DE OORLOGSTOESTAND MIE, de Parel der Britsche Kroon i i i i 'X«w' X'- X... - Rantsoeneermg Rede van Rijksminister Dr Goebbels ifë: - I •3 rz X i DE WEEK IN ONS LAND onzer De Eeredienst van O.L.V.van Beauraing De Kroniek onzer Bevoorrading ik u> BEKENDMAKING in verband met aanslagen op verkeersinstallaties. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDKINGSBLAD. - WEEKBLAD. -0,75 FR. Plechtige en Offideele erkenning -co»- is V 4 7 I Braam e ti® is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE tf) hut IN HET VERRE OOSTEN NIEUWE SCHIKKINGEN BETREFFENDE DE DEMAR- KATIELIJN IN FRANKRIJK IN HET WESTEN C? HET DUITSCH- RUSSISCH FRONT <n o .Susa - r 9 A uB4»aERH2iaiaxiss«tai«aia£Jk.^£?iRbw UIT HET STAATSBLAD <ESSIQBBHERES»BB8«aBEff3n«»33iiKSBnaaiE®aaE3iaQE»i3aBn3EW33HESB HIER VOND DE VIJAL'DELIJKE PANTSER ZIJN GRAF IN NOORD-AFRIKA EN MIDDELLANDSCHE ZEE UUflBM«HMBMnMnMNHHnmB^nH«mmmBBIBMMmBH lED^^EFN MOET ER AAN MEEHELPEN toe BINNENLANDSCHE LEENING 1933 Uitgever: Sansen-Vannesle, Popcringe. Tcietooa N’ 9. Postch. N’ 155.79. o' reeksen liet geschil m»w zwaar batte; u werd ten Zuid-Oosten van het Hlmen-TOeer Ia stelling gebracht en om het logge tuig van plaats te veranderen m dn spier- koelbloedigheid der Duitsche grenadieren. Deze T34 Sovjet-tank stortte, !»:t t.nzl L/in i»-* 1 >1 d.lia «rir-t» f kracht der gansche bemanning noodig. Watóres Gabes 1 WWWWV«WVWW»«W*ÏWW»«»WV»5»!^ ZATERDAG 27 FEBR. 1943. 40» JAAR. - Nr 9. 1 BE HffEBnmiB •*&KeMï> ABONNEMENTSPRIJS 1943: 1 Jaar in Belgie Fr. 36 3 Maanden Fr. 9 6 MaandenFr. 18 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 52 i .MrerRtssiï *>4® ttur ff Sin au en '7/areff den zij een schip van 8.000 ton bij Algiers, bombardeerden Benghasi, Tripolis, To- brotk, troffen in de Middellandsche Zee een kruiser en 7 transportschepen met torpedos, waarvan er verscheidene ge zonken zijn. De Angelsaksische lucht macht voerde harerzijds aanvallen uit o. m. op treinen in Italië, op Cagliari, Huarto San Elena en Gannonsfana Liga waar zware schade aan woonhuizen werd veroorzaakt en 100 dooden en 235 gewon den te betreuren vielen, op Napels waar 119 dooden en 332 gewonden vielen, op Palermo, en andere. Een groot aantal der aanvallende vliegtuigen werden neerge haald. Omtrent, den luchtaanval op Mi laan van den 14 Februari deelt men uit Rome mede dat het aantal slachtoffers alsdan 86 dooden en 422 gewonden be- dros^. De Japanners hebben de Fransche concessie van Kwang Tsjoe Wan bezet. In de zone van den Yang-Tsé wer den vier Tshoenking-divisies vernietigd. Op het schiereiland Leitsjoe zijn de zuiveringsgevechten volop aan den gang en maakten de Japanners flinke vorde ringen. De Japanners rukken snel op langs den Gelen Stroom. Uit Vichy wordt gemeld dat de Duit- sche overheden nieuwe schikkingen be treffende de demarkatielijn tusschen wat men vroeger noemde het onbezet en het bezet-Frankiijk. Van 1 Maart e. k. zal het verkeer over de zuidelijke demarka tielijn vrij zijn voor alle Fransche staats burgers, de Joden en ongewenschten uit gezonderd. Over het geheele Fransche gebied zal het postverkeer terug normaal worden. Het verkeer wordt eveneens vrij tusschen het Nauw van Kales en het Noorden. De kontrool op de personen aan de Fransch-Belgische grens zal door de Fransche autoriteiten waargenomen wor den. ■*rNalv! U| Het doel der Sovjets, deze grafloopgrachten te overschrijden, stuitte op de oppas* l S1 - 1 .1 ju). "I '1 X, t I»->*—■* A Jl X' w O*:. Ï^XX-— 'I.94 L.'4 ra V. Ir r.4^at—^4jCfc nadat hij op een zware mijn geioopen had, kop voor in dit Duitsche graf. S>\em Z. H. Exc. Mgr Charue, bisschop van Namen, heeft den eeredienst van O. L. Vrouw van Beauraing officieel erkend. Deze erkenning geschiedde naar aan leiding van een dekreet van het Heilig Officie van Rome gedagteekend van 7 December 1942 maar eerst op 28 Januari 1943 ontvangen. De plechtige afkondiging van de offi- cieele erkenning van den eeredienst van O. L. Vrouw van Beauraing heeft plaats gehad van op den kansel in de dekanate kerk van Beauraing op O. L. Vrouw- Lichtanis, den 2 Februari laatst. Het was als dc bekroning van tien jaar geduldig wachten en vurig bidden om dien zoo gewenschten uitslag te bekomen. Dien dag dus, rond 17.50 u. luidden de klokken bij de aankomst van den Bis schop en de geloovigen vormden weldra een dichte menigte vóór de tralies van de pastorij. Te 18.33 u. werd de deur geopend en Mgr Charue verscheen, ter wijl de menigte in geestdriftige toejui chingen hare gevoelens vértolate. Fro- cessfegewijze en voorafgegaan door pries ters in koorhemd, terwijl de toejuichin gen van het volk veroubbelden, begaf Monseigneur zich naar den Witten Hage- doorn. Deze eerste bedevaart van liet hoofd van het Bisdom naar O. L. vrouw van Beauraing was zielson tros rend schoon in den stilaan vallenden avond. Nabij de plaats der Verschijningen, ontstond dadelijk een diepe stilte. De Bis schep overschreed den drempel van den gezagenden tuin. Voor den Witten Hagedoom bevonden zich de vijf jonge menschen, die tien jaar geleden aoor ae verschijningen wci-an oegunstigd. Omringd van de geestelijk heid, knielde Mgr Charue en bad het rozenhoedje voor, waarop de menigte in getogen antwoordde. Daarna begaf men zich in stoet ter kerk, waar duizenaen personen een plekje vonaen. Z. Exc. de Bisschep, voorafge gaan door het Kruis, de koorknapen, de priesters van de