Uit ’t Diksmuidsche I Uit I Uit *t Tieltsche Z. E. P. VINCENT LEBBE (1877-1940) I Uiï DïKSMUIDE IN ENKELE REGELS UIT NIEUWPOORT UIT TIELT DRUKWERK: OKKASIEPIANOS DE PCPERINGENAAR MERKEM iiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiinuinirara^ .Biiiiiimminiiib^ i giiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiiiiiiiiiiiiimiiin’iimm»^ OOIGEM IBBBBBDBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB EESEN WIELSBEKE OESELGEM MEULEBEKE PITTEM le Vervier§ oiide^ebi'achj Cll QIU KOKSIJDE OOSTDUINKERKE OBBIBiEBBaBRaBBBaBHBBBKEHaaBI KINDJE IN KOKEND WATER GEVALLEN TE NEERPELT laBisBaasBaBaBBaBExaasssBizai «3S en vcof lEiïiiïl In de vreeselijkste pijnen bezweken. Het tweejarig kindje van de echtelin gen B., wonende op de wijk Broeseinde, te Neerpelt, viel jammerlijk in een ketel kokend water en liep zware brandwan den op. Spijts de beste zorgen is het wichtje aan de opgeloopen verwondingen bezweken. iwilfflimiMil» CHINEESCHESTUDENTEN OP ONZE COLLEGES En juist op dit oogenblik ontstaan - za «s v*x 1 A„i r* i v I 'hm a a.'nh n In r* tri hbo- Iconen» (VERVOLG) en wor- er in Frankrijk al 1Ó in Belgie. De nog Pater Lebbe sprekend met Chinees op ronde met zijn ezeltje. flililIlilllllMUMM MlIMffllllKim»^ hoek van het kerkhof een briefje van 2 R. Mark gevonden. De eerlijke vinder bracht het naar het Politiebureel over, waar het ter beschikking gehouden wordt van den eigenaar. Kinderen van den buiten. Deze week kwamen er te Meulebeke, 11 stadsmeisjes aan uit Oostende, die be geleid waren door een V. K. B. J. uit deze stad. De stadsmuschj.es werden naar hun ne pleegouders overgebracht, die ze met groote vreugde aanvaarden. Naar we kon den vernemen zouden er nog stadskinde ren op onze gemeente aankomen. Briefhoofden, facturen, enveloppen in gewonen en kleurdruk. Adres en naamkaarten, rouwbrieven gedachtenissen, plakbrieven den verzorgd uitgevoerd bij W’ DE FUSTER-VAN LANDEGHEM Huktplaats 10, TIELT. Door auto gevat. De genaamde Jan Vandersteen, 58 jaar oud, afkomstig van Vorst-bij-Brussel, bevond zich Zaterdag per fiets op de baan te Eesen. Hoe het nu juist kwam zal het onderzoek dienen uit te wijzen, doch hij werd gevat door een auto en zwaar ten gronde geslingerd. Na ter plaats verzorgd Ee zijn geweest, werd hij naar het O. L. Vrouw Hospitaal te leper overgebracht. Hij had verschillende gapende hoofdwon den opgeloopen. Paard op hol Zondag 11. werd de anders zoo rustige en vreedzame wijk Lughemplots in rep en roer gezet, doordat het paard van Heer F. W. het hazenpad gekozen had. Verschrikte moeders snakten rap hun kinders bij de hand, want het paard kwam in een snel tempo aangedraafd. De eigenaar van het paard, die juist van de smis kwam, probeerde het dier te pak ken, doch zijn poging mislukte. De koene, maar dappere Andre L... kon een eindje verder het vluchtende dier vangen, en tot staan brengen. Gelukkiglijk kwamen allen er met den schrik vanaf. Burgerlijke Stand. Geboorten. Herman Coopman, z. v. Michel en Stevens Clothilde. Coussens Willy, z. v. Maurice en Decaluwe Maria. Nuyttens Frans, z. v. Remi en Lam brecht Maria. Huwelijken. Spiessens Julien, ajus- teur v. Tielt, met Kints Maria, huishoud ster v. Ooigem. Tack André, vlasser v. Hulste, met Nuyttens Maria, huishoudster v. Ooigem. En juist op dit oogenblik ontstaan er nieuwe problemen. Chineesche heiden- sclie studenten zuilen naar Europa ver trekken om daar hun studies te 'maken, want sinds de Republiek is uitgeroepen, ontwaakt cr een nieuw leven in China. Reeds zijn er (luizende studenten naar Amerika vertrokken, om echter terug te keeren als volslagen vijanden van de Ka tholieke Kerk. Hef is dus van ’t hoogste belang dat de studenten die nu naar Europa zullen gaan, een juiste kijk krij gen op Gods Kerk, zoodat zij cr niet meer vijandig tegenover zullen staan. Men moet hen probceren te bekeeren, want Verkeersongeval. Frans Delmotte, uit Harelbeke, kwam met zijn fiets uit de richting van Wak ken gereden. Gekomen op de wijk Den Driesbij het oversteken der groote baan Ingelmunster-Waregem, kwam hij in bot sing met een andere wielrijder, zekere D. Norbert, uit Sint-Baafs-Vijve. Beide wielrijders ploften ten gronde. Delmotte was er het ergst aan toe en bekwam erge kwetsuren aan armen en beenen; hij klaagde ook over inwendige pijnen. Zijn makker kwam er met den schrik vanaf. Plechtige Eeremis. Donderdag was Wielsbeke in feest ter gelegenheid der Plechtige Eeremis die zou worden opgedragen aoor Eerw. Heer Medard Lamorecht, zoon van Honoré Lambrecht en wonende op de Dorpplaats. Van 10.30 uur stonds reeds een groote menigte in en aan de kerk cm de nieuwe leviet bij zijn aankomst te kunnen be groeten. Om 10.45 uur kwam deze aan, vergezeld van ouders, familieleden, Eerw. Heer Pastoor en nog menige priesters. Te 11 uur besteeg de nieuwgewijde het al taar en begon plechtig zijn Eeremis. Spijts deze moest doorgaan m de nood kerk, was ze nochtans mooi en stemmig geschikt, in één woord: in stille feesttooi, ïn de rede gehouden tot de aanwezigen, werd uiteengezet wat het beteekenen wil het woord priesteren wat geluk en zegen het is voor de ouders en familie een in hun midden te mogen hebben. Na de plechtigheid werden de genoodigden op een disch ontvangen, in gezellig sa menzijn. We wenschen den nieuwen herder en priester van harte geluk en een vrucht baar apostolaat. Brand. Dinsdag, bij valavond, ontstond plots brand in een gaoouw, palend aan het woonnuis van Kemi v andendriessche, klompenmaker, en woonachtig in de Brugstraat. De pompiers van Wingene waren spoedig ter plaats en weldra wa ren ze het vuur meester. De oorzaak van dezen brand zou te wijten zijn aan een gebarsten eternitbuis, cue voor schouw in het achterhok dienst deed. Bliksemsnel had zich het vuur aan een massa hout medegedeeld. Gelukkig is de brandschade niet zeer aanzienlijk. Winterhulp. Dit organisme van naastenliefde en hulpbetoon zet te Wingene zijn werking onverminderd voort. Drie keer per weeK wordt er circa 350 liter soep aan een 150-tal ondersteunde gezinnen besteld. Met ingang van 28 April is de soep niet meer verplichtend en werden de kleine rantsoenen van 1/2 1. op 3/4 1. gebracht. De tarieven moesten echter verhoogd en wel tot 0,50 fr. per rantsoen in 1” kate- gorie en tot 1 fr. per rantsoen in tweede. Vanaf 1 Mei en tot nader order zullen geen kolenbons meer afgeleverd worden. Een volgende uitdeeiing van kolen zal echter binnenkort nog eens plaats heb ben, daar er andermaal 10.000 kgr. kolen voor Winterhulp-Wingene, te Tielt zijn toegekomen. Melk wordt nog regelmatig lederen dag aan de leden bezorgd, en of deze gewaardeerd wordt! IBBBBBBfflQBBBBaBBBBBBaSflBBaBB AL KLAPPEN EN DOEN 4 Wie een aanplakbrief leest moet goed toekijken; het bericht als zou er geen bij zonder paspoort noodig zijn om naar Frankrijk (Pas-de-Calais en Nord) te rei zen, wil niet zeggen dat wie in het sper gebied woont, in Frankrijk mag uit- en inloopen als een konijn. De sonderaus- weiss blijft van kracht -voor de sperge- biedbewoners, ’t is gelijk waar die perso nen naar toe reizen. 4 Herbergiers en druppelstekkers moe ten op hun tellen passen, de aleoholwet zal terug streng toegepast worden, gezien velen na wat veel borrelen hun mondje voorbijpraten, of niet meer weten hoe Iaat het is. Iedere week loopen er zoo te gen de lantaarn. 4 Wie om zijn rantsoenzegels gaat en geen voorraad aardappelen in huis heeft voor de komende drie maanden moet te rug een verklaring vragen aan zijn win ket en die onderteekenen en om zijn aardappelzegels gaan aan winket nr 1, bovenzaal. Dit geldt ook voor degenen die vroeger reeds zulk een verklaring teeken- den, ze moeten dus terug een verklaring aanvragen aan hun winket, gelijkvloers. 4 Wie op de vastgestelde dagen ver waarloosd heeft zich te laten inschrijven voor boter bij een der opgegeven winke liers zal het zonder boter moeten doen gedurende de maand Mei. Willen ze in aanmerking komen voor hun boter in de maand Juni dan dienen zij zich te laten inschrijven op het ravitailleeringsbureau vóór 20 Mei. 4 De personen die zoo voorziende ge weest zijn of het geluk hadden een are aardappelen per persoon bij een of ande ren landbouwer te bemachtigen, moeten het geteekend contrakt indienen op het secretariaat van de gemeente waar de landbouwer woont. A De inwoners worden aangemaand, gezien de kleederkaart eerstdaags in voe ge komt (waarschijnlijk op 15 Mei) zoo weinig mogelijk en alleen in dringende en noodzakelijke gevallen, machtigingen tot verkrijgen van textielproducten af te halen op het ravitailleeringsbureau. De aanvraag is steeds strikt persoonlijk voor ieder gezin; het is dus streng verboden Iets aan te vragen vcor leden vreemd aan het gezin. 4 Een blijde tijding brengt U het Da- Vidsfonds. Voor 20 fr. te storten op post- checkrekening Nr 408868 Davidsfonds Nieuwpoort, krijgt ge vier prachtboeken, rijk geïllustreerd, thuis en in eigendom. Die boeken kunt ge kiezen uit zeven boe ken waaronder een reisbeschrijving, een boek met kerstvertellingen en vijf ro mans. Ge' kunt ook uw naam opgeven aan Leo Vanhille, Duinkerkestraat, 20, Nieuwpoort en hij wipt bij U aan huis om uw keus te laten doen. Het Davidsfonds afdeeling Nieuwpoort verloor tientallen leden door verhuis of erge teistering maar won er twintigtallen bij. Waarom zijt gij niet bij deze laatsten? 4 Eerwaarde Heer Struyve, onze stads genoot. die als onderpastor dienst deed op Sint-Maartensparochie te Kortrijk, is tot pastor benoemd van de nieuwe paro chie Sint-Elisabeth te Kortrijk. 4 Onze «Westhoek», omvattend de ge meenten langs de kust, moeten volgens bevel van het Commissariaat-Generaal van Wederopbouw, verschenen in het •■Staatsblad» van 18 April, een gemeente lijk of gewestelijkt aanlegplan van bouw indienen; dit om alle bouw in ’t wilde weg te voorkomen. De gemeenten van den Westhoek, die daarin begrepen zijn, zijn Nieuwpoort, Lombardsijae. Oostduinker- ke, Booitshoeke, ’Wulpen, Koksijde, Veur ne, Adinkerke, De Panne, Steenkerke, Bulskamp, De Moeren, Wulveringem en Houtem. Onze kunstenaars en bijzonder onze bouwmeesters van cl" i Westhoek zullen werk op de plank Iw-oben en hun artistieke aanleg kunnen botvieren. van 3-5-41. 4’ Dl. jqtww Klacht werd eveneens neergelegd bij de Politiekommissaris. Gevonden. Vincent Lebbe was één met zijn Chi- neezen en verdedigde met zijn krant hun belangen, al moest hij daarvoor tegen de Consul optreden. De strijd was hevig. Zoo hevig dat Mgr Dumond hem wegens zijn verzwakte gezondheid voorloopig naar ’t naburig diocees Cheng-Feng-Fu verplaatst waar hij drie maanden zal ver blijven. Hij gehoorzaamt dapper, of schoon hij daarmee zijn missiewerk in Tiert-sin in duigen ziet vallen, want de Chincezen zijn er nu meer van overtuigd dat de Missie in dienst staat van een vreemde mogendheid,, want Laosikai wordt aangesloten bij de Fransche Con cessie. Maar daarmee is de zaak niet geëin digd. Pater Cotta zet de strijd voort, al is 't ‘n beetje hardhandig. Van alle kan ten wordt cr op aangedrongen om Vin cent Lebbe terug te laten komen. Er breekt zelfs een opstand uit in de Fran sche Concessie. De Consul en Mgr Du mond zien geen andere uitweg meer dan hem terug te roepen. Hij, de vroegere Pro-Vicaris van Tient sin, wordt nu tot onderpastoor, benoemd bij t n jeugdin missionaris ergens in 't Zui van ’t Vicariaat. Op zijn heenreis daar naar toe, moet hij echter met de trein zijn stad Tient-sin passeerên. Mon- seignciir heeft hem verboden ’1 station te verlaten. Maar Christenen en heidenen van ie stad, die allen met hem sympa- thiseeren zijn al op de hoogte gebracht door een werkman die hem herkend heef'. Van alle kanten komt ’t volk toc- gestr »omd. De politie probeert tever- gee.'- de massa tegen te houden. Vincent I.eb- weigert de stad in te gaan, maar Zegeluxtdeeling. Op Maandag, van 2 tot 5 uur: Plaats; Dinsdag, van 2 tot 5 uur: Galgenhoek en Ponthoek; Woensdag, van 2 tot 5 uur: de andere hoeken zooals gewoonlijk, I gfflffliiiii» iK-jmatwri I >t Roeselaarsche .1 MMHIimilllNIIHlM UIT ROESELARE BURGERLIJKEN STAND van 24 April tot 1 Mei 1941. Huwelijksafkondigingen. Robert Wtn- ne, bediende te Roeselare, met Marietta Vandecaveye, z. b. te Kortrijk. Gerard Declerck, bedrijMeider te Staden, met Irène Haesebrouck, naaister te Roes. Petrus Leenknegt, metserdiener, met Ju lia Bonte, spinster, b. te Roes. Gustaaf Vancoillie, koopman te Beveren-Roes., met Margaret Hoornaert, z. b. te Roes. Leonard Van Rompuy, eerste wachtmees ter der rijkswacht te Antwerpen, met Go- delieva Geldof, winkeldochter te Roes. Andreas Desmedt, lasser, met Berthe Ronsc, jutesninster, b. te Roes. Jeroom Sareyn, burêclbediende, met Alice Van- steenkiste. bureelbediende, b. te Roes. Huwelijken. Albert Feys, melkverkoo. per, met Marie-Jeanne Willemyns, naais ter, b. te Roes. Jeroom Costenoble. me taalbewerker, met Antoinette Vantomme, spoelster, b. te Roes. Adolf Devos, kleermaker te Ardooie, met Maria Steen, b. b. te Roeselare. Geboorten. Paul Rondelez, z. v. Emiel en Magdalena Vereecke. Motestr. 25. Annie Lannoo, d. v. Florent en Clemence Roose, Ardooiesteenweg 133. Rogier Deprez, z. v. Andreas en Magdalena Van- dewalle, v. Staden. Jaak Thio, z. v. Al bert en Simonna Decommere, Noordstr. 46. Luc Bouckaert, z. v. Norbert en Marie-José Lybeer, Nonnenstr. 10. So lange Hoornaert, d. v. Aimé en Leonia Lapeire, Mandellaan 297 a. Erne Bon tens, d. v. Marcel en Agnès Deseure, van Bevercn-Rcos. Christina Godderis, d. v. Juul en Rachel Jacques, v. Moorslede. Rosa Clarisse, d. v. Maurits en Maria Nys, Ooststr. 47. Gabriël Froyman, z. v. Michiel en Martha Parmentier, v. Lan- gemark. Rose-Marie De Coster, d. v. Paul en Marcella Coussement, Gasstr. 21. Andreas Missiaén, z. v. Oscar en Euphrasie Delaere, St-Elooistr. 51. Elie Delforce, z. v. Emiel en Martha Ser- cu, v. Rumbeke. Mare Labeeuw, z. v. Jozef en Alphonsina Van den Broucke, v. Rumbeke. Gilbert Bucket, z. v. Alfons en Elisabeth Deceuninck, Bollenstr. 12. Sterfgevallen. Leonia Demeulenaere, 79 j., wed. Antoon Caytan, Mandellaan 152. Sidonia Bartier, 88 j., z. b., wed. Jozef Debeir, Koomstr. 27. Maria De- fraeye, 84 j., z. b., wed. August Pillaert, Kattenstr. 118. Clementina Houthoofd, 67 i., z. b., wed. Florimond Detailleur, Krekelstr. 3. Maria Wyffels, 21 j., z. b., ongeh., Gitsstr. 16. Hosanna Grymon- prez, 73 j., z. b., wed. Juul Duyvewaardt, leperstr. 152. Celyna Maes, 68 j„ z. b., wed. Hendrik Vancompernolle, Meulebe- kestr. 44. Mathilda Vanneste, 72 j., landbouwster, echtg. Karei Pattyn, Bo- terstr. 12 b. Agnes Vanneste, 1 j., d. v. Cyriel en Martha Verstraete, Piljoenstr. 218 c. Werner Vandecaveye, 4 m., z. v. Maurits en Antoinette Leyn, Kleineweg 63 c. Zwaar gevallen. De wielrijder Herman Coussens, wonen de te Ingelmunster, kwam met zijn fiets uit de richting van Desselgem gereden. Gekomen aan het gevaarlijk kruispunt der Ster, werd hij plots aangereden door een auto die uit de richting van Wielsbeke kwam aangebold. De wielrijder viel zwaar ten gronde en werd ernstig gewond aan het gelaat en werd tevens het kinnebak ken gebroken. Katholiek College te worden. Zou van onze Apostel vergoeding en ten bate van Winterhulp, gelieven een verklaring in te vullen en deze ter gemeentesecretarie in te dienen eiken weekdag in den voormiddag. De voorwerpen zullen daarna worden afge haald. Deze maatregel zal er anderzijds veel toe bijdragen in zake de voorgeschreven ontruiming der zolders. deeltelijk Opgelegd en ook deze keer ge hoorzaamt hij uit heel zijn hart, al kost ’t hem ontzaggelijk veel moeite. Hij is bedroefd. Dan doet hij zijn retraite. Nog eens trekt heel ’t missie- probleem van algeheele aan passing en inheemsch Epis copaat aan zijn oogen voorbij. Hij schrijft dat alles neer in een brief aan Mgr Reynaud, de eenigste man waarin hij ten volle vertrouwen heeft en die hem begrijpen zal. Maar er komt geen antwoord. Hij stuurt dan een lang rapport naar Rome. Daar komen ech ter nog andere rapporten aan die het tegenovergestelde be weren. Rome zwijgt. Een stil te voor den storm? Iedereen leeft in' spanning. Wat zal ’t antwoord zijn? En daar ver schijnt plotseling als een don derslag bij heldere hemel, op .30 November 1919, de be roemde Encycliek van Paus Benedictus XVMaximum Illud»! Van elke missionaris wordt een totale aanpas sing gevraagd. Hij moet zijn eigen geboorteland vergeten. Er moet een inheemsch Epis copaat komen! Zijn dat niet dezelfde ideeën die Vincent Lebbe altijd heeft verdedigd? Men zou zelfs zeggen, dat Rome hier en daar letterlijk de tekst van zijn rapporten heeft overgenomen. Vincent Lebbe herademt. Eindelijk 1 Persoonlijk zal hij er echter weinig vreugde van mogen beleven. Mgr Gué- briant, bisschop van Canton, krijgt de opdracht van de H. Stoel, cm als spe ciaal afgevaardigde een onderzoek in te stellen over de toestand van de Missie in China. Hij neemt Vincent Lebbe als zijn voornaamste medewerker. De tegen woordigheid van deze man schijnt echter de gemoederen niet tot bedaren te kuu- hebben de ingewanden van de dieren la ten liggen en zijn met het vleesch op den loop gegaan. Groot was de verwondering van landbouwer Desmet teen hij in den vroegen morgen zijn dieren ging binnen halen om te voederen. Terstond werd klacht bij den plaatselijken veldwachter ingediend, die samen met de Rijkswacht van Meulebeke een streng onderzoek in gesteld heeft. Geen enkel spoor werd door de slachters achtergelaten, zoodat het wellicht een heel moeilijke zaak zal zijn de dieven te kunnen opsporen. Niettemin wordt een streng onderzoek voortgezet. Schielijk overleden. Op de gemeente is plots overleden de Weduwe Werbrouck, wonende langs den steenwegnaar Eegem. Als tragische bij zonderheid kan worden vermeld dat haar echtgenoot over twee jaar op dezelfde manier den dood vond en over enkele da gen er een grooten brand plaats vond op de hofstede. Wielrijder tegen wagen gereden. 's Avonds, omstreeks 22.30 uur, is de wielrijder Frans D., wonende te Meule beke, met zijn flets tegen een niet ver lichte wagen gereden, langs den steenweg naar Meulebeke. De wielrijder werd ern stig gewond aan het aangezicht en han den en klaagde tevens van inwendige pij nen in de borststreek. Zijn fiets werd gansch ontredderd. Belangrijke diefstallen. Pittem heeft sedert de laatste dagen ook geweldig met de dieven af te rekenen gehad. Gedurende denzelfden nacht wer den verschillende diefstallen gepleegd. Bij landbouwer Maurice Cloet zijn de dieven binnengedrongen en hebben er de hennenhokken open gebroken, waar ze niet minder dan een 60-tal prachtige hennen als buit medenamen. De schade aan landbouwer Cloet berokkend, wordt op 5 6.000 fr. geraamd. De diefstal werd slechts in den vroegen morgen ontdekt, ’s Nachts werd echter geen enkel ver dacht gerucht gehoord. Klacht werd bij de plaatselijke politie ingediend. Tijdens denzelfden nacht heeft landbouwer Coussens, wonende wijk Bergeveneens het bezoek ontvangen van de dieven. De schelmen zijn er van onder getrokken met een 40-tal vet ge meste hennen. Landbouwer Coussens leg de dadelijk een grondige klacht neer bij de plaatselijke politie. De veldwachter heeft dan ook een streng onderzoek ge opend, met de hoop weldra tot de ont dekking van de dieven te, komen. Smokkelaars in de klem. Door den kontroledienst van het ravi- taillement werd ter statie van Pittem een plotse inval gedaan. Een onderzoek naar den inhoud der valiezen die zekere reizigers bij zijn droegen, gaf