Roeselaarsche I Uit ’t Diksmuidsche I Uit }t Tieltsche j I Uit Roeselaarsche I I UIT ROESELARE UIT TIÈLÏ UIT DIKSMUIDE U-': 7 1 DRUKWERK: Uli IZEGEM wniniwraiiwfflw RUMBEKE KOKSIJDE DE PANNE mimiinmniiiMiin^^ ADINKERKE HOOGLEDE MERKEM EERNEGEM ARDOOIE INGELMUNSTER VERSTREKKINGEN AAN HET BELGISCH LEGER OOSTROOZEBEKE WAKKEN ZWEVEZELE WINGENE OPEISCHINGEN GEDAAN DOOR DE FRANSCHE EN ENGELSCHE LEGERS EMELGEM «DE POPERINGENAAR» i Êet Vraag dale, en Germaine Grooteer» v. Eernegem. een sonen aan herinnerd dat het Bureel Nr 2 sonen die meenen aanspraak te kunnen zoodat slechts tc ’ankelijk is \an 8.30 tot 12 uur. maken op militievergoedmg van aeze pe-j boden. BURGERLIJKE STAND van 8 tot 15 Mei 1941. Huwelijksafkondigingen. Albert J 1 óCzj-1 1 VERVOLG) Burgerlijke stand. Geboorten. Maria Vanhee, d. v. August en Maria Vansteenkiste. Fre- derik Rau, z. v. Victor en Irène Asseloos. Frans Willems, z. v. Julien en Elisa beth Knockaert. Henri De Jonghe, z. v. Hilaire en Elisabeth Dury. Roger De reu, z. v. Camiel en Brigitte Grootaert (geb. te Brugge). Freddy Pottier, z. v. Urbain en Jeanne Dekeyser. Overlijden. Pharaïlde Inghelbrecht, 52 j., echtg. v. Charles Margodt. Huwelijksbeloften. Oscar Hollevoet, Been gebroken. Tijdens de voetbalwedstrijd Izegem-St- Eloois-Winkel, die op het terrein van het kaste?! gespeeld werd, kreeg een zekere J. Geldhof van laatstgenoemde club een geweldige stamp op het been en zakte ten gronde. Hij werd door zijne makkers opgenomen en een bijgeroepen genees heer stelde vast dat hij het been gebro ken was. Gezouten varkensvleesch in beslag genomen. De Rijkswacht van Meulebeke was in den vroegen morgen reeds cp ronde te Pittem. Óp een gegeven oogenblik ont moetten ze twee zwaarlijvigs vrouwen, die door» de wetsdienaars aangesproken wer den. Op de vraag gesteld aan de vrouwen of ze feitelijk altijd in zul'ken toestand waren, gaven ze een ontkennend ant woord. Beide vrouwen legden weldra be kentenissen af. Op de borst droegen ze speciale aangebrachte zakken, waarin niet minder dan 11 kgr. en 12 kgr. gezou ten varkensvleesch ingeborgen zat. Deze waar werd aangekocht bij een landbou wer aan den overdreven woekerprijs van 60 fr. het kgr. Deze vrouwen waren af komstig van Assche, bij Brussel. De waar werd in beslag genomen en ter beschik king gesteld van den Arrondissements- kommissaris van Tielt. Konijnen en boter aangeslagen. In het station van Pittem werd een plotse inval gedaan door de Rijkswacht van Meulebeke. Een inwoner van Meule beke werd gevat en wist te verklaren dat de twee geslachte konijnen aangekocht werden aan 22 fr. het kgr. levend en de 3 kgr. boter aan 80 fr. Hij verklaarde ver der deze aangekocht te hebben bij een zekere F., handelaar in kiekens te Pittem. De waren die voor den sluikhandel be stemd en aan woekerprijzen gekocht wa ren, werden in beslag genomen en pro- ces-verbaal werd tegen den woekeraar opgemaakt. De aangeslagen konijnen en boter werden in het openbaar aan den wettelijken prijs verkocht. Overdreven prijzen. Een persoon van Itterbeejr, bij Meche len, werd ook dooi- de wetsdienaars aan gesproken en was drager van een groote hoeveelheid eieren en boter. Hij verklaar de deze aangekocht te hebben aan den wettelijken prijs. Doch hij verkocht de eieren met 0,50 fr. winst en de boter met 10 fr. het kgr. winst. Van U. kreeg hier door een proces-verbaal om waren te verkoopen aan overdreven prijzen. Boter in beslag genomen. Door de Rijkswacht van Meulebeke werd een zekere Netens, wonende te Brus sel, gesnapt om boter aangekocht te heb ben tegen woekerprijzen. De boter werd in beslag' genomen en proces-verbaal werd tegen den woekeraar opgemaakt. Weiden van dieren langs de openbare wegen. Het is ten strengste verboden, koeien of om ’t even welk dier, ’t zij bij den band, hetzij op gelijk welke andere ma nier, te laten grazen in de grachten langs de oper’::i" meente. Uitwerpen van fosfoorbrandplaatjes door Engtlsche vliegtuigen. De aandacht der bevolking dient er bij zonder op gevestigd, dat sedert geruimen tijd, op verschillende plaatsen brand plaatjes uitgeworpen werden door de En- gelsche vliegtuigen. Het is vanzelfspre kend dat ait een buitengewoon groot ge vaar oplevert. Diensvolgens worat de be volking verwittigd, geen enkele dier plaat jes met de bloots hand aan te raken. Ze dienen onmiddellijk met aarde bedekt en aangegeven te worden bij de plaatselijke gemeenteoverheid of politie, die terstond maatregelen zal nemen. Om 8 uur werd door den Heer Politie commissaris aan de politie bevel gegeven de markt te doen ontruimen en onmid dellijk werd door de kontroleurs onder leiding van het Districtshoofd de Heer Dr. Jur. F. Quintans, overgegaan tot de telling der te koop aangeboden biggen. Aan de koopers werd ter kennis gebracht, dat zij zich moesten laten inschrijven bij de controleurs ten einde een machtiging te bekomen om biggen te koopen. Een 50 tot 60-tal koopers boden zich aan om de 19-1 aangebrachte biggen te koopen. Daaronder bevonden zich een groot aantal werklieden en burgers, die van de gelegenheid gebruik maakten om goedkoop één of meer biggen te kunnen aankoopen voor verdere kweeking om te gen den komenden winter geen te kort aan vleesch te hebben. Verder werd er overgegaan tot een evenredige verdeeling der biggen en dit volgens het gevraagde aantal en de ver koopprijs werd vastgesteld op 15 fr. de kilo. De verkoop geschiedde verder zon der- veel moeilijkheden en alles verliep ordelijk dank zij het taktisch optreden der politie onder leiding van den Heer Opperkommissaris Lobel en der kontro leurs onder leiding van hun Districthoofd den Heer Dr. Jur. Quintens. We durven hopen, dat dit optreden van het Commissariaat van Loonen en Prij zen een heilzame les zal wezen voor de heeren handelaars, die daaruit het logisch besluit moeten trekken: We koopen aan geen andere prijzen meer dan aan de wettelijke nrijzen. Wanneer zij moesten doorgaan met te koopen aan hoogere prijzen, dan wettelijk losgelaten is, dan mogen zij er van overtuigd zijn het Com missariaat op hun weg te ontmoeten. Verder werd er uit de vele gesprekken gevoerd door de controleurs met hande laars en koopers vernomen, dat zeer wen- schelijk zou zijn, dat er een burgerstand zou aangelegd worden van de varkens en biggen, waardoor vele onregelmatigheden zouden vermeden worden. We durven hopen, dat er spoedig door de bevoerd) instanties in dien zin een regeling zr.l getroffen worden. **n In de weeK van 5 tot 10 Mei werden aan de Corporatie af geleverd: 11.864 kgr. garnaal, tegen 118.640 