SPORT SPORT Uit ’t Tieltsche Uit ^t Roeselaarsche I Uit ’t Izegsmsche I t«DE P.OPERINGENAAR DADIZELE UIT TIELT ST-BAAFS-VIJVE UIT IZEGEM s. KACHTEM STADEN UIT ’T ROESELAARSCHE UIT T IZEGEMSCHE iittiniinininwnuiinnnfnHntuiimnnnniiffliiijnmniiwiwuuuimiuiuuiwiiiiiHdiuimiiiiuüUJiiHuiiiiiuiu>tuiniuiiiuiiiiuii!iiu!uiiiitiiuiiuiaöiiHii.'iiKui RUMBEKE «DE POPERINGENAAR INGELMUNSTER OOSTNIEUWKERKE MOORSLEDE UIT ROESELARE HOOGLEDE Zie vervol» hiernevens. van 13-12-41. 6* BI. WESTROOZEBEKE PITTEM WINGENE WAKKEN MEULEBEKE EMELGEM '''uWw'pt.K o o d. Marialoop. S. was. 2 O 2 3 o o o 12 10 8 3 6 6 6 4 3 2 2 3 4 5 5 5 6 5 6 4 3 4 2 2 9 1? U 17 2 I 20 2» 24 29 7 7 8 7 8 8 8 8 7 8 Burgerstand. Geboorte. I lorre Walter, z. v. André en I,cyn Rachel. Burgerstand. Geboorten. Verschoore Wilfried, z. v. Raphael en Vangeenberghe Elisabeth. Vansteenkiste Carlos, z. v. Pieter en Ver- borgh Ivonne. Overlijdens. Vandoorne Cyriel. 80 j., echtg. Vermeulen Eudoxie. Vande- kerckhove, z. v. Gerard en Decuypere Go- delieve. Huwelijken. - Castelevn Omer, v. lener en Defever Anna, v. Moorslede. De- meyere Albert en Vandekerckhove Odila, b. v. Moorslede. 33 23 23 2 '15 21 14 18 17 EEN BEZOEK BIJ HET OUDSTE KANTWERKSTERTJE UIT DE LEIESTREEK MATHIEDEKE VANLUCHENE UIT SINT-BAAFS-VIJVE 8 2 2 i 4 Burgerstand. Overlijdens. Emils Bruynooghe, wed. v. Emerancie Seynhaeve. Jenny La- chat, ongehuwd. Diefstal. Op 7 December werd er 's avonds ten nadeele van de Kinders Demeester, wo nende in de Kruisstraat, een melkkruik gestolen. Tooneelfeest. Op Zondag 14 December, om 4 uur, in de zaal «Hotel de Flandre opvoering van hst mooie, naar het Duitsch vertaal de tooneeistuk De Goudboer Deze ver- tooning wordt gegeven door de tconeel- groep Taele ende Const’onder de lei ding van den Heer N. Guillemyn. Vooraf gaat de klucht De Schilder var O. L. Vrouw Onze boeren doen hun best. In menige «c meenten wordt er zoo ge- treft 'de verplichte leveringen, doch we Eetwaren gestolen. Bij Jozef Devloo, wonende in de Kapel- hoek, werden uit zijn kelder een hoeveel heid eetwaren gestolen. Van den dader geen spoor. A.M. Vraag aan uw Briefdrager een Abonnement op Aardappelen. Ondanks het feit, dat er in onze ge meente in totaal reeds 56.000 kgr. aard appelen meer geleverd waren dan ver plicht was, hebben de Burgemeester en Eerste Schepen bij een persoonlijk be zoek aan de verschillende boeren, toch nog 7.000 kgr. (groote) vrij gekregen voor onmiddellijke, levering. Andere leveringen. Wat de levering van slachtbeesten be treft, staat onze gemeente reeds 1.800 kgr. boven het verplichte cijfer. De verplichte levering van stroo (56.000 kgr.) is reeds in haar geheel gedaan. De begrooting van 1941. De begrooting van 1941 sluit met een tekort van 612.000 fr. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat alle wegen ge meentewegen zijn, en dat er in de laatste jaren ontzaglijk veel gedaan is om een perfect wegennet te bekomen. Daar zijn dan ook maar weinig gemeenten, waar de wegen zoo goed aan de moderne eischen beantwoorden. A.M. Aardappelen. Het gemeentelijke schattingscijfer voor onze gemeente bedroe? 13.000 kgr. per Ha. Dit werd respectievelijk verhoogd door de arrondissementeele commissie tot 15.000 ter.. door het Ministerie tot 20.000 kgr. Nu is het definitief gebracht op 17.717 kgr. Er z.ijn in onze gemente reeds 740.000 kgr. aardappelen geleverd. Volgens de eerste schatting moeten er nog 43.000 kar. en volgens de laatste verhooging nog 400.000 kgr. geleverd worden. Door de kontrole- diensten wérden er de vorice week nog 116.000 kgr. voor onmiddellijk beschik baar gevonden. Burgerstand. Geboorten. Doubel Hendrik, z. v. Al fred en Joseph Angèle, leperstraat. Demeulenaere Nadine, d. v. Remi en Ste- verlynck Magdalena. Huwelijksbelofte. Lahousse Albert, landwerker v. Reningelst, en DHondt Magdalena, huishoudster v. Staden. Overlijden. Dedrye Louise, 76 j., wed. v. Demey Henri, leperstraat. Davidsfonds. Het ten huize bestellen van het laatste boek van 1941 aan de leden van het Da vidsfonds is thans geëindigd. Geen enkel lid heeft zijn bijktrage voor 1942 gewei gerd. Integendeel, verscheidene nieuwe leden lieten zich inschrijven en betaalden hun bijdrage, 't Is nog tijd tot Nieuwjaar om nieuwe lecten te laten inschrijven. Vooruit dus en aarzelt niet; nog enkelen en ons Davidslouds zal de 100 leden over schrijden. Dank aau alle leden. Bericht. Wij maken onae inwoners bekend dat, om reden van de duisternis, het pestbu- reel voortaan maar open is ’s morgens van 9 ts tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Om dezelfde reden ook beginnen de scholen 's morgens te 10 uur tot 12 uur en van 13 toil IS VS uur. Burgerstand. Geboorte. Decoutere Andrea, d. v. Arthur en Cornillie Elisa. Overlijden. Belaen Maria, wed. v. Watteny Cyriel en Dejonckheere Pieter. Huwelijk. Deseure Leo en Dewitte Bernicia, b. v. Rumbeke. Sterfgeval. Wij vernemen het overlijden van den Eerw. Pater Michiel Desplenter, missio naris in Congo, aldaar overleden op 11 November, zoon van wijlen Petrus De splenter en broeder van Schoolhoofd Syl- veer Desplenter. Wij bieden de Familie Desplenter onze innige deelneming aan. Teeitplan 1942. De samenvatting der teelten voor 1942 geeft voor onze gemeente de volgende cij fers: tarwe, 89.70 Ha.: rogge, 12,71 Ha.; aardappelen, 63.44 Ha.; peulvruchten, 20, 94 Ha.; suikerbieten, 15,63 Ha.; gerst, 11,06 Ha. A.M. mana Vandemaele, vermicelbewerkster v. Roeselare. Petrus Decoene, metser v. Rumbeke. met Maria Vandendriessche, spinster v. Roeselare. Andries Schelde- man, fabriekwerker v. Rumbeke, met Ivonna Vanhaelewyn, jutespinster v. Roe selare. Frans Calay. bakkersgast v. Ho boken. met Helena Houtaeve, chicoreibe- werkster v. Roeselare. Cesar Lefevere, leurhandelaar. met Georgette Dancet, leurhandelaarster, b. v. Roeselare. GENEESKUNDIGEN DIENST Op Zondag 14 December 1941: Dokters- dfensten: H. Dr Paul Vanden Berghe, Rij- aelstraai. en H. Dr W. Hostens, Ardooie- steenweg. Apothekersdienst: H. Ly- 'óeer, Apotheker, Statieplaats 9. TAXIVOERDERS VAN DE WEEK Van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 December: Gustaaf Verstraete, Hof van ’t Henneken 46; Modest Devos, Zuid- molenstraat 218. V. V. Izegem die Zondag 30 uitslag wist le boeken legen de leiders beke, heeft thans wederom Hink gepresteerd maal tegen S. V. OeJteac. Na een waarin de schoenmakers, echter. <le baas het-hier een, 4.