I Uit T Tieltsche Uit ’t Diksmuidsche I Uit }t Roeselaarsche l UIT DIKSMUIDE UIT ROESELARE UIT TIELT UIT DE KUSTSTREEK CA.RBURE DE CALCIUM in vaten van 106 en 54 kgr. 15/25 - 25/50 cn 50/80. KOKSIJDE OOSTDUINKERKE MEULEB ;E RF.NINGE STADEN KORTEMARK teimiiifliBiniiiHHiiiiiiiiiiHiiiJiiiiiiiiiiiiinniinniinnKiniuiinmniiininiminmniniBHiiiiiiiniiiiHHBrifnHHHiHiifniniiiHninmniiHmiiffliiBnunHimuinfiifflii ®nmjnmnnnfflBiiifflfflnHiiii«inimHiHi!iiHiimiiiBinwi«uin»uwniHwinHjfflnmiiunumHU!iuuiHwiJwnnnmHniiiuJuuiuwMnuiiJHHiiu«iiiinBUiui HOUTHULST VERVOERBEWIJZEN VOOR AARDAPPELEN EIGENBESCHERMTNG DER BEVOLKING WINGENE LEFFINGE ARDOOIE MERKEM PITTEM LOO NIEUWKAPELLE HANDZAME S. K. STADEN HOOGLEDE EEGEM ZWEVEZELE RUMBEKE - AJecny (|ij jjjg ((fl miflSiC uil e*i4 TE KOOP Bij: ROSSEEL GEBROEDERS Ijzerhandel, WESTROOZEEEKE van 6-9-41. 4’ EL C23 b., bei- Karel, 63 jaar, v. innnnii spoe- Burgerlijke Stand. bate fiets ontvreemd aan de kerk. VERVOLG) Camiel en v. - La- Dedeur- Geboorts. Adam Daniël, z. v. Alberic en Neyrink Maria. Overlijden. Wallays Alice, 50 j., echt. genoote Storme Oscar. Boekerij De Boekerij leent weer boeken uit voer de belangstellenden en zet met den eer sten Zonuag van Oktober de honderden nieuwe noemen ten dienste van de lezers. Een vraag nog: wie boenen smns weken verwaarloosde terug in te brengt.:, gelie ve zonuer uitstel uie nalatigheid te tier- stellen. Schoenen. Machtigingen tot het bekomen van schoenen zullen, vanaf Dinsdag 9 Septem ber, in de bureelen der bevoorrading, af geleverd worden. Slechts diegenen die enkel over één paar, en dan nog onbruik bare schoenen beschikken, kunnen een bon bekomen. De lijst der aanvragers zal aan den kontrooldienst worden overhan digd. Davidstonds. De volgende boeken zijn verschenen et zullen aan de leden in den loop van de weeK worden tehuis besteld. Nogmaali doet het Bestuur beroep op de ouu-leden en op nieuwe belangstellenden: wordt lia van net Davidsïonas om uw volk te die nen. or K Landbouwcorporatie. Daar de bureelen van het Gemeente huis ’s namiddags gesloten zijn, zal de plaatseliike secretaris van de Landbouw corporatie alleen zetelen den Dinsdag en Vrijdag voormiddag, van 9 tot 11 uur. Dus niet meer ’s namiddags gaan om geleidbrieven, enz. Burgerstand maand Augustus 1941. Nicole, 12 ƒ1.d; Geboorten. Dekindt Daniel, z. v. Jacques en Beckaert wr— Burgerstand. Germain, z. Burgerlijke Stand. Geboorten. Demeulenaere Elizabeth, d. v. André en Vanoverbeke Alice. Veryser Willy, z. v. Marcel en Vanacker Juliana. Overlijden. Vancompernolle Henri, 78 j., wed. Viaene Maria. Boterverdeeling. De inwoners welke verwaarloosd heb ben zich te laten inschrijven voor melke- rijboter, kunnen zulks nog doen ten laat ste op 11 September 1941. Zij moeten zich aanbieden ten gemeentehuize op het be- voorradingsbureel, voorzien van hun rant- soenkaart. VERBETEREN VAN AANGIFTE DER TEELTEN Bij besluit verschenen in hef staatsblad van Augustus 1941, wordt ter kennis gebracht aan verbouwers yan gelijk welke teelt grooter dan r <uv, welke verzuimd zouden hebben hetzij door onwetend- Uitslag Hanenkraaiïng. Bij Petrus Willemiins, In den Blauwvoet, had Zondag een hanenprijskamp plaats, ingericht door de hanenmaatschappii «De Jonge KraaiersEr waren 3$ hanen. De uitslag: i. Desmet Raymond, Eegem, 304; 2. Bouckhout Gerard, Pittem, 292: 3. Calle- waert Frans, Eegem; 4. Rigole Julien. Ardooie, 262; 5. Vereecke Georges, Beveren, 242; 6. Rigole Geor ges, Beveren, 234; 7. Gruyaert Maurice, Pittem, 228: 8. Vandekasteele André. 195; 9. Houttekier André, Koolskamp, 188: to. Driessens Jerome, Ardooie. Na deze prijskamp ging er een door voor de kie kens. Er waren er 15. De uitslag: 1. Vertaille An toon, Eegem, 211; 2. Vercruysse August, Bendelede, 186; 3. Duyck Gustaf, Pittem, 174; 4- Denys Mi chel, Koolskamp, 141; 5. Devoogbt Gerard, Pittem, 112; 6. Devolder Roger, Pittem, ui. Uitslag Vinkenprijskamp. Door de maatschappii De Verdrukte Zangers werd bij Jules Vanpachtebeke een vinkenprijskamp gehouden die volgenden uitslag gaf: 1. Persyn Al- fohs, 444: 2. Braems Eegem, 430; - Vandenberghe, 397; 4. De Blauwe, 388; 5. De Blauwe, 379; 6. Vnnderbeke C., 374; 7. Huvaere, Wingene, 371: 8. Dedeyne, 363; 9. Jacob, Zwevezele, 362; 10. Hermie, Wingene, 349; ir. Devos, Eegem, 295; 12. Vanden berghe A„ 252; 13. Desseyn, Wingene, 247; 14. Dedeyne, 207. 20 de 1 are, heid of door slechte wil, hun teelt aan te geven bij de telling van 15 Mei 11., dat zij hun aangifte nog mogen verbeteren, of komen aangeven tot en met 30 September. De personen welke nadien nog bevon den worden met een teelt, welke ze niet aangegeven hebben, zullen zich bloot stellen aan zeer strenge straffen. De personen welke een contract bij een landbouwer hebben, of die hun aardappelen bij een landbouwer aankoopen, worden uitgenoodigd om vanaf Maandag 8 September tot den 15 November hun vervoerver- gunningen te komen afhalen, in het bureel van het Kommissariaat voor Prijzen en Loonen, eerste verdiep ten Stadhuize. De vervoervergunningen worde 1 afgeleverd tegen de betaling van r frank. De aandacht der bevolking wordt er heel in het bijzonder op gevestigd dat in Iedere woning van Diksmuide, het gele aanplakbriefje, bevattende de eigeribe- scherming der burgerlijke bevolking te gen luchtaanvalen, aan den voornaam- sten ingang MOET uithangen, ter vol doening aan een uitdrukkelijk bevel van wege de Duitsche Overheid. Daarenboven moet de naam van den verantwoordelijken bewoner, instaande voor de stipte uitvoering der voorschrif ten, zorgvuldig op dit biljet ingevuld worden. De gemeentelijke politie heeft de stren ge opdracht ontvangen, dooi’ steekproe ven na te gaan of aan deze voorschriften voldaan werd. De Kreiskommandantur op hare beurt zal zich ervan komen overtuigen, of hier aan gevolg werd gegeven. Iedere nalatig- heid zal bijgevolg worden opgespoord en aangeklaagd. BEWIJZEN VOOR NACHTVERKEER De belanghebbenden worden hierbij medegedeeld dat alle toelatingen om zich 's nachts of na het verstrijken van het politieuur op den openbaren weg te be geven, welke destijds door de Ortskom- mandantur Diksmuide, of door de Kreis kommandantur Veurne, werden afgele verd, als ongeldig beschouwd worden. Al deze bewijzen moeten ten Stadhuize, 2‘ Bureel in de gang, ’s namiddags in gébracht worden, uiterlijk tegen 8 Sep tember 1941. De aanvragen om vernieuwing van der gelijke bewijzen door de Kreiskomman dantur leper moeten insgelijks tegen zelfden datum en in hetzelfde bureel ge daan worden. Daarbij wordt de opmerk zaamheid getrokken op het feit dat voor ieder geval deze aanvragen op voldoende wijze moeten gegrond zijn. De leden der passieve luchtverdediging hebben zich ook stipt naar bovenstaande onderrichtingen te schikken. Geneeskundige Dienst. De geneeskundige dienst zal op Zondag 7 September gansch den dag waargeno men worden door dokter Leo Amery, Diksmuidestraat 30. De Apotheek Degry- ze, Bruggestraat 44, is slechts tot 12 uur ’s middags open. Neemt daarvan goed nota. Knaapje valt ernstig. Het zesjarig zoontje van Gerard Van neste was op eene kar aan het spelen, toen het in een verkeerde beweging van de kar viel en achterover cp zijn hoofd stuikte. Het knaapje kloeg over inwendi ge pijnen in het hoofd. Een geneesheer werd bijgeroepen, die inderhaast het kind naar een kliniek deed brengen. Het kind liep een hersenschudding op. Knaan doet een zwaren val. Edgard Dahalu. 