dekenij, de Z. E. H. De ken van Beauraing, dee-d zijn intreue ter wijl de zang Christum opportet cres- cere aangeneven werd. Na het zingen van het Adoro Teen het Magnificatbeklom Mgr Charue den kansel en zette in een diepdoordacht witte goud alsook de jute, en de menigvuldige rijke houtsoorten ma ken een der groote rijkdombronnen uit der Engelsche bezitters. Het klimaat is in de reusachtige Delta- streken, waar Ganges en Indus in den Oceaan uitmonden, in de beruchte Jun gles, zeer gevaarlijk voor ons. De JUngle is anders rijk, vruchtbaar ge kunt niet meer, doch ook het schuiloord van den tijger, die vr bloeddorstig en gevaarlijk is. De stroomen zijn voor het land een echte zegen, daar zij er absoluut noodig zijn, voor de bevloering van den grond, iets wat ontontbeerlijk is voor den rijst bouw, en die anders het land ook voor andere teelten bevrucht en bemest. Het zelfde gebeurt hier in Indië, waar het volk uiterst bijgeioovig is! Ge zoudt op een paar plaatsen moeten zien hoe dui zenden en duizenden menschen op den boord-van hun heiligen stroom, den Gan ges, vroom en gelaten hun dood zitten af te wachten, omdat daarna hun lijken op den oever verbrand worden en de asch, die overblijft, in den stroom wordt geworpen. Oude meekes, die bijna niet meer weg kunnen, sukkelen met den dood op ’t lijf» dagreizen ver naar den Ganges om er te sterven. Indië is ook het land der olifanten. In de havens riet ge de olifanten als sjouwers met zware lasten cn balken in den snuit, en de rijke radjah jaagt zijn olifanten de jungle op jacht tegen den bloeddorstigen tijger. Wie gevaarlijke wilde dieren wil zien, moet naar Indië gaan, en vooral in her gebied van den Ganges, den heiligen stroom: naast den tijger ziet ge panters en luipaarden, reuzenslangen en gevaar lijke krokodillen. En de apen die de jo lijt rijn der bosschen, en door het volk als heilig worden aangezien. De vogels doen reeds aan de pracht en de kleuren der Stille Zuidzee denken. Alle rijkdommen werden-over Indië uit gestort. De ondergrond levert goud en zil ver, en daarnaast de onmisbare grond stoffen der metaalnijverheid: steenkool, ijzer en koper, en natuurlijk ook petro leum. Alleen de nijverheid, die er hoofdza kelijk breodnoodig was, werd er ontwik keld: de fabrieken die katoentjes weven, rijst pellen, suiker maken, enz. De voor naamste andere benoodigdheden worden natuurlijk uit Engeland ingeleverd. In de havens liggen, in vredestijd, de schepen vol katoen, rijst, jute en thee, die naar vele hoeken der wereld worden vervoerd. Al deze inkomstbronnen be rusten natuurlijk in de handen van het Britsche kapitaal. Het moet dus niemand verwonderen, dat de Engelschman zijn dierbaar Indië zal verdedigen. Indië heeft prachtige grootsteden. We denken maar aan Calcutta met ander half millioen inwoners. Bombay, ook haast zoo groot, en een voorname krijgsiiaven; Madras, de groote uitvoerbaren; Ran- goen, enz. En dan ook nog de heilige stad Benares aan den Ganges, den heiligen stroom, gelegen, met zijn ontelbare godsdienstige uitingen. Indië,reuzenrijk, met uw geroezemoes van fanatieke processies, met uw schit terende pagoden of tempels die vonkelen van edelgesteenten, met uw arme paria's die erger behandeld worden dan honden, met uw Hindoes, in wier oogen een ge heimzinnig vuur laait, met de zilveren Himalajatoppen op uw Noordergrens en het tropenwoud in het Zuiden... Indië, is ook uw uur geslagen? Wat zal er met U gebeuren? V.B. aaBBBBBBMfiHEKSSEXKXNMBgraEiBaBwaaexmnKMKmBiSBafiRBSBagwttM De Militaire Overheid deelt mede: Door aanslagen op verkeersinstal- laties van den spoorweg zijn in den laatsten tijd in eenige gevallen cok transporttreinen der Duitsche weer macht in gevaar gekomen. Met het oog op de veiligheid van weennachts- transporten zullen deze derhalve in de toekomst telkens door een passend aantal inwoners van het land bege leid worden. Het leven en de gezond heid dezer personen is daarmede in de hand der Belgische bevolking zelf gelegd, die door haar ijverige bijdrage tot de verhindering en ontdekking van dsrgelijkê sanslagen en de op sporing van de daders in het belang van haar éigen medeburgers handelt. E.r» Duitsche dulkbooten waren an dermaal zeer bedrijvig in de wa teren van den Atlantischen Oce aan en de Middellandsche Zee en wisten, niettegenstaande zware- stormen, mistig weder en sterke bescherming, 15 schepen van sa men 103.000 ton te kelderen, als mede een korvet, een begeleidings- schip, een monitor en vier trans- portzeilschepen, wijl nog een vrachtboot getorpedeerd werd. In een tweede extra-bericht werd Woensdag gemeld dat Duit sche dulkbooten in den Atlanti schen Oceaan nog een sterk be schermd konvooi hadden aange vallen en na hardnekkige gevech ten ervan 17 schepen van samen 104.000 ton in den grond hadden geboord en 3 andere beschadigd. Anderzijds vielen Duitsche vlieg tuigen zoo bij dag als bij nacht oorlogsdoeleinden aan in Enge land. o. m. aan de Zuid- en Zuid oostkusten. De Britsche lucht macht harerzijds voerde lucht aanvallen uit op Duitsche gebie den, o. m. op Wïllexnshafen, ver der op West- en Noord-West- Duitschland. De bevolking leed verliezen en schade werd veroor zaakt. Een flink aantal Britsche bommenwerpers werden bij deze aanvallen neergeschoten. -COS— Een en ander. In Britsch-Indië, waar Gandhi te rug aan het vasten is gegaan om hierdoor de onafhankelijkheid voor zijn land van