On. KINDERHOEKJE Doodt uw Voedingsmiddelen niet! IN ENKELE REGELS D E B OKKENBIJDEBS door ECREVISSË Ons Vrouwenhoekje I VOOR ONZE KLEUTERS I s I GEDACHTEN A TREKKINGEN HOE BEVROREN AARDAPPE LEN EN GROENTEN MOETEN BEHANDELD WORDEN V ONS WEKELUKSCN RAADSEL DE MANDENMAKER HETMaNNEKE UJT DE Ïl ('t Vei'V^ A A IBBBBaaBBBBBBBBBMBBaBBBaQBBIBSBaffiBB^aBBBIBBBBaSflBBBBBBBBB laBBBaBBBBBBBBBflBBBBflBBaBBBB W* DOE ZAKEN met kleine aankondigingen Wre aaiSBBiMKBliflBBUBVBBBBBBBaillBMHBGBBWiBaBfflaaflBBUSBBBBaBBB 1 1 OM STEEDS GIST TE HEBBEN AANBESTEDINGEN LOTENLEENING 1932 Trekking van 25 Januari. NIEUWE SPOORWEGTARIEVEN HAAR AUTO IN DE LEIE TERECHTGEKOMEN Haar echtgenoot aangehouden. NUTTIGE WENKEN OVER STERILISEEREN VAN VLEESCH vaker uit zijn Hij de bankbiljetten lagen er _L Waarom beoordeelen wij de daden van anderen zoo scherp kritisch, en hebben wij voor eigen verkeerdheden altijd de meest verzachtende omstandigheden bij Se hand? ’k Weet het wel, ’t is nog geen Lente En de weêrman zit niet stil... Vorst en sneeuw en kille regen Brengt ons Maart en ook ApriL Maar allee! Zoo 'n dag met zonna Brengt weer leven in het bloed, Nog een beetje en verdorie ’k Zocht al naar mijn strooien hoed. ’t Is wel dwaas het hier te zeggen Maar het Manneke uit de Maan Had bijna zijn onderbroeksken Heel simpliester uitgedaan. Ajuinen pompen tranen ’t Is algemeen bekend Ook Adam ondervond het Die suklaar van een vent. Het heeft een wreeden muil En blaft geweldig luid. ’t Spuwt erger dan een uil. En ’t eet zeer wonder kruid. de de roep van: aarde’ <0>-- Anders worden de weefsels beschadigd. Men laat bevroren visch in koud water ontdooien en bereidt ze dan precies als met versche visch pleegt gedaan te wor den. Alderliefste Lezeressen, Vrienden Lezers, ach! hoe fijn Sinds dat wij mochten genieten Enkle dagen zonneschijn. Knulleken zei echt: Kerel, Opgepast... want ik ben bang Dat ge ziek wordt... en zult sterven. Dood zijn, vriend, dat is voor lang. VAN UIT GESPROKEN: Fons en Sja rel waren dikke vrienden... Ze waren op den eigensten dag geboren, hadden op den eigensten dag’ hun eerste communie ge daan, hadden op den eigensten dag ge lode... t Generatie dus idflg geïedöfi, tóen er nog geloot moest worden, om te zien WIE soldaat zou zijn en wie niet. Fons lootte er in en Sjarel lootte er uit. ,En aangezien er op zoo ’n lotingsdag veel pinten bier en veel druppels werden ge dronken, was isdere loteling, die ’n beetje bloed in ’t lijf had, ’s avonds krimineel zat. Sjarel dito, wat beteekent ’t eigen ste. En Sjarel zong gedurig om Fons te treiteren Belieft het u, gaf ik spotachtig ten antwoord, mijn moed op de proef to stel len? Indien er etme oridïr u is, dat hij cpiuke; de overigen zullen rechters zijn. Hoe komt het dan, hernam dezelfde spreker dat hij u laat buiten de deur drijven door uw vader? Hoe komt het dan dat gij, geleerde bol, water drinkt daar hij integendeel zich liever vergast met een fiesch goeden wijn?... Hce komt het dan, dat gij een schamel zwart brood eet, terwijl uw uitgemergeld lichaam zich zoo wel zou bevinden bij malsch vleesch en wel bereide spijzen? Hoe komt het dan dat uw hoofd op de borst valt van wanhoop en misnoegdheid, als de straat jongens zelven achter u roepen: groote geneesheer die vergaat van honger! Wat wilt gij. dat ik daartegen doe, antwoordde ik met plotselinge neerslach tigheid; tegen het noodlot valt het moei lijk te worstelen! Ja, ik moet hét beken nen, zwaar, zeer zwaar weegt de hand van ’t ongeluk op mij, maar moet-ik mij zelven daarom verdelgen? G-eenszins; want volgens mij wordt er meer moed vereischt om een leven vol rampspoeden te dragen, dan om zich in een oogwenk daarvan te ontlasten door een zelfmoord! Dé- zelfmoord is de daad van een lafaard! En lafaard was ik nooit, en lafaard zal ik nooit sterven, al moesten mijne ram pen zich nog vermenigvuldigen, gelijk de haren op mijn hoofd in aantal! Maar, zoo vervolgde dezelfde spreker, waaraan moet gij "w rampspoed en uw deernis waardig lot toesciirijven? Is liet XVL Toen deed de mandenmaker al de die ren, die wild en woest aan de ketting rukten, loslaten. Ze namen hun loop en vlogen allen tegelijk in een geweldige vaart dezelfde baan op. Wat verder langs die baan stond Manten te wachten met het tooverfluitje. Toen het laatste schaap was voorbijgestormd, begon hij rustig te spelen. Opeens viel het vreeselijk gedreun en gedraaf stil. De dieren wandelden nu en graasden langs den kant van den weg, terwijl Manten een heerlijk zacht liedje speelde. Ze werden naar den stal geleid en waren niet meer wild. Zoo werd toch het leven der menschen hier gedurig vergald, door nieuwe plage rijen van de Kruisspin. AI waren reeds velen tevreden toch was het neg geen schoon land om er te wonen. Wie naar het veld ging, moest immer goed uit de oogen kijken, want overal loerden de ver raderlijke planten. Eiken nacht die begon, kon een nieuw verschrikkelijk gevaar brengen. ’t Is als een hel. ’t Is niet om uit te houden» zegt Manten. Zekeren dag besloot hij dan ook dien ellendigen toovenaar eens onder handen te gaan nemen. Hij zou heel alleen naar het kasteel van de Kruisspin gaan, ’t Kon wel een zeer gevaarlijk reisje worden, maar wat gaf Manten nog om gevaar. En met Gods hulp zullen we er wel geraken zei hij. Niemand moest iets afweten van zijn plan; anders zouden ze hem nog willen tegenhouden. Lang moest Mantsn er niet loopsn over na te denken. Hij wilde eens bij den toovenaar zijn en dat kon hij on middellijk doen. Daar stapt hij, vroeg in den morgen, den weg op, die naar het somber kasteel van de Kruisspin leidt. Hier is de natuur niet schoon in het eerste licht van den dag. De boomen langs den weg steken hun verwrongen takken dreigend naar den hemel op. Het groen van het gras is vuil en grauw; daartusschen schitteren vree- selijk-helgekleurde bloemen. Het zijn val- sche bloemen en die kleuren zijn schreeu- wnd leslijk. Er is geen koele geur- van groen kruid en morgendauw in de lucht. Manten meent dat hij nu solfer ruikt en de scherpe reuken van giftige planten. Hoe treurig is dat alles. De stille wande laar wordt droef en verlangt naar de schoone, onbezette natuur. Daar moet een einde aan komen zegt de mandenmaker krachtig. Hij klemt de tanden opeen en verhaast zijn stap. Neen, neen, die toovenaar zal met hem niet doen wat hij vil. En dan heeft hij nog zijn twee sterke wapens bij, waar tegen een toovenaar toch niets kan uit richten: eenige schoone wondertwijgen en het kleine fluitje. Manten denkt niet aan wat hem kan overkomen. Hij wil nu eco spoedig mogelijk vóór dien vreeselijken SBBBBBUHaflBBBBHBBBBBBBBBBBIBBgiBBBBBBHBBBBB3i3BËiaafiBËBBSgi. Gij zijt er in En ik ben er uit... We drinken, al kost het Mijn lesten duit... Dat gebeurde in ’t jaar 1900. Twee Jaar later werd Sjarel ziek. Hij kreeg de in fluenza, ’n ziekte die tegenwoordig «griep» heet. Maar ’t een is ’t ander. Influenza en griep: soep naar ’t kommeken. En, ge lijk er door de griep velen naar ’t pieren land zijn vertrokken, zoo vertrok Sjarel ook naar 't pierenland. In de fleur des levens; zou da dichter zingen. Veel meis- kens hebben toen, och arme, met den zak- doék langs hun oogskens gewreven... Ja, alderliefste Lezeressen, Het dient hier eerelijk bekend Die Sjarel was een pronte kerel En bovendien een goeie vent. Bij de begrafenis moest Fons de lijk rede uitspreken. En, aan het graf, zei Fons: Betreurde Vriend Sjarel. Twee jaar goleden hebt ge gezegd: Gij zijt er in en ik ben er uitLaat mij, op mijn beurt nu zeggen: ik ben er uit en gij zijt er in... Knulleken vraagt of dat echt gebeurd is... En ik antwoord: Zeker Knulleken. en. Ik bevestig boven dé en Plezantere begrafenis Die heb ik nooit gezien. De menschen die hun zakdoek gebruik ten om hun tranen te drogen van ver- Toen Eva hem liet proeven In ’t Paradijs... dien tuin Was het niet van een appel, Maar wel van een... ajuin. En, Knulleken zucht: Zoo zijn de tra nen in de wereld gekomen. GEKOMEN ZIJN WIJ NU OOK aan ons wekelijksch kalenderken. Ja, alder liefste Lezeressen en goede vrienden Le zers, ge kunt niet gelooven hoe blij, kon- tent en tevreden Knulleken was, toen hij gepasseerde week 'n brief kreeg van uf- fra Elvier T..., woonachtig te D..., waar in ze hem bedankte omdat hij in ’t ka lenderken ettelijke rijmkens had geschre ven. Maar, uffra Elvier moet weten dat Knulleken zeer gevoelig is aan zijn herte en zeer dorstig in z’n mage. ’k Schrijf dat niet omdat ik jalocrsch ben; dat is buiten mijn jaren... en m’n grijze haren.. Ik zeg dat maar tot intentie dat Knulle- ken geen buitensporigheden zou doen in den drank... Naar verluidt zullen de spoorwegtarie-. ven met ingang van 1 Februari a. s. wor den gewijzigd. De vervoerprijzen zoo van reizigers als van goederen zullen namelijk lichtelijk worden verhoogd ingevolge de nieuwe be lastingen op het vervoer die voortaan in bedoeide prijzen zullen worden begrepen. UHMBBBBBBBBBBflflBBBBBBBflBBDB niet aan dé schijnheiligen, aan de hui chelaars, welke hunnen scepter zwaaien over het menschdom? Is het niet aan die genen, welke zich met het zwaard van godsdienst en zeden gewapend hebben, om u in den ban der maatschappij te slaan! Schoone godsdienst! Heerlijke ze den, op mijn woord! Zij, v/elke zich op hot goud wentelen; welke zich in wellust baden, mogen op hun gemak van gods dienst en van zeden spreken!... Zij alleen trekken er hun voordeel uit! Wie ook kampt voor datgene, wat men noemt den eerbied voor het goed van den even mensen? De rijken, niet waar? Wie houdt zijne deur gesloten voor do honge- rigen?... De rijken, niet waar? Wie heeft voor den arme noch hart noch in gewand’ De rijken der aarde, niet waar! En uit honderd monden te ge lijk. hoorde ik een woest en eenparig ge- - - Wee dan den rijken der ZUURDEEG VOOR HET EROOD Meng .30 gr. bicarbonate de soude, 30 gram acide tartrique en 60 gr. rijstemeel langdurig en goed dooreen. Dit poeder tweemaal door de zeef doen en zorgvuldig bewaren in een witte blik ken doos. Vress vatbaar bén; kom, mijn vriend zegde ik, da hand van een der omstanders veel moed ais hij er uithangt?... vattende cn dezelve op het hart druk kende zeg aan uw makkers cf mijn bloed rapper stroomt dan het uwe! De ksrpl trok de hand terug en beperkte zich bij het schouderophalen. Dun hernam ik op vasten toon: Hebt gij mij een strik gespannen; hebt gij hét op mijn leven gemunt, zoo overweegt wel wat belang gij hebt, ver scheidene onder u cp te offeren, voor aleer gij mij het mijne beneemt! Desa woorden uitende sprong ik met bliksemsnelheid door den kring, koos een plaats, waar ik mijn rug vrij had. en mijn rechterhand, m:t mijn gevaarlijk heel- meestérsmes gewapend, rondzwaaiende, riep ik uit: «Als heelmeester weet ik met dit snijtuig eene plaats van uw lichaam té treffen, waar ce minste steek aan den gekwetste den tijd niet overlast, om aan zijn makkers het woerd vaarwel toe te sturen; zoo rap verhuist zijne ziel naar cl: eeuwigheid! Niemand verroerde een lid; niemand opende den mond om een woord te spre ken! Ik kon niet gissen wat hun bedoe ling was, en wilde om ’t even, tegen