H H H DE BLIECKAERTS a fei I Uit Tieltsche Uit *t Kortrijiiscne I i Uit ’t Roeselaarsche ii ;i Uit ’f Meenensche ii 'I VMMVVMMVWkMMMWMVMMMMWUUMVMMAAAAAftnAMWWIAAAAAAWMMMWAé I Uit ft Izegemsche I UIT KORTRIJK UIT ROESELARE EEN PUIKE VOLKSUITGAVE FRANK! PROVINCIAAL CONGRES VAN HET VERBOND V.O.S. TE ROESELARE Een spannende zedenroman vol bruisend leven UIT TIELT -- PITTEM Op heeterdaad betrapt. LOSSE BERICHTEN UIT IZEGEM lidmaat gebroken werd. Uil l’.x_... 6. Verkrijgbaar in alle Boekwinkels «Slechts Uitgave J. Lannoo en N. V. Standaard- Boek handel door Edward Vermeulen /Warden Oom) BIJ DEN STEDELIJKEN CULTUURDIENST De opvoering van De Wonderdokter door het gezelschap van den Vlaamschen Volksschouwburg van Brussel, welke door ging in de Gilde van Ambachten, onder de auspiciën van den Stedelijken Cultuur- dienst, kende een groot sukses. De toe schouwers hebben zich een paar uurkens goed vermaakt. tabakdiefstallen gepleegd. Bij landbouwer Jozef Floreyn, wonende in de Lendelede- straat, hebben de dieven niet minder dan 1200 kgr. tabak gestolen. Ook bij Emiel Oosterlinck uit de Weezenstraat, wisten onbekenden ruim 480 kgr. tabak in bla deren te plunderen. En ten slotte bij Odiel Roelens uit de Hendrik Conscience- straat, wisten dieven een vracht van 139 kgr. buit te slaan. KINEMAS Programmas der week: Kinema PATRIA Groote Markt: Haar eerste afspraak puike film met Danielle Darrieux. Kinema PLAZA Kruisstraat: de prachtige flirn De Groote Liefde met Zarah Leander. Ciné PALACEGroote Markt: De zevende Zoonluimige film. Kinemas op O. L. H. Hemelvaart: Patria De Postmeester. Plaza De Dans met den Keizermet Marika Rokk. Als laatste In do reeks der jaarlljksclie pro vinciale congressen van het Verbond V. O. S. zal Zondag 30 Met het Gouwcongres V. O. S. voor West-VIaanderen gehouden worden. Deze belangrijke bijeenkomst voor het Lelderskader en de afdeelingsbesturen van het machtige Vlaamsche Oud-strijdersve.rbond gaat als naar gewoonte door te Roeselare In de ruime, zaal van het V. o. S.-lokaal nabij het station, en vangt aan te 10 uur voormiddag. Er zal verslag uitgebracht worden, over de werking van het Verbond In de West-Vlaan- deren gedurende bet verloopen vereenigings- jaar, terwijl de plannen voor de toekomst zul len uiteengezet worden. De hoofdschotel van het congres zal echter ongetwijfeld gevormd worden door de spreekbeurten van de. afge vaardigden van het Hoofdbestuur. De Alge- meene Propagandaleider en de Bestendige Se cretaris zullen onderscheidelljk de vraagstuk ken 1 v. m. de stoffelijke en met de zedelijke belangen der leden behandelen. Wat de eerste betreft, zal overzicht wórden gegeven van de door de werking van het Verbond in de jongste maanden bekomen rechten en voordellen, voornamelijk voor de bui'-strijders van 1940 en do burgerlijke oorlogsslachtoffers, en uit eengezet worden hoe bet Verbond, door naar stig studiewerk, het oogenblik der zoo nood- zakelljke eenmaking van de diensten voor oud strijders en oorlogsslachtoffers In ’s Lands bestuur voorbereidt. Bestendige Secretaris De Feyter zal spreken over het ontstaan en de geschiedenis van het Verbond V. u. be doeld als voorlichting en .richtlijn voor de jongeren in liet Vlaamsche Land. In zijn slot rede zal (le Algemeene Propagandaleider dan de huidige houding en rol van het Verbond toelichten onder het motto: «Trouw aan onze Idealen: Voor Vlaanderen en den Vrede Daar ook de gewone loden van het Verbond V. O. S. tot het Congres toegang hebben op vertoon van de lldkaart V. O. 8. voor 1943, is groote belangstelling voor deze bijeenkomst te voorzien. Vermelden wij ten slotte nog dat op den- zelfden dag, ter gelegenheid van den verjaar dag der- scheepsramp te Willemstad, waarbij, zooals men weet, in 1940 ook talrijke Vlaam sche krijgsgevangenen het leven verloren, in de St-Pletersabdij te Steenbrugge door den Hoogeerwaarden Vader Abt, Dom Modest Van Assche, O. 8. B„ te 7 uur een H. MIs zal op gedragen worden tot zlelelafenis der slacht offers van Willemstad en van alle Vlaamsche gesneuvelden. De afgevaardigden van het Hoofdbestuur van hot Verbond V. O. 8. zul len deze H. Mis bijwonen. DAVIDSFONDS Gewestbond Roeselare-Tielt. Ongeluk. In den loop van verleden week was landbouwer Vannoote Valère (Wijk Vijf- wegen) zijn paard buiten den stad in ge reedheid aan ’t brengen om zich naai den akker te begeven. Hij had niet be merkt dat zijn 7-jarig dochtertje achter het paard was komen te staan. Al ineens kreeg het arm schaapje een hevige hoef slag op het hoofd, dat het een lichte her senschudding opliep. De Heer Dokter werd geraadpleegd en het kindje verder door nem verzorgd. Tot heden zijn geen teelte nen dat het kindje zou bezwijken. Wij gunnen hst lieve kindje een spoedig her stel en de ouders een verdwijnende be kommering. HOOGLEDE burgerstand. Geboorten. Degrendele Odette, d. v. Alfons en Brakey Marie. Labaere Jo seph. z. v. Maurice en Declerck Germaine. Desnyder Iris, d. v. Paul en Varidekin- deren Bertha. Huwelijksafkondigingen. Lesage An dre, veehandelaar, met Dexnaseure Si- monne, landbouwster. Cornette Geor ges niet Deblock Denise, fabriekwerkster te Harelbeke. Provoost René, landbou wer te Loppem, met Decock Godelieve, landbouwster. Geneeskundige Dienst. De geneeskundige dienst zal op Zondag 30 Mei gansch den dag door waargeno men worden door Hr Dokter Leo Amery,. Diksmuidestraat 30, tel. Roeselare 50.04. De Apotheek Degryze, Bruggestraat 44, is open tot 12 uur 's middags. Laf Werk. Er schijnen konijnenhouders te zijn die geen verschil weten tusschen gras, en rogge, want hier en daar kwamen land bouwers tot de vaststelling dat er op hunne velden te groeien staande rogge werd afgesneden en meegenomen. We ge- looven niet dat het hier om Hoogledenaars gaat, doch wel om Roeselaarnaars, die hier onze wegen komen af zoeken naar konijnenvoeder. Ook jongens die gaarne hun zak vol hebben deinzen niet terug voor dergelijke praktijken uit te halen. Als iedereen een oogje in het zeil houdt zullen de schuldigen wel te ontmaskeren zijn. Brutale dievenbende. Het heeft er inderdaad den schijn van alsof men hier met een zeer ingerichte bende te doen heeft, die zeer behendig te werk gaat en alles vermijdt wat tot ont dekking zou kunnen leiden. Zoo werd thans in den nacht in drie verschillende plaatsen ingebroken. De schelmen zijn in den kelder van landbouwer Alfons Herre- man, wijk Vergeldemolen, binnen gedron gen en legden er de hand op 60 kgr. ge zouten varkensvleesch. Daarna zijn zij binnen gedrongen in de kelder van Cesar Leenknecht. De schelmen hebben er een rijken buit opgedaan aan allerhande le vensmiddelen. Op de Wijk Lokkedijze werd er eveneens een rooftocht gehouden. Bij Richard Vanackere, Kortemarkstraat, werd een zwijn ter plaatse geslacht en meegenomen. Zijn gebuur, Deschacht Ka- mlel werd uit zijn kelder een pot met vleesch gestolen. De Rijkswacht van Roe selare stelde het gebruikelijk onderzoek in. Verloren. Zeker» Zulma V„ dienstmeid te Hoog- TENTOONSTELLING In de galerij Ars van 23 Mei tot 4 Juni, werken van kunstschilders Pol. Fr. Mathieu en Simon Adams. TOONEELLEVEN De K. N. S. te gast. Vrijdag gaf de K. N, S.