UittedB KuststFEÉlc ,^*4 A tOfe?J Uit t Diksmuidsche j Uit ’t Tieltsche S Uit ft Roeselaarsche t Heer ACH. DEVELIER van 26-7-41. 4’ BL WINGENE UIT OOSTENDE UIT DIKSMUIDE UIT ROESELARE MERKEM EERNEGEM PITTEM UIT TÏELT ESHS naar M nieuwe gebouw; Gjiislaiue Desplenter*. DE POPERINGENAAR ffiMMilin» WAKKEN DE PANNE ZWEVEZELE DADIZELE Thans zijn alle POPPENSPEL SNAASKERKE IEDER MAAN- en DONDERDAG MEULEBEKE SCHOONE OKKASIEPIANOS WIELSBEKE UE POPERINGENAAR ST-BAAFS-VIJVE UIT NIEUWPOORT LIJKREDE bij de feraardbestelling uitgesproken door den Hr G. Theuninck Burgemeester te Eesen. LEFF1NGE DRUKWERK: KSWiK'SriKEEZ! ÜW3 Ei AL KLAPPEN EN DOEN Z. V. haalden. Raoul Vandenitte, id.; wal een voor- ■4. een iUiliiiiMii Huwelijken. Willy Goes Hubrechsen. Edgard Blonde HEBT GE OOIT een goed woordje ge daan om een of ander kennis aan te zetten tot het «bonneeron op dit blad. Dank erom. V. en I Gemeente-Ontvanger te Eesen Abonnement op Diefstal. Di het ovenbuur van landbouwer Jozef Michfels-Geerardijn, op den Noordhoek, zijn dieven binnengekomen en hebben er 6 brooden en 3 fietsen ontvreemd. Van de twee minstwaardige fietsen hebben ze al leen wielen en kstting meegenomen en het kader laten liggen. Klacht werd ne- dergelegd bij de RMkswadht. 1. Kappi 3. Adber 4. His~ 5. Yai Nieuwe veldwachter. Thans kunnen we melden, dat er nu toch een nieuwe veldwachter is benoemd, en dit in vervanging van M. Bruneel, die op pensioen werd gesteld. De nieuwe wets- dienaar is namelijk Deschrijvere Rem!, uit Wielsbeke, die we van harte geluk wenschen. TIJDELIJKE POLITIEAGENTEN Tijdelijke politieagenten, ten getalle van zes, zullen binnenkort aangeworven worden. Gewone voorwaarden zooals: na tionaliteit, 1,70 m.. niet ingeschreven zijn in het jodenregister, enz. Zekere ontsla- gingen kunnen verleend worden en ge- beurlijk examen. Men leze de kenbaar- making. Ook kunnen meerdere inlichtin gen ten Stadhuize bekomen worden. ZWEMKOM Het gerucht doet hier de ronde dat bin nenkort zal aangevangen worden met het oprichten van badinrichtingen en zwem kom in het Gildhof. Deze inrichtingen zouden eveneens voor de burgerbevolking opengesteld worden. Een verheugend nieuws. Nu nog een openbaar slachthuis en Tielt begint dan werkelijk grootstadsch te worden. Tusschen elke drie maanden moet de houder alle veranderingen, ’t zij in getal of ’t zij van soort van duiven, op de lijst aanbrengen, welke hij verplicht is op zijn duivenhok regelmatig te houden en aan te vullen. 4 Het propagandafeest voor Winter hulp bracht de mooie som op van 1.090 fr. Hot Comité van Winterhulp dankt de milde gevers uit ter harte. Meisje breekt zich den schedd. Woensdagavond zou de genaamde Ra chel Demeyere, 24 jaar, dochter van Jan Demeyere. uit den Oosthoek te Wakken, wat kersen plukken in den kerseboom. Het meisje was met de ladder in den boom geklommen, en door, een onbekende oorzaak kwam het meisje loodzwaar ten gronde. Het werd huilend van de pijn opgenomen en de ontboden geneesheer kou niet anders dan vaststellen dat de schedel gekloven was. Het. meisje werd per ziekenwagen naar de kliniek van Ice- gem overgebracht. Haar toestand is zorg wekkend. Jongeling van een stelling doodgevallen. Dinsdagnamiddag werd onze anders zoo rustige gemeente in opschudding gebracht door het doodelijk ongeluk dat zich voor deed en het leven kostte van een 34-ja- rige jongeling. De genaamde Maes Odid, uit de gemeente, was bezig met voor re kening van een aannemer aan den her opbouw eener woning op de Marktplaats, toebehoorende aan Vankeirsbulck, name lijk het bezetten met gevelsteen, en dit op een stelling van enkele meter hoog. Door een onbekende oorzaak moet deze metser plots het evenwicht verloren heb ben. want daar zagen de andere metsers plots hun werkmakker op de steenen te rechtkomen. waar hij bewusteloos en met gekloven schedel bleef liggen. Spoedig werd een geneesheer ontboden, evenals de geestelijkheid, die hem de eerste zor gen toediende. De ongelukkige werd daar na met de berrie naar het Godshuis över- gebracht, waar ongelukkiglijk de beste zorgen niet meer konden baten en hij eenigen tijd nadien overleed. Uitslag Vinkenzetting. Twee wedstrijden werden door de Vinkenmaat- schappij Niet Rijk maar Rechtop touw gezet. De uitslagen luiden: x* Wedstrijd, so vogels: x. Lannoo Marcel, Pittem, jxx; 2. Sagaert R., 481,; 3. Desmet B-, Ardooie, 408; 4. Bouchout, Pittem, 499; 5. Desmet H.( 4551 Deblavwe O„ Eegem. 427; 7- Desmet R., Pittem, 425; 8. Craye J„ 419; 9. Braems H., Begem, 402; xo. Verkest M-, Pittem, 398. 2’ Wedstrijd, 43 vogels: 1. Deconinck Maurice, Ar dooie, 544; 2. Deóraemer G., Meulebeke, 5x5; 3. Sagaert R., Pittem, 514; 4. Bouchout G.. Pittem. 484; s. Desmet Henri, 446; 6. Vandewiele A., 430; 7. Verkest M., 427; 8. Craye 373; 9. Vandaele Alfons, 367; 10. Spnet A., Eegem, 352. Daar zijn een paar streken, waar d« loontoepassing heel slecht is: 1. - De streek van Lichtervelde in het bouwbedrijf. Daar zijn verschillende aan nemers. waar alleen vader en zoon of zo nen werken aan een minimumloon. De anderen zijn dan ook verplicht tegen lage loonen te werken om te kunnen concur- reeren. 2. - De streek van Wingene-Ruiselede- Kanegem-Aarsele. Men vindt daar veie fabriekjes van faponwerk. Nergens wer den lagere loonen betaald dan daar. Juist door die lage loonen kon die nijverheid daar' bloeien. De schuld ligt niet alleen bij de fabrikanten, doch ook bij de werk sters, doordat ze zich onbegrijpelijk wei nig voor de loonkwestie interesseeren. Ve len wisten nog niet of ze per uur of per stuk werkten. Er bestonden zelfs nog geen loonboekjes. Ook in het Tieltsche heeft men veel last gehad, doch de toestand is daar fel verbeterd. ’t Is eigenaardig dat de werkgevers di rect bereid zijn alles bij te betalen en zich in regel te stellen. Het lijkt meer op een verregaande slordigheid en onnoozei- heid dan op kwaden wil. DE NATIONALE LANDBOUW- EN VOEDINGSCORPORAUE. Alle boeren zijn verplicht 2 uren na het sluiten van nun vxasscnaaras nee aantal Kgr. vlas en zaad op te geven bij oen piaatseujken secretaris van ae Nationale Boerencorporatie. Om tot een nieuwe planmatige op- eiscning van het slachtvee te Kunnen overgaan, is het volstrekt nuodzakelijk te weten welke veehouders sedert 1 Maart 1941 aan ae slachtbank vee hebben ge leverd en wat het gewicht was van deze geleverde dieren. Eenmaal het nieuw ie- vertngspïan uitgewerkt, zal het mogelijk zijn van het te leveren contingent het vroeger geleverde af te trekken. De aan gifte van aflevering aan de slachtbank met eventueele bewijzen dienen zoo spoe dig mogelijk overgemaakt te worden aan de plaatsenjke secretarissen der N.L.V.C. ONTPLOFFING Maandagavond, rond 7 uur, poogde Ge rard öaelens, echtgenoot van irène Bee- ckaert, wonende at-jozefstraai 40 b, in zijn woning een brandend verwarmings apparaat met vloeistof te laden. Plotse ling had er een geweldige ontploffing plaats. Saelens werd hierbij deerlijk aan nanden en armen