DE OORLOGSTOESTAND OnzeVlaamsche Boeren in Normandie o Ze glimlachte even, en stierf Z;? -1 onzer B X De Kroniek onzer Bevoorrading KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 0,75 Fr. f; V F raw 3 is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE ASmCHAN'fe LM STORT 13.30 FRANK IN HET WESTEN O?' HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT 'ZULLEN DE SLUITINGSUREN DER MAGAZIJNEN EERLANG WORDEN GEREGELD? VLAMINGEN GESNEUVELD OP HET OOSTFRONT LEGIOENSOLDAAT NTVANGT HET IJZEREN RUIS TER BEVEILIGING DER EUROPEESCHE RIVIEREN IN NOORD-AFRIKA EN MIDDELLANDSCHE ZEE IN HET VERRE OOSTEN SBSBBBBBSEaEEiaSSaSISaaSESBgaiSSfflSaSMBEEBIESaEBHBaHHBasaESaB Sint Aarnout, met zwaard en staf ‘J VRIJDAG 11 OOGST 1342. GISTING IN INDIE 35» JAAR.-Nr S3. 1 Jaar i STALIN' .StitowlM Stlshf3 Jei^ ffiudjf/tMK'St Jt] (frikwisM nu 115.50 frank. -ó 3? Vaksjjt'wsk brjits&hitowsk ms&w 15 Jr: 2 fr.' 3 fr.\ Uitgever Sansen-Vanneste Popcrin/y'. Telefoon V 9. Postel). N’ 155.70. <J 7/ rechtstreeksche waterverbinding tusschen de Noordzee en de Zwarte Zee. Hierdoor zeu aan meerdere complexe bevoorra- dingsvraagstukken een gelukkige oplos sing worden gegeven. Voor de beveiliging dezer waterwegen .werden riviersnelbooten ingezet met de allerlaatste technische nieuwigheden uit- tictljjmnsrajd Jenotjyewsk 5 0 100 200 x— Eiscnbshnen iu—-u Een zicht van de nieuwe snelbooten' der rivierpolitie, uitgerust niet Tclcfimken S. R. De waterwegen zijn van groot belang voor de actueele bevoorrading van Europa. De binnenscheepvaart, met haar schepen met een laadvermogen van 600 tot 1000 ton neemt een aanzienlijk deel van de bevoorrading voor haar rekening. De strengheid van den voorbijen winter legde deze vloot ettelijke weken stil, wat natuurlijk niet van dien aard was om de Europeesche bevoorrading te bevorderen. Ook konden de reeds overladen spoorwe gen deze taak van de binnenscheepvaart niet overnemen. Europa's economische ruimte vergroot steeds en natuurlijk vergroot hierdoor eveneens de taak der binnenscheepvaart. Reeds werden een deel der Baltische en Russische stroomen in het net betrokken. Het plan, ontworpen door Dr. Dorpmüller, minister van verkeerswezen van het Reich -VQorztet bet tot stand komen yan gen [Europa uitgebreid, vawo ros Zr+errTo wsX U ÓORlOWKA^j'orQ’jhonihidse 15 Augustus, O. L. Vr. Hemelvaart. v-ftWOROSCHILOWGRAO )wsx 'J (Luganskiy bleven zijn dan Is ’t '”ri omdat etn Vla ming zoo moeilijk zijn geloof verliest, maar ook omdat ze midden van hen een aalmoezenier hebben. Ja waarachtig ze lubben daar een eigen aalmoezenier, of zoo noemen ze hem toch. Zijn nasm is Ferw. Heer Vr.n Eecke die afkomstig is uit Flverdine-e. Twee, drie keeren per jaar doorkruist hij dat uitgestrekte gebied cm onze menschen on te zoeken, om eens ge- moedeliik met hen te praten, hen on hun plichten te wijz:n wacr ‘t moet, en een troostend en r.onmoedigend woordje te plaatsen waar hij 't noodig voelt. Wij hebben Eerw. Heer Van Eecke niet kunnen bereiken, maar overal hebben wij ’t gehoord en zoo goed eevoeld dat bun aalmoezenier hoog, zeer hoog in aansien staat bij onze menschen. Er zijn wellicht niet velen in ons eigen land dis weten welk groot werk Eerw. Heer Van Eecke daar verricht! Op de vingers zijn ze te tellen, de boe ren die de Fransche nationaliteit aanna men. Vraag hen overal naar hun afkomst en overrl zullen ze zeggen: «Wij zijn en blijven Belwepen overal kunt ge het hooren: Als onze jongens groot én ge steld zijn, kesren wij naar ons landeke terug om. midden van onze eigen men- sehen, onze laatste jaren te slijten. En omdat ze zooveel van hun eicen plekje grond houden, hebben vrij zoo dik wijls de vraac gehoofd: Zou 't waar zijn wat er gefluisterd- wordt, dat wij zullen verplicht worden de ITTanrehe nationali teit aan te nemen- willen wij het land niet uitgejaan'd worden? De oorlogstoestand heeft er aan bijge dragen dat onze boeren, die vroeger graag onziene wroeters, al meer en meer afgunstig bekeken worden. Nu eerst ziet men gced in dat de Vlaamsche beer, door rijn noeste werk de plaats van den Franschman heeft ingenomen, en dat stemt hen wrokkig. Ho? dat gekomen is? Heel eenvoudig omdat de Vlaamsche hoer meer werker is dan de doorsnee Franschman. Meer en beter vruchten was het eerste gevolg van dat werk. Landerij en die vroeger onbeploegd bleven, werden door onze boeren bewerkt. Men begon met den aardappelteelt wat d? Fransche boer vroeger niet deed en waarvoor hij nu nog maar moeilijk warm te krijgen is, omdat d’s teelt te veel werk vraagt. Maar die aardappelteelt was voor onze boeren een goede vrucht. Het land werd vruchtbaarder en vrucht baarder. ock de eigenaars zagen dat: de naohtnriis ging omhoog, de slechte beu ren wogen daar niet tegen op en ze wer den uitgeschakeld. Onze boeren kochten van hun verdien de centen de modernste machines en het eene met het andere h?d voor gevolg dat dn Vlaamsche boer stillekens aan de pleats van den Franschen boer innam. En uit dien geest van wrokkigheid werd het woord les emigrantsgeboren, titel waarmee onze boeren al meer en meer be- stemneld werden. Ook de oorlog, met de kanit”latie van ons leger, heeft er toe bijged-a-en dat onze boeren al minder "en minder in aanzien staan. Lijk het overal in Frankrijk gebeurt, wil men ook daar het grootste deel van hun nederlaag to,■’schrijven aan de kc.nitulatie van het Belgische leger, en onze boeren hebben daar onder te lijden. Komt daa’-bij nog dat men nu meer dan ooit inziet dat de grond er vruchtbaar is en den boerenstiel renc’eerend, maar de Vlaamsche boer stoort zich daar niet aan en werkt onverdroten voert... Een vrouw, een echte Fransche vrouw ve-klaarde ons echter: «Men heeft on- relijk wrokkig op het werk van den Vlaamschen hoer neer te zien. Wij, Fran- sshën. hebben ei- veel -uit te leeren; ik heb ze zien afkomen die schamele men schen ten tijde dat het grootste gedeelte van 't land onbezaaid lag. Arm aan mid delen. ma-r ri’k aan energie, hebben ze zich aar 't werk gezet, de eene- die den andere ginv hrip:n als er nood was en wanneer wij. .Franschen. stonden toe te kijken, hebben zii gewerkt, van ’s morgéns vroeg tot ’s avonds laat, en als de Vlsam- s.che boeren nu een vooraanstaande plaats h’bben ingenomen. mo?t het hen gejond rijn want ze hebben die verwerven ten koste van vele drupnsls zweet. Intusschen. spijts de oorlogsomstandig heden. gaat het leven order die menschen zijn gewonen gang. Nu dat het groote werk op de velden een aan vang zal ne men. komen onze Vlaamsche arbeiders, de Trimardsvan Ward Vermeulen, ook naar daar cfgezakt. Met heele benden hebben wij ze om 10 uur 's avonds zien staan on de groote mr-'-kt van I e Neu- bourg, met de groote linnen zakken op den rug. te biiten in een stuk brood dat ze in den vuist hielden. Heele benden vlastrekkers weren ’t die in kleine hen dekens verdeeld werden en, visr, vijf ki- ,dres van een boer i hun komst wach- lometer verder het zouden vmden die o] tende was. Morgen zouden ze beginnen aan die onmetelijke vlaschaards die door regen en wind nlat ter aarde zijn gaan liggen. Wij beginnen morgen niét te vroev, zegt de eenè tegen den andere, na zoo'n vermoeiende reis hebben wij een beetje rust noonig. Droog brood zullen ze r orgen niet meer hoeven te kauwen want door zijn veesta pel is Normandie bij uitstek een land van vleesch. boter en kaas. 28/7/42. ALBERT BAFCOP. op postcheckrekening N« 155.70 van V. Sansert-Vanneste. Uitgever, Po- peringe. en vanaf Zaterdag aan staande wordt ons blad U per post besteld tot einde 1S42. De abonnementsprijs van nu tet einde 1242 ..«.«K.. wm A WTYT-mT ur jg 25 Frank Belgisch geld. die dit bericht ig van landing- manceuvers welke op de Kanaalkust heb- van het alarm losten de kustbatte-net SS-Legioen Vlaanderen, ontving dezsi'l dagen op het 1 [kruis klas. u -- ner zien van kortegolf*»<l?rs, waardoor zej25 </c van hun leveringscrediet zullen af- i worden. NAAR VERPLICHTEND VOORTEKENGEN VAN KOOLZAAD Da campagne gevoerd voor het winnen van kcölzaad heeft niet de uitslag opge leverd welk? ervan ver wacht werd, zoodat In totaal slechts 400 hectaren koolzaad lYCjboüwd werd dit jaar, geze proef heeft j een been afgereden» .51 Kleine berichten (3 regels) mev/fu Utr-t LU'Ll /CJ/Ci.'»/ O g Kleine berichten atlr. t. bureële 12 fr. (voor ieder regel meer: 2 jr.) Róuioberichtcnminimum, ('i Groote rouvjberichten: per regel 3 Ber. in lokaal nieuws: per re^el 5 Andere aankondigingen: prijs op vraag., e Aankondigingen worden aanvaard tot S den Donderdag middag. TARIEF VOOR BERICHTEN: 8 fr. Arnold trad er binnen en zond zijn volk terug. In ’t klooster was hij zoo'n bijzonder begenadigd mensch, dat hij liefst wilde kluizenaar worden, om van al die bijzon dere vereering af ie zijn. Zoo had elkeen gezien dat Arnold eens, toen hij uittrok met allerlei spijzen voer den arme, door wolven overvallen werd, die op een tee- ken echter hem koesjes volgden als waakhonden. Nu mocht hij kluizen! ’t Duurde echter niet lang. Want hij werd weldra tot abt gekozen! ’s Nachts wilde hij wegvluchten, doch werd tegen den morgen weer langs tal van omwegen naar Soissons geleid door een wolf. Arnold werd er dus abt heuge tegen meuge. En nog meer! Toen de bisschop van Soissons stierf, werd Ar nold als opvolger naar den bisschoppe- lijken zetel geroepen. Doch al die eer stak hem tegen! En er was nog een andere reden tot droefheid. Arnold hoorde gedurig treuriger nieuws over zijn vaderland. Het was in de woelige tijd dat Godelieve vermoord werd te Gis tel. Robrecht de Fries, de Noordersche kerel had Vlaanderen gered van den. Zuiderschen dwang van Richildis, maar trad zoo onbarmhartig op tegen zijn vroe gere vijanden tegen bisschop en priesters dat de Paus hem een vermaningsbrief zond. Niemand durfde het aan den radi- kalen Fries met dien te gaan nieüwjaren. Toen dacht de Paus, de groote Hilde brand aan Arnold, die zoo goed zijn taak volbracht dat de Fries zijn vijanden ver- gifïenis schonk en van den kerkban ont heven werd. Nu trok Arnold dwars door Vlaanderen op zijn grauwtje gezeten. Vlaanderen was een moordspelonk geworden. Oude kronij- ken uit die tijden vertellen dat er in het Brugsche alleen 3200 moorden bedreven werden in één jaar tijd. In Junimaand 1083 kwam Arnold te Torhout aan. De Jaarmarkt had er tien duizenden samengebracht. Arnold preek te: vrede, rechtvaardigheid. Vandaar ging hij naar Brugge, Veurne en Oudenburg. Overal gebeurden groote wonderen. Hij was als een kerstengel die overal vrede en verzoening bracht. Te Gistel genas hij de vijf zonen eener arme weduwe. Een edelvrouw van Veurne lachte met Arnold's vredevoorstel en werd begraven onder de puinen van haai- kasteel, dat plots in stortte. De heer van Oudenburg schonk de wijdvermaarde Sint Pieterskerk met have en goed aan Arnold, die er een abdij stichtte. Daarna keerde hij naar Soissons terug. Vlaanderen was een vreedzaam land ge worden. Daar legde hij mijter en staf ten tweeden male neer, en werd weer klui zenaar. De graaf Robrecht de Fries trok naar 't Heilig Land on beevaart en de woele- waters hadden 't hier weer breed. Tal van oude veeten rezen weer op. En Arnold ook kwam terug. Hij predikte te Ouden burg zeven dagen aan een stuk. Op 25 Juli viel Arnold bewusteloos in de kerk neer. Die laatste tijden hadden hem aan zienlijk uitgeput. Twintig dagen lag hij sprakeloos te bed. Onze Lieve Vrouw kwam zeggen in een visioen dat hij op haar fesst van Half-Oogst zou verschei den. Wat inderdaad gebeurde. Arnold lag op den grond, op een pels, met assche omstrooid, te sterven. Sint Arnold werd in de abdijkerk be- guv.n. De monikken der St Medard-abdij L .van Soissons kwamen naar Oudenburg en g vroegen om, ter vereering van hun vroe- B geren abt. een nachtwake te houden rond Jlhet lijk. Het werd hun toegestaan. Doch. Op hst oostfront zijn nog vo'gencle W.a4’s na=hts wilden ze het graf openbreken mingen gesneuveld- Victor Tossiin uit Leu-I^n mst het heilig oversc.rot van Arnolous - ‘tvluchten naar hun verre abdij. Tot drie- imaal toe probeerden ze het. En tot drie- Inaal ook schudde de kerk op haar grond vesten. I Zoo bleef het dierbare overschot te T/udenburg. Tiegem kreeg er ook zijn deel «cz.L-rjvan. En daar wordt Arnold meer dan ooit Russen front het "ijzerenl^diend als de Vredesapostel VilH VlaaQ* Tderea», logstosstand, zoowel in het Westen, hst Oostfront als in Ncord-Afrika Middellandschc Zee. Zoowel in den Noordelijken cn Ccn- tralen Atlantischen Oceaan als in de Amerikaansche wateren en voor de Afri- kaansche kust werden door Duitsche duikbocten andermaal 15 schepen van samen 103.000 ton, alsmede een Ameri kaansche destroyer, tot zinken gebracht. Deze schenen werden getorpedeerd wijl zij in goed beschermde konvooien vaar den. Onder deze schepen bevond zich een munitieschip en een schip geladen met pantserwagens en vliegtuigen bestemd voor Alexandria. Naar een tweede bijzondere legermel- ding werden in drie dagen tijds, in den Atlantischen Oceaan, o. m. van een naar Engeland varend konvooi, 13 handels schepen van samen 85.231 ton, alsmede een destroyer tot zinken gebracht door Duitsche duikboóten, wijl 10 schepen van samen 48.000 ten en een destroyer be schadigd werden. Italiaansehe duikbooten kelderden 3 schepen van samen 24.875 ton. Duitsche vliegtuigen voerden luchtaan vallen uit, bij dag en bij nacht, op de Britsche Zuid- en Oostkust, alsmede op Wést-En^eland. Verscheidene groote bran den werden waargenomen. De Britsche luchtmacht voerde sto- ringsvluchten en luchtaanvallen uit be ven het West-Duitschs gebied, op het Rijn-Westfaalseh industriegebied. Verlie zen werden geleden onder de burgerbe volking der aangevallen steden, wijl er schade aan woonwijken werd veroorzaakt. Een aantal der aanvallende vliegtuigen werd nëergèhaalcf. In den nacht van 6 op 7 Augustus jl. werd een zeegevecht geleverd in het Ka naal tusschen Duitsche mijnenvegers en Britsche snelboaten. Andere Britsche snel booten vielen een Duitsch konvooi aan. Het gevecht werd deels op zeer korten afstand geleverd met snelvuurwapens en handgranaten. Een Britsche snelboot werd gekelderd en 9 andere getroffen waarvan er waarschijnlijk drie verloren zijn ge gaan. Een ander treffen had plaats in den vroegen morgen van den 9 Augustus tijdens dewelke twee Britsche booten treffers opliepen. De Duitsche troepen rukten voort snel op ten Zuiden van Rostov/ en den' Don en veroverden er achtereenvolgens Ti- chorezk en' Timosjewskaja, twee belang rijke spoorwegknooppunten, Armavir en Koergannaja, Eisk gelegen aan de Zee van Azow, Krasnodar, hoofdstad van hei Kcebagebied, Maikop, petroleumcentrum. c3B«RsaEaaaBasiaaaBBaBBE2acixaMaaBa9BSBaBaBaanBaHaBBE2fl In de milde en mooie streek, tusschen Leie en Schelde, dien wondersn uithoek van schoonheid, kracht en kunst in' deze Westergouw ligt Tiegem, een dorp als een juweel. Daar wordt al eeuwen Sint Aarnout vereerd. Aarnout, Arnold, Arnoldus, al namen van denzelfden grooten heilige, die een bont en bewogen leven leidde. Een leven dat we willen .vertellen, nu te Tiegem, en ook ginder in het Noorden, ie Oudenburg, Sint Aarnout wordt ver eerd. Want op 18 Augustus is het zijn feestdag. In zijn jonge jaren was hij een harts tochtelijk en dapper ridder. Hij was de trots van Volbrecht en van Mesnsinde zijn moeder, en woonde op het voorva derlijk slot van Tiegem. waar Arnold, Arnulf of Aernout in 1040 geboren werd. Hij was nog heel jong, als hij naar Utrecht mee mocht in ’t gevolg van den Graaf van Vlaanderen, waar elk jaar de Vlaamsche ridderschaar zich mat in sport en gevecht tegen de Duitsche ridders. De groote Duitsche Keizer Hendrik had reeds in alle tornooien en krachttoeren de zege behaald, als de Vlaamsche grave dacht aan. Arnold van Tiegem. Om zijn ridder lijke vrienden uit de schaamte en oneer te redden aanvaardde hij tegen den machtigsten ridder van den kampstrijd in het werpen met den speer. Arnold die zelf het wapen mocht kiezen, deed de reuzespeer, waaraan de vane vastzat op een appelboom, naar beneden werpen. Ze was zoo zwaar als een scheepsmast, maar Arnold gooide ze van eerstaf zoo ver dat zijn tegenstander zich gewonnen gaf. Arnold had Vlaanderen gered! Later zou hij het nog doen, doch op een heel andere wijze. Want zie hoe een levenslot als een dub beltje rollen kan! Toen Arnold, beu van al ’t gebof en ge vlei, éindelijk weer in Tiegem geraakte, luidde de endeklokke over Volbrecht van Tiegem. Arnold had van ridderlijke zaken genoeg en dacht aan zijn zoo zoet ge- koest/rden levensdroom. Edeljonkvrouwen en prinsessen dongen om zijn hand. Maar op een goeien Meiedag zat hij zoo mooi en djent te paard en reed met heil zijn schitterend gevolg het Zuiden in. Naar Parijs kraaiden de schildkna pen. Doch na twee degreiz’n bereikten ze de groote Sint Medardabdij van Soissons. iiSSSEEi2l3EBSBEJKaaa!SI3SBSBSIES!B3 S?dert 1940 heeft Handel en Distribu tie de kwestie aangevat. Studi'.komlté’s werden gevormd cn het blad van den sektor stelde een breed onderzoek In. Cp de vraag Zljt gij voorstander van de Zondagrusthebben er S7 t.h. ja geant woord. Zeven en negentig ten honderd vroegen tevens dat in de week alle magazijnen op hetzelfde iiur zouden worden gesloten Vier en negentig ten honderd vroegen daarenboven één uur sluiting op den middag. De besluiten van de studlekomité’s kwa men In alle punten met deze uitslagen overeen. In één woord, het ziet er naar uit alsof de beroepsorganisatie eerlang een stan voor uit zal zijn gekomen. Daar zorgt Handel en Distributie wel voor. En de kleinhande laars zullen met voldoening de reglementee- rlng van de openings- en sluitingsuren der magaztinen begroeten. ■SES3BQE333BQ9B39BE1S33BBBH9I Op het Oostfront zifn nog vo'gende i ven en Leo De Grove. tSBOR!!B!3li3g8e!£:!SS£3ilI2^ro!!!^S!i33!!’'8 Jules Geurts, tilt Genk, sturmmann bijl Toen ik nog in mijn korts broekspijpen liep, en misdiener was, zei de pastoor op een vroegen morgen tegen meGauw, de lantaarn en de bel... Naar Boerinne Jansens... Dat was naar 't hof, heel t’einden de parochie. En dcor den zacht- klarenden morgen, met het heldere bel gerinkel naast je. de tierelierende vogels boven je hoofd, de zoete geruchten van den ontwakenden morgen op 't land rond om u, en achter u. Ons Heere in de han den van dien ouden grijzen zwijgenden pastoor... het is schoon, en het wekt vele nieuwe' geluiden in een jonge zril. Op de voute klom de nastoor met Ons Heere, en zijn stemme ruischte: Pax huic domini. Vrede aan dit huisTus schen twee brandende keerskens. een ta fel met al 't gerief voor de bere'-htinge... En ik zei weer werktuicelijk mijn latijn cp, de oogen op dit witmarmeren gelaat van de stervende boerinne gericht. Vier zoons, vijf dochters er om, kloek, schoon volk, allemaal met roode oogen, en een ingehouden, snik in hun keleMoeder toch, moeder! Moeders lippen beefden nog zacht en traag in een geprevel van gebeden... De priester bediende haar, en kort daarop viel ze in doodstrijd... 't Ging zoo ran. dat we er allen bij schrokken. En zie, daar richt ze nog ne keer hst hoofd op. draait het met moe’'te naar alle kanten, naar heur snhoone reke kinderen: Marie. Margriet... En Jef. en Fcns... en allemaal, en dan staarde ze over de bed sponde in de verte: Twee zoons waren in den oorlog, en een dochter in 't verre Missieland... En dan gebeurde het, wat ik niet ver-, wacht had. dan gebeurde het, tsrwijl de kinderen mst ingebonden adem haar aan staarden... Ze glimlachte, zoo zacht, als of deze glimlach niet van deze aarde was. Dan viel het hoofd achterover, en de boerinne stierf; een pa.ar oogenblikken duurde het maar, zoo rap en zacht. En er was gesnik, en luid gebed;.. Boerinne Jansens was dood. Wij gingen naar huis. Buiten was 't zo- mersche dag, en gouden oogstwsere, want 's anderen daags was 't Onze Lieve Vrouw Hemelvaart. Ik liep nu nog een eind zwijgend achter den pastoer, den uitgsdoofden lantaarn naast me, 't witte roket van den priester over mijn arm, de belle in mijn zak... Ik hoorde den pastoor nog halfluide bidden, De Profunais en andere meer. Hij was ontroerd de vent. Want Boerinne Jansens was eene van die thans steeds zeldzame oude vrouwen ven den diepen kristelijken stempel. De pastoor had er altijd wel ge varen, en dat was geen komplimentma- kerij van die vrouwe, doch entwat van dien sterken eerbied voor kerke en pries ter, die bij die menschen in ziel en bloed was meegegroeid... De leeuweriken klommen naar de onein dig diepe luchten, en ik had toch geen goestinge om er veel naar te kijken. Zie. dat kon ik niet vergeten, dien won deren glimlach, eer een mensch sterven gaat, een glimlach van geluk. En, ofschoon ik al zoo menig mensch had zien sterven, ik gruwde vóór den dood, ik klapte er niet geren over, ik droomde er van... Ik zweeg er liefst gauw over. Maar nu zei ik zoo een beetje vrijmoedig, als de pastoor zijn kruiste sloeg en. zijn brevier op zak zat... ik zei zoo: Maar Menheere Pastoor toch, ik heb toch moeten kijken, dat Boerinne Jan sens zoo aardi" deed, allee, dat ze lachte eer dat ze dood ging..’. De Pastoor glimlachte ook. Ge zijt nog jong, kerel, maar dat ge beurt nog, zuil?. En het is schoone voor een priester om dat te beleven, iemand die stille glimlacht 'eer hii sterft. Ik wilde mijn geleerdheid toonen... Een voorsmaakske van den schoonen hemel? vroeg ik. 't Kan ziin, zei de pastoor, 't kan zijn, maar ik peize dat het moeders adieu was. cn heur laatste woord: dat 't allemale goed geweest was, dat ze koritent was over 34 Kropotkinj&- 'U- èbrus^; -■ ’t Was eteenliik met den oorlog van 14-18 dat Frankrijk voor onze Vlaamsche menschen, en nog het meest voor onze boeren bekend werd. Zooveel menschen die van huis verjaagd werden en. in een ’-oor hen onbekenden uithoek van Frankrijk verzeild geraakten. En ’t is daar, midden een golvende land streek, doorweven van groote bosschen, dat onze menschen Normandie ontdekten. een streek die hen vruchtbaar toescheen land dat. wat men in ’t Westvlasmsch noemt, meestal vage - lag en wachtende was naar de ruwe hand die haar 't zaad toevertrouwen zou. Na d-:n wapenstilstand kwam 't grootste part van die vluchtelingen wel naar hun eigen land terug, anderen bleven er ech ter omdat ze met den grond vertrouwd waren geraakt en omdat ze in een gou den toekomst geloofden. Maar ons eigen landeke bleek veel te klein te zijn voor al die boerenmensehen, het werd een jacht naar een bestaan en dat bestaan joeg hen met heele zwermen naar Frankrijk en meestal naar de Nor mandie waar ze wistin, omdat ze 't zagen of hoorder, dat het hrd cn hen wachtte. En ze vestigden er zich; de eene sleepte de andere mee en zoo is het gekemen dat. als ge het grootste deel van Nor mandie doorkruist, van Rouen via Pont Audeiner, Pont l’Evêcue naar Caen, van Caen naar Lisieux en zoo verder naar Evreux toe. en biizonderliik in een ge bied waarvan Le Neubourg het centrum is, re t'allenkante Vlaamsche boeren aan treft. Met heele zwermen hebb?n ze zich on die riike landstreen neergezet; van als er een plaats vrij k-vcm, nestelden ze zich in dat nieuwe tehuis waa.r ze. terugge trokken van de wereld, zich geheel aan hun boerderij zouden geven en anderzijds, c’ocr dien noesten arbeid, d’-engen ze de Fransche boeren achteruit die meer de den wat m’n hier noemt: Leven lijk God in Frankrijk Een reis door deze landstreek Is leer rijk als je maar je oogen mee hebt; je leert er menschen kennen d.'e ver van hun eigen m‘dd?n, een eigen leven leiden. En zoo’n reis is aangenaam omdat ee overal bil onze Vlaamsche boeren die gastvrijheid vindt die hen eigen is. C-aat zoowel tot de Bugenne's en de Blan- ckae-t’s in de omgeving van Eibocuf- Louvier, als tot de Gouwy’s in hst ge buurte van Caen, en overal ?