-Antwerpen in den Sstadsschouw- burg, een suksesvolle opvoering van Als de Haan Kraaiteen landelijke komedie van Aug. Hinrichs in de vertaling van Stijn Streuvels. Na de poos werd een wei nig. bekende eenakter van Cyriel Buysse Susususutopgevoerd. Het was een kostelijke typeering van volkstypen waar in fijne zetten en komische momenten mekaar in onafgebroken tempo opvolg den. Het talrijk publiek spaarde dan ook zijn dankbaar applaus niet. Cirkusongeval. Tijdens de avondvertooning van het Cirkus Minnaert Zondag h. schoot een haak los boven jn .de tpat en twee füuro- 83 J.. z. b.. echt’ v. Constant Haeze» brouck, Wijk de Statie. Barbara Hs®» zebroück, 67 j„ z. b., wed. v. Adolf Sabber Wijk de Statie, overl. te Izegem. Joan nes Dierinck, 62 j„ toeziener in eene we verij. wed. v. Leonie Meert, echtg. v. Ma ria Meert. Wijk de Statie. Leona De- forche-, 70 j., kloosterlinge, Brugstraat. Henri Werbrouck, 70 j.. landbouwwerker, wed. v. Udolia Boone, Wijk de Koeivoet» RUMBEKE Burgerstand. Geboorten. Blomme Monika, d. v. Marcel en Demeyere Magdalena. De- cruy Freddy, z. v. Albrecht en Vandepitt® Laura. Espeel Agnes, d. v. Odiel en Denorme Silvia. Vahderheeren Gu drun, d. v. Rogier en Vandermarliere Maria. Degryse Godelieve. d. v. Jan en Messine Eudoxia. Ducasteele Odetta, d. v. Hendrik en Gheeraardyn Godelieve. Overïijdens. Boucherie Lutgarde, 2 m„ d. v. Gerard en Vandenbroucke Ber tha. Brughman Marie, 53 j., wed. v. Coucke Juliaan. Buyck Hortense, 56 j., echtg. ParmentiT Alfons. Huwelijk. Buysse Omer, meubelm, met Degryse Georgetta, z. b. Waarschuwing steenovenput. Nu de warme dagen weer aankomen, waarschuwt de Heer Burgemeester nog maals tegen het zwemmen in den steen ovenput, hetgeen streng verboden is. Er is bijna geen jaar voorbijgegaan, of die put eischte zijn slachtoffers. Vooral de ouders moeten zorgen dat hun kinderen daar weg blijven. Het is er te gevaarlijk, want op sommige plaatsen is de put zeer steil en diep. Er zal 'overigens proces ver baal opgemaakt worden tegen iedere overtreding. makers, 2 schoenmakers (thuiswerk), 1 slach- lede, heeft klacht r.eergelq ter, 1 leerjoiigen-slachtcr, 6 schoenstiksters voor huiswerk, 1 stoker-machinist, 1 drukker, 1 letterzetter, 2 leerjongens-mekanlekers. WESTROOZEBEKE. 1 Bediende (Dultscho taal). Opdracht voor VOORMEZELE (arr. leper). Voor de werf van Voormezele worden door de firma Vandoorne dringend 25 metselaars ge vraagd. Een gunstige werkgelegenheid voor degenen, die zich niet ver van huls kunnen verplaatsen. Bijzondere én zeer gunstige werkvoorwaarden. Nadere inlichtingen bij de firma Vandoorne te Lauwe en bij het Ar beidsambt. Bediende. De firma Vandoorne te Lauwe vraagt dringend voor haar werven te Clarslres (St Ouentin) een goede bediende om een be langrijke betrekking te bekleeden. Degelijke voeding en huisvesting; zeer hoog loon. Ken nis van Nederlandsche, Fransche en Dultsche taal verelscht. Arbeiders. Voor de Landwirtschaft te Couvron (Lapn) worden voor onmiddellijke Indiensttreding gevraagd: s J l hoveniers, 30 mannen en 30 vrouwen. Alle personen komen in aanmerking vanaf den ouderdom van 16 k 17 jaar. Uurloon 6.0,5 fr. (Belg.). Zich wenden tot onderstaande diensten: Arbeidsambt Roeselare, Jan Mahleustraat 47. Kantoor Tlelt, Tramstraat 2. Kantoor leper, Kaaistraat 12. Ook rechtstreeks tot de ilrma Vandoorne te Lauwe. SPORTNIEUWS De koers Antwerpen-Roeselare Deze van-stad-tot-stad-koers die dit jaar voor d.e eerste maal op 3 juni, (O. H. Hemel- vliartdag) ingericht wordt, kan men rekenen tot de klassieke koersen. Deze koers zal leder jaar opnieuw Ingericht worden. De inrichting berust "bij liet Stedelijk Sportcomité van Roe selare. met steun cn medewerking van het be kende VlaamScne Sportblad Sport-Echo Deze Junlorsköers loopt over een afstand van ruim 120 km. met zeer goede en effen lianen. 4.000, Frank prijzen, verdeeld als volgt: 500, 4Ó0. 350, 300, 275. 250, 225, 200, 175, 150, 3 X 125, 2 x 100, 2 x 75, 9 x 50. Veel premiën op gansch den doortocht. Wegwijzer.- Antwerpen (Boomsche Steenw.l, Boom. Dendermonde, Aalst, Gent, Deinze, Tlelt, Pittem. Ardooie, Roeselare. Wegwijzer Roeselare: Ardooie Steenweg, Ooststraat. Groote Markt. Noordstraat, Mer- gaertstraat, Weststraat. Diksmuidestraat, Wal lenstraat, St-Mlchlelsstraat, Meenensteenwèg, Rljselstraat, Zuidstraat. Aankomst Zuidstraat bij Loon Martin, Lokaal «Vlaamsche Zonen». Schikkingen: Rugnummers afhalen tusschen 11 en 12 uur bij «Sport-Echo». Startsein om 13 uur stipt. Aankomst rond 16.30 uur. Kleedkamers in het Gasthof Den Hert Zuidstraat. Prijzen en premiën worden uitbetaald bij Leou Martin, Zuidstraat. In afwachting. In afwachting van de aankomst Antwerpen- Roeselare wordt er door Leon Martin een koers ingericht voor de leden der verschillen de Supportersclubs van Roeselare en' Omlig gende. De deelnemers worden verdeeld in twee categoriën: Tot en met 30 jaar en boven de 30 jaar. De twee categoriën vertrekken te samen. De lage guidon is toegelaten, doch de tuben zijn verboden. Het totaal der prijzen in geld en nature be draagt 2.500 fr., verdeeld als volgt: 10 prijzen voor de oudere en 15 prijzen voor de jongere categorie. De koers loopt over 10 ronden, in totaal on geveer 30 km. Vertrek bij Café St. Christo phe Meenensteenweg. Aankomst bij Leon Martin. Zuidstraat. De koers loopt over het volgende traject: Vertrek Café St Christophe», Meenensteen weg. Rljselstraat, Zuidstraat. Groote Markt. Noordstraat, Mergaertstraat, Weststraat, Diks muidestraat, Wallenstraat, St-Mlchielsstraat, Meenensteenweg. De weg bij beide aankomsten wordt afge sloten. Algemeene inkomprijs 5 frank. We verwachten een enorme belangstelling, en een ware sporthoosrdag voor Roeselare. Diefte. De genaamde C. Dhondt was even op den wijk De Prinsde winkel van R. Vanderschelden binnengegaan, toen hij kort daarop vaststelde dat zijn flets ont vreemd was. Het plaatnummer is 165789. WAREGEM Burgerstand. Geboorten. Christiana Beyens, r- Adolf Gheeraert. Erna Vanderbauw- hede. Noel Himpe. Eric Rigolle. Marcel Adams. Sterfgevallen. Adams André. 