fr. Voor de visch luidden de cijfers: 1.024 kgr. aan 11.698 fr. Totaal voor een bedrag van 130.346 fr. AL KLAPPEN EN DOEN De verbruikers die tot heden ver waarloosd hebben hun rantsoenkaart te laten afstempelen bij hun kleinhandelaar waar zij ingeschreven zijn voor de sui ker en margarine, worden dringend ver zocht zich in regel te stellen vóór 20 Mei, 4 Wie zorgt voor de bevoorrading van het land, moet ieder cm de beurt in het gelid treden en zich houden aan de wet ten en besluiten die de bevoorrading re gelen. De werking van de Corporatie voor Visch en Visscherijproducten wordt stil aan tot in de puntjes geregeld. De reeders: werden onlangs op het zeekommissariaat ontboden om. een verklaring te teekenen, bij dewelke zij zich verplichtten hun visch aan de vastgestelde prijzen aan de Cen trale af te leveren. Een groot aantal tee ltenden het stuk niet en van de militaire overheid kreeg Burgemeester Dr Van damme hierbijgaande bericht over te ma ken aan de reeders. De visschers die zich niet stipt houden aan die verordening zullen zooals de andere lieden der bevoor rading tegem een harde mast loopen. 4 Zooals Uit een bericht hierboven blijkt,' is de Kreiskommandantur naar leper overgebracht. Nochtans, het ver keersbureau dat de passen aflevert voor ons Arrondissement, blijft te Veurne zoo als gewoonlijk en is open op dezelfde da gen en uren als voorheen. De inwoners, die nog in het bezit zijn van opeischingsbons of inkwartie- ringsbewijzjën van het Belgisch Leger, moeten deze onverwijld indienen en dit vóór 20 Mei. 4 Het is nu een jaar geleden dat de oorlog werkelijk in onze stad binnen viel en alle inwoners, op enkele na, op de vlucht sloegen. Veel van de geslagen wonden zijn intusschen geheel of ten deele geheeld. Veel openbare gebouwen en woningen werden hersteld: andere die bouwvallig waren, neergehaald. Wat minder aangenaam is voor de in woners, die allen aan de portemonee de ■WUUUMIUHOflMitngi tTO.BnnHi.lIyJfnnHIi’l Brand uitgebroken. Bij de Gebrooders Derveaux is er plots brand uitgebroken in de weverij. Spoedig kon met behulp der toegesnelde personen hoi vuur bestreden en gebluscht worden. D® schade is niettemin vrij aanzienlijk. Botsing. Gerard Dewaele, dis met zijn.fiets naar do Dorppiaats reed,, kwam in de Wakken straat in botsing met een anderen fietser. Beiden pleiten zwaar t»n gronde. Eerst- gelioemcte werd de linkerpols gebroken, zoodat geneeskundige hulp diende ont- Opeischiol In onze gemeente moet er iedere wee minstens 100 kgr. vleesch geleverd wor dn. Wegens een tekort aan vrijwillige W vering werden er deze week 7 beest® door den Burgemeester opgeëischt. Burgerlijke stand Geboorten. Demcts Carola, d. v. Mi chel en Storme Margaretha. Depoort* Paul, z. v. Jozef on Mayens Elisabeth. Overlijden. Zeebrouck Cyrlel, 80 J. Onze eeuwelinï* Zooals we reeds gemeld hebben, zal on dorp binnenkort een eeuwelinge ond® rijn inwoners tellen. Rosalie Van Land# gliem, geboren te Meulebeke den 30 JtU) 1841, zal binnen enkele dagen 100 Ja» zijn. Het nog kranig oudje verblijft m. er dan 50 jaar in het klooster der Eer waarde Zusters. Gedurende vele jar» ?:d zij de boodschappen voor het kloo* ter en als zoodanig is zij op de gemeen» door jong en oud gekend. Rosalie ziet werkelijk veel jonger uit en niemand haar 100 jaar geven. Ze is nog nooit enr stig ziek geweest en nu nog doet* ze led# Inschrijving voor boter, Wie tot op heden niet ingeschreven h voor boter landbouwers e.a. mag zich Maandag a.s.. 19 April, in den na- middag komen aanbieden op het Gemeen, tehuis, Bureel Nr 4. Schoenen, Gezien reeds te veel machtigingen vooi aankoop van schoenen werden afgeleverd in de maand April, zullen voorloopig geen machtigingen meer worden gegeven tenzij voor de kinders die binnenkort hun Plech tige Communie zullen doen en die geen schoenen bezitten die passen voor dea feestelijke gelegenheid. Daarom moger de Ouders van deze kinderen een aan vraag indienen op het Gemeentehuis Bureel Nr 4, Woensdag a.s. 21 Mei. Enkelt dagen nadien zal hun medegedeeld wor den wanneer ze de vergunning tot aan- koopen mogen aïhalen. Fosfoorstekjes of brandplaatjes De Heer Kreiskommandant te Roese lare verzoekt volgende bekend te maken De vijand werpt thans een soort fos foorstekjes uit, die moeilijk te onder scheiden zijn, daar ze aardkleurig zijn Aangezien deze stekjes of plaatjes zee: ontvlambaar zijn, mogen ze niet wordei aangeraakt, doch onmiddellijk met aard bedekt. Wie dergelijk tuig ontdekt, moe hiervan aanstonds het Gemeentebestuu verwittigen. Belangrijk bericht aan de houder van reisduiven. De Burgemeester vestigt de aandach der duivenliefhebbers op de nieuwe ver ordening van den Opperbevelhebber va: het Duitsch® Leger in datum van 10-4-’41 Volgens aie verordening moet elke hou der van reisduiven alle 3 maanden (1 Me 1 Augustus, 1 November, enz.) ten Ge meentehuize een lijst in drievoud indie nen, waarop ae duiven, welke in zijn be zit waren op den laatsten dag der vorig maand, naar volgorde der rmgnummer vermeld worden, op speciale formulierer door het Gemeentebestuur ter beschik king der duivenhouders gesteld. De wijzigingen welke tusschen twe aangiften voorxomen, moeten enkel doo den liefhebber cp zijn hokiijst aangetee kend worden. Buitengewone gevallen moeten onmid dellijk ten Gemeentehuize gemeld wor den, zooals diefstal, verlies ten gevolg eener oorlogsdaad, enz. Ten einde moeilijkheden te ontgaat wordt elke liefhebber DRINGEND uitge noodigd zich te schik! .n naar deze ver ordening. Productie van schapenwo De inlandsche wol werd vroeger hoofd zakelijk gebruikt voor het maken va: matrassen. Zulks is heden ten strengst verboden. Deze wol dient ter beschikkin gesteld te worden van de Belgische ni, verheid, om door haar verwerkt te wor den in de voorwaarden vastgesteld doe de Textielcentrale. De houders van scha pen der gemeente zullen eerstdaags et circulaire ontvangen, waardoor hun <i noodige instructies zullen worden vei schaft. We kunnen thans reeds mededei len dat de schapenhouders binnen de vi, dagen na de schering der schapen en te laatste op 1 Juli 1941, aangifte van de wolvoorraad moeten doen bij het Gt meentebestuur. De wol zal moeten ingi leverd worden om aan de Textielcentra te worden gestuurd: ze zal betaald woi den aan den prijs vastgesteld dcor In Commissariaat van Prijzen en Loonen. j„ z. b., echtg. v. te Tielt. Groote Boksmeeting. Op 25 Mei richt Manager Decrop een boksmeeting in te Adinkerke, waar Van- loo uitkomt tegen Rogghe, terwijl hierbij nog tien liefhebberskampen op het pro gramma vermeld staan. Doch toekomen de week mser hierover. gevolgen van den oorlog voelen, lelt dat tot op heden nog niemand ae inkwartiering van de soldaten en officie ren getrokken heeft. In andere gemeen- icn. o.m. te Westende, wordt dit regel matig geregeld. O De metalen damplanken, die in het jaar 1338 in de achferhavcn ingerlagon werden om de voeringen en hcofdingen van de nieuwe monumentale brug te bou wen en die nu buiten dienst gesteld zijn, worden uitgetrokken cm cp andere plaat sen gebruikt te worden door het Beheer van Bruggen en Wegen. 