De Paus sprak tot 30.000 Arbeiders BEZETTING EN OORLOGSt Jonsda9 minnmiiniiiiniiwiiiiiiiiM^ VERVOLG EN SLOT T 1 i in het Volksleven i Vlaamsche Uitwijking DE WEEK IN ONS LAND KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANK0NDIGINGS3LAD. - WEEKBLAD. - 0,75 Fr. DE REDE VAN DEN MILITARVERWALTUNGSCHEF SJS *3». BOUW ZATERDAG 19 JUNI 1943. 40» JAAR.-Nr 25. s T. IN HET WESTEN EEN DER GRCOTE BETONWERKEN AAN DE KANAALKUST IN HET ZENDEN VAN TABAK NAAR ONZE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Bëa:iJJi;ttiHHniiU3inniiüraminiuuiuiimiiiiuiruiiiiuiQiifmuiiinHmfliiiiii:RiiHjiiiI"iitni!!iiiiiniii[iiitiiiiHmtiiiiitiii VLAMINGEN GESNEUVELD OP HET OOSTFRONT OP HET DUITSCH-RUSSISCH FRONT TERDOODVEROORDEELINGEN EN TERECHTSTELLINGEN MOORDAANSLAG TE BRUSSEL PINKSTEREN IN HET VATIKAAN ONS VROO EN VROME VOLK Ook deze reuzen-geschutsbunker etfliakeU zich in het verdetiiffhjfwystowa dat teder vijaudelUkc landingspoging móet verijdeleik 15 fr. 3/r' is OOSTU1TGAVE isWESTUITGAVE mmwaaaaaaaaaaaaaaaamwmk x&Jüs.auraaaE TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) 8 /r. Kleine berichten adr. t. bwreele 12 jr. (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwberichten: minimum Groote rouwberichten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per regel Andere aankondigingen: prijs op vraap.S Aankondigingen worden aanvaard tot K den Donderdag middag. 'r) Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: 5 Voor Belgle - Fr. 21,00 Voor Frankrijk Belg. Fr. 28.00 ^TA^WIWV^^ jWMAAMIMWWIAAAAAAAAAMt; Uitgever: Sanscn-Vniinesle, Poperlnfle.J Telefoon X' 9. Posteh. X' 155.70. Was hij soms niet de roepstem in de woestijn? En wordt niet verteld dat hij weende, omdat hij maar dooi- zoo weini gen verstaan werd, als hij den Christus aan wees! En zoo wordt Sint Jan aanroepen tegen keelpijn, (ook tegen hoofdpijn) en tegen het verlies van de stem, en tegen den ABONNEMENTSPRIJS 194S: 1 Jaar in Belgie Fr. 36 3 Maanden Fr. 9 6 Maanden Fr. 18 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 52 BESLUIT Be uitwerkselen van de uiterlijke stormgs- mauoeuvers der voortvluchtige Belgische sehlmrcgeerlng. staan in krasse tegenstelling tot het doel dat ze beoogen. De vlucht nemen, het eigen land in den steek laten is even eenvoudig als de Bevolking, terwijl men zelf veilig geborgen is, op onverantwoordelijke wijze tot daden aan te sporen, waarvan de zware gevolgen niet neerkomen op de heeren te Londen doch op de bevolking zelf. Wie be velen uitvaardigt moet ook ter plaatse zijn om ze uit te voeren en de verantwoordelijkheid voor de gevolgen te dragen. Aangezien de heeren ministers noch het inzicht koesteren noch in de mogelijkheid zijn dit vanzelfspre kend princiep na te komen, hebben ze niet het minste verantwoordelijkheidsgevoel. Neen, het is niet aan hen of aan do hier werkende ordeverstoorders te danken dat de bezettende macht in het afgeloopen jaar geen gebruik hoefde te maken van machtsmiddelen als de wapens, die een oorlog-sbezettlng toch werkelijk en zedelijk tor beschikking staan. Doch dit was veeleer mogelfjk dank zij de spijts alles verstandige houding van de over- groote meerderheid der arbeidende klasse. In zonderheid evenwel dank zij de vele duizenden Vlamingen en Walen, die bewust van hun ver antwoordelijkheid en met een helder inzicht it, de huidige cn toekomstige gemeenzame lotsbestemming, met werktuig en spade in de hand in de rangen of In het gevolg van de Wehrmacht hun plicht tegenover hun land en Europa vervullen. Meer In het bijzonder denken we hier aan de dappere Vlamingen en Walen die in de rangen van de Dultsche Wehrmacht en van de Wapen-SS, zijde aan zijde met de Dultsche kameraden den verpletterden stormloop uit het oosten breken cn waarvan velen reeds op liet veld van eer gevallen zijn. De gedachte aan hen en de eerbied voor de ordelievende en plichtbewuste bewoners van dit land, hebben het Militaire Bestuur ertoe aangezet deze gewesten niet te beoordeelen naar hun schaduwzijde, doch hen even groot moedig te behandelen, in weerwil van de toe nemende onverbiddelijkheid van den steeds scherper wordenden oorlog. Zoo echter de be smettende actie van de onruststokers het ge zonde orgaan al te nadeelig moest beïnvloeden, zullen we er niet voor terugdeinzen om te ge- pasten tijde onverbiddelijk en bard in te grij pen ten einde de onrustnesten uit te roeien en verdere schade te voorkomen. ITet Is mijn wensch dat de pers van dit land, voor wier achtbare vertegenwoordigers Ik bier het genoegen heb te spreken, zich zoo- als voorheen verder zon bewust zijn van haar zware, verantwoordelijke taak en bovendien een verblikkende bemiddelaarster tusschen het wereldgebeuren, de openbare meening en ’s lands belangen zou blijven, nok In haar rangen heeft de terreur smartelijke en niet te vullen-leemten geslagen. Ook aan de zé man nen, die voor hun overtuiging stierven, den ken wij vol eerbied en met de overtuiging dat ze hun leven niet tevergeefs geofferd hebben. De oorlog zal met den tijd nog harder wor den. Daaruit vloeit voort dat de oorlogsnood- wendigheden ook van de bevolking hier nog meer en beter prestaties zullen vergen, doch offers zullen niet moedwillig geëischt of te vergeefs gebracht worden. De huidige oorlog kenmerkt ztch door zijn geweldige afmetingen cn kan zich dan ook niet volgens een rechte lijn ontwikkelen, doch kent veeleer hoogten en laagten. De balans van den oorlog moet bij dergelljkc wissel valligheden steeds schommelen, neerslaan cn opkomen, om zich eindelijk ten gunste onzer zegevierende wapens uit te spreken. In den, aanval hebben onzer vooruitstormende troe pen In het oosten voldoende blijk gegeven van den geest die hen bezielt, doch niet al leen de aanval, ook het geduld Is een hoog blijk van den moed waarmede de vast en zeker komende cn beslissende zegevierende stoot voorbereid wordt. En zoo wil ik dan sluiten met de woorden van den Dultschen vrijheidsdichter Ernst Moritz Arndt: Wat worden zal. is duister. Welke vorm do wereld aannemen zal Is nog niet bekend. Maat hei oude is voorbij en het Nieuwe komt. Wat geschieden moet Is klaar. Wat we moeten doen is voor niemand verborgen, koor onze toekomst moeti n we het gerecht onverbid delijk doen en voor het overig* het redelijke tot den laatsten mant Naar verluidt bestaat er steeds onze kerheid omtrent de hoeveelheid tabak welke naar onze arbeiders mag gestuurd worden. De eene arbeider in Duitschland liet weten dat men slechts 250 gram in een pakje mocht steken, een andere schreef