-1 uitslag voor V. V. Izege deac overwinning zijn tweede plaats, in d< rhtkkinff neig weet te ver*tevi'zen. tzjgrtn, t Burgerstand. Overlijden.' Dekeyzer Hector, 71 j., wijk De Most. Het nieuwe teeitplan. Volgens het nieuwe teeitplan zal er in onze gemeente verbouwd worden: tarwe, 129.08 Ha.rogge, 57,07 Ha.: aardapnelen, 110.49 Ha., plus ongeveer 40 Ha., kleine grondbezitters: erwten. 40.20 Ha.; suiker bieten, 24,43 Ha.; gerst, 20,65 Ha. Een pluimpje voor onze boeren. Dat onze boeren van goeden wil zijn, blijkt uit het feit, dat onze gemeente bij de veelevering reeds meer dan 13.333 ker. boven het verplichte gewicht gekomen is. Er zal nu in verschillende weken niet ge leverd behoeven te worden, om het voor schot in te halen. uitslagen: totale oppervlakte. 1081.84 Ha.; weldig gesakkerd op de boeren, wat be- tarwe. 151,60 Ha.; rogge, 107,55 >i Ha.; treft de verplichte leveringen, doch we aardappelen, 180,42 Ha.; peulvruchten, hebben in onze gemeente zeker geen reden 46.71 Ha.; suikerbieten, 4.Ö4 Ha.; gerst, tot klagen, want in de mate van het mo- 17.72 >i Ha. A.M. gelijke wordt alles geleverd, zelf strooi. werden menige honderden kilos kolen uit gedeeld, en duizenden liters soep en melk, aan spotprijzen, die ten goede kwamen aan de minstbedeelden. Voort zal onze 1 staan, om te helpen waar’ het kan en moet. Winterhulp. Het Winterhulpcomité van Ingelmun- ster heeft zelf de omhaling gedaan bij de boeren, gegoede burgers en maatschap pijen. Deze omhaling bracht de mooie som op van ongeveer 50.000 fr. Een prach tig resultaat. Binnenkort zal er begon nen worden met de melkbedeeling voor de behoeftigen. Aardappelen. Tot nu toe werden er in onze gemeente aan de centrale geleverd: 437.388 kgr. Door den toenemenden nood aan aard apnelen in de steden, heeft de Burge meester een dringenden oproep gedaan bij alle producenten. De boeren hebben werkelijk hun goeden wil getoond, zoodat er nog een levering voorzien is van on geveer 120.000 kgr. Het nieuwe teeitplan. Het nieuwe teeitplan gaf de volgende uitslagen: totale oppervlalct tarwe, 151,60 Ha.; rogge, 107,55 1 aardappelen, 180,42 Hi BEVEREN-bij-Roeselare Burgerstand. Geboorte. Vansteenland Marcel, z. v. Etienne en Deoëuninck Rachel. Overlijden. Rosalia Declerck, 52 j., echtg. v. Bruynooghe Jules. Aardappelen. Onze gemeente zal nog 120.000 kgr. aardappelen leveren, om tegemoet te ko men in het tekort in de steden. Diefstal. Ten nadeele van Jozef Muylle werd uit zijn magazijn in de Schoolstraat een velo gestolen. De dader werd gezien toen hij wegreed, doch kon niet vereenzelvigd worden. Nov. prachtige eiders S. K. Rum- - vinnige wedstrijd bleven werd 'em die door Ie algemei-ne -- IMIllilfflMIIIIMIIWIIIlMIIIMnM Arcliïe! De Poperinsevaar Een dezer dagen waren we In de gele genheid eens het oudste kantwerkstertje uit de Leiestreek een bezoek te brengen. Wie kent er niet het kranige oudje, doch misschien wel beter gekend onder de naam van Tildcke Goelend. dat daar woont bij haar zoon Henri, op de dorn- nlaats. Het vrouwtje werd geboren te St- Baafs-Vijve op 13 December 1843. en zal dus aanstaande iaar haar 100’ iasr in treden. Is het oudje het oudste vrouwt'e u:t de Gemeente, het is dan ook zekrr hr-t oud ste kantwerkstertje uit de Leiestreek. Nog dagelijks weet het oudje nog een paar uurtjes te soeldewerken, en de verdienste daarvan is dan voor een snu’fie, waar het vroeger wel voor een druppeltje was, doch wear het er nu zeker niet meer af mag. Spijts haar gevorderden ouderdom, is het oudje nog goed te been, en er gaan zeker geen dagen vcorbii. dat het vrouw tje. spijts regen wind of koude, riet zijn gebruikelijk uitstapje doet, om met een of ander goede vriend eens te gaan pra ten van den tiid en van het een en het ander, want Tildeke kan nog goed raiso- neeren. Om clan het overtollige van «.aar tijd te dooden. neemt zii den haar speldè- werkkussen. en wordt dan nog enkele uurtjes gewerkt. Maakt het vrouwtje geen kunstwerk meer, toch weet het nog rnaaie kant af te haspelen, die het dan aan een goedkoopen prijs aan menige klant weet tc verkoopen. Ja waarlijk, ons oudje, went liet wordt door ieder inwoner vertroeteld, en inzon- der bij den zoon, is nog zoo gerond als een van drie maal zeven, en het hoeft er reeds moed op om de 100' verjaring te vieren, waarbij onze Gemeente dar. zeker te klein zal zijn. Tildeke, we wenschen U nog menig jaar. en hopen dat we uw 100* verjaardag mogen komen vieren. -«o»- Diefstal. Terwijl zekere Termöté Albert., wonen de te Rumbeke, voor een oogenblik op bezoek was bij, Baele Gerard te Beitem,. heeft een onbekende kansgezien er. met zijn rijwiel van door te gaan. Gesnapt. Onze Kommissaris bemerkte ’s avonds om 19,10 uur een persoon in het maga zijn, waar de nor.-ferro-metalen ingele verd waren. Hij liet die persoon stilletjes zijn gang gaan. Toen hij buiten kwam, hield hij hem aan en toen bleek, dat hij zich schuldig gemaakt had aan. diefstal van de ingeleverde non-ferro-metalen. Bedoelde persoon was niemand minder dan de inzamelaar zelf, nl. zekere Bou- drez Eugène. Het eei n natuurlijke gevolg van dezen diefstal was, dat hij ontslagen werd als inzamelaar. De rest zal later nog wel komen! De aardappelenkwestie. Onze ijverige Burgemeester en onze ge meenteveldwachter zijn reeds enkele da gen druk in de weer om alle producenten van aardappelen persoonlijk te bezoeken en tevens een dringend beroep te doen op den solidariteitsgeest der boeren. We dienen op de eerste plaats te vermelden, dat alle reeds bezochte boeren zeer be reidwillig waren. Reeds werden er onge veer 50.000 kgr. aardappelen voor directs levering toegezegd. A.M. S0.000 Fr. verdwenen. De handelsreiziger Vandeputte Roger, wonende alhier, was naar Brugge gereisd met een iret sommetje. Toen hij ean bs- taling wou doen, stelde hij vast dat er 30.000 fr. verdwenen was. Heelt hij die som verloren of werd ze hem ontvreemd? Men kan het niet juist zeggen. De politie rangschikten)! werd ermede m kennis gesteld- 'Stade 1. Herbergkermis. Op Zondag 14 December, ter herberg De Postbij René Vanoplinus, leper straat. jaarlijksche herbergkermis. Gaat bij Neetje om ne goeie pot ouden bruinen, daar zult u een genoeglijke avond door- inaken. Inlevering autobanden. De belanghebbenden worden ervan ver wittigd dat alle reservebanden van niet tot het verkeer toegelaten autos en motos moeten ingeleverd worden tegen 20 De cember 1941, bij Achlel Scherrens, Sint- Amandstraat 96, te Roeselare. De voer tuigen die tot het verkeer wel toegelaten zijn mogen slechts een reserveband be houden. Wat meer is moet ook ingeleverd worden. Het Gemeentebestuur. Bericht. De Heer Ontvanger der Belastingen te Hooglede maakt aan het publiek kenbaar, dat hij voor de maanden December 1941 en Januari en Februari 1942 zijn