DE OORLOGSTOESTAND I® fü as Officieele Berichten en Besluiten tg ,2 Twee Vuisten aan éénen Ploeg Fransche Agraarpolitiek Ersatz komt toe I n imI Het nieuwe Veeleveringsplan -3 WEEKBLAD. - 0,75 Fr. u Waarschuwing W KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE Uitgever: Sansen-Vanncste, Poperinge Telefoon N' 9. Postch. N' 155.70. ubbbbbbbbbbbbbbbbBbbbbbbbbb PAARDENKWEEKERSBOND VAN WEST-VLAANDEREN &1 «S>BBK«9E3SSBSBniaQa91BBHHaaa VLAMINGEN GESNEUVELD BaBKBBBBSSgiEBSaaB!Baa3BEIQ3HSaBXIIBBaSBBBBaBBBBSSaBaEBBBBBBB SPRINGTUIG ONTPLOFT IN BRUSSELSCHE KINEMA IN NOORD-AFRIKA EN MIDDELLANDSCHE ZEE IN HET VERRE OOSTEN VALSCHERMJAGERS AAN HET KANAAL IN HET WESTEN OP HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT BBBBaaBigMBUBHHUUHBBBBnniUUnHBHUIUiaHMUIII»nMaBDBBHnBBBBBUUHMaBIMBBUMaflS3 3 VOOR DE HOTELIERS EN SPIJSHUISHOUDERS HINDERNISSEN IN DE KAUKASUS VAN GEEN TEL S'-- DE FDPEBDIE E2 FRANKRIJK LANDBOUWLAND. Zuid-West- triciteit. 85 fr. De belasting op 11 September werd alg 108 fr. I II III W-'- •- beschuldigen. J-rvW.' 1 Jaar in Belgie 3 Maanden ft 6 Maanden gs 1 Jaar in Frankrijk DE PRIJS DER PROVISIEAARDAPPELEN 20 50 10 100 25 55 80 110 30 CO 90 120 15 fr.. 2 fr.' 3 fr.' ZATERDAG 12 SEPT. 1942. 5 39* JAAR. -Ni 37. VV ClaXC «QXJ 1VVUO Uil U V -ilö wiA Uil uuauillllivi V .1 I zich geenszins cm de besluiten en rcgle- mëntén welke door de zorg voor de ravi- tailleering onzer bevolking ingegeven zijn. De spijshuizen en pensioens dienen nog „„.vxx.v.xxxv,*^ immer overvloedige en zelfs rijkelijk voor-van eersto kwaliteit' ziene maaltijden op zonder zegels te ver- Behoudens hetgeen uitdrukkelijk be- mde gerantsoenserde paaj(j Wordt in onderhavig besluit: is per, der' uitvoerings-, leverings-, beta- Variëteiten Tettnang Hallertau en Styrie L.V.D. 67, Kent en Fuggles Verbeterde Groene Bel Buvrinnes, Loerenhop en alle andere variëteiten ÉL ABONNEMENTSPRIJS 1942: 36 fr. 9 fr. 18 fr. 65 fr. waar den per 50 kgr. minimum fr. 115. i In het Staatsblad van 7-8 September is Deze prijzen zijn bepaald voor 100 kgi. een besluit verschenen houdende vast- provisieaardappelen, van gezonde, goed21 stelling der maximumprijzen van inland- De 50 kgr. netto 2.200 fr. 2.000 fr. 1.600 fr. 1.500 fr. TARIEF VOOR BERICHTEN?" Kleine berichten (3 regels) 8 fr. Kleine berichten adr. t. bureele 12 fr. (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwbericliten: minimum Groote rouwbericliten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per re^el Andere aankondigingen: prijs op vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. PRIJS-VAN NU TOT NIEUWJAAR: Voor België Fr. 10,50 Voor Frankrijk Belg. Fr. 20.00 Vanaf 12 September treedt het nieuwe veeleveringsplan in voege waaromtrent wij lezen in Volk en Bodem Er wordt in dit nieuwe plan geen on derscheid gemaakt tusschen veehouders en veehandelaars. Voor de toepassing van de nieuwe veebelasting wordt het land in drie zones verdeeld. Zone I: De Kempen, de Duinen, de Weidestreek, de Ardennen, de Jurastreek. de Fagne: Zone II: de Polders, de Vlaamsche- Zandstreek, de Zandleemstreek, de Condroz, de Famenne, de Henegouwsche Kempen; Zone III: de Leemstreek. Het nieuwe veeleveringsplan voorziet een belasting op het vee volgens den toe stand op 11 Septimber ’s avonds, en ver der een maandeliijksche belasting volgens den toestand telkens rond den 15en dér maand. HET TEELTPLAN VOOR 1942-1943 De nieuwe schikkingen voor het teelt- plan 1942-1943 zijn verschenen in het Staatsblad van 4 September jl. Het nieuw teeltplan vóórziet o.m. het volgende: Voor het landbouwjaar 1942-1943 zijn de hoofden van land- en tuinbouwexplci- taties van meer dan 50 aren verantwoor delijk voor een minimumopbrengst uit gedrukt in opbrengsteenheden. De geheele produktie vroege aardap pelen moeten de voortbrengers, onder voorbehoud van de wettelijke voorafne- mingen, aan de Aardappelcentrale te le veren alsmede een later nader te bepalen kwantum niet-vroege aardappelen en zulks bij voorrang. Het blijft verooden aardappelen en broodgraan als dierenvoeding te gebrui ken. De verplichte minimumopbrengst wordt vastgesteld per hectare in 1942 bebouwde Voort te brengen een heden p. ha. bebouwde oppervlakte in 1942 1.300 1.950 1.300 1.550 1.700 1.850 1.450 1.200 1.150 1.150 1.300 verbouwd moet oppervlakte besteden verscheidenheid, en niet het minst zijn lichte zeden. Denken we maar aan Parijs. Deze trek naar de stad is trouwens in nauw verband te brengen met de alge- meene geloofsafval. Anderzijds is ook de verwaarloozing van den landbouwer van staatswege daar niet vreemd aan, zooniet door gebrek aan rechtstreeksche steun, dan toch door den vrijen aanvoer van mas sale en goedkoope landbouwprodukten uit overzee en uit de koloniën. In de laat ste veertig jaar is, bij gelijkblijvende be volking, de aanvoer van landbouwpro ducten in Frankrijk met 250 toegeno men. Natuurlijk heeft ook correlatief de verwaarloozing van den bodem en de ver mindering van de productie deze invoer in de hand gewerkt. Voor ons echter, die leder hoekje grond benuttigen, ook het minst vruchtbare, en die hooge opbrengsten weten te verkrij gen, doet het pijnlijk aan, die uitgestrekte en goede landerijen te zien braak liggen. DE OMMEKEER. ben slaat vermindering in verhouding groothandelaar 1van deze kosten. geleverd! DE MAXIMUMPRIJZEN VAN verbruiker I INLANDSCHE HOP Variëteiten Tettnang Hallertau en Styrie L.V.D. 67, Kent en Fu’gles Verbeterde Groene Bel Buvrinnes, Loerenhop en alle andere variëteiten De industrialisatie staat meestal in ver band met de bevolkingsdichtheid. Het op richten en het bevorderen wordt een noodzakelijkheid voor die landen, die be schikken over zoo’n dichte bevolking dat ze haar niet meer kunnen voeden met de voortbrengselen van den eigen bodem. Voor Frankrijk is dat