4 Zaterdagvoormiddag werd overge gaan tot de telling der honden op het voetbalplein. 4 In de Uitgeverij De Phalanx Ko- ninklijkestraat te Brussel, verscheen van onzen stadsgenoot Frcd Germcnprez, De Westkust onder vuur(prijs 8 fr.) e,n «Volk uit den Westhoek» (prijs 20 fr.). Beide werken zijn mooi uitgegeven en versierd met penteekeningen van Tjienke Dagnelie. 4 Morgen Zondag trekt S. V. Nieuw- poort I ten strijde op naar Veurne tegen S. V. Veurne I. Begin te 2.30 uur. Op ons voetbalplein komt S. V. Nieuwpoort IV op tegen W. S. Adinkerke I. Begin te 16 uur. 4 Terwijl onze stadsgenoot zijn fiets één minuut onbeheerd liet staan te 20.30 uur aan de woning zijner ouders, was ze spoorloos verdwenen. van Het planten van aardappelen. De plaatselijke Rantsoeneeringsdienst deelt mede dat nieuwe inschrijvingen voor het planten van aardappelen bij een land bouwer nog tot 17 Mei mogen gedaan worden. Nadien worden er geene meer aanvaard. Winterhulp. Door Winterhulp werden er verschil lende duinegronden omgeploegd, waar aardappelen zullen geplant worden ten bate van behoeftigen. Huwelijksafkondigingen. Albert Lo bel, nijveraar v. Koeselare, met Maria Dujardin, z. b., v. Izegem. Franche Dujardin, aardewerker, met Martha Mae- keloerg, bobijnster, b. v. Roeselare. Jo zef Degryse, steenovenwerker, v. Roese- lare, met Magdalena Vancompernoile, ci- choreibewerkster, v. Rumbeke. Alfons Calmeyn, spinneriewerker, met Simonna Vergote, haspeleerster, b. v. Roeselare. Omer Dewitte, melkhandelaar, v. Roese lare, met Z-elia Cokelaere, landbouwster, v. Rumbeke. Albert Vandenabeele, houtbewerker, met Bertha Deblaere, naaister, b. v. Roeselare. Albert Van- haverbeke, wever, met Rachel Dejaeger, weefster, b. v. Roeselare. Huwelijken. Albert Vanhuyse, latten- stoormaker, met Paula Demedts, hand- schoenbewerkster, b. v. Roeselare. Na poleon Dekeerle, reiziger, met Elisabeth Aerens, naaister, b. v. Roeselare. An- dré Wallaeys, bureelbediende, met Joan na Bagein, z. b., b. v. Roeselare. Albert Driessens, aardewerker, v. Ardooie, met Emilia Buyse, z. b., v. Roeselare. Ge rard Declerck, bedrijfsleider, v. Staden, met Irène Haesebrouck, naaister, v. Roe selare. Gustaaf Vancoillie. koopman, v. Beveren-bij-Roeselare, mei Margaret Hpornaert, z. b., v. Roeselare. Geboorten. Jeannine Demeulenaere, d. v. Gerard en Martha Vanthuyne, Bo- terstraat 14b. Georgette Vanderbeke, d. v. Arthur en Anna Burggraeve, Honze- broeckstraat 19. Johan Hoornaert, z. v. Jozef en Maria Degryse, St-Jorisstraat 14. Albert Catry, z. v. Albert en Gode- lieva Snick, Cohsciencestraat 11: Nera Debruyne, d. v. Juul en Susanna Desar- ranno, Tumulusstraat 71. Charlotte Merchie, d. v. Arseen en Alice Lybeer, Noordstraat 97. Annie Rooryck, d. v. Robert en Ivonna Vandenberghe, Mid denstraat 6. Jeannette Nowé, d. v. Al bert en Elisabeth Christiaens, Gitsstraat 31. Vera Ingels, d. v. Edgard en Mar garetha Vanspranghe, Spinnestraat 10. Gilbert Roesbeke, z. v. Jozef en Rachel Bruneel, Heropbouwstraat 17. Herman Slosse, z. v. Rogier en Helena Morré, Noordstraat 87. Ludovic Lammertyn, z. v. Emiel en Alexia Dobb-els, v. Ingel- munster. Jenny Vanpeteghem, d. v. Andreas en Julia Vandewalle. v. West- roozebeke. Jaak Vantournhout, z. v. Leo en Henrica Van Steen, v. Beveren-bij- Roeselare. Leona De-byser, d. v. Lode- wijk en Florida V-erpoort, Kattestraat 17. Marlette Debaes, d. v. Juul en Marga- reta Vancoillie, Schierveldestraat 82. Sterfgevallen. Jozef Anica, 83 j., z. b., wed. v. Maria Vandendriessehe, Brug- gesteenweg 52. Silvia Vanlake, 78 j., z. b., wed. v. Karei Devolder en Karei De- keersgieter, St-Jozefstraat 65. Elisa Garnier, 70 j., z. b., echtg. v. Jozef Schel- deman, Bleekeriestraat 47. Hippoliet Duyvewaardt, 87 j., bijzondere, wed. v. Leonia Vanbiervliet, Ooststraat 111. Lucia Kinoo, 78 j„ z. b„ echtg. v. Alois Deciercq, Vijfwegenstraat 122. Juliana Vandenbussche, 81 j., z. b., wed. v. Joan nes Cappelle, Izegemaardeweg 47b. Emiel Viaene, 58 j., landbouwer, v. Kor- temark. GENEESKUNDIGE DIENST Op 2ondag 18 Mei zal de geneeskun dige aiensf gansen den dag verzeserd worden door ae Heeren Dokters: P. VAN DENBERGHE, Rijselstraat, en HOS- TENS, Ardooiesteenweg te Roeselare. Apotheker van dienst: den Heer DEL- TOUR, Ooststraat, Roeselare. Op Donderdag 22 Mei (O. I*. H. He melvaart) door de Heeren Dokters DE CLERCK, St-Hubertstraat, en PATTYN, Hendrik Horriestraat te Roeselare. Apotheker van dienst: den Heer DOCHY, Noordstraat. TAXIVOERDERS VAN DE WEEK Vanaf den 19 Mei (Maandag) tot en met den 24 Mei (Zaterdag) 1941. uitge nomen op 22 Mei (O. L. H. Hemelvaart) Bogaert Oktaaf, Ardooiesteenweg 107, te Roeselare; Desmet-Decraene Fr., Stationplaats te Roeselare. DE ROESELAARSCHE MARKT De vele voorbijgangers, die Maandag morgen ae markt passeerden, keken ver rast op bij de toebereidselen, die daar ge- maalft werden. Op de hoeken werden pa len geslagen, daar werd gemeten en ge past, een tractor met ploeg verscheen op het tooneel. De straatmusschen waren er als de kippen bij. Ze gaan daar zeker patatten op zet ten zei een snuggere schoolbengel. Wie zou de markt gehuurd hebben? vroeg een tweede. WelneeDaar komen gladde steenen op liggen voor de rolschaatskoersen en als het weer Batjes' is, dan gaan ze d’r op dansenantwoordde een derde. Een vingerwijzing .voor do cafébazen van de marktl!! Zoodus we krijgen een geplaveide markt. Ze wordt geëncadreerd door ee-n ver keersweg van ruim 10 m. breedte. De markt zelf komt hooger liggen, op trot- toirhoogte. Derhalve Is het verkeer over het m:ii o,plein door veto’s, auto’s en wa gens buitengesloten. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Vermandel Yvette, d. v. Francois en Ida Moerman, Tuinwijk. Vaneislander Gilbert, z. v. Camiel en Ge- rarda Maes, v. Eesen. Goeman Mauri ce, z. v. Gustavus en Margriet Vallaeys, v. Woumen. De Vries Lauic s, z. v. Dirk en Leontine Dejonghe, De Breyne-Peel- laertstr. Van Exem Godelieve, d. v. Gaston en Martha Demaeght, v. Merkem. Vanassche Gabriel, z. v. Marcel en Alida Verhuist, v. Woumen. Gardin Christianne, d. v. Henri en Laura Van- hullebusch, Gen. Jacquesstraat 15. Op- somer Henri, z. v. Michel on Pauline Vynck, Grauwbroedersstraat 24. Overlijdens. Vandewoude Elisa, 78 j., ongehuwd. Leuridan Victorina, 60 j., wed. v. Baes Leo. LANDBOUW- EN TUINBOUWTELLING Ter voldoen aan het besluit van 2 Mei 1941, zal er van 15 to, 25 Mei eene land bouw- en tuinbouwtelling gedaan worden. Zijn verplicht voor deze telling aangif te te doen, de natuurlijke of rechtsner- ssaen •welke op Me-i 1941 tsisstens één, are exploiteeren van gelijk welke teelt of houder zijn van vee (koeien, paarden, kie kens, konijnen, varkens, bijen, enz.). De inlichtingsplichtigen die hun aan gifte verzuimen en de. getelden die elke der gevraagde inlichtingen niet nauwkeu rig en volledig verstrekken, zijn strafbaar met de straffen voorzien bij art. 8, 9 en 10 der besluitwet van 27-10-1939. REKENINGEN De personen die leveringen hebben ge daan voor de bezetting, dienen na elke levering ten spoedigste de rekening in dubbel exemplaar in te dienen. DOORGANGSBEWIJZEN De personen die in het bezit wenschen te komen van bewijzen" voor het sper gebied, dienen hun aanvraag te doen ten Stadhuize, tweede bureel in den gang, van 2 tot 3 uur in den namiddag. BOUWEN De aandacht van de bevolking wordt gevestigd op art. 18 van het besluit van 12-9-1940, waarbij, vanaf zijne bekend making in het Staatsblad (14-12-’4O) nie mand mag: 1) bouwen, af breken of wederopbou- wen; 2) ontbosschen of het relief van den grond aanzienlijk wijzigen door graven of aanaarden zonder vooraf gaandelijke toelating van den Commissaris-Generaal voor Wederopbouw of van dezes afge vaardigde. Deze bepalingen slaan niet op de nor male onderhoudswerken. De aanvraag moet ingediend worden onverminderd alle andere proceduren die v. Eernegem, en Orinda Depoorter, v. door de .wetten en reglementen zijn voor- Merkem. Maurice Pollin, v. Wijnen- geSCVeil zsn Parmoinn flrnn+uori- xr yii.nu^^nHuiiiuiitHiiBnHiiHiniinni-.uniuiiHUiniuiiiHnneniiinnii^luiunuimuHniBIliUIHiliilIlIlIUIHIlinillIün'.lIliniUIlUlllUlllUlllIIlIlIllllUUÜllUllIUllIlilUW^ Burgerlijke stand. Geboorten. Vermeulen Hans, z. v. Robert en Thieren Germana. Jacques Robert, z. v. Andreas en Winnock Zulma. Overlijdens. Vanhoutte Lodewijk, 63 j„ z. b., wed. v. Leupe Anna. Huwelijken. Lambregt Gerard, met ser, en Harteel Martha, z. b., b. v. De Panne. Vandamme Gaston, werktuig kundige, en Bulteel Gracia, z. b., b. v. De Panne. 8 zakken lijnkoeken (300 kgr.) aange. slagen. Persmachien aangeslagen. Bij een zekere B., wonende in de Oost, roozetoekestraat alhier, werd een persma. chien aangeslagen toen deze in volle wer. king was. De machien werd in beslag ge. nomen, evenals een groote hoeveelheid •lijnzaad, lijnkoeken en olie. Alles werd m beslag genomen en ter beschikking ge. steld van het plaatselijk Winterhulp. Comité. Tabak aangeslagen, De Rijkswacht van Izegem, op dienst- rondo door deze gemeente, ontmoette een verdacht persoon, die tot stilstand werd gebracht. Deze droeg bij zich een 35 kgr, tabak in bladeren, die in beslag genomen ■werd. Het was een zekere L. Chr., woon, achtig te Bavikhove. Tegen brugleuning gereden De wielrijder Daenens, wonende te Ar. dooie, kwam uit de richting van het dorp gereden. Wanneer hij de steile hellino van de brug aan het station afreed, is hij door uit te wijken voor een auto, tegen de leuning gereden. Daenens viel lood, zwaar ten gronde en werd door toege. snelde personen opgenomen met een diepe wonde aan het hoofd, terwijl hij de lln. kerknoezel gebroken werd. Boter te duur verkocht, Landbouwer L., wonende steenweg naai Meulebeke, had aan verschillende woeke. raars boter verkocht aan hooge woeker, prijzen. I.. hoorde zich onmiddellijk eea hooge geldboete uitspreken. Wat hem ze. ker wel wat tot bedaren zal brengen, Niet levering melkproductie. De landbouwster D. U„ die haar melk productie niet ter beschikking van de aangeduide melkerij had gesteld, zag zich door de boetstraffelijke rechtbank van Veurne veroordeelen tot het betalen eener boete van 700 fr. of 1 maand gevangenis straf. Langewaede. Iedere Zaterdag wordt er terug in de Kapel van Langewaede een gezongen Mis opgedragen, Maria ter eere. Of de Mer- kemnaren ’s Zaterdags naar bovenge noemde Kapel stroomen hoeft geen be toog, want in zulke tijden is er veel te vragen. Burgerstand, v. 1 Maart tot 1 Mei. Geboorten. Thevelin Eric, z. v. Al bert en Theetaért Julia. Gadeyne Georgette, d. v. Maurice en Claeys Ger maine. Smagghe Raymonde. d. v. Pla cide en Vanthournout Marié. Ghee- raert Georgette, d. v. Gaston en Calle- waert Maria. Depoorter Marcella, d. v. Maurice en Devolder Godelieve. La- gaysse Frans, z. v. René en Supply Ger maine. Vanneste Joseph, z. v. Arthur en Denys Lea. Cool Anna, d. v. Mau rice en Vanremoorter Marie. Deroo Mantaye. d, v. Gaston en Thery Rachel. Verstraete Frans, z. v. Hector en Huy- ghebaert Rachel. Deloof Alice, d. v. Alberic en Tack Gerarda. Overlijdens. Hoorelbeke André, 4 j. Denolf Victor, 73 j., wed. v. Vermoor- ter Leonie. Puype Camiel, 53 j., onge huwd. Doucy Theophiel, 85 j., echtg. v. Debyser Mathilde. Huwelijken. Swaenepoel Leon en Vanderiest Bertha, wed. v. Es Georges, b. v. Merkem. Tyvaert Georges, wed. v. Vanryckeghem Zulma, v. Handzame, en Germonprez Alice, v. Merkem. Van damme Gaston, v. Klerken, wed. v. Le- cointe Maria, en Vanthuyne Angèle, v. Merkem. Couttenier Robert, v. Lefiin- ge, en Platteau Suzanne, v. Merkem. -Vinkensport. Uitslag tweede proefzetting1. «Ipla», Noyelle Charles, 407; 2. Hispano Van- houwe Georges, 364; 3. «Germaine», Bru neel Medard, 253; 4. «Ivo», D’Haene Georges, 249; 5. OdetteVanstaan Odiel, 235; 6. «Irène», Denys Adhemar, 197; 7. «Ivo», Bruneel Medard, 170; 8. Alois Bryon Leon, 167. Morgen Zondag, te 2.30 u., proefzetting. Geduren;..