Uit ’t Kortrijksche Uit ’t Roeselaarsche i Uit ’t Meenensche WAAR NAARTOE? l»de poperingenaar HOOGLEDE UIT KORTRIJK UIT ROESELARE STADEN KORTRIJKSCHE- - FILMKRONIEK «DE POPERINGENAAR» HELKIJN ARDOOIE LICHTERVELDE MOESKROEN RUMBEKE WEVELGEM DEERLIJK UIT MEENEN MOEN DOTTEN IJS «MODERNE MEISJES» FRANCHETTI stagende Tor) met Benjamino Gigli, de beroemde tenor, Kirsten Heiberg, Hans Olden, Hilde Kör ber. Een film vol afwisseling en span nende tooneelen! MOEDERLIED (Maman) DADIZELE RECHTBANK VAN KORTRIJK LENDELEDE BEVEREN-LEIE HARELBEKE ST-ELOOIS-WINKEL y**~**J*'**^^ IIMI1IHII Programmas van 18 tot cn met 23 April 1942. vond i Meénen Juliaan x Wyffels, immiMmiiiim niets anders dan bevroren aardappelen; gereed gemaakt worden en men dus blin delings koopt. Als alle menschen eens het besluit na men niet bij te koopen, c mas zijn zij, - omhoog drijven. van Roeselare aangeslagen; 110 kilos tar we; 205 kilos boon en, 55 kilos rogge en 9 kilos erwten. Al deze waren werden In pakken en pakjes met den trein verzon den. Het is opvallend, dat de meesten verzonden woraen uit de streek van Po- peringe. Zaterdag werden aan de statie 4 kisten aangeslagen. Ze waren bekleed met ijze ren banden en ze zaten vol boonen. Ook deze verzending kwam uit Poperinge. M^bet^'e^gg^met bunnen bekonien.^^ (lan{Jbouw> hef_ autogeleider. metSI- bevoorradmg, textiel, en^leder^^zullenge- Vraag aan uw Briefdrager een Abonnement op Aan alle landbouwers. Nu alle runderen geoormerkt zijn, moet elke mutatie aangifte gesteund worden op het oormerknummer van het dier. Bijge volg geen mutatie aangifte meer zonder vooraf het oormerknummer van het dier te hebben nagezien. Ook het uitvallen van oormcrknummers moet binnen de drie da gen aangegeven worden. Castratie (het maken van stieren tot ossen) moet ook binnen de drie dagen aangegeven worden, zooals geboorte, verkoop, aankoop, sterfte, verwerping doodgeboorte, en aangifte van dracht binnen de eerste zes maanden van dracht. Gelukkig gered. Rond 8 uur zagen voorbijgangers langs de vaart een vrouw in het water vallen. Een schipper, die daar in de nabijheid lag. liep er onmiddellijk naartoe en kon de vrouw uit het water trekken. Na de kunstmatige ademhaling toegepast te hebben kwam de ongelukkige tot het be wustzijn terug. Het was een zekere Wed. W..., uit Moeskroen. Voetbalsport. S. K. Staden 42 R. C. Cortemark Staden vangt aan met windvoordeel. Toch is het Racing die de scoor opent (0-1). Sta den, fel in de meerderheid, weet 3 maal te doelen voor de rust (3-1). Na de rust is Ra cing weer ten aanval en wint nog een goal maar heeft volstrekt geen geluk 'voor doel. Toch zal de moeite beloond worden met een doeltje. Einde komt met een 4-2 overwin ning, wel verdiend voor de rood-gele boy’s. Res. S. K. Staden 67 Studax De Studenten winnen den toss en vangen aan met windvoordeel. Seffens weten zij te doelen. Enkele oogenblikken later, op voor zet van den rechtsbuiten, weet de rechtsbin nen den bal binnen te kogelen (0-2). Studax, in de meerderheid, weet nog tweemaal te doelen langs de middenvoor en linkervleu gel. De reserven van S. K. weten echter de eer te redden. Rust 1-4. Na de rust verdeeld, spel met lichte meerderheid der reserven. Einde komt met lichte doch verdiende over winning der Studenten. ZANG Het schoolzangtornooi zal ondanks de onverschilligheid van sommige schoolbe sturen toch dezen zomer doorgaan. Dit zal het eerste schooltornooi zijn in onze stad. Wij wenschen den Heer Burgemees ter, van wien dit initiatief uitgaat, en de scholen, die spontaan hun medewerking toezegden en aldus blijk geven te beseffen welk een overwegenden rol de volkszang bij de bevolking speelt, van harte een schitterend succes. We kunnen ook mededeelen dat de In specteur voor den Volkszang, de Heer Willem De Meyere, dezen zomer in onze stad een studiedag zal houden over het lied yoor ’n 400-tal onderwijzers. OPENBARE WERKEN (3.2). Nu g R gtaden aUes op het spel_ De werken bij de Jules Lagaelaan zijn in vollen gang. Men is nu reeds druk be zig de grasperken te verleggen en de nieu we weg, die in 't verlengde komt van de Leenstraat, teekent zich reeds af. Het is nu te hopen dat de directie van de Staatsspoorwegen niet te lang zal wach ten met het leggen van een nieuwen över- weg en het sluiten van de twee oude over wegen. En voor de veiligheid én voor de verfaaiïng van het Jules Lagaeplein zal dit werk een heele verbetering zijn. De twee oude overwegen vallen dus weg en er komt een nieuwe in het verlengde van d.e Leenstraat. Over het spoor komt de splitsing naar de Spanjestraat en de Vaarf, Vertooningen: Zaterdag te 7.30 u.; Zon dag te 2.30, 4.30 en 7.30 u.; Maandag en Donderdag, telkens te 4.30 en 7.30 u. In Ons Huis’s Zaterdags ook te 4.30 u. In Feestpaleis ’s Dinsdags te 7.30 u. (den Donderdag uitgezonderd). GEVONDEN Frans Debacker, tolbediende te Meenen. heeft alhier een geldbeugel inhoudend verschillende zilveren muntstukken ge vonden en die komen neerleggen op het politïebureel. MAAL VERGUNNING VERLOREN Marie-Louise Hanssens, woonachtig Rij- selpoort 1, heeft aangifte vedaan omtrent het feit dat zij een maalvergunning van 87,500 kilos meel, voorzien van 210 brood- zegels der maand April verloren. Deze zegels nr 1 waren die van gansch haar huisgezin. FEESTAVOND VAN «DE VLAG» Maandag 20 April gaat er in het lokaal RamskapelleRijselstraat, een feest avond door, ingericht door De Vlag (De Vlaamsch Duitsche Arbeidsgemeen schap) cel Meenen, ter gelegenheid van het geboortesf eest van den Führer. Dit feest wordt aan al. de Vlaamsche mannen en vrouwen uit Meenen en om liggende aangeboden. Burgerstand. Geboorten. Willv Labens, z. v. An dré en Clara Declercq. Gabriella Moors, d v. Georges en Rachel Boussemaere. Huwelijken. Antonius Cogghe, v. Roe selare. met Irma Deswarte. Roger Baert met Georgette Dhulster. Marcel Der- luyn met Lia Tempelzere. Michel Strobbe met Angela Minne. Gerard Decoster, v. Hooglede, met Laura Wer- brouck. Ovèrlijdens. Juliana Deblaere, 64 j.t wed. Iket Henri. Josephine Beaussaert, 86 j.. echtg. Alfons Mortaigne. Marl» Floré, 72 j., wed. Schatteman Vitalis. BEVEREN-bij-Roeselare Burgerstand. Geboorte. Wiseure Greta, d. v. Amaat en Ringaert Rosa. Huwelijk. Wybo Albert, v. Roeselare, met Verbeke Josephina, v. Beveren. Eeremis van den E. H. Joris Blondeel. Dinsdag droeg de E. H. Joris Blondeel, zoon van onzen gemeentesecretaris. In onze parochie zijn Eeremis op onder zeer groote belangstelling van de geheele ge meente en daarbuiten. Om 10.15 uur goten de klokken hun machtige feestklanken over het