DE OORLOGSTOESTAND f Rede van Rijkskanselier Adolf Hitler “Stalingrad zal ingenomen worden - Zorg voor de ganisatie der veroverde gebieden - Duitsche front heimat staan steviger en vastbeslotener dan ooit vrijd werd uit den greep van het bols jewisme. moet ook bevrijd worden van den angst welke bet had voor de sovjet- kommissarissen. Bij milljoe’ien werkt die bevolking reeds met Duitschland niede. i In de vrome Octobermaand DE WEEK IN ONS LAND WEEKBLAD. -0,75 Fr. i KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL EN AANKONDIGINGSBLAD. i Het laatste appel van den Kommandeur RIJKSWACHTER VERMOORD TE OUTRIJVE s or en is OOSTUITGAVE g isWESTUITGAVE ZATERDAG 3 OKT. 1342. >- SABOTEURS DOEN TREIN ONTSPOREN IN HENEGOUWEN IN NOORD-AFRIKA EN MIDDELLANDSCHE ZEE IN HET VERRE OOSTEN JAPANSCrIE «CNDERZEEKRUISER BEZOEKT DUITSCHE U-BOOT-STELLING VOOR STALINGRAD g DE PRIJZEN DER g PROVISIE-AARDAPPELEN -- tQKSBBaB3SE5;B3B6Si3ËBB92szifaa3iviH3&ËBBaaa3agiBS3£!S&aHiaK3EBS IBIBBBBBBBBBBEBBBBBBBaBBBOBB IN HET WESTEN OP HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT SHE3® besloot de lat-srnaster, 1 stelselmatig I tegenstrijdig Dei prijsgaven en naar het Noorden zochten! Een Japansehc onderzeekruiser, geleidt door Duitsche zekerfaeidsstrijdkraehten, rukken Duitsche pantsers door een arbeiderswijk, gelegen In een voorstad. een de ABONNEMENTSPRIJS 1942: 1 Jr<ar in Belgie 3 Maanden Maanden 1 Jaar in Frankrijk 3 30<- JAAR. - N> 40. gebied zal ge- WAT IN DEN LOOP VAN EEN JAAR GEPRESTEERD WERD DOOR DE CONTROLEDIENSTEN: da kastan binnen 15 fT.i 2fr.> 3-fr.' 36 fr. 9 Ir. 18 fr. 6S fr. 1 Uitgever: Sanscn-Vanneste, Poperinge. I 5! Als we nog kleine broekventen waren, liepen we altemets eens mee met de boerejongens, en speel kertje in ’t wagenkot, Het slachtoffer geboortig van Watou. - N van Atlantischen Oceaan, Telefoon N’ 9. Postell. N’ 1.15.70. TARIEF VOOR BERICHTEN?” Kleine berichten (3 regels) S fr. Kleine berichten adr. t. bureele 12 fr (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwbertchten: minimum Groote rouwberichten: per regel Bcr. in lokaal nieuws: per rej-el Andere aankondigingen: prijs op vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. PRIJS VAN NU TOT NIEUWJAAR: I Voor België Fr. 8.40 I Voor Frankrijk Belg. Fr. 16,25 l Door de Oberféidkommandantur van Henegouwen en Namen wordt medege deeld dat in den avond van 21 septem ber jl., misdadige elementen een reizigers trein hebben doen steppen tusschen An- derlues en Piéton. Het treinpersoneel en de reizigers dwon gen zij af te stappen waarna de ledige trein terug in gang werd gesteld. De trein kwam dan verder, zonder geleider, in botsing met een lokomotief, dit in het station van Haine-Sint-Pierre. Twee Bel gische burgers werden hierbij gedood. Door de Obcrfeldkommandantur wordt een belooning van 1 millioen frank vit- geloofd voor wie kan bijdrage» tot d« identificeeiing der daders De commandant der Rijkswachtbriga de van Avelgem, Marcel Plancqueel, ge boren te Watou den 8 Juni 1903. gehuwd en vader van een 13-jar!g dochtertje, was Zondag avond jl., rond 10 uur, van dienst te Outrijve. Men veronderstelt dat hij aldaar twee velodieven zal ontmeet heb ben en hen aangesproken, waarop de die ven de vlucht moeten hebben genomen. Men vermoedt dat de commandant de achtervolging per fiets heeft ingezet, waarop tic dieven op hem hebben ge schoten. Op het gerucht der losbrandingen kwam een herbergier die dichtbij woont van de plaats waar de schoten gelest werden, naar buiten zien, en vond den comman dant die door verscheidene kegels was getroffen en enkele oogen'olikken later den geest gaf. Het Parket van Kortrijk stapte ter plaatse af. De begraving ven het slacht offer had Vrijdag jl. tè Avelgem plaats onder een grooten toelcop van volk. De moordenaars worden epgespoerd. ESHQBSBBBSSBHaBBBXBGKXEaBHBlT deel der As-mogendheden, Rijksminister. Een en ander. In het Sportpaleis te Berlijn richtte de Rijkskanselier Adolf Hitler het woord tot 12.000 officieren en ka.ndidaat-officie- ren. De Führer wees op de plichten van de officieren en drukte zijn vertrouwen uit op de eindoverwinning. In Frankrijk moeten alle arbeiders die minder dan 30 uren per week werken hiervan aangifte doen. Om den arbeid in een instelling te mogen verlaten moet een voorafgaundelijke toelating verleend worden. Elke indienstneming moet ook ingewilligd worden. Een nieuwe wet zal de oprichting van vrijwillige werkploe gen voor Duitschland in de handen wer ken. Om krijgsgevangenen verder te kun nen verwisselen tegen vakarbeiders zullen zekere fabrieken gesloten, en tot de vrij gekomen arbeiders zal een opreep ge richt worden om naar Duitschland te gaan werken. De bedrijfsleiders moeten nieuwe werkkrachten aanwerven en op leiden. Hiervoor kunnen alle mannen van 18 tot 50 jaar die thans werkloos zijn, op- geëischt worden. In Nederland werd de arbeidsdienst veralgemeend. In Bosnië wordt de strijd tegen de bandieten voortgezet. In twee weken tijds werden er 3.000 gedood en 4.000 ge vangen genomen. Myron Tailor, de persoonlijke afge vaardigde van President Roosevelt bij het Vatikaan, heeft de Vatikaanstad verlaten. Volgens radio-Londen geraakte Za terdag een Britsche vliegersfermatie in een storm en gingen hierbij elf toestellen verloren. De Argentijnsche Kamer van Afge vaardigden heeft met een meerderheid van 3 stemmen het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de As-mo gendheden goedgekeurd. Van het Egyptisch front wordt slechts beperkte bedrijvigheid gemeld alsmede het actief optreden der i":d?”