De Middellandsche Zee Onze Arbeiders in Frankrijk DE OORLOGSTOESTAND VERORDENING I De Britsche bomaanval op Parite r i 5! i I I ^^7 IP V' v i KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKON DIGINGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS, china aangaande verplichte tewerkstelling Op Java kapituleeren de Nederlandsch-lndische troepen 100.OGO man hebben zich overgegeven A DE STRIJD OP HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT DE STRIJD IN HET WESTEN STORT 28,70 FR. 1 In de Middellandsche Zee Malta steeds heftig gebombardeerd DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN A WEEKBLAD: 75 CENTIEMEN B T E T Kalkutfa Cc/ZO/t VERDUISTEREN IS PLICHT! en inwoners van Belgie kunnen verplicht wor den tot het verrichten van bepaald werk. Zware afweergevechten op het Duiisch-Russische front Het Waalsch Legioen heeft zich ook onderscheiden In Birma hebben de Japanners Rangoon bezet wijl zij nog verder oprukken De Birma-baan op twee punten afgesneden. - Japansche landingen op Nieuw-Guinea i A, 39’ JAAR. - Nr 11. - UITGAVE ■xSchónan' ZATERDAG 14 MAART 1542. I DE POPERINGENAAR i. Uitgever v^. y i -vez, is OOSTUITGAVE 1 is WESTUITGAVE ^sj^>chungking ||z| \aigc^T (■■BsanHKBQiSffixxBaasssassasaa SOERABAJA IN JAPANSCHE HANDEN 52,50 FR. BELGISCH GELD. ZICHT OP DE HAVEN VAN BATAVIA In den Atlantischen Oceaan kelderen Duitsche Duikbooten opnieuw 12 schepen van samen 82.500 ton •3 "Calombo^- ^Karachi A iR fcri{i)aman •p. ftrt. i fwy vg> V Madras-- CXB33ISBBaEBMBBBB3IBMaaaSBEBlBHiaBBHnBISaaBEBlIBBSSSI3BB Meer dan 700 dooden en 1200 gewonden. 82 huizen vernield, 156 zwaar en 129 licht beschadigd. r Siidchines. Meer :i I N D I N BOR I T i S C H- '5. V G0\£ Mon isar*' - co: DE PDPERINGENAAR 7^—- o vernielingen aap. gebracht door de terug- troe- Nederlandsch-Indische beradenheid op te treden Indië, welke tha voor verderen strijd zal gebruikt worden. Lhasa o Zondag jl. hebben Britsche vliegtuigen opnieuw Parijs aangevallen. Bijzonderhe den omtrent dezen nieuwen aanval wer den nog niet medegedeeld. .Madura o I NIEUWE BRITSCHE LUCHTAANVAL GP PAKIJS 5fr. 2fr. 3fr. 10 fr. N» lashic$S\: Msndaie/ v» XtSingapvr) a <3 Banka K Sansen-V?4ne«‘e, Poperin"e. ■Telefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70. HAINAN onder 19.45 19.47 19.43 19.49 19.51 19.53 19.54 -«O»- wJo Peshawar c$rinag<ar AmrHsar o o o /ac/artaio o Ft ns ook door do Japanner* bezet werd en trekkende pen. NEDERLANDSCH-INDIE WORDT NOOIT MEER AAN HOLLAND TERUGGEGEVEN Een Japansche militaire woordvoerder ve/Kiaarde in verband met den strijd in het Verre Oosten en de verovering van Nederlandsch-Indië: «Wij denken er niet aan, het aan Holland, waarvan de regee- ring machteloos is, ooit terug te geven -«o»- In de wateren van Noord- en Midden- Amerika brachten Duitsche dulkbooten opnieuw 12 handelsschepen van samen 82.500 ton, waaronder 7 groots tanksche pen, tot zinken. Tijdens den aanval werd daarbij nog een groote Amerikaansehe torpedojager gekelderd en twee andere vaartuigen beschadigd. De strijd werd verder geveerd door de wederzij dsche luchtwapens. Duitsche vliegtuigen kelderden een schip van 3.000 ton, beschadigden verscheidene Britsche koopvaardijschepen en bestookten Brit sche haveninstallaties, o.m. deza van Newcastle en Huil, alsmede bevoorra dingsbedrijven, enz. Britsche vliegtuigen bombardeerden en kele plaatsen in West-Duitschland, waar openbare gebouwen werden beschadigd en burgers gedood of gewond. Meerdere der aanvallende vliegtuigen werden neer gehaald. Een 6-tal Britsche versperringsballons werden door Duitsche vliegtuigen neerge haald. Een nieuwe Britsche luchtaanval werd uitgeveerd op Parijs in den nacht van 8 op 9 Maart jl. mogelijke gedaan, met het gevolg dat deze kategorie menschen, ondanks het algemeen tekort aan werkkrachten, niet eens gelegenheid kreeg om den kost te verdienen. Ten einde ook deze menschen in het arbeidsproces in te schakelen, zul len voortaan aan dergelijke bedrijven vol waardige werkkrachten, vooral jongere mannen, worden onttrokken om ze elders doelmatiger te werk te stellen. De verordening voorziet derhalve, dat inwoners van Belgie tot het verrichten van een bepaald werk kunnen worden verplicht. In geval iemand tot een zoo danig werk wordt verplicht, eindigt zijn vorige ienstbetrekking en er ontstaat een nieuwe, waarvoor dan ook de werk- voorwaarden gelden, welke ter plaatse in voege zijn. Deze nieuwe dienstbetrek king kan niet dan met toestemming van het bevoegd plaatselijk Arbeidsambt op gezegd worden. Om nu het doel van deze politiek van tewerkstelling zooveel moge lijk zonder verplichte dienstneming te bereiken, kunnen voor bepaalde bedrij ven of takken van bedrijf, mits toestem ming van de Arbeidsambten, werkkrach ten worden aangesteld en ontslagen. Daarom is ook voorzien, dat in geval een overeenkomstig de bepalingen der veror dening aangeboden betrekking vrijwillig wordt aanvaard, van verplichting tot dienstneming kan worden afgezien. Aan te nemen is, dat hiervan in ruime mate zal worden gebruik gemaakt. Wie in strijd handelt met de bepalin gen der verordening zal gestraft worden. op postcheckrekening Nr 155.70 van V. Sansen-Vanneste, Uitgever, Po- peringe, en vanaf Zaterdag aan staande wordt ons blad U per post besteld tot einde 1942. De abonnementsprijs van nu tet einde 1942 voor FRANKRIJK is: Ten gerieve van onze Lezers geven wij dan ook hieronder de uren van op- en ondergaan der zon, tot regel maat voor de verduistering. ZÓN op 8.01 7.58 7.56 7.54 7.52 7.50 7.47 Delhi© Gwatioro Wnohchsrrj^ karn kal 'Jlaidarabid De Middellandsche Zee, Middelzee, bij de Romeinen «Mare internumlater Mare Mediterraneum», de grootste bin nenzee der oüde wereld. Gelegen tusschen Europa, Afrika en Azië, vormt zij, ook ter oorzake van haar bijzonderen vorm, een werkelijke verbinding tusschen deze drie vastelanden. Immers, niettegenstaan de een oppervlakte van 2.885.500 km2 en een lengte van 3.850 km., heeft zij slechts een gemiddelde breedte van 600 km. met een grootste breedte van 1.500 km. Daar bij is zij bezaaid met een groot aantal eilanden, die immer de mogelijkheid bo den en bieden van het eene eiland naar het andere over te wippen. Daarom ver moedt men dat op hare wateren de scheepvaart, toen nog kustvaart ter wille van het ontbreken van een kompas, haar eerste kinderjaren heeft doorleefd. Het feit ook dat, gelijkloopend met hare kusten, sterke bergketens en uitgestrekte woestijnen gansche boordstreken van de Vastelanden afsnijden, heeft het ontstaan gegeven aan de Middellandsche Zee-we- reld, die door deze waterverbinding tot een eenheid wordt versmolten daar waar de blik en de toegang tot het binnenland door de natuurlijke hindernissen sterk wordt belemmerd. Ten Noorden treffen we aan de Soaansche Sierras, de Pyre- neën, de Alpen, de Dynarische Alpen en de Balkan-keten; ten Oosten, het Taurus- gebergte, de Libanon en de Arabische woestijn; 'ten Zuiden de Lybisch# woes tijn, de Sahara en de Atlasketen. Daar om zijne hare kustbewoners uitgegroeid tot sterke zeemachten: Fenicië, Carthago, Griekenland, Rome. - - - Tijdens de Middeneeuwen tot aan de ontdekking van Amerika is deze zee ook de handelszee der oude wereld gebleven. Venetianen en Genueezen, die er dan het overwicht in handen hadden, bereikten in dit tijdstip hun toppunt van macht en rijkdom. De verovering van den Levant en van de Afrikaansche kusten door Turken en Arabieren en de ontdekking van de nieuwe wereld werkten voor en kelen tijd belemmerend op de handelsbe- trekkingen en verlegden de zeevaartwegen naar den Atlantischen Oceaan. In onze hedendaagsche tijden echter hebben meerdere factoren haar stilaan'een ge deelte van den vroegeren handelsbloei te ruggegeven o. a. het openstellen van de Zwarte Zee voor de handelsvaartuigen, de belangrijkheid van Odessa, de onafhan kelijkheid van Griekenland, de verovering van Algerlë door Frankrijk. Laattijdig slechts heeft Engeland een blik op deze zee geworpen. Wanneer ech ter zijn Atlantisch imperium gevormd was, grendelde het in 1704 door de ver overing van Gibraltar de Middellandsche Zee langs de Westzijde toe om te verhin deren dat een gevaar van uit deze zee zijn Atlantisch overwicht zou kunnen be dreigen. Te gelijker tijd kon zijn vloot Steeds in deze zee binnendringer om daar ook ten eigen profijte het Europeesch evenwicht te handhaven. Met de verovering van Hindostan door Lord Clive (1750-1765) stijgt ook de be langstelling van Engeland ten opzichte van de Middellandsche Zee. Immers langs Egypte, Syrië, Mesopotamië. Iran (Perzië) is ook Tndië te bereiken. Dat had in de Oudheid de tocht van Alexander den Groote bewezen. Daarom moet de Ooste lijke Middellandsche Zee van het over wicht van een vreemde mogendheid ver schoond blijven. Wanneer Napoleon I zijn tocht naar Egypte ondernam om van daar uit Indië te bedreigen, drong de Engelsche admiraal Nelson de Middel- landsche Zee binnen, veroverde Malta en boorde de Fransche vloot nabij Aboekir in den grond (1798). Waar Rusland van in de 18’ eeuw zijn buitenlandsche poli tiek richtte naar een verovering van Konstantinopel en van de zeeëngten tDardanellen en Bosphorus), vond het im mer op zijn weg de Britsche macht, die met veel schranderheid den ouden Turk- schen man op de been wist te b'uden. Wat meer is, als belooning voor bewezen diensten kreeg Engeland van Turkije het eiland Cyprus (1878). Zoo kwam de Brit sche zeemacht in het bezit van een sterk steunpunt in het oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee. Ondertusschen was het belang van deze zee voor het Britsch Imperium 100 gestegen. Voordien was elke verbinding gen werden uit kelders gehaald, waarin zij veraronken waren door het springen borgen lijken, namelijk verscheidene hon- van waterleidingen. Gansche families wa ren omgekomen en de vreeseiijk ver minkte lijken van ouaers en kinderen werden van uit de puinen gehaald. Alle geborgen lijken werden in een rouwkapel gebracht, waar de menigte aanhoudend defileerde. Open doodskisten stonden op lange indrukwekkende rijen naast elkaar opgesteld, ten einde bloed verwanten en vrienden toe te laten hun ongelukkige gedoode beminden te herken nen. Menig smartvol tooneel heeft zich in deze rouwkapellen afgespeeld. Intusschen werden ook maatregelen ge troffen om onderdak en voeding te ver strekken aan. de honderden geteisterden die zonder haardstede, voeding en brood winning waren gevallen. De geteisterde gemeenten boden een wanhopig beeld van dood en vernieling. Zaterdag 7 Maart werden de eerst ge- derden, verspreid over verschillende ge meenten, ter aarde besteld. Die dag was voor Frankrijk een dag van nationale rouw. Te Issy, Villejuif en Boulogne had den de teraardebestellingen plaats, wijl de kerkelijke Rouwdienst gecelebreerd werd in de Notre Dame op Zondag jl. Be gin dezer week werden nogmaals talrijke slachtoffers ter aarde besteld. Thans worden nog lijken geborgen uit de puinen. Men heeft echter alle hoop opgegeven nog levenden van onder ce puinen te halen. Deze Britsche aanval heeft in gansch Frankrijk een groote verontwaardiging verwekt. Alle Fransche bladen klagen de zen bomaanval op de strengste wijze aar» Enkelen eischen dat maatregelen getrof fen worden tegen Engeland, o.m. deer het interneereiT van de duizenden Britten die nog in onbezet Frankrijk vertoeven; anderen eischen dat Frankrijk aan En geland antwoord;. Admiraal Darlan be stempelde den aanval als een militaire schanddaad Kardinaal Suhard deed een boodschap van den kansel van- alle kerken van do Parijsche omgeving anezen, waarin hij de deelneming betuigde van de kerkelijk® overheid en verklaarde dat deze zal bid den voor ce zielerust van de aooden en een spoedige genezing van ds gewonden, en dat; ce bevolking mocht gespaard blij ven van een herhaling van cergelijKe ramp. Zondag woonde Maarschalk Pétain te Vichy een rouwdienst bij, welke gecele breerd was ter nagedachtenis van de slachtoffers van het bombardement van Parijs. Naar aanleiding van de begraf-nis van de slachtoffers van den Eritscl.cn bom aanval, richtte Maarschalk Pétain een boodschap tot de geteisterden, waarin hij o.m. verklaarde: vVij hebben m.nuut na minuut, uw verschrikkingen medegeleefd. De Britten hebben Frankrijk in hst diep ste van zijn ziel getroffen. Op dit uur kunnen zich geen woorden van haat men gen onder woorden van medelijden. De geschiedenis, vervolgde Pétain, zal oordeelen over de misdaden van den vroe geren bondgenoot, die de Fiensche sol daten alleen in den dood liet g.-an om twee jaar later met de koelblotdigstc vast te water tusschen deze mare internum aan de eene zijde en de Roode Zee - In- dischen Oceaan aan de andere zijde door de landengte van Suez hermetisch afge sloten. Wel hadden, bij de ontdekking van den nieuwen zeeweg naar Indië langs de Kaap door de Portugcezen, de Venetianen een oppervlakkig plan ontworpen voor het graven van een Suez-kanaal, maar door vele oorlogen in beslag genomen, hadden zij het bij een vaag ontwerp gelaten. Toen echter in 1869 door den Franschen ingenieur, Ferdinand de Lesseps het Suez-kanaal tegen den wil van de Engel- schen in werd voltrokken, kende Albion geen rust vooraleer het medezeggingschap verkregen had in de landstreken, die aan het kanaal grensden. Groote belangen toch stonden er voor het Britsch impe rium op het spet Langs het Suez-kanaal liep nu de zeeweg naar Indië en naar de andere koloniën en dominions van Indischen en Stillen Oceaan, duizenden mijlen korter dan de weg langs de Kaap. Daarom veroverden de Engelschen Egypte in 1882 en breidden daarna nog dit bezit uit met de verovering van Engelsch- Egyptisch Soedan. De groote oorlog van 1914-1918 gaf Engeland daarbij de gele genheid de hand te leggen op Palestina en Transjordanië. Intusschen hadden Cavour en Victor Emmanuel II de Italiaansche eenheid ge smeed (1859-1870). Weldra begon deze Middellandsche Zee-staat naar overzee- sche bezittingen uit te kijken. In 1912 ontrukte Italië Lybië en Tripolitanië aan de Turken en veroverde weldra ook Ita- liaansch Eritrea. Daarna volgde de be zetting van Rhodos, Karpathos en omlig gende eilanden en na den wereldoorlog Abessinië en Albanië. Wanneer nu de duce, Mussolini, begon te spreken over het Mare nostrum en het kleine eiland je Pantellaria in de Sicilische straat be gon te versterken was het duidelijk dat vroeg of laat een botsing tusschen de nieuwe Middellandsche zeemacht en En geland moest plaats grijpen. Italië heeft daarvoor het gunstige oogenblik gekozen. Toen Frankrijk vóór de Duitsche legermacht wijken moest en het Britsch Imperium van den sterken bondgenoot beroofd werd, verklaarde het Engeland den oorlog. Zoo ontbrandde de strijd in de Middellandsche Zee. Weldra wist Italië zijn stellingen in deze zee te versterken. Griekenland werd veroverd en Duitsche valschermspringers bemeesterden het eiland Kreta. Zoo stonden al de Noorderlijke bijzeeën onder Italiaanschen kontrool. Daarbij dreigde van uit Lybië en Eritrea voor Egypte en het Suez-kanaal een nijpend Italiaansch gevaar. Om daaraan te ontkomen ging Enge land over tot een trage en moeilijke ver overing van Abessinië en Eritrea, en bond het den strijd aan in Lybië. Alleen door het brengen van bloedige offers konden hier de Duitsch-Italiaansche legers ach teruit geworpen worden. Ten einde zijn stelling in Cyprus te versterken legde het daarbij de hand op Fransch Syrië. In de Middellandsche Zee is de toestand voor Engeland nog niet rooskleurig. Wel is een onmiddellijk gevaar van het Suez- kanaal afgewenteld, maai- de zeeweg van Gibraltar naar Suez doorheen de Middel landsche Zee-wateren is nog altijd on-, bruikbaar. Konden de Britsche legers Tripolitanië bemachtigen en de Italianen uit Pantellaria verjagen, dan ware het 'misschien mógelijk schepenkonvooien on der bescherming van kustbatterijen langs de Afrikaansche kust van Gibraltar naar Suez te loodsen^ dan kon de Britsche luchtmacht Sicilië en Zuid-Italië bedrei gen. Maar daarvoor zou de Britsche zee- vloot totaal de zee moeten beheerschen. Zulke krachtinspanning is van Engel sche zijde voor het oogenblik niet te ver wachten. Want reeds in de andere Ocea nen hebben de Angel-Saksische zeemach ten meer dan hun handen vol. Daarbij zou in deze smalle zee de doeltreffende luchtmacht der asmogendheden het ver lies aan scheepsruimte zeer hoog doen op- loopen. Daarom meen ik dat grootscheep- sche ondernemingen in dit krijgsgebied voorloopig- achterwege zullen blijven. DAN. Zicht van de bel angrijke haven Batavia, hoofdstad van Neder’snadsch-Indië, dat thans ook in de handen der Japanners is gevallen. 14 Maart: 15 Maart; 16 Maart: 17 Maart: 18 Maart: Donderdag 19 Maart: 20 Maart: Door den Militairen Bevelhebber voor Belgie en Noord-Frankrijk werd een ver ordening uitgevaardigd waarbij o.m. wordt bepaald 1. - Inwoners van Belgie kunnen ver plicht worden tot het verrichten van be paald werk binnen het ambtsgebied van den Militairen Bevelhebber; 2. - Dientengevolge kan aan partikulie- ren en openbare bedrijven en besturen opdracht gegeven worden werkkrachten af te staan; 3. - In geval personen tot het verrich ten van werk worden verplicht, eindigt hun vorige dienstbetrekking; 4. - Ten aanzien van de dienstbetrek king van hem die tot het verrichten van werk verplicht wordt, gelden de binden de werkvoorwaarden van de nieuwe be trekking; 5. -. Een werkbetrekking kan zonder toestemming niet beëindigd worden. Verder bepaalt de verordening dat kan bevolen worden dat een vorige dienstbe trekking op een bepaald tijdstip eindige, dat de verbreking van een werkbetrek king van een toestemming kan afhanke lijk gesteld worden en de aanstelling van werkkrachten eveneens afhankelijk kan gesteld worden van een toestemming. De verordening voorziet verder dat alle openbare en partikuliere bedrijven ver plicht zijn te voldoen aan de geëischte vorderingen die zoowel op afzonderlijke als op algemeene gevallen kunnen be trekking hebben. De voorschriften en aanvulling van deze verordening worden uitgevaardigd door de Chef van het Mi litair Bestuur, wijl de Feld- en Oberfeld- kommandanturen en op hun aanwijzigin- gen de Arbeidsambten met de uitvoering van deze bepalingen belast zijn. Ten slotte worden voor overtredingen gevangenis en geldstraffen voorzien. In een commentaar gepubliceerd voor tBelgapress» werd omtrent deza veror dening o.m. het volgende aangemerkt Deze verordening handelt over ver plichte dienstneming en verandering van betrekking. Personen, die er tot dusver den voorkeur aan hebben gegeven op kosten van de werkende bevolking te te ren in plaats van regelmatig werk aan te nemen, kunnen thans gedwongen wor den hun plicht tegenover de gemeenschap te vervullen. Voor het overige gaat de verordening uit van het feit, dat in be paalde takken van bedrijf een tekort aan werkkrachten bestaat, terwijl elders tal rijke arbeiders geen werk hebben of op ondoelmatige wijze tewerk gesteld zijn. Bedrijven, welke volgens den aard hun ner produktie zeer goed niet meer vol waardige arbeiders, oudere en vrouwe lijke krachten zouden kunnen aanstellen, hebben dat niet naar de mate van het In ons laatste nummer deelden wij reeas ae eerste gegevens mede omtrent de Britsche luchtaanval op de omgeving van Parijs, uitgevoerd in den nacht van 3 op 4 Maart jl. Door het Agentschap Afip werd hier omtrent nog verder medegedeeld, dat niet alleen nijverheidswijken door de R.AF. aangevallen werden, maar ook woonwij ken. Het Agentschap Europapress be paalde nader nog dat de aanval uitge voerd. werd in verschillende golven en dat de aanvallende vliegtuigen zich in drie groepen vormden, die elk bepaalde doel einden aanvielen. De meest geteisterde gemeenten zijn Billancourt, Ciamart en Issy-les-Moulineaux. De fabrieken Re nault zouden schade geleden hebben welke 5 maanden herstel zullen vergen. Boulogne-sur-Seine, Pecq, Meudon, het hospitaal Ambroise, hebben ook bijzon derlijk geleden. Het juiste aantal slachtoffers kon nog niet medegedeeld worden. Nog steeds wor den lijken van onder de puinhoopen ge borgen. Het aantal dooden zou evenwel de 700 overschrijden en dit der gewonden de 1200. Intusschen werd gemeld dat er in totaal 82 huizen volledig vernield wer den door de Britsche bommen, wijl 156 zwaar en 129 licht beschadigd zijn. De beroemde porceleinenfabriek van Sèvres werd ook zwaar geteisterd en de schade welke er aangericht werd zou de 50 millioen frank overtreffen. De geteisterde plaatsen boden een ho peloos beeld van puin en ellende aan. Hooge huizen werden als kaartenhuisjes in elkaar geslagen. Onverpoosd werden de reddingswerken voortgezet. Ongelukki- CBRBBEEEBEEaESSESaSSEEEBEBSa Alle Medewerkers lijn verantwoordelijk voor hun artikels. Door de Duitsche legerberichten wor den opnieuw van alle sectoren zware af- wecrgevechten gemeld. De aanvallen der Sovjets werden steeds afgesiagen, zulks met bloedige verliezen voor de aanvallers. In den Zuidelijken sector verloren de Sovjets in 14 dagen tijds 15.000 dooden en een even hoeg getal gewonden en ge vangenen. (Zie vervolg op 2e blad.) TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten Aankondigingen p. 1’, In Stadsnieuws p. r. Rouwberichten Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Vroensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Tc herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. ook de twee belangrijke oliecentrums Ri- mau en Djambi bezet. TIMOR. Australische vliegers bom bardeerden punten gelegen op het Zuide lijk gedeelte van dit eiland. NIEUW-GUINEA. Japansche troe pen landden thans ook op dit uitgestrekte eiland, waarvan ongeveer de helft be hoort tot Nederland en de andere helft tot Engeland. De landingen hadden plaats op twee verschillige punten, name lijk te Salamaura, gelegen aan de golf van Huon en op 650 km. van Australië, alsmede te Lai Lascurch. De