Uit ’t Roeselaarsche I Uit ’t Diksmuidsche I Tieltsche I Uit ’t Meenensche I 'Biinniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii I Uit’t UIT DIKSMUIDE UIT TIELT UIT MEENEN UIT NIEUWPOORT 'UIT ROESELARE 9 OKKASIEPIANOS DRUKWERK: ZWEVEZELE STADEN OOSTENDE WW 4 jSeC MOORSLEDE RUMBEKE HOOGLEDE KOKSIJDE RENINGE INGELMUNSTER AARSELE KACHTEM EMELGEM OOSTROOZEBEKE IZEGEM ALB. LIETAERT, Markt 21, TIELT. MEULEBEKE WINGENE OOSTNIEUWKERKE ST-JORIS-AAN-IJZER en Begrooting' den op- (VERVOLG) De begroeting voor het dienstjaar 1940 Fransche Zondaghessen. Op 20 dezer herbeginnen in de Ge meenteschool, te 9.30 uur, de Fransche Zondaglessen, toegankelijk voor alwie met de eerste beginselen van deze taal ver trouwd is. RANTSOENEERKAARTEN Binnenkort wordt overgegaan tot de verdeeling van nieuwe rantsoeneerkaar- ten. De belanghebbenden raadplegen dus de plakbrieven en worden verzocht enkel te komen zooals aangeduid op deze be richten. agent Vanloocke Prospei agent. Zijn jaarwedde vastgestela. 26. Wijziging wedde Stadsbouwmees- Vrijspraak Begin November 1940 werd Vanhoutte Maurice te St Joris aangehouden wegens onnoembare feiten. Na enkele weken werd hij in voorloopige vrijheid gesteld. Thans fieeft de Boetstraffelijke Recht bank van Veurne hem onschuldig bevon den en vrijgesproken. Negendaagsche Plechtigheid. De H. Georgius, martelaar, patroon der krijgslieden, sedert onheugelijke tijden in de parochiekerk van St-Joris (Nieuw- pcort) vereerd, wordt bijzonderlijk aan roepen tegen distel, zweren, zilte en an dere zeeren. Gedurende de negendaagsche plechtig heid, d.i. van 23 April tot 1 Mei, zal er dagelijks een Mis gezongen worden te 8 uur (statie-uur)Den Zondag, de eerste Mis te 8 uur en de Hoogmis te 10 uur; Vespers, Sermoen en Lof te 2.30 uur. Op Kermismaandag 28 April, geen Mis te 8 uur; te 9 uur Dienst voor de overleden parochianen en gesneuvelden. Na al de goddelijke diensten en op aan vraag wordt er .gezegend met de relikwie van den H. Georgius. Was, litaniën, medailles kan men in de kerk bekomen. Overlijden. Op Paschen is alhier overleden, land bouwer Emiel Reyns, oud-gemeenteraads- lid en óud-schepene. Hij had den ouder dom van 80 jaar bereikt. Dieven. Weerom werd gestolen bij nachte. Ter hofstede van Alberic Lamote en Michel Coghe werden talrijke hennen gestolen. Men gelooft dat hier een bende op gang is, die met auto’s den rijken voorraad op laadt en wegvoert. Burgerstand. Huwelijksafkondigingen. Valère Gry- monprez, v. Eemelgem, met Paula De Bruyne, v. Ingelmunster. Georges De Bruyne, v. Ingelmunster. met Emelia Rosseel. v. Emelgem. Gerard Vercruys- se. v. Izsgem, met Marie Vanhalewyn, v. Emelgem. Mooie daad. Door een Emelgemsche melkerijuitbater werden ongeveer 30 kgr. kaas verstrekt aan de behoeftigen. Al de ondersteunden kregen deze week 250 gram kaas, hetgeen natuurlijk zeer welkom was. Nieuwe weg. De goedkeuring is binnengekomen van het leggen van een nieuwen kiezelweg. op de grenslijn Ingelmunster-Emelgem. Draineering. Over het algemeen Iaat de draineering in onze gemeente veel te wenschen over, hetgeen natuurlijk zeer schadelijk is voor het bouwland en de wegen, zoodat zich een grondige verbetering opdringt. De Zalige Idesbald van der Gracht. ’t Was op 18 April 1167 dat Idesbald van der Gracht het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Zijn vroom en stich tend leven is niet onopgemerkt voorbij gegaan aan zijn kloosterlingen die hem een eervolle begraafplaats bezorgd heb ben. Zijn eerbiedwaardig lichaam werd namelijk in een looden kist ten grave gelegd, hetgene tegen de gewoonten was van ’t klooster ter Duinen Met den tijd vergaten de kloosterlin gen hun geliefden abt niet; de vereering welke ze hem toedroegen nam veeleer toe. In 1239 brachten zij de lijkkist over naar de kapittelzaal der nieuwgebouwde abdij. Bij deze gelegenheid werd ze een eerste maal geopnd en ’t mag wonder heeten: het lichaam vertoonde niet het minste bederf, maar verspreidde een wel- riekenden geur en dit 72 jaar na zijn dood. Van dan af vierde men jaarlijks op 18 April de gedachtenis van den Zaligen Idesbald. Deze viering zou nimmer ach terwege blijven en heeft thans nog elk jaar plaats. De heilige schat werd opnieuw aan de aarde toevertrouwd en bleef er gedu rende 384 jaar onaangeroerd rusten. In 1623 vonden de kloosterlingen Ter Dui nen verwoest terug. De abdij had zwaar geleden in de godsdienstige onlusten der 16" eeuw. Na opruiming der puinen ont blootte men de lijkkist en bracht ze over naar De Boogaarde, alwaar ze voor de tweede maal werd geopend. Nog was het lichaam geheel en ongeschonden bewaard. Dit was toen 456 jaar na zijn dood. Op 3 Mei 1627 werd de relikwie naar overgebracht, alwaar Ter Dui- taxé, de verkoopprijzen der electrische kracht, die sinds 1 Maart 1941 te Diks- muide worden toegepast, zich als volgt samenstellen Verkoopprijs per KWH. private ver lichting: 1,82 fr.; in dezen prijs is de re- geeringstaks begrepen voor een bedrag van 0.08 frank. Maximum-verkoopprijs per KWU. drijf kracht L.S.: 1,37 fr.; in dezen prijs is de regeeringstaks begrepen voor een bedrag van 0,059 frank. Burgerstand maand Maart Geboorten. Debreu Daniël, z. v. An- dré en Bertier Jeanne. Delva Simonna, d. v. Jeröme en Debeir Maria. Be- ckaert Roland, z. v. Daniël en Adriana Verleye. Overlijdens. Grossey Elodie, 76 J., wed. Delerue Carolus (Gesticht). Van- delannoote Sylvie, 95 j., wed. Nollet Isi- door (Gesticht). Deschodt Petrus, 66 j., ongehuwd (Gesticht). Syoen Elodie, 84 j., echtg. Huyghe Henri. Hovaere Cyrillus, 83 j., echtg. Ollevier Zenobie. Brand, Donderdagmorgen, omstreeks 9 uur, is brand uitgebroken bij een zekere Lecn- knegt, landbouwer, op de wijk de Koekuit. Dc vlammen namen spoedig een snelle uitbreiding en vonden gretig voedsfl In groots hoeveelheden stroo en leernen, zoodat de schuur en stallingen spoedig in een vlammenzee werden herschapen. Gelukkig had men over enkele dagen en kele putten met geroot vlas, die ;;ich in de schuur bevonden, eruit verwijdsrd, Ook heeft men een stapel aardappelen eruit kunnen weghalen; een hoeveelheid meststoffen zou in de vlammen omgeko men zijn. De dieren die zich in de stallingen be- vonden, konden gevrijwaard worden, Ds zolderingen dor stallingen waren van be ton. De schade is zeer aanzienlijk. De brandweer van Moorslede kwam zoo spoe. dig mogelijk ter plaatse en waren weldra het vuur meester. Alles is door verzeke ring gedekt. Dit alles gebeurde gedurende de afwe zigheid van den bewoner. De oorzaak van de ramp is onbekend. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Spriet Herman, z. v. Leo en Helena Ekelson (v. Langemark). Vanhille Antonius, z. v. Maurits en Augusta Vanbavinckhove, Tuinwijk 52. Fierens Maria, d. v. Andréas en Zulma Vanaverbeke (v. Werken). Caryn Paul, z. v. Achiel en Madeleine Debruyne, In- valiedenplein 7. Goemaere Emiel, z. v. Florent en Alice Stroom (v. Lamper- nisse). Gysel Suzanne, d. v. Hierony mus en Maria Swanckaert, Tuinwijk 40. Morael Georges, z. v. Michiel en Mar- gareta Vanlerberghe (v. Pervijze). Timperman Hugo, z. v. Josephus en Zoë Glorie (v. Woumen). Overlijdens. Ervinck Maria-Theresia, 74 j., wed. v. Duyver Emiel (overl. te Be- veren-bij-Roeselare). Esther Josephi- na, 77 j., echtg. v. Cyrille Blomme. VERKOOPPRIJS ELECTRICITEIT Er wordt ter kennis gebracht dat, in gevolge de verhooging der overdrachts- Hulp-Postkantoor. Het Bestuur der Posterijen heeft een verandering gebracht aan de kantoor uren. Vroeger werden alle postverrichtin- gen gedaan van 12.30 tot 13.15 uur. Nu echter is het kantoor open van 10.30 tot 11 uur. Van nu af zijn er drie postbus lichtingen, in plaats van één, namelijk te 10 uur, 14 uur en 17.45 uur. ’s Zondags echter is er maar één lichting: te 10 uur. Wat ook den toestand weer normaal maakt, dat. is dat wederom twee briefuit- deelingen plaats hebben. Schielijk overleden. ’s Nachts is alhier plots overleden: Van- dewijngaerde Henri, elektrieker. Niets liet die onverwachte dood voorzien, daar hij daags te voren nog naar Tielt gegaan was. Deze plotse dood is toe te schrijven aan een hartaderbreuk. Burgerstand. Geboorten. Laba ere Jeanne-Maria. d. v. Gerard en Degrendele Gerarda. Dob- bels Rachel-Antoinette, d. v. Gerard en Buyse Suzanna. Overlijden. Haezebrouck Henri, 73 echtg. van Ooghe Emma. Aangeslagen voedingswaren gestolen. Dezer dagen deden de kontroleurs een onderzoek bij de zeer talrijke reizigers die in de statie van St-Jozef te Hooglede, met den trein van 16.30 uur vertrokken. Peulvruchten, spek en eieren werden aangeslagen en de gansche buit, meer dan 100 kgr., werd in het magazijn van het station geborgen, tot den Maandag morgen. Groot echter was de verwonde ring toen de bevoegde diensten ’s morgens bemerkten dat het magazijn onengsbro- ken was, en de aangeslagen goederen ver dwenen waren. ’s Namiddags reeds was de gansche kon- trooldienst, bijgestaan door de Rijks wacht. ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Krijgsgevangenen. De laatste van onze krijgsgevangenen, Roels, is verleden week uit Duitschland teruggekeerd. Dat de jongen overgelukkig was, laat zich best begrijpen. Henri Clement opnieuw aan de slag. Zooals men weet, heeft Henri Clement deze Winter zijn brood verdient als steenovenwerker. Hij is echter niet van plan het rijwiel langer in den hoek te la ten staan, maar is reeds duchtig begin nen te oefenen. Ook dit jaar wil Henri lauweren oogsten. We wenschen hem het beste toe. Militaire verstrekkingen. De Burgemeester der Stad Izegem maakt bekend dat alle personen die offi cieren of soldaten ingekwartierd hebben, gebouwen, kantoren, garagen, enz., ten dienste van dc Duitsche Weermacht heb ben moeten stellen, of alle andere ver strekkingen geleverd hebben, de staten der uitbetaling, loopende van 1 Januari tot 31 Maart 1941, ten Stadhuize, bureel van bevolking, dringend moeten ingele verd worden. In de toekomst moeten alle staten maandelijks ingeleverd worden, en wel tusschen den 1" en den 5" van iedere maand, daar in het vervolg de uitbeta lingen per maand moeten geschieden. Te rekenen vanaf 1 April 1941, zijn tot het indienen van geleverde verstrekkin gen, nieuwe modellen voorzien, die ten Stadhuize, bureel van bevolking, moeten afgehaald worden. Teneinde het nazicht nopens de verstrekkingen te vergemakke lijken, wordt iedere persoon aangemaand, stipt en nauwgezet deze in te dienen. Valsche aangiften, die blijken uit een nader onderzoek, zullen aanleiding geven tot vervolging. Verdere kennisgeving nopens het bo venstaande zal aan de bevolking niet meer gedaan worden. Dat iedere persoon zich dus schikke naar bovenstaande bepalin gen en regelmatig alle maande, op de gestelde datums de staten indiene. Adj.-Kommissaris Vanneste op rust. Deze week is Adjunkt-Kommissarls Vanneste Jules op rust gegaan, na lange jaren dienst. De Politiebambte, die steeds de algemeene achting van oversten en onderdanen genoot, was altijd een plicht bewust politiebeambte. Tijdens zijn lange jaren dienst werd Heer Vanneste ver scheidene malen vereerd met ecreteekens. Aan den Heer Acljunkt-Kommissaris J. Vanneste wenschen we een lange en wel verdiende rust. Oudste inwoner overleden. Dezer dagen is de oudste inwoenste: der stad overleden, nl. de Wed. Gustaaf DeJanckere, geboren Mathilde Vantiom- mele en 98 jaar oud. Algemeen werd ge dacht dat de stad Izegem weldra binnen haar muren een eeuwelinge zou tellen, doch de Heer heeft er anders over be schikt en het oudje, dat tot nog tce flink te been was, is na een kortctcncüse ziekt: overleden. Een uitstekend plan. Zooals men weet zal men weldra een begin maken met de moderniseering van Kachtem, wat betreft het wegennet. De Heer Burgemeester wil nu ook. in ver- eeniging met den Burgemeester van Rce- selare, de baan van Roeselare naar Kach tem ’t Hooee, laten betonnecren. Dit plan verdient alleszins een ware aanbeveling. Van Roeselare uit zou men dan door de Spanjestraat en verder de Kachtemstraat en de verbindingsweg naar Kachtem ’t Hooge, een rechtstreehsche verbinding hebben met Emelgem en Ingelmunster ■Plaats. Tevens ware dit een goed middel om het soms te drukke verkeer over de baan Roeselare-Ingelmunster wat af te leiden. Voor Kachtem zou de verwezenlijking van dit plan zeker van de allergrootste beteekenis zijn, daar deze iets of wat af gelegen plaats in het grootverkeer zou opgenomen worden. Laten wi.1 honen, dat dit grootsche plan eens werkelijkheid moge worden. Waarschuwing. De inwoners der gemeente worden er op gewezen dat het verboden is beende ren en blikken doozen in de vuilnisbak