- eerste vier maanden van het jaar 1933 v.erd ter vischmijn aange voerd: 64.91-1 garnaal, verkocht voor 238.556 fr.; 57 „179 kgr. visch, verkocht voor 1.316.933 of samen: 641.693 kgr., geldend 1.5557’5 fr. Dit maakt dat er in ait jaar het ibbel gewicht aan garnaal maar gelden:! tienmaal meer, en een wat meer dan de helft gewicht aan visch, maar geldend bijna het driedubbele als in 1939 ter vischmfjn gebracht werd. In cijfers bracht de vischmijn 78.421 kgr. garnaal meer binnen, met een meerwaar de van 2.161.503 fr.; maar 307.392 kgr. visch min en met een meerwaarde van 2.646.145 frank. VAN EEN STELLING GEVALLEN Ah'uns Dierkens, wonende te Marialoop, was m de Brugstraat alhier nersteiiingen aan net uitvoeren aan een in opoouw zijnde huis, tyanneer hij plots een ver- këércle beweging maakte; is hij van de stelling gëvaiièn en met geweld tegen den grona terecht gcKomen. Dierkéns werd opgenomen met gebroken rechterpols en en&ele wonden aan het hoofd, die dien den toegenaaid te worden. Hij zal langen tijd werkonbekwaam zijn. URBANISATIE Het Stadsbestuur heeft een omzend brief uitgenangen waarbij enkele meae- cieeiingen woraen gegeven betreilenae net bouwen. Aangezien ue stad verplicht is van een algemeen plan van heropbouw en urbanisatie op te maken, moet ieaer bouwwerk vooraigaandelijk ae bijzondere toelating bekomen van net Commissa- riaat-Generaal van den Wederopbouw. Hiervoor dienen plannen ingediend in het Stadhuis en alle gewone formaliteiten welke vroeger dienden vervuld, moeten ook nu gedaan worden. Alle inlichtingen hieromtrent zullen gaarne gegeven wor den ten Stadhuize Bureel Nr 2. VERANDERING VAN MARKTPLAATS Het was met groote verwondering dat de marktgangers verleden week moesten vaststellen, dat geen enkele marktkramer op de Marktplaats opgesteld stond. In derdaad, het houden van -de wekelijksche marktdag op de Marktplaats worat niet, meer toegelaten, maar dient thans ge houden te worden op de Rameplaats. Do reden hiervan is dat het verkeer op deze staatsbaan tijdens de markt veel moei lijkheden ondergaat, doordat te veel men- schen midden de baan stonaen, evenals voertuigen en auto’s. Vandaar dat de markt verhuisd werd. MILITIEVERGOEDING Voor de maand Juni 1940. Komen in aanmerking de personen die militie- vergoeding ontvangen hebben, gedaan in Mei 1940. Natuurlijk op voorwaarde dat ae militaire diensten die het recht op mi- litievergoeding geven, tijdens deze maand Juni 1940 gebeurd zijn. Deze personen zuilen persoonlijk ten huize bericht ont vangen.. Voor de periode van 1 Juli 1S:6. Per- W erkongeval. In de voormiddag was de genaamde Maes Roger, wonende in de Kortrijk- straat alhier, aan zijn dagelijkse!: werk in een schoenfabriek en kwetste zich ernstig aan de linkerhand. De wonde aan den duim was zoo groot dat deze door een geneesheer diende toegenaaid te worden. Ernstig ongeval op bet .werk. De genaamde Jeroom V..., wonende in onze stad en werkzaam in de rolstoors- fabriek van Windels, gelegen in de Schoolstraat, was aldaar bezig met hout te schaven bij' middel van een machien. Plots werd de man met de rechterhand gevat in het snijdend mes der machien. Het slachtoffer slaakte een hulpkreet doch vooraleer de noodige hulp kwam opdagen waren reeds vier vingers van de hand letterlijk afgerukt. Seffens werd de man, die oneindig veel bloed verloor, door een bijgeroepen geneesheer ver zorgd die hem vervolgens naar de kliniek der Rocselarestraat overbracht. Aan de achterblijvers. Degenen die een stukje grond gehuurd hebben bij den een of andere landbouwer, teneinde hun voorraad groenten op te doen en die zulks nog niet aangegeven hebben op het Stadhuis, worden verzocht dit önmiddellijk te doen daar deze ach terblijvers later soms moeilijkheden zou den kunnen tegenkomen. Men kan zulks nog doen iederen werkdag van 9 tot 11.30 uur en van 2 tot 5 uur namiddag. De Rioolwerken. De werken der waterleiding die alhier vóór een drietal jaren begonnen werden, zijn nu ook omzeggens geëindigd. Gansch de stad en ook op den buiten werd van het stadswater voorzien zoodat deze wa- terbevoorrading hier eveneens van zeer groot nut zal zijn daar sommige straten en wijken geen al te'best water bezitten. Een korte toespraak werd gehouden waarna tuil mocht in ontvangst nemen, benevens Persoon aangehouden. We hebben over enkelen tijd melding gedaan van den diefstal gepleegd bij landbouwer A. Callewaert, wonende al hier, en waarbij hij door den dief, een zekere Cyriel Devoldere, met een vork gestoken werd. Devoldere was naar Frank rijk gevlucht en nu terug gekord, doch werd spoedig door de plaatselijka Rijks wacht aangehouden-en naar Brugge over gebracht, waar hij in den amigo werd op gesloten. We deeien mede dat landbouwer Callewaert thans gansch hersteld is. Enkel gebroken. De wielrijder Henri Desmet, oud 61 jaar, kwam uit de rienting van Meulebeke gereden. Nabij liet xeiKhof moest ae ouderling uitwijken voor een aldaar stil staande vlaswagen, die óp de verkeèrue plaats stond. De wielrijder kwam er cen ter tegen terecht en viel ten gronde. Hij werd op het hulpgeroep opgenomen en een bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de ongelukkige man den enkel ge broken was. De heropbouw. Stilaan beginnen de werken aan den heropbouw van vernielde of beschadigde huizen en gebouwen in deze gemeente aan te vangen. De meeste onder aeze zijn reeds uit hun puin verrezen, terwijl men nog aan verschillende andere bezig is. Aldus zal Ardooie binnenkort geen spo ren meer dragen van de oorlogsdagen. Burgerlijke stand. Geboorten. Surmont Herman, Zwa- nestraat. Monteyne Eugène, Oliekou- ter. Goopman Anita, Gentstraat. Depoorter Magda, Bruggestraat. De volder Maria, Oostroozebekestraat. De- laere Sylvère, Doelstraat. Lammertyn Ludovic, Meulebekestraat. Delbeke Willy, Krekelstraat. Sterfgevallen. Lecluyse Camiel, Kweekstraat. Verbeke Gustaaf, Brug gestraat. Vanlandeghem Jeroom, Oost roozebekestraat. Huwelijken. Cornille Alberic, v. Ize gem, met Verbeke Bertha, v. ïngelmun- ster. Ollevier Roger met Boulangé Mag dalena, b. v. Ingelmunster. Huwelijksbeloften. Dewiele Maurice, v. Emelgem, met Storme Josima, v. In gelmunster. Depraetére Valère, v. Mee nen, met Buyck Maria, v. Ingelmunster. In beslag genomen. De vliegende Rijkswachtbrigade van Brussel ontmoette langs de Oostroozebe kestraat een' zekeren Corneillie Remi, wo nende te Ingelmunster. Hij vervoerde 50 kgr. geplet lijnzaad, dat in beslag geno men werd. Bij een verder doorgevderd onderzoek werd er bij Oscar Defreyne, Oostroozebekestraat, een pletmolen en 10 zakken geplet lijnzaad (500 kgr.) aange slagen. Bij Depauw Leopold werden - ---D.'Z POPERir’GENAAR is het riode. moeten een aanvraag indienen op PITTEM sncctele formulieren, die dan behoorlijk diens i ingevuld te worden. Deze zijn te vei-krij-an op het Stadhuis, Bureel Nr 2, van 8.