verbrand en door de luchtdrukking stortte een groote venster ruit ineen. TENTOON STELLING Zaterdag, om 5 uur, zal de tentoonstel ling van luuitsche texcieiproaucwn op net ötadhuis geopend vraraea voor een aan tal geuoouigoen. De lentooasteiling zal voor het publiek geopena zijn op Zwiaag zv en Maaauak zd vim. Ook aan ae scxiolea zal geiogeu- neiu gegeven woraen neze leiiiooasieuinS onaer uevoegae leiamg te bezoezen. In zuik een econoniiscn en inuustrieel centrum ais Hoeseiare zal ueze tentoon stelling voorzeker veel bezoex tteoen. Naaere bijzonaerneaen aezer tentoon stelling kunnen onze lezers eens voor w vinden onaer ae rubriek Poperinge. BEGROETINGSVERGADERING Zaterdagavond 26 Juli zal door het V.xn.V. een begroetingsvergaaering gehou- aen woraen ver eert van ae OvnoemiuS van Kik De Moen tot •Burgemeester van Hoeseiare. Landbouwers opgepast Een der landbouwers weigerde de voor- gesenreven eieren in te leveren en W' taalde ook zijn boete niet. Door de KreiS' kommandantur van Hoeseiare werd opgeleid naar de gevangenis, waar hij 10-tal dagen logies zal Krijgen. De bur gemeester deelae dit spijtig geval in de maandelijksche bijeenkomst landbouwers. Deze vergaderingen hebb®* regelmatig plaats en de boeren worde1, er volledig ingelicht. Hij deed een dn» gend beroep op alle landbouwers steen in alles in regel te zijn, zich niet te opruien, doch in alles hun plicht te aw1' Hij beloofde iedereen naar best vennos te helpen, doch als gemeenteoverstó*“e hij er niet voor terugschrikken stH™, maatregelen te gebruiken tegen de w treders. De boeren zijn de bestbedee*0'c laat hen dan ook een voorbeeld zijn plichtsbetrachting. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Remi Matthys, z. v. Achille- en Leonie Le Ciuyse, Kijkegem- kouter. Rita Hoyte, d. v. Maurice en Alina. Dedeckere, v. Kanegem. Jeaii- nine Vandebrurie, d. v. Frans en Ma- riette Hallaert, Kromwalsïraat. Maria Van Haéverbeke, d. v. Adhemar en Elisa Lootens, Kijkcgenikoutet*.. Gisella Struyve, d. v, Adihus JoannaHoste, VefhpyB, 85 j., ongeil., steenweg Maria- Burgerlljke stand Geboorten. Dedeyne Gilbert, z. v. Alidor en Symkens Estella. Huwelijken. Lips Leo. werkman v. Lichtervelde. en Verhaeghe Bertha, land bouwster v. Zwevezele. Deschout Adol phus, wagenmaker, wed. v. Debusschere Leontine, met Den Baes Maria, huishoud ster, b. v. Zwevezele. Lefevere Gustsaf, leurder v. Roeselere. wed. v. Ingels Celina, met Deserranno Suzanna, z. b., v. Zweve zele. Overlijden. Van Maele Augustus, 83 j., c. b.. wed. v. Verscheure Marie en Ver- nr-vy--;-. Op Zondag 27 Juli 1941, in de Stads- g halle, vertooning met het prachtig g van H. Verhaest uit De Panne, g Een echt vermaak voor KINDEREN s en GROOTE MENSCHEN. Ingang: Kinderen: 1 fr. - Volwassenen: 2 fr. g Deuren open: 3 u. Gordijn: 3.30 u. BERICHT AAN DE STRANDVISSCHERS Al de groene vergunningen om te vls- schen op het strand vervallen op het einde dezer maand. Ze moeten ingeleverd worden in het bureel van de Hafenüber- wachüngsstelle, Kaai 11. De personen die een nieuwe vergunning begeeren, moeten deze aanvragen op het stadhuis Nieuwpoort, winket Nr 1. Bij de aanvraag moet een foto gevoegd worden zooals vereischt voor de identi teitskaarten. Vergunningen tot het betreden van het strand, die niet afgeleverd zijn door de Hafenüberwachtingsstelle, zijn ongeldig. De Fransch-Belgische grens mag niet langs het strand overtreden worden. Het Is verboden te visschen of mossels te zoeken in de strook gelegen 500 m. West- en Oostwaarts van het staketsel te Nieuwnoort-Bad. Nieuwpoort, 15 Juli 1941. De Burgemeester, Dr A. Van Damxne. PAROCHIEBLAD V.vN NIEUWPOORT ZUNdAü 27 Juki 1941, 8" na Sinksen. H.H. Misken te o, 8, 9, xu tuooguii.) en xx uur. xxIaANDaG. ie uur Dienst voor de weldoe ners «er Gousixuizexi, '1c 7 uur Dienst, voor Anna Decorte, cl. v. xlenri en Marie Grysou, alsook voor l'iexer uxysou. -- Xe 0 uur ges. Mis ter cere van den it. Juzct (bijz. int.), DINSDAG. Te o uur jm. Mis voor den vréde. Te 7 uur Dienst voor Florence Vanden Bussche, echt:;, van Isidoor Jieeren. WOENSDAG. Te 6 uur Dienst voor René De- keyser en Justine Deconinck. Te 7 uur gen. Mis ter eere van den H. Jozef uit dankbaarheid. DONDERDAG. Te 6 uur Confrcrlemis ter eere van het Allerh. Sakrament. Te 7 uur Dienst voor de fondatie Willem De Roo ea Familie. *s Avonds van 7 tot 8 uur: Heilig Uur, VRIÏDAG, t° der maand. Te 7 uur gez. Mis ter eere van het H.. Hart. ZATERDAG. Te 7 uur Dienst voor de fondatie Elisa Gcysen en Familie. Ond-rpastoor der weck: Ecrw. Heer Mys. Portiuncula-aflaat te winnen in de kapel, van Vrij dag middag tot Zaterdag avond. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Verbanck Liliane, d, v. Arthur en Caster Yvonne. Delanoeye Marc, z. v. Ernest en Moyson Renee. Huwelijksafkondiging. Guillier Ro bert, radiotelegrafisi, v. St-Joris-a.-IJzer, en Dekeyzer Lucia, z. b., v. Nieuwpoort- VISCHTOEVOE» In de week van Maandag 14 tot Zater dag 1.9 Juli 1941 werden aan do CgttÖSle 4 Onze stadsgenoot Coelus Gaspar legde met de grootste onderscheiding zijn toelatingsexamen af tot de bijzondere school voor technisch ingenieur gehecht aan het Hooser Technisch Instituut, Stuiverstraat 108, Oostende. 4 De bezitters van reisduiven worden er aan herinnerd dat zij gehouden zijn alle drie maanden op het Stadhuis de lijsten aan te geven. Deze driemaandeiijksche aangifte moet nu met 1 Augustus 1941 onnieuw gedaan worden en dient ingezonden te worden ten laatste den 3 Augustus, on speciale formulieren, die op het Stadhuis te ver krijgen zijn. De ooo'ave moet gedaan wor den naar de volgorde der ringnummers en de Burgemeester is gehouden die lijsten, ten laatste den 5 Augustus daaropvol gende. aan de Feldkommandantur te doen ovsrm"ken. Hoogstraat. Nicole Demarez, d. v. René en Germaine De Coster, Wingene- steenweg. Roger De Craemer, z. v. André en Georgette Arix, St-Micliielstr, Ignace Guilbert, z. v. Omer en Judith Dier.ck, v. Zulte. Yvari Cbussens, z. v. Daniel en Fridoliua Vanrenterghem, v. Wingene. Overlijden®. Andréa Vanseveren, 4 m., d. v. Alois en Irma Vanderougstraete, 7” wijk. Augxista Van de Wiele, 30 j., ongeh. <overi, te Sijsele). Mathilde BURGERLIJKE STAND van 17 tot 23 Juli 1941. Geboorten. Marlette Wybo, d. v. Jo zef en Maria Van Moen, v. Rumbke. Edgar Degryse, z. v. Michlel en Elisabeth Drecq, v. Rumbeke. Raymond Margodt, z. v. Achiel en Magdalena Borry, Moor- sledesteenweg 105 c. Magda Cloet, d. v. Andreas en Joanna DejoncKheere, Noord- straat 62. Marcel Decoster, z. v. Rogier en Pharaïlde Delbeke, v. Passchendale. Willy Houthoofd, z. v. Gustaaf en Emilia Houtihoofd, Kattenstraat 10. Norbert Landuyt, z. v. Cesar en Magda lena Borry, Oostnieuwkerkesteeirweg 4. Raphael Meesseman, z. v. Alberik en Elza Comillie, leperstraat 46. Bernadette Lefevere, d. v. Valeer en Emma Coussée, Gaaipersstraat 24. Andrée Goddaer, d. v. James en Rachel Cappaert, Vijfwegen- straat 232. Godelieva Moeyaert, a. v. Gustaaf en Alice Carron, v. Wingene. Jaak Breemersch, z. v. Robert en Gode lieva Deriviere, Bollenstraat 13. Gisèle Fabrij, d. v. Gaston en Magdalena Wyï- fels, AÏeiboomlaan 5 c. Marijke Neu- vilie, d. v. Albert en Alice Fagoo, Ardoote- steenweg 79. Magaa Vuisteke, d. v. Gerard en Clara Deitour, v. Langemark. Christiana Hullaert, d. v. Jeroom en Martna Vanlandeghem, v. Hooglede. Sterfgevallen. Silvia Verhelst, 73 j., winkelierster, echtg. v. Juul Engels, Noordstraat 115. Carlos Lefere, 6 we ken, z. v. Achiel en Alicia Deciercq, van Gits. Stephania Vanbesien, 74 jaar, waschvrouw, ongehuwd, Meenensteenweg 205. Joannes Wyfïels, 87 j, zwingelaar, wed. v. Octavia Demeulenaere, Velastraat 13. Victor Maes, 15 j., autoschilder, z. v. Maurits en Magdalena Tanghe, Sint- Jozefstraat 5. BrunO Hoornaert, 86 ’i j., landwerker, echtg. v. Barbara Brysse, Bruggesteenweg 213. Maria Desmet, 73 j., z. b., wed. v. Hendrik Vanhuyze, Zwarteleeuwstraat 13. Noël Clabau, 1 j-, z. v. Desideer en Emma Casteleyn, Zuidmolenstraat 208. Helena Martin. 63 j., naaister, ongehuwd, landbouwstr. 30. Huwelijksafkondigingen. Albert Huy- ghe, paardengeleider, en Bertha Paret, spoelster, b. v. Roeselare. Albert Noyez, beroepsmilitair, en Elisabeth Vande Kerk- hove, z. b.. b. v. Roeselare. Alfons Cot- teny, voddenleurder, en Martha Ryn- gaert, spoelster, b. v. Roeselare. Huwelijken. Constant Vanantwer- pen, schlldersgast v. Beveren-Roeselare, en Agnes Denoo, z. b., v. Roeselare. Jozef Wittouck, oplegger v. Rumbeke, en Maria Houthoofd. naaister v. Roeselare. Jozef Vangampelaere, tuinbouwer v. Ruiselede, en Elisa Depuydt, winkeldoch ter v. Roeselare. GENEESKUNDIGE DIENST Op Zonaag 21 suil zal ae geneeskun dige aienst gansch oen dag waargenomen wurdexi uoui ue xieeren uuKters vrnetuere, xvoorastiaat, en ölnnesaexe, Constaence- scraat, xcoeselare. De ApotneKer van aiensv: n. Docny, Noorastraat, Roeselare. TAXIVOERDERS VAN DE WEEK In de week vanaf 28 Juli tot 2 Augustus 1941 zijn volgenae taxivoeraers van ae week: Decloeat Maurits, Olmensiraat 18 a, Roeselare; Verstraete Gustaaf, Hoi van ’t Henneken 46, Roeselare; Devos Modest, Zuidmolenstraat 218, Roeselare. DE NIEUWE BURGEMEESTER Tot Burgemeester van Hoeseiare werd benoema xuk ue Moen. iiij weru geuoren te liesen op 6 Sept. 18au. Hij was gemeentexaaasila van l»zi tot 1938. Hij is celleiaer van De Vlag aid. itoeseiare; na van aen nooiaruaa viaamscne Kuiderzegen; uouwsecretaris van het Vlaamsch Nationaal Zangver bond; lid van den Arronaissementsstaf V. N. V.; lid van het Winter hulpcomité; Oud-Stnjder van T8, oorlogsvrijwilliger en inval!ed; vanaf 1925 lid van het K. V. N. V.; vanaf de stichting lid van het V. N. V. Roeselare, en hij had ook de eer Nr 1 te staan op de zwarte lijst van 10 Mei 1940. Ziehier een greep uit de tallooze eere- titels van den nieuwen Burgemeester. Hij verlangt geen officieele inhuldiging, doch de kameraden van het V. N. V. zul len een begroetingsavond houden. Moge Roeselare onder zijn bestuur goede toekomst tegemoet gaan. BUREEL PRIJZEN EN LOONEN Wegens de bijzondere mentaliteit der mensenen stuit net bureel vau prijzen en loonen op veel moeilijkheden. De men- schen zijn gewoon geweest de zaken maar te laten aanslepen, totdat ze bezoek ont vingen van de een of andere autoritaire persoonlijkheid, die hen bewees dat ze in fout waren. Pastoor Termote-straat. Met veel voldoenint en een gewettigde Eerheid vernamen we dewr dagen dat het Schepenk«1lge van Wingene in zitting van 27-6-41, het verzoek van de plaatselijke afdeeling van het Davidsfonds heeft in gewilligd, in betrek met het geven van den naam van Pastoor Termote-straat aan de tegenwoordige Kloosterstraat. Dit lijkt ons dubbel en dik verdiend, daar Pastoor Alex. Termote die nu juist 50 jaar geleden hier als pastoor gestorven is op deze groote gemeente, buitengewoon belangrijk en zeer verdienstelijk werk heeft verricht, gedurende 30 volle jaren. Door het bouwen of herben. 1 van zes nieuwe scholen, het tot stand brengen eener kantwerkschool, het weren der nijpende armoede, het inrichten van patronaten, het stichten van mannen- en vrouwenvergaderin^en en dies meer, heeft hij met stouten durf ontzaglijk veel goeds te Wingene verwezenlijkt. Vooral de ge bouwen in de Kloosterstraat zijn blijvende getuige nissen van zijn rusteloozen ijver en zijn buitenge wone werkzaamheid en derhalve zal ieder Wingenaar de beslissing van het Win" >sch Schepenkollege har telijk toejuKhen. Moge deze straatsnaamverandering het aandenken aan den groeten Pastoor Termote on der de bevolking doen voortleven. De Klooster straatzal eveneens in Ieders geheugen bewaard blij ven, en geen dorpeling zal vergeten, wat al goeds ons verdienstelijk klooster te Wingene heeft verwe- zenlijkt en nog voort verricht. Uitslag opstelprijskamp. Op Zondag 13 Juli werden de diploma’s en de prijzen aan de 53 geslaagden in den opstelprijskamp van het Davidsfonds uitgereikt. Vorigen Zondag gaven we de namen der geslaagde jongens; hier vol den nu deze der geslaagde meisjes: 1. Mortier Georgette, 85 p.; 2. Verkest Bri- gitta, B3 p.; 3. Vandewalle Marie-Jozef en Delodder Godeheve, 82 p.; 5. Deblaere Marie-Josette, Degant Godeheve en Uanckriet Georgette, 81 p.; 8. Lauwers Norberta, Cloet Elfrida en Vervalle Ag ues, 80 p.; 11. Verkest Pharaïlde, 79 p.; 12. Haeck Agnes. 78 n.; 13. Fraeyman Yvonne, Talloen Lea, Vandewiele Cecilia en Vrielinck Angèle. 77 p.: 17. Caerels Julienne, Caerels Yvonna, Deblaere Hil da en Vanderlinde Marlette, 76 p.; 21. Baesen Cecilia en Vanwalleghem Anna, 75 p.; 23. Cloet Godelieve, 72 p.; 24. Vromman Irena, 70 p. Aan al de deel neemsters van harte proficiat! Patronaat. Niet weinig schoolverlatende jongens en meisjes slenteren ’s Zondags haast doelloos van *t een naar ’t ander. Geluk kig bestaan er nog steeds van die oude goê patronatente Wingene, waar de jeugd zich ’s Zondags gratis en toch kos telijk kan amuseer en. Alle verstandige ouders weten en waardeeren deze deugd doende inrichtingen en sturen er gaarne hun jongens en meisjes heen. De groote jongens kunnen er spelen van 4 tot 8 uur. de groote meisjes van 4 tot 7 uur. terwijl het klein patronaat van 4 tot 6.30 uur open blijft. Boerenwacht. Door de goede zorgen van den Heer Burgemeester werd de Boerenwacht vo rige week beoaaid ingericht en marcheert van meetaf lijk het zijn moet Laat ons hopen dat de aardappel- en ook de ko nijnendiefstallen daarmee zullen cphou- Waardc Familicl den ven den duurbaren ajgestarveit^. Geachte Medeburgers, Aan dc boord vau dit open graf, als een gapen de wonde geslagen iu de grond, roudom de kerk onzer geliefde gemeente, zie ik het ais een plicht, een laatste groet cn een laatste getuigenis al tc leggen onzer genegenheid tegenover hem, die ge durende 35 iaren, de spil en richtingsgevende leider was, van alles en allen; nameiijK onze geachte Heer en Vriend Achiel Develter. Wie herinnert, zich niet de dagen van het ont wakende Eesen van vóór 1914! Hij was het die, in samenwerking met eenigc vrienden de stoute taak aangreep, verscheidene sociaie werken op te richten en te besturen, tot groot nut der Eesenschc bevolking. Wie kon hem tegenhouden nieuwe bonden en organisaties in ’t leven te roepen, in tijden dat onze eerlijke voorgangers niet veel voor vooruit gang op sociaal gebied vatbaar waren. Hij was de noeste ontginner dor sociale politiek hier op Eesen. Dan kwam de oorlog 1914-1978. Was hij niet de mensch, die bij iedere slag welke aan ons Eesen toegebracht werd, met weemoed en zieleHjden dit gade sloeg;* maar niet de vaste hoop bezield, wanneer er vrede op de wereld terug komen zou, al zijne beste krachten te be steden, ten einde het vier jarenlange leed zoo spoedig mogelijk uit le wisschen en te heelen. Aan deze taak hoeft hij zijn beste krachten besteed. Nooit was het te veel gedaan, om den heropbouw onzer gemeente te bespoedigen. Hoe- velen heeft hij niet uit de geldnood verholpen, in die tijden, of met raad en daad bijgestaan. Zoo stilaan steen... voor steen zag hij zijn üevelingsgemeente uit den grond herrijzen, met de glimlach op het wezen, heeft hij zijn beste krachten tot deze taak besteed. Op kultureel gebied is hij een pionier geweest cn de idieele werker, tot de verheffing van onze Burgerstand. Geboorten. Vanhove Louis, z. v. Ju lien en Ruckeghem Gabriella. Van- wachtendonck Annie en Werner, d. cn z. v. Emiel en Calcoen Joanna. Overlijdens. Vanneuville Eugenia, 71 j., z. b., echtg. Dehaese Karei. - Dob- bels Marguerite, 9 m., d. v. Adriaan en Close Yvonne. 5. Rogfr Baeckelandt, ’Vïadsloo; 6. Georges Desen der, Leke. -• Tweede 'Middelbar^.. S leerlingen. 1. Marcel Marchand. Woumen; 2. Michel Anseeuw, Beerst; 3. Arseen Speecke. Handzame. Derde, Middelbare., 5 leerlingen. 1. Aloys Ver- cruysse, Zarren; 2. Marcel Hinnion, Werken. OUDE HUMANIORA Zexde Latijnsche Klasse, 11 leerlingen. r. Mar cel Thfsinynck. Lamnerniss?, en Jan Vertbé. NieuW- kapelle; 3. Jerome De Cuyper, Merkem; 4. Walter Deckmyn. Diksmuide. Vijfde. Latiinsrke .Klasse, ta leerlingen. t. Frans Deckmyn. Diksmuide: 2. Jules V’anraevor. Boveker- ke; 3. Walter Denuydt, Merkem; 4. Roger Beau- prez. Eesen; 5. W’illy Cattrysse, Diksmuide. Vierde Laiijnseke. Klasse. 14 leerlingen. i. André Desimpel. Eesen; 2. Silvain Amne, Werken; 3. Oscar Braem, Oostkerke; 4. Marcel Macs, Eesen. Derde Latimschc. Klasse, ro leerlingen. t. Wil fried Desot. Eesen; 2. Gentiel Vyvey, Pervi.ize; 3. Gerard ,De Neve, Eesen: e. Theodore Van Houtte, Diksmuide; x. Raymond Hoet, Handzame. NEDERLANDSCH OPSTEL Prijs toegekend door de Afdeeling van het Davids fonds van Diksmuide. i* .prijs. Wilfried Desot, Eesen; x’ prijs, Theodore Van Houtte, Diksmuide. VRIJE KATHOLIEKE MIDDELBARE SCHOOL SPORT In het Baankampioenschap van België, Beroepsrenners A.. werd M. Van Houtte door bandbreuk uitgeschakeld. AARDAPPELENVERDEELING In den loop der week werd er nogmaals een gedeelte van het rantsoen, zijnde 144 kgr. per persoon, uitgedeeld. En zoo ge raken we misschien nog aan onze 5 kgr. per man. van 9 pa tot 12 uur, is Dokter GITS, Oogmeester, ten dienste der kliënten voor alle gewenschte raadpleging voor oogziekten en onderzoek in zijn kabi net, Kortrijkstraat 19, TIELT. -- Desgevallend raadpleging op aanvraag. Steeds maar diefstallen. Landbouwer Remi Goethals kreeg dieven op zijn aardappelveld, die ruim 75 struiken aardappelen uitgeroeid heb ben. Klacht werd ingediend. Een zekere Marcus Van., wonende wijk Het Zwijntjealhier, wa^ naar Frankrijk afgereisd om te gaan werken. Binst zijn afwezigheid is een dief in zijn woning binnengedrongen en heeft er klee- deren, twee velowielen en ander huisge rief gestolen, evenals een hoeveelheid nieuwe aardappelen. Klacht werd inge diend. De werken aan de St-Antoniuskerk. De gemeente Meulebeke heeft thans zooals leaereen weet, nog een paroenie bij gekregen, waarop tnans de werken uitgevoera worden voor een nieuwe kerk. Beaert de laatste weken zijn deze werken fel gevorderd en men hoopt deze weldra langs de buitenzijde te kunnen voleindi gen. Reeds weraen de eerste Heiligen ouiten langs den voorkant van de Kerk ingezet. Met verlangen wachten de in woners van deze nieuwe parochie naar de opening van hun Kerk. Nieuw tuighuis voor de Brandweer. De brandweer zal binnen enkelen tijd over haar eigen branaweer-tuighuis be schikken. Deze werken worden uitgevoerd door Aannemer Benonl Vergote van Meu- lebek'e. Dit nieuw gebouw za.1 oprijzen in de Wetstraat, nevens het Politiebureel. Diefstallen op groote schaal. Op de wijk Het Zwijntje kregen het een viertal bewoners gedurende den nacht hard te verduren. Gustaaf Velghe, wonende St-Amandstraat, werd een groo te hoeveelheid porei gestolen. Jules Dob- bels, wonende een paar meter verder, werd bijna gansch zijn oogst sjalotten en wortelen geroofd. Camïel Vanlandeghem werd talrijke struiken vroege aardappelen geroofd. Emiel Vandemaele, wonende zelfde straat, werd van zijn porei beroofd. De hoeveelheid is zeer groot. Allen legden op het Rijkswachtbureel een klacht neer. Een zekere C. V., wonende zelfde wijk, is ervan verdacht de diefstallen gepleegd te hebben. Diefstallen van vroege aardappelen. Bij klaarlichten dag, omstreeks 4 u. namiddag, kreeg landbouwer Soenens, wonende Sektle F. 17, het bezoek van aardappeldieven en hebben er van de korte afwezigheid van den landbouwer weten gebruik te maken om 25 struiken vroege aardappelen uit te roeien. Axiiel joye, wonende Vuiiputstraat alhier, werd ’s nacnt aoor de aieven oe- zoent en werd 6ü struiken vroege aara- appelen gestolen. Klacntën van deze beide aardappel- dieïstallen werden bij aen PolltieKom- missans ingeaiena. Een onderzoek is aan gang. Uitslag Vinkenprijskamp. Door de maatschappij Niet Kijk maar Recht werd «en prijsitnmp voor vinken ingericht. Hier volgt den uitslag. Kx waren 53 vogels; x. Verheye Richard. Sjx; 2. Verheye Richard, 526; 3. Vaxxlaecke Remi. 5x3; 4. Sagaert Felix, 447; 5- Vanhee Kcmi. 439; 6. Damman C., 428; 7. Debaene A., 426; 8. Belaen M., 393; 9. Eecklwut G., 392; xo. Dobbels M., 359. Bij Niet Rijk maar Recht De vxnkexxaetting gehouden bij Belaen kende eea suases. Kr waren X48 vogels: x. Debaen-e A., Meule- OeKe, 498; 2. Vannoutte A., ingeimunster, 482; 3. Sclxotte Maurice, Meulebeke, 45s; 4. Vktoor O., 444; 5. Deforce M., Kachtem, 420; VerfaiUe C.. 409; 7. Cools A., Émelgem, 406; 8. Vandemoortele A-, Pittem, 406; 9. Debaene Achiel, Meulebeke, 40a; xo. Vengole Ingeimunster, 402. Benoeming. Zooeven komen we te vernemen dat den Heer Dehaene Maurits, brouwer te Mer kem, benoemd werd tot onderluitenant- bevelhebber van het plaatselijk, gemeen telijk vrijwillig brandweerkorps. Aan hem wenschen we dan ook hartelijk proficiat. Strausszangers. Uitslag tweede koxxiiigzettxng: X. Ipla, Noyelle Charles, 328 liedjes; 2. uéiki, xkny» Aaaemar, 300; 3. Aaaemar, Beckaert Maoeleinc. 2 00; 4. Isola, vanrobays André, 257; 5. Kappi, Daucy Germaine, 250; b. Ivo, V.