12 jaar, wonende op de wijk Sleyhaege, was op een wagen aan het spelen en is bij onoplettendheid er afgetuimeld. De knaap botste met geweld op de straatsteenen en viel op zijn hoofd. Een dokter werd bijgeroepen en vreesde voor een schedelbreuk. De ongelukkige jongen werd naar de kliniek van Rcese- lare overgebracht. UJJMUU W vr.ll ACl tv., lltb GCHUUIU het parochiale godsdienstige leven. 30 Kgr. gezouten varkensvleesch aangeslagen. De plaatselijke Rijkswacht ontmoette ter hoogte der Tramstatie, enkele perso nen die groote pakken schenen te dragen. Bil nader toezicht bleken het sluikhan delaars te zijn. De pakken werden geopend en ten nadeele van deze sluikhandelaars werden 30 kgr. gezouten varkensvleesch aangeslae°n die aangekocht was aan woekerprijzen en voor den woekerhandel bestemd was. Tegen de overtreders werd een proces-verbaal ongemaakt, terwijl re van him goederen ontnomen werden. Al les werd ter beschikking gesteld van Winterhulp. Belangrijke diefstallen De diefstallen zijn te Ardooie aan de orde van den dag gekomen. Bij de plaat selijke Rijkswacht kwamen twee klachten in van twee belangrijke diefstallen. Ten nadeele van landbouwer Meer- schaut, wonende wijk «Schamp a vue» werden gedurende den nacht door tot nu toe onbekende dieven 160 schoven t”rwe gestolen. De dieven lieten geen tenminste spoor n ah ter. Een streng onderzode werd ingesteld. Landbouwer Michel Desnoeck. wonen de wijk De Sterrealhier, klaagde er over ged-rgnde den nacht 26 schoven tar we gestolen te zijn geweest van zijn ak kers. Klacht, werd Ingediend. Een naar stig onderzoek is aan zurig. Tarwe en Rogge aangeslagen. Ten nadeele van personen uit het Brusselsche, werd door de Rijkswacht, ge durende een onderzoek in het station, verschillende kilo’s tarwe en rogee in be slag genomen. Deze eteliike waren wer den aan de landbouwers tegen woeker prijzen betaald en waren bestemd voor den sb’ilthandel. Deze waren werden ter beschikking van Winterhulp gesteld. Landbouwer gewond Landbouwer Maenh. Gustaf, wonende wijk Het Veld was op het land aan het werk met de ploeg. Wanneer hij op het einde van het stuk land kwam en de ploeg wilde omdraaien, wer hij met de rechtervoet door een mes gevat en ern stig gewond. Een tweetal diepe wonder dienden toegenaaid te worden. Hij zal enkelen tijd werkonbekwaam zijn. Overlijden. Verleden week ontsliep zacht in den Heer een echt verdienstelijk man uit de gemeente. August Markey heeft werkelijk een stille, vruchtbare, doch niettemin schoone loopbaan gekend. Meer dan 20 jaar heeft hij dienst gedaan als grafma ker op ’t kerkhof en als klokkenluider en stoelzetter in de kerk. Met bewonderens- waardige nauwgezetheid en stiptheid ver vulde hij zijn taak. LIJKREDE uitgesproken door den Heer Julien God- deris, bij het graf van den Heer August Markey, op vrijdag 29 Augustus 1941: MEVROUWEN, MIJNE HEEREN, Met een groote aandoening vervul ik heden de droevige taak, namens de gemeentelijke feestcom missie van Koksijde een laatste hulde te brengen aan onzen besten en trouwsten vriend. Hr August Markey. Die opperste groet is mij, meer nog, een drang van het hart, immers zooveel herinneringen dagen thans op uit den zonnigen tijd, toen de vriend Gusten, zooals wij hem noemden, met hart en ziel, ons bijstond en ons hielp in het op touw zetten van feestelijkheden. Een twintigtal jaren heeft hij. vol ijver en offer vaardigheid. die taak vervuld, tot zijn krachten hem begeven hebben. Beste vriend, al zijt gij niet gestorven op een praalbed, omringd van wachten en. lakkeien; al heeft uw heengaan het land niet in rep en roer gezet; al spreken de dagbladen niet over rouwbetuigingen al zou er, in normale tijden, enkel een bescheiden dornsklokje zijn droevig doodenlied getampt hebben, toch is uw leven niet min een toonbeeld geweest en even zoo waardig als iemand die geld en goed en roem zou verworven hebben. Voor uw trouw, uw eenvoud, uw offervaardigheid. buigen we diep en bieden U onzen innigsten dank aan. F,n het deed ons zoo goed aan ’t harte, te weten, dat ge een gelukkigen ouden dag mocht slijten, liefdevol omringd door uw kinderen, die, we weten het. ai gedaan hebben wat in hun vermogen lag, om U te helpen en te verzorgen. Gij zult nu rusten, vriend Gusten. in de schaduw van dien toren, dien gij zoo menigmaal hebt be klommen en die als vergroeid was in uw leven. Gij zult nu rusten in dien akker, uw doode-nakker. waar gij zooveel jaren, in den vollen zin des woords, het werk der barmhartigheid volbracht: do dooden be graven. Gij zult nu rusten in de nabijheid van uw echtgenoote. waarmee gij lange jaren, lief en leed hebt gedeeld in het opbrengen van uw kroost. Bij ons, bij al de Koksijdenaren, loeft uw nage dachtenis voort; steeds zullen wij geheugen en be trachten uw onverstoorbare kalmte en rechtschapen heid en zullen U gedenken in onze gebeden. Vaarwel, beste vriend, en dat de .eeuwige vrede uw aandeel weze. log, immer beter en praktischer toege past worden om een ambacht met kunst te bezielen, en in afwachting met de hoop dat toekomend jaar een nieuwe gansche moderne inrichting zal mogen ingehul digd worden in vervanging van de uitge brande school. We kunnen dan ook niet anders dan de ouders den raad geven van hunne zonen, zoowel oudere als jongere, de lessen aan deze nuttige inrichting te doen volgen en aan de jongelingen te doen opmerken dat wanneer zij de lagere school verlaten er nog een groote levens weg voor de deur staat. Wanneer zij de akademie volgen hebben zij immer veel voordeel om zich later als patroon te kunnen plaatsen of toch minstens zich tot bekwame werkleiders of meestergasten op te werken. De leergangen van de akademie zullen terug aanvangen vanaf Maandag 1 Sep tember 1941, om 18 uur, in het lokaal der Kortrijkstraat. Inschrijvingen en verdere inlichtingen kunnen bekomen worden bij den Heer Bestuurder der School, Adolf Deseyn, Kortrijkstraat nr 35, te Tielt. TUINBOUWSCHOOL Het bestuur der Tuinbouwschool deelt mede dat, de leergangen der Tuinbouw school zullen hernomen worden op Zon dag 21 September. Een voorbereidende vergadering zal plaats hebben op Zondag 14 September, om 10 uur voormiddag, in de feestzaal van het College, waar de H. Raymond Verougstraeten, leeraar aan de Tuinbouwschool, alle nuttige en noo- dige inlichtingen zal geven. Inschrijvin gen worden na da vergadering opget.ee- kend. Burgerstand, Huwelijksaankondiging. Bruter, Ge rard. v. Ardooie, met Degraeve Rachel, v. Oostroorebeke. Huwelijken. Vandenberghe Michel v. Izegem, met Vanhove Clara, v. Ardooie, Devos Gerard met Devriese Flavia, b. v. Ardooie. Daclerck Sylveer, v. Lich- tervelde, met Vandenheede Angèle, van Ardooie. Geboorten. Dierfcens Tvorw. d. v. Jerome en Devr’endt Martha, Berriing- molenstran.t. Ptetvn Frans, z. y. Geor ges ep Driessens Maria, Wijk Vierwe». Overlijden. Lloen Juliana. 