Japanners zijn naderhand nog ge land op een derde plaats, namelijk de Finsch-Hafen. PHILIPPIJNEN. Te Calapan, op het eiland Mindora, voerden de Japanners een nieuwe landing uit en brachten na melijk troepen en tanks aan wal. Van den strijd op het schiereiland Batang wordt weinig nieuws gemeld. AUSTRALIË. In Australië maakt men zich ten zeerste ongerust om de Ja pansche zege op Java en de landingen op Nieuw-Guinea. Men aanziet er een Ja pansche landing als zeer nakend. Vernie tigingsplannen worden er reeds opge maakt, wijl alle weerbare mannen tot 60 jaar opgeroepen worden. In Bntsch-Indië is men ook ten zeerste ongerust en koortsachtig worden verdedi gingsmaatregelen getroffen op het eiland Ceylon. HAWAÏ. Pearl Harbour werd weder om bestookt door de Japansche lucht macht. OP ZEE. Uit Tokio wordt gemeld dat sedert drie maanden de Japanners 114 vijandelijke oorlogsschepen kelderden, alsmede 105 handelsschepen. 57 Andere oorlogsschepen werden zwaar beschadigd en 4 vielen in handen der Japanners. 1.537 Vijandeiijke vliegtuigen zouden eveneens vernield zijn. Tokio meldt eveneens dat ten Noord oosten van Nieuw-Guinea een vijandelijk vliegtuigenmoederschip tot zinken werd gebracht, wijl een ander zwaar bescha digd werd en 30 vliegtuigen er samen door brand vernield werden ter hoogte van het eiland Bali. NADERE BERICHTEN’; Volgens een bericht uit Bate.via zou er voor 125 millioen pond sterling schade toegebracht zijn geweest aan de installa ties en vcorraaen aldaar van de Neder- lansch Petroleum Maatschappij door de zooveel boerenzoons en boerenknechten, die nog in Duitsche krijgsgevangenschap vertoeven. Maar de werkgelegenheid in Duitschland en in Frankrijk voor Duit sche diensten hebben heel wat Vlaaxnsche arbeiders weggelokt, die normaal den oogst gingen doen naar Frankrijk. De arbeiders moeten opgezocht en stelsel matig met contracten aangeworven wor den en hiervoor zijn Fransche afgevaar digden naar Brussel gekomen om te on derhandelen met de leiders van het Rijksarbeidsambt. Als officleelë Fransche afgevaardigden naar Belgie komen om te onderhandelen met officieele Belgische instanties, dan wijst zulks er op dat er iets veranderd is, dan beteekent zulks dat er behoefte bestaat aan onze arbsiders; dan wordt ook de gelegenheid geboden om zekere voorwaarden te stellen, om het lot van onze werklieden tijdens hun verblijf in het verre land en hun de vergoeding voor hun arbeid te verbeteren. De aanwerving van de arbeiders voer den besten- en graanoogst gebeurde ver leden, jaar min of meer in het wiide. met het gevolg dat allerlei ongeschikte krach ten ingezet werden, die eigenlijk gedre ven door den nood der voedselvoorziening alhier, hoopten op een betere verzorging bij een Fransche boer gedurende enkele maanden. Zoo trokken verleden jaar al lerlei toevallige arbeiders naar het Zui den, studenten, haarkappers en allerlei andere zwervers, die nog nooit een bes- tenveld gezien hadden of nog nooit een. pik in hun handen hadden gevoeld. Somige boeren hebben zich dan ook hier over beklaagd. Dit jaar zal de aanwer ving stelselmatig gebeuren door een se lectie in de bureelen van het Rijksar beidsambt. Ook de loonsoverdracht, die tengevolge van de clearingformaliteiten met maan den vertraging geschiedde zal dit jaar met bekwame spoed, door dezelfde dien sten verzekerd worden. DE VOORWAARDEN. Tijdens die onderhandelingen te Brus sel werden eveneens de voorwaarden vast gelegd voor huisvesting én vergoeding. Het loon zal zooals steeds bepaald worden door de oppervlakte van den grond waar op de arbeid geschiedt. Bij het trekken van de beeten zullen de arbeiders een vergoeding krijgen per Hectare, die een paar honderd frank hoo- ger ligt dan deze van verleden jaar. Ze zullen goed en kosteloos gevoed worden. Er is echter voorzien dat wanneer meer dan 10 dagen aan een Hectare besteed wordt, wat beneden de prestatie van den gemiddelden werkman ligt, een vergoeding voor de voeding per dag zal aangerekend worden; dit om te beletten dat de arbeid te lang, alleen omwille van de voeding, zou getrokken worden. Verleden jaar immers schijht zulks meer het geval geweest te zijn en wel meer bepaald met die toevallige oogstarbeiders, waarover we hooger spraken. Eindelijk is ook voorzien dat de werk lieden bij hun terugkeer een zekere hoe veelheid levensmiddelen vrij zullen mo gen naar huis brengen, zonder door de taldiensten te worden lastig gevallen. Zij hebben namelijk recht op 1 kgr. suiker per Hectare, op een zekere hoeveelheid, aardappelen of droge groenten (erwten of boonen) en op enkele kilogrammen spek. In het kinderarme Frankrijk ontbreekt het aan arbeiders. Het dichtbevolkt» Vlaanderen daarentegen beschikt, over een overvloed aan naarstige werklieden, die we voorloopig niet allemaal bij ons kunnen te werk stellen. Zij vertegenwoor digen een deel van onzen rijkdom, die we echter niet meer mogen laten over de grenzen gaan, zonder er munt uit te slaan. De zegen van onzen arbeid, moet ons volk ten goede komen. ROSKAM. 7-3-42. SBBEBBBBEBBBBEBBBBflBBBflBBBBBBBIBBBBBBaBBBEBBBMBBBaaBBBBf ^Ahmadabad a3eitare$ o LocKnoiff'--^ t Campur ^Uahabad Dit kaartje geeft ons een duidelijk beeld van den strijd aan den Indischen Oceaan. De Japanners veroverden er reeds het grootste gedeelte van Sumatra, de belang- rijke vlootbasis van Singapore en verder gansch Maleia en thans ook de gansche kust van Birma tot Rangoon. De Birma-straat, duidelijk aangegeven op deze kaart hebben zij reeds af gesneden, alle toevoer van oorlogsmateriaal voor Tschoer.g-K.ing onmogelijk makend. Er bestaat wel een ontwerp voor een nieuwe baan naar Tschoeng-King, alover Chittagong, maar wordt deze eek niet spoedig door de Japanners bedreigd? Door de verovez-ing van de Oostkusten van de Golf van Bengalen kunnen de Japanners een kontrool uitoefenen over deze golf alsmede over den ganschen Indischen Oceaan. Hieruit blijkt duidelijk welke belangrijke voordeelen de Japanners behaalden bij hun opmarsen in deze gebieden. l Tavoy P - (i Mergvib ABONNEMENTSPRIJS ’42: 1 Jaar in Belgie 36 fr. 3 Maanden 9 fr. 6 Maanden 18 fr. 1 Jaar in Frankrijk 65 fr. JAVA. Op Java, de parel van Nederlandsch-Indië, is thans ook de strijd ten einde, met de overwinning der Ja pansche troepen, die 9 dagen na hun landing oi> het uitge strekte eiland, de verdedigers tot kapitulatie dwongen. Het verloop der landing en der eerste gevechtsoperaties deelden wij reeds mede in ons laatste nummer. Sedertdien verliepen de gebeurtenissen er op een snelle wijze. Het mees terschap op zee en in de lucht veroverd hebbend, rukten de Japanners snel verder op. Eerst wisten zij de verbin- iing tusschen Bandoeng en Ba tavia te verbreken. Kort daar op rukten zij Batavia, de hoofdstad van Java en van Ne- derlandsch-Indië binnen. Dan volgde de bezetting van Soera- karta, gelegen in het centrum van het eiland, evenals van Buitenzorg, belangrijke stad en geliefd verblijf van de Neder- landsche overheden. Krawang, Poerwakarta en Tangerang on dergingen weldra zelfde lot. De Japanners hadden ook zware tanks aan wal gebracht. Door de verovering van Jog jakarta en enkele daarbijgele- gen plaatsen werd alle verbin- ding tusschen Oost- en West- Java afgesneden. Rondom Bandoeng werden verbitterde gevechten geleverd. De Nederlandsch-lndische. als mede enkele eenheden Britsche, Australische en Amerikaan- sche troepen, moesten den strijd voeren zonder den noodi- gen steun van het vliegwezen en moesten weldra begeven □nder den druk van de Japan- schó' troepen. Hun verdedi- gingsstellingen werden door broken door de Japanners. Op het oogenblik dat de Ja panners ook Soerabaja, de <roote Nederlandsch-lndische vlcotbasis, binnenrukten, ver zocht de bevelhebber van de Nederlandsch-lndische krach ten het staken der vijandelijk heden. De Japansche eisch tot onvoorwaardelijke overgave werd aangenomen, en Maandag 9 Maart te 15 uur werd de strijd gestaakt, wi’l 93.000 Ne- derlandsche en 5.000 Australi sche, Britsche en Amerikaan- sche treepen de wapens neer legden. voordien was Maandagmorgen te 3.30 uur op het vliegveld van Bandoeng een Japansch vliegtuig neergestreken met een Japansche afvaardiging aan boord, die de Japansche voorwaarden stelde. Deze on- derhandelingen werden gevolgd door de onvoorwaardelijke kapitulatie. Intusschen was de H. Van Mook, sa men met 40 leden der Nederlansch-Indi- sche regeering, naar Australië gevlucht. Op Java wordt thans het bevel gevoerd door de Japansche géneraal Hitoshi Jma- moera. Hij werd benoemd tot voorloopige Gouvemeur-Generaal op Java. Intusschen werd op Java een militair bestuur opgericht. In Japan heeft de volledige bezetting van Java een groote geestdrift verwekt en werd deze nieuwe Japansche zege op grootsche