fS ia Uit ’t Roeselaarsche 4 Uit 7 Tieltsche I limmnniniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiinnni^ I Uit ’t Diksmuidsche LUSTELOOSHEID overwonnen UIT NIEUWPOORT SLUPE ZWEVEZELE UIT DIKSMUIDE ADINKERKE MEULEBEKE MERKEM KOKSIJDE UIT TIELT STADEN UIT ROESELARE KAASSTREMSEL r A M A—hoestsiroop DELANOTE stilt dadelijk den hevigsten hoest. ALBERT DELANOTE LANGEMARK. OEKENE EERNEGEM KLERKEN DE PANNE KORTEMARK OOSTDUINKERKE maiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ST-BAAFS-VIJVE LEFFINGE De melkbons dér maund August^ J»jü zullen Donderdag 28 dezer. en 12 uur, door oen Finató^®8» gestraat 11, uilbctaald WINGENE DE POPERINGENAAR van 23-8-41. 4« BI. A HANDZAME LOO Bl t 'oproep richten tot de sportieve land- belangstelling een .voordracht gegeven door het geregeld gebruik van minerale zouten Fijne of Grove CHICOREI VAN TIEGHEM-DUPONT blijft onveranderd 100% zuivere CHICOREI! I» 9 Nog allerlei diefstallen. Ondanks het onvermoeibaar optreden der Boerenwacht hoort men nog steeds van allerlei diefstallen van vruchten te velde. Vooral op het Kaakske, den Hoor weg en den Beer werden korenaren af gesneden en zelfs heele struiken tarwe DE DOELMATIGHEID van het ont- stoppeien wordt merkelijk verhoogd door de voorafgaande uitstrooiïng van een flinke potaschbemesting. man, Gent. Aan goed heil. «WERK VAN DEN AKKER» Korten tijd geleden werd onder groote NU LEGGEN ZE GOUDEN EIERS. Houd uwe hennen gezond gedurende den ruiftijd, met Apotheker Verman- dere’s Poeier 4200. ’t Poeier 4200 be vordert het leggen. Eischt het merk MANEKOP. Te bekomen in alle Apotheken. Op Dinsdag 26 dezer, tusschen 3 en 5 uur, voor kinderen beneden de 3 jaar van Burgerstand. Geboorten. Meeuws Georgette, <1. v. André Daniël, meegenomen. Öok werden ïe jongste da- Maria. DUBBEL EN ENKEL Algemeen Dénêt der SOPROLAC-pro- dukten en PANFERMA, enz. Alle nrodukten voor het opleggen van eieren, boter, vleesch, groenten, fruit. Ter Anotheek De Apotheek is enkel gesloten den Zondag namiddag. we met voldoening melden, dat onze mo numentale kerk hare voltooiing der her stellingswerken nabij is. en gelukkigli.ik niets van hare monumentale waarde heeft verloren. Misverstand. In het Staatsblad van 15 Oogst ver scheen de benoeming als schepen der stad Loo van den Heer HENRI FONTEYNE uit Loo. Deze benoeming berust echter op een misverstand en werd naderhand ingetrokken. petlckfr hyqienitrhe V *t qiool 1Kunxtg Albert PI ledebet. "waarde 4.373.354 fr.; of samen 725.298 kgr., waarde 9.980.262 fr. Gedurende hetzelfde tijdperk in 1939 werd er ter vischmijn aaneevóerd: 186.427 kgr. garnaal, waarde 745.708 fr.: 572.983 kgr. visch. waarde 2.291.920 fr.: of in to taal 759.410 kgr.. waarde 2.037.637 fr. Ver geleken dus bij het jaar 1939 werd de aanvoer van garnaal bijna verdubbeld en de waarde meer dan vervijfdubbeld. ter wijl de aanvoer van visch op de helft viel maar de waarde verdubbeld werd. De to tale aanvoer blijft ongeveer dezelfde, maar de waarde is verdriedubbeld. Burgerstand. Geboorten. Roland Baele, z. v. Theo- phiel en Allee Vanhee. Rita Bernaert, d. v. Daniël en Godelieve Vanroose. Maria Ryheul, d. v. Gerard en Simonne Noyez. Lutgardis Vansteenkiste, d. v. Octaaf en Zulma Feys. Gilbert Feys, z. v. Henri en Margriet Colpaert. Ade lin Missiaen, z. v. Prosper en Alma Helle voet. Simonne Clybouw, d. v. Jules en Irma Denoo. Gerard Clybouw, z. v. Charles en Gabrielle Dumarey. Willy Bruyneel, z. v. Henri en Alida Defraeye. Huwelijksaankondigingen. Gustaaf Rommelaere, v. Eernegem en Marguerite Pitteman, v. Aartrijfce. Petrus De Meyer, v. Gent en Godelieve Jonckheere, v. Eernegem. Overlijdens. Hector Duvillier, 60 j. Victor Germonprez, 59 j. (overleden te Brugge). Romanie Salomez, 80 j. suiker voor de kleintjes. Op Dinsdag 26 dezer, tusschen 3 verkoop van griesmeel. Een pakje 250 gr. voor 15 zegels Nr 8. Eveneens verkoop van suiker voor kin deren beneden 1 jaar, 500 gr. voor elk te verkrijgen! Rantsoeneeringskaart mee te. nemen. Alle problemen tijn opgeloti met "COMPOS" Dam»nv«rt>and Hygiln*. remht-’é «n... m»n blij» fH. Griesmeel en Bracquez Laura. Camiel en Caset Ju- Zoo gij ondervindt dat gij traag, droefgeestig en. loom wordt, dat gij steeds lust hebt om te slapen, dat tUw eten minder goed verteert, dat gij verstopt zijt, dat gij last hebt van hoofdpijn, spierstijfheid en pijnen, dan is het omdat al uw organen be hoefte hebben aan minerale zouten. Zonder deze levenszouten kunnen zij niet normaal werken. Neem lederen morgen een snuifje Kruschen Salts. JDeze «kleine* dosis» bevat juist wat .gij aan minerale zouten noodig hebt 'om gezond te zijn. Dank zij de wer king van Kruschen, zult ge U voelen herleven, zal Uw eten goed verteren, zult gij geen last meer hebben van ongesteldheden. Alle apotheken. Fleschjes van 12 fr. 75 en 22 fr. 5709(1 Burgerstand. Geboorte. Andries Magda, d. v. Mar cel en Zoete Maria. Diefstal. Nletdeugende nersonen. geen enkel hoe- danlgheidswoord kan hen heter passen, hebben zich veroorloofd de doelstaken af te breken en mede te nemen van het nlaatseJiik voetbalterrein. Het is niet om dat er tekort is aan kolen dat voornoem de l’eden het z’ch als hun plicht moeten aanzien alles af te breken wat hun niet toebehoort of wat t.iideliik niet gebruikt wordt. Het ware wenschelijk dat het on derzoek ingesteld in .deze za.«k zich zou mogen verhevaen in het vlnd*n ven de boeven die plichtig zijn aan deze diefte. Onze Voetbalclub. Onze Voetbalclub, dte er slechts geko men is met veel moeite en belanelooze offervaardigheid van enkele bestuursle den. werd, gezien de omstandigheden ver- nlicht baar bedrijvigheid te schm-sen. De installaties met kleedkamers ziin geen privaat eigendom, maar ’vel van al'e vrii- eevise snortgezinde lieden, die met edel moedigheid het hunne biigedravon hebben tot het st’chten van onze nlaatselijke snortvereeniging. Daarom bede alles in goeden staat te laten. Wie weet kunnen wij met de hulp van onzen volksgezinden voorzitter, bijgestaan door zijn steeds be zorgden sekretaris. er niet in gelukken terug een terrein te vinden om verder en kele aangename namiddagen te slijten, het sport ten goede en de lichamelijke opvoeding onzer jongens ten bate. Wij spelers, vragen dus aan ons bestuur op dat het geen moeite zou sparen om de gemeente een nieuw terrein te bezorgen. Wij van onzen kant zullen steeds bereid zijn door onze offervaardigheid mede te werken tot den heropbloei .o" de parochie van het zoo geliefde voetbalsport. Vooi’ wanneer de eerstkomende wed strijd? BURGERLIJKEN STAND Geboorten. Agnès