DE OORLOGSTOESTAND Veranderingen in Japan’s Economie Zie, daar staat de gouden Oogst Kroniek der Bevoorrading I 1 I Offis» BerictiSea en BeslHfttH LAURENTIUS MET ZIJN ROOSTER” DE WEEK IN ONS LAND Statuut W; '■'VTgMite "Al; der in Frankrijk gevestigde Boeren ZATERDAG 8 OOGST 1S42. KATHOLIEK NIEUWS- NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. -- WEEKBLAD. - 0,75 FR. I is OOSTUITGAVE J is WESTUJTGAVE J TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) 8 /r.j Kleine berichten adr. t. bureele Ï2fr.( (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwberichten: minimum Groote rouwberichten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per regel Andgre aankondigingen: prijs op vraag.. Aankondigingen worden aanvaard tot i HET VROME VOLKSLEVEN NA DE INNAME EN BEZETTING VAN ROSTOV/ IN HET VERRE OOSTEN STORMGESCHUT NAAR VO3R AAN ONZE INZENDERS - uiBDBS3BaBafi&SGaaaB3BMRuiMaBaiaBBBiMBBBBKUBraiaH33a!a3Baa Stalingrad’ IN NOORD-AFRIKA EN MIDDELLANDSCHE ZEE OP HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT IN HET WESTEN I; I PERINGE 39e JAAR. - Nr 32. den? Donderdag middag. ESJ^SS i» I DEK GRONDSTOFFEN. vier worden de gevangengenomen Russische soldaten snel naar een verzamelplaat* In dicht opeengeslotcn kolonnen rollen de zware Duitsche tanks van kanonnen overgebrachti voorzien voorwaarts oin ingezet te worden tegen den vijand. het pro- spontaan 15 fr.' 2 jr: 3 fr.\ 15 fr. 25 fr. 6 fr. 6 fr. 6 fr. 20 fr. 20 fr. Uitgever Sansen-Vanneste Poperinge. Telefoon N' 9. Postel). N’ 155.70. jVWUWV’VWVVWtótóWWiWVWW 4 ABONNEMENTSPRIJS 1942: 36 fr. 9 fr. 18 fr. 65 fr. 1 Jaar in Belgie 3 Maanden 6 Maanden 1 Jaar in Frankrijk ----i r stuks Kooien Porei Selder van onder glas Selder van buiten Tomaten Zaailingen Eenmaal verspeend Gekrulde andijvie Breedbladerige andijvie Salade Andijvie in pot gekweekt Salade in pot gekweekt Blocmkoolen: Zonder pot gekweekt In uot gekweekt Buiten gezaaid Bij afname van 1000 stuks of De veroverihgen van Japan tijdens de i wel op het gebied va laatste 8 maanden zullen noodzakelijk de productie, omdat Japan basis en de gestalte van de Japansche stoffen en daardoor aan economie grondig' wijzigen. De evolutie van dit land vóór het uit breken van den oorlog was trouwens reeds verbazend. Tot in 1868 was het een feodale staat. Met de Mejirevolutie tijdens dit laatste jaar Werd het' industrieele tijd perk ingeleid, waarbij Japan zich reso luut op den weg begaf die de ontwikkelde Europeesche landen waren voorgegaan. In deze korte tijd verdriedubbelde de be volking. terwijl zich meer en meer een spanning voordeed tusschen de produc tiemogelijkheden, de grondstoffenbevoor rading en den afzet. Op het oogenblik dat bijna geheel de wereld in een zware eco nomische crisis bevond en de prijzen der goederen sterk gedaald waren, vooral na 1931, hebben we een overrompeling van de markten gezien met goedkoope Japan sche industrieproducten. Men heeft dat verschijnsel op verschillende wijzen ver klaard. In de meeste gevallen zag men in die overspoeling van de markten met Japansche waren, een vorm van dumping, d. i. een verkoop met verliesorijzen. De Japanners zelf hebben steeds beweerd dat zij er werkelijk in gelukt waren om zoo goedkoop voort te brengen. Men heeft Jan gemeend de lage kostprijs te mosten verklaren door de zeer lage loonen. De Japanner leeft met eén handsvol rijst zegde men. Er is daar zeker veel waarheid in, doch ook daartegen hebben de Ja panners hun stsm verheven. De Japan sche arbeider zou geen proletariër of een slaaf zijn, dus niet met hongerloonen betaald worden. De voeding is inderdaad buitengewoon goedkoop in Japan, zoodat een nominaal gering loon volstaat om de arbeider te voeden. Anderzijds geniet hij allerlei voordeelen in natura. Doch de groots voorsprong die Japan tijdens de laatst? jaren op Industrieel gebied ver worven heeft, is hoofdzakeliik toe te schrijven aan de ver doorgedreven ra tionale actie van zijn productie. DE SPANNING. A Waar gaande menschen hier in ons land allemaal om St Laurentius te die nen tegen huiduitslag (brand), koortsen, vüegend vuur en andere ontstekingen van liet bloed, brandwonden, en zoo meer. Ge kunt bemerken hoe 't allemaal lijk vuren vlamt. Dit is omdat Laurentius door het vuur der marteldood stierf. In ons land alleen zijn er meer dan 60 kerken die St Laurentius als patroon hebben. Zoo vaak lag de naam van Lau rentius in den volksmond dat hij ver vormd of veranderd in spelling meer dan tens de familienaam geworden is van een heel huisgezin. Gezelle teekent wel meer dan 25 namen op (geslachtsnamen) die van den naam Laurentius zijn afgeleid, als b. v. Lauwers, Laurijn, enz. En dan cie dorpen die zijn naam dragen! De c.uwenouue eeredienst van St Lau rentius in ons land gaat met velerlei eigenaardige gebruiken en gezegden ge paard. Mariipol^Wj 4/ AcMw. "ïrtscit ;ebied van de Industrieele l arm is aan grond stoffen en daardoor aangewezen is op den aanvoer uit het buitenland. Deze grond stoffen waren meestal in handen van Engelsche, Amerikaansche en Nederland- setie fmancieele vennootschappen, die zich zoowel in China als in de verschillende koloniën van Oost-Azië .neergezet- had den. Met een geweldige productiecapaciteit zag Japan zich bedreigd tengevolge van den druk der kapitalistische mogendhe den, Het was verplicht de levensstandaard van zijn bevolking laag te houden. Het embargo op de grondstoffen uitgevaardigd door Amerika en Engeland werd onuit staanbaar. De spanning steeg geweldig'. Onderhandelingen, waarbij de Japansche afgevaardigden een eindeloos geduld aan den dag legden en eigenlijk met misprij zen behandeld werden, mislukten. Er moest iets barsten. De bom ontplofte met de slag van Pearl Harbour, die de Ver- eenigde Staten in zijn volle gevechts kracht trof, zijn trotsche Pacifiekvloot. DE VEROVERING Ter gelegenheid der vergadering te Pa rijs van hst Nationaal Verbond der Landbouwkorporaties, geopend onder het voorzitterschap van den Hr Leroy-Ladu- rie. Minister van Landbouw en Bevoor rading, werd een Fransch-Belgische kom missie samengesteld. Op basis der onderhandelingen, door het Belgisch konsulaat te Parijs destijds ingezet, zal deze kommissie zich bezig houden met het onderzoek van verschil lende vraagstukken betreffende het sta tuut der Belgische boeren, welke in Frankrijk op wettig? wijze gevestigd zijn. In verband hiermede heeft de Heer Caziot; voorzitter der Fransche Boeren- korporatie, kennis gegeven van den wensch der Fransche boerengemeenschap de ver worven rechten te bevestigen der boeren van Belgische nationaliteit, gevestigd op Franschen bodem, en welke door hun aangeboren deugden en hun stoere werk zaamheid de Fransche landbouwproduktie in hooge mate bevorderen. Er werd evenwel gewezen op hst feit, dat het statuut met betrekking tot de buitenlandsche boeren alleen toenasssliik was op de landbouwers, op wettelfjke wij ze in Frankrijk gevestigd, en dus niet in zijn geheel kon toegepast worden op d? nieuwe boerengezinnen, welke op dit oogenblik zonder vooraf gaandelijke toe lating der prefekturen, in sommige Fran sche departementen hoeve-huurceelen overnemen. De Belgisch? konsulaire overheden van het Fransche bezette gebied herinneren eraan, dat het niet raadzaam is in Frank rijk gronden over te nemen of te koopen zonder 6e voorafgaandeli.ike toestemming der prefectorale autoriteiten in te win nen. Wij hebben hem in Vlaanderen kort en bondig «Lauwtje» geheetén, zoo vertrouwd is hij ons geworden. Zijn feestdag valt op 10 Augustus. Over dezen heilige zijn, in verband met zijn leven, en in verband met zijn veel vuldigs en bonte veneering in het vrome Vlaanderen, he:l schoone dingen te ver tellen. ZIJN LEVEN! De kerkvervolger Keizer Valeriaan, wil de aiie bisschoppen, priesters en diakens ter dood brengen. Het bevel was pas in het begin van Oogstmaand van het jaar 258 uitgevaardigd öf daar was reeds Six tus II den 6 Oogst het hoofd afgehouwen. Laurentius was diaken en- geene van de minste soort Voorzeker dat deze flinke christen de heidenen ferm in den weg liep. Want den 10 Oogst reeds was het zijn beurt om den marteldood voor Chris tus te sterven. Heldhaftige martelaar! Op den vuurrooster uitgestrekt lag hij te braden in schromelijke pijnen, cn toch had hij nog een hart om tot den prefekt te zeggen: Mijn vleeseh is gebraden, eet er nu maar van. Het bleef echter niet bij dien helden moed om zoo het lijden te tarten want Laurentius 'bad op zijn uiterste nog eens vurig opdat het heidensche Rome zou be keerd geraken. Toen sloot hij de oogen, om van den Heer den hemelschen palm van viktorie te krijgen. Zijn christen? broeders zouden de eer biedwaardige overblijfselen van den Hei lige zoo maar niet laten verloren gaan, s Nachts verzamelden ze wat er van Lau- rentius’ lichaam nog overgebleven was, en ze gingen het ingetogen begraven in den eigendom van Cyriacus, op 't veld van Verano langs den Tiburtijnschën weg. Te Rome werd er een basiliek gebouwd door Keizer Constantijn, boven het graf van den gemartelden diaken. In het al taar der oude basiliek wordt nu nog het groote deel van Sint-Lauremius’ lichaam bewaard. Deze relikwiën berusten in een marmeren urne (vaas). En eveneens is er een marmeren plaat te zien, waarop het lichaam van Sint Laurentius zou gerust hebben. In Rome zijn er zeven kerken aan Sint Laurentius töegewijd. Of hij daar ver eerd werd en nu nog wordt! Maar elders ook! De snelle aanvroei van de bevolking en vooral het inwiikingsverbod in Australië m Amerika had geleidelijk een spanning tteen ontstaan in de Japansche economie, di° vooral acuut werd toen Amerika in 1939. maar vooral in 1940 druk begon uit te oefenen doo” het embargo, i. het uitvoerverbod ran een reeks grondstoffen naar Japan ui" te vaardigen. Japan bestaat eigenlijk uit een reeks eilanden, waarvan de bodem rotsachtig en van vulkanischen aard is. Ongeveer 79 t. b. van d? oppervlakte is onbebouw- baar. De bevolking heeft een dichtheid van 191 inwoners per km2 en leeft voor mee*- dan öe helft op het nlattelond. Voor r’e 5 5 milliotn boerenfamilies die op het l?"d wonen, staat er oer familie bemid deld ma'-r één Hs. bodem ter beschikking, zoodat deze gedwongen werden aan in tensieve kuituur te doen. Gelukkig is het klimaat bijzonder gunstig, zoodat twee oogsten per jaar kunnen gewonnen wor den één met rijst en één met graange wassen. Daarnaast wordt nog de zijden rups g-teelt. die een goede opbrengst geeft. De voeding wordt verde- nog ran- geyuld met een zee’- rijke vischvangst. De manning koin« daarom niet zoozeer vcor on het gebied van voeding, dan ISBBanBBBBnBB8BB93LMtèOC90BfMaBBQ&BnaHnUMXB&S3QB8SnWnSXB der vorige week 26.000 kinderen uit Brus- ssel vertrokken naar het platteland, zulks voor een paar weken. Deze kinder?:) wer den gebracht zoowel naar de beide Vlaan deren als naar de Kempen en de Arden nen. 21.000 kinderen werden gerucrutserd door Winterhulo zelf, de andere 5.000 zijn kinderen van krijgsgevangener’. Die 21.000 kinderen verkozen door Win terhulp werden genomen onder de»150.000 kinderen die wegens medikaal vastgestel- de zwakheid op school aanvullende rant soenen genieten. 