de Britten af te dwingen, is de toestand van den vrijwilligen hongerlijder kritiek geworden. Gandhi maakte reeds een cri sis door maar is, naar de laatste berich ten, wat beter geworden en is de crisis afgenomen. Gezondheidsbulletijnen, ge- teskend door zes g-eneesheeren, worden medegedeeld omtrent den toestand van den Mahatma. Churchill blijkt eveneens ziek te zijn en het feit dat een derde geneesheer ter zijner verzorging bijgeroepen werd laat vermoeden dat hij ernstig riek zou zijn. Naar verluidt zou hij lijden aan een lichte longontsteking. Te Londen en andere steden in En geland werd het 25-jarig bestaan van het Roode Leger gevierd. Talrijke rede voeringen werden gehouden o. m. door Eden, Stafford Cripps, Atiee, Oliver Litt leton en Oliver Stanley. Stafford Cripps verklaarde o.m. dat het Engelsche vriend schapsverdrag met Rusland geen politiek manoeuver is, dat het roode Sovjet-experi- ment het onderzoek waard is, en zegde nog o. m.Wij twijfelen er niet langer meer aan dat wij in de^ periode van den volgen,*in absolute eh vriendschappólijke gemeenschap met de Sovjet-Unie zullen samenwerken. Wij hebben al onze aarze lingen en vooroordeelen ten overstaan van de Sovjets terzijde geschoven. In het Britsche Lagerhuis werd een debat gewerd over het Beveridge-plan, dat voor Engeland vooruitstrevende so ciale omvormingen voorstelt. De Regee- ring hield voor dat het plan slechts na een behoorlijk tijdsverloop kon worden toegepast. De Labourpartij eisehte een onmiddellijke toepassing ervan. Ten slotte werd deze eisch afgewezen bij stemming. De Britsche Labourpartij heeft een voorstel der kommunisten tot samenwer king van de hand gewezen. In Portugal werd een wet gestemd waarbij de geheele Portugeesche ekono- mie cp militairen grondslag wordt geor ganiseerd. Te Sofia werd een beambte van den Buigaarschen veiligheidsdienst vermoord. Mgr Spellmann. aartbisschop van New-York, is in Vatikaanstad aangeko men. Naar verluidt is de Fransche stad Lorient. wier burgerbevolking ontruimd of gevlucht is, omzeggens een puinhoop geworden tengevolge het optreden van de Britsche luchtmacht. In de Marokkaansche wateren zou een Amerikaansch troepentransportschip van 20.000 ton gekelderd zijn. In het be gin van deze maand zouden in den Noor delijken Atlantischen Oceaan twee an dere troepen transportschepen gekelderd zijn en zouden er 800 opvarenden om het leven gekomen zijn. In Nederland werd de N.S.B. ge wapend en werden honderden studenten ingerekend. Italië telt thans officieel 55.681.000 Inwoners. Bij troepentransporten over den At- lantischen Oceaan zouden, volgens de verklaringen van den Amerikaanschen Minister van Oorlog, totnogtoe 25.684 man om het leven zijn gekomen, en in Tunisië 3.533 Amerikanen gevallen zijn en 6.132 gevangen werden genomen. In Noorwegen werd de algemeene arbeidsdienst ingevoerd. Bij een Britsche luchtaanval op een Nederlandsche kustplaats vielen 34 doo den en 88 gewonden te betreuren onder de burgerbevolking. ^Nabevi Eniidarjtk Mölciin- Ja iehiba/'^. O>\r c: Wij zijn vast besloten, ons leven met alle middelen te verdedigen zonder er re kening mee te houden, of de overige we reld ae noodzakelijkheid van den strijd inziet of niet. DE TOTALE OORLOG HET GEBOD VAN HET OOGENBLIK De totale oorlog is dus het gebod van het oogenblik. Het gevaar waarvoor wij staan is reusachtig. Reusachtig moeien bijgevolg ook onze inspanningen zijn, waarmede wij dit gevaar tegemoet gaan. Het Duitsche volk stelt zijn kostbaarst nationaal bloed voor dezen strijd ter be schikking. Het overige deel van Europa moet hiervoor ten minste zijn arbeid geven. Wij moeten in het Oosten weer offen sief optreden, vervolgde Dr Goebbels. Daartoe- moeten wij de noodige krachten, well» In het land nog in rijke massa aanwezig zijn, mobiliseeren. HET UUR DRINGT Na er den nadruk op gelegd te hebben, dat de offers, die te brengen zijn, recht vaardig moeten worden verdeeld en er op gewezen te hebben dat het arbeidende volk, in dezen zwaren tijd ontspannings mogelijkheden mag en moet hebben, sprak de Minister ook over eenige praktische maatregelen van den totalen oorlog, en welke reeds werden getroffen. Het pro bleem waarom het hier gaat, zegde hij, is de vrijmaking van soldaten voor het front, vrijmaking van arbeiders en ar beidsters voor de wapenindustrie. Aan beide'doeleinden moeten alle andere on dergeschikt zijn, dat zal geen definitieve stabiliseering van onze levensstandaard cpleveren doch geldt slechts als middel cm het doel te bereiken, nl. een totale zegepraal. Hierbij sprak de Minister de overtuiging uit, dat de Duitsche vrouw vastbesloten is de plaats welke -de man die naar het front gaat vrijmaakt, zoo spoedig mogelijk geheel over te nemen. Wij hoeven in het geheel geen bolsjewis tische voorbeelden voor oogen te roepen. Ook in de Duitsche oorlogsekonomie ar beiden sinds jaren reeds millioenen van de beste Duitsche vrouwen met zeer goed gevolg. Honderdduizenden rijn reeds ge komen. honderdduizenden zullen nog ko men. Zoo spoedig mogelijk hopen wij daardoor legers van arbeiderskrachten vrij te maken, welke aan hun kant weer legers van strijdende frontsoldaten zullen vrijstellen. Slechts wanneer wij voldoende strij dende mannen en wapens hebben, kun nen wij de bedreiging uit h«t Oosten en een door de Angelsaksische mogendheden geprovokeerde bedreiging uit het Westen óf het Zuid-Oosten met