I Uit ’t Diksmuidsche Uit ’t Tieltsche I Uit ft Roeselaarsche I AGEMCE BOUQUILLON I s =- I Muziekinstrumenten- Fabriek s I1 1 UIT DIKSMUIDE STADEN UIT TIELT UIT ROESELARE KOKS UDE EEGE.M UIT NIEUWPOORT DRUKWERK: RUMBEKE KLERKEN. ZARREN, WOUMEN Vinken-Zettingen Verbond Klerken, Zarren, Woumen 1 s I DENTERGEM i AANKOOP VERKOOP BOUWGRONDEN HOFSTEDEN LANDERIJEN VILLAS HOTELS HUIZEN BEDRIJFSUITBATINGEN LENDELEDE OKKASIEPIANOS MEÜLEBEKE INGELMUNSTER PITTEM KOOLSKAMP LICHTERVELDE P' DE POPERÏNGENAAR van 12-4-41. 4* BL WINGENE OOSTDUINKERKE tij aan alle Julien Devos. WovT>'>r>. van tot de 4 3 4-33 4-250 4-293 4- 602 In i van circa 100 verdubbeld. 1940 1939 352 326 387 354 692 442 619 326 2050 1448 859 91 1939 159 25 121 99 94 WYNSBERGHE IVAN Garenmarkt 30, Brugge. Wettig Gediplomeerd - Eerste klasse Fabrikatie. Aller hande Herstellingen. Groote keus in Instrumenten. Accordeons. de wagen is erg gehavend. p 28 8 17 39 13 47 183 17 3’ 94 2 54 33 61 87 343 15 TOTAAL 4-Of- 4- 95 4- 22 4- 80 4- 43 4- 28 4-341 12 4* 110 7 89 56 16 58 236 45 1 - 1 ,ijge 5955: 5956: 5957: 5958: 5959: 5962: Gesticht in 1907 MIDDELKERKE OOSTENDE - MERKEM Gratis inlichtingen. huis, tegen 1448 in 1939, of een verhooglng van 602 dieren 0f^2 _Het_jaar Ziehier de “verdeeling per Ossen Stieren Koeien Vaarzen Kalveren Varkens 30 A 90 kgr. Varkens 4- 90 kgr. Schapen Geiten Paarden TOTAAL 1940 254 47 201 142 122 240 960 79 kwam met zijn fiets door wilde .7 trimester: TRIMESTER 2’ 22 30 41 14 32 48 198 2 voor elke aangelegenheid, voor be drijf en bureel, wordt spoedig en verzorgd uitgevoerd in de DRUKKERIJ W> DE FUSTER-VAN LANDEGHEM Hulstplaats 10, TIELT. Goed nieuws. Met Paschen zal het nieuwe deel van de vergroote noodkerk reeds kunnen ge bruikt worden. Zoo zal er voor een hon derdtal personen meer plaats zijn. Op Paschen zullen er ook zes missen zijn in plaats van vijf; telkens op het uur te be ginnen van 6 uur tot 11 uur, de Hoogmis. Voortaan zal iedereen plaats vinden en zullen de goddelijke diensten met orde en godsvrucht kunnen bijgewoond wor den. Plaatsgebrek, zal niemand als voor wendsel kunnen gebruiken om zijn Pa schen wel te houden. Niemand blijve ten achteren Sint Idesbaldu*. De maand April is voor ons terecht de maand van Idesbaldus. Weerom is het feest van onzen Heilige nabij, de bede vaart naar het eenzame kapelletje uit de duinen. Opnieuw zullen de menschen er Burgerstand, m. Maart. Geboorten. Dupont Jerome, z. v. Henrl en Billiet Germaine, Leopoldlaan. Simoen Clairette, d. v. Joseph en Cou- lier Margaretha, Monobloc. Woutters Noëlla, d. v. André en Poppe Georgette, Vanmaldegemstraat. Overlijdens. Torreele Justina, 53 j., z. b., ongehuwd. Calcoen Engelbert. 35 i.. antovoerder, ongehuwd. Dlksmuide kwam, vond hij hier een ver woeste stad en enkele armmoedige nood woningen. Hij heeft de stad gansch zien heropbouwen. Met een ware kunstliefde bezield, heeft hij er steeds voor geijverd de kerk zoo prachtig mogelijk te bemeubelen. Nu een nieuw altaar, dan een brandglasraam, vervolgens een kruisweg, later in 1932 een orgel. En nog was het niet volledig; nog geregeld kwamen nieuwe kunstwer ken het gebouw verrijken, tot de ramp van 1940 nagenoeg alles vernielde. Waar bij anderen den moed tot herbe ginnen zou ontbreken, heeft E. H. De Ren onmiddellijk de herstelling der kerk laten beginnen. Wij wenschen hem dan ook hartelijk proficiat, nu daarvan een ge deelte weer bruikbaar geworden is, en wij hopen dat onder zijn dekanaat weer alles op zijn plooi zal geraken zooals het vroe ger was. Mocht hij nog lange jaren in ons mid den vertoeven, opdat wij hem, gesteund en terzijde gestaan door laat ons ho pen gewetensvolle architecten, nog lang zouden kunnen bewonderen als optimis tisch bouwer en mecenas! naartoe gaan, dit jaar misschien nog meer dan andere jaren. Ze zullen gaan, de menschen, langs de kronkelende dul- nenwegeltjes, stll-biddend, want er Is dit jaar zooveel te vragen hierboven. Vele van die menschen zullen niet nalaten hun jaarlijksche noveen te doen ter eere van den Zaligen Idesbaldus. BE PAROCHIEKERK OPNIEUW IN GEBRUIK Op Palmzondag 6 April Jl. werd onze Parochiekerk terug voor den eeredienst heropend, na ongeveer 10 maanden in onbruik te zijn geweest. Menige vreemdeling zal zich misschien bij het lezen van deze eerste reeels ont hutst af vragen r «Is deze kerk, die bij de ramp van 27 Mei 1940 totaal uitbrandde, nu reeds volledig hersteld?Wel neen! Amper een vierde deel van deze ruime kerk is pas met veel moeite tegen deze datum kunnen klaar komen, maar toch is de nu opengestelde ruimte reeds ongeveer 100 m2 grooter dan de Paters kerk, waar tot nu toe alles moest plaats hebben. Zooals we reeds vroeger meldden, werd tot op heden slechte het achtergedeelte onzer drieschepige kerk bewerkt, waarvan de betongewelven en de buitenste bedek king klaar zijn. De deerlijk gehavende Di.iiêrs werden hersteld wanneer het ge welf reeds gegoten was op een manier die wij reeds uitlegden. De zes pilaren die reeds gereed zijn, bewijzen dat onderne mer en werklieden flink hun best gedaan hebben: de restauratie is prachtig gelukt; alleen de kapiteelen zijn noch achthoe kige blokken, waaraan het beeldhouw werk later zal uitgekapt worden. Nu is de andere rij in bewerking. Na rap de middenbeuk door een klein voorloopig muurtje svaggitaal in tweeën gedeeld en het in puin liggende koor te hebben afgesloten, werden rap een paar autaren opgetimmerd, alsook enkele an dere benoodigdheden en een paar vóór den brand geredde beelden, ter stoffeering van het gebouw, terug uit hun schuil hoeken gehaald, en klaar is kees! Wij wenschen dan ook E. H. Deken geluk bij de terug in gebruikneming zij ner geliefde kerk. Toen E. H. Vanden Abeelë in 1920 naar BURGERLIJKE STAND Geboorte. André Michiels, z. v. Ka rei en Louise Vandenhoeck. Overlijdens. Delanghe Emmanuël, 3 Bi., z. v. Ferdinand en Hillebrandt Es- tella. Vandenbussche Jeannine, 5 m„ d. v. Karei en Van Hercke Irma. BELANGRIJK BERICHT Er wordt ter kennis gebracht aan her bergiers en verbruikers dat het sluitings uur is bepaald op 23 uur en niet later; dit geldt voor alle personen, zoowel bur gers als soldaten. Om langer te mogen open zijn, dient men een regelmatige toe lating bekomen te hebben van de Kreis- kommandantur van Roeselare, die men ten allen tijde kan