als uitslag dat verschillende waren in beslag geno men waren. Alles wat aangekocht werd aan woekerprijzen. Onder de bijzonderste aangeslagen waren vinden we: een hesp wegende 18 kgr., 19 kgr. gezouten var- kensvleesch, 5 kgr. boter, 5 kgr. gedroogde worsten, 2 bollen kaas, een groote hoe veelheid rundsvleesch en een 20 a 30 kgr. tarwe. De koniroleurs verdienen hier een pluimpje. Wellicht zal een einde gemaakt worden met de talrijke woekeraars. Brand. Bij landbouwer Werbrouck, wonende steenweg naar Eegem, is plots brand uit gebroken in een grooten hangaar, waar stroo geborgen lag. Spijts de hulp van toegesnelde personen en het plaatse lijk brandweerkorps, kon de vuurgloed met overmeesterd worden. Alles werd ten prooi der vlammen. De schade is groot. De oorzaak is ecnter.onbekend. Burgerlijke stand. Geboorten. Wilfried Claerhout, z. v. Jeroom en Godelieve Yde. Walter Van Hauwaert, z. v. Adiel en Rachel Pollet. Astrid Dewitte, d. v. Jeroom en Mag dalena Delaere. Frans Verstraete, z. v. Gentiel en Alida D’Heygere. Huwelijken. Marcel Vankeirsbilck met Paulette Steyaert. Jozef Vroman niet Magdalena De Kee. Sterfgeval. Mevr. Jules De Tavenier. Belangrijke konijnendiefstal. Des nachts brachten dieven het bezoek aan de konijnenhokken van Jeroom Le- febre, wonende wijk. Aardemolente Marialoop. De dieven hadden de hokdeur opengebroken en hebben er een zevental konijnen van het vrouwelijk geslacht en een van het mannelijk geslacht buit ge maakt. De zeven eerste konijnen bezaten in het geheel een 70-tal jonge konijntjes die slechts enkele dagen oud waren. Deze bleven onaangeroerd. Klacht werd bij de plaatselijke Rijkswacht ingediend, die ter plaatse een onderzoek deed met een twee tal speurhonden, die echter geen gunstig resultaat opleverde. Niettemin wordt het onderzoek naar de dieven ijverig voort gezet. Voorzorgsmaatregelen. Veel Inwoners nemen op tijd hun voor zorg tegen den aardappeloogst en be machtigen esn are grond per persoon bij een of anderen landbouwer. Kontrakten daartoe zijn te verkrijgen op het Ge meentehuis, dienst dér Rantsosneering. De nieuwe Rantsoenkaarten. Den plaatselijken dienst der Rantsoe- neering deelt volgende besluit meije. De zegels voor de nieuwe rantsoeneeringspe- riode dienen afgehaald te worden met oude rantsoeneeringskaarten. De nieuwe kaarten worden in de loop der volgende week thuis besteld. 43 Brooden aangeslagen. Door den plaatselijken kontroledienst der Rantsoeneering werd een onderzoek' gedaan bij de bakkers op de gemeente. Reeds werden herhaaldelijk klachten in gediend dat bij een zekere Jozef H., bak ker, wonende Goethalsplaats alhier, het brood geen 900 grammen woog. Bij een onderzoek ten zijnen huize werd zulks vastgesteld. 43 Brooden werden nagewo gen die het gewicht niet hadden. Ze wer den aangeslagen en te koop aangeboden aan de noodlijdende gezinnen. Fietsdiefstalleh. Ten nadeele van Pattijn Emeric, briefdrager, wonende te Ardooie, werd des avonds omstreeks 22 uur, aan de drank gelegenheid Royal gelegen aan het titatieplein, zijn fiets ontvreemd. Klacht werd bij de plaatselijke Politiekommissa ris ingediend. Denzelfden avond werd aan de drankgelegenheid Oosthoek omstreeks het zelfde uur, de fiets ontvreemd van Dierkens Eugène, wonende te Tielt. Uitdeeiing rantsoeneeringszegeis. De rantsoeneeringszegeis voor de maand Mei zullen uitgedeeld worden, van 9 tot 12 uur voormiddag en van 2 tot 5 uur na middag: Maandag 5 Mei, voor de Plaats; Dinsdag 6 Mei, voor Hurselhoek (of Sec tie A) en Turkyen (of Sectie B)Woens dag 7 Mei, voor den Berg (of Sectie C) en Muizelare (of Sectie D). Belangrijke veediefstal. ’s Nachts hebben dieven wederom de streek van Pittem onveilig gemaakt. Thans zijn ze in de weide van landbou wer Jerome Desmet gedrongen en hebben er twee prachtige vaarzen, die in de weide bleven vernachten, afgemaakt. De dieven lBBBBBBBBBBBBBaBBBBBaBBBB8BIBBBBBBBflBBBfligBBBS!3SSaBB93E!:sSS nen brengen. Hij staat werkelijk in 't teeken van tegenspraak. Geboorten. Merlevede Jozef, z. v. André en Florentia Dekeyser, Gen. Jac- quesstraat 58.. Hosten Lionel, z. v. Ca millus en Albertina Vandeputte (van Keiem). Verstraete Maria, d. v. Leo pold en Godelieve Beuselinck (v. Per- vijze). Sinnaeve Anna, d. v. Camillus en Alisie Piyson (v. Keiem). Fonteyne Maria, d. v. Julius en Julia Allemeersch (v. Keiem). Ekelson Roland, z. v. Geor gius en Joanna Peel (v. Pervijze). Vanstaen Cyriel, z. v. Maurice en Maria .Wiilem (v. Woumen). Overlijdens. Valcke Leonie, 77 j., Wed. v. Pieter Vandenameele, Joannes Lootens en Emiliantls Cauwelier. De- speghel Sylvia, 70 j., echtg. v. Joseph De- etadbader. Camerlynck Theodorus, 76 j., wed. v. Louise-Marie Desmedt, echtg. v. Maria Goddeliere. D’Hooghe Marie- Louise, 71 j.. echtg. v. Emiiius Godderis. GEEN VLEESCH MEER OP VOORHAND Er- wordt hiermede bekend gemaakt dat vanaf de volgende week geen getuig schriften meer zullen uitgereikt worden, welke toelaten op voorhand vleesch af te halen in de beenhouwerijen. HOTELIERS, STELT U IN REGEL De hoteliers en logementhouders wor den dringend verzocht gevolg te geven aan liet besluit van 25 Maart 1941, be treffende de controle van reizigers in de logementshuizen, waarvan een afschrift ten huize werd besteld. De politie zal een waakzaam oog in het zeil houden ten einde de overtredingen ten strengste te beteugelen. De aangiften moeten gedaan worden aan politieagent Vandaele. VERZAMELING VAN AFVALSTOFFEN Do bevolking wordt nogmaals uitgenoo- digd alle afvalstoffen zorgvuldig bijeen te brengen en deze bij handelaars in af valproducten, tegen goeden prijs te ver- koopen. Onder afval welke nog voor de nijver heid in aanmerking kan komen, dient verstaan: geel koper, rood koper, lood, aluminium, zink, tin, ijzer, gegoten ijzer, gegalvaniseerd, geëmailleerd, blikken doo- zen. verschillende metalen, beenderen, lomnen, wol, jute, papier, karton, rubber, helder glas, gekleurd glas, ieder, fles- schen, vellen, enz. De personen, welke wenschen dat deze voorwerpen, ten hunnen huize door de Stadsdiensten worden afgehaald zonder Een groot Apostel uit onze Streek ii. met geweld nemen ze hem mee naar bui ten, en dan begint er een ware zegetocht door de stad. Hij is hun vader. Hij heeft hun belangen durven te verdedigen. En de volgende dag willen ze hem niet meer laten vertrekken. Vincent Lebbe protes teert. 't Bevel van de Bisschop gaat hem boven alles. Dc Christenen werpen zich plat op de grond om hem tegen te hou den, maar hij loopt over hen heen, en vertrekt. Het is 23 September 1916. EEN NIEUW WERKTERREIN Als na jes maanden een tijdelijke rust is ingetreden wordt hij voor goed ver plaatst naar de provincie Chekiang, on geveer duizend kilometer naar ’t Zuiden, waar hij op 4 Maart 1917 te Ningpo arri veert. Mgr Reynaud, een van de schoon ste figuren uit China, ontvangt hem daar hartelijk, maar al spoedig blijkt dat Vin cent Lebbe zijn strijdbare ideeën nog niet heeft opgegeven. De eerste dag al ver wisselt hij de Fransche vlaggen die ach ter, ‘t hoogaltaar staan .opgesteid voor Chineesche. Hij steekt zijn nieening niet onder stoelen of banken. Daarvoor is ’t ’n Vlaming. Zijn ideaal is een Chineesche geestelijkheid. Er zijn al Chineesche priesters, maar er moeten ook Chinee sche Bisschoppen komen. «Och», zucht Vincent dikwijls, er is maar één. ideaal dat ik heb eens de ring te mogen kus sen van een echte Chineesche Bisschop, en dan sterven 1 Maar er zijn er nog velen die niet met hem akkoord zijn. Men vindt dat hij te ver gaat met zijn gloeiend patriotisms voor China, met zijn inheemschc Bis schoppen. 't Zwijgen wordt hem zelfs ge- Te Mechelen, in de statie van den Neckerspoel, is een vrouw bij vergissing door een venster gestapt in plaats van door een deur en viel hierdoor van uit een hoogte van 8 meter. De ongelukkige liep o. nt. een zware schedelbreuk op en verkeert in levensgevaarlijken toestand. Te Brussel, in een depot van bezine én andere dergelijke produkten, werd een hoeveelheid benzine, benzol, gasoil, pom pen, enz. gestolen, ter waarde van 100.000 fr. de dieven zijn zeer slim te werk ge gaan. maar men verwacht zich evenwel aan talrijke aanhoudingen. Te Pantel werd een auto aangetrof fen waarin de twee inzittenden dood wa ren. Beide ongelukkigen moeten verstikt zijn geweest door een uit den motor ont snappend gas en moeten zelfs de macht niet meer hebben gehad de deur te ope nen. Te Achel werd een vrachtwagen door een trein aangereden. Van dc in zittenden van den auto werd een gedood en drie andere gewond. Te Aarschot ontstond brand op den zolder van een woning. De bewoner trok naar den zolder om den brand te blus- schen maar hij werd weldra door den rook bedwelmd wijl vlammen hem om ringden, met het jammerlijk gevolg dat dc man levend verbrand werd. hun invloed op hun omgeving zal later groot zijn wanneer zij eenmaal afgestu deerd weer naar China terug komen. Maar wie zal voor zoo ’n zware taak ge schikt zijur? Wie is zoo vertrouwd ge raakt met Chineesche gewoonten en ge bruiken? Wie kent zoo goed de Chinee sche taal dat hij in Europa een gelukkige invloed zou kunnen uitoefenen op dit heidensche milieu? De keus valt op Vin cent Lebbe. Hij is daarvoor de juiste man op dc juiste plaats. En zoo verlaat hij zijn China met 'n bloedend hart, maar gelukkig met de troost dat hij in Europa nog onder zijn Chineezen zei mogen werken. In Parijs aangekomen niet drie katho lieke studenten uit Ningpon, probeert hij dadelijk in contact te komen met de stu denten. In plaats van de verwachte 20.01)0 zijn cr slechts 2000. ’t Zijn arbeiders en studenten. De studenten moeten door handenarbeid hun studiekosten verdienen. Maar ’t werk is moeilijk tc vinden. Door een bankroet in -China worden zij van alle geldelijke steun uit ’t moederland beroofd. De ellende begint onder hen te heerschen. Maar hun patriotisme kent geen grenzen, en 't doel waarvoor zij naar Europa zijn gekomen verliezen ze niet uit 't oog. Zc kiezen onder hun land- genooten dc beste studiekoppen uit, en om hun studiekosten te betalen zullen nu de anderen in de fabrieken gaan wer ken. Zoo ontmoet Vincent Lebbe tc Pa rijs zijn eerste studenten. Zij moeten echter van priesters en godsdienst niets weten, en de reden hiervoor is altijd weer dezelfde, omdat zij meenen dat ’t Chris- tianisme een Europeesche godsdienst is. Vincent Lebbe en zijn studenten zullen ’t tegendeel gaan bewijzen. Tijdens de vacantie richten zij een kleine normaal school op waar de studenten gratis les kunnen krijgen in ’t Fransch. Vincent is zelf professor. Hij spreekt immers ’t Chi- neesch even goed ais ’t Fransch. ’t Werd ’n succes, want niet alleen had den zijn leerlingen spoedig 't Fransch aangeleerd, maar bovendien liaddeii, zijjlicezeu GENEESKUNDIGE DIENST Op Zondag 4 Mei zal de geneeskundige dienst gansen den dag verzekerd worden door de Heeren Dokters: DECLERCK, St- Hubertstr., en PATTYN, Henri Horriestr. De Apotheek WYLLEMAN, Ardooie steenweg, blijft gansch den dag open voor het publiek. TAXIVOERDERS VAN DE WEEK Vanaf den 5 Mei (Maandag) tot en met den 10 Mei (Zaterdag) 1941, zijn volgende taxivoerders van dienst: Decloedt Maurits, Olmenstr. 18 a, Roes. Verstraete Gustaaf, Hof v. ’t Henneken. Devos Modest, Zuidmolenstr. 218. HET NIEUWE BUREEL VOOR LOONEN EN PRIJZEN Statiedreef 8, Roeselare. Sedert enkele dagen kent Roeselare eea nieuw bu reel nl. een voor loonen en prijzen. Vóór dien tijd kwam dc indeeling overeen met de rechterlijke arrondissementen, zoodat Rocsclarc-Ticlt in. verschillende brokkelingen behoorde tot Kortrijk- leper-Brugge. Het gevolg hiervan was: eenige ver- waarloozing, wijl wegens de groote afstanden de con trole moeilijk volledig doorgevoerd kon worden. Daar nu de indeeling gebaseerd werd op de bestuur lijke- arrondissementen, heeft het arrondissement Rocsolare-Tielt zijn eigen bureel gekregen; hel is gevestigd Statiestraat 8, Roeselare. Dit bureel heeft een tweeledige tajk: een conlro- leerende en een informatieve laak. Hoofdzaak is: de informatieve taak, die vooral bestaat in het documen- tceren, het onderzoeken en bet nagaan van de prijzen betreffende de levensduurte. Men is nu'bijv. bezig de geldende prijzen na te, gaan van de groenten, en het fruit, waarvan de prijzen op ’t moment buiten het bereik liggen van den arbeider. Denken we maar eens aan den prijs voor de ajui nen. Dat dit alles niet op wieltjes zal gaan, hebben we deze week kunnen zien, toen er op de markt al vast geen ajuinen meer te zien waren. Plotseling zijn alle ajuinen naar de maan! Na het aanleggen van een volledige documentatie komt de prijzenvaststelling. De laatste 14 dagen werden bijna uitsluitend besteed aan dc controle over de beenhouwers. Er werd druk uitgeoefend op de prijzen van het vleesch; hier en daar waren zc ab normaal gestegen. Het gevolg van dezen druk was: een merkelijke vermindering van de vlecschprijzen. Door de sterke industriaiiseering van deze streek wordt de loonkwestie zeer acuut gesteld. Doch de loonregeling kan dan pas doorgaan, als de slabiiisee- ring der prijzen volledig is doorgevoerd. Zoolang handel en industrie -niet volledig zijn ge reglementeerd, is het onmogelijk voldoende controle uit te oefenen. Op het oogenblik primeert dc controlcercndc taak. Door intense samenwerking tusschen bureel en be langhebbenden zal het informatief karakter meer op den voorgrond treden. Het is daarom dringend aan geraden bij iederen twijfel of moeilijkheid zich te wenden tot het bureel. Het bureel stelt zich voor eenieder beschikbaar: ’s morgens van 10 tot t-t uur en 's middags van 3 tot 4 uyr. Alleen een nauwe samenwerking met het bureel zal orde in den toestand brengen. Wij wenschen den Heer Quintens en Dombrccht met hun staf bedien den van harte succes in de 'bestrijding van woeker prijzen en andere onregelmatigheden. Wij wenschen vooral, dat de bevolking het opbou wend karakter van dit bureel zal inzien en begrijpen, zoodat men naast hun sympathie ook kan rekenen op bun medewerking. MEDEDEELING VAN HET COMMISSA RIAAT VOOR PRIJZEN EN LOONEN District Roeselare-Tielt. Wij declen mede, dat voor alle surrogaten en ersatz- waren, vooraleer op de markt te verschijnen, bij hel Commissariaat voor Prijzen en Loonen de goedkeu ring moet aangevraagd -worden over dc desbetreliciule prijs. De groot- en kleinhandelaars moeten eventueel, zoo zij vraag krijgen om surrogaten te verknopen, het bureel, Statiedreef 8, Roeselare, inlichten, wie de toveraar is van dit surrogaat, alsook aan welken prijs het verkocht zal worden. Indien hiermee geen rekening gehouden mocht worden, dan stellen dc betrokkenen zich bloot aan moeilijkheden. Dit geldt in de eerste plaats voor de fabrikanten* MARKT De naderende Zomer en het mooie weer lokken telkens mserdere bezoekers naar gevoeld hoe zij door hem werden bentiiwl. Hij leefde heelemaal met hen mee; had alles voor hen over en was 'n even groot patriot voor China als zijzelf. Zoo wer den veel vaoroordeelen uit de weg ge ruimd'. Vincent Lebbe probeert nu zijn stu denten in Katholieke Colleges onder te brengen, maar daar stuit hij op veel moeilijkheden. Een Chineesch op ’t Col lege nemen? Maar dat zijn heidenen! God weet wat voor een slechte invloed zij op hun medestudenten zullen uitoefe nen! Vincent Lebbe houdt echter voet bij stuk. Hij is onvermoeibaar. Hij reist voortdurend op en neer, van ’t eene Col lege naar 't andere, van Belgie naar Frankrijk en zelfs naar Zwitserland. Daarmee vliegen de eerste jaren voorbij, ’t Aantal studenten dat zich om hem heen schaart neemt steeds toe, maar daarmee groeien ook de geldzorgen. Pater Lebbe zoekt medewerkers, want alleen gaat 't bijna niet meer, ’t Zal niet lang meer duren of hij heeft er enkele gevonden. In Januari 1922 wordt te Verviers ’n grooten Missiedag georganiseerd. De Heeren Lazaristen zenden er Vincent Lebbe naar toe om te preeken en een conferentie te houden. Natuurlijk wil hij van dc gelegenheid profitceren 0111 een van. zijn arme Chineesche studenten on der dak te brengen. In de parochiekerk van Pastoor Purnal houdt hij zijn preek, en de Pastoor is er zoo door getroffen, vooral als hij naderhand in de conferen tie nog hoort van de nood onder de Chi neesche studenten, dat hij dadelijk be sluit een student in zijn parochie op tc nemen. Aan zijn onderpastoor, den E. H. Boland, vraagt hij hiervoor te willen zor gen. Deze is in ’t begin wel wat huiverig voor deze onverwachte nieuwe taak, maar al heel spoedig ziet hij cr ’t oyergroote nut ervan in voor Gods Heilige Kerk, cn voortaan zal hij dc voornaamste mede werker zijn van Pater Vincent Lebbe. Na eenigen tijd zijn cr zelfs al 12 Chi 4 Op Zondag 4 Mei komt onze Voet balclub S. V. N. I optreden tegen G. S. Middelkerke I. Het belooft een harden kamp te wezen. Alle liefhebbers op post; bea-in te 15 uur. Toegang vrij. Burgerstand, m. Maart-April. Geboorten. Idesbaldus Vanneuville, z. v. Albert en Augusta Calcoen. Leo pold Dewulf, z. v. Firmin en Bertha Lo- wagie. Eric Lievens, z. v. Levin en Maria Decoene. Sterfgevallen. Edward Durieu, 74 j., wed. v. Felicie Vandenkerkove. Michiel Lagrange, 53 j., echtg. v. Inna Vanhoutte. - Engèlbertus Calcoen, 35 j., ongehuwd. Pi-eter Coulier, 78 j., echtg. v. Johanna Legein.Jules Calcoen, 35 j., echtg. v. Alice Saubain. Louise-Marie Roset, 13 j„ d. v. Ernest en Simone Bernaerts. Hortense Verbanck, 71 j., wed. v. Louis Vilain. Huwelijken. Henri Demaerel, wed. v. Leonie Decroos, met Irma Soete, wed. v. Felix Durieu. Louis Defeyter, v. Adin kerke, en Maria Demuys, v. Koksijde. Huwelijksafkondigingen. Jozef Bo- gaert, v. Koksijde, en Zulma Callewaert, v. Wulpen. Kamiel Rillof, v. Veurne, en Madeleine Beeusaert, v. Koksijde. Marcel Inghelram, v. Koksijde, en Mar guerite Parrein, v. Houtem-Veurne. Gouden Jubileum. Deze week werd jn intiemen kring het gouden jubileum van onzen Heer Burge meester gevierd. We wenschen aan het echtpaar Gustaaf Houtsaeger - Passchyn onze hartelijkste gelukwenschen en nog lange jaren. Kerkraad. We vernemen dat in de jongste ver gadering van de kerkfabriek. Heer Henri Lebleu als kerkmeester benoemd werd, in vervanging van wijlen Heer Jozef Rathé. Proficiat. Meimaand. Met de nieuwe Lente komt de Mei maand aan de beurt. Meimaand... Maria maand. Eiken avond te 7 uur Lof, waar onder het bidden van den Rozenkrans. Biddend volk, groot volk. Een kind van Maria zal niet verloren gaan. Bereiding Plechtige Communie. Van Dinsdag 11. af zijn de voorberei- dingslessen begonnen voor de Plechtige Communiekanten. Ouders, uw mede werking is noodzakelijk. De inwendige voorbereiding van uw kind is het voor naamste 1 Werk van den Akker. SCHEIKUNDIGE MESTSTOF. Onze afdeeling heeft een brief ontvangen van Union Chimique Beigemeldende geen orders van meststoffen meer te kunnen aannemen. Het spijt ons grootelijks dat bedoelde Firma onze orders niet uitge voerd heeft. We hopen dat de leden die meststof hebben gevraagd, zullen begrij pen dat het niet afhangt van onzent- wege, want wij hebben al het noodige er voor gedaan. Burgerlijke stand. Geboorten. Arnoys Nicole, d. v. August en Bigelbach Josephine (v. Nieuw- poort-Bad). Vermote Annette, d. v. André en Pieters Bertha, Groenendijk. Overlijdens. Vlaene Valerie, 53 j., z. b., eentg. v. Cloet Alois. Woutters Noëlla, 1 m., d. v. André en Poppe Geor gette. Huwelijken. Debuysscher Henri, kleermaker, wed. v. Van Gyseghem Lucie, en Vanstechelman Romania, z. b., wed. v. D’HuIster