wat prijs, een einde stéllen aan dezen zondar- lingen toestand. Dicr.svolgtns sprak ik op een gebiedenden toon: Zeg mij waarom ik hier geroepen ben; zoo niet, open de deur cn laat mij vertrekken!... Ik maakte mij gereed om door de me nigte te dringen, terwijl mijne hand nog altoos gewapend was, toen een der ver- momden voor mij trad» als om deu weg DIT IS OOK ECHT GEBEURD, ette lijke jaren geleden: De pastoor van de Sinte Agneskerk stond op z’n preekstoel onder de hoogmis en hij zegde: Beminde Parochianen, daar is iets waarvan ik niets begrijp. Luistert goed. Als ik hier in de kerk mijn dierbare parochianen verga derd zie, schoon gekleed, precies of ze naar esn feest gaan, dan vraag ik me af: Zijn er nog arme menschen in deze pa rochie? Maaoaar! Als ik rond ga met de schaal in de kerk voor het een of ander goed werk, dan vraag ik me af: Zijn er nog rijke msnschen in deze parochie? senen en ruggemerg van dieren, de bui tenste laag en de kiem der graangewas sen, noten en groenten zijn voedsels rijk aan vitamine A. Die vitamine wordt behouden, zelfs na koken en steriliseeren aan 12Cfc> C. Doch ze is niet bestand tegen herhaalde ver hitting. Een gróve fout is het van altijd opgewarmd voedsel te geven aan school gaande kinderen en cpgroeiende werk lieden. Helaas moet die jonge lui die ’s middags buiten huis est, zich ’s avonds vaak tevreden stellen met e«n opgewarmd maal. Het is eveneens slecht van melk voor zuigelingen verschillende malen op te warmen. Die melk moet éénmaal vlug gekookt worden, om dan de gesloten flesch met de gewenschté hoeveelheid in water bad eventjes te verwarmen tot ongeveer 37° C. Vitamine A. is ook zeer gevoelig aan den invloed va i de zuurstof der lucht. Daarom moeten we vermijden, dat de melk vcor onze kleinen te warm worde om die niet te moeten vergieten. Het ko- ,ken geschiedt, met het oog op vitamine A,. best in afsluiting van de lucht. De vitamine O. is de anti-scheurbuik- vitamine en dient tot regeling der bloeds omloop. De Volgende voedsels vooral be vatten vitamine C.: citroen, tomaat, appelsien, kool, zuurkool, paardebloem, rauwe melk. Ze is wel de .gevoeligste. Ze wordt vernietigd aan 80° C., dus evenwel bij het huishoudelijk koken als bij liet steriliseeren. Enkel citroensap en tomaten behouden hun gehalte aan vitamine C., zelfs na koken en stereliseeren. Gelijk de vitamine B., lost C. op in water. Ze is onderhevig aan de droogte en aan de zuurstof van de lucht. Verslenste groen ten, boter aan de lucht blootgesteld, be vatten geen vitamine C. meer. Gezien ze vernietigd wordt dcor warmte, droogte en oxydatie, is het aan te raden, dagelijks iets rauw te eten en zooveel mogelijk ver sche groenten te -bezigen. Groenten, acht dagen op voorhand koopen, is af te keuren. De vitamine D. Is de anti-rachitische vitamine. Ze is bevat in vette visch, lever- extract en zeer weinig in zomermelk en zomerdooier. Het zijn vooral de ultra- violettestralen der zon die haar in het lichaam brengen. De vitamine E. is de vitamine tegen de steriliteit. Ze is aanwezig in de meeste spijzen van het dieren- en plantenrijk, doch vooral in kropsla, koolsoorten, ge kiemde granen, eierdooier. Over de vitaminen D. en E. wijd ik niet verder uit, omdat deze weinig of niet aan getast worden bij de bereiding van de spijzen. Ze zijn onoplosbaar in water en bestand tegen zuurstof en hitte, alhoewel D. wat meer beïnvloed wordt door zuur stof dan E. Vooral de buitenste laag en de kiem der graangewassen zijn rijk aan vitaminen van allen aard. Het ziften en het polijsten nemen juist die laag weg. Wit brood, wit te macaroni, gepolijste rijst zijn, voor wat vitaminen betreft, doode voedingsmid delen. Onthoudt huisvrouwen, dat u niet moet vreezen voor avitaminose, indien u de spijzen met verstand bereidt en de voe ding natuurgetrouw en gevarieerd is. Gh. Vandeveldc. aanstonds zien. Dit besluit was nauwe lijks genomen, of ik nam het woord, en zegde op gansch lossen toon: Voor den drommel, mannen, indien gij het op al de rijken der aarde hebt ge munt, in plaats van op mijn genees- of heelkunst, dan sloegt gij dezen avond den bal mis. Immers zou ik op mijn hoofd staande, de kamer rondwandelen, zonder gevaar van kruis noch munt te verliezen. Berekent nu wat schatten ik bezit. Ook is het niet op uw geld gemunt; maar uwe kunst, uw gedrag, uw stand in de samenleving komen ons wel van pas, fluisterde de spreker. Mijn kunst, mijn gedrag, mijn stand in de samenleving, zegt gij, zouden u van pas komen? Dat begrijp ik niét; drukt u klaarder uit; ik ben bereid alles te aan- hcoren, ja, alles te aanvaarden! Zet u dan, meester, vezelde de spre ker met een soort van eerbied, gij mbogt wel op uw gemak zijn om met ons té on derhandelen. Luister wel naar het voor stel, dat ik u zal doen in naarn mijner makkers. Indien ons eenige twijfel, no pens uwe aanvaarding of weigering ware overgebleven, wij zouden u niet hebben doen roepen; dit zegt u genoeg dat wij zeer wel met uw toestand bekend zijn. Ik ga derhalve maar rechtstreeks naar het doel. Gij ziet hier honderd leden van het groote Bokkenrij dershuisgezin vergaderd, aan’ welke een hoofdman ontbreekt: een maand geleden, hebben wij den man zien ten grave dalen. Het kwam er op aan, een plaatsvervanger te zoeken... Na een ge- heele maand inlichtingen te hebben ge nomen omtrent de hoedanigheden der personen welke ons geschikt voorkwamen, hebben wij onze keuze op u laten vallen. Laten wij thans eens zien of gij de man zijt, welken wij gehoopt hebben in u te vinden. Gij zpudt eerst behooren te zeggen wat bedrijf gij uitoefent, opdat ik kunne overwegen of ik de vereischte hoedanig heden bezit, zegde ik, verbazing veinzende. Ons bedrijf, vervolgde de spreker, zult gij kennen uit de hoedanigheden, Ik ontrolde de lijst en voelde een koudjj rilling over geheel mijn lijf loopsn, tod*' ik zag, dat al de handteekens en. voor ongeletterden kruisen, in bloedletter:» stondenZonder een oogsnblik te aarze len, stroopte ik mijne linker roks- e» hemdsmouwen op, opende een ader *n het bloed spatte in een zwarten straal den grond. Kwaadspreken geschiedt Ijdelheid dan uit boosheid. TT zult misschien verwonderd zijn en u afvragen, hoe het mogelijk is onze voedingsmiddelen te dooden. Hoe vaak gebeurt het, dat het voedsel, ons door de natuur vol levendgevende stoften ge schonken, door den mensch verminkt en ontkracht, tot spijs gènut wordt. Het vol staat niet dat hst voedsel in voldoende hoeveelheid: eiwit, vet en koolhydraten aanbrengt; het moet ook. vitaminen be vatten. Vitaminen zijn levensnoodzakelijk. Hun afwezigheid brengt stoornissen, ziekten, zelfs den dood teweeg. Daarom, moeten wij, huisvrouwen, het als een plicht be schouwen, de vitaminen in de voedings middelen te bewaren. De vitamine B. is de anti-beri-beri- vitamine. Zs is vooral aanwezig in gansch het zaad der peulgewassen, het omhulsel en de kiem dor graangewassen, notensoor- ten, gist, koolsoorten, tomaten, wortels, spinazie en werkende organen zooals: lever, milt, nieren. Ze weerstaat aan het koken aan 100° C., doch niet aan het steriliseeren aan mi nimum 120° C. Ze is toestand tegen drogen en oxydatie. Vandaar zijn gedroogde peulgewassen zeker rijk op dit gebied. Daar vitamine B. oplosbaar is in water, is het onredelijk de groenten in veel vocht té koken. Waarom het kookwater van boonen in de gootsteen weggietén, als we het kunnen bezigen voor soep of voor saus. Ook als we erwten of boonen weeken voor de soep van morgen, wasschen we ze eerst duchtig, om het weekwater voor de soep te kunnen bezigen. Bij het stoo- men en het stoven van de groenten, wordt voorkomen dat de vitaminen met het water verloren gaan. De vitamine A. is de groeivitamine en de vitamine tegen de besmetting. Melk en melkproducten, eierdooier, visch, her- DE II AR MONIKA-SPELER zal maar het dorpje verlaten, De menschen zijn ’t liedje al moe En smijten de deur weder toe. Zijn deuntje doorzoemt nog de straten Hij strompelt vcoruit met zijn last; De schoon-zware speelboek, geborgéri, Moet wachten, moet zwijgen tot morgeiv En zit in een treurige last. v Een weg kronkelt traag naar de velden,,’ De speelman trekt vlugger en blij, Het laatste der huizen voorbij. Hier hoort hij geen lachen, geen schelden, De groote natuur is zijn Woon; Hier rust hij, hier zit hij te eten En komt hij zijn pijnen vergeten. Dit huis is zoo groot en zoo schoon. Diep over zijn speelboek gebegen, Zoo speelt hij nog zachtjes zijn lied; De menschsn, zij luisterden niet. Maar hij krijgt er tranen in de oogen, OPLOSSING VORIG RAADSEL Een moor. Trots alle voorzorg zal het dezer dagen voorgekomen zijn dat aardappelen, groen ten en fruit door de vorst werden bescha digd. Bevroren aardappelen evenals be vroren groenten en fruit, kunnen na een kleine behandeling, nog best gebruikt worden. Men legt ze een poos m koud water waarin een paar eetlepels azijn of zout werden opgelost. Dit maakt de eet waar weer vorstvrij en heeft ten gevolge dat de bevroren gewassen hun zoeten weepschen smaak voor een groot part of geheel verliezen. Bij voorkeur zal men bevroren aardappelen voor zulke gerech ten gebruiken waarbij een eenigszins zoe ten smaak hoort, b. v. aardappelbrei met een zoete saus. Zoo’n aardappelen leenen zich ook best tot het bereiden’ van poffertjes. Worden de aardappelen gedampt, dan doet men best in het water van den damppot, een scheutje azijn op te lossen. De zure dam pen nemen dan eventueel nog bijgebleven zoeten smaak heeiemaal weg. In het wa ter waarin aardappelen gekookt worden mag geen azijn gegoten worden. Bevroren groenten en fruit moeten ook in koud water worden ontdooit. In geen geval zal men ze met heet water over gieten of ze door de warmte tot ont dooiing brengen. Hoelang de gewassen in het zout of zuur water moeten liggen hangt af van den graad waarin zij door de vorst wer den aangetast en van de grootte der ge wassen. Nadat de gewassen of het fruit ontdooid zijn, en dit kan worden vastge steld door er met- een mes in te steken, worden zij verder als versche gewassen behandeld. Vervroren appels kunnen meestal nog rauw gegeten worden. Gaat dit niet, dan verwerkt men ze tot moes. Is een grootere voorraad aardappelen bevroren, dan laat men ze aldus liggen tot zij gebruikt zullen -worden. Verdere inwerking van de vorst moet echter wor den vermeden. Het ontdooien in koud water gekit ook voor andere voedings middelen o. a. voor visch, die door het bevriezen niets van zijn hoedanigheid verliest, maar langer bewaart. Bevroren visch mag ook in geen geval in warm water of in de warmte worden ontdooit. Wat wij stemmingen noemen, niet zelden slechts ontstemmingen driet, moesten nu hun zakdoek gebruiken om hun tranen van ’t lachen te drogen. Een traan! Zoovele tranen Die leiden rond den tuin... ’t Zij bij verdriet of vreugde... Een traan! Gebruik... ajuin. 3 Febr. Te 10 uur, ten Gemeente- huize te HOOGLEDE, herstellen van het rijwielpad Hooglede-Roeselare op berm in betontegels. Bestek 27.767,50 fr. Stukken bij arr.-ing. Dendoncker, H. Verrieststr., Roeselare. Aanget. inschrijv. 1 Februari. Verdere inlicht, ook bij «Bouw- en Stu diebureau 95 Elisabethlaan, St-Niklaas. 6 Febr. Te 11 uur. ten Stadhuize te TORHOUT, bouwen van een nieuwe de kenij. Bestek 225.613,54 fr. Stukken ter inzage of tekoop bij bouwm. W. Nolf, Lichterveldestraat, Torhout. Aanget. in schrijv. 3 Febr. aan H. U. Clement, bur gemeester. 7 Febr. Te 2 uur, voor den Heer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 69 Langestraat, Oostende, her bouwen van de Nieuwpoortbrug over het kanaal van Nieuwpoort naar Duinkerke, te VEURNE. Bestek Nr 121 van 1940 (Ned.), prijs 35 fr., plan 45 fr., op het Aanbestedingskantoor, 16 Loxumstraat, Brussel. Twijfel niet aan de waarde van kleine aankondigingen. Groote ondernemingen kwamen tot stand met kleine aankondigingen. Er ‘zijn handelaars, waarvan geheel de zaak bestaat, dank zij de kleine ’aankondigingen. Ga het zelf na. Probeer het zelf. Wat velen deden, kunt gij ook doen. IBBBnmraBBBBBBBBVBB»BBBBBBB welke in onzen hoofdman vereischt wor den. 1. - Om een waardig hoofdman der Bokkenrijders te zijn moogt gij geen ge varen vreezen. Gij hebt ons dezen avond bewezen, dat gij, onder dit opzicht, de rechte man zijt! 2. - Onze hoofdman moet met den tegenspoed kennis gemaakt en de hard vochtigheid der menschen ondervonden hebben. Daaromtrent laat gij ons niets te wen- schen over! 3. - Hij moet een hoofd hebben dat hersenen bevat; want hij moét denken in de plaats van hen, welke met hande len belast zijn. Zulk hoofd staat op uwe schouders! 4. - Hij moet bereid zijn om te nemen, wat goed is om te bezitten. Tijd en gebruik zullen, u dit, hoe lan ger, hos béter leeren!... 5. - Hij moet een geheel ander man schijnen dan hij werkelijk is. Daaraan zult gij weldra gewend zijn! 6. - Hij moet de lippen voor de tanden kunnen houden. De zucht naar zelfbehoud zal u zoo stom maken als een graf!... 7. - Hij moet aan alle betrekkingen, aan alle vriendschap vaarwel zeggen, om uit- sluitelijk de Bokkenrijders aan te kle ven... Dat zult gij; want door uw vader ver vloekt, zijn alle familiebanden voor u ver broken; gij zijt een banneling in uw eigen dorp! 8. - Hij moet alle middelen in het werk leggen om het algemeen vertrouwen te winnen, en dus doende, nooit verdacht te worden gehouden. Dat zult gij; want met veinzen zult gij meer geld winnen dan met al de kennis sen, die gij verworven hebt. 9. - Hij moet noch vooi- moorden nonli voor branden achteruitdeinzen, als het er op aankomt, te nemen wat ons bevalt. In dit vak zullen u de schoonste voor beelden gegeven worden, en langzamer hand zult gij u aan dien stiel gewennen! NAAR DE MAAN, dat wil zeggen naar de vaantjes. Theodoor Goubloem van Hasselt had zeventig duizend frank in bankbiljetten weggestopt op ’n plaats dat de meest geslepsn dief, ze niet kon vin den. Daar werd verleden week, toen hij afwezig was, op nen klaarlichten Zon dagachternoen bij hsm ingebroken, toen hij in de staminee De Rare Apostelen met de kaart was gaan spelen en z’n zus ter naar ’t lof was gegaan... ’s Avonds, bij ’t thuiskomen de zuster was ook naai- o De Rare Apostelengegaan ’s avonds bij ’t thuiskomen zagen ze sef fens dat er dieven waren binnengebroken. Theodoor kreeg een voorgevoel dat zn zeventig duizend frank waren gaan vlie gen en stond daar als ne Zebsdeus die van toeten noch blazen weet. Maar z’n zuster, die precies niet van gisteren op dé wereld is, vloog naar boven om te zien of dat kistje met dié zeventig duizend frank daar nog stond. Ja, ’t kistje stond er nog en de bankbiljetten lagen er nog in... Maar verpulverd en vergaan... Wat gebeurd was moogt gs weten: Muizen hadden ’t kapitaal Puur tot snippering verbeten. Theodoor is nu mst dat overschotje van die kostelijke bankbiljetten naar de Nationale Bank te Brussel gereisd, in de hoep dat ze ham andere biljetten in de plaats zullen geven. VAN GEVEN GESPROKEN: dat *n koé, één kalf geeft, is ’n natuurlijke zaak. Twee kalvers, gebeurt nog... Drie kalvers, is rssds ’n rariteit... Maar vier... dat ge beurt misschien alle honderd jaar ééns, ’t Is gebeurt te Bksel, in Limburg, bij I-Ienricus Moons. Ge ziet het, de won deren zijn de wereld niet uit. ’k Laat mijn strooien hoedje hangen ’k Houd mijn onderbroek nog aan... Knulleken krijgt een bedanking Van het Manneken uit de Maan, Hier zijn we dus met ons kalenderken: Zondag 2 Februari: O. L. Vr. Lichtmis. SS. Heraoliet. Adelbald. Doe wel en zie niet om Dit spreekwoord part voor allen. Bij goede dagen moet Precies gesn loflied schallen. Maandag 3: SS. Blasius. Beriinde. Ceka. Azarias. Hij, die op God betrouwt, Heeft steeds op vasten grond gebouwd. Dinsdag 4: SS. Andreas. Corsinus. Rem bert <van Torhout). Loterij! Graag- er bij, zegt elkeen naar ik meen als hij wint. Maar gezwind kijkt hij vies bij verlies. Winterhulp in haar schulp, biedt ons thans vast dé kans om te winnen. Dus beginnen ’n lot te koopen en te hopen! Wint ge niet geen verdriet, want ge weet dat ge deedt esn goed werk, ’t Make U sterk! Woensdag 5: SS. Aagatha. Adèle. Ber- tolf. Bertrada. Bij ’t rijmken op de loterij Voegt Knulleken er dit nog bij: Een wondersteen die wond'ren doet Die kunt gij allen vinden. Die wondersteen, onthoudt het goed, Dat is ’t geduld mijn vrinden. Gsduld is zulk een schoone zaak Maar ook een moeilijke taak... Komt ooi: te pas, gelooft me vrij, Bij ’t spélen in de loterij. (Knulleken), Donderdag 6: SS. Amandus. Dorothea. Vedast. Als uw rechterhand Ists geeft Moogt ge niet vergeten: Dat uw linkerhand daarvan Niets behoeft ts weten. Vrijdag 7: SS. Romaldus. Gonzalf. Theo door. Rijkhart In een hoeksksn Met esn bosksken Luidt hét spreekwoord en gewis Dat dat heil te vinden is. Zaterdag 8: Joannes van Martha. Werner. De bests stuurman staat aan wal Wil zeggen dat in ’t leven Het voor elkeen gemaklijk is Een goeden raad te geven. En daarmeê staat er ons kalenderken weer duidelijk te lezen. DUIDELIJK TE LEZEN stond er op het uithangbord bij Piet Paaltjes, die ’n schoenwinkel had en zelf ook schoenen maakte. Alzoo stond er: Piet Paaltjes De beste schoenmaker van de stad. Hola, dacht Karei Krol, ook ’n schoen maker, die ettelijke huizen verder woon de: die Piet Paaltjes schiet onder m’n duiven en Karei Krol liet op zijn uit hangbord schilderen: Karei Krol De beste schoenmaker van het land. Maar Mieleken Mom, ook nog ’n schoen maker, peisde: ik zal ook ’n woordje meêklappen en Mieleken liet ook ’n nieuw uithangbord schilderen en daar stond op: Mieleken Mom De beste schoenmaker uit de buurt. En Mieleken kreeg de meeste klanten. Zoo vertélt Knulleken en hij Zegt dat die historie echt gebeurd is. Thans meende ik den sleutel van het raadsel te hebben gevonden: ik was om ringd door een rooverbende. Maar, dacht ik, wat kunnen zij van mij verwachten? Wat kan hun bedoeling zijn? Ik dwaalde in het midden mijner tegenstrijdige gis singen. Veel had ik van de Bokkenrijders hooren verhalen, doch altoos op een zoo geheimzinnige als vreesachtige wijze, dat ik mij geenszins een klaar denkbeeld kon vormen van deze uitzonderlijke booswich ten... Menigmaal had ik hoeren zeggen, dat hunne benden zich overal bevonden waar te rooven, te branden en te moorden viel; maar dat zij aan alle opsporingen ontsnapten, als ’t er op aan kwam, de plichtigen in rechte te stellen! Deze ben den schenen als door een bovennatuur lijke macht te worden bestuurd; zij be wogen zich, met de rapheid der gedachte, en werkten met de regelmatigheid van een uurwerk: maar geen oog kon de draad zien, die al deze krachten en al deze willen, als in een kracht en in een wil vereenigde Misschien zoo dacht ik bevond ik mij in het midden eener Bokfenrijdersbende, welaan, ik moet het overstrooming. ’t Is precies wel zoo erg niet geweest als enkele jaren geleden toen de Schelde en nog andere stroomen en rivieren de streek onder water hebben gezet en duizenden menschsn uit Hun huis gejaagd maar allee, 't is toch verre van plezant als uw kelder onder water staat. De vochtigheid trekt in muren en vochtige muren bezorgen bewoners van die huizen flerecijn. Flerecijn En minnepijn Zijn twee droeve zaken. Ik spreek van ondervinding, daar Ik met die twee, verleden jaar, Mocht kennis maken. Aldus zucht Knulleken met een triestig gezicht. EEN TRIESTIG GEZICHT trok ma- dameken Veldsla, want daar was weer ne keer ruzie in ’t huishouden, ’k Weet wel... ’t is stille waar het nooit en waait, zegt het spreekwoord en zoo ne keer ’n klein ruzietje, wel, als dat dan seffens weer wordt bijgolegd, dat en kan precies geen kwaad... Maar hier nu, bij meneer en madame Veldsla was *t bal op de bootjes... bijna alle dagen. Wat triestig is... Ik weet wel, riep madame opeens uit... ik weet wel, waarom ge met mij ge trouwd zijt. Omdat ik centen had, centen. In ’t geheel niet, antwoordde mijn heer Veldsla heel serjeus. Niet, omdat gij centen hadt, maar omdat ik er geen had. ’k Kan niet zeggen, alderliefste Leze ressen of de ruzie nu is bijgelegd. BIJGELEGD dient er voor Winterhulp. We hebben ’t dikwijls reeds gezegd En zullen ’t steeds herhalen: Wié geven kan, die geven moet Mag aan zijn plicht niet falen. En Knulleken voegt er bij; in de post kantoren verkoopt men zegels ten bate van Winterhulp... Wie zulke zegels ge bruikt voor ’t frankeeren van z’n brieven, steunt dus Winterhulp. En, hoe meer brieven ge mij, Knulleken, zult sturen hoe liever, ik, Knulleken, dat heb... Al derliefste Lezeressen, op voorhand be dankt van Knulleken... En hiermee zeggen wij nu: Stop! ’t Wordt stilaan tijd naar bed te gaan... De hartelijke groeten van Het Manneke uit de Maan. (Overname, zelfs gedeeltelijk, verboden). «MHBMMMMBNMSBBBBHnBBB ZOEKT G’IETS t’huren of te koopen, Zoekt g’ een meid, ’n plaats cf wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons blad. Ik zal u bewijzen hoe weinig ik voor af te snijden, half ernstig vragende: Heeft de heer dokter werkelijk ZOO VEEL PAROCHIES EN GEMEENTEN hebben ’t hard te verduren gehad met de ÖiiiH:iiHIIM!iiiHiH!!i!iiHI!IMiW!KMe’»S21werk van 1 Februari 1841. - Nr i Laat 3 dikke aardappelen met een greepje hop koken in een liter water. Als de aardappelen gekookt en weer afge koeld zijn door de zeef doen en aanlen gen met een lepel bloem en een lepel kristalsuiker. Opnieuw laten koken ter wijl men bestendig roert. Laten koud worden en er 5 gr. gist bijvoegen. Deze samenstelling bewaart echter niet langer dan acht dagen. Maar men be hoeft slechts gist de eerste maal. Daarna kan men iedere week de vijf grammen gist vervangen door een of twee lepels deeg die men overhoudt van de vorige maal. gBBBBBBBBBBBBBBBBHBBBEBBBBBIl De 107° trekking heeft Zaterdag 25 Ja nuari 11. plaats gehad met volgende uit slag: Serie 255324 wint 500.000 frank. De 20 volgende series winnen 25.000 fr. 164262 180168 222010 297123 295208 281553 267572 149580 184769 188256 190784 191411 1Ü9745 136691 160476 140629 162413 166764 179459 229637 De uitgekomen obligaties worden 4e- rugbetaald vanaf 15 Maart 1941. SBBilBSaBBaiBBBBBBBflBBBBBBIttB mensch staan en hem «vragen waarom Ml volk zoo moet geplaagd worden. Het is een lange baan. Altijd maar de 1 zelfde boomen met akelige armen en over al hetzelfde treurig uitzicht. Reeds is d zen opgestaan, doch haar heerlijk lich maakt deze natuur nog treuriger. Geef enkel vogeltje wordt gewekt. Nu ziet Man," ten het einde van den weg en de donkerj boomkruinen die er opduiken. Daar zijn kasteelhebben de tner.schen altijd gezegd. Maar niemand was nog ooit zóó' ver durven gaan, dat ze werkelijk het ge.1 bouw haddsn gezien. Nu zou Manten het' zien. Hij stapte maar en stapte en sloof soms de oogen om naar die afschuwen^ boomen niet te moeten kijken. Ha! daar was eindelijk de laatste boom. Nu bran hij aan een wijde, open vlakte en vlak vóór hem stond het kasteel. Daar waren' toch de donkere kruinen van de boomen j te zien, die het gebouw verborgen hielden De vlakte zag er uit als een eindeloow verwilderde weide, met hoog-opgeschoten’ gras en onkruid. Manten wilde recht op zijn doel af* gaan. Hij zette een eersten stap in hef gras, doch voelde weldra water onder den' voet. Daarin mocht hij zich niet wageml Het kon wel een gevaarlijk moeras zijdi (’t Vervolgt). Noodweer in Spanje heeft er groote verwoestingen aangebracht. Een Spaansch stoomschip van 6.500 ton werd op de kust gedreven. Te Huelva zonk een visschers- boot, wijl 17 andere werden beschadigd. De Ebro bereikte een peil dat 5 meter hooger was dan het normale. Bijna alle rivieren en stroomen traden buiten hun oevers. Spoorverbindingen werden verbro ken. Te Torello werden niet min dan 118 huizen vernield, wijl er 113 personen om kwamen. Te Rotterdam is de tunnel onder de Maas klaar geraakt. Te Berck, bij Boulogne, zijn jonge kerels van 16-20 jaar ingebroken in een wapendepot en ontvreemden er allerlei wapens. Zij werden aangehouden cn zul len te verantwoorden hebben voor de Duitsche overheden. Te Zegelsem werd een landbouwster dood gevonden langs de straat, met over gesneden keel. Het lijk werd eerst ge vonden door de eigene dochters die huis waarts keerden. Een onderzoek werd in gesteld welke aanleiding gaf tof de aan houding van de oudste dochter van .het slachtoffer, evenals van twee garagehou ders van Nederbrakel welke betrekkingen onderhielden met de twee oudste doch ters van het slachtoffer, evenals van een mijnwerker. De mijnwerker zou de moord bedreven hebben op aanstoken van de ge broeders taxihouders. Te Wontergem, aan een overweg, werd een gespan verrast door een trein. Een der paarden van het gespan moest worden afgemaakt. Te Brussel opereert nog steeds een man die tracht goedgeloovige lieden op te lichten met een valsch briefje van 1000-mark. De man dost zich doorgaan als een hoogstaand persoon, huurt ge woonlijk een appartement en geeft een slecht briefje van 1.000 mark ter betaling. Hierop moet men geld teruggeven dat goed is en waarmede hij dan spoorloos verdwijnt en naar het gehuurde appar tement niet meer omziet. Te Mechelen kwam bij avond en tengevolge de duisternis een 36-jarige vrouw terecht tegen een gaslantaarn. De vrouw liep verwondingen op aan het voorhoofd en niettegenstaande dringende zorgen gaf zij weldra den geest. Te Mechelen werd ook een vrouw aangehouden die verscheidene diefstallen met inbraak op het geweten had. Zooals wij verleden week meldden werd een overval gepleegd op een hoeve te Mater, bij Oudenaarde, o.m. door een persoon gekleed in Duitsche soldaat. Het door de Feldgendarmerie ingesteld on derzoek wees uit dat de schuldige een 10. - Hij moet onze zieken en gewonden verplegen en verzorgen. Deze verplichting geeft hem hot recht tot twee aandeelen in den buit, die hoofdsgewijze wordt verdeeld; deze voor waarde zult gij volgaarne aannemen; want hrt is de voordeeligste voor u van allen Nu kent gij de tien geloofsartikelen van den hoofdman der Bokkenrijders. Gij zult deze stipt volbrengen en getrouw na- levsn, om de redenen, welke ik u reeds heb blootgelegd. En wat blijft u anders over te doen? Van de menschen en van God verlaten; voor de geheele wereld een voorwerp van spot, hoon en verachting! Met al uwe kennissen ten prooi aan koude, dorst en honger! Dooi’ elkeen als vogelvrij behandeld, hebben de machtigen der aarde u een altijddurenden, onver- zoenbaren oorlog verklaard! Wat zoudt gij nog anders doen, dan moedig den krijg voeren tegen de ikzuchtige rijken? Spreek het jawoord uit, en wij allen staan 'u ten dienste... En zonder dit ja woord af te wachten, riep hij zijn mak kers toe: Wilt gij Hein Ruiter voor uw hoofd man? Ik had deze redevoering werktuiglijk aangehoord, zonder goed- noch afkeu ring; doch bij het uitspreken van mijn naam, voelde ik als een elektrieken schok... Ik sprong op van mijn zetel, als om te spreken; doch mijn tong was tegen het gehemelte geplakt; half bewusteloos plofte ik op mijn plaats terug. Eensklaps werd ik. door de mannen omringd; zij drukten mijn handen in de hunne, en riepen met woest geweld: Leze onze kapitein! Lang leve onze kapitein ©ogenblikkelijk werden tafels tegen el kander geplaatst; lekkere spijzen en fijne wijnen in overvloed bezetten deze; er werd hartelijk geëten en gedronken op de gezondheid van den nieuwen kapitein. Toen de uitspatting bsgon op den over- vloedigen drank te volgen, gaf de voor gaande spreker een teekeii» waarop al de persoon was uit Neder-Eename, die dan! ook aangehouden werd. al Oplinter wordt thans door een beads kippen- en konijnendieven onveilig ge maakt. - Tc Plancenoit, Waalsch-Brabant( werd een hoeveknecht op ziju kamer dou« onbekenden vermoord. De ongeluldtigffl was het, hoofd ingeslagcn niet een kassci-I steen. Een uurwerk en een paar nieuws laarzen werden hem ontvreemd. In den Balkan is de dooi ingetreden’ met het gevolg dat o. m. in Hongarije huizen instortten, 830 ha. land onder wai ter werden gezet cu groote ming,en voorkomen in kuid-Slaw-1 Tc Bergen. Noorwegen, werd een aardschok waargenomen waarvan het cethj trum op 150 km. van de stad moest zijn geweest. jF' Te Petegem-Dcinze waren twe® mannen bezig met paardengespan boM men te vervoeren. Op zeker oogenblis reed de tram hen voorbij. De rook van den tram hulde hen in een wolk zoodat zij niet bemerkt werden door een aan snorrenden auto, zoodat deze de beid«( lieden aanreed. De twee ongelukkigeii] bleken op den slag te zijn gedood. H Te Paturages heeft een krankzinnig geworden persoon zijn schoonzuster en een 19-jarige jongeling met een ijzereni staaf het hoofd ingeslagen en gedood. Ds dader werd aangehouden. CBBfflSSESEBHBHSSaBSESlflaJIEHBBWg EEN BAKKERSVROUW MET Op een namiddag der vorige week wa« ren Cesar Lambert, bakker, en zijn echt^ genoote Clara Taiighe. wonende te 18 Bizet (Fr.), met hun auto naar een hos-; pitaal geweest daar de vrouw een onder zoek bij middel der X-stralen moest on dergaan. Bij den terugkeer reed de auto langs de Leie. Op zeker oogenblik was de, man op den trekweg terechtgekomen wijl de auto met de vrouw de Leie inreed en de vrouw niet kon gered worden. Lambert verhaalde dan dat hij doof zijn vrouw uit den wagen was gedund geworden wijl zijn vrouw dan verder in het water was gereden. ‘4 Uit het onderzoek dat ingesteld werd bleek echter, toen dc wagen met het lijk der vrouw bovengehaald werd, dat de vrouw in dekens gewikkeld in den wagen lag, zoodat zij ónmogelijk haar man'uit den wagen kon geduwd hebben. De echt genoot werd dan ook aangehouden. momséls te gelijk van de aangezichten gerukt werden. Hoe verbaasd zat ik te zien, in het mid den der honderd Bokkenrijders, welke ik schier tot dén laatste kende, en eerder een mijl diep onder de aarde dan onder de bende zou hebben gezocht! Wat mijn verbazing ten toppunt deed stijgen, was dat ik er mijn huismeester zag zitten, welke bij mijn vertrek, een pijp zat te rooken in den hoek van den haard Wanneer mijn hoofd door den drank bedwelmd was geworden, hield de voor gaande redenaar een soort van aansprirf tot mij. Ik moest, zegde hij, geheel v«3 levensaard veranderen; mij zoo groote» vriend van kerk en priester tonnen, als ik er thans vijand van scheen! Ik morst langzamerhand, door geveinsd berouw, vriendschap mijns vaders, het vertrou wen des harders en de achting van elkeen herkrijgen! Op die wijze, zou He in 411® goede huizen toegang hebben. Mijn mek kers zouden het eerste voorbeeld van ver trouwen geven door mij bij hun ziekeï te doen roepen. Ik beloofde deze voorschriften stipt te komen... Dan werd de naamlijst dej Bokkenrijdersbende .mij ter hand gsstw om té onderteekensn. Ik num d? pan me* een zeer krampachtigé beweging, maakte de bemerking dat er noch inl| noch inktpot aanwezig was. Waarop de zelfde redenaar mij toeriep: De kapitein zal toch wel moed te* noeg hebben om te dóén, wat zijn mek kers gedaan hebben? Hij sla liever d® oogen op het perkament. De rantsoeneering van het vleesch ver scherpt... lever, nieren, tong, hersens... Stukken die in den goeden tijd als afval producten werden aangezien, doch een goede voedingswaarde hebben, worden thans meer gevraagd. In verschen toestand bewaren die pro ducten niet lang. Er kan belang bij zijn, er de vrijgekomen stcriliseerbokalen voor te benuttigen. STERILISEEREN VAN RUNDVLEESCH 1» Rundatong. De tong omtrent één uur in zoutwater leggen, opzetten in ko kend zoutwater, voeg peper, laurier, tijm en selderij bij. Als ze gaar is, pellen, in de bokalen schikken en steriliseeren op 100° C gedurende 30 minuten. 2° Gebakken Nier. De nieren 1 uur in koud water leggen, afdrogen, velletjes verwijderen, in dunne schijfjes snijden, in boter of margarine bruineeren, krui den, de jus aanleggen met een weinig water en citroensap. De nieren even la ten stoven in de saus, in de bokalen doen en steriliseeren gedurende 30 minuten op 100° C. 3° Rundslever. De lever in stukken snijden (als stoverij) in een weinig bo ter, vet of margarine bruineeren, als naar gewoonte kruiden, een fijn gesneden ajuin en een weinig water bijvoeger.' Onge veer een half uur laten stoven. De saus niet binden, in de bokalen schikken. De voorzorgsmaatregelen in acht nemen, die bij het steriliseeren passen. Steriliseeren gedurende 30 minuten op 100° C. 4° Vogelen zonder kop. Het gehakt vleesch opmaken als naar gewoonte. Een kleine snede vleesch kloppen, met peper en zout bestrooien, een deel van het ge hakt cr op leggen, oprollen en toebinden. Verder toebereiden als stoof karbonades, ongeveer 3/4 uur laten stoven, de boka len vullen en een uur steriliseeren op 100° C. 5° Rundakarbonades. Karbonades toebereiden volgens een recept naar keu ze. Het vleesch niet geheel gaar laten worden, omdat de koking gedurende de sterilisatie het vleesch verder malsch maakt. De toebereiding wordt niet vol trokken, de saus wordt niet gebonden, daar de aardappelbloem terug dun wordt. Gedurende 30 minuten op 100° C. onge veer steriliseeren. G« Soepkiekens. De hennen na het slachten ten minste 2 dagen laten ver sterven en dan ongeveer malsch laten koken. De duurtijd van het koken hangt af van den ouderdom der hennen. Ont doen van de karkas. Bij het vleesch naar keus balekens van gehakt voegen, in de bokalen schikken en steriliseeren gedu rende 30 minuten op 100° C. Deze toebereiding past zeer goed voor het gereedmaken van blanquette

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 8