Verbeke, d. V. Achilles en Maria Vandendriessche, Oude Pittemstraat. Christiane De Poertere, d. v. Reml en Alice Van Nieuwenborgh, Aarsele. Noé Litaer, d. v. Lucien en Jeanne Van Damme, Steenweg Schui- ferskapelle. Paul Van Colen, z. v. Ge rard en Rachel Da Pestel, Wingene. Agnès Ferret, d. v. Jules en Albertine Verstraete, Vredestraat. Huwelijk. Omer Verhuist, wever, en Suzanna Windels, spoelster, b. v. Tielt. BIJ DE TIELTSCHE BRANDWEER Bij beslissing van het Schepencollege in date 14 Juli 1941, goedgekeurd door den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen in date 1 Augustus 11., werd den Heer Florent-Maurice Van Made, Sergeant-Chauffeur bij het ste delijk pompierskorps, bevorderd tot On derluitenant, in vervanging van den Heer Edmond Minne, die wegens bereiken van den ouderdomsgrens, eervol ontslag be komt. Den Heer Van Maele is houder van het diploma afgeleverd door het be stuur der lessen voor Officier-brandweer- lessen weiKe gegeven werden te den. nieuwen brandweerofficier Ommegang. Met O. L. Vr. Hemelvaart begon de ne- gendaagsche plechtigheid, die op morgen Zondag gesloten wordt, ter eere van O. L. Vrouw. Deze novene is uren in het rond bekend, en het is dan ook niet te verwon deren dat de kapel zoowel tijdens de Mis sen als tiidens het Lof, bomvol is. Op O. L. Vr. Hemelvaart was er tijdens het Lof zelfs geen nlaats meer in de kanel, zoodat een vijftigtal menschen noodge dwongen op de straat moesten staan. Sperballon. Verleden week kwam een groote sper ballon neerdalen nabij de hofstede van Marcel Declercq. Schade werd veroor zaakt aan elektrische leiding. Nabijwer kende arbeiders kregen hem echter te pakken,, doch ’n klein incident ging er mee gepaard! Bij ’t wentelen van de bal lon werd een der arbeiders ’n 7-tal me ter naar omhoog gerukt en bij ’t vallen werd een zijner ribben gebroken. Examen. We vernemen dat H. Julien Thieren met de grootste onderscheiding het di ploma veroverd heeft van electrotcchnie- ker-mekanieker. Hartelijk proficiat. Onze voetbalclub, Allo, supporters der ■voetbalclub K.B. M.J.! Onze spelers zijn zich al fel bezig met oefenen voor het aanstaande voet balseizoen. De meesten ervan vcelen zich al in goeden form komen, ’t Is te hopen dat ze dezen form nog meer kunnen aan drijven om dezen Winter goed hun man te kunnen staan. En wij verhopen dat ze allen hun best zullen doen, opdat hun supporters zouden kunnen zeggen: zie nu is er bijna geen enkele club meer die de onze kan kloppen. Ook zouden wij gaarne Openbare Werken. Sedert enkele dagen is men begonnen aan het kuischen en verbreeden van het Martje. Hierdoor werden talrijke werk lieden terug werkgelegenheid aangeboden. door Mevrouw De Merlier, Landhuishoud- regentes, over Het inleggen van groen ten Minstens 200 leden waren opgeko men naar deze zeer nuttige ges. De acht bare spreekster gaf op eene eenvoudige verstaanbare taal vele practische wenken over het bewaren en inleggen van groen ten en de zeer talrijke Huismoeders en -mannen hebben geleerd dat er mogelijk heid bestaat vele groenten te kunnen bewaren met weinig onkosten en met weinig materiaal, iets dat in de huidige omstandigheden zeker goed van pas komt. Aan de leden zal er een beknopt verslag gezonden worden over de gegeven voor dracht, dit om aan elkeen toe te laten alles in de praktijk om te zetten. Op aanvraag van vele leden heeft het bestuur ae noodige maatregelen getroffen om een tweede voordracht te laten geven door Mevrouw De Merlier en deze maal over Het bewaren en inleggen van fruit en vleesch» (konijnen enz.). Deze voor dracht gaat door op Zondag 7 September, om 10 uur. Diegenen die hierin belang stellen houden deze Zondag voormiddag vrij. Voortaan zullen de voordrachten of vergaderingen doorgaan in de Feestzaal van het Collegie. Deze zaal werd zeer be reidwillig toegestaan door Eerweerde Heer Principaal. Gezien het getal leden gedu rig maar aangroeit werd de raadszaal van het stadhuis die o,ns steeds welwillend toegestaan werd door het Stadsbestuur, waarlijk te klein. N. B. De vergaderingen van het Werk van den Akker zijn steeds kos teloos toegankelijk voor iedereen. Nieuwe Burgemeester. In het Staatsblad van 17 dezer ver scheen de benoeming van H. F. Dewulf tot burgemeester van Koksijde, ter ver vanging van H. G. Houtsaeger, die om ouderdomsredenen uit zijn ambt werd ontslagen. De H. G. Houtsaeger heeft het bestuur van de gemeente gedurende 20 jaar waargenomen en steeds de belangen van de bevolking ten volle behartigd. Wij wenschen de H. Dewulf geluk om zijn aanstelling als burgemeester. Reeds in menigvuldige gevallen werd bewezen dat hij de man is, om vooral in onze hui dige tijd, in daadwerkelijke dienstbaar heid voor de bevolking, het leiderschap van de gemeente op zich te nemen. Voor al in de eerste oorlogsmaand heeft hij blijk gegeven van heldhaftige toewijding voor de belangen van dè bevolking hoeveel vraagstukken heeft hij dan eh nog steeds, niet opgelost voor ieder en voor allen. ülUOCHHg vaa HUV Wlb-ttCCl A.LU1O werd ook in onze stad opgericht. Alle le de^ dit liebben, kunnen ofwel ver; instrumenten in bruikleen l ke voor d? Ook voor het vervangen moeders is voorzien. Het sekretariaat is gevestigd in de Nieuwstraat 17, alwaar alle nuttige in lichtingen verstrekt worden. VLEESCHBEDEELING Thans kan, omzeggens op eiken dag der week, vleesch bekomen worden, mits afgifte van het vereischte aantal zezels. Er Is nu wel vleesch, maar geen zegels. STATIE-KERMIS De neringdoeners der O. L. Vr. Paro chie hebben zich in een grootén volks- tceloop mogen verheugen, ondanks het wankelbaar weder. De perretjesen de rennenhadden veel aftrek van klein en groot. Belangrijke diefstal. Wed. Demarez Emiel, wonende wijk Het Zwijntje alhier, deed klacht van een belangrijke diefstal. Gedurende drie naeenvolgende dagen diende de vrouw vast te stellen dat van talrijke schoven tarwe de halmen afgesneden werden. Spijts het waakzaam oog der bewoners en de Boerenwacht hebben de dieven toch nog weten een groote hoeveelheid tarwearen buit te maken. Een streng on derzoek werd door den Heer Politlekom- missaris Ingesteld. Twee hespen aangeslagen. Door de Rijkswacht van Meulebeke werden een tweetal personen aangespro ken die te zwaarlijvig schenen. Bij nader ondervraging en in het nauw gedreven, bekenden de personen, een zekere W. F. uit Assche en W. L. uit Mechelen, elk een hesp verdoken te houden in de vcorbroek. Deze, slimme manier van deze sluikhan delaar kwam hier te berde. De waar werd in beslag genomen en aan Winterhulp overgemaakt, hetzij