dat 300 gram toegelaten waren. Volgens zekere berichten zouden zij zelfs geen tabak meer ontvangen zonder de tolrechten, welke 1 Reichsmark per 50 gr. beloopen, te betalen. Volgens inlichtingen ingewonnen bij de Unie voor Hand- en Geestesarbeiders kan omtrent het zenden van tabak naar onze arbeiders in Duitschland het volgen de medegedeeld worden: Men mag maandelijks 500 gram tabak aan de in Duitschland werkende arbei ders opzenden. Daarop zijn echter tol rechten te bstalen dcor den bestemme ling. Hoeveel tolreohten hierop moeten betaald worden zal binnenkort door de Unie worden meegedeeld. Het is er weer al eene van die dagen, die van ouds en her een dag van beteeke- r.is is geweest in ’t leven en feesten van ons volk. Nu is nog het mondgemeene: te Sint-Jan’sdag beginnen de dagen te kor ten, ’t is de langste dag van ’t jaar. Sint Jan ging niet slapen omdat de nacht te kort was. lijk ze vertellen dat Sint Thomas (dicht bij Kerstdag) niet op stond omdat de dag veel te kort was... En zoo gaat het zijn gang in den volksmond. Sint Jan. de groote zoon van Zacharius, die met kemelharen kleed en lederen gordel, met een mage die sprinkhanen en wilden honig verteerde, eens langs de boerden van de Jordaan wandelde, is voorzeker één der meest vereerde heili gen geweest. Denk maar eens aan de oude Sint- Janssilden, Sint-Jar.parcchles, Sint-Jans- hospitalen, aan de talrijke Vlaamsche zo nen met name Jan... Én ge zult zeggen: Dat is één, die in de gratie gestaan heeft van ’t volk. De hoofdkerk van Rome, en van heel de katholieke wereld, is tcegewijd aan Sint jan den Dooper. Hij was patroon van het eerste hospitaal te Jerusalem, en van andere hospitalen. In ons land was hij patroon van gilden en ambachten (b. v. van de kleermakers). Onze Vlaamsche schilders, Van Eyck en Mcmling, hebben hem zco gaarne en zoo schoon afgeschilderd tot groote blijdschap der diepgeloovige menschen uit de Mid deleeuwen. Het feest van Sint-Jan werd dan ook steeds met bijzenderen luister gevierd. En dezer dagen gaan links en rechts de Sint-Jans-ommegar.gen uit, en wordt het Sint-Jansfeest dezen Zondag ock in enkele nlaatsen in West-Vlaande- ren plechtig gevierd. Want op 24 Juni is het Sint-Jansfeestdag. Onze vaderen zagen in Sint-Jansdag niet alleen een christelijk feest, maar ook een volksfeest. Ze maakten ook een vuur doch nu een Sint-Jansvuur, om te herin neren aan het feit dat heidensche men schen de relik-wieën van Sint Jan te Se- taste in het vuur wierpen. En ’t is geen zonde, vreugde te maken, al is het dan ook rond een Sint-Jans vuur, Maar waarom er tal van bijgeloo- vigheden bij sleuren. En we- zouden er een rommeltje kunnen vertellen, betref fende de viering van dezen dag: vanaf het zoogenoemde Sint-Janskruis met de klauwen van den duivel op, tot de asch van Sint-Jansvuur- die van brand be vrijdt! En nu van namen gesproken. Sint Jan den Dooper kreeg links en rechts nog een paar andere namen: Sint Jan den Was- scherewerd hij genoemd, omdat Sint Jan de menschen doonte, langs de boor den van den stroom die Palestina door stroomt, de Jordaan. Er wierd gewasschen op Sint-Jansdag! In de Maas gingen er menschen van Hoei zich wasschen bij den eersten slag van ’t middaguur, en elders staken ze ’t bfeld van Sint Jan heelemaal in de Maas, om ’t water te heiligen. Gezelle vertelt in zijn kleurigen kalender: «In West-Vlaanderen is hij patroon op vele plaatsen die bij ’t water liggen ter ge- dachtenisse zeker van den Jordane en den Doop Christi. Sint Jan den SchrgeuwerZoo’n naam kreeg de VoorlcÖpei- ook bij ons. VVAlAX CA UHil-UUllDV UIU UldilUUU, daar troepten op sommige plaatsen de menschen samen, met stroofakkels en dennentoortsen, en ze trokken er mee op de velden door, om van Sint Jan een goè woordje voorsprake te verkrijgen voor ’t goede gedijen van de akkervruchten. En dan, het rollen met een wiel. Sint Jan met een wiel? Hoe rijmt men dat ta saam. Ja, beste Lezer, sommige men schen kenden vroeger zoodanig goed het Evangelie, dat ze soms tot in de fijnig- heden ietwat konden uitleggen. Dat rol lende wiél zou bedieden dat Sint Jan roem en fame met het openbare optreden van Ons Heere begon af te rollen en te verminderen. Beter en schooner was het gebruik dat misschien al in de 13” eeuw bestond, te stonde van het krieken van den dag, een plechtige Mis te zingen omdat St Jan 3e dageraad was, die het ware licht voor spelde We hebben ’t nog gezeid: Ons gelcof is zco rijk, dat wij er blijheid, schoonheid en zegen in vinden. Ook op Sint-Jansdag! L. J. ■SEsaaaasaHBDsaaBHxaxK&aaaiiBaiaMBsaBEHiiiizasaQBEEEKHBBa De Oorlogstoestand Vliegende vlamme vlerke van ’t zonnewiel vliegende vlamme vlucht in den hoop!.. Danst deur de vlammen heen Danst nu den zomerdans gasten te gaar... Eer wij gaan slapen nog eens geroepen nu: Leve Sint Jan. En het heugt me dat ik ergens nog een liedje gehoord heb. dat de schoolrakkers opdreunden, voor de huizen Sint Jan koop mij ’n nieuwen hoed mijn [oude is versleten. Moeder mag ’t niet weten. Vader heeft geen geld niet meer. Hij heeft het allemaal in de herberg [verteerd Waar er geen Sint-Jansvuur brandde. Hierboven reliëfkaart van Zuid-Etirona alsmede de BalQnstaten. Men merkt W duidelijk Italië op met het eiland Sicilië en juist binnen den verdediginackriny d* eilanden Faertelleria, Limosa eu Lampedusa. roofovervallen en andere misdaden te plegen, en ten slotte In een schandelijken dood gedre ven worden. DE STUDENTEN Tn al dc knltunrlandcn van Europa is thans voor de mannelijke en vrouweliiltc Jeugd, vooral voor de studenten, de arbeidsdienst in gevoerd Het was bijgevolg niet onbillijk dat het Militaire Bestuur verlangde dat ook do mannelijke studenten van het eerste studiejaar een half .laar, in den arbeidsdienst of als werkstudent In BeltrJf'. zouden dienen, te meer daar de handarbeiders terecht daarop hadden rangodrongen. Terwijl, nadat enkele moeilijk heden uit den weg geruimd warén, de stu denten van de unlverslteltcn te Gent cn te I.ulk haast zonder uitzondering gevolg gaven aan de oproeping en ieder naar elgèn keuze als werkstudent of In den arbeidsdienst aan het werk zijn gegaan, heeft de meerderheid der studenten van de katl-c'leke universitelt te Leuven bet nt«-t voor nociiig gehouden zich aan te melden. Natuurlijk neemt het Militaire Bestuur tegen deze sludenten en ook tegen hun ouders de noodlee maatregelen. Wanneer zc uit den arbeidsdienst of werkiilenst ontsla gen zijn cn hun studies hervatten en onge stoord mogen voltooien, kunnen zij de geeste lijke