5 j. Alois Tack, 58 j. Florent Schinkel, 73 j. Adolf Vandenbulcke, 78 j. Jacqueline Vercaemst, 12 j. Huwelijken. André Marysse met Ger mane Degezelle. Maurice Calls met Suzanna Deschuyter (St-Martens-Latem). Cyriel Theerlynck met Marie-Louise Calls. Remi Goderis met Agnes De- lombaerde. Albert Ducatteeuw (Sint- Eloois-Vijve) met Elza Balcaen. Roger Bossuyt met Elisabeth Seynhave( Oost- roozebeke). Boschbrand. Rond 7 uur ’s avonds is er een hevige brand uitgebroken in het soarrebosch ge naamd Stereeke Verscheidene hekta- ren sparhout gingen in de vlammen op. De brandweer van Waregem kwam ter plaats en slaagde erin den brand te om schrijven. De oorzaak is onbekend. Ongeval. De 70-jarige Leander Vuylsteke uit Vichte reed per fiets langs den wijk o Niejjwenhoveen kwam door een ver keerde zwenking tegen den grond terecht. Dan ouderling werd door den geneesheer verzorgd. Deze stelde een schouderbreuk vast en liet het slachtoffer naar de kli niek overbrengen. BURGERSTAND Geboorten. Norbert Van Bruwaene, z. v. Marcel en Elisa Ally, Steenw. Eegem. Monique De Vos, d. v. Arthur en Maria De Ruyck, Dentergem. Roger Spies- sens, z. v. Lucien en Margareta Adam, 6" Wijk Hoogstr. Francois Tassaert, z. v. Gerard en Andréa Landuyt, Meulebeke. Gabriel D’haeyere, z. v. Eulethere en Maria Vervaeke, Meulebeke. Bernard Vanhee, z. v. Albert en Anna Claerhout, Meulebeke. Julien De Muy, z. v. Geor ges en Maria Vangaver, Ruiselede. - Silvère Meeuws, z. v. André en Clara Buddaert, Zwevezele. Christiane Wan- neyn. d. v. Gerard en Martha Verstraete, Zwevezele. Marie Deboever, d. v. Ge rard en Godelieve Vannieuw enhuyze, Markegem. Paula Vandendriessche, d. v. René en Maria Persyn, Schuiferska- pelle. Elmar Missant, z. v. Daniël en Elza Quintyn, Koririjkstraat. Huwelijk. André Lamorecht, hande laar, en Marlette De Smet, z. b., b. v. Tielt. Ovej-lijdens. Constant Van. de Walle, 83 j„ ongeh., Gentschestraat. Robert Deblauwe, 3 m., z. v. Cyriel, Kazernestr. Carolus Janssens, 72 j., echtg. Ailliet Elisa, Nieuwe Statiestr. Romania Al- goet, 84 j„ ongeh., leperstr. Godelieve Vandecasteele, 7 j., d. y. Raymond, 1" Wijk. Alphons Van Hëcke, 74 j., wed. Ameye Leonie, Hospitaal. De mannen van de Vliegende Brigade zagen te Pittem een persoon die een zwa- ren zak op zijn velo vervoerde. Zoodra hij bemerkte, dat hij achtervolgd werd, vluchtte hij in café «L’Avenlr». Toen de Brigade in de café aankwam, was de smokkelaar reeds verder gevlucht. De zak bleek 30 kilo tabak te bevatten. WINGENE H. Misspel. Dit heerlijk godsdienstig spel van Mgr. Cruysberghs, werd hier Donderdagavond, bij gelegenheid van ’t Gulden Priester jubileum van Z. E. H. Pastoor Six, voor het eerst opgevoerd door de knappe meis jes der Wingensche leugdorganisaties. Het was een weelde voor oog en oor, en tevens stichtelijk, omdat in dit eenig mooi spel de diepe beteekenis van de H, Mis wordt uitgebeeld. Op Zondag 30 Mei gaat te 7 uur in het Meisjespatronaat een tweede vertooning door. Warm aanbevolen aan alle Winge- naren. WAKKEN Verkeersongeval. De Heer Gemeentesecretaris Alidor De Borohgrave kwam Maandag per fiets van Waregem gereden. Te St-Eloois-Vijve, ter hoogte van het huis De Kimpe, werd hij aangereden door een lichte vrachtauto terwijl deze een kar wilde voorbijsteken. Te gronde geslingerd werd hij gekwetst aan de linker hand en voorarm en werd ter verzorging naar huis gevoerd. De auto- voerder bekommerde zich niet om zijn slachtoffer en reed door. Tabak gestolen. Bij Kerkhof Alberik, wonende Korte- wagenstraat, Rumbeke, werden ’s nachts 250 kilo tabak gestolen. De dieven lieten geen enkel spoor na. Diefstal van tabak. Bij de Kinders Maes, tabaksnijders, wonende in de Kwadestraat, werd 's nachts ingebroken. Er werden 115 kilo tabak gestolen. De daders zijn onbekend. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. - DEERLIJK Smartelijk ongeval. De 38-jarige fabriekwerker Vereecke Ger. was werkzaam in een houtmagazijn en stond op zeker oogenblik dicht een aantal stapels hout. Onvoorzien kantelde een dezer stapels om en kwam op den werkman terecht die eronder deels bedol ven werd. Het slachtoffer kloeg van pij nen aan den schouder en bij geneeskun dig onderzoek werd vastgesteld dat het lidmaat gebroken werd. Brutale diefte. De genaamde G. Christiaens plaatste overdag zijn fiets aan de woning zijner moei, langs de Waregemstraat, en toen hij enkele stonden nadien buiten kwam om te vertrekken was de fiets ontvreemd. Werkongeval. De 15-jarige Roger Depamelaere, werk zaam in het weeffabriek der Firma Cup pens, Waregemstraat, herstelde een klein defect aan een weefgetouw, toen het werktuig opeens in actie werd gesteld. De werkjongen werd met de linkerhand tusschen het raderwerk bekneld en toen men het slachtoffer kon verlossen was het lidmaat reeds ernstig verminkt. Na de noodigste geneeskundige zorgen te hebben ontvangen moest het slachtoffer voor verdere verpleging dringend naar eene kliniek overgebracht worden. Ovënbuur afgebrand. Er ontstond ’s avonds brand in het ovënbuur toebehoorende aan zekere Bruy- neel, wonende wijk Gaverke De plaat selijke brandweer kwam seffens ter hulp gesneld en slaagde erin de nabijgelegen woning te vrijwaren. Gansch het oven- buur met zijn inhoud, zijnde allerhande' landbouwalaam ging in de vlammen op. De oorzaak is niet gekend. Paardensport. Zondag jl. 23 Mei had de openingsmee- ting te Waregem plaats op de renbaan der Gaverbeek. De belangstelling was overgroot terwijl de deelname aan de 7 draf wedstrijden meer dan bevredigend was. Morgen Zondag 30 Mei hebben ander maal mooi draf koersen plaats op de ren baan De Gaverbeek BURGERSTAND Geboorten. Verschoore Freddy, Ch. Capellestraat 33. Vandewalle Anny, Buurtweg 2, nr 85. Steverlinck Liliane, v. Wevelgem. Neirynck Marguerite, v. Geluwe. De Coninck Anna, v. Wervik. Dewulf Gilbert, Hoogweg 472. Van- ryckegnem Jacqueline, Bruggestr. 357. Gryspeerat Jeannine, v. Wevelgem. Noppe Willy, v. Rekkem. Vandamme Ginette, Koningstr. 57. Verkindere Gi- nette, Koninklijke prinsstr. 57. Huwelijksafkondigingen. Delporte Jean. v. Halewijn, en Lannoy Irène, Bak kerstraat 5. Clinckemaillie Camiel, v. Wevelgem, en Nuytten Marcella, Esplana- destraat 11. Decraene Gerard, Brugge straat, en Raemackers Christiane, v. Leu ven. Ackou Pierre, v. Moeskroen, en Dumont Martha, v. Wevelgem, voorh. v. Meenen. Kint Albert, v. Meenen, en Samain Marie-José, v. Wervik. Ballois Roger, v. Meenen, en Kimpe Julia, v. Ge luwe. Hannlcart Albert, Hoogeweg 23, en Van Asbrouck Lea, Italiestr. 26. Sterfgevallen. Vanhoutte Marie- Louise, 69 j., Bruggestr. 267. Vanden bulcke Adèle, 64 j„ Statiestr. 12. Ver- brugghe Celine, 62 j., v, Wervik. Del porte Elodie, 79 j., Rijselstr. 73. Van- steenkiste Daniël, 25 j., Leegweg 1. Leoen Gustaaf, 62 j„ Beekstr. 13. Car lier Jean, 82 j., Aug. Debunnestr. 11. ZELFMOORD Maandagochtend werd de waterput van het stedelijke hospitaal opengevonden, terwijl ernaast een vest en een klak la gen. Onmiddellijk werd de politie verwit tigd en men haalde uit den waterput het lijk van den 40-jarigen Ketels uit Meenen boven. De man, die sinds geruimen tijd ziek was, had zelfmoord gepleegd. GELD VERDWENEN Dë gsnaamoe Pieter Coucke, gehuisvest te Mêenen, Schansstraat, had een zekere som geld verborgen in een blikken doos, welke ergens in zijn keuken geplaatst was. Dezer dagen stelde hij vast dat er van 4 tot 5.000 fr. verdwenen was. Hij legde hieromtrent klacht neer bij de Rijks wacht, die zekere personen onderhoorde. FIETS GESTOLEN Albert Ackou, gehuisvest Meenen, Da- dizelestraat 32, was in de Statiestraat af gestapt om er bij een handelaar zaken te regelen. Hij liet zijn fiets enkele oogen- blixken buitenstaan. Een dief wist hier van handig gebruik te maken en met het rijwiel te verdwijnen. VERLOREN Langs de weg Ge luwe-Meenen werd Zaterdag een valies waarin kinderman- teltjes en cols staken, verloren door ze kere B. C. uit leper. Het valies kan te ruggegeven worden tegen flinke beloo- ning op het politiekommissariaat. DAVIDSFONDS Op Woensdag 12 Mei 1943 trad met on gewoon succes de Heer Mlchiel Vande Kerkhove, advokaat te Kortrijk op met een zeer inslaande voordracht over den Franschen bekeerling, schrijver en dich ter, Charles Péguy. Er is een stijgende lijn in onze Keur- voordrachten, én naar den inhoud, én naar de voordracht zelf. Op Donderdag 27 Mei kwam E. P. De- INGELMUNSTER Smokkelaar gesnapt. Zekere Pol Hugelier, uit Kuurne, reed zwaar beladen langs de Brugsche Baan. In de verte zag hij de Vliegende Brigade aankomen en nam een binnenweg. Hij raakte van den regen in den drup, want plotseling stond hij voor dep poliuekom- misaris. Het pak bleek 45 Kilo rogge t® bevatten. Rogge en velo werden aange slagen. Melkventers opgepast. Nogmaals werd een melkventer gesnapt omdat op de kannen niet vermeld stond «volle melk» en «afgercomde melk». Dit maal betrof het een zekere Jeroom L. uit Ingelmunster. Bedrog in het verbruik van eletriek. Ingenieur Roger Klinckemaillie, uit Kortrijk, in dienst bij de electrische maat schappij, kwam cp inspectie ook bij ze kere jJuycx Gerard, wonende Gentstr. 27. Daar werd vastgesteld dat de looding vaa den meter verbroken was, terwijl de me- terschijf was vastgezet met twee lucifers» stokjes, zoodat ae meter geen veroruifc kon opnemen. Er werd klacht neergelegd bij den politiekommissaris, ede de zaatt onderzoekt. Botsingu Zekere Helmond Cortvriendt, uit Rui- selede, kwam met zijn auiotiauoor over d® Plaats gereden naar de ïngelnxunsiersta- tie. Uit de richting Izegem kwam juist uit een zijweg de auto van Gentiel Jac ques, uit tótaaen. Deze reed de auwtractor langs de achterzijde aan. De stoffelijk® senade was vrij groot; persoonlijke on- geiUKken v«aren er nieü te betreuren. Diefstal. Zekere Edward Qüakelbeen, wonende^ Heirweg Zuid, Ingeimunster, was gedu rende n i5-tal aagen afwezig geweest. Toen hij Zaterdagmorgen tnuis kwam, bemerkte hij, dat ae kast was open ge broken. Er weraen 4 laxens en ecu sprei vermist. Toen hij op zolder kwam, zag hij, dat er 6 kilo erwten en 20 kilo rogge en tarwe verdwenen waren. Le politie heeft deze zaax in onaerzoek. De Vliegende Brigade aan ’t werk. Terwijl de Vliegende Brigade op ronde was te Ingelmunsrer zagen zij in ae verte vier personen met ieder een zware vracht op den velo. Aanstonds werd de achter volging ingezet. Een der velorijders wierp zijn vracht langs den weg. De zak be vatte 13 kilo vleesch, dat nog warm was; dus van een pas geslacht dier. De sluik- slaohters konden ontkomen, daar de af stand te groot was. BURGERSTAND van 20 tot 27 Mei 1943. Huweliiksafkoniïigingen. Joseph Santy,- metaalpolierder te Roeselare, met Louisa Taels, dienstmeid te Roeselare, voorh. te Bosch voorde. Albert Jodts, timmerman, met Yvonna Belaen, dagbladverkbelden te Roeselare. Felix Mortier, timmerman, met Maria-Josée Deceunlnck, jutebewerkster, bei den te Roeselare. Georges Mestdagh, schoenmaker te Ardooie, met Hérène Ghie- lens, schoenstikster te Roeselare. Leon Samyn, landbouwwerker, met Clara Van- hollebeke, dienstmeid, beiden te Roeselare. Marcel Verbeke, meubelmaker, met Ma- rla-Louisa Dejonckheerez. b., beiden te Roeselare. Etienne Lefere, photograaf, met Rachel Haghedooren, bediende, beiden te Roeselare. Valeer Cappelle, landbouwwer ker te Roeselare, met Germana Stubbe, z. b. te Oostnieuwkerke. Huwelijken. Juliaan Carly, aardewerker, met Maria Berteloot, spinnerlewerkster, bei den te Roeselare. Georges Verstraete, be tonwerker, met Hedwig Tally, strijkster, bel den te Roeselare. Phllogeon Defever, hout zager, met Martha Vanbesien, dagl., wed. v. Leon Mllleville, belden te Roeselare. An dreas Camerlynck, notaris en burgemeester te Passchendale. met Maria-Joanna Debal, z. b. te Roeselare. Geboorten. Godelieve Parmentler, d. v. Godfried en Emille Deruytter, Hoogledesteen- weg 39. Hendrik Cokelaere, z. v. Gilbert en Magdalena VancoppenolleZilverberg 67. Maria Vancoillie, d. v. Jeroom en Slmon- na Verhelst, Moorsledestw. 107 C. Guido Gruyaert. z. v. Emiel en Maria Debheck, v. Ardooie. Freddy Decruy, z. V. Albert en Laura Vandeputte, v. Rumbeke. Maria. Wallaeys, d. v. Frans en Joanna Cardoen, v. Ledegem. Harry Derieuw, z. v. Maurlts en Maria VerfailUe, leperstr. 161. Mar tina Decoutere, d. v. Marcel en Marla Vens, v. Koolskamp. Gudrun Vanderheeren, d. v. Roger en Maria Vandermarliere, v. Rum beke. Monique Gryspeerdt, d. v. Stefaan en Christiana Galle, H. Hqrrlestr. 27. Lu cile Vlnckier, d. v. Gaston en Joanna Plan- cke, Kachtemstr. 11. Jenny Doom, d. v. Gustaf en Ellsa Ingels, Bollenstr. 36. Luit garde Ameye, d. v. Firmln en Bertha La- mote, v. Gits. Odette Ducasteele, d. v. Hendrik en Godelieve Ghfierardyn, v. Rum beke. ■-Jacqueline Degryse’, d. v. Omer en Magdalena Lemaltre. Mandellaan 341. Rosa Vanclooster, d. v .Hendrik en Marla Colpaert, v. LlchterveldeNoel Lannoo, z. v. Adhémar en Margriet Bouttelgler, v. Houthulst. Erik Vanlerberghe, z. v. Henri en Rachel Vermaut, Doorgangstraat 3. Machteld Eeckhout, d. v. Georges en Lla Descheemaeker, St-Alfonsstr. 30. Dirk Nemegeer, z. v. Marcel en Virginia Feys, G. Gezellelaan 10. Sterfgevallen. Oscar Huyghe, 49 J., vak- leeraar, echtg. v. Elza Rooseboom, St-Joris- straat 18: Benjamin Veys, 61 j.. wever, echtg. v. Helena Salembier. Olmenstr. 13. Victor Terrln, 63 j., meestergast, echtg. v. Carolina Geklere, Ardoolestw. 146. Hendrik Verraes, 52 J., steenovenwerker, echtg. Maria Pattyn, v. Moorslede. Gode lieve Gryzon, 40 J., z. b.. echtg. v. Robert Wellecan, Diksmuidestw. 200. Karel Van- steenkiste, 76 J., z. b., wed. v. Hortense Vanhanselaere, Bruggestw. 99. Edmond Demaree, 60 j., herbergier, echtg. v. Alida Maertens, v. Zarren. Maria Leplae. 