alle middelen tegengaan. Men mag te Londen en te Washington geen twijfel koesteren aan de ontvangst, die de Duitsche weermacht zou bereiden, indien op een of andere plaats in Europa een invalspoging zou worden ondernomen. Ik loochen niet, dat ten overstaan van de uitvoering der zooeven geschilderde maatregelen, geen weken van zorgen te wachten staan. Ten slotte stelde de Riiksminister een aante.1 vragen tot de aanwezigen, wacron antwoorden gegeven werden uit 'welker geestdrift duidelijk is gebleken dat 'net Duitsche volk nog ten volle achter ziin leiders staat en bereid is alle offers té brengen tot het behalen der eindoverwin ning. sermoen de draagwijdte uiteen van den eeredienst van O. L. Vrouw van Beau raing, dien hij thans, na een tijdspanne van tien jaar, mocht goedkeuren. Hij sprak over zijn liefde tot cn zijn ver trouwen in de Maagd van Beauraing. Ook herinnerde hij aan den dringenden op- roep tot bidden van O. L. Vrouw van Beauraing en aan hare troostvolle be lofte: «Ik zal de zondaars bekeeren En eindelijk viel traag en indrukwekkend van rijn lippen dat woord, hetwelk door allen met een stijgende ontroering werd opgenoman: Wij verklaren officieel er kend den eeredienst van O. L. Vrouw van Beauraing Even daarop werd neg een jubelend Te Deumaangeheven, waama de ze gen werd gegeven met het Allerheiligste. Deze officieel® erkenning weze het sein van een kruistocht van propaganda ter verheerlijking van O. L. Vrouw in ons land, dal in de tragische tijdsomstandig heden waarin het is gedompeld, meer dan ooit tot hare machtige bescherming zijn toevlucht heeft te nemen met een vroom, g rotsvast en kinderlijk vertrouwen. Deze cfficieele erkenning door Z. Exc. Mgr Charue geldt vooralsnog slechts voor het Bisdom Namen. Na het dekreet van het H. Officie te Rome, belet echter thans niets meer cat, met de goedkeuring van HH. HH. Excellenties, de eeredienst van O. L. Vrouw van Beauraing zich later tot de andere bisdommen zou uitbreioen. DE AARDAPPELBEVOORRADING VOOR DEN WINTER 1943 De kontrakten zullen ter beschikking zijn vanaf 8 Maart e. k. In het Staatsblad van 24 -dezer is -een omzendbrief, dd. 15 Februari jl., gepu bliceerd, welke door het Ministerie tan Landbouw en Voedselvoorziening gericht werd aan de HH. Burgemeesters betref fende het sluiten van kontrakten voor levering van verbruiksaardappelen Hieruit blijkt dat vanaf 8 Maart a.s. <Ie formulieren voor het afsluiten van aardappelkontrakten in 5 exemplaren be schikbaar zullen zijn tegen 1 fr. het stel. De gezinshoofden kunnen voor de leden van hun gezin een kontrakt aangaan a rato 120 kgr. per persoon voor een periode van 8 maanden. De kontrakten moeten onderteekend worden door den producent en het ge zinshoofd en voorgelegd aan het Gemeen tebestuur van den kentraktant en aan het Gemeentebestuur van den producent. Het Gemeentebestuur van den verbruiker zal bij deze gelegenheid een vast recht innen van 5 fr. welke ock de hoeveelheid aardappelen weze. De exemplaren welke bestemd zijn voor den producent en het Gemeentebestuur van dezen laatste, wor den .eveneens terug aan den verbruiker overhandigd, welke er voor verantwoor delijk is, dat ze hunne bestemming be reiken. Voor gemeenschappen (kloosters, kost scholen, hospitalen, klinieken, gevangenis sen, enz.), restauratie- en hotelhouders alsmede voor de lokale Winterhulp-ko- mité’s is een speciale regeling voorzien. Het afsluiten van kontrakten door firma’s voor rekening van de gezinnen der leden van het personeel wordt eveneens toege laten. Dergelijke kontrakten worden glo bale tusschenkontrakten genoemd, "e formulieren voor deze kontrakten dienen te worden aangevraagd bij de hoofdgroe- peering Aardappelen Zaterdagplein 1, te Brussel. De globale tusschenkontrr.k- ten moeten omgezet worden in verbrui- kerskontrakten, welke de centraliseren de kontraktant afsluit met de leder, van rijn personeel. Verder wordt opgemerkt dat steeds de rantsoeneeringskaart terzelfdertljd als het kontrakt meet voorgelegd werden. Het is ook verboden huispersoneel op het kontrakt mee in te schrijven. Voor de gezinnen van krijgsgevangenen en ar beiders in het buitenland kan door een organisme gekontrakteerd worden vanzelfsprekend niet voor de krijgsge vangenen of arbeiders zelf. Mits voor legging van het bewijs, dat recht geeft op dubbel rantsoen worden ook voor dit dub bel rantsoen kontrakten aanvaard. Geen enkel leveringskontrakt is voor over dracht, noch door producent, noch door verstuik vatbaar. Tenslotte wijst de Sekretaris-Generaal er op dat groote omzichtigheid wordt aanbevolen, wanneer beroep gedaan wordt op tussehenpersonen, om de kontrakten af te sluiten. 