dorp en de groenende velden. In een prachtigen stoet werd de jeugdige leviet, voorafge gaan door de noogere geestelijkheid en gevolgd door ouders en familie, naar de dorpskerk geleid om daar zijn eerste H. Mis te celebreeren. Is er wel een ontroe render plechtigheid in onzen godsdienst denkbaar dan een Eeremis van een jon gen priester, die wij in eigen midden heb ben zien opgroeien; die eerste zegen over de hoofden van zijn beminde ouders, fg^. milie, kennissen en dorpsgenooten. Stee’jfc laat deze plechtigheid een onvergetelijkeii indruk na. Wij wenschen den jeugdigen priester een vruchtbare loopbaan en Gods rijksten zegen over zijn verheven, doch zoo ver antwoordelijke roeping. Onze beste gelukwenschen ook aan de ouders, Mr en Mevr. Blondeel, bij de grootste eer, die hen te beurt gevallen i«. nl. een priester-zoon. Moge deze genade ons volk ten goede komen. Uitdeeling rantsoenkaarten en zegels. Daze uitdeeling zal geschieden op Woensdag 29 April. De totale regeling zal de volgende week gepubliceerd worden. «GOUDEN LANTEERN Persijnstraat. (Kinderen toegelaten) Deze week: Een der grootste sensa tie wekkende Tobisfilmen van ’t jaar: «TRENCK DE PANDOER» (Trenck der Pandur) vertolkt door de beroemde Hans Albert, Sybille Schmitz, Kathe Dorsch, enz. Iedereen moet dezen prachtigen avontuur- en gemouventeerden film komen zien! Om iedereen daartoe gelegenheid te ge ven is er eene speciale bijgevoegde ver- tooning op Woensdag 22 April, te 7.30 u. Reserveert tijdig uwe plaatsen den Zondag vanaf 2 uur, en den Maandag vanaf 4 uur. Graan gestolen. ’s Nachts zijn dieven op de spoorwerf gekomen en hebben er een goederenwagen opengebroken en hieruit 200 kgr. graan gestolen. Haver gestolen. ’s Nachts zijn dieven op de hoeve ge drongen der Wed. Claus en braken er in Fietsdiefstal. Zekere Dierickx. uit Antwerpen, werd zijn rijwiel, dat hij even aan een woning had geplaatst, gestolen. EIERLEVERING Als verzamelaar voor de stad Roese lare werd aangewezen den Heer Odiel Mattan, Mandellaan 215. De inzamelingen zullen regelmatig den Woensdag van iedere week geschieden. De hennenhou ders moeten zelf de in te leveren eieren afleveren op het adres van bovengenoem den inzamelaar. Vrijstellingen van leve- ringsplicht ten behoeve Van het eigen huisgezin kunnen slechts op aanvraag door de eiercentrale te Asper worden toe gestaan. Geneeskundige Dienst De geneeskundige dienst zal op Zondag 19 April gansch den dag waargenomen, worden door Dokter Leo Amery, Diks- muidéstraat 30, telefoon 50.04. De Apo theek Degryze, Bruggestraat 44, zal enkel open zijn tot 12 uur ’s middags. Burgerstand. Geboorten. Declerck Margaretha, d. v. Pol en Vergote Germaine. Clement Erik, d. v. Henri en Yvonne Noppe. Overlijdens. Comyn Isidoor, 71 j„ echtg. Stragier Marie. Denys Felix, 59 j„ echtg. Degryze Pharailde, Lepelstr. 4. Moncarey Gabriella, 55 j„ echtg. Pinson August, Kleine Stadenstraat 5. Huwelijksafkondigingen. Haezebrouck René met Bossu Bertha. Nollet Albert, daglooner, met Beirnaert Roza, naaister te Roeselare. Braekx Gerard, landwer- ker te Pervijze, met Dejonghe Alice, fa- brlekwerkster. Thorrez Jules, fabriek werker, met Vanhoutte Maria, z. b. Huwelijken. Soenen Georges, land bouwer, met Decuyper Adelina, z. b. Wittouck Albert, daglooner, met Desplcn- tere Maria. kunnen bekomen. Al de andere bureelen (landbouw, her- durende de"uitreiking der rantsoenkaar ten ’s namiddags gesloten zijn. Sociale hulpdienst. Gezien de indeeling der straten ge makkelijk toelaat dat de zegels meege bracht worden door een gebuur. zal voor- loopig de Dienst voor Sociaal Hulpbe toon aan de groote gezinnen geschorst worden. Smokkelaar-dief. De 29-jarige Persyn Maur. zag aan de grens wegens smokkelen zijn flets aange slagen. Toen hij er het bureel verliet, sprong hij op het rijwiel van een tolbe diende en reed ermede de grens over. Doch de rijkswacht, hierover gewaarschuwd, kwam hem opzoeken. Burgerstand. Huwelijksaankondigingen. Massche- lin Andre, metser, met Dumoulin Ivonne, landbouwwerkster, b. te Ardooie. Vilez André, landbouwwerker, met Vandewyn- ckel Rachel, kantwerkster. Huwelijken. Bevernaegie Frans, vlas- handelaar te Zwevezele, met Plancke Ivonne, z. b. te Ardooie. Vanneste Ro bert, landbouwer te Ingelmunster, met Vanackere Alice, landbouwster. Van- devyvere André, landbouwer te Meulebe- ke. met Maes Antoinette, z. b. Overlijdens. Lannoo Willy, 4 m., z. Remi en Marcella Vandlerendonck, Wijk Rysselein. Vanlerberghe Frans, 4 j„ z. v. Odiel en Vanpoucke Helena, Bleeke- rij. Leenknecht André, 18 j., z. v. Jules en Germana Missiaen, Wijk Kaaie. Vancanneyt Valentine, 64 j., echtg. v. Henri Lioen, Statiestraat. Vandeghln- ste Margaretha, 32 j„ echtg. v. Vander- beken Marcel, Statiestraat. Vandamm» Octavie, 90 j., kloosterlinge, Hospitaal Kortrijkstraat. Gruyaert Charles-Louis, 93 j., wed. v. Laevens Julie, Kortrijkstr. Geboorten. Baert Louisa, d. v. Geor ges en Mathilda D’Hoore, Kortrijkstraat. Meerschaert Wilfried, z. v. Achiel en Ivonne Cappelle, Berglingmolenstraat. Cinema RoyalKortrijkstraat. Programmas van 18 tot en met 21 April 1942. Vertooningen: Zaterdag en Maan dag, telkens te 7.30 u.; Zondag te 2.30, 4.30 en 7.30 u.: Een overgroot lachsucces DERTIENDE STOEL groote Duitsch- gesproken film met den beroemden ko miek Heinz Ruhmann en Hans Noser. Let opDinsdag te 7.30 u. (slechts één dag)Een overgroot succes HELDEN LIED IN DE BERGEN groote Duitsch- gesproken film met Attila Horbiger. Als voorfilm: een schoone documentair en Actualiteiten U. F. A. Fietser tegen auto. In den avond werd de fietser D. aange reden in de Marktstraat door een perso nenauto, afkomstig van Desselgem, en ten gronde gesnakt. Zijn fiets werd deerlijk gehavend. Tram ontspoord. 