voorleggen. Zwijn gestolen. *s Nachts zijn de dieven wederom op ronde geweest en ditmaal bij een zekere Vlerstraete Arthur, wonende Bruggestraat alhier. Ze waren de stallingen binnen ge drongen en hebben er als buit een zwijn medegenomen. De diefstal werd slechts in den vroegen morgen ontdekt, wanneet ze het diertje gingen voederen. Klacht werd bij de politie ingediend. Fietsdief stat Ten nadeele van Vankeirsbllck Maria, wonende alhier, werd aan de Bureelen van de Commissie van Openbaren On derstand een onlangs nieuw.' flets ont vreemd. De vrouw moest deze fietsdief* stal vaststellen pas na enkele minuten oponthoud. Klacht werd ingediend. Weeral die heliinf. Een wielrijder, zekere Gerard D.. wo nende te Lendelede, wilde wat al te rap de helling der vaartbrug afrijden, toen de vooras brak en hij met geweld lans.' de straatsteenen bolde. De wielrijder ver toonde ernstige kneuzingen ran het aan gezicht en beenen en werd tevens dJ rechterschouder ontwricht. Hij werd ra de eerste zorgen huiswaarts gevoerd. Zijn fiets liep zware stoffelijke schade op. Burjerstanl Geboorten. Van Hoof Henriette, d. T. Amand en Grymonprez Madeleine, - Vandeportaele Maria, d. v. Maurice en Decaestecker Martha. Vanheule Da niel. z. v. Gerard en Deforche Maria. Overlijdens. Amerl Isabella. 73 L echtg. Doubel Julius. Pecceu Paul, 13]* z. v. Camiel en Vangheluwe Maria. Huwelijksbeloften. Vsmdamme Valê* re, v. Staden. met BertouW. St-Jans-Mo* lenbeek. Wydooghe Florice. v. Hoogle de, met Sintobin Zulma. v. Staden. De- simpel Gerard, v. Staden, met Vandae!» Elisabeth, v. Ledegem. Desmedt Bou- dewyn, v. Staden, met Van Steenbergen Anna. v. Arendonck. Verbeke Vslère, v. West>-oozebeke, met Parmentier Ivon- na, v. Staden. Ongeval Vrijdag namiddag was. Jules Vermeulen (Wijk Boerenhol) bezig hout klein te ma ken met een zaagmachien. Op een zeker oogenblik werd zijn linker duim erdoof gevat. Dr Goethals, onverwijld ontboden, oordeelde het noodig hem naar de kliniek te Roeselare over te brengen, alwaar M| zijn duim tot aan het let is moeten afge zet worden. Hi j zal hierdoor vijf-zes we ken werkonbekwaam zijn. Krijgsgevangenen De lange reeks onzer krijgsgevangen» smelt stelselmatig in. De laatste week zijn er nog vier gezond bij hunne familiën te ruggekeerd. Dit zijn: Boutlegier Paul, Cornaer Jules, Decaestecker Maurice en Schacht Gerard. Nog vier zijn tot heden afwezig; dit zijn: Vancoillie Petivss, PM- po Albert. Roose Maurice en Vanton- delaere Albert. Mochten deze ook weldr» hunne haardstede vervoegen. Koopt wekelijks «De Poperingenaar» aan uw verkooper Lemahieu Oscar; dit blad geeft alle nieuws van dn Gemeente. Varken gestolen. Tot nu toe ziin onbekende dieven ’s nachts binnengedrongen in de stallingen van landbouwer Jules Vroman, wonende wijk Het Zwijntjeen hebben er als buit een levend zwijn medegenomen, we gende ongeveer 65 kgr. De diefstal werd slechte door de bewoners bemerkt ’s mpr- gens vroeg wanneer ze hun diertje zijn morgenrantsoen gingen geven. Klacht werd bij de plaatselijke Rijkswacht in gediend. Laffe aanrijding. In den namiddag werd de 14-jarige Roger Baert, wonende te Moeskroen, ter hoogte van Het Kasteelaangereden door een paar kerels, die onbedreigd hun weg voortzetten. De knaap, die onmoge lijk kon opstaan, werd het rechterbeen gebroken. Wielrijder ernstig gewond. De wielrijder Desander Albert, wonende BURGERSTAND Huwelijksafkondigingen. Juul Salem- bier, wever, met Maria Degryse, naaister, b. v. Roeselare. Albert Wyffels, metaal bewerker, met Celina Parmentier, spoel- ster, b. v. Roes. Achille Degezelle, ve- lomaker, met Suzanne Verlinde, strijkster, b. v. Roes. Gentiel Viaene, tuinbouw kundige v. Gits, met Anna Labeeuw, landbouwster, v. Roes. Marcel Staelens, metser v. Oostnieuwkerke, met Laura Naert, naaister, v. Roes. Marcel De- cock, pannenbewerker v. Marke, met Irma Depauw, naaister, v. Roes. Renaat De- burghraeve, elektrieker, met Elisa Wils, naaister, b. v. Roes. André Dujardin, handelsbediende, met Leona Dubois, z. b., b. v. Roes. Edrnond Caytan, voddet be werker, met Maria Gaytant, jutespinster, b. v. Roes. Alfons Carbon, ijzergieters- gast, met Hendrika Vanhee, winkeldoch ter, b. v. Roes. Gaspar Hannon, mees tergast, met Maria Renier, dienstmeid, b. v. Roes. Guillielmus Masschoo, nikleer- der, met Clara Vandoorne, naaister, b. v. Roes. Jozef Vanstaen. graanbewerker, met Leontine Vanneste, zakkenstikster. b. v. Roes. Norbert Vandeginste, timmer man. met Madeleine Vandermeersch, in- pakster, b. v. Roes. Arthur- Salembier, smid, met Leontina Devoldere, vodden werkster, b. v. Roes. Achiel Labeeuw, vlashandelaar v. Roes., met Julia Van- haverbeke, landbouwster v. Ardooie. Leon Tollenaere, werktoezichter v. Roes., met Rachel Vens, schoenstikster te Izegem. Huwelijk. Prosper Bossuyt, plafon neerden met Magdalena Depuydt, spin ster, b. v. Roeselare. Geboorten. Gabriel Demeulenaere, z. v. Maurlts en Julia Vancoillie, v. Hoog lede. Denise Deionghe. d. v. Leo en Helena David, v. Beveren-Roeselare. Rika Castelein, d. v. Oscar en Paula Wer- brouck, v. Ardooie. Charles Massche- leln. z. v. Antoon en Magdalena Termote, v. Oostnieuwkerke. Wilfried Quaghe- beur, z. v. Leo en Maria Baekelandt, v. Ledegem. Willy Verhelle, z. v. Alberik en Magdalena Verhaeghe, v. Pittem. Gilbert Denys, z. v. Jozef en Elvira Van- deputte, Vierweg 142. Francine Seyn- haeve, d. v. Silveer en Maria Decoutere, IJzerwegstr. 23. Francine Waselinck, d. v. Gerard en Malvina Endron, Sint- Elooistr. 13. Carolina Soenen, d. v. Gaspar en Martha Verbrugghe, Piljoen- straat 224. Frans Kerkhof, z. v. Cyriel en Magdalena Crabbe, v. Hooglede. Jo- zeffa Deruytter, d. v. Remi en Anna De- wanckel, v. Moorslede. Alfons Vande- wynckel, z. v. Juliaan en Elza Debruyne, Diksmuidesteenweg 257. Frans Delarue, z. v. Remi en Elisabeth Deceuninck, v. Ardooie. Overlijdens. Sophia Pattyn, 31 echtg. v. Petrus Decadt, Kattenstr. 199-b. Nadine Deconinck, 7 m.. d. v. Albert en Mariette Van Ommeslaeghe, Bruggesteen- weg 135. Euphrasia Dedeurwaerder. 83 j., ongeh* H. Horriestr. 24. Pieter De- meester, 73 j., wed. v. Lucia Sinnesael, Leenstr. 44. Ellsa Verscheure, 78 j., echtg. v. Edgarus Matyn, leperstr. 7. Viktor Demeyere, 56 j., echtg. v. Emma Beheydt, St-Amandstr. 143. Alfons Verhoest, 34 j., echtg. v. Frajda Lisek, Exaardestr. 56. Bertha Verslype, 32 j., echtg. v. Valeer Deruyter, v. Houthulst. Pieter Bonte. 17 j„ z. v. Michlel en Ju lia Speybrouck, Gitsstr. 119. Alfons Lagae, 69 j., wed. v. Julia Parmentier, H. Horriestr. 26. Christiana Vandewyn- ckele. 6 m., d. v. Alfons en Alice Devos, Herenthalslaan 43. r Gerard Demeule naere, 5 m., z. v. Alfons en Adriana De ceuninck, Gieterstr. 7. RIJWIELDÏEF GESNAPT Maandag namiddag kwam politieagent Houttaeve, in burgerkleedij, de Oost- straat doorgereden, toen een onbekend persoon uit tegenovergestelde richting op eens een rijwiel nam welke voor een han- delshuls in kleerstoffen was geplaatst, en daarmee poogde op de vlucht te slaan. De agent, vermoedende met een dief te doen te hebben, achtervolgde de fietser, die spoedig ingehaald werd. Naar het politiebureel geleid, verklaar de hij Cyriel Vancompernolle te heeten, ongehuwd, en gehuisvest te Torhout. Ondervraagd beweerde hij per trein de reis naar Roeselare te hebben onderno men, en bij gebrek aan andere verkeers middelen het rijwiel had weggenomen. Verder door de politlekommlssaris in ge hoor genomen, bekende hij nog verschil lende diefstallen in dien aard ia andere gemeenten te hebben bedreven. Vancompernolle werd in het stedelijk gevang opgesloten, en Dinsdag naar Kort rijk overgebracht en ter beschikking van den Heer Prokureur gesteld. VERKOOP VAN AANGESLAGEN EIEREN Maandag laatst werden een 12.000 tal aangeslagen eieren door de bevoegde kon- trooldlensten der bevoorrading verkocht, aan de wettelijke verkoopprijs van 1,30 fr, De verkoop ging door op de koer van het gevang en kende een leuzensucces. 11 Mei, voormiddag: Woumen. 18 Mei, voormiddag: Klerken. 22 Mei, voormiddag: Zarren. 25 Mei, voormiddag: Woumen. 1 Juni, voormiddag: Zarren. 8 Juni, voormiddag: Klerken. 15 Juni, namiddag: Woumen. 22 Juni, namiddag: Klerken. 6 Juli, namiddag: Zarren. 13 Juli, namiddag, Woumen. 20 Juli, namiddag. Klerken. 27 Juli, namiddag: Zarren. Deze zettingen zijn aangeboden liefhebbers en algemeen. Namens de drie Besturen: Jerome De- cuyper, Klerken: Emile Defever, Zarren; Auto in een gracht. Door het afslaan van een achterwiel is een vrachtauto van een Aalstersche firma geslipt en nabij de dorpsplaats in een gracht gereden. Bestuurder en begeleider liepen gelukkig lichte kwetsuren op, doch Zware v»l- De 39-jarige Jozef Deme'rsman brak op de helling van de Dorpsn'aate een al' ner trappers en kwam zwaar ten val. Be nevens een diepe wonde aan het voor hoofd, liep hij ook een ontwrichting va” den linker schouder op. Kind verdronkc* De familie Denijse-Huyghe, wonend* op de Villa, gelegen, in de Ste-Catharin»' straat, werd door een pijnlijk ongelwj getroffen. Het 2-jarig zoentje is er in d» vijver bij de woning verdronken. D’ droefheid der ouders en der vijl andew Kinderen iiaruersciieureua. KIPPENDIEFSTAL In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbekende dieven op den achter- koer binnengedrongen van Jules Kindt, landbouwer, wonende HonzebroUckstraat, en hebben er uit het kippenhok vier hen nen gestolen. DIEFSTAL In den nacht, tijdens de afwezigheid van de echtgenooten Gentiel Lefere- Noppe, wonende Kleine Weg 16, zijn on bekende dieven in de woning binnenge drongen en hebben al de meubelen door- snuneld en voor een aanzienlijke som kleergoed, linnen en wollen stoffen buit gemaakt. ZANGAVOND VAN HET V. V. V.-KOOR Onder zeer groote belangstelling, de zaal was om zeggens bomvol, heeft het V. V. V.-Koor een prachtig programma voorgedragen ten bate van Winterhulp, r Het dekor, in het midden een gouden bol, waaruit - 'in breede stralen, geel-zwart-groen, den achtergrond van het tooneel bestreken, gaven den zin van het Jkunstgetijde weer: Vlaanderens zonne. gaat aan ’t dag§n Een prachtige keus van liederen, voorgedragen ónder de kundige leiding van den Heer St Martin, vormden de 3/4 van het programma. Als attractie ging een pianorecital door van onzen I jongen artist, den lieer Degryse, die langdurige ova ties eh herhaatdelljke toejuichingen mocht ia «ul- Vahgst nemen. 1 De bruto-opbrengst bediangl 4.0ÖJ,ój fr, in de H. Mis van 8 uur ter H. Tafel te naderen. Nu waren zij ook allen terug op dit ge zellig samenzijn. Na het Paaschgebed stuurde de Voorzitster een hartelijk wel- komswoord tot al de aanwezigen en dankte ze om deze talrijke opkomst. De jonge meisjes voerden mooie reidansjes uit, gaven een schuifje over de kruisver siering op Goeden Vrijdag en boden een versnapperingske aan al de aanwezigen. Na een kort dankwoord van Eerw. Heer Proost sloot deze Paaschviering met een kleine tombola. AL KLAPPEN EN DOEN De Korporatie Visch en Visscherij- produkten. Een hoofdgroepeering is tot stand gekomen in cta schoot van de Nationale Landbouw- en Voedingskorpo- ratie en draagt als titel Visch en Vis- scherijprodukten Deze groepeering zal de regeling op zich nemen van de produktie, handel en nij verheid en staat onder het algemeen voorzitterschap van den Heer Lucien De- crop, en als bestuurder de Heer Joris De Rijcker. De vertakking Produktie waaronder de kustvisscherij en hoogzeevisscherij, komt onder de leiding van aen Heer Ka- miel Menu, bestuurder. «De Handel»: Garnaal, sprot, haring, oesters, kreeften, zeevisch, zoetwater- visch, mosselen, weekdieren en de rege ling van den in- en uitvoer, werd als be stuurder aangesteld, de H. Juul Bogaerts. De Nijverheid Konservenfabrieken, inlegfa.brieken, rookerijen, droogerijen, zouterijen, gekoelde en bevroren visch, staat onder het voorzitterschap van den Heer Henri Willems. Deze drie vertakkingen worden bijge- en ;roepsvormingmet ;esteld als plaatselijke af- .1 de afdeeling Produk- >rt, de Heer August mde, de Heer Achiel ucurauci, vw." Blankenberge en Zee- brugge, de Heer Albert Neyts. De Korporatie die hier op Maandag jl. zou in werking treden, is tot onbepaalden datum verschoven. De kust is in regel en wacht tot de zaakjes in het binnenland opgehelderd zijn. Onze visschersvloot telt heden 32 eenheden en voert een bemanning van circa honderd koppen. De nieuwe rantsoenkaarten zullen in den loop van de week van 14 tot 19 April in de namiddagen afgeleverd wor den. De juiste orde van uitreiking zal door den stadsomroeper medegedeeld worden. Dadelijk na ontvangen der kaarten zul len de verbruikers zich wenden naar den winkel waar ze ingeschreven zijn (voor margarine, suiker, peulvruchten) en de kaarten laten afstempelen. De winkeliers worden verzocht de nieuwe rantsoenkaar- ten in te houden en ze per gezin geza menlijk voor te leggen ten stadhuize voor inschrijving en afstempeling. Onze huismoeders hebben zich de laatste dagen weer dapper geweerd om zout en chicorei op te koopen en er zijn daar zeker vrouwen bij die er nu een jaar tegen kunnen. Het zou immers gerant soeneerd wordenDergelijke opkoop is voorbarig en doet juist tot rantsoeneering leiden. Waarom seffens al die valsche ge ruchten slikken als appelmoes? Allo, huismoeders, weest in het vervolg ver standiger en luistert niet naar geweten- looze handelaars, die de verbruikers aan raden van stocks op te doen van waren, die in ons land tegenwoordig nog genoeg voorhanden zijn. De rantsoeneeringszegeis voor brood en meel (Nr 1) zijn genummerd en het is de bakkers verboden buiten de gestelde dagen brood of meel aan de verbruikers af te leveren. Sommige personen wenden zich dan tot hun kruidenier of maalder en trachten daar met hun zegels die nog enkele dagen op hun geldigheid moeten wachten, een rantsoentje meel of bloem los te krijgen. De bevoorradingsdienst maakt hiermede de winkeliers en maal- ders er op attent dat hierop streng kon- trool zal uitgeoefend worden en de straf fen even hoog zullen oploopen. Het veranderen van winkelier voor de bevoorrading. De bevoorradings dienst vestigt nogmaals de aandacht der verbruikers, die wenschen hun kleinhan delaar te veranderen, dat ook zij dienen De rechten op de vischmijn, geheven door het Stadsbestuur en welke 1,50 fr. per honderd bedroeg, werd verlaagd tot 0,50 fr. per honderd. Door dé afschaffing van de mijnafsla gers ter vischmijn, gezien de verkoop aan vastgestelde prijzen, vervalt dan ook het afslagersrecht van 2,50 fr. per honderd en wordt vervangen door het recht van 1,50 fr. per honderd, te betalen aan de Korporatie, die nu de verkoop van visch regelt. in aanmerking te nemen dat men sedert, drie maand moet ingeschreven zijn in denzelfden winkel, alvorens van klein handelaar- te kunnen veranderen. Daarenboven moeten zij de rantsoenee- ringskaart voorleggen op het bevoorra- dingsbureau (stadhuis) voor inschrijving van den nieuw gekozen winkel. Wan neer- zullen onze huismoeders dat eens goed onthouden? Het indienen van zegelborderellen en het aanvragen van textielwaren ge schiedt iedere week op Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag, van 9 tot 12 uur, in de bevoorradingsdienst. Landbouwers die melk thuis bestel len of rondventen, moeten vanaf 1 April hun zegels plakken op borderellen en deze indienen in de melkerij te Pervijze op den 1» en 15" van iedere maand. Ten einde op de personen die zich in de hotels of andere logementshuizen ophouden, aan een bijzonder toezicht te onderwerpen, werd door het Ministerie van Justitie aan gemelde instellingen op gelegd van souche-boekjes te houden. De regeling treedt in werking met 15 April aanstaande. We vestigen hier nogmaals de aan dacht der personen, die verhuizen, dat een jongste besluit meldt dat zij zich on midaellijk moeten aanmelden op het bu reel van bevolking, willen zij geen onaan gename verrassingen oploopen. Overtre ders vallen onder de bevoegdheid van de politierechtbank. Bij mededeeling door de Bezettende Macht, wordt verboden 's nachts wasch- goed te bleeken of buiten te hangen, ge zien waschgoed bij vliegersaanvallen aan zien wordt als lichtbron en dus gevaar oplevert voor de bevolking. Strenge straf fen worden voorzien tegen de personen die deze belangrijke maatregel zouden overschrijden. Onze duivenmelkers worden er op attent gemaakt dat de duiven streng op gesloten moeten blijven. Tegen de over treders zal streng opgetreden worden. De Burgemeesters en Voorzitters der plaat selijke Duivenbonden zijn mede verant woordelijk voor ieder overtreding. Het Schepencollege verleende aan de Z.H.D., leider Heer Paul Berquin, toe lating om oefening te doen op de speel plaats van de Gemeenteschool en er te beschikken over een lokaal. Aan de Zwarte Brigade, leider advo- kaat Oscar Sabbe, werd toelating ver leend oefeningen te houden op de speel plaats van de Gemeenteschool. Zondag werd een oefening gehouden van de stedelijke brandweer met de Duitsche brandweer, om in geval van nood gezamenlijk op te treden. Die oefe ning is volkomen gelukt. Huwelijk. Seys Lodewijk. werkman v. Oostduinkerke, en Crombez Magda lena, dienstmeid v, Staden. Voetbal. Op Maandag 14 April Paaschdag) wordt hier op ons dorp een voetbalmatch gespeeld tvsschen K. B. M. J. Oostduinkerke en V. V. Koksijde. Het plein is gelegen in de Pylyserlaan. Begin te 2.30 uur. Ingang r frank. was vastgemaakt. Die gordel bevatte eventjes negen afzonderlijke afdeelingen, waar in totaal 20 kgr. gezouten varkens- vleesch en drie flesschen sterke dranken gevonden werden. Of dit alles in beslag genomen werd, hoeft zeker niet gezegd. Ook werd ten zijnen laste een proces verbaal opgemaakt. Konijnendiefstallen. Nachtridders hebben bij verscheidene inwoners alhier een bezoek gebracht. Zij hadden het bijzonderlijk gemunt op de langooren. Bij Louis Handzaeme, bak ker, wonende Stagelstraat alhier, wisten ze een paar mooie exemplaren te bemach tigen. Ook bij Leon Poleet, die slechts enkele meters verder woont, werd het hok 's morgens ledig gevonden, terwijl bij Charles Moyaert in de Haelstraat even eens de verdwijning vastgesteld werd van enkele konijnen. ÏJütfl!fmtf!!imnil!:;!t(!lli(IIIilinitfllllllHn!ltlllliilllli!llllUillllllHUI«lllöliMllllliil«llillHH4««H!Hltl!