36 1., z. b., ongeh., v. Merkem. Marla Decock, 37 j., z. b.. echtg. v. Reml Vanslambrouck, v. Beveren. GENEESKUNDIGEN DIENST Op Zondag 30 Mei 1943: DOKTERDIENSTEN Heer Dr Declerck, St-Hubertstraat 22; Heer Dr Jos. Pattyn, H. Horriestraat 2. A.POTHEEKDIENST Heer Staessens, Rumbekestraat. Op Donderuag - O. H. Hemelvaart: DOKTERD1ENSTEN Heer Dr Ghékiere, Noordstraat 1S2; I Heer Dr Smnssael, Conseienccstraat APO HEE1J9IENST Heer Tloerghem. Ooststraat 22, Juni tot en met Zondag 4 Juli. Het hoogtepunt van deze kultuurdagen zal gevormd worden door de tentoonstel ling over het Graafschap Vlaanderen. Na Brugge komt Roeselare het eerst aan de beurt. Deze tentoonstelling oogst een machtig succes. Verder staan op het pro gramma ’n 3-tal spreekbeurten, die ver band houden met deze tentoonstelling. Ook zal er een kunstavond en tooneel- avond worden ingericht met verschillende prachtige beiaardconcerten. MAAL VERGUNNINGEN De loonmolens worden verzegeld van 1 Juli tot 1 Augustus 1943. Daarom moeten de landbouwers yóór 26 Juni eerstkonieh- de in den Stedelijken Bevoorradings- dienijff Bureel 5, een maalvergunning ko men af halen voor de maanden Juli en Augustus. STADSVERFRAAIING De boompjesbeplanting in de Noord straat, Ooststraat en langs de Groote Markt is uitstekend geslaagd. In een lan ge ononderbroken rij staan de frisch- groené accaciaboompjes langs de straten en brengen kleur en leven in het tamelijk eentonig stadsbeeld. Het is te hopen dat vooral na de oorlog krachtdadig zal gewerkt worden op de verfraaiing der stad, op het aanleggen van paTken, wandelplaatsen, speeltuinen, enz. Roeselare biedt in dit onzicht een merkwaardig groot te-kort. Jammer dat de omstandigheden het niet veroorloven, anders zijn wij er van overtuigd, dat dooi de zorgen van het huidig, gemeentebe stuur dit te-kort al spoedig tot het ver leden zou behoorën. SLUIKSLACHTING ONTDEKT Langs de Vaart, op den hoek der Lan- gebrugstraat, staat een onbewoonde café. De Vliegende Brigade meende bemerkt te hebben dat daar iets niet pluis was. Sa men met de controlediensten werd de café onderzocht en men vond daareen volledig ingerichte sluikslachting: bloed- put, tafel, messen enz. Uit die bloedput steeg een ontzettenden stank omhoog; daarnaast lag het vleesch, waarop een heel leger van vliegen aasde. Alles bijeen een afzichtelijken boel, ’t Is maar jam mer dat de menschen niet eens hebben kunnen zien hoe het er met die sluik- slachtïngen toegaat; ze zouden dan geen groot geld uitgeven voor een klein stukje vleesch. Er lagen: 3 achterhespen, 1 voor- hesp, 2 tongen en een hoop afval. Alles werd natuurlijk aangeslagen. VERVOER VAN VARKENS Door de Vliegende Brigade werd in de laatste dagen strenge controle uitgeoe fend op het vervoer van varkens in ver band met de laatste onderrichtingen over de varkehsmarkt.' Er werden reeds zeven varkens in beslag genomen, die tegen de verordeningen in toch vervoerd werden. GESNEUVELD Ten teeken van rouw, wegens het sneu velen der Gebroeders Frank en Oscar Delecluyse, worden enkele plaatseiijke akties van de Beweging uitgesteld. Ook het VOJO-feest, dat vastgesteld was o‘p 2“ Pinksterdag, wordt eveneens enkele dagen verschoven. Frank en Oscar waren de eenige zonen van Heer Oscar Delecluyse, Bestuurder der Middelbare School en Arrondisse- mentsleider van Vorming en Stijl der Eenheidsbeweging V. N. V. Op 2* Pinksterdag zal ons Arrondisse ment aan beide helden een waardige rouwhulde brengen. DAVIDSFONDS Op Maandag 31 Mei zal in het Stadhuis de Eerw. Pater Delaere spreken over Leon Bloy, de onstuimige pelgrim van het ab solute. Deze spreekbeurt is de eerste van een feeks keurvoordrachten, die zullen handelen over enkele groote bekeerlingen, hoofdzakelijk van vreemde afkomst. Te gelijkertijd zullen uittreksels uit en over Bloy’s werk door een tooneelbeoefenaar worden voorgedragen. Het zal op dazen belangrijken avond zeker niet aan belangstelling ontbreken. TOONEELLEVEN WALTER RUMMEL. Dp bondag 30 Mei komt Walter RlniJiuél naar Roeselare: een eerste en eenlg-e kuustsebeurtènls voor Roese- lare en omgeving. De wereldberoemde toon dichters: J. s. Bach, L. von Beethoven, Fr. Chopin, Pr. Liszt zullen vertolkt worden door een wereldberoemd pianist. De uitvoering zal slipt om 3.30 uur aanvangen, waarna de deuren gesloten worden tot aan ue pauze om niet de minst® stoornis te verwekken. Wij verwachten een geheel uitverkochte zaal. BEATRIJS. Op Dinsdag 1 Juni, om 7.30 uur stipt, zal door de Kou. Nèderl. Schouwburg van Gent worden opgevoerd. Beatrijs een machtig Middeleeuwsch mysteriespel in vier bedrijven door Felix Hutten. Tilly Vanspey- brouck in den titelrol, terwijl de beste krach ten van den K. i\’. S. hun medewerking ver- leenen. Men zorge intijds voor zijn plaatsen. DE WITTE NON. Op O. H. Hemelvaart 3 Juni, om 4 uur stipt zal door Volksverede- ling voor de vierde en allerlaatste maal ge speeld worden: hel boeiend, sensationeel en indrukwekkend drama «De Witte Non». De locatie is open bij den concierge, Ci- troenstraat 14, alle dagen van 5 'tot 7 uur en op de Zon- en Dinsdagen ook ’s morgens van 19 tot 12 uur. SCHOUP KOMT WEER. Binnenkort komt het populaire gezelschap Frank Schoup uit Gent weer naar Roeselare met de operetten liet Land van den Glimlach en Tsare vitch van Fr. Lehar. Wij zijn er op voor- hahd van overtuigd, dat beide operetten weel een massa volk zullen lokken. De juiste da tums, zullen binnenkort bekend gemaakt wor den. BURGERSTAND Geboorten. Etienne Windels, z. v. Marcel en Luciana Fauvart, Kortrijk- straat 162 G. Frieda Gheysens, d. v. Andreas en Yvonne Missinne, v. Lende- lede. Guido Brabant, z. v. Joseph en Marie-Louise Pauwels, Roeselarestr. 159. Cyriel Hendrycks, z. v. Achille en Ca milla De Wulf, v. Zarren. Freddy De- jonghe, z. v. Pierre en Valentina Robert, Droogen Jan 32. Frieda Tytoerghlen, d. v. Antoon en Zulma Vandenberghe, Schoolstr. 43. Wilfried Braeckevelt, z. v. Cyrille en Gerarda Dekie, v. Meulebeke. Wilfried Desloover, z. v. André en Ra chelle Vankeirs'bilck, Beyaerdstr. 62. Gerda Desmet, d. v. Arthur en Justiha Bocqué, v. Ingelmunster. Rita Van- nieuwenhuyze, d. v. Gaston en Julia Ge- kiere, v. Ingelmunster. Rita Goeminne, d. v. Camillus en Zulma Vandenberghe, v. Ingelmunster. Katrien Olivier, d. v. Karei en Godelieva Hubaut, Noordkaai 18. Aimé Claerhout, z. v. Alidor en Paula Vens, v. Wielsbeke. Jozefa Declercq, d. v. Jozef en Martha Vinckier, v. Rum beke. Nicole Vandenberghe, d. v. Re na tus en Bertha Lattrez, Meenenstw. 110. Overïijdens. Julius De Witte, 69 j., handelaar, ongeh., v. Koolskamp. Bar bara Haesebrouck, 66 j„ huish., wed. Adol phus Sabbe, v. Ardooie. - Luc Vander- mersch, 19 d., z. v. Achille en Maria Van neste, v. Meulebeke. Leon Verbeke, 49 j., velomaker, ongeh., Meulebekestr. 34. Leona Maes, 5 j., d. v. Julien en Ger- mana Tuyttens, Slabbaerdstr. 127. Ru- dolphe Desmet, 59 j., z. b., echtg. v. Eleo nora Bourgeois, Ketelstr. 13. Michiel Ryngaert, drukkersgast, z. v. Albert en Germana Stragier, v. Roeselare. Rena- tus Waeyaert, z. b., 65 j., echtg. v. Valerie Pil, v. Ichtegem. Etienne Messiaen, 55 j., rentenier, ongeh., Gentstraat 79. Huwelijk. Jerome Vermeersch en Blanca Bataille, beiden v. Izegem. Huwelijksafkondigingen. Urbain De- jaeghere v. Izegem met Godelieve Van- denbussche v. Kaohtem. Pierre Deeoe- ne met Paula Devyver, beiden v. Izegem. Cyriel Decoopman met Marietta Vuyi- steke, beiden v. Izegem. Honoré Bra bant met Suzanna Bruggeman, beiden v. Izegem. ZONDAGDIENST Morgen Zondag wordt de dienst der apothekers in onze stad verzekerd door Apotheker Mich. Verhamme, Roeselarestr. SCHIELIJKE DOOD Maandag kwam de 16-jarige drukkers gast Ryngaert Michel, wonende te Roese lare, pet fiets naar zijn werk gereden ter drukkerij A. Dppoorter, op de Groote Markt. Toen de jongen ter bestemming kwam, zakte hij plots in elkaar en gaf geen teeken van leven meer. Een ontbo den geneesheer kon enkel het overlijden vaststellen tengevolge eener hartader- breuk. JAMMERLIJK ONGEVAL De 12-jarige student, Luc Van Honze- brouck, zoon van Paul, wonende Oost- roozebekestraat te Ingelmunster, kwam met eenige makkers per rijwiel langs de baan naar Ingelmunsver gereden. Opeens reed de jongen met geweld tagen een wa gen. Het slachtoffer viel zwaar gekwetst ten gronde en moest bij hoogdringend heid naar de kliniek der Rceselarestraat overgebracht worden waar men vaststelde dat de student een erge schedelbreuk op- geloopen had. Zijn toestand is gevaarlijk. DIEFSTALLEN Op verscheidene, plaatsen werden alhier baten kwamen onzacht op den grond te- reent. Ze hadden zich niet al te erg be zeerd en de vertooning kon voortgezet woraen. SINT-BAAFS-VIJVE Dieven. Dieven zijn Zaterdagnacht binnen ge- brokén m ae maalderij van Modest Van- houtts, wonende plaats te Bint-Baafs- Vijve. Ze wisten op de vlucht te gaan met ruim 180 kilos gebuild meel. Een dynamo werd gepoogd uit te breken, doch za moesten deze in de steek laten. P. OOSTROOZEBEKE Tabak aangeslagen. Bij een zekere V., wonende alhier, werd door de piaatselijke rijkswacht 20 kgr. gekorven en 30 kgr. tabak in blade ren ontdekt, die bestemd waren voor den sluikhandel. Alles werd in beslag geno men en proces-verbaal opgemaakt. Bij wed. Vandamme, wonende wijk «Het Sas», werden eveneens 25 kgr. ta bak aangeslagen, bestemd voor den woe kerhandel. De Rijkswacht onderzoekt met den meesten ijver deze zaken? G. OOIGEM Geheime stokerij ontdekt. Bij Maurice Claerhout, wonende Het Saswerd overgegaan tot een huiszoe king, daar hij veraacht scheen van woe- kernandel. Uit het eerste onderzoek bleek alras dat een zeepziederij ter plaatse werd en alles werd aangeslagen. Op den zolder werd verder nog de hand gelegd op een geheime stokerij, waarvan alle materiaal en afgewerkte produkten in beslag wer den genomen, lot slot werd nog een kuip varkensvleesch ontdekt voortkomende van een geheime sluikslachting. G. MEULEBEKE Wielrijder omvergereden. Wanneer Irma Descamps, wonende te Harelbeke, in gezelschap van haar man naar Meulebeke kwam gereden, werd ae vrouw ter hoogte van de wijk De Kre kel omvergereden door een onvoorzich- tlgen wielrijder. De vrouw werd tegen den grond gesmakt en liep een drietal diepe wonden op waaruit de vrouw veel bloed verloor. Vrouw schielijk overleden. Wanneer vrouw Celina-Maria Desander, echtgenoote Alfons Dewitte, wonende steenweg naar Marialoop, zich naar bui ten begaf werd zij plots onwel. De huis genoten ongerust zijnde over haa: lang wegblijven, gingen zien en vonden ze bewusteloos liggen. Een bijgeroepen ge neesheer kon slechts de dood vaststellen. Rijwiel gestolen. Langen tijd van hier werd Meulebeke van fietsdieistallen gespaard. Thans werd, bij klaarlichten dag de fiets gestolen van M. Dewitte, aan het Gemeentehuis, toen ze het overlijden van haar Moeder aan den Burgerstand ging kenbaar maken. Een streng onderzoek werd ingesteld. OESELGEM Bij de lurven gevat. Twee jonge kerels van Tielt, waarvan de oudste nauwelijks 17 jaar telde, wer den betrapt door René De Pourcq terwijl ze poogden den offerblok open te breken van de kapel die aan den ingang van de hoeve staat, ’t Waren dezelfde die juist boterhammen hadden gebedeld op de hoeve. Door den veldwachter werden ze naar de rijkswacht te Wakken over gebracht. Ze schijnen niet aan hun proef stuk te zijn. ling, zie uithangbord en gedrukte blaad- jes. Toegangsprijzen: 2 fr., voor Winter- huln-kaarthouders. 1 fr. Familiekaart geeft toegang tot de zwemkom met de fa-, milie of aan elk lid afzonderlijk, behalve op de uren voorbehouden aan vereenigin- gen of scholen. Seizoenkaart alleenstaanders: 50 frank, scholen afz. kaartjes 0 fr. 50. Boekjes 100 ingangskaarten45 fr., seizoenkaart: 20 fr. De seizoenkaart zal ook geldig zijn ge durende het verlof eiken dag van 10 tot 12 u. Wie zwemlessen begeert te geven met of zonder vergoeding, moet een schrifteli.ike aanvraag doen bij het Stads bestuur, dat voorwaarden en uren zal re gelen. TAXIDIENSTEN: Heer Adlel Me-Vercruysse, St-Mlchlelsstr. TAXIVOERDERS DER WEEK H. Nestor Wauters, Spanjestraat 98; H. Gustaaf Verstraete, Hof v. 't Henneken; H. Camiel Yssers, Herdersstraat 98, KULTUURDAGEN De West-Vlaamsclie Kultuurdagen ko men naar Roeselare vanaf Zaterdag 26 BURGERSTAND van 20 tot 27 Mei 1943. Geboorten. Luc Vancompernolle, Loofstr. 43 (v. Gullegem). Marie Cat- tebeke. Reepkaai 7 a (v. Heule). Jean Decock, Pottelberg 94. Anna Hermans, Heilige Geeststr. 21. Jacques Delbarre, Meenensteenweg 77. Sonja Derycke, Reepkaai 7 a (v. Lauwe). Anne Alle- gaert, Budastr. 30 (v. Harelbeke). Leon Delbaere, Reepkaai 7 a (v. Beveren-K.). Muguette Vanooteghem, leperstr. 7. André Delombaerde. Reepkaai 7 a (v. Ha relbeke). Marcel Callens, Loofstr. 43 (v. Deerlijk). Eric Bajart, Heulesteenweg 20. Johan Vandenbusschere, Loofstr. 43 (v. Heule). Annie Bourgeois, Reep kaai 7a (v. Bissegem). Winifreda De cock, Pluimstr. 45. Philippe Naert, Loofstr. 43 (v. Heule). Lena Bouckaert, Loofstr. 43 (v. Desselgem). Etienne Moerman, Budastr. 30 (v. Tiegem). Axel Van Assche. Bruggestr. 21. Astrid Degrande, Vlamingstr. 31. Mariene Huysentruyt, Budastr. 30 (v. Deerlijk). Paulette Desmet, Herderstr. 69. Ginet te Clarysse, Loofstr. 43 (v. Heule). Rita Staelens, Vlaanderenkaai 31. Huwelijksaankondigingen. Stefaan Declercq, werktuigkundige, O. L. Vrouw- straat 44, en Marie Hombecq, fabriek- werkster v. Harelbeke. Albrecht Van Welden, behanger, H. Verriestlaan 22, en Marie Janssen, z. b. v. Moeskroen. Joris Bauwens, vulcaniseerder, Visschers- kaai 22, en Agnes Tach, haartooister v. Ootegem. Jules Verhoest, fabriekwer ker v. Kerkhove, en Germana Sobrie, dienstmeid v. Tiegem. Jan Deleu, been houwer v. Heule, en Cccilia Sabbe, z. b., Meenensteenweg 17. Achille Verfalllie, vuurstoker, Lange Brugstr. 41. en Caroli ne Matton, z. b., KI. teiestr. 24. Ray mond Verstraete. treinwachter, Van Dyck- laan 47. en Luciana Barbe, z. b., Pluim- straat 132. Huwelijken. Maurits Gallant, aanne mer. Meenenstr. 32, en Ghislena Debuy, z. b.. Meenenstr. 80. Leon Voordecker, teekenaar bij het Kadaster, v. Brugge, en Julia Debrauwere, boekhoudster, Sint- Maartenskerkhof 6. Frans Maras, schipper v. Burcht, en Klara Deprez, strijkster, G. Vercruysselaan 10. Ed gard Vandenheede, handelsreiziger v. Harelbeke, en Maria Glorieux, z. b., Spin- neriikaai 47. Rogie- Vercruysse, kunst schilder. Hoveniersstr. 21, en Irena De- foort. beheerster, Steenpoort 5. Overïijdens. Renilde Planckaert, 51 j., z. b„ echtg. v. Victor Desloovere, v. Bis segem. Gabriella Vande Kerkhove, 70 j echtg. v. Valeer Bouckaert, Veldstr. 163. Cesaar Holvoet, 39 j„ stadsbeambte, echtg. v. Gabrielle Pollefeys, Pyckestr. 1. Victor Tanghe, 67 j„ gisthandelaar. echtg. v. Maria Bils, Gentstr. 3. Ga brielle Matthys, 32 j., z. b.. echtg. v. René Crommélynck, v. Avelgem. Leopold Blauwblomme. 71 j.. echtg. v. Maria Adins,, Moorinnestr. 