?:jrê?h: luchtmachten. In de Middellandsohe Zee kelderde een Duitsche duikboot een zeilschip, wijl een Italiaansche duikboot als vermist wordt vermeld. Tokio meldt: In China gingen de Japansche troe pen suksesvol tot een algemeen cïfensicf over. Woensdag jl.. in het Sportpaleis te Ber lijn, hield de Führer een rede ter gele genheid van de opening van het tiende .Winterhulp-werk 1942-1'943. Onder de vooraanstaande personalitei ten die de plechtigheid bijwoonden- be vonden zich Generaal-Veldmaarschalk Keitel, Generaal-Veldmaarschalk Rom mel, enz. Door Rijksminister Dr Goebbels werd eerst verslag uitgebracht over de aktivi- telt van het laatste oorlogswinterhulp- werk en hij wees op de geweldige stijging van de prestaties geleverd door deze so ciale organisatie. Daarop nam de Führer hrt woord. Eerst wees hij erop dat sedert hij, een laar geleden, van op dezelfde plaats tot het Duitsche volk sprak, hij zich heeft bezig gehouden met handelingen en da den. Wat verder zal moeten uitgesproken Worden wordt uitgesproken door de Duit sche soldaten. Hij wil zich nog niet be- sig houden met wat eens vorm zal krij- I gen, maar wel wat de tijd op dit oogen- blik eischt. V Het charter van den Atlantischen Oce aan is onzin, vervolgde hij, en wat zij de wereld willen beloven is hetgene wat aan het Duitsche volk reeds gegeven werd. Spreker merkte vervolgens op dat President Roosevelt beter er voor zou ge zorgd hebben de arbeidskracht van zijn volk nuttig te gebruiken en dit volk geen 113 millioen werkloozen zou tellen. Als zij ivoor hun eigen land niet kunnen zorgen, hoe kunnen zij dan voor de geheele we reld zorgen. Zoo zij werkelijk gelooven wat zij verklaren, dan hadden zij dit vroeger kunnen belijden. Wij, vervolgde ,de Führer, hebben gedaan wat wij be loofden. Daarop stelde de Führer de Britsche bluft die zegepralen ziet in de vluchten -Uit Namsos, Andelsnes, Duinkerke of een ‘expeditie van 9 uur, tegenover de Duit- 'sclie zegepralen die hebben geleid tot ‘aan de Wolga waar Stalingrad zal geno- 'men worden. De Führer wees verder op ‘de suksessen behaald in de Sovjet-Unie: de bezetting van de Oekraïne en de toe- tigening van oliebronnen; de vernietiging (der expeditie van Dieppe, de zegepralen behaald in den Balkan, in Griekenland, in Noord-Afrika, dit alles in tegenstelling ‘jnet de vermeende zegepralen der Britten. Inzake de bedreiging tot het oprichten «van een tweede front verklaarde de Füh rer dat hij hiervoor geen angst heeft. 'Churchill zegt dat wij moeten uitvis- schen waar en wanneer zij zullen aan- (vallen. Moest ik tegenover mij, ging de iPu-hi-er voort, een tegenstander van mili tair formaat hebben, dat zou ik ongeveer kunnen berekenen waar hij zal aanval len, maar als men met militaire idioten te doen heeft kan men dit niet weten. Maar om het even welke plaats hij zal Uitkiezen zal hij van geluk kunnen spre uken zoo hij negen uur aan land blijft, ff Met 1942, en wel met de Winter 1941-42, is de grootste beproeving van het Duit- Ische volk achter den rug. Erger kan en «al het niet meer worden. Toch is Duitsch- tfcmd erin gelukt de aanvaldivisies te vor- 'tnen die het volgende offensief moesten jtnleiden. Dit offensief verloopt nu niet hsooais de tegenstanders het gehoopt had- ■iien. Met de drie jaren die achter den rug .Mijn verklaarde de Führer zich tevreden. I Voor dit jaar heeft hij zijn plan zeer (eenvoudig opgelegd: houden wat moet i behouden blijven en on voorwaardelijk Aanvallen daar waar de aanval noodza- 'kelijk is. Het doel hiervan is de vernie- jttaing van de samenzwering kapitalisme, jploetokratie en bolsjewisme. Hier werden [doeleinden vastgelegd. De domineerende posities in de Zwarte Zee werden ver sterkt en de Krim gezuiverd. Een deuk can de Wolchow werd vereffend. Het of fensief van den vijand bij Charkow werd .'tot ineenstorting gebracht. Het doel was: den vijand te ontroo kten van de laatste gebieden waar graan I verbouwd werd; hem de laatste resten ivan kolen die tot cokes konden verwerkt {worden te ontnemen; tot aan zijn olie- bronnen op te rukken, ze te nemen of te (blokkeeren. en het afsnijden van zijn le vensader, de Wolga; de uitschakeling van den verkeersstreng van den Dnjeper. Don 'en Wolga. Het vervoer op den Wolga is thans afgesneden. De strijd te Stalingrad ■«al ook beëindigd worden. Geen mensch Kal ons van deze plaats meer verdrijven, verklaarde Hitler. Wat de andere doelen betreft, vervolgde de Führer, zal het ©ogenblik komen dat de Duitsche natie hierover ten volle zal ingelicht worden. Het i’eusachtig dat Duitschland thans beheerscht organiseerd worden, ten dienste van de oorlogsvoering, de voeding en de voorzie ning van grondstoffen van net Duitsche volk en van gansch Europa. Het verkeer moet hiervoor eerst in orde gebracht wor den. Na de moeilijheden hiervan voc-r oogen te hebben gebracht zegde de Füh rer verder dat er thans stilgehouden wordt om de bevoorrading volledig in orde te brengen en het gebied achter het front te organiseeren inzake verkeer en land bouw. Na de organisatie van de ekonomie Kal de mijnbouw er volgen en dergelijke. De bevolking van die gebieden, die be- Weer is ’t Octobermaand. De winter avonden worden langer. Meer dan voor heen zitten wij rondom den huiselijken haard geschaard, meer dan ooit is de nood groot, en zoeken de menschen naar troost en uitkomst... Hoe zullen wij den hemel bewegen? Hoe zullen wij Ons Heere dwingen ons te helpen? Hoe?... Die vrage is niet van onze lippen. En het antwoord in deze Octobermaand is zoo licht en eenvoudig: de rozenkrans! Gij peinst misschien, ’t is ouderwetsch, ’t is oudewijfachtig, ’t is niet modern. O, gij simpele ziele. Dat gebed is on veranderd, is meer gepast dan ooit. Want het werd geboren toen de christenheid in ting. De bedreiging tegen de oliep: tie is hierbij nog de Ercctete facl Tegenover de mogelijkheid van de op richting van een tweede front in het Westen staat de