DE OORLOGSTOESTAND STERRENREGENS en HEMELSTERREN I s F Het Kind, dat zoo bemind wordt... Officieele Berichten en Besluiten Geleide Ekonomie in Frankrijk f 1 en en naar Maatregelen tegen personen die het Buitenland gevlucht zijn Regeling van den Werktijd de Rationaliseering van Bedrijven Besturen ég hs g&S IN HET VERRE OOSTEN 9: is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE IN HET WESTEN j KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKÓNDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 0,75 Fr. iiiiiiiiiii li.OOa MENSCHEN OMGEKO MEN BIJ CYCLOON IN INDIE --- HET NIEUWPOORTSCHE V1SSCHERSVAARTUIG N. 11 «BERfHA-SIMONNE» DOOR MIJNONTPLOFFING VERNIELD ZATERDAG 7 NOV. 1542. 39» JAAR. - Nr 45. STALINGRAD, DE STERVENDE STAD IN NOORD-AFRIKA EN MIDDELLANDSCHE ZEE EEN DER GROOTSTE EN MODERNSTE U.S.A.-SLAGSCHEPEN GEKELDERD DOODELIJK ONGEVAL TE IEPER OP HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT DE WEEK IN ONS LAND GEWELDIGE BRAND, GEVOLGD VAN ONT PLOFFING, TE WERVIK Verordening van den Militairen Bevelhebber voor Belgie en Noord-Frankrijk RAVITAILLEERING VO OR HET AFRIKAFRONT II tl EEN PRINCIPIEELS VRAAG. lardvochtigen vader ORGANISATIECOMMISSIES. In 0,25 0,30 0,60 0,30 1,25 Woensdagavond 28 Oktober j.l. bij zijn vertrek uit n hebben verleend; schuld O 35 fr. 9 fr. 18 fr. 65 fr. 0.90 0,50 1.25 0,75 look van den zei Gezelle isgicn Tricolorhet Fran- dat strijdt aan het Oost front, draagt den adelaar van het eerste reven tot geruchten eid van het sluiten Seffens na het aankomen der boot rollen de zware* tanks het vasteland «*- ^«waar beladeu ml juuiiitij nemen zc (ie weg naar hU üon^ ill, samenvatten ie i DE PDPEBINGENAAR n voor achter- ABONNEMENTSPRJJS 1942: 1 Jnar in Belfjie 3 Maanden 6 Maanden 1 Jaar in Frankrijk IBBBBBBBBBBBBBBBBBBlBBBHBaB bijgelegen vaartuig N. 38 Tie South Dakota(35.000 ton) werd door de Japanners in den zeeslag van den Zuid-Pacifiek nabij de Vera-Cruz eilan den vernield. Hierboven de North Carolinavan dezelfde klasse die in 1941 van stapel liep. 2 uur maar mag de 11 uur niet over schrijden. De verordening bepaalt hieromtrent na dere gegevens alsmede de voorwaarden om die werktijd nog met een half uur te verlengen. De algemeene gevolmachtigde tot rege ling van den arbeid is bevoegd dei) re- gelmatigen werktijd tot 11 uur per dag I 5 k Bloe- feesten, die wij niet mogen vergeten. De jeugd haalt haar hart op, bij roepen Van Sinte-Maartensavond. Sint. Maarten, die dank zij Winterhulp, nu duizende keeren te zien is, was de pa troon van de vrijgevigheid en is het nog. Hij gaf de helft van zijn mantel aan den arme weg, en weze óns een voorbeeld. Denk er om! Het was de tijd van geven. De jeugd loopt zingend door de straten, en de kastanjes, de appeltjes en koeken werden to grabbel gegooid. In het Veurne- Ambacht loopen ze al zingend-rond met den champetter op kop, en maken een heelen lichtstoet, met lichtjes in een uit geholde rape of beete!... Weken en we ken voordien wordt het een algemeene herhaling op den schoolkoer, zoodat ge in de verte het scherpe gezang hoort han- Woensdagavond 28 Oktober j.l., rond 20 uur, is brand uitgebroken in de ga rage van den voerman Léon Six-Verfail- lie, Magdalsnastraat, Wervik, waar zijn auto stond geladen met allerlei waren. De vlammen namen een snelle uitbreiding en hadden weldra gansch oe garage aan getast. Eensklaps had eene geweldige ont ploffing plaats: een der fiesschen gevuld met gas, liggende op den auto, was ont ploft, waaraoor verscheidene ruiten der woningen in aen omtrek van de garage aan stukken vlogen. De pompiers Kwamen snel ter plaats en slaagden er in het vuur te ovenneA- teren en te beletten dat de andere drie iiesschen ontploften. De auto, al de wa ren en nog auerlei voorwerpen weraen ae prooi der vlammen. De pompiers bleven tot 2 uur 's morgens ter piaa.cs. De oor zaak van den biand is onoekend. a) den vluchteling bij zijn vertrek uit het ambtsgebied steun hebben verleend; b) hem na zijn vlucht door zekere han delingen binnen het ambtsgebied behulp zaam zijn geweest, of c) met den vluchteling betrekkingen onderhouden. 6. De oberfeld (feld-) kommandanturen zijn bevoegd maatregelen krachtens deze verordening te bevelen. De voorschriften van de verordening van 23 Mei 1942 betreffende het vijande lijk vermogen (Verordeningsblad van den militairen Bevelhebber in België en Noord- Frankrijk, 2’ uitgave, nr 7) en de uitvoe- ringsvei ordeningen tot genoemde veror dening blijven onaangetast. 7. Deze verordening treedt met de af kondiging ia werking. De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. lEBBBBBBBBBBBBBBBBalBBKMBBBIlHl Op Guadalcanal eiland der Ealo- mon-groep, hebben de Japanners nieuwe versterkingen aan land gebracht. De onna rbevel hebber der Japansche strijdkrachten op Borneo kwam om het leven bij een vliegtuigongeval. Een en ander. De mededeeling als zou de Britsche Generaal Alexander gewond zijn geweest bij een vliegtuigongeval werd gelogen straft. De Prins van Piemont werd benoemd tot Maarschalk van Italië. In den Midden-,Kaukasus is het be ginnen te sneeuwen. Het «I--1— «--* - - - sche legioen Fransche Keizerrijk. In een rede verklaarde de Britsche Minister dat het Nationaal-Socialistische Duitschland geen tceval maar een symp toom is en dat na den oorlog het/ pro- "bleem Duitschland het mceilijkste zijn zal om opgelost te worden, zulks zoo En geland den oorlog wint. Tijdens het 2 kongres van de Ras- semblement Nationaal Populaire», Frank rijk, werd in een resolutie de bespoedi ging van de oprichting van de eenheids- BRUSSEL, 4 Nov. (Belgapress)Het Verordenungsblatt van 4 November publi ceert een verordening van 30 Oktober 1942 houdende maatregelen tegen per sonen, die paar het buitenland gevlucht zijn. Zij luidt als volgt: Op grond van de mij verleende mach tiging verorden ik voor België en Noord- Frankrijk het hier navolgende: 1. Tegen personen die het ambtsgebied van den militairen bevelhebber in Bel gië en Noord-Frankrijk verlaten hebben, om zich a) naar het vijandelijk buitenland te begeven of b) om op ander wijze den vijand bui ten het ambtsgebied steun te verleenen kunnen maatregelen van vermogensrech- terlijken aard bevolen worden. 2. Hetzelfde geldt voor personen die zich uit hun woon- of verblijfplaats bin nen het ambtsgebied met onbekende be stemming verwijderen onder omstandig heden, die een vlucht buiten het ambts gebied doen vermoeden. 3. Ten einde hulpverleening aan de on der par. 1 en 2 bedoelde personen te voorkomen, kunnen ook maatregelen ten opzichte van het vermogen hunner echt- genopten, kinderen, ouders en broeders en zusters bevolen worden. 4. Ten opzichte van de onder par. 3 opgesomde personen kunnen maatrege len bevolen worden, ten einde te ver hinderen dat zij zich uit het ambtsge bied verwijderen en. betrekkingen met den gevluchte aanknoopen. 5. De maatregelen voorzien onder par. 3 en 4 kunnen ook bevolen worden ten opzichte van personen die: Een beeld aanstonds genomen na een S tuka-aanval op Stalingrad. De groote laait» ivuaiui» nog wiueisland kwam werden met bommen bestookt waarvan men op bovenstaande foto da uitwerking ziet. De bijzonderste organen van de Fran- rrhe celeide economie zijn de zoogenaam de distributiediensten «répartiteurs) en de organisatiecommissies (commissions d’organisation). De eerste houden zich vooral bezig met het opteekenen van de voorraden en van de p-odnetie van grond stoffen. die ze achtereenvolgens verdeelen. Deze verdeeling gebeurt volgens bepaal de maatstaven en wel volgens de drin gendheid van de voort te brengen goede ren. Aldus werd een hiërarchie gevormd van de bedrijven en industrieën. In de orde van belangrijkheid volgen mekaar cd: de bewaneningsindustrie, het trans portwezen, nost. telegraaf, gas en electri- In Egypte, na het inzetten door de Brit ten van een groot offensief in den loop der vorige weex, woedt de strijd voort en volgen aanvallen en tegenaanvallen elkaar op. Om een overzicht; te geven kunnen wij best, dag op dag, ae korte inhoud van de Duitsohe en Itaiiaansche legerbericn- ten als volgt mededeeien: 29 Oktober: De verbitterde strijd is neg toegenomen. De Britten konden evenwel geen suksessen behalen. Malta werd oestooKC. 39 Oktober: Een Britsche poging om met sterke krachten na een hevigen ar tillerie en pantsersiag ae doorbraax af te dwingen, inisiuxte. Doorzijpeiingen wer aen aoor ae As-troepeïi uitgescnakeid. 39 Britsche tanks weraen vernield. 'Twee lanamgsp&gingen uitgeveerd bij Mersa- iviatroex leaen schipbreuk. 31 Oktober: Een plaatselijke Britsche aanval werd teruggesiagen. 1 November: Aanvallen ultgevcerd door sterke pantser- en imanteriestrijaKracn- ten weraen gestuit aoor tegenaanvallen. Talrijke Britsche tanss weiden vernield en zvu gevangenen gemaakt. Totnogtoe weraen 2.900 written gevangen genomen. 3 November: in aen NooraelijKen sec tor, waar ae meeste aanvallen uitgevoerd weiden, hadden ae tegenaanvallen aer As-troopen een gunstig verloop. Honder- aen Australiërs weraen gevangen geno men en 4o auto§ vermeld. 3 November; De siag wordt met toe nemende hevigheid vourtgezec. Het bin- nsnarmgen van sterxe formaties Bnc- sche pantsers in aen Noordelijken sector werd opnieuw aoor een niets ontzienaen tegenaanval opgevangen. De Britten le den hierbij zware verliezen en ruim 90 hunner tanks werden vermeld. Het Ita iiaansche legerbericht geelt toe aat ook ae eigene verliezen noog zijn. 4 November: De Britten hernieuwden hun sterke aanvallen cue na harden strijd aiges.agen weraen. Malta werd bestookt. De legerbencnten maken aile ook mel ding van een hevige luchtbedrijvigheid en net neerscliieten van een aantai Biit- sene vliegtuigen. In de Miaaellandsche Zee werd een Britsche duikboot tot zinken gebracht» rampen om hot leven gekomen zijn, MEISJE UIT BOEZINGE IN DE RIJSELSTRAAT DOOR AUTO DOODGEREDEN Donderdag 29 Oktober 11., omstreeks 4.30 uur namiddag, kwam de genaamde Bekaert Agnes, 5 jaar oud, wonende lepersteenweg te Boezinge, van de be waarschool in de St-Kathelijnestraat te leper. Gekomen in de Rijselstraat liep het kindje achter een vooroijrijaend ge span, om de straat over te steken, doch het werd jammerlijk *gevat door een autokamion die u.i tegenovergestelde ricntjng kwam en welke net meisje niet gezien had. Zorgen honden niet meer ba ten, het arme meisje stierf na 5 minuten. Door de zorgen der politie werd het lijkje naar het hospitaal overgebracnt. De Novemoer telt ook tal van aloude volks- droefheid der ouders is hartverscheurend. In het Westelijk gedeelte van den Kau kasus werden Sovjet-tegenaanvallen af geslagen en daarop nieuwe borgstellingen veroverd door de Duitsche troepen. Bij Toeapse werd een vrachtboot van 3.000 ton met bommen tot zinken gebracht. In het gebied van den Terek werd de stad Naltschik stormenderhand ingeno men door Roemeensche