Carolus, b. v. Oostduinkerke. Vanoverbeke André, werkman v. Koe- kelare, en Decraene Magdalena, z. b., v. Oostduinkerke. Debevere André, be diende der Registratie en Domeinen v. Ramskapelle, en Sinnaeve Marie-José, z. b., v. Oostduinkerke. KLEINE ZAKEN worden grooter door reklaam en goeie waar. Wilt ook Gij uw zaak doen groeien adverteer in De Poperingenaar BURGERLIJKE STAND Geboorten. Marie Verheye, d. v. Gustave en Godelieve Vanhaeverbeke, Hoogstraat. Ginette Lootens, d. v. Remi en Alice Demey, Willecomme. Marie Beurms, d. v. Emiel en Marcella Hommé, Hoogstraat. Gerard Simoens, z. v. Leon en Juliana Cools, Wingene. Lutgarde Rubens, d. v. Marcel en Zoë Heytens, Kortrijkstraat. Gabriel Wie me, z. v. Cyriel en Irma Vervaele, Win gene. Cyriel Van Quaethem, z. v. Ba sile en Helena Van Meenen, Ondank. Blanca Van den Broecke, d. v. René en Hilda Valcke, Dentergem. Carlos Heg- gerick, z. v. Cyrille en Maria De Witte, steenweg Eegem. Eric Benoot, z. v. Jo seph en Germaine Vergote, Nieuwe Sta tiestraat. Monica Wittevrongel, d. v. Cyriel en Maria Soenens, Wittestraat. Noël Carreweyn, z. v. Omer en Zulma Vanrenterghem, Wingene. Overlijdens. Carolus Biebuyck, 66 j., wed. v. Braevelt Maria (overleden te Ize- gem). Godelieve Dinneweth, 40 j., echtg. v. Heytens Karei, Brugstraat. Cyrille Dinneweth, 53 j., echtg. v. Dobbels Josephine, Wittestraat. Irma Van den Bussche, 65 j., wed. v. De Sauw Frederic, Tramstraat. Huwelijken. André Neirinck, v. Zwe- vezele, en Paula Ailliet, v. Tielt. Wal ter Fonteyne en Nelly De Bruyne, b. v. Tielt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ als nieuw, te koop bij ALB. LIETAERT, Markt 21, TIELT. Voordeelige prijzen, ter trouwe met waarborg. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin GEWESTELIJKE KIJKSTUINBOUWSCHOOL TIELT Op Zondag 4 Mei 1941, te 9.30 uur, in het Stadhuis, voordracht door Heer R. Verhoustraete. Onderwerp: De teelt van bijzondere bladgewassen. Op Zaterdag 10 Mei, te 18 uur, op het Stadhuis, voordracht door Heer R. Ver houstraete. Onderwerp: Practische les over fruitteelt in den tuin», van Hr Van Luchene. «DE ZUSTERS VAN ’T GELOOVE Onder dezen titel verscheen onlangs een boek, waarin E. P. A. Verscheure, o.f.m., de geschiedenis weergeeft van de stichting en het werk van de Meeste ressen van ’t Geloove Het jaar 1940 moest voor de Zusters van ’t Geloove het jaar van hun eeuw feest zijn, dat alsdan om reden van de tijdsomstandigheden, alleen met gebed én in stilte kon gevierd worden. Tot ver heerlijking dan toch en tot aandenken van zooveel verdienstelijk werk, dank aan hun taaien arbeid en grooten offermoed werd dit gedenkboek uitgegeven, waarin achtereenvolgens wordt gehandeld over het ontstaan (1833-1840) en over het Moederklooster' sinds 1840. Andere hoofd stukken volgen en verhalen van vreugde en leed in het Klooster: de jaren 1860 en ’79 vooral; de vel* stichtingen binnen Tielt en over geheel West-Vlaanderen. Het boek wordt besloten met een woord over de Geest van ’t Geloove en met een bijlage waarin we de namen vinden van de verschillende Geestelijke Bestuurders en van de Algemeene Oversten. De uitgave zelf is verzorgd en net ver lucht met vele bladzijden kleurfoto's. De Zusters van ’t Geloove door E. I’. A. Ver scheure, o. f. m.; - Uiig. J. Lannoo Tielt. - form. 15X31, ijS bladzijden. Prijs: 35 fr. ERKENDE BOTERWINKELS Dcor het Gemeentebestuur werd een besluit afgekondigd, waarbij het aan vol gende winkels nog toegelaten is boter te verkoopen: Duthoit M., Kortrijkstraat; Delember Jerome, Brugstraat; Logie Daniël, Sint- Janstraat; Vanhecke Gerard, leperstraat; Loosveldt Alice, Kortrijkstraat; Dhoop Jos., Nieuwe Statiestraat; Dekeyzer Ka miel, St-Michielstraat; Vandewalle Ho noré, leperstraat; Vereecke Cyriel, Nieu we Statiestraat en de Melkerij voor de Producenten. REISDUIVENHOUDERS Er is verandering gekomen in de aan gifte plicht der houders van reisduiven. Thans rr«oet iedere drie maand, op de eerste der maand, Mei voor de eerste maal een lijst ingébracht worden van al de duiven welke den duivenhouder be zit. Formulieren hiervoor zijn ten stad- huize ter beschikking (winket Nr 2, tus schen 8 en 12 uur). De veranderingen welke tusschen die drie maand zouden ontstaan, zooals b.v. door sterfgeval, enz., moeten op de lijst gemeld worden, die aan het hok bevestigd is. Alleenlijk zeer bijzondere gevallen, zooals een gestolen duif, moeten langs den Burgemeester om gemeld worden. onze markt. Weer zien we den Dinsdag morgen tientallen vein’s uit de buitenge meenten naar de stad oprukken. Het groote marktnlein wemelt weer van kij. kers en kooplustigen. Het aantal kramen cn kraampjes vermeerdert iedere week. Vooral de bloemverkoopsters vinden veel aftrek en velen keeren weer naar huis met één of meer bloempotten. Dichte drommen jonge lui omringen de liedjes, zangster om te luisteren naar de afge. zaagde, doch nog steeds belangstelling» wekkende moordzaak van Geluwe. KAMER VAN AMBACHTEN EN NERINGEN Roeselare bezit een bloeiende vereent, ging van Ambachten en Neringen. Zoo pats traden twee nieuwe vereeni- gingen toe nl. de Bond van de verdeelers in Kruideniers- en Voedingswaren (115 leden) en den Bond van Schilders en Be hangers (35 leden). In totaal telt den bond nu ongeveer 1000 leden. Zondag 11. kwamen de bestuursleden van de verschillende ambachten en ne- 1 ringen bijeen in het lokaal «De Zalm». Ongeveer 70 leden waren bijeen. De Heer Keldermans, Provinciehoofd van ’t Com missariaat van Loonen en Prijzen, hield een zeer interessante en leerrijke rede voering over de volgende punten: 1. Het klimaat, de atmosfeer, waarin het Commissariaat ontstaan is. 2. De rol en de werkwijze van het Com missariaat. 