wijze gevierd. BIRMA. In Birma hebben de Japan ners ook nieuwe zegepralen behaald. Na omsingelingsbewegingen uitgevoerd te hebben in de richting van Henzada en Bassein, rukten de Japanners op naar Prome, wijl een andere Japansche kolon- ne langs oen Sittang-stroom oprukte om Rangoon van de strijdkrachten aan de Birma-baan af te snijden. Na in de Provincie Pegu belangrijke Britsche strijdkrachten verslagen te heb ben rukten de Japanners veroer op naar Rangoon, de hoofdstad van Birma, die zij Zonaag jl. bezetten. Verderop wisten zij nog op twee plaatsen de Birma-baan af te snijden. Voordien werd ook Pegu bezet door de Japanners. Deze stad is gelegen op 59 mijl ten Noorden van Rangoon. Met den val van Rangoon is het hoofd doel der Japanners, namelijk het afsnij den van de Birma-baan. bereikt. Desniet temin heeft de Japansche druk niet af genomen en rukken zij steeds verder op, de vluchtende Britsche troepen vervol gende. Rangoon werd bereikt 51 dagen na het begin der operaties in Birma. Door deze bezetting bedreigen zij recht streeks Britsch-Indié en hebben zij de verbinding afgesneden tusschen de Brit ten en Tchang-Kai-Shek. Voor hun aftocht hebben de Britsche troepen de stad Rangoon verwoest. Ha veninstallaties, laffinaderijen, docks, ma chines, enz., alles werd vernield. CELEBES. Op Celebes hebben de Japanners thans ook nog het belangrijk steunpunt Janba bezet. SUMATRA. Op Sumatra, waarvan het Zuideljk gedeelte thans gansch in handen der Japanners is, hebben deze ONZE FRANSCHMANS. De oorlog heeft veel veranderd, veel ten tijdelijken titel, het eene en het andere ook wel definitief. Zoo zijn ook onze be- trekkir.'jen met den Zuiderbuur gewij zigd, echter niet in die mate dat de jaar- lijksche stroom der seizoenarbeiders, de stroom van onze Franschmans, er door onderbroken werd. Vlaanderen, meer bepaald West- en Oost-Vlaanderen zijn steeds een bron van arbeidskrachten geweest voor het oogstwerk in Frankrijk. Sedert onheug lijke tijden trekken onze trimards, jaar na jaar, naar de beeten- en graanvelden van Frankrijk, waar de aarde en de zon het werk van den Franschen boer, rijken zegen bezorgen, maar waar het mangelt aan de noodige arbeiders. Het epos van den Vlaamschen wroeter, die zijn overdadige krachten en zijn werklust gaat- meten op de onmetelijke velden van de groote Fransche hoeven, vond reeds sterken weerklank in onze literatuur, vooral in het werk van War den Oom Trimardsen in de wonder schone novelle van onzen gevierden Stijn Streuvels: «De Oogst». We zien nog vóór onze oogen het beeld van die forsige kerels met hun wijden fiuweelen broek en hun dubbele zak van weerszijden over de schouders geslagen, stappend langs de lange wegen, voorbij dorpen en steden, van tijd tot tijd opge- monterd door de vroolijke klanken van Rommelaere’s accordeon. En dan volgen die grootsche beschrijvingen van de pik kers die vóór de onmetelljke graanvelden als voor een vijandig leger staan, dat ze moeten overmeesteren. Vóór dag en dauw staan ze gereed, om met den eenbaar- lijkenslag van hun scherpe pikken, zonder opkijken, al maar door los te slaan op de gouden stengels. En de zon stijgt in de verzengde luchten. Het zweet stroomt van de lichamen. De hitte groeit en wordt ondraaglijk. Veld en lucht schijnen in brand te staan. En midden al dat geweld valt een der mannen, neergebliksemd door een zonnestraal, een jonge tengere kerel met een schoone onschuldige ziel, die om de liefde van een meisje te win nen, naar het verre vreemde Zuiden trekt, met zijn ruwe krachtige makkers, om te bewijzen dat hij ook niet vervaard is van het zware werk. De Franschmans! Die ruwe kerels, die macht te veel hebben, maar die in den grond goeie naïeve zielen zijn, die zich laten bedriegen, maar die er ook op los slaan als het te bont wordt. Nog trekken ze ieder jaar naar Frank rijk, weliswaar niet meer te voet, zooals in Streuvels’ werkje, maar met den trein, nog steeds met de wijde panen broeken, en de dubbele blauw- en witgeblokte twee- Óok dit jaar zullen ze weer gaan, in voorwaarden die in ieder geval mensche- lijker zullen zijn, dan dit tot nog toe meest gebeurde. ONDERHANDELINGEN. Frankrijk heeft behoefte aan onze man nen, thans wellicht meer dan ooit. Er zijn Zaterdag Zondag Maan-aag Dinsdag Woensdag Vrijdag i I V i tanqun' f 1 ,~7, ,.:X-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 1