Kortrijksche ’t Roeselaarsche I j Uit st Meenensche I UIT ROESELARE UTT KORTRIJK KORTRIJKSCHE- - FiLMKRONIEK UIT MEENEN 4-7-42. 3’ Bl. DEERLIJK en HOOGLEDE HEULE INGOOIGEM MOORSLEDE BEVERÈN-LEIE HARELBEKE WESTROOZEBEKE ST-DENIJS MOESKROEN LICHTERVELDE MADRID - PARIJS ARDOOIE DE POPERINGENAAR van DE EDELE KNECHT GITS WEVELGEM LUIGNE DOTTENIJS ir«-a I en v. wed. v. Cornette Richard, echtg. v. Vér- ln°tU.. het welbekend stu&Baas Ganzendonck.» f'r t* f.X— «II »a 1 Vx V 13 J -— U- Bühne Osthannover. Plaatsbespreking op Vertoonlncen: Zaterdag te 7.20 uur; Zondag te 2.30 4.30 en 7.30 uur; Maandag en Don derdag telkens te 4.30 en 7.30 uur. In «Ons Huls» ook ’s Zaterdags te 4.30 uur. In Feestnalels ’s Dinsdags te 7.30 uur. In k Gouden Lanteern ook ’s Woensdags t» 7.30 uur. GOUDEN LANTEERN», Persijnstraat. Deze week: een zeer geestige Tobis- rai":!L.;.uu»hi» Diefstal en dieftepoging. Op de wijk Tambrouck zijn dieven binnengedrongen In het hennenhok der hof stede van Dubus Lucien en maakten er een 25-tal hennen buit. De rijkswacht opende een onderzoek. Een werkman der steenbakkerij Des- saeux verraste ’s avonds twee kerels, die uit een afhankelijkheid der werven twee zak ken kolen poogden te stelen. Nachtélijke diefte. Bij Jozef Vandeputte, wonende wijk Tuimelare, werd ’s nachts een vaars uit de weide gehaald. Er is ver- A. ïSWSïm «WWMS5WÏ - W| Burgerstand. Geboorten. Debaes Solange, d. v. Albert en Huyghe Madeleine. Vande- candelare Godelieve, d. v. Omer en Van- damme Ivonne. BURGERSTAND Geboorten. Ostyn Sonia, d, v. Jules en Vandenbussche Martha, Guido Gezel- lelaan 139. Vanhuylebrouck Jenny, d. v. Antoon en Sabbe Ivonne, Charles Ca- -XXVOVXXXËXV xO. Huwelijksbelofte. Lapiere Daniël, werktuigkundige te Halewijn. en Rooze Yvonne, fabriekwerkster te Meenen. Huwelijken. Priem Cyriel, bareel^ ONS HUISLange Brugstraat. Stormtroepen: dokument. Een heerlijke Duitschgesproken lief desidylle in een prachtige omgeving: ERIKA «(Sommer. Sonne, Erika) met Karin Hardt, Paul Klinger, Erika v. Thellmann, enz. Een suksesfilm die op nieuw de groote massa zal aanstaan! Prcgramtnas van 4 tot on met 9 Juli 1942. Ill-aat S4 n:.?:: r;i. n.T.r’"'. I schilderingen, lambriseering en boetseer werken. De heer bestuurder der inrichting, de E. H. Deleersnijdefevenalszijne leer krachten, halen alle eer van het door de leerlingen gepresteerde werk in het afge- loopen schooljaar. Wij hadden de gelegenheid zoowel de tentoonstellingszalen als de werkplaatsen af te loopen en langdurig tot in de min ste puntjes te bezoeken. De groote ten toonstellingszaal is een juweeltje. Niet al leen door de geëxposeerde werken als daar: beeldhouw- en boetseerwerken, smederij werken, fijne werk- en meettoe stellen, teekeningen en schilderwerken voor het textielbedrijf, schocee meubel werken, maar door het ensemble zelf. Wij kregen inzage van het aantal leer lingen; indien het getal door de oorlogs jaren met een naar eenheden verminder de in de avondlessen, is hst getal school gaande jongelingen, voor de dagleergan- pen, merkelijk toegenomen, waaruit blijkt dat den drang nac.r meer technische ken nis onder onze jongeren aanzienlijk is gaan toenemen. Er kan niet genoegzaam gewezen wor den op het nut van het technisch onder wijs voor onze jeugd, waaruit goede am bachtslieden moeten groeien. Ons land was destijds te veel aapzien als een exportatieland van grof afgewerkte arti kelen. wij moeten er toe komen fijne werktuigkundigen en ambachtslieden te hebben. Vlaanderen heeft er alles bij te winnen en dat is dan ook het doel van den E. H. Deleersnjjder, den wakkeren bestuurder, met zijne leerkrachten. Dat het hen verder goed ga! Zie vervolg hiernevens EW Jongentje doodgereden. In den vroegen morgen werd de stille Pe perstraat in rep en roer peste’d door een droevig doodelijk ongeluk. De kleine Freddy Vervaecke, 18 maanden oud. was aan de be waking zijner moeder ontsnapt en op straat geloop'en. Op hetzelfde oogenblik kwam de kar van den landbouwer Hoorne, bespannen met een paard en geleld door een.-minder jarigen geleider, voorbij gereden. De kleuter werd gevat, ten gronde geworpen en kwam onder de wielen terecht. Schier levenloos en doodelijk gekwetst werd het slachtoffertje in zijne woning gedragen. Een geneesheer aanstonds ter plaats, vond zijn toestand zeer hopeloos. Het arm wichtje blies een uur en half nadien den. laatsten adem uit. De droefheid der ouders is groot. KUURNE-Ste-Katharine Twee diefstallen. Stoutmoedige dieven zijn langs een weide in de achtergebouwen gedrongen der wonin gen van Alfons en Remi Huysentruyt, en ten nadeele van eerstgenoemde gingen zij met twee fietsen aan den haal. De dames fiets namen zij gansch mede; doch de mans- fiets ontdeden zij van de rubberbanden cn lieten het overige In de weide liggen. Bij den broeder legden zij beslag op twee fiet sen, die in een gang stonden. Klacht werd neergelegd. Naklank oneerlijke daad. De doelwachter van Dentergeni verzoekt ons het volgende mede te deelen: In uw blad van 20 Juni jl. verscheen een artikeltje, waarin gameid werd dat na afloop van'den wedstrijd Beveren-LeieDentergem een ko nijn gestolen werd bij V. Van den Borre en dat het teruggevonden werd in de valies van den doelwachter van Dentergem. Vrien den hebben me een misplaatste grap ge speeld. die trouwens onmiddellijk is opge- helderd geworden. Waarvan akte. Fietsdief gesnapt. In de voormiddag plaatste Bruaene Ali- door zijn fiets in de Statiestraat. Wan neer hij terug buiten kwam zag hij plot» een kerel op zijn flets springen en vluch ten. Hij aarzelde niet de achtervolging in te zetten, en dit in gezelschap van nog twee andere personen. Gekomen voor bij Koolskamp, op de grensscheiding van Zwevezele, wisten ze de dief te achter halen. Hij wilde van geen stilhouden we ten, toen de achtervolgers het besluit na men den dief omver te rijden, wat ge beurde. Hij werd naar het rijkswacht- bureel van Ardooie overgebracht waar hij verklaarde de fiets gestolen te hebben pm ze terug te verkoopen. Hij legde volledige bekentenissen af, terwijl hij ook nog een zestal fietsdiefstallen bekende, namelijk te Gent, Drongen, Oostakker, Meulebeke, Pittem en thans Ardooie. Deze fietsdief, Algoet Etienne van Ruiselede, werd ge vankelijk naar Brugge overgebracht. G. Smokkelaar aangehouden. Door de kontrolediensten werd een ze kere C. A., wonende wijk Statiete Ardooie, gesnapt toen hij vleeschwaren, boter, kaas, aardappelen, tarwe en an dere eetelijke waren aan woekerprijzen verkocht. Hij werd gevankelijk naar Brug ge overgebracht doch na onderhoor vrij gelaten. G. Moeskopper! f. Des nachts hebben totnutoe onbekende personen een bezoek gebracht aan de land- bouwvelden toebehoorende aan Wed. Fe lix Vandemoortele, wonende wijk «Berg- molen» alhier en er 500 poreistalen uit gerukt en medegenomen. G. Uit een boom gevallen. De 10-jarlge Goethals was in een hoog» boom geklauterd om een vogelnest te roo- ven, doch hij maakte een verkeerde be weging en viel. Zijn speelmakkers sloegen op de vlucht, terwijl de kleine gast, ker mend van de pijn gelukkiglijk zelf nog zijnen weg kon vervolgen. Hij kwam er met enkele schrammen aan het aange zicht van af. Hij klaagde eveneens van inwendige pijnen. G. Vroege aardappelen gestolen. 