overheid bedanken, die ze aangezet heeft zich wederspannlg to toonen cn zo daarbij ook ondersteunde. HET WEGIÏALEN DER KLOKKEN Met genoegen kan worden vastgesteld dat liet v.cghalen der kerkklokken tot heden in volledige kalmte geschiedde. Voor zoover de door het Militaire Bestuur gevraagde lijsten werden Ingediend, konden de door deskundi gen als historisch waardevol aangemerkte klokken behouden blijven en. samen mot de hefaardklokken tnoclif Iedere kerk ten minste en klok behouden. Zoo In een herderlijken brief tegen de opeisching van de klokken pro test werd aangeteekend en daarbij herinnerd aan Ge Fransche revolutie dan moeten wc tot ii doen opmerken, dat wanneer destijds de l-'ranschen bij hun opmarsch door dit land kloosters cn kerken tot puin vernielden, ze zich klaarblijkelijk op liet gebied der bouw kunst Heten terzijde staan, in liet eigen be lang zou men beter dergelijke, gevaarlijke vergelijkingen achterwege laten. Het Dultsche Militaire Bestuur lieert de kerkclijke gebou wen beschermd In plaats van ze te vernielen, het heeft de godsdienstoefeningen steeds ge ëerbiedigd en vooral het godsdienstige leven onbeperkt toegelaten. Met het Militaire Be stuur Is buiten de licm gestelde perken ge treden: het kan dan ook des te krachtdadiger optreden wanneer dit van andere zijden ge schied:. Volk van Wroeters en Zwervers... DE VERHOUDING TUSSCHEN BEZETTING EN STAATSAPPARAAT BIJ het troffen van alle organisatorische maatregelen heeft het Militaire Bestuur zich steeds laten lelden door het grondbeginsel, dat bet tegenover 's lands eigen staatsapparaat als een vreemde Instelling moot staan cn hot derhalve niet de taak van hot Militaire Bestuur kan zijn, bestuursmaatregelen te treffen tot verbetering van handel en wandel, voor zoo ver ze niet dringend noodzakelijk zijn voor de belangen der oorlogseconomie. Het staat als een paal boven water, dat Bel gië het ingewikkeldste Staats- en economisch complex van West-Europa uitmaakt en daar enboven nog uitgerust Is met hot slechtste staatsapparaat. De redenen hiervan moeten grootendeels gezocht worden In de historische ontwikkeling van den Staat zelf, in zlln econo mische struktuur n In de mentaliteit der be volking. De geschiedenis van dit land laat toe. de vaak naïef tentoongespreide fierheid van talrijke Inwoners te verklaren, om zich zoo mogclljk door "tuchteloosheid te onderscheiden, daar waar in het Blik en in andere geordende Staten blijk gegeven wordt van ulterlijko tucht. Terwijl de Dnitschcr gewoon Is. al doet hij het ook var.k met tegenzin, zich te schikken naar de wetten en reglementen der overheid, wordt hier zeer dikwijls een wer kelijk sportleven wedijver aan den dag gelegd, cm door de mazen van de wet heen te sluipen. Deze toestanden en eigenschappen zijn niet van dien aard, dat zij de leiding en de uitvoe ring van een geordende oorlogseconomie, als mede een gelijkmatige verdeellng over alle Inwoners van de lasten en goederen, die In be perkte hoeveelheid voorhanden zijn, verge makkelijken. DE GEMEENTEPOLITIE In tijd van oorlog kan alleen een vastbera den staatsoverheld. bijgestaan door een kracht dadige. deugdelijke uitvoerende macht, aan <ie bevolking haar allernoodzakelijkste levensbe hoeften waarborgen. Toen het Militaire Bestuur werd tngcstt-ld, viel er geen spoor te ontdekken van een ge centraliseerde en slagvaardige uitvoerende politiemacht. Terwijl de Rijkswacht ten min ste naar bulten af een aanneembaar beeld ver toonde, hoewel zij met het ITolIandsche en Fransche zusterwapen in geenen decle de vergelijking kan doorstaan, bleef de organisa tie van de gemeentepolitie geheel aan den wil lekeur van dc tallooze gemeentebesturen en bijgevolg aan de wisselvalligheden der par tijen overgelafen. Dit was meer bepaaldelijk liet geval In de agglomeraties, waarin Iedere gemeente haar eigen politie liet optreden, zonder rekening te houden met de samenstel ling der bevolking. Men hoeft geen bijzonder geschoold militair oog te hebben, om onmld- dellijk te bemerken, dat de gemeentepolitie zich in de meeste Belgische steden in "n toe stand bevond en deels nog bevindt, die, wat de ulterlijko houding betreft, vaal: beneden het nell van een plattelandscbe schuttersver- eeniglng blijft. Het ulterlijk beeld van een land wordt voor een goed Geel door de hou ding. het optreden en de gedragingen van zijn politieagenten beoordeeld. Het voorkomen en de toestand van deze politie was in leder op zicht een cultuurland els België onwaardig en geëigend om ook de eenvoudigste eu noodza kelijke uitvoerende maatregelen op econo misch gebied ten tijde van oorlog te doen mislukken, waaronder de bevolking natuurlijk In de eerste plaats te lijden heeft. De politie, wier verouderde organisatiebepallngen, ten ricelc nog van uit den tijd der Fransche. revo lutie dateeren, moesten derhalve zooveel mo- gelljk aan de etschen van den huldigen tijd worden aangepast. In samenwerking met het Belgische Ministerie van Binnenlandsche Za ken worden te dien einde maatregelen getrof fen om de politie zoodanig in te richten, dat zii niet alleen aan de noodwendigheden van het oogenbllk zou beantwoorden, doch ook naderhand van blijvend nut voor het land zal zijn cn In de toekomst met meer gezag zal kunnen optreden zonder hetwelk zij geen vruchtbaar werk kan verrichten. DE GROOTE AGGLOMERATIES In nauw verband met het vraagstuk der po litie staat de eenmaking van de thans verwe- zenlllkte eenmaking- der groote agglomeraties, die eveneens haar blijvendeti invloed zal uit oefenen. in tijden van uiterste beperking en van harden strijd voor het zelfbehoud, kan niet geduld worden, dat meer dan 2600 ge meenten een zuiver egoïstische politiek voe len. zonder dat een centrale staatsoverheld over de verclschte machtsmiddelen beschikt, om de afzonderlijke bestrevlngen der gemeen ten cn de belangen tan den Staat in zijn ge heel in evenwicht te houden. Bij de zooge naamde agglomeraties deden deze tekortko mingen zich liet sterkst gevoelen. Het gebied van Brussel bestond b.v. uit 19, dat van Ant werpen uit S, dat van Charleroi uit 39. dat van Gent uit 10 cn dat van Luik uit 29 zelfstandige gemeenten en polltlebesturen. Deze talrijke Jurhtlsch-zelfstandlge. organiek echter nauw met elkaar verbonden gemeentebesturen moes ten on het gebied van oorlogseconomie nood zakelijkerwijze lederen bestuurlijken verzor- glngsmaatregel ónmogelijk maken. Wat voor de politie geldt, gold ook voer de brandweer, de gas-, water- en lichtvoorzie ning. het verkeerswezen, het gezondheidswe