Duitsche Weermacht paraat. Spreker deed vervolgens uitschijnen dat het tonna.geprobleem de groote struikel steen is voor Engeland en Amerika. Voor Europa is anderzijds het voedings probleem en dit van de grondstoffen ge regeld door de verovering van de Russi sche gebieden. Ook de kwestie der ar beidskracht is gunstig cpgelost voor de As-mogendheden door de verordening van overal oninneembare militaire posities. Inzake de bomoorlog tegen de Duitsche steden gevoerd verklaarde spreker dat iedere bom geteld wordt en zal vergeld worden, en dat die bombardementen slechts de Duitsche bevolking meest vast beraden maakt om ervoor te zorgen dat Europa door Engeland met rust gelaten wordt. Ten slotte sprak de redenaar over de Europeesche ordening, die, verklaarde hij, komen zal. Iedere natie zal in deze or dening de haar toekomende plaats vin den. De tijd werkt thans in het voor- &BBaBBBBBSBaBBBlBnBBBWinalUIBMHI3aeSBZ:aaBBBB3BBBBBBaBBB De Strijd tegen de Woekerhandel In Madagascar. Na de hoofdstad Tananarive te hebben bezet zijn de Britten verder zuidwaarts opgerukt maar worden thans opgehouden, door talrijke hindernissen, op 55 km. ten Zuiden van de stad. Onder leiding van Gouvarneur-Gene- raal Anet en Generaal Guillemet zetten de Franschcn er den weerstand voort. Tweede Verjaardag van het Driemogendhedenpakt. Rede van Rijksminister von Ribbentrop. De 2» verjaardag van het sluiten van het Driemcgenahecenpakt werd zoowel te Berlijn ais te Rome en te Tokio cp Zon dag ji. herdacht. Tijdens een ontvangst sprak Heer von Ribbentrop, Rijksminister voor Buiten- landsche Zaken, een rede uit te Berlijn. De redenaar weiade eerst uit ever de bsteekenis van het sedert A jaar geslo ten pakt, wees op de schuld van Rocsc- GROOT-BRUSSEL OPGERICHT Als Burgemeester werd aangesteld Hr Jan Grauls, Gouverneur v. Antwerpen. Bij besluit verschenen in het Staats blad van 27 September werd overgegaan tot de administratieve eenmaking van de Brusselsche agglomeratie, en werden met een de nieuwe burgemeester en schepe nen benoemd. Als Burgemeester werd aangesteld de H. Jan Grauls, gouverneur a. i. van de Provincie Antwerpen. In totaal werden twaalf schepenen be noemd, namelijk zes Vlaamsche verte genwoordigers en 6 Franschtalige verte genwoordigers. Do Vlaamsche schepenen zijn de HH. Piet Finné, Maurits Lisenborghs, Willem Reinhardt, Lode Claes, Jan Delmartino en Michel Tommelin. Als Franschtalige schepenen de HH. Leon Brunet, Maur. Denis. Ir. Bottemane, Baron Adrien Gil les dé Pelichy, Arthur Bacq en Jan De Man. H. Jan Grauls staat bekend als hoogstaand taalgeleerde en Vlaming. Ongetwijfeld mag van hem een stipte toepassing van de taalwetten voor het Brusselsche worden verwacht. Hij werd geboren te Hasselt in 1887. H. Leon Brunet was lid van den Se naat: H. Denis Maur, was dd. burge meester van Ukkel; H. Liesenborghs is een bekend journalist; H. Finné Pieter was gemeenteraadslid van Evere en gouw leider van het V. N. V. van Brabant; H. Bacq Arthur was directeur van het Ar- beidsambt van 1934 tot 1942 en adjunkt Rijkskcmmissaris voor de oprichting van de groote agglomeraties; H. Reinhardt W. is de zoon van den bekende Vlaam- schen voorman uit het Brusselsche, en directeur van een levensverzekeringsbank; H. Delmartino Jan is de gewezen oud- voorzitter van de Katholieke Arbeiders jeugd; H. Bottemane is architect; H. Gilles de Pelichy was gemeenteraadslid van Elsene; H. Tommelyn is de oud-lei- der van de Socialistische Arbeidersjeugd van Vlaanderen; H. De Man Jan is de zoon van oud-minister Hendrik De Man; H. Claes Lode was aan het ho" "d van den Studie- en Voorlichtingsdienst van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. Maken voortaan deel van Groot-Brus- sel: Brussel, Anderlecht, Elsene, Etter beek. Evere, Ganshoren, Koekelberg, Ou- dergem, Schaarbeek, St-Aeatha-Berchem, St-Gillis, St-Jans-Moleribeek, St-Joost- ten-Noode, St-Lambrechte-Woluwe, Sint- Pieters-Jette, St-Pieters-Woluwe, Ukkel, Vorst, Watermaal-Bosehvoorde. Hst getroffen besluit behelst verder het eervol ontslag van de colleges van Bur gemeester en Schepenen van de betrok ken Gemeenten en regelt verder de ad ministratieve eenmaking. De eenmaking van de onderscheidene Commissies van Openbaren Onderstand wordt eveneens doorgevoerd. De leden van het personeel zoo van de Gemeenten als van de Com missies van Openbaren Onderstand blij ven in dienst en behouden hun titel en rang. Zekere aannassingen te dezer zake moeien worden doorgevoerd. Het getrokken besluit is in werking ge treden vanaf 23 September jl. nederlagen door de Amerikaansche en Britsche marine geleden in den Stillen Oceaan. Overal worden de vijanden van de As-mogendheden verslagen. Uitv/eidénde over den verwoeden slag van Stalingrad welke thans geleverd wordt, verklaarde hij, dat dank den hel denmoed dei- Duitsche troepen deze slag ook zal gewonnen worden. Reeds verloor de Sovjet-Unie, vervolgde spreker, 100 millioen menschen, namelijk ongeveer 90 millioen inwoners van de bezette ge bieden en 14 millioen man gsdoode, ge sneuvelde of gevangengenomen man schappen. Meteen verloor de Sovjet-Unie haar vruchtbaarste gebieden en het groot ste gedeelte van haar grondstoffen. Hier door benadert de Sovjet-Unie de uitput- produk- ■ootste factor. eens ilden op 't hof, dui- varen op den wa terput met den trog, loopen en vliegen, om moe en t’einden naar huis te sukke len, met de broekzakken vol appelen en noten. En een paar keeren, bij boeren, die goê vriend waren van vader, mochten we blijven slapen. Dat was natuurlijk een kermis. Ik herinner me er nog veel din gen van: het avondeten rondom dien zwaren tafel, met twee machtige eerden pateelen, vol dampende patatten, en daarna de panteilen. Na het eten het spel kaarten, het