's Nachts hebben dieven een partij vroege aardappelen gestolen op den akker van Pe trus Vandecasteele. Daelestraat, evenals bij landbouwer Richard Lateur; bij eerstge noemde hadden de dieven zelfs een briefje nagelaten met de vermelding: Wees tevre den dat we ze niet al uitgedaan hebben Zwijn gestolen. 's Nachts hebben dieven een zwijn gesto len bij landbouwer Evarist Terrljn, wijk c Vier Abeelen en ongeveer 75 kgr. we gende. Een naarstig onderzoek werd door de plaatselijke politie Ingesteld. Burgerstand. Geboorten. Compernol Gerrit, z. v. Achiel en Saelens Margriet. Parret Hilda, d. v. Cyriel -en Juliana Vermeulen. Huwelijk. Viaene Albert, rljkswach- ter te Oostende, met Vergote Suzanna. ROYAL Groote Markt. Een zeer bewogen en geestige avon turenfilm: met in de hoofdrol Estrella Castro, de zangeres met de zilveren stem. De han deling verplaatst ons in typisch Spaan- sche decors. Een zeer aantrekkelijke film die iedereen ten zeerste zal bevallen! 75 kgr. aardappelen en andere eetwaren aan den haal. Op de wijk «Rood Kruis» zijn ’s nachts dieven in de afhankelijkheid der woning van Vrouw Malvina Messiaen gedrongen en hebben er een 11-tal vetgemeste konijnen den 54-jarigen landbouwer Verbrqgge bult gemaakt. .x -*- ■- Inbeslagneming. De rijkswacht, vroeg op dlenstronde, ver raste twee personen uit Splere, die samen 150 kgr. aardappelen vervoerden, bestemd voor de zwarte markt. VV111OV. O,/ 6IMG F gen 43; totaal 67. Verlies: a) overlijdens 21; b) uittredin- vciiicö. a; vvvi ««xuj uivvxvunx" gen 24; totaal 45. Aanwinst eerste half jaar 1942 67 45 is 22. Bevolking der gemeente op 30 Juni 1942; 3.110 inwoners. Aktie tegen de sluikhandel. Door de plaatselijke politie werd er bij zonder streng opgetreden tegen de sluik handelaars op de Wijk De Kapelhoek omgeving Statie, Kortekeer, enz. De sluik handelaars worden hoe langer hoe dries ter. Alle praktijken worden beoefend en zij ontzien zich niet esn valschen naam op te geven. In samenwerking met de controlediensten werden 20 kilo varkens- vleesch, 25 kilo tarwe en 70 kilo aardap pelen aangeslagen. Deze parasieten der samenleving worden dan nog druk gehol pen door de inwoners van de Wijk Da KapelhoekHoe kunnen de menschen zoo onverantwoordelijk dom zijn? GESTOLEN FIETSEN TERUGGEVONDEN Verleden week hebben we gemeld dat inbraak werd gepleegd in de hoeve der Kinders Demaitre, Beverlaal, waar bene vens allerlei eetwaren, ook twee fietsen werden gestolen. Deze werden enkele da gen later teruggevonden in een gracht, doch de kerels hadden het blijkbaar op de rubberbanden gemunt, want deze wa ren verdwenen. Het onderzoek wordt voortgezet. PRIJS VAN DEN ELECTRISCHEN STROOM De prijzen van den electrischen stroom voor het 3* kwartaal 1942 zijn vastgesteld als volgt: voor de verlichting: 2,28 fr. het kwu.; voor de drijfkracht: 1,14 fr. het kwu. VEEMARKT Te koop gesteld 379 stuks: 44 koeien. 96 vaarzen. 67 stieren, 31 ossen, 131 kal veren, 4 varkens, 5 schapen en 1 viggen. Groene vellen van geiten, 20 het stuk: van konijnen, 22 de kgr.; van schapen, 9 de kgr.; ven koeien, 5,50 de kgr.; van vaarzen, 5.50 de kgr.; van sieren, 3,80 de kgr.; van ossen, 5,50 de kgr.; van kalve ren, 8 fr. de kgr. NOG TWEE TENTOONSTELLINGEN In de Rookzaal van den Schouwburg stelt Mevrouw Alice Colin hare werken ten toon tot 12 Juli 1942; in de kleine zaal van den Schouwburg exposeert schil der Victor Mullie, van 5 tot 19 Juli 1942. Ingang vrij voor beide tentoonstellingen. -«o»-- RECHTBANK VAN KORTRIJK Bestuurder van een melkerij gestrafte Catteeuw Jozef, technisch bestuurder van de melkerij te St-Denijs, stond terecht om te Kortrijk afgeroomde melk te hebben ge leverd die 40 t.h. en 27 t.h. vervalscht was boven het wettelijk toegelaten gehalte. De rechtbank veroordeelde hem tot een boete van 7.000 fr. Fernand Vermeulen, bestuur- der-elgenaar van dezelfde melkerij, liep 182 frank boete op gezien hij gehandeld had zonder kwaad inzicht. Nog melkvervalsching. Verscheure Mau- rits, uit Dottenijs, werd verwezen tot 1.400 frank boete wegens vervalsching van afge roomde melk. Diefstal. V. Julia, uit Kortrijk, had een handtaschje ontvreemd in een winkel van de Lange Brugstraat aldaar. Zij werd verwezen tot 1 maand gevang en .182 fr. boete, met uitstel. Nog diefstal. Clement Hendrik, uit Rumbeke, had een wiel afgenomen van een gespan toebehoorende aan zekeren Ghes- quière; daarenboven had hij een fiets ont vreemd ten nadeele van Vandevelde Made leine uit bovengenoemde gemeente. Hij werd veroordeeld tot 8 maanden gevang en on- middellljk aangehouden. Aardappelen ontvreemd. Vandekerck- hove Remi,uit Kortrijkwerd door de rijks wacht betrapt terwijl hij aardappelen aan het uittrekken was op het stukje land van een statlonbediende te Kortrijk. Gevolg: .1 maand gevang en 182 fr. boete. Specialist kippen- en konijnendief veroor deeld. Matton Cyriel,, geboren te Her- zeeuw, een oud-bekende van het gerecht, werd onlangs bij verstek veroordeeld met een bende jonge snaken aan wier hoofd hij scheen tg staan, om zoo wat overal konijnen en kippenhokken te gaan plunderen. Voor een zestal dergelljke misdrijven had hij een gevangenisstraf van 1 jaar opgeloopen. Hij teekende „verzet,.aan, tegen dit vonnis en be weerde ter 'zitting dat hij onderhevig was aan de vallende ziekte. De Rechtbank-hield hiermede echter geen rekening daar zijn fratsen reeds lang genoeg zijn gekend en be krachtigde het eerste vonnis. Overspel. D. Maria, uit Houthulst, werd verwezen tot 525 fr. boete wegens over spel. Haar medeplichtige, Ch. Albert, liep dezelfde boete op. Loonbediendediefstal. Vergote Robert, uit Kortrijk, liep 4 maanden gevangenis op wegens loonbediendediefstal. Zekere Duqius- noy H., uit Desselgem, kreeg ook 4 maanden voor heling. Huisdiefte. Desaele Maurits, uit Glts, werd veroordeeld tot 350 fr. wegens huis diefte. Brutale autobestuurder. Zekere Del. Roger, uit Harelbeke, stond terecht wegens vrijwillige slagen, overdreven snelheid en om de vlucht genomen te hebben na een onge val. Hij werd veroordeeld tot 525 ft. en twee maal 700 fr. boete. Sluikhandelaars .veroordeeld, tot 1 jaar ge vang. Derycke August en zijn vróuw, ge boren Lames Maria, uit Wevelgem, gaven zich sinds lang over aan den sluikhandel. Zij werden reeds meermalen betrapt. Tijdens pellestraat 10. de laatste huiszoekingwerden door de koni jr-«xw-x.. trofediensteri 1000 kgr. boonen, 80 kgr. vleesch en 200 kgr. tarwe aangetroffen, die nuwenjaen. x-xxem