VRAGEN? GEVEN? DE OORLOGSTOESTAND (Verv^ roslawl aan de Boven-Wolga en deze van >-<«■«. -•«. -J Briljanten I MIETJE MANDEMAKERS CIE den Vrijwilligêtt Arbeidsdienst in Vlaanderen Stesös H®©»- en Moordovervallen De Kroniek onzer Bevoorrading EEN «kw DE WERKEN VAN WAARSCHOOT IN ENKELE REGELS 52.000.FRANK PRIJZEN BESPUIT UWE FRUHBOOMEN DE POSTTARIEVEN VOOR DE ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND GP DINSDAG 6 JULI 1943 TE 13.45 UUR STIPT. BRUSSEL KOOP en GRETRYSTR. 12 GROOTE PAARDENKOERSEN VERWOESTE GEWESTEN 1922 KHnBnaananBKBaaniiannMnBBHMn DE BURGEMEESTER VAN PAIFVE ZWAAR VEROORDEELD UiBBBisiHaBaBauiMBiaiBBHRasiBaBBHM aBüBBBBiSiaBBSSKaBBBSIBHSaQBBEB LUCHTBESCHERMING IN HET VERRE OOSTEN HUISSLACHTING VAN VARKENS TER KRUISVAART! OFFICïEFJ.E BERICHTEN EN BESLUITEN GEBIED DER MIDDELLANDSCHE ZEE I TABAKKWEEKERS TREKKINGEN STAD POPERINGE de gr. gi ki zendingen naar Duitschland of andere jou maar dat! Weet je - zeggen, ze HET BESTUUR. VERKOOP ESiSM ZILVER PLATINA JUWEELEN (zijde Grand Hotel) Vertrouwde Firma. - Opgericht in 1870. on een PLEIN «GROOTE HEERLIJKHEDE - WOESTENSTEENWEG - hst maand- Verbond der Donderdag had de trekking plaats van de leening Verwoeste Gewesten 1922. Reeks 062710 Nr 5 wint 1.000.000 fr. Reeks 140386 Nr 9 wint 100.000 fr. De in deze reeksen begrepen obligaties waaraan geen lot toegekend is, zijn be taalbaar met 312,50 fr. of 300 fr., al naar zij al dan niet 'krachtens Konkl. Besluit van 11 Mei 1935 werden omgezet. soon welke verdacht was schuldig te zijn van den moord op den landbouwer, maar die onvindbaar bleek te zijn. Men had op gemerkt dat ze regelmatig pakjes droeg naar een bosch. Het is in dit bosch dat zij vermoord werd. Denkelijk werd de vrouw door haar man vermoord om te voorko men dat zijn schuilplaats zou worden ontdekt. Te Elsene werd een 37-jarige man in zijn bed vermoord aangetroften wijl Zijn gansche woning doorsnuffeld was. Te Ingooigem werden drie hoeven door gewanende bandieten bezocht die er levensmiddelen, kleederen. schoenen, enz. medenamin. Op een der landbouwers die de dieven te keer wilde gaan werd een schot gelost dat echter in een boom te recht kwam. Te Ronse, in hit station, toen Rijks- wachters een razzia op de treinen wilden uitvoeren, geraakten Waalsche smokke laars slaags met de gendarmen. Slagen werden gedeeld; ten slotte werden twee vrouwen die het meest opstand pleegden, aangehouden. Te Aumalle-bij-Luik hebben vier ge maskerde en gewapende bandieten een auto overvallen waarmede 150 kgr. rant- soenboter vervoerd werd. De schurken maakten zich meester van den wagen en de boter en namen ermede vlucht, nadat de geleider afgezet' werd. Te Boxtel werden schoten gelost op een man, een vrouw en een jongman wel ke vertoefden in een kamphuisje in het bosch. De man werd gedood en de vrouw alsmede den jongman zwaar gewond. Te Opgrimbio boden zich twee -’ai- sche kontroleurs aan in een huis waar de orde moeder alleen thuis was. De man nen zegden tot een huiszoeking te moeten overgaan. Na zulks doorgevoerd te hebben trokken zij ervan door. Toen de dochter des huizes thuis kwam wilde zij er meer van weten en trok naar den kontrool- dienst waar vastgesteid werd dat het val- sche kontroleurs moesten geweest zijn. Bij verder onderzoek bleek het dat de valsche kontroleurs ervan deorgetrekken waren met ongeveer 20.000 fr. De administratieve rechtsmacht van tweeden