6 Suiker 7 Peulvruchten 8 Haverderivaten 9 Magere smeerkaas 19 Vleesch 12 en 13: naar keuze: of confituur of gelei of kunsthonig of gekonfijte vruchten 450 gr. p. maand of suikergoed of gevanilleerde suiker 360 gr. p. maand 20 Aardappelen 500 gr. p. dag. 161.000 ha. overbleven, kunnen de meer dan 348.000 ha. Winterbroodgraan van dit jaar als zeer bevredigend aahgezien worden. DE AANVRAGEN TOT VASTSTELLING EN SCHATTING VAN OORLOGSSCHADE Zooals men weet werd een allerlaatste termijn voor het indianen van de aan vragen tot vaststelling en schatting ven de oorlogsschade veroorzaakt vóór 31 Maart ’42, tosgestaan tot den 31 Maart e.k. Nog steeds komen de dossiers toe. In December j.l. bijzonderlijk is hst aantal ingediende dossiers zeer hoog geweest. Er wordt geschat dat zoowat 300.000 dossiers zullen worden ingediend. Den 31 Januari 1943 bedroeg het aan tal onderzochte en aanvaarde aanvragen 51.118, waaronder19.861 voor Brabant, 6.992 voor West-Vlaanderen, 6.776 voor Limburg, 5.607 voor Oost-Vlaanderen, 3.832 voor Antwerpen, 3.671 voor Hene gouwen, 2.939 voor Luxemburg. De pro vincie Luik stuurde slechts 11 dossiers in. De interprovinciale commissie, die zich slechts bezig houdt met geteisterden die schade leden in verscheidene provincies, ontving tot cp het einde van de laatste maand 434 aanvragen. De bedragen over eenstemmend met deze aanvragen tet schadevergoeding zijn aldus verdeeld: Interprovinciale Antwerpen Brabant Oost-Vlaanderen West-Vlaanderen Henegouwen Limburg Luxemburg TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) 8 fr. Kleine, berichten adr. t. bureele 12 fr. (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwberichten: minimum 15 fr. Groote rouwberichten: per regel 2 fr. Ber. in lokaal nieuws: per regel 3 fr. Andere aankondigingen: prijs op vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: Voor België Fr, 33.00 Voor Frankrijk Belg. Fr. 44,00 DE STRIJD OM HET BROOD De produktieslag inzake landbouw heeft thans wel een hoogtepunt bereikt in ons land, namelijk door het verplicht scheu ren van zekere oppervlakten weiden dat gebeuren moet vóór 1 Mei e. k. en de ver plichting welke opgelegd werd om kool zaad te teelen, ten einde beter te kunnen voorzien in de vetbehoeften onzer be volking. De noodzakelijkheid van het scheuren van weiden spruit voort uit de bereke ning welke uitmaakt dat een hectare weide gebruikt als veevoeder een op brengst levert van 250 kgr. rundvleesch, wijl daarentegen 1 ha. 15.000 kgr. aard appelen kan leveren welke 500 kgr. var- kensvieesch kunnen geven. Een ha. weide kan een boterproduktie geven van 150 kgr. vet wijl 1 ha. koolzaad gemakkelijk 750 kgr. vetstoffen kan voortbrengen. Thans werden ook de uitslagen bekend gemaakt van de telling der Winterbe- zaailngen van 1 Januari 1943. Dat deze zeer bemoedigend rijn moge blijken wan neer men een oogslag weipt op de ver gelijkende cijfers van 1942 en 1943. De bezaaiingen broodgraan (Wintertarwe, rogge, spelt en masteluin) bedroggen 320.914,17 ha. in 1S42 cn op 1 Januari 1943 in totaal 348.283,33 ha., wat betee- kent dat wij voor de Winterbezaaiïngen dit jaar 18.309,16 ha. broodgraan meer hebben gezaaid. Aaji deze cijfers moet natuurlijk de Zomertarwe nog worden tcegevoegd. Als men bedenkt dat verle den jaar bij cc telling van 15 Mei. dus na toivoeging van de Zomertarwe, in to taal "42.000 ha. broodgraan werden ge teld (tegenover 314.000 ha. op 15 Mei 1941) en daarbij niet uit het oog verliest dat verleden jaar van de 184.000 na. Win tertarwe tengevolge van den vorst (die dit jaar niet meer te vreezen is) slechts I ZANOEft II cijfers sedert den inzet van den oorlog tegen de Sovjets er 5.4 millioen Sovjets gevangen werden genomen en 12,8 mil lioen dooden en gewonden dienen geteld. Aldus verloor het Roode Leger in 20 maand in totaal 18,2 millioen man, als mede 48.000 kanonnen en 34.000 pantser wagens. Van den strijd aan de grens van Libye en Tunis valt weinig mede te d-eelen In centraal-Tunisië heeft de strijd een groote uitbreiding genomen en hebben de spiltroepen hun opmarsch verder door gezet. D; strijd om het bezit van de bergpassen van den Atlas werd ingezet. Het strategisch meesterschap van Maar schalk Rommel kwam hier andermaal tot uiting. Na Sidi-Bou-Sid en Gafsa te heb ben bereikt hebben de spilteoepen ver deren vooruitgang geboekt en wisten op- vclgenlijk Tozeur, Sbeitia, Kasserine en «ia* «ij xix ut peswue Ferinana te bereiken en te bezetten. Door wederopbouw, die op dezen oorlog zal de bezetting van Tozeur werd de rand -J1- van het moeras Schott-El-Deridd bereikt. Het naaste doel der spiltroepen blijkt thans Tebessa te rijn, plaats gelegen in Algerie waar de Amerikanen groote hoe veelheden materiaal blijken te hebben opgestapeld. Door deze opmarsch werd de verbiliding tot stand gebracht tusschen de legers van Maarschalk Rommel en Generaal von Arnim, en is het gansche spoorwegnet :n Amim, en is het gansche spoorwegnet van Centraal-Tunisie in handen gevallen der Spiltroepen. Ook de pas van Kasserine werd door de Spiltroepen veroverd. Alleen nog de bergpas van Ebida wordt gehouden door Britsche troepen van het eerste Britsche leger. Naar de laatste berichten rukken de Duitsche troepen verder naar het Westen op, zouden op verscheidene plaatsen de Algerijnsche grens hebben overschreden en op 4 km. van de stad Thala staan. De Amerikanen hebben bij deze ge vechten een gevoelige nederlaag en zware verliezen aan manschappen en materiaal geleden. Niet min dan 3.000 Amerikanen werden gevangen genomen tot op den 20 Februari j.l., wijl zij 169 tanks, 96 pantserwagens, 36 gemotoriseerde kanon nen en 60 andere stukken geschut ver loren. De aftocht tot dewelke rij gedwon gen werden nam de afmetingen van een vlucht aan. Sedertdien werden nog 845 meerdere krijgsgevangenen genomen, en 66 pantser wagens, 74 gepantserde strijdwagens en 58 kanonnen vernield. Alle tegenaanval len werden afgeslagen. Een Britsche pantserdivisie werd even eens verslagen ten Oosten van Tebessa. Deze suksessen der Spiltroepen hebben groote ontroering verwekt in Britsche middens en vreest men dat dit manoeuver tot doel heeft het Britsche leger te omsingelen in het Noorden van Tunisië. In Tunisië bezetten de Spiltroepen thans een front over een uitgestrektheid van 250 km. op een diepte van 150 km. Naar de New-York Times heeft deze actie van Rommel het offensief der An- gelsaksers in West-Europa voor weken, wellicht voor maanden verschoven. De luchtmacht der Spil liet zich ook niet onbetuigd en behalve den steun ver leend aan de operaties te lande keider- lBBSBBSieBBBIBaaBaSaBBaS:BE3SaBBBBmiB9HHlBMUB8BB9BflBBaBEIE9BBB fr. 118.036.2C7 72.003.710 435.679.514 83.577.663 179.144..;'.) 