vyrxex, oaxcex- woeWefi^werden zfi Veëwdeeld^elk toTeen wachter, en Baert Marie-Louise, z. b.. b. rev!4enl“ M"PnP" iinier aaiïflöudifi^ werd bevolen. Alles werd boven dien verbeurd verklaard- Het doodelijk verkeersongeluk te Meerien. Op 6> December 1941 gebeurde langs de’ Bruggestraat te Meenen. een doodelijk ver-, keersöfigeval. De genaamde René Masqueiier, uit voornoemde stad, reed met een kar, toen hij langs achter werd gevat door de auto van Pycke Richard, ingenieur uit Ronse. pe schok: was. hevig. De kar werd aan splinters, geslagen.'terwijl de auto in de gracht terecht kwam. Masqueiier werd schier op slag gedood ten gevolge eener schedel breuk. Ter zitting, na onderhoor van getui gen. eischt de burgerlijke partij 100.000 fr. schadevergoeding. Pleiter beweert dat de autobestuurder aan overdreven snelheid reed. De verdediging beweert vaii haren kant dat de kar langs achter niet Verlicht was en de snelheid van .Pycke gematigd was. De rechtbank zal uitspraak dóen over 14 dagen. Diefstal. Uit dien hoofde werd Lecluyse Albert, uit Meulebeke. veroordeeld tot een maand en 182 fr. boete. LichtdempirlgBuzet Petrus, uit We velgem, werd veroordeeld wegens niet na-, leven van de llchtdemplng tot een boete van 182 fr.; wegens beleedlgingen aan den per soon die hem in overtreding nam, liep hij een boete op van 100 fr. Sluikvervoer. Vandenbulcke Bertha, uit Moeskroen, n Horens ...Marcel, uit Wev?l- .geni. Harlclen jefiévér vervoerd zonder mach tiging. Beiden liepen een boete op van 700 fr. Loonbediendendiefte. Vanoosthuys Jo zef, uit Moeskroen, die zich plichtlg had gemaakt aan lopnbediendendiefstal met be hulp van braak of valsche sleutels, liep 4 maanden gevang op. Oplichterij.. Tielemans Plerré. har-le- laar uit Anderlecht. stond terecht wegens oplichterij in het Kortrijksche. HIJ werd verwezen tot 2 maanden, gevang en 350 fr. boete. - Huisbrand. ’s Avonds is er onverhoeds brand ontstaan in de woning van Sobry Jules, wonende Tjampenstraat, toen deze met zijn zoon niet aan huls was. Toen geburen den brand be merkten en toesnelden, namen dë vlammen ineens zulke uitbreiding dat het 22 m. lange gebouw met koterij in' lichte laaie stonden, zoodat het huis, onlangs hersteld en in pan nen gelegd, volledig uitbrandde met den heelen inboedel, zonder dat iets van huis raad of kleederen of geld kon gered worden. Een 7-tal konijnen werden verkoold. De oor zaak is ongekend, doch vermoedelijk aan een slechten toestand van den schoorsteen te wijten. De stoffelijke schade aan gebou wen bedraagt ongeveer 30.000 fr. zekering. ”!nWffll!l!l!lillfll!lffl«ll!lII!l1iffilT!ll!MI!!l!!>™i!!nifflSI!!!IW!^ ZONDAGDIENST DER APOTHEKERS Morgen Zondag 5 Juli zal de c.lc-r.r'; pansch den dag waargenomen worden door den Heer Apotheker DEVIAENE, Oudenaardesteenweg. BURGERSTAND van 25 Juni tot 2 Juli 1942. Geboorten. Willy Vanwynsberghe, Loof- straat 43 (v. Deerlijk). Glnette De Mullie, Markesteenweg 40. Lucien Cornells. Loof- straat 43 (v. Harelbeke). Bernard Ger- monprez. Budastraat 30 (v. Aalbeke). Elza Deprez. Reepkaal 7 a (v. Moen). Ni cole Windels. Goedendaglaan 6. Eric Li- beer, Vlasbloemstraat 9. Herman Laverge, Doornlkwijkstraat. 177. Nicole Vanhoe- gaerden, Oudenaardesteenweg 108. Mare Kysman, Stompaershoek 8. Monique De Sloover. Budastraat 30 (v. Deerlijk). Paul Vuytsteke, Budastraat 30 (v. Tlegem). Martine Glllon. Doorniksteenweg 15 a. Francis Descamps. Albertpark 12. Jean- «line ooubry, Doomikstraat 65. Huwelijksaankondigingen. Daniël Le roy. kleermaker v. Kortrijk, met Yvonna Strlnckx, stekster v. Blssegem. Gustavus Moens, schipper v. St-Amands, met Leona Corcells, winkeljuffer v. Kortrijk. Arnold Coomaert, werktuigkundige, met Germana Vercruysse. haarschlkster. b. v. Kortrijk. Pa.uius Wybo, onderwijzer v. Heule, met Ma rte Mailliard, z. b., v. Kortrijk. Jakob Tobler, borduurder, met Leona Clarysse, z. b., b. v. Kortrijk. Kamlel Frêre, goud smid, met Germaine Vandekerkhove, dienst meid, b. v. Kortrijk. Jack Dutry, be diende v. Gent, met Jóanna Varheughe, z. b., y.. Kortrijk. Albert Plntéon, handels- reiziger, met Angela Dewaele. z. b., b. v. Kortrijk. Joris Litlère. verver, met Elisa beth Vercruysse, stekster, b. v. Kortrijk. Waltex’ De Schuytter, telegraafbediende v. Knokke-aan See, met Elza Huysenrtuyt, z. b., v. Kortrijk. Luclaan Brouckaert, meu belmaker. niet Georgetta Dewelrdt, bobijn- Eter, b. v. Kortrijk. Marlnus Lefebvre, haarknlpper v. Kortrijk, met Femande Voet. z. b.. v. Helkijn. Feilden Deboeverle, werktuigkundige, met Noëlla Vanhee, kleer maakster, b. v. Kortrijk. Luclaan D’Ar tois. spoorweg werker, met Maria Goddeeris, z. b.. b. v. Kortrijk. Adolf Meulebrouck, brouwersgast, met Marcella Verhelle, z. b., b. v. Kortrijk. Andreas Demeersseman, meubel>nek*r met Sabine De Pauw, z. b», b. v KortrUic. ,tk Huwelijken. Felix Vandénberghe, vuur- stpker, met Maria Tuyttens, z. b.. b. v. Kortrijk. Hector David, timmerman van leper, met Ivonna Descamps, stukkenploois- ter-v. Kortrijk. Ivo Lambrecht, bediende V. St-Eloois-Vijve, met Jeanne Dumortler, bediende v. Kortrijk. Robert Heylen, beenhouwer v. Halewijn. met Godelieve De smet. z. b., v. Kortrijk. Cr^rlijdens. Polidor Verhelst, 72 jx, echtg; v. Maria Delaere, Herderstraat 97. Karei Mahieu, 34 j., schilder, echtg. v. Julle Duynslager, Oudé Vesttogstraat 11. Leo Deslmpelaere-, 68 j. (v. Harelbeke). Ju li aar. Ghyselen, 71 j., nijveraar, echtg. v. Maria Spruytte. Voorstraat 46. Julius Descamps, 76 j., wed. v. Maria Libbrecht, Pöttelberg 1. Amanda Vandenberghe, 33 j. (v. Heulë). - Ursula Demeyere, 47 j., z, b,, echtg. v. Jules Waelkens (v. Vlchte). Clovis Vandendooren, 68 pasteibakker, echtg. V. Hélène Damman, Gr. Markt 44. HET SLOT DER KULTUREELE DAGEN Te Kortrijk werden, de kultureele dagen, die doorgingen in het kader der West- Vlaamsche Kunststentoonstelling, beslo ten met allerlei aantrekkelijke nummers. Te 10.30 uur had een bezoek plaats aan de tentoonstelling door de D. V. en D. M'. S. Te 14 uur, in den Stadsschouw burg, trad Vivo op met een prachtig programma, waarin dans, vendelzwaaien, blokfluitconcert, enz. mekaar in onver poosd to.nDo afwisselden. Het bekend Jeugdkoor oni ir de talenvvolle leiding van, H. lo'il bracb» heerlijke al- oudë UlMinxche ’Muren 'ten géhóore. E. H. Lambrecht, leider van den VVest- Vlaamschen Kultuürdienst, sprak een kernachtige rede uit; Driés Pöppe sprak dan over De Kunst en de Jeugden ■legde den nadruk op- het enorm belang van de kunst bij de jetigd, die dë'kultuur- dragérs zijn van morgen. Remi Ponjaert droeg op voortreffelijke wijze enkele strijdgedichten voor. Midden de" grootste geestdrift werd de. vergadering be$loten. LIEFDADIG HEIDSCONCERT De symfonie Eigen Kunstheeft het lofbaftr initiatief opgevat van een groot llëfdadigheidsconcert te geven iri de groote feestzaal van het Stadhuis, op mórgen Zondag 5 Juli, te 17 uw Gansch de op brengst komt ten goede aan de geteistér- dfn. van Tessenderlóö. Toegangskaarten:' 2v, xv en 5 xx"., Zxjxx vë V£xxH*xj(rt“ ka’.e Café De Drié Mooren Graan markt 11; bij de best>v rsleden en aan den ingang der zaal vóór het concert. Het orkest staat onder leiding van den Heer Urtfnar Hénnion. Als solisten 'treden Opt Hr John Craeynest, violonist, 1” prijs aan het Kor.. Conservatorium van Brussel, en Kr Leopold Mae.