—hauwe Gerara, 227; 7. Hispano, Vanlxauwe Georges, 200; 8. Germaine, Bruneel Me- dard, 206. Algemeen® uitslag koningschap: ■u, Noyelle Charles, - >i, Daucy Germaine, I I -p.’jj ispano, Vanhauwe Georges, lukee, Vanhauwe Georges. 381 4- 328 r= 709. »uuy wfttuaiue, 443 2 50 693. Bcckaert Madeleine, 330 4- 266 596- - Y““’—240 4- 206 446. v. tee, Vanhauwe Georges. 257 4- 4in Morgen Zondag, oin 4 uur, lokale setting. S. K. Merkem. Verleden Zaterdag kwam S. K, Merkem bijeen. Na een wederzijdscUe woordenwisseling van de aanwezige bestuursleaen en léden werd ex’ oesioten dat S. K. Merkem dezen Winter slechts 4n vriendenwedstrijden zou optreden. Van als de plaateelijke omstandigheden het toelatea zal er met de oefening kunnen aangeval worden. loop. Rasiel Tytgat, 36 L ongeh, v. St- Baafs-Vijve. te bekomen bij ALB. LIETAERT BOEDTS Muziekhandel - Markt 21, Tielt. Deze moogt ge ter trouwe koopen want alle zijn hersteld en gewaarborgd. ''■llllllinillHlllinillllllllllffi DE VLAG-TENTOONSTELLING Van 3 tot 6 Augustus zal ook Tielt en omliggende in de gelegenheid zijn om de rondreizeride tentoonstelling van Duit- sche Werk- en Textlelstofïen ingericht door de VLAG, te kunnen bezichtigen. Deze tentoonstelling is vrij en heeft plaats in de bovenzaal van het Stadhuis, alwaar op Zondag 3 Augustus de ope ningsplechtigheid te 18 uur geschiedt. Nadere inlichtingen daarover worden onder rubriek Nieuws van Poperinge gegeven, alwaar de VLAG-tentoonstelling breed besproken wordt. VERKEERSONGEVAL Langs den steenweg naar Pittem, ter hoogte van de drankgelegenheid Sint Cristoffelis de wielrijder Georges Cav., wonende te Pittem, tegen een boom ge reden. De man viel bewusteloos ten gron de en had een diepe wonde aan het voor hoofd, die moest toegenaaid worden. IN EEN DIEPE SLOOT GEREDEN Wanneer' de wielrijdster Georgine Van., wonende te Marialoop, langs den steen weg naar Ruiselede kwam gereden, is zij ter hoogte van de wijk Ondankin een diene sloot gereden. Zij kwam er geluk kiglijk met lichte schrammen vanaf. AARDAPPELDIEFSTALLEN Gelijk het in veel andere gemeenten het geval is, worden er te Tielt ook hier en daar aardapnelen gestolen en zelfs op groote schaal. lederen dag komen klach ten on Politie- of Rijkswachtbureel bin nen. Thans is echter de Boerenwacht in werking getreden en verricht hier goed werk. Wellicht zullen de dieven hierdoor achterwege blijven. UIT EEN BOOM GEVALLEN De 11-jarige knaap Alfons D. was langs den steenweg naar Meulebeke bezig met op een boom te klimmen, ten einde een vogelnest te kunnn rooveix Wanneer hij echter het nest wilde uithalen, brak de tak waarop hij stond, met het ongelukkig gevolg dat de jongeling naar beneden viel. Gelukkiglijk werd de val gebroken door andere takken, waardoor hij slechts licht gewond werd over het lichaam. ontboden, was spoedig tsr plaa.tsa, dcch daar men hier stond voor een ernsti»? breuk en kwetsuur, werd het noodig g?. acht het slachtoffer ten snoedigste per ambulance-wagen naar het heelkundig gesticht te Tielt te voeren. Daar is dè jongen zijn verwondingen niet meer ta boven gekomen en is er overleden. Dieven op ronde. Vrijdagnacht hebben dieven op het aardappelveld der Wed. Vandenhende een 50-tal struiken aardappelen uitge. daan. Klacht werd ingediend bij de plaat, selljke Politie. Smokkelaars in aardappelen, Spijts het verbod zien we dagelijks vreemde personen voorbijkomen met aardappelen. Wanneer komt er toch een einde aan die geesel van tuchteloosheid, maar ook Wanneer worden eens de aard- appelen rechtmatig verdeeld? Er komt toch een oplossing, waar we nog niet juist kunnen over bepalen, maar waar we toe komende week meer zullen over hebben. Winterhulp. De personen die levering doen aan het Comité van Winterhulp, worden verzocht hun rekeningen, zonder zegel, af te geven aan den voorzitter. Heer Henri Lussen, Plaats, te St-Baafs-Vijve, en dit zoo spoe dig mogelijk. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Hoornaert Etienne, z. v. Marcel en Agnes Ozaer. Tuinwijk 11. Bulcke Marcel, z. v. ödile en Rosa Ta vernier, v. Leke. Avereyn Maria, d. v. Maurits en Augusta Vanthournoudt. Schoore. Florizoone Pol, z. v. Remi Laura Matsaert, Uzerlaan. Overlijden. Deweerdt Anna, 34 j., BÏillinWIlMUIIIlMIIMl» Mel T04X saf Winterhulp alleen vnor onze Vnderen 10 millioeh voor schoolsoen, een milliom voor melk on 24 millioen voor allerlei eetwaren. Die cijfers al leen uitgegevei» door hot Centraal Comité. Einde Juni X9”.t liepen die -cijfers tot 220 mïïlioen en voor het einde van dit jaar zullen ze tot 400 millioen stijgen. Hij wijst er verder op dat. de nood stijfft en hoopt dat West-Vlaanderen aan de spits zal staan. Tk reken op 11, m;jn woord valt hier in goede aarde omdat ik weet tot wie ik spreek: de noeste, stoere, zwoegende bevolking uit den Westhoek. Welaan dan, volbrengen wij nmrdig de taak die op onze schouders rust, met eenzelfden wil bezield cn met eenzelfde doel voor oogen: de redding en de grootheid van het vaderland en de welvaart van ons volk. Een volk dat o.ec--s brengt, zal <r*t vergaan. Daarna neemt de Hr Burgemeester. Dr Vandatnme, het woord, dankt den gevieiden snreker om zijn aan moedigende woorden en brengt hulde aan het Comité met den onvermocibaren voorzitter en zijn dageliik- sche helpers, alsmede aan de scholenden vereenigin- gen die het feest on touw gezet hebben. Mot evenveel bijval worden de overige nummers ten beste gegeven. 9. Optreden van V.I.V.O.: De Vlegerd. Zweedsche Schottisch10. De leerlingen der Rijksmiddelbare Meisjesschool: Jeugd en leven overal (tweestemmig koor)De Bietebau (liedje ntet gebaren); Zeg weet je? duo; Voordracht. n. Door Noordzeestemmen Tk ken een lied; Milenka; Mijn Moederspraak; Mii Sarrie Marrais. 12. Stuk voor Orkest. xj. 4 Noordzee,stem men Mijn land is Vlaanderen: SpeMewerkerslied; Tot Afscheid. Aan het klavier: Mcj. G. Filliaert, Mej. Biebuyck, Mr J. Callier. Een puik nropagandafeest, gekenmerkt door eens gezind optreden! L. V. H. Jongeling door paard doodgeslagen. De genaamde Tijdgat M.. uit Lauwe, maar thans woonachtig te Wakken, was bezig een nieuw gekocht paard te han- teeren op de velden van Wed. Alfons De- clerck, waar hij werkzaam is. Door een onbekende oorzaak moet de geleider uit gegleden zijn, met het noodlottig gevolg, dat hij onder de pooten van het paard terecht kwam. Daar het dier immer voort ging, moet de geleider een stamp van het paard in den nek gekregen hebben, waar van hij hullend van de pijn en beweeg- loos bleef liggen. Geneesheer Vandeputfe, Burgerstand Geboorten. Roger Rommelaere. z. v. Julien en Maria Demeyere. Cécile Heldenbergh, d. v. Maurice en Irma V-er- cruysse. Michel Provoost, z. v. Maurice en frffia Proot. Cecile Masschaeie, d. v. Alidoor en Zulma Neyens. Huwelijksbeloften. Petrus Guillemin en Dons Juemmens, b. v. Oostende. j>enjainin vanpraet, wed. laa vanuam- xne, v. Breeaene fcxi Maria LoaewycKX, wed. v. Frans uoaenie, v. Eernegem. Nicnard VanpoucKe, v. Maiaegem-iKieit, en Elza Vandewaiie, v. hiernegem. Georges Wihaert, v. Da MoKKer, en Ma ria Dewitte, v. Eernegem. Maurice Pertz, v. üernegem, en Maria Bruggeman, v. Antwerpen. justin Boeats, v. Eerne- gem, en Marie-José Vandenbulcke, van Oostende. Joseph-Louis Staël, v. Eer- negem, en Madeleine Vanbavincahove, v. KoeKeiare. oamiel Myde, v. Hernegem, en Jeanne Corvelem, v. bteene. mxare Vyvey en Marguerite DewancKeie, b. v. Beruegem. xiooeri iiyssen en Paula pitteman, b. v. üernegem. BURGERLIJKE STAND van 4 tot 11 Juli 1941. Geboorten. Daniel Lecluyse, z. v. Ro land en Lydia Dewasme. Nieuwpoort- steenweg 631. Norbert Dumon, z. v. Al bert en Marie Deprec. Breedene. Hu- guette Willem, d. v. Philippe en Madelei ne Clauw, Torhoutsteenweg 133. Carlo Blomme, z. v. Odiel en Joanna Van Land schoot, Warschaustraat 46. Jeannlne Warmoes, d. v. Achiel en Josephina De- conynck, Breedene. André Vanhoorne, z. v. Pierre en Irène Lauwereyns, leper straat 76. Overlijdens. Max Hagers, 42 j., echtg. Marie Deraedt. Overvloedstraat 88. Al lred Meurer, 41 j.. ongeh., Timmerman- straat 71. Lydie Kersemans, 27 j„ ongeh., H. Borgersstraat 17. Camiel Eoudengen, 70 j.. echtg. Helena Decraecke, Groentenmarkt 14. Marie Decoene, 81 i ongeh.. H. Hartlaan 17. Maria Van- haeren, 21 j., ongeh., v. Breedene. Jo- senh Vanderpoorten. 58 j., echtg. Made leine Arnould. v. Oostdüinkerke. Jo seph Hernou. 60 j., echtg. Irina Lievens, Sportstraat 27. Huwelijken. Marcel Hodelet en Kris- tiana Busschaert. Pierre Maldeghem en Martha Absolon. Justin Boedts en Maria Vandenbulcke. Gaston Meule- broeck en Emiliana Deroo. Emerik Cle ment en Rachel Clementina. Harry Lingier en Gerardina Crous. Jozef Vanhoucke en Maria Ciroux. Karei Hubrechsen en Marie-Louise Serpieters. Huwelijksafkondigingen. Boydens Maurits. beeldhouwer, en Maes Mana. Verstraete Camille, klerkopsteller, en Ca- pelle Germans. Claeys Ludovicus, werkman, en De Putter Jenny. Denys Josephus, dagbladverkooper, en Ver- meesreh Germaine. Florine Roger, bierhandelaar, en Delafontaine Yvonne. Van 12 tot 19 Juli 1941. Geboorten. Arlette Corveleyn. d. v. Pierre en Albertina Legein. Visschers- plein 10. Lorrette Pauwels. d. v. Al bert en Lucienne Quintens, Stuiverstr. 182. Hilda Simoens, d. v. Lodewijk cn Yvonne Dangreau, Leffingcstraat 219. Karei Lamot. z. v. José en Julia Koeken, Caïrostr. 85. Jacques Sanders, z. v. Ro bert en Octavia Coucke, A. Pieterslaan 66. Greta Vanhecke, <1. v. Paul en Marie Bruneel, Amsterdamstr. 33. Herwig Lauwerens, z. v. Prosper en Madeleine Vandenbtissche. Gelijkheidstr. 67. Nora Denys, d. v. Max en Judith Willaert, 'Overvloedstr 13. Redgy Theys, d. v. Alfons en Margarets Vanderstraeten. H. Serruyslaan 28. Nicole Deltombe, d. v. Georges en Blanche Van Loor Lijn- draaiersstr. 4. Josenh Dedecker. z. v. Francois en Yvonne Decorte, Wagenstr. Sterfgevallen. Helena Cottoir, 58 j., echtg. Leon Burke, P. Benoititr. 64. Alexius ’t Jeackx, 67 echtg. Maria Vcrlaecke, Tarwestr. 66. Edmond Rys, 43 j., echtg. Marcella Vergoote, De Rid- derstr. 10. Theodoor Gernaey, 82 j., echtg. Leonia Stubbe, Alf. Pieterslaan 78. Adolf Lauwereins. 61 j., echtg. Rachel Erankignoul, v. Steene. Joannes Si mons, 61 j., echtg. Mathilde Blommaert, Langestraat 106. Maria Delhom. 58 echtg. Alfons Floréc. Plakkerstr. 48. -«xx*-- 7xr:«- n-._ en ^farja en Rachel Simoens. Albert Bogaert en Madeleine Leien. Engel Vercruysse. en Germaine Vercruysse. Jozef Coppejans en Geor gette Legge. Huwelijksafkondigingen. Surmont Lu cien. oolitiebambte, en Vercruysse Mar- celline, beiden te Oostende. Loones Etienne, vleeschhouwer. en Knudde Leon tine. beiden te Oostende. Vërpoorten August, technicus, en Vyvey Marie, bei den te Oostende. De Paepe Georges, spinner, en Vanden Broucke Luciana, beiden te Oostende. Defebere Mau rice, werktuigkundige, en Vanderwal Si- tnonne, naaister, beiden te Oostende. VAN ALLES WAT Het sluitingsuur in onze stad werd Van Zondag 20 Juli terug op 21 uur ge bracht voor de herbergen en op 21.30 uur voor het straatverkeer. Tevens werden tiexi gijzelaars aangehouden, gekozen uit vooraanstaande stadsgenooten. Deze straf maatregelen vinden hun oorsprong in het vijandig optreden van onverantwoorde lijke personen tegen het bezettingsleger. Een oproep van Burgemeester Serruys om meer waardigheid vond overal in stemming. Op het strand werden deze week een aantal papierbakken geplaatst. De rein heid van ons strand Is alzoo verzekerd. Martha Delahaye werd haar fiets gestolen, maar ’s anderendaags had een politieagent haar eigendom reeds kunnen terugvinden. Dat is nu eens een lukke- bcone... - Zondagvoormiddag' had in de feest zaal van de Maria Hendrikaschool een groote vergadering plaats van alle stads bedienden en onderwijzend personeel, waarop Burgemeester H. Serruys een dringende oproep deed voor intellectueele vrijwilligers voor de L. B. (Luchtbescher- mingi. Namen, benevens den H. Burge meester ook nog het woord; de HH. De- visscher en Demey. -- Zaterdag 26 dezer wordt andermaal een aangename namiddag aan onze be hoeftige kinderen aangeboden door den H. Vanhakendover, in samenwerking met het gansche personeel van de R. Cinema’s en de Casanova. Veertien dagen later hoopt men onze oudjes er van te laten genieten. De genaamde Rys E., stadswerkman, 43 Jaar oud. alhier woonachtig De Rid derstraat, viel zoo ongelukkig van de trap pen in zijn huis dat hij met erge verwon dingen aan neus en voorhoofd werd op genomen. Spijts alle zorgen overleed nij kort daarop. Van 14 tot 19 Juli waren er gemid deld 219 mannen en 161 vrouwen werk loos in onze stad. Tijdens de week van 7 tot 12 Juli waren de cijfers respectieve lijk 213 en 165. Donderdag laatst werd een basluit kenbaar gemaakt waarbij de Heer A. As- peslagh. Directeur der plaatselijke Vis- scherijdienst, aftreedt en voorloopig ver vangen wordt door den H. A. Eberhardt. Inspecteur van het Loodswezen te Ant werpen. In den laatsten tijd heeft de H. Eberhardt zich flink laten gelden in de repatrieering van de vlss"hersbooten in Frankrijk, en daardoor eenieders sympa thie veroverd. De kleine Jacques Kyni t werd licht jes gewond aan het oog bij het oorlog snelen met andere makkertjes. Zij von den er namelijk niets beters op dan met steenen naar mekaar te gooien... Donderdag overleed alhier in den ouderdom van 61 jaar, Commandant A. Lauwereins. Van gewone leerling op Bel gische visschersbooten wist hij het te brengen tot Adjunct-Directeur der pa- ketbooten Dostende-Dover. Zondagvoormiddag ie 10 uur wordt in de zaai Rialto ae x*icnel Angelo-nlm vercoonu. Deze voorstelling worut opge- luisterd met een inleidend woord aoor dieneer In and Vercknocke en wordt iuge- richt door het Verbond van Viaamscne Cuituurvereeniglngen. --«o>--- Vlaamsche Volksgemeenschap. Wijs was hij en werkzaam. Deze gaven bracht hij tc nutte voor iedereen, die 2ijn raad vroeg. Als gemeentebcambte, kan ik, getuigen, dat al wat hij deed om zi»* ambt