en Duitsche berg troepen. In de stellingen rond deze stad werden verscheidene Sovjet-divisies ver nietigd. Hierbij werden 7.000 gevangenen binnengebracht en 65 kanonnen, 38 tanks en een groote hoeveelheid oorlogsmate riaal buitgemaakt. De Sovjets werden nog verder terug geworpen en de stad Alagir werd ingenomen, waardoor de Ossetische legerweg voor de Sovjets afgesloten werd. Ten Oosten van Alagir werden nog Sov- jet-steilingen doorbroken. In de Kaspische Zee werd de Sovjet- scheepvaart aangevallen door Duitsche vliegtuigen die er 18 groote schepen, waar onder 11 tankers, in brand wierpen en tot zinken brachten. Te Stalingrad veroverden de Duitsche troepen nieuwe deelen van het industrie terrein alsmede huizenblokken werden stormenderhand ingenomen. Veroverde gedeelten werden van de Sovjets gezui verd. Ontlastingsaanvallen, gesteund door pantserswagens, uiteeveerd door de Sov jets in het Zuiden, leden schipbreuk. Ten Noorden van de stad poogden de Sovjets troepen over de Wolga te zetten maar zij werden afgeslagen met zware verlie zen aan menschen en booten. Honderden gevangenen werden er gemaakt. Op de Wolga werden 3 Sovjet-kanonneerbooten gekelderd en een andere zwaar bescha digd. Aan den Don poogden de Sovjets troe pen over den stroom' te zetten, maar wer-* den telkens afgeslagen, zware verliezen lijdend. Op het Ladogameer werden vier sche pen tot zinken gebracht. De luchtaanvallen op Moermansk wer den bij dag en bij nacht voortgezet. Per kilogram 0,55 citeit, administratie, sleutelindustrieën, voedinsr. verwarming en kleeding. Deze repartitoren zijn verdeeld volgens zekere belangrijke Grondstoffen. Een cen tralisatie gebeurt in het Ministerie van Industrieele Productie, waar een secreta riaat voor de economie der grondstoffen opgericht werd. Naast deze diensten werden de Orga nisatiecommissies opgericht, ingedeeld volgens de verscheidene industrieën en die voor doel hebben de productie zelf te regelen. Deze organen vervullen een be middelende rol tusschen het eigenlijke ministerie en de private bedrijven. Hun taak is tamelijk uitgebreid. Zij moeten een overzicht scheppen over de verschillende bedrijven, een productie- programma opstellen met de grondstof fen die hen door de repartiteuren ter be schikking gesteld worden. Verder moeten zij de algemeene regelen van de techni sche productie vastleggen, en voorstellen doen met het oog on de prijsvorming. Het gaat hier dus om een gansch nieu we organisatie, met nieuwe opdrachten, zooals die thans voor het eerst in Frank rijk opgericht werden. Deze organen hebben ongeveer dezelfde opdrachten die bij ons vervuld worden door de Waren centrales, met dit verschil dat de taak, zoowel van de organisatiecommissies als van de distributiediensten bij ons door deze Warencentrales vervuld worden. Thans heeft Minister Bichelonne een zekere decentralisatie in het vooruitzicht gesteld, die zou verwezenlijkt, worden met de reeds bestaande regionale kamers van koophandel, die zich echter aan de nieu we opdracht zullen moeten aanpassen, EEN WAARDEOORDEEL^ Op papier lijkt die organisatie natuur lijk veel beter en veel schooner dan de praktijk ons leert kennen. Dat is trou wens het geval in de meeste landen. In Frankrijk echter is de uitbouw van de geleide economie minder ver uitge bouwd dan bij ons; Bii onze Zuiderbuur ontbrak zoo goed als bij ons elke organi satie on dat gebied toen de oorlogsom standigheden ons verrasten. Frankrijk vias een land van liberale economie, niet zoozeer naar buiten. want het heeft steeds een protectionnische handelspoli tiek gevoerd dan wel naar binnen. De oude administratie van de Fransche Ministeries is daarenboven conservatiever van aanleg dan de onze. Daar waar het vooral hapert, dat is bij den factor mensch die hier toch weer een belangrijke rol speelt. Zoolang als het publiek, hier vooral de industrieelen en de bedrijfsleiders, niet hun volle medewerking betuigen, zoolang als de ambtenaren die van het organisa- tiewerk zelf niet volledig overtuigd zijn van de doelmatigheid en het nut van hun arbeid, is de geleide economie slechts een improvisatie, die al de gebreken van on voorbereidheid zal vertoonen. Dat is min of meer waar bi.i ons. dat is nog veel meer waar voor Frankrijk. Daar is nog een heeie weg af te leggen. Pas later zal blijken wat wij aan de ge leide economie hebben. 31-10-42. Verboden Nadruk. ROSKAM. tBSBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBEBBBBBCBBEBBBBBEBEBBBBBBBBBBBBKBSa Om de Wende van Tijd en Natuur. Door dezen allerwaaraohtigsten mond wordt >het hemelsche aan een kind be vestigd. Het kind is inderdaad, spijts zoo veel zorgen en kosten en verdriet en kommer, voor eiken ouder een stukje geluk. Het is meer, het is, in elk huis, het hechtste cement van den huiskring. Veel wordt er door vader en moeder geofferd, veel wordt er door hen verdragen, veel vergeven, omdat het kind tusschen hen staat, niet om hen te scheiden, doch wel om hen te binden. Het kind is derhalve het treffendste verbindingsteeken tus schen man en vrouw. Als ik dit neer schrijf. denk ik aan een beroemd echt- scheidingsproces. Na een heel pleidooi, en, na veel moeizame pogingen was het een man en vrouw eindelijk gelukt de echt scheiding wettelijk te laten uitspreken» Ze trokken allebei tevreden de gerechts zaal uit. Maar achteraan in de zaal stond, hun eenig kind. Het had zijn vader zoo lief als zijn moeder, en