zitda gen zal houden in den NAMIDDAG, in het gewoon lokaalen op denzelfden dag, t.t.z. den tweeden Donderdag van de maand, ter herberg TivoliStatie straat, bij Jules Astaes. Elkeen neme deze kleine wijziging goed in acht, om verlo ren tijd en stappen te voorkomen. BELASTINGEN We deden nog even het bedrag mede van de gewijzigde belastingen voor lS-'2 op het te werk gesteld personeel en de motoren en stoomketels. Voor ieder te werk gesteld persoon (arbeider of bedien de) in de handel, nijverheid of landbouw: 49 fr.: voor de motoren of stoomketels in dezelfde bedrijven: 30 fr. per kilowatt. NOODLOTTIGE AFLOOP VAN ONGEVAL Zooals wij gemeld heoben was de ge specialiseerde werkman Vandef Auvéera Egiecl. afkomstig van Blaasvelt (Antwer pen.) aan het werk op den gasketel nabij de Wittéstraat. en viel op zeker oogenblik ten gronde, zoodat hij verscheidene rib ben gebroken was en ook een arm. Het slachtoffer werd naar de Sint-Andries- kliniek overgebracht om er de noodige heelkundige bewerkingen te ondergaan. Tengevolge van zijne zware verwondingen en niettegenstaande de beste zorgen, is liet slachtoffer, welke 53 jaar oud is, al daar overleden. Hij laat eene vrouw en kinderen na. Zwarte Leeuw 7—0 Krottegem. Dat dear liassclua de twee rivalen voor bet kampioeuachap zoo zieu verloopen, zal wei niemand hebben -durven ie vooirsinellen. In onze pronostiek had den we Zwarte la-vww een tikje voordeel gegeven, doch zulk een puniMU»eerïerheid hadden we niet ver wacht. Voor de rast werden de doelpunten gezet door* Desmet. Brabant. Brabant (strafschop», Brabant. Na de rust: Boitj Mzerueaa. Maertens. Krottegem miste een strafschop en liet enkele sublieme kansenon benut. Hiermee heeft KroAtosem zijn kans op het kam pioenschap verkeken. Burgerstand. Geboorten. Joanna Vandendriessche, v. René en Godelieve Vandeviaene, Oostroozebekestraat. Rosa Vervelghe, d. v. Achlel en R-enilde Lefevre. Gent- straat. Georgette Slambrouck. d. v. Ge- rard en Irma Vankeirsbilck, Gentstraat. Lydia Debie. d. v. Adiel en Maria Ver- haeghe, Elbestraat. bittoon Castelein, z. v. André en Zoë Vandekerkhove. Huls- velde. Lydia Behaege, d. v. André en Maria Vuylsteke, Oostroozebekestraat. Sterfgevallen. Weduwe Emiel Van- demaele, Vijfwegen. Weduwe Kamiel Landuyt. Panders. Sidonie Lambrecht, Hospitaal. Laurette Wattijn, Oostroo- zebekestraat. Weduwe Alois Ampe, Panders. Severin Dhulster, Statiestraat. Gustaaf Verhelle, Elbestraat. Con stant Crep, Peperstraat. Francois Van- thornout. Hospitaal. Frans Velghe, In- gelmunstersteenweg. Huwelijken. Jeroom Lemeingre van Mëu&bake, met Yvonne T’Hcoft v. Sij- sele. Achiei Depla en Aiphonsina Van- holiebeke, b. v. Meulebeke. Jules Baert v. Pittem, met Emma Waterbey v. Meu- lebeke. André Vankerkhove v. Hulste, met Alida Bossuyt v. Meulebeke. Ge rard Vankeirsbilck met Clara Lefevre, b. v. Meulebeke. Maurice DeBaeckere v. Meulebeke, met Jeannette Debruyne v Marialoop. Sluikhandelaars in de val. De plaatselijke Rijkswacht ontmoette op dienstronde een zekere vrouw Alex C.. wonende Vuilputstraat te Meulebeke. De ze werd tot staan gebracht en bij nazicht van zijn ak die op de fiets gebonden lag, kwam men tot de ontdekking van 10 jkgr bruine zeep. Vandaar werd overgegaan tot een huis zoeking bij deze persoon, waarna seffei bleek dat men hier met een sluikhande laar te doen had. Benevens een 12-tal kg. gekorven tabak werden eveneens 15'! p.iwding pakjes aangeslagen. Op de vraag wapr de bruine zeep vandaan kwam wist hij te verklaren dat ze afkomstig was van Ooscroozebeke. De plaats; lijke Rijkswacht ruste bij de ze zaak niet en ging bp zoel: naai de plaats Na naarstig onderzoek kwamen ze tot de ontdekking bij een zekere Van Houtte- gem Karei, wonende wijk Hoogleener. t? Oostroozsbeke, van een persmachien. Terstond werd de hand er op gelegd en de waren die in het hok waren, aange slagen. Benevens persmachien werden eveneens 500 kgr. lijnzaad, 534 kgt. gebre ken lijnzaad en 222 kgr. lijnzaadkoekei: aangeslagen, benevens ander gerief dien stig voor het persen en een kleine hoe veelheid olie. Alles werd in beslag geno- men en naar Meulebeke overgebracht. Steeds maar diefstallen. 's Nacht hebben dieven op de velde:: vgn landbouwer André Bostoen, wonend' C'^dstraat alhier, ruim 400 stalen pore, gestólen. De dieven lieten een spoor ach ter, die echter geen goed resultaat op leverde. In den nacht zijn tot nu toe onbe kende dieven op de hofstede gedrongen van landbouwer Michel Lapauw, wonend -t, —.—o Veldstraat alhier. Na gansch de hofstee derde kunst- en kultuuravond laat door- dóorwoeld te hebben zijn ze in de schtu t»gedrongen en hebben er aldaar 350 ran ken droge tabakbladeren ontvreemd, r dieven hebben hier blijkbaar gebruik g maakt van de afwezigheid van den l’an bouwer, die sedert enkele weken a(we: is. De bewoners bemerkten slechts cl; diefstal in den vroegen morgen warmee: ze-hun dieren gingen voederen. Zekere Georges Vanduynsls.ger werd aan de kerk te Marialoop bij klaarlicate: dag zijn fiets ontvreemd. Uitslag brillariïiHlj.'kam Zondag bad door de zorgen van Iti-jardclub C.. der Ou-», Meulebeke. reu groot'1 biljardpiijskamp plaats, l-.r warm 100 deelneni:De uitslag: 1. i*i sin. t Hector, Meulebe!.e. en Vermen en Kamie:. R- - selare; 2. \rooian Walter en (.'loet Cyriel. 'Meu beke; 3. Dhayere Jeroom, lngelmuns:I.i, ,.i( Vriz<> Kené. Meul.-bcke; 4. Deboonaire m 1 »r N- Gerard. Meulebeke; 5. Van Robaeys André en M Marcel. Mrulébeke: 6. Purm-ni’er André. Men beke, en Ruels Jerome, begem. Smokkelaai- g.’.»ss. Door de plaatselijke Rijkswacht we nabij Het Vliegende paard zekere N. C wonende te Pittem, tot staan gebracht die 30 kgr. zachte bruine zeep vervoert' SMEDENBOND De Smedenbond van Roeselare en Om liggende hield Zondag zijn jaarvergade ring. Voorzitter De Beuckelaere gaf verslag over de werking gedurende het afgeloo- pen jaar. Hieruit bleek, dat deze beroeps- vereeniging in dat werk verricht heeft heeft gedaan om in dezen moeilijken tijd oe leden te helpen. Bijzonder aktief was de werking inzake bevoorrading van grondstoffen en vakopleiding. Twee leer gangen van autogeenlasschen werden in gericht en met veel belangstelling gevolgd door oud en jong. Sekreraris Decuypere gaf enkele onder richtingen inzake bevoorrading van ijzer en kolen. Besjcren werd toe te treden tot de Be- Toepsvereeniging van Smedenmekaniekers en Constructeurs van West-Vlaanderen, die thans geheel het metaalainbacht van de provincie vereenigt en waartoe al de bestaande smedenbonden zijn toegetre- 'den. Waarlijk een verheugend feit, het geen het. ambacht ongetwijfeld ten goede ;;al strekken. De bestaande smedenbon den zullen in ieder arrondissement op treden als afdeeling van de provinciale vereeniging. Een globale bestelling van 6.104 kgr. carbure werd ter vergadering opgenomen. Daar de nieuwe organisatie op grond slag der bestuurlijke arrondissementen geschiedt, zag de smedenbond van Roe selare zich genoodzaakt afstand te doen van talrijke trouwe leden van het arron dissement Diksmuide en Tielt. Deze leden gaan nu tot den smedenbond van hun eigen arrondissement over. Een hartelijk afscheidswoord werd tot hen gericht. Er ■werd besloten het evenredig aandeel van het maatschappelijk bezit aan deze leden uit te keeren. Na bespreking hechtte de vergadering haar goedkeuring aan een aangepast prij- zentarief dat aan de provinciale vereeni ging zal worden overgemaakt ter goed keuring en naderhand aan de leden zal bekena gemaakt worden. VLAAMSCHE KINDERZEGEN De Vlaamsche Kinderzegen, Gouw West-Vla anderen, hield Zondag een al- gemeene vergadering, die in alle opzich ten een succes werd. De plaatselijke se- kretarissen waren talrijk opgekomen. Het doel was vooral de innerlijke organisatie degelijk uit te bouwen. In dit opzicht werd er in de laatste weken flink werk geleverd. Een groot aantal nieuwe afdee- iingen kwamen tot stand en in meerdere gevallen zijn nog onderhandeiingen aan den gang. Burgemeester Demoen handelde over het ontstaan van de Vlaamsche Kinder zegen en schetste in rake trekken het doel en de oprichting van dit christelijk- sociael werk. Daarna werd het woord gevoerd door den algemeenen sekretaris, Gustaaf Van Nuffel. Met de hem eigen diepe overtui ging wees hij op de gerechte plaats, die liet groote gezin in de nieuwe orde zal innemen. Sproker hekelde de geringe be langstelling, steun en waardeering van het groote gezin in het verleden. Deze rede maakte een diepen indruk op de aanwezigen, die herhaalde malen blijk gaven van hunne instemming. Deze vergadering was voor de aanwe zigen een spoorslag om nog spontaner en intenser mede te werken aan den groei en bloei van de Vlaamsche Kinderzegen. Deze vergadering zal ongetwijfeld daad werkelijke vruchten afwerpen voor de toekomst. Wie het streven van Vlaam sche Kinderzegen genegen is. sluite on middellijk aan en Vrage inlichtingen bij het sekretariaat: Zuidstraat 43, Roeselare. WERK BOERENHULP AAN DE STADSKINDEREN Dezer dagen werd er te Roeselare een vergadering gehouden over de boeren hulp aan de stadskinderen. Een 50-tal gemeenten waren uitgenoodigd. doch slechts een 10-tal gemeenten hadden een vertegenwoordiger gestuurd. Door den leider van het werk Boeren hulp aan Stadskinderen, de Heer Willem Melis, werd her, doel en het streven van dit werk uiteengezet. Spreker schetste den dringenden nood van de stadskinde ren en deed een warm beroep op de chris telijke solidariteit van de West-Vlaam- sche boeren. Dat dit beroep niet tevergeefs was. bleek uit het feit, dat er al tijdens de vergadering een 50-tal aanvragen gedaan werden. De West-Vlaamsche boeren z-ijn vol strekt niet ongenegen te helpen, waar hulp noodig is. Dit wordt duidelijk ge demonstreerd uit het feit, dat dezer da gen verschillende Burgemeesters van het arrondissement Roeselare den geheelen dag door weer en wind al de boeren per soonlijk bezoeken om een directe levering te verkrijgen van al de pog beschikbare aardappelen. En onze boeren staan da delijk gereed. Hoeveel van zulke provin cies zijn er in België? De boeren van West-Vlaanderen wijzen er zeer terecht op, dat er provincies zijn die merkelijk aan hun leveringsplicht te kort geschoten zijn, en zich nu door woe kerprijzen vetmesten op de ellende der steden. Waarom nemen zij geen stads kinderen aan; ze verrijken zich wel door de stedelingen. Het is op öe eerste plaats hun plicht te helpen. Het is in alle geval niet de schuld van de West-Vlsarasche boeren, dat er in de steden een te kort is. Het is ook opvallend, dat er in de meeste gevallen meisjes gevraagd worden Zoo vroeg Zonnebeke b.v. 16 meisjes en 4 jon&en». v. (tl, Z4V-4A PVIVUI, haver, aardappelen, enz. Dit strekt ter eere der boeren en der bevolking. Winterhulp. Hier ook doet Winterhulp waarlijk goed vre4l. zijn best om den nood te lenigen bij de afdeeling in de bres noodlijdenden, en aan 4e kinderen dage- -- lijks een goede kom soep te geven. Reeds BURGERSTAND van 4 tot 11 December 1941. Geboorten. Nadine Demeulenaere, d. v. Remi en Magdalena Steverlinck, van Staden. Marcel Noppe, z. v. Marcel en Marla Philippe, Zijstraat 31. Willy De- volder. z. v. Andreas en Paula D’hondt, Honzebroukstraat 15. Jonny Brulez, z. v. Albert en Marcella Vandamme, Man- deldreef 27. Wilfried Horrie, z. v. Al- fons en Georgette Vangrysperre, Vijfwe- genstraat 166. Leona Lefevere. d. v, Albert en Irma Vandycke, Noordlaan 101. Erik Lakiere, z. v. Firmin en Maria Tanghe. Beverensteenweg 32. Hugo Vandenberghe, z. v. Jozef en Julia Top, H. Hartstraat 62. Yvette Wallaert, d. v. Palmer en Clara Willem, Gravenstraat 29. Gertrude Kindt, d. vt Modest en Ida 1,annoy, v. Lichtervelde. Raoul Willemyns, z. v. Vital en Alexia Lefere, Rumbekesteenweg 35. Daniël Claeys, z. v. Gustaaf en Maria Maes, Rumbeke steenweg 11 b. Maria-Louisa Latré, d. v. Pieter en Adriana Vanantwerpen, v. Be veren. August Rotsaert, z. v. Mau- rits en Maria Boudry, v. Handzame. Odette Devroe, d. v. Etienne en Maria Demëersman, Weveriestraat 5. Maria- Joanna Vandenbulcke. d. v. Hendrik en Maria Botidrez, IJzerwetstraat 11. Sterfgevallen. Gustaaf Termote, 72 j„ boomkweeker, echtg. v. Rosalia Lesaf- fre, G. Hoetstraat 19. Lia Retry, 36 j., z. b., ongehuwd, St-Michielsstraat 1. Hippoliet Rodenbach, 74 j., z. b., wed. v. Alieia Lcridan, Spinnersstraat 15. Ro salia Declerck, 50 i., z. b., echtg. v. Juni Bruynooghe, v. Beveren. Hendrik D’hopghe, 64 j., landwerker, echtg. v. Ger- mana Debaecke, Bruggesteenweg 52. Huwelijken. Victor Vermeersch. brle- venbesteiier, wed. v. Victorine IVitdouc1’’ met Maria-Magdalena Ollevier, z. b., b. v. Roeselare. Gustaaf Cloet. smid v. Ar- dooie, wed. v. Pharaïlde Wyseure, met Maria Commere, z. b., v. Roeselare. Julien Louf, aardewerker v. Oostvleteren, met Bertha Louf, spinster v. Roeselare. Huwelijksafkondigingen. Robert Lom- baert, handelsreiziger, met Paula Naert, voddenwerkster, b. v. Roeselare. Ar thur Lagrange, houtzager, met Maria Pil len, voddenwerkster, b. v. Roeselare. Jan Pattvn, stadswerker v. Roeselare, wed. v. Albertine Dehaene, met Maria Van- colllie, z. b., v. Roeselare, wed. v. Veys De personen die begeeren hun voorraad kolen te hebben voor de maand Januari, moeten van heden