een totaal gewicht van 10 kgr. Prachtig werk van onze Boeren wacht: Drie dieven gesnapt. ’s Nachts was de plaatselijke Boeren wacht op ronde langs Marialoop. Ter hoogte der hofstede van Oscar Verkinde- ren hoorden de bewakers een verdacht gerucht in de velden. De Boerenwacht ging zien wat er gaande was en bemerkte niettegenstaande de hevige duisternis een dief die een groot broodmes bij zich droeg, evenals een groote zak, gevmd met tarwearen. De dief kon spijts het heftig verweer gesnapt worden en gevangen ge nomen. Hij werd vervolgens naar de plaatselijke Rijkswacht opgeleid en her kend als zijnde de genaamde HenriV., wonende wijk Het Haantje alhier. Na een langdurige ondervraging legde de dief volledige bekentenissen aï. De gestolen zak met tarwearen bedroeg 13 kgr. V. werd, na bekentenissen afgelegd te heb ben, terug in vrijheid gesteld en een pro- ces-verbaal werd te zijnen laste opge maakt. De Boerenwacht, op dienstronde om streeks 4 uur in den morgen, bemerkte een tweetal personen, geladen met elk een zak, uit de richting oer Gentstraa; komen. Bii nader onderzoek werd vast gesteld dat het een man en een vrouw waren, die op diefstal uitgegaan waren op hun kousen. De dief en dievegge wer den in bedwang gehouden en dienden verklaringen af te leggen nopens de her komst van den inhoud van die zakken. De plaatselijke Rijkswacht hield zich ver volgens met de zaak bezig en de personen werden herkend als zijnde een zekere Gustaaf V., afkomstig van Ingelmunster en nu wonende in de Diksmuidsche boter- weg, en de vrouw werd herkend ais zijnde Zoe D., wonende bij hoogergenoemd per soon. De zakken bedroegen 22 kgr. ge stolen aardappelen en 17 kgr. wortelen. Hevige brand. ’s Avonds omstreeks 18 uur zagen werk lieden, die op het land aan het werk wa ren, dikke rookwolken opstijgen uit de schuur van landbouwer Oscar Devolder, wonende wijk Bosterhout alhier. Ter stond werden de bewoners verwittigd, uie met vereenigde krachten alles redden wat te redden viel. Het plaatselijk brandweer korps werd intusschen verwittigd en ver scheen spoedig ter plaatse, evenals de piaatselijke politie om het volk op af stand te houden. Het vuur had reeos een grooten omvang genomen en gansch het aak was reeds uitgebrand toen men aan de blusscniiigswei’Ken kon beginnen. Er werd echter met vereenigde kracnten ge- bluscht om de aanpalende gebouwen te vrijwaren. In den brand kwamen 8.800 kgr. stroo cm, evenals de oogst erwten van 100 aren en verscheidene tandbouw- materialen. De oorzaak van dezen brand is totaal onbekend. Een onderzoek werd ingesteld. Er bestaat verzekering. Van deze groote schuur bleven slechts vier zwart berookte muren over. Diefstallen. Gedurende den nacht hebben tot- nutoe onbekende dieven op de hofstede gedrongen van landbouwer René Ver- brugge, wonende Vogelzang te Meulebeke. De dieven hebben, na eerst gansen de hofstede doorwoeid te hebben, den aard- appelkelder opengebroken. Uit dezen kel der hebben de dieven weten 200 kgr. aard appelen te stelen, evenals 3 kiesens en 1 naan. Geen het minste verdacht ge rucht werd door de bewoners dien nacht gehoord, terwijl de waakhond zelfs niet nad geblaft. De diefstal werd eerst dooi de bewoners in den vroegen morgen ont dekt. Klacht werd ingediend bij den Po- litiekommissaris, die een streng onder zoek ingesteld heeft. De Kinderen De Witte, landbouwers, wonende wijk Haandeputkregen ge durende den nacht nogmaals het bezoek van een dievenbende op hun akkers. Het is reeds de tweede maal dat deze men- schen veel bestolen werden. Thans zijn de dieven op de vlucht gegaan met den buit van 230 struiken aardappelen die ze ter plaatse uitgerooid hadden, evenals met de halmen van 24 schoven tarwe. Klacht werd bij de plaatselijke politie ingediend, die met een streng onderzoek begonnen is. Onze Boerenwacht. Ook in ons gemeente werd de boeren wacht gesticht en kunnen we met genoe gen melden, dat niet minder dan een 50-tal boeren zich vrijwillig hebben aan geboden om den oogst te bewaken en ’s nachts zoo eens de ronde te doen om de dieven in de mate van het mogelijke eens bij de lurven te vatten. Reeds werden deze week hun pogingen bekroond, daar ze twee mannen hebben kunnen betrappen, die het goed vonden om zoo maar de tarwearen te gaan af snijden, ja zelfs gansche schoven mede te nemen. Door de plaatselijke politie, die vergezeld was van de rijkswacht met nog een paar boerenwachters, werd er proces opgemaakt en bij huiszoeking bij de betrapten, werd er nog menig kilo graan gevonden en eveneens aangeslagen, Onze monumentale kerk bijna hersteld. Wij hebben destijds vermeld, hoe onze monumentale kerk uit de XII" eeuw dooi den oorlog zoo geweldig werd beschadigd. Door onzen ijverigen Eerw. Heer Pastoor werder noch tijd, noch moeite gespaard om maar zoo rap mogelijk aan de herstel lingswerken te beginnen. Thans kunnen Waakzaamheid geboden. Na de diefstallen gepleegd bij Laleman, Levecque, Derdeyn, Annys en nu laatst nog bij Vandecasteele, op de grens van Leffinge, zal onze Boerenwacht en pas sieve Luchtbescherming zeer verdienste lijk werk verrichten met op hun nacht ronde een waakzaam oog in ’t zeil te houden. Herhaalde malen gebeurden die diefstallen in den nacht van Zaterdag op Zondag, wat wel doet vermoeden dat we telkens met dezelfde nachtridders hebben af te rekenen. Burgerlijke stand Overlijdens. Maertens Eugenie, j- wed. v. Vansteenlandt August, KPer’ straat. Crombez Georges, 30 j., v. Cuvelier Maria, Ommrgangstraat. Huwelijksbelofte. Moerman aardewerker v. Staden, en Godw®’1 Vanhaelewyn, huiswerkster v. Qostweuw' k'Srko Huwelijken. Decadt Emiel, insktmi6' ker, en Priem Alice, z. b.. b. v. SUCtóBj' Decoster Albert, timmerman v. en D’Hondt Suzanna, fabriekwerks*® ;n’ Solo-sl^ Ter heiberg «De Vlasbaadel», bij^J; Vanmaekelbergh, werd onlangs een slim gespeeld. De medespelers waren- chard Pnipo die deelde en 4 heeren ““r Albert Crombez, 4 hazen: Norbwt insberghe, 5 kaarten van pieken zot; Desmcdt, 6 kaarten van harten v*’™ Merkwaardig hé! Proficiat spelers. Bericht aan de inc!klcveraaei,!r’ van Winterhulp Siaden. bouwers, om te vragen als het hun mo gelijk is een weide af te staan of te ver huren aan een goedkoope prijs. Supporters, kaarten zijn er al te be komen. Weet ge het al? Dat op ons dorp vele menschen ho pen dat er zou een Boerenwacht inge richt worden? En in geval dat er een zou opgericht worden is het te hopen dat we een flinke krijgen. Dat men al bezig is met de grond vesten te gieten van het huis der EE. Zusters? En men alras zal beginnen met het bouwen? Uitslag