jokken en plagen van broers en zusters, het tieren on schuren van de winden langs de dakpannen, als we boven in ’t bedde zaten. Maar één dingen staat me nog altijd even sterk en onvergetelijk voor den geest. Dat was als Motje, ’t oud groot moedertje, oud maar taai... Metje, dat met bevende handen de keerskes ontstak ik zie nog de vlammetjes glanzen in de glimmende koperen kandelaartjes en dan met heur versloten doch nog krui- mige stemme zei: We gaan eerst den Paternoster bidden Het kaarten viel stille. En dan reke aaneen, zoo vaak herhaald in dien ouden boerenkeuken, het oude gestadige gebed: Wees gegroet, Maria! De kleinste was op moeders schoot ge klauterd en lag met zijn blozend kopke tegen haar boezem, te vechten tegen de vaak, en nog mee te prevelen: Heilige Maria, Moeder Gods, bid voor ons. En de zware bromstem van ’t manne- volk, kloek en onrecht, sterk en zwaar, dragend de lichte vrouwenstemmen en ons kindergestamel: Heilige Maria, Moe der Gods... Het steeg op tot tegen de lage eiken balken der eeuwenoude zoldering, het ruischte door heel het huis, het kroop als een onzichtbaren zegen in eiken hoek en kant, hetzelfde vaste geneun, het sclioone herhaalde belijden van een eeuwenoud geslacht, in het geloof, de hoop en de liefde tot Onze Lieve Vrouw- ke: Heilige Maria, Moeder Gods... En zoo was het overal... En ’t was of niet alleen de leden van dit gezin, doch alle gezinnen, vereenigd waren op dit heilig moment, in hetzelfde geloof: Hei lige Maria, Moeder Gods... Thuis baden wij ook den p: doch het deed deugd ook elders aan te voelen, dat hetzelfde gebeurde in andere gezinnen. Alle nood, alle zorge, alle zuchten en kwellingen werden opgelost in dit rustige en gelukkige gebed, een gebed dat al zoo veel eeuwen lavenis en troost, en zegen en hulpe geschonken heeft aan ons volk. Nederlanders en Vlamingen werd wat nog restte van twee sovjetstootlegers ver nietigd of gevangen genomen. Daarmee was een der zwaarste, hard nekkigste, onder de moeilijkste omstan digheden geleverde veldslagen van den Winter besloten. De talrijke ijzeren krui sen en de vele infanterie-stormeeretee- kenen zijn het bewijs van de dapperheid van iederen enkeling en van het geheele Legioen. Gij, Vlamingen, hebt u een traditie ge schapen, waarop ge fier kunt zijn en die voor de nageslachten daar zal staan tot roem uwer daden, tot eer van uw vader land, tot eer van Vlaanderen. Niet alleen deedt ge uw plicht als echte soldaten, die geven zonder te vragen, gij hebt de faam van uwen volksstam nieuwen luister bij gezet. Uw faam drong tot ver over het legerkorps heen. Driemaal wgrdt ge na melijk vermeld in het Weermachtbericht. U dank ik. kameraad F., omdat gij dit SS-Legioen met een zoo opofferende toe wijding en liefde aangevoerd hebt. Het is de groote verdienste van uw leiderschap, dat gij uw mannen bemindet en door hen op de handen wordt gedragen. Nooit zal het jonge Vlaanderen, dat mee aantrad tegen de vijanden van kui tuur en volk, dien man, deze figuur ver geten. De koene, dappere, reohtvaardize Kommandeur F., de vader van zijn sol daten. SS-Kriegsberichter. ADALBERT CALLEWAERT. BAMdJ W’ÏS» BS—PK. Haarjuist zijn de gelederen opgesteld, onbeweeglijk, als uit steen gehouwen, Btaat liet open vierkant van Vlaamsche soldaten. Tot zijn mannen spreekt hij, die met hem drie maanden lief en leed gedeeld hebben, die niet hem in het heetste van het gevecht stonden, die met hem de overwinning hebben behaald, SS-Ober- sturmbanniiihrer F., Kommandeur van het SS-Legioen Flandernde vader van de Vlaamsche vrijwilligers, hij die teders hart heeft gewonnen door zijn rechtvaardigheid, zijn dapperheid, zijn eoedheid. Met ontroerde stem zegt hij: Samen hebben wij gestreden, samen gezegevierd, en ik, die uit een der beste regimenten van de Watfen-SS kom, ik werd in den gunsügsten zin coor u ver rast. Hier vond ik een volwaardige en dappere eenheid, hier vond ik mannen, bezield niet den stalen wil het de wereld te verkondigen, dat Vlaanderen zijn grootseh en Germaansch verleden trouw Wil blijven. Het doet mij leed, mijn kameraden, u te moeten verlaten. Dat is het lot van den soldaat: waar men graag is en waar men zich t'huis voelt, tiaar moet men oan weg. Maar altijd zal ik in mij meedra- gen de gedachtenis aan mijn dappere Vlamingen. Met fierheid heb ik op den arm de streep: SS-Fr. Legion Flandern gedragen. Ik hoop, dat ook gij uw kom- mandeur niet zuit vergeten. En daar treedt ook onze SS-Divisie- kommandeur. SS-Brigadèfülii'ej' K. naai- voren. Ook hij richt het woord tot Viaaa- deien’s soldaten; ■■Toen, bij het begin van dit jaar, de Russische stooticgers poogden c. oer te breken, toen was liet F.andein samen met de Duitsche troepen, cat den vijan- delijken opmatsch tot staan bracht. .Jet gansehe regimenten poegden de sovjets daarna nog uw stellingen te doorbreken, doen waar Flandernstond, daar lie pen zij te pletter. Bij de omsingeiings- gevechten was het opnieuw Flandern dat den eersten stoot gaf en z:ch een weg baande, zeven kilometer diep, in de sov- jetstellingen, trots een meter sneeuw er. ijzige koude, trots bur.kerlinies en sov- jetovermacht. De Lente kwam, en meteen de tijd van de grootsche operaties. Voor een maand trad dan alles voor den laat- sien en beslissenden stoot aan, voor der aanval op M. Gij west het allen, hoe, bij het onver- po-sae voorwaarts dringen ooor modder en slijk, Flanaern nog de eenige stoot kracht was, onder wier aanhoudend aan stormen de Sovjets dien morgen het dorp prijsgaven en naar het Noorden zochten! te ontkomen. Zij botsten er op de cp-loopt een duikbootenbasis, gelegen a: n rukkende Nederlander^ en in die tang van VOOR 1.500.000.000 FRANK, «WAARDE VAN DE ZWARTE MARKT». GOEDE REN AANGESLAGEN In een