af hun formulier in dragen bij hun kolenhandelaar. S. OPROEI» VAN WINTERHULP Winterhulp Izegem doet andermaal een dringenden oproep tot de bevolking op dat ze steeds dit edel werk van naasten liefde mild zou steunen. Deze oproep wordt thans nog te meer gedaan omdat iedere afdeeling van Winterhulp voortaan niet meer kan rekenen op steun vanwege het centraal comiteit. De maandelijksche uitgaven die door het plaatselijk comiteit gedaan worden, beloopen ruim 70.000 fr. Alwie dus vroeger zijn giften stortte op het centraal comiteit. wordt verzocht zulks nu te doen op postchecknurmner 1445.50 Winterhulp Izegem. UITSLAG HANENWEDSTRIJD Verleden Zondag werd alhier een ha nenwedstrijd gegeven, die volgenden uit slag gaf: 1. Verduyn L„ Emelgem, 362; 2. Maes G., id., 334: 3. Beaumont J., Moor- sele, 302; 4. Brabant-Vanmoen, Izegem, 293; 5. Biebuick J., Pittem, 292; 6. Van- derheeren, Izegem, 285; 7. Dufour V., ld., 277; 8. Dewiele G., Emelgem, 255; 9. Si- moen Omer. Moorsele, 239; 10. Dewiele G., Emelgem, 238! 11. Dewaele A., Izegem, 230; 12. Vandamme J„ id„ 223. S. KINEMA-PROGRAMMAS Kinema Patria Groote Markt: Ma dame Bovary met Pola Negri. Kinema Plaza Kruisstraat: De Ster van Rio Kinderen niet, toegelaten. BENOEMING We komen te vernemen dat onze stads genoot, H. Wilfried Staes, onlangs be noemd werd tot algemeen voorzitter van den Belgischen Duivenliefhebbersbond. De® keuze zal zonder twijfel goed ge vallen zijn, want de Heer Staes is niet alleen een gekend duivenliefhebber, maar tevens een man die het hart op de rechte plaats draagt en Zónder twijfel het lot der duivenliefhebbers en vooral der Vlaamsche duivenhouders, zal weten te behartigen voor de toekomst. S. EXAMEN Zondag 28 December’ zal er in het Stad huis een examen afgenomen worden voor het gebeurlijk aanwerven van tijdelijke bedienden bij den Stedelijken Bevoorra- dingsdienst. De inschrijvingen moeten gedaan worden op het Sekretariaat. De voorwaarden zijn te bekomen bij den Heer Gemeentesekretaris op het Stad huis. M. Stand der verplichte leveringen einde November. Tarwe: 64.574 kgr., geleverd 36.432 kgr.; rogge: 113.608 kgr., gel. 137.824 kgr.; ha ver: 80.790 kgr.. gel. 44.763 kgr.; gerst: 14.106 kgr., gel. 11.653 kgr.; erwten: 54.285 kgr., gel. 18.996 kgr.; aardappelen: 721.623 kgr., gel. 739.599 kgr. Verder moeten we nog vermelden: Ter wille van de groote schaarschte in de steden aan aardappelen, hebben de boeren onzer gemeente nog een vrijwillige leve ring opgegeven van 16.000 kgr. aardappe len groote soorten en 22.000 kgr. kleine soort. De gemeentelijke schatting was in zoo verre juist, dat ze onveranderd werd overgenomen door de arrondissementeele schattjngscommissie. Het nieuw teeitplan gaf de volgende uitslagen: Verplichte opbrengst brood graan. 584.059 kgr.: idem aardappelen, 2.348.360 kgr.; bebouwde oppervlakte, 575,43 Ha.; tarjye, 111,39 Ha.; rogge, 86.91 Ha.; aardappelen, 111,24 Ha.; peulvruch ten, 53,15 Ha.; suikerbieten, 25,01 Ha.; gerst, 12,22 Ha.; Burgerstand. Geboorten. Uyttendaele Nicole, d. v. Julien en Adrienne Ryckewaert. Cor- neillie Herman, z. v. Jozef en Martha Corneille. Overlijdens. Wittouck Pieter, echtg. v. Maria Vansuvt. Vandamme Angèle. echtg. v. Remi Forrez. Valcke Gerard, statieoverste, echtg. v. Marie-José Omez. Vande Walle Marie, wed. v. Jules Van dendriessche. V. Davidsfonds. Zondag 7 December 11. waren de Da- vidsfondsers vereenigd voor het Sint-Ni- klaasfeest. Zeer talrijk was het jeugd- volkfe opgekomen en de vergadering ging in de beste stemming door. Eerst kregen wij een voordracht met plaatjes over de St-Niklaaslegenden, door E. H. Versteele, die de jeugdige toehoorders wist te boeien door dé mooie uitgebeelde verhalen over den grooten Kindervriend. Dan kwam, t-ot groot jolijt van klein en groot. Sint Niklaas, in eigen persoon, de aanwezigen bezoeken en vaderlijk toespreken en of hij bijval had, te meer hij niet ijdelhands op bezoek kwam, en ’t was een pret al die kleinen zoo gretig uit zijn hand hun ge schenk te zien aanvaarden. Inni°en dank moeten wij aan den Heer Voorzitter. Dr Mulliez. die splits het oorlogswee toch een prachtig St-Nikla asuurtje heeft we ten te verschaffen aan de kinderen en de leden. Zon komt weldra het jaar eind met een gezellig Kerstfeest voor de Davidsfond- sers, en zonder’ twiifel zullen de leden er aan houden dit bij te wonen en tevens ook de bijdrage voor het nieuwe Davids- fondsjaar te storten.V. isl Een ander feit dient vermelding. In de meeste gevallen vroeg men om een Franschsprekend stadskind, zoodat in den omgang de boerenkinderen gemakkelijker Fransen konden leeren spreken. En voegde er een andere oolijkerd aan toe als Ze alleen Fransch spreken, dan verstaan ze ook niet alles, wat er bespro ken wordt. Ge ziet, onze boeren zijn uit geslapen I BOERENHULP AAN STADSKINDEREN Daar de Boerengilde Maandagmorgen bijeen kwam om het jaarlijksche Sint- Elooifeest te vieren, had de Burgemeester deze gelegenheid aangegrenen om te spre ken over het werk van Boerenhulp aan Stadskinderen. Ook de Heer Melis voerde, hier het woord. De diploma’s van 1941 werden uitgedeeld voor de boerenhulp aan stadskinderen, ’s Middags had de groote propagandavergadering plaats. Als bewijs hoe weinig bekendheid dit werk overigens geniet, kan de volgende echt gebeurde mop dienen: Dezer dagen bood zich een buitenboertje aan op het Stadhuis en vroeg naar het bureel van «Stadshulp aan Boerenkinderen». Ver der commentaar overbodig! VLAAMSCHE TOERISTENBOND De V.T.B. is in onze stad van wal ge stoken. Zondag werd de eerste 'Vergade ring gehouden en als resultaat meldden zich een 10-tal jonge mahnen aan, die v Kosana nesai- zich beschikbaar stelden. Het vertrekpunt Lia Rebry 36 j is <ii>s gegeven. Als plaatselijke vertegen- woordiger werd aangesetld: H. Callebert Albrecht, Vaartstraat, Roeselare. EXPOSITIE Kunstschilder Demoen uit Emelgem zal gedurende de Kerstdagen in onze stad exposeeren. Wij raden alle kunstliefheb- «uwcj.iA.cu. view, vvuucciovu. u«c- bers aan eens een bezoek te brengen aan wnbestelleu ^wed.