3. Beantwoording van de vragen, die de aanwezigen mochten stellen. Door Voorzitter Noseda werd er op ge wezen, dat de spreekuren van het Secre tariaat van het Verbond van Ambachten en Neringen gesteld zijn op Woensdag en Vrijdagnamiddag, van 2 tot 5 uur, m plaats van Maandag en Donderdag. Het bureel is thans gevestigd in Hotel Patria, 1’ verdiep, bureel 1. OPENBARE WERKEN Welhaast zal er toch een begin gemaakt worden met de plaveïïng van de markt. Aan de vaart wordt nog steeds doorge werkt; eveneens aan den duiker langs de linkervaart oever. Toch moeten we een merkelijke ople ving constateeren, als we eens door de straten wandelen. In de laatste dagen is men druk bezig aan herstellen van «ge kwetste huizen en het heropbouwen van vernielde woningen. Verschillende straten zijn opengebro ken voor de werken aan de rioleering en de waterleidingswerken. Onze menschen verzuchten naar het oogenblik, dat ze zuiver drinkwater zullen krijgen. Roese lare is bekend om zijn slecht drinkwater. Velen willen zelfs de volle aansluitings- som betalen, als ze maar drinkwater krij gen. Het heeft wel iets weg van een Tan taluskwelling: de leiding loopt langs de deur, de aansluiting in huis is gereed al zoovele maanden en... nog steeds geen drinkwater. Als al deze werken voorbij zijn, dan wordt het hoog tijd, dat er aan de bestra ting begonnen wordt. Hier en daar blij ven de velowielen nu al tusschen de straatsteenen steken of men botst telkens en telkens een halve meter boven zijn ve- lozadel uit. Resumé: nog werk genoeg in Roeselare. WIELKIJDSTER AANGEREDEN Zaterdag kwam de genaamde Eveline Cappeile, wonenae OosmieuwKerkesteen- weg o, ae Meenenstraat- doorgereden, up de Groote Markt, richting uosusiraat» Kwam zij in aanraking mee den autowa- gen van Vanovermeeren- vermeire, Kolo niale Waren, Deinze. De fiets Kwam mei het voorwiel tereent onder het achter wiel van den auto. De vrouw werd tegen den grond geslingerd en aan het reenter- been gekneusd, terwijl het neofd fel op gezwollen was. Een geneesheer diende naar de noodige zorgen toe. ARBEIDSBEMIDDELING Ministerie v. Arbeid en Sociale V’ccrzorj, Arbeidsambt Roeselare; J. Mahieustraat 47 - St-Amandstraat 16. ■Bureelen open van 9 tot 18 uur. s Za terdags tot 12 uur. Worden dringend gevraagd: t) Voor DUiTSCHLAND (Bureel 1). Vervoer: Onbeperkt aantal aulovoeruers, liefst va# 30 tol 25 jaar, ongehuwd. Aulovoerders, gediend heb bende in het Belgisch leger, kttiuwn bijzonder aaa- sprttaJt pulken. Jonge lieden, die geen beroep hebben, wórden tol autovoerders opgeleid. Kosteloos onderkomen ea dienstkleeding (uniform, ondergoed en laarzen). Hoog: loonen. Metaal: Smeden, gieters, lassciters, (soudeerders), alle slag nietaalbewerkcrs. Bijzondere vraag naar ar beiders voor onischo ing tot inachienwcrkers. llooge verdiensten en bijzondere gelegenheid cm zich lot bekwaam arbeider op tc werken. Voorwaanleo: Minstens 18 jaar oud zijn. Hout ,cn Ilouv:: Schrijnwerkers, timmerlieden, met sers. schilders, ijzervlecliters. Alijncn: Geschoolde cn ongeschoolde arbeidert (recht op ij weken niet tcrugvorderbarca steun aan de rechthebbenden van behoeftige gezinnen.) Gecstcsarbcidcrs: Ingenieurs cn i'ecnniei.er» hoog-, diep- en bruggen bouw: machien- cn appara tenbouw; etoctro-ingcntours', scheikundigen en ranten;, technische teekenaars. Zeer hooge 11.-- Voor nadere inlichtingen zich wenden lol bet Ar beidsambt. Vrouwclijke bdrekkluRcu: Dienstmeiden, hu'shelp- sters, speelsters, spinsters, bobijnsters enz. ll.coue» volgens beroep.) 3) Voor BELGIE (Bureelen 3 cn 3bls). Mijnarbeiders: Ongeschoolde werkaauvragers, l:at tf tot bekwame mijnarbeiders opluiden. Hooge Iconen, lage onderhoudskosten, bijkomend.' rantsocuzegels. Buiten het loon: premie van 500 fr. na maandtl plus 500 fr. na de volgende 3 maanden. Aihaiing pet autobus. 3) Voor NOORD-1'R ANK RIJK (bureelen 1 es abis). Timmerlieden: schrijnwerkers, metsers. Iidönnce» ders, ijzel vlechters, grondwerkers, losse arbeiders, ene. Vakarbeiders: 6,25 Belg. fr. per uur. Aangeleerde arbeiders: 5.65 Belg. fr. per uur. Onge.ccrde ar beiders: 5 Belg. Ir. per uur. Daarenboven bekcnv'ia dc gehuwde arbeiders een s-heidingspremie van r HM. per dag. Ongehuwde arbeiders niet. Kost cn slaping: vrij en kosteloos. Betaald verlof. Vertrek: regelmatig» afhaling per autobus. BIJZONDERE VRAAG NAAR SEIZOEN ARBEIDERS IN NOORD-FR.ANKRI.IK Voor de aanstaande bcetcn.canipagncs, ciinipagucl voor de suikertabrieken enz. kuaiiien <ie caiuucLten zien van nu af reeds in het Arneidsanibt laten in* .schrijven. Zij, die de voorkeur wensenen te gewn aan hun vroegere werkgever, moeten ztuks bij bun inschrijving verklaren en bijgevolg duidelijk dtn naam en het adres van hun vroegcrcn patroon op geven. Het noodige zal onmiddellijk gedaan worden om vo doende arbeidscontrakten te bekomen. Ook die vioegcr niet gewerkt hebocn zijn welkom» Het voorziene basisioon is als voigt: 550 Fr. fr. per Ha. zonder lasten, volle kost, be taalde heen- cn terugreis door den werkgever. Of naar keuze 750 Fr. fr. zonder kost. l.aat U onmiddellijk inschrijven, teneinde het be komen van een aanwcrvingscontract tc verzekeren. Jn private steenbakkerij in NOORD-FRANivRljK worden gevraagd: 2 zetters, 2 vervoerders, 4 uitvoer ders, 2 aa-rdcladers, 2 steen laders. <lc onvermoeide aalmoezenier te steunen wordt cr een klein secretariaat opgericht, dat zorg draagt voor zijn uitgebreide correspondentie. Meer cn meer begint de Belgische Geestelijkheid, die altijd op Missiegebied vooraan heeft gestaan, zich voor dc Chineesche studenten te interes- seeren. Wat een invloed kunnen zij ook niet uitoefenen in China op hun omge ving, wanneer zij eenmaal tot ’t Katho licisme zijn overgegaan 1 Dc groote cn onvergefelijke Kardinaal Mercier vraagt zelfs persoonlijk aan de Colleges Pater Lebbe in zijn grootsch apostolaat tc wil len steunen. In Augustus wordt dc eerste vergadering voor de studenten belegd te Meudon. 70 Zijn er! ’t Is ’u ware triomf dag. _In ’t jaar 1923 zijn 23_gedoopten en heidensche studenten hebben zich echter in een anti-clericalc liga aaneengesloten en vallen Pater Lebbe met zijn groep voortdurend aan. Met Paschcn is er een nieuwe vergadering voor de studenten op de Sapluiere. Er komen 65 studenten waaronder 10 Katholieken. Plotseling verschijnt er midden in de vergadering een afgevaardigde van de heidensche Ligauit Charleroi, die ’t woord vraagt. Pater Lebbe staat hem dit vol goedheid ‘toe, en de student begint zijn landge- liooten te verwijten, dat zij zich door een Katholieke priester laten meeslepen cn dat zij zoodoende niet meer trouw zijn aan hun vaderland. Men laat hem rustig uitspreken en zonder dat er maar iemand toejuicht verlaat de student onder een indrukwekkende stilte de zaal. Vincent .Lebbe begeleidt hem tot buiten. Niemand weet wat daar voorviel, maar na 2 uur, als Pater Lebbe terug komt kan hij aait de vergadering tneedeelen dat Lichi (zoö heette de afgevaardigde) niet meer naaf zijn makkers te Charleroi wil terugkee* ren, maar in een wenscht opgenomen groot was de invloed op «ju studenten. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Merlevede Jozef, z. quesstraat 58.. Hosten Lionel, z. v. Ca- een i J ^>5

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4