100.246.28! 126.510.712 76.100.14!) Luik. 98.77) Namen47.534.860 Het totaal bedrag beloopt tot heden reeds 1.288.906.248. Het is verdeeld als volgt: Gebouwen. fr. 395.410.143 Meubilair 357.195.533 Handelsmaterieel 486.922.803 Vee en landbouwmat. 68.373.764 Deze cijfers, ofschoon onvolledig. laten toe zich een oordeel te vonuen omtrent den om vang der oorlogsschade ia ons land. BEWEGING DER BEVOLKING IN DECEMBER 1942 De centrale dienst voor de statistiek deelt mede: Tijdens de maand December 1942 wer den 8.987 levende geboorten aangegeven, waarvan 4.640 jongens en 4.347 meisjes. Gedurende hetzelfde tijdvak weiden 10.572 sterfgevallen geboekt, waarvan 5.804 mannen en 4.768 vrouwen. Er werden anderzijds 5.428 huwelijken gesloten. In den loop van dezelfde maand is het aantal geboorten met 12.85 vermeer derd vergeleken met de maand Decem ber 1941 en dat der sterfgevallen met 0,10vermeerderd. L DE AARDAPPELKAART EN DE OORLOGSINVALIDEN De gemeentediensten voor Ravitaillee- ring en Rantsoene-ering mogen een twee de blad aardappeizegels afleveren aan de oorlogsinvaliden die, door toedoen van het Nationaal Werk voor Oorlogsinvali den, een tweede aardappelkaart hebben bekomen. RANTSOENEERING VAN LAMPPETROLEUM Voor de periode gaande van den 1 tot den 28 Februari 1943 zijn de zegels A*" A2, 40 B2, 49 Cl en 40 Dl geldig. Voor de maand Februari 1943 "eeft elk zegel 40 A2 recht op 1 liter; elk zegel 40B2 recht op 1% li;er, en elk zegel 40 Dl recht op 1 liter lamppstroleum voor huishoudelijk gebruik. Uitzonderlijk zullen de zegels 40 Al en 40 BI gedurende de periode gaande van den 1 tot den 28 Februari 1943 geldig blijven voor de hoeveelheid aangegeven in artikel 2 van het besluit van 23 De cember 1942. DER EETWAREN van 26 Februari tot 27 Maart 1943. 1 Brood225 gr. p. dag 2 Gebrande gerst 100 gr. p. maand 3 Margarine 100 gr. p. maand 4 Boter250 gr. p. maand 5 Cichorei of surrogaat 100 gr. p. maand 1 kgr. p. maand 500 gr. p. maand 250 gr. p. maand 159 gr. p. maand 30 gr. p. dag 600 gr. p. maand 450 gr. p. maand 360 gr. p. maand I 500 gr. p. dag. Op 18 Februari had de 113-; trekking plaats van de Binnsnlandsche Leening 1933 (4t.h.). De reeks 353.334 wint 1 millioen frank. Hiernavolgende reeksen winnen elk 25.000 frank; 105754 106929 110260 114026 124516 128708 140016 148697 148827 152592 157586 161100 171527 17SG89 183451 198985 199433 211192 220481 233657 233794 236349 240178 252085 257306 264683 274526 274913 277876 282629 290719 290853 295558 321269 322818 327928 330535 332752 333921 334594 335494 343250 3ö28j3 365283 387328 BURGEMEESTERS - SCHEPENEN Ontslagen. - Benoemingen. Werd aangeduid om het ambt van Bur gemeester waar te nemen; De Heer L. riyckeboer, te Adinkerke. Ontslag als Schepen werd verleend aan de Heer W. Rivière. te Eeerst. Werden aangeduid cm het ambt van Schepen te vervullen: de HH. K. Devisch, te Heerst; L. Carton, te Gostvleteren, en A. Ingeibeen, te Roeselare. Voor ons, menschen van het Europee- Doch Indië is vooral ook een katoenland. sohe Kontinent, gaat in hoofdzaak de Het strijd, die thans in het oosten uitgevoch- zoo ten wordt tusschen de Duitsche legers met hun verbondenen eenerzijds en de Sovjets anderzijds, ons meest ter harte. Toc i over enkele dagen alle uitzenders en dagbladen ons melding deden van de nieuwe hongerstaking die Gandhi aan vatte uit princiep tegen de Engelsche be zetting en om het bekomen der onafhan kelijkheid van zijn eigen land, toen wer- den onze gedachten even losgerukt van den titanenstrijd uit Rusiand en gingen ze naai- de parel der Britsche kroon; het miljoenenland Indië. La.en we even Indië aan onze lezers beter kennen. Britsch-Indië is 5 millioen vierkante kilometer groot, dat is zoo groot als de helft van Europa. Ten Noorden ligt de Iiimalajabergketen met den hoogsten bergtop der wereld (omtrent 9.000 meter hoog) en op de beide flanken ligt ten Westen Iran of Perzië, waar de Engel- schen en Russen genesteld ritten uit vrees voor den petroleum en voor den weg naar Indië, en ten Oosten ligt Thai land, dat na overrompeling van Japan zich ermee akkoord stelde en thans de wapens hanteert tegen /meriks en Enge land. Voegt gij daarbij dat Indië cok direct van uit den Indischen Oceaan wordt bedreigd, sedert de versperring van Singapore in Japansche handen is, dan ziet ge meteen dat dit reuzenrijk, langs drie kanten moet oppassen. Indië is een woelig nest van Hindoes en Mahommedansn, die mekaar zouden ©peten. En al is de Brit voor beide frac ties meer als vijand dan als vriend aan- gezien geweest, toch wist Engeland al zooveel jaren meesterlijk partij te trek ken uit dien broedertwist, en daardoor zijn gezag te handhaven. In den laatsten oorlog mochten de Indiërs ook voor En geland gaan vechten. Recht en vrijheid werd hun beloofd, net als nu, doch het bleef