ken te werpen. Ze dienen verzameld en in afzonderlijke bakken geplaatst te wor den. Wie in het bezit is van oude dag bladen, lompen, oud ijzer of koper, dient dit kenbaar te maken aan de gemeen te- overheid, die het regelmatig iedere maand zal doen afhalen. BEVEREN-bij-Roeselare Burgerstand. Geboorten. Snauwaert Machteld, d. v. Valère en Pierens Alice. Deforche Roland, z. v. Willy en Radde Julia. Depla Willy, z. v. Alidor en Boesbrouck Rosa. Overlijden. Baert Hendrik, wed. van Lodewyck Maria. Huwelijksafkondigingen. Cool Petrus, v. Lichtervelde, met D’Hondt Mariette, v. Beveren. Delarue Valère. v. Ardooie, met Hostens Paula, v. Beveren. Winterhulp en de Kinderen. Dat Winterhulp goed voor zijne kinde ren zorgt, werd hier nogmaals bewezen. De kinderen in de scholen ontvingen vanwege dit werk, elk een Paaschei, ter wijl de kleintjes bedeeld werden met man darijnen. Ook werd er gezorgd, dat ieder kind zijn paaschtoffee bekwam. Aan de Melkveehouders. De melkveehouders moeten zich bij hun aangewezen melkerij laten inschrijven. De onderrichtingen dienaangaande zullen hen ten gepasten tijde door de bevoegde melkerij worden gegeven. ter. De jaarwedde van den Stadsbouwmees ter wordt aan een nieuw onderzoek on derworpen en gewijzigd goedgekeurd met 10 stemmen en 1 onthouding. 27. Benoeming werk volkstuinen en verzameling afval. De Raad bespreekt de regeling van het werk der volkstuinen en de verzameling van den nijverheidsafval. 28. Aanstelling tijdelijk werkman brandweer en stadsdiensten. Uitgesteld tot een volgende zitting. 29. Wijziging wedde stadhuisbewaker. De wedde van den stadhuisbewaker wordt aan een nieuw onderzoek onder worpen en gewijzigd. 30. C.O.O. Benoeming Ontvanger. De benoeming van den Ontvanger der C.O.O. wordt niet goedgekeurd (5 stem men tegen 4 en 2 onthoudingen). 31. C.O.O. Wijziging wedde Se-' cretaris. De wijziging gebracht aan de wedde van den Secretaris der C.O.O. wordt niet goedgekeurd. 32. C.O.O. Wijziging wedde Ont vanger. De wijziging aangebracht aan de wedde van den Ontvanger der C.O.O. wordt niet goedgekeurd. 33. Aanstelling tijdelijke Politieagent. De Raad beslist, gezien de uitbreiding der ambtsbezigheden van het politie korps, een tijdelijken politieagent te be noemen. Een oproep zal hiervoor gedaan worden. De zitting wordt geheven. =3 Vandermeersch Julia, dienstmeid. Ver- halle Valeer, onderwijzer, met Ramboer Hilda, regentes te Lichtervelde. Brand. ’s Morgens om 7.45 uur werden de pom piers opgebeld daar er brand uitgebroken was in de vlaszwingelarij van Gruywaert, aan den Zilverberg. Toen ze ter plaatse kwamen, was het dak reeds ingevallen en moesten ze zich beperken met de smeu lende waar gansch van het vuur te ont zetten. Daar er redelijk veel vlas en afval opgestapeld was begon het telkens op nieuw, en er moest een wacht achterge laten worden, om verder onheil te voor komen. Het was dank aan de buren dat een a.anpalende vlasschuur van brand kon gevrijwaard worden. De eigenaar heeft hen daar ook dank voor gezegd. Woekeraars. Dc hulppolitie gaat voort met sluikhan delaars het leven zuur te maken. Er wer den er in de laatste dagen weer verschei dene bij de kraag gestekt. Tarwe van de allerfijnste hoedanigheid, boter, enz., wer den aan Winterhulp overgemaakt. De ondersteunden van Winterhulp zijn er weeral gaarne bij geweest. De Werkloosheid. Voor het oogenblik telt Rumbeke nog 130 wcrkloozen. Reeds heel wat werd er gedaan om. dit euvel te verhelpen. Een heelebosl zijn er reeds naar Duitschland vertrokken, terwijl anderen werk vonden in Rumbeke of in de omliggende gemeen ten. Over de gansche. gemeente worden de beken en grachten gereinigd, terwijl er ook een heeleboel handen noodig zijn, om het land te bewerken ten bate van Win terhulp. tegen 276 In 1939; waarvan 187 voor re kening van de fietsen en slechts 21 voor rekening van de auto’s. 124 Fietsers ver kozen den breeden weg boven de fiets- baan, 37 reden zonder licht, 4 zonder taksplaat, 5 zonder rem en 2 zonder bel, 9 verkozen met twee op één fiets te zit ten, 2 hielden hun stuur niet vast en 2 waren te lui en lieten zich trekken. 4 Autos reden zonder plaat, 3 reden te snel, 4 beletten het verkeer en 3 kenden hun reglement op het verkeer niet. 27 Zondigden tegen de gemeentelijke reglementen, tegen 115 in 1939; waarvan er 15 hun identiteitskaart niet in orde was en 6 vergaten' den taks voor hun hond te betalen. 63 Mispeuterden tegen de bijzondere wetten en algemeene reglementen. Daar van waren er 27 die de prijzen van hun eetwaren niet opgehangen hadden, waar onder slechts een beenhouwer; 11 liepen dronken, 11 vischten zonder toelatings bewijs, 12 waren te gedienstig en dolven op andermans grond. Om te eindigen was er maar een die een serenade, bracht bij maneschijn, twee die het goedkooper vonden hun vee op een andermans grond te laten loopen, 4 die vonden dat liet goed van hun ge- buur ei' te stevig uitzag en het poogden te vernielen, 3 die houden van schelden, slechts éen die een kwade lastertong heeft, en een die verkiest zijn kind niet regelmatig ter school te zenden. Zooals verleden jaar, werd geen enkel winkelier, boer of melkverkooper gestraft voor vervalsching van eetwaren. En daar het nu juist Paschen is, kan dit doorgaan voor ae algemeene Paasch- biecht van het kanton Nieuwpoort. AL KLAPPEN EN DOEN 4 In onze parochiale noodkerk bleef Paschen wat ze steeds was: een vredes- en vreugdefeest. De menschen hiel den dan ook even stipt, zoo niet stip ter dan vooi’ het oorlogsgebeuren hun Paschen. Meer dan duizend H. Commu nies werden op den Hoogdag zelf uitge reikt. Een stichtend voorbeeld gaven de visschers op Tweeden Paaschdag. De kustvisscherijcentrale van Nieuwpoort had er voor gezorgd dat de 9 ure-Mis zou opgedragen worden tot zielelafenis van de overleden visschers en tot bewaren Voor onheil van de visschers, die nu het doodsgevaar trotseeren op zee. Al de vis schers en hun vrouwen waren ter kerk gekomen en de offerande duurde dan ook heel lang. Het uitvaren der visschersvaartuigen geschiedt thans in groep van 12 eenhe den. De bevoegde Overheid onderzoekt thans de mogelijkheid, alle vaartuigen tegelijkertijd de visscherij te laten be drijven, onder eigen bewaking, t.t.z. dat een visschersvaartuig als bewakingsschip zal moeten