speciaal bulletijn van het Be stuur der Controlediensten werd een overzicht gegeven van de eerste jaarlijk- sche activiteitscyclus van de controle diensten. Als inleiding wordt erop gewezen, hoe na de pijnlijke gebeurtenissen van Mei 1940 ons land in een hachelijken ekono- mischen toestand geplaatst werd en de ravitailleering van 8 millioen inwoners als een uiterst moeilijk: vraagstuk werd ge steld. Een verdeeling van de voorraden alsmede de regeling en de reglementee- ring van de productie drong zich, met als noodzakelijk gevolg zekere controlemaat regelen. In het bulletijn wordt er dan verder op gewezenhoe hiervoor de con trolediensten tot stand werden gebracht en hoe deze ingedeeld werden. Daarop deelt het bulletijn mede dat de controlediensten, in geheel het land, zon der rekening te houden met minder be langrijke inbeslagnemingen, allerlei wa ren inbeslag hebben genomen, voor een waarde van 158.909.506 frank. Dit bedrag geeft natuurlijk de wette lijke waarde aan: maar, men kan ge makkelijk berekenen dat die produkten op de zwarte markt een veel grootere «om zouden hebben opgebracht, en n.l. onge veer 1.500.000.000 frank. De voornaamste dezer inbeslagnemin gen zijn: Vee: runderen 22.356 stuks, varkens en biggetjes 4.163 stuks, schapen 495 stuks; vleesch 130.463 kgr.: vet 6.451 kgr.; aard appelen 3.208.075 kgr.;broodgraangewas- ten 1.735.804 kgr.; bloem 60.706 kgr.; brood 15.956 kgr.; haver 674.354 kgr.: ha vermout 12.891 kgr.; peulvruchten 171.136 kgr.; fruit en groenten 1.532.524 kgr.; bo ter 27.589 kgr.; kaas 48.320 kgr.; eieren 245.479 stuks: suiker 79.517 kgr.; suiker goed 14.035 kgr.; koffie 3.199 kgr.; zout 176.782 kgr.; kolen en schlamm 5.474.181 kgr.; hout 5.273.710: zachte zeep 40.080 kgr.; stukzeep 14.274 stuks; stroo 95.586 kgr.; schoenen 39.273. Zoomede een post Allerleiwaarin een eindelooze reeks producten van allen aard voorkomen met een wet telijke mi nimumwaarde van 25.000.000 frank. RECUPERATIE DER EEBOUWDÉ GRONDEN De Controlediensten werden eveneens voor de lastige taak gesteld de werkelijk bebouwde gronden te vergelijken met deze welke praktisch aangegeven werden, dit cm een volledige levering van de pro- duktie ten bate van de algemeene bevoor rading te bekomen. Tengevolge die controle kon vastgesteld worden dat ettelijke hectaren niet be hoorlijk aangegeven waren en dat de op brengst ervan diensvolgens op de zwarte markt terecht kwam. Het g-evolg van deze actie was dat de uitbreiding te lande van de recuperatie der bebouwde gronden volgende opper vlakten bedraagt: Antwerpen 1.030 ba.; Henegouwen 1.826 wederzijdsche ha.; Luik 532 ha.; Limburg 21 ha.; Lu xemburg 10 ha.; West-Vlaanderen 3.945 ha.; Oost-Vlaanderen 4.415 ha. De uitslagen van de provincies Brabant en Namen zijn nog niet bekend. Aldus werden voor de zeven aangegeven pro vincies ongeveer 12.000 ha. teruggevon den ten bate van de algemeene bevoor rading, en meteen onttrokken aan den zwarten handel. Het belang van deze terugwinning wordt duidelijk aangetoond door volgen de waarschijnlijkheidsberekeningen Had men deze 12.000 ha. uitsluitend aan de aardappelteelt besteed, dan zou den zij 225.000.000 kgr. opgebracht heb ben, hetgeen een waarde van 2C2.500.000 frank vertegenwoordigt. Dit zou, onder bovenvermeld voorbehoud, een rantsoen van 28 kgr. per jaar en per persoon wanneer men een bevolking van 8.000.000 inwoners in aanmerking neemt -- ver zekert hebben. Waren zij uitsluitend aan tarwe be steed gewonden, dan zouden zij een on- brengst van 28.000.000 kgr. verzekerd heb ber. vertegenwoordigend een vaarde van 61.600.000 fr. Dat beteekent een rantsoen van 3.500 kgr. ner jaar en per persoon. Waren zij uitsluitend aan rogge, gerst of peulvruchten besteed geworden, dan zouden zij een opbrengst van 27.000.000 fr. van uen dezer teelten vertegenwoordi gend een waarde van respectievelijk 51.700.000 fr., 49.950.000 fr. of 81.000.000 fr. verzekerd hebben, hetgeen een rantsoen van 3,400 kgr. per jaar en per persoon beteekent. Waren zij uitsluitend aan suikerbieten besteed geworden, dan zouden zij een op brengst van 354.000.000 kgr. verzekerd hebben, vertegenwoordigend een waarde van 99.120.000 fr., hetgeen een rantsoen suiker van 0.800 kgr. per jaar en per persoon beteekent. OP GEBIED DER LOONEN Op hst gebied der loonen hebben de Controlediensten eveneens een ruime aandacht gewijd en alle misbruiken ge weerd. De actie der Controlediensten is bijzonder heilzaam geweest bij het op sporen van alle misbruiken en achter houden van loonen ten nadeele van de loontrekkenden. Globaal genomen mag men aannemen dat in den loop van een jaar én door de tusschenkcmst van de Controlediensten meer dan 5 millioen frank aan de arbeiders teruggeschonken werd. Dit overzichtsbulletijn eindigt met vol gend besluit: Die uitslagen werpen een klaar licht op de heilzame bedrijvigheid van de Con trolediensten op sociaal gebied. Het is dan ook heelemaal ton onrechte dat het publiek de bedrijvigheid der Con trolediensten stelselmatig beschouwd als noodlottig en tegenstrijdig met zijn be langen. DE BESTEMMING DER INBESLAGGENOMEN GOEDEREN In een bijlage aan het bovenaange haald overzichtsbulletijn werd van wege het Hoofdbestuur der Controlediensten een uiteenzetting gegeven van de bestem ming welke gegeven wordt aan de in be slag genomen goederen, gezien deze kwes tie bij het publiek reeds meermalen re actie heeft verwekt. Met klem wordt erop gewezen in deze bijlage dat alle inbeslaggenomen produk ten een bestemming krijgen welke bij be sluit werd bepaald. Met uitzondering voor de eetwaren, de gerantsoeneerde produk ten, de kleedingsartikelen, het beddegoed, en de verwarmmgsartikelen die aan Win terhulp worden overgedragen, worden alle aangeslagen goederen verkocht ten voor- deeie van den Staat. Slechts in duidelijk omlijnde gevallen mag aan dezen algemeenen regel afbreuk gedaan worden. Door de agenten van de Controlediensten mogen zekere produk ten. die vatbaar zijn voor bederf, ver kocht worden bij voorrang aan allerlei inrichtingen en vervolgens aan het pu bliek, maar de opbrengst ervan moet overgemaakt worden aan Winterhulp. In het algemeen dienen alle eetbare produkten onverdeeld en onmiddellijk aan Winterhulp afgeleverd. Voor bepaalde produkten werd een bij zondere bestemming toegewezen. Zoo moet aangeslagen wettelijk meel, zoo het meer is dan 20 kgr., aan erkende makelaars worden afgeleverd en bij klei ne hoeveelheid verkocht worden naar keuze. Belangrijke hoeveelheden meel- achtige produkten, peperkoek, suiker, confituur, kunsthonig, deegwaren, biscot- tes, broodsmeersel, margarine, boter, olie en vet, graangewassen (geen broodgraan), aardappelen, kaas, eieren, sardines, moe ten overgemaakt worden aan Winterhulp wijl kleine hoeveelheden een andere be stemming krijgen, ofwel bij verkoop in den regelmatigen handel bij erkende verdeelers of dergelijke of andere aange wezen diensten. Het vleesch moet worden afgestaan aan de Hoofdgroepeering Vleesch, Vee en BijproduktenGroenten en fruit ofwel op de markt ofwel aan Winterhulp. Ta bak, toiletzeep, nijverheidsvetten, textiel- produkten krijgen een naderhand door de bevoegde rechtsmachten te bepalen bestemming. Tabak en bijprodukten wor den afgeleverd aan het Bestuur der Doua nen en Accijnzen, en, zoo er geen over treding op de fiscale reglementen bij is aan het Roode Kruis of het Werk voor de Krijgsgevangenen. Tabak in biaderen aan de Tabakcentrale. Textielprodukten aan de betrokken Centrale. Aldus hebben dé Controlediensten ge durende hun eerste werkjaar, ruw geschat, en ongeacht dé bedragen welke door an dere organismen tengevolge van inbeslag nemingen gestort werden, voor meer dan 55.000.000 fr. (vijf en vijftig millioen) koopwaren en geld afgegeven, wat een ruime bijdrage mag genoemd worden aan ome nationale instelling voor sociaal dienstbetoon. grooten nood was. En hoe grooter nood, hoe nader God! Hoe nader God, door het gebed! Octo bermaand, rozenkransmaand: Zie Onze Lieve Vrouw, toen ze in haar maagdelijke majesteit verscheen aan Bernadetje te Lourdes, droeg zij zelf den paternoster j in de hand. Kon Zij ons beter de les spellen? En grooten en geleerden hebben, het ons voorgetoond: De Paus, die een minuutje zou in twee splijten om wat tijd te winnen in zijn oververvulden dag, zei eens zoo ontroerend schoon en zoo oprecht: «Zoolang de Paus zijn rozen krans niet heeft gebeden, is zijn dag niet af En ik denk aan een der grootste ge leerden en weldoeners der menschheid, hij las zijn paternoster met de eenvou- digen van harte: Louis Pasteur! En de groote voorman, leider en be zieler der Ieren. Daniël O’Connel, die in de Engelsche Kamer in de heerlijkste redevoeringen voor de vrijheid en ver heffing van zijn arme lersche volk streed,* kon tusschen twee zittingen in, zijn vrien den en elk politiek palaberen vaarwel zeggen, om in de wandelgangen van de Kamer zijn rozenhoedje te gaan bidden. Sedert verschillende eeuwenzegt Mgr. Cruysberghs in De Heilige Rozen krans», «is de rozenkrans, onmiddellijk na het brevier, het grootste gebed in de Kerk. Te recht wordt hij geheeten: het psalter van den leek, het koorgebed van de familie. Geen enkele andere vorm van de katholieke piëteit, met uitzondering van de communie, werd door de laatste Pausen zoo veelvuldig en nadrukkelijk aanbevolen. We moeten er geen andere getuigenis sen meer bij afleggen. Gij zijt er van. overtuigd. Kijk naar de handen en lip- ,pen van uw moeder... of naar uw verste geheugen over haar, hoe zij in alle weeën en ongelukken, ergens stil en eenzaam, naar haar paternoster greep. Als ’t neep in huis, als er ruzie was, als er een ongeluk hing boven de handen: Wees gegroet, Maria... Als.er een uit de bende zich slecht ge droeg, of verdoold liep langs donkere le venswegen: Wees gegroet, Maria!... Als er nood en armoe neep, de spinde leeg, de beugel plat, het kleed versleten: Wees gegroet, Maria.,. Als er ziekte was, als er ver waren van huis in oorlog of verren arbeid, en niet meer onder den goeden invloed van moe der, dan maar de groote Moeder aange roepen: Wees gegroet, Maria... Hoe zouden wij anders doen... nu de herfstwind zingt buitenshuis, en het licht en warm is binnen, en wij allen samen, wij allen die in nood zijn, rondom den haard vergaard zijn. We gaan het kruis- teeken maken, eiken avond van dezen October, en deemoedig werken aan de redding van ziel en tijd: Wees gegroet, Maria... Lieve Vrouwe van ons land, met Uw kroon of sleep van kant, en getorst door ruwe hand, langs de vlakke wegen, Lieve Vrouw langs beemd en gaard, Lieve Vrouwke bij den haard; door geslachten vroom bewaard, schenk ons volk Uw zegen! Dit schoone nieuwe lied van Pater Monden en Arthur Meulemans zal aldus weer waarheid worden in de mond en het hart van ons volk, dat den ouden, schoe nen rozenkrans zal bidden: Wees gegroet, Maria! TOON. Maandag jl. had de eedaflegging van hst nieuwe collége van Burgemeester en Schepenen plaats en werd overgegaan tot de installatie van het nieuw schepen college. Dinsdag hebben de leden van het nieu we Schepencollege een bloemengarve neergelegd aan den voet van het Graf, van drn Onbekenden Soldaat. Ondervraagd door journalisten verklaar de de nieuwe Burgemeester dat hij zijn ambt wilde vervullen als Belgisch ambte naar. bewust van zijn eed van trouw aan de Belgische wetten en instellingen. Hij wenscht uitschakeling van den taalstrijd. Vlaamsche kwesties zullen in ’t Vlaamsch en Fransche kwesties in ’t Fransch opg.e- lost worden. In