«U!iai!l!i!tlU<«iaitllHIII!IIMlllll!liH!!fll!tl1HiI!IHIfiUlimm«n!ltlSi Intusschen slaat men maar altijd voort eieren aan, waarvan er nu een gróót aan tal naar het Stedelijk Ouderlingenge sticht gegaan zijn. ÜITREIKING DER NIEUWE RANTSOENKAARTEN De uitreiking der nieuwe rantsoenkaar ten zal de volgende dagen geschieden: Zaterdag' 12 April: van Degryse tot Den Hert. Maandag 14 April: zijn de bureelen ge sloten. Dinsdag 15 April: van Denolf tot De- zutter. Woensdag 16 April: van D'Haelewyn tot Goderis. Donderdag 17 April: van Goegebeur tot Justin. Vrijdag 18 April: van Keirsebilck tot Loyson. Zaterdag 19 Aprilvan Luca tot Nyssen. Maandag 21 April: van Oliet tot Roo sen. Dinsdag 22 April: van Rosseel tot Sys. Woensdag 23 April: van Tack tot Van denbussche. Donderdag 24 April: van Vandendaele tot Vanmoerkerke. Vrijdag 25 April: van Vanneste tot Ver- hoyen. Zaterdag 26 April: van Verhue tot Zwaenepoel. De kaarten moeten afgehaald worden in het bureel der bevoorrading, hoek Zuidstraat en Rijselstraat. De bureelen zijn open van 8.30 u. 12 u. en van 2 u. tot 5 u. OUDERLING DOOD IN ZIJNE WONING AANGETROFFEN Sinds een drietal dagen bemerkten bewoners van de Henrl Horriestraat dat de genaamde Alfons Lagae, oud 69 jaar, en weduwnaar van Ellsa Parmentier, wo nende in het huis nr 26, zich niet meer vertoonde. Zondag werd er aangeklopt, doch geen antwoord gegeven. De politie verwittigd, trad de woning binnen en vond er den armen ouderling dood in een leunstoel. De overledene was de broeder van de goedgekende Roeselaarsche beeldhouwer, Julius Lagae. FIETSDIEFSTALLEN Zaterdag had A. Carpentier, wonen de Ardooiesteenweg 39, de vergetendheid begaan toen hij zijne woning binnentrad, zijn fiets in bewaring te brengen. Eenigen tijd nadien wilde hij zijn rijwiel nemen, maar een onbekende was er mee verdwe nen. Zondag onderging zekeren Georges De Laere, slachter, gehuisvest in de Marktstraat 21, te Pittem, hetzelfde lot terwijl hij in de Feestzaal van het Gast huis De Beurs Statieplaats, was gaan vertoeven. Van beide gevallen werd er aangifte gedaan bij de politie, die een streng on derzoek ingesteld heeft. RODENBACHHERDENKING Op Woensdagmiddag 2 April had er in Roeselare een plechtigheid plaats, die waarschijnlijk maar door weinigen zal opgemerkt geworden zijn. Op dit tijdstip werd door het Gentsch Studentenverbond, bloemen neergelegd op het graf en aan het standbeeld van on zen roemvollen stadsgenoot, ter gelegen heid van de 60’ verjaardag van zijn dood. Wat er echter op te merken valt bij de ze stille hulde, is dat ze nog van vreem den moet komen. De Roeselaarsche be volking, en in ’t bijzonder de Vlaatnsche Vereenigingen uit Roeselare, schijnen het niet noodig te achten zoo n verjaar dag te herdenken. Voegen we er ook nog bij, dat decla mator Antoon Vanderplaetse aan het graf de Psalmvan Rodenbach voor droeg. J.no.Oj, 3 Ml, ’JS.Oof,,' v. v.-Jtoor. bruto 4.0824, Maart: Verkoop loten cn broclturea '5I,‘ 3I3SQ Fietsdiefstal. Ten nadeele van Emerlc Ramboer, briefdrager, werd, toen hij in het post- bureel was, zijn flets ontvreemd. Klacht werd bij de politie ingediend. Smokkelaars op de vlucht. De kontroleurs van Voedselvoorziening waren in den voormiddag naar Denter- gem afgezakt. Reeds enkele oogenblikken na hun aankomst hadden ze reeds suk- ses. Bij een smokkelaar van Waregem werd 22 kgr. tarwemeel aangeslagen. 's Avonds kwamen plots een tweetal per sonen aangereden, die zwaar schenen ge laden te zijn met zakken. De smokkelaars rooken echter lont en sloegen op de vlucht, doch lieten hun buit achter, die 49 kgr. gekorven tabak bedroeg. Moedige daad. Kinderen waren aan het spel op den koer van M. V. De kleine H. Ver. viel ech ter in een aldaar open liggende regenput. Twee kleine knapen kwamen toegesneld en konden den kleinen drenkeling snap pen toen hij een tweede maal boven wa ter kwam. De kleine werd terstond bij W. M. binnengedragen, waar hij de noo- dige zorgen ontving. Inmiddels werden de ouders verwittigd. De kleine redders noe men de 9-jarige Verbeke Daniël en de 7-jarige Van Assche. HOCHIEBLAD VAN NIEUWPOORT iondag 13 April 1941 (Hoogdag van ..sehen). HH. Missen te 6, 7, 8, 9, 10 (Hoogmis) en 11 uur. In 7 uren-mis communiceert de Vrouwënbond van het H. Hart. ’s Namiddags te 2 uur Ves pers, Lof en Sermoen. Maandag (2“ Paaschdag). Te 7 uur Dienst voor de echtgenooten Charles Van Thuyne en Sylvie De Bruyne. Te 8 uur dienst voor de echtgenooten Frans De BrujsnePharaïde Puis, Arthur Dedeys- ter en dochter Martha. Te 9 uur Dienst voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de zeevisscherij, alsook voor de overleden visschers. Dinsdag. T.e 7 uur Gez. Mis ter eere van O. L. Vrouw, ten verzoeke van de Congregatie. Te 8 uur Dienst voor Oc- tavjè Pylyser, echtgenoote van Gustaaf Dsvoïder, en overleden dochter Marie. Te 9 uur Huwelijksmis (Louis Callenaere en Marie Bogaert), Woensdag. Te 7 uur Dienst voor de echtgenooten Charles Lammerant—Vir ginie Vanden Bussche en dochter Her minie. Te 9 uur Dienst voor de echt- genpoten Meynne—Verschoore. Donderdag. Te 6 uur Confreriemis ter eere van het Allerheiligste Sakrament. Te 7 uur Dienst voor ae echtgenooten Charles ProvoostMarie Rotsaert en overleden Kinders. Vrijdag. Te 7 uur Dienst voor Louise Lammen, weduwe van Louis Hellevoet (H. Hart). Zaterdag. Te 7 uur Gez. Mis ter eere van Onze Lieve Vrouw. Onderpastoor der week: E. H. Declercq. De Velodroom- T)e wielerfiefhebbers uit Roewl en omUgKdt1*9 zullen met blijdschap vernamen, dat de npgekalefatert wordt, er d»’ er w*** ichijfllijk sportiiC meetintgea zyllea in gebonden word «n. Het gemeentebestuur van Rumh ke za! overigrttf het initiatief nemen om er feesten in te richten. 26 vredestijd gaf de 3’ trimester gedurende het badseizoen een verhooging ca 109 dieren. Nu is dit aantal gezien de legemoodwendigheden, meer dan VERDEELING VAN HOLLANDSCHEN KAAS AAN DE ZWAAR-ARBEIDERS Binnenkort zal er een aanvullend vet- houdend rantsoen onder vorm van Hol- landsche kaas verdeeld worden. Voorzien is er dat principieel alleen die arbeiders in aanmerking komen, wien wegens hun bepaalde soort arbeid, zwaararbeiders- rantsoenzegels uitgerelkt zijn. INBRENGEN MELKZEGELS De landbouwers zijn in het vervolg ver plicht de geplakte borderellen met melk- zegels af te geven aan de hun aangeduide melkerij of aan den aangestelden per soon. Dit moet iedere maal geschieden vóór den 18” en vóór den 3“ van iedere maand. Men moet dus niet meer de zegels inbrengen op het Stadhuis. NAZICHT DER LIKEUREN Private personen welke soms in het be zit zijn van sommige likeuren of sterke dranken waarvan zij de herkomst betwij felen of denken afkomstig te zijn van de Firma Rademan te Kortrijk, moeten de Rijkswacht of Politie verwittigen. Deze laatsten hebben reeds een onderzoek in gesteld in de herbergen en bij de likeur- nandelaars der stad, naar bedoelde dranken. ERNSTIG GEKWETST Gust. Van den Br., wonende te Eegem, was in het Tieltbosch hout gaan sprok kelen. Wanneer hij echter van een boom een groote tak wilde verwijderen, sprong er een stuk van in de hoogte, die