aanleg te Luik heeft landbou wer Dupuis, burgemeester van Paifve, tot een boete van 1.670.000 fr. veroordeeld wegens een gansche reeks inbreuken op de ravitailleeringsbesluiten. De H. Dupuis heeft tegen dit vonnis beroep aangetee- kend. In den regel mag worden aangenomen, dat onze iruitkweesers tkans aan de win- teroespuitmgen stilaan de aandacht be ginnen te verleenen, die ze verdienen. ook de voor- en nabloeibespuiting wordt door velen reeds regelmatig uitgevoerd. Aan de zomerifespuitiag echver wordt nog veel te weinig aandacnt besteed. Deze be handelingen zijn nochtans van het aller grootste neiang-, niet alleen om de zich reeds vormsnae fruitoogst te vrijwaren tegen ziekten en insecten, doch tevens om de fruitoogst voor het volgend jaar te verzekeren. De bloembotvorming voor het volgend jaar heeft immers plaats in de boom, op hetzelfde tijdstip aat de boom over zijn voedend sappen in ruime mate beschik ken moet, voor net aandikken zijner vruchten. Alleen in het bladweefsel wor den deze voedende sappen gevormd. Ben gezonae en rijke bladstand is dan ook volstrekt nooazakeiijk, opdat de boom volledig zijn krachten zou kunnen be waren, teneinde beide werkingen naar be lmoren uit te vosren. Ook heeft de prak tijk der laatste jaren nu bewezen, dat met de zomerbehandeling', de winterbe- handeling en de voorjaarssproei, het mo gelijk is geworden ae beurtjaren uit te schakelen en ieder jaar een normale, zoo niet rijke oogst te bekomen. Vooral de zwaveïpreparaten komen in aanmerking voor de zomerbespuitingen. Onder deze heeft zich vooral Soibar als een ideaal middel gekenmerkt. Met Sol- bar zijn de bladverbrandlngen tot het uiterst minimum herleid en bekomt men mooi gekleurde vruchten zonder ruwschil- lighsia. Schurft en roode spin, de twee gevaar lijkste vijanden onzer fruitboomen in den zomer, woraen door Solbar volkomen be streden. Deze beide parasieten woekeren- vooral in de bladeren, zuigen de sappen voor hun zelf op en hebben een ontkleu ring der bladeren met vervroegde blader- val ten gevolge. De oogst van hetzelfde jaar kan in het gedrang worden gebracht en de vruchten blijven kleiner, valen af, of worden misvormd en vooral de bloem botvorming blijft achterwege. Met Solbarbespuitingen blijft men deze geduchte vijanden volkomen meester, in dien men ieder jaar spuit. Wie veel fruit wil bekomen, besproeit zijn boomen in den Winter en in het voorjaar en ver waarloost in geen geval de Solbarbespui tingen in den Zomer. zee als van uit de lucht, tegen het ...Ine garnizoen van het eiland Lampe dusa, dat eveneens een eisch tot kapi- tulatie van de hand wees. Na een ononderbroken bombardement van Angelsaksische lucht- en zeestrijd- krachten moest het garnizoen den onge- lijken strijd ook opgeven. Bij de landingsoperaties der Angelsak- sers op Pantelleria en Lampedusa vielen Duitsche en Italiaansche luehtstrijd- krachten, niettegenstaande sterke vijan- dslijke jaohtbescherming, voortdurend de zee- en landingsstrijdkrachten aan. In de wateren van Pantelleria en Lampe dusa werden hierbij twee transportsche pen, waarvan een van 8.000 ton, gekel derd, alsmede 16 landingsbooten, drie kruisers en 15 kleinere oorlogsbodems waaronder verscheidene destroyers, zwaar beschadigd, en 16 transportschepen ge troffen waarvan er naderhand 3 gezon ken zijn. Andere Duitsche en Italiaansche lucht aanvallen waren gericht o. m. tegen een konvooