IND1EN KAASSTREMSEL I DE HOEST U UITPUT Het Vraagstuk van de Veurne- Ambachtsche Boomgaarden Laatste Berichten k i UIT TIELT SNEEUWVLOKJES! (F gl|J aangetasö zljfi door I w verkoudheid, bronchitis, ca tarrhe, pijnlijk asthma met schuifelen der luchtpijpen en voortdurenden hoest, neemt de Vogezen-Siroop Cazé. Sedert 30 Jaar kent men geen betere re medie tegen den hoest. ONZEN RAAD DE HEROPBOUW IN WEST-VLAANDEREN A a Rsa AANVAL OP EEN ONDERSTAND RUMS EKE aMHaafiflsasaBMaBHaBBMBiBaiMBBaBMBaaaBaaiiaaasisBasasau OOIGEM PITTEM ARBEIDSDIENST OOK IN JAPAN MEULEBEKE WAKKEN HOE VER STAAT HET MET DEN OORLOG? Apotheek KINGET-OPSOMER ihiiiiiiihiiiiiiiiuiuiiiiiii VEURNE I INGELMUNSTER RUISELEDE WINGENE Verkoudheid Bronchitis - Catarrhe - Asthma spoedig overwonnen «Het is thans 10 dagen dat ik uw Vogezen-Siroop gebruik. schrijft de heer Lavarde. Pa» villons-sous-Bois (S.-&O.), en van de eerste dagen, aj was ik verrukt over den uitstag. Het, was voor een soort bronchitis \^gezen$iroop(azé VERSTREKKINGEN AAN HET BELGISCH LEGER Werkt mede aan de Loterij WINTERHULP VIJF EN HALF MILJOEN verdeeld in 22.486 prijzen. Het super groot lot: 1 MILJOEN. .Vijf groote loten van frank 100.000. Acht loten van 50.000 Twaalf loten van 25.000 22.460 andere loten van 100 tot 10.000 ZWEVEZELE EEGEM FOTOGRAFEEREN OESELGEM iiHiimmiiiiimifiiiUHiiiiHniHiiHimiinmmnnmmmmniiiiriHiirifflmiiiinmmHimiHitiHiimuiiiniHiiiuiiiuffiHiiHiiiiuinNnuiiiHuuttimflnuiiiniiinimwniffln^ Uit ’t Tieltsche I DE STRIJD TEGEN DEN WOEKERHANDEL IN ENKELE REGELS aKBBIBBBIIBaHBBBKianHRHIEBna ONZE ZEELIEDEN IN SPANJE «■■BaBBBBBBBBEEBflBU&EBBSgaaa 'SOS til'AiMWm w. Q.A' en vijandelijken onderstand treedt de vlammenwerper in HEIMATSTUDIE IN VERZEKENS! llllllllllllllllllllllllllllllll: Diefstallen. IBBBBBBBBBBBBBBKBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB ilaats letere een Iret Pijnlijk ongeval In den vroegen morgen kwam een ze- i Werk voor Kinderwelzijn. Het Nationaal Werk voor Kinderwel zijn, afdeeling Wingene, bericht hierbij dat Juffer Braeckeveldt Godelieve, zich ter beschikking stelt van moeders en kin deren. De dorpsgenooten gelieven dit be richt eveneens te aanzien als aankondi ging van het huisbezoek van hoogerge- noemde juffer. Diefstal. Te nadeele van het Duitsche leger werd door zekere Valir Robert, wonende in deze gemeente, een hoeveelheid haver en andere voedingswaren, dienende voor de paarden, gestolen. Valir Robert werd door de Duitsche Overheid aangehouden. Paardengeleider onder zijn wagen. Bejaard vrouwtje doet een De vrouw van Victor Galle. wonende in de Oostroozebekestraat alhier, kwam van de Mis huiswaarts gegaan. Op de Marktplaats is zij door de gladheid van de baan uitgegleden en ten val gekomen. Zij werd door toegesnelde personen op genomen .Het vrouwtje werd slechts licht gewond. Eerekommunie. Gezien de omstandigheden heeft de Geestelijkheid van Ingelmunster besloten In den voormiddag kwam Victor Bru-'dit jaar geen Eerekommunie te houden. die sedert eenigen tijd aan- sleepte. In de laatste dagen was de hoest veel verergerd en ik kon er niet meer van sla pen. Thans gaat alles uitste kend. Mijn hoest is bijna ver dwenen en ik slaap weer goed. Ook is de Vogezen^Siroop Cazê onze jamilieremedie geworden. Zooals duizenden anderen zult ook gij wonderbaar ver» licht worden door de Vogezen» Siroop Cazé. Beproeft ze nog heder». Dieven aan het werk. Twee onbekende dieven hebben het reeds zoo ver gedreven twee dekens en gareelen te stelen die toebehoorden aan de Duitsche Weermacht. Een streng onder zoek werd ingesteld en het hoeft niet te zeggen dat er een strenge waakzaamheid zal gedaan worden'. Twee haastige docden. Onze gemeente kende in de laatste da gen twee haastige dooden. De eerste, na menlijk de 49-jarige Arthur Coucke, van de wijk «Het Veld», kwam na een bood schap half versteven thuhs. Wanneer hij zich warmde aan de kachel werd de man plots onwel. Niettegenstaande een dokter seffens verwittigd werd kon de genees- Wielrijder zwaar gevallen. In den vroegen morgen kwam Ver- straeten Triphon. wonende te Tielt, in de richting van Ingelmunster gereden. Ge komen ter hoogte der Plettinckplaats is hij door de gladheid der baan uitgegleden en met geweld tegen een houten versperring terecht gekomen. Hij werd door toege snelde personen opgenomen met bebloed aangezicht en wonden aan de handen en beenen. Hij diende geneeskundige zorgen te ontvangen. Zijn fiets werd vrij erg be- schadigd-. w. denken zal in het geheugen der Eegern- wmlerpret. naren voortleven. Dat zijn_ziel in vrede De laatste dagen hadden er zich enkele jonge mannen vergenoegd te gaan schaat sen op een dichtgevroren vijver, toebe- hoorende aan een landbouwer uit de ge meente. Op een gegeven oogenblik kwamen een viertal schaatsers met mekaar in aanra king waardoor ze ten gronde vielen. Twee hunner, Rudolf Vanseveren en Kamiel Lefevre, waren er het ergst aan toe want, benevens verwondingen aan de handen en beenen, hadden zij ook een bloedende wonde opgeloopen aan het hoofd die door een bijgeroepen geneesheer diende ver zorgd te worden. (Vervolg) lare en Izegem. Het tneerendeel der be volking is inzake werkgelegenheid aan gewezen on een dezer beide plaatsen. De Commissie van Openbaren Onder stand heeft de laatste week omtrent 3000° fr. uitgedeeld aan steun. De steun van Winterhulp is hier nog niet bijge tekend Daar het weder de laatste dagen zeer gebeterd is. zal de werkloosheid In Rum- beke geheel waarschijnlijk spoedig af nemen. Winterhulp. Het plaatselijk comité deelt hierbij aan de belanghebbenden, steun- en pensioen- trekkenden, doch ook andere noodlijden den mede, dat het de uitdeelingen binnen kort beginnen zal. Kleederen, soep of melk. Steun- en pensioengerechtigden gelieven zich aan te melden bij den Heer Struye Jos., Schepen. De andere nood lijdenden bij den Heer J. Roose, School hoofd. Offervaardige dorpsgenooten zul len zich namens Winterhulp nogmaals ten huize hunner medeburgers aanbieden. Stort allen een milde gift, in ware soli dariteit. Maalvergunningen Er wordt de landbouwers kenbaar ge maakt dat ze slechts tot heden Zaterdag 25 Januari de kans krijgen een maai- vergunning te bekomen op het Gemeente huis. Daarna moet er gewacht worden tot begin April. Degenen dia tot op heden het nog niet verplichte deel deden malen worden verzocht zich ten spoedigste aan te bieden. Ongeval bij het schaatsen Op de Leie waren een groot aantal jon gelingen aan het schaatsen. Op zeker oogenblik haakten er een drietal met elkaar, waarcoor ze met geweld tegen het ijs terecht kwamen. De genaamde Dekeerschieter van Wakken werd ernstig gewond aan het aangezicht en moest door een geneesheer twee gapende won den boven het linkeroog toegenaaid wor den. Tegen een wagen aangebotst Door de gladheid van den weg kwam de wielrijder Vanaersteen Godfried, wo nende te Dentergem, die uitgegleden was, tegen een wagen terecht. Zijn fiets werd ingebeukt en de wielrijder zelf werd ge wond in het gelaat en de handen. Na 'de eerste plaatselijke zorgen werd hij huis waarts gebracht. Zijn toestand is gerust stellend. BEVEREN-bij-Roeselare Nieuwe Burgemeester De Heer Gerard Seys werd benoemd tot Burgemeester in Beveren-bij-Roeselare. De vroegere Burgemeester. Leon Jonck- heere. nam ontslag omdat zijn werk zaamheden het niet toelieten nog langer de belangen der gemeente te behartigen. De nieuwe Burgemeester heeft als lei der der bevoorradingsdiensten en chef der Burgerwacht, getoond de rechte man te zijn on de rechte plaats. Bij den aanval op een vijandelijken onderstand treedt de vlammenwerper in Werking. Met zijn vuursnuwer dwingt hi? den vijand tot den terugtocht. IBSBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBlBBBBBSBBSBBBBBBBBaaaBBBBBSIflBa val. Wielrijdster gewond. In den namiddag kwam Zulma De- decker. wonende te Ingelmunster. met haar fiets uit de richting van Tielt ge reden. Wanneer zij het betonnen fietspad wilde oprijden aan de wijk «De Koei- voetis zij uitgegleden en zwaar ten val gekomen. Zij werd tamelijk ernstig ge- t en klaagde te vens van inwendige pijnen in de borst- streek. Stand der bevolking Op 31 December 1940 telde de gemeente Rumbeke in totaal 7.757 inwoners. Dit getal bewijst dat Rumbeke behoort tot een der grootste gemeenten der provincie. Aardappelen gestolen Bij Jules Verhelle. landbouwer te Rum beke. werden een 200 kgr. plantas.rdan- pelen gestolen. Het verlies is wel niet groot, maar komt toch zeer ongelegen, vooral daar er nu een tekort aan aard appelen heerscht. Tegen boom gereden. Een personenauto is tengevolge van de gladheid van de baan, ter hoogte van de wijk «De Sneppe», tegen een boom ge reden. De auto werd slechts licht be schadigd en niemand werd gewond. Vrouw breekt een been. Wanneer de genaamde Renilde Lefever, echtgenoote Vervelghe Achiel, zich naar de woning van hare zuster begaf, is zij op de Dorpplaats plots gevallen, met het noodlottig gevolg dat haar een been op twee plaatsen gebroken werd. De vrouw lag reeds een kwartier op den grond vooraleer er hulp opdaagde. Naderhand heeft men ze opgenomen en naar hare woning overgebracht waar men haar door de tusschenkomst van een ge neesheer de eerste zorgen toediende. Wielrijder zwaar gevallen. Maandag middag kwam de wielrijder Vanstaen Gustaaf van Ardooie met zijn fiets langs den steenweg naar Kortrijk gereden. Ter hoogte van de wijk «Het Leegtje» is hij tegen een anderen wiel rijder aangereden en zwaar ten val ge komen. Benevens wonden aan het voor hoofd werd hij nog den linkerarm ont wricht. Wielrijder zwaar gevallen. In den morgen kwam de wielrijder Al- fons Vinckier, wonende te Ruiselede, met zijn fiets den steenweg naar Kapelle opgereden. Door de gladheid van de fiets- weg is de wielrijder uitgegleden en zwaar ten val gekomen. Hij werd door toege snelde personen op zijn hulpgeroep op genomen met een diepe wonde aan het achterhoofd, die door een ontboden ge neesheer diende toegenaaid te worden. Tevens klaagde hij van inwendige pijnen in de rugstreek. -«o» Thans staat Veurne-Ambacht weinig of niet bekend om zijn boomgaarden. Er is dan ook vast te stellen, dat Veurne- Ambacht, de streek-bij-uitstek is van den overtolligen invoer van buiten-Veurne- Ambachtsch fruitEn waar kunt ge nu nog fruit aankoopen... uit Veurne Am bacht? Van tientallen boomgaardbezit- ters vernam ik dat er fruit te kort was, en dat in zoo’n overvloedig fruitjaar. Dat is niet altijd zoo geweest. Vroeger was Veurne-Ambacht zelf uitvoerder. Daarom stel ik de kwestie: Is Veurne- Ambacht te beschouwen als boomgaard- streek en als dusdanig uit te baten? Daarom gaan we het verleden te rade en zoeken we naar het belang van de Veume-Ambachtsche boomgaarden in den ouden tijd. Wat de opkomst en bloei betreffen, heb ben opzoekingen in oude archieven, hand schriften en oude kaarten over de ge schiedenis van Veurne-Ambacht en de kuituur in die streek in vorige eeuwen mij niet toegelaten het juiste tijdstip van opkomst op te zoeken. Ongetwijfeld zullen, samen met de Romeinsche over- heersching en beschaving, mogelijks de fruitboomen in onze streek als kultuur- beplanting gekweekt geworden zijn. Tijdens de heerschappij van Keizer Karei (742-814) had de fruitteelt ook hier een groote uitbreiding genomen. Op zijn bevel werden op de groote hoeven ver schillende soorten appelen, peren, prui- IBBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBBBB lez, in dienst der brouwerij Vondel te Meulebeke, met een bespannen wagen de stijle brug te Ingelmunster afgereden. Op zeker oogenblik was de voerman zijn wa gen niet meer meester en kwar.i er on der terecht. Deze bolde over zijn beide beenen. De man liep nog verdere verwon dingen op. L. Petit, bestuurder der brou werij, die daar juist ter plaatse kwam gereden, bracht het slachtoffer naar zijne woning waar het de eerste zorgen ont ving. Zijn toestand is geruststellend. Auto ‘bcAt op een wagen. In de Meulebekestraat had een bot sing plaats tusschen de auto van Deco- ninck, wonende te Izegem, die in de rich ting van Tielt reed en een wagen van een landbouwer uit Meulebeke, die uit tegenovergestelde richting kwam aange bold. De paarden werden ernstig gewond. Een onderzoek werd ingesteld. Auto in een KINDERWELZIJN Een raadpleging voor zuigelingen werd ingericht in het Gasthuis te Tielt, door het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, waarvan de afdeeling alhier hervormd werd met medehulp der Commissie van Openbaren Onderstand. Vanaf 1 Februari, tweemaal per week, zullen raadplegingen voor zuigelingen ge houden worden, ctit is voor kinderen van 0 tot 3 jaar, den Dinsdag en den Don derdag in ons Godshuis-gasthuis, 1’ Wijk, Nr 4, telkenmale vanaf 2 uur namid dag, ingang Weezenschool. Ongetwijfeld zal dit werk gunstig ont haald worden en zeer nuttig zijn voor onze moeders en kinders, gezien het be lang op stoffelijk gebied en den genees kundigen dienst die aan de kleintjes ver schaft wordt. HOFBOUW EN FRUITBOOMKUNDE Verleden Zondag had er in de Raads zaal van net ötaaiiuis eene buitengewone vergadering plaats voor de leden dezer vereeniging. De West-Vlaamsche Pomo- logische Vereeniging had de Heer Ray mond Verougstraete afgevaardigd om een voordracht te houden over de Oorzaken van mislukking in de FruitteeltZeer belangrijk onderwerp, aangepast aan de huidige omstandigheden en gezien de zeer slechte weergesteltenis waren er toch een honderdtal leden opgekoinen. Na de voordracht was er een tombola van 200 kgr. potasch 40 De Voorzitter deelde verder mede dat de volgende algemeene vergadering wel dra zou plaats hebben. Deze zou uitgaan van het Werk van den AkkerDeze zomer zou er eveneens aangevangen wor den met het nazien der tuinen aer leden door bevoegde personen, die ter p}-»- raad en advies zullen geven om bc uitslagen te bekomen. Liefhebbers die gen lid zijn van Hofbouw en Fruitboom- Kiindezullen langs dezen weg datum der voordrachten kunnen vernemen. Ter inlichting weze ook nog gezegd dat de Rijkstuinbouwschool, ingericht door deze vereeniging, sedert September ieder Zondag voormiddag, van 10 tot 11 uur, in de Raadszaal van het Stadhuis lessen geeft over groenten-, fruit- en bloemen teelt. Een vijftigtal leerlingen zijn lederen Zondag aanwezig. Deze lessen zijn gratis toegankelijk voor iedere liefhebber. opgehouden te leven. Het tweede slachtoffer is Eere-No- v. Gerard en Deman Elza. taris Jules De Muelenaere, wonende in de Tieltstraat. De man, die 74 jaar oud is werd door de meid des avonds dood aangetroffen in zijn bed. Een dokter en werden aanstonds verwittigd "doch alles was te vergeefs, de dood had reeds zijn werk verricht ZOEKERTJE Oplossing van ons Zoekertje van ver leden week: BedIaken. Nieuw raadsel: Mijn eerste dient tot rust gewis: mijn tweede aan ieder meisjeshaarkopjen mijn derde gij hoog aan den hemel ziet; [is; terwijl mijn heel een vrouwelijk beroep [bediedt. Strenge onderrichtingen. Vanwege de Ortskommandantur wer den strenge onderrichtingen aan de Ge meente gezonden voor wat betreft het ma len van granen, het op straat loopen met een fototoestel, het vangen van mollen en wild, enz. Personen die aan deze on derrichtingen zouden tekort komen zullen streng gestraft worden. In alle apotheken13 Belgische frank de groote flesch. Ravitailleerings-Berichten Het bureel der ravitailleering zal voor taan voor het publiek slechts toegankelijk zijn op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week. De bureelen zijn open van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Het publiek weze hiermede verwittigd zich op geen enkele andere dag aan te bieden, teneinde weg en moeite te besparen en zoodoende toe te laten dat dezen dienst het overvloedige bureeïwerk normaal af werken kan. Uitslag aanbesteding Wat de aanbesteding betreft, waarvoor geen aanbiedingen waren, (bouwen eener klas met kleerkamer en inrichten der centrale verwarming ter Jongensschool), is het Gemeentebstuur verplicht geweest bij de aannemers om prijs te vragen. Dat gaf aanleiding tot den volgenden uitslag: Bouwen der klas met kleerkamer: Heer Coussens Georges, uit Ooigem, tegen den prijs van 71.125.14 fr. Inrichten centrale verwarming: Martin Alb. Zonen, uit Hulste, tegen den prijs van 48.374 fr. Bericht aan onze Lezers Ten dienste van onze Lezers kunnen wij gerust melden dat wekelijks in dit blad verslagen allerhande en laatste nieuwsjes onzer gemeente zullen verschijnen. Een goede raad: Abonneert U nog vandaag en regelmatig wordt U gemakkelijk op de hoogte gebracht van alle berichten. Wielrijder tegen wagen gebotst. Wanneer de wielrijder Demets Valeer, woonachtig te Aalter, van zijn werk huis waarts kwam gereden, is hij ter hoogte van de kerk met geweld tegen een on- verlichten wagen aangebotst. De wielrij der werd tegen de straatsteenen gesmakt. Benevens wonden aan de handen en bee nen klaagde hij eveneens van pijnen in de borststreek. Zijn rechterpols werd eveneens ontwricht. Het Winterhulp Comité. Ruiselede heeft ook zijn Winterhulp- Comité samengesteld, welke volgende goed gekende personen omvat: Heeren Frans Fait, vrederechter; Onderpastoor Van Doorne; Marcel Billiet, nijveraar; Dupont Modest, nijveraar; Dokter Leon Van Holder; Marcel Law’aisse, wissel- agent; Bertrand Verstraete, bankier; Jef Van Wanzeele, eerste schepen; Aimé Maenhout, eere-landbouwerJulien Bil liet, burgemeester. Herhaalde malen reeds werd er rondgegaan met de Winterhulp- bussen, en naar we konden vernemen is men over de bekomen resultaten zeer te vreden. Eerlang zal er overgegaan worden tot het uitdeden van soep. Da Japaansche Jeugd werd thans ook, zooals deze foto van aardwerken nabij Miyazaki het toont, in openbaren dienst ingeschakeld. De inwoners, die ondanks den vroeger gedanen oproep, nog in het bezit zijn van bons, opvorderingsbevelen of ontvangst bewijzen van het Belgisch Leger, worden een laatste maal verwittigd, dat zij deze stukken ten laatste den 31 Januari 1941 moeten indienen ten Stadhuize, bureel Nr 2, toegankelijk lederen werkdag van 9 tot 11 H uur voormiddag. Indien op de bons de waarde der leve ring niet vermeld is, moet er eene reke ning overgelegd worden. Deze stukken zullen tot uitbetaling aan het bevoegd Ministerie worden overge maakt. De belanghebbenden die hieraan geen gevolg geven, zullen de gevolgen hunner nalatigheid moeten dragen. Tielt, den 18 Januari 1941. De Burgemeester, R. Colle. men, perziken, kersen, mispels, hazel- en wal- of okkernoten gekweekt. Het was ’t werk van de monnikken deze teelt uit te breiden, gezien hun voedsel hoofdzakelijk bestond uit pro- dukten van de natuur groenten en fruit, De ontginning van de aangespoelde gronden, schijnt reeds vanaf de 8” en 9* eeuw op stelselmatige wijze een. aanvang te hebben genomen. Hier en daar in Veurne-Ambacht bouwden vrome mon niken eene abdij: Veurne 870, Loo 1050, Stavele 1091, Koksijde 1107. Naast deze abdijen kwamen menschen wonen die, samen met de abdijbewoners, wel het meest hebben bijgedragen tot het droogleggen en ontginnen van de uit* gestrekte oppervlakten langs de Vlaam* sche kust. Zoo ontstond de oude zeedijk in de richting Oostduinkerke, Wulpen, Booits- hoeke, Avekapelle, Zoutenaaie, Egge* waartskapelle, Lampernisse, Oudekapelle, Nieuwkapelle, Knokke (IJzer). Daarbln» nen liggen de oudste gemeenten. In onze streek waren ’t vooral de Cis* terciensermonniken van de beroemde abdijen Ter Duinente Koksijde, te Veurne en te Stavele, die in Veurne-r Ambacht in de 12* eeuw overal groote hoeven bouwden en boomgaarden leerden aanplanten. Een oorkonde van 1238 spreekt van wijngaardkweek te Wulpen, Oostduinkerke en Bulskamp. Volgens den Heer K. Loppens, geoloog te Koksijde, zou er binnen de slooten die de hoeve Ten Boomgaerdeom ringden, een groote boomgaard gestaan hebben vandaar de naam Boogaard de West-Vlaamsche benaming van boom* gaard. In oude schriften zou Heer Lop pens het woord Appelariumhebben ontmoet, wat laat vermoeden dat daa> appelboomen werden gekweekt. Op een plan bij een ommelooper van de abdij Ter Duinen vindt Heer Loppens achter de hofstede Groote Bogaerdeeen uit gesterkte boomgaard ten Westen der ge- bouwen (Ommelooper van 1710). (T Vervolgt). IBBBBBBBBBBBBBBBSBBBBBBBBBBH In ons nummer van 11 Januari j.l. heb ben wij uit «Houthandel en Nijverheid» een verslag overgenomen betreffende een uiteenzetting gegeven door H. Ing. J. Demeyere, Provinciale Commissaris voor den Wederopbouw in West-Vlaanderen, over den heropbouw in onze Provincie. Hierin stond o.m. volgende zinsnede: Een ander belangrijk en nog niet op gelost vraagstuk is de opslorping van de ietwat koppige grensarbeidersbevolking. die in normalen tijd 30.000 eenheden be reikt Heer Ing. Demeyere heeft, er ons ech ter attent op gemaakt dat hij zooiets niet gezegd heeft, doch gewezen heeft op de noodzakelijkheid de opslorping na te stre ven van de ongeveer 30.000 koppige grens arbeidersbevolking. In het verslag is dus een groot verschil tot uiting gekomen omtrent het gezegde nopens de grensarbeiders-bevolking. Wij verhaasten ons dan ook deze te rechtwijzing in ons blad op te nemen. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Het Biljet: 50 fr. Het Vijfde: 10 fr. Trekking: Kortelings. WINTERHULP STEUNT DE NOODLIJDENDE. Witte vlokjes spelen, dansen l 01 Miljoenen in ’n keer, Tuimlen uit de hemeltransen Op de zwarte aarde neer 1 Wiegewagend, schomlend, draaien Witte brokjes in ’n vlucht, Blinken, jagen, kronklen, zwaaien, Springen, spelen in de lucht! syn Amanda, d. v. Jozef en Verikest Ma deleine. Vanderlinden Daniël, z. v. Ju les en Dierkens Germaine. De Roust Eric, z. v. René en Demaeght Maria. Huwelijk. Marcel Clays v. Beernem met Marcella d’Absalmon v. Wingene- Wildenburg. ruste. Aan de beproefde Familie bieden wij onze oprechte deelneming. Winterhulp. Op deze gemeente werd ook reeds een Komiteit gesticht voor Winterhulp. Voor aanstaande personen hebben zich ver- eenigd en met den meesten ijver wordt er reeds gewerkt tot het inzamelen der gelden. Binnen de eerste dagen zullen de noodlijdenden van onze gemeente den eersten steun genieten. Auto in een gracht terecht gekomen. In den voormiddag omstreeks 11 ure kwam de personenauto, bestuurd door Duynslaegher, wonende te Oostkamp, langs den siteenweg naar Pittem gere den. Door het nemen van een te groote zwenking is de auto in een gracht terecht gekomen. De bestuurder werd gewond aan het aangezicht door glasscherven. Zijn voertuig liep lichte stoffelijke scha de op. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Frans Tack, z. v. Walter en Agnès Mostaert v. Hulst. Adelina Deryckere, d. v. Marius en Ivona Persyn, v. Wingene. Renata Huys, d. v. Pieter en Elodia Claeys, Kortrijkstr. Regina Maes, d. v. Honoré en Alice Monteyne, v. Meulebeke. Diederik De Sutter, z. v. Willi en Marie Eeman, Nieuwstr. Wal ter Bruggeman, z. v. André en Lydie Dier- ckens. Aarselesteenw. Aurel Vyncke, z. v. Alphonse en Julia Dedeyne, v. Win gene. Norbert Desmet, z. v. Frans en Mary Delameilleure, v. Pittem. Anny Spriet, d. v. Oscar en Germana Seys, v. Pittem. Ignace De Wulf, z. v. Cyriel en Alice Spiesschaert, v. Goftem. Ber nice Lauwers, d. v. Gerard en Godelieve De Vos, Aarselesteenw. Eric Hooft, z. v. Gerard en Elisa Clarisse, v. Poeke. Joanna Tack, d. v. Georges en Godelieve Mestdagh, St Michielsstr. Robert en Bertrand De Vos, z. v. Basile en Magda lena Neyrinck, v. Grammene. Gode lieve Verheist, d. v. Arthur en Maria Fockaert, Kromwalstr. Huwelijken. André Hoste, metser en Martha Lambrecht, z. b., b. v. Tielt. Achile De Boever, bakker en Clara Groot- haert, naaister, b. v. Tiélt. Willy De Keyser, drukker en Anna Heytens, fa- briekwerksber, b. v. Tielt. Overlijdens. August Van der Meulen, 1 d., z. v. Hilaire, v. Aarsele. Jenny Ailliet, 1 m., d. v. Joseph, Bergmolen. Raphael Snauwaert, 9 d., z. v. August, Tiel tenaar. Jules Maertens, 40 j., echtg. De Vlieger Bertha, 6' Wijk. Anny Hey tens, 8 m., d. v. Achiel en Elisa Ver- St Janstx'. Marie Meirlaan, 88 J., wed. smesman Charles, v. Zwijn aarde. August Standaert, 77 j., echtg. Cocquyt Marie, Wittestr. Verdienstelijk persoon overleden. Alhier is in den ouderdom van 77 jaar godvruchtig overleden, na een tamelijke lange ongesteldheid, de Heer Victor Roy- gens, oud-burgemeester der gemeente. Sedert 2 November 1895 zetelde hij in den Gemeenteraad, werd Schepene be noemd op 8 October 1897 en na den dood van Burgemeester Vandenabeele, werd hij als hoofd van de Gemeente aangesteld op 13 Augustus 1931. Hij nam eervol ont slag in 1939 en stelde zich niet meer voor bij de gemeenteverkiezing. Als plichtsge trouwe ambtenaar wist hij gedurende die lange periode den eerbied en het ver trouwen te winnen van zijn medeburgers en zijn onderhoorigen. Het is onder zijn werkzaam bestuur dat, onder meer, groote en prachtige verbeteringen gedaan wer den aan het wegennet, dat de Gemeente school uitgebreid werd en da|t nieuwe lokalen gebouwd, dat het gemeentelijk kerkhof uitgebreid werd, enz. Zijn aan- Botsing. Op de Marktplaats kwam het in den namiddag tot een botsing tusschen de vrachtauto van een zekere Vergote uit Aarsele, die uit de Oostroozebekestraat kwam aangebold en een andere vracht auto die uit de richting van de Kerkstraat kwam gereden. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd en als bij wonder werd niemand gekwetst. De plaatselijke Politie- kommissaris Dedeurwaarder, stelde een eerste onderzoek in. Wordt het verkeer in de Rijselstraat gestremd. Door de werken aan de Tieltstraat werd het verkeer omgeleid langs de Vermeu- lenstraat en Rijselstraat. Deze laatste straat, die met geen kasseisteenen be dekt is bestaat slechts uit aarde. Door het groote verkeer aldaar was deze straat in een gansche modderpoel herschapen. Nu de dooi terug is ingetreden is het bijna onmogelijk geworden door de straat te gaan. De inwoners dezer doen dan ook een dringenden oproep opdat het ver keer weldra tot de Tieltstraat zou om geleid worden, willen ze niet het risico oploopen binnen hunne woning te moeten blijven. Het ware wenschelijk dat deze straat met kasseisteenen belegd worde, want dergelijke straten in de kom van de gemeente zijn waarlijk noodig te ver beteren. neeskundige zorgen. INKWARTIERING In het verordeningsblad van den Mili tairen Bevelhebber van Belgie en Noord- Frankrijk, is een besluit verschenen waarbij de regels vastgesteld worden voor de inkwartiering. De regeling welke vanaf 1 Januari in toepassing is, zegt dat iedere kwartiernemer (dus soldaat) een bewijs moet afgeven aan den kwartier gever (degene die dus den soldaat op kwartier heeft). Dit bewijs wordt afge leverd door de Ortskommandantur, de Standortskommandantur, of de bevelende overheid. Gezien er te Tielt geen Orts kommandantur meer is, en ook geen Standortskommandantur, zoo zal het voor de Tieltenaars volstaan dat dit bewijs ge- teekend en gestempeld is - door de over heid van de eenheid waarbij de kwartier nemer ingedeeld is. Hetzelfde geval voor gansche inbruikneming doet zich voor. Inlichtingen kunnen immer bekomen worden op het Stadhuis, in den voormid dag, bureel Nr 2. JACHT Volgens een uitgeplakt bevel van de Kommandantur, is het verboden wild te vangen door stroppen of vallen. De Kom mandantur zal in het vervolg ieder eige naar en ieder pachter, op wiens eigen dom nog vallen en strikken aangetroffen worden, ter verantwoording oproepen. Verder wordt nog bekend gemaakt dat het aan onbevoegden verboden is de lan derijen te betreden met het doel mollen te vangen, en dat honden niet los door de velden mogen loopen. PAARDENPRUSKAMP We geven hieronder even de namen van de Gemeenten waarvan de inwoners mogen deelnemen aan den grooten prijs kamp voor 2-jarige merriën en hengsten, op 24 Februari eerstkomende: Aarsele, Aartrijke, Ardooie, Beernem, Bovekerke, Dentergem, Eegem, Emel- gem, Gits, Handzame, Hertsberge, Hoog lede, Ichtegem, Kachtem, Kanegem, Koolskamp, Kortemark, Koekelare, Lich- tervelde, Meulebeke, Oostkamp, Oostroo- zebeke, Pittem, Roeseiare, Ruiselede, Rud- dervoorde, St-Joris-Brugge, Schuifferska- pelle, Snellegem, Zwevegem, Tielt, Tor hout, Veldegem, Waardamme, Werken, Wingene, Zedelgem. LEURHANDEL Door de Duitsche Overheid werd het leuren ten strengste verboden. Volgens' inlichtingen is de markthandel hier ech ter niet inbegrepen. Ook hierin is voor onze Provincie een verbod ingekomen. Terwijl ook met geen aparaten mag op straat gekomen worden. gracht. Een vrachtauto, toebehoorende aan de firma Herreaux-Derveaux uit Antwerpen en geladen met balen, reeds langs den Bruggesteenweg. Gekomen enkele meters over de wijk «De Zandberg» is hij ten gevolge van de gladheid van den weg in een diepe gracht terecht gekomen. De auto werd erg beschadigd en de geleider gekwetst door glasscherven. Varkensvleesch, chocolade koffie ontdekt. De Heeren Toezieners van de Rantsoe- neering, bijgestaan door de Rijkswacht van Izegem, slaagden erin bij L... Adiel. wonende te Ingelmunster, de hand le leggen op 10 gerookte hespen en 100 kgr. koffie en een groote hoeveelheid choco lade. Ook bij M... Maurice, wonende te In gelmunster, legden ze de hand op geslacht varken. Alles werd naar Gemeentehuis overgebracht. Het zal ten goede komen aan het liefdadigwerk van Winterhulp. Bij een landbouwer van de wijk Rae- telingewerden vorige week 45 hennen gestolen. De daders zijn tot op heden onbekend. Op de wijk Peerdstalle werden eens te meer door de Bohemers een rondgane in de gemeente gedaan. Bij Maurice Ver- kest hebben ze een groote hoeveelheid haver gestolen, terwijl ze bij Caerels als buit mede namen, een emmer zwarte zeep, botten, riemen en nog enkele voorwerpen. Klacht werd by de politie ingediend. Been gebroken. Ter oorzake van den plotselinge:; ijs gang deed een der dochters van Alidoor Vande Caveye een geweldigen val aan de hofpoort. Zij bleef ten gronde liggen en werd opgenomen met een beenbreuk. Dokter Teerlick bracht de ongelukkige vrouw naar het ziekenhuis te Tielt over. Vax. een stelling gevallen. De metser Vankeirsbilck Gaston van Zwevezele was aan het werk aan een in opbouw zijnde huis. Wanneer hij met een bak steen de stelling diende op te stijgen, is hij door het maken van een verkeerde beweging van deze gevallen en met ge weld tegen den grond terecht gekomen. Hij werd ernstig gewond aan het achter hoofd en eeu ontboden geneesheer diende een gapende wonde toe te naaien. Burgerlijke Stand. Geboorten. Delodder Frida, d. v. Ce sar en Vanthornout Madeleine. Per- Burgerstand Geboorten. Vroman Herman, z. v. Gerard en De Bruyne Maria, Berg. Maes André, z. v. Gerard en Deman Elza, Wingenestr. Buycq Simonne, d. v. Jules en Deven Helena, Berg. De Foer Ro ger, z. v. Georges en Devarrewaere Hed wig. Koolskampsche kals. Desmet Nor bert, z. v. Frans en Delameilleure Mary, Tieltsche steenw. Huwelijk. Vandewalle Victor, land bouwer en Martens Margareta, land bouwster. Overlijdens. De Witte Walter, 2 j., z. v. Germain en Van Bruwaene Paula, Koolskampstr. Velghe Frans, 9 m., z. v. Jerome en Dewitte Alice, Brugsche steenw. De Vooght Denise, 3 tn., d. v. Gerard en Velghe Regina, Brugsche steenw. Desmet Juliana, 80 j., wed. Huys August, Markt. Landbouwer gewond. Danneels Georges, landbouwer alhier, was aan het openen van een bietenput bezig. Op een gegeven oogenblik is de hap waarmede hij de hard bevroren aarde kapte weggeslagen en op zijn linkerbeen terecht gekomen. Hij werd tamelijk erg gewond en een bijgeroepen geneesheer diende een gapende wonde toe te naaien. Zijn toestand is geruststellend. Hij zal verschillende weken werkonbekwaam zijn. Verkeersongeval. In den namiddag kwam de personen auto bestuurd door Vanglabbeke Free uit de richting van Brugge gereden. Geko men aan de kruiskalsijde is hij door de gladheid van de baan uitgegleden en in een gracht terecht gekomen. De bestuur der werd slechts licht gewond terwijl zijn voertuig zwaar beschadigd werd. Burgerlijken Stand, kundige hulp niet baten, de man had reeds Geboorten. Vroman Herman, z. v. Gerard en Debruyne Maria. Maes An- dré, z. 1 Buyck Simonne, d. v. Jules en Deven Helena. Defour Roger, z. v. Georges en Varrewaere Hedweg. Desmet Nor- bert, z. v. Frans en Delameilleure Mary, priester Huwelijk. Vandewalle Victor en Martens Margareta. Overlijdens. De Witte Walter, 2 J. Velghe Frans, 9 m. Devooght De nise, 3 m. Desmet Johanna, 80 j. Winterhulp. Na den eersten rondgang in de ge meente, wat we zeer bevredigend mogen noemen want de som overschrijdt de 20.000 fr., zullen de mannen van dit Ko miteit overgaan tot het uitdeelen van soep, kolen en kledingsstukken. Binnen de eerste dagen zullen de eerst noodlij dende personen van dit edelmoedig werk kunnen genieten. VINGERS GEPLET Terwijl de stedelijke grafmaker, Gus taaf Thys, op het kerkhof aan het werk was, moest hij een grafstede openen en daarvoor een groot stuk arduin ophef fen. Terwijl hij dit zwaar stuk omhoog hief, brak dit in twee stukken, waarvan een op zijn vingertoppen terecht kwam wond aan hét aangezicht met het noodlottig gevolg dat er twee ge plet werden. Hij werd door een bijgeroe pen geneesheer terstond de eerste noo- dige zorgen toegediend. BEGIN VAN BRAND Bij Jan Pollet, wonende in de Kroon- straat, werd er een begin van brand vast gesteld in de badkamer. De brand werd eerst door de huisgenooten opgemerkt zoodat deze spoedig kon beperkt wor den. Slechts een paar meubelstukken, als mede enkele kleedingsstukken, werden reeds door het vuur vernield. De tus schenkomst van de brandweer was over bodig. DIEFSTAL MET INBRAAK Wanneer landbouwer Gentiel Desmet, wonende 8a wijk, Poelberg steenweg, al hier, in de vroege morgen opstond, stelde hij vast dat er dieven in zijn hennenhok binnengedrongen waren. Bij onderzoek moest hij vaststellen dat de schoonste hennen als buit medegenomen werden. Terstond werd klacht bij de politie inge diend die seffens een naarstig onderzoek instelde. Volgens