le. vervuilen, maar één doel kende, vertrouwclijk de gelden der ge meente te verhandelenten profijte onzer dier bare bevolking. Daarom, in naam van allen, on zen besten dank! Verders was dc arme zijn lieveling, en vreugde straalde uit zijn wezen wanneer het hem gegeven was die mcnschen met raad en daad te helpen en bij te staan. Dit heeft hij volbracht tot. den laatsten dag zijns levcnstocht. Aan het graf van deze, edele figuur, staan rondom alle die menschen, die hem zoo goed heb ben gekend en gewaardeerd. Hij was diep godsdienstigen verdediger der kristelijke grondbeginselen. Hij leerde het wor dende volk dat het zijn opgang niet op kan. zon der het besef cn het geloof te hebben in de ware leer Kristi. Zoo is hij ons voorgegaan, waarde omstaanders. Dit weze ons een spoorslag, ons leven 200 te richten, dat alles ten bate der menschheid gericht weze naar het Opperwezen. Waarde Heer en Vriend, dit zullen wij niet vergeten cn zoo oud we groeien, beseffen dat gij een voorbeeld en werker voor ons Eesen zijt ge weest. Wij van onzen kant zullen die waardevolle daden voor het oog hóuden en hopen, dat een maal vereenigd in het Eeuwige, wij Ued. niet zullen beschamen en de testamentuitvoerders zul len zijn geweest van uwe duizende voorbeelden. Moge God uwe schoone ziel in ontvangst ne men. In naam mijner Eesensche bevolking, vaarwel... en tot wederziens van ons allen in de vreugde volle glorie van den Schepper. Juli rp4i. echtg. v. Vandepoele Marcel: St-ALOYSIUSCOLLEGE - DIKSMUIDE UITSLAGEN Leerlingen die meer dan 80 der punten be haalden. LAGERE AFDEELING Eerste Studiejaar, 23 leerlingen. 1. Roger San ders, Diksmuide; 2. Marcel Al’aerf. id.; .1. André Pieters, id.; 4. Waiter Cattrys~\ id.; 5. Raymond Focke, id.; 6. Robert Travers, id. Tweede. Studiejaar, ix8 leerlingen. 1. Ludo Ser- raris, Diksmuide: 2. Roger Stroobandf. id.; 3. Jan Faure, id., en Jacques Vandepitte. id.; 5. Frans Vansevehant, id.: 6. Hugo Vansevenant. id.; 7. Ro land Prophéte, id.; 8. Daniel Vandevyvere. id.; 9. Georgies Bruynooghe, id.; 10. André Debyser, Woes- ten. Derde Studiejaar, 14 leerlingen.. r. Gaston Sevs, Diksmuide: 2. Gerrit Beeusaert, id.; 3. Paul Vanden Bussche. id.: 4. Jan Jongb’oet. id.; 5. Frans Dc- lodder, id.; 6. Piet Jongbloet, id. Vierde Studiejaar, 8 leerlingen. r. Hila’r' Hil- lebrant. Diksmuide; 2. Raoul Vandepitte, id.; 3. Abert Flocke, id.; 4. Ludo Desmyter. id. Vijfde Studiejaar, 14 leerlingen^ i. Leopold Muyile. Diksmuide; 2. Maurits Vandepitte, id.; 3. Karel Declercq, Pervijze; 4. Jacques Vandewynckel, Diksmuide. Zesde Studiejaar, 22 leerlingen. t. Henri Lenez. Eesen: 2. Eugeen Landon. Diksmuide; 3. Jozef Hosten, Pervijze: 4. Benoni Van Mechelen, Diksmui de; 5. Lucien Declerck. Pervijze; 6. Gilbert Ameel, Vladsloo. en Willy Decroos, Pervijze: 8. René Goe man, Pervijze; o. Gabriel Demarée. Zan-en; 10. Germain Marès, Woumen; it. Paul Devos, Woumen. VOORBEREIDENDE AFDEELING Zevende. Klasse B. 20 leerlingen. 1. Raphael Van Sinay, Diksmuide; 2. Gilbert Verschelde, Diks muide; 3. Gilbert Decock, Woumen. Zevende Klasse d, 2t leerlingen. i. Marcel Sansen, Lampemisse; 2. Michel Willem, Eesen; 3- Omer Ampe, Werken. MIDDELBARE AFDEELING Eerste Middelbare, 3’ leerlingen 1. L'rbain Broché, Eesen; 2. André Lir' Zarren; 3. André Pieters, Diksmuide; 4. Joris Delodder, Diksmuide; UITREIKING VAN RANTSOENEERINGSZEGELS Het uitreiken van de rantsoeneerings- zegels voor de periode loopende van 5 Augustus tot 3 September geschiedt als volgt: Op Donderdag 31 Juli aan de gezins hoofden wier naam begint met de letters A, B, C, E, F, G, aan winket Nr 1; D, H, I, J, K, aan winket Nr 2. Op Vrijdag 1 Augustus, L tot en met S aan winket Nr 1; T tot Z aan winket Nr 2. Telkens van 9 tot 12 en van 14 tot 17 u. Wie in bezit is van een donkerblauwe kaart, mag zich rechtstreeks naar de win ketten begeven zonder aan te schuiven. Wie niet op vastgestelden datum zijn zegels alfhaalt, moet dit doen on Maan dag 4 Augustus, aan winket Nr 2, boven zaal. De houders van de bijzondere melk- kaarten halen hun zegels af op voormelde da^en aan winket Nr 2, bovenzaal. De zwarte zegelsz voor bijrantsoenen aan bepaalde categoriën van werklieden worden uitgreikt op 2, 4, 5, 6 en 7 Augus tus. Er wordt herinnerd dat het streng ver boden is: 1) aan het publiek, zegels af te leveren vóór het in voege treden van de nieuwe periode: 2) aan de winkeliers, deze te aanvaarden: 3) aan de bakkers, kruideniers en maalders, brood of meel af te leveren buiten de gestelde dagen. WINTERHULP Het programma van het propagandafeest. van Win terhulp kon niet in de puntjes afgewerkt worden bij den aanvang. Gelukkig dat het eigenlijk feest in den namiddag alles terug goedmaakte. Daar de H. Heymans op het oogenblik onderhan- delingen voerde in Zwitserland, in verband met dc bevoorrading, werd de H. Maene, secretaris van het Provinciaal Comité, afgevaardigd. Die kwam eerst om IT.45 uur toe in plaats van om ro.30 uur. In de raadszaal van het stadhuis heet de H. Bur gemeester hem hartelijk welkom en doet de verdien ste uitschijnen van het stedelijk Comité en van al de werkers en werksters, deze laatsten allen aanwezig. De H. Maene wees on de moeilijkheden waarmede Winterhulp in de verschillende gemeenten te kampen heeft en wees er op hoe verdienstelijk Nieuwpoort in de moeilijke omstandigheden waarin ze verkeert, ge- "erkt heeft ten bate van de noodlijdenden. Daarna werd de eerewijn geschonken en een rookertje opge- stoken. Het bezoek moest, gezien het gevorderd uur, fel Jngekrompen worden in het lokaal Winterhulp en in de noodwoningen. Te 2 uur kwamen de H.H. Ceuterick en Philips, respectievelijk Direkteur van de diensten van het Voorzitterschap en Adjunct-direkteur van het werk van Winterhulp toe. Reeds vóór 3 uur liep de herstelde ruime feestzaal van de stadshalle stampvol, zoodat velen moesten staan of terugkeeren. Met brio en onberispelijk werden vlot de eerste helft van het programma uitgevoerd. 1. Openingsstuk door het Orkest; leiding H. Fryns. 2. Door dc leerlingen der aangenomen Meisjes school Eerw. Zusters Arme Klaren: Hulde aan onze weldoeners; Wandellied; Klompendans: Vierhandig Klavierstuk. 3. De leerlingen der Rijksmiddelbare Jongensschool: Fragment uit de Cantate De Wereld In» (Benoit). 4. De Stadsmeisjesschool: Wat is Gezond? voordracht; Onder Moedors Paraplu. 5. Optreden van V.I.V.O., leiding Mej. Verbanck: Tan- toli, Stapgalop. 6. Optreden van het gemengd zangkoor Noordzeestenimen leider Mr. Nuttin; 3 Zeeliederen: Het Hutje bij de Zee, Wie gaat mee?, Liefrijke Pirel der Zee. 7- Stuk voor Orkest. 