^v. Victorine Witdouck, deze expositie. AAN DE LANDBOUWERS VAN ROESELARE Aansluitend bij mijn persoonlijk ver zoek, doe ik dezen openbaren cpróep aan de landbouwers van Roeselare: Zij moeten onmiddellijk al de nog be schikbare hoeveelheden broodgraan en aardappelen inleveren. Geen enkele kilo broodgraan of aardappelen mag in den woekerhandel terecht komen. De boer die zulks toch doet, trekt op zich de gerech tigde woede van het volk en de straffen, - ---- - die voorzien zijn. De kontrooldiensten August en Petrus Decruy. Maurits hebben de laatste dagen belangrijke ont- Breyne, aardewerker v. Staden. met Ger- duikingen vastgesteld. Ik durf verwach- ten dat de Roeselaarsche boeren zon der wettelijke kontroletusschenkomst hun volledige plicht zullen doen. De Burgemeester: H. J. Demoen. VISCHKAART In deze maand zal voor de inwoners van Roeselare een vischkaart worden in gevoerd. In de maand November is er zoo veel ingevoerd, dat er per maand en per persoon een rantsoen toegekend kan wor den van 300 gr. Door de invoering van deze kaart zal iedereen in de mogelijkheid zijn van dit rantsoen te genieten. De ver dere regeling zal nog bekend gemaakt worden. BOERENWACHT ROESELARE Op den bonten avond in de Beurs had den we de aanwezigen beloofd, dat de volgende verzamelavond een tooneelavond zou zijn. Tot ons groot genoegen kunnen wij u nu mededeelen, dat deze tooneel avond zal doorgaan op Dinsdag 23 De cember in den schouwburg Patria, te 7 uur zeer stipt. De zoo goed bekende tooneelvereeni- ging Volks veredelingzal opvoeren het lachsucces De Wonderdokter Wie dus eens hartelijk wil lachen, kan dit doen aan den zeer voordeeligen prijs van 8, 6 jcva, «cv Un.. UCJ.VCHO- en 4 fr. Laten we op het einde van het tijdsbestek vruchtbaar jaar nog eens een leutigen avond hebben, t en al het mogelijke We verwachten dus een druk bezoek. BIBLIOTHEEK KLEIN SEMINARIE Het lezersaantal is vooral den laatsten tijd merkelijk gestegen en dit is een verheugend nieuws. We danken dit voor al aan de geweldige uitbreiding, die onze bibliotheek de laatste jaren genomen heeft. De boeken werden met de meeste zorg gekozen onder de werken van de meest gewaardeerde auteurs, zoowel vreemde als Vlaamsche. Wanneer we de boekenlijst van de laatste vier jaren eens nazien, dan komen we tot de bevinding, dat er degelijk werk geleverd is. AARDAPPELEN De personen, die hun aardappelrantsoen voor de maand Januari wenschen te be komen, moeten zich vóór 15 December laten inschrijven bij den Stedelijken Be- voorradingsdienst. WINTERHULP De collecte, gehouden door de scouts, heeft ruim 2.300 fr. opgebracht. Zaterdag 6 Dec. en Zondag 7 Dec. heb ben de jongelingen van de K. B. M. J. een omhaling gedaan ten bate van Win terhulp. De opbrengst van deze collecte zal dienen om de meest behoeftige kin deren een mooi kerstgeschenk te kunnen bezorgen. Daar ons de juiste gegevens nopens deze omhaling en Kerstfeest nog ontbreken, komen we hier later op terug. WERKING DER VLAG Dank zij de ingerichte tooneelavonden, de zang- en muziekfeesten, haar bedrij vigheid op ekonomisch of sociaal-ekonó- misch terrein, de schitterend geslaagde ontspannings- en voorlichtingsavond voor hand- en geestesarbeiders, geniet de Vlag nu een algemeene bekendheid en waar deering in onze stad. Er is nu gezorgd voor een prachtige reeks filmavonden met een speciaal voor lichtend en ontwikkelend karakter, genre filmuniversiteit Er zullen een reeks prima-filmen ge draaid worden, die in de pers het gun stigst beoordeeld worden. Het zijn overi gens filmen, die voor de gewone kino's der stad niet beschikbaar zijn. Ten einde geen concurrentie te doen aan de cinema’s der stad, zullen deze vertooningen door gaan op een Woensdag en er zal geen speciale reklaam voor gemaakt worden. Ze zullen dus een privé karakter hebben en telkens doorgaan in de zaal Patria, te 7 uur. Wie geen uitnoodiging ontving, kan er een vragen bij Dries Depreittere, Oost- straat 114. Wat het filmprogramma betreft: Op Dinsdag 16 December zal te 7 uur, in de zaal Patria gedraaid wordenHitler- junge Quex een film van buitengewone faam. Deze film zal vergezeld worden van enkele bijfilmen, zoodat gezorgd is voor een volledig programma. Eerlang zal ook door de zorgen van de Vlag een eerste-rangs Orkest en nog wel een Vlaamscii orkest in onze stad optreden. BURGERSTAND Geboorten. José Dewitte. z. v. Geor ges en Ivonne Verschoore, v. Emslgem. Andrea Decoutere, d. v. Arthur eh Elisa Cornillie, v. Rumbeke. Wilfried Deceu- ninck, z. v. Willy en Maria Vangeenber- ghe, Gentstraat. Guido De Loddere, z. v. Godefroid en Leonia Eggermont, van Diksmuide. Ginette Vanderhelst, d. v. Cyriel en Albertine Vandeputte, Hond- straat 22. Jeannine easier, d. v. Geor ges en Marie Deruyck, Oude leperstraat 4. Marcel Decróix, z. v. André en Su zanne Tytgat, Nederwegstraat 56. Mag da Strynckx, d. v. André en Paula Devos, St-Crispijnstraat 3. Overlijdens. Irma Coucke. 54 j.. echtg. v. Wostyn Camille, v. Lichtervelde. Eddy Degeldere, 6 m., d. v. Antoine en Magdalena Pattyn, Beyaerdstraat 48. Eric D’Haene, 5 j., z. v. Jerome en Celina Vanthournout, Knobbaardstraat 4. M. DIENST DER APOTHEKERS Zondag 14 December wordt de apothe kersdienst in onze stad waargenomen door Heer Apotheker Decock, Roeselare- straat. De geneeskundige dienst wordt verzekerd door Heer Dokter Vankesbeeck, Hondstraat. S. KUNSTTOONEEL Ter gelegenheid van het 25-jarig lei derschap van H. Valere Strynckx, als lei der der vermaarde tqoneelkring De lus tige Vrienden zal deze de hoofdrol ver tolken in het befaamde tooneelspel van Jan Fabricius, .namelijk Dolle Hans Van dit prachtig toóneelwerk zullen door De lustige Vriendéh twee opvoeringen gegeven worden, die doorgaan op Zonda gen 14 en 21 December, telkens om 3 uur, in de feestzaal van het Gildenhuis. S. EIERKAARTEN De eierkaarten bestemd voor de perso nen die de eieren moeten afhalen in de zuivelwinkels, zullen alhier afgeleverd worden op Maandag 15 en Dinsdag 16 De cember, in de bureelen van den Bevóor- radingsdienst. S. AUTO KOMT IN BOTSING MET TRAM Maandagavond rond 7.30 uur kwam de handelaar Gerard Delaere, wonende te Ingelmunster, met zijn auto uit de rich ting van Roeselare gereden. Gekomen aan het gevaarlijk kruispunt der Post werd hij opeens gevat door de mazout- tram komende uit de richting van Kort rijk. De auto werd een heel eind meege sleurd en bleef ten slotte steken tusscher: de tram en het gaanpad. Als bij wonder werd geen der inzittenden van beide voer tuigen gekwetst. De auto werd echter nogal erg beschadigd aan het voorge- deelte. De politie deed tér plaats de noo dige vaststellingen. S. KOLENBEDEELING het eveneens goed tegen de mannen van S. V. Oekene want ook hier werd het een puike 4-1 overwinning voor de mannen der BokhmolensAldus Rebben de Stadisten hun leidersplaats nog weten te ver beteren. S. K. Rumbeke schijn waarlijk in *t sukkel straat je te geraken. Immers, vorige week w -rd Rum beke door V. V. Itegem van zijn leidersplaats ver drongen en ditmaal moeten ze het onderspit delven tegen St- Izegem die met een 4-0 overwinning loopen ging. Aldus prijkt Rumbeke in een hachelijke positie op de algemeene rangschikking. Zooals men verwacht had werd de wedstrijd tusschen V. B. Izegem en Montalu een drawn. Beide elftallen waren hier elkander waard zoodat geen van beide ploegen in staat was voorsprong te nemen. De uitslag was hier dan ook 2-2. Abeele Sp. heeft een onverwachte nederlaag ge leden tegen S. K. Hooglede. De mannen van Abeele (Izegem), die aan huis nog maar weinig verliezen geleden hebben, zijn thans verslagen uit den strijd gekomen en dit met 2-4 cijfers. Alhoewel de thuis- spelers met onkans hadden af te rekenen is de over winning van S. K. Hooglede niettemin verdiend. S. K. Zilverberg ontving het bezoek van A. S. Izegem. Het werd een fatale partij voor de schoen lappers die met een 8-1 nederlaag konden huiswaarts keeren. Met moeite heeft het hen gelukt de eer te redden. -- In het algemeen hebben d? jongens der nndor- sr.heidene clubs uit izegem. Zondag flink gespeeld. Zoo hebben we V. V. Izegem die een puike tweede plaats bekomt in de rangschikking der Gewe$telijke Sportactie, en Stade Izegem die door de zege van Zondag tegen S. V. Oekene, haar leidersplaats in ’t Kath. Sport verbond nog verstevigt. Gewestelijke Sportactie (gewest Izegem) UITSLAGEN VAN 7 DECEMBER Kruipendaarde Kachtem Sp. St izegem - S. K.Rumbeke Zilverberg S. K. Abeele Sp. V. B. Izegem Montalu S. V. Oekene V. V. Izegem Nog- de geheimzinnige dood der drie Gezusters De Deurwaerder. We maakten destijds melding van het droevig geval, waarbij de drie gezusters dood aangetroffen werden in hun slaap vertrekken. We gaven hieromtrent alle bijzondere mededeelingen. Het Parket stapte reeds een tweede maal ter plaatse af en ging over tot de inbeslagname van zekere voedingswaren die zich nog in het huis bevonden. Tot op heden deed het Parket van Brugge geen uitspraak over dit geval. We houden onze lezers op de hoogte van deze belangrijke gebeurtenis. Verkeersongeval. Langs den steenweg naar Meulebeke, ter hoogte van de wijk «De Krieke kwam het tot een botsing tusschen een bespannen wagen en den autovrachtwa- gen eener firma uit Roeselare. Gelukkig bleef alles bij stoffelijke schade en kwa men de geleiders er met den schrik vanaf. Arm gebroken. De wielrijdster Georgine Desmet reed met haar fiets, langs den steenweg naar Brugge, tegen een betonnen kilometer- paal en viel zwaar ten gronde. Zij werd door toegesnelde personen opgeraapt en het bleek bij een eerste onderzoek dat de wielrijdster den rechterarm gebroken was. Burgerstand. Geboorten. Vandezande Wilfried, z. v. Achiei en Lalco Alice, wijk Turkeyen. Ide Herbert, z. v. Germain en Verhelle Antoinette, wijk Krieke. Deconninck Rosa-Maria, o. v. Gerard en Sagaert Ma ria, wijk Muizelare. Maes Erik. z. v. Julien en Maes Magdalena, Rijseldreef. Huwelijk. Holvoet Alfons, vlasw-er- ker, met Gillewy Maria, z. b„ b. v. Pittem. Sterfgevallen. Dejaeghere Constant, 73 j„ Statiestraat. Vankeirsbilck Jac queline, 25 d., d. V. Robert en Cruyaert Elisabeth, Statiestraat. Lansens Henri, 72 j., Hurselhoek. Defour Raphael. 11 d.. z. v. Godfried en Christiaens Maria. Turkeyen, De Deurwaerder Maria. 72 j., De Deurwaerder Alida, 63 j., De Deur waarder Leona. 65 j.. alle drie renteniev- sters, Tieltstraat. G. Sint-Lutgardislooneelbond. Hartelijk proficiat aan alle tooneellief- hebsters met hun prestatie van Zondag laatst. Hét drarna heeft de toeschouwers veel geleerd. De aandacht van het publiek was gespannen: edele offers en zelfover winning al gebeurt h<t buiten ons op de planken verheffen toch den mensen. Nonnie verdient speciaal te zijn gefelici teerd. Aan vakkennis, uitbeelding en voordracht hebben alle speelsters gewon nen. Goeden moed .tooneelliefhebberij is een oefenschool voor talenten. De klucht mag minder gelukt heeten; doch van tooneelliefhebsters verwachten we niet zooveel alS van beroepsspelers; kunstenaars met adelaarswieken zullen wel een hooger vlucht nemen, maar wij verheugen ons om de gezellige uren die Sint-Lutgardistooneelbond ons aangebo den heeft. Een tweede opvoering op Zondag 14 De cember. Een nieuw program op 18 Janua ri. We wenschen dezelfde gunstige atmos feer bij de toeschouwers te vinden; dan zal St-Lutgardisgroep zich welig kunnen ontwikkelen. Bij de Groot» Gezinnen. De jaarlijksche algemeene vergadering ging door op Zondag 7 December, te 15 u. in de bovenzaal van den Kath. Kring. Zeker wel 150 leden waren aanwezig. Dr Terlinck, voorzitter, sprak het welkcm- woord, en bij ontstentenis van den Heer Decock, die sprtken zou over Het fa miliaal statuut hield M. Rcose, sekre taris. een toespraak over allerlei bonte pufiteri, die de leden van den bond aan belangen. Rond 16.30 uur werd de verga dering met een prachtige tombola be sloten. Davidsfonds. We vernemen dat onze werkzame af deeling op Zondag 21 December haar f gaan. De beroemde Pater Raskin zal op treden met zijn Chineeschen Variété- avond. Da naaste week wel nader nieuws. Daags te voren zal hij een biizendere vertooning geven voor de kinderen. Burgerstand. Geboorten. De Gryze Urbain, z. v. Jules en Desaele Godelieve. Gassier Ivan, z. v. Victor en Dageraed Maria. Overlijden, Dewitte Medard, 86 j., ongehuwd. Huwelijksafkondigingen. Stragier Maurits, landwerker, met Haegedoorn Agnes, landbouwster, b. v. Hooglede. Vanmeckelen Albert, magazijn werker, met Decuyper Coralie, z. b., b. v. Hooglede. L. Geneeskundige dienst. De geneeskundige dienst zal op Zondag 14 December gansch den dag waargeno men worden door Dr Leo Amery, Diks- muidestraat 30. De Apotheek Degryze, Bruggestraat 44, is open tot 12 uur. L. Werkongeval. Tijdens het werk in de chicoreidrogerij Vandenbroucke, wijk Sleyhaege, heeft de werkman Maurits Vanbrabant met een schup zijn voet bezeerd, zoodat hij hier door een gapende wonde opliep. Dr Van denbroucke werd inderhaast bijgeroepen en haakte de-wonde toe. L. Dat gaat over zijn hout. Vrouw Jeroom Vermaete vond er niets beters op al de rantsoenzegels van haar gezin tegen hooge prijzen te verkoopen, om dan maar op schok te gaan in de her bergen. Het zaakje lekte uit en de veld wachter werd hiérvan op de hoogte ge steld. De vrouw liep een strenge verma ning op en wanneer zulks zich nog voor doet, zal er ten haren laste proces-ver- baal opgemaakt worden. L. Inlevering autobanden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat alle NIET-gemonteerde auto- en moto- banden dienen ingeleverd te worden vóór 20 December, op de verzamelplaats, bij H. Achiei Scheerens, St-Amandstraat 96. Roeselare. Alle gemonteerde banden van auto’s en van andere voertuigen moe ten, ZONDER UITSTEL, aangegeven wor den op