290 Vacantiehuizen zul len die kinderen opnemen. Alles is kos teloos voor de kleinen. Voer die kinderen werd gezorgd op den buiten veer een dubbel rantsoen en een speciale bevoor rading uit Portugal. Dit alles zal aan Winterhulp 10 millioen frank Ir—-ten. HET 9« VLAAMSCH NATÏf>*,^SI?*'"“'' ZANGFEEST TE BRUSSEL Zaterdag en Zondag jl. ging te Brussel het 9» Vlaamsch Nationaal Zangfeest door. Den Zaterdag ging in feite het eerste Vlaamsch Nationaal Zangfeest voor de schooljeugd door. Dit feest werd gehou den in het Paleis voor Schoone Kunsten. Verscheidene liederen werden door de jeugd van talrijke scholen uit den Vlaam- schen Lande gezongen, wijl ook spreek beurten gehouden werden en volksdan sen uitgeveerd door de Vivogroep. Den Zondag ging,het eigenlijke 2" Zang feest door, op de Brusselsche Groote Marat, dat uitgevoerd en bijgewoend werd door duizenden Vlamingen. Het feest werd bijgewoond door talrijke personaliteiten, o. m. door de HH. D? Winter. Romsée on Leemans, secretarissen-gereaal, verschei dene Provinciegouverneurs, de H. Staf De Clercq, Prof. Daels, enz., alsmede door vertegenwoordigers van het Militair? Be stuur. Te 3 uur in den namiddag werd het feest geopend door de fanfaren. Het in leidend woord werd gevoerd door den H. Peetere, voorzitter van het zangver bond, en verscheidenen liederen werden gezongen. In het eerst? gedeelte waren het liederen uit de Middeleeuwen, in het tweede g?deelt? geuzenliederen en in het derde gedeelte nedendaagsch? liederen, De HH.'Gaston Foremans, Eml?l Hulle- brc?ck, Lieven Duvosel ,n Willem De Meyer leidden de verschillend? uitvoerin gen. Een spreekbeurt werd intusschen ge houden door H. Dr De Pillscijn. Naar een mededeeling uit Berlijn ver loren de Britten 2514 pantserwagens op het Noord-Afrikaansch front, van 26 Mei tot 25 Juli jl. Uit Tokio wordt o. m. gemeld: - Japansche vliegtuigen bombardeer den de A.ustralische basis Townsville. In Nieuw-Guinea rukken de Japan ners op in de richting van Port Moresby. Het vliegveld Cocoda hebben zij bezet. In China hebben de Japanners de steden Hainkce-Wan, Suichang en Soen- gyan veroverd. Churchill te Moskou? Volgens geruchten komende uit Lissa bon en Rome zou Churchill naar Moskou vertrokken zijn cm Stalin te ontmoeten. De Sovjets zouden onmiddellijk een 2° front geëischt hebben. Uit Amsterdam wordt gems'.d dat vol gens radio Ncw-York de Sovjet-Russische Regiering de onmiddellijke oprichting van het tweede front hebben geëischt. Maisky te Londen en Litwinoff te Was hington zouden reeds herhaaldelijk voet stappen aangewend hebben in zelfden zin. Een en ander. Uit Parijs wordt gemeld dat sedert den opreep van den H. Laval 36.000 Fran sche arbeiders naar Duitschland zijn ver trokken. Naar Le Nouveau Journalzouden reeds de helft der voor Engeland varen de Belgische schepen zijn gekelderd. Een Fransch koopvaardijschip werd gepraaid door een Engelsche duikboot, in d? Middellandsohe Zee. Door het optre den van Fransche torpedojagers en v)ieg- tuigen moest de duikboot het schip weer vrij doorlaten. D? Pierlot-Regeering te Londen heeft diplomatieke betrekkingen met de Scvjet-Unie aangeknoopt. De Rijksminister voor bewapening en munitie Speer alsmede verscheidene andere hooge Duitsche personaliteiten, bezochten de verdedigingswerken aan de Europeesche kust, waarbij naar verluidt de verdediging tegen elke soort aanval voorzien werd. Uit Rome wordt gemeld dat men aldaar overweegt alle industriën welke voor de oorlogvoering niet onontbeerlijk zijn, te sluiten en de vaklui in de oor logsindustrie in te schakelen. Weeldearti kelen en zekere textielwaren zullen niet meer worden vervaardigd. Bij Casablanca werd een Britsoh vliegtuig boven Fransche territoriale wa teren door Fransch afweer neergehaald. In Britsch-Indië zal, naar verluidt, de burgerlijke ongehoorzaainheidscampa- gne worden ingezet binnen een 14-tal dagen. In een besluit voorgelegd aan het Indisch Kongres verklaart Gandhi dat de Britten uit Indië mosten vertrekken en dat Indië geen vijandige gevoelens koestert tegenover Japan. Beschikt Engeland over nieuwe wapens? Vier nieuwe wapens zauden ter beschik king van het Britsch leger staan, schrijft een Zweedsch blad: - Aftontidningen naar de Brüsseler Zeitung mededeelt. Deze wapens zouden zijn: 1. Een vliegtuig met één zitplaats •■Mus- tang - genaamd, sneller dan all? andere vliegtuigen ter wereld. Dit vliegtuigtype wordt ook Sluipende Doodgenoemd, omdat het zeer zacht vliegt en ter onder steuning van landtroepen wordt in lijn gezet. 2. Een invasie »-brug van een gansch nieuw type, die voor de eerste maal bij groote oefeningen werd geprobeerd. 