dienst doen. De bewaking zal zich waarschijnlijk uitstrekken over een 12-tal visschersvaartuigen. Elk zal zijn beurt krijgen voor een week. Het schip, dat bijgevolg aangeduid wordt, zal dan verder zelf voor een tijd stip van twaalf weken de visscherij mo gen bedrijven. Het blijkt dat nog enkele bijzonderheden dienen geregeld. De visschers worden nogmaals er aan herinnerd zich stipt te houden aan de regeling betreffende de brandstofvoor- ziening. De schipper van elk vaartuig wordt persoonlijk verantwoordelijk ge steld voor de uitvoering der bestaande onderrichtingen, uitgaande van het Wa- terschoutambt. Op eiken Donderdag, voor 11 uur, die nen de brandstofboekjes neergelegd op het Waterschoutambt, Oostendestraat, tot nazicht van' de verbruikte hoeveel heden brandstof, zelfs n men nog over voldoende hoeveelheden beschikt. Het inleveren der boekjes kan ook ge schieden door bemiddeling van de Kust visscherijcentrale. Bij niet- nakomen van deze bepalingen stellen de visschers zich bloot, zonder voorafgaandelijke verwittiging, de ver gunningen ontzegd te worden tot het in schepen van brandstof. De grootste stipt heid wordt vereischt- in de opteekening van de verbruikte .hoeveelheden of den nog bestaanden voorraad. Nalatigheid kan volledige ontzegging van brandstof voor gevolg hebben. 4 Een stadsbeambte heeft recht op een dag vrijaf in de week om met vrouw en kinderen, ’t zij thuis, ’t zij cp wandel, enkele aangename uren door te brengen en den familiegeest in het huis aan te kweeken. Dit schijnt niet het geval te zijn met onze politieagenten; ze zijn met vijf in aantal en hebben nooit een dag verlof. De stad is toch zoo groot niet in oppervlakte en de bevolking zoo weerbar stig' niet aan wetten en reglementen dat met hulp van op den koop toe een korps gendarmen de noodige tucht in de stad niet kan heerschen. Op de Zondagen zou b.v. ook wel een agent op het bestendig bureel volstaan. Kan het Schepencollege daar geen paar mannen aanpassen? 4 Öp Zondag 20 April, te 14.30 uur, heeft een belangrijke ontmoeting plaats tusschen S.V. Nieuwpoort en S.V. Veurne. Dit belooft een partij van hoogstaand voetbal, zoodat alle voetballiefhebbers ér stevig zullen aan houden dezen wedstrijd bij te wonen. 4 Maandagmorgen vond de vrouw van Henri Seys, wonende in de Kokstraat, haar man o-pgehangen in zijn kamer. Waarschijnlijk was de man het slacht offer van zinsverbijstering. 4 Ten huize van den Heer L. Vanhille werd op Paaschavond een solo-slim ge speeld door Alidoor Vandooren, met elf klavers, waarvan een vierde van den aas, herten aas en herten zot. Medespelers waren: L. Vanhille. Sidonie Vandooren en Eugenie Hennebert. Hartelijk pro ficiat, Alidoor. BERICHT AAN HET PUBLIEK Wij vernemen met genoegen dat er zich een apothekersgezin gevestigd heeft in onze stad, Marktstraat Nr 29, alwaar zij een apotheek uitbaten. Wij zijn des te meer verheugd zulk nieuws aan onze stadsgenooten mede te deelen, daar het ons toelaat daaruit het tweevoudig be sluit te trekken: ten eerste, dat onze stad als rustig moet aanzien worden, want ware er groot oorlogsgevaar, zouden er zich geene groote gezinnen met kinderen komen vestigen; ten tweede dat onze stad meer en meer de belangstelling gaande maakt van velen, en zulks zeker, met ten onrechte. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN 23 MAART 1941. BURGERLIJKE STAND van 31 Maart tot 13 April 1941. Geboorten. Dutellie Raymond, z. Camiel en Vanhaverbeke Zoe, v. Wte’ gem. Vandenbroucke Rodrigue, z. v. Polydore en Weyts Suzanne, Bleeker- straat 90. Ackou Frangoise, d. v. Flo rent en Leqridan Fanny, leperstraat 124. Martens Thérèse, d. v. Germain en Pinnoy Marie-José, Rijselstraat 131. Vandermeersch Luc, z. v. Oscar en Van- damme Marie-Louise, Zonnestraat 38. Caveye Simonne, d. v. Hector en Laru- weere Madeleine, Moorselestraat 37. Minne Paul, z. v. Petrus en Dheedene Ivonna, v. Wevelgem. Braems Joris, z. v. Daniël en Naert Godelieve, Wahis- straat 101. -Wyseur Maria, d. v. Ray mond en Verhaegen Zoé, v. Wevelgem. Duthoy Werner, z. v. Gerard en Debuf Angela, v. Rekkem. Sterfgevallen. Duyver Maria, 74 j., wed. v. Vanderschelden Hector, School straat 2. Cardoen Henri, 65 j., echtg. v. Nollet Eudoxie, v. Geluwe. Defrancq Pieter, 79 j., wed. v. Vanderhaeghe Maria, Moeskroenstraat 2a. Deleu Maria, 63 j., wed. v. Ghesquière Juliaan, Bruggestraat 73. Malfait Leonia, 70 j., wed. v. De- grytere Hendrik, Koopwarenstraat 4. Burgerstand. Geboorten. Corneillie Blanca, d. v. Renaat en Sagaert Bertha. Loyson Jenny, d. v. Gustaaf en Noppe Maria. Overlijdens. Valcke Philomena, 85 j., wed. v. Vérmander Cyriel. Delbeeke An dreas, 8 j., z. v. Achiel en Desimpelaere Maria. Huwelijksafkondigingen. Provoost Achiel, aardewerker te Roeselare, met Aan de Landbouwers. Van heden af moeten de melkzegels op den 1” en 15" van iedere maand afgege ven worden ter melkerij van Ocstrooze- beke en niet meer in de plaatselijke bu- reelen van bevoorrading. Dat iedere be langhebbende er goed nota van neme. Burgerlijke stand. Geboorten. Tijtgat Elie, DojlstraaU Soenens Raphael, Krekelstraat. Heldenbergh Antoinette, Gentstraat. Claerhout Jacques, Steenovenstraat. Sterfgevallen. Devolder Maria, echtg. v. Holvoet Jules, Oliekouter. Vanlan- deghem Alex, Bruggestraat. Huwelijken. Dc Bruyne Georges met Rosseel Emelie. v. Emelgem. Uyten- hove Remi met Tant Margaretha. Van dermeersch Jerome met Vandeputte Paula. Pattijn Remi van St-Eloois- Winkel met Dewilde Martha. Dievenbende aan het werk. Sedert den laatsten tijd is de wijk Ginsthoek onveilig gemaakt door een die venbende. Omzeggens iederen nacht wer den er diefstallen gepleegd bij landbou wers en werden er hennen, hanen, konij nen, aardappelen, enz., gestolen. Niette genstaande de plaatselijke Rijkswacht een streng onderzoek ingesteld heeft, is men tot nu toe op het spoor van de die ven niet gekomen. Verleden week werd de laatste hennendiefstal gepleegd bij landbouwer Velghe; 27 hennen en een haan, hebbende een zeer groote waarde, vielen in handen van de roovers. Burgerlijke stand. Geboorten. Cannie Gabriel, z. v. Ju lien en Vannieüwenborg Maria. Roe ien Monique, d. v. Marcel en Ampe Alice. Willaert Antoon, z. v. Hector en Duy- vejonek Maria. Huwelijken. Maes Gerard met Beke Godelieve. Valcke Paula met Debruyne Ernest. Derammeiaere Maurice met Vermeulen Allee. Soenens André met Desplentere Laura. Wyckhüya Andvé met' Vantyghem Maria. Dejaeghere René met Coussens Germaine. Overlijdens. Buyck Febronie, 57 J. Vandewiele Jules, 62 j. Coussine Felix, 62 j. Vandenbussche Remi, 66 j. - Vanluchene Leonie, 66 j. Verbrugge Gustaaf, 75' j. Vandenberghe Georges, 35 j. Vanoverbeke Maria, 70 j. Diefstal Ten nadeele van Adiel Lioen, wonende Bruggestraat, werd gedurende den nacht binnengedrongen in de konijnenhokken en een drietal konijnen, buit gemaakt. hebbende een groote waarde. Klacht werd bij den Politiecommissaris ingediend. Ernstig gevailen. I Enkele wielrijders kwamen de helling van de wijk Hoogen Doorn afgereden. Op zeker oogenblik kreeg de koprijder een lokken voorband, waardoor hij ten val kwam. De andere wielrijders die op hem volgden werden in dien val meegesleept De gekwetste wielrijders noemen: Ger. Vandec. uit Roeselare en Gaston B. uit Rumbeke. De andere wielrijders kwamen er met een ontredderde fiets vanaf. Winterhulp. Verleden week deelde het plaatselijk Comité van Winterhulp aan de school gaande kinderen, mandarijnen uit. En ot ze welkom waren! Met de Paaschdagen werden de kin deren toffees ter hand gesteld. Door de Oudstrijders werd er op de gemeente een omhaling gedaan, die een goede opbrengst medebracht. Op 2* Paaschdag werd er ten voordeele van Winterhulp een kinemavertoonins gegeven in kinema Albert I. De bijval was groot en bracht een mooi somme tje op. VLEESCHBEDEELING Hoe het komt weten we niet, doch men vertelt ons dat in sommige beenhouwe rijen het vleesch steeds zoo vroeg uit verkocht is. FEEST WINTERHULP De opvoering van Leontientjedoor de kring De Ghesellen van den Spele bekwam een welverdienden bijval. De uitvoering liet ook niets te wenschen over, en zal dan ook een flinken stuiver in de kas van Winterhulp brengen. Best zoo! Het publiek echter moet nog veel lee- ren; zijn reakties waren soms averechts; wannqer er iets treurigs of pittigs voren- kwam, lachtte het. RIJWIELEN De wielrijders worden er nogmaals at tent op gemaakt dat het verboden is met twee nevens elkaar te rijden. Wanneer de fiets een licht draagt, dan dient licht en achterlicht volkomen in- orde te zijn. lllllllllllllffllIllllllllllllllllllllllllllllN als nieuw, te koop bij Voordeelige prijzen, ter trouwe met waarborg. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH MEID ERNSTIG GEVALLEN Marie Debruyne, in dienst bij den Heer Opsomer, wonende Kortrijkstraat alhier, was aan het werk. De vrouw stond op een stoel, die eerst op een tafel geplaatst stond. Op zeker oogenblik is de vrouw naar beneden gevallen en bleef roerloos liggen. Op het hulpgeroep kwamen de werkmeisjes toegesneld, die haar de eer ste zorgen toedienden. Zij werd ernstig gewond aan de beenen en zal langen tijd bedlegerig zijn. Haar toestand is gerust stellend. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN Vrijdgmiddag kwam de wielrijder D. Frans, wonende te Meulebeke, met zijn fiets door de Kortrijkstraat gereden. Ter hoogte van het College werd hij aange reden door een auto die uit de tegen overgestelde richting kwam aangebold. De wielrijder liep zware kenuzingen op over gansch het lichaam. De autogelei- der stopte echter niet en sloeg op de vlucht. De fiets van de aangeredene is buiten gebruik gesteld. Tegen wagen, gereden. Maandagavond, omstreeks 10 u., kwam de wielrijder Gerard Vanbiesbr., wonende te Kooiskamp, langs den steenweg naar Wing-ene gereden. Op zeker oogenbhk botste hij met geweld tegen een wagen die niet verlicht was. Hij viel loodzwaar ten gronde en was. ernstig gewond aan het hoofd en de beenen. Door de hulp van toegesnelde personen kon de onge lukkige persoon de eerste zorgen ont vangen. Eevoorradingsdienst. Het is in het grootste belang van de inwoners de volgende dagorde te kennen, die reeds in voege werd gebracht: Maan dag: inbrengen der zegels voor het op maken der machtigingen der winkeliers. Dinsdag: a) inbrengen der zegels voor het opmaken der machtigingen voor de winkeliers; b) slachtbewijzen. Woensdag: herbevoorrading voor textiel- en schoen waren. Donderdag: inbrengen der zegels voor het opmaken der machtigingen voor de winkeliers. Vrijdag: slachtbewijzen. Zaterdag: uitwisseling der machtigingen voor textiel- en lederwaren. Het bureel is iederen dag der week open van 9 tot 12 uur. Burgerstand. Geboorten. Deblaere Frits, z. v. Henri en Pozole Bertha. Verleye Ivette, d. v. Gaston en Haeghens Ivonne. Santens Irne, d. v. üsmar en Persijn Hilda. Geboorten. Gyselinck Margaretha, d. v. Andreas en Baert Martha. Vereen- ooghe Godelieve, d. v. Raymondus en De- puydt Margarita. Burgerstand. Geboorte. Vanysack-er Magdalena, d. v. Marcel en Pauwelyn Emma. Overlijdens. Verle Henri, 67 J., on gehuwd. Vermeulen Rudolf, 6 ra.. v. Louis en Bryon Lady. Winterhulp In den loop der maand Maart jl. wer den nog eenige persoonlijke en onper soonlijke giften in speciën aan het Plac.t- selijk Comité gedaan. Gedurende deze maanden werden 523 personen geholpen. Behoeftige gezinnen kregen brooden en kolen. De jongens en meisjes van de bewaar scholen kregen mandarijnen. Wat waren onze bengels tevreden! Het plaatselijk Comité zal binnenkort melk in de gemeentelijke scholen doen uitdeel en. Een Klokkengeschenk zal eerstdaags aan de schoolgaande jeugd uitgedeeld worden. Winterhulp werkt! In den Gemeenteraad. Wij vernemen dat de H.’ Porta, advo- kaat, katholiek volksvertegenwoordiger, de toelating heeft bekomen opnieuw te zetelen in den Oostendschen gemeente raad. Wij mogen er hier wel aan herin neren dat het de H. Porta is die, in 1938, de vervlaamsching van het bestuur van Oostende voorstond en verdedigde. Bij de laatste gemeenteverkiezingen, toen hij enkel de laatste plaats op een der lijsten wilde innemen, kwam hij niettegen staande deze laatste plaats aan den kop van alle de 128 kandidaten, en dat wel vooral ingevolge zijn jarenlangen taaien strijd tegen de klein-politieke ze den die toenmaals in den gemeenteraad heerschten. en 1941 van het sted-elijk Brandweerkorps wosdt goedgekeurd mev algemeene stem me^ 97Aanneming Arme Klaren (Lagere- cn Bewaarscholen). Het kontrakt, betreffende de aanne ming der Aanneembare Lagere- en Be waarscholen der Zusters Arme’ Klaren wordt besproken en goedgekeurd. 10. Grondverkoop. De Raad keurt volgende aanvragen tot grondaankoop goed: aan Dewaele Henri, 542,50 m2; Vandevelde Jules, 216,54 m2; Vandevelde Georges, 225,60 m2; Van- glabbeke Julien, 249,74 m2. Deze perceelen grenzen aan den eigen dom dezer personen, ten Oosten van de Coppietersstraat. 11. Goedkeuring vier voorloopige twaalfden. De Raad gaat over tot het toekennen van vier voorloopige twaalfden op de voorziene ontvangsten over het dienst jaar 1941, voor regeling der loopende uit gaven, in afwachting -dat de rekening van het dienstjaar goedgekeurd is. 12. Wijziging slachtrechten. Gezien de steeds stijgende onkosten in het slachthuis zullen de slachtrechten in volgende mate verhoogd worden: voor het slachten van a) paarden, ezels, muilezels, stieren, os sen, koeien en vaarzen: 15 fr.; b) kalveren en varkens: 5 fr.; c) schapen: 2,50 fr.; d) geiten, schapen, geitehlammeren en speenvarkens: 2,50 fr. 13. Bouwen arsenaal Brandweer. De Raad bespreekt' de mogelijkheid voor het oprichten van een brapdweer- arsenaal in de Schipstraat Er wordt be slist dit ontwerp aan een nader onder zoek te onderwerpen, nadat het aange vraagde brandweermateriaal aan de stad zal toegekend geweest zijn. 14. Openbare verkooping huizen Van- clichthovenstraat. De Raad beslist 7 werkmanswoningen openbaar tekoop te stellen. 15. Wijziging kredieten begrooting C.O.O. 1941. De Raad beslist de wijzigingen, aange bracht aan de begrooting der C.O.O. voor het dienstjaar 1941, te motiveeren en de begrooting' terug over te maken aan de C.O.O. 16. - Teekenscheol Rekening 1940. De Gemeenteraad onderzoekt de reke ning der Tcekenschool voor het school jaar 1938-1939 en het schooljaar 1939- 1940. De rekeningen worden goedgekeurd. De rekening over het schooljaar 1938- 1939 wordt als spoedeischend geval be handeld. 17. Teekenscheol Begrooting 1941. De begrooting der Teekenschool voor het schooljaar 1940-1941 wordt -goedge keurd met algemeenheid van stemmen. 18. Reinigingsdienst Tijdelijke schikkingen. De Raad bespreekt de tijdelijke schik kingen die zullen genomen worden om den stedelijken reinigingsdienst te ver zekeren. 19. Ruimingsdienst Wijziging ta rief. Dit punt van de dagorde wordt ver daagd tot een volgende zitting. 20. Herstellingswerken aan publieke schuilplaats in Ankerstraat. De Raad beslist over te gaan tot de openbare aanbesteding voor het herstel len der publieke schuilplaats in de An kerstraat. 21. Herbouwde Kerktoren. De Raad beslist aan te dringen bij den Heer Bouwmeester en den Heer Aanne mer, opdat de bouwwerken van den kerk toren onmiddellijk zouden aangevangen worden. 22. Besluit betreffende den vleesch- verkoop Mededeeling. Mededeeling wordt gegeven van een besluit betreffende den vleeschverkoop. 23. Mededeelingen. Lezing wordt gegeven van enkele uit treksels uit een schrijven van den Heer Gouverneur dd. 13-2-’41, betreffende de beteugeling van alle daden die kwetsend aanzien worden tegenover de Bezettende Overheid. Uitleg wordt gegeven betreffende de tusschenkomst van het Stadsbestuur voor het bevoorraden van de bevolking in aardappelen. Er blijkt uit den voorgelegden bundel en uit de inlichtingen verstrekt door het hoofd van den stedelijken bevoorradings- dienst, dat het Stadsbestuur niets onver let heeft gelaten om binnen de bestaande besluiten de bevoorrading te verzekeren. Indien dit niet is gelukt dan ligt het enkel aan oorzaken die vreemd zijn aan den wil van het Stadsbestuur. GEHEIME ZITTING; 24. Toekenning prijs Kinderliefde. De prijs van Kinderliefde voor het jaar 1940 wordt toegekend aan Mercy Jeanne. 25. Definitieve benoeming Politie agent Vanloocke. De Raad stelt d-en tijdelijken politie- -X xr--1— T,-,r aan tof. police- wordt eveneens Lacomte Joseph, tu j., w Marie, Volkslaan 300. Scheipc Anny, 5 m., Kunstenstraat 21. Vernraut Hen ri, 34 j., ongehuwd, Kongresstraat 57. Vanmarcke Charles, 88 j., wed. v. Beheyt Adeline, Moorselestraat 237. Mahieu Emelia, 66 j., wed. v. Debeuf Hector, v. Geluwe. Debaes Leonie. 67 j., echtg. V- Persyn Henri, Moeskroenstraat 103. Volckaert Romanie, 71 j., echtg. v. Cor- nillie Emilie, Moorselestraat 126. Ver hoeven Joannes, 63 j., echtg. v. Onselaere Maria, Hoogeweg 91. F'arey Maria, 37 j., echtg. v. Dezegher Silvère, v. Dadizele. Cuvelier Sidonie, 74 j., echtg. v» Ver- haege Adolphe, Vlamingenstraat 33. Immers Marie, 82 j., wed. v. Krawinkele Pierre, v. Toerkonje. lossent Esther, 08 j., wed. v. Rivenet Victor, v. Vieille- Eglise. Miss-elijn Julien, 72 j., echtg. v. Seynhaeve Theresia, leperstraat 133. Huwelijken. Clceren André, haar- kapper, en Deprez Marie, z. b„ b. v. Mee nen. Defuster Georges, sChrijnwerkers- gast, en Deroo Bertha, z. b., b. v. Meenen. Vandewalle Charles, steenkapper, en Defour Dina, weefster, b. v. Meenen. Beghein Theophile, bleeker, en Vanwol- leghem Godelieve, fabriekwerkster, b. V; Meenen. Snijers Francois, licenc'la»* in wiskunde, en Oombrugge Marie, z. i>-< b. v. Meenen. Andre Joseph, rijks- wachter v. Elsene, en Defrancq Simonfc (Zie vervolg 5* blad.) Verloren. Op de baan van Tielt naar Ingelmun ster werd een oorring, bestaande uit 8 diamanten en hebbende 'een zeer groote waarde, verloren. Goede belooning voor den eerlijken vinder. Inlichtingen te be komen in het Politiebureel. Verandering autobusdienst. Sedert 7 April werden de uren van de autobuslijn Tielt-Ingelmunster-Anzegem, door den Heer Verthé van Meulebeke als volgt veranderd: Vertrek Meulebeke naar Ingelmunster: 7.05, 10.15, 13.12, 16.13, 17.55 uur. Vertrek Meulebeke naar Tielt: 6.30, 9.15, 11.10, 13.45, 17.00, 20.05 uur. Voorloopig rijdt de autobus niet den Zondag. Deze uurregeling kan veranderd worden om de aansluiting der treinen te verzekeren. •Het Wit-Gele Kruis. Te Meulebeke werd overgegaan tot de stichting van dit heerlijk werk Het Wit-Gele Kruis Het werk zal. over twee gediplomeerde verpleegsters beschikken der Zusters van ’t Geloove: Zuster Mo nica en Zuster Bonifacia. Reeds werd een groote propaganda-avond op touw gezet jn de zaal van het klooster. Er werd een film afgerold en verders voerden er het woord: Dr Waermoes, provinciale voor zitter van het werk, en Kan. Dl- Jos. Brys. Het bestuur van het plaatselijk Wit- Gele Kruis steekt als volgt ineen: Me vrouw Henri Gcethals, voorzitster; Mevr. Marcel Vanderheeren, Mevr. Gerard Van- devijvere, Juffr. Irma Callens, Juffr. Ma ria Desmet, Juffr. Marguerite Lauwers, Juffr. Brigitte Sacrez, Juffr. Zulma Van- slambrouck: Bestuursleden; E. H. C. Scherpereel, Proost. Nadere bijzondere inlichtingen om aan te sluiten en zoo meer bij de bestuurs- ledeh te bekomen. ZOEKT G’IETS t’huren of te koopen, Zoekt g’ een meid, ’n plaats of wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden 'n Kleine «ZOEKER» in ons blad. Briefho.ofden, facturen, enveloppen in gewonen en kleur.druk. Adres en naamkaarten, rouwbrieven en gedachtenissen, plakbrieven wor den verzorgd uitgevoerd bij DE FUSTER-VAN LANDEGHEM Hulstplaats 10, TIELT. BURGERSTAND Huwelijksafkondigingen. Jeroom Vandendriessche, verversgast, met Maria Casteleyn, doorhaalster, b. v. Roeselare. Albert Feys, melkverkooper, met Maria Willemyns, naaister, b. v. Roeselare. Achiel Provoost, aardewerker v. Roeselare, met Julia Vander-mersch, dienstmeid v. Rumbeke. Hendrik Labeeuw, vlashan- delaar, met Eulalia Pottie, z. b., b. v. Roe selare. Huwelijk. Frans Degruytere, staal- bewerker te Roeselare, met Margareta Tanghe, naaister te Rumbeke. Geboorten. Erna Louagie, d. v. Mau rits en Maria Blondeel, Zilverberg C 47. Rika Croes, d. v. Gustaaf en Adronia Van Insberghe, Weststraat 65. Rita Grillet, d. v. Pascal en Gabrielle Dejon- ghe, Kattenstraat 43. Maria-Theresia Loncke, d. v. Willy en Maria Huyghe- baert, Meenenheirweg 39-2. Daniel 'Oost, z. v. Michiel en Augusta Bylo., v. Lichtervelde. Wilfried Mandeville, z. v. Albert en Paula De Duytsehe, v. Staden. Magda Callebert, d. v. Honoré en Ivon na Eeckhout, Batavialaan 54. Jenny Dewaeghemaeker, d. v. Kamiel en Ivonna Degryse, Weststraat 1. Rogier Demol, z. v. Hendrik en Ivonna Quaeghebeur, Herenthalslaan 41. Walter Claus, z. v. Frans en Magdalena Bouckaert, Mandel- laan. Erna Vanhaverbeke, d. v. Rafaël en Rachel Verhelst, Bokkerstraat 12. Willy Depla, z. v. Alidoor en Rosa Bies- brouck, v. Beveren-Roeselare. Overlijdens. Emiel Speybrouck, 74 J., wever, ongeh., Groenestraat 167. Vale ria Sioen, 80 j., wed. v. Petrus Bagein, Landbouwstraat 16. Nelly Degryse, 2 m., d. v. Achiel en Anna Bostyn, v. Rum beke. Victorina Vandenbussche, 65 j., wed. v. Alfons Vermeulen, Lierstraat 26. Hendrik Demeulenaere, 5 m., z. v. Al fons en Adriana Deceuninck, Gieterij- straat. Maria Berteloot, 1 j.. d. v. Ho noré en Margareta Vanheerswynghels, Vredestraat 9. Maria Pillaert, 64 j., wed. v.Juul Deceuninck, echtg. v. Ca miel Deryckere, Noteboomstraat 7. GEMEENTERAADSZITTING Op Dinsdag 15 April kwam de gemeen teraad bijeen, tot de bespreking der vol gende punten: 1) Proces-verbaal onderzoek der stads kas 1" kwartaal 1941. 2) Grondvergunningen op de stedelijke begraafplaats. 3) Rekening 1940 Kerkfabriek van St- Michiel. 4) Rekening 1940 Kerkfabriek van H. Henricus te Rumbeke. 5) Advies over de gifte grond voor het bouwen kerk H. Jozefparochie. 6) Oncentiemen Cedelbelastingen. 1941. 7) Belasting wedden, loonen en pen sioenen 1941. 8) Belasting personeel en motoren. 9) Verhoogen kredietopening 1941 bij het Gemeentekrediet. DE WEKELIJKSCHE MARKT Velen zullen wel gedacht hebben, dat met den oorlog ook de wekelijksche Dins- dagmarkt wel zou gedaan hebben. Deze zwartkijkers zijn, echter bedrogen uitge komen. Hun voorspellingen zijn geheel mis uittgevallen, en het mag gezegd wor den, dat zelfs de grootste optimisten ver wonderd zijn over het groote succes dat de wekelijksche Dinsdagmarkt in Roese lare kent. Vooreerst hebben we de eigenlijke markt. Natuurlijk is het veel minder dan Vroeger. Nauwelijks de helft van de plaats is bedekt. Maar de huidige tijdsomstan digheden in acht genomen, mag men over dit resultaat toch nog tevreden zijn. Ook de zwijnenmarkt bestaat nog al tijd, en het mag gezegd worden, daf de belangstelling oók hier zeer groot is, en de kooplust zeer opvalt. En tot slot hebben we dan nog de zoo genaamde Chicoreimarktdie ’s na- middags in de feestzaal De Beursge houden wordt. Ook hier valt op te mer ken, dat de handel nog niet dood is. want nog altijd komen de boeren en handelaars hier samen om hun zaken af te handelen. DE BRANDKRAANTJES Sedert de waterleiding in stad aange legd werd, werden overal brandkraantjes geplaatst, waaruit de brandweer, in geval van nood, water kan putten. Overal waar zich nu zoo'n kraantje bevind werd een emailplaatje geplaatst, waarop zich een groote mode B bevond. Nu valt er cp te merken, dat sommige van die plaatjes on geheimzinnige wijze afvallen of verdwijnen. ’t Is te hopen dat degenen die er hun plezier in vinden deze plaatjes te verwij deren. spoedig met hun bezigheid uit scheiden. WINTERHULP Verleden Zondag, met Paschen, hebben we weer een staaltje gehad, van de Wifi- terhulpwerking in Roeselare. Reeds van ’s morgens vroeg liepen de Winterhulp-propagandisten met een col- lecte-bus rond m de voornaamste deelen van stad. Alle voorbijgangers werden aangespro ken, opdat zij hun nederige penning ten bate van Winterhulp zouden storten. We hopen dat de propagandisten een flinke som rondgehaald hebben. Maandag, op 2" Paaschdag, had er op het terrein van S. K. Roeselare, een voet balmatch plaats tusschen Z. H. D. en Stadspersoneel. De opbrengst kwam ook ten goede aan Winterhulp, zoodat het zoo goed als zeker is. dat de Winterhulpskas nu weer een beetje gevuld is. HET WITVERVEN DER STRAATHOEKEN De mannen van den Z. H. D. zijn weer duchtig bezig met de hoeken der straten in een nieuw kleedje te steken. In het begin van den Winter werd het zelfde gedaan, en het droeg overal de goedkeuring van de bevolking v.-eg. Natuurlijk was door de afslijting en de regen het meeste witsel weeral verdwe nen. zoodat men het noodig geoordeeld heeft ze in een nieuw kleedje te steken. We kunnen niet anders dan deze daad aan te prijzen, want hierdoor wofc'en ’s avonds veel ongelukken vermeden. DE VLEESCHBEDEELING Met de vlceschbedeeling gaaat het nu weeral Veel beter. Sedert verleden week wordfn de vleeschkaarten weer geëlscht, zoodat het vleesch dat voor Roeselare be stemd is, aan de Roeselaarsche burgers ten goede komt. Men heeft ook met vol doening bemerkt, dat de beenhouwers niet eerder mogen bestellen dan de Zaterdag; hierdoor zijn de huismoeders in staat ge steld ’s Zondags vleesch op te dienen, iets wat vroeger dikwijls niet mogelijk was. Tegenwoordig de Heeren: Dr André Van Damme. Burgemeester-Voorzitter; Gaelens Cyriel en Symoens Edward, Schepenen;- Huyghebaert Jules, Houve- naghel Lodewijk, Steyaert Valère, Dubuy August, Brast Maurice, Gheeraert Flori- bert. Sabbe Oscar, Philippart Marcel, Raadsleden; Van Hecke Hubert, Stads secretaris. De Voorzitter verklaart de zitting ge opend. Het verslag der vorige zitting zitting wordt goedgekeurd. 