het lager onderwijs zal de wet van 1932 strikt toegepast werden. Ook verklaarde hij sociale, politieke en schoolvrede na te streven alsmede betere doorvoering van de rantsoeneering. Ten slotte verklaarde de H. Grauls nog dat hij de functie van burgemeester slechts voor den duur van den oorlog wenschte uit te oefenen, en dat zijn vurigste ver langen is na den oorlog zijn ambt in het departement van Openbaar Onderwijs weder op te namen. DE NIEUWE BURGEMEESTER BEKOMT VERZACHTING VAN DE STRAFFEN OPGELEGD AAN BRUSSEL Na zijn aanstelling heeft de H. Grauls stappen aangewend bij de militaire over heden om verzachting te bekomen van de straffen aan Brussel opgelegd ingevolge den aanslag welke cp 6 September jl. ge pleegd werd. Op dit verzoek werd inge gaan. en 10 gijzelaars werden terug in vrijheid gesteld wijl de 5.000 rijwielen niet moeten worden ingediend. Niet alle gijzelaars werden vrijgelaten daar er op 26 September een nieuwe aanslag inde hoofdstad was gepleegd. ROODE KRUISTREIN MET KRIJGSGEVANGENEN TERUG Op Woensdag der vorige week is op nieuw de ziekentrein van het Roode Kruis te Antwerpen teruggekeerd met 427 vrij gelaten krijgsgevangenen, komende uit de kampen IA. 11 B, 11 C. 6, 10B, HA, 17 B en oflag 11A. Onder de terugkee renden bevonden zich 21 officieren. De reorganisatie van gansch Europa wordt eveneens doorgevoerd met het oog op dezen oorlog. Na gewezen te hebben op de samenwerking met de bondgenoo- ten van Duitschland en bijzonderlijk van Italië, deed de Führer de dwaasheid uit schijnen te verhopen dit front te breken, en zegde nauwkeurig te weten welk lot zou worden beschoren aan Duitschland en Italië mocht de andere wereld de over winning behalen. Zoo deze andere wereld zegt dat zij de bescherming van Europa tegen het bolsjewisme onneemt, dan moet Engeland oppassen in staat te zijn zich voor het bolsjewisme te behoeden. Ver scheidene landen hebben zich kunnen be vrijden van het bolsjewisme en of andere landen dit zullen kunnen zal deze oorlog uitmaken. Dat deze andere wereld ons niet onder de knie zal krijgen, daarvan kan zij overtuigd zijn, zegde spreker ver der. Beschouwende dat talrijke Europee sche landen medestrijden aan de zijde van Duitschland, alsmede de Germaan- sche vrijwilligers der Waffen S3 en Le gioenen mag men spreken van een kruis tocht waarbij gansch Europa bijeenge komen is, tegen de Hunnen en de Mon golen. Japan is er thans ook bijgekomen. Het is een wereldbond niet alleen van nietsbszittenden maar van alle volken die voor hun eer en fatsoen strijden. Daarna sprak de Führer over de suk sessen der Duitsche duikbooten die alle prestaties van den vijand hebben over troffen en wat in de toekomst niet ver anderen zal. Ieder jaar heeft Duitschland een nfeuvz wapen gebruikt, en dit zal in de toekomst ook zoo zijn. Handelende over den bomoorlog tegen de burgerbevolking wees de Führer erop dat Churchill in 1940 hiermede begonnen is en hij hem toentertijd heeft gewaar schuwd, lang tevergeefs. Toen heeft Duitschland toegeslagen. Thans voeren zij weder deze oorlog doch het uur zal aanbreken waarop het antwoord erop zal gegeven worden. Het is te hopen, ver volgde spreker, dat de beide misdadigers van dezen oorlog en hun joodsche stroo- mannen niet zullen beginnen te kermen en te weeklagen wanneer het einde voor Engeland verschrikkelijker zal zijn dan het begin. Sprekende over het vraagstuk van de Joden verklaarde de Führer dat volk na volk het opgenomen heeft tegen hen, en deze golf zal voortstroomen. Da Führer bracht vervolgens hulde aan da Duitsche soldaten en hun wapenbroe ders en schilderde den heldenmoed dier soldaten voor oogen. Zij handelen niet zooals de Engelschen, vervolgde hij, die steeds anderen daarheen sturen waar het bijzonder gevaarlijk is, maar aanzien het als een punt van eer zelf breed uitgeme ten deel te nemen in de offers van bloed. Met de bondgenooten wordt gestreden als trouwe en volkomen eerlijke wapenbroe ders. Dit wordt voor noodig gehouden tot het vormen van een in lief en leed ver- bonden volksgemeenschap. Uit dezen oor log ontstaat een door bloed versterkte volksgemeenschap, veel krachtiger dat de Nationaal-Socialisten ze na den oorlog door hun geloofsbelijdenis konden be middelen. Dezen oorlog overleeft geen burgerlijke staat. Hier moet ieder, vroeg of laat, partij kiezen. Slechts hij die zijn volk niet alleen staatkundig- doch ook maatschappelijk tot een eenheid vermag té smelten zal als overwinnaar uit dezen oorlog treden. Ten slotte wees de Führer op de hei mat die in alle opzichten door de gele verde prestaties op de krachtdadigste wijze achter den Duitschen soldaat heeft gestaan en hem ook nooit in den steek zal laten, en dat het Duitsche front en de heimat thans steviger en vastbeslote ner samenstaan dan ooit. En moet het front ook nog, vervolgde de Führer, de verzekering geven van de grenzelooze dapperheid, waarmede de Duitsche heimat den oorlog aanvaardt en doorstaat, zelfs daar waar hij haar op de hardste wijze treft. Ook hier worden tal rijke heldendaden verricht, niet alleen door mannen, dooh ook door vrouwen. En niet alleen door vrouwen, ook door kna pen. Hun overgave is totaal en wel in het bewustzijn, dat wij in dezen oorlog slechts een door eenzclfden eed gebonden gemeenschap vormen, die nauwkeurig weet, dat wij allen of dezen oorlog zege vierend zullen eindigen of gemeenschap pelijk gedoemd zullen zijn uitgeroeid te worden. De Führer besloot als volgt: Onzs tegenstanders kunnen dezen oor log voeren zoolang zij hiertoe in staat zuilen zijn. Wat wij doen kunnen om hen te verslaan, dat zullen wij doen. Dat zij ons ooit kunnen verslaan is onmogelijk en uitgesloten. Het nationaal-socialisti- sche Duitschland en zijn verbondenen zullen als jonge naties, werkelijke volken en volksstaten dezen oorlog met een glo rierijke overwinning eindigen. 5 In een mededeeling van den peis- dienst van het Kcmmissariaat voor ig Prijzen en Loonen wordt er nogmaals K uitdrukkelijk on gewezen det de prij- K zen voor provis'e-aardappelen onder geen voorwaarde mogen overschre- 5 den worden. S Aardappelen deor konper afr'haald L op de hoeve 85 fr. 2 fr. 59 82 fr. CO. S Aardappelen geleverd door den landbouwer: 1Op wagon vertrek85 fr. de 100 k. 2. Kelder van den kconer in de zelfde gemeente: 85 fr. de ICO kgr. 3. Kelder van den koene r huiten de gemeente: 95 fr. de I0Ö kgr. Wanneer door den kooper speciale S dienstsn gepresteerd werden, mce- f» ten de bovenvermelde prijzen ver- ,0 minderd worden met de waarde van deze diensten volgens hst tarief ver- g schenen in het Staatsblad van 9 5 Sentember 1942. Daarentegen mag een vermeerde- 5 ring van 5 fr. per 120 kgr. aardsp- g pelen bijgevoegd worden aan toven- 2 staande prijzen als vergoeding van •g den of de tusschenpersonen. Ze mag evenwel slechts eenmaal in rekening S gebracht worden. Naar de Duitsche en Italiaansche le- velt aan dezen oorlog en op de zware frerberichten kan de oorlogstoestand op de fronten in het Westen, in de Sovjet- Unie. in Noord-Afrika en Middcllandsche Zee, als volgt samengevat worden: Een extra-bericht van het Hoofdkwar tier van den Fulirer, in data van 24 Sep tember jl. melddé dat van een uit Sovjét- Russische havens térugkeerend konvooi, dat mee? eseorte-vaartuigen dan trans portschepen bestond, en tusschen Spits bergen en Ijsland aangevallen werd door Duitsche duikbooten, er 3 destroyers. 1 hulpkruiser en 5 transportschepen van samen 50.000 ton gekelderd werden en twee andere schepen zwaar beschadigd, wijl in den Atlantischen Oceaan, vóór Afrika en in de Caribische Zee andere duikbooten nog 13 schepen van samen 75.000 ton in den grond boorden en een ander beschadigden. Een tweede extra-bericht van den 28 September deelt mede dat een voor En geland bestemd Amerikaansch troepen transport doop Duitsche duikbooten groo- tendeels vernietigd werd. Het konvooi be stond uit weinig snelle passagiersschepen met troepen, munitie en oorlogsmate riaal, en was sterk verdedigd. Drie groote transportschepen, namelijk van 19.000, 17.000 en 11.000 ton werden gekelderd alsmede een destroyer. Twee andere trans portschepen werden beschadigd. In an dere gebieden van den Atlantischen Oce aan werden nog elf andere schepen van samen 57.000 ton in den grond geboord. In een nadere toelichting wordt erop ge wezen dat de drie gekelderde transport- sehepen het vervoer van 13.000 man toe lieten en dat bij het vergaan van die schepen duizenden soldaten het leven hebben verloren. Berlijn doet meteen opmérken dat in September in totaal 146 vijandelijke schepen van samen 953.000 bruto regis terton tot zinken werden gebracht. De Duitsche luchtmacht voerde aan vallen uit op. oorlogsdoeleinden in het Graafschap York, in Midden-Engeland, aan de Britsche Zuidkust, een haven in Zuid-WesteEngeland, alsmede in het Zuid-Oosten. Bij Great-Yarmouth werd een vrachtschip getroffen. Britsche vliegtuigen voerden aanvallen uit op plaatsen in Noord-Duitschland en aan de Deensche kust, alsmede op het stadsgebied van Oslo. Andere storings- vluchten voerden zij uit boven de Noord en Oostzee. Een aantal der Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten. Zaterdavond, bij Brest, zoo wordt uit Berb'jn gemeld, werd een Britsche for matie, bestaande uit 9 Spitfires en 3 bommenwerpers, totaal vernietigd door het Duitsche luchtafweer en jachtvlieg tuigen. Geen enkele der 12 toestellen kon ontkomen. Italiaansche vliegtuigen bestookten Gi braltar. Japansche oorlogsschepen zijn, naar Berlijn meldt, in den Atlantischen Oce aan verschenen om er samen te werken met de marine der as-mogendheden. In het gebied van Terek, Kaukasus, maakten de Duitsche troepen nieuwe, vor deringen, veroverden de stad Prischibs- kaja, doorbraken verscheidene Sovjet- steilingen en verdrongen de Sovjets uit diepingebouwde verdedigingsinstellingen. In het Noord-Westen van den Kaukasus werden eveneens verscheidene hoogten veroverd op de Sovjets. Te Stalingrad bereikten de Duitsche en Verbondene troepen op verscheidene plaatsen de oevers van de Welga. Steeds hebban de gevechten er een zeer’ Ver bitterd karakter. Ontlastingsaanvallen uit het Noorden v/erden met zware verliezen aan mannen en tanks voor de Sovjets door de Duitsche troepen afgeweerd. Het Duitsche luchtwapen steunt op daadwer kelijke wijze de operaties, en bestookt meteen de benzinetanks bij Saratov en de scheepsvaart op de Wolga. In de stad zelf hébben de Duitsche tioepen zich meester gemaakt van de partijgebouwen, gelegen aan de oevers van de Wolga. Deze gebouwen werden voordien door het Duitsche luclitwapen in puinhoopen her schapen. Thans opereeren de Duitsche troepen ook in het Noordelijk gedeelte van de stad wijl de tot op heden ver overde stadsgedeelten totaal van de Sov jets gezuiverd werden. In de sectoren van Woronesj, Rshew en bij Leningrad werden alle Sovjet-aan- vallen afgeslagen. Bij hun pogingen om over de Neva te geraken, om aldaar de Duitsche linies te doorbreken, werden totnogtoe 395 booten der Sovjets gekel derd. Astrakan werd van uit de lucht be stookt. Op een dag verloren de Sovjets 62 vlieg tuigen tégen 2 Duitsche. In het hooge Noorden werden 26 vlieg tuigen der Sovjets neergehaald, zonder eenige verliezen voor de Duitsche lucht macht. Aan den Don werden eveneens Sov- jet-aanvalien afgeslagen. Van 15 tot 28 Seotember verloren de Sovjets in totaal 990 vliegtuigen, wijl slechts 77 Duitsche toestellen verloren gingen. ■■i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 1