bij een gewone oorlovsbelofte. Doch als men bedenkt dat Indië zooveel mil- licenen menschen telt als er dagen in een jaar zijn, kan men ook gaan indenken wat een eenige gelegenheid en wat een onuitouttelijke macht van kanonnen- Vl°esch Indië daarstelt. Eens woonde eenzelfde menschenras van Germanje tot Indië, het Indo-Ger- maansche ras, het ras der zuivere Ariërs, waartoe wij allen behooren. Doch Indië, een rijk en verlokkelijk land, kende tal van invallen uit alle windstreken, en zoo is Indië het land der Kasten, of streng afgesloten volksgroepen, waaronder de arme schamele paria’s de arme uitgesroo- ten slaven zijn. Indië staat onder het bestuur van den Onderkoning' van Indië, bijgestaan door een Uitvoerenden Raad. Er zijn ook nog enkele voralstaten. met een inlandscffen vorst aan ’t hoofd, die dan op een of andere manier van Engeland afhangt. De Engelschman kan den Indiër zijn onder daan doch niet rijn vriend noemen. De sterke Indische beweging voor algeheele onafhankelijkheid was steeds een gevaar vcor Engeland en werd dan ook door eten Br;t, cn harde wijze bestreden. Indië is een rijk land. Omtrent overal groeit welig de rijst en eek, als andere graangewassen, tarwe en gerst Indië is tevens een der 3 groote theelanden, en levert de aloude specerijen, wiens baan cp de zeeën en in de geschiedenis met glorierijke doch ook bloedige sporen zijn geteekend. De kameelen en galeien brach ten ze naar het Westen: koffie, peper, kaneel, muskaatnoten, aloë, palmolie, kamfer en zelfs het verfoeilijke opium. Hun terugtrekking op een kor tere frontlijn voortzettend hebben de Duitsche troepen eveneens Charkow ontruimd, maar hebben hun verdedigingsstéllingen behou den tot dicht bij de stad. Sedert de ontruiming van Charkow nam de druk der Sovjets eenigsrins af in zekere sectoren, alhoewel de Duitsche en Verbondene troepen nog steeds gewikkeld zijn in zware afweêrgevechten, dit op het front zich uitstrekkende van Orel tot de Zee van Azov. In -dezen groeten winterveldslag in het Zuidelijk gedeelte van het Oostfront zijn de Sovjets er even min als in het Noorden erin ge slaagd verre doelen te bereiken. Daar het den Sovjets niet gelukt was het Duitsche front aan den Oostelijken rand van het Donetz-bekken te doorbre ken hebben zij gepoogd dit front van uit het Noord-Westen te omsingelen. De Sov- jet-divisies die uit dien hoofde langs de Miusrivier alsmede deze welke van uit het gebied van Charkow naar den Dnie per wilden oprukken, werden In de flank aangevallen en ondergingen het lot dat zij de Duitschers wilden toebrengen. Zij werden afgesneden, omsingeld en vernie tigd. Aangeveerde Sovjet-reserves werden door luchtaanvallen uitsengejaagd. De huidige weersgesteldheid is reeds afgewisseld in het Zuiden door sneeuw stormen en dooiweder, wat binnen afzien- baren tijd aldaar alle groote operaties onmogelijk maken zal. Daarom hebben de Sovjets hun aanvallen meer en meer naar het gebied ten Noorden van Char kow alsmede naar de centrale en Noor delijke gedeelten verplaatst. Alle Sovjet-aanvallen op het Duitsche bruggenhoofd van den Koéban werden afgeslagen. De Duitsche militaire kringen bewaren intusschen het strengste geheim betref fende de geplande bewegingen der Duit sche troepen en men kan dus niet zeggen op welke linie het Duitsche front zal wor den gestabiliseerd, waar het Sovjet-offen- sief verder zal worden opge-vangen en de noodig? voorbereidingen getroffen voor het lenteoiïensief der Duitsche troepen. De groote terugtrekkingsbeweging van de Duitsche legers werd doorgevoerd ten einde ten allen prijze het front in zijn voegen te handhaven en aan den vijand de hoogst mogelijke verliezen toe te bren gen. Ook moest belet worden dat de Sov jets een strategisch succes zouden, berei ken door het Duitsche front te doorbre ken. Hst spreekt vanzelf dat het voor de Duitsche legerleiding pijnlijk is rijke gebieden te verlaten zooals het Koeban, Don en Donetzgebied en namelijk de nij- verheidsstreek en het kolenbekken van den Donetz. Doch de Duitsche legerleiding wil haar voordeel halen uit de uitgestrek- t? ruimte van liet Russische gebied ten eind-e een beweeglijke taktiek uit te voe ren en de gevechtswaarde van de Duit sche legers te handhaven. Afgezien van het lot van het zesde le ger te Stalingrad hebben de Duitsche troepen bij het leveren van verbitterde gevechten nergens katastrofale verliezen geleden. De Russische legerberichten maken geen melding van een groot aantal gevangenen sedert de verplettering van het zesde le ger te Stalingrad. Overigens kan de algemeene toestand slechts later naar zijn juiste waarde wor den geschat. Per sector kan de toestand als volgt samengevat worden: KOEBAN. Herhaaldelijk hebben de Sovjets sterke aanvallen uitgevoerd op het Duitsche bruggenhoofd maar na har de gevechten werd den Sovjets zware verliezen toegebracht en werden zij te- ruggéslagen. Bij aanvallen ten Zuiden van Novorossisk weiden de Sovjets naar de kust teruggeworpen. Het dooiweder hield aan in dit gebied. DONETZ-GEBIED. Zooals hooger gemeld, bleven alle Sovjet-aanvallen om het Duitsche front aan den Oostelijken rand van het Donetz-bekken door te bre ken vruchteloos en leden zij zeer zware verliezen bij hun vruchteloos inzetten van troepenafdeelingen. Pogingen om langs de Mius-rivier en vertier om den Dnieper te bereiken om aldus de Duit schers in het Donetz-bekken te omsin gelen