-:lt ge me‘ hartelijkheid en gedienstigheid ontvan gen worden, met die hertehjkhe’fl en ge dienstigheid zonder complementen Het land zelf, met zijn ovderwetsche huizen in Normandischen stijl en mst zijn boerderi’en die meestal aan vervallen kasernes gelijken, is afwisselend een strsek van landbouw en weideland; in het departement Calvados vindt re uitge strekte weiden tusschen rijkbeplante vel den; tusschen Lis'eux en Ca?n hebt ge een landstreek die Pays d’Auge roemt en die dcor zijn vlakke grasstreek, doo~wevêïi van diepe grachten, veel gelij kenis vertoont met ons eigen Veurne-Am- b.ecb.t. De Manche daarentegen is haast uitsluitend een streek van gras en hooi, meestal door kleine boeren bewoond die zich bezig houden met het fokken van het gekende - Norms.ndsche ms Hoe het komt weet ik niet, maar dit departement selrint ”cor or-’e bosren zoo moeilijk tce- g2”kel’’k te zijn. De Ome is weer een beetje mager der en het departement van d? Em-e is een landbouwstreek bij uitstek. In het gebied dat begrepen ligt tusschen de ste den E’bneuf. Bouvier, Evreux. Conches. Bernay. Briorre en Bourgthei-óulde, vindt ge esn hoogvlakte die van i'itzieht verge leken kan werden aan ons eigen land, elleen de abóëlbóome”. die hun natmiiale drank de cider voortbrengen, en die in lange rijen de baren omzoomen en de weiden bedekken, schenden hst evenbeeld van ons eigen vj»anderen, ’t Ts daar dat onze boeren, midden onmetelijke koren velden die nu in de zon te rijpen staan, zich het meest hebben neergezet. Bezoekt 's Woensdags de markt van Le Neubourg en ge zult u in uw eigen ,:rlaan- dsren wanen v-ant onze boeren komen op dien marktdag bijeen, zoeken elkaar on om in hun Sannig West-Vlaams-’h te «kouten» over ’t bof», van hun «bees ten en van den oogst die veel belooft. Want, snijts ze jaren van hun volk ge scheiden leven, hun eigen volksaard heb ben ze bewaard! Het is mogélijk dat, doo’- den gedwongen omgang buiten hun huiskring met de Franschen. hun gedoe wat vernist is. en het is mogelijk dat door de generaties de nakomelingen heelemaal zullen verfranschsn. maar tot nu toe ziin ze van binnen-in-zich onveranderd ge bleven; het gekunstelde kunt ee er niet vinden, omdat de tijd van twintig lange jaren niet bekwaam is geweest den fran- sohen stempel te zetten op den aard van dat eigen volk dat zoover van ziin eigen land leeft. Onze boeren hebben daar een eigen blad, het wordt in Parijs uitgegeven en verschijnt elke maand, het noemt D? StemBenevens artikels over ons eigen Vlaanderen (in het laatste nummer wfrd 11 Juli herdacht! vinden we ook nuttige gegevens over den landbouw die onze boeren best kunnen gebruiken. Ook De Poperingenaaris bij de meesten een wekelijksche kost die geheel Verslonden wordt, ómdat ze daar zooveel nieuws van hun eigen streek te lezen krijgen. Niet alleen dien eigen volksaard heb ben ze bewaard, ook op den weg van hun christen geloof zijn ze geen duimbreed van hun plichten afgeweken. Gaat des Zondags naar de kerk, in het gering aan tal bezoekers zult ge een groot deel Vla mingen vinden die gezamenlijk hun sttm aanheffen om de Mis met hun liederen op te luisteren. Aandoénlijk was het dat handsvol Vlaamsche menschen, ingeto gen, met volle borst de gebeden te hooren zingen lijk wij dat meemaakten in het voor FRANKRIJK kleine kerkje van Bonneville bij Caen. Als die menschen zoo godsdienstig ge- UBBnBBflBflBBBBSBBaBBX3BBBitSïIBBaBBaaBBXBBBBaB3aB3i>3BSBBC alsmede nog meer Zuidwaarts gelegen stadvan Pjatigorsk. Na de spoorwegver binding tusschen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee te hebben verbroken heb ben de Duitsche en verbondene troepen de Noordelijke uitloopers van het Kau- kasusgebergte over een breedte van 400 km. bereikt. Het D. N. B. bericht nader dat voorlocpig nog geen tijd was om de gemaakte gevangenen en buit te tellen. In de havens van de Zwarte Zee ver nielde het Duitsche luchtwapen 12 sche pen van samen 131.000 ton, wijl andere beschadigd werden. De Duitsche luchtmacht bestookte op heftige wijze de achteruittrekkende Sov- jet-troepen en hun verdere stellingen. Ten Ncorden van de Sal werden ge vechten geleverd met nieuw aangevoerde Sovjet-troepen. In de groote Dcn-kromming hebben de Sovjets hun vergeefsche aanvallen her haald. In een dag werden in dezen sector 51 zwaïe Sovjet-ts.nks vernield. Deze ge vechten werden geleverd bij Kalatsch. In dit gebied werd ook een sterk Sovjet- leger ingesleten waarvan de vernietiging werd ingezet. Noord-Westelijk van Voronesj werden cok alle Scvjet-aanvallen afgeslagen en boekten Duitsche aanvallen sukses. In het gebied van Rsjew duren de he vige afweergevechten voort. In 14 dagen tijd verloren de Sovjets 1.132 vliegtuigen. Op een dag verloren de Sovjets 138 vliegtuigen en de Duitschers 8. Do strijd te lande beperkte zich tot matige bedrijvigheid van verkenningen en artillerie. De luchtmachten waren an derzijds actief. Eenerzijds werden lucht aanvallen uitgevoerd on Britsche stellin gen in Egypte en op Malta, anderzijds op Tcbroek, Marsa-Matroek, enz. Een aantal Britsche vliegtuigen werden neergehaald. Een Italiaansehe duikboot kwam niet terug van een tocht in de Middellandsche Tokio meldt o. m.: Sedert 7 Augustus wordt een zeeslag geleverd bij de Salomon-eilanden tegen een gecombineerde Amerikaansch-Engel- sche vloot. Tot hiertoe werden dcor de Japanners een vijandelijk slagschip,. 