het stond daar,! haveloos en hulpeloos. Moeder ging links,1 vader ging rechts. En het kind zei, aar-: zelend kijkend om beurten naar vader en moeder: En waar moet ik raartco eaan? Waarop vader en moeder elk een hand namen van het kind... Nee, ze kon den het kind niet in tweeën trekken... en ze gingen allebei mee met het kind, alle drie weer naar huis, en woonden vroom en gelukkig samen. Het kind brengt zooiets bij. Het helplj en redt het gezin. Het is een echte zegern en daarom spreken wij bij ons altijd zoo schoon over kinderzegen Het kind heeft al zoo vaak veel goeds tosgebracht aan vader en moeder, door zijn voorbeeld, door zijn eigene behoefte aan een goede opvoeding en aan een goed voorbeeld, heeft het vader en moeder beter en schooner gemaakt. In dit opzicht zegt men bij voorbeeld van den man, dat hij drie keeren in zijn leven wordt opgeveed: door zijn moeder, door zijn vrouw, en door zijn kind! Ja, ook door zijn kind! Door zijn on schuld, door zijn gebed, door zijn zacht maar volhardend gesmeek heeft het meer dan eens een h: gered. Ik zat onlangs te luisteren naar een voordracht over opvoeding der kinderen, voordrachten die zoovele deugd doen aan onze moeders. De voordrachtgeefster her haalde 7100 dikwijls en zoo geerne het sterke slagwoord uit dezen tijd: We zijn immers in de eeuw van het kind! En ik heb dit woord nog lang onthou den. Want ik denk zoo graag aan de me nigvuldige zorgen en weldaden jegens de kinderen uit onzen tijd. Zie maar eens hoe, te midden het oor logsgeweld van dezen tijd, de zorgen van kisteen en groeten naar onze kinderen gaan. Het zoo deugddoende werk der schoolsoep, het uitdeelen van kinderklee- ren, vitaminen, stadsmuschjes en bleek neusjes, tehuizen voor zwakke kinderen. 1L_, enz.. Zeker, het doet deugd te weten hoe zeer men het welzijn van onze kinderen in dezen tijd behartigt. De Kinder krib, het Kroostrijk Gezin, het Klndarwelzijn en zoovele andere wer ken strooien hun zegen over onze menig vuldige kinderen uit. En wie zou voor het kind ook niet alles doen? Iedereen ziet het kind geren. Allen hebben hun schoonste en edelste gevoe lens in hun hart voelen wakker worden. Ik moest onlangs bij goê kennissen gaan. Ze waren al een eindje getrouwd, een jaar of drie, ’k Was nog nooit in huis geweest. Z’hadden nog kunnen een volle meubileering koopen aan een mensche- lijken prijs. Jong moederke toont me alles, hun eetkamer met schoon hout snijwerk, hun zware stoelen, hun keuken- meubels, hun prachtige slaapkamer... gelukkig er mee, fier er op... Maar toen kwam de kleine pagadder die achter va ders hielen geloopen had. aimeteens de achterdeure opensteken, een blomme van een kind. Kijk, zegt moeder, ons Klaar- tje!... En dat toonde ze me ook... Maar heel anders dan al die levenlooss koude meubelen... Kijk. Menheere, ons kindeke, twee jaar öud. En hoe schoone pakt ze ’t op hour armen (ik moet dan altijd cp de aanbiddelijke schilderijen van onze Vlaamsche Meesters denken!-). Hun kindeke. hun schoonste meubel, hun rijkdom, hun grootste fierheid. Een groot dichter heeft eenmaal zeidEr zijn ons drie dingen uit Verloren Paradijs overgebleven: men, sterren en kinderoogen. Er is immers toch niets onweerstaan baardere, niets aandoénlijker dan een paar onschuldige spiegelklare kinder- oogen. Het kind is de ziel van een huis... En ik heb in mijn jongen tijd eens een Fransch stukje van buiten moeten lee- ren: L’Enfantvan V. Hugo, waarvan de slotstrophe een gebed was, dat luid de: Heer, spaar mij er voor, en ook hen, die ’k bemin, mogen en vrienden, en zelfs mijn vijanden, ooit te moeten de wei zonder bloemen zien, de bijenkorf zonder bijen, de lente zonder zon... en het huis zonder kinderen! En hoe ontroerend schoon is het niet dit oude Evangelisch verhaal te beluis teren waarin de vermoeide Heer, afge mat van zorgen en prediken, ergens in een landelijk dorp dat heerlijke woord heeft uitgesproken: Laat de kinderen tot mij komen, want voor hen is het rijk der Het Duitsche voorbeeld van de geleide economie, die een reeks bijzondere instel lingen in het leven geroepen heeft, vond sedert Mei 1940 navolging in alle bezette gebieden. Hierbij is de tusschenkomst van het Duitsche beheer beslissend geweest. Men zou hierbij kunnen denken dat het nieuwe stelsel opgedrongen werd door Duitschland. In feite hebben de om standigheden, vooral de toestand van schaarschte, de nieuwe vormen van ge leide economie doen ontstaan. Zij beant woorden immers aan een noodzakelijk heid. Het beste bewijs hiervoor is dat niet alleen de bezette landen, maar eveneens de neutrale landen van Europa tot een steeds verder ingri.ioen van den staat in het privaat-economische leven overgegaan zijn. Zelfs de landen van het andere kamo, de Angelsaksers. zoowel de Vercenigde Staten van Amerika als Groot-Brittanje. die beweren te strijden voor het behoud van de democratie en van het liberaal economisch stelsel, zijn dezelfde weg op gegaan en al dragen de nieuwe organen of de nieuwe ministeriss niet altijd de zelfde namen als deze die men in Europa aantreft,, toch komt het in den grond op hetzelfde neer: op instellingen van de ge leide economie. De noodzakelijkheid, het nut of de doelmatigheid van deze organen, worden sterk betwist. Zelfs onder degenen die aannemen dat ze thans onmisbaar zijn, zijn er velen die er slechts tijdelijke in stellingen meenen in te ontwaren, die zullen verdwijnen eens <’it de