3. E?n transportvliegtuig voor infante rie (infantery carrierdat even snel te water ais te land vliegt 4. Een nieuwe brandbom. ‘Ter herinnering aan het feit dat de groote diaken in de gevangenis zijn be wakers doopte met water uit een wonder lijk ontsproten bronne, dragen de bede vaarders gewijd water van Hove (bij Ant werpen) mee. om er de zieke Jichaams- deefen mede t? wasschen. Gezelle vertelt in Rond den Hcerd dat de steedsche bollen de naam van de leerlingen der Bogaardcnschool, de oudste school van Brugge) St-Laurentius-wijwater dronken tot geestelijk en lichamelijk heil. En van patroonschap gesproken! Ge weet dat cr vele heiligen de gelegenheid kregen om over de een ofde andere stielmannen patroon te zijn. Zorgde Laurentius niet vcor de rollen waarop de gebieklijtienden geschreven stonden? Kan je al denken voor wis St Laurentius de patroon werd? Vcor al die met de penne werken en zelfs was hij in Brugge in middeleeuw- sche tijden de patroon van de gesworen clerken van de Brugsche vierscaeren Ji. En er mocht neg wel een woordje ge zegd worden over ae zoogenoemde Sint- LaurentiustranenMenig lezer heeft waarschijnlijk reeds in den eersten helft van den Oogstmaand het heerlijk spel der vallende sterren gezien. Dit was van ouds cn hers lijk iets wonderbaars voor de gewone wenschen, die niet erg bele zen zijn in ae sterrekunde. Onz? heiden sche voorvaderen wisten er al een historie van te vertellen. Later werden de sterreregens op Lau- rentiusavond, door de christen menschen St-Laurentiustrancngeheeten. Som mige meisjes stonden op den uitkijk naar een vallende ster. Verschoot er :.iu zoo ’n ster, dan spraken ze vlug een wensch uit. Konden ze den wensch heelem&al uitspreken vóór het einde van het ver schieten der ster, dan geloofden z? dat hun wensch aanhoord werd... En als de menschen eens mondsgemee- ne dichtjes over een heilige opzeggen, ge lijk over St-Laurentius, dan zou je wel gelooven dat de heilige een ferme plaatse gekregen heeft in óen almanakvan onz? volksmenschen. Sente lauwerin Hij makelt en hij vindt. En zegent met zijn hand. Dat ’t niet innewaart en brandt. En in het goede Meetjesland wordt er gezsid St Laurentius het laait en 't brandt: Maakt met uwe hand Dat ’t niet innewaart en kan En gebeurt het nog te Zevekote en om streken, wat Pastoor Slosse vertelt in de «Levensschets van den H. Laurentius»: Te Zevekote en omstreken leeren ze al dus: Gij maakt uwen vinger nat met speeksel; gij teekent één of meer kruisen over de wonde en gij tikt de hand op het verbrande lidmaat langs de vier kanten der wonde, binst gij het volgende gebc- deken zegt: Sint Laurentius, van ’t Marialand Is gekomen in ons Nederland, Gansch gcbl.dderd en gebrand Wil dit aftceKenon met uw gebenedijd Dat ’t niet verder in en brandt. C Aan den lezer hierin het bijgeloof van het geloof ta scheiden L. J. Bit kaartje geeft een beeld van het gebied van den beneden-Don en van den Koeban. De plaatsen vermeld in het beknopt overzicht van de Duitsche legerberichten vinden onze lezers hierop terug. 10 fr. 50 fr. 10 fr. x>i.| ttijuajiiiv van iviw ui llJCer. worden bovenstaande prijzen verminderd met 25 Zie vervolg hiernevens 0^3 name toe. Doch wij moeten er voor zor gen, dat het geen valsch? name is, een echte, rechte name wel! Als een mensch naar zoo godgansche dagen op ’t land loopt, en werkt en schikt, en bezorgd loopt, en verlegen met weer en wind, lijk we nu weer met den schrik op ’t lijf zaten, dat ’t al zou verzabberen. en verregenen, en schieten lijk verleden jaar... Als e?n mensch daar zoo mee be zig is, peinst hij wel ne\ keer nog, lijk ons vaders en moeders het deden, en ons voorgeleerd hebben, dat er nog een ande re hand is. nog een ander ooge. nog een andere zorge, nog een andere hulpe. die over ’t land en de vruchten hangt? Ja, zeker: Hij. die ’t al geeft, en leven doet! En komt er nog, onder een of anderen vorm een Dank Uuit onzen mond? Als we nog kleine kleuters waren, en we bij de tafel geschoven werden om ons altijd hongerig kindermaagske ft) vullen en begserig onze rappe kinderpollen naar een boterham of naar den paplepel reik ten. seffens er mee naar den mond, tikte moeder ons op de vingers: Hola, vent, eerst Danke zoeten Heerke doen! En ’t werd schoon gedaan!... Zoo hebben we het als kind gedaan, zoo moetsn wij het ook als groote mensch doen. In deze tijden weten we maar al te wel wat de oogst weerd is. wat er van zijn goed of slecht gelukken afhangt, we vos- len meer dan ooit de aloude afhankelijk heid van den mensch van het land, van regen en wind, van al de verschijnselen der natuur, die Gods werk is. Zullen we toegrijpen en toesteken onze schelven en onz? schuren, zonder een fatsoenlijke Dank UIs er daar geen woord, geen herinneringe meer aan een vromen vader en moeder, die tot u spreekt en zegt: «Dankt den Heer!». En zal het bij een geniakkelijk en goed koop «Dank U» blijven?... Daar is geen volk ter wereld of het offert iets voor den Ntfrc/ftirste:.) HOE VER STAAT HET MET DEN WEDEROPBOUW IN HET LAND Uit een statistiek, afgesloten op 30 Juni jl. blijkt dat in het land in totaal 2583 gemeenten geteisterd werden door de oor logsgebeurtenissen van 1949. 43 Dezer ge meenten zonden nog geen gegevens in omtrent de geleden schade. In zake de heropbouw is de eene pro vincie meer voorop dan de andere. In West-Vlaanderen, waar 40.000 vernielde en beschadigde huizen geteld werden, blijkt den heropbouw het me; st ten achter te staan tegenover de andere provincies. Voor geheel het land stelt men vast dat 87 der licht beschadigde, 57 procent der zwaar beschadigde cn 20 der volledig vernielde huizen hersteld zijn. Oost- Vlaanderen komt aan de spits voor het herstel der volledig vernielde huizen, na melijk met 33.7 De geteisterde fabrie ken en nijverheidsinrichtingen werden in het land voor 84,5 hersteld. Op het gebied der gemeentelijke wege- niswerken werden 2.447.000 m2 wegen her steld. Ongeveer de helft der kunstwerken werden herbouwd. De Nat. Maatseh. der Belgische Spoorwegen deed reeds 210 on- deraardsche doorgangen herstellen en 39 voorloopig, op de 293 welke vernield wer den. Van 60 bruggen en overgangen zijn er 34 heropgebouwd, 15 in wederopbouw en 8 in ontwerp. In de laatste tijden is de rythmc van den heropbouw echter vertraagd. IIANDELSAKKOORD MET SLOWAKIJE Tusschen Belgie en Slowakije werd een handelsakkoord gesloten. Dit loopt over een totaal bedrag van 800.000 reichsmark. Slowakije zal aan Belgie leveren: hout, cellulose, scheikundige produkten en en kele andere waren. Belgie zal daartegen over uitvoeren naar Slowakije: materiaal voor telefonie, jachtgeweren, fotoproduk- ten, weefsels, modeartikelen, enz. Dit ak koord is geldig tot 31 Deccmbar 1942. 23.000 KINDEREN MET VERLOF CP HET PLATTELAND OP INITIATIEF VAN WINTERHULP Op initiatief van Winterhulp zijn einde CEHBHnEaSSEESBinSQSBSSSiaBIESEH ZOEKT G’IETS t'huren of te hoepen, Zoekt g’ een meid, ’n plaat» of wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons blad. Daar O. L. Vrouw Hemelvaart valt op Zaterdag zullen wij aanstaande week een dag vroeger drukken als naar gewoonte. Onze inzenders ver- zoeken wij dus dringend hun inzen dingen ook een dag vroeger op te sturen. Ook onze verkcopers zullen ons blad een dag vroeger ontvangen. Zij gelieven dus de r.codige schikkingen t? nemtn. RANTSOENEERÏNG VAN SCHCtNEN In Augustus mogen slechts voor 1 van het aantel inwoners dsr Gemeente machtigingen tot bevoorrading in kinder schoenen worden uitgerukt, tot 3 aan lichte schoenen voor mannen en vrou wen. wijl geen machtigingen tet bevoor rading aan werkschoenen mogen uitge- rsikt worden aan personen boven de lö jaar. DE HANDEL IN CICHOREIIIOljDENDE MENGSELS In afwijking van het bericht betreffen de den handel in cichoreihoudende meng sels voor de menschenvoeding, versche- nen in het Belgisch Staatsbladvan 12 Juni jl., wordt de uiterste datum be paald voor den verkoop en het te koop aanbieden der bestaande voo-raden dezer producten in den kleinhandel verdaagd tot uiterlijk 30 «September 1942. Deze afwijking geldt alleen voor den kleinhandel. De fabrikanten en groothandelaars zijn dus niet gerechtigd thans nog dergelijke men"sels in voorraad te hebben of te ver handelen. DE BOMICILIE-VEREISCHTEN DER BURGEMEESTERS Volgens een getroffen besluit is het thans voldoende, aan een persoon die d? roodige vereischten vervult, dat hij den dag zijner aanduiding, d- betrokken Ge meente bewoont, om in die Gemeente tot Burgemeester of Schepen te worden be noemd. RANTSOENEERÏNG DER ZEEP Van 1 tot 31 Augustus 1942 geeft het zegel F van de zeepkaart A, of B, of C, recht op een stuk fijne zeep. Er kan een stuk toiletzeep of een stuk geneeskrach tige zeep worden afgeleverd tegen drie zegels F. Het zegel S der zeepkaart A geeft recht op een stick tot op 31 Januari 1943. Vijf zegels PM van de zeepkaart A, of E, of 5 zegels P van de bijzondere zeepkaart C geven recht op 250 gram zeep poeder of 250 gram -zachts zeep. HOEVEEL AARDAPPELKONTRAKTEN AFGESLOTEN WERDEN DIT JAAR Bij de Centrale Aardappelenzijn thans alle kontrakten voor levering van late aardappelen aan de verbruikers, na gezien, genummerd en geklasseerd. In to taal werden 1.178.013 kontrakten vcor sa men 3.416.230 verbruikers, ingediend. De gecontracteerd? hoeveelheid aardappelen bedraagt 409.953.600 kgr. Naar een Vlaamsch dagblad zou vol gende verdeeling van aardappelen in het vooruitzicht staan voor de volgende maan den: 300 gram per dag en per persoon voor Augustus en September. 350 gram pc persoon en per dag voor Oktober cn 500 gram per persoon en per dag aan de gewone verbruiker voor de volgende maan den tot Juni 1943. VERKOOP VAN STANDAARDMELK AAN 2,70 FR. DE LITER Enkele dagen geleden verscheen een besluit waarbij het verboden wordt in be paalde gemeenten nog melk op de hoeve te verkoopei). Deze gemeenten zouden la ter worden bekend gemaakt. Thans wordt de verkoop van stan- daai-dmelkingevoerd. Hieronder dient verstaan de gepasteuriseerde cf gesterili seerd? melk voor de verbruikers. Deze standaardmelk moet een vetgehalte heb ban begrepen tusschen 2.4 en 2,6 Zulks moet verkregen worden, ofwel door afrooming van volle melk of bijvoeging van room, door de melkerijen. Alleen de erkende melkerijen mogen deze stan daardmelk bereiden. Deze standaard melk wordt als volle melk beschouwd. Daza melk moet in winkels verkocht wor den aan 2,55 fr. en bij levering aan de verbruikers aan 2,70 fr. de liter. Voor melk in flesschen en andere produkten ervan werden ook nieuwe prijzen bepaald. BIJRANTSOENEN VOOR OORLOGSGEAMPUTEERDEN Da militairen, oorlogsgeamputeerden van 1940, die al dan niet door toedoen van het N.W.O.I. een orthopedische toe- rurting hebban ontvangen, hebban, in de zelfde voorwaarden als de geamputeerden van ledematen van 1914-1918, recht op bijrantsosnen van het oogenblik dat hun staat van militaii’ oorlogsinvalide niet voor betwisting vatbaar is. Het betreft dus ge- amputeerden aan wie. zelfs wanne:r zij nog niet wegens invaliditeit werden gc- psnsionneerd, het recht op de levering van een prothesisapparaat door het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid, erkend werd. De bur gerlijke geamputeerden dienen zich te wenden tot den Dienst voor de Voeding van de Zieken, Turinostraat 13, Brussel BIJKOMENDE HOEVEELHEID KUNST MESTSTOFFEN VOOR HOOGERE LEVERING VAN VRUCHTEN Naar verluidt zal aan de landbouwers die meer leveren dan dat hun opgelegd werd een bijkomende hoeveelheid stik- stofmeststoffea toegekend worden aan den oilicieelen prijs, naar rato van een zak meststof tegen een zak graan of 700 