66 J, echtg. v. Naert August, Wijk Tassche. Openbare werken. De openbare werken aan het leggen van den Duiker bii de Roode Beek en de werken aan de Eekhoutstraat vorderen goed. Al deze werken zullen voor den Winter geëindigd zijn. Ook het leggen van de trottoirs gaat goed vooruit: in de Kortrijkstraat zijn deze werken reeds ge ëindigd. Deze straat heeft daardoor een geheel ander uitzicht gekregen. Weldra zal er ook begonnen kunnen worden aan de parochiekerk. Maandag II. werd ze aanbesteed. Het is te begrijpen dat alle inwoners verlangend uitzign naai den opbouw van de kerk, het centrum van het parochiale godsdienstige leven. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Noël Dujardin, z. v. Mar cel en Germana Van Overberghe, Aar- sele. Marie Vanhoorne, d. v. Albert en Francine Van Maele, Kapellestraat. Gabriël Bovyn, z. v. Charles en Magda lena Vanparys, Kanegem. Claude Du mont, z. v. Daniël en Marie-Louise Ver- straete, steenweg Meulebeke. Daniël Verbeke, z. v. Willem en Yvonne Duyck, Kortrijkstraat. Overiijdens. Oscar Popelier, 45 jaar, echtg. v. De Deurwaerder Elisa, Krom- waistraat Elisa Tack, 71 j., echtg. v. Meulebrouck Henri, steenweg Wakken. August Wyckstandt, 79 j., wed. v. D’hulster Barbara, Holdestraat. Hec tor Mestdagh, 68 j., echtg. v. Bouckaert Leonie, steenweg Wakken. BIJ DE STEDELIJKE TEEKENAKADEMIE Thans enkele beschouwingen over onze Stedelijke Teekenakademie voor toeken kunst, schilderkunst en bouwkunst. Deze nuttige inrichting, welke gtschikt is voor allen die begeeren op te klimmen in hun vak, is ook geschikt voor jongelingen wel ke hunne kennis van teekenkunde aan hun huishoudelijke werken willen ten dienste steden. Alle lessen worden gegeven naar den eisch des iijds, alhoewel thans de voor- loopige lokalen dienen gebruikt te wor den. zal de tweede jaargang na den oor- RemT, 580; 3. Vanh?cke Remt 374; 4. Vamycke- ®em Remi, 565; 5. Damman Camiel. 348; 6. De smet Henri, Pittem, 52S; 7. Sabbe Marcel. Dessel- gem. 510: 8. Vandewall- A, Scbuifferskapelle. 507; 9. Eeckhout Gustaf, Meulebeke., 503; 10. Va'rüle- walle Jules, Ardooie, 502; 11. Sagae-t Felix, Meu- lebeke, 49.6; 12. Vollens Adolf. 493; 15. Verheye Ridhard. 477: 14. Verheist-Arthur, 472; is. Van- houtte Fr., 465; 16. Windels Alfons, Ingelmunster, 455; 17. Dcbruyne Oscar. Meukbeke, 447; 18. Dob- bels Alfons, 447; 29. Beiaen M., 436. Kampioenschap Niet Rijk maar Recht. Het kampioenschap der vinkenmaatschappij Niet Rijk maar Recht» gaf volgenden uitslag: 1. Van- nieuwenhuyse Remi, koning, 613 en 615 liedjes; 2. Damman Camiel, kampioen, 61S en 590 liedjes. Onze noodkapel. In onze noodkerk alhier werd een nieuw deel aan de komuniebank gezet, die zal toelaten dat de H. Hartebonders gemak kelijker zullen te kommunie kunnen gaan. Veldseliuimers. 't Is nu al verscheidene nachten ach tereen dat op de velden die langs de dui nen gelegen ziin aardappelen werden ge stolen. Zoo werden er verleden week op Woensdag- en Donderdagnacht aardap pelen gestolen bii H. Jean Olieuz. verder nog bij de familie Pustiens; op Vrijdag nacht bij Henri Vieren. Al deze gronden zijn ver van elkander afgelegen, hetgeen doet uitwijzen dat het hier een bende betreft, ’t Is te hopen dat de politie al- gauw een hand zal kunnen leggen op den dader of daders. Burgerlijke stand. Geboorten. Catrysse André, z. v. Ca miel en Minne Zoë, Hoogestraat.. Huwelijksbelofte. Breyne Arsène, landwerk-er v. Staden, en Bonte Gode- lieve, z. b., v. Gits. Overlijdens. Bakelandt Henrl, 64 j., echtg. v. Maeckelbergh Margaretha, Hos- pitaalstraat. Verhaeghe Roger, 24 j„ ongehuwd, Hospitaalstraat. Costenobie Germaine, 54 j., wed. v. Sibille Alphons, Kappellerijstraai. Staden-Kermis. Zondag 7 September, zijnde Staden- Kermis, om 3 uur namiddag, groote voet balwedstrijd op het nieuwe terrein (De Rooker), tusschen S. K. Staden en F. C. Roeselare. Seffens na afloop hiervan spe len de oude gloriën van Staden een wed strijd tegen zelfde categorie van Oost- nieuwkei’Ke. Dat eenieder eraan houde zich wat erop te beuren met te komen den wedstrijd volgen, ’t Zal veel verzet zijn; een oogenblik ontspanning in deze tijden doen 'n mensch deugd, daarbij 't is maai’ eenmaal ’s jaars Staden-Ker mis. «Maandag 8 September, om 4 uur, groote velokoers voor beginnelingen B.W.B.; 300 Ir. prijzen en premiën, verdeeld als volgt: 80, 60, 50, 40, 30, 20, 10,10 fr.; goede baan. Renners op post. Woensdag 10 September, om 2 uur, en wel te Wildenburg fabriekw., en Vanderheeren Antoinetta fabriekvv. Vereecke Albrecht, hande laar, en Scheldeman Sitnonna, z. b. te Izegem. Sintobin Juliaan, werkni., en Desinet Paula, z. b. te Moorslede. Alles in ’t korte. De plaatselijlce Zekerheids- en Hulpdienst is weer ferm in alitie gekomen en staat bereid aan elke gebeurlijkheid het hoofd te bieden. Er zi’n 4 hulpposten, waar eerste verband tegen ongelukken te kriigan is: in de «Optima.', in de Zil- verbergschool, in de Beitemschool, en een die ingericht wordt in de Vossemnolen- school. zoo- De gemiddelde opbrengst der aard appelen is volgens de gedane schattingen voorlooioig vastgesteld op 13.350 kgr. per Hectape De werken aan de Vijfwegenstraat zijn in aanbesteding gegeven en toege kend aan aannemer Maes uit Lichter- velde. Men zal er binnenkort aan begin nen. We zijn reeds in September; dus beter laat d°n nooit. Het zal in ieder ge val een flinke verbetering beteekenen aan het Rumbeeksch wegén: et. Van het nieuwe gameentehuis is op het oogenblik het volgend? mede te dee- len: Nog enkele vormvereischten moeten vervuld worden: binnen kort, wordt, het werk in aanbesteding gegeven. Daar wordt natuurlijk al gefluisterd, dat het nieuwe gemeentehuis er nooit zal komen. Ze zullen e-.hter binnen ’’ort wel zien, dat er meê begonnen wordt. Winterhulp. Oo Kermiszondag, 14 September a.s„ geeft Leffinse zijn eerste propaganda- feest voor Winterhulp, in het Gildehuis St-Franciscus. Het beroemde kabaret Elk wat wils Van Brugge verleent zijn welwillende medewerking. Tusschen de nummers in zal door een lid van het Ko- miteit het wezen van Winterhulp nader worden toegelicht. Men kome op tijd: het feest beeint te 17 uur. DE POPERINC.ENAAR BURGERLIJKE STAND van 29 Aug. tot 4 Sept. 1941. Geboorten. Luc Kindt, z. v. Andries en Margareta Boucquet, Beverensteen- weg 132. Gerard Lecointre, z. v. Hen drik en Juliana Huyghe, v. Geluwe. Alma Parmentier, d. v. Marcel en Maria Pemeel, v. Ledegem. Arlette Nuyttens, d. v. Michiel en. Angela Mollemans, Diks- muidesteenweg 9. Daniël De Meule- meester, z. v. Telemac en Agnes Cuvelie, Oostnieuwkerkssteenweg 2 B. Hugo Cattry, z. v. Jozef en Isabella, Ostyn, v. Beveren. Simcnna D'haeyere, d. v. Maurits en Godelieva Callewaert, van Koolskamp. Remi Vandecandelaere, z. v. Marcel en Rachel Tanghe, v. Beveren.' Isabella Vandeghinste, d. v. Georges en Germana Debra, v. Gits. Monique Blomme, d. v. Michiel en Genoveva De- eeuninek, St-Jozefstraat 40. Lisette Delamillieure, d.. v. Napoleon en Celina Vandenbussche, Wëstlaan 26. Chris tiana Ghesquière, d. v. Adhémar en Ma ria Vanparijs, v. Kortemark. Norbert Meeuws, z. v. Michiel en Juliana Ver- meersch, v. Beveren. Hendrik Fiems, z. v.-Maurits en Margareta Acx, v. Lich- tervelde. Greta Provoost, d. v. Albert en Gabriella Moortgaat, Groenestraat 147. Frans Noyez, z. v. Alexis en Magdalena Aerbeydt, Leenstraat 35. Willy Van- handsaeme, z. v. Albert en Maria De Gheldere, v. Ardooie. Sophia Van Tie- ghem, d. v. Herbert en Maria Neirynck, Statiedreef 124. Roland Desmet, z. v. Willem en Elisabeth Claeys, Meenen- steenweg 24. Rika De Keukelaere, d. v. Antoon en Michaëlla Wydooghe, Mote- straat 6. Sterfgevallen. Romania Soenen, 93 j., z. b., wed. v. Karei Deoeuninck, Brug- ges teen weg 52. Margareta Sercu, 53 z. b., echtg. v. Emiel Verkimpinck, Tu mulusstraat 7. Christina Verbeke, 26 j., z. b., echtg. v. Alfons Verbeke, Schut- tersstraat 36. Edmond Delforce, 74 j„ z. b., wed. v. Sophia Vandevelde, echtg. v. Leontina Lanssens,Rondekomstraat 19. Huwelijken. Firmin Roelens, dokter v. Westi’oozebeke, met Anna De Man, z. b., v. Roeselare. Juul Vancoillie, ta- pljtsier, met Margareta Vandenbussche, naaister, b. v. Roeselare. Maurits De- eeunihek, meubelmaker, met Paula Cous- sement, kartonbewerkster, b. v. Roeselare. Jeroom Maes, brouwersgast, met Ma ria Loonis, brouvferieweikster, b. v. Roe- selare. Filemon Devriendt, meester gast, met Margareta Hoflack, kleermaak ster, b. v. Roeselare. Juliaan Caen, smid, met Irène Fieuw, z. b., b. v. Roese- lare. Alfons Huyghebaert, onderwijzer, met Zulma Cardoen, z. b„ b. v. Roeselare. Hendrik Pynnaert, kleermaker v. Ar dooie, met Emilia Verhaeghe, kartonbe werkster v. Roeselare. Juul Hostens, vaartwerker, met Cesarina Pattyn, naais ter, b. v. Roeselare. Gustaaf Deckmyn, kleermaker, met Anna Lombaert, spoel- ster, b. v. Roeselare. Marcel Merchiers, beroepsmilitair, met Rosa Debouvere, winkeldochter, b. v. Roeselare. Juliaan Stock, beeldhouwer, met Alice Boddin, naaister, b. v. Roeselare. Juliaan Sam- baer, mekanieker, wed. v. Louise Verhae ghe, met Robertina Demey, kleermaak ster, b. v. Roeselare.. Huwelijksafkondigingen. Jozef Tail- lieu, werktuigmaker v. Roeselare, met Ju liana Debruyne, dienstmeid v. Houthulst. Emiel Lobel, gewestelijk ontvanger, met Mona Beernaert, z. b., b. v. Roese- lare. Hector Doom, leurhandelaar, met Susette Vanderperre, naaister, b. v. Roe- selare. Albert Kindt, nijverheidsbe- diende, met Martha Decancq, winkel dochter, b. v. Roeselare. Albert De- meyere, gemeentebediende v. Lichtervel- de, met Laura Miny, modenmaakster v. Roeselare. ROESELAARSCHE KERMIS Wat niemand verwacht doch in stilte wel verhoopt had, gebeurde: de zon scheen en 'dat nog wel op de Roeselaar- sche kermis! Dat mogen we aanteekenen! Het is een jaar geleden, dat we in Ro'e- selare zooveel volk bijeen zagen. Dat was in de dagen der vluchtelingen. Ook toen was de breede Ocststraat te smal en dat wil wat zeggen, ’t Was Roeselare in de goeie dagen, verleden Zondag. Onze stad blijft toch steeds een aantrekkingspunt. Op de Wapenplaats stonden een serie molens in alle verscheidenheid, ’t Was er zoo druk, dat de carrousel inzakte, zoo- dat ze noodgedwongen moesten sluiten. In dé twee groote zalen van De Beurs was er om 4 uur geen enkelen stoel meer te krijgen; sommige cinema’s konden het volk niet slikken. Uit alle cafés, zelfs de stemmigsten. tjingelde jazz’-muziek in alle mogelijke toonaarden. De menschen hadden een zomersch feestgezicht aan getrokken. De fruitwinkels werden over rompeld: peren en nog eens peren! Fijn geverfde jongedames beten inalsch-in een peer, zonder te letten op het scherpe lip penrood. ’s Avonds kon je den nek breken over tallooze glibberige pruimenschille- tjes, die achteloos op het trottoir gegooid werden. Uit alle kinderwagens steeg het zenuwwekkead getoeter van eentonige kermisfluitjes. Tot laat in den avond drumde het van het volk. En 't was al zeer laat, toen er lallend gezongen werd: Wij gaan nog niet naar huis. De men schen wisten geen blijf met d’r eigen lijlc jonge runderen, die in de eerste lenteda gen de frisch-groene weide overbuitelen. Geen dronkaards of zatlappen; daar was het bier te dun voor. 'n Gezonde leutige kermis, met een heerlijk weertje! UITBREIDING DER BOERENWACHT Tot nu toe werden alle lasten gedragen en alle wachters geleverd door de boeren bevolking, die er natuurlijk het grootste belang bij hebben, dat de vruchten voor hen behouden blijven, totdat ze aan de gemeenschap moeten worden afgestaan. Doch ook allen, die van deze vruchten moeten leven, hebben er belang bij, dat Burgerstand Augustus. Gcuoorica. Gheldof Gerard, z. v. Hector en Deraedt Godelieve. Van- eeckhoutte Paula, d. v. Leonard en Decat Irma. Leuridan Magda, d. v. Frans eu Balloey Maria. Lobelle Hendrik, z. v. Jerome en Danneels Elodie. Snick Clara, <1. v. Marcel en Laleeuw Julia. Overlijdens. Ghyselen Julie, 78 j., wed. v. Tommel Jules, echtg. v. Haghe- baert Achilles. Flahou Eugenie, 80 j, wed. v. Brunet Henri. Notredame Ca miel, 73 j., wed. v. Couvrcur Elisa. Mahieu Philomena, 70 j., echtg. v. Ber- quin Carolus. Beloften. Van Eecke Eric, gemeeu- tebediende te P.eninge, met Deleu Bertha, t. b. te Roesbrugge-Haringe. Baes Aniandus, geneesheer te Oostnieuwkerke, met Leuridan Magdalena, z. b. te Re- ntnge. Geboorten. Carets Jules en Moeykens Maria. Vansimaeys Roland, z. v. Julius en Danneels Ger- menia. - Overlijden. Vansieleghcm Julia, 72 j., huishoudster. Huwelijk. Vens Frederik, schilders- gast, met Demeyere Bertha, z. b. Uitslag Vinkenprijskamp. Uitslag der Vinkenprijskamp van Zondag bij Vuyl- steke Achiel, in 't HoogeKr varen óo vogels. De uitslag luidt als volgt: r. Debrabandere Frans, Meulebeke, 542; 2. Debaene Aimé, 509; 3. Vroman Jules, 494; 4. Polfliet, Oostroozebeke, 468; 5. Craye J., Pittem, 461; 6. Vanryckegem Remi, Meulebeke, 451; 7. Damman C., 433; 8. Devaere Achiel, 425; 9. Debouvere G., Oostroozebeke, 421; 10. Maes M., Meulebeke, 407; 11. Maes Maurice, 400; 22. Dot>- bels Maurice, 399; 13. Vermeulen Jules, 390; 14. Castelein André, 388; 15. Craynest Marcel, 3S0; 16. Vandeweglie C., Tielt, 370; 17. Delafontaine, 356; x8. Desmet Jules, 331; 19. Castelein G., 331. Bij Niet Rijk maar Recht Bij Arthur Gocthals, herberg Zuid-Australie had Zondagnamiddag een vinkenprijskamp plaats, waar 56 vogels aan deel namen. De uitslag: 1. Van- luohcne Remi, Meulebeke, 590; a. Vannieuwenhuyse Burgerstand. Geboorten. Vanhauwaert Georgetta, d. v. Cyriel en Vansteenkiste Magdalena. Dhondt Luitgaarde, d. v. Jozef en Lai- tem Leonia. De Witte Hugo, z. v. Mau- rits en Van Beceiaere Joanna. Buscan Maria, d. v. Florian en Van Moen Ger mana. Seys Frans, z. v. Snoeck Irma. Coudenys Noëlla, d. Camiel en Vermeersch Bertha, beeuw Rosa, d. v. Michiel’ en waerder Maria. Overlijdens. Esprit Henri, 55 j., echtg. v. Debrabandere Elisa. Vereecke Chris tiana, 1 m., d. v. Jozef en Hostyn Mag dalena. Depoortere Silveer, 59 j., echtg. v. Werbrouck Bertha. Huwelijken. Dorme Cyriel, aardëw. te Moorslede, en Verbeke Maria, fabriek- werkster. Denys Albrecht, metser te Oostnieuwkerke, en Degryse Maria, z. b. Huwelijksafkondigingen. Victoor Jo zef, machinist, en Deceuninck Godelieve, spoclstcr is wels Guido, z. v. Odiel en Louwaege Ma ria. Volckaert Suzanna, d. v. Abdon en Clays Ida. Depover Hilda, d. v. Hen ri en Lammey Bertha. Huwelijken. Hendrycks Marcel en Noyelle Marcella. Verhoest Achiel en Winne Margareta. de Hasque Albert en Dehaene Elisabeth. Durnez André en Derdaele Elza. Overlijdens. Decroos Camiel, 10 j. Blancke Elisa, 65 j., echtg. Dedrie Alexan der. Brand. Vrijdagmorgen, rond kwart vpór vijf uur, is plotseling brand uitgebroken op de hoeve bewoond door L. Bentin. De plaatselijke pompiers werden dadelijk verwittigd en kwart na vijf uur kon er met de blusschingswerken reeds een aan vang genomen worden. De pompiers kon den zich alleenlijk bepalen tot het vrij waren der bijstaande gebouwen, daar het twee schelven golden die volop aan het branden waren. Rond 8 uur in den avond was alle vuur gedoofd. De inhoud van de twee schelven, circa 15 gemeten haver en tarwe, werd totaal vernield, wat een aanzienlijke schade daarstelt. Onze dappere pompiers verdienden hier alle lof. De plaatselijke rijkswacht, welke dig ter plaats verscheen, stelde een on derzoek in. Bij de pompiers. In den laatsten tijd werden door het pompierskorps drie aanwervingen gedaan, lijk nog niet namelijk: Maes Leon, beenhouwer, Cal- J lewaert André, schoenmaker en Pauwels Leon, bakker. Weet ge? ...dat de werken aan het Martje steeds vooruitgaan?... ...dat er elke Vrijdagavond potjesschie- ting is aan de staande pers?... ...dat er menschen zijn die van den nood van anderen gebruik maken om rijk te worden?... ...dat loontje altijd om zijn boontje komt?... Burgerstand maand Augustus 1941. Geboorte. Alderweireldt Gilbert, z. v. Marcel en Clara Geeraert. Huwelijk. Hosten Gerard, mekanie ker, v. Alveringem en Feys Alice, werkster, v. Loo. Sterfgevallen. Ballaey Jacqueline, ongehuwd. Couteele Maria, huishoud ster, echtg. Albertus Desicre. Deschry- ver Mathilde, ongehuwd. Burgerstand Augustus. Geboorten. Verhoest Guido, z. v. Maurits en Yvonne Ghuussen. -r- Ranson Walter, z. v. Maurice en Suzanne D’Hul- ster. Overlijden. Ampoorter Henricus, 82 jaar, echtg. v. Florence Barzeele. Burgerstand. Geboorten. Paul Vancolen. Zand berg. Willy Vancolen, Morellestraat. Veerle Vanden Berghc, Bruggcstr. Erik Vanrenterghem, Leenmolenstr. Julienne Vanduynslager, Tieltstraati. Rika Montagne, Ondank. Bruynooghe Arnold. Perstalle. Lisette Mortier, Kerkplein. Paula Deryckere, Munken. René Verhaeghe, Hekke. Alain Lanno., Ondank. Huwelijksafkondigingen. Willy Van- duynslager, meubelmaker te Wingene, met Alberta Govaert, z. b. te Tielt. Emiel Deïombe, drukker, met Hilda Ca lls, huiswerkstcr, beiden te Wingene. Overlijdens. Melanie Vangansbeke, 82 j., rustend landbouwster, Bruggestraat. Jules Cool, landbouwer, 70 j., Piewitte. Stefaan Detavernier, 1 m., Markt. Romanic Declercq, 81 j., landbouwster, echtg. v. Felix Vervalle, Rysberghe. August Vanderschaeghe, 79 j.. werkman, echtg. v. Leontine Vanryckeghem. Sint jan. .Tulie (Neirynck, 90 ,i.. landbouw ster, wed. v. Ivo Desmet, Haze. Werk van den Akker. Alle kleingebrwikers en plaatsenaars worden uitgenoodigd tot de eerste ver gadering, welke zal gehouden worden op Maandag 8 September, te 10,30 uur, in. het Volkshuis. Daar zal uitvoerig over het doel en de werking dezer vereeniging gesproken worden. Men kan zich nu reeds laten inschrijven bij J. Struyve of bij J. Roose. Slechts 5 fr. lidgeld. Allerlei diefstallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag waren dieven op ronde op het gehucht «Peerdstalle» en hebben bij Remi Haeck- Devooght een groote hoeveelheid eetwa ren medegenomen, zoodat dit gezin niet meer wist wat den Zaterdagmorgen te eten. Uit een hok bij Theophiël Schepens, landbouwer, werden drie fietsen ont vreemd; twee dezer vond men des mor gens in de nabijheid van de hoeve, doch zonder banden, terug. Zondag laatst werd eens te meer een alle voortbrengselen aan de rechtmatige toekomen. Daarom zal aan eenieder ge vraagd worden mede te helpen om dit doel te bereiken: ofwel door wachters te leveren, ofwel door geldelijken steun. Daarom: Gelet op het besluit houdende de oprichting van een Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie en dit voor namelijk op art. 2 (Staatsblad 20 Aug. 1940) het besluit, houdende de oprichting der Boerenwacht (Staatsblad 24 Juli). Besluit over te gaan tot de uitbreiding van de rangen der Boerenwacht tot al de leden van de I’. L. V. C. In dit besluit zijn speciaal omvat: De herbergiers, de winkel-kruideniers. de handelaars die lid zijn der N. L. V. C. en maalders. Al degenen, die tusschen 13 en 45 jaar ouderdom hebben, worden hiermede ver zocht zich vrijwillig aan te melden op het Bureel, Langebrugstraat 50, tusschen 9 en 12 uur en van 2 tot 4 uur. Daarna zal overgegaan worden tot opeisching der achterblijvers. Wij kunnen er niet genoeg op steunen, dat het beter is zich vrijwillig aan te bieden door de voordeelen, die er aan verbonden zijn. EXAMENUltSLAGEN LEUVEN Gilbert Moerman, 3’ jaar apotheker, met onder- scheidina. Roger Fieuw, i« jaar Germaansche Philologie, met onderscheiding. Onze beste gelukwenschen. MUZIEKAKADEMIE ROESELARE De leergangen voor het schooljaar 1941- 1942 hernemen op Donderdag 11 Septem ber. Gelegenheid tot inschrijving van 4.30 tot 6.30 uur in het Bureel der Sint- Michielschool, Kattenstraat 45, Roeselare. GODELIEVE v. GISTEL-OPVOERING De opvoering van Godelieve van Gis tel zal onder regie van E. H. De Geeter doorgaan in het lokaal van de Meisjes kring De Godelievekring in de fabriek van M. Flipts-Veranneman, Meenenheir- weg, op de Zondagen 14 en 21 September, om 5 uur stipt. Daar het stuk een groot succes te gemoet zal gaan, zal er ook nog een vertooning gegeven worden op Don- dedrag 2 October, in de feestzaal Patria, te 7 uur. En hiermee zal voor onze stad het too- neelseizoen geopend worden. DE RODENBACHFEESTEN IN ROESELARE De Rodenbachstede heeft de 60-jarige herdenking van het afsterven van haar grootsten dichter op waardige wijze ge vierd. Zaterdagavond had in de groote zaal De Beurseen intiem herdenkingsfeest plaats. Burgemeester Demoen opende met de woorden; Geen volk is groot, dat zijn groote mannen niet eert Spreker legde vooral den nadruk op de onbegrij pelijke grootheid en diepte van dit zoo korte, doch rijke leven. Het Roeselaarsche V. V. V.-koor voerde op onberispelijke wijze enkele Roden- bachliederen uit. Antoon Vanderplaetse zei enkele ver zen van Rodenbach voor een luisterstille zaal. Zijn voordracht van Sneyssens en Klokke Roelandwas indrukwekkend. De feestrede werd gehouden door Fer dinand Vercnocke. Niemand heeft zijn groote ziel zoozeer in zijn werk gelegd als Berten Roden bach, aldus de spreker. Rodenbach liet over zijn volk de Blauwvoet los en deze verwekte storm. De Blauwvoeterij was een grootsch uitgsstippeld krijgsplan. Een jeugd had zijn leven weergevondende Noordzee brandde in al die jonge harten. Dit was werkelijk een omwenteling. Zijn kamp behelsde meer dan een goedkoope leuze. In Gudrun verwerkte hij alle mo tieven tot een eenheid. Hij was soldaat tot in de ziel. Werner Rodenbach, neef van Berten Rodenbach, bracht enkele composities op gedichten van Rodenbach ten gehoore. Zondag was het de hoogdag der viering door de opvoering van het openluchtspel Gudrunin het Park Motje, door 85 tooneelspelers uit Antwerpen, onder lei ding van Antoon Vandevelde. Deze op voering slaagde des te schitterender daar zij overgoten werd door de blijde stralen van een warm zomerzonnetje. De uitvoe ring werd door ongeveer 600 toehoorders bijgewoond. Wij hopen, dat dit eerste openluchtspel het vertrekpunt zal worden tot nog vele anderen. De Rodenbachfeesten zijn dank een gunstig weertje schitterend geslaagd. groote schleting op de liggende pers bij René Vanoplinus, herberg «De Post», leperstraat. Inleg 17 fr.; terug 15 fr. Schutters, komt bij Neetje achter nen goeien pot. Gedurende de Kermisdagen is er puik muziek bij Camiel Winne, leperstraat. Hier zult U stukjes fijne muziek te hoo- ren krijgen; daarbij nen fermen pot. Hier zult gij U verzetten. Erg ongeluk. Deze laatste week was te Hooglede de genaamde Beernaert Leon, wonende wijk De Voermanalhier, aan den arbeid met de dorschmachien van Plets. Niet tegenstaande de jongen dit werk in de nopjes kont, werd hij over enkele dagen met zijn halsdoek in de pers gevat, zoo danig dat zijn kleederen van zijn lichaam gerukt waren. Onmiddellijk werd het ma- chienstilgelegd. Onnoodig te zeggen hoe Leon toegetakeld was; een wonder dat hij den dood er niet bij inschoot. Ter stond werd hij naar de Kliniek van het H. Hart te Roeselare overeebracht. waar zijn toestand als zeer ernstig werd be schouwd. Naar genomen i'n1tehtingen bij de familie, werd gezegd r’’ j denkelijk nooit meer zal kunnen r. Velokoers. Op Zondag 7 September, in de Hout- hulststraat, groote velokoers voor begin nelingen B.W.B.: 350 fr. prijzen. Inschrij ving bij O. Beeckaert. Begin te 5 u. stipt. Nog ongevallen.; Maandagvoormiddag was de jeug dige Robert Vanheule naar ’t Stampkot per rijwiel op boodschap gereden.-Bij het naar huis komen is hij op een anderen wielrijder, Georges Everaert, gereden, zoodanig dat het voorwiel van Robert gansch onbruikbaar is en Georges ge kwetst werd aan ’t aangezicht. Het kon erger zijn. Jongens, past op en weest voor zichtig in de korte bochten. Dinsdag laatst kwam de vrachtwa gen van Caulier van Houthulst door Fta- den gereden, met zoo wat 7.500 kgr. vlas, hoog geladen. Gekomen om binnen te rijden in de St-Janstraat is bijna gansch de vracht cm>"-ekanteld. De naphtepomp van Bruna Saelen werd hierdoor uit hare grondvesten getild en tegen den muur ge gooid. Geruimen tijd werd de weg belem merd. Het scheelde zeer weinig of ons Lowietje schoot er het leven bij in. An ders geen persoonlijke ongevallen. Na een naar uren arbeid was alles terug normaal. De schade is door verzekering gedekt. Maal vergunningen. De maalvergunningen zullen ve.rleend worden elke week den Maandag, Dinsdag en Donderdag, te beginnen van heden. Overgebracht. Het bureel van den Heer Adelson Ver meulen, schrijver der Boerencorporatie, is niet meer ten Gemeentehuize, maar van heden af overgeplaatst naar Patria (herberglokaal). Ruilingen van graan. Ingevolge het rondschrijven verschenen in het Staadsblad van 1-2 September mo gen ruilingen van graan geschieden. De vervoerbiljetten kunnen afgehaald wor den ten Gemeentehuize, bovenzaal. Ansbtelijk bericht. Ter gelegenheid der Kermis zullen al de bureelen van ’t Gemeentehuis op Maandag 8 September gesloten zijn. Dus voor niets toegankelijk. Winterhulp. Al degenen die denken recht te hebben op de bedeelingen van Winterhulp gelie ven zich te komen aanbieden in de zaal Patria, waar voortaan het sekretariaat van het plaatselijk comité Winterhulp zal gevestigd zijn. Eenzelvigheidskaart en ge- beurlijk trouwboekje, rantsoen- en pen- sioenkaart meebrengen. Onnoodig zich voortaan nog elders te gaan aanbieden om van de bedeelingen te genieten, dan in het sekretariaat. Het bureel zal onen zijn den Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, van 3 tot 4.30 uur. S. K. Staden 12 F. C. Torhout. Zonda" Oogst speelde S. K. Staden zijn eerste oefenwedstrijd tegen het .geduchte elftal van Torhout, ten bate van Winterhulp. Torhout wint den ongooi en verkiest windvoordeel. De bal is aan het rollen en na een tijdje heen en weer getrap nestelen de bezoekers zich voor het doel van Staden. Toch zal het eerst met de 28° min. zijn dat Torhout erin gelukt te doelen. Na de verfrissching valt '"'aden geweldig aan, doch stuit op oen rotsvaste verdediging, die alles terug zendt. Plots ontsnapt d<‘rechtsbuiten van Staden, loopt schoon langs zijn lijn en plaatst een prachtig schot op het doel, dat binnen vliegt buiten het be reik van Torhout’s doelman: i1. Torhout komt a’sdan geweldig opzetten en dringt herhaalde malen aan. Op geharrewar voor het doel der gastheeren doelt de rechtsbuiten van Tortiout: 21. De gasten vallen het meest aan doch Staden reageert prachtig, Tot doelen echter komt het niet meer. De sccnr blijft onderanderd en het fluitje maakt er een einde aan. Voorwaar een prachtige inzet voor Staden, en met wat meer oefening zal deze ploeg een allerbeste figuur maken in de aanstaande kompetitie. DE LOÖPWED5TRIJDEN GAVEN VOLGENDE UITSLAGEN 100 Meter vlak. 1. Deruytter H.: 2.. Mathieu; 3. Deruytter E.; 4- Defermc R.; 5. D'hont. Estafette. t. Ploeg Deruytter F., Van Coillie G., Deruytter H.., Cap.pelle. O.; 2. Ploeg Deruytter E., Deferme R.; Bouttelgier Ch., Meeremans F.; 3. Ploeg D’hont P., Dcspc.ghel R., Conra, Mathieu. 