1. C.O.O. Aanstelling lid Mede deeling. Mededeeling wordt gegeven van de aanstelling van den Heer Odiel Dekeyser tot lid van de ste-delijke C.O.O., daartoe benoemd bij besluit van de Bestendige Deputatie dd. 8-ll-’4O, tot plaatsvervan ger van den Heer Vanderzande Remi, af tredend. 2. C.O.O. Jaarverslag. Mededeeling wordt gegeven aan Gemeenteraad van het jaarverslag, gesteld door de C.O.O. 3. C.O.O. Rasonderzoek. Lszing wordt gegeven van het proces verbaal van Rasonderzoek door de C.O.O. op 31-12-1940. Dit Rasonderzoek wordt goedgekeurd met 6 stemmen en 4onthoudingen (Ghee raert, Braet, Steyaert en Huyghebaert). 4. Concessies ten kerkhove. Volgende concessies ten kerkhove wor den verleend: Wed. Hoornaert-Vanparys, 2.53 m2 boven de begraafplaats van haar man: Vantroyen Joseph, 2,50 m2 boven ’t graf zijner vrouw. 5. Statuut Bestuurder Slachthuis. Lezing wordt gegeven van het ontwerp voc: een statuut voor het ambt van tij- dclijken bestuurder van het stedelijk slachthui; Dit statuut wordt goedgekeurd met al- g:,.ie?.ie stemmen. C. Statuut tijdelijke politieagenten. -et statuut voor de plaats van tijds lij e politieagenten wordt goedgekeurd. Brandweerkorps Rekening 1939. rekening, ingediend door het Brand- w-J-'kcrps ever 11'33 wordt onderzocht en gcedgskeurd. Do rekening over het dienstjaar 1940 zal op een a.s. zitting besproken worden. D: rekening voor 1939 wordt als spoed- ei: '.:ond geval besproken. D Brandweerkorps Burgerlijke stand. Geboorten.Belaen Aurel, z. v. Ju lien en Maria Demeyre. Buddaert Frida, d. v. Alfons en Alice Pozolo. Sap Rita, d. v. Cyriel en Maria Dedeyne. Debruyne Wilfried, z. v. Gerard en Ivon ne Pieters. Huwelijken. Braeckeveldt Gentiel v. Hertsberge, met Delameilleure Jeanne. Meuleman Maurice v. Waardamme, met Delameilleure Margariete. Spriet Va leer v. Tielt, met Duyvejonck Rachel. Thyloot Juliaan v. Koksijde, met Gou- try Irnelda. Dierkens Albert v. Rud- dervoorde, met Decloedt Palma v. Zwe- vezel-e. Vanlerberghe Maurice v. Win- gene, met Vanhecke Lucrese v. St-Mi- chiels. Demeyere Adelin v. Wingene, met Decroos Denise v. Oostvleteren. Sterfgevallen. Platteeuw Charles, 76 j. Persijn Amanda, 3 m. Deblaere Walter. 3 m. Poelvoorde Joannes, 61 j. Verhoye Maria, 41 j. Dric-jarig kind erg verbrand. ’s Avonds had de echtgenoote van Remi Allaert, wonende alhier, een emmer met kokend water op den grond geplaatst. Het 3-jarig dochtertje speelde er rond heen, toen het plots dooi- een verkeerde beweging in den emmer kokend water viel. De moeder snelde ter hulp en hielp het uit zijn neteligen toestand. Het kind was ernstig verbrand over gansch het li chaam, uitgezonderd het aangezicht. Het lijdt aan de vreeselijkste pijnen. Een bij geroepen geneesheer diende het de eerste zorgen toe. De toestand is zorgwekkend. Voerman ernstig gewond. De paardengeleider Richard Geiregat, wonende te Ruiselede, kwam met zijn gespan langs -den grintweg naar Eegem gereden. Door een voorbijsnorrende auto sloeg het paard op hol en werd de voer man op den grond geslingerd. Hij liep ernstige verwondingen op aan het aan gezicht en werd tevens den linkerschou der ontwricht. Benoemingen. Tijdens de gemeenteraadszitting van Goeden Vrijdag werden niet minder dan vier nieuwe gemeentelijke bedienden be noemd. Maurice Deboeck en Julien Dan- neels kregen hun definitieve benoeming en Maurice Uytenhove en Michel Van Cauwenberghe werden tot tijdelijke be dienden aangesteld. Aan alle vier: proficiat 1 De laatste krijgsgevangenen. Op Goeden Vrijdag zijn de laatste vier krijgsgevangenen onzer gemeente weer thuisgekomen. Het zijn: Willy Devooght, Gerard Steelandt, M. Yde en A. Trat- saert. Dat waren de beste en de grootste Paascheieren! Ook aan deze vier dorps- genooten zeggen we diepgemeend: welge komen en proficiat! EEGEM DE POPT»riI?yGE?ïAAR van 19-4-41. 4° BI. Inen» zich nu gevestigd bad. Van dan af nam de vereer,ng van oen Gelukzaligeng Idesbald groote uitbreiding. Menigvuldig' S zijn de gunsten en genezingen aan zijn voorspraak toegeschreven. Bij de honderdste verjaring van haar verblijf te Brugge werd de lijkkist een eerste maal opnieuw geopend en sedert dien nog enkele malen. Men vond het vleesch verteerd, doch nooit werd de min ste onaangename gem- verspreid. Bij de laatste opening 47 jaar gele den trof men het gebeente nog gaaf en geheel. Uit het verslag over het che misch onderzoek aan de Üniversiteit te Leuven vernemen we dat er nog overblijf selen waren van ingenomen spijs die niet verteerd was. Het gebeente werd met zilverdraad ge naaid op een zijden praalbed en opnieuw geborgen in de oorspronkelijke looden kist. Ze is thans 774 jaar oud. Gedurende de noveen die gehouden wordt in de Pot- terie te Brugge, wordt de relikwie van den Gelukzaligen Idesbald midden de kerk opgesteld ter vereering aan de be- devaart-gangers die daar niet minder talrijk zijn dan te Koksijde aan het ne derig kapelletje in de duinen. Bedevaart naar Baldjeskruis. Dit jaar zal de bedevaart naar ’t ka pelletje in de duinen, door de huidige tijdsomstandigheden, niet openbaar kun nen doorgaan. De devotie tot Idesbaldus zal echter een privaat karakter hebben dit jaar. Bijgevolg zal er geen bedevaart- stoet gevormd worden. We noodigen ech ter de bedevaarders uit, om afzonderlijk met de huisgenooten naar ’t kapelletje te gaan, op Maandag a.s., 21 dezer, om daar omstreeks 3 uur aan te komen. Ter plaatse zal op dit uur de zegen gegeven worden met de relikwie van den Heilige. SwMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniffliiin Geboorten. Dutellie Raymond, z. v. Camiel en Vanhaverbeke Zoé, v. Wevel gem. Vandenbroucke Rodrigue, z. Polydore en Weyts Suzanne, Bleeks. rent en Leqridan Fanny, leperstraat 124. Martens Thérèse, d, v. Germair

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4