kgr. aardappelen. De levering jan duktieoverschot meet hiervóór en vrijwillig geschieden. Men is ook bezig met het opmaken van het teeltplan voor 1942-1943, dat naar alle waarschijnlijkheid het scheuren van weiden zal opleggen ter uitbreiding van de koolzaadteelt. Te Zeebrugge is een 3 -jarig meisje verd"or.ken in een betrput van een ver nielde woning. Woroscliiïowgwd vralino®. -««to r 'tieriibiftsA ''Psironsii Sedert heeft Japan in een verbazend temno, de Philippitoen. Nederlandsch- Indië. Birma, en Malakka, alsook ver schillende eilandengroepen van den Stil len Oceaan veroverd. Men is zich gewoonlijk onvoldoende be wust van de enorme beteekenis van deze gebeurtenissen. Daarmee is Japan ineens het riikste grondstoffenland ter wereld geworden. Vooral petroleum, rubber, tin heeft het in overvloed. Daarmee maakt--- het geheel de wereld van zich afhankelijk, snelbooten er 4 tet zinken gebracht en dus ook Eurona. Het blanke ras heeft' hierbij ontzaglijk veel verloren. Of het' nog ooit, wellicht langs de Vereenigd? Staten, een deel daarvan zal heroveren is twijfelachtir. De geschiedenis zal eens met onverbiddelijke strengheid cordeelen over de lichtzinnigheid, waarmee de rijk dommen door vele generaties crwes+'-péld, in enkele maanden veerden verspeeld. Een kolossaal verlies voor dc blanken ongetwijfeld en een evengroot? aanwinst voor het geje res. Jaoan wordt een rijk land. Zijn economic zal een nieïiwe rich ting opgaan, zal onderworpen worden aan nieuwe wetten zooe.ls Prof' •Schim ocra w’n de Universiteit te Tokio het uitdrukt: «De Janarwche economie wordt e:n grootruimte-economie. De goedkoope ar beidskrachten die tot nog toe een be langrijke-economische factor waren, ver liezen hunne beteekenis. Zij zijn een eco- nomisch probleem dat moet opgelost wor den. Nu wordt de sterkt? van Japan bepaald door rijkdom. Het heeft de opdracht de gewonnen grondstoffen op uass’ade wijze in te zetten. Het moet de ingeborenen van d? overwonnen landen bevrijden van bet Engelsche en Ameri- kaansche kapitalisme en de levensstan daard van zijn eigen bevolking qpdrijven. Geheel de economische structuur van het land zal zich wijzigen. Wat dit alles te beteekenen heeft zal eerst binnen enkele jaren duidelijk bin ken. Janan’s sterkte lag tot nog toe in zijn enorme arbeidskracht. Het heeft nu daarenboven ook nog het meeste grond stoffen. 23-7-42. Nadruk verboden. ROSKAM. deren nog geloofden in Wodan, Thor en Freya, lieten ze op ’t land een korenstuik staan als dankoffer aan de góden... Toen de oogst binnengehaald werd in vroegere tijden, stond de Mei boven op ’t voer, er werd gt zongen en gevierd, en de boerinne stond met de koekeschupp? in de hand, en on de tafel stonden de hoog? kceke- stapels, torenhooc. En al ’t volk icwam bii, en er werd gegeten buik sta bii. en d'r was leute, om de feeste. om den koeke, en om de scheut» drank, maar ook om de goe jeunste van den boer. Zoo was het goed! En dat was lijk het klinkklare dankwoord van den boer, de Godsgave. de liefdesgave van den boer. We hebben gezien hoe menig boer de kinderen der armen op zijn korenveld laat komen, om. na te oogsten, om de ver loren korenaren op te rapen, om te zan ten lijk wij zéggen, ’t Is goed, ’t is schoo ne. En een boer heb ik hooren zeggen te gen zijn volk: «Ge moet.precies hét laat ste hauwt.ie niet w;grakeïen, dat die arme dutsen toch ook nog ent wat hebben Zeker, dat is een liefdesgave! En een andere dank- en liefdesgave om den schoenen oogst zal nog door anderen op andere maniere volbracht worden. Horkt. zei me laatst een treffelijke boerinne, en ze meende *t, horkt. als de oogst meeslaat en we wat beter weere hebben, dan zal ik een bakt? brood aan den arme gevsn. De kluts meel staat al weggezet! En ik-peinze: als er v-sle alzeo spraken, dat het weere goed zou ziin. Want wij weten soms niet van welke kleine doch in Gods oogen groote! intenties en voornemen een goe of -slecht? -vending wordt geschonken aan weer en wind, aan vruchten en oogsten. Dat is het dus: De oo»st sreat rijk en volschoon on het land. Wij weten wat hii thans beduidt, wat hi.1 weerd is. -. w~ten uit wiens hand hii komt, we su’len dan ken. Het aloude vlaamsch dar’'feest van den oogst: de gave aan den kleinen man, de huln en de steun aan den arme. De boei- en d» boerin zulle:', cr hun kontentement in hebben, en zeggen't Is goed! D? mindere mensch zal zoo gelukkig zijn en zeggen: «Wet ros- boe-, wat brave menschen. ze zijn lijk hun vader en moe der zaliger. Ook God zal zeggen: «’t Is goed!En als Hii dat zegt, heeft dat veel t’ bedui den. Want achter dezen oogst kómt er toekomende jaar weer een oogst, die Hij reeds in Zijn handen heeft. TOON. WoroscijilwsMd .-S ’k Weet niet of de lezer nog van zijn leven veel te lande gedoold heeft dsn Zondagnamiddag. Misschien wel, maar niet zooals het bij ons ging, als we nog kleine pagadders waren. Door den rustigsn Zondagachternoene kwamen de dochters terug van de kerke en te gare werd nu, rondom den huiselij- ken disch, een geurige pot koffie gedron ken. ge moest nog maar uw neuze bin nensteken om het te rieken. Moeder had spek en eiers gebakken, en op tafel lag het schoonste tarwebrood dat een mensch maar kan uitpeinzen, ’t Ging er luchtig en gezellig' naartoe. En geen mensch kon peinzen hoeveel stil en vast geluk er in 't harte van die simpele lieden kroon, als ze daar rondom den kloeken disch.’ hun Zondagbrood braken, en vader vertelde over zijn kaartje dat hij getroefd had na de hoogmisse, en moeder, de eeuwige zor ge, het weer had over de zorge voor de beste Zondagsche kleeren... Buiten ka kelden de hennen, een koe beurelde, en d’r hing een Zondagsche rust over hof en landouw. ’t Jong vrouwvolk bleef nu thuis met de zorge voor huis en stal. Ze zaten tegen den muur buitenshuis in de schaduw ge leund en lazen een boek of vertelden een zante... En vader en moeder trokken ’t hof uit. 't land in, op den uitkijk naar hun land en vruchten. Ik zie ze nog wandelen: va der in zijn witte hemdsmouwen, de ma gere knieën licht doorgebogen, de blauwe krinkel van zijn pijperook boven zijn Zondagsche klinpeklakke... Moeder met een versch-ontplooide sjamjoizën schorte. en haar wijde roks, de blauwe en moiré onderroks. wat cpgehouden om niet te sleoen in 't stof «1 de vruchten. Ze bleven staan op menigen. hoek en vader wees met preutsch gebaar naar zijn vruchten: 't was oogst. Lijk gouden dra gonders in lange reken, op en neer, langs de heffingen eh dalingen van den grond, oogst: het dankoffer. Toen onze voorva- stonden daar 'de volle dikke tarwestrui- J-- ken. de haverschooven, de rogge, ovsr ’t blinkende stoppelveld,-en wees ook naar ’t gene morgen onder de pikke zou vallsn, dat er nog stond in den vollen dracht van ’t zware graan. Zij voelden de schoonheid en goedheid van die golvende- korenlanden. Gezelle zou het eens in hun plaatse zeggen ’t Is schoon, wanneer lijk ruischend het koren sperkt en zwaait. Igoud, en, reuzelende, op en neder deuwt, en wiegewagend waait. Neen ’t en kan geen snare talen, die zoo zoet om hooren is, als ’t gerep der roggestalen, als ’t geroer van ’t koren is. En daar liepen zij, kleine onder de on eindigheid van Gods diepe hemelkappe, kleine menschen te midden van de groot heid van den oogst, die morgen, of bin nen korte, binnen de wijdopen schure- poorte zou rijden. En ze zeiden niet vele, ze keken, ze zwegen, en ze genoten. Om dat het van hen was. Hun oogst, hun vruchten. En ze hadden het van vader en moeder gehoord, en van hun familie, en van hun geöuren, en ze zeiden het hier, in het aanschijn van Gods groote gave: het brood. Ze zeiden het met een ongeveinsd hart en met een stille ont roering in hun stemme: Ors Heere is toch wonder in zijn werken, dat Hij ons dien schconen oogst schenkt. Ja Hij! zei de boer. En z? zwegen, waar ze stonden op den hoek, en ’t ge- heele oogstveld overkeken. En hun eer biedige stilte was een gebed. Zijn wij op heden ook nog zoo gosd en eenvoudig om eens te blijven staan en te zeggen: De Schepner is goed, is groot, is milde in zijn oogst! .Of behoort het kruiske vóór den eersten pikkezwaai. het kruiske vóó" den eersten morgenarbeid. een zachte herinnering uit het verleden? Zijn wij nog deemoedig en nederig van herte eer.óeg om te erkennen dat die gou den rijkdom niét het werk van onze men- schenhanden rt. doch de levend geworden zegen van /Sod Gods zegen op de velden viel God zegent u, gij boeren, die neerdewagens koren zult dit jaar, ten vlegel voeren! <G. G.) Wij stonden steeds bekend als een diep kristelijk volk, we hebben er nog den sohewskaia word eveneens bezet. Een tal rijke buit werd veroverd;. Tusschen Sal en Don rukken de Duitsche en Verbon dene treepen ook Oostwaarts op. De bovenloop van den Kcso^nstroam werd ten Zuiden van Rostow eveneens bereikt over een breedte van 100 km. Naar de laatste berichten veroverden de Duitsche troepen de stad Jekatari- nosrka, gelegen dicht bij de Zee van Azov, na de rivier Jeja al zwemmend t? hebben overgestoksn. De stad Kropotkin, een belangrijk speorwegknooppunt, werd ook veroverd. Over een breed front werd verder ds spoorlijn Joisk-Tichcrezk be reikt. In de Don-krcmming werden d? Sov jets over den stroom geworpen cn hun tegenaanvallen tsruggeslagen. Bij Ka- latsch verloren de Sovjets sinds 23 Juli 567 pantserwagens. Bij Voronesj werden alle aanvallen der Sovjets afgeslagen. Tijdens deze gevech ten verloren zij aldaar 800 pantserwagens. In de gebieden van Rschew, de Wol- chow en Leningrad werden eveneens alle Sovjet-aanvallen afgeslagen. De scheepvaart op de Woiga werd hef tig aangevallen door de Duitsche lucht macht en talrijke schepen werden tot zinken gebracht. Van 21 tot 31 Juli verloren de Sovjets 815 vliegtuigen; de Duitschers 61. Den 2 Augustus verloren de Sovjets 114 vlieg tuigen, de Duitschers 5. In de Zwarte Zee werd een Sovjet-krui- ser gekelderd. Van dit front worden artilleriebedrij- vigheid en sterke actie der As-luohtmach- ten gemeld. Malta werd andermaal ge bombardeerd. Eon aantal Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmachf. voerde ook luchtanvallen uit op AfriX kaansclie en Italiaansche plaatsen. «ss» 1 AAN ONZE 1 GEACHTE LEZERS I NA DE DAGBLADEN KOMEN THANS I i OOK DE WEEKBLADEN 1 SJ AAN DE BEURT. J Wcffons papierschaarschte wordt ons, w bij hoogcr bevel, opgelegd het aantal 1 1 bladzijden van De Pcperingenaar op 1 B vier te brengen en enze oplaag te be- A W perken. H V Alle Inzenders en Correspondenten T 1 worden dus vriendelijk verzocht hun I A mededeelingen kort en bondig op te 1 tj stellen. Verslagen van feesten cf a sportgebeurtenissen moeten ook kort w J opgesteld voerden cf zullen door ons in- 1 i gekort worden. - 1 A A-an alls Mtdewerlcefa hiervoor onzen 1 w besten dank bij voorbaat. Q DE UITGEVER. 