oorzaken die aanleiding gaven tot hun ontstaan, meer bepaald de schaarschteverschijnse- ïen zich niet meer zullen laten voelen. Tot dezen behoort in Frankrijk nie mand minder dan de Minister van Justi tie, Hr Barthélémy. die zulks in het open baar verklaarde ter gelegenheid van een rede. Daarentegen houdt de Minister van de ir.dustrieeie productie. Hr Bichelonne. er een andere meening op na. Volgens hem vormt de huidige geleide economie geen stelsel van noodmaatregelen die aan de tijdsomstandigheden gebonden is, maar een stelsel dat ook deze tijd zal overle ven en ook in tijden van overvloed zijn bestaansrecht zal laten gelden» DISTRIBUTIE- EN i Er zouden boeken te schrijven zijn over Sint Maarten en zijn volk. Ook wel over Sint Hubert en de jagers. Ons volk echter is er nooit direct in be trekken geweest, omdat het jagen een voorrecht bleef der rijken. De honden en het heeie jachtbestel werden op dezen dag gezegend, en ook wordt op dezen dag het Sint-Hubrechtsbrood gewijd, dat deer mensch en dier wordt gegeten om bevrijd te zijn van alle hondsdolheid, hier razer nij genoemd. Een ziekte waartegen men, vóór de uitvinding van Louis Pasteur, naar Sint-Hubert in de Ardennen ging dienen, om te genezen. En dan heb je ook nog Katrientje met haar wiel en haar vorst, een feest dat in de steden gevierd wordt, de hoeden- en mutsemakertjes heel wat jonge pret mee bracht, te Parijs b. v. door de Medinetten. En Sinte Cecilia dan, het feest der mu zikanten, vanaf de beroepsmuzikant met bolero en breede das tot de dorpsche fanfare viert Sinte Cecilia. Ja, ’t Ceciliafeest was een hartroerend en hartversterkend feest. Alwie nog een piston of bugel of bombardon heeft ge blazen, de grosse-caisse heeft gedragen of geslagen, den triangel gespeeld of eere- lid was, weet er van mee te spreken... Mochten deze schoone tijden toch terug komen En ge zoudt dan zeggen, dat November een doede maand is! Nu ziet ge dat het lustige en geerne levende volk, dat wij zijn, er steeds wat op te vinden weet om zijn onverwoestbaar- hart op te halen! Het blijve zoo! L. J. ■BBBBBBEBBBSBBBBaBBBBBBBBBBB Uitgever: Saneen-Vanneste, Poperinge Telefoon N' 9. Postch. N’ 155.70. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) 8 fr. Kleine berichten adr. t. bureele 12 fr., (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwberichten: minimum 15 fr.~ Groote rouwberichten: per regel 2 fr: Ber. in lokaal nieuws: per re^el 3 fr: Andere aankondigingen: prijs op vraag.' Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. PRIJS VAN NU TOT NIEUWJAAR: Voor België Fr. 4,90 J Voor Frankrijk Belg. Fr. 10.00 De toestand op de fronten in het Westen, in Rusland en in Noord-Afrika kunnen wij naar de ioneste Duitsche en itaiiaansche leger- 9 berichten, als volgt S Duitsche duikboo- ten behaalden nieu- t we suksessen on de "g Angelsaksische scheepsvaart. - Zoo meldde een extra- bsricht van den 30 Oktober dat van een geladen kor- vooi varende in het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan, met Enge land als bestemming, 9 schepen van sa men 62.500 ton gekelderd werden en an dere schepen beschadigd, wijl op de zee- engte van Engeland naar Amerika nog 6 schepen van samen 34.425 ton werden tot zinken gebracht. Een tweede extra-beriebt van den 31 Oktober deelde mede dat ter hoogte van de Kanarische eilanden een naar Enge land varend konvooi aangevallen werd door Duitsche duikbooten, die 14 schepen metende in totaal 101.000 ton van het konvooi wisten te kelderen. Deze schepen vervoerden waardevolle grondstoffen uit Afrika. Een derde extra-bericht van den 1 No vember meldde dat Duitsche duikbooten dóórgedrongen waren van uit d.en Atlan tischen Oceaan tot de grenswateren van den Indischen Oceaan en vóór Kaapstad 8 Britsche schepen van samen 52.518 ton gekelderd hadaen wijl van het konvooi dat aan de Kanarische eilanden aange vallen werd er nog 4 andere schepen ge kelderd werden van samen 30.131 ton. Aldus werdén in zes dagen tijd 41 sche pen van samen ruim een kwart millioen brutto register ton in den grond geboord. Op 3 November deelde een vierde extra- bericht mede dat ten Oosten van de Ca- nadeesche kust een groep Duitsche duik booten dagen en nachten een zwaar be laden naar Engeland varend konvooi had den aangevallen en er 16 schepen van, metende samen 94.000 ton, gekelderd had den en 2 andere schepen alsmede een destroyer en een korvet getorpedeerd werden. In Oktober werden in totaal 111 sche pen der Angelsaksische handelsvloot, van samen 720.575 ton, door de Duitsche oor- logsmarine gekelderd alsmede 2 schepen van samen 10.000 ton tot zinken gebracht door Duitsche vliegtuigen wijl verschei dene andere schepen beschadigd werden. In zelfde tijdsbestek verloor de Britsche oorlogsvloot nog 1 destroyer, 7 bewakings- schepen, 7 snclbcoten en 12 landings- booten. In het Kanaal vielen Britsche snclboo- ten Duitsche konvooien aan zoodat ge vechten met Duitsche lichte vlootstrijd- krachten volgden. Hierbij werden vijf Britsche snelbooten beschadigd. Een er van geraakte in brand en een ander is waarschijnlijk gezonken. Duitsche vliegtuigen voerden aanvallen uit cp industrie- en havengebieden in Zuid-Oost Engeland, en veerden in ver scheidene golven, bij dag en bij nacht, ook een vergeldingsaanval uit op Can terbury, waar groote schade en branden veroorzaakt werden. Dover werd even eens bestookt. De Britsche luchtmacht voerde