2500 Meter. Dit werd een hardnekkige strijd tusschen Capelle A. en Deruytter F., die netjes af gescheiden van de anderen aankwamen. In de eind spurt toonde Capelle zich de sterkste. Ziehier de rangschikking: i. Capelle A.; 2. Deruytter F.; 3. Van Coillie G.; 4. Deruytter H.; 5. Mathieu F.: 6. Capelle O.; 7. Cora; 8. Despeghel R.; 9. P. D’hont. Groote Kermis. Morgen Zondag vangt alhier de groote kermis aan, en zal o. ra. door vier mooie velokoersen veel volk lokken. Zondag a.s. komen de beste juniors te Wingene hun krachten meten. Er zijn 2.000 fr. prijzen. Maandag 8, Woensdag 10 en Zondag 14 September worden de beginnelingen ver wacht. Telkens 500 fr. prijzen. Burgerstand van 1 tot 30-8-41. Geboorten. Geen. Huwelijk. Benoot Victor, landbou wer te Koolskamp en Devos Paula, land bouwster v. Eegem. Overlijden. Persyn rentenier. Burgerstand. Geboorten. Courtye Uriel, z. v. An dré en Depape Gabrielle, Polderstr. Soete Roger, z. v. Maurice en Vercouillie Angèle, steenweg op Nieuwpoort. .Huwelijken. Engelbeen Emiel, lood gieter te Nieuwpoort. en Louwye Mag dalena, z. b. te Oostduinkerke. Sarra- zyz. MarzX, >4 Mck.rjdr. en Deceuninck Rachel, meid te Oostduin- kerke. Astaes Paul, onderwijzer te Gistel, en Bergman Claire, onderwijzeres te Oostduinkerke. Pieters Lodewyck, werkman, en Lycke Blanche, z. den te Oostduinkerke. Overlijdens. Geen. Groot wcrkongevaL Zaterdag namiddag gebeurde op de hofstede van landbouwer Léon Vanthuyn- ne, Noordstraat, een groot werkongeval. De genaamde Léon Beernaert, 50 jaar, uit Staden, was werkzaam aan de dorsch- machine. Tijdens de werkzaamheden werd hij opeens door de draaiende ma chine gekneld. Seffens snelden zijn werk- makkers ter hulp om het arme slachtoffer uit zijn neteligen toestand te bevrijden. Een in der haast bijgeroepen dokter stel de vast dat de arme man eene schouder breuk opgeloopen had en daarbi ernstige verwondingen droeg aan de armen en het hoofd. Het; slachtoffer werd naar een kliniek te Roeselare overgebracht, alwaar het de verdere en noodige zorgen zal be steed worden. Winterhulp. Het groot Winterhulp-nieuws dat we deze week kunnen mededselen is dat Winterhulp eene zending kolen van 20 duizend kgr. ontvangen heeft. De kolen zullen in den loop der volgende maand bedeeld worden aan de noodlijdenden te gen de meest gunstige voorwaarden. Burgerlijke Stand. Geboorte. Dehulleu Donald, z. v. Leopold en Vanderjeugd Laura. Huwelijksafkondigingen. Vanhooren Omer, schoenmaker, met Hinsabel Agnes, te Kortemark. Desmet Daniël, land bouwer te Oekene, met Vanhaelewyn Al ma, landbouwster te Hooglede. Winterhulp- Zondag 1,1. werden steungelden ingezameld ten bate van Winterhulp» en net pmaxserijk Koiniteit uankt al diegenen me hun pennnig henben geston voor dit zou noudig als nuttig weii. Hoeveel, er aldus werd bijeen gezameld zuit gij Kunnen vernemen ia het verlag op üe aankona.gingsp.anK uitgciiangeu- Tevens wordt ook dank, gezegd aan de vervoerders die zoo bereidwillig ce lco.cn aan de statie zijn gaar, aïhaien en naar de piaats aanvoereu. En a propos van Wimerhuipop wiens kap MEN zoo uuchtig met kam en boothamer kaïKljL geclt en die MEN zijn de zr veie lage en lala kletsers die, tusschen kan en glas of in die klein zielige avondstond of bezoekkomiteitjes, alles en aliei neernalen, maar zelf nooit een vinger u.tsteken on iets goeds te helpen verrichten, zak hun portemon naic niet te moeten openen, en zich niet te moetei vermoeien: als ze maar zeil ades hebben en bijeen gestapeld krijgen wat hun lust, dan kunnen dc an deren gerust Krepeeren, zoo kristclijk en vol naasten liefde zijn die «MEN» Wemu a::n die worde eens voor goed die vraag gestéld: i) Hoever •hebt gij persoonlijk aan het werk van naastenliefd Winterhulp gegeven van uw honderden en u'- duiaenden? Zeggen te geven en elders te geve- (.daarvan zijt gij volledig vrij dit zoo te doen) man het weze vnict zeggen te geven maar feitelijk geven zeggen en zijn is twee. 2) Die MEN gelieven eens in alle rechuin nighèid cn eenvoud te gaan vaststellen, ’t z.j bi het Bestuur, ’t zij bij dc noodlijdenden zelf, wat r met de steungelden is gebeurd en die MENgr lieven te willen opgeven wat er van dc Gemeem i? weggegaan, buiten de verplichte stortingen aa. het Hoofdkorniteit van Winterhulp 3) Zijn die «MEN» erbij geweest-om die iritgv hongerde kinderen uit de stad, van tering en andei ziekten, gevolg van ondervoeding te helpen redder, door een kindje op te nemen of minstens geklelij- of stoffelijk te helpen? ’t Is lastig, onaangenaam- kostelijk, t’akkoord, maar zoo is het ook voor di> hooggeachte families die wel een k.ndje opnamen ei in die huisgezinnen waren er zelf reeds twee e® veelal reeds meer dan twee eigen kinderen. Neen, MEN bekuibbelaars van alles en allen gij zijt niet verplicht te geven, volstrekt niet, da’ geven of niet geven hangt uitsluitelijk af van u* kristengevoelens van menscheiijkheid en menschlie- vendheid. maar als ge liever in uw wrekkigheid e" harteloosheid stikt, weest dan ten miinste toch «o- welopgevoed en zoo beleefd van u niet te moeie^ mét wat u niet aangaat; zwijgt over hetgene gi noch van bij noch van verre weet.; wilt gij geen go<’ doen, dat is uw zaak, maar daarom hebt gij dö geen recht kwaad te doen, door anderen af te ho11 den cn op te maken en door het goede te belette1 of door uw vuige kwaadsprekerij te bekletsen. De zware wintermaanden naderen gezwind: er x® oneindig veel meer ellende en nood zijn dan verlede: jaar en dat bij de armen en minbedeelden maar oo! bij de, mindere burgers cn bedienden en staatsbediec den wier loon niet is gestegen. Zaait geen paniek: e1 zullen geen kolen zijn; er zullen geen aardappels zijn; cr zal geen broodgraan te krijgen zijn! Ee# in Gods naam uw boontjes niet te water om aldu de prijzen te kunnen opjagen: ’’t is krimined wa ge aldus doet, weerdig van een heiden maar niet va' een kristen dien ge beweert en uithangt te zijn. D* oogstschatting en de werkelijke oogstopbrengst h feite aldus, spijts al het slecht ucer, dat er wc aardappelen en broodgraan zijn, wat ge ook bewere’ durft, om eerlijk in prijs en kwaliteit uw medemen' schen en streek^enooten te kunnen helpen, spijt* u* opgelegde verplichtingen. MEN klaagt en im kert dan MEN ons uithongert, zijt gij ten ste geen tweede uithongeraars van uw eigen volKl door uw woekerbedrijf en valsche aangiften waarmf1 ge op duizenden spekuleert. Winterhulp is eigen zaak, helpt eigen volk e® dat alleen. Winterhulp zal in name van krw'J naastenliefde en kristen menscheiijkheid beroep a* op uw kunnen geven, om de noodlijdenden alle standen te helpen: ge kent uw kristen P11^ doet hem zonder meer en wie zijn plicht met w WERK VAN BEN AKKER Veiled 'in Zondag werd onder groote be langstelling een spreekbeurt gehouden over Konijnenkweekdoor den H. Dan neels. Nuttige wenken werden gegeven aangaande de voeding. Een honderdtal kaarten die handelen over Nuttige Plan ten, Zaden en Vruchten werden uitge deeld. Het Bestuur heeft verder de noo dige schikkingen genomen om in de eerst volgende vergadering nog 150 kaarten uit te deelen. Op Zondag 7 September gaat de spreek beurt door over het Inleggen van fruit en vleesch door Mevr. De Merlier. Be gin cm 10 uur stipt, in de feestzaal van het College. Ingang vrij. SS Deinsestw. 