niet het geval. Daar hebben we juist het zeer eigenaar dige verschijnsel, dat de nijverheid steeds meer en meer menschen van het land gelokt heeft, die hun hoeven en lande rijen in de steek gelaten hebben. Thans bestaan er in Frankrijk uitgestrekte stre ken die totaal vervallen zijn, de velden liggen braak, de hoeven vallen in puinen. Heele dorpen zelfs zijn verlaten. De oorzaak hiervan kan velerlei zijn. Er is de aantrekkingskracht van de stad in het algemeen met zijn komfort en zijn lasaiaaaassEg'BS'EaaEaaffiasssBgsgsaKaKEEEsaHESGsasiRasEEEsas tal bommen ge’.. Huizen werden verwoest, ook scholen, zie- in het binnenland tot stabilisatie van de kenhuizen en kloosters werden getroffen. I levensduurte. In het getroffen ziekenhuis werden 5b I In Belgisch Kongo, te Leopoldstad. zieken gedood. In totaal telt men 140 zijn Amerikaansche troepen toegekomen, dooden en 400 gewonden, waarvan ver- In Duitschland richtte Rijksmaar- Gevolg: 50 Gijzelaars aangehouden, Brussel moet de schade herstellen en 5.009 fietsen inleveren. Door de Militaire Overheid wordt me degedeeld dat in den laatsten tijd zich onnieuw aanslagen en pogingen tot aan slagen met springstoffen in het Brussel- sche hebben voorgedaan, zoo op 6 Sep tember tijdens een kinemavoorstslling over den strijd in het Oosten, ingericht door Belgische ingezetenen voor landge- nooten. Door de ontploffing van een springtuig werd er aanzienlijke schade veroorzaakt, een aantel burgers gewond en een jong meisje gedood. De Brusselsche bevolking werd reeds herhaaldelijk gewaarschuwd dat bij her haling van dergelijke aanslagen zware vergeldingsmaatregelen zouden getroffen worden. Aangezien op deze 'waarschuwingen geen gevolg gegeven werd, heeft de Militaire Overheid bevolen: 1) Dat 50 burgers van aanzien van de Brusselsche agglomeratie als gijzelaars zouden worden aangehouden en in een gevangenis worden overgebracht, waar zij onder strenge behandeling zullen staan tot er .geen aanslagen meer gebeuren in de agglomeratie; 2) Dat binnen de eerstkomende 14 da gen 5.000 rijwielen in volkomen bruikba- ren staat door de Brusselsche agglome ratie moeten worden ingeleverd. Van de zen die loyaal medewerken met Duitsch land mogen geen fietsen opgeëischt wor den; 3) Brussel moet de schade veroorzaakt door de aanslagen herstellen. 'Ji-x-gk Duinen Polders Kempen Zandstreek Zandleemstreek Leemstreek Condroz Famenne Weidestreek Ardennen Mergelstreek Wie in 1941 vlas heeft aan deze teelt een c die met 10 grooter is dan deze van het jaar 1941. Wie in 1941 cichcrei-wortels verbouwde moet aan deze teelt een oppervlakte be steden in 1943 welke ten minste 50 bedraagt van deze van 1941. Zoo voor vlas als voor cichorei-wortels bestaat compen satie met andere verplichte teelten. Door bebouwde oppervlakte wordt ver staan; de totale oppervlakte der exploi tatie, met uitsluiting van het weiland, het hooiland, de boomgaarden, de broei kassen, de beemkweekerijen, de rijsbos- schcn en het hopland. Er wordt evenwel een uitgestrektheid gelijk aan 10 van het wei- en hooiland in de bebouwde op pervlakte begrepen. Zijn evenwel uitge sloten voor de berekening van de bebouw- de-oppervlakte: de groente- en tuinbouw teelten. de teelten van sommige later te bepalen teelten van landbouwzaden, de teelten van tabak tot beloop van de in 1941 aangegeven oppervlakte. De exploi taties van meer dan 10 ha. kunnen van deze uitsluiting slechts onder bepaalde voorwaarden genieten. Bijzondere bepalingen werden verder voorzien voor de producenten van tuin- bouwzaden en de exploitanten wier be drijf minder dan 3 ha bedraagt en die er een gedeelte van willen gebruiken voor groententeelt. Naar de Duitsche en Italiaansehe le- gerberichten kunnen wij volgend over zicht geven van den strijd welke geleverd wordt zoo in het Westen, het Oostfront als in Noord-Afrlka en Middellandsche Zee: Op het Oostfront zijn nog volgende Vlamingen gesneuveld: Adolf Pypops, uit Tienen, en Dries Pouleyn, uit Izenbérge. De Provoost der Rex-jeugd, John Ha gemans, is eveneens op 26 Augustus ge vallen in den Kaukasus. Ook worden de hoteliers houders cr dringend om vcrzw.x. vx-.<xvx.jxx - --- te overwegen welke verantwoordelijkheid ber werd eervol ontslag verleend aan.ee zij tegenover de gemeenschap dragen, en HH. Bourgeois, burgemeester, en Ver de reglementeering zonder dewelke deI meersch en Vandommele, schepen van actuele basisvraagstukken onmogelijk one- Emelgem, gezien deze gemeente gevoegd ward worden, nauwkeurig na te leven. werd bij Izegem. Het besluit bepaalt ver- Nu zij nogmaals zóó duidelijk gewaar-1 der de vergoedingen welke de stad Ize- —II cyorv» xrzi-nrïz»». h Invx TviAnl r» n tendheid meer ’ter” verontschuldiging’ ïn- [HH. Bourgeois en Vermeersch, wijl Heer In het nieuwe teeltplan is de scherps wanverhouding tusschen kleine en groot bedrijven, tusschen Vlaamsche - Waalsche boerderijen weggenomen. Thans zal 60 tet 67 van de oppervlakte-bouwland van elke boerderij onder de teeit-verplichting, vallen. Ook in de verplichte minimum- opbrengsten der verschillende grondsoor ten en streken zijn zekere wijzigingen gebracht, welke een mser rechtvaardige verhouding tot stand brengen. Zoo werd de opbrengstverplichting in de Kempen, waar verscheidene boerenontginners groo te moeilijkheden hebban om aan hun ver plichtingen te voldoen, met ongeveer 13 verminderd, in de Zandstreek met onge veer 5 Daartegenover werden de Waal sche streken verhoogd, Condroz met on geveer 7.5 en de Mergelstreek van 13«5 Aldus is er meer gelijkheid ge bracht. Dat 10 van het wei- en hooiland thans wordt opgenomen in de totale be bouwde oppervlakte mag aenzien worden als een verplichting voor de boeren om 10 7ó van de weiden te scheuren. Van ae in het begin van het jaar bestaande 720.000 ha. weide werden er slechts 15.000 ha. gescheurd, ’t zij slechts 2 tï, wat be wijst dat het met de vrijwilligheid niet gaat. Daarom werd deze bepaling in het teeltplan opgenomen cm drukking uit te oefenen tot het scheuren van welden. Een andere goede bepaling in het nieu we teeltplan is de verplichting inzake nijverheidsteelten. Voor vlas ea ia hetr bijzoader voor cichorei-wortelen zetten de verbouwers! De maximumprijs te betalen per 100 ons voor een pijnlijke situatie. j kgr. aardappelen aan den producent is Voor cichorei daalde hij van ruim 4000 85 frank. ha. tot ongeveer vijf honderd, zoodat onze Zoo de aardappelen evenwel van de cichorei-verzorging totaal naar de maan is. hoeve afgehaald worden door den kooper Nu verplicht het nieuwe teeltplan de I meet deze prijs verminderd worden met in 1941, terwijl voor cichorei minstens 12,50 fr., maar zoo de producent de aard- boeren 10 meer vlas uit te zaaien, dan appelen levert in den kelder van een ver- 50 van de oppervlakte van 1941 dus bruiker die buiten de gemeente van den minimum 2000 ha. moeten gereser- 1 producent woont, mag deze prijs verhoogd veerd worden. i worden met 10 fr. per 100 kgr. In geen l enkel ander geval mag de prijs meer dan 85 fr. bedragen voor den producent. Zoo de kooper zekere prestaties, grond- Bij besluit verschenen in het Staats-stoffen en onkosten zou geleverd of ge- blad van 5 September worden de maxi- dragen hebben en die anderszins normaal mumprijzen der provisieaardappelen voor i ten laste zijn van den producent, moet de periode van 31 Augustus tot 15 No-de prijs der aardappelen met de waarde - --«..-ij. Ivan deze grondstoffen, prestaties of on- I kosten verminderd worden. Aldus moet - de prijs verminderd worden met 11 fr. I per 1.009 kgr. zoo de kooper de mest stoffen geleverd heeft, met 33 fr. per 1.000 kgr. zoo de kooper de kosten van het ploegen heeft gedragen, met 5 fr. voor de kosten van eggen en rollen, met 11 fr. voor het pooten (planten), met 37 fr. voor de onderhoudskosten, besproei- ingsmiddelen en andere inbegrepen, en met 80 fr. zoo de kooper de kosten van volgt vastgesteld: Zones Vrouwelijke Runderen: beneden 3 maanden van 3 tot 6 maanden van 6 tot 12 maanden meer dan 12 maanden Worden niet belast: de melkkoeien, de vaarzen die 7 maanden drachtig zijn en als dusdanig werden aangegeven. Nochtans worden de koeien wel belast die sinds 1 Juli niet neer kalfden en niet als 7 maanden drachtig werden aan gegeven en cok de koeien die sinds 1 Juli 1942 droog staan en niet a,ls 7 maanden drachtig werden aangegeven. De mannelijke runderen worden zooalg de vrouwelijke runderen volgens den ouderdom belast, telkens met een verhoo- ging van 15 kgr. per rund. Worden niet belast: de goedgekeurde stieren; de stieren afstammend van een gecontroleerde moeder met een minimum produktie van 175 kgr. theoietische boter; de werkossen boven de 18 maanden waar op de veehouder recht heeft. Eens de aanvan~sbelasting toegepast, wordt regelmatig overgegaan tot het op leggen van een maandelijksche belasting op het rundvee. De maandbelasting werd als volgt vast gesteld Zone I: 13 kgr.; Zone II: 14 kgr.; Zone III: 15 kgr. De runderen die niet in de aanvangs- taxatie worden belast, worden ook niet per maand belast. Worden integendeel wel per maand be last: de koeien die droog staan en nog geen 7 maanden drachtig zijn; de koeien die meer dan 12 maanden hebben gekalfd en nog geen 7 maanden drachtig zijn. werd Rouaan, naar de Brüsseler Zel- tung nogmaals aangevallen. Uit Rouaan wordt nog gemeld dat ze kere oude straten met typisch middel- eeuwsch karakter volledig vernield wer den. Scherven van bommen die op het plein vóór het Stadhuis vielen beschadig den de prachtige abdijkerk van St-Ouen. De H. Laval heeft hiertegen heftig ge protesteerd bij den Amerikaanschen zaak gelastigde. Reeds meer dan 20 milïioen Angel saksische scheepsruimte gekelderd. Uit Berlijn wordt gemeld dat tot 30 Augustus reeds 20.294.353 ton Angelsak sische scheepsruimte gekelderd werd, wat bijna het totaal van de beschikbare scheepsruimte was bij het begin van den oorlog. Een en ander. In Britsch-Indië blijven de stakin gen en de botsingen met de politie, waar bij slachtoffers vallen, aanhouden. Aan Gandhi zou zijn voorgesteld geweest hem in vrijheid te laten op voorwaarde dat hij de Indische Regeering niet lastig valt met een massa-campagne. Zoo hij wei gert zal hij tot het einde van den oorlog geïnterneerd blijven. Koning Faroek van Egypte, aan wie de Britten zouden hebben voorgesteld zijn Regeeringszetel naar Khartoem over tc brengen, zou dit halsstarrig hebben ge weigerd. Graaf Julius Karoly, schoonzoon van den Rijksregent van Hongarije, is bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. De Fransche Staatsschuld bedraagt thans bijna 1.000 milïioen frank. De be- zettingskosten bedragen er thans 300 mu lleen per dag. De Spaansche Regeering werd om gevormd. H. Serranu Sunner werd aan Buitenlandsche Zaken vervangen door den Generaal Francisco Gomez Jordana, wijl Generaal Franco het voorzitterschap van het politiek comité van de Phalanx zelf heeft overgenomen. Nog andere mi nisters werden vervangen. Er is geen wij ziging der Spaansche politiek te voorzien. De wijzigingen aangebracht aan de Japansche Regeering tengevolge het ont slag van den Minister van Buitenland sche Zaken zal er eveneens geen wijzi gingen medebrengen voor de Japansche buitenlandsche politiek. In Ierland broeit weer onrust, ten gevolge het terechtstellen van een jonge Ier, te Belfast, beschuldigd een politie agent te hebben doodgeschoten. Te Bel fast werden Britsche officieren aange vallen. Militaire dienstplicht werd ingevoerd in Elzas-Lotharingen, voor Duitsche on derdanen. Beer Wendell Wilkie, de gewezen tegen-kandidaat van President Roosevelt, deed reeds Kaïro en Ankara aan. De