storings- vluchten uit boven de Duitsche bocht, de Heligobocht, de Noord-Westelijke Duit sche grens en de bezette gebieden, en ver loor hierbij een aantal toestellen. Koolrapen (rutabagas) Kapen: a) ronde en platte, max. doormeter 10 cm., in bussels, max. lengte van het loof 12 cm. b) ronde en platte, max. doormeter 10 cm., los en zonder loof 0,60 Alle andere rapen 0.20 IBRBBBBBBiBKBflBBBBBBBBBBBBBBB VOOR DE VLAAMSCHE ARBEIDERS DIE NAAR DUITSCHLAND VERTREKKEN In opdracht van den H. Sskretaris-Gene- raal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid wordt ter kennis gebracht van het publiek dat de in Duitsch land te werk gestelde arbeiders vóór hun vertrek naar Duitschland een paspoort-aan- vraag moeten hebben ingediend. De arbeiders die zulks verwaarloozen stel len zich bloot aan allerlei moeilijkheden tij dens hun verblijf in Duitschland. namelijk voor wat hun terugkeer naar België betreft. Anderzijds kunnen de arbeiders die een deel van hun loon aan bun familie wenschen toe te zenden, geen geldverzendlngen doen zonder ’t bezit van een regelmatigen rclspas. HET TEELTFROGRAMMA 1942-1943 A.an de landbouwers die een teeltplan moe ten indienen, wordt herinnerd dat zulks dient gedaan vóór 15 November e.k. Wie geen teeltprogramma mocht indienen vóór dezen datum, stelt zich bloot aan een boete van 500 fr. per ha. bebouwe oppervlakte van het bedrijf. BASISPRIJZEN VOOR ZUIVEL- PRODUKTEN AAN PRODUCENT Ingevolge het seizoensteunfonds dat Mei, Juni, Juli en Augustus gevormd werd, zal zooals bekend een seizoentoeslag toege- kend worden tijdens November, December, Januari en Februari. Naar wij in Volk en Bodem lezen is deze toeslag voar November als volgt vastgesteld: 15 centimes per liter volie meik aan de zui velfabriek geleverd; 5 fr. per kgr. botervet van den geleverden room; 4,20 fr. per kgr. uc vvcuav- -r Z.U vm, pc» uui wciwcu». geleverde hoeveboter. Dit recht vervalt in gevallen van nood, Gedurende November zulen dus de vol- of in geval de werktijdverlenging bepaald 8r»n wordt door den Algemeenen Gevolmach- d vlwhaïtt>vln graden 46 fr u«- tigdé van den Arbeid, ook niet in de be- kgi. botervet; 39.20 fr. per kgr.’ wettelijke drijven, aan wie toelating gegeven werd hoeveboter. Het bedrag van de seizoen toeslag December, Januari en Februari zal eenvolgens voor elke maand ter kennis van de producenten worden gebracht. TERUGBETALING VAN AAN DEN OMLOOP ONTTROKKEN PLAKZEGELS Het Staatsblad van 1 November bepaalt dat zes types van fiskale zegels thans aan den omloop onttrokken worden en dat deze «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHISaSSBB partij geëischt. Samenwerking met de Duitsche strijdkrachten werd eveneens voorgesteld ter verdediging van het Fransch imperium. In Madagascar hebben de Britten Fianarantsoa bezet. De Kardinalen Suard en Gerlier alsmede de Pauselijke Nuntius Mgr Va lerio Valeri voerden besprekingen met Maarschalk Pétain, evenals met de Eer- ste-Minister Laval. Deze besprekingen hebben aanleiding j omtrent de mogelij van een Konkoixiaat tusschen het Vati- kaan en Frankrijk. De Japansche Minister zonder por tefeuille Aoki werd aangesteld als Eerste- Minister van Groot-Azië. De eerste uitslagen van de nieuwe? schoolkoloniën, Parlementsverkiezingen in de V. S. van Amerika wijzen een belangrijke vooruit gang uit der Republikeinen ten nadeele der Danokraten. De Demokreten behou den nóg 160 zetels in het Kongres tegen 144 voor de Republikei~-n. Deze laatste winnen in totaal 33 zetels in het Kon- gres, 9 in den Senaat en 3 Gouverneur- zetels. om. deze van den Staat New-York. Peter Wood, de tweede zoon van de Britsche Ambassadeur te Washington Lord Halifax, zou in Egypte gesneuveld zijn. Hij was officier van het luchtwapen. Naar verluidt zouden thans 800.000 man der Amerikaansche strijdkrachten in overzeesche gebieden staan. Het Britsche transportschip City of Pariszou bij het overbrengen van Indische troepen en Britsche officieren van Indië naar Egypte gezonken zijn in den Indischen Oceaan. Het eerste konvooi met Europeesche vrouwen en kinderen heeft Dakar ver laten met bestemming van Frankrijk. Twee schepen zijn vertrokken met elk 1.000 menschen aan boord. Te Limoges ontplofte een helsch tuig in de handen van de terroristen die de bom ergens wilden neerleggen. Een hun ner werd in stukken gereten, een andere zwaar gewond en- een meisje getroffen aan het hoofd. In andere steden van on bezet Frankrijk werden ontploffinestui- gen neergelegd welke slechts lichte ücha- de veroorzaakten. aBBBSBBBBBBBBBBBSBBBBBSBBBBIBBBBESBHBBBBBBBBBBBBBBBHESBQB toegelaten werktijd verhoogd worden met om op bepaalde tijdstippen van het jaar de werktijd ts verkorten om deze verloren ufen terug in te halen op een ander tijd stip van het jaar, en zoo beide tegen el kaar opwegen. De uitvoering bevat dan nog aanvullen de bijzonderheden over den werktijd van zwangere vrouwen, vrouwen met kleine kinderen, enz. alsmede met bepalingen over het arbeidstoezicht. TELEFOON- EN TELEGRAAFVERBIN DINGEN GANSCH HET LAND DOOR HERSTELD Le Soirverneemt van de zijde van het Beheer van Post cn Telegraaf dat het opnieuw toegelaten is vrij te tele- foneeren gansch het land door, met uit zondering van het verboden kustgebied, waar de vroegere reglementcering van kracht blijft. Het is nochtans verboden te telefoneeren naar de provincie in do openbare instellingen (herbergen, maga zijnen, openbare kabines, enz.) Inzake