onge lukkiglijk in het aangezicht van den jon geling terecht kwam. Hij werd ernstig gekwetst en door een geneesheer een ga pende wonde toegenaaid. VOETGANGSTER AANGEREDEN Langs den steenweg naar Meulebeke kwam de voetgangster Marie-Louise Gar- mijn gewandeld. Ter hoogte van den overweg werd zij plots aangereden door een wielrijder die uit de richting van Tielt kwam aangebold. De voetgangster kwam met het aangezicht tegen de straat steenen terecht en vertoonde een twee tal gapende bloedwonden. Een bijgeroe pen geneesheer verzorgde haar. De sluwe wielrijder sloeg echter op de vlucht. IN DE TRAMRIGGELS GEREDEN Bogaert Georges, 'wonende te Meule beke, kwam met zijn flets in de Tram straat gereden. Wanneer hij ter hoogte van het stadhuis de baan wilde overste ken, geraakte hij in de tramriggels, waar door hij ten va' kwam en gewond werd aan handen en beenen. Hij klaagde te vens van inwendige pijnen. TROUWLUST Spijts de moeilijke tijden blijkt de trouwlust toch nog menig koppel te pak ken te hebben. In het Parochieblaadje van verleden week stonden niet minder dan 12 toekomstige paartjes op het lijstje. als nieuw, te koop bij ALB. LIETAERT, Markt 21, TIELT. Voordeelige prijzen, ter trouwe en niet waarborg. liilHKiWlHlInWIinliHIlHWIiilllllHlilIjWilniWHïHWWnWfWinwillHHIH nRtnlllllNfii leering s onverlet onze gemeente volledig men vaststellen uit hel te zeggen een standvastige kontrole uit geoefend wordt in het station alhier. Ook ae landbouwers en andere personen die hun waren aan te hooge prijzen verkop pen, worden niet met rust gelaten en te gen hen wordt dan ook hardhandig op getreden. De laatste dagen werden er verschil lende waren in beslag genomen, eenige omdat er te hooge prijzen werden be taald en andere omdat ze de herkomst of de juistheid niet wilden bepalen. On der de aangeslagen waren kunnen we ver melden: 25 kgr. gezouten spek, 30 kgr. roggegraan, 75 kgr. tarwegraan, 10 kgr. hoeveboter, benevens kaas, bloem en tal- Tiidens het onderzoek in het station een zekere Kamlel Blanckaert, wo nende te Brussel, onderzocht. Tegen ver noemde persoon bestonden ernstige ver moedens dat hij een beroepswoekeraar was. Ook kwam zijn zwaarlijvigheid de kontroleurs verdacht voor. Toen dit heer schap verzocht werd zijn jas en zijn vest uit te trekken, bemerkten de kontroleurs tot hun verbazing een in stofïe gemaakte gordel, die om de lenden van Blanckaert Burgerlijke stani Geboorten. Christiaens Annie, Bolle* werpstraat. Callens Ginctte, Keten* straat. Huwelijksafkondigingen. Egsernwirt Gaston, v. leper, en Margaretha Delaere, v. Ingelmunster. Jules Priem, v. Ingei* munster, en Blanche Porte, v. Emelgem. Verscheure André. v. Emelgem. en Ga brielle Verschoor, v. Ingelmunster. -* Vandeputte André en Alexia Debackera b. v. Ingelmunster. Burgerstand. Geboorten. Rita Sap, Ondank. Frida Buddaert, Bouckhout. Wilfried Debruyne, Rysberghe. Overlijdens, Charles-Louis Plat- teeuw, 76 j„ landbouwer, wed. v. Silvle Wydooghe, Barrierke. Amanda Per- syn, 3 m„ Koornbloem. Walter De- blaere, 2 m„ Pype. Joannes Poelvoorde, 61 j., landman, echtg. v. Maria Vander- haeghen, Wissel. Marl» Verhoye, 41 J„ z. b„ Poelvoorde. Huwelijksbeloften. Remi Decaluwé, vlaswerker v. Oolgem, en Gabrielle Van- nieuwkerke, naaister v. Wingene. Va- lère Spriet, dralneerder v, Tielt, en Ra chelle Duyvejonck, landbouwster v. Win- gene. Paschen. Aan al onze goede Lezeressen en eerde Lezers, sedert maanden trouwe le zers van De Poperingenaarwenschen we een zalig en vroolljk Paaschfeest, met véél zon en véél vreugde. Om de week zullen ze hier Verder regelmatig het Win- gensch nieuws kunnen vinden en we zijn er zeker van. dat allen hun nieuw week blad getrouw zullen blijven. Boekerij St-Jan. Deze mag zich in een onverhoopt suk- ses verheugenop amper 6 maand telde ze 128 lezers, die in totaal 2.600 boeken kwamen ontleenen. Eerstdaags zal de voorraad vernieuwd worden. Daarom wor den alle lezers dringend verzocht met Pa schen hun boeken in te brengen. Vanaf Beloken-Paschen dan een nieuwe hoe veelheid boeiende boeken en ook nieuwe leeskaarten te bekomen. Gemeentelijke bedienden. Naar we vernamen, zijn hier twee plaat sen van gemeentelijke bediende te bege ven. Aan het voorgeschreven examen na men 12 liefhebbers, waaronder 9 Wlnge- naars, deel. Slaagden in dit examen, o m. Alfred La’rain. Michel Van Cauweriber- ghe en I 50-.ard Verkest. Op Goê Vrijdag zou de - ?meenteraad vergaderen en twee bediencsn aanduiden. De naaste week wellicht nader nieuws daarover. Belangrijke inbeslagnemingen. De kontroleurs van de voedselvoorzie ning hebben alhier in het plaatselijk station tal van smokkelaars bij de lurven gevat, die heel wat voedingswaren poog den te versjacheren. De hand werd ge legd op 40 kgr. spek, versche en gedroog de hespen, een 30 kgr. hoeveboter, erwten, boonen, eieren, kaas, enz. Bij een land bouwer werd een pas geslacht kalf aan geslagen en in beslag genomen. Bij nog andere landbouwers wérden aardappelen en broodgraan aangeslagen. Burgerlijke stand. Geboorte. Dekonninck Gabriel, z. v. Alidoor en Desmet Maria, Turkyen. Overlijdens. Debrabandere Kamiel, 75 j„ Wingenestraat. Vansteenkiste Barbara, 65 j., Berg. Vanhecke Augus ta, 81 j„ Turkyen. Vanpoucke Nathalie, 67 j„ Tieltsche steenweg. NIEUWE BOEKEN De boekerij van het Davidsfonds bezit thans de volledige werken van den be kenden West-Vlaamschen volksschrijver "Warti Vermeulen. Volgende werken zijn laatst bijgekómen: Herwording, Trimards. De Pauwenschreeuw. De Vracht. Stadhuisratten. Piot, VISCHTOEVOER Onze zeevisscherij lag stil gedurende meer dan zeven maand en hernam met enkele booten op 23 December 1940. Het aantal uitvarenae booten klom geleidelijk en bereikte in Februari een 20-tal booten en in Maart een 30-tal. Daar, wegens oor logsomstandigheden, men enkele dagen per maand niet mag uitvaren en dan nog alleen in den dag met helder weer en soms met beperkt aantal booten, bereikt het aantal kgr. aangevoerde visch het normale productievermogen niet, te meer daar we vóór 10 Mei 1940 konden rekenen op een zeventigtal booten, waaronder en kele van 100 en meer P.H. Nu zijn die allen uit de vaart verdwenen. Bereikt het aantal kgr. aangevoerde visch het normale niet, toch doet de vischmijn, en dus de visschers en de stad, gouden zaken. Varieerde de prijs per kgr. garnaal