's Avonds keerde de stoomtram die te gen 18 u. tal van werklieden van Kortrijk naar hier voert, naar Kortrijk terug. Ge komen aan de bocht gelegen dicht bij de meubelfabriek Lefevre, reed de tram op eens üit de rails. Gezien de tram enkel twee reizigers vervoerde, werd niemand gekwetst, alhoewel het voertuig reeds hee- lemaal overhelde. Het ongeval is te wijten aan het uitspringen van een stuk rail. Tabak aangeslagen. Toen de accijnsbedienden door de Leie- straat reden, zagen ze een auto die in panne stond. Op de vraag van de bedien den aan den voerder wat hij vervoerde, sloeg deze op de vlucht. Bij nader onder zoek bleek het tabak te zijn. Alles werd aangeslagen. GENEESKUNDIGEN DIENST oj> Zondag 19 Apvil 1942. Doktersdiensten. Heer Dr Paul VAN- DENBERGKE. Rijselstraat. Heer Dr Willy HOSTENS, Ardooiesteenweg. Apotheekdienst. Heer DESMET, Noordstraat 24, Roeselare. BURGERSTAND van 9 tot 16 April 1942. Huwelijksafkondigingen. Albert Denys, handelsbediende v. Roeselare, met Maria Rotsaert, z. b., v. Oostende. Gustaaf De clercq, leurhandelaar, met Georgette Lef ere, naaister, b. v. Roeselare. Juul Onbekent, garnlerder, met Antoinette Ingels, leurster, b. v. Roeselare. Cyrlel Cappelle, land- bouwwerkêr v. Roeselare, met Clara Wy- baillie. landwerkstcr v. Opstnieuwkerke. Omer Smagghe, werktuigmaker v. Merkem, met Catharina Hirmann, dienstmeid v. Sta den, voorh. te Roeselare. Maurits Detail lew. aardewerker v. Roeselare, met Amelia Smits, z. b., v. Oelegem. Albert Debeil, olieslager v. Staden, met Godelleve Vanholle- beke, z. b., v. Roeselare. Lucien Damman, reiziger v. Waregem, wed. v. Maria Bohez, met Margriet De Nolf, z. b., v. Roeselare. Andries Declercq. mekanlekwerker, met Jeannette Saelens, handschoenbewerkster, b. DIEFSTAL Bij Amelie Vermeersch, landbouwster, wonende Diksmuidsche Boterweg, Gits, werden 400 kilos plantaardappelen gesto len. Men heeft getracht een spoor te vol gen met een speurhond, doch dit bracht geen resultaat op. Waarschijnlijk werd het gestolene op velo’s of op een kar ver voerd. Winterhulp. Op Zondag 3 Mei wordt er in de zaal Ons Huis te Dadizele, een tooneels tuk opgevoerd ten bate van Winterhulp. D® tooneelgroep Winterhulp Meenen zal opvoeren het prachtige stuk van Fabri- cius Onder een dakBespreek tijdlf uw kaarten bij S. Deslenter, Beselare- straat, of bij G. Vergote, Kleppestraat, **a a. Veriielst, Plaats. Prijzen IQ ra van 18-4-42. 3* Bi. wwiiiuoiiWBwriMB Ongelukkige val. LI CL-, l/V i Sint-Lodewijk, per fiets naar zijn werk ging, gleed hij uit en viel zoo geweldig dat hij een gapende wonde aan het hoofd opliep. Burgerstand. Huwelijk. Raes Albert, v. Ledegem, met Soenen Paulette, v. Dadizele. Overlijden. Bekaert Paul-Ivo, 7 j, z. v. Gabriel en Vandorpe Gabrielle. Rantsoeneeringskaarten. Al wie nog niet in het bezit is van een nieuwe rantsoenkaart moet deze op het gemeentehuis afhalen op Woensdag 22 April. Wie niet in ’tbezit is van een nieu we kaart zal voor de maand Mei geen zegels kunnen bekomen. FIETSDIEFSTALLEN Vermaut Vital, gehuisvest te Lauwe, Nieuwstraat, had zijn fiets in bewaring gezet in de bergplaats van de drankgele genheid Wdrkerskantien Rijselstraat alffiér. Toen hij kort daarna zijn fiets wou terughalen was die verdwenen. Een an dere klient moet het rijwiel gestolen heb ben. Yvette Douer, zonder beroep, gehuis vest te Halewijn, Stationstraat 14, was naar Meenen gekomen per fiets om in de Rijselstraat een boodschap af te leggen. Toen zij uit het huis kwam, tegen welks gevel zij haar fiets had laten staan, was die verdwenen, ’s Anderdaags kwam het meisje verklaren dat zij van een onbe kende persoon haar fiets terugbekomen had: deze persoon had de flets gevonden in de Vredestraat. Diefstallen. Bij de 69-jarige werkman Ad. D’Ha- velooze, wonende Gaaistraat, werden een 11-tal vetgemeste konijnen gestolen, voor een globale waarde van 900 a 1000 fr. Bij dén 40-jarige Vanheuverbeke Re mi. Oudenaarsche Heir weg, werden er 9 konijnen buitgemaakt. Bij den niiveraar Van Tieghem, op het gehucht St-Lodewijkzijn dieven in den ast binnengebroken en hebben er 300 k*i’. cokes gestolen. Bij Vanheuverbeke R. werd ook uit een afhankelijkheid een rijwiel gestolen, hetwelk des anderendaags teruggevonden werd, ontdaan van den zadel en dé wie len. A. Smartelijk verbrand. Het 5-jarig knaapje Lionel Loosveldt, dat in de keuken speelde, trok op zeker oogenblik aan een vat kokend water dat grootendeels hem over het lijf stortte. Het slachtoffer, dat vooral aan linkerzij en beenen verbrand was, moest door een geneesheer verzorgd worden. Deze stelde ernstige brandwonden vast. A. Inbeslagnemingen. De vliegende brigade der kontrooldien- sten heeft hier op de wijken Belgiek en Knokeen onverhoedsche inval ge daan en nog al een en ander in beslag genomen. Bij D. R. werd een persmachine en eene hoeveelheid lijnzaad in beslag genomen; bij D. T., landbouwer, eene hoeveelheid lijnkoeken: bij T. A. werd eveneens een persmachine ontdekt; bij V. G. werden een paar persmachines en lijnzaad aangeslagen; bij V. J. werd een hoeveelheid lijnolie en zaa.i ontdekt: bij D. L., Olekenbosch, werd beslag gelegd op eene hoeveelheid zeep en lijnzaadolie. Al de aangeslagen goederen en materiaal werd in de machinekamer van een vlas- nijveraar bijeengebracht, waarvan de deur naderhand verzegeld werd. A. ZONDAG 26 APRIL. 4 Te 10.15 uur, in Patria, voordracht door M. Leon Bekaert. Onderwerp: Vrije Concurrentie en Economische Dictatuur,. Ingericht door het Alg. Chr. Verbond van Werkgevers. Te 14.45 uur: Groote Paardenloop- srnjden op den Hippodroom Vanden Hende. Schapendieven ontdekt. In verband met den diefstal van twee schapen ten nadeele van vrouw Jeanne Delcroix, heeft de Rijkswacht Bonduel A.. Vanoverberghe A. en Sehechal G. in hechtenis genomen. De twee eersten wa ren bij een landbouwer de dieren gaan aanbieden tegen een verdachten prijs en deze waarschuwde de politie. De kerels legden bekentenissen af én werden ter beschikking van het gerecht opgeleid. Geweldige brand. ’s Morgens is er brand ontstaan in een loods der hofstede van Arthur Esquenet, wijk «Gapers». De inboedel, meest stroo, is in de vlammen opgegaan. «ONS HUIS», Lange Brugstraat. (Kinderen niet toegelaten) 1. Op de Wegen der Lente. 2. De prachtige Duitsch gesproken komedische hoofdfilm (Madchen in Vorzimmer) prachtig vertolkt door Magda Schneider, Carsta Löck. Muziek van Kurt Schröder. HONDEN - KONIJNEN Sinds eenige dagen was het huishondje van den Heer H..., Zwevegemstraat, spoorloos verdwenen. Het vel werd nu ge vonden bij een handelaar... in konijnen. De schuldigen werden aldus ontdekt en de stoverij zal duur worden betaald. TENTOONSTELLING H. J. NOREILDE In de zaal van den Stadsschouwburg, ingang Doornikstraat, exposeert de be kende beeldhouwer en kunstschilder H. J. Noreilde zijn werken. Deze tentoonstel ling mag als een retrospectief overzicht doorgaan van de lange loopbaan van den kunstenaar. We treffen er inderdaad jeugdwerk aan zooals het halfverheven beeldhouwwerk uit de Grieksche mytho logie, waarmede Noreilde een 30-tal jaren geleden te Brussel den eersten prijs ver wierf in de Academie voor Schoone Kun sten (hoogste graad). Verder zijn er tal van lieve kinderkopjes en busten van be kende Kortrijksche figuren, treffend van gelijkenis en voornaam gemodeleerd. Ook legt Noreilde zich speciaal toe op het boetseeren van den volksmensch, met wien hij dagelijks in contact blijft. Getui ge hiervan zijn scheepslosser, waarvan de krachtvolle expressie en de stoere bewe ging dadelijk opvallen en die wel als een zijner beste werken mag betiteld worden. Ook Liggende Christus is een prachtig werk. In deze tentoonstelling treft men verder schildwerken aan, vooral land schappen; ook in houtskoolteekening en -X-X een erVaren VLAAMSCHE TOERISTENBOND VOORDRACHT VAN E. H. J.-M. GANTOIS E. H. Gantols uit Rijsel, de ziel van het Vlaamsch Verbond van Frankrijk, trad n reeds in tal van Vlaamsche steden op met zijn zeer merkwaardige voordracht Hoe ik mijn Volk en mijn Taal terug? énen komt thans ook aan de beurt en wel op Vrijdag 24 April. De voordracht gaat door te 19.30 uur zeer stipt, in de zaal RamskapelleRijselstraat. Toe gang vrij en kosteloos. Ongetwijfeld zal het behandelde onderwerp de Vlaamsch- bewuste bevolking uit Meenen en het Meenensche ten zeerste interesseeren. Ieder weldenkend Vlaming houde dan ook den avond van 24 Anril vrij. De voor dracht gaat door op initiatief van de plaatselijke V. T. B. Afdeeling. DIEFSTAL VAN 700 BROODZEGELS Zondagochtend stelde Germain Com- méyne, bakker, gehuisvest Bruggestraat 70, dat twee blikken doozen waarin hij gewoonlijk de ontvangen broodzegels, en die'op dat oogenblik zoowat 700 brood zegels moesten bevatten, uit zijn toog ver dwenen waren. Nochtans had hij tien minuten voordien die doozen nog zien staan.’ Dan herinnerden zich zijne huisge.noo- ten dat er twee jonge kerels binnengeko men waren om gist, welke nergens te vin den is, te vragen. De gendarmerie werd ingelicht en de vermoedens vielen op die beide kerels; uit het onderzoek blijkt dat de electrische stroom te 8.21 uur enkele minuten uitge schakeld was en dat het juist op dat oogenblik is dat de kerels binnengekomen zijn; 'de winkelbel, op den electrischen stroom werkend, heeft niet gewerkt, waar door niemand der huisgenooten. die in de keuken zaten, iets hoorden. Toen de kerels, die van de gelegenheid gebruik gemaakt hadden om de zegels te stélen, terug buiten wilden was de stroom reeds opnieuw ingeschakeld en rinkelde de bel, waardoor zij in den winkel bleven, doen de alsof zij pas binnen gekomen waren, en vroegen om gist te koopen. De persoonsbeschrijving van de dieven werd opgegeven. INBREKERS STELEN EEN MANTEL VAN 30.000 FR. Dinsdag ochtena te 5 uur werd de vrouw van Julien Brutsaert-Blockeel, die den dameskléederwinkel «In de Pluim», ge legen Rijselstraat. uitbaat, gewekt door het rinkelen der winkelbel. Zij wekte haar man die, vermoedend dat iemand in zijn winkel gekomen was, opstond en naar beneden kwam zien. Hier stelde hii vast dat de deurruit, ne vens het slot gebroken was en dat de voor deur geopend werd. De dief had een gat geslagen en hierdoor zijn hand gestoken, aldushad hij het slot kunnen openen. Eens de deur geopend hoorde hij de win kelbel rinkelen en stal den eersten den besten pelsmantel, die dan nog de mooiste moest zijn, want hij heeft een waarde van 30.000 fr.. en vluchtte weg. De politie werd terstond verwittigd en de politiekommissaris kwam de noodige vaststellingen doen. In tusschentijd was den zwager van Julien Brutsaert-Blockeel, de genaamde Gomar Blockeel-Brutsaert, die nevenaan woont en er een witgoedzaak uitbaat, door het gerucht eveneens gewskt geworden en opgestaan. Deze stelde vast dat hij eveneens het bezoek ontvangen had van dieven, en dan nog wel het eerst. De dief had een stuk triplex, dat de gebroken vensterruit in het portaal vervangt, weg genomen en door de etalage, in den win kel gekomen. Hij had in de kas een som van 5.000 fr. gevonden en medegenomen. Nochtans, wellicht had hij het bakje niet gezien nevens de gestolen som. een som van 5.000 fr. in marken laten liggen. GOUDEN UURWERK GESTOLEN Twee personen kwamen bij den juwe lier R. Dubaere binnen om een aankoop te doen. Naderhand stelde men het ver dwijnen van een gouden uurwerk vast; de politie werd terstond verwittigd en kon de rioodige opsporingen doen welke leid de tot het aanhouden van de twee men schen; die nog in het bezit waren van het uurwerk. Ongelukkige val. ’gw| Toen Jean Delombaerde, wonende te 'fe’ FEESTPALEIS Slachthuisstraa' (Kinderen ni<toegelaten) Aktualiteiten U.F.A. Een leerrijke bijfilm. De prachtige en boeiende Duitsch gesproken Tobis-fllm: MOORDZAAK (Der Kaarten op voorhand zijn steeds te verkrijgen den Zondag, tusschen 11 en 12 uur, aan de cinema-kas. IinilllHtlllllllfllilHIHflllllHmillllllllltlllllllllllHtlllinilllllHIMlimillllWIIllll'Ilimm BENOEMING Wordt ten tijdelijken titel aangesteld om de directie te verzekeren van het Be stuur van Waterstaat in de provincie West-Vlaanderen: de Heer Demeyere J., burgerlijk bouwkundige ingenieur, pro vinciaal commissaris voor den Wederop bouw van West-Vlaanderen. EERLIJKE DAAD Elza Lagae, naaister, gehuisvest Leo- poldstraat 89, vond een geldbeugel waarin een som geld stak. Zij kwam de geldbeu gel neerleggen op het politïebureel. LEDEREN MANTEL VERLOREN Robert Herremans, woonachtig Post- straat te Meenen, heeft bij de politie aan gifte gedaan omtrent het feit dat hij zijn lederen mantel verloren heeft in de Rij- selstfaat. Omer, Petegem.__4 maanden, plus 1.370 fr.; een zolder, alwaar zij een hoeveelheid ha- -- .x ver bujt maa^ten BOERENWACHT Wegens zijn groote uitgestrektheid zou Roeselare voor zijn Boerenwacht over on geveer 250 man moeten kunnen beschik ken. We tellen ruim 130 dienstplichtige boerenzonen. Om dit tekort aan te vullen, deed Burgemeester Demoen een oproep voor vrijwilligers, aan alle mannelijke ingezetenen, die daarvoor in aanmerking wenschten te komen, tegen een kleine vergoeding. Doch ook deze oproep had niet het gewenschte gevolg, zoodat men zal moeten overgaan tot opeisching der vrijgezellen categorie 1, 2 en 3. TELLING DER BETEELDE GRONDEN Ifïgevolge het Besluit van 23 Maait ’42 zal er in onze stad een telling plaats heb ben van al de beteelde gronden van ten minste 1 Are. De aangestelde tellers zullen zich ten huize aanbieden van 13 tot 17 April. Wii verzoeken al de personen, die op 17 April niet bezocht werden, zelf aangifte te ko men doen in de bureelen van den Be- vóorradingsdienst. Leenstraat 46, en dit vanaf Maandag 20 April. WINTERHULP - VERTOONING De tooneelgroep Winterhulpheeft dezen Winter enkele prachtige tooneel- vertooningen voor het voetlicht gebracht. Nu heeft de leider, de Heer Daniël Van Houtte, nogmaals zijne medespelers voor den wagen gespannen en wel met het mooie tooneelwerk van Jan Fabricius Onder een Dakin 3 bedrijven, en het blijspel