb. Ik durf bijna zeggen dat de cactussen de modeplanten zijn van heden Vóór net wijde, luchtige venster van onze moderne woning praalt een mooie reeks van dw exotische planten. Zij maken het midden nog stemmiger en intiemer. Doch velen vragen zich af. hoe eigen lijk cactussen kweeken om een goed resul taat te bereiken. Zaaien. Het opkweeken uit zaad voor de» liefhebber zeer interessant. We zaaien best in Maart, in kistjes die ::i een war me plaats gezet worden. N3 't taaien, en regelmatig lederen dag, moet de grond goed bevochtigd worden met een fijne bestuiver-sproeier. Na vier of vijf weken worden de jonge plantjes verspeead op een afstand van 2 5cm„ volgens de soort Als het eerste jaar ver.jopen is. mogen ze ingepot worden in potjes van 5 4 8 cm. Verpotten. De planten groeien en mc;t:n verpot worden. Deze bewerking geschiedt oest in Mei. Uitzondering alent gemaakt te worden voor bloeienae planten, aie enkel na den bloei mogen verpot worden. Het is nadeelig elk jaar te verpotten: alle 3 a 4 jaar volstaat. Twee dagen vóór het verpotten, gieten we n'et' '-mdat al tie aarde van ae wortels moet geschud wor den. Een plant die niet groeien wil, her- potten we in een pot van deueltde grootte. Bijzonder bij zware planten zullen we zorgen voor een goede draineering. Daar om leggen we een poreus steentje op 't gaatje in den bodem, die we beaekken met 2 cm. grove houtasch. Daarop komt een oroge grond, samengesteld uit: 3 d. bladgrond, 2 d. graszoden en 1 d. rijnzand. Nooit te diep planten, want he. blad gestel of de bol moet totaal zichtbaar zijn. Gieten. Het is echter 8 a 10 dagea :ia het ver potten dat we eerst de planten begieten. We beginnen enkel volop te gieten, als we aan het bleekgroen topje merken, dat de plant aan het groeien gaat. We besproeien: eén maal per week: van Februari tot half Maart; twee maal: van half Maart tot half April; drie maal van half April tot einde September. In den Winter houden we thans geheel op met gieten. Alleen op een zonnigen voormiddag bevochtigen we nu en dan de aarde van de droogste potten. Aan jonge plantjes geven we wat meer water, omdat die niet zooveel reservesap bezit ten. Het is een groote fout, cactussen bui ten te zetten als het regent. Vermenigvuldigen. Het vermenigvuldigen kan geschieden: 1. Door zaad: zie hooger op. 2. Door stekken af te snijden of ai te breken van de moederplant. Dit geschiedt best in Juni-Juli. 3. Door bollen weg te nemen bij bol- cactussen. We laten de jonge bolletjes liefst een jaar aan de moederplant groeien: 4. Door luchtwortels. Bij sommige cac tussen. nl. gasteria, komen luchtwortel! te voorschijn. Deze warden eenvoudig af genomen. Bij de drie laatste manleren laten we, hetzij stek, bol of luchtwortel, acht da gen drogen. We nemen de goede voor zorg, de wonden te bestrijken met hout asch, die ontsmet. Dan inpotten in pot ten van 8 a 10 cm. en steunen indien het noodig is. Bijzondere zorgen. Indien we planten bemerken met een rot wortelgestel, snijden we het rot ge deelte weg. We laten de plant, bestreken met houtasch, 8-14 dagen liggen, om ze dan in te potten. Als een stengel ziek wordt, snijden we het zieke blad weg tot aan het gezond weefsel, en we bestrijken de wond met houtasch. Het geel uitslaan van de planten wijst op gebrek aan voedsel. Het eenige dat te doen valt is het verpotten in rijke grond. Or.