Duitsche Luitenant-Generaal Ste- iterie-divisie,'sneuvelde aan het front van I Rsjew. In een radioboodschap tot het Ame rikaansche volk kondigde President Rou- j sevelt aan dat in Europa een offensief i tegen Duitschland zal ingezet worden en dat in dien zin belangrijke militaire be- sliss’ Retour a la terre is het slagwoord dat In Frankrijk thans opgeld doet. Het be- teekent het inluiden van een nieuwe po litiek. waarvan men verwacht dat het de eenige weg is om het Fransche volk weer gezond te maken en het van den ondergang te redden. De argumenten die pleiten voor zoo ’n politiek, zijn in den grond niet zoozeer van economischen dan wel van sociaalpolitieken aard. In den grond heeft de overwinning in den oorlog 1914-1918 op Frankrijk een noodlottigen invloed uitgeoefend. De ach teruitgang of liever de stabilisatie van het bevolkingsaantal, midden landen met een nog steeds snel aangroeiende bevol king, vooral de aangroei van de Duitsche bevolking, heeft in het begin van de 20* eeuw in Frankrijk onrust gewekt. Ge leerden wezen op zekere fatale verschijn selen en op de noodzakelijkheid om het roer cm ta werpen voor het te laat zou worden. De overwinning en vooral de vrede van Versailles heeft in Frankrijk een roes ge bracht, die de zorgen voor de toekomst heeft doen vergeten. Frankrijk, steunen de op zijn legermacht en op zijn bond- genooten, heeft gemeend dat het on kwetsbaar was en dat het zijn vijand voor goed vernietigd had en de eerste mogendheid van Europa zou blijven. We kennen de geschiedenis van de laat ste jaren: de inwendige politieke en fi nancieels verzwakking, met het Volks front en de twee achtereenvolgende de valuaties van den frank; verder de oor log en de verpletterende nederlaag in Juni 1940. De overwinning in 1918 Is voor Frank rijk noodlottig geweest. De onmatigheid van het Vredesverdrag van Versailles is de zweepslag geweest die Duitschland uit de vernedering heeft doen opspringen. Frankrijk zoekt naar de schuldigen voor zijn nederlaag. Het zoekt naar de oorza ken van de ramp. Het begoochelt zich nog ten deele. Doch geleidelijk vindt heï de goede weg terug, de weg tot inxeer, de herwaardeering van de moreele wet ten, de vorming van een economische structuur die past bij de gegeven gêo- sociale voorwaarden. Veel echter is tot nog toe slechts pro gram en gepraat. Het kan nog een heele tijd duren vooraleer werkelijk ernstige teekenen van een terugkeer naar het land zullen aan te wijzen zijn en het zal nog langer duren vooraleer de gunstige ge volgen zich zullen laten gelden. DE LANDVLUCHT. dergelijke ouders, nu of later het schaap zullen worden, het kind van de rekening, en op hun eigen kop zullen krijgen van hun bloedeigen kinders. Er zouden heela boeken over te schrijven zijn. ’t Zelfde als een schoolmeester eens een jongen een lichamelijke straf gege ven heeft. Thuis krijgen ze slagen, in 't spel ranselen ze mekaar af, doch als de schoolmeester ze een tik geeft, past op! ’t Zelfde als een kind een straffe krijgt dat ’t nu voor dezen keer niet verdiend heeft. Ge moet ze niet maken, zeggen ze thuis, die niet misdoet, moet niet ge straft worden. Hemelsche deugd, en ze peinzen niet hoe dikwijls ze zelve oorvij gen hebben uitgedeeld en ze achterna, moesten zeggen: Zie, ’k heb me bedrogen. En zelve hebben ze alsdan het antwoord gegeven dat hier ook te passe komt: *t Is voor de keeren dat ge ’t verdiend hebt en niet gekregen. En die keeren zijn zeei' talrijk! Och, een schoolmeester kan missen, is niet onfaalbaar. Och, mijn lieve mensch! Maar maak hem dan niet uit daarvoor, dat de kinderen het hooren. Ga ne keer bij den meester, zonder dat de kinders het weten, en klap er eens over, en alles zal vreedzaam en... heilzaam in orde ko men. Veel moet hem worden vergeven, omdat hij veel bemind heeft. Het moet echter een gulden stelregel worden voor U en voor uw kinderen: dat ge den schoolmeester nooit moogt in ’t ongelijk stellen in ’t bijzijn van de kinderen; dat ge de meester, zuster of onderwij zeres nooit moegt laten blameeren door uw kinderen, al was het kind nog in zijn recht; dat ge geen achterklap of laster van den schoolmeester moogt dulden in uw huis als de kinderen er bij zijn. Want! Ja, want, als gij het gezag van den meester helpt afbreken, breekt ge uw eigen gezag af, maakt ge de jongens af- keerig van den meester en van zijn woord en van zijn leering... en zoo zal uw kind zich tegensteken in school, hoekskes zoe ken om niet te leeren, stoken tegen den meester en ten slotte niet meer leeren, vies worden en van jongs af gewend van zelf meester te zijn, en niet meer te bui gen voor een ander. Beeld U toch niet in, mijn beste lezer, beste moeder en vader die dit leest, dat ik hier de partij kies voor den meester, dat ik hier de eer en ’t gemak, ’t gezag en de misslagen van den schoolmeester bepleit. Nee, ik pleit hier alleen in ’t be lang van uw kind. Want een schoolmees ter leert door alle watertjes zwemmen en weet dat ondank ’s werelds loon is, en trekt het zich niet meer aan. Hij werkt om zijn jongens vooruit. En kost dat al eens een buile en een blutse, tot daar! God is daar om te oordeelen en te beloo- nen, en dat weten onze schoolmeesters, Goddank, nog goed! Zwicht U anders ook, aJs de leerlingen, te vele boffen met een leeraar. Dat is nog al dikwijls omdat die brave mensch te goed is, te vele toelaat, te vele door da vingers ziet, te vele zoekt met ouders en kinders goed te staan. Er zijn gevallen waar de kinders zeggen: Nu hebben we ne goê schoolmeester, en dat ’t waarlijk alzoo is: Ja, dat is in de meeste geval len de waarheid. Doch de strenge schoolmeester is de beste! Ik heb veel jongens en zelve oude, s hooren klagen over dien of genen school meester. Hij was zoo ijselijk streng... en dit en dat. Doch als ze groot worden, hoort