Storm in een glas watervan Everwijn en Nicle. De tooneelvertooning gaat door op Zondgg 19 April te 17 uur. in de zaal De Vlaamsche Leeuw» (Middenstandshuis), Nieuwstraat. De plaatsbesprekingen hebben plaats Zondagochtend in het Middenstandshuis. Mén kan verzekerd zijn een schoone namiddag door te brengen door het bij- wonen dier vertooning en middelerwijl een steun te verleenen voor Winterhulp. NOG EEN DIEFSTAL Een dief is Zaterdag in de garage van André Commeyne, gehuisvest Kortrijk straat 212, gedrongen en heeft daar een batterij-lader -en een paar nieuwe fiets wielen waarop dito banden lagen, gesto len. ROYAL Groote Markt. Deze week: Een meesterwerk van Carmine Galione: Groote Duitsche superproductle. Een aan doenlijke en ontroerende film, vertolkt door den wereldberoemden zanger Ben jamino Gigli. Als voorfilm:d-._h en actualiteiten U.F.A. BO OMENPLANTING Er is nu een begin gemaakt met het planten van sierboompjes in de stad. De Groote Markt staat reeds omringd met jonge, stevige accaciaboompjes, die in den zomer het mooie marktplein zullen om ringen met een slinger van frisch groen. Ook langs de Kleine Bassin, in de Godshuislaan, aan de Ronde Kom en in de ^pilleboutdreef werden boompjes ge plant. De Heer Burgemeester stelt deze be planting onder de zorgen en waakzaam heid van de gansche bevolking. Enkele jaren geleden werd een dergelijke poging gewaagd in de Statledreef, doch deels door onwil, deels door de zorgeloosheid der bevolking 'werd dit een deerlijke mis lukking, zoodat na korten tijd van die boompjes niet veel toonbaars overbleef. Het is te hopen dat in dit opzicht de Roeselaarsche bevolking iets geleerd zal hebben. Ondertusschen is het echter ge bleken dat de kinderen de bloemenbe- planting in de parken niet gerust kunnen laten. Het is daarom de taak der onder wijzers en der ouders om er in de scholen en -thuis eens ernstig op te wijzen, dat iedereen moet meewerken om deze be plantingen in al haar schoonheid te be houden tot sieraad van de stad. Het is hier een goede gelegenheid eens te wijzen op eent behoorlijk gedrag buiten de school en buiten het huis. Wij moeten deze poging tot verfaaiïng van de stad naar best vermogen steunen en bevorderen. Als iedereen meehelpt, dan moet dit lukken. AANRIJDING Zaterdagnamiddag kwam zekere Mau rice Vancraynest, wonende in de West- straat 14, Roeselare, per flets door de Kat tenstraat gereden. Gekomen aan den hoek der Weststraat werd hij aangereden door den auto van den Hr R. D. uit Hooglede. Vancraynest werd zwaar ten gronde ge worpen en kreeg een groote wonde aan het hoofd. De velo werd zwaar bescha digd. PLOTSELING OVERLEDEN Zekere Cosyns Pierre, oud 55 jaar en wonende te St-Genesius-Rode, biervoer der van beroep, was bezig met bakken bier af te laden aan een café in de Wal lenstraat te Roeselare. Plotseling werd hij onpasselijk en zakte ineen. Men bracht hem in de café binnen en ontbood een geneesheer. Deze kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd overgebracht naar het doodenhuis van het Oudman- nenhuis. schere, naaister, b. v. Roeselare. - Verbeke, wever, met Gabriella dienstmeid, b. v. Roeselare. Huwelijken. Alfons Verhelst, houtbe werker, met Alice Deleu, spoelster, b. v. Roe selare. Gustaaf Muylle, diamantslijper, met Juliette Kerckhof. naaister, b. v. Roese lare. Albert Borry, wever, met Maria Ra- bau. z. b., b. v. Roeselare. Gaspar Ver- ougstraete, ijzerbewerker v. Lichtervelde, met Maria Demeulenaerez. b., v. Roeselare. Raymond Vanheerswynghels, houtbewer ker, met Martha Rondelez, naaister, b. v. Roeselare. Jules Tanghe. schoenmaker v. Rumbeke, met Arlnda Brugghe, vermtcelbe- werkster v. Roeselare. Napoleon Bou- ckaert, voeger te Roeselare, met Margriet Verledens, spoelster v. Ardooie. Oswald Dewllde, landbouwingenieur v. Kessel-Loo, met Godelieve Verstraete, z. b., v. Roeselare. Gustaaf Doom, handelaar, met Elisa In gels, handelaarster, b. v. Roeselare. Hen drik Vinckler, bouwondernemer v. Rumbeke, met Maria Vanneste. z. b.. v. Roeselare. Etienne Van Mvcx mc&c - Paula Nuyttens, z. b., b. v. Roeselare. Gerard WUlemyns, autogeleider, met monna Meseure, z. b., b. v. Roeselare. Geboorten. Marc Wauters, z. v. Willy en Maria Belpaire, St. Duboislaan 11. Jonny Verstraete, z. v. Renaat en Charlotte Degryse, Molenstraat 54. Guido Demez, z. v. Fernand en Eudoxla Gekiere, Graven straat 3. Remi Vandamme, z. v. Cyrlel en Tarcilla Vanhecke, St-Elooistraat 31. Christiana easier, d. v. Etienne en Andrea Raes. Langemarkstraat 20. Marcella Van- de Moortel, d. v. Gustaaf en Maria Pattyn, Boterstraat 12 b. Albert Claessens, z. v. Alfons en Godelleve Tanghe. Rotsestr. 173 a. Joseph Ghekiere, z. v. Arthur en Margriet Margodt, Moorsledesteenweg 145. Lucien Deslmpel, z. v. Gentiel en Maria Bruggeman, v. Staden. Noël Lins, z. v. Achiel en Ce lina Slnnaeve, Noteboomstraat 2. Annie Vannleuwenhuyse. d. v. Firmin en Maria Soenen, Noordstraat 9. Gabrielle Segers, d. v. Camiel en Bertha Demeulenaere. Kal- kenstraat 19. Slmonna D’hulster, d. v. Achiel en Zoë Pitteman, v. Gits. Sterfgevallen. Rosa Demeulenaere, 8 j., d. v. Victor en Bertha Vanneste. Maria Rosseel, 67 j., z. b., wed. v. Theophlel Pie ters, Vijf wegenstraat 20. Arthur Haege- baert, 65 J., kunstschilder, echtg. v. Jozina van der Hooft (v. Knokke). Polydoor Fou- loon, 45 j., elektrleker, echtg. v. Maria Buyck, Arme-Klarenstraat 8. Agnes Des mond. 68 j., z. b., echtg. v. Florent Victor, Wilgenstraat 73. Johan Carly, 75 J., smidsgast, echtg. v. Julie Arteel, Kermis- straat 54. Margareta Hoorne, 24 j., land bouwster, ongehuwd, Kachtemstraat 148 b. Amand Werbrouck, 79 J., landbouwer, ongehuwd (v. Moorslede). Josef Ghekiere, 1 d., z. v. Arthur en Margriet Margodt. Moor- sledesteenweg 145. Pieter Cosljns, 56 j., brouwersgast, echtg. v. Trinette Demunter (v. St-Geneslus-Rode) TAXIVOERDERS VAN DE WEEK van Maandag 20 tot en met 25 April 1942. 1) Decloedt Maurits, Olmenstraat 18; 2) Desmet-Decraene Francois, Statle- plaats 38, beiden te Roeselare. Te strijden op Hende. DAVIDSFONDS Op Donderdag 9 April heeft het Da- vldsfonds van Roeselare aan zijn leden een prachtigen kunstavond aangeboden. De zaal op het stadhuis was zeer druk bezet. Het V. V. V.-Koor bracht verschil lende oud-Nederlandsche liederen, Zuid- Afrikaansche liederen en enkele a capella koren ten gehoore. Ook de samenzang der aanwezigen viel zeer in den smaak en ’t is te hopen dat het niet bij deze eene poging zal blijven. Het V. V. V.