een eerste onderzoek zouden de dieven met hun buit in de rich ting van Wakken vertrokken zijn. VINGERTOPPEN AFGEKAPT Door den Heer Georges Pannewaecker, nijveraar, wonende in de Nieuwe Statie straat alhier, wordt een schoenfabriek uitgebaat. Aldaar moesten er een groote hoeveelheid nieuwe modellen uitgekapt worden die hij liever maar zelf deed. Wanneer hij dus aan het werk was, kwam plots het scherp snijdende mes op zijn vingertoppen van de rechterhand terecht waardoor deze letterlijk afgesneden wer den. Aanstonds ontving hij de eerste ge- EEN EN ANDER H. Churchill heeft naar verluidt een rede gehouden in het Lagerhuis, waariri hij de huidige toestand van Engeland in donkere kleuren afschilderde. In den Japanschen Rijksdag hebben de Japansche Eerste-Minister en de Mi» nister van Buitenlandsche Zaken een uiteenzetting gegeven van den interna» tionalen toestand. In de gehouden rede voeringen hebben zij gepleit voor een toenadering tot Rusland en een beroeö gedaan op Amerika om den oorlog niet verder uit te breiden tot den Stillen Oceaan, maar er verder opgewezen dat Japan zijn verplichtingen tegenover de as-mogendheden zou gestand blijven. Door de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie werd medegedeeld dat de landbouwers van 8 gemeenten van het Arrondissement Roeselare-Tielt, vrijeliilf 1.674.000 kgr. aardappelen ter beschik^ king hebben gesteld. Op de veemarkt te Kuregem hebben zich incidenten voorgedaan tusschen sla* gers en veehandelaars. Zeer strengé maatregelen worden voorzien ten einaé de volledige toepassing der bestaande re* glementen te doen eerbiedigen. Te Mater, bij Oudenaarde, werden de bewoners der hoeve Bettens door roo* vers overvallen. De mannen gaven zich uit voor kontroleurs en eischten vleesch en geld. Toen de dochter des huizes uit de hoeve trachtte te ontsnappen, werd zij geslagen. De landbouwer geraakte tap slotte buiten, maar vooraleer de man hulp had gehaald, waren de schurken ervan door getrokken met een hoeveelheid var» kensvleesch, welke zij uit de kuip hadden gehaald. Te Ronse werden bij een verkeer»» ongeval 2 kloosterzusters doodgereden. Men hoopt hun terugkeer binnen een 3-tal weken te mogen begroeten. Bijna alle gezinnen der in Spanje ge ïnterneerde zeelui hebben aan l.et ver zoek der Spaansche regeeering, via den II. Walter Baels voldaan, en informatie- lijsten ingevuld in drievoud, waarop on dermeer naam, voornaam, adres, familie vroegere woonst, politieke gezindheid, tn» voorkomen. Er werd eveneens geëischt dat voor elke geïnterneerde zeeman be paalde personen of maatschappijen zich zouden borg stellen. «Het Vlaanisch Scheepvaartverbond zal zich borg stel len voor onze kranige zeelieden. Een dezer dagen zullen bovengemeld# lijsten naar het Zuiden gezonden worden en de H. Baels zal aldaar zijn bespre kingen voortzetten met de bevoegde Spaansche overheden. Indien de Spaansche regeering zich met de ingevulde lijsten en borgstelling tevreden verklaart, is het best mogelijk dat binnen een drietal weken onze zee- manslui terug in hun vaderland zullen zijn. Te Antoing was een fabrikant naar zijn garage getogen om er, samen met een arbeider, aan zijn auto tnct gazogeea tö werken. Later werden beiden door d« echtgenoote van den fabrikant dood ge vonden in de garage, omgekomen door Volgens een bericht uit Stockholm heeft Churchill in het Lagerhuis ver klaard dat hij de oorlogsdoeleinden vao Engeland nog niet kenbaar maken kau. Heel omhooge zijn ’t als muggen, Die er kriewelen dooreen, Malend wolken overbruggen Of draaikolken naar beneênl Beselare 1941. GEO. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBZBBBBKHB WOONPLAATS Opgelet verhuizers, er is een verorde ning gekomen welke U oplcgt van alle veranderingen van woonplaats, zoowel binnen a buiten de stad, binnen de 21 uren ten Stadhuize aan_ te geven. Bureel der b.->. w.nket Nr 3 (in den voor middag 8 en 12 uur). here Vanpoucke Maurice, bloemist, wo nende alhier, met zijn flets langs den steenweg naar St Baafs-Vijve gereden Op een gegeven oogenblik kwam een zware autovrachtwagen uit tegenoverge-' stelde richting gereden. De wielrijder, die verblind was door de felle lichten, kwam met geweld tegen een boom terecht waar na hij in een diepe sloot terecht kwam. Hij werd gewond aan aangezicht, handen en beenen. Zijn fiets werd ontredderd. Schaatsenrijdster gewond De 17-jarige schaatsenrijdster Vande- ghinste Gabrielle, wonende alhier, was aan het schaatsen op een vijver. Op een gegeven oogenblik kwam zij tegen den oever van deze terecht, waardoor zij een tuimelperte van belang maakte en met het voorhoofd tegen het ijs terecht kwam. Zij werd ernstig gewond aan het gelaat en vertoonde een bloedende wonde aan de rechterwang. Geneeskundige zorgen waren vandoen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 3