zen. het schoolwezen, enz. Dc getroffen maatregelen hadden door dc v< rmlnderlng van het personeel, de vereen voudiging In het bestuur en op leder ander gebied een enorme bezuiniging voor gevolg. In de gemeenten Antwerpen. Brussel, Charle roi. Gent en I.ulk fungeeren thans 5 burge meesters cn polltlegezagvoerdcrs in de plaats van 90 cn ongeveer 60 schepenen In de plaats van 300. De oorlogscconomlschc doch ook duurzame voordeelcn van do eenmaking der agglomeraties kunnen niet hoog genoeg ge schat worden. Toen de Anglo-Amerlkaansebe teiroraanv.il losbrak boven Antwerpsche stads gedeelten, die voordien zelfstandige gemeenten waren en aldaar de bevolking zoo zwaar kwam teisteren, beeft het bestuur van Groot-Ant- werpen getoond reeds volkomen togen zijn taak te zijn opgewassen. Het kon als sterke groot-gemeente onmlddcllljl: krachtdadig op- treden. Wat bij de vroegere gemeentcindce- llng In geen geval mogelijk ware geweest. Het dankschrijven van tien kardlnaal-aarts- bisschop van Meehelen was dan ook zooals het hoorde, tot den burgemeester van Antwerpen gericht. Bulten dc werkelijkheid staande cn reac- tlonnaire kringen, waartoe vooral juristen behooren, mogen den ilians in liet leven ge roepen toestand als een fictie betrachten, liet slaat niettemin van nu al’ aan reeds vast, dat dc sccretarls-generaal van het ministerie van Btnncnlandsehe Zaken en zijn medewerkers zich tegenover het land voor Immer hebben verdienstelijk gemaakt door de eenmaking van de groote agglomeraties. Hun werk zal nog steeds vruchten afwerpen. wanneer de opinie van andersdenkende kringen reeds lang geen mensch meer kan interesseeren. DE COMMUNISTISCHE BEDRIJVIGHEID Sedert liet uitbreken van den oorlog mei Sowjet-Rusland kan ook In België een aan zienlijke toeneming van de onvvettelljke com munistische bedrijvigheid die hier steeds le vendig was, worden waargenomen, om haar politiek te kunnen doorvoeren heeft het Komintern steeds getracht zich den op cm bepaald oogenbllk en in een bepaald land l.eerschenden polltleken toestand voor zijn laktlek ten putta te maken heeft ze onlangs inzonderheid het natlonaal-revolutionnalrc ka rakter op het voorplan gebracht, zonder daar bij natniirlilk de werkelijke doeleinden en de vroegere strekking in het geringste prijs te geven. Reeds In bet jaar 194-2 werd In België hot zoogenaamde onafhankclilkheldsfront op- gcrlcht. waarin groepen en onderafdecHngcn van Illegale, partijen, inzonderheid van de zg. nationals bevveglngeii van verzet, zouden s.i- m< ngebiindelit worden. Het onafhankelijk- tieldsfront is een gemeenschappelijke organi satie onder rcclits:rceks<Tie. zij liet dan ook vaak verkapte communistische leiding. Hoe deze organisatie in werkelijkheid door haar stichters geapprecieerd wordt, blijkt uit de benaming tdlotenklub <’fe kaar in de ran gen der communistische kliek gegeven wordt eu uit liet feit, dat sommige barer leden zich OOk werkelijk als Idioten terdege laten mis bruiken. Wc zijn ook op de hoogte van de structuur van het tijdens het vorige jaar door dc communistisch" partij ongerichte militai re nnnaraatAls actiefste onderafdeellng werden de zg. partlsanetigroepen Ingeriebt. De dader van aanslagen en inzonderheid de moordenaars van hun algen medeburgers en ik- bandieten voor de roofovervallen, die ze kere deelen van het land onveilig maken, wor den meestal in haar rangen gcrccruteerd. De daders krijgen van door hen mecstiil onbeken den de opdracht personen te dooden of te be- rooven. die ze In den regel noch bij naam toch van persoon kennen. Ze sluipen rond bun slachtoffers en wachten de passende gela tenheid af om hen onder bescherming van rte duisternis uit een hinderlaag of op andefë wijze te vermoorden. ik wil bier slechts herinneren aan bet geval van den oorlogsinvalide Edward Kempeneers. dieselde bcenvn verloren had en zoodoende r.an zlln wagen gebonden was: hij werd door "Verschillend" schoten In den buik vermoord. Na voltooiing van hun beulswerk ontvangen de daders dan een rijkelijk loon, zoomede een stel geroofde rantsoenzcgels en, zooals eenlge der voornaamste processen aan liet licht heb ben gebracht, vieren dan vaak inm lieldtnda- den In weerzinwekkende uitspattingen, waar bij zij. zich zelfs laten bewonderen door mede burgers, die zoo misdadig als zij zelf of on gehoord dom zijn. Achter welke voorwendsels zulke moorde naars z.fcli trachten te verschuilen om door het gerecht bun daad wit te wasschen, ver andert niets aan het feit, dat dergelljkc gc- tneene misdadigers als zoodanig moeten be- handeld worden en aan den galg eindigen, otn hel eveu of hel eeu ougchilste konimunlsUscbe Da strijd in het Westen heeft op zee en in de lucht niet de kalmte behouden welke de kenmerken waren in den loop der vorige week. In den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten, bij verbitterde ge vechten tegen beschermde konvooien en afzonderlijk varende schepen, 9 vaartui gen van samen 43.000 bruto registerton gekelderd en plaatsten daarbij nog trei ters op 2 andere booten. Een Duitsche duikboot die gedurende twee uur lang aangevallen werd door 8 vijandelijke vliegtuigen, haalde er een van neder, trof vier andere waarna de overige toestellen den strijd staakten en de duikboot haar operaties voortzetten kon. in den Atlaatischen Oceaan opereeren- de duikbooten schoten 7 Angelsaksische toestellen, voor het meerendeel viermo torige bommenwerpers, neer. Voor de Hollandsche kust poogde een Angelsaksische luchtformatie een Duitsch konvooi aan te vallen. Uit de aanvallen de formatie werden 8 toestellen neerge schoten wijl een klein Duitsch vaartuig zonk nadat de bemanning grootendeels werd gered. In de lucht is dc actie ook zeer intens geweest. Bijna dagelijks werden van weerszijden luchtaanvallen uitgeveerd. Aldus bestookte een aanzienlijke Duit sche formatie zware gevechtsvliegtuigen, in den nacht van 12 cp 13 Juni, de Brit- sche stad en haven van Plymouth waar uitgestrekte branden ontstonden, alsmede installaties in Zuid-Oost-Engeland. In den daaropvolgenden nacht werden stad en haven van Grimsby zwaar aangeval len en groote schade aangericht, wijl ook andere inrichtingen bestookt werden. Bij deze laatste aanvallen verloren de Duit- schers slechts 2 toestellen. Binst den nacht van 14 op 15 Juni werden bommen geworpen in het gebied van Londen en in Oost-Engeland. De luchtaanvallen der Angelsaksers te gen Duitsche en bezette gebieden ontwik kelden zich als volgt: Den 11 Juni, in den namiddag, aanval uitgevoerd door Amerikaansche