D E R OKK EiNR EIDERS Ons Vrouwenhoekje Ore® VOOR ONZE KLEUTERS 22-3-41. 8« Bl B MAA/* van wat reeds voorbij is, antwoordde hij. tlÊTMANNEKE UIT DE door ECREVISSE LITURGISCH KALENDER Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag glIlffilllimmra'li'KilirtiWMengelwwk HOOFDSTUK VII iSBjgagaBHisaBBSiaaafflsasfflEaHEsa LOTENLEENING 1933 HOE STRIJKEN WE WOLLEN EN ZIJDESTOFFEN? DE POPERINGENAAR van van 22 Maart 1941. Nr 13. MMltolllllllllllllllllllllllllg E 1 Uiï HET STAATSBLAD UITSLAG STIERENKEURING 'geluwe BOEZINGE RAADSEL Nr 1: Het eerste is een klein gewicht. Had ’t tweede nog een a erbij, Dan was ’t een dier; het graast soms in de wei. ’t Geheel verandert leelijk uw gezicht, 1 Maar blijft ge 't baas, dan zijt ge gauw weer blij. RAADSEL Nr 2: Ik had me graag 3 getallen herinnerd, zoo sprak Louis, maar ik ben ze volkomen vergeten. Al wat ik er nog van weet is dat het 3 getallen zijn van 4 cijfers, dat het EERSTE samengesteld is uit 4 cijfers die op elkaar volgen, dat het TWEEDE getal ’t zelfde is als het eerste maar gelezen van rechts naar links, en dat het DERDE samengesteld is uit cijfers die in de twee eerste getallen voorkomen doch hier ondereen gemengd zijn: kortom de 3 getallen samenge teld geven 12.300. Oh! zegt de oudere broer van Louis, maar als ge reeds zoo veel weet dan is het toch zoo moeilijk niet meer om die 3 getallen VOOR DE KEUKEN SINAASAPPELGERECHTEN DE VERDUISTERING BOEKENNIEUWS AANBESTEDINGEN DE HELDENDADEN VAN KNUPPELS A A A ONS WEKEUJKSCH RAADSEL 2JÏ !33 gen uw tiert dat nodi gen dichter er. warm wii, terwijl Beste Lezers, Lezereskens *k Heb dees week eens nagegaan Hoe, in ’t hartje der Ardennen Spa, z’n faam heeft opgedaan. Doch alvorens *t verder schrijven, Ei! wat ben ik onbeleefd, *k Was vergeten ’n groet te sturen Aan m’n Lezers, heel verkleefd. stoot men op een andere deur, die ter afslui ting voor een vesting zou kunnen dienen, zoo sterk is ze gemaakt. Dringt men ook BURGEMEESTERS ONTSLAGEN - BENOEMINGEN Bij besluit van 8 Maart 1941 is, op zijn verzoek, ontslag uit zijn ambt verleend aan Den Heer Deleu A., burgemeester der gemeente Kachtem. arrond. Roeselare. Bij besluit van 8 Maart 1941 is de Heer Verhelst A. benoemd tot burgemeester der gemeente Kachtem, arrond. Roesela re, in vervanging van den Heer Deleu A., die als zoodanig aftreedt. op 7.42 7.40 7.38 7.30 7.33 7.31 7,?9 HET HUIS VAN HEIN DEERKS TE HEERLEEHEIDE wanneer men evenwel een nauwkeurig onderzoek mocht doen, dan zou men, achter deze kleederen, eene beweegbare plank vinden, en achter deze plank eene springveer. Doet men deze met etr.e geoefende hand 22 Maart: 23 Maart: 24 Maart: 25 Maart: 26 Maart: 27 Maart: 28 Maart: ’n. staigczellinnen. Het ruimste gedeelte dezer i stallingen dient tot standplaats van de die op vastgesisède dagen ter wedt bij (“rechts zich plotseling in een ruim, lichtloos ver trek van dertig voet breedte op vijftig lengte. De muren en het gewelfsel zijn uit mergelblokken vervaardigd. In hst midden van het vertrek staat eene lange zwarte tafel; onder een soort van schouw, (4 mededingers). 1. 600 fr. Dejonckheere Cyr., Elverdinge. 2. 400 fr, Vérmeersch Jerome, Elverdinge. 3. 300 fr. Deraedt Camiel, Elverdinge. D. 1° Annuïteit (800 fr.) v. Bewaringspr. Debacker André, Boezinge. Vandecandelaere Wed. Henri, Poelkapelle. E. 2” Annuïteit (1000 fr.) v. Bewaringspr. Verplancke Karei, Boezinge. MELKKOEIEN A. Gewone premiën. (11 mededingsters). 1. 500 fr. Verplancke Karei, Boezinge. 2. 400 fr. Steyaert Gustaaf, Boezinge. 3. 300 fr. Debacker André, Boezinge. 4. 200 fr. Verplancke Karei, Boezinge. 5. 203 fr. Debacker André, Boezinge. 6. 200 fr. Crombez Odiel, Bikschote. D. Annuïteit (400 fr.) v. Bewaringspr. Verplancke Karei, Boezinge. E. 2“ Annuïteit (300 fr.) v. Bewaringspr. Storme Leon, Boezinge. Trekking Nr 90 van 18 Maart. zeker willen kennis maken met dit zon derlinge huisgezin. Baas Deerks is vier en vijftig jaar oud; zijn rood haar staat als bezemrijs op den platgedrukten schedel en vermengt zich schier met de gelijkkleurige wenkbrau wen, waaronder een paar oogen staan in hunne holle kringen, die ’s avonds fon kelden als gloeiende kolen. Hij klaagt gedurig dat zijn oogen zwak zijn en wa pent ze met een bril, niet om klaarder te zien, maar om de oogen achter het glas te verbergen. Over de wangen liet hij den rossen baard groeien, die om ds veertien dagen eenmaal kennis maakte met een scheermes; den hals bedekte hij met be hulp van een slordigen halsdoek. In geheel ’s mans kleeding heerscht eene gestudeerde verwaarloozing; zijn gang is traag en kruipend; zijn taal ge maakt, fijn en slepend. Nooit bevestigt hij iets op eene stellige wijze; bij elk gevoe len is altoos iets voorwaardelijks als: het kan wel, het zou wel kunnen, het mocht wel, ik zou liet peinzen, en zoo voorts. Zelden eindigt hij eenen volzin zonder toevoeging van God beware, God behoe de, Gol helpe, dat God dit of dat verhoe de! Lucifer kan niet beter veinzen dan hij; en de huichelarij zelve, kan niet na tuurlijk anders spreken dan zij denkt. Zoo kan hij, bijvoorbeeld, in de voorka mer rood worden van gramschap en, in tegenwoordigheid der gasten zijn wijf be kijven, dat de spijzen te mager zijn toe bereid, terwijl hij in de keuken de boter of het vet uit het eten neemt, als de vrouw het niet ziet. Aan de bedelaars geeft hij een oortje meer dan anderen voor hét pond samengestelde broodkorst- jes; maar hij bedriegt hun voor twee oort jes op het pond met zijn gewicht. Katrijn, de bazin," is een zestigjarige vrouw, die grijs geworden is, meer door kwellingen en zorgen, dan door de jaiMj. Haar vel ligt met bulten cn groeven over de beenderen; daarenboven is de vrou wenschors zoo bruin geworden als de mu ren der keuken. Slordig zijn hare kleede- ren; nietsbeduidend hare wezenstrekken; -«o»- stof verdampt Is. Nu doen wij er 200 gr. suiker bij, benevens het vruchtehsap en wat wij uit de schillen hebben geschrapt, dit alles laten vrij onder voortdurend roe ren heet worden op een warme plaat of een klein vlammetje. De massa mag niet aan de kook komen. Vóór wij met de bereiding begonnen, hebben wij eenige kopjes uitgespoeld met koud water zonder ze te drogen. In die kopjes doen wij de vla en laten ze koud worden. Voor het opdienen, storten wij den in houd van de kopjes in de halve sinaas appelschillen en leggen er bij wijze van hengsel een smalle reep schil over heen, waarna de verschillende mandjes keurig op een schotel worden geschikt. Men kan er ook nog een paar sinaasappelpartjes omheen leggen. Om te voorkomen, dat de koudgeworden vla blijft kleven, doopen wij een penseel in amandel- of slaolie en bevochtigen daarmede den binnenwand van de kopjes, nadat wij ze met koud water omgespoeld hebben. SINAASAPPELKOMPOT Daarvoor heeft men 5 - sinaasappelen noodig, 1 citroen, meer of minder suiker naargelang het suikergehalte van de vruchten, gchil de sinaasappelen en ci troen en verdeel ze in partjes, snijd elk van de partjes in tweeën. Doe deze partjes met al het er uit geloopen sap en 1 dl. water in een pannetje en breng ze zacht jes aan den kook. Laat ze koken tot de stukjes sinaasappel goed zacht zijn. Neem de stukjes er met een schuimspaan uit en leg ze ïn een bakje met koud water, zoo, dat ze net bedekt zijn. Voeg bij het over gebleven sap een glas water, suiker naar smaak en roer dit, op een laag vlamme tje, tot een stroopachtige massa is ver kregen. Doe hier dan de stukjes sinaas- apnel met het koud water bij, laat alles nog een half uurtje on den snaarbrander pruttelen en serveer de kompot koud. Om met goeden uitslag wol en zijde voortreffelijk te strijken, zijn er, beste lezeressen, enkele algemeene regels in acht te nemen. Ge strijkt de lichte stoffen op een tafel of op een plank bedekt met een "wollen en katoenen deken. Daarop legt ge een fijn stuk linnen zonder naden of stukken, want door het strij'ken zouden deze door gedrukt worden en de stof een leelijk uit zicht geven. Voor het dik wollegoed legt ge op tafel enkel een linnen of een stuk oud beddenlaken. Vooraleer ge begint te strijken neemt ge de voorzorg den warmtegraad van het ijzer op eenzelfde stuk stof als het te strijken voorwerp te beproeven. Wol en zijde moeten gestreken worden vóór het ineenzetten van de kleeding- stukken. De eerste warmte geeft aanlei ding tot het samentrekken van de stof. Wanneer deze een volgende maal gestre ken wordt zal die hindernis zich niet meer voordoen. Goeien dag dus. vrienden Lezers En m'n Lezereskens fijn, Mocht de week die volgt on heden Voor U vol van vreugde zijn. Onder m’n alderliefste Lezereskens eh ■vrienden Lezers is er zeker niemand die nog nooit heeft hooren spreken van Spa. Spa. ’t mooie stadje in ’t hart der Bel gische Ardennen. Spa. ’t kleine Oostende met z’n Casino, waar in vroeger jaren de miljoentjes over de roulettetafel van pro- prietaris veranderden. Spa. waar de beste Europeesche autorenners jaarlijks om ter rapst gas gaven met de voet... sensatie, die duizende toeschouwers naar ’t witte stadje trok. Spa. waar de rijkste baron nen met de mooiste baronneskens in vil- lijiature gingen... maar vooral Spa, Spa een verzilverd doek en kinematoestel in de hand. De sceance begon... verplette rend was ze voor den overreden man... de rechters en advokaten zagen hem ten nissen, roeien, zwemmen, wielrijden, loo- pen, kortom z’n ruggraat was beweeg baarder dan ooit... maar verpletterend ook voor Ramon, de 40.000 dollars wa ren voor hem doolaards geworden... Re sultaat: Novarro kreeg gelijk, de andere werd veroordeeld, maar de centep waren gaan vliegen. Voor een handsvol geld El ebben vele goeie menschen"- Prijsgegeven eigen eerlijkheid Die z’ aan and’ren wenschen. KNOT,MANS die in de straat voorbij komt meent enkele stappen vóór hem zijn trouwen vriend BEETMANS te erken nen. Hij stapt wat door, haalt hem in en geeft hem een geweldigen slag op de schouder. De andere draait zich om en Krolmans ziet tot z’n groote verwonde ring dat het hoegenaamd Beetmans niet is 1 3. Maar plots gebeurt er een wonder op het dorp van champetter Knuppels. De lange stoet, die zoo rustig en zoo zeker wegdreef, begint te vertragen. Eén voor één vallen de wagens stil en eindelijk staat de lange rij daar onbeweeglijk, te midden van de straat. Er hapert voor zeker iets aan één der eerste wagens. Goed, zeer goed, zoo kunnen de menschen toch nog eens rustig dien prachtigen dierentuin bewonderen, ’t Is zeker zoo schoon als te Antwerpen en allemaal gra tis voor niets. Het wordt een gedrom van belang langsheen de stilgevallen karavaan. De slapers zijn nu frisch wakker en Knup pels geraakt er maar moeilijk baas over. Hij maakt zich kwaad. Hij grijpt zijn sabsl. Achteruit, allemaal achteruitDe baan moet vrij blijven! De menschen van het cirkus hebben het ook reeds in de gaten, dat die cham petter een rare snuiter is. Lachende ge zichten komen weldra door de raampjes van de woonwagen:; kijken. Maar ginder heeft Knuppels plots iets gezien dat hem leelijk doet opspringen. Een zware kolos van een olifant steekt zijn langen tromp naar omhoog, tot in de takken der eikeboomen. Daar gaat hij nu rustig aan ’t plukken. Heele takken rukt hij af en werpt ze naar beneden. Straatschenderij in het bijzijn van den champetter. En de geleider, die bovenop den kop zit, laat dien lompen nietdeug zoo maar rustig zijn gang gaan. Knuppels schiet in een Fransche koleire en trekt er op af. Rood als een kalkoen roept hij naar den geleider: Dat beest moet die boomen gerust la ten De man begint te lachen, trekt de schouders on, schudt het hoofd en zegt in ’t Fransch: «Je suis Fran?ais... je ne comprends pas. Francais of geen Francais,1 Knuppels, hij moet van dien boom blij ven of ik schiet hem zijn slurf af ’t Schijnt wel dat die olifant Vlaamsch verstaat, want opeens komt zijn slurf uit den boom en draait recht naar den woe denden champetter. Deze kon nog juist bijtijds achteruitspringen om niet in den vreeselijken grijparm terecht te komen. Alleen zijn képi wordt gegrepen en gaat de hoogte in. Een wild gelach stijgt op. De menschen komen toegeloopen. Daar staat de champetter, in zijn streuvel- haar. bloedrood, om te barsten van woe de. Hij weet niet wien hij zal verslinden: den geleider of den olifant. Doch de geleider is er haastig bij om zijn onbeleefden slurfdrager betere ma nieren te leeren. Weldra heeft hij den képi vast, klimt af van het beest eh ver ontschuldigt zich: IBSBBBDBBBBHBBKBBBElilBIQlIBBEB* nietig hare geestvermogens! Het tegen overgestelde van haar man, is zij inwendig beter dan hij, zelfs veel beter dan zij uit wendig schijnt. In huis speelt zij den baas en Hein moet den invloed van den rok ondergaan, als ’t er op aan komt iets in het huishouden te beslissen. Dit echtelijk paar heeft twee zoons ver wekt: Dorus en Frans, die onder opzicht der uiterlijke vormen en wezenstrekken, den vader niet kunnen verloochenen. Voor hunne zedelijkheid zorgt Baas Deerks zoowel, dat zij weldra zullen zijn, wat de vader is: twee gedrochten, twee geesels te meer voor hun evenmensch. Tiet is juist de avond voor den feestdag van Driekoningen; tien dagen zijn ver- loopen sedert de worsteling om het kors- broodje, welke de lezer met ons heeft bij gewoond. Baas Hein, Katrijn en hunne beide zoons zitten bij de kachel, in de voorkamer; een klein lampje brandt in de wijde schouw en werpt een karig licht op de vier afschuwelijke gezichten. Het ratelende getint eener huisklok laat zich hooren naast de schouw, als Dorus eens klaps het norsche zwijgen breekt, zeg gend: Reeds negen uren, en nog zooveel klanten als in mijne oogen? Maai", onderbrak Frans op blafïen- deh toon, waarom moet het ooi: juist de zen avond zoo koud zjn, dat men geen hond zou op straat jagen. Ik denk dat niemand komen zal; dan heeft de kachel voor niets gloeiende gestaan. Gij zit er immers bij, viel Hein in de rede, om uw lichaam te warmen, telt gij dat niet mede in de rekening? God beware mij. Zij moet voor mij alleen niet bran den, snauwde de zoon tot den vader. Zwijg, galgengebroed, bromde Hein, de koude heeft de klanten nog nooit be let te komen. Indien ik eenigszins twij felde aan hunne komst, dan zouden wij sedert een uur op onzen rug liggen; wie slaapt, spaart kolen, licht en eten. Tot tien uren moeten wij wachten; de kachel kan hiel" gespaard worden, want ze brandt ZONDAG 23 MAART VIERDE ZONDAG VAN DE VASTEN De dankzegging na de II. Communie. Het mirakel der broodvermenigvuldl. ging, verhaald in het Evangelie van van daag, is het zinnebeeld van het veel groo- I ter wonder waardoor Christus zich dage- r.tel duizenden en duizenden t» nuttigen geeft in het H. Sacrament dea Altaars. Het is het verlangen van Chris tus en Zijn Kerk dat wij dikwijls, zoo mogelijk zelfs lederen dag, tot de H. Tafel naderen. Toch is dit dikwijls niet het voornaamste. Wij moeten niet eerst en vooral onze Communies teilenwij moeten ze schatten, gelijk God ze schat: ze in ons opnemen als een rijk zaad, dat zijn kostbare vruchten draagt in lijdzaamheid. Alleen dan zullen zij haar vruchten van zaligheid voor ons en voor anderen op- brerigen. Het zou weinig baten telkens opnieuw aan Christus Heilig Lichaam to communiceeren, zoo wij ons niet de min ste moeite getroosten ook zijn geest en de gevoelens van ziVn Hart, zijn ijver voor de eer van zijn Vader en het heil der zie- len over te nemen. In de H. Communie wordt het zaad van dien eerlijken oogst, uitgestrooid; maar eerst door de dankzeggig komt het tot weelderigen groei en volle rijpheid. Waarom dragen onze vele Communies zoo weinig vrucht? Het antwoord zal wel meest immer luiden: omdat wij niet voldoende werk maken van de voorberei ding. omdat wil de dankzegging niet ver- richten gelijk het behoort. Enkele gebe den na de H. Communie zijn zeke’- niet voldoende. Het moet heel een leven zijn dat onder den invloed komt der F. Hostie, In de eerste eeuwen van het Christen dom mochten de geloovigen. vooral in tij den van vervolging, de H. Hostie mee naar huis nemen, vooral ook. om ér zich mes te sterken in uren van gevaar. Als wij na de H. Communie de "kerk verlaten, moeten wij Jezus rneenemen en zooveel mogeliik in verbinding blijven met Hem heel den dag door. Onder zlin invloed en de hvln zijner genade moéten wii dan onze bezigheden verrichten; Hij zal ons helnen het steeds volmaakter t.e doen. Dit is onze beste dankzegging na d» H. Communie: zich met haar hulp. zon der onderbreking on deugd en heiligheid toe te leggen. In b-mr o’-aties vraagt de Kerk dit. uitdrukkelijk: Met deze heiliae Gaven vervuld, zoo bidt zij o. a„ geef," smeeken wij U. Heer, dat wit immer In de dankzegging mogen volharden Snannen wij ons dus in. allereerst te bliiven in de hei’igmnker>.de genade en ook voortgang t> doen <n de deugd. Prak tisch zullen wij cr,s hij-onder to"4e"<ien on de deugd d’e wii meest, noodig hebben of vooral strijden te^en het geb'-ei- dat nns meest schade deed in het verleden. Zondag 23 Maart: Vierde Zondag van ds Vasten. H. Victorianus. Maandag 24 Maart: H. Gabriel. Dinsdag 25 Maart: O. L. Vr. Boodschap, Woensdag 26 Maart: H. Ludgerus. Donderdag 27 Maart: H. Job. Domascenus, Vrijdag 28 Maart: H. Joh. v. Capistrano^' Zaterdag 29 Maart: H. Eustachius. Zondag 30 Maart, Passiezondag: H. Amé» deus. delijke Zwemkom te ROESELARE. Be stek 207.000 fr. Stukken ter inzage of t» koop, prijs 60 fn, bij itig. W. Van Dam me, 3 Diksmuidestr.. St-Michiels-Brugge. Aanget. inschrijv. 5 April aan voorin. Commissariaat, of ter zitting afgeven. Na zes weken doktoors kunde Kwam de man nog flink eruit Maar Novarro’s geld dat dunde Als hij legde voor... den guit. Want dat de kerel een guit was ga’de gaan hooren. Ramon had dus de gansche kliniekonkosteu effen getrokken toen onze overredene bij ’t gerecht n’n klacht indiende en 40.000 dollars eischte in schadevergoeding om een kwetsuur die hij blijven houden was aan de rug graat en waardoor hij maar moeilijk meer bewegen kon. De rechtbank ver oordeelde Novarro, en met te betalen was hij streke. Maar... ’t beestje kreeg ’n staartje. Ramon Novaro stelde een detectief aan die met ’n filmapparaat den gekwetste overal in zijn handel en wan del moest volgen. Ramon trok de zaak weer voor de Jnge en als het de beurt was aan zijn advokaat om hem te ver dedigen kwam den detectief binnen met BBaSBBE-lBBBBaBBaBBBBEBBBBBBIBBBBBaBBBBBBBSSaBBBBBBEBBBaHB SS met z’n WATER. Spa Reine, Spa Gazeuse of Spa Mo nopole, al hoe ge ’t ook noemen wilt. Spa is bekend om zijn water van Spa, dat naar ’t schijnt speciale minerale zou ten bevat om menschen van zekere kwa len af te houden of te genezen. Maar daarmee weten onze Lezers *t ontstaan der reputatie van ’t water van Spa nog niet... en ziehier nu hoe d’histo- rie gebeurde. Honderd vijftig jaar geleden Woonde er in ’t kleine Spa In een net maar nietig huisje Eenen prins met zijne ga. Dieter was zijn naam waarbij de men schen hem noemden, maar in ’t nette was hij Prins... gewezen Czar van ’t groote Rusland. Hij woonde dus te Spa waar hij den stiel van timmerman met dezen van Czar van Rusland kumuleerde. Pie ter was in de laatste tijden steeds door loomheid en neerslachtigheid gekweld en besloot ’n schoonen morgen alleen maar water meer te drinken, ’t water van een bronneken dat daar op enkele meters voor zijn voordeur tusschen andere stee nen en rotsen wegkroop. Maar acht da- later liet den aristokraat-werkman den burgemeester en de Schepenen der stad roepen en voor hen recht opgesteld stak hiï er den volgenden spitsf af. Mijnheeren Notabelen, Ik gevoel me uitstekend sinds enkele dagen, dank zij het innemen van een drankje dat ik op m’n nuchtere maag ge nomen heb in uw mooie landstreek... Ik ben U veel verschuldigd... Burgemeester en schepenen buigden majestueus neder en reikten hem de hand. Ik ben U veel verschuldigd, zoo ging de Czar verder, en bij deze wil ik U een bijblijvend geschenk aanbieden ten tee- ken van erkentelijkheid. U zult het bin nen de 48 uren ontvangen. Ja, beste Lezers, ge kunt denken met wat 'n reuzeninbeelding die hooge ambte naren zich ’t geschenk voorstelden dat ze van den Czar... den Czar... zouden krijgen. Tenslotte werden ze verwittigd dat de hoogedelachtbare genezene gebo den had de hardste steen der gansche streek op te zoeken... en ’s anderendaags brachten 4 sterke Moskovieten een enor- men marmeren steen waarin gebeiteld stond te vinden... en hij neemt potlood en papier en... Kunt ook gij die 3 getallen vinden?... RAADSEL Nr 3: Hoe laat is het? vroeg zekeren dag een jonge man aan den Griekschen wijsgeer Pythagoras. Van den dag blijven nog tweemaal de twee derden over wat reeds voorbij is, antwoordde hij. En daar een dag 24 uren bevat, hoe laat was het? KSBBBSBBBBlBBBBBBBBBBEiiSl^BSIBBBBBBBflBSËBilBBSBBBBMEBBBBBB eene zware kachel. De muren en het ge welfsel zijn, langs beide kanten van den ingang, bezet met glazen kassen, waar in men zwaarden, dolken, jachtmessen, schietgeweren, momsels en de vreemdste kleedsels op elkaar gestapeld ziet. In eene afzonderlijke kas ontdekt men een rui men voorraad boortuigen, vijlen, nijptan gen, zagen, bijlen, pikkels, ijzeren hand en hefboomen, trossen sleutels van allerlei vormen, voor alle sloten dienende. Als men dezen voorraad naziet, dan gist men aanstonds het bedrijf der mannen, die daar samenkomen. In deze hoekkas bevinden zich de werktuigen, die tot de heelkunde vereischt worden, benevens zal ven, kruiden en dranken. In den zijmuur ter rechter hand, is de deur die naar den VQorraadkelder leidt. Op de tegenoverge stelde zijde, ziet men eene andere deur, die niet min sterk schijnt dan de ingangs deur naar de spelonk. Langs deze deur treedt men in een onderaardschen gang van drie honderd stappen lengte; op het uiteinde vindt men een bouwvallig huis, dat sedert vijftig jaar onbewoond is. On der dit bouwvallig huis bevindt zich een ruime kelder, waarlangs men.in den on deraardschen gang kan dringen, indien men het geheim kent, eenen blauwen steen te doen draaien met behulp eener veer. Het was in het huis van Hein Deerks, dat Hendrik Rujjter drie en twintig ja ren, voor het tijdstip, waarvan wij hiér gewagen, geroepen werd. Het-was in het onderaardsch vertrek, dat de afschuwelij ke plechtigheden plaats grepen welke zijne aanstelling als kapitein der Bokken rijders voorafgingen, vergezelden en volg den. De oude pastoor van Geulle, alleen, en de Bokkenrijders, kenden het bestaan van dit verblijf. Het is stellig dat beweeg redenen van een verheven aard hem be lettende, dezen schuilhoek van dieven en moordenaars aan de bevoegde overheid kenbaar te makïh en het gespuis te doen uitroeien. Daar de woning en al wat daartoe be hoort, aan den lezer bekend zijn, zal hij (11 mededingers). 1. 400 fr. Synd. (Godderis H.) Boezinge. 2. 300 fr. Synd. (Godderis H.) Boezinge. 3. 250 fr. Vercaigne Leon. Bikschote. 4. 200 fr. Pecoeu Remi, Zuidschote. 5. 200 fr. Synd. (Leblonde J.) Langemark. 6. 200 fr. Verplancke Karei, Boezinge. B. Stieren m. 1 of 2 tanden v. volwassene (4 mededingers). 1. 400 fr. Hoorelbeke Alfons, Elverdinge. 2. 300 fr. Dochy Jerome, Elverdinge. 3. 250 fr. Sercu Arthur, Poelkapelle. C. Stieren m. ten minste 3 tanden v. volw. Serie 362119 wint 500.000 frank. De volgende series winnen 25.000 fr.: 178581 176731 242105 250858 209783 '291852 314760 317821 346734 369591 379334 382355 398868 357392 312591 146844 148690 153511 160174 171029 179295 213929 226329 237782 237139 238504 258032 270975 290443 296595 202656 216053 218052 105536 118055 118972 168574 303326 321358 322525 334176 355078 356899 379265 388935 ZATERDAG 15 MAART 1941 Er werden 18 stieren voorgesteld, waar van 14 aanvaard en 4 geweigerd. A. Stieren zonder tand van volwassene. <9 mededingers). 1. 400 fr. Lammerand Cyr., Geluveld. 2. 300 fr. Coulie Leon, wervik. 3. 250 fr. easier Bavo, Wervik. 4. 200 fr. Vandaele Camiel, Beselare. B. Stieren m. 1 of 2 tanden v. volwassene (3 mededingers). 1. 400 fr. Vandaele Camiel, Beselare. 2. 300 fr. Deivaiix Charles-Louis, Geluwe. 3. 250 fr. Vanraes Cmer, Wervik. E. 2” Annuïteit (1000 fr.) v. Bewaringspr. Syndlkaat (Vanraes Jozef) Geluwe. Lammerand Cyriel, Geluveld. k MELKKOEIEN A. Gewone premiën. (8 mededingsters). 1. 500 fr. Ghesauiere An toon, Geluwe. 2. 400 fr. Ghesquiere An toon. Geluwe. 3. 300 fr. Ghesquiere Jozef, Meenen. 4. 200 fr. Ghesquiere Antoon, Geluwe. 5. 200 fr. Deneut Cyriel, Wervik. 6. 200 fr. Deneut Anselme, Wervik. D. V Annuïteit (400 fr.) v. Bewaringspr. Ghesquiere Jozef, Meenen. E. 2* Annuïteit (300 fr.) of 3‘ Annuïteit (300 fr.) van Bewaringspremie. Deneut Anselme. Wervik. 2“ annuïteit. Deneut Cyriel, Wervik, 3’ annuïteit. -ïo»- DINSDAG 18 MAART 1941 Er werden 26 stieren voorgesteld, waar van 20 aanvaard, 5 geweigerd en 1 uit gesteld. A. Stieren zonder tand van volwassene. HET STRIJKEN VAN WOLLEN STOFFEN Opgefrischte of in benzine gewasschen voorwerpen worden eenvoudig gestreken onder een natte doek. Gewasschen kleedingstukken worden langs den averechten kant droog gestre ken. In het begin neemt ge de voorzorg een drogen doek tusschen de stof en het ijzer te plaatsen, verder strijkt ge droog zonder doek. Let er vooral op geen valsche plooien te bekomen, want wanneer deze éénmaal gemaakt zijn, dan zijn ze ook moeilijk te verwijderen. Wanneer de stof gevoederd is, dan doet ge die eerst los en striikt verder op de zelfde wijze. Is deze heelemaal vastge naaid en valt het losmaken moeilijk, dan strijkt ge eerst de voering en vervolgens de stof onder doek langs den rechterkant. HET STRIJKEN VAN ZIJDE Gewone zijde strijkt ge liefst aanstonds na den wasch, daardoor wordt ze blinkend en soepel. Ge strijkt langs den averech ten kant en met geen te warm ijzer. In dien het ijzer aan de stof plakt, dan is dit te wijten aan een te warm ijzer of een te vochtige stof. Indien het laatste de oorzaak is dan legt ge er een doek op die de vochtigheid opslorpt. Zijde stof wordt dreoggestreken met het ijzer rechtstreeksch op de stof en niet door tusschenkomst van een stuk linnen. Voor zoomen en naden is het nochtans toegelaten een doek te gebruiken, indien deze nog te nat zijn. Wanneer U deze enkele raadgevingen volgt, dan zult U er heelzeker goede uit slagen door bekomen. Beproef het maar eens! flBB^QBBBRBBBESBBBBQHBBBBBBBB KLEINE ZAKEN worden grooter door reldaam en goeie waar. Wilt ook Gij uw zaak doen groeien adverteer in De Roperingenaar MAGERE ERWTEN- OF BOONENSOEP (4 personen) Het Is mogelijk om van spliterwten of bruine boonen een soep, zonder vleesch, samen te stellen, die alle voedingsstoffen bevat, noodig om tot een volledig maal te komen. Een- half kilogram erwten of boonen wordt gewasschen en ten minste vier-en- twintig uur geweekt in twee liter water. Den volgenden dag kookt men de erw ten in het weekwater tot ze gaar zijn, of zet ze na een half uur koken in hooi- kist of kranten om op deze wijze gaar te worden. Neemt men bruine boonen dan dient men deze, als men de schillen wil ver wijderen, door een zeef té wrijven en de purée, waarbij nog twee liter water gevoegd is (dit geldt ook voor de split erwten) zopdat men ruim vier liter soep krijgt, opnieuw aan de kook te brengen. Hierbij komt anderhalf pond geschilde rauwe of gekookte aardappelen, een fijn gesneden prei of ui, een aan blokjes gesneden knolselderij en gesneden groene selderij en een 'gekrabde, gesneden win terwortel. Als na ruim een half uur zacht jes koken de groenten en de aardappelen gaar zijn, wordt wat zout toegevoegd, de aardappelen fijn gewreven en de soep af gemaakt met ruim een halve liter melk of een half ons melkpoeder, d.at even moet meekoken, een half ons beter, margarine of vet, en wat gehakte peterselie. GROENE ERWTEN MET UIEN (4 personen) 250 gram groene erwten, 1 groote ui, 25 gram vet of boter, een scheutje melk, wat bloem of maizena, zout. Laat de gewasschen erwten een nacht in ruim water weeken. Smelt het vet of de boter, voeg er dan gesnipperden ui bij en laat dezen even fruiten. Voeg hierbij de geweekte erwten en laat ze plm. 2 uur gaar koken. Giet vervolgens de melk in de pan, laat het gerecht nog even koken en bind het ten slotte met wat aangemengde bloem of maizena. AARDAPPELSCHELPEN (4 personen) Plm. 250 gram aardappelen, een scheut je melk, zout, peper, nootmuskaat, wat gehakte peterselie, wat geraspte kaas. Maak de aardappelen fijn en vermeng ze met de melk, zout, peper, nootmus kaat en peterselie tot een smeulige massa. Breng deze massa over in het water om gespoelde schelpen, strooi er een laagje geraspte kaas overheen, plaats de schel pen boven in een warmen oven en laat er een mooi bruin korstje op komen. De sinaasappelen zijn wel duur, maar ze zijn er toch. En in dezen tijd van in zinking, die de meeste kinderen, en ook wel volw'assenen, na de zonlooze winter maanden kennen, zjn de vitaminenrijke vruchten bijzonder welkom. Uitgeperst verschaffen ze een heerlijken drank, voor al voor de zieken, in partjes gedeeld geven ze hun «volle rendement», tot een vla verwerkt en in de schillen opgediend, le veren ze een heerlijk nagerecht op. SINAASAPPELMANDJES Vier kleine sinaasappelen worden door midden gesneden en uitgeperst. Met den scherpen kant van een lepel krabben wij de schillen uit, tot zij aan den binnenkant glad en blank zijn, waarna wij rondom met een scherp mes een betrekkelijk dun nen reep afsnijden, die wij, samen met de schillen, terzijde leggen. Twintig gram gelatine wordt in stukjes geknipt en met drie kwart liter water zoo lang gekookt, tot een derde van de vloei- 33aQ«3S33S£&3SSBBXBB3E3BZIBB3 Bij beslissing van den Gemeente raad begraaft Bufferbollegem alleen nog dooden die leven in de ge meente. (get.) Fiel Drupneus, Burgemeester. Daarmee was de zaak opgelost en de latere annalen van Bufferbollegem zin spelen niet meer op verdere moeilijkhe den omtrent bovenbetwiste punt. En nu tot slot en einde, ons wekelijks kalenderken Zondag 23 Maart: Half Vasten. SS. Vic- toriauus, Otto. Hoog in eere. Wordt door ’t geld Zoo aanlokk’lijk Neergeveld. Maandag 24 Maart: SS. AgapltUS, Alde- mar, Artemon, Romulus. Hij... vlucht Die de gevaren, ducht. Dinsdag 25 Maart: Maria Boodschap, SS. Pelagius, Rupertus. Wie trouwt Bouwt, Of als hij niet en bouwt Is ’t teeken dat hij rouwt. Woensdag 26 Maart: SS. Emmanuel, Lvd- gerus. Hier heb ik gedronken en werd ik genezen. (get.) Pieter, te Spa; Czar van Rusland. «Plaats dezen steen op de fontein of, zoo ge ’t liever hebt, plaats uw fontein op dezen steen, zei de prins, en ge zult er me van weten te spreken. Twintig jaren later kende gansch Euro pa het Spa-water, en de vraag en den trek er naar was zóó groot, dat de in woners van Spa verplicht werden 5 groo te nieuwe bronnen te ontdekken, allen in de kom van ’t kleine stadje. Met Peter de Groote Als uitvinder der reklaam Kreeg Spa Z’n water wereldfaam. VAN FAAM OFTE REPUTATIE GE SPROKEN doet me denken op den fa- meuzen zoetgevooisde!! filmspeler Ramon Novarro die met ’n komiek of eerder embetant historieke heel wat faam ofte reputatie bijgewennen heeft in Amerika. *t Feest was lekker en goed verloopen Maar per auto ’s avonds laat Zou Novarro ’t erg bekoopen: Hij reed aan, ’n man op straat. -- ZON onder 19.58 19.59 20.01 20.03 20.04 20.00 lijks aan Nieuwe maan 27u Eerste kwa?"t' De nieuwe uitgave van ZEISELS EN VERTELLINGEN», door J. Leroy (zes de omgewerkte druk) verschijnt thans in acht zeer verz.o"gde deelen op zwaar houtvrij panier. De tekst werd gezet uit den Hollandschen Medievalletter 12-punt op colombierformaat (15 bij 21 cm.). Jos. Speybrouck zorgde voor de omslag- teekening en voor de illustratie. Elk deel zal ongeveer 160 bladz. be slaan. Buiten de oinslagteekening komen in elk deel nog zes teekeningen voor, ter grootte van een volle blazijde, alsook tal rijke kleinere illustraties van de hand van Jos. Speybronck. Elke maand zal een deel verschijnen-. Op 1 Januari 1941 waren reeds twee dee- l'en van de pers gekomen. Vóór 1 Fe bruari verschijnt het derde deel, enz. De inschrijvingsprijs op de acht deelen (vooraleer het werk volledig is) werd op 80 fr. gesteld. Daarna wordt de prijs der acht deelen op 90 fr. gebracht. Afzonder lijke deelen kosten 12 fr. Te verkrijgen bij V. Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat 15, Poperinge. BBBBBBBBBBBBBBBBSMBBQBBBBaB 28 Maart. Te 2 uur, voor den Heer Mallems, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 22 Neerkouter, Gent, voltooiïngs- werken van den dijk tusschen de Leie cn de «Doode Leie» te KOMEN. Bestek zonder Nr (Fr.) ter inzage bij voorm. ambtenaar-en op het Aanbestedingskan- toor 16, Loxumstraat te Brussel. 29 Maart. Te 2 uur. ten .Gemeente- huize te LEDEGEM, rioleeringswerken in den bouwtroep en verbeteringswerken in de Statiestraat. Bestek (1938)722.115 frank. Stukken ter inzage ten Gemeente- secretariaat en te koop bij arrondisse- mentsingenieur Den Doncker R., 58 H. Verrieststraat, Roeselare. Aanget. inschr. 27 Maart. 3 April. Te 11 uur. ten Gemeente- huize te OOSTROOZEBEKE, door de Commissie van Openbaren Onderstand al daar, heropbouwen van een woonhuis met aanhoorigheden in de Meulebeek-Ooigem- straat. Bestek 66.113,89 fr., borgt 6%. Stukken ter inzage ten Gemeentehuize. Inlicht, bij bouwm. L. Verthé, 43 Brugge- straat, Ingelmunster, Aanget. inschrijv. aan H. O. Seynaeve, voorz. der C.O.O., Statiestraat te Oostroozebeke. 7 April. Te 11 uur, op het Provin ciaal Commissariaat voor ’s Lands We deropbouw, 63 Doornikstraat. Kortrijk, leggen der centrale verwarming en de koud- en warmwaterbedeeling in de ste- Zie vervolg hiernevens «Excusez Monsieur! S’il-vous-plalt Monsieur! en hij reikt hem den képi. Door al die complimenten is Knuppel» opeens afgekoeld en staat daar geheel uit zijn lood geslagen. Hij zet zijn pet terug op." Hij trapt het af. Hij heeft genoeg voor vandaag en zal wel wat stiller zijn. Ondertusschen staat het reizende ciN kus nog altijd stil in het dorp- Ze schij» nen aan geen vertrekken meer te den» ken. De menschen wandelen weg en weef en weten maar niet waar ze het hebben met al die wilde beesten in hun dorp. De jongens vooral zijn in den hemel. Zij vragen aan God dat Hij het cirkus toch niet zou laten vertrekken. En opeens loont er een ongelooflijk ge-, rueht door de nieuwsgierige toeschouweii Zs blijven hier. Ze geven hier ea( i vertooning! I Men kan het niet gelooven. Men wil het niet gelooven. Het ware den hemd op aarde. En daarbij zulke cirkussen zijn niet gemaakt voor boerendorpen. Ct Vervolgt). STIJVE STIEN Kijk eens gauw, 't is schoon om zien. Kijk daar gaat de stijve Stien. Met strakke, stramme beenen. Op stijve stekjesteenen. Of zijn dat staken voor de boonen, i Waarop die rlown zich komt vertooneni Kijk zijn rug nu toch eens aan! God, hoe stijf, hoe kan dat gaan? Als hij maar eens plooien kon, Maar die rug is van beton. En daarneven zitten stijve staken, ’t Zijn de armen die niet losgeraken. Op zijn betonrug staat een kop, Zoo vast als van een steenen pop. ’t Is al van glas, ’t is al van ijs, 't Zit alles vast met moer en vijs. Een hoofd dat niet kan draaien. Een arm die niet kan zwaaien, Een been dat niet kan plooien. En gansch dat lijf kén niet ontdooIeR Hebt ge u zei ven al gezien? Gij zult beschaamd zijn, stijve Stien. Leer dan gauw uw spieren spannen En dat hout eruit verbannen; Leer u strekken, plooien, breken. Laat de pijn dat ijs doorsteken. Als een kat. zoo lenig moet ge zijn En dat gaat niet zonder kramp en Pi» Maar daarna mag men u zien; Dan zijt gij een flinke Stien. OPLOSSING VORIG RAADSEL Stempel stempel. Het wekelijkse!! raadsel dat onder des» rubriek verscheen wordt, vanaf heden, overgeplaatst naar de rubiek Onze We- kelijksche Raadselprijskampen maart er deel van. IBBWnBBBBBBaflBMBBBmBBBHl of het de helle zelve ware, in het heilig der heiligen. Zoo noemde het monster het beschrevene onderaardsche vertrek. God behoede ons! Nauwelijks had hij zijn gebruikelijk bij voegsel uitgebromd, of er viel een bekend geklop op de houten vensterblinden. Do rus ging de voordeur openen; intusschen ontstak Baas Hein eene lamp en begaf zich in de keuken... Twintig mannen tra den binnen; stapten door de keuken. Hein volgde hen door de achterkamer, in ds eiken kas en zij verdwenen onder den grond. Zoodra Dorus geene klanten meer verwachtte, sloot hij de deur weder toe en ging in de voorkamer bij Frans, hem zeggende Hang de lamp in de schaduw, opdat zij geen licht in huis werpe. Leg u op de bank en houd de oogen open. Wordt er op de deur geklopt door onbekenden, dan waarschuw ons, vooraleer gij de den: opent. Gij hebt mij verstaan, niet waar? Ten teeken van ja, ging Frans op d» bank staan, hing de lamp zoo hoog in de schouw als hij kon... Dan wierp hij een zak onder zijn hoofd op de bank, strekte zijne ledematen uit, en sliep weldra met de zorgloosheid van een dier. De moeder zocht, morrende en tastende, de alkoof, die tusschen den zijmuur eü de schouw was gemaakt, en kroop tusschen een.paar lakens, die in geen twee maan den meer eene witte kleur hadden gezitD’ Ook sliep zij weldra, alsof niets op dat verstompt geweten gewogen hadde. Deze vrouw bezat nog enkel van het re delijk schepsel Gods de vormen en het spraakvermogen. Dit laatste openbaarde zich doorgaans door een binnenmondscli gegrol... Denken was haar te moeilijk; s) beminde op de wereid niets dan zwoegen, niemand dan haren Dorus. Alle gevoel moest nog niet uitgedoofd zijn bij haar; want somtijds kwam de toekomst van haren lieveling voor hare oogen spelen, doch zoo akelig, dat zij dit spook huive rende aanzag. Weldra verdween 00» Hein’s oudste zoon onder den berg. I’t VervolgU Wie een wijf Trouwt om haar lijf, Verliest het lijf En zit met ’t wijf. Donderdag 27 Maart: SS. Lazarus, Er- nestus, Joannes van Damaskus.’ Opgepast en niet gelachen. Want ’t is nog wintertijd En door een onvoorzichtigheid Zijt ge rap uwe gezondheid kwijt. Vrijdag 25 Maart: SS. Sixtus III, Mal- chus. .Oppassen voor ’t geld Dat moet ge goed onthouwen En... oppassen ook Voor de vrouwen. Zaterdag 29 Maart: SS. Bertholdus, Jo nas, Eustachius, Leert verdragen. Zonder klagen Wie g’ook zijt, Wie verdraagt En niet klaagt Wint den strijd. Zoo gezegd en zoo gedaan We landen weer op ’t einde nu aan Terwijl ’k m’n pen van kante steek Roep ’k U toe, tot naaste week. ’t Manneken uit de Maan. met eenige kleur heeft kennis gemaakt. Langs dsn muur is een plank genageld, met ijzeren haken voorzien, waaraan steenen potten en pinten, gewoon her- berggerief hangen. Onder de wijde schouw staat eene oude kachel, die des winters altoos ruimschoots warmte in het vertrek schiet; want de kolen kosten niets, wijl de kinken er voor zorgen. Op do dubbelzin nige witte muren zijn hier en daar prin ten geplakt, welke heiligen moeten ver beelden; men kan op het papier geen kleuren mesr onderscheiden. De keuken is naakt en koud; behalve eenige aarden en ijzeren petten, ziet men schier niets. Uit de keuken gaat men in een achterkamer, die geheel het tegen- plaats over te brengen. De lezer verlate waardoor ijzeren staven icopen van boven I overgestelde is van de voorkamer en de den schoonen Maaskant en volge ons 1 naar beneden. De onderste heift der ven- I keuken. Daar heerscht een zeldzame zin- met zijne verbeslding van Gsleen naarsters is voorzien van houten slagvensters,dolijkheid. In een hoek staat een bod- Put, Amstenraad, tot de wijk Heerler- die men nooit open heeft gezien. Langs l stoel, voorzien van fijne gsdaauide be- heide. Hier vindt men den weg, als boven dringt een karig licht in de voor- hangsels; zuivere lakens en kostbare loopgrachten voer eene belegerde vesting,; kamor; voornamelijk nabij het venster, I kens zijn over een pelr.selijk pluimen bed omzoomd met steile hoogten, die bezetwaar de eettafel geplaatst .is, heerscht een I gespreid. In het midden der kamer ziet zijn met braamstruiken cn mager slag-halve duisternis, die belet de kleur van j men eene blinkende kachel staan; een hout. Eensklaps bij het naderen der wijkden drank of den samenstel van het eten paar tafeltjes beslaan de hoeken. Tegen Heerlerheide, verlaat mm den ingekofïer- te zien. den achtergevel bevindt zich eene groote den weg en bevindt men zich in eene. Boven de ingan: 'eur is eene elleboog- eikenhouten kleederkas. Opent men dit rondvormige vlakte van een bunder groot- i vormige ijzeren .g in den muur ge- i meubel, dan ziet men er slechts de beste te. Ter linker zijde van den weg, tegen I metseld; aan te -ve is een vierkant ideederen van de huisgenooten; het gebergte, zie: m:n een boerenwoning plankje gehangen, dat met een bruinach- niet schuur, stallingen cn akkergereed- tige olieverf overstreken is. De tijd hoeft schap. Ten zuiden van de schuur ligt de op de verf, zoowel als op de plank, zijn grcenselhof. Schuur en stalling zijn uit1 invloed uitgeoefend. Men ziet nog, dat het hout, leem en stroo vervaardigd; noch- een uithangbord verbeelden moet; want tans met dii onderscheid, dat de rtallin- er is een witachtig pluimgedierte op gs- spelen, dan opent zich het achterdeel del gen dichter en warm zijn, terwijl een schilderd geweest. Op het zicht zou men i kleederkas en men bevindt zich voor .eene nieuwsgierig ocj van buiten in de schuur i hetzelve nemen voor e;n gans; doch het zware deur... Door deze deur gaat men, kan dringen er. zien, dat de schoor:n er ding moet eenezwaan verbeelden. Im- langs een onderaardsch gewelf, dertig dun op elkander gestapeld liggen... In demers, onder den’vogel staat in romein- stappen ver onder den berg. Daar stoot stallingen staan t wee uwgere koeien naast sche letters geschreven: men <m een entiei-e deur, die ter afsini- cen zwart paard, dat wel jong en vlug, nvmi llenMi: Detrks naar e'.-cn zin, maar even zoo karig gevoed is als zijn l.okt dtn brazr.n en -rniociilcH reiziger in. stalgezellinnen. Het ruimste geteeite dezer i Treden wij thans in huis; daar is alles langs deze deur verder, dan bevindt men stallingen dient tot standplaats van de opmerkenswaardig.-Uiteen vierkant voor- paarden der zoogenaamde kolenvoerders Jiuisje treedt men links in de voorkamer, die op vastgesii'kde dagen ter weck bij {"rechts in de keuken. In het eerste ver baas Deerks overnachten. trek, ziet men een dozijn houten stoelen. De woning is met den achtergevel in de drie ruwe banken, een zware langwerpige helling van dm berg gebouwd. De voorge- tafel, en een zwarte berookte kas, die nooit Al m’n verontschuldigingen, roept hij, ik dacht dat het een van mijne oude kameraden was, een zekere Beetmans. De vreemdeling na op adem te zijn gekomen antwoordt vinnig: En zelfs ware ’t nog Beetmans ge weest er is absoluut geen reden daartoe om zoo hard te stoempen. Wat kan U dat verdorie schelen, snauwt Knolniaixs hem toe, of ik zacht of hard op Beetmans rug sla! VAN SLAAN GESPROKEN. Jefke had bij ’t verlaten van ’t school ’n klap om de ooren gekregen van Juul, ’n ster kere dan hem. Maar Jef, veel knapper, had Juul *n bloedneus teruggedeeld maar daarop rap ’t hazenpad gekozen. Toen hij den draai om was stond daar juist een agent op den hoek die hem toeroept: Hewel, manneke, waarom loopt ge zoo rap?... Jefke stopt en antwoordt: Om te beletten dat twee kerels aan den slag gaan. Welke kerels? Ik en een mijner schoolkameraden... en Jef weg. WAT ER OOK LANGE TAREN WEG GEWEEST WAS bij Nonkel Nand dat was z’n gezondheid geweest. Maar Non kel Nand was nu precies van de domste niet onder God’s mooie zon geschapen, en toen de geneesheer kwam die hem lange jaren gemeesterd, en, ‘t moet ge- zeid, genezen had, zei deze, fier over zijn talenten en verworven resultaat Dank aan mij, Ferdinand, zijt ge zoo prachtig van uw ziekte bekomen, ge zijt een geheel ander mensch geworden. Ja, ja...ak, zei Nonkel Nand. loensch lachend en in zijn handen wrijvend uit kontentement dat hij ’t gevonden had... en... menheere de docteur, voegde hij er stil aan toe... ge moogt van mijn part gerust ’t rekeningske naar dien geheel anderen mensch sturen., GESTUURD hadden ze Knoffel naar de gevangenis en om ’t lief van zijn lief ’n pak slagen en ’n hoop zottigheid ach ter z’n hoofd geslingerd te hebben had menheere de Juge daarover wijzelijk ge oordeeld Knoffel voor 3 maanden achter slot en grendel te draaien. Op zekeren dag werd Knoffel van achter de tralies gehaald én kreeg hij een audiëntie met den directeur, die, na ’n ±ange diskoers, waarin hij Knoffel tot beternis had aan gemaand, verklaarde dat de gevangenen altijd tijdens hun kure, ’t werk dat ze deden, in vrijheid mochten voort beoefe nen. Welk beroep oefent gij uit, Jacobus Knoffel? vroeg hem den directeur. Vliegenier, directeur11 GEVLOGEN waren alle rampen en ongelukken der gansche streek op 't eene hof van boer Karnonkel. ’t Was geweldig lijk of dat de boer tegenkom- sten had in de laatste tijden. Toen hij voor de eerste maal na den dood van zijn vrouw een bezoek bracht naar zijn eigenares deelde deze hem heel ingetogen mede Ik heb met veel leedwezen het af sterven van uw vrouw vernomen, Boer Karnonkel. Och, spreek er mij niet meer over, madam, daarbij is me nu nog een ander groot ongeluk komen te treffen. Wat dan? - M’n eenig koetje is gekreveerd... dat maakt dat ik plat geruïneerd ben. Allé, niet wanhopen man, ge hebt veel vrienden in uw gemeente, en die zullen U stellig ter hulp komen. Ja, juist madam, wat ge daar zegt, antwoordde boer Karnonkel, m’n vrien den hebben me al ’n andere vrouw aan bevolen... Waarlijk?... Ja, maar er is nog geen enkele die me een andere koe heeft aangeboden. Vrienden hebben is geniakkelijk Als ’t al goed gaat en ge feest... Maar als *t slecht gaat of heel moeilijk Ja, dan schat g’uw vrienden ’t meest. SLECHT GING HET OOK te Buffer- bollcgem waar de parochianen zoo dicht hun huizen bij de kerk hadden gebouwd dat de pastoor verplicht was geworden een stuk grond te koopen buiten de kom van ’t dorp om er zijn doode parochia nen te begraven. In de laatste tijden ech ter was de industrie van Bufferbollegem er zoo op vooruit gegaan dat de muur rondom ’t kerkhof een veel te kleine plaats omsloot en... dat er moest ge meenteraad gehouden worden om over die zaak te beslissen. Twee mogelijkhe den stonden op ’t programma en deze beide waren geniale uitvindingen van den sekretaris. Ofwel de muur afbreken, ter rein bijkoopen en een nieuwe muur zet ten, wat door de raad wegens de al te groote onkosten verworpen werd, ofwel dat er een beperking tot begravingstoe- lating zou geschieden, wat met algemeen heid van stemmen aangenomen werd. De sekretaris, de rapste bol der gemeente, had het gevonden en bij den drukker liet hij een kleine aanplakbrief drukken waarop geschreven stond: Zie vervolg hiernevens IW* vel ligt langs de straat; een en ander zijn uit groote gebakken stsenen vervaardigd. De zijmuren zijn uit houtwerk en leem, welke bouwstoffen toch onder een kalk- pleister verborgen zijn. De voorgevel heeft Nogmaals zien wij ons verplicht, het twee vensters, die elk in vieren verdeeld toonecl der handeling naar een andere zijn door een zwaar houten kruiswerk, nlciofc nvAr té» h-Arapn Tlf» v«rl.nt.<s 1 vraarrinnr ÜTiPiT-’n st.nvAn lnnri»»n van hnvpn

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 8