-Koor heeft haar reeds gevestigde reputatie alle eer aangedaan. Mej. Rachel Hoet werd op verdienstelijke wijze vervangen door Mej. Saint Martin. Ook het dubbel strijkkwar tet bracht ons momenten van hoog kunst genot. Wij kunnen niet anders dan het Davidsfonds dankbaar zijn voor dezen werkelijk "hoogstaanden kunstavond. De herhaalde pogingen van De Vlag en het Davidsfonds zullen het ten slotte winnen op de onverschilligheid van het Roeselaarsche publiek op gebied van kunst,speciaal wat muziek betreft. Burgerstand. Geboorten. Denorme Anna, d. v. Vic tor en Verbeke Elza. Bouckaert Leona, d. v. Jules en Vermander Maria. Overlijdens. Mylle Philodoor, 50 j., echtg. v. Debruyne Irma. Vandecastee- le Flavia, 72 j., echtg. v. Werbrouck Karei. D’Hont Emiel, 58 j., echtg. v. Klmpe Ironie. Huwelijken. Acx Remi, vlasw., met Devolder Maria, fabriekw. Decruy Al brecht, ijzerwegbed. te Beveren-bij-Rpe- selare, met Vandepitte Laura, z. b. Vansteenkiste Camiel, metser, met Plat- teeuw Jeannette, fabriekw. Uitreiking der rantsoenkaarten, De rantsoenkaarten zijn af te halen: A. Te Rumbeke, Bureelen van den Be- voorradingsdienst, Hoogstraat 51 Maandag 20 April: van 8 tot 12 uur, 1’ Wijk van nr 1 tot 250; van 1 tot 5 uur, nr 251 tot einde en 3’ Wijk geheel. Dinsdag 21 April: van 8 tot 12 uur, 4» Wijk geheel; van 1 tot 5 uur, 2' Wijk geheel. Woensdag 22 April: van 8 tot 12 uur, 5’ Wijk van nr 1 tot 175; van 1 tot 5 uur, nr 176 tot einde en 9* Wijk geheel. Donderdag 23 April: van 8 tot 12 uur, 6" Wijk geheel; van 1 tot 5 uur, 7’ en 8* Wijken. B. In Beitem, ter herberg «In Beythem» bij Mr Seye: Vrijdag 24 April: van 9 tot 12 uur, 10* en 12' Wijken; van 1 tot 4 uur, 11* Wijk. Allerhande nieuws. Het kontrakteeren voor aardappelen van d.e bevolking bij de boeren is in vol len gang cn marcheert opperbest. Behal ve dat de plaatselijke behoeften volledig gedekt zullen zijn, zal er nog een belang rijk overschot overblijven voor de bevol king van de omliggende steden. In de jongste zitting van het Sche pencollege werden de plannen voor de t» vernieuwen baan naar Rollegem-Kapelle en deze van «De Sterre» naar «Den Aap» goedgekeurd. Laten we hopen dat deze nuttige en noodig“ werken binnen kort zullen kunnen begonnen worden. Magdalena Vandevelde, wonende II* Wijk '175, Rumbeke, ging naar de Mis ts Beitem en zette haar velo in een niet ge sloten poort. Na de Mis was haar velo verdwenen. Wanneer zullen onze men schen toch eens beter op hun velo’s gaai! letten. Daar hebben er al zooveel leergeld betaald en toch helpt het niet. En ze kij ken dan nog verwonderd, als hun velo gestolen'wordt. De voordracht van De Vlaamsche Zonenis Zondag een emorm succes ge worden. Ondanks de lange rustperiode hebben De Vlaamsche Zonen bewezen nog niets van hun vroegeren roem te hebben ingeboet. Wij r.-.den degenen, die de uitvoering van Zondag niet hebben bijgewoond, dit te doen op Zondag 19 April, wanneer de laatste opvoering zal plaats hebben. Met de verfraaiing van het kerkpleüi zal gewacht worden tot dat er het nieuwe gemeentehuis zal staan om zoodoende een beter geheel te krijgen, een waardige Plaats voor een zoo bloeiende gemeente als Rumbeke. ZONDAGDIENST DER APOTHEKERS Morgen Zondag 19 April zal de dienst gansch den dag waargenomen worden door den Heer Apotheker GALLOO, Zand straat, te Kortrijk. BURGERSTAND Geboor.en. Rita Verfaellle, Loofstr. 43 v K.uurne. Annie Hubrecht, leperstr. 34 e. Lea Gulllemin. Filips van den Elzaslaan 56. Roland Kelrsbllck, Markestw. 124. Christiane Despriet, Oudenaardestw. 254. Frans Geeraert. Simon Stevinstr. 28. Victor Polgnle, De Smet de Naeyerlaan 13. Jan Eeckhout, Budastr. 30 (v. Heule). John Vandenberghe, Reepkaal 7a (v. Harel- beta». Iwein Goderls,. Wolvenstr. 15. Jacques Dliondt, St-Denijsstr195. Huwelijksaankondigingen. Arthuur Eg-, gennont. electrlclen, v. Kortrijk en Irena Desyckere, naaister, v. Heule. Juliaan Mailalt. veehandelaar, v. Kortrijk en Marie Nuvtens. huishoudster, v. Rekkem. Ro- glei Vanroye, kartonkapper, v. Kortrijk en Godelleve Dhulst, stekster, v. Harelbeke. Jules Fontenler, gebltmaker en Marie Tan ghe, bz., b. v. Kortrijk. Albert Chrls- tiaens. metserdlener, v. Zwevegem en Emi- hant» Rogier, z. b., v. Koi-trijk. Charles L’Ectase. staatsgepensionneerde, v. Wachte- beke en Maria Glorie, z. b.; v. Kortrijk. Roger Vergracht, werktuigkundige, v. Avel- ge»j en Denlsa Verheeke, z. b., v. Kortrijk. Hendrik Demaerschalck, drulventeler, v. Eociiaart en Maria Coorman, z. b., v. Kort rijk. Joris Bostoen, kleersnljder en Irena De'kïmpe, kleersnijdster, b. v. Kortrijk. Huwelijken. Raymond Dupon, electri- clen en Estella Vantomme, spinster, b. v. Kortrijk. Leo Goussaert, werktuigkundige, en Noella Tremerle, z. b., b. v. Kortrijk. Mlehel Verschoore, betonwerker en Rachel Moreels, z. b., b. v. Kortrijk. Alfred Cor nelissen, v. Armentières (Fr.) en Arietta Vartaemeulcbroucke, z. b., v. Kortrijk. Zndreas Maelfatt, pannendekker, v. Kuurne en Magdalen# Picavet, llnncnnaalster, v. Kortrijk. Willem Adyns. electrlclen en luclkiia Albers, b. v. Kortrijk. Firmin Deves, goudsmid en Denlsa Maes, stekster, b. v. Kortrijk. Roger Bulckaen. handels- relzlger, v. Moeskroen en Marcella Vander- Barren, z. b.. v. Kortrijk. Albert Vande velde, onderwijzer en Valerie Vandevelde, B. p.b. v. Kortrijk. André Lambln, bank- afg«vaardigdev. Ardres (Fr.) en Madeleine Hoc'ke, z. b.. v. Kortrijk. André De Paepe, Jeeraar en Nelly Vansteenkiste, z. b., b. v. KortriJS. Juliaan Debaets, rljkswachter, v. Brugge en Denlsa Vanpaarys, z. b., v. Kortrijk. Rogier Huysentruyt, wljnaftrek- 'ker. v. BIssegem en Ivonna Vandevelde. bor- fiuareter, v. Kortrijk. Michlel Toye, scheerder, v. Heule en Fiorentina Carreln, dienstmeid, v. Kortrijk. Overlijdens. Silvie Heldenbergh, 78 J., echtg. Petrus VertindeVlasbloemstr. 35. Marie Geeraert. 87 j.. Voorstraat 48. Leo Van Coppenolle. 40 j., parkbewaker, echtg. Maréaretna Devos, Bruggestr. 1. ■’Cre UITREIKING DER NIEUWE RANTSOENEERINGSKAART De niewe rantsoeneeringskaarten wor den van Zaterdag 18 April tot en met Vrijdag 24 April op den gewonen gestel den halven dag der week uitgereikt. INLEVERING VAN VERSCHE EIEREN Op bevel van de Duitsche Overheid is isdei hennenhouder verplicht, per hen, wekelijks een versch ei van minstens 55 gram af te leveren. De levering moet ge schieden den Woensdag van iedere week te het magazijn van Mr Vandendriessche Joseph. Filips van den Elzaslaan 2. te Kcrtrfjk. VERLICHTING Het College van Burgemeester en Sche penen der stad Kortrijk brengt ter ken nis der ingezetenen van Kortrijk dat de prijzen van den electrischen stroom voor het, tweede kwartaal 1942 vastgesteld zijn als volgt: voor de verlichting 2,28 fr. het kvra., voor de drijfkracht 1,14 fr. het kwu. GROOTE HOEVEELHEID SMOKKEL WAAR AANGESLAGEN IN HET KORTRIJKSCHE Door den veldbrigadier René Dewitte, vergezeld door eenige veldwachters, wer- de® in de gemeenten Lendelede, Beveren- Leie e:i Gullegem de volgende smokkel- varen aangeslagen, bestemd om aan woe- Kerpnj.ien te worden verkocht: 1200 kgr. aardappelen, 50 kgr. witte boonen, rond de 50 kgr. gesneden tabak, een machine pen mg»vetten te maliën, een hoeveelheid Olgarr.ttcn, alsook een hoeveelheid zachte tsep. TWEE TENTOONSTELLINGEN 'ui de galerij Ars, Langesteenstraat. ex- puewt kunstschilder Firmin Verhevick, UK Brussel, zijn werken tot 20 April, In- gan« vrij. Kunstschilder Stefaan Van Gheluwe E’e.; een toon in de rookzaal van den 'schouwburg, tot 26 April. Ingang GOUDEN BRUILOFT Alhier vierden de echtelingen Arthur Dejaeghere - Lefevre Pauline-Marie, wo nt'.de Koeiekop hun 50-jarige huwe- l.'ksverbintenis. Uit dit huwelijk sproten 1(; kinderen, waarvan nog 8 in leven. De m x>vuvon.w j. rilarissen telk i tal van kleinkinderen, pastei toont Noreilde zich Te 9.30 uur had een plechtige dankmis beoefenaar, plaats in de St-Maartenskerk, waarna de - jubilarissen met de familieleden werden ontvangen op het stadhuis. Schepen Vital Depraetere verwelkomde ze in naam van het gemeentebestuur. De eerewijn werd a’.ngeboden aan een dertigtal genoodig- den. Het familiefeest werd verder in in- tiemen kring voortgezet. NOG HET AFSTERVEN VAN FRIESTER-DICHTER ALF. MERVILLIE Zooals verleden week gemeld, werd prlester-dlchter Alfons-Marie-Leo Mer- villie, alhier verleden week naar zijn laatste rustplaats gedragen. De aflijvige was een tijdgenoot van Gezelle, Verriest, Amaat Dierickx en andere bekende dich ters met wie hij ook bevriend was. Sinds vele 'aren was hij rustend priester en woonde in de Verruelaan te Kortrijk in alle bescheidenheid. Als dichter legde hij zien vooral toe op het bezingen van de natuur en ook kwamen tal van godsdien stige verzen van zijn hand. Hij was een regelmatige medewerker van Biekorf en van Ons Volk Ontwa; kt Onder zijn beste verzenbundels mag Gusten wor den vermeld. E. H. Mervillie was een stille werker die. zooals Gezelle, op aandoenlij ke wijze het kleine in Gods schepping wist te bezingen. Ook als komponist le verde hij verdienstelijk werk. Eerlang zou van de hand van Prof. Frans De Vleeschhouwer uit Kortrijk, een biogra- phie over hem verschijnen. Deze bijdrage moge dan ook als een blijvende hulde aan den gewijden dichter, het daglicht zien. E. H. Mervillie was een familielid van den gekenden organist Devaere, uit Kort rijk. vader van den te vroeg overleden klaviervirtuoos André Devaere. VLAAMSCHE KINDERZEGEN De vergadering die aangekondigd was voor Beloken Paschen, kon niet doorgaan wegens belet van den spreker. De nadere datum zal hier worden medegedeeld. FIETS GESTOLEN Alhier werd rond 10 uur, aan Café Parnassus Korte Steenstraat, de fiets ontvreemd van den Heer Rijkaard Mullie, meester-schilder. Burgerstand. Geboorten. Desimpel Lucien, z. v. Gentil en Bruggeman Marie, Vrijbosch- straat. Vuylsteke Jeanne, d. v. Jules en Vancanneyt Alida, Veldstraat. De- seure Lucas, z. v. René en Decaestecker Germaine, Klerkenstraat 14. Overlijden. Caura Désiré, 88 j., ongeh. Huwelijksbelofte. Smagghe Omer, werktuigkundige v. Merkem, met Cathe rine Herman, dienstmeid v. Staden. Huwelijk. Jules Vercalgne, landwer- ker, met Ivonne Ulin, huiswerkster, b. v. Staden. Reeks veroordeelingen wegens sluikinvoer. Wederom stonden een 50-tal personen te recht wegens sluikinvoer. Het meerendeel betreft gevallen van alkoholsmokkel aan de Fransch-Belglsche grens. Ziehier de veroor- deellngen: Ingels Albert, Roeselare, 4 maan den, plus 1.844 frank fiskale boete; Maes Leo. Beselare, 4 maanden, plus 2.700 frank; Melsens August. Ardooie, 4 maanden, plus 1.300 fr.; Desmet Remi, Rekkem, 4 maanden, plus 9.591 fr.; Gevaert Gustaaf, Rekkem, 4 maanden, plus 3.844 fr.; Beurms Emiel, Tielt, en Homme Eugeen, elk 4 maanden, plus 4.500 fr. boete solldalrlljk; Declercq Pe trus, Roeselare, en Declercq Frans, Insgelijks uit Roeselare. elk 4 maanden, plus 13.402 fr.; Destadsbader Jan en Noppe Jeroom, bel den uit Harebeke. elk 4 maanden, solidalr- lljk 7.800 fr.; Verstraeten Germaine en Ver- straeten Trlfon, beiden uit Krulshoutem. sluikinvoer van allerlei koopwaren, elk 4 maanden, plus 4.100 fr.; Malflcet Gustaaf, Meenen, 4 maanden; Decock Antoon en Pa neel Godelleve, belden uit Meenen, elk 4 maanden, plus 5.475 fr.; Depraetere Roger. Lauwe, 4 maanden, plus 4.300 fr.; Decontack C“ 1 Vercruysse Honoré. Moeskroen. bezit opslag plaats en sluikhandel, tweemaal 8 maanden, plus 4.350 fr.. plus 1.612 fr.; Deller Frans. Rulselede, 4 maanden, plus 900 fr.; Deryck August. Wevelgem, bezit opslagplaats en sluikhandel. 4 maanden, plus 19.847 fr.; Cos- teur Marcel. Wevelgem, 4 maanden, plus 2.250 fr.; Vancolllle Gustaaf, Bisscgem, 4 maanden, plus 5.367 fr.; Vanheuverbeke Je room. Herzeeuw. 4 maanden, plus 2.325 fr.; Vanackere Emiel. Kortrijk, 4 maanden, plus 3.600 fr.; Ingels Maria. Wevelgem. en Dema- rez Lea. Idem, leder 4 maanden, plus 12.233 fr.; Leclelr André en Lecleir Antoon. Meenen. elk 4 maanden, plus 5.300 fr. solldalrlljk; Dobbelelre Irénée, Gent, en De Baerdemae- cker Alfons. Landegem. leder 4 maanden, plus 2.850 fr.; Vandenbulcke Cyrlel. Moor slede, sluikinvoer rijwiel, 4 maanden, plus 1.576 fr.; Deltour Eugeen. Lauwe, 4 maan den, plus 2.700 fr.; Hostens Marcel. Rum beke, 4 maanden, plus 2.754 fr.; Claus Char les, Meenen, sluikinvoer cn weigering vlslet, 4 maanden, plus 2 862 fr.; Dhony Janvier. Moeskroen, 4 maanden, plus 64.199 fr.; Van Landuyt Louis, Aarsele, 4 maanden, plus 3.015 fr.; Desegletere Maurice, Moeskroen. 4 maanden, plus 870 fr.; Coorsaet E., Ca try Richard en Segers Arthur, de eerste twee uit Lauwe en de laatste uit St-Joost-ten-Noode, elk 4 maanden, plus solldalrlljk 40.431 fr.; Vangheluwe Remi. Ledegem. 4 maanden, plus 9.500 fr.; Neyrtack Achiel. Moorsele. 