17. Henricus Claus, 79 j., echtg. v. Julie Ottevaere, v. Oote gem. Christina Lottin, 81 j., Albrecht- straat 48. Agnes Kesteloot, 17 j., Jan Bethunelaan 5. VAN ALLES WAT De stoutmoedigheid der fietsdieven kent geen grenzen meer. Donderdagochtend rinkelde de bel in de vleeschhouweri.j Glorieux, Rljselstraat. Toen de eigenaarster in den winkel was, stelde zij met verbazing vast dat de fiets die daar stond spoorloos verdwenen was. Er bleef haar niets anders over dan klacht in te dienen bij de politie. Dat de fiets dieven nu binnenshuis opereeren, schetst hun stoutmoedigheid die waarlijk geen grenzen meer kent. Poging tot inbraak. Een politieagent op nachtronde betrapte een kerel die poogde in te breken in het krantenhuisje staande op de Groote Markt. De Kerel koos het hazenpad en kon niet vereenzelvigd worden. Aanhangwagen tegen stadhuisgevel. Dinsdag, rond den middag, geraakte een aanhangwagen van een kamion los en kwam met volle geweld tegen den stad huisgevel terecht. Verscheidene school kinderen bevonden zich juist op het voet pad, maar konden tijdig op zij springen. De gevel werd licht beschadigd. Nog een fietsdiefstal. De Heer P. Deccens, had zijn flets ge- Provost, Pottelberg, Na een korte afwe zigheid, stelde Hr Decoene de verdwijning van.zijn rijwiel vast. Klacht werd bij de politie ingediend. Spreekbeurt over Léon Bloy: In de vierde der keurvoordrachten;: in gericht door het Davidsfonds, sprak E. P. Delaere O. P., over Léon Bloy, de pel grim van het absolute Na een korte levensschets belichtte spreker aan de hand van menig citaat de levensvisie van dezen gtooten, niet begrepen Franschen schrijver, cm tenslotte de beteekenis en den invloed van deze krachtige persoon lijkheid te doen uitschijnen voor zijn tijd en den onzen. Uurregeling en prijzen voor het bezoek van de stedelijke zwemkom. De uurregeling voor het bezoek van den Stedelijken Zwemkom, is als volgt samen gesteld: oner van 7 tot 21 u. Uurverdee- «aere o. 't-., en hield een buitengewoon interessante voordracht over een ander Fransch bekeerling, den driftigen Léon Bloy, den zoeker naar het Absolute. De Keurvoordrachten volgen elkander snel op. E. P. Wildiers O. C. M. komt op Vrijdag 4 Juni 1943, te 7 uur, spreken over Paulus den VeroveraarWe sluiten deze eerste serie met een apotheo- se-keurvoordracht. Inkomgeld 5 fr. of de groene toegangskaart vertonnen. BIJ DE VLAAMSCHE ZWEMVEREENIGING Door het Stadsbestuur werd het uur rooster van den stedelijken zwemxom vastgelegd. Voor de Vlaamsche Zwemver- eeniging De Leierattenwerden den Dinsdag en den Donderdag avond van 6 tot 9 uur voorbehouden. Op die uren zul len de oefenstonden der Leieratten plaats vinden. De abonnementsprijs is vastge steld op 30 fr. voor het seizoen voor de leden der Vlaamsche Zwemvereeniging. Men kan zich laten inschrijven bij ae Vlaamsche Zwemvereenigine bij den lei der Marcel Cardoen, bij Maurits Dumor- tier, bij Arnold Gernaye, propagandalei der, bij Omer Dekyen of in het lokaal Ramskapelle. Al de leden der Leieratten moeten iede- ren Dinsdag en Donderdag op de oefen stonden tegenwoordig zijn. De Vlaamsche Zwemvereeniging is de eenige zwemvereeniging die te Meenen toegelaten is. TENTOONSTELLING KUNSTTENTOONSTELLING. Op liet mo ment exposeert in (le zaal cloet de Kunstschil der Henri Pauwels uit Be veren-Waas. Deze tentoonstelling- mag icli in een groote belang stelling verheugen. MEDEDEELINGEN VAN DE «DE VLAG» PAKJES VOOR DUn’SCHLANI). De Vlag gelast z»li ook rnet het verzenden van pakjes naar Dultschland. De personen, ule door onze bemiddeling colils naar Dultscliland willen verzenden, kunnen zich alle dagen aanbieden op ue Groote Markt 31, ’s morgens van 8.3u tot 12 uur. «EliEEUNG VAN BRANDHOUT. Alle huis gezinnen van de leden der De Vlag kunnen door onze bemiuuelmg in de gelegénneld worden gesteld een zekére hoeveelheid brand hout in te doen aan den vastgestelden prijs. BEöEELIaG VAN SÜHLAMM. Voor de maand Juni komt de volgende categorie aan de beurt: Oorlogsinvaliden, alleenwonende ouderlingen van meer dim 60 jaar en weduwen met kiuaerlast. Dinsdag t Juni, van A tot en met C. Woensdag 2 Juni, van D tot en met E. Donderdag 3 Juut, van F tot en met H. Vrijdag 4 Juni, van I tot en niet K. Zaterdag 5 Juni, van L tot en met N. Maandag 7 Juni, van O tot en met R. Dinsdag 8 Juni, van Wt en met U. Woensdag 9 Juni, vx f tot en met Z. De Burgemeester: Hr J. Demoen. ORGANISATION TODT. Eiken Dinsdag- voormlddag, van tot 12 uur, zijn de O. T.- Voorzoigslelders ter beschikking van de fa- millën der o. T.-mannen en van belangstellen den op het V. N. V.-sekretarlaat. hoek II. Tol- lenaereplein en Postsu-aat. Alle inlichtingen en hulp zai daar verstrekt worden. KINDEREN NAAK iH IT.SCHLAND. Al wie zijn kinderen van een heerlijk verlof van zes maanden in de mooiste en gezondste streken van Dultscliland wil laten genieten, wende zich tol liet sekretarlaat vau De Vlagop de Groote Markt 31, waar alle verdere inlichtin gen zuilen vérstrekt worden. Alleen kirïdereu in den ouderdom van lu tot 11 jkar kunnen zich laten inschrijven. ADMINISTRATIEVE RECHTSMACHT ROESELARE De volgende personen werden veroordeeld wegens te-kort-leverlng: .Moorslede. - 8/5/43. Persoon Camiel, 7” Wijk 18, 16. 290 fr.; Ullevier Henrl, lo’ Wijk 2, 7.56U fr.; D'Hulster Cyriel, 2» Wijk 34, 6.480 frl Meulebeke. - 27/4/43. Verbrugge Hemi, Sektle C 139, 5.060 fr.; Taelman Alois, Sektie '6 Nr 56, 32.875 fr. Llchtervelde. - 5/5/43. Vermeersch Alidor, Burgemeesterstraat 67, 7.615 fr.; Verougstraete Augusta, Groenendaéle 108, 14.749 fr. Rumbeke. - 8/5/43. Desinedt André. 9’ Wijk 15, 13.050 fr.; Vandemoortele Nestor. 9” Wijk 25. 15.600 fr. Moorslede. - 8/5/43. Decoorne Julien, 10’ Wijk 54, 11.340 fr.; Lievens Augusta. 4’ Wijk 11. 13.950 fr. Roeselare. - 8/5/43. De Witte Victor Klein® Weg 14 C. 12.700 fr, Liehtervelde. - 5/5/43. Boute Henri, Zwe- vezelestraat 25 C,. 21.065 fr. Wakken. - 2/2/43. Wegens onregelmatigen aankoop van aardappelen tegen overdreven prijs: Vandekercklioven Florimond, Molenkou- ler 14, 15.000 frank. BERICHTEN Van HET ARBEIDSAMBT Worden dringend gevraagd: ROESELARE. LljUwaadwevers, 1 antoge- leider. 2 scheerders (ketting), 1 smeerder, 1 doorbaler, 2 opgevers, 1 monteerder (.weverij), 2 tegelmakers, 1 rnarbiler, bobljnsters, speel sters, stopsters. RUMBEKE. 2 Stopsters, 3 stukkenkuiscli- lÏGHTERVELDE. 