der gaaibolling. De boiling die hier op onze gemeente bij A. Delaet-Puis heeft plaats gehad, is opperbest gelukt. De prijskamp had plaats onder eigen volk. Het aantal spelers over trof het honderdtal. Er waren te verhol len: 3 Oppervogels; 2 Rechtervogels; 2 Linkervogels; 2 Meeste aantal Oppervo gels; 2 Meeste aantal Vogels. Ziehier de prijswinnaars: Oppervogels: 1. Vandewoude Marcel; 2. Smagghe An dré: 3. Vieren Albert. I.inkervogels: 1; Desaever Georges; 2. Vanbillemont Ju lien. Rechtervogels: 1. Dezutter Pieter; 2 Legein Louis. Meeste getal Opnervo- gels: 1. Puis Omer; 2. Vermoote David. Meeste getal Vogels: 1. Veranneman Louis: 2. Wackenier Sander. Verloren. Op 15 Augustus werd er te Houthulst, in de Jonkershovestraat, tusschen het kruispunt van de groote baan en de Vij- verstraat, een grijze regenmantel, gebar- dine, verloren. Hij is opgeraapt geweest door een wielrijder- die in de richting van Poelkapelle verdwenen is. Een goede belooning aan den vinder die hem bij den veldwachter der gemeente Merkem kan terugbezorgen, waar hem de eigenaar zal bekend gemaakt worden. Op Dinsdag 12 Augustus werd een schoone binze regenmantel verloren tus schen Woumen en het gehucht De Klippe De eerlijke vinder weze zoo goed die aan den veldwachter der gemeente Merkem te bezorgen, waar- hij het adres van den eigenaar kan bekomen. Aangenomen Makelaars. Leon Pillaert en Zonen, te Woumen en Diksmuide, maken aan de belanghebben den bekend dat zij zooals verleden jaar, erkend zijn als aangenomen makelaars in broodgranen, voedergranen en peulvruch ten. Komptante betaling bij de levering. Veldschuimerij. Nog altijd heerscht die plaag over onze gemeente. Nu eens is het de eene land bouwer, dan weer een andere die eraan moet gelooven. Verleden week nog werden een vijftigtal schoven de aren afgesneden bij F... A... Diefstal. In den nacht van 15 op 16 Aug. werd er bij D... H... door onbekenden een kilo gram witte boonen ontvreemd. Den Zaterdag morgen werden er op een andere plaats fruitdiefstallen opgemerkt. Den zelfden nacht werden andere men schen wakker gemaakt door een eigen aardig blaffen van den hond. Dit alles laat vermoeden dat één of meer dieven het op onzen hoek gezien hadden. Geboorten. Deforce Pierre, z. v. Emiel en Verstraete Godelieve. De clercq Annie, d.v. Albert en Tack Augusta. Huwelijken. D’Hondt Sylveer en Vancoillie Maria, b. v. Oekene. Ver- brugge Jozef v. St-Eloois-Winkel, en Monseré Elza v. Oekene. Overlijden. Verstraete Constantino, wed. v. Werbrouck Pharaïlde. verantwoordelijke L. B.-huiswacht voor ieder bewoond huis. In verband hiermede hadden Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Stads- halle bijzondere inlichtingsvergaderingen plaats. Door den H. L. TMeyus werden eenige nuttige wenken bij alarm gegeven en handelde verder over eigen bescher ming der bevolking en over de bestendige voorzorgmaatregelen. De bevolking wordt nogmaals dringend aangemaand strikt de voorschriften na te leven, zoowel in eigen belang als voor hare medeburgers. Bij beslissing van de Landbouw- en Voedingscprporatie werden een viertal handelaars van de boterverdeelingslijst geschrapt. 4 De Heer Burgemeester en Schepe nen maken bekend dat de stadsrekening 1940 ter inzage ligt op het Sekretariaat. 4 Het vaartuig N. 3 Roger Paulette verloor tijdens de vangst zijn korre en kwam terug de haven binnengeloopen. De N. 12 «De Drie Gebroeders», reeder Jacobus Legein, werd te Grevelingen vlot gebracht. Het vaartuig dat sedert maan den voor de Fransche haven gestrand lag, kon door de Franschen niet gelicht wor den. Thans heeft scheepsbouwer Juul De- nye met een twaalftal werklieden uit Oostende dat werkje in 3 dagen klaar ge sponnen. Een echt kunstwerkje dus. Het schip komt binnen enkele dagen onze bisschersvloot vervoegen. 4 De automatieke telefooncentrale is thans in werking gesteld, zoodat de nieu we aangeslotenen onderling in gesprek kunnen komen. De aansluiting wordt thans voorloopig tot op 2 km. 500 m. toe gestaan. De centrale telt t t op heden slechts 31 abonnenten. 1911 (werknlastswisseling) bestaat de mo gelijkheid jonge werklieden door ouderen te vervangen. Alle Patroons worden daarom verzocht zicli tot het bevoegde Arbeidsambt te wenden om er te onderhandelen over de toedracht van het vernoemde Besluit. Raadpleegt dan ook het: Arbeidsambt Roeselare, voor de bedrijven gelegen in het Arrondissement Roeselare; Hulpkan toor Tielt, voor de bedrijven gelegen in het Arrondissement Tielt- Bovendien wordt er nog eens op gewe zen, dat de Heeren Patroons, die meer dan 50 mannen of vrouwen te werk stel len, geen nieuwe werklieden meer mogen aanvaarden zonder tusschenkomst van de Arbeidsambten. DE ROESELAARSCHE MARKT Roeselaarsche marktdag is synoniem met regendag. Ik geloof, dat we de echt zonnige marktdagen per Jaar in Roese lare wel op de vingers van on’e twee han den kunnen tellen. Niettegenstaande het afchie-slechte weer blijven de marktda gen in onze stad toenemen in drukte en beweging. Nog steeds wordt de markt gehouden on de Wapenplaats. Dat het daar niet bijster aangenaam is bii zoo "n weer is .te begrijpen, te meer daar de Wanen plaats of Houtmarkt niet reo’eveid is. In den vroegen mo’-"en trekken er de huismoeders al op uit. vooral voor de groenten. Het groene loof van 6“ oranie- k’“urige worteltjes steekt van alle kantan uit de overvolle kabassen. Fn over al die drukte dreunt de voois van de harmonika- sneler en klinkt de schelle stem ’’an een licdjeszan^ster. Hier en da-»r blijven er een troenje buitenmeisjes staan om me* te neuriën en een nieuwe wijs of lied naar veld en akker te dragen. De fruitwinkels worden b°stormd en de verkoopsters komen handen t- kort om de ongeduldige klanten te bedienen. Langs de straten bijten de menschen in een peer; zelfs in de cinema wordt s;e gedurende ’n tweetal uren vóór, bezijden en achter je vergast op ’n smekkend kau wen en geritsel van papieren zakken, ’t Is al peer, wat ge ziet; loopend. rijdend op velo of kar, zelfs in auto en trein: ieder een bijt smakelijk in ’n peer! 't Is allemaal buikvullingglundert ’n oud ventje! Ook op de beestenmarkt komt er weer beweging. Deze week en ook de vorige week waren er al ’n paar honderd zwijn tjes. Al die toenemende drukte doet 'n deugd. Jammer van dien eeuwigen regen! «Daarboven zijn ze de kluts kwijt», monkelt een boerke. En ik begin het ook te peinzen, want het is alle dagen dezelfde miserie! VERDEELING MELKERIJBOT3R Bij besluit van de Nationale Landbouw- en Voe- dingscorporatie (Hoofdgroepeeriug Zuivel, Vcuea es Eieren) werden de volgende bandelaars-kmidenieti als boterverdeelers geschrapt: i. Aerneydt F., Gravenstraat 24; 2. Beruloot J, Zuidstraat 13; 3. C.aeys G., Rumbekestraat n b; 4. Cornette G., Rumbekestraat 93; 5. Cromber. Henri, Moorsledesteenwcg 150; 6. Crombca Kalkeaslraat i; 7. Degrcndele F.. Hcropbouwsur.:it 109; S. Wed. De Meulcnaere, Statiestraat 97; 9. Dclhaite Le Lion», Ooststraat 7; «De VooraorgBniane- straat 60; re. De Voorzorg», Hef van 't Heniw* ken'59; 12. «De Voorzorg». HtwRledesteenweg 16; 13. D'Herdt Cam., Vaartstraat 3; 14. Lanwte G« Rumbekesteenweg 110: i' Wed. Levrouw, Lange' markstraat 19; tó. Libbrccht J.. Ardooiesteerffltg 13; 17. Liénaert I’., Noordstraat 23; 18. Nuytten A- Kattenstraat 146; 19. Rabau Jules; Bruggesteenwec 47; 20. Reynaert G., leperstraat .7: 21. Rmiunciaerc I... Ooststraat 85; 22. Symkes F.. Meencnsteenweit <>5; 23. Van Damme R., Westlaan S3; 24. Va» d' berghe R., Mcenensteenweg 127; 25. Vandevy- vere Leo, Diksmuidesteenweg 2R0; ad. Verbeht A- Vijfwegenstraat 12; 27 Wallaeys V-, Bruffitestcen* weg ic;; 28. Wacrlop Paul. Gitsche straat. Al de verbruikers van melkerijboter. die in één van deze winkels waren ingeschreven, moeten zich i.t een andere winkel laten inschrijven, hetzij bij een winkel die zijn vergunning behield of één tan de volgende 7 winkels, die ook een vergunning beko men hebben: 1. Cas...eyn Arlbur, '.1,enenbeirweg 61; 1. Be- fevere Arthur. Diksmuideslecnweg 99: 3. Ingeit Eugène, Gitsche straat 32; 4. Larassens Georges, bloorslcdcsteenweg 154; 5. Provoost André, Brugge- steenweg 125; 6. Rommelaere Omer, Vijfvegeo- straat 216; 7. Mevr. Van-'ckere Charles, Hooglede- 1-enweg 43. WINTERHULP SPORTDAG in ast geheele land wordt ds sportwe reld opgeroepen om op 31 Oogst sport- feesten ts organiseeren ten bate van Winterhulp. In al de gemeenten van het land zal er-op dien dag een inzamelint gehouden worden, die toevertrouwd wordt aan de sportmannen. Ook in Roeselar.: neeft imn beroep ge daan op de sportmiddens. Men heeft een dringend beroep gedaan op de sportver- eenigingen om zich zoodra mcgelijk ir. verbinding te stellen met het plaRtselijl. Propaganda-Comité van Winterhulp. Al- gemeene Propagandaleider, Willem De nys, Ooststraat 60. Hooïdpropagandisten Dries Pype, Meenensteenweg 134; Hete. Aerbeydt, Gravenstraat; Jozef Kir.dt. Ar dooiesteenweg; Robert Decancq. Vierweg straat 105; Hr Caruoen, H. Hartoarochie. De volgenae resultaten werden bereikt; 31 Aug., groote voetbalmatch S. K. Roe selare C. S. Meenen. - De Handboog maatschappijen St-Joris, st-Sebastiaai en St-Pieter geven een schieting op Ker mis-Zondag 4 Sept. Verder werden er voorstellen gedaai door: De Vlaamsche Voetbalbond. F. C Roeselare, De Vlaamsche Wielrenners bond, De Roeselaarsche Zwemvereeiiiglng De definitieve regeling zal weldra mede gedeeld worden. Eveneens wordt er een voorstel ender zocht tot het inrichten van een grootf rolschaatsenwedstrijd op de nieuwe Groo te Markt van onze stad. Wc verwachten ook dat de biljarddubf kaartclubs en andere spartvereenigingeu contact zullen aanknoopen met het pro- pagandacomité. Het sportieve Roeselare zal van 3.1 Aug een sporthoogdag maken ten bate va® het mooie werk Winterhulp. GE ZIJT over ons blad tevreden! N» lezing, schuif het in handen van een gebuur of vriend, zoo steunt ge onS en Buddaert Clara, Demeyere z. v. Remisius en Cortvriendt Sint-Aloysiuspatronaat. Ja, ja, ja, hoepsa, hoepsa... ...de kinders van het Duinenlandwe ten zich ook te vermaken. Met de schoone leus van Frisch en vroolijk, vroom en vrijkomen de schooljongens lederen Dinsdag en Donderdag, bijeen, tot spijt die ’t benijdt, om gezellig onder elkaar een paar uurtjes te besteden aan zang, dans en spel. Onder de leiding van Mau- rits Sobry en Germain Dhaveloose, geeft het jongê patronaat op Zondag 24 Oogst zijn eerste feestje, waarbij twee vermaar de clowns zullen optreden om de jongens spelen in te zetten. Allerhande Prijskam pen staan op het programma, o. a. patat tenkoers, fieschjesvullen, appe-ltjeknap, mastklimming, boksmatch, enz. Alles wordt door het jongensmuziek opgeluis-' terd. Alle schoolgaande jongens en ook groo te menschen worden tot dit feestje uitge- noodigd, hetwelk op Zondag 24 Oogst, om 4. uur doorgaat op de speelplaats van de Sint-Aloysiusschool. Burgerlijke stand. Geboorte. Brysse Georges, z. v. Ca rolus en Lehouck Bertha. Overlijden. Velghe Zenobie, 58 j., z. b., eentg. v. Harteel Jules. ONGEVAL Bij het oversteken der groote baan, aan de Knok, reed de genaamde Vanden Driessche Valentine uit Meulebeke, tegen de boordsteenen en stuikte ten gronde. Het meisje liep een hoofdwonde op. LUCHTBESCHERMING Tengevolge van een algemeene reorga nisatie der luchtbeschermingsdiensten, werd de Heer Henri Verbeke aangeste.ld tot algemeen leider van de Zekerheids- en Hulpdiensten der stad Tielt aange steld. De diensten van luchtbescherming bestaan niet alleen uit de welgekende burgerwacht, maar ook uit de diensten van politie, brandweer, ziekenvervoer, enz. Zekere diensten waren reeds inge richt door het stadsbestuur; de andere zullen thans ingericht worden. NAOOGSTEN Omzeggens gansch de stad, t.t.z. die gene welke óver veel vrijen tijd beschik ten, arm en rijk, was in de laatste tijden druk in de weer om op de velden de over schotjes van rogge en tarwe op te rapen. Er worden jammer genoeg veel klachten door ónze landbouwers geuit: onze stads lui zou zich ook aan het afsnijden van halmen vergrijpen. BUREEL LANDBOUWCORPORATIE De bureelen der Landbouv/corporatie (kanton Tielt) werden onlangs van de Kortrijkstraat naar de Hoogstraat over gebracht. WIT-GEEL KRUIS Een afdéeling van het wit-geel kruis werd ook in onze stad opgericht. Alle le den van dit werk welke zieken in huis - 1 ”?rn’eging ofwel .1 bekomen wel de verpleging noodzakelijk zijn. het vervangen van zieke huis- gen weerom nogal wat aardappelen, la kleine hoeveelheden, ontvreemd. Werk van den Akker, De vorige week werd dit schoon en deugdelijk werk hier officieel gesticht, Op uitnoodiging van den Heer Burge, meester stelde Schepen Jozef Struyvs reeds een gedeeltelijk bestuur samen. M. Emiel Vanden Brande aanvaardde het voorzitterschap en Meester Roose zal 't ambt van sekretaris waarnemen. Voorze. ker zal dit werk, hier destijds door Mees, ter Van Landuyt opgericht, in deze moei- lijke tijden, gewaardeerde vcordeelen aan zijn leden bezorgen. Belangstellend wordt naar de eerste werking uitgezien. Parochienieuws. Op Zondag 24 Augustus Algemeene Communie voor de leden van den H. Hartebond. i-Onder elke