‘30 tot 12 uur. Personen die tot op heden nog geen bewijsstukken irigediend hebben aan gaande de verstrekkingen aan het Bel gisch Leger, kunnen -dit nog seffens doen. De niet in regelmatigen zin opgestelde stukken worden ook aangenomen op het Stadhuis, Bureel Nr 2. INKWARTIERING BELGISCHE MILITAIREN De inwoners die Belgische krijgslieden op kwartier gehad hebben en niervan geen bewijsstukken ontvingen, kunnen er zelf een opstellen, in de goede orde. Deze bewijsstukken kunnen ingebracht worden ten Stadhuize, Bureel Nr 2. Hetzelfde geldt voor de personen welke geen ver goedingen dienaangaande ontvingen. DE DOSSIERS DER OORLOGSSCHADE Het Commissariaat van den Wederop bouw deelt mede: Wij verzoeken de geteisterden nog en kelen tijd geduld te willen uitoefenen vooraleer dossiers van vaststelling van oorlogsschade aan het Provinciaal Com missariaat te zenden. Binnenkort zullen zij hiervoor benoodigde formulieren bij het Gemeentebestuur en het Provinciaal Commissariaat voer ’s Lands Wederop bouw kunnen verkrijgen. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de geteisterden er nogmaals aan te herinneren dat, in afwachting dat de kwestie op het recht van oorlogsschade geregeld weze, zij er alle belang bij heb ben, voor het herstellen van de door hen geleden schade, kredieten aan te vragen. Deze kredietaanvragen moeten tot de ProvincialeCommissariaten gericht wor den en de noodige formulieren zijn daar voor ter beschikking ten Stadhuize. BIJ DE PLAATSELIJKE BRANDWEER Deze week werd in de bijzonderste ge bouwen en firma’s der stad een omzend brief besteld door een der brandweer mannen, waarop alle inlichtingen ver meld zijn om de brandweer te verwitti gen in geval van brand. Ook de telefoon nummers van Politie, Rood Kruis en Hospitaal werden er op vermeld. Naar verluidt zou deze omzendbrief door de zorgen van het plaatselijk Winterhulp- Comité gedrukt en verkocht geweest zijn aan den prijs van 2 fr. het stuk. De brandweermannen hebben echter zelf deze nuttige plakkaten aangekocht en deze gratis aan de bijzonderste firma’s uitgedeeld. DE PLAAG DER FIETSDIEFSTALLEN Het schijnt waarlijk een plaag te wor den van de fietsdiefstallen in onze stad. In een week werden niet minder dan drie rijwielen ontvreemd. Mejuffer Arlet D. dacht haar rijwiel goed te plaatsen aan het gebouw van het politiebureel toen ze den dienst der rant- soeneering ging bezoeken. Wanneer ze echter na enkele minuten oponthoud te rug buiten kwam, diende ze de verdwij ning vast te stellen. De fietsen die gestolen werden zijn nieuwe... oude vinden immers geen keus meer! Een streng onderzoek is aan gang. UITSLAG VINKENPRIJSKAMP In de herberg «Batavia» had door de maafcchappij een prijsk: hier denuitslag: l. Lrmoo Maurice,,J?it- fc>, VTCX., -S(V, O. Vilil- Gerard, Tielt, 463; 4. Vanquatem •n ri xnwn r- rrxx1 MUÖU, JVI’CUIOUÜA'C, ülU, O. V Ü1A1UU11—XXC Achiel,, 374:^6. Vierstraete Victor, 339 7.1 Achiel, 323; 9. Dècraemer'Cyriel, 312; 10.1 Braeckeveldt René, 311. MEULEBEKE Nieuwe Postbusliehtingen. De Postbus aan de Goethalsplaats wordt thans op volgende uren gelicht. In de week: ta 5.10, 9.50, 15.30 en 16.15 uur. ’s Zondags enkel te 11.30 uur. De brieven worden thans vier maal op een dag ver zonden, hetgeen dus veel beteekent voor den snellen gang der briefwisseling. Kinderen cp den buiten. Door de zorgen van het plaatselijk co mité Kinderen op den buitenwerden er deze week w’ederom 5 kinderen aan genomen uit Oostende, 3 knechten en 2 meisjes. Het totaal verblijvende stads kinderen op onze gemeente bedraagt thans 16. Ze zijn allen opgenomen bij landbouwers. Uitslag Vinkenzetting. Bij’ August Vancoillie, Barnum, had door de maatschappij Niet Rijk maar Rechteen prijskamp plaats voor vin ken, die volgenden uitslag gaf: 1. Wijzeur Gerard, Meulebeke, 533; 2. Schotte Mau rice, 522 3. Dammen Emiel, 491; 4. Van- nieuwenhuyse R., 479; 5. Vanlaecke Remi, 438; 6. Debrabandere Frans, 410; 7. De nijs Achiel, 410; 8. Vanryckeghem Cyriel. 354; 9. Demeere Maurice, 324; 10. Sagaert Fehx, 296. Diefstal met inbraak. To^nutoe onbekende dieven zijn inge broken in de woning van Gustaaf Vuyl- steke, landbouwer, wonende Boonestraat alhier. Na gansch de woning doorwoeld te hebben zijn de dieven op de vlucht ge gaan met een hesp, wegende ongeveer 10 kgr., en enkele hennen. Van de dieven werd geen spoor gevonden. Boerenwacht. Als gevolg op den wensch, uitgedrukt door aen Nationalen Boerenraad, werd tot de oprichting van een boerenwacht besloten. Deze Boerenwacht zal bestaan uit vrij willigers' en zal, zoowel bij dag als bij nacht, de vruchten te velde, het vee, have en goed der landbouwers bewaken en be schermen tegen diefstal of vernieling. Er wordt verder ook gedacht aan hulpver- leening bij gebeurlijke overstroomingen, maar vooral bij bosch- en oogstbranden die dooi' de oorlogsomstandigheden veel- vuldiger kunnen voorkomen. In elke ge meente zal de Boerenwacht onder leiding staan en aangevoerd worden door een ge meentelijken overste. Niemand twijfelt eraan dat een dege lijk jngerichte en trouw uitgevoerde be waking in de huidige omstandigheden zeer noodig is. Daarom doet het piaatse- lijk bestuur van Boerenwacht een drin gende oproep tot alle boerenzonen der ge meente opdat ze zich edelmoedig zouaen ter ’beschikking stellen om mede te helpen waken over hun eigen bezit en dit hunner medeburgers. Burgerlijke stand. Huwelijken. Jozef Deturck, nijveraar v. Tielt, en Marie-Thérèse Debruyne, v. Meulebeke. Valentijn Demaeght, dag- looner, en Ivona Vandendriessehe, b. v. Meulebeke. Victor Spiessens, dagloo- ner, v. Tielt, en Elisabeth Vansteenkiste, v. Meulebeke. Overlijdens. Constant Desmet, 86 j., echtg. v. Eugenie Castelein. Emelie fcJchoKelé, 75 j., echtg. v. Edmond Dhaene. Joannes Vanhaelewijn, 81 j., onge huwd. Emma yandewaile, 68 j„ onge huwd, Statiestraat. Autovrachtwagen in branu. Dinsdagvoormiddag, omstreeks 11 uur, kwam de vrachtauto bestuura door een zekere C., viashandelaar, wonende alhier, uit de rienting van Ingcimunste/ gereaen. De auto was geladen met kroten en een noeveelheid lijnzaad. Personen aie op de wijk De Veiostonden zagen uit de vrachtauto dikke rookwolken opstijgen. De voerder werd tot stilstand gebracht en diende vast te stellen dat d-e vlaskroten in biand stonden. Seffens werd er met de blusschingswerken begonnen, doch het baatte niet, alles werd ten prooi der vlam men. Enkele stoutmoedige personen waag den nog een kans en wisten de auto te brengen tot aan de Mandelrivier, waar alles in het water kon gegooid worden. De auto werd zwaar beschadigd. De aan gerichte schade is groot, terwijl de oor zaak van dezen plotsen brand onbekend is. In de Mandei gereden. De wielrijder Vanderstr., wonende te Wielsbeke, kwam met zijn fiets in be dronken toestand uit de richting van Meulebeke gereden. Ter hoogte van de Mandelbrug is hij in het water gereden. Niettegenstaande zijn toestand wist hij zich cp het droge te werken, zoodat hij