-1. trombonist, prijs i an vertuuveti aan het Kon. Conservato rium rui Tent. Het Stadsbestuur verleent aijne medewerking. DE CONTROLEDIENSTEN OPNIEUW IN A<~TIE s Door de controlediensten werd speciaal beütot einde November op haar toezicht gehouden op de treinen en aan te nemen Het succes het station voor d« bMtrijding van den sluikhandel. Volgende ruiJtaten werden geboekt: ruim ,15 *90 kilo aardappelen, 40 kilo boter, 170 eieren, 60 kilo rogge, 11Q kilo’ tarwe, 11 kilo vleesch, 250 kilo, graan, 10 kilo havervlokken, 16 kilo versch visch en 890 cigaretten werdén aangeslagen. OPRICHTING VAN EEN RIJKSVLASINSTITUUT In het Staatsblad van 26 Juni ver schijnt een besluit tot oprichting van een Ri.iksvlasinstituut te Kortrijk. Het Rijksvlasinstituut heeft tot doel het doen van onderzoeken van technisch- wetenschappelijkefi aard met het oog op de verbetering en de vervolmaking van de bij de vlasbe-’ en verwerking gebezigde methoden, gereedschappen en machines; het kan ten behoeve van de vlasnijver- heid certifikatie- en kontroleproeven van de vlasprodukten inrichten. Het Instituut doet of steunt alle proefnemingen, opzoe kingen of studies die voor de vlasmjver- heid direkt of indirekt nuttig kunnen zijn. Het Instituut zal de overheid’van advies dienen over de behandelende vraagstuk ken. De Hr Ir. J. Demèyere, provinciaal kommissaris voor den wederopbouw, wordt benoemd tot voorzitter van den raad van beheer. Worden benoemd tot leden van den raad van beheer van- het RijksinstituütDe Heeren Van Hee W., D.rekteur van de Textielcentrale; Vande Velde H.. besten dig afgevaardigde van de provincie Oost- Vlaanderen; Strubbe Fr., advokaat te Kortrijk; De Muenynck O., burgerlijk bouwkundig ingenieur té Gent; Vansteen- kiste C., te leper; Haerens W., hoofd van den t-echnischen dienst van de Hoofd- groepeering Textielnijverheid Seynae- ve A.. leider vari de Bedrijfsgroeepering «Vlas», ressorteereiidé onder de Hoofd grospeering- Textielnijverheid de Hemptinne P., leider van de afdeeling vlasspinnerij van de genoemde Bedrijfs- groepeering «Vlas»; Lammens R., leider- plaatsvervanger van de afdeeling vlaswe- verij van de genoemde Bedrijfsgroepee- ring Vlas Van Steenkiste G., leider- plaatsvervanger van de afdeeling vlasve- zelbereiding van de genoemde Bedrijfs- groepeering Vlas Hanssens R., voor zitter van de Bsdrijfsgroepeering Vezel- planten ressorteerende onder de Hoofd- groepeering Suiker- en Nijverheidsteel- tsnvan de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie; Geerinckx P., Di recteur van de genoemde Hoofdgroepee- ring Suiker en Nijverheidsteelten RETROSPECTIEVE TENTOONSTELLING Vanaf heden wordt in de «Galerie Ars», 28. Langesteenstraat, eene retrospecttisve tentoonstelling gehouden van den kunst schilder Omer Coppens. Zijne werken, waarvan «r talrijke aangekocht werden door Musea, hebben nauw verband met de school der kleine Hollandsché Meesters en zijn zeer aantrekkelijk. Deze tentoon stelling gaat het grootste succes te ge- moet. Een 83-tal werken zullen te koop aangeboden worden in de twee prachtige zalen der Galerie Ars Deze tentoonstelling blijft open, alle dagen van 10.30 tot 12 uur. en van .2.30 tot 6 uur, tot Maandag 13 Juli inbegrepen. ME.DFDEELING Hiermede vvörden de .beiaiighebbendéh i Erge val. 11-jarige E. D.. wonende Marktstraat, wilde op den rug van een paard klauteren. De jongen vlei er bij 't klimmen af en viel zoo ongelukkig dat hij zich den pols brak. Gerief gestolen. In den nacht zijn dieven binnengebroken in de barakken van aannemer Verbeur.die bezig is de werken der nieuvze brug uit te voeren. Met deze werd het gerief, dat voor metselaars en aardewerkers dienstig was, ontvreemd. Lijkschouwing. Bij Vrouw D„ wonende wijk «Eiland», was haar meisje A. D., drie maanden oud, overleden. Gezien de omstandigheden, waar in het kleintje overleden was, is men over gegaan tot de lijkschouwing. Paa U gestolen. In den nacht werd uit de xx* de van paar denkoopman V. V.. wonende Nieuwe Beve- rcnslTaateen paard ontvreemd. Vermoedens wegen op een trekkersvolkjedat daar in .dén omtrek enkele uien verbleven heeft. Niïvcrbeid. LétóSt.rr.i'.t, «FEESTPALEIS», Slachthuisstrax Aktualititen U.F.A. De machtige en indrukwekkende kop- film van Tobis (Duitsch gesproken): IK BESCHULDIG! (Ich klage an!) op uitzonderlijke’ wijze vertolkt door Pajil Hartmann, Heidemarie Hatheyer en een heele schaar andere gekende vedetten. Een zielkundig drama met sociale strek king. Kaarten op voorhand den Zon dag, tusschen 11 en 12 uur, aan de cine- makas. EEN NIEUWE H. MIS VAN GEORGES LONCKE De liefhebbers van goede kerkmuziek zullen gaarne vernemen dat op morgen Zondag 5 Juli, te 9.30 uur, in de kerk van Sint-Maartens ,te Kortrijk, een Mis zal gezongen worden in polyphonie, gecom- poseerd door Georges Loncke, directeur van de muziekacademie van Ronse. Het is een driestemmige Mis, getiteld Missa pro Paceen geschreven speciaal voor de Chorale Sint-Gregorius van Ronse, die het werk voor de eerste maal uitvoerde op Kerstdag 1941. Het is ditzelfde koor dat nu te Kortrijk optreedt, op uitnoodi- ging van Pro Ecclesia Over het werk zelf wordt ons van bevoegde zijde veel goeds verteld. Al put de auteur niet uit de gregoriaansche motieven, toch is zijn werk zeer merkwaardig door de eerbiedi ging van den tekst, en den realistischen, bijwijlen zelfs dramatischen vorm. Zooals in al het werk van Loncke is de composi tie onberispelijk. De componist dirigeert zelf de uitvoering. BAAS GANZENDONCK IN HET DUITSCH Donderdag 9 Juli a. :s„ te 19.30 uur, len Stadsschouwburg, opvoering van (Gastwiï-t Köbe'ldoor de Nïedërdeütsche Bühne Osthannover. Plaatsbespreking op het secretariaat, dér «De Vlag», Persijn- straat 8, te Kortrijk. Prijzen der plaatsen van 5 tot 15 fr. BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN VANWEGE DE KORTRIJKSCHE paarbenköErsmaatschappij 1. Er zijn nog altijd wielrijders die hun velo achter den draad of in de bloemen plaatsen. In ’t Vervolg zullen die velos buiten de -poort geplaatst worden. 