H. Mis zal een predikatie gehouden worden ten bate van de Missiën. Openbare werken. De jongensschool nadert hare vol tooiing. Iedereen, die passeert, staat ver baasd over hetgene men hier bereikt heeft. De school zelf beantwoordt aan de laatste eischen. Van de oude school heeft men een overdekte speelplaats gemaakt. De voorgevel sluit uiterlijk geheel aan bij het herstelt'3 onderwijzershuis en is in denzelfden toon gehouden als de witte cementen baan die van Oekene naar St-Eloois-Winkel loopt. Het is een com plex dat werkelijk rustig-harmonisch aandoet. Burgerlijke stand. Geboorten. Deforce Pierre, BURGERLIJKE STAND Geboorten. Delahaye Olav, z. v. Frans en Lucienne Vanhuele, v. Woumen. l.aridon Marie-Henriette, d. v. Willy en Angela Goetghebeur, v. Oostende. wTorizoone Meria, d. v. René en Joanna Scheirsen. v. Perv’fze. Claeys Liliane, 6. v. Gentiel en Germana Decoster, van Ichtegem. Vandepoele Jan. z. v. Ro mein en YolAn Pöstyéni. van Woumen. Huwelijk. Soens Jacobus-Fernandus, Rijkswachter te Antwerpen, met Van- blaere Ida-Julia, z. b. te Diksmuide. Overlijdens. Zoete Willv. 10 d.. z. v.. Marcellus en Madeleine Vanlerberghe, v. Kaaske-rke. Vanhove Gustaaf, 77 j., wed. van Leonie Bulteel. BUREELUREN Om aan een vraag van hoogerhand te voldoen, zullen de bureelen der rantsoe- neering van Maandag 18 Oogst af slechts ’s morgens voor het publiek toegankelijk zijn. In den namiddag zijn de bureelen gesloten. KEUZE VAN WINKEL Het is verkeerd te denken, dat men steeds van kleinhandelaar kan verande ren. Om te kunnen veranderen moet men: A) Drie maanden bij den zelfden win kelier ingeschreven zijn; B) De verandering komen melden aan den bevoorradingsdienst voor den eersten dag der rantsoeneeringsperióde. B. v. wanneer men zich komt aangeven voor 3 September a. s. (1’ dag der volgende neriode) kan men veranderen van klein handelaar vanaf de volgende periode, hier vanaf Oktober 1941, enz. VOOR DE KLEINHANDELAARS a) Gezien de nieuwe uurregeling moeten de zegelborderellen binnen gebracht en de machtigingen afgehaald worden lede ren dag vanaf 11 tot 11.30 u. ’s morgens. b) De borderellen mogen slechts langs een kant (de Nederlandsche kant) met zegels beplakt worden, met een maximum van honderd zegels, ordentelijk geplakt in reeksen van tien maal tien. c) Gezien de nieuwste regeling In zake het opmaken der machtigingen, moet ieder kleinhandelaar, die borderellen bin- nenbrengt met zegels van eetbare pro ducten, op de linker bovenzijde van het eerste borderel de naam en adres ver melden van den leverancier die hem deze producten moet leveren. d) De zegelborderellen der eetbare en niet eetbare producten moeten steeds vóór den achtsten dag (werkdag) na hun vervaldatum ingebracht worden. IN FRANKRIJK OF DUITSCHLAND ARBEIDENDE WERKLIEDEN In den vreemde arbeidende werklieden die aldaar bevoorraad worden, moeten de Belgische rantsoenee-ringskaarten binnen brengen, alsmede de kleederkaart. Arbeiders die het weekeind in Jjun haardstede overbrengen kunnen geen ze gels meer bekomen. Zij moeten dus voor die drie dagen het rantsoen medebrengen uit het land waar zij werken. Het is dus nutteloos zegels te komen vragen. Kerknieuws. Onze medeburger, Eerwaarde Frater Aimo, van de Orde der Predikhesren, met zijn doopnaam Joris Hosten, ontving op Zondag 10 Oogst te Leuven de H. Wijding van Onderdiaken. Diefstal. Door middel van valsche sleutels zijn bij landbouwer Henri Vandecasteele, Slij- pestraat 3, dieven binnengedrongen in de woonkamer, die een gebouw vormt afge zonderd van de slaapkamers. Een hoeveel heid tarwemeel, eenige jonge haantjes en kleine kleedingsstukken werden meege nomen. Aangifte werd gedaan bij ge- meenteoverheid en rijkswacht, die ter plaatse een onderzoek kwam instellen. 1 BURGERLIJKE STAND van 13 tot 21 Oogst 1941. Geboorten. Rika Lievens, d. v. Mar cel en Anna Kindt, v. Gits. Herman Debackere, z. v. Luciaan en Zulma Van decasteele, van Beveren-Roeselare. Eduard Callewaert, z. v. Gustaaf en Emi lia Plancke, Bleekeriestraat 36. Maria Verhoest, d. v. Boudewyn en Ivonna Wul- brecht, Bruggesteenweg 177. Frieda Devloo, d. v. Albrecht en Alicia Grys- peerdt. v. Gits. Rika en Christiana Steenkiste, d. v. Triphon en Alicia Ram- boer, v. Hooglede. Hendrik Dewulf, z. v. Andries en Germana De Zeemer, v. Zarren. Noël Van Leerberghe, z. v. Ferdinand en Anna Mahieu, Kleine Weg 5 C 5. Etienne Verhamme, z. v. Sebas- tiaan en Elisa Donck, Schierveldestraat 72. Guido Denolf, z. v. Juul en Mar- garetha De Meulenaere, v. Zwevezele. Raphael Vannieuwenborgh, z. v. Hendrik en Maria Cloet, v. Ardooie. Robert Huyghe, z. v. Georges en Magdalena De- eeuninek, Kattestraat 118. Odette Cor- naer, d. v. Maurits en Josma Defour, v. Staden. Roland Bostoen, z. v. Nestor en Maria Lodewijk, Vredestraat 37. Maria Gekiere. d. v. Robert en Angela Dick, Ardooiesteenweg 11. Louis De- vaere. z. v. Pius en Adriana Storme, v. Hooglede. Malvina Vandenberghe, d. v. Cyriel en Paula Madou, v. Ardooie. Robert Vermóte, z. v. Georges en Regina Botterman, v. Rumbeke. Willy Vyncke, z. v. Hendrik en Emilia Vanneste. Zuid- molenstraat 182. Willy Verlinde, z. v. Albert en Ivonna Deceuninck. Meenen- steenweg 199. Marie-Paule Van Rom- paey, d. v. Joannes en Ivonna Ver- meersch, v. Hooglede. Georgette Van- hauwaert, d. v. Cyriel en Magdalena Van steenkiste, v. Rumbeke. Leona Calle- bert, d. v. Gustaaf en Maria Demeester, Borstelstraat 15. Monica Deprettere, d. v. Andries en Celina Carbonez, Oost straat 114. Paul Sobry, z. v. Georges en Magdalena Werbrouck, Schiervelde straat 62. Christina Reynaert, d. v. Silvaan en Maria Witdouck, St-Amand- straat 149. Sterfgevallen. Maria Moerman, 70 j., wed. v. Florent Muliez, Hof van 't Hen- neken 107. Stephania Ramoudt, 58 j., eohtg. v. Alfons Concié, Gasthuisstraat 4. Maria-Ludovica Socnen, 79 j., onge huwd, St-Alfonsstraat 41. Maria-Em ma Geldhof, 67 j., ongehuwd, Oostnieuw- kerkesteenweg 55 a. Hector Vanbesi-en, 74 j., herbergier, echtg. v. Julia Aetnoudt, Rondekomstraat 31. Alice Wiilaeys, 51 j., z. b., echtg. v. Oscar Storme, v. Hand zame. Maria Salembier, 62 j., wed. v. Casimir Foulon, Noordstraat 197. Ge rard Sap, 37 j., magazijnier, echtg. v. Maria-Louisa Vansteenkiste, Rumbeke steenweg 178. Petrus Windels, 78 j., wever, wed. v. Elisa Deswarte, Zuidmo- lenstraat 168. Hendrik Vanraepen- busch, 76 j„ z. b., wed. v. Irma Hoornaert, Spanjestraat 4. Huwelijken. Juul Watteeuw, han delsbediende, met Martha Deryckere, z. b., b. v. Roeselare. Hendrik Degryse, graanbewerker, met Maria Devarrewaere, dagloonster, b. v. Roeselare. Albert Verkindere, wever, met Maria Vanden- driessche, spoelster, b. v. Roeselare. Albert Verbeke, onderwijzer, met Maria. Bouckaert, z. b., b. v. Roeselare. Albe- ricus Boudrez, paswerker v. Gozée (Hene gouwen), wed. v. Jeanne Blampain, met Bertha Vergote, breister v. Roeselare. Pamphiel D'Haene, bakker, wed. v. Ma ria Vansteenkiste en Herminia Noppe, met Bertha Debusschere, strijkster, b. v. Roeselare. Huwelijksafkondigingen. Nestor De- preiter, landbouwer v. Roeselare, met Ir ma Aigoet, landbouwster v. Beveren-Roe selare. Michiel Meeuws, beroepsmili tair v. Roeselare, met Virginia Deierin, telefoonbedienae v. Beringen (Limburg). Maurits Vanb.ecclaere, verversgast, met Rachel De Deyne, aagloonster, b. v. Roe- seiare. Komaan DecocK, koienhanue- laar, met Leona Lefevere, z. b., b. v. Roe- selare. Albert Vanhoutte, bureelbe- diende, met Joanna Molenaers, bureel- beaiende, b. v. Ko-esela. ALBRECHT BODKWAtMHuiOA-. Herdenkingsavond: Zaterdag 30 Oogst, te 20 uur. Toegangsprijs gesteld op 1 ir. Feestredenaar: ae jonge uietsene Volks dichter Nana Vercnocke. Verder opluiste ring van den avond door aen bekenaen aeKiamator Antoon Vanderplaetse en het stedelijk V.V.V.-Koor, die declamaties en koren uit tioaenbach's werken zullen ten genoore brengen. Opvoering van Gu- arun Zondag 31 Augustus, te 15.30 uur, in de stemmige hovingen van park Motje openluentopvoering van Rodenbach’s epos Guarundoor oe Speéiscnaar vu .iet Verbond van Vlaainscne Kultuurv-c. leni gingen Uit Antwerpen: 85 deelnemers, onder regie van Antoon Vandeveide. Mu ziekbegeleiding van Karei Beschrijver. Toegangskaarten kunnen van nu af besteld worden bij: Boekhandel Roeiand, Ooststraat; Boekhandl Cosaert, Zuid- cfm a t EXAMENUIT SLAGEN VAN STADSGENOOTEN Albert Debevere, eindexamen Dokter in de Geneeskunde. Jozef Deiossez, eind examen Dokter in de Geneeskunde. Frans Denys, eindexamen Apotheker. Hubert Marichal, eindexamen Apotheker. Pol Anseeuw, 6" jaar Geneeskunde. Albert Vanderhaeghe, 4° jaar Apotheker. Achiel Debevere, eindexamen Advo- kaat. Robert Staelens, 5” jaar Genees kunde, met onderscheiding. Fernand Lefere, 4’ jaar Advokaat, met groote on derscheiding'. Daniël Vanmoerbeke, Jan Vande Walle en Louis Vanneste, 4” jaar Geneeskunde, met onderscheiding. Jozef Vermeersch, 4' jaar Geneeskun de. Jozef Vanmoerkerk-e, 3' jaar Ad vokaat. André Debai, .2“ jaar Apotne- ker. Dries Vancoillie, 1“ jaar Ingenieur, met onderscheiding. Daniël Denolf, 1“ jaar Ingenieur, met onderscheiding. Jozef Coussée, 1” jaar Ingenieur, met vrucht. Roger Desmedt, 1' jaar Re gent. Marcel Vanden Bévière, eind examen Dentist. E. H. Herman Van- denbulcke, 3' jaar Philosofie, me® groote onderscheiding. BEKENDMAKING REINIGINGS DIENST Het Stadsbestuur maakt bekend dat de reinigingsdienst gehouden is het Konink lijk Besluit van 8 December 1938 betref fende Betaalde Verlofdagenna te le ven, zoodat gedurende de week van 1 tot 6 September, dus de Kermisweek, GEEN vuilnissen zullen opgehaald worden. OPROEP ARBEIDSAMBT ROESELAR* AAN DE HEEREN PATROONS «stade: De werkloosheid is op heugelijke wijze’* gedaald. Nu is het de plicht van eenieder ook het laatste overschot van de werkloo- zen in het Arbeidsbestel van het land in te schakelen. In dit overschot van werk- loozen bevindt zich een hoog getal van lieden van zekeren ouderdom, wier werk prestaties niet kunnen en mogen over het ncofd gezien worden. Daarom wordt van U verwacht, dat gij bewust zijt van uw plicht en dat gij bij helder doorzicht in den toestand van net land en bij het overwegen van het lot der werklooze fa milievaders uit al uw kracht zult med<!- werken aan de taak der tewerkstelling Op wond van het Besluit van i April PAROCHIEBLAD VAN NIEUWPOORT ZONDAG 24 AUGUSTUS 194» <n» na Sinksen). H. Missen te 6, 7, 8, 9. 10 (hoogmis) en it uur. ’s Namiddags te 2 uur Vespers en Lof; daarna vergadering der Derde Orde van den H. Franciscus. MAANDAG. Te 7 uur Dienst voor de weldoe ners der Godshuizen. DINSDAG. Te 7 uur Dienst voor Serafijn Van- damme. echtgenoot van Zulma Declerck. WOENSDAG. Te 7 uur Dienst voor August Devrv en Marie Vincent. DONDERDAG. Te 7 uur Confreriemis ter eere van h«t Ailerh. Sakrament. VRIJDAG. Te 7 uur Dienst voor de Fondatie Wi11«m De Roo en Familie. ZATERDAG. T« 7 uur Dienst voor de Funda tie F.Usa Geys«n en Familie. -Te 9 uur Huwelijks mis (Prosper Blonrfê en Martha Osaerl Zondag a. s. te 8 uur gelezen Mis voor Louis Bodens, overleden Ouders en Familie. Onderpastoor der week: Eerw. Heer Mrs. BURGERLIJKE STAND Overlijden. Degrave Erik, z. v. Geor ges en Degri.ize Olga. Huwelijksafkondigingen. Deleu Hen ri, timmerman v. De Panne, en Popieul Maria, z. b., v. Nieuwpoort. Blonde Prosper, slotenmaker, en Osaer Martha, z. b., b. v. Nieuwpoort. VISCHTOEVOER In de week van 11 tot 16 Augustus wer den aan de Korporatie afgeleverd: Maandag 11 Augustus: garnalen 892 kgr., tegen 8.920 fr.; visch 3.652 kgr., te gen 47.533 fr. Totaal: 56.453 fr. Dinsdag 12 Augustus: garnalen 895 kgr., tegen 8.950 fr.; visch 8.373 kgr., tegen 100.563 fr. Totaal: 110.486 fr. Woensdag 13 Augustus: garnalen 1.186 kgr., tegen 11.860 fr.: visch 1.883 kgr., te- gen 23.733,50 fr.; totaal: 35.593,50 fr. Donderdag 14 en Vrijdag 15 Augustus ■werd niet uitgevaren. Zaterdag 16 Augustus: garnalen, 1.268 kgr., tegen 12.680 fr.: visch 5.267 kgr., te gen GSAOO fr. Totaal: 81.089 fr. De totale aanvoer van de week bedroeg: 4.241 kgr. garnalen en ld.195 kgr. visch, voor een bedrag van 283.721,50 fr. A 1 Gedurende de maand Juli werd er In de stedelijke vischmijn aangevoerd: 47.179 kgr. garnaal, waarde 471.790 fr., en 76.433 kgr. visch, waarde 911.194 fr. In totaal bracht de vischmijn op: 123.612 kgr., ver kocht voor 1.382.984 fr. In de maand Juli 1939 werd er ter vischmijn verkocht: 39.475 kgr. garnaal. waarde 157.739 fr., of in Juli 1941 werd er 7.704 kgr. garnaal meer aangebracht, met een meerwaarde van 314.051 fr. Er werd in Juli 1939, 79.214 kgr. visch, waarde 316.875 fr., of in Juli 1941 werd er maar 2.731 kgr. visch min aangevoerd, maar het. had een meerwaarde van 594.319 fr. Vergeleken bij de vorige maand blijft de aanvoer van garnaal omtrent gelijk. ’t zij 2.406 kgr. meer, met een meerwaarde van 24.484 fr., maar de aanvoer van visch is meer dan verdubbeld, ’t z!1 39. 829 ker. meer, met een mee’-waarde van 551.202 fr. Deze maand werd in aanvoer van visch maar eenmaal dit laar overtroffen, na- meliik in Februari; toen werd 103.835 kgr. vis^h gemi1i\d. Honen we. mi dat al de booten mogen Uitvaren, dat de aanvoer van dit levens- middel steeds de hoogte mag ingaan. Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar werd er in de stedelijke vischmijn verkocht: 318.470 kgr. garnaal, waarde 4.100.065 fr.; 117.390 kgr. sprot, waarde 1.106.843 fr.; 289.438 kgr. visch, VRIJE KATHOLIEKE BOEKERIJ Morgen Zonaag heropent de rijke boe kerij naar aeux-en. Ze is open lederen Zondag van 11 tot 12 uur en lederen Don derdag van 1 tot 2 uur. Een kataloog wera gedrukt en zal aan de talrijke lezers te koop aangeboden .worden tegen Kostprijs. Iedere lezer zal er aan houden zuik eeu Kataloog te be zitten, waarin ieaer boek met de nieuwe nummering vermeld staat. KUNSTENAARSGILDE AAN DEN WESTHOEK Een twint-gUi .<.11 vai—i Zondag 11. opgekomen om de rijs gedocumenteerde lezing van aen H. Juul xriuiaert te hoo ien, met als onderwerp De Kunstschil ders van aen Westnoes». De vooraiacat -was opgeluisterd met tientallen doeken, tentoongesteia In de boven_aai van de herberg l Epinettete Hieuwpoort- Bad. Deze studie over ae kuiistecmlaers, die jaar na jaai nun kunst gewijd heoben aan ae keurige noesjes van aen West hoek, omvat het tijaperx 1880-1941. Onaer de schilders met naam, aie uitvoerig be handeld weraen, noemen we: Artan, Oieffe, Baertsoen, Gilsoul, Morrette, Al bert Crahay, Buffel. Tientallen doeken van al de schilders die üi aen Westhoek verbleven en aie nu on::: en buitenlana- sche musea verrijken, werden besproken. Tevens werd een volledig .eeid opgehan gen van ae gave schoonheid onzer streek. Een bijzonder gedeelte was gewijd aan de kunstenaars aie thans in den West hoek werken, als daar zajn: jos. Van Bel- leghem te Veume, Dutneu vader en zoon te De Panne, Buyle te Oostduinkerke; H. Vreeswyck. E. Fryns en E. OUevier te Nieuwpoort eh H. Henarickx te Koksijde. Onnoodig te vermonden dat aie voor dracht een ware reveiaiie was voor velen en veel belangstelling en bijval oogstte. Als gevolg van aeze conferentie werd besloten een overzientelijke tentoonstel ling in te richten, nog dit jaar, waar schijnlijk in de raadszaal te Koksijde. AL KLAPPEN EN DOEN 4 Niettegenstaande het slecht weder was er veel Belangstelling aaii het tram station om het vertrek bij te wonen van een 25-tal kinderen uit Nieuwpoort, uie hun verlof, gaan nooi-arengen ;n West falen. Onze svausg-moj^ H. Herbert Veys, ontvanger aer registratie en Domeinen en tevens voorzitter van den plaatsenj- ken Viaamscnen Toeiistencona, werd overgeplaatst naar Aalst ais ontvanger van burgerlijke akten en erfenissen. We wensenen hem net beste in zijn nieu we standplaats en' aanken hem nartelijk voor al ’t geen hij voor onze stad gedaan heeft. O De Zekerneids- en Hulpdienst werd terug omvorma tot Luchtbescneiming en staat onafhankelijk van ae brandweer. Aan het nooia van den aienst van Lucht bescherming staat ae H. Loae Meyus, on derwijzer aan het Uoilige. Hij heeft de leiding over de volgende diensten: oprui ming, ontsmetting, alarmeering, politie bij nood, zieken ver voei-, gasher Kenning, bestendige plaatselijke wacht en toren wacht op den Hanetoren voor brand. De stad wordt verdeeld in drie kwartieren: Oost-, West- en Noordkwartier, met ieaer een hulppost en ieder onder leiding van een wijkoverste. De Hoofdpost worat eerlang ingericht op de ötaoshalle. De twee hulpposten met draagberries en an der materiaal zijn gevestigd bij H. Hen drik Vanaewalle, Scnipstraat en H. Nor bert Denian, Hoogstraat. In opdracht van aen H. Hafenkomman- daiit van Nieuwpoort. werd eveneens overgegaan tot het aanstellen van een Burgerstand Augustus ’41. Geboorten. Lumens Liliane, d. v. Mauritius en Buyse Maria. Cove- macker Jackie, z. v. Cyrille en Vandam- me Godelieva. Pysson Michel, z. v. André en Tant Yvonne. Waerenburgh, Elisabeth, d. v. Oscar en Hemeryk Ma ria. Priem André, z. v. Adriaan en Maddelein Emma. -_Covemacker Mag da, d. v. Henri en Baelde Maria, d. v. lienne. Overlijdens. Depoorter Aloysius, 75 jaar, landman, echtg. Godelie Sylvia. Vandanime Romanie, 58 j., landbouwster echtg. Vermander Modestus. Huwelijksafkondigingen. Hendrycks Marcel, landwerker te Klerken, met Noyelle Marcelle werkster te Merkem. Marchand, Camillus, landbouwer, met Beauprez Irma, bijz., beiden te Klerken. Bij de Statiezangers. Ziehier in korte trekken de werking der gilde; 7 Algemeene prijskampen werden uit geschreven, die 367 vogels bijeenbrachten, ’t zij 52 vogels per kamp. Ons leden aantal bedraagt 44. Het Koningschap werd gewonnen door vogel Koolzak van Vereecke Marcel, met 1.014 lieajes. Het Kampioenschap door Jean Bap tiste Jacque, met 999 liedjes, vogel Jantje Jantje van Jean Baptiste Jacque, was de beste vogel der gilde ge durende het speelseizoen. Het hoogste getal werd gezongen door vogel Kamiel van Degrijze Anaré: 700 liedjes. Wat zegt u daarvan, liefhebbers? Meeste getal prijzen gespeeld: lid Decaesteker Achiel. Verdienstelijkste en oudste lid: Hin- drickx René, die altijd op post is met zijn vogel Alois en sedert veertig jaar de vinkensport beoefent. Het past hier ook hulde te brengen aan onzen voorzitter Decuyper Jerome, die immer altijd op post is om den goeden gang der prijskampen te regelen, De Etauezangers ten bate. Bunrerliike Stand. Geboorten. Gekiere Maurits, z. v. Omer en Maes Jeanne. Tommeleyn Gilbert, z. v. Gerard en D’Haeyaert Blan ca. v Jozef Freddy, z. v. Alberic en De- vriendt Rachel. Decaesteker Willy, z. v. André en De Moen Rachel. Desen- der Jozef, z. v. Romain en Coolman Irma. Huwelijken. Lepoudre Jozef, metser te Hooglede, met Baert Allee, z. b. De- jonghe Georges, landwerk, te Rudder- voorde. met Mommerency Magdalena, z. b. Spruytte Alberic. werkman te Hoog lede. met Pane Malvina, dienstmeid. Verhaege Valere-Willem, slachter, met Seurink Ivonne, z. b. Overlijdens. Degrveck Adela. 57 1.. echtg. v. Vermander August. Andriés Maurits, 44 j., ongeh., overl. te Beernem. Dit feest welke door het Bestuur van Winterhulp Handzame ingericht wordt, gaat een waar sukses tegemoet. Alle bij zonderheden hieromtrent verklappen wa re al te ver gezocht en daarom ook ra den we aan alle inwoners aan van onze gemeente en omring°nde. een bezoek te brengen aan deze flink geordende ver makelijkheid. Niets zal te kort wezen en daarom nogmaals, gaat IJ zelf overtui gen van al het moeilijke, verzettelijke, aangename welke U da'ar op Zondag 24 Augustus zal opgedischt worden. Het lijdt dan ook geen twijfel of de Vlaamsche Kermis zal in Handzame tot een slaeger uitgroeien. Bestuur Winterhulp dankt elke bezoe ker op voorhand en rekent dan ook op hun milden steun.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4