1 in brand geschotenvoor Zeebrugge werd een Engelsche vedette gekelderd en een in brand geschoten; voor de Fran sche kust werden 2 Engelsche vedetten waarschijnlijk tot zinken gebracht en treffers geplaatst op alle andere booten, wijl van Duitsche zijde geen verliezen geleden werden. Duitsche torpedobcoten torpedeerden nog 3 schepen van samen 5.000 ton. In het zeegebied van Brighton werd een schip van 3.000 ton gekelderd door Duitsche vliegtuigen en bij Torquay wer den 3 vrachtschepen der Britten getrof fen door bommen. Duitsche vliegtuigen bestookten o. ra. Birmingham waar talrijke branden ge sticht werden, Norwich, in de Midlands, de Oost- en Zuidkust van Engeland, York, Bradford, Harwich, Great-Yar- mouth, Brighton, Leeds en Middlesbourgh. Britsche vliegtuigen voerden bij dag van op groote hoogte a'soringsvluchten uit boven Duitsche gebieden. Bij nacht? werden ook aanvallen uitgevoerd, o. m. op Dusseldorf. Schade aan woonwijken werd veroorzaakt en verliezen onder de burgerbevolking geleden. Bij den aanval op Dusseldorf werden 25 der Britsche toestellen neergehaald. Aan de kusten van het Kanaal en van Noorwegen werden op 30 Juli 17 Britsch? vliegtuigen neergehaald. Van 23 Juli tot 2 Augustus verloren de Britten zoo in het Westen als in Noord- Afrika 243 vliegtuigen, tegen 78 Duitsche toestellen. Naar een rader D.N.B. bericht uit Ber lijn werden tijdens een luchtgevecht bo ven de Scmine 16 Britsch? toestellen neer geschoten tegen 1 Duitsch toestel. In den meest zuidelijken sector rukken d? Duitsche troepen verder snel op in het Kcebangebiïd en veroverden er o. m. de plaatsen Pzoletarskaia. Salsk (of Torgo- vaia) en Worochilowsk' (oï Stavropol). Aldus werd de spoorwegverbinding tus schen den Kaukasus en de Wolga afge- sneden. De beneden-loop van den Don werd over een brsadte van 259 km. door de Duitsche troepen overschreden. Kut-1 De Duitsche en Italiaaiisch? le- gèrberichten melden het volgende, omtrent de oorlogsgebeurtenissen zoo in het Westen, als op hot Oostfront en in Noord-Afrika; Door Duitsche duikbooten wer den andermaal 24 koopvaardijsche pen van samen 167.000 ton alsmede andere kleinere vaartuigen tot zin ken gebracht, namelijk 5 vracht schepen van samen 41.000 ton, va rende in konvooien, 12 afzonder lijke varende schepen van samen 73.000 ton en 5 zeilvaartuigen en een bewakingsschip in den centralen «.t- lantischen Oceaan en voor de Ameri kaansche kusten; 7 schepen van samen 53.000 ton voor de Westkust van Afrika en 5 zeilvaartuigen in het Ocstelijk ,ge- deelt? van de Middeliandsche Zee, daarbij nog een destroyer en 2 schepen van ra men 17.000 ton in andere gebieden van den Atlantisohen Oceaan en een destroyer voor Cyprus. In Juli werden in totaal 123 vracht schepen van samen 315.900 ton gekelderd door de Duitsche marine en luchtmacht. In het Kanaal en Noordzee hadden ver scheidene ontmoetingen plaats tusschen Duitsche en Britsche lichte zeestrijd- kraciïten. Aldus werden voor de Neder- landsche kust van 10 Britsche kanonneer- BE BENOEMINGEN VAN ADJUNKT-POLITIEKOMMïSSARIS Bij besluit van 20 Juli jl. wordt bepaald dat alle benoemingen van adjunkt-politie- kommissarissen, afzettingen of ontslag, zooals voor de politiekominissarissen voor taan door hrt Ministerie van Binnenland sche Zaken gedaan moeten worden. DE VERKOOP VAN HOUT VOOR GAS GENERATOREN Voortaan zal nog alleen tegen zegels, ieder ter waarde van 25 kgr., hout voor gasgeneratoren mogsn aangekocht wor den. Deze zegels zullen afgelevezd worden door de diensten belast met de distributie der motorbrandstoffen. DE MAXIMAPRIJZEN VAN INLANDSCH EN NOOEDSCM GEZAAGD KOUT In het staatsblad van 1 Augustus jl. zijn besluiten verschenen inhoudende vaststelling van de maximaprijzen voor inlandsch en noordsch gezaagd hout. Wie de zaak aanbelangt raadplege het. BESLUIT OMTRENT DE MAALTIJDEN IN DE SPIJSHUIZEN Een besluit verschenen in het Staats blad bepaalt dat voortaan bij de maal tijden opgediend in de spijshuizen, in één eétmaal niet meer vleeseh dan 100 gram mag opgediend worden en dit niet meer dan 20 gram vet mag bevatten. VERZWARING VAN STRAFFEN VOOR MISDRIJVEN TEGEN DE VOEDSELVOORZIENING Bij officieel besluit wordt bepaald dat de verzwaring der straffen voor da mis drijven tegen de voedselvoorziening en de rantsoeneering inzake aardappelen, broodgranen en droge peulvruchten, thans ook toepasselijk is inzake zuivelprodukten. DE HANDEL IN VEULENS Volgens een besluit verschenen in het Staatsblad van 6 Augustus is het besluit tot ordening van de paardenmarkt niet moer van toepassing op veulens beneden den ouderdom van één jaar. MAATREGELEN TEN GUNSTE DER KRIJGSGEVANGENEN Eerstdaags wordt het verschijnen in het Staatsblad verwacht van enkele besluiten inhoudende zekére maatregelen t?n gun ste van de krijgsgevangenen. Door deze voorziene besluiten zouden de nog in gevangenschap vertoevende mi- - - .jlltairen op een voet van gelijkheid gesteld Ihand wbróen met de gevangen beroepsmilitai- ren, zouden zij eenzelfde stelsel ven trac- tement genieten als de beroepsmilitairen, zou het stelsel der vergoedingen aan de gezinnen d;r krijgsgevangenen gewijzigd worden en zouden zij een voorschot krij gen on het tractement verleend aan den krijgsgevangene. Ten slotte zou e?n ver lof van drie maanden worden toegekend aan de militairen die uit krijgsgevangen schap terugkeeren. DE PRIJZEN DER GROENTENPLANTSOENEN De telers van groentenplantsoenen, le den van de Hoofdgroepeering Tuin- bouwproduktenworden er toe gemach tigd hun plantsoenen te verkoopen tegen devolgende maximumprijzen, per 100 8 fr. 8 fr. 12 fr. 8 fr. ■s

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 5