6 Meubelmakers. IZEGEM. Meubelmakers, lecrjongens-meti- helmakers, 1 oppinner, 2 zoolnaalers, 3 leer- joiigens-snijders, 8 schoensuljdcrs, 6 seboeu- Onz» Gswestbond hield dus zijn TWEEDE algemeene vergadering van dit drukke werk jaar op Zaterdag 22 Mei, weerom in de gast vrije Rodenbaclistad. Óver gansch de lijn mag deze zcoveeiste bijeenkomst uitstekend geslaagd heeten: een talrijke obkomst, veel belangstelling, interes sante mededeellngen en vruchtdragende be sprekingen. V/ie er niet was, kan er. maar spijtig om zijn. Toen M. COEL te 3 uur deze vergadering opende en met hartige woorden de 30 afge vaardigden verwelkomde en wees op den heropbloei van den West-VlaamsoV'en Gouw- bond werd met bijzonder voldoening vastgesteld dat er niet minder dan 17 Af- deelingen vertegenwoordigd waren en wel nl.: Emelgem, Hooglede, Houthulst, Ingelmun ster, Izegem, Koolskamp, Ledegem, Meule beke, Oekene, Ooigem, Oostroozèbeke, Roese lare, Rollegemkapelle, Westroozebeke, Wiels beke, Wingene en Zwevezele. Verontschul digd: Schuiferskapelle en Wakken. M. MAR- COU uit Kortrijk, lid van het Hoofdbestuur, had er aan gehouden deze belangrijk? ver gadering bij te wonen; hij was hartelijk welkom Weldra werd het woord verleend aan den SEKRETARIS, die een 5-tal belangwekkende punten voordroeg, en deze, samen met de aanwezigen, terdege besprak. Inzake LEDENAANTAL staat onze Gewest- bond Roeselare-Tielt er schitterend voor! In 25 op de 33 Afdeelingen is het Crescat- Floreatom het Boer Nelis maar eens na te zeggen. Deze afdeelingen boekten op 31 Maart '43 een gezamenlijke netto-aanwinst van: 1062 A. 198 B., 409 C. en 45 D. op 1942! En nog wordt er in dit Gewest niet gerustl Men spreekt van verder PROPAGANDA voe ren en van TENTOONSTELLINGEN inrich ten! Bravo! Bravo! De OPSTELPRIJSKAMP mag alvast voor ons gewest een sukses heeten! Inderdaad: 14 afdeelingen namen er geestdriftig deel aan met circa 300 4e graad-leerlingen, De gewestelijke jury kreeg 50 werkjes van de jongens en 35 opstellen van de meisjes te bekeuren; 43 jongens en 33 meisjes behaal den meer dan Ö0 der punten. Werden tot laureaat uitgeroepen: Sectie Jongens: CLEPPE Frans (Aid. Ruiselede) met 91 p. op 100; Sectie Meisjes; VANDUYNSLAEGÉR Paula (Afd. Wingene) met 91 p. op 100. Op de e. k. Feestvergadering komen alle be kroonden aan deeer I Wat betreft de STAATSTOELAGE moet gezegd, dat nog al te veel Afdeelingen spij tig verwaarloozeu deze aan te vragen; am per 9 op de 33 deden het nooalge vóór 1941-'42. Let op; nu is het nog niet te laat voor '42-’43! Vervul de weinige formalitei ten, voeg er de bewijsstukken bij', en stuur alles vóór 15 Juni tiaar het iïoofdsekretariaat voor Nazicht. Op onze FEESTVERGADERING die de zen keer zal gehouden worden te Roeselare zai het zoo gunstig gekende Antwerpsch Voordracht Kwartet optreden, ’t Zal extra- wel zijn! Later nader nieuws daarover. Er was niet weinig belangstelling voor het inrichten van VOLKSCHE voordrachten rond een KERNGEDACHTE. Voor het naaste voor- drachtseizoen zou het Gouwbestuur West- Vlaanderen een paar reeksen over FAMILIA LE OPVOEDING willen organiseeren en is er op uit, de kleinere, werkzame Afdeelingen te helpen op fiinancieel gebied. Op tijd in stond zullen we onze afdeelingen hierover zakelijk inlichten. Dez; hartelijke, deugddoende bijeenkomst van onze trouwste Davidsfondsvrienden werd pas te 5 met een kort gebed besloten. R. BRAECKEVELT. -- - -tóf OP het pcli- tlebureel, omtrent het verlW van een be langrijke som geld in de Roeselarestraat. De eerlijke vinder wordt verzocht deze som tegen goede beloonin? terug te be zorgen aan de verlierster ofwel bij E. H. Pastoor. Het geld stak in een witte brief omslag en bevatte 3.015 frank. Maalvcrgunningcn. De maalvergunnifigen voor 3 maanden worden afgeleverd op: Maandag 31 Mei voor Sint Jozef, bij de Weduwe Dewulf. Dinsdag 1 Juni voor Hooglede, van nr 1 tot 450. Woensdag 2 Juni voor Hooglede van nr 451 tot 880. De uitreikingen geschieden telkens van STADEN Burgerstand. Geboorte. Denys Rudi-Gabrlej, z. v. Oscar en Verduyn Maria, Kayaerstr. Overlijden. Vandenberghe Elisabeth, 79 j. en 8 m., ongeh., Ir. Vancolenstraat. Huwelijksafkondiging. Boéckaert Fïosper, bakker v. Kuurne, en Debaere Yvonne, spinster v. Staden. Rijwieldiefstal. Dinsdag 1.1. was de genaamde Spruytte Gerard, landbouwer, Waalstraat, per rij wiel naar ’t gemeentehuis gekomen om zijn rantsoeneeringszegels af te halen. Hij plaatste zijn rijwiel bij zooveel andere aan den ingang, zonder bewaking, maar toen hij na enkele oogenblikken terug kwam, was zijn fiets verdwenen. Naar de bestolene ons verzekerde waren er onlangs zeer dure banden op aangebracht, wat deed ’uitschijnen dat de fiets een groote waarde had, Naar aller meening moet, de dief op de loer gestaan hebben. Bij de plaatselijke, politie is klacht neergëlegd. Aardappelkontrakten. Indien er van de gemeente inwoners zijn die tot op heden in de onmogelijk heid waren aardappelkontrakten af te sluiten, wordt hen medegedeeld, dat zij zich op Maandagvoormiddag 31 Mei (laat ste da»' voor het afsluiten van kontrakten) dienen aan. te bieden bij den bevoorra- dingsdierist, waar hen een landbouwer zal aangeduid worden, die kontrakten ter beschikking van de bevolking gesteld heeft. Aan alle schaper.liouders. Aflevering dar wol. De wol moet op ’t gemeentehuis afge leverd worden op Dinsdag 1 Juni 1943 (gansch den dag). De wol moet op be hoorlijke wijze verpakt worden en voor zien van. esn etiket met vermelding van den .juisten naam en adres van den eige naar. Ten einde alle misverstand te voor komen is het nuttig een gelijkaardig eti ket binnen in het pak te plaatsen. De vachten zullen dus stevig met een touw of anderzijds opgerold en verpakt moeten worden, ten einde in de wasscherij bij de aankomst elke vacht afzonderlijk bij het wegen en schatten-te kunnen inschrijven met de aanduidingen door den eigenaar verstrekt. (Géén ijzerdraad gebruiken a. u. b.). Het is streng verboden onvolle dige schachten in te brengen. De Bevoorradingsdienst. Bericht. De huisslachtihg van varkens is verbo den tusschen den 1 Juni en den 31 Okto ber 1943. De toelatingen tot huisslachting mogen afgehaald worden tot en met Maandag 31 Mei. Bericht aan de winkeliers. De rantsoeneeringszegels van de perio de 27-4-43 - 26-5-43, alsook de groene Duitsche zegels mogen bij de bevoorra dingsdienst ingebracht worden tot en met 4 Juni 1943. 2 tot 4 uur namiddag. LICHTERVELDE Burgerstand. Geboorten. Eddy Delameilieure, z. v. Alois en Rachel Craymeersch. Gabriel Herpoelaert, z. v. Cyriel en Allee Myny. Raphael Debeuf. z. v. Marcel cn Yvon na Depuydt. Rudi Hillebrandt, z. v. Emiel en Angela Wostyn. Frans Huy ghe, z. v. Georges en Maria Goddyn. Huwelijk. Achiel Baert met Martha De Corte. Overlijden. Juliana De Larue, 23 J., echtg. Maurits Desloovere. BEVEREN. Belangrijke tabakdiefstal. Bij Gerard Vanwalleghem, landbouwer, wonende in de Kruisboommolenstraat, werd ’s nachts ingebroken en de dieven wisten zich meester te maken van 930 kilo tabak. Men had een stuk vleesch in een klomp vastgenageld en dit diende als mid del cm den waakhond te lokken, Waarna ze hem met een hard voorwerp den kop verbrijzelden. Ongestoord hebben zij toen deze groote hoeveelheid tabak kunnen vervoeren naar een gereedstaanden auto. ARDOOIE Burgerstand. Geboorten. Vanhaecke Luc, z. v. An dré en De Leeuw Julia, Witte Kave. Brulez Bernadette, d. v. Jeroom en Mar tha Naert, Beverenstr. VerfailUe Ber trand, z. v. Odiel en Joanna Dierckens, Hemelstraal. Overïijdens. Mathilde Deriemaeker,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 3