de telegratiscne verbindingen wordt vernomen dat dit verbindingsmid del opnieuw ten dienste staat van een ieder, mits voorlegging zijner eenzelvig- heldskaart bij de verzending. De identi teit van den verzender worat op een bij zonder borderel aangeteekend. DE BELGISCHE SCHULD BEDRAAGT BIJNA 110 MILLIARD De Belgische staatsschuld bedroeg op 30 Septemner 1942 bijna 110 milliard. De schulden op korten termijn, in dit cijfer begrepen, oedragen ruun 36 milliard. De binneniaiidscne geconsolideerde schuld bedraagt anderzijas 39 milliard. te verlengen. In bepaalde gevallen mag deze grens overschreden worden. De ondernemer mag gedurende 30 da gen van het jaar tot 2 uren per dag bo ven den regelmatigen werktijd doen wer ken, maar in geen geval meer dan 11 uren. Bij dringende behoefte mag de werktijd ook verlengd worden op andere dagen. Zoo hij hiervan voor meer dan I week gebruik maakt moet hij het Mi nisterie van Arbeid en Sociale Voorzorg verwittigen. In bijzondere gevallen en mits verwittiging van zelfde Ministerie mag de werktijd van 11 uren per dag overschreden worden. Bij het verkeerswezen mag de onafge broken rusttijd verkort worden tot 19 uur. Voor gevaarlijk werk mag alleen in dringende gevallen de werktijd verlengd worden zonder toelating van den algé- meenen gevolmachtigde van den arbeid. In bepaalde gevallen kan een verdere be perking van den werktijd door het Mi nisterie van Arbeid en Sociale Voorzorg vcorgeschreven worden. We:-knemers moeten na afloop van den dagelijkschen werktijd over ten minste II uren onafgebroken rusttijd beschik ken. Bij een werktijd van meer dan 6 uur moeten de werknemers ten minste een half uur rustpoos, of 2 maal een kwart uur rustpoos hebben. In deze rustpoos mogen zij geen werk verrichten. Dit geldt niet voor elkander oovolgende ploegen die werk verrichten dat onophoudend moet voortgezet worden, maar toch moeten hen korte rustpoozen toegestaan worden. BIJZONDERE REGELING VOOR OPENBARE BESTUREN EN BEDRIJVEN De hoogere overheid zal de werktijd vaststellen voor bedrijven en besturen voor Staat, Provincies en Gemeenten en andere openbare diensten en instellingen. In gevallen van nood of in buitenge wone gevallen zijn de besluiten hierbo ven gemeld niet van toepassing. Voor overwerk moet volgende vergoe-' ding uitgekeerd worden: wie werkt per uur: het uurloon 25 wie per week betaald is 1/48' van het weekloon 25 wie een maand wedde geniet: l/200<> van de wedde 25 dit per uur overwerk. Want niets is sterker dan het hart van een kind, het bemint kinderlijk, dus uit schoone liefde. Gezegend dan het huis met kinderen, om het kind zelf, zeker, doch ook om de huisgenooten. Het kind behoude dan onze grootste liefde. Met de grootste zorgvuldigheid moeten wij dan uitzien om het kind al les te geven waarop het recht heeft: een zeer moederlijke verzorging in zijn eer sten levenstijd, een stevige en gezonde opvoeding in zijn jeugd, thuis en op school de grondslag van geloof en vrome zeden, die dit vlaamsch geslacht heeft recht gehouden. En in dezen tijd moet meer dan vroeger het lichamelijke heil der jeugd worden in acht gehouden. Lucht en zon, voedsel en kleedij! Daarom gaat het. in al de takken der liefdadige en volksche wer ken, ten bate van het kind. We zullen het doen, met liefde! Want het kind, drager van onze hoop, van onze toekomst, wordt door allen zeer hemelen... ‘bemind. TOON. EBBiSBBBBESBKlBBBBQBBSBBSaBBBBaSSaBBBBBBBBBBBBBBaBBBSBaaBBBS De Nieuwpoortsche visscherssloep Ber- tha-Simonneop vangst in het West- diep ter noogte van St-Idesbaldis, kreeg aldaar een mijn in de korre. Het oor logstuig ontpioite en het schip werd totaal vernield. Na de ontploffing stuurde het dichtst- ~3 Angele-Aline feeder G. Schoolaert, onmidaellijk naar de plaats van de ramp en vond nog slechts enkele stuxken drijfhout. De verbrijzelde mast van het geteister- de schip kon opgepikt worden en door Uit Britsch-Indie wordt vernomen dat i net ttr hulp varenae vaartuig in de ha- een lievige cycloon heelt gewoed in vei'- ven bjnnen gebracht. seneidene stieken van Bengalen. In de De drieKoppige bemanning, stuurman Golf van Bengalen veroorzaaKte de cy- Frans Vermoote, en de matrozen Theo cloon daarbij nog een springvloed aie vermoote en Kamiel Godderis, werd door ver het land binnendrong en uitgestrekte de goivtn verzwolgen. gebieden verwoeste. Ongeveer 11.900 men- Deze vreeselijke ramp verwekte groote schen zouden tengevolge deze natuur- verslagQiider Ue ygs§chersbevol- In het Verordenungsblattvan 4 No vember is een uitvoeringsverordening van 30 Oktober jl. verschenen, betreffende de regeling van den werktijd en de ratio- naliseering van bedrijven en besturen. REGELING VAN DEN WERKTIJD Deze uitvoeringsverordening bepaalt o. m.: De verordening is toepasselijk op per sonen (werklieden eh bedienden) hoven de 1? jaar, die in bedrijven en in bestu ren van om het even Welken aard werken, zelfs wanneer deze geen winstgevend oogmerk nastreven. Uitgezonderd zijn: de landbouw, de tuinbouw, de druiventeelt, de bijenteelt, de boschbouw, de ia’cht, de veeteelt, de land- en boschbouwkundigc bijbedrijven van industrieelen aard, deze laatste even wel slechts voor zoover zij werken oni in eigen behoeften te voorzien, de visscherij, de zeescheepvaarten. de luchkvaai't. De verordening is niet toepasselijk op prokuratiehouders en in het handelsre- gister ingeschreven vertegenwoordigers van ondernemingen, alsmede de personen di« een leidenden post bekleeden en ten minste 20 ondergeschikten onder z'ch hebben of wier jgarwsdHe meer dan 60.000 fr. bedraagt, alsook het vakkundig personeel der apotheken. WERKTIJD IN HET ALGEMEEN Onder werktijd dient verstaan de uren begrepen tusschen begin en einde van het werk, de rustnoozen niet inbegrepen. De urén, gedurende dewelke een werkne mer. die overigens tot het bedrijf behoort in zijn eigen woning of werkhuis of an derszins buiten het bedrijf te werk wordt gesteld, eelden eveneens als werktijd. De regelmatige werktijd bedraagt 8 uren per dag. Zoo deze uren cp bepaaalde werkdagen regelmatig ingekort worden, mogen deze uren op de andere dagen van de week of de daarop volgende week in gehaald worden. In geval op een dag niet gewerkt wordt wegens bedrijfsverlof. volksfeesten, open bare bijeenkomsten, het werk stilgelegd wordt daags voor een feestdag of derge lijke. kan het uitgevallen werk verdeeld worden over de werkdagen van 5 achter eenvolgende weken, waarin de vrije da gen vallen. De dagelijksche werktijd mag niet meer dan 11 uren bedragen. Bij voorbereidend of slotwerk mag de, Daar we, gedurende deze maand, zulke echoone sterrenregens kennen, en daar ons volk ook zooveel goede heiligen in ’t rrome en vroolijke volksleven vereert kunnen we deze maand niet beter beti telen dan de maand der Sterrenregens en Hemelsterren. November, negende maand voor de Ro meinen, werd in de oude tijden ook Ne velmaand geheeten, Duistermaand, Wind maand. En die naam heeft November waarachtig niet gestolen! De smoor kruipt uit den grond en begraaft het land, het eindeloos triestige en misera bele land vol grauwigheiden kaligheid met op de we,gen de vereenzaamde men schen, die vechten tegen den wind, lijk tegen het onoverwinbare ■wilden winter. Doodemaa En de Allerzielenklokken luiden hard er, I gen boven ’t dorp, zielig. En de dood waart over al wa'v eenmaal zot en zonnigleven was. Langs de wateren vlerkt nog de rietgans en doet de wilde eend je opschrikken. En de laat ste vogels raaskallen hun adieu om er nog van door te trekken naar ’t zonnige Zuiden, waar eenzame hutjes staan te midden van .een heerlijk landschap. Ach, konden we meê! En Gezelle zei ook: Slachtmaand! November is de slachtmaand! En dat Wil wat zeggen! We denken aan de pen- senkermissen, bloedworsten en leverpa- tee, karbonaden en worsten, schoteltjes en ham, lever en vette-darmen, en andere diergelijke die ons deden zwemmen in ‘t vet, als er een zwijn aan den ladder hing. Waar je geen boer, je mocht een zendjeverwachten, en wat was dat altijd welgekomen, zoo rechte van de hofstede, een eindje worst om bij je eohepke roode kooien op te smullen, en een stoofkarbonade met gouden patatte- kes, en een schelletje vet spek, zacht en malsch lijk scheerzeepe, om in jen hutse pot je te draaien, wa’ blief je?! Het slachten was steeds een heeie ge beurtenis. D’r bestonden alzoo geen been houwerijen lijk nu, en ne mensch moest op zijn eigen zorgen als hij wilde aan een beentje knagen. En van ouds en eeuws hebben wij danig vele gehouden van een zwijntje in de kuipe. We kregen d’r brand van, maar wat gaf dat, Lauwtje was daar om te genezen, en wie kan ’t laten van een schelletje hespe of een schelletje pensen binnen te labberen... als je de keure hebt wel te verstaan! November is ook de maand der vallen de sterren, de Dieltjesregens. Het schoo ne volksgeloof heeft rondom dit ver schijnsel weer een krans van eigen be- teekenissen geweven. Telkens een ster verschiet, gaat er een zieltje uit het va gevuur naar den hemel... Anderen ge loofden dat men bij het verschieten der sterren rap een wensch mocht uitspre ken die zeker vervuld zou worden, als uw wensen heel uitgesproken was, voor de vallende ster verdwenen was. En God weet hoeveel wenschen er uitgesproken werden: meisjes die een man begeerden en zulke zijn er veel, meisjes wil ik zeggen! geliefden die hunkerden naar den schat hun’s harten, vrouwen die een kindeke wilden, menschen die rijkdom begeerden... En ja, de wereld draait nog altijd voort. De Novemberhemel is zacht en donker fluweel. Wijsneuzen en filoso fen, sterremtijkers en anderen loopen met hun blik naar de schoone sterren, om het eeuwige gewentel van ’s Schep pers meesterwerk te bestudeeren en te bewonderen. zsgels nóg mogen worden terugbetaald tot den 30 Juni 1943. VERVAARDIGING VAN ZEKERE GLASARTIKELEN VERBODEN Het Staatsblad publiceert een besluit waar bij het verboden is zekere glasartikelen, t» maken: o.a. gegoten glaswerk, eommige ver lichtingsartikelen, bokalen voor suikerbak kers, enz. PRIJZEN VAN BOOMKWEEKERIJARTIKELEN De maximumprijzen voor boomkweekerij- artikeien zijn vastgesteld, bij besluit even eens verschenen in het Staatsblad. DE VERKOOP VAN RAPEN EN KOOLRAPEN Het besluit van 12 December 1941, betref fende den verkoop en de verdeeling van ra pen en koolrapen, wordt bij besluit van 20 October 1942 Ingetrokken vanaf 30 Octo ber 1942, datum waarop laatstvermeld be sluit in het Staatsblad is verschenen. De Hoofdgroepeering Tuinbouwproduc ten geeft ter kennis aan al de kweekers en groothandelaars in groenten en fruit, dat 'vanaf 30 October 1942 de rapen cn koolrapen (rutabaga) kunnen geleverd en gekocht wor den, zooals de andere groenten, op de ver zamel- of leveringsplaatsen Sw’ r?" SUm EiSS SS

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1942 | | pagina 1