ge hen zeggen: Verdorie, we moes ten daar leeren, en we hebben daar ge leerd. Een schoolmeester of meesteres met. een stevige onwankelbare hand is een ze gen voor een school! En orde én gezag moet er zijn! In ons leger, op school, op straat, in dezen tijd zagen we en zien we nog dat een van onze grootste fouten is: het gebrek aan tucht, aan discipline! We moeten nog alles leeren op dit gebied. En door da school kan ëb daarvoor vele gedaan wor den! Als we maar allemaal samen werken, school en huis en kind. Voor het heil en geluk van het kind! Voor den deugd dia de ouders van hun kinderen zullen heb ben, en voor 't welzijn van ons volk.: ouder en meester, twee handen op éénen buik, twee vuisten aan éénen ploeg, twee trekkers aan éénen wagen! Nu de school herbegint, denkt er om! Want zonder gezag, zonder een goede school, zonder die twee vuisten aan éénen ploeg, huis en school voor ’t welzijn van ’t kind, is er noch orde, noch zedelijke, noch godsdienstige opvoeding mogelijk. TOON. De nederlaag heeft, zooals Ik reeds zegde, de oogen van velen doen open gaan. Maarschalk Pétain persoonlijk ijvert hardnekkig voor een terugkeer naar den landbouw. Frankrijk kan niet alleen autarkisch leven, het kan zelfs een uitvoeroverschot verkrijgen. Het kan een van de rijkste landbouwlanden van Euro pa worden. Het kan worden de tuin van Europazooals het wel eens genoemd wordt, zooals Oekraiena weer «de graan zolder van Europa» wordt. Een vermeerdering van de productie Is te verkrijgen op een dubbele manier. Ten eerste door extensievebebouwing, d. i. door het in gebruik nemen van braak liggende grond. Deze wordt geschat op anderhalf milïioen hectaren. Ten tweede is ook door intensieve bebouwing nog veel te verkrijgen. Dit blijkt duidelijk uit een vergelijking met de gemiddelde opbreng sten van een land als Nederland. De ge middelde opbrengst tusschen 1932 en 1938 was vóór: Frankrijk (in millioenen): Rogge Tarwe Aardap. Beeten 11,8 16,0 110,8 275,9 Nederland (metrische centenaars) Rogge Tarwe Aardap. Beeten 23,0 29,8 187,9 383,3 De cijfers van Belgie benaderen sterk de Hollandsche. Da groote moeilijkheid die zich voor Frankrijk, thans en ook nog voor de toe komst voordoet, is het gebrek aan ar beidskrachten. Weliswaar zitten nog meer dan een half milïioen krijgsgevangen boe ren in Duitschland, maar hun terugkeer zal nog geen totale oplossing brengen. Daarentegen zal na den oorlog niet meer op dezelfde wijze kunnen gerekend wor den op vreemde arbeiders (b. v. onze Franschmans) die meer en meer in hun eigen land zullen gebezigd worden. Anderzijds zal Frankrijk een expansie van zijn industrie moeten beperken, wil het niet voortgaan met nog bewoners van het land naar- de stad ts lokken. Frankrijk wil hoofdzakelijk agraarland worden. Het mag de gevestigde industrie daarvoor echter niet verwaarloozen. In die twee punten ligt de kern van het vraagstuk, dat niet zoo gemakke.'ijk zal op te lossen zijn. 5-9-42. (Verboden nadruk.) ROSKAM. 1.100 fr. I 2. De maximumprijzen van inland- 1 avxxe xxup, geperst in balen, geleverd door den handelaar vrachtvrij magazijn van den brouwer of verwei - ker, factuurtaks en verpakking niet in- 11-wxorrx>n.oTi wrnrrtör, alfi va xioxxcfdlri Het Hoofdbestuur der Controlediensten i deelt mede: De meeste hoteliers en spijshuishouders I blijven doof voor de vele waarschuwingen I welke zij reeds ontvingen en bekommeren méntën welke door de zorg voor de ravi- tailleering onzer bevolking ingegeven 1 De spijshuizen en pensioens dienen ziene maaltijden ”op z gen voor de opgedie: zij zich in den zwarten handel van deze; waren voorzien tegen prijzen die zeer af wijken van de wettelijke geoorloofde ta rieven. Niet alleen worden daardoor de uit slagen van lange en mosizame pogingen in het gedrang gebracht, doch tevens wordt de schijn gewekt dat het land ten overvloede van alle voedingsmiddelen voorzien is. Daarom hebben de bevoegde overheden besloten die schreeuwende mistoestand door alle middelen te bestrijden en heb ben de bevoegde diensten de strengste on derrichtingen ontvangen om een zeer scherpe controle tot sane ring van dezen tak van de nijverheid uit te voeren. Ook worden de hoteliers en spijshuis-1 houders er dringend om verzocht eindelijk zij tegenover de gemeenschap dragen, en HH. Bo de^ reglementeering zonder dewelke de ward worden, nauwkeurig na te léven. i:_ o schuwd werden, kunnen zij geen on we-1 geur nog verder uitbetalen moet aan de tendheid meer ter verontschuldiging in-HH. Bourgeois en Vermeersch, wijl Heer roepén, noch de overheden welke dè wet i Vandommele aangesteld wordt tot sche - moeten doen eerbiedigen, van strenghele; :Peu van de stad Izegem. beschuldigen. (Zie vervolg 3° blad). SS-Obersturmbannführer F. begroet hen. En luid als een geweldige vreugde, klinkt het Heil Hitler der manschap pen. De honderden blikken zingen hunne blijdschap. Dan spreekt de Kommandzur. Hij be groet de ouderen: Die hebben reeds den roem van het Legioen gevestigd. Staal hard was de wil die hen bezielde tijdens de verschrikking der wintermaanden. Met dezen wil Lullen zij verder den kamp in gaan. Ook de jongeren, de nieuwelingen wordén welkom geheeten: «Uit innerlij- ken drang en idealisme hebben ze de sol datenrangen vervoegd. Zij beseften dat het hier niet alleen een Duitsche aange legenheid betrof, doch dat alles wat Ger- maansch is. alles wat in Europa leeft en werkt, denkt en schept, door de horden van het roode leger bedreigd werd, en kost wat kost moet gered worden, wil Europa niet vergaan. Alles werd gedaan om uit hen soldaten te vormen, soldaten naar den geest en naar de daad die, zoo als echte SS-mannen, steeds en overal de besten, de onovertroffenen zijn. Gij kent, door de verhalen uwer kameraden, door artikels uit uw pers, door de eervolle vermeldingen van het O. K. W., den roem die de ouderen uit het Legioen hebben weten te veroveren door hun onvoorwaar delijke overgave en hun soldatengeest. Van u allen verwacht ik dat gij dezen roem hoog houdt, in trouwe, eere en plicht! Na deze toespraak gaat hij op de ran gen toe, wil van ieder weten hoe het met hem gesteld is. of er geen wen- schen te uiten zijn. Eerst heeft de aan voerder gesproken. Nu is het de vader die de zorgen zijner kinderen kennen wil en ter harte neemt. Het uniform en den spaad te na, zou men wanen: een oudere kameraad temidden jongeren, en die hun uit ervaring een goeden raad toestuurt. Humorist als geen, weet hij natuurlijk iedereen aan het lachen te krijgen. En op een. twee, drie heeft hii de harten zijner jongens veroverd. Die hebben betrouwen en vertrouwen. En als een Vlaming zich eens gegeven heeft... De gelederen gaan uiteen. In kleine groepjes trekken zij nu naar de kemna- nieën. Hier is de begroeting nog hartelii- ker. De Jos en de Piet, de Frans en de Lowie zijn overgelukkig weer zijde aan zijde te staan, samen te kunnen vechten. En dan wordt het nieuws van thuis ver teld. of van de makkers die nog in G. ge bleven zijn. G., jongen, daar hadt ge moeten bij zijn! Doch nu zijn ze zelf tevreden dat ze bij ons kwamen en dat ze den vol genden Einsatz meemaken kunnen. En zég eens, wij hebben in den radio die Sondermeldung gehoor^. Spij tig dat w'er niet bij w’aren! Maar vertel gii me nu eens hoe dat allemaal gegaan is? Wel. dat 's ’n heele historie! zegt dc oudere, en stopt zich intusschen een pijp. Hij begint dan zijn verhaal, en blijft voortvertellen tot laat in den avond. Want wat zou men anders doen, wanneer men zulke gretige toehoorders heeft, en men zoo boeiend vertellen kan? SS-Kriegsberichtei’ ANDRE LACROIX. Het is een der vroolijkste oogenblikken van het straatleven, als de kinderen, na een lang en luchtig verlof, terug optrek ken naar school. Ze hebben hun leien ge- wasschen en geschreept, hun boeken ge kaft. En moeder heeft de rokskes en blcu- zekes, de kieltjes en jassen zoo kraaknet uitgeschud... Het ruikt naar verschgewas- schen linnen, alles is nog nieuw en frisch... maar wacht maar tot morgen!... En de groote menschen staan nog eens lachend dat kwieke kindervolk te bekij ken... en de kleinste kleuters aan moe ders hand, die straks hun ouverture zul len uitschreeuwen in school... Naar school!... doch wie denkt er ook ne keer een momentje serieus over na wat er gebeurt met de school... Want de school speelt zoo ’n groote rol in ’t le ven van elke mensch, en dat acht jaar lang... De school! Zij moet alles kunnen, zij moet de kinders braaf, beleefd, godvruch tig, geleerd maken, en al wat ge wilt. Een goê schol® is ’t al, zeggen de menschen, doch ze denken er niet genoeg over na dat de schole alleene niks kan. Thuis moeten ze meehelpen, dat is al dikwijls gezeid. Doch op heden willen wij één puntje uit de vele aanraken, uit die me dewerking waarvan alles kan afhangen. En dat puntje is: nauwe samenwerking met den persoon van den onderwijzer. Veel ouders komen maar in kontakt met de school als ze ne keer moeten gaan opspelen, of als ze moeten gaan zeggen dat ’t kind ziek is, enz. Ge moet eens van den meester zien te weten waarin uw kind ten achter is, wat ge er thuis Kunt voor doen, en wat er scheelt met den kleine. Want vele ouders weten maar iets over het leeren, den meester en de school, door hetgene hun kinders er over vertel len. En we weten allemaal, uit eigen on dervinding toen we nog kinders waren, hoe feestelijk we én den meester én onze ouders konden bedriegen. Tallooze mis verstanden zijn uit deze toestanden ge sproten, en alles gelooven ze wat de kin deren hun opdisschen: ze zijn verstoken in school, z’hebben een straffe gehad voor dit of dat, de meester heeft hun weer een lap om de ooren gedraaid, heeft hen daarmee bedreigd, enz. En de goedgeioo- vige ouders slikken alles. Mijn kind, schoon kind, daar is geen beter, rapper, braver kind dan ’t onze... en waarom zou het gaan liegen. En dat gaat zoo verre tot op zeker oogenblik de school poort openvliegt en vader of moeder, met groot misbaar, met of zonder groote vloe ken en scheldwoorden, meester of mees teres komt uitmaken... tot hun eigen scha en schande. Want alwie al een vijf tien, twintig jaar in schole staat, zal U tot in de puntjes kunnen uitwijzen dat •■■aHBBBBBBBBIEaBBBBBBBBBBBB vember e.k. als volgt vastgesteld: Verkoopprijs van producent voor waar geleverd op de dichtstbij- gelegen verzamelplaats Verkoopprijs van groothandelaar voor waar geleverd vrachtvrij magazijn kleinhandelaar Verkoopprijs van kleinhandelaar aan verbruiker 125 fr. Voor de periode 16 Nov.31 Dec. zijn "'T^r £S^rM^ roolen> het sortee^n en het in zak en 140 ff7 voor Februari 1943- tken do£n zelf draagt. Zoo kooper en pro- 0 en 140 fr’, en voor Maart 1943ducent die kosten ten deele gedragen heb- Stalingrad de Wolga bereikten kelderden reeds drie kanonneerbooten, twee moni tors en talrijke kleine schepen. Bij Rsjew werden ook alle Sovjet-aan- vallen afgeslagen. Hierbij verloren de Sovjets op een dag 83 pantsers, een an deren dag 109. In de gebieden van Medyn. Terek, Kaloega, aan het Illmen-meer, bij Leningrad en aan het Ladoga-mser wer den eveneens alle Sovjet-aanvallen afge slagen. Bij een poging om de Newa over te steken verloren de Russen 20 booten. Op 1 en 2 September verloren de Sov jets in totaal 194 vliegtuigen, tegen 8 Duitsche. Op 3 en 4 September bedroegen deze cijfers'respectievelijk 182 en 14. Van 25 Augustus tot 4 Septeinber waren deze cijfers 1062? voor 49. Sovjet-vliegtuigen voerden aanvallen uit op het Generaal-Gouvernement en Oost-Duitschland, waar slechts geringe schade veroorzaakt werd. Van 1 Mei tot 31 Augustus werden 56 divisies en 39 brigades van het roode leger verslagen. Sedert 11 Augustus verloren de Sovjets meer dan 1.000 tanks bij Kaloega. Van 30 Juli tot 6 September verloren zij 2.126 pantsers bij Rshew. In Egypte werden verscheidene Britsche aanvallen, met zware verliezen voor den aanvaller, afgeslagen. Talrijke Nieuw- Zeelanders, waaronder een brigade-kom- mandant, werden gevangen genomen. Bij geleverde luchtgevechten en door het Duitsch-Italiaansch afweergeschut werden talrijke Britsche vliegtuigen neer gehaald. De luchtmachten waren zeer actief. Wijzigingen aan het front worden even wel niet gemeld. De Britten leden er evenwel gevoelige verliezen aan pantsers. Kaïro werd gebombardeerd. Men telde er 35 slachtoffers. Wat betreft de strijd op de Middel landsche Zee wordt niets bijzonders ge meld. Tokio meldt: Aktieve voorbereidingen voor operaties tegen Indië, Tchoeng-King en Australië worden getroffen. In China werd het Hoofdkwartier van den Generaal Hsuchtsjung ingenomen. Luchtalarm in Hongarije en Bulgarije. In den nacht van 4 op 5 September werd luchtalarm gegeven in Hongarije en door Sovjet-vliegtuigen werden bom men geworpen op Budapest en andere steden. Gebouwen werden getroffen. Acht personen werden gedood en 21 zwaar ge wond. De aanvallen werden uitgevoerd door vliegtuigen die in verschillende goi- --n ven en op groote hoogte het land over- PbanRittau, commandant van een infan- VlOP'en 1 xouu mtx-x tprip-riivisie sneuvelde aan het front, van In enkele streken van Bulgarije werd eveneens luchtalarm, gegeven. 140 Burgers gedood bij luchtaanvallen op Rouaan. Op Zaterdag jl. werden een groot aan- I Gissingen getroffen werdén. Hij kondigde tal bommen geWbrpen op de stad Rouaan. meteen een onmiddellijke tusschenkomst SS-PK Wat zou dat kunnen zijn? Heel in de verte, aan de kromming van den knuppel- dam die naar ons dorp voert, een troep soldaten. Aan de tarnjakken herkent men de SS-manschappen. Ze dragen pak en zak, geweren en tornisters. Zou het de verhoopte aflossing zijn? Enkelen die ’t weten, kunnen roepen dat het de man nen van G. zijn, die onze rangen komen aanvullen. De mannen uit G.! Door briefwisseling en pers, door een paar man die reeas vroeger het Legioen kwamen vervoegen, weet men wat voor ’n gulhartige ont vangst de gewonden en herstellenden van ons Legioen bij de burgers- en burgei'es- jes- van G. en omliggende te beurt viel. Hoe een dorp het peterschap over de Vlaamsche kostgangers kreeg. Hoe uit stapjes gemaakt werden in hst prachtige berglandschap, langs de wijngaarden, en dat het verblijf te G. voor menigeen on vergetelijke herinneringen bevat. Doch ook ken men vernemen, hoe hst met de een of den ander uit ons midden ging, dien we bebloed en den dood nabij had den zien voorbijglijden op panjesleden, en waarvan men later alleen ervaren had dat hij in een lazarett was beland om verder naar Duitschland gestuurd ta wor den. Zouden die er nu ook bij zijn?' De groep, een paar honderd man sterk, is nog te ver opdat men iemand erkennen zou. Een van ons ge hebt er altijd die er'iets op vinden! haalt een verrekij ker voor den dag en begint de namen te noemen. Allen oude! constateert hij. Veel nieuwelingen zijn er niet bij. De op leiding van den SS-soldaat is kortdurig doch volledig, en zoolang ieder man niet volkomen in het bezit is van wapen- en gevechtskunde wordt hij ook niet naar het front gestuurd. Het nieuws hééft zich in het dorp ver spreid, uit huis en tent komen onze jon gens aangeloopen, willen allen de terug- keerende kameraden begroeten. Tusschen een dubbele haag nieuwsgie rigen, doet de inrukkende troep zijn in trede. Er wordt gewenkt, geroepen, ge juicht, gelachen. Wie een makker of ka meraad vond, loopt nevens de gelederen mee, en praat verder. Vandaag zal de tucht meer dan een deukje krijgen! En Alt, een .prachtkerel van een Oberschar- führer, esn oud-bekende voor de mannen der eerste kompanie, is zelf zoo gelukkig terug bij ons te zijn dat hij ons slechts toelachen kan. Een kommando weerklinkt. De man schappen staan. Keeren rechts om. Het is een lust ze te bekijken. Fier en forsch zijn ze, gebruind door de zuiderzon, ge staald door de berglucht, de oefeningen, het verblijf bij de boeren. Struische ge stalten, waar vermoeienis en inspanning geen vat op krijgen. Flinke kerels om er mee in ’t gevecht te gaan. SS-soldaten! Een gemompelDe Kommandeur, S£-Obersturmbannführei- F.! Nog fier der is de houding geworden. Als bronzen standbeelden staan ze nu, de oogen ge richt op hem die hen bevelen gaat, die ze kendsn uit brieven van kameraden. Het is de vrije begroeting van Vlaamsche kerels, een vrije, volle overgave aan den man in wien ze d.n aanvoerder, den meester, den vader erkennen. Duitsche duikbocten kelderden nog maals langs de kusten van Amerika en Afrika en in den Atlantischen Oceaan 17 schepen van samen 108.000 ton. De Duitsohe luchtmacht voerde ver schillende aanvallen uit op Britsche oor logsdoeleinden, o.m. op het eiland Wight, in Zuid- en Midden-Engeland, namelijk in Dover, Norwith, Yeovil, Southend on Sea, Dorchester en Sinderland. De Britsche luchtmacht voerde bom bardementen uit op plaatsen in West- en Noord-West-Duitschland, nl. cp Bremen. Duisburg en Karlsruhe, waar woonwijken getroffen werden en verliezen werden ge leden onder de burgerbevolking. Van de aanvallende Britsche vliegtuigen werden er bij lederen aanval een aantal neerge schoten, o.m. 11 bij den aanval op Duis burg en eenzelfde aantal bij het bom- bardeeren van Bremen. In deze laatst' plaats werden ook kerken en ziekenhui zen getroffen. Boven de- bezette gebieden werden eveneens een aantal Britsche vliegtuigen neergehaald. Andere luchtaan vallen hadden, plaats op Zuid-West- Duitschland. Dover werd bestookt door het Duitsch verdragend geschut, In het Kaukasus-gebied hebben de Duitsche en Verbondene troepen de zee- en landvesting Noworossisk, havenstad aan de Zwarte Zee, stormenderhand in genomen. Hiermede is de belangrijkste haven die voor de Sovjets aan de Zwarte Zee nog overbleef, gevallen. Tijdens de gevechten die hierbij geleverd werden, vielen 6.758 gevangenen in Duitsche han den, alsmede een groote oorlogsbuit, o.m. 14 tanks, 90 kanonnen, verschillende schepen, enz. Anderzijds werd Taman- skaja eveneens stormenderhand ingeno men en werd de straat van Kertsj over gestoken en de verbinding tusschen Krim en Kaukasus tot stand gebracht. In het Kaukasusgebergte zelf werd nog een berg pas veroverd. In de Zwarte Zee werden nog een aantal Sovjet-sehepen gekelderd, op een dag in totaal 1540 ton scheeps ruimte, op een anderen voor 850 ton, een derde dag 9500 ton. Aan de Terekstroom pogen de Sovjets thans de Duitsche troepen in hun op- marsch naar de olievelden van Grosnij tegen te houden. Deze rivier vormt een groote hinderpaal voor troepenbewegin gen daar zij breed en diep is. In dezen sectot verloren dé Sovjets reeds tiental len tanks. Naar de laatste berichten werden bij de bestorming van een hoogte bij Novc- rossis knog 1.000 gevangenen gemaakt. Rond Stalingrad werden na heftige ge vechten nieuwe hoogten veroverd door de Duitsche en Verbondene troepen. Sov- jet-troepen werden uit hun stellingen ver dreven en verdere opmarsch werd ge boekt. De westelijke voorsteden van Sta lingrad werden bereikt. Alle Sovjet-tegen- aanvallen werden afgeslagen, met zware verliezen voor de Sovjets, die aldus tal rijke pantsers verloren, o.m. 40 op een dag, 108 op een volgenden dag, enz. Dag en nacht bestookte de Duitsche lucht- macht Stalingrad en de rondom liggen- scheiden® in doodsgevaar verkeeran. Naar schalk Goering een oproep tot het Duit- de oorlogsdoeleinden en stellingen. De verluidt werd de aanval uitgevoerd door sche volk tot besparing in gas en elek- Duitsche troepen die ten Noorden van Amerikaansche vliegtuigen. Zondagavond s N Generaal veldmaarschalk Sperrle woonde gevecht .soefenin# van eenheden val schermjagers in ’k gebied der Kanaalkast bij. Hierboven zien we den Generaal- veldmaarschalk de eenheden die aan die oefening deelnamen in oogenschcuw nemen. V UU1 uu pviiuuc J.U X’tUV.-«Jl deze prijzen respectievelijk 87. 130 fr.; 89, 123 t 91, 122,50 Cxx xx 93, 122,50 en 140 fr. De verkoopprijs van aan verbruiker, voor vrachtvrij kelder van pCZ 50 kgr. xxxxxxxxxxxxxxx xx. xx-xx. i j.u xreu oxttcixauxau vnxx x-o oepvexxiMtxx xo Deze prijzen zijn bepaald voor 100 kgr.[een besluit verschenen houdende vast- provisieaardappelen, van gezonde, goede stelling der maximumprijzen van inland- handelswaar en knollen met een rixini-sche gedroogde hop. De bepalingen luiden: mum doorsnede van 28 mm. Het is eenieder verboden navolgend® Er is aan de Hoofdgroepeering Aard- i producten te koop aan te bieden, te koo- appelenvan de Nationale Landbouw- en [pen of te verkoopen tegen hoogere prij- Voedingscorporatie een bedrag verschul-zen dan deze vastgesteld bij onderhavig digd van 1,50 fr. per 120 kilogram aard-[besluit. appelen die het voorwerp uitmaken van De maximumprijzen van inlandsche ge le veringscontracten: dit bedrag is ver - droogde hop, niet geperst, geleverd door schuldigd door den kooper en zal geïnd den voortbrenger, vrachtvrij magazijn worden door tusschenkomst van de ge-van den kooper of openbare weeg- meentebesturen. [schaal», forfaitaire overdrachtsaks en In het Staatsblad van 9 September verpakking niet inbegrepen, worden, als verscheen anderzijds een toelichting van volgt vastgesteld: het Commissariaat voor Prijzen en Loo- Variëteiten nen omtrent de prijzen der provisieaard- appelen, waarin o. m. het volgende wordt bepaald: De Sovjetten deden de bruggen in de Jucht springen doch de vrachtwagena boe len langzaam door de ondiepe bergrivieren, De groote jaarlijksche prijskamp van den Paardenkweekersbond van West- Vlaanderen zal gehouden worden te Roe- selare op Zondag 20 September 1942, om 9 uur, op de O. L. Vrouwmarktplaats. Er zal aangsvangen worden met het toekennen der Nationale premiën. Deze paarden moeten dus om 9 uur stipt aan geboden worden. Na de Nationale premiën komen de Achttiénmaanders en Dertigmaanders der kleine maat. Daarop volgen dezelve reeksen der groote maat en daarna de Driejaarsche paarden. Onmiddellijk daarop worden de kampioenschappen toegekend. De ingang tot het plein geschiedt langs de St-Hubrechtstraat: de ingangprijs be draagt 10 fr. Op het plein worden katalo- gen verkocht der ingeschreven paarden. Déze prijskamp van het Belgisch Trek paard is. na de Nationale Prijskamp te Brussel, wel een der belangrijkste die in België gehouden worden. Alwie liefde gevoélt voor het prachtige Belgisch Trekpaard, het schoonste der wereld, zal op 20 September 1942 te Roe- selare zijn. ■pi ïlc oppervlakte. Landbouwstreken X 1.410 fr. Bovenvermelde prijzen gelden voor hop Bshoudens hetgeen uitdrukkelijk be waren. Zulks is slechts mogelijk wanneer i fgdere wijziging ten nadeele van den koo- ■zH zirh in dpn zxvnrt.f>n hanHpl van xlpzp I pg-, uitvoerings-, leverÜlgS-, beta- lings- of andere voorwaarden in voege op 10 Mei 1940, verboden. DE MAXIMUMPRIJZEN VAN ROOKTABAK In het Staatsblad van 4 September is eveneens een besluit verschenen waarbij de voorwaard-en worden bepaald lot het vaststellen van de maximumprijzen van den rooktabak. Aldus wordt de winst marge voor den fabrikant op 10 voor de groothandel on 5 en voor den klein handel op 15 'bepaald, met een maxi- mumwinstmarge. DE AANHECHTING VAN EMELGEM BIJ IZEGEM Bij besluit verschenen den 5 Septem- sche gedroogde hop, magazijn van den brouwer of verwei - begrepen, worden als volgt vastgesteld: De 50 kgr. netto 2.715 fr. 2.480 fr. 2.055 fr. 1.885 fr.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 1