* dit te voorkomen is het goed 's Zo mers de planten nu en dan eens te be gieten met een oplossing van 1 i 15 potassium-nitraat. Ook wordt dan een gering gedeelte phertiphos of superphos- phaat ingewerkt. De schadelijke insecten moeten ook bé streden worden. De eieren van schildluis worden in het begin van den Winter af gekrabd. Indien we 's Zomers insecten gewaar worden, bespuiten we met nicotine of tabaksap. Voor wat de plaats betreft, heb ik per soonlijk kunnen vaststellen dat cactussen het best gedijen aan Zuidervensters. Dcch dan moeten ze overlommerd zijn gedurende de warmste uren. Die planten zijn cok heel onderhevig aan tempera tuurschommelingen. Dus, indien we ze willen verplaatsen van een Noorderven ster naar een Zuidervenster, zal dat traps gewijze geschieden. Zet ook nooit uw plantjes op marmeren venstertabletten, maar plaats er een blokje hout onder, oni zoo té plotse afkoeling te vermijden. Enten. Cactussen kunnen, evenals andere plan ten, geënt of gegriffeld worden. Onder enten verstaan we het doen samengroeien van een knopdragend takje eener plant, op een bewortelden onderstam, zoodat beide plantendeelen samen één gewas vor men. We zorgen dat bij het enten, de cellen van beide deelen gced met elkaar in aanraking komen. Die bewerking grijpt best plaats in Juli-Augsustus. Gedurende de eerste 8 dagen worden de geënte plan ten in een beschaduwde plaats gezet en niet besproeid. Na een week kunnen we wel zien of de enting gelukt is of niet. Dan mag het omwindsel er ook af. Zoo kunnen we soms heel eigenaardige plan ten bekomen, die zich aan de collectie toevoegen, ter groote fierheid van de ver- zamelzucntige liefhebber. Cactussen kweeken is niet zoo moeilijk. Het eischt wel wat bezorgdheid en ge duld, doch het resultaat beloont alles GH. VANDEVELDE, Kand. landb. huishoudk. regentes Laken. 3BBKa33Sa95aBaiB£3B2SBIISa39 GELDSTUKKEN MET DEN BEELDENAAR VAN MAARSCHALK PÉTAIN Weldra zullen.'naar uit Vichy wordt gemeld, gel'dstuPéen van tien en twintig frank niet den beeldenaar van Maar schalk Pétain woéden geslagen. Tot alle Fransche etsers werd een oproep gericht tot het maken van ontwerpen. .jsj22uax.id:;s3aaKa:»4:<.i22Bss3a Hij drukte haar handjes tegen zijn gezicht. Liefste, ik heb mijn eigen hart niet begrepen. Toen ik je indertijd voor het eerst hoorde zingen je weet, dat ik je op een avond hetzelfde lied hoorde zin gen waarmee je van avond begon voel de ik me onweerstaanbaar tot je aange trokken. Ik voelde me dien avond bedrukt, het lied van het arme viooltje, dat aan zijn liefde sterft, had me diep getroffen. Nu weet ik, dat ik je toen al begon lief te krijgen. En toen ik met die andere vrouw samen was. die mijn zinnen ver warde, had ii: in stilte zoo 'n vreemd, on begrepen verlangen naar jou. Je was al tijd bij me in die prachtige bergnatuur en ik zag je in gedachten in de huiska mer bij de lamp zitten. O. Kate, het men- schenhart is toch iets eigenaardigs. Soms verdwaalt een mensch langen tijd. voor hij het ware vaderland vindt. Maar nu ben ik thuis en is mijn hart vel geluk en dankbaarheid. Opnieuw kuste hij vurig haar lippen. Ze hadden eikaar nog veel te zeggen, nu ze eindelijk ronduit konden spreken over alles wat hun harten vervulde. Toen mevrouw Durlach thuis kwain stelde Gunter haar Kate als zijn ver loofde voor. Eenige maanden later trouwden Gun ter en Kr.te uit huis van de familie Dur lach cn dit tweede huwelijk van Gunter Warneck werd in-gelukkig. Kate schonk hem het hoogste geluk dat een mensch op aarde deelachtig kan worden en Kale bloeide op in haar ideaal huwelijksleven, dat ze door haar opofferingsgezindheid verworven had. Vaak ringt Kate Warneck voor haar manHet viooltje van Mozart en als de woorden Es war ein her iges Veil chen weerklinken, neemt Gur.ter War neck zijn jonge vrouw in de armen tn kust haar vol innige liefde, EINDE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 6