8. De Leerlingen van het College; a) Lagere Afdee ling: De trommel slaat, Houdt U Fier, Met muziek door ’t leven; b) door de hoogere Afdeeling: Mitldel- p-’uwsche liederen, Als in de Mei (tweestemmig lied), Voordracht. Daarna nam de H. Floribert Ghc/raert, voorzitter van het plaatselijk Comité, onder luide toejuichingen het woord. Nadat hij dc tal rijke.toehoorders hartelijk welkom geheeten heeft, geeft hij een beknopt overzicht van wat Winterhulp gepresteerd heeft en wat de projec ten zijn in de toekomst. Het merkwaardigste is het bekomen en het behouden van de goede verstandhou ding tusschen de leden van* het plaatselijk comité, die allen zonder nevenbedoelingen streven tot het verlcenen van hulp waar hulp noodzakelijk is. Het is nu ongeveer een jaar dat Winterhulp te Nieuwpoort in werjdng trad. Wat het verrichtte wil ik duidelijk maken in cijfers. Wij leverden duizende kgr. koolrapen, bezorgden voor ongeveer io.öoo fr. klecdij en breiwol, reikten aan de kinderen meer dan 200 kgr. appelsienen uit, 250 doosjes toffees, 10.500 fr. roode wortels, 2700 stukjes chocolade. Aan- de gesteunden 360 rantsoenen van 100 gr. vleesch en meerdere honderden kgr. rijst en bloem. 72.000 rantsoenen soep, 130.000 kgr. kolen, 40.000 tickcttcn geldig voor een halve liter vo’le melk en 20.000 liter botermelk. D<gt is het verleden. Onze werking gaat voort. Iedere week komen we nu tusschen voor de aflevering van 1000 a 1500 rantsoenen volle melk en maandelijks 5000 liter bo termelk aan de gesteunden. In de afgdoopen week begonnen we met aan circa 250 ondervoede schoolkinderen dagelijks een halve liter voedzame soep ^n ’s avonds een halve; liter melk, chocolade of pap te geven, dit voor den duur van het verlof. In de toekomst zullen de bededingen van melk en botermelk voortgaan. Binnen een paar maanden wordt terug soep aan de gesteunoen verstrekt. We kelijks zal ieder gesteund gezin een zak kolen krij gen; het centraal comité belooft ven toezenaing van 2 75-000 kgr. brandstof. De bedoeling van kleedij en wol zal hervat worden. De schooljeugd biizonder is bedreigd, aan alle leerlingen van betalende en niet- betalcn.de scholen, circa 1300, zal soep gegeven wor den. De bewaarscholen hopen we levertraan te be zorgen, terwijl ai de andere kinderen vitaminen A en D zullen ontvangen en het mogelijkc gedaan om roode wortelen tc verstrekken. Dit gepresteerde en nog te doen spreekt voor zich zelf opdat iedereen onze Winterhulp zou steunen. Het eenige doel van Winterhulp is: nood te lenigen waar ex is. Het is een nationaal werk dat leeft door ons volk cn streeft voor ons volk. Wie Winterhulp bekampt, bekampt zijn eigen landgeuooten, op een oogenblik dat eensgezindheid en broederlijkheid zoo noodzakelijk zijn... en wie dit doet, doet het meeren- deels om eigen beurs gesloten tc houden. De H. Floribert schildert den nood in veel huizen, doet nog een laatste oproep tot allen en dankt me- dewerkers en openbare en private besturen die het uitvoeren van ’t geen Winterhulp deed, mogclijk maakte en brengt don dankgroet aan de organisaties die het feest door hun belanglooze liefdcvolle mede werking den noodigen luister bijzetten. Daarna nam de H. Ceuterick. in naam van den Voorzitter H. Heymans het woord. Hij wees er voor eerst op hoe Winterhulp soms miskend werd niette-- genstaande het groote voorbeeld van hoogér kwam. Edele voorbeelden .diénen door allen die voelen wat echte christelijke naastenliefde on nationale solidariteit is, negevolgd te worden. .Het is een nationaal werk door Belgen op voor Belgen op gericht. Hij toont hoe niettegenstaande tegenwerking het werk groeit: de boom kient men aan de vrpchten.. Veel werd hier verwezenlijkt en ’t liep niet altijd van een leien dakje. Improvisatie was meestal de regel, ze is gerijpt door ervaring en nu moet strenge tucht inde plaats komen. Onderxichtipgen worden daartoe gegeven en ieder dient ze nauwgezet na te leven. Het doel is: het lot verzachten van, degenen die op ons rekenen om de lastige periode die ons te( wachten staat te doorworstetón. Propaganda aDerlei' is noodig maar de beste is die van mensch tot mensch. We varen recht door zee, sterk door bet verleden ch vol hoop o» dc toekonut cri vooral op dc redding van vu.ze jeu^dt door ondervoedjp-g bedreigds T^t tiade Winterhulp. Onze gemeente wil ook niet ten achter blijven en wil haar ingezetenen op een aangename manier helpen het hunne er toe bijdragen om den nood; van hun me- demenschen te lenigen. Morgen Zondag wordt op de speelplaatsen in de lokalen van de Gemeenteschool, Vlaamsche Ker mis gehouden ten bate van Winterhulp. Volkspelen, kabaret met prachtig muziek en de beroemde goochelaar Olïnto Anzen- pamber. Alles wordt besloten met een rijkbeladen tombola. Schade aan veldvruchten. Verleden week werden bij Louis Hee- them, langs de kleine kalsijde. een hon derdtal aardaonelstruiken door veldschui- mers uitgepolkt. Briefhoofden, facturen, enveloppen in gewonen en kleurdruk. Adres en naarakaarten, rouwbrieven en gedachtenissen, plakbrieven wor den verzorgd uitgevoerd bij W' DE FUSTER-VAN LANDEGHEM Huhtplaat» 10. TIELT. afgeleverd: Maandag 14 Juli: 956 kgr. garnalen, aan 9.560 fr.; 4.812 kgr. visch aan 55.974 fr.; totaal: 65.534 fr. Dinsdag 15 Juli: niet uitgevaren. Woensdag 16 Juli: 2.632 kgr. garnalen aan 26.320 fr.; 4.265 kgr. visch aan 51.590,50 fr.; totaal: 77.910,50 fr. Donderdag 17 Juli: 1.636 kgr. garnalen aan 16.360 fr.; 4.664 kgr. visch aan 54.358 fr.; totaal: 70.718,75 fr. Vrijdag 18 Juli: 2.492 kgr. garnalen aan 24.920 fr.; 4.088 kgr. visch aan 48.816 fr.; totaal: 73.736 fr. Zaterdag 19 Juli: niet uitgevaren. De totale toevoer van de week bedroeg 7.766 kgr. garnalen en 17.829 kgr. visch, voor een bedrag van 287.899,75 fr. VRIJE BOEKERIJ DAVIDSFONDS De lezers worden vriendelijk verzocht de uitgeleende boeken, Zondag e.k. en Zondag 3 Augustus, terug te brengen. Al de boeken zullen nagezien en opnieuw geklasseerd worden. Geen andere boeken zullen uitgeleend worden. De boekerij wordt in een grootere zaal van het Davidsfonds ondergebracht. Het Bestuur durft te verhopen dat al de lezers trouw zullen blijven. WINTERHULP NIEUWPOORT Eerw. Dames van St-Niklaas, Diksmuide. Betaalden het diploma van MIDDELBARE STUDIËN. Met grootste onderscheiding. M.-L. Hoornaert, Zwevegem, 90 t.h. Met groote onderscheiding. Georgette Van Laere. Torhout, S8 t.h.; Jeanne De^he-nmeester, Diksmui de. 85 t.h.: Simonne Veriinde. Diksmuide. 8.; t.h.; Irène Verheye, Diksmuide. Sx t.h.: Thérèse Vervenne, Zwevegem, 82 t.h.; Gabrielle Incant, Diksmuide. So t.h. UITSLAG DER EKSAMEVS APGE.VOMEV DOOR DE CENTRALE D’RP VOOR BOEKHOUDING. TE BRUSSEL. I. DIPLOMA VAN KLOPSCHRIFT (Vlaamsche en Fransclw taal). Met groote onderscheiding. Georgette Van Laere. 88 t.h.; Irène Vertaye. 86 t.h.; M.-L. Hoornaert. 80 t.h.; Elisabeth Demeyere, Kortrijk, 80 t.h. Met onderscheiding. (Vlaamsthè taai). Mariette Misliaeu. Diksmuixle. “6 t.\-t 2. DIPLOMA BOEKHOUDING Met groote onderscheidtng, Simonne Verlinde. 87. t-h. 3. DIPLOMA VAN HUI.P-REKENPLICHTIGE Met grootste onderscheiding; —r Jeanne Desqhaep- meester, 94 th.; Georgette Van Laere, 94 t.h.; M.-L. Hoornaert, 93 t.h.; Irène Verheye, 90 t.h.; Gabrielle Incant, 90 t.h.; Thérèse Vervenne, 90 t.h. z. v.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4