7 kruisers waaronder vier zware van circa 9.009 ton, meer dan 4 destroyers en meer dan 10 transportschepen gekelderd. Wer den verder zwaar beschadigd: drie krui sers. meer dan twee destroyers en een transportschip. Tijdens luchtgevechten haalden de Japanners 41 vliegtuigen neer. De Japanners z;If verloren zeven vliegtuigen die zich op hun doel hebben gestort, wijl twee lichte kruisers eer Ja panners beschadigd werden. Uit Shanghai wordt omtrent deze ge vechten nog gemeld dat de Amerikanen heur leven.dat ze 'tniet te beklagen had... Maar ik verstond er zoodanig vele niet van. En als we verder stapten, vergleed het beeld der stervende moeder, en ik had weer de vogels, de noteboomen en de pe relaars in d’ooge-... Doch, na zooveel jaren, komt me dat weer klaar te binnen, nu ik Maria He- melvaaartdapr voel naderen, en ik reeds in mijn verbeelding het forcche lied van on zen koster hoore opstijgen: «Gaudeamus onmes!... Laten wij. ons allen verheu gen...», ja, verheugen, omdat Maria ten hemel wtrd opgenomsn... En ik peize zoo: Het is schoone met vreugde te mogen scheiden van 't leven, en met een klank van blijdschap megen opstijgen t?n he mel... En het visioen van die oude stervende boerinne Jansens komt rie weer voor den geest. Zij had in heur leven heur beste ge daan, alles gedaan wat ze kon om die groote bende kinderen op te brengen, ze had in eenvoud en sterkte, in werk en gebed geleefd, en gelukkig geleefd.. Ze had geleefd naar het voorbeeld van die allerbeste Moeder Maria. En daarom was baar sterven een stil Gaudeamuseen zacht verblijden in den dood. Van haar kinderen heb ik 't later nog hooren vertellen: «Ons Moederke... ons moederke, ze was zoo koekegoed, en zoo brave als een Lieve Vrouwke. En zoovele dat ze hield van Onze Lieve Vrouwke. D’r mocht zijn wie d’r wilde, d’r mocht een koe op kalven staan, een peerd op kach- telen, we mochten slingeren van de vaak, ’s morgens van te vieren uit 't bedde moeten al wat ge w^lde, maar ’s avonds haalde ze den paternoster uit, en niemand moest in een hoek kruipen om zacht in te dommelen, of zij herhaalde zelve, luide en klaar: Heilige Maria. Moeder Gods... En dan schoot ge wakker. En te Meie moest het boomkapelleke herschildrrd worden onder de linde naast het hof- bareel. en ze bracht nieuwe kaarskens en gouden bloemen mee van de markt en al wat een mensch bindt aan Onze Lieve. Vrouwke, ja. dat wilde ze in eere houden voor zich zelve, en voor heur kinders alte- male, van jongs afde drie weesgegroetjes, het scapulier, de congregatie... En als ze 't lastig hadde, dan ging ze in den noene- stond naar 't kapelleke, aan den draai van de strate ginder. En ze kwam w?ere vervroomd en met meer koerage thuis... En nog een paar weken eer ze stierf, zsl ze tegen mijMarie, mijn dochter, luister, als ge mizerie hebt en 't gaat niet in de menagie, en 't slaat links en rechts te gen, en ge zljt t’einde alle straten, dan moet ge op Onze Lieve Vrouwke peinzen, dan niet alleene. zulle, maar heel 't leven doore. Dat houdt ne mensch rechte, en maakt je sterk als kerkswerk!... De dochter vaagde een traan weg, als ze 't zei. Al is 't nu alzcolange geleden. En ik weet goed, heil goed, dat Boer inne Jansens ook haar part heeft gehad: in een bende jongere gebeurt het al dat er een is die misvalt; cp een hof kan er veel tegenslag zijn, en ziekte en miserie... Mgar ze heeft het gehaald. Ze was met alle vezels van hart en ziele gebonden aan dat gelukkige aloude gebruik der moeders uit ons schoone Vlaanderen: de gehechtheid, de kinderlijke trouwe aan Onze Lieve Vrouwke. En daarom was haar sterven een Gau deamus En daarom hebben onze schilders Maria geschilderd met den lach van onze Vlaam sche moeders, met den Vlaamschen kap mantel aan, met een geheele Vlaamsche doeninge er omtrent. Nu het Maria-dag is, moetrn wij er cn peinzen. Gij Vlaamsche Moeder, met al uw zorgen en pijnen... Gii, schoon Vlaamsch Meisje, dat geroepen zijt om eenmaal moeder te worden. Denkt er om, allemaal, wie ook, waar ook. als uw leven en sterven een Gau deamus wil zijn, een verheugenis! Denkt er om, nu we Onze Lieve Vrouw- ke vieren, op haar grootsten feestdag! TOON. &TAILN MA0 a 7:^ >v!eö,-SSay« c(>:~ Manslui een ontschepingspogin»- uitgevoerd heb ben, welke evenwel mislukte. Van Amerikaansche zijde werd totnog toe het verlies toegegeven van een kruiser wijl 2 andere kruisers en 2 destroyers alsmede een transportschip zouden be schadigd zijn. Ten Noorden van Australië hebben de Japanners de Kai-, de Aroe- en de Tanim-eilanden bezet. Verschillende Australische steden werden door Japansche vliegtuigen aan gevallen. In China werd de stad Linsoe dooi de Japanners bezet. Door Gandhi werd aan het Pan-Indisch Kongres een resoiucie voorgelegd waarin geëischt werd dat Engeland zijn militaire macnt in ïndië zou terugtrekken en Indië vrijheid te geven. In een verklaring zegde hij o. m. dat hij de strijd wilde aangaan toe het uiterste, zelfs al stond hij aileen tegenover de geheele wereld. Indië moet vrij zijn en Engeland en Amerika moeten hun heerschappij over de kleurlingen niet blijven uitoefenen. Gandhi had verder de dagbladen ver zocht hun uitgave stop te zetten tot vol doening verkregen werd. Onderwijzers en studenten spoorde hij aan om het werk stop te zetten. Door het Kongres werd de resolutie van Gandhi met een groote meerderheid van stemmen aangenomen. Intusschen hadden de Britsche over heden een huiszoeking uitgevoerd in de bureelen van de Kongrescommissie en werd naderhand medegedeeld dat, naar de Britten verklaarden, aldaar een doku- ment werd gevonden waarin het voorstel werd gedaan om met Japan te onder handelen van zoohaast Indië vrij zou zijn. De geheel Engelsche pers beschuldigde Ganahi daarop van verraad. Van Japansche zijde weid intusschen verklaard dat het de onwrikbare wil is van Japan, de Engelscn-Amerikaansche steunpunten in Indië te vernietigen maar dat het vertrek der Britten uit Indië dit land in de mogelijkheid zou stellen aan den oorlog en vreemde inmenging te ont snappen. Dg Britten weigerden evenwel te on derhandelen op basis der eischen van Ganahi. Door het Pan-Indisch Kongres werd ook besloten een beroep te doen op Roo sevelt, Tchang-Kai-Shek en Maisky om Indië te steunen in zijn onafhankelijk- heidseisch. Gandhi drukte ook neg zijn vertrouwen uit in de aangekondigde on- gehoorzaamheidscampagne. Tevens dreig de hij met algemeen? staking. Zondagmorgen jl. nam de Kwestie een nieuwe wending, daar de Regeering van den Onder-Koning alsdan overging tot de aanhouding van Gandhi, Azad, de voorzitter van het Kongres, van den Pan ai Nehru leider van net Kongres, van Pandi Patel, Mevrouw Naidoe en 10 an dere leden van het Uitvoerend Comité van hét Kongres. Mevrouw Gandhi, die eerst in vrijheid werd gelaten op zekere voorwaarden, wilde het woord voeren in naam van haar echtgenoot en werd dan ook aangehouden. Nog andere personen werden ingerekend. De aangehoudenen werden naar Poona overgebracht. Deze aanhoudingen hebben daarop aan leiding gegeven tot volkstoeloopen en botsingen met de politie. In verscheidene plaatsen trad de politie hardhandig op zelfs werd met vuurwapens geschoten op de betoogers. Aldus vielen reeds dooden te Bombay en A-hmedabad. Te Bombay werden 30.000 betoogers met traangas be stookt en te Poona werden betoogers ge wond. Woensdag werd gemeld dat te Bombay reeds 31 personen gedood werden, tien tallen gewond en ongeveer 500 aangehou den. Door de betoogers werden ook tal rijke branden gesticht, telefoon- en tele graafdraden doorgesneden, enz. In tal rijke fabrieken werd het werk stilgelegd. Een en ander. Roosevelt zou een persoonlijke bood schap aan Stalin hebben gestuurd. Vooraleer Worosjilowsk te ontruimen hebben de Sovjets deze stad gansch ver woest en alleen vrouwen en kinderen ble ven nog in de stad over. Stalin zou een nieuwe zuiverings actie hebben ingezet. Naar andere be richten zou Sovjet-Generaals het bewind willen in handen nemen zoo de Sovjet- Regeering de strijd zou willen staken. Te Compiègne verklaarde de Heer Laval dat de Funrer, voor 150.000 vakar beiders die naar Duitschland zouden gaan werken, beloofd heeft dat er 59.000 Fran sche ki-ijgsgevangenen zouden worden vrijgelaten. Sedert den wapenstilstand werden te Duinkerke 317 personen gedood bij Engelsche luchtbombardementsn, en 500 gewond. Te Boulogne vielen reeds 292 aooden en 447 gewonden. Turkije verklaarde zijn neutraliteit te wallen handhaven. Te Parijs werd de partijsskretaris van de Fransche Volkspartij, H. Gache- lin, op straat neergeschoten. Kort na den aanslag overleed hij. Te Berlijn hadden belangrijke mili- tair-economische besprekingen plaats. Te vens werden volkspolitieke vraagstukken besproken. Groot-Admiraal bezocht de kust van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan. Landing-manoeuvers op de Kanaalkust De zender Moskou heeft meegedeeld dat 15 millioen manschappen, uitgerust mst 109.000 kanonnen, Ó3.000 tanks en 50.000 vliegtuigen voor een aanval tegen Duitschland zullen gereed staan. Dit zou dus volgens Moskou, noodig zijn om nog in den loop van dit jaar een tweede front op te richten. De Amerikaansche zender van Wayne heeft dit bericht overgenomen. Bij die fantastische getallen dient te worden opgemerkt dat voor het vervoer van een millioen manschappen en van den ncodzakelijken legertros 15 millioen ton scheepsruhnte vereischt zijn. Berlijn- sche deskundigen hebben uitgerekend dat •dus een scheepsruimte zou noodig zijn van 80 a 90 millioen ton. De Brüsseler Zeitung brengt, maakt ook melain; iF’ ben plaats o-ehad. 80 Seconden na het ge ven vI.rt. „Ia;:;. I_„tcr. rijen hun eerste salvo. Bliksemsnel trad ook het heele afweerapparaat in actie. Deze kaart geeft ons een duidelijk beeld van den slag welke thans geleverd wordt in het gebied van den Don, Kce- ban en Kaukasus. All- plaat sen vermeld in de Duitsche legerberichten, vindt men hierop terug. Door de ver overing van Krasnodar. Mal kop, Armawir en Pjatigorsk, staan de Duitsche sn verbon dene troepen voor het Kau- kasus-gebergte. Krasnodar telt 210.000 in woners, Meikop 75.000. Door de verovering van Maikop hebben de Duitschers een zeer belangrijk petroleum centrum veroverd. Nu staan ze voor het Kau- kasus-gebergte, waar slechts 3 wegen docrloopen. In het m.iddengebergte bevindt zich den pas van Darial, bewaakt door een versterkt kasteel, dat eenigszins gemoderniseerd is. Een weinig meer westwaarts hetft men de hoogte van Ma- reukh en ten slotte en dit is van meer belang de nauwe kustvlakte gevoigd door den weg van Georgië en den snoorweg van Rostov naar Bakou, op den oever van de Kaspische Zee. De centrale keten heeft een gemiddelde hoogte van 3.600 meter. D? Cebrous (5.629 en 5.503 m.), de Dykk Taou <5.191 m.). de Ka-sbek (5.043 m.) en andere bergtoppen zijn allen ’Hst ^'lCvCii€FS bsGiSltt De bergen kunnen oik nog langs de zee wo’-den cmtrokken. Het Kaukasus-gebied telt vier belangrijke petrol sumcentra, aan d? eene zijde deze van Malkop, reeds in Duitsche handen, en van Grosnij. Aan de andere zijde oeze van Bakou en Tiflis. Hieronder laten wij de beknopte sa menvatting volgen van de Duitsche en Italiaansehe legerberichten, over den cor- X—X--. -t-.x ,„—x._ op en naar verluidt evenwel opperbeste uitsla gen geleverd, in dien zin dat er velden zijn die tot 2.700 kgr. zullen opbrengen, al swan neer in de andere landen de ge middelde opbrengst op 1.600 kgr. geschat wordt. Deze 490 Ha. zijn een druppel in den oceaan van onze behoeften. Toch zal de voortgebrachte oogst aan koolzaad verwerkt wórden in onze margarinefa- brieken. Van hoogerhand wil men thans kost wat kost deze teelt uitbreiden en worden maatregelen in dien zin overwogen. Men wil er toe komen dat 50.000 Ha. verbouwd worden met koolzaad, wat een onhrengst van voedingsvet zou daarstellen gelijk aan dit van de gansche melkvee- stapel. Deze 59.000 Ha. zouden 4 uit maken van onze landbauwoppervlakte, of voor eik der 200.009 landbouwbedrijven een gemiddelde van 25 aren. Om de koolzaade.ultuur aan te moedi gen heeft men de winstgevende prijs van 6 fr. ner kgr. vastgesteld. Aan den boer die vrijwillig deze teelt aangaat leemt nog een asnbouwpremie bij van 4 fr. per kgr. Daarbij worden hem nosr per Ha. kool zaad, 120 kar. zuivere stikstoffen en 400 kgr. metaalslakken toegekend. Ten slotte ontvangt hij nog per 100 kgr. geleverd zaad, 50 kgr. koolzaadkoek of meel terug voor zijn beesten en 2 liter tafelolie per 100 kgr. geleverd koolzaad met een maxi mum van 59 liter per verbouwer. Begin September moet het koolzaad reeds gezaaid worden. Op dit cogenblik bezoeken de makelaars de boeren in ver band' met deze cultuur. Moest het echter binnen een tiental dagen blijken dat niet genoeg vrijwillig ingegaan wo’-dt ten aanzien van deze teelt zal deze verplichtend gemaakt worden. Deze verplichting zou strekken tot 3 ','P van de beteelde oppervlakte van de Pol ders. de Zandstreek, de Zcndleemstreek en de Kempen en 1 voor Condroz en de Mergelstreek. Deze verplichting zou enkel slaan op de bedrijven van 5 Ha. en meer. Wie geen kontrakt zou afsluiten vóór den 1 September zou niet kunnen genieten van de hoogergemelde voordee- len. KRIJGEN WE 400 GRAM AARDAPPE LEN IN SEPTEMBER Naar verluidt voldoen de producenten van aardappelen op goede wijze aan den opgelegden leveringsplicht en zou een rantsoen van 400 gram oer dag en per persoon voorzien kunnen worden voor September e. k. MAXIMUMPRIJZEN VAN INLANDSCHE HALFVROEGE AARDAPPELEN De prijzsn van de inlandsche halfvroe- ge aardappelen per 100 kgr. werden bij besluit als volgt bepaald: Voor de aardappelen door den verbou wer afgeleverd tusschen den 17 en 30 Augustus 1942: Prijs te betalen aan den verbouwer: 90 frank. Verkoopprijs van den groothandelaar: 115.50 frank. Verkoopprijs van den kleinhandelaar aan den verbruiker: 135 frank. Te Leuven heeft een man zijn min nares de keel overgesneden met een scherp mes, na etn hoogoploopenden twist. De dader werd opgesloten. Te Zéllik viel een tramontvanger van den tram en werd dooi’ het logge voertuig DE RANTSOENEERINGSKAARTEN DER IN HET BUITENLAND ARBEIDENDE WERKLIEDEN Door Fransche mairies werd aan in Frankrijk arbeidende Belgische arbeiders die ten laste vallen van de ravitailleering aldaar, de inlevering gevraagd van hun rantsoenkaart welke zij in het bezit had den in België. Volgens de bestaand? besluiten moeten alle Belgen die het land voor meer dan 30 dagen verlaten, alhier hun rantsoe- neeringskaart inleveren op het Gemeen tehuis van hun hoofdverblijfplaats, en moet die kaart aldaar blijven berusten. Diensvolgens werd aan de Gemeente besturen opgelegd in dergelijke gevallen, een getuigschrift aan de- betrokkenen af te leveren, waarop vermeid wordt dat de ze de betrokken arbeider zijn rantsoen- kaart heeft ingsleverd en dat hij geduren de zijn verblijf in Frankrijk niet deel achtig is aan de Belgische ravitailleering. IN KOSTSCHOLEN VERBLIJVENDE KINDEREN VAN PRODUCENTEN Overeenkomstig het besluit van 20 April 1.1. betreffende db mobilisatie van den oogst 1942. mogen de kinderen van pro ducenten, die. op 15 Juni 1942, elders dan bij hun cuders wonen, niet worden mede- gereksnd onder de rechthebbenden op de producentenreserve. Daaruit volgt dat de in een kostschool geplaatste kinderen van een producent het genot der voedselreserve niet kunnen bekomen, zelfs indien zij gedurende de vacantie door hun ouders worden bevoor raad. Alleen de in Duitschland nog krijgsge vangen zijnde zoors van landbouwers, mogen, tót vrijwaring van hun rant soen, worden niedegerekend als verblij vend onder het dak van den producent voor de vaststelling der voorafneming. BIJ LANDBOUWERS UITEESTEDE STADSKINDEREN T?n einde de prcducentensteekkaarten niet in den loop van het jaar te moeten (wijzigen, en aangezien het niet mogelijk is, bij voorbaat het getal stadskinderen te bepakn welke- cp den buiten zullen worden uitbesteed, nooh den duur van hun verblijf aldaar, zuilen de stadskin deren geen aansoraak meer mogen maken op het produemtenrantsoen van 1 Sep tember e. k. af. Die kinderen zullen evenwel zegels ont vangen. recht gevend op een bijrantsocn gedurende hun verblijf op een hoeve, overeenkomstig de modaliteiten welke, te gelegener tijd, ter kennis van belangheb benden zullen worden gebracht. DE VEELEVERINGEN Uit een overzicht van de Landbouw markten, uitgegeven dcor de Nationale Landbouw en Voedingscorporatie, blijkt dat de aanveer van vee steeds overvloedig - --blijft en dat vanaf Augustus drastische gerust. Run buitengewone snelheid is met maatregelen zullen genomen worden te- de eenige waa/'.borg voor het slagen hun- gen (je veehouders die te veel leveren, in onaernemingsn. Ze wei-cen ook voor- djell Zjn (jat dezen die te veel leveren steeds in onderling confe'-t alsmede in I getrokken verbirding met hun uitioophaVsog kun nen blijven. Een modeluitrusting door Telefunken aangelegd allarmeert de b?r manning aanstonds, wanneer hun aan wezigheid ergens vereischt is. D? befaamdheid dezer rivierpolitie heeft zich te recht over bijna alle landen van Rnrnna uit^ebreld- ABONNEMENTSPRIJS 1942: r 1 Jmht ui Belgie36 fr. 3 9 fr. 8 13 fr. in Frankrijk 65 fr. 8- MIa-x-. ..iï - ■/■ÓI/'v i./x-.,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 1