toestellen op de Noord- Duitsche kuststeden Willetnshaven en Cuxhaven waar de bevolking verliezen leed. In den daaropvolgenden nacht vielen Britsche bommenwerpers West-Duitsch- land en vooral de stad Dusseidorf aan waar aanzienlijke verliezen onder de bur gerbevolking ontstonden en beduidende schade aan woningen en openbare gebou wen aangericht werd. Bij deze aanvallen werden in totaal 54, meestal viermotorige bommenwerpers neergeschoten. In den nacht van 12 op 13 Juni werd andermaal West-Duitschland aangeval len; te Boohum voornamelijk werden ver liezen onder de bevolking veroorzaakt en ontstond aanzienlijke schade aan woon- tuizen en gebouwen, o. m. aan twee zie kenhuizen. Vijf kelken en vier scholen werden eveneens getroffen; 29 der aan vallende toestellen werden neergeschoten. Op 13 Juni vielen Amerikaansche bom- in«nrc;pcrs o. m. Bremen, Kiel en de vernietigen, doch .opbouwen en bevesti gen, niet het privaat eigendom afscliaf- fen, dat ten grondslag ligt aan het be staan van de familie, doch veleer erop bedacht zijn, het privaat eigendom uit te breiden als de vrucht van gewetensvollen arbeid, dat is de taak. Tusschen de industrie, landbouw en ekonomie, die de nationale rijkdommen uitmaken, moet een harmonische over eenstemming bestaan. Het deel moet niet alleen zijn, zoo groot mogelijke winsten te maken, doch de technische vooruitgang moet ertoe bijdragen den persoonlijken toestand van den arbeider te verbeteren en zijn leven te veraangenamen. Tot slot verklaarde efe Paus, dat hij alles gedaan had om het uitbreken van den oorlog, en later de uitbreiding ervan te voorkomen en dat hij gepoogd had de verschrikkingen van den oorlog te ver zachten. (Belgapress.) ■EiasiijBaasaE3B3naBBEBaaEBflias Op het Oostfront sneuvelden nog vol gende VlamingenLodewijk De Roeck, uit Haaltert; Ferdinand Vanden Broeck, uit Baien-Neet; Karei Fiermans, uit Bor- gerhout, de gebroeders Jozef en August Van Thielen, uit Wiekevorst (een derde broeder Gommaar Van Thielen stierf ook bij ongeval als lid van de N.S.K.K.)Gil bert Poppe, uit Zele; Daniël Commeyne, uit Bissegem Lode Vannerum, uit Leu ven; Petrus De Munck. uit Haasdonck. Op Dinsdag 8 Juni jl„ in den avond, werd te Brussel-Schaarbcek, een moord aanslag gepleegd op zekeren Labro, be diende bij het Arbeidsambt cn lid van het V.N.v. Labro. die erg gewond was, be/.week naderhand in het Brugmans- hospitaal. Voor den vreemdeling, die het eerst den voet op onzen bodem zet, blijkt het bui tengewoon merkwaardig dat dit kleine land ongeveer één aaneenschakeling is van huizen, dorpen en steden. Nergens ter wereld woont er zooveel volk binnen zoo’n enge grenzen. Als wij in België alleen on ze eigen Vlaamsche bevolking beschou wen, komen wij tot het ontzettend cijfer van 300 inwoners per vierkanten kilo meter. Over dit zware vraagstuk werd reeds heel wat geschreven. Het werd kort en bondig samengevat in het eerste nummer van De Vlagjaargang 1940, waar J. Acke schrijft: «dat er ofwel een millioen thamingen te veel zijn, ofwel dat er aan onzen boerenstand nieuwe gronden moe ten aangewezen worden. Wij kunnen nu de vraag stellen: Wat Is er gebeurd met het teveel aan Vlaam sche bevolking? En verder: Is er ock nog een andere oplossing mogelijk om ons bevolkingsvraagstuk op te lossen? Voor- eerst: Wat gebeurde er met het teveel? Elkeen weet het: uitwijking. De Vlaming maakte pak en zak en trok er van door om elders den kost te gaan winnen, of- 1 wel om elders te gaan wonen naar Kana- da, de Vereenlgde Staten, Kongo of Frankrijk, waar er plaatse genoeg was en volk te kort. Er is bijna geen enkele familie onder onze lezers, of zij heeft familie in Ameri- ka. Ginder hebben ze landbouwbedrijven overgenomen of meestendeels geschapen. Wat Vlaamsch was, troepte te samen. Ze behielden vaak taal en zeden en trachtten hun nieuwen verren thuis als een ander i stukje Vlaanderen in te richten: ze had- I den een Vlaamschen Pastoor, een I Vlaamsch blad (b. v. Gazette van Detroit en Gazette van Moline). Ze schreven veel naar Vlaanderen, zonden hun portretten af, cn als ’t goetijd werd en de beurze gevuld, staken ze weer hun Amerikaan sche menage op ’t schip en kwamen te rug, naar het land van vader en moeder, cm er stillekes te rentenieren en zalig te sterven. Spijts hun Engelsche woorden, hun Amerikaansche hemden en schoenen, waren zij in ’t putje van hun hart nog (Vlaming gebleven! In 1900 trokken er 757 en dit getal steeg tot zelfs 4000 en meer f per jaar tot vóór den wereldoorlog. In 1920 trokken er nog ongeveer 4000 maar, van dan voort vermindert het elk jaar. cm ten slotte te vallen op minder dan 300, tengevolge der Amerikaansche inwljke- lingswetten. Nu zitten er nog duizenden onzer stamgenoot'n in Amerika, die voor ’t oogenblik van ons afgesneden zijn. Dan kwam de roep: naar Kongo! Maar die Kongo heeft nooit grooten aantrek ge had. Een Vlaming is immers geen avon turier genoeg. Hij vindt in zijn verre nieu we zate en ate liefst de eigen zon en lucht, het eigen doen en laten van zijn Vlaamschen geboortegrond terug. Zoo hebben we gezien dat reeds voor eeuwen zooveel Vlamingen uitweken naar de rus tige en welige vlakten van de Elbe in Duitschland. waar tal van namen nog aan den ouden Vlaming herinneren. Toen het nieuwe treklied. voor zes. zeven hon derd iaar, zooveel aantrekkingskracht had: Naar Oost land willen wij rijden! Doeh wat was dit alles in vergelijking met den grooten werk- en verhuistrek die ons volk heeft aangegrepen om naar Frankrijk te trekken. Naar Frankrijk! Het lag niet ver, er was Vlaamsch werk vee en Vlaamsch boe renvolk noodig om te beletten dat dit ster vende land heelemaal zou te niet gaan. Maar de groote ramne was. dat niet de Vlamingen dit land een ander aanschijn gaven, doch dat de Vlamine door Frank rijk werd opgevreten heelemaal. De Vla ming ging er ten onder. Vlaanderen be zette reeds eeuwen het Noorden van Frankrijk, want heel Noord-Frankrijk, het Fransch Vlaanderen, werd immers in den loop der eeuwen door de Fransche Grijpzucht en Koningen. sans-culotten en anderen ingepalmd. In dat Noorden woonden nog de sterkste, gezondste Fran- schen... van oud-Vlaamschen bloede! Het was vooral in deze Noorderdeparte- menten, dat onze Trimards zich gingen doodaf slaven en sleuren voor hun scha mel wijf en een bende jongens. En weldra ook verder, tot boven Parijs. Er werden heele boeken over deze Trimards geschre ven. Ge kunt ze nog overal terugvinden, en ze zullen u vertellen en nog vertellen, een avond aan een stuk over al hun harde belevenissen... Arme Vlamingen, on zoek achter een magere bete brood, zooals onze IJslandvaarders waarover Juul Filliaert in zijn meesterlijk IJslandvaardersboek zoo’n ontroerende dingen schreef. Het was waarlijk niet om weg te zijn dat ze gingen: Hun dorpje niet, hun Vlaandren niet, maar d’armoe zijn ze beu; een moedig lied, een laatste lied, dan, Moeder, adieu. En hoe hard, hoe gevaarlijk voor hart en ziele het was, blijkt uit het einde van een der schoonste volksromans, die ooit in Vlaanderen geschreven werden Tri mards van Warden Oom, waarin Remi tegen zijn zoete lief spreekt over de kin deren die ze eenmaal zullen hebben: En met Gods genade, geen één trimard!». De eigenlijke trimard was de slechtste onder de Franschmansdie overal werkten, zooveel zopen als werkten, deden voor op, vochten en brasten, en hun zuur gewonnen geld aan den eeuwigen bran dewijn. deh Loden, en aan ’t slecht vrouwvolk verlapten. Dat was één soorte, de boerewerkmans dus. Een volgende soorte waren de fron- taliers. die eiken dag gingen werken in het Noord-Fransche fabriekgebied van Rijsel, Roubaix (Roobeke in ’t Vlaamsch) en Toerkonje. De Franschen zelve schat ten het aantal Vlamingen die in hun fa brieken werkten on zoo ongeveer 150.000. Y. Van Acker in Vlaamsche Boeren kolonies in Frankrijkwaaruit wij de voornaamste gegevens van ons overzicht putten, schrijft over hen: Onnieuw to gen duizenden Vlaamsche arbeiders, de Flandriens, over de onzalige grens naar het gedeeltelijk verfranschte broedervolk van aan de overzijde en hielden er Vlaamsche oasen in ’t leven. Maar tien tallen duizenden verkozen den langen da- gelijkschen tocht over de grens en terug, de Frontaliers de koelies der Fransche industrie, de mannen van het harde, vui le werk, de dompelaars, die door hun kapitaalkrachtige- volksgenooten en hun eigen regeering in den steek werden gela ten. maar spijts alles trouw bleven aan eigen aard en volk en grond. Deze beide soorten werkl’eden. fransch mans en grensarbeiders, behoorden dus nog werkelijk tot de Vlaamsche gemeen schap. Van een echte uitwijking is er daarover geen sprake. De derde soort zijn de boerenkolonies, die bii duizenden en duizenden per jaar naar Frankrijk uitweken. Als wij Van Acker’s statistieken over zien bemerken we dat er in 1900 meer dan 8 duizend optrokken. In 1910 was dit getal reeds 13.531, en na den oorlog ’14-’18, in het jaar 1919, bereikte het uitwijkings- ciifer tiaar Frankrijk 19.464, het grootste der laatste 50 jaar, om geleidelijk te slin ken tot 10 duizend in 1927, en in de laat ste jaren ong'veer drie duizend per ‘jaar. Er valt veel over hen te zeggen, over hun streven, hun behandeling, hun toe komst en ook die van zooveel boerenzoons en boerendochters, die riet weten waaruit noch waarin, en moeten wachten van trouwen tot de schoonste jaren van hun leven voorbij zijn, terwijl het nochtans zoo heerlijk is in de blijde volle kracht des levens als man en vrouw naast en met elkaar een schoon stukje geluk te veroveren. Dat ook, Is een groot Vlaamsch vraag stuk. B. V. l3BBa3SSSBa9B£BSflRCgB9XSB»BSBS3?3B3S3B2QXDRBZSEBaaa>tB3B3 ^ts> BE EERSTE NATIONALE CULTUUR- DAGEN VOOR VLAANDEREN TE MECHELEN Een eerste plechtigheid werd gehou den in de raadzaal van het Stadhuis, bijgewoond door talrijke vooraanstaan de Vl.iamsche personaliteiten alsmede kunstenaars, letterkundigen en zoo meer, tijdens dewelke de oorkonde waarbii aan Mechelen het predikaat werd verleend van Stad der Nationale Cultuurdagen aan den H. Burgemeester van Mechelen werd overhandigd. Tijdens de academische zitting gehou den in de zaal Clnexwerd de acade mische rede gehouden door E. H. Cyr. Verschaeve, voorzitter van den Vlaam schen Cultuurraad. De redenaar wees eerst op het gevaar gevormd door het bolsjewisme dat ook onze cultuur, die een dreunende wereldkracht geweest is, be dreigt. Ten slotte drukte hij zijn geloof wit m Vlaanderen. Deze rede werd begroet dcor een mi nutenlange ovatie. In den namiddag werden de drie inge richte tentoonstellingen, een door de Ka mers van Schilders en Beeldhouwers, een van Het Vlaamsche Boek en een over Het Postzegelgeopend, plechtigheid tijdens dewelke verschillende toespraken gehouden werden. De tweede dag van de Nationale Cul tuurdagen werd gewijd aan de Letter kunde en de belangen van de Vlaamsche Letterkundigen, ’s Morgens werden de congressisten ontvangen cp het Stadhuis waarna een vergadering plaats greep In den Stadsschouwburg tijdens dewelke uit geweid werd over vlaanderens litteraire rijkdom. In den namiddag kwamen de Letterkundigen andermaal samen, dit maal om hun stoffelijke belangen te be spreken. DE ACTIE VAN WINTERHULP Door het Hoofdbestuur van Winterhulp werden enkele belangrijke cijfers bekend gemaakt omtrent de actie gevoerd dcor deze instelling sedert meer dan twee jaar, die op de duidelijkste wijze de philantro- pische bedrijvigheid ervan belichten. Aldus werden reeds bedeeld: 100 mil lioen liter soep, 12 millioen maaltijden, 600.000 ton kolen, duizende kleederen, 31 millioen liter melk, 580 millioen gevita- meerde tabletten en dragées, 100.000 li ter levertraan, 250.000 collis voor behoef tige krijgsgevangenen, enz. Meer dar. 200 millioen werden besteed aan subsidies aan bepaalde werken die aldus hun werkzaamneden konden voort zetten en uitbreiden. Een bedrag van 2 mi'liard werd reeds ter beschikking van Winterhulp gesteld, bedrag dat uitslui tend ten geede kwam aan de minbedeel den. FEEST VAN DE BOERENWACHT OP DEN KLUISBERG Cp 2<’ Sinksendag hield de Boerenwacht feest op den Kiuisberg. Afgevaardigden Rome, 13 Juni. Paus Pius XII hield in het Belvedere-paleis van het Vatikaan vooi- 30.000 arbeiders een groote rede, waarin hij voornamelijk over het sociale vraagstuk handelde. Niet alleen de so ciale toestand der arbeiders moet ver beterd worden, zoo zegde dePaus, maar heel de verwarde inrichting van de sa menleving. Het sociale vraagstuk is het meest brandende van de huidige samen leving. De kerk eischt sociale rechtvaar digheid voor den arbeider: een billijk loon, dat het bestaan van de familie ver zekert, een menschwaardige woning, een voldoende voeding. De Kerk is reeds herhaaldelijk opge treden tegen verkeerde opvattingen. Zij heeft reeds dikwijls gewaarschuwd tegen valsche sociale Heilandprofeten, die net goede slecht en het slechte goed noe men, die niets wilden weten van een on derlinge verstandhouding tusschen arbeid- nemers en arbeidgevers. In werkelijkheid wordt het werkende volk slechts gebon den, onder druk en