211, TIELT. SEES 53S KNAAP ONDER AUTO In deia namiddag, omstreeks 3 uur, werd de knaap Omer Vansteenkiste, wonende alhier, door een autovoertuig van Dr Y., uit Kortrijk,, aangereden in de St-Jan- straat, toen hij de straat wou overloopen. De jongen bekwam een bloedende hoofd wonde en allerhande kneuzingen. Proces verbaal werd door de politie opgemaakt. RANTSOENEERINGSBUREELEN Tengevolge van de immer toenemende uitbreiding van de diensten der bevoorrading en rantsoeneering. beeft het stadsbestuur een splitsing gemaakt in dezen dienst. De dienst der eetbare produkten werd name lijk gescheiden van deze der niet-cetbare produkten. De uitdeeling der rantsoenzegels alsmede a’lle verhan delingen van eetbare produkten, geschiedt in het oud lokaal, namelijk in de zaal nummer 10, invang eerste deur d«r Tramstraat. Dc textielwaren. schoe nen, fietsbanden, zeep, enz., worden verhandeld in het lokaal nummer 16. ingang langs de Tramstraat, derde deur, vredegerecht, bovenverdieping. Het is natuurlijk dat de algemeene diensten, zoo van se kretariaat, bevolking en burgerlijke stand. ;mmer ondergebracht blijven in het eieenh’lke Stadsbumel. ingang lan«s de Marktplaats. De inwoners worden enkel in de voormiddag tot de bureelen toegelaten, uitzondering gemaakt voor de zegeluitdeelingen. FEEST WINTERHULP Zondag greep alhier een arrondisse menteel Congres van Winterhulp plaats. De verscheidene vergaderingen werden, in den morgen, druk bij-rewoond. 's Na middags greep een optocht der kinderen plaats, waarna in het Kasteel van Ron- seval, in open lucht, Mariken van Nieu- meghendoor De Ghesellen van den Speleongevoerd werd. Alle zitplaatsen waren volzet en menigeen moest recht staan. Naar men zegt, zouden ongeveer 1100 kaarten verkocht zijn, wat dan ook een mooien stuiver in de kas van Winter hulp zal opgebracht hebben. Het was een puike vertooning. Het weer was, voor de gelegenheid, eveneens van de partij. ZANGLUST Morgen Zondag, 7 September, wordt door de vereeniring Zanglusteen Ca baretavond ingericht in de feestzaal van het College. Men raadplege de plak brieven. BOERENWACHT Onze stadsche jongelingen ziin er niet gaarne bij. daar ze thans verplicht wor den eveneens hun deel in de Boerenwacht te presteeren. Dit zal wel niet meer dan eens in de maand zijn. ROODE KRUIS Naar verluidt zal binnenkort een nieu we kursus ingericht werden voor de kan- didatcn-verplegers en -verpleegsters. NIEUW 7 POLITIEAGENTEN Deze week rijn zes nieuwe politieagen ten in dienst -enomen. Deze zijn natuur lij!: neg niet n kleedii, doch dragen een witten band -n den linkerarm. Burgerstand. Geboorten. Uleyn Nicole, d. v. Cy- rillus en Degraeve Elza. Schoolaert Christiane, d. v. Roger en Wybou Ju lienne. Vanneste Paula, d. v. Julius en Spruytte Margaretha. Beauprez Ca miel, z. v. Robert en Dewilde Celina. Huwelijk. Gheerardyn Albert v. Zar- ren niet Vermeulen Alice. Overlijdens. De Bruyne Renatus, 66 jaar, wed. v. Deruyter Herminie. Uleyn ’.v. Cyrillus en Degraeve Elza. Maddelein Karei, 55 j., echtg. v. D-nise. Noodlottige gevolgen. Spijts het herhaald aandringen van wege de Ort :ommandantur, dat de dui- veriliefhebbe verplicht waren hun dui ven binnen houden, hadden sommige duivenlief he’: pers hieraan geen gehoor willen gever. De Feldgerdarmerie kwam naar Meulebeke af en deed een bezoek bij enkele goedgekende duivenliefhebbers. Bii onderzoek bleek er dat de duiven bui ten konden en dat er bij enkele verschil lende duiven afwezig waren, volgens de opgemaakte hoklijsten. De overtreders werden gestraft met een geldboete en werden hun duiven, nog in hun be.zit, af gehaald, terwijl ze het verbod kregen nog duiven te houden. Verkeersongeval. Dinsdagvoormiddag kwam de wielrijder, den heer D..., wonende te Tielt. in gezel schap van zijn vrouw, langs den steen weg naar Ingelmunster gereden. Gekomen ter hoogte van het Kasteel, werd de vrouw plots aangereden door een tweetal wielrijders die esn kar achter zich ver voerden. De vrouw werd ten gronde ge slingerd en bekwam een gapende wonde aan het been. De wielrijders sloegen ech ter op de vlucht. De heer D... achtervolg de echter de aanrijders cn gelukte er in een nummerplaat af te schrijven van een der fietsen. Klacht werd bij de Rijks wacht ingesteld. Dr Jacob diende de on gelukkige vrouw de eerste zorgen toe. Diefstal van aardappelen. Ten nadeele van Philemon Vanlerber- ghe, landbouwer, wonende Sektie D 46, werden gedurende de nacht 150 struiken aardappelen ter plaatse uitgeroeid. Klacht werd bij de plaatselijke politie ingediend. Belangrijke diefstallen. Des morgens omstreeks 5.30 uur be merkte een landbouwersknecht een per soon per flets, die tarweschoven onder zijn arm droeg. Denkende met een dief te doen te hebben verwittigde hij land bouwer Jordaan Wille, wonende Maene- gemstraat alhier, die seffens naar zijn velden trok, waar hij vaststelde dat reeds 20 a 25 tarweschoven gestolen werden. Klacht van deze belangrijke diefstal werd ingediend bij de plaatselijke Rijkswacht. Omstreeks hetzelfde uur trok de landbouwersknecht van landbouwer Mau rice Cloet, wonende wijk Braembosch naar bovengenoemde hofstede. Onderweg waren 5 dieven aan het ajuinen rooien, wat de eerste keer niet meer is. De land bouwer werd aanstonds verwittigd die ter plaatse kwam en op zoek ging naar de dieven. Ze waren echter reeds op de vlucht geslagen bij middel van hun fiets die ze verborgen hadden, met den buit van 200 kgr. ajuinen. Terstond werd klacht neergelegd bij de plaatselijke Rijkswacht die reeds met een streng on derzoek begonnen is. Dieven op de vlucht gedreven. Omstreeks het middaguur waren dieven aan het aardappelen rooien op de akkers toebehoorende aan Weduwe Vandevijvere, wonende steenweg naar Pittem, waarvan haar velden gelegen zijn in de Gavers. De dieven werden plots in hun werk gestoord door de zonen der hoeve, die de dieven bemerkt hadden. Deze wisten echter de vlucht te nemen, zonder hun buit, en konden niet herkend worden. Ernstig werkongeval. André De Soete, timmerman, wonende Tieltstraat alhier, was aan het werk met een zaagmachien. Toen hij door een mis greep plots in de zaag terecht kwam, werd hij letterlijk een vinger gesplet. De ongelukkige werkman verloor veel bloed en een bijgeroepen geneesheer diende hem de eerste noodige zorgen toe. Werk van den Akker. Alhier werd er Zendag 11. overgegaan tot de stich ting van dit belangrijk werk, namelijk Het Werk van den AkkerEen belangrijke bijeenkomst had plaats in het 'Oud Gemeentehuis, waar de Heeren Georges Verhinderen en Jos. Denneweth tot de over- talrijke menigte spraken en de voordeelen, door bij dit werk aangesloten te zijn, bespraken. Na deze belangrijke vergadering werd overgegaan tol de in schrijvingen, die tot op heden reeds zeer talrijk zijn. Plechtige Inhaling. Zondag 7 September, heeft er ter gelegenheid van Mariaioop Kermis, een plechtige Inhaling plaats van den Heer Richard .Verheye, Kampioen der Vinkeniers- maatschappij De KoehorstenDe bijeenkomst waartoe alle inwoners uitgenoodigd worden, heeft piaats om 2 uur, bij Adiel Caenepeel, café Het AanwijsBoonestraat. Vanwaar de Kampioen zal afgehaald worden. KLEINE ZAKEN worden grooter door reklaam en goeie waar. Wilt ook Gij uw zaak doen groeien adverteer in «De Poperingenaar»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 4