er .slechts met een nat pak vanaf kwam. Zijn fiets word ’s anderendaags opgepikt Van een wagen gevallen. Landbouwer Gaston Vannieuwerburg kwam met een bespannen wagen uit de richting van Tielt gereden. Gekomen ter hoogte van de wijk De Wisselwaren er enkele jongens, die ter school moesten, opgeklauterd, toen het paard plots op de vlucht sloeg. Twee kinderen' werden hier door van den wagen geslingerd en opge nomen met Verwondingen over gansch het lichaam. Het dier kon slechts in de Beernemstraat tot stilstand gehouden worden. De toestand van de twee kleine slachtoffers is geruststellend, Tegen een wagen aangereden. De wiqjrijder Georges Rosseel, wonende te Pittem, kwam met zijn fiets langs den grintweg naar Eegem gereden. Gekomen in een scherpe bocht nabij de dorpsplaats is hij tegen een wagen gereden, die op verkeerde plaats stond. De wielrijder werd tegen de straatsteenen gesmakt en werd den rechterschouder ontwricht. Hij liep verders enkele lichte kneuzingen op, terwijl zijn fiets buiten gebruik is gesteld. Landbouwer gewond. Wanneer landbouwer Hoste Henri hét land aan het omploegen was, geraakte hij bij het omdraaien van deze met de rech tervoet tusschen de ploeg. Hij viel ten gronde en liep een gapende wonde op, die door een bijgeroepen geneesheer diende toegenaaid te worden. Hij zal langen tijd werkonbekwaam zijn. Been gebroken. Isidoor Vandeputte, landbouwer, wo nende wijk Rakelingealhier, was aan het voederen van zijn paard, toen hij op zeker oogenblik een geweldigen stamp kreeg op zijn linkerbeen, waardoor het letterlijk gesplinterd werd. Een bijgeroe- mbare 'wegen en straten der' ge- Pen geneesheer bracht de ongelukkige man bij hoogdringendheid naar de kli niek te Tielt over. Zijn toestand is gerust stellend. Burgerlijke stand. Geboorten. Devooght Robert, z. v. Leon en Hilda Delodder. Carre wijn Robert, z. v. Noël en Zulma Vanrenter- ghem. Vancraymeerseh Jeannette, d. v. Maurice en Devos Madeleine. Bud- daert Frans, z. v. Theophiel en Goes Ma deleine. Huwelijken. Lagaysse Maurice, v. Wildenburg, met Vanbruaene Alice, v. St-Joris-ten-Distel. Dobbelaere Mau rice, v. Tielt, met Degraeve Bertha, v. Wingene. Vandemoortel Gerard met Baesens Marie, b. v. Wingene. Lambert Omer, v. Wingene, met Linclau Rachel, v. Eegem. Sterfgeval. Degrande Julie, 73 j., echtg. v. Lambert Désiré. Ledsr en Textiel. De bureelen waar de bons voor leder en textiel zullen afgegeven worden zijn thans gevestigd bij den ravitailleerings- dienst in de groote feestzaal. De bevol king wordt verwittigd dat de kleeder- kaarten, geldig van 15 Mei tot 31 Augus tus, zullen uitgedeeld worden vanaf Maandag 19 Mei aanstaande. Inhuldiging Kampioen der Hanenkraaiïng. Verleden Zondag werd in het lokaal der hanenmaatschappij De Kantien- kraaiersgevestigd bij Georges Nonkel, de kampioen ingehuldigd van het Zeven- verbond der hanenmaatschappijen. De kampioen was J. Lapere, uit de Kortrijk- straat, die met zijn haantje niet minder dan 1.850- liedjes wist te plaatsen op de verschillende prijskampen. Vooraf had in ARBEIDSAMBT ROESELARE tlhct lokaal de prijsloting plaats waarna Het arbeidsambt verricht in onze stad"l'Le kampioen feestelijk gehuldigd werd, werkelijk goed werk. «Een korte toespraak werd gehouden Volgens de statistieken van ZaterdagTwaarna de gevierde een prachtigen bloem- 10 Mei waren er in Roeselare nog 1750 tuil mocht in ontvangst nemen, benevens werkloozen. Hiermee worden bedoeld al €en mooien beker. Tot laat in den avond de stempejphchtigen; de mannehjken van ^verd den kanlpioen dcr hanenkraaiïng la tot 6b jaar; de vrouwehjken van 15 tot Kevjerd 60 jaar 1 Een toestand zooals onze stad in geen 10 jaren gekend heeft. Deze sterke daling is vooral te danken aan het feit, dat er de vorige week uit het ambtsgebied 312 arbeiders naar Frankrijk en 286 naar Duitschland ver trokken. Deze week vertrekken er weer 'n 280 naar Duitschland. Nog een weinig tijd en de werkloosheid wordt tot nul ge reduceerd. In de streek Izegem is de werkloosheid slechts tijdelijk wegens gebrek aan grond stoffen. In Ingelmunster doet zich het geval voor bij de fijne kunsttapijtw:evers, dat ze door anderen handenarbeid hun speciale beroepsbekwaamheid zouden ver liezen, hetgeen het arbeidsambt natuur lijk tracht te voorkomen. ZEER BELANGRIJK BERICHT: LOONEN Er wordt ter kennis gebracht van de werklieden der bouw- en aanverwante be drijven dat zij evengoed als de werkge vers kunnen aansprakelijk gesteld wor den voor het niet naleven van het Besluit van 30 Dec, betreffende de-regeling der loonen en andere arbeidsvoorwaarden in bouw, en aanverwante bedrijven. Het is eveneens aan de groepeeringen van aannemers en dergelijke verbonden, niet toegelaten aan hun aangesloten le den onderrichtingen te geven welke in strijd zijn met de beschikkingen van voornoemd Besluit. VERBOND VAN AMBACHTEN EN NERINGEN Het Sekretariaat van het Verbond der Beroepsvereenigingen van Roeselare, staat ten dienste der leden der aangesloten be roepsvereenigingen, in Patria, Noordstr. 34, Bureel I, 1“ Verdiep, den Woensdag en Vrijdag namiddag van 2 tot 5 uur. 'SMEDEN EN KLEINE CONSTRUCTEURS van het arrondissement Roeselare-Tielt- Diksmuide worden verzocht zich met het oog op de komende veraeelmg van grond stoffen zich te laten inschrijven als lid bij de Smedenbond van Roeselare en Om liggende, Noordstraat 34. LOOD- EN ZINKBEWERKERS, WA TER- EN WARMTEINSTALLATEUKS van het arrondissement Roeselare worden verzocht zich met het oog op de komende verdeeling van grondstoffen zich te laten inschrijven bij de beroepsvereeniging. Be- kretariaat Noordstraat 34. TEXTIELCCRPORATIE De Hoofdgroepeering Textielnijverheid is opgericnt. Bij deze hoofdgroepeering zijn aange sloten: Als hoofdlid: alle ondernemingen die zelistanaig aoch niet amoaentsgewijze <non artisanaie) bearijvig zijn met ae be- of verwerking van textielsteden in ae diverse stadia van het omvormmgs- proces tot en er ui begrepen de aigewerx- te artikeleii, alsook met fle iaoncage van de kléédïiigs- èli coniectienijverïieid ën aeze oearijvigheid als eenige bedrijvigheid of als hoofdbedrijf beoeienen, alsmede alle ondernemingen die dergelijke bedrij- vigneia als belangrijke huip- of neven- beanjvigneid uitoefenen; als bijkomend hd: al dezen die derge- lijxe bearljvigneid als hulp- of nevenoe- arijvigneid uitoefenen. Binnen de maand moet aangifte van de uitoefening, begin of eindigen van de bsdrijvigheid, gedaan woraen op formu lieren aan te vragen aan de Hoofagroe- peering der Textielnijverheid, Pieter Tacklaan 8, te