bleven al even vruchteloos daar de troepen die met dit doel door de Sovjets ingezet werden, afgesneden, omsingeld en vernietigd werden. De Sovjets verloren hierbij tientallen tanks. De laatste ge vechten werden geleverd met wisselende kansen. Achter het Miusfront werd het vierde gemotoriseerde gardekoros der Sovjets vernietigd. Onder de gesneuvelden be vindt zich den aanvoerenden generaal- majoor Danastischin. Meer dan 1.080 ge vangenen werden binnengevoerd en 44 tanks buit gemaakt. SECTOR CHARKOW-KOERSK-OREL. De Sovjets schijnen dus, na de ont ruiming van Charkow, de zwaarste druk te willen uitoefenen op den gevechtssec- tor ten Noorden van Charkow, als een gevolg van de gewijzigde weersomstan digheden meer Zuidwaarts. Een verbit terde strijd werd geleverd ten Westen van Charkow en Koersk en ten Zuiden van Orel. De Sovjets vielen hier aan met sterken steun van pantsers, artillerie en slagvliegtuigen, maar deze aanvallen le den schipbreuk op den Duitschen afweer. In een enkelen dag verloren de Sovjets in dit gebied 55 tanks. In de laatste drie dagen verloren de Sovjets bij Orel meer dan 10.000 dooden en 47 pantsers. CENTRALE EN NOORDELIJKE SEC TOREN. Zoowel in het gebied van Rsiiew, als aan het ïllmen-meer, Wolchcw en Ladoga-meer hebben de Sovjets huu aanvallen heriiaaldelijk hernieuwd maai' j hier werden rij andermaal overal terug- .a j geslagen na bloedige verliezen te hebben Ij geleden. Ten Zuiaen van het Ladoga- h meer verloren oe Sovjets op een enke.en V I dag 47 tanks. In het Hcoge Noorden, aan - het front van Kanaalakscna hebben Duit- .j j sche en Finsche troepen een Sovjet- ri aidteling sailoopers in de pan gehakt. i Een Duitsche jachteskader haalde r-1 zijn 4.0O9« toestel neer. i Van 11 tot 20 februari verloren de Sovjets 774 pantserwagens. Den 21 reoruari verloren de Sovjets in totaal 31 vliegtuigen tegen 2 Duitsche. De Italiaansche brigadegeneraal En rico rezzi. opperbevelheoo-er oer Italiaan- sche lucht.nacht op het Oostfront, is van een tocht tegen oen vijand niet terug gekeerd. In verband met het dagorder van Stalin naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het Rooae Leger meldt het D.N.B. dat luidens de officieele Duitsche DE KRÏSIS TN HET OOSTEN EN DE TOTALE OORLOG Op Donderdag 18 Februari jl. sprak de Duitsche Rijksminister Dr Goebbels tij dens een massavergadering over de crisis in het Oosten en den totalen oorlog. De minister legde er den nadruk op, dat drie weken geleden, toen hij het laatst tot het Duitsche volk sprak, de krisis, waarin zich het Öostelijk front op dit oogenblik be vindt. haar hoogtepunt had bereikt. Daarop herinnerde hij aan den helden- strijd van de Duitsche troepen te Stalin grad gestreden, welke niet tevergeefs is geweest, strijd waaruit het Duitsche volk een kracht zal putten waardoor het on overwinnelijk zal zijn. De stormloop van de Steppe, vervolgde de Minister, is tegen ons eerbiedwaardig kontinent in dezen Winter losgebroken met een geweld, dat alle menschelijke en historische voorstellingen in de schaduw stelt. De Duitsche weermacht vormt daartegen met haar bondgenooten den eenigen schutsmuur, waarvan maar ee- nigszips sprake kan zijn. Met den aanval in te zetten in het Oosten werd ook de beslissende strijd in deze reusachtige wereldworsteling ingezet. Het was toen 2 minuten voor 12. Het oor logspotentieel der Sovjets werd door hun camouflage niet naar waarde geschat. Eerst thans openbaart het zich in rijn heele woeste grootte. Hier is een bedrei ging van het Rijk en van het Europeesch kontinent, die alle gevaren welke tot nu toe het avondland bedreigden, in de schaduw stelt. Ik wend mij. zoo ging Dr Goebbels voort, vooreerst tot de openbare meening in de wereld en proklameer tegenover haar drie thesissen van onzen strijd te gen het bolsjewistisch gevaar in het Oos ten. De eerste luidt: in dien het Duitsche leger niet in staat zou zijn, het gevaar uit het Oosten te breken, dan zou daar mee liet rijk en kort daarop gansch Euro pa het bolsjewisme ten prooi vallen. De tweede luidt: het Duitsche leger en het Duitsche volk alleen bezitten met hun verbondenen de kracht, Europa van deze bedreiving te verlossen. De derde luidt: het gevaar is in aan tocht. Er moet snel worden gehandeld, want anders is het te laat In verband met de eerste thesis merkt de Minister o. m. op: het bolsjewisme heeft steeds in het openbaar zijn doel bekend gemaakt: niet alleen in Europa maar in gansch de wereld de revolutie te prediken en alle landen in een bolsje- wistischen chaos te storten. Dit doel is het Kremlin sedert het begin van de bolsjewistische Sowjet-Unie trouw geble ven en heeft het praktisch nagestreefd. Zoo het Duitsche leger niet bij machte zou zijn het bolsjewistisch gevaar on- schadelijk te maken, zou niets nog het bolsjewisme in den weg staan. In het Oosten woedt een oorlog zonder genade, waaruit slechts overlevenden en dooden zullen blijven. Het bolsjewistisch gevaar zal slechts kunnen overwonnen worden, betoogde spreker, wanneer men het met dezelfde methodes als het bolsje wisme gebruikt, tegemoet treedt. De Duitsche natie staat daarmee voor het ernstige vraagstuk van dezen oorlog, namelijk het vraagstuk alle krachten in den strijd te werpen, om alles, wat het bezit te behouden en alles, wat het voor zijn verder leven noodig heeft, te verove ren. ■-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 1