vóór den oorlog tusschen 3,50 en 6 fr„ ze steeg in Januari tót 17 fr. als middenprijs, in Februari tot 30 fr., om in Maart vastge- steid te worden op 15 fr. Hetzelfde ver schijnsel doet zich voor met de sprot: middenprijs voor Januari en Februari, 10 fr.; vóór den oorlog, 0,50 fr. a 0,75 fr. De visch ging voorheen 3,50 fr. a 4 fr., nu geldt ze gemiddeld 20 fr. in de eerste drie maand en werd heden vastgesteld op 15 fr. het kgr. Gedurende de maand Januari werd er in de stedelijke vischmijn, die gehouden wordt vooraan in de Sint-Jacobsstraat, 924 kgr. garnaal, geldend 15.636 fr.; 64.594 kgr. sprot, geldend 692.638 fr., en 5.063 kgr. visch, geldend 104.597 fr., ter visch mijn verkocht, of in totaal 70.581 kgr., waarde 812.871 fr. In het jaar 1939 bracht de vischmijn in Januari 435.471 fr. op, maar het gewicht bedroeg 1.047 kgr. gar naal. 62.100 kgr. visch, 249.848 kgr. sprot en 14.205 kgr. haring, of in totaal: 327.200 kgr. Dit maakt een vermeerdering in geld van 404.303 fr., of het dubbele van 1939, en een min-opbrengst van 256.619 kgr. aan visch, of meer dan hét drievou dige minder. De gemiddelde prijs in Januari 1941 was: garnaal 17 fr., sprot 10 fr., visch 20,60 fr.; in 1939: garnaal 6 fr., sprot 0,75 fr., visch 3,40 fr. en haring 4,40 fr. WINTERHULP NIEUWPOORT EN DE SCHOOLJEUGD Door de zorgen van het plaatselijk co mité werden 2.000 kgr. roode wortelen aangekocht en al de scholen genoten van de bedeeling, zoowel de Rijksmiddelbare Scholen, College, Gemeentescholen als Stella Maris en de Zusters Arme Klaren. Sedert 15 Februari krijgen alle kinderen 1.250 in getal dagelijks 40 gr. wor telen. Zooals voldoende geweten, bevat ten deze vitaminen, onmisbaar voor de jeugd. Bovendien werden er verleden weck, circa 400 sinaasappelen verdeeld aan de kinderen der Freubelklassen der Meisjes-Gemeenteschool, EE. ZZ. Arme Klaren en Stella Maris. WINTERHULP NIEUWPOORT EN DE BEHOEFTIGEN Zooals iedere week, werden verleden Werk opnieuw circa 3.000 liter soep, 10 tot 11.000 kgr. kolen, 1000 liter volle melk i\tgereikt aan de Nieuwpoortsche behoef- tigen en geteisterden. Intusschen is de hoeveelheid karnemelk, wekelijks bezorgd aan de gesteunden van Winterhulp Nieuwpoort, tot 900 liter gestegen. In de laatste weken werden kieedingsstukken voor een waarde van ongeveer 8.000 fr. uitgedeeld. Ónder de zeer bevoegde leiding van den voorzitter, Fl. Gheeraert. gaat de werking van het plaatselijk comité zonder onder breking door, dank zij de offervaardigheid en de werkkracht van de velen, die on baatzuchtig hun medewerking verleenen. Winterhulp Nieuwpoort zorgt voor de schoolkinderen, ook voor de uwe. Winterhulp Nieuwpoort lenigt den nood onzer behoeftigen. Hebt U reeds het uwe gedaan om Win terhulp te steunen? Perscomité Winterhulp BERICHT Het is verboden vlugschriften van ge lijk welken aard op den openbaren weg te verspreiden of van huis tot huis af te geven (Rondschrijven Nr 23 dd. 2-4-41 Kreiskommandantur Veurne). Nieuwpoort, den 3 April 1941. De Burgemeester, Dr A. VAN DAMME. PAASCHVIERING Zooals leder jaar vierden de Kajotsters hun Paaschfeest op Palmen-Zondag jl., in de feestzaal der Eerw. Zusters Arme Klaren. Het zaaltje was netjes versierd met. Paaschklokjes en ’t woord «Alleluia» beheerschte het lokaal. Talrijk veel meisjes hadden de uitnoo- diging beantwoord om met de Kajotsters <o»- STATISTIEK SLACHTHUIS. Gedurende het jaar 1940 werden 2050 dieren geslacht in ons stedelijk slacht huis, tegen 1448 in 1939, of een verhooging van 602 dieren of 42*%. Het jf 1939 gaf in tegenstelling een vermindering van 18 tegenover het jaar 1938. alhier, k»<uu »us»v »‘j“ «v. Groote Roeselarestraat gereden, hoogte van de wijk Bloemgat hij een kar voorbijsteken, doch ge. met het voorwiel in een diepe put, waar door hij ten val kwam en ernstig gewond werd aan het aangezicht. Een drietal ga pende wonden dienden toegenaaid te worden. Bende smokkelaars in de klem. Vrijdagavond omtsreeks 22.45 uur was de Rijkswacht van Meulebeke op dienst- ronde te Marialoop. op de wijk De Katte». Aldaar werd een hinderlaag ge legd. Op zeker oogenblik kwamen een viertal personen per fiets aangestormd, die door de wetsdienaars werden in be dwang gehouden. Bij onderzoek bleek dat het personen waren uit Meulebeke en Tielt. die een achttal emmers zwarte zeep vervoerden, voor een totaal gewicht van 90 kgr. Bij ondervraging bleek dat de zwarte zeep afkomstig kwam van een ze kere Maurice D„ wonende wijk Aarden molen te Marialoop, en dat de waar ge- fabrikeerd werd bij een zekere Jules T„ wonende te Oostroozbeke. Een huiszoe king bij twee laatstgenoemde personen leverde niets op. De zeep werd in beslag genomen en ter beschikking van den Heer Arrondissementskommissaris van Tielt gesteld. Proces-verbaal werd tegen de smokkelaars opgesteld. Persmachien en benoodigdheden in beslag genomen. Het kwam de Rijkswachters van Meu lebeke verdacht voor over de werking in het huis van een zekere Medard B., wo nende steenweg naar Oostroozebeke te Meulebeke. Bij een huiszoeking bij hoo- gernoemde persoon vonden ze een pers machien in volle werking. Verders werd nog ontdekt: 900 kgr. lijnzaad, 500 kgr. lijnkoeken, 40 liter olie. Alles werd in be slag genomen en naar het Rijkswacht- bureel overgebracht. Een streng onder zoek werd ingesteld. Huiszoeking met goed resultaat. Door de plaatselijke Rijkswacht werd bij een zekere Henrl Str., wonende steen weg naar Brugge, wijk Het Veld over gegaan tot een huiszoeking. Hierbij werd aangeslagen; 4 hespen wegende ongeveer 28,950 kgr., 24 kgr. ossenvet, 35 stukken toiletzeep en een hoeveelheid tabak en materiaal voor het vervaardigen van si garetten. Alles werd in beslag genomen en een proces-verbaal werd tegen deze persoon opgemaakt. Dief gesnapt. Gedurende den nacht van Vrijdag op Zaterdag had Kamiel Claerhout, land bouwer, wonende wijk «Hulsvelde», we derom het bezoek gekregen van een dief. Hij had zich door middel van valsche sleutels toegang weten te verschaffen tot een aldaar gelegen aardappelkelder en er als buit een drie a vier honderd kgr. aardappelen medegenomen. De diefstal werd slechts door de bewoners, die ’s nachts niets gehoord hadden, in den vroegen morgen ontdekt. De deur van den kelder was nochtans gesloten, doch bij nazicht van hun hoeveelheid aard appelen moesten ze vaststellen dat die ven er met een groote hoeveelheid op den loop gegaan waren. Terstond werd klacht bij den plaatse- lijken Politiekommissaris C. Dedeurwaer der ingediend, die ter plaatse een eerste onderzoek ging instellen. Voetsporen wer den door den dief achter gelaten. Hierop werd beroep gedaan op een speurhond, die deze bracht tot aan de woning van een zekere Frans H., enkele meters van de woning gelegen, waar de hond met de voorpooten op het venster bleef stilstaan. Bij een eerste ondervraging van hoo- gergenoemde loochende deze stellig de aardappelen gestolen te hebben, doch bij een huiszoeking echter bleek het weldra dat de gestolen aardappelen daar berust ten. Waarna hij tenslotte volledige be kentenissen aflegde. Van de hennen die enkele dagen gele den bij zelfden landbouwer gestolen wer den, werd nog geen spoor van de dieven gevonden. Niettemin wordt het onderzoek door Heer Dedeurwaerder streng door gevoerd. Tegen de woekerhandel. Dat de konUoledlensten der ravitail- alles in het werk stellen en niets laten om den woekerhandel in uit te roeien, kan feit dat er om zoo Burgerstand- Geboorten. Horré Erik. z. v. Arthur en Decock Rachel. Vercruysse Maria, d. v. Jozef en Wostyn Maria. Debruyne Maria, d. v. Frans en Verborgh Ivor na* Brabant Jan, z. v. Marcel en Calle’''?# Palmyra. Denorme Jaak. z. v. Viktor en Verbeke Elza. Godeeris Nelly, cl V* Omaar en Sostaert Magdalene. Overlijdens. Tack Maria, 74 j.. kloos terzuster. Vantomme Alberic, 10 t. v. Julius en Vanhalst Pharaïlde. Mes- selne Maria, 75 j., z. b., wed. v. Vantcm- me Adolf. Huwelijk. easier Albrecht, a^rcW*- v. Torhout, met Degryse Clara, z. b. Huwelijksafkondigingen. Verm?u’nT1 Lucien, houtbew., met Lef ere EMsatet'V jutebewerkster te Roeselare. Demryn^ Julius, landb. v. Ardooie, met Eggermont Elza, landb. De sluikhandel in Rumheka- Een groot aantal eieren, flinke stuhken vleesch, tabak in blad en gesneden, hes pen, enz. werden door de rjkswacbt. ken- troleurs en plaatselijke politie buitge maakt. Dat de Winterhulo er wel bij vaart» hoeft geen verdex* betoog. Dat men daaruit niet afleide dat Rumbeke meer dergelijke handelge dreven wordt dan elders; dit ware ver keerd, maar in Rumbeke wordt er dap perder jacht gemaakt op eleze verwerpe lijke doening. Indien de sluikhandel overal bestrede# ware gelijk hier, dan zou hij alras to* het verleden behooren. WINTERHULPPROPAGANïn FEBRUARIMAART rj Februari: Gala-vertooning door de ci- nemabestuurders 2 25 Februari: Opvoering Nelly Intri- '7OO‘°® geert door de Blauwvoetbond 2 Maart: Collecte in stad 8 Maart: Collecte op ’t H. Hart 9 5öf'’ 13 Maart: Opvoering De Wonderdok ter door VolkavertNieling, bruto 20 Maart: Collecte tijdens feest vau dc Burgerwachten in Patria 29 Maart: Verkoop loten en brochurea op rondrit Kleederenomhaling 27 Maart: Opvoering kunstgetljde door V. V. V.-Kopr, bruto 30 I--- tijdens de .Tentoonstelling Inkomgeld WINTERHULP 7,50 fr* EN DE TENTOONSTELLING De tentoonstelling van oud cn nieuw Roese]ar der schilderijen onzer stadsgenooten kunstenaars, mede van den wedstrijd Winterhulpaaaplakbrievta’ heeft Zondag een zeer talrijk publiek aangclokt. h' Propagandisten van Winterhulp ontvingen 1 fr. inkomgeld ten bate der noodlijdenden; tevens bod? zij aan het publiek de loten aan voor den TomboJ bestaande uit schilderijen door onze kunstenaars. zien de rijke keus prijzen heeft deze tombola groot succes. Verschillende scholen hebben reeds loj aaagevraagd om deze onder de leerlingen te verko? pen. Het Klein Seminarie staat aan de kop. jv schoolbestuurders die eveneens wenschen méde werken, Idmnen loten boekjes bekom*» bij de jm, gandistcu. De tentoonstelling sluit na derde Paasoi&J MOOI GEBAAR Winterhulp ontvitw? van den Heer Delescluyse, h*. stuurder der Rijksmiddelbare School, een mooie $?r|» afgewerkte Ideederen. .Zeer verheugd over dit initiatief, vraagt Wiaterhulj aan de scholen van stad opdat ze ook hun vnoüwj lijke leden zouden laten naaien en klocdjH maken voor de armen van Winterhulp. BOKSMEETING Zondag laatst ging in de »a»l Park Rodenbach de slotmeeting door, ioj^ericht door manager V» Slambrouck. Ziehier de uitslagen: Liejhebbftrsbamp** 4X» mw».- VKRLEYE. Roe», lare. en ALBERIC MAES, Izegem, boksen onbeslist. VERELLEN, Roeselare. wint op de nunten vai DEVRIESE, Meenen. ALFONS MAF5, bewm, wint door opgave in de derde ronde van MAECKKL BFRGHF.. Roeselare. Bijzondere tieth^bberakamp 4x2 m.- DECLKRCIL Kortrijk, wint op de punten van VERBRUGGH? Roeselare. HoojdJtontfr, Beroepskamp to x 2 nttu.: BRIDOU, Ranse, wint door technisch knock-out in de derde ronde, van KAREL MAES, Izegem. Verder gingen er nog twer exbebitie’s door. sehen Carlier. Roeselare. en Deern, Roeselare. Beidt boksers toonden ons mooie staaltjes van hun Iwkj. kunst in de 4. x 2 min. ronden. Ook de egbebitie tusschen T.a^rou, Rneselar, e| André Sabyl. Meenen. was prachtwerk. Vooral M mooie lijf aan Hjf viel op. SUPPORTER RUI-UB VALEER OLLIVIER Op Valeer Ollivier hebben alle sportliefhebbers hun hoop geaet. Het hoeft dan 0^ niet gezegd, dat er spoedig rpn supportersclub ge» sticht werd, die de belangen van Valeer Ollivier nik len behartigen. De club staat onder Voorzitters''hap van Jukt Vansteenkiste. en is gevestigd in café De NietlWl Duiker Vierwegstraat, Roeselare. Bij de atichting telde dit genootschap reeds so den, waaronder gekende sportfiguren, zooals Hektor Martin. Op Zondag 27 April, om io uur. gaat er een bk langrijke vergadering door in hun lokaal. Alle ledei en ook niet-leden worden nitgenoodigd. Aangereden. Terwijl de 9-jarige José Vanderbrug- gen van achter een gespan kwam opda gen en den fietsweg op Tielt wou over steken, werd zij aangereden door een wielrijder. Beiden stortten ten gronde. Waar de fletser een gapende wonde aan het achterhoofd en een breuk aan den enkel opliep, kwam het meisje er met een paar oppervlakkige kneuzingen vanaf. kgr. gezouten 7o kgr. tarwe rijke brooden. TIJC werd de Ter igatwilde in geraakte ;tl: werd aan het aangezicht. Een drietal ga- Op niet «ezeied, dat er spoedif. epn si staan door een Propaganda-komiteit een Komiteit voor beroepsvorming l betrek op de visscherij en den handel. Werden aanee 1 gevaardigden in tie voor Nieuwpooi Legein; voor Oostent Schreiber; voor F’ Produk-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4