Kortrijk. SYNDICALE KAMER VAN CICHOREIDROGERS Deze beroepsvereeniging waarvan het sekretariaat is gevestigd, Noordstraat 34, Patria, Roeselare, telt thans 374 aange sloten cichoreidrogers, hetzij de meerder heid der bestaande drogers van Oost- en West-Vlaanderen. Onderhandelingen worden thans ge voerd met het bestuur der belastingen voor wat betreft de vereenvoudiging der aangifte der bedrijfswinst in de cichorei- drogerij in 1940. De drogers worden ver zocht geen aangifte te doen totdat zij vanwege de beroepsvereeniging de noodi ge onderrichtingen hebben ontvangen. Deze die^ie aangif te reeds hebben inge- diend bij de controleurs mogen ze terug vragen. De HH. Controleurs van Belas tingen hebben opdracht ontvangen met de invordering der aangiften te wachten totdat het akkoord van het bestuur der belastingen met de vereeniging der dro gers voltrokken is. OPTREDEN OP DE DINSDAGSCIIE ZWIJNENMARKT Daar er den laatsten tijd veel klachten werden geuit betreffende de overdreven prijzen der biggen, besloot het Commis sariaat van Prijzen en Loonen, in samen werking met de stedelijke politie, een in val te doen op de biggenmarkt ten einde de verkoopers aan den officiecien prijs te doen verkoopen. n-S-'ll. -■ EL In een gracht gereden. De wielrijder Vastaen Kamicl kwam met zijn fiets uit de richting van Brugge gereden. Juist buiten het dorp, wanneer j hij den steenweg naar Wingene wilde op- rijden, is hij door verkeerd uit te wijken voor een auto, met geweld in een gracht gereden. De wielrijder klaagde van ge- weldfge inwendige pijnen en werd tevens 1 den middenvinger van de linkerhand ge broken. Burgerstand, j Geboorten. Vansteelandt Gentiel, z. i v. Amedse en De Four Lia. Delodder Michel, z. v. Camillus en Moyaert Maria, i De Buck, Soger, z. v. Maurice en De Keyzer Irena. 1 Overlijdens. Meurisse Adolphus, 81 j., z. b. Maes Julia, 72 j., z. b., echtg. v. Ooghe Victor, overleden te Tielt. BURGERLIJKE ST^ND Geboorten. Cecile Vandewiele, d. v. Gustave en Irma Verleye, Wingene. Momca Van iiauwaert, d. v. camiel en Emmenne Giymonprez, Pittem. Ar- sène Aernout, z. v. octaaf en Evelina Nel- rynek, Meuiebekestraai. Lucien Van Impe, z. v. Remi en Maria Baten, Haan- hoek. Raphaël De Keyser, z. v. Marcel en Maria De Meyere, steenweg Marialoop. André Voet, z. v. Charles en Bertha De vnendt, steenweg Aarsele. Huwelijk. Anaré Maes, papierhan delaar, en Paula Vermots, z. b., b. v. Tielt. Overlijdens. Emile Van ae Walle, 77 j., eentg. v. Van Quaethem Maria, Witte- straat. Constant Wittevrongel, 85 j., wed. v. Parmentler Marie, Witiestraat. Briefhoofden, facturen, enveloppen in gewonen en kleurdruk. Adres en naamkaarten, rouwbrieven en, gedachtenissen, plakbrieven wor den verzorgd uitgevoerd bij W» DE FUSTËR-VAN LANDEGHEM Hulslplaats 10, TIELT. ERNSTIG GEWOND Cyriel Lambrecht, wonende herberg «Het Putje», was bezig met net ontacop- pen van een nesen. Op een gegeven oogenblik brak deze, waardoor de liesen met geweld in den arm van Lambrecht terecht kwam. Hij verloor geweldig veel bloed en een bijgeroepen geneesheer stel de vast dat deze ongelukkige man letter lijk twee aders afgesneden werd. De bons en andere bewijsstukken we gens gedane leveringen of. verleenae in kwartiering aan de Fransche en Engel- sche Legers, moeten dringend binnengc- hracht worden ten Stadhuize. Er wordt er de Inwoners en de belanghebbende p:ir- Sterf gevallen. Deze week werden er 2 menschen ten grave gedragen. Dinsdag 11. werd oud strijder Jerome Vanbillemont, geboren te Koksijde den 23-11-1886, begraven; en Donderdag Wwe J. Blairé, 84 jaar. Daarom moest de 8 Mis van Don derdag voor Jozef Rathé, van wege den Ziekenbond, waarvan hij voorzitter was, naar toekomende week verschoven wor den. Waarschuwt Verschillende inwoners hebben een pr< ces gekregen, omdat ze hun duiven liete vliegen, hetgeen toch al verscheidene kei ren verboden was. Een waarschuwir voor de andere liefhebbers. De Veiodroor Zondag 25 Mei wordt de velodroom va Rumbeke geopend met een prachtig pr< gramma, ’t Zal er gaan stuiven in on: piste? Zie verder de programma’s. De kerktorei De kerktoren is afgewerkt.' Het lijkt w of het nu gedane werk beter is dan di van vroeger. Daarmede is het dorpsbee' van Rumbeke weer voller. De rechttrel king van de plaats voor de kerk geeft r een prachtig uitzicht. Winterhui: Het wordt Zomer en Winterhulp hee nog ruim zooveel te doen als gedurent den Zomer. Daarom vraagt Winterhui de daadwerkelijken steun van iederee: Probeert vooral niet den schijn aan I nemen belang te stellen in Winterhui door het beknibbelen van de menschel die er zich voor inspannen. Kwartiergeldei De kwartiergelden van 20 Juni tot 1 November zijn binnengekomen. Binner kort zal werden medegedeeld, wanne* men ze zal komen afhalen. De lijsten va de inkwartieringen van 18 November ti 12 Februari worden binnenkort verwacb Zoo zijn d* menschel Dezer dagen kwamen een 30-tal vrot wen uit den Blokbij den burgemeestt hun beklag doen, dat ze geen aardappels hadden. Zoo pas wees een onderzoek u dat er 45 kilos aardappelen verkocht wi ren aan den prijs van 4,75 fr. het kilo. Waar en door wlen waren ze verkocht Ze kwamen uit den Blok en waren vei kocht door één der vrouwen, die was kt men klagen. Wie kan men nu nog geloc ven? Burgerstad Geboorten. Jeroom Soenen, z. v. rara en u xiondt Emma. V ancoilhe rato, z. v. aston en Degryse codeiieV’ Overlijdens. Bogaert Victor, 71 ,‘J echtg. vüii Salembier Maria. üuoreaia Jan, 73 j., ongeh. Corneillie Blanca, in., d. v. Renaat en Sagaert Bertha. Huwelijken. Dumoraer Jèrocm rtnd bouwer, en Vandamme Maria, landb. - van 'Wijnsbergne Fernand, v. Ifnokke, e Vandenberghe Clara, meid. Huwelijksafkondigmgeii. Vandaim» Hendrik, vlasw., en Degryse Clara, z. P. Oesene. Dumortier Maurits, landB., e Adam Jcunna, z. b. Depuydt udie velomaker, en Buyse Rachel, nandschoen bewerkster. Feys Odiel, drukkersgas en Deseure Maria, fabriekw. De Witt Omer, melkh. v. Roeselare, en Cokelaer Zelia, landb. Brouckaert Alberü schoenm., en Victor Margaretha, naaiste v. Roeselare. Degryse Jozef, steenoven bew. van Roeselare. en Vancompcrnoll Magdalena, chicoreibew. aan uw Briefdrager gWllIMIMlIllIllllllllllllllW «De Snelle Schuif elaars prijskamp plaats voor vinken. Zie? de uitslag: 1. L: :.noo Maurice, Fit- tem, 513; 2. Eouckhuyt Ger., 470; 3. Van gavere CT, TT!, "~Z, h Gust, Meulebeke, 376; 5. Vanluchene Achiel, 374; 6. Vierstraete Victor, 339 7. i Vaneeckhoute August, 327; 8. Vanluchene blMfflBllllllllllllllllllIllillllIM

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4