4 maanden, plus 2.355 fr.; Sloryvski Nelza. Borgerhout, sluikinvoer van geweefsels, 4 maanden, plus 2.040 fr. Enkele, interessante vonnissen. In de maand Maart werd door de Administratieve Rechtsmacht van Kortrijk voor een totaal van 800.500 fr. boete uitgesproken. Ziehier enkele Interessante vonnissen der laatste week: Demeyere Achiel, uit Gullegem, werd in 't bezit bevonden van 3.S72 m. textlel- stoffen, waarvan hij slechts 384 m. had aan gegeven aan de Textielcentrale; de rest be stemde hij voor de zwarte marktHIJ werd veroordeeld tot 10.000 fr. boete. De stoffen werden verbeurd verklaard. Szulingier Ide-Layb, pastelbakkersgast uit St-Gillls. dia reeds driemaal werd be trapt, smokkelde onlangs 17 kgr. witte boo nen. HIJ werd veroordeeld tot 5.000 fr. boete en. verbeurdverklaring. Mertens Mary, echtgenoote Dewigne R., uit Vorst, die reeds 3 maal werd veroordeeld, vervoerde 55 kgr. witte boonen. Gevolg: 5.000 fr. boete en verbeurdverklaring. Bultlnck Gustaaf, landbouwer uit Kort- rijk, St-Denljsstraat, had 1.028 liter melk te kort geleverd; daarmede had hij boter ver vaardigd, die hij op de zwarte markt le- 1 verde. HIJ luid daarenboven een doodgeboren kalf niet aangegtven bij de N.L.V.C. Hij werd veroordeeld tot 6.000 fr. boete. KOMMUNISTISCH NEST BETRAPT Er wordt ons gemeld: Dank zij de langdurige en geduldige opsporingen van Hr Verhaverbeke, Bur gemeester van Rumbeke, werd in den avond van Dinsdag op Woensdag door de Feldgendarmerie van Roeselare een kom- munistisch nest ontdekt in den Blok. Volkswijk, Rumbeke. Men heeft daar een flinke vangst gedaan. Nadere bijzonderheden volgent UITREIKING DER NIEUWE RANTSOENKAARTEN De uitreiking der rantsoenkaarten zal plaats hebben in de bureelen van den Stedelijken Bevoorradingsdienst, Leen straat 46, gedurende 9 dagen vanaf 16 April tot en met 25 April. - De bureelen zullen toegankelijk zijn: den voormiddag van 8.30 tot 12 uur en den namiddag' van 2 tot 5.30 uur; den Zaterdagnamiddag tot 4 uur. De personen, die de rantsoenkaar ten afhalen, moeten ouder zijn dan 20 jaar en in ’t bezit zijn van de gezinskaart en al de eenzelvigheidskaarten van de gezinsleden. De uitreikingen der kaarten en zegels zullen in ’t vervolg geschieden per straat. Daartoe heeft iedere straat een nummer ontvangen. Dit nummer vindt U in den X. linkerbovenhoek van de gezinskaart. De bevolking wordt verzocht zich stipt aan wed. v. Maria Holvoet, met Maria Debus- te ],le(jen op den gestelc'.en dag, volgens het nummer van hun straat en volgens onderstaande lijst: Vrijdag 17 April, de inwoners van de straten met de nrs 1 tot 22; Zaterdag 18 April, de nrs 23 tot 50: Maandag 20 April, de nrs 51 tot 62; Dinsdag 21 April, de nrs 63 tot 82; Woensdag 22 April, de nrs 83 tot 92, alsook de inwoners der straten nrs 1 tot en met 82, die zich niet op den gestelden dag hebben kunnen aanbieden; Donderdag 23 April, de nrs 93 tot 132; Vrijdag 24 April, de nrs 133 tot 161; Zaterdag 25 April, de nrs 162 tot 183. Belangrijk Bericht. De inwoners der stad, die hun gezins kaart nog niet hebben afgehaald, moeten deze komen afhalen op Donderdag 16 April. Indien ze niet komen, zullen ze moeten wachten tot na den 4 Mei voor- Sigaretten in beslag genomen. Veldbrigadier Dewitte heeft alhier bij V. E., Oostroozebekestraat, meer dan 20 duizend sigaretten, niet voorzien van fis caal bandje, in beslag genomen. Lijnzaad aangeslagen. Door de rijkswachters uit Izegem werd een aütokamion. die defect had, onder zocht. Deze was geladen met 1000 kgr. lijnzaad. De smokkelwaar werd aange slagen. Doodelijk ongeval in het station, ’s Morgens was de handelaar Fernand Cloet, uit Deerlijk, plantaardappelen aan het laden en lossen in het station alhier. Een zijner werklieden, de genaamde De- leersnijder Maurits, Paardenstraat, alhier, werd tijdens het voortduwen van een goederenwagen gevat tusschen de buffers van een. anderen goederenwagen. Geen hulp kon meer baten, want kort daarop stierf de werkman. Het slachtoffer is 39 jaar oud en gehuwd. Inbeslagnemingen. Veldbrigadier Dewitte, met verscheide ne veldwachters, deed op sommige plaat- een schoone documentair sen een huiszoeking. Bij den landbouwer M. M. werden verscheidene kazen, bij D. A. een persmachine en bij D. J. een pers machine en een hoeveelheid tabak en lijnzaad in beslag genomen. ZONDAG 19 APRIL. f Te 14.45 uur: Groote Paardenloop- stnjden op den Hippodrome Vanden Hende. Te 15 uur speelt de Oud-Leerllngen- bond van het Sint-Jozefsgesticht Het Voorste Legioenin de feestzaal van het Instituut. Tweede opvoering Zondag 3 Mei, te 15 u. Kaarten in het Instituut. Te 15 uur, in den Stadsschouwburg, Robert en BertrandKaarten in de Stadswaag. DINSDAG 21 APRIL. Te 19 uur, in den Stadsschouwburg, Willy Rockin en zijn Amusementsorkest. Kaarten van 8 tot 30 fr. Stedelijke Waag. DONDERDAG 23 APRIL. 14.45 uur: Groote Paardenloop- den Hippodroom Vanden Dood gevonden. De alleenwonende 89-jarige Wed. Cat- teeuw. geboren Provost Sylvie, werd op den huisvloer levenloos gevonden, ter wijl een lamp nog brandde. Wagenstelling ontvreemd. De landbouwer Honoré Jean stelde vast dat dieven op de hoevewerf gedrongen waren en een heele wagenstelling ont vreemd hadden. Inbeslagnemingen. De gemeentelijke kontrooldienst deed op de wijk Marliere een inval in ze kere gebouwen legde er de hand ou een 4-tal versch geslachte zwijnen. Voorts werden er 150 Kgr. boonen, 80 kgr. graan en 7 kgr. zeep aangeslagen. De twee sluik- slachters konden wegvluchten en de grens bereiken. Aanplakbord gestolen. Het groote aanplakbord, groot 5 m. bij 3 m., staande Doolhof straat en eigendom van den stadsaanplakker Luc. Derycke, is tijdens den nacht gestolen geworden. Van stelling gevallen. ’s Namiddags omstreeks 16.45 uur, ter wijl de werklieden bezig waren aan het gieten van betonwerken aan de fabriek van Surrynck, viel onverwachts door het uitglijden, de genaamde Sandra Victor van de stelling en stortte met volle ge weld op den grond, zoodanig dat de werk man zich grootelijks bezeerde aan beide beenen, waaraan spoedige verzorging moest gebracht worden. Gesneden tabak in beslag genomen. De Izegemsche rijkswacht ontmoette zekeren V... die een zware vracht op zijn rijwiel vervoerde. Nadat de gendarmen de vracht onderzocht hadden, stelden ze vast dat het ongeveer 30 kgr: gesneden tabak was, bestemd om tegen woekerprijzen ver kocht te worden. De smokkelwaar werd aangeslagen. AANGESLAGEN De Rijkswacht onderzoekt trouw de vele verpakkingen, die met den trein ver zonden worden. Zoo kon zij niet minder dan 800 kilos aardappelen aanslaan; deze ■werden in verschillende pakken en man den verzonden. Een der pakken bevatte niets anders dan bevroren aardappelen; wel een bewijs dat de pakken op voorhand gereed gemaakt worden en men dus blin delings koopt. ij smokkelaars en woekeraars dan zou deze kanker van de .atschappij spoedig genezen zijn. Het :i zij, die alles opkoopen en de prijzen Zoo 'werd' verleden week in de statie vau xvut-ktaiax c aalijs,nu we; 205 kilos boonen, 55 kilos

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 9