aan de macht van het staatskapitalisme onderworpen. Dit onderwerpt allen aan zich, de familie en het geweten, en maakt van den arbeids- stand een geweldige machine. Wee hem die vergeet, dat ware en on sociale rechtvaardigheid een billijke deel neming van allen aan de aardsche goe deren eischt. Niet in het omverwerpen, doch in de ontwikkeling en de eendracht ligt het heil en de rechtvaardigheid. Niet EBBBBBBBBEQSBZ3B33BSBE3BBE&B Nederlandsche stad Vlissingen aan. In de twee eerste plaatsen leed de burger bevolking verliezen en materieele schade werd aangericht. Bij al deze dagaanvallen werden ten minste 46 vliegtuigen, waar onder 29 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In den daaropvolgenden nacht werden hier en daar bommen uitgeworpen boven het Rijksgebied zonder dat groote schade aangericht werd. Bij nachtaanval tusschen den 14 en den 15 Juni werden vooral aanzienlijke verwoestingen aangericht te Oberhausen en leed de burgerbevolking verliezen. Bij dezen aanval verloren de Britten 20 hun ner toestellen. in de maand Mei verloren de Britten en Amerikanen niet min dan 536 vlieg tuigen die neergeschoten werden boven Duitsche en bezette gebieden in het Wes ten. Hierbij gingen ongeveer 3.000 ge schoolde en jarenlang gedrilde beman ningsleden verloren. Ten slotte dient nog vermeld dat bij verkenningstochten boven den Atlanti schen Oceaan Duitsche gevechtsvliegtui gen vóór de Portugeesche kust zware schade toegebracht aan een vrachtschip en 4 vijandelijke toestellen neerschoten. Op het Oostfront was eveneens een heropleving van de aktiviteit merkbaar. Sinds het einde der vorige week onder namen de Sovjets tamelijk hevige aan vallen zoo aan het Koebanbruggenhoofd als in het gebied van Orel en aan de Mius. Ook bij Belew en bij Bjelgorod ontwikkelden de Sovjets enkele aanval len. Niettegenstaande deze aanvallen voorafgegaan werden door ariillerieberei- ding wer^-m zij allen gebroken en suk- sesvol vtiijueld door de Duitsche en ver bondene troepen. In het achterwaartsche gebied van den Centralcn sector werd de zuivering van de streken waarin de partisanen opereer den voortgezet. Deze zuivering werd door gevoerd in samenwerking met Hongaar- sche eenheden en Russische strijdkrach ten. Op 10 Juni kon het Duitsche opper bevel mededeelen dat op dien dag de ver nietiging beëindigd werd van talrijke benden welke zien schuil hielden in on begaanbare woudgebieden en dat lüerbij 207 magazijnen, êalrijke wapens en een groote hoeveelheid levensmiddelen buit werden gemaakt. Twee dagen nadien was de vernietiging voltooid van andere ben den welke hun basis hadden in ondoor dringbaar woud- en moerasgebied. Hierbij werden 118 versterkte dorpen en woud- kampen ingenomen, 162 bunkers vernie tigd en zware verliezen aan de benden toegebracht. De Duitsche luchtmacht zette haar concentrische aanvallen op SOvjet-Rus- sische wapenfabrieken voort. Aldus voer de zij met verscheidene formaties aan vallen uit op de wapenfabriek van Ja- (Zie vervolg op 2c blad.) het verlies van de stem, en tegen overschreeuw der kinderen. Ha! Daar is een zeer schoone en vrome geschiedenis bil te vertellen. Paul Warnefried de diaken (een zeer gekende geschiedenisschrijver) zat met een heesche keel den vooravond van Paasch-Zaterdag. En hij moest het jube lend Exultet zingen. Hij viel Sint Jan te voet door een belofte, en ’s anderen daags klonk het lijk een merelzang zoo zuiver: «Exultet». Maar nu de belofte gehouden. Hii maakte een lofzang, waarvan de be- ginlettergrepen dtr halfverzen achtereen volgens waren: Ut. re, mi, fa. sol. la, si, ut. En dat pastte nu juist dat die noten achter elkaar een gamme maakten. Nu zinsrt ze menig muziekleerling wH nog, met een kleine wijziging: do (of ut), re, mi. fa. sol, la. si, do (ut). En daarmee is ’t nog niet al gezeid over Sint Jan. We weten er al echter iets van. cm lijk vroeger, vol vreugde en vrede dit oude volksfeest te vieren. Gezelle ook, dichtte vreugdevol over het Sint-Jans vuur; werden opgemerkt zoo uit gansch West- Vlaandcren als uit Oost-Vlaanderen en Limburg. Na ontocht van een stoet werd een feestzitting gehouden tijdens dewelke ver schillende toespraken gehouden werden. De H. Liefooghe hield de welkomrede. Na de feestzitting werden de verschillende nummers van het feestprogramma afge werkt, dat een zeer groot sukses kende. HET II» VLAAMSCH NATIONAAL ZANGFEEST VOOR DE SCHOOL JEUGD TE BRUSSEL Op Zaterdag 12 Juni ging in Jiet Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel het tweede Vlaamsch Nationaal Zangfeest voor de Schooljeugd door. Dit zangfeest werd ingericht door het Vlaamsch Nationaal Zangverbond in sa menwerking met Zender Brussel, onder de hooge bescherming van het Ministerie van Openbaar Onderwijs en van het ge meentebestuur der stad Brussel. Verschillende kunstenaars hadden er hun medewerking aan verleend. laaBGassEBzaEBBBBasnaaaaBHxa Door de Militaire Overheid werden vol gende veroordjelingen en terechtstellin gen medegedeeld: Het Krijgsgerecht afdeeling Charle roi heeft den Belg Léon Sacré uit Mon- tignes-le-Tilleul ter dood veroordeeld we gens begunstiging van den vijand. Sacré maakte deel van een geheime organisa tie die aanslagen pleegae en hiervoor wa pens en munitie vergaarde. Het vonnis werd uitgevoerd. Het Krijgsgerecht te Charleroi ver oordeelde ter dood de Belgen Francois Goret, Arthur Froment en Alexander Gouverneur evenals den Franschman Ar mand Wolf wegens gepleegde misdaden. De veroordeelden waren medeschuldig aan een aanslag met springstof op een mijn te Lambusart. Zij hadden ook hun medewerking verleend bij een aanval op een hoeve en waren drager van wapens. Het vonnis werd voltrokken. Het Oorlcgsgerecht te Gent heeft ter dood veroordeeld de Belgen Lucien Van Speybroeck en André De Smul wegens spiennage en lidmaatschap van een on- wetteliike wserstandsorganlsatie. Zij wier ven ook nieuwe leden aan voor deze or ganisatie. Beiden werden terecht gesteld. 4BBflBflflaB»BEBBBBBBBBBB8aBBB arbeider trelttt nr een zoentje van verwende ouders: p-elltke misdaad verdient s-elljk» straf, tilt moge al deeenen »ot nadenken stemmen, die meenen In lllerale kllek'es of andere or ganisaties onbekend met vuur te kunnen spe len en daarbij den natrlot-uttliangen. liet Is ook een waarschuwing voor «Ho kringen, wel ke door Inni houding en nfihltslng tegen de loyale en hemleuwlngsgeztóde krachten bier ie lande een zeker» atmosfeer srheppPnr die er oorzaak van 1s dal ook vaak Jeugdige fan tasten op het pad der mlsdn.id gebracht wor den. Do stapel verzoekschriften om genade, welke dan ten gunste van rersonen uit zekere kringen Ingediend worden en waarbij beweerd wordt, dat cn slechts met zoogenaamde on schuldig» meeloopers te dpen heeft, zlln vol strekt nutteloos. Wie hetgevaar bemint zal er In vergaan. Dat men goed uit de oogen kljke. wij hebben lan- genoeg gewaarschuwd. Terwijl 's lands uitroepende macht spijtig genoeg ver beneden haar taak Is gebleven, bli het streven om land en bevolking ie be schermen tegen de gewelddaden dezer gang sters. heeft daarentegen do Dultsche veilig heidspolitie cn ook geheime veldpolitie in stillen, taaien cn gévaarvcllen arbeid des te verheugender uitslagen tn hot belang ran 's lands veiligheid weten te bereiken, needs in April deelde de pers de aanhouding mede van 310 terroristen en 529 kommunistlsche fimctionnarlssen en do opheldering van in to taal 188 aanslagen op het léven, de gezondheid of liet bezit van Inwoners van dit land. In den daaronvclwnden tiid hebben dc Dultsche over heidsdiensten verdere aanzienlijke successen weten te behalen. Sindsdien werden 127 ter roristen met hun medehelpers, zoomede 72 -kommuntstische functioiHiarissen aangehou den en 2< moordaanslagen op Inwoners van dit land opgehelderd. Onder de aangehouden terroristen bevinden zich verschillende personen die ecu leidende rol hebben gespeeld. Bovendien word de hand gelegd op een massa springstof, geweren, pistolen cn munitie. Het Militaire Bestuur is over het algemeen niet izoo optimistisch te gelooven. «1st het voornaamste terrorist- en gangstersgevaar definitief eeweken Is. on de zen bodem woekert dat É1J het huidige klimaat voort als onkruid. De Duitsche politieambtenaren zullen dc misdadigers cn de bandieten dau ook blijven opspnrcn en aanhouden, waar deze ook in >- gen optreden en onder weike vermomming zij zich cok mogen verbergen, Dc Belgische po- lltieorranlsatles. die deze taak eigenlijk op zich zouden moeten nemen, hebben geen re den cm lier te zijn over Jiaar gemis aan uit slagen. want bun houding verraadt niet alleen slechten wil. doch werpt bovendien »en zon derling licht op hun getnöed cn hun beroeps bekwaamheid. Het snrcckt var zelf, dat het in de bedoeling ligt van liet Militaire Bestuur, met al zijn daarvoor in aanmerking komende overheidsdiensten Juist eie personen en ver- eenigingen die in het belang van de bevredi ging van dit land loyaal met de Duitsche be zettingsmacht samenwerkén. zooveel mogeltjk ie beschermen, en dit zal blijven doen zoolang dc eigen Belrlsche overheid hen de bescher ming onthoudt, waarop zij recht hebben. Aan slagen tegen hen genleegd worden ten aanzien van' de strafvervolging onsporingen en ten nltvoerbrenglng van do straf vervolging op dezelfde wijze behandeld als aanslagen tegen leden van dc Weermacht. Het ts bovendien een cerepltcht van bet Mi litaire Bestuur dc schade aan personen cn voederen toegetracht op bijzonder tegemoet- komende wijze van de vermoorde inwoners van het land in cle mate van het mogelijke de* zorgen voor de toekom-t te ontnemen. DS JUSTITIE Tn verband met dit vraagstuk kan de hou ding van de Belgische justitie niet bulten be schouwing gelaten "woWen. Ik wil eeliler daarover geen lange beschouwingen meer ton beste vcven. Het Militair" Bestuur weet zeer goed. dot. juist hij de Justitie veel meer zwarte dan witte schapen te vinden zijn. Er zilu juristen, die vaak in wereldvreemde regionen zweven en In de overlnlglng verkeeren. dat hun houding de Juiste Is: zij willen dan ook iedere konsekwentle daarvoor aanvaarden. De meerderheid van hun collega's, zijn echter op verre na geen Idealisten. In deze kringen en in daarmede in verbinding staande middens pocht men dolgraag cp, gereed te zijn r>nr voor zijn overtuiging als martelaar te willen lilden. Blijkbaar is liet -<rliter lane niet zoo mocillik martelaar te worden als het te zijn. Dezelfde personen, die zich met een theatraal gebaar van het openbaar tooneel lieten weg voeren. verzoeken el spoedig om alle mogelij- kè gunsten en verlichtingen. De staat van oorlog Is steeds een abnormaal iets. Buitengewone toestanden cn tijden ver gen buitengewone maatregelen, die naar ge lang van de omstandigheden oi,middellijk ge nomen moeten worden. De wetten zijn geba seerd op oude, ten deele verouderde toestan den en bezitten vaak niet de noodlge veer kracht. Dit geldt eveneens voor de grondwet, hoewel het Militaire Bestuur ze principieel eerbiedigt. Wanneer echter de grondwet ver klaard en misbruikt wordt om de openbare rust en orde te storen, of om het leven van de bevolking' in gevaar te brengen dat zij Juist beschermen moet, dan kan zij niet langer als een weldaad beschouwd, doch als een euvel. ZIJ die er on deze wlize misbruik van maken, zijn schadelijke wezens voor het eigen volk. Het .""1 er evenwel niet voor terugschrikken rechters te treffen, die wanen, dat zij onder den dekmantel van hun verbrlefrie onaantast baarheid. ongestoord oen gevaarlijk politiek spel kunnen spelen. In plaats van langdradige, iedere positieve of zelfs konstruktfeve gedachte ontberende Protestbrieven te ontwerpen in alle mo^eifike aangelegenheden, waarmede de Justitie niets te maken heeft, zou zij er veel verstandiger aan doen zich tot haar eigen gebied te beper ken. en dit dan des te beter cn naar een nieu wen geest ie bewerken. Dit geldt niet in de laatste plaats voor de vervolging van misda digers en moordenaars van de etgen medebur gers. Vanwege kerkclijke zijde ontstonden sto ringen en werden hindernissen in den weg ;clcgd. ingegeven dcor eenzelMcn geest.- Brieven, waarin zoogezegd de bevolking tot kalmte werd aangemaand, vermeerderden in werkelijkheid (ie onrust en konden zelfs tot dwaasheden verleiden: zij werken als een ver keerd gemengde medecijn. die ten slotte den beretder tcu laste moet vallen. Het Is gemakkelijk een zoogenaamde natlo- naal-vaderlandsehlfevende of om nog hoogere beweegredenen raad en vermaningen te geven, die anderen vaak ten verderve brengen, ter- wül ze den raadgever zelf geenerlel oiler kosten. Menig geestelijke heeft er dc.zware verant woordelijkheid voor te dragen,-dat vele Jon gelieden gevlucht zll.'i eu zich schuil honden, om zich aan den arbeidsplicht te onttrekken. Meer dan een der laatste processen heen aan bet licht gebracht, dat deze voortvluchtieen door de terroristen ongenotnen cn als willige werktuigen misbruikt worden om moordet), I2Sa3a353S33S3H31«3aüZZEE3aS5fl£XirSnE«ÏBHaB12FXaifiBaHKHlMaa

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 1