het gemeentehuis, met invulling van daartoe bestemde formulieren. Rantsoeneeringszegels en -kaarten. Verleden week schreven we, dat voort aan, bij het afhalen van rantsoeneerings zegels, steeds de rantsoeneerings- en de eenzelvigheidskaart moeten worden voór- gelegd van de personen waarvoor de ze gels bestemd zijn. Het kan nu echter ge beuren dat de eenzelvigheidskaart niet kan worden voorgelegd, omdat de persoon in kwestie deze moet medenemen, wan neer hij zich naar zijn werk begeeft op een andere gemeente. In dit geval moet een bewijs worden voorgelegd, afgeleverd door den werkgever, dat bevestigt dat deze persoon bij hem is te werk gesteld. Dit getuigschrift moet het nummer der een zelvigheidskaart vermelden en moet den stempel dragen van de gemeente waar de werkgever gevestigd is. Er wordt ook nog eens met aandrang gevraagd geen rantsoeneeringszegels te laten afhalen door kinderen onder de 15 jaar. Werk van den Akker. Naar het schijnt dcet op onze gemeente het gerucht de ronde dat het Werk van den Akker zóu opgehouden hebben te be staan en dat er dus van een verdeeling van meststoffen en plantaardappelen niets zou in huis komen. Wij kunnen ten stelligste verzekeren dat deze geruch ten van allen grond ontbloot zijn: Her haaldelijk werd reeds gezegd dat zoowel de plantaardappelen ais de meststoffen eerst na den Winter zouden aankomen. Binnen kort, hopen we, zullen belangrijke mededeelingen hierover aan de ingeschre ven leden kunnen worden medegedeeld en zullen ook de zoo nuttige lessen over groenten- en fruitteelt worden hervat. Davidsfonds. Naar men ons mededeelt, beleeft ons Davidsfonds thans een bloeiperiode; Meer dan twintig jiieuwe leden werden sedert Oktober ingeschreven en steeds komen er nog nieuwe bij. Dat is ook geenszins te verwonderen, als men vaststelt dat de Davidsfondsleden in 1941, voor hun ge ringe bijdrage vier heerlijke boeken heb ben gekregen en dat de boekenreeks, aan- gekoridigd voor 1942, deze nog zal over treffen en dat, van een anderen kant, het Davidsfondsbestuur, uitsluitend voor zijn leden, een prachtigen feestavond belegt voor de Nieuwjaarsdagen. Nieuwe leden kunnen nog steeds wor den ingeschreven bij de leden van het bestuur, dat onder het Eerevoorzitter- schap staat van E. H. Pastoor Moncarey en van Heer Burgemeester Hemeryck, en verder bestaat uit volgende personen: A. Vermander, Vooi-zitter; H. De Blaere, Se kretaris; Bestuursleden: Dr Amery, Jules Billiet, Marc. Defrancq, Jan D’Hondt, G. Ducatteeuw, Jeroom Nuttens, Louis Wul- lepit. De bijdrage voor 1942 Is vastgesteld op slechts 25 fr. Daarvoor krijgt men, in den loop van het jaar, vier mooie boeken en geniet men verder van al de feest- en kunstavonden ingericht door het Da vidsfonds. Oproep. Bevolking van Sint-Basfs-Vijve. gij dl» nog kolen genoeg hebt, die ze misschien niet spaart, en U zit te warmen flaast een gloeiende kachel, denkt dar. eens dat er rondom U gezinnen zijn, waar da brok jes moeten worden geteld, dat er gezin nen zijn met 6 en meer kinderen, waar e:- reeds niet te tellen valt. Wie helpt de ze sukkelaars? Reeds werden ze door een paar bewoners gesteund, doch het kun nen niet steeds dezelfde zijn. Openbare Werken. De werken aan het uitmaken der dij ken en beken vordert snel, evenals aan de opknapping der straten, in de loep der gemeente, die er waarlijk veel zijn door verbeterd. A <‘tn eetie Ra tt^sc hik kiiig. t. Kruipendaarde 2. V. V. Izegem 3. S. K. Zilverberg 4. V. B. Izegem 5-. S. K. Rumbeke 6. Montalu 7. Sr. Izegem 8. Abeele Sp. 9. S. V. Oekene io. Kachtem Sp. BURGERSTAND Geboorten. Dina Bouckaert, d. v. Me dard en Maria Verhuist, v. Meulebeke. Christiane Vermeule.n d. v. Henri en Georgette Minne, v. Aarsele. Eric Rut- saert, z. v. Gerard en Gabrielle Deroo, v. Aarsele. Gabriel Spriet, z. v. Hilaire en Maria Vanraes, v. Pittem. Rita Arickx, d. v. Adiele en Magdalena Sanctorum, Nieuw teeitplan. steenweg Deinze. Paul Van de Maele, z. v. Georges en Antoinette Lannoo, steen weg Wakken. Overlijdens. Melania oDe Bel. 80 j., wed. v. Van Walleghem Henri, Huttegem. Maria Goethals, 81 j., wed. v. De Vos Constant. Hospitaal. Huwelijken. Jules Vermote, schoen maker, en Alida De Cock, b. v. Tielt. René Leytens v. Zeveren, en Madeleine Van de Walle, z. b.. v. Tielt. André Vaneeckhoutte, meubelmaker, en Paula Heirman, z. b., b. v. Tielt. André Debie, schoenmaker, en Elisabeth Plettinck, spoelster, b. v. Tielt. D. GUMMIBANDEN Luidens een verordening van den Mili tairen bevelhebber moeten alle niet ge bruikte gummibanden voor auto’s, moto’s, paardenrijtuigen, enz. ingeleverd worden. De banden welke op voertuigen zitten welke geen toelating tot rijden hebben moeten aangegeven worden op bijzondere formulieren, terwijl banden welke op voertuigen geplaatst zijn met een rijtoe- latlng niet moeten aangegeven. Voor Tielt en omliggende gemeenten is de aangeduide plaats voor het inleveren van deze banden bij Philibert Bottelber- phe, St,-Tangstraat. De formulieren voor de aangifte kunnen ten stadhuize beko men worden, in het bureel der rantsoe nering, ingang Vredegerecht, afdeeling rubber. Dit bureel is open van 8 tot 12 u. voormiddag en de aangifte en inlevering moet geschieden vóór 20 December e. k. BILJARTPRIJSKAMP In het lokaal «De Wildeman», op de Marktnlaats. wordt op Kerstdag een bil- jertnrijskamp ingericht, begiftigd met 'W fr. Prijzen: 120. 90. 70. 60, 40 en 20 fr. Ook wordt, 20 fr. toegekend voor de hoog ste serie in de eerste ronde. Men speelt 2 'tegen 2: eigen stok is toegelaten: in leg 5 fr. Begin om 2.30 uur. Inschrijving cm 1 uur. VlesscMe vering. Bij de wekelijksche levering voor de markt van Kortrijk is onze gemeente reeds 7.000 kilo boven het vereisclite ge wicht. Wel een duidelijk bewijs dat onze boeren niet van kwaden wil zijn. M. Voetbal. Na twee opeenvolgende nederlagen (die van de vo rige week was onverdiend) hebben de Kacht?rnsche kleppers den vorigen Zondag een mooie verdiende overwinning behaald op Dosko Beveren.. Het is nog- inaa’!| bewezen dal K,achteai aan huis moeilijk te kloppen is. Menige ploeg heeft dat mógen ondervin den. De ster van het veld was weer Georges Van- denackere, die alle vier de doelpunten op zijn aktief nam. Verder leverde de gansche ploeg een bevredi gende partij. Hft tweede elftal, dat op bezozek moest bij den leider Kruipendaarde kwam, zooals voorzien was. met een nederlaag thuis. Toch hebben ze prachtig gespeeld. Tot op de laatste io minuten was de stand o-o, hetgeen een flinke prestatie mag genoemd wor den. hl.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1941 | | pagina 12