2. De toegang tot de baan voor het trai nen is vrij den Dinsiag, heel den dag en «.ex». v«xx xcoovxxx-v, xw. xwgcxxxgoxxaxxxuvxx. den Vrjjdagvoomiiddag. Alle andere dagen 20, 10 en 5 fr., zijn te verkrijgen ten lo- is de toegang streng verboden. ..x,x ^_x. - -- 3. De aav'Aeelhowders, die kosteloos over de baan beschikken, zuilen ze éèn dezer kaarten ónderteekerid eh den naam van het paard aanduidend, aan den bewaker moeten afgeven. De niet-aandeelhouders betalen 10 fr. per training, eer ze op de baan toegang verkrijgen. Déisré van het i café «Corrida» werd als bestendige be- waker van de renbaan aangesteld en zal zorg dragen dat deze voorschriften na gevolgd worden. De koersmaatschappij te Kortrijk heeft besloteïi ook al de beschikbare Donder dagen vanaf de tweede helft van Septem- v.--- koerska- t lender te nemen. Het succes van deze t Donderdagen groeit nog wekelijks aan. L Deze week bereikte het weddingscijfer 900.000 fr. Mogelijk zullen de prijzen in i het najaar dus nog kunnen verhoogd worden. DE OPVOERINGEN VAN JORIS DIELS BELEVEN. EEN VERHEUGEND EN ONGEHOORD SUCCES De bestuurder der Kön. Ned. Schouw burg van Antwerpen, dé H. Joris Diels, 1 mag zich telkens verheugen bij het geven zijner opvoeringen in dén KOrtrijkschen Schouwburg, over een buitengewoon suc- ces. Telkens een proppensvolle zaal too- 1 neelliëfhebbers, die met smaak en genot- 1 zin de prachtprestaties, óns door Joris 1 Diels, aangeboden, vólgen. Ook na iedere - vertooning keereri dé menschen ten zeer ste voldaan huiswaarts, met ongeduld wachtende op de volgende opvoering. Dat i? ten minste Vlaamsche kost, hoorden wij zeggen, en dergvlijke vertooningen doen deugd aan ons Vlaamsche Volk. Wij willen hiermede in naam van het talrijk publiek de tolk zijn om de Kort rijksche inrichters; waaronder de HH. Willem Putman en Dr Gevaert, filet hun initiatief van harte geluk te wenschen en wij zijn dan ook de meening toegedaan dat deze ook in de toekomst verder hun best zullen doen om ons met dergelijke puike vertooningen te blijvén vergasten. BELANGRIJKE PAARDENRENNEN Op het Hippodroom H. Vanden Hende: morgen Zondag 5 Juli, Prijs Kamargo (aangespa. nen, belgische paarden), 15.000 fr. prijzen. Zondag 12 Juli, Prijs Lad- das (aangespannen, belgische paarden), 15.000 fr. prijzen. Aanvang der koersmee- tingen te 14.30 uur. DAG VAN HET VLAAMSCHE LIED Zondag jl. werd met grooten bijval te Kortrijk de Dag van het VI. Lied ge houden. In cinema Gouden Lanteern werd een akademische zitting gehouden, waar de openingsrede door den H. Willem Putman werd uitgesproken. Dan liet het Jeugdkoor, onder leiding van den Heer Joel Lepeer, zich hooren in enkele mooie liederen. Dr Rombaut, burgemeester van St-Amandsberg en Gouwleider van V. N. Z. Oost-Vlaanderen, nam vervolgens het woord en handelde over de beteekenis van het lied, bijzonder op school. Spreker besluit dat het lied de onderlijning is van de volksverbondenheid van gansch het sociaal leven. Daarna werd de film Zingend Vlaan deren afgerold. ’s Namiddags had op de Groote Markt een prachtig zangtornooi plaats, waaraan een 15-tal klassen deelnamen, en dat als zeer welgeslaagd mag aanzien worden en besloten werd onder, het zingen van de Vlaamsche Leeuw BIJ DE KRISTELIJKE ONDERWIJZERS De gewestelijke C. O. V.-Kring voor ka tholieke leerkrachten hield alhier ten lo kale Vlaamsch Huis een belangrijke algem;ene-vergadering, geopend voor een drukke opkomst met het gebed door E. H. Proost. Na een inleidend woord nopens de .geestelijke retraites dewslke voor de onderwijzers in St-Amandscollege te Kortrijk zullen gehouden worden en voor de onderwijzeressen ter Normaalschool tc Tielt. Vervolgens kwam de Hr J. Meer man. uit Moen, aan het woord met een xxxeiiiieu- wuxuxxxi u«- ««x^.-, leerrijke dokumentatie-voordracht nopens er i patent dat de bureclen '.an fiecml.und.— studie en het leerplan in Wn’erX vestigd do L. S. Na nog enkele mededelingen r>: ex ïi.',,. öve■•"ebracht, zijn ,cn <c-verloting van een paar nuttige op- d-i feto: vfin1 voedkundige boikdcelen. ging de wélge- ‘en1 'wïm-beid.Loic's*-.-.-t. to ..slaagde vergadering met het gebed uxt- veil fVCOHU, - A film met den gekenden en komieken Hans Moser in: (Anton der letzte) met Heinz Galfner, Charlotte Ander, Gertrud Wolle, enz. Een film vol avon turen en blliheid. Toekomende week: Marika Rokk en Hans Söhnker in «LIEFDESPASPOORT». Twee branden. ’s Namiddags brak brand uit In het met hooi en stroo gevuld achtergebouw van de woning van den H. Gerard Rosseel, wo nende In de. Gullegemstraat. Dank zij snel ingrijpen, was men In korten tijd het vuur meester. Te 5 uur In den morgen brak brand uit in de kleine vlasfabriek, toebehoorende aan den H. Henri Vandenbossche. wonende op de Albertplaats. Het vuur nam een snelle uitbreiding, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Ds fabriek met gansch haai- Inboedel, zijnde 2.000 kgr. ongezwingelde kalotea en 2.000 kgr. gezwingelde kaloten. welke moesten geleverd worden, werd de prooi der vlammen. De schade beloopt ver scheidene duizenden franken en Is niet ver zekerd. Burgerstand. Geboorten. Witdouck Daniël, z. v. Oscar en Maria Declerck. Descamps Willy, z, v. Georges en Brackez Magda lena. Huwelijksafkondigingen. Lefere Ben jamin, aardewerker te Hooglede, en De- ’dene Maria, werkster te Kockelare. Louagie Georges, olieslagersgast, met Andries Angele, zakkenstikster te Roe- selare. De geneeskundige dienst. De geneeskundige dienst zal op Zondag 5 Juli gansch den dag waargenomen wor den doof Dokter Leopold Vandenbroucke. Diksmuidestraat 4, telefoon Staden 520. De Apotheek Degryze, Bruggestraat 44, is enkel open tot 12 uur ’s middags. Diefstallen. Op het gehucht De Proonewer den ten nadeele van Camiel Cornette, kleingebruiker, een 100-tal vroege aard- appelstruiken uitgedaan. Bij Jozef Verhaege, bakker,t werden insgelijks een 25-tal struiken uitgetrok ken. *s Nachts brachten nachtridders een bezoek aan het konijnenhok van Lucien Sabbe, aannemer, Bruggestraat. Uit het hok werden 11 konijnen ontvreemd. Cinema Royal Programmas van 4 tot en met 7 Juli. Ver tooningen: Zaterdag en Maandag telkens te 7.30 uur; Zondag te 2.30, 5 en 7.30 uur. Een overgroot succes: IK BEN SEBASTIAN OTT groote Duitsch gesproken politiefilm met de beroemde acteurs Willy Forst, Trude Marlen, Paul Horbiger en Gustav Dlessl. LET OP! Dinsdag te 7.30 uur, een buiten gewone filmLIEFDE FN OPOFFERING (Frauenllebe und Fraucnleid)een hartroe rende Duitsch gesproken film die Iedereen ten zeerste zal bevallen, vertolkt door Magda Schneider, Ivon Petrovltch en den kleinen Peter Bosse. Telkens vooraf: Actualiteiten U.F.A. en een schoone documentair. GENEESKUNDIGEN DIENST op Zondag 5 Juli 1942. Dokterdicnsten. Hr Dr. DECLERCK W., Sint-Hubertstraar 22. Hr Dr. J. PATTYN, H. Horriesrraat 2. Taxi van dienst voor genceshecren: Tel. 53, M. Wauters Nestor, Spanjestraat 89. Apotheekdicnst. Heer Apotheker DO- CHY, Noordstraat te Roeselare. BURGERSTAND van 25 Juni tot 2 Juli 1942. Huwelijksafkondigingen. Alfons Nuyt- ten, metaalpollerder, met Marla-Louisa Sey- naeve, lederbewerkster, b. v. Roeselare. Hendrik Laureyn, meltanlekv/erker, met Ma ria Werbrouck, z. b., b. v. Roeselare. Maurits Vandewocstyne. sieraadschilder v. Halluln (Fr.), met Antoinette Declercq, z. b., v. Roeselare. Adolf Samyn, elektrlek- werker, met Julia Chrlstlaens, bobljnster, b. v. Roeselare. Amaat Goddeeris, land bouwer. met Martha Nuytten, landbouwster, b. v. Roeselare. - Leo Defour, technleker v. Roeselare, met Luclana Verpoot, z. b., v. Poperlnge. Albert Heurard, bediende v. Phlllppevllle, met Slmonne Quaedvlieg, z. b., v. Elsene (vcorh. te Roeselare). Maurits Carlier, nijveraar. met Marie-Loulse Gryspeerdt, z. b., b. v. Roeselare. Huwelijken. Victor Samyn, vodden koopman, met Ivonna Vantomme. bobljn ster, b. v. Roeselare. Albert Vanden Bul- cke, soudeerder v. Rumbeke, met Godelieve Gaytant, naaister v. Roeselare. Geboorten. Reglna Werbrouck, d. v. Jullaan en Rachella Seurinck, Hoogledesteen- weg 105. Jeannlne Declercq, d. v. Remt en Ivonna Depuydt, Munltlestraat 12. Olga Verhamme, d. v. Audemaar en Zeno- bie Maddens (v. Rumbeke). Gerarda De- backer, d. v. Maurits en Gerardlna Spey- brouck, Bruggesteenweg 146. Joseph Ver- Ijser, z. v. Georges en Leonla Debeaussaert (v. Glts). Albert Lagalsse, z. v. Benedtkt en Marcella Vandenberghe (v. Beveren). Marcel Decancq, z. v. Joseph en Madeleine Sobry (v. Rumbeke). Monique Vanzlele- gem, d. v. Jullen en Rachel Van Rolleghem, KI. Moorsledestraat 203 c. Gerarda Cóghe, d. v. Gerard en Marla Devos, Vlerwegstraat 120. Arnold Preneel, z. v. Luclaan en Ga briella Dobbelaere( Rumbekesteenweg 203. Lionel Desmet, z. v. Alfons en Julia Borry, Hooglede’steenweg 91. - Jeannlne Devls- scher, d. v. Georges en Gerarda Decoster (v. Eesen). Freddy Vandenberghe, z. v. Clement en Margriet Werbrouck (v. Beve ren). Olaf Vandewalle, z. v. Germain en Rosa Smalle, Spilleboutdj-eef 7. Eddy Houthoofd, z. v. Amedeus en Maria Van- walleghem, Veldstraat 16. Raymond Du jardin, z. V. Frans en Hilda Dupon, West- laan 54. Jean-Marie Lobbestael, z. v. Al bert en Madeleine Casse (v. Rumbeke). Sterfgevallen. Olga Vereecke, 16 j.. z. b., d. v. Hector en Allda Geldhof. Fabriek straat 27. Marla-Cellna Valcke, 82 j., z. b., ongehuwd. Kattenstraat 199 b. Allna Verstraete, 61 J., z. b., echtg. v. Gustaaï Verstraete (v. Beveren). Déslré D'hor vette, 46 j„ marktkramer, echtg. v. Magde- lelne Defour, WUgenstraat 70. Rosalia Lammertyn. 80 j.. z. b., wed., v. Hlppollet., De Smet. Delaerestraat 8. - Martha Sercu,, 40 j.. herbergierster, echtg. v. Gustaaf Gou- wy, Bruggesteenweg 185. TAXIVOERDERS VAN DIENST in de week van 6 tot 11 Juli 1942. 1) Hr Gustaaf Verstraete, Hof van t’Henneken 46; 2) Hr Camiel Yss-ers, Herdersstraat 98; 3) Hr Adiel Ide-Ver- cruysse, St-Michielsstraat 26. UITREIKING VAN DE AARDAPPEL- ZEGELS EN DE ZEEPKAARTEN Het Stadsbestuur maakt bekend dat de uitreiking der aardappelzegels, geldig van 1 tot 30 Juli 1942, en der zeepzegels, geldig van 1 Juli tot 31 Oktober 1942, zal plaats hebben in den Stedelijken Bevoorradings- dienst, Leenstraat 46, gedurende zes da gen zooals hieronder vermeld Maandag 6 Juli, de inwoners fier stra ten nrs 1 tot en met 30. Dinsdag 7 Juli, nrs 31 tot en met 60. Woensdag 8 Juli, nrs 61 tot en met 90. Donderdag 9 Juli, nrs 91 tot en met 130. Vrijdag 1Ó Juli. 131 tot en met 160. Zaterdag 11 Juli, 161 tot en met 183. De personen, die zich niet op den ge- stëlden dag hebben kunnen aanbieden, mogen hun zegels afhalen iedere Maan dag of Donderdag buiten de uitreiking van zegels. Gedurende de uitreiking der aardap pelzegels en der zeepkaarten zijn de bu- reelen van den Bevoorradingsdienst open: den xroor--.iiddag van 8.30 tot 12 uur, den namiddag van 2 tot 4 uur. KULTUURVERBOND Onlangs kwamen in onze stad de Kul- tuurcommissié en het Stedelijk Verbond van Kultuurvereenigingen tot stand. Bel de Stichtingen beantwoordden aan een dringende behoefte. Op kultureel gebied is Roeselare steeds achterlijk geweest. In het verloop van de maand Juli zal de Kultuurcommissie en het Kultuurverbond voor het voetlicht treden en bewijzen, dat ze aan deze dringende behoefte op schit terende wijze weet te beantwoorden. Op Zondag 18 Juli tot Zondag 2 Oogst zal te Roeselare de Provinciale Kunst tentoonstelling gehouden worden. Deze tentoonstelling zal omlijst worden door een reeks kultuurdagen van buitenge woon belang. Om den anderen dag zal er een kunst- of kultuurprestatie worden aangeboden, die buitengewoon verzorgd zal zijn, niet alleen wat afwisseling van onderwerpen betreft, doch ook wat aan gaat het gehalte der optredende vereeni- gingen of voordrachtgevers. Het voorloopig programma is aldus sa mengesteld: Zaterdag 18 Juli: Plechtige Openings- zitting op het Stadhuis met voordiacht van E. H. Dr Lambrecht over het onder werp: WeSt-Vlaamsöhe Kultuurweeldc Ondertusschen zal op den St-Michielsto- ren een concert gegeven worden met den nieuwen beiaard. Zondag 19 Juli: om 11 uur plechtige opening van de West-Vlaamsche kunst tentoonstelling door de Stedelijke Kul tuurcommissie met toelichting van den E. H. Dr Lambrecht, leider der tentoon stelling. ’s Namiddags in open lucht zangtornooi der schoolkinderen. Dinsdag 21 Juli om 8 uur in de Patria voordracht over het onderwerp: Roese- lare, het hart van West-Vlaanderen door een nog aan te duiden spreker. Donderdag 23 Juli: om 8 uur in Patria: Voordracht van den Z. E. P. Stracke. Zaterdag 25 Juli; Opvoering van «Uilen spiegel» (nieuwe bewerking) door het Vlaamsch Volkstooneel (vermoedelijk in open lucht). Zondag 26 Juli: om 11 uur in Patria: Voordracht door Prof. Dr Frans Daels. Om 8 uur in Patria: Toonesl- en zang avond georganiseerd door de Blauwvoet, Volksveredeling en het VVV-koor. Dinsdag 28 Juli: om 8 uur in het Stad huis: Voordracht van Dichter Nand Ver- cnocke, bijgestaan door den voordracht kunstenaar Antoon Vanderplaetse. Donderdag 30 Juli: om 8 uur in Patria: Volkszangavond met Willem Demeyere en soliste Wiesken Aerts. Zaterdag 1 Aug.: om 8 uur in het Stad huis Voordracht door André Demedts, letterkundige, over Stijn Streuvels en zijn beteekenis. Zondag 2 Aug.: om 11 uur in het Stad huis: Plechtige Slotzitting, vermoedelijk met een rede van E. H. Dr Cyriel Ver- schaeve, leider van den Vlaamschen Kul- tuurraad. Om 15 uur: Uitvoering van den Rubenscantate doör het Peter Benoit- koor van Izegem, in open lucht, met bei- aardconcert. Ziedaar het voorloopig programma. Hier en daar zal er nog een Kleine veranderirg, wellicht nog een bijvoegsel, bijkomen. Het lijkt ons in alle geval een schitteren de prestatie, die met gulden letters mag geschreven worden in de geschiedenis van Roeselare. Laten we hopen dat deze eer ste poging het vertrekpunt moge zijn tot een algemeene kultuuraktie in de Roden- bach-Tollenaere-stede. DICKSON-GEZELSCHAP Na een suksesreeks van meer dan 100 vertooningen in de Minard-Sehouw- burg te Gent met de Revue (Blijspel) «VALSCH GELD IN OMLOOP» komt 't gekende en graaggeziene Dickson-Ge- zelschap wederom naar Roeselare, en wel op Zondag 5 Juli a. s., in de Feestzaal «Patriaom 4 u. en 7 u. Gezien het sukses dat het Dickson-Ge- zelschap hier ter stede mocht oogsten met de revue PAST OP DE VELODIEVEN durven we 2 uitverkochte zalen op voor hand voorspellen. Men zou goed doen dus van op voorhand uwe kaarten te bespre ken in «Patria». Prijzen vanaf 6 fr. VERHANGEN Zekere Gouwy Gustaaf, herbergier, wo nende Bruggesteenweg 185, ging Dinsdag morgen rond 11 uur een boodschap doen. Toen hij thuis terugkeerde, vond hij nie mand thuis. Hierover verwonderd, ging hij eens zoeken en vond zijn vrouw, Mar tha Sercu, oud 41 jaar, verhangen in een achtergebouw. De levensgeesten waren reeds geweken. De oorzaak van deze wan hoopsdaad is onbekend VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST VOOR VLAANDEREN Op Woensdag 8 Juli zal 'een afgevaar digde van den Vrijwilligen Arbeidsdienst voor Vlaanderen een specialen zitdag hou den van 3 tot 5 uur ’s namiddags op het Gemeentehuis te Roeselare. Belangstellenden en mogelijke kandi daten kunnen rich aanbieden voer inlich tingen en inschrijvingen. LEERGANG VAN HANDELSRECHT Lokaal Patria - Leeraar Adv. J. Bemolct Kleer- en Schoenmakers: Dinsdag 7 Juli, van 9.30 tot 12.30 uur - 6» les. Beenhouwers: Maandag 6 Juli, van 3 tot 6 uur - 6» les. Hout- en Metaalvak: Vrijdag 10 Juli, van 9.30 tot 12.30 uur - 6« les. Schilders: Vrijdag 10 Juli, van 3 tot 6 u. - 6« les. Bakkers: Dinsdag 7 Juli, van 3 tot 6 u. - 5® les. Burgerstand. Geboorten. Poelvoorde Gabriel, z. v. Boudewijn en Clara Depoortere. Mau rits Vanclooster, z. v. Achiel. en August* Lievens. Overlijden. Stephanie Cool, 80 j-, ongeh. BEVEREN-bij-Roeselare Burgerstand. Geboorten. Callebert Geert, z. v. Frans en Vanneste Clara. Lagaisse Al bert, z. v. Benedikt en Vandenbergh» - Marcella. Vandenberghe Freddy, z. V. Clement-Leo en Werbrouck Margriet. Overlijden. Verstraete Allna. f3 j^ wed. v. Cornette Richard, echtg. v. Vér- straete Gustaaf. Stand der bevolking tot 30 Juni 1942. Winst: a) geboorten 24; b) intredin- Smokkelaars verrast. Dë 47-jarlge Renaut Jul. werd In bezit gevonden van 38 kgr. boonen. 5 kgr. cacao en 12 kgr. suiker. Alles werd in beslag ge nomen en proces-verbaal opgesteld. Dood gevonden. De 78-jarige alleenwonende ouderling Maes Kdmond. wonende Chrlstusstraat, werd In de laatste dagen door de buren niet opge merkt De familie werd gewaarschuwd toen deze in de woning kwam vond men den ouderling dood te bed. Een geneesheer verklaart dat de man een natuurlijke dood stierf, doch dat hij reeds een 10-tal dagen moest overleden zijn. Reeks diefstallen. Marcel Blgnos, woonachtig Hoogstraat, plaatste zijn rijwiel aan de hoeve Coppe- nolle, Pyramldenstraat. Onbekenden maak ten van deze gelegenheid gebruik om de fiets te stelen. Jules Auvray, woonachtig Doornik- straat, liet zijn flets enkele minuten onbe waakt aan zijn huisdeur staan. Dit kwam hem slecht te staan daar onbekenden zijn fiets gestolen hebben. Op de wijk Fichaux hebben dieven 's nachts op den akker van landbouwer Ju les Parent een 400-tal aardappelstruiken uit gewoeld. te Meenen. Gill-ss Marcel, magazijnier te Linzele, en Leenknegt Simonne, huis houdster te Meen en.- Dêwflée Jozef, meubelmaker te Meenen, en Demeulenae- re Marie, bobijnster te Halewijn. Knóc- kaert Gustaaf, wever, en Volckaert Mar cella, huishoudster, b. te Meenén. Vanwalleghem Roger, beenhouwersgast, en Ameel Julia, naaister, b. te Meenen. Prez Remi, dagloonèr te Geluwe, en Lagae Marie-Madeleine, vlasspinster te Meenen. Demets Albert, handelaar, en Demeurisse Réjane, z. b., b, te Meenen. Sterfgevallen. Baston Arthur, 67 j., wever, echtg. v. Clemence Maertens, overl. te Beernem. Verpoort Victorine, 71 j., z. b., echtg. v. Den Hert Hendrik, Vosken- straat 91. Nyssens Leonard, 82 j.. z. b., echtg. v. Malfait Ot-lina. Volkslaan 300. Vereecken Gerardine. 69 j., z. b., echtg. v. Louwijck Arthur, v. Komen. HET LIJK VAN Dr RAVESCHOT ONTGRAVEN Op Maandag 29 Juni 11.. om 3 u. in den namiddag, hadden te -- romelles Noord - Frankrijk) de ontgraving en dé lijkschou wing plaats van Dr Raveschot die er op 20 Mei 1940 werd vermoord doof Marok- kaansche soldaten. Het Parket van Rijsel was ter plaatse afgestapt ten einde, in aanwezigheid van den onderzoeksrechter en dén wetsdokter, de noodige vaststellingen te doen. Een af gevaardigde van het Belgisch Ministerie van Binnenlandsche Zaken gelast met den Dienst der Opzoekingen en Ontgra- vingen van Belgen in Frankrijk verdwe nen had er aan gehouden daarbij tegen woordig te zijn. Onmiddéllijk na de ont graving werd de lijkschouwing gedaan. Het lijk werd volkomen- geïndentifi- ceerd: Op het lichaam dat, zooals men weet, nevens de hoeve was begraven, wer den o. m. de eenzelvigheidskaart en een blok voorschriftenblaadjes met de vermel ding van den naam van den dokter ge vonden. Door de verklaringen der getuigen en de gedane vaststellingen blijft er over het feit van den moord niet de minste twijfel over. Na de lijkschouwing werd het lichaam gekist. Op Woensdag 1 Juli 1L, om 11 u., had een plechtige lijkdienst plaats, in stricte intimiteit, te Fromelles, alwaar het stoffelijk overschot voorloopig ter aarde werd besteld op het kerkhof. MOESKOPPERIJ Ten nadeele van Victor Debackere, Roger Vandenabesle en Provost, allen ge huisvest Moorselestraat te Meenen, alsook van Maes Omer, Dadizelestraat te Mee nen, werd :n in den nacht van Dinsdag op Woensdag eene groote hoeveelheid aard appelen gestolen uit hun tuin. OP HEETERDAAD VAN DIEFSTAL BETRAPT Het leek den bestuurder jvan den ste- vaststeïlen dat de ontvangsten aan den kleinen ingang zoo klein waren, terwijl -«.-w x.„«.x er een overgroote toeloop was van volk. Vrije Sint-Lukasvakschool, die sober maakt dat hij samen met zijn vrouw~in den zWemkóm gekomen was en dat de tiketten, op hetzelfde óogenblik afgele verd een verschil vertoonden van 20 num mers. De kommissaris van politie werd hiervan ingelicht en kwam een oogje in het zeil houden, zonder dat den aange- stelden Val. B... uit Meenen iets vermoe den kon. Twee uren waren voldoende om na te gaan hoe dien man te werk ging. Toen men de zekerheid van rijn slechte daad had, werd hij bijgeroepen en onder vraagd. Hij kon niet anders dan te be kennen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezst; intusschen werd hij op staan- den voet ontslagen en Woensdagochtend bekrachtigde het stadsbestuur de geno men maatregel. BIJ HET ROODE KRUIS Deze week grepen de examens plaats van ambulanciers vöor het Roode Kruis van België, in tegenwoordigheid van den Heer Algemeene Inspecteur van het Roo de Kruis en van Dr Jozef Raveschot. Van de 44 leerlingen die den kursus ge volgd hebben, boden er zich 24 aan; 21 dezer slaagden in het examen. 1. Julienne Verstraete; 2. Georges De clerck (politieagent) en Irma Duyvere; 3. Agnes Vsrhaeghe, Omer Hazebrouck en Henri Decuyperë politieagent)4. Ber nard Venant (politieagent)5. Elza Pie ters; 6. Judite Delva; 7. jufir. Vermeersch; 8 juffr. Dejonckhcere; 9. juffr. Deprez; 10. Werncr Sileghem; 11. Julia Feys; 12. André Dehaene (politieagent); 13. Gus taaf Clement; 14. Thérèse Noé; 15. An toinette Verhoeven; 16. Noël Gardoen (politieagent)17. juffr. Descamps; 18. juffrouw Dubaere. Brand. Omstreeks den middag werd de buurt der Brandemolen In opschudding gebracht door het ontstaan van brand op de hoeve van x' Ernest. Het vuur was uitgebroken in een groote hangaar, staande op eenlgen afstand der andere., hoevegebouwen en waarin eene hoeveelheid stroo, alaam en landbouwgerle- ven opgeborgen waren. De pompiers uit Ha relbeke werden opgeroepen en kwamen da delijk ter plaats om de overige hoevegebou wen te vrijwaren, waarin zij slaagden. De loods met den heelen Inboedel. Is uitge brand. De stoffelijke schade, door verzeke ring gedekt, is tamelijk aanzienlijk. De oor zaak zou aan kinderen te wijten rijn, -waar van een, een brandend solferstekje wegwierp en dat in wat stroo terecht kwam. A. Diefte met inbraak. Dieven drongen ’s nachts op de hoeve van den 35-jarlgen landbouwer Jos. Verhamme, wijk St-Lodewljk ZIJ klauterden op het dak van den paardenstal en na eene opening te hebben aangebracht, drongen zij er op een voorraadzolder en legden er beslag op o.m. een 100 kgr. tarwegraan en eenlge an dere waren. A. Giftige steek. De 9-Jar!ge Noëlla Deprez kreeg een bijen steek In de rechterhand. Men gaf eerst wei nig acht op de wonde, doch naderhand be gon het meisje hevige pijn In het lidmaat te voelen, zoodet dit zelfs tot den elleboog opzwol. Een geneesheer werd geraadpleegd, die een inspuiting tegen verdere vergiftiging moest toedienen. A. Vinkenzangprijskamp. De vlnkenzangwedstrljd Zondag jl. Inge- - richt door de maatschappij De Boschvlnk ten lokale «De Os», waaraan 53 liefhebbers deelnamen, had volgenden uitslag: 1. Ver- brugghe R., Beveren-Lele, 544; 2. Simoens R., Harelbeke, 479; 3. Derycke J.. Deerlijk, 464; 4. Dejaeger E., ld., 461; 5. Naessens C., Waregem, 451; 6. Demlddel G., Harelbeke, 443; 7. Neirlnck F., Deerlijk, 438; 8. Derycke J.. ld., 425; 9. Byttebler A., Nieuwenhove, 423; 10. Boone C., Krulshoutem. 405; 11. Derycke M., Deerlijk, 396; 12. Vanmeerrem R., Deerlijk, 394. A. Vleeschsmokkel In vioolkast. De genaamde Rob. L. werd door de tol bedienden verrast met 8 kgr. varkensvieesch In een vioolkast. Mits betaling der borgsom kwam hij in vrijheid, doch het vleesch werd aangeslagen. Dief ontdekt In betrek met den diefstal van afsluitings- staken ten nadeele van landbouwer R. De waele, deden de rljkswachters bij den ver dachte E. Mannaert eene huiszoeking en ontdekten er de gestolen staken. De man legde bekentenissen af en een proces-ver baal werd opgesteld. Brandstichter in de klem. *s Avonds ontstond brand In een schuil plaats der hoeve Vanreckeghem. Tijdens het onderzoek slaagde de rijkswacht erin den dader te vereenzelvigen. Het is de 19-jarige Déslré Mannaert, die bekentenissen aflegde. Om zich te vermaken had hij het vuur ge stoken aan een hoeveelheid stroo. Hij werd In hechtenis genomen. Reeks diefstallen. De landbouwer Dekimpe Pol stelde de ontvreemding vast van een hoeveelheid plantaardappelen die op een veld ontgraven werden. Bij landbouwer Plouvler werden uit een weideafsluitlng een 8-tal palen gestolen. Op de. hoeve Dekimpe werd de kruiwa gen van een gebuur ontvreemd. Ten nadeele van landbouwer Farvac- que Jos., wonende wijk «Cromblon», wer den een hoeveelheid plantaardappelen ont vreemd. Op de wijk Quevaucamps drongen dieven 's nachts in den kelder van de We duwe Arthur Delbeke en gingen er met K’llWlflllWIlIlM^ EERLIJKE DADEN Irma Herreman, gehuisvest Nieuw- straat 2 te Meenen, verloor Maandagavond een kostbare speld in wit goud, bezet, met diamanten, ergens in d-e Rijsèlstraat. Een persoon, welke onbekend wensclKe’te blij ven, kwam kort daarna de veriarene speld op het politiebureel deponeeren. Valentine Verheust, gehuisvest Wer- vikstraat .13, vond in de Rijselstraat een kostbare armband waarin de letters G. S. gegrifd. stonden. Zij bracht hst gevonde ne op het politiebureel; het behoorde me vrouw Gustaaf Sabbe, Rijselstraat, toe. Victor Provost, spoorwegbediende, gehuisvest Moorselestraat 120 te Meenéli, vond in de Kortrijkstraat alhier een som geld dia hij op het politiebureel kwam deponeeren. Van zijn kant vo'hd Paul Van Royen, melkhandel'aar, Sint-Jansmolenstraat, in de Kbrtrijkstraat, twee stoelen die van een voorbijrijdend voertuig gevallen wa ren; ook hij bracht die stoelen naar zijn rechtmatigen eigenaar. VERLOREN Maurits Ghekiere, gehuisvest Arse- naalstraat te Meenen, verloor zijn brie ven tasch. Marie Ceusters, te Meenen verblij dend, verloor eveneens haar brieventasch. •- Maria Hoorebeke, gehuisvest te Mee- nen, verloor een gansch blad nieuwe raiitsoeneeringszegels. VEELBELOVENDE JEUGD Enkele weken geleden werden eenlge snaken verrast in verschllende winkels te Meenen op het stelen. Nu werden op nieuw twee jongens van 10 en 12 jaar ont dekt, nadat zij bij Omer Vandecasteele, juwelier, Rijselstraat, een som van 650 fr. gestolen hadden, De eene was een almoes gaan vragen en bij het verlaten van de zaak sloop de andere binnen den winkel en ledigde de toonbanklade. Die beide kleppers hadden reeds 25 fr.< verteerd toen zij aangehouden werden door de politie. Zij werpen de schuld op elkaar. PRACHTIG MUZIEKCONCERT Dinsdagavond werd op de Markt voor een goede opkomst een prachtig uitge voerd koncert uitgevoerd door een mu ziekkorps van de Luftwaffe, onder leiding van Stabsmusikleiter Küchle. Het volgend koncert zal plaats hebben op Dinsdag avond te 6.45 uur. FIETS GESTOLEN Georges Vanhee, aannemer, woonachtig te Meenen, leperstraat 109, moest in de herberg De Basculein de Kortrijk straat, een boodschap doen; hij liet en kele minuten zijn fiets onbewaakt aan de huisdeur staan en moest ervaren dat an deren met rijn rijwiel verdwenen waren. DIEFSTAL ONDER WERKMAKKERS De landarbeider Julien Verbrugge, ge huisvest Moorselestraat 142, werkzaam op de hoeve der Weduwe Wallecan, Kort- rijkpoort, moest vaststellen dat een zijner werkkameraden rijn jas gestolen had. DE TENTOONSTELLING DER SINT-LUKASVAKSCHOOL Zondag en Maandag had het publiek van Meenen en omliggende de gelegen- xxw xw». vxvxx M-ov.xxxxx.tx ,«xx xxvxx ovv- heid de werken der leerlingen van de delijken zwemkom eigenaardig te moeten Sint-Lukasvakschool te gaan bezichtigen. -Wij kunnen verzekeren dat het een terwijl ware toeloop was naar de lokalen der r -’.I.. t maar Een persoon had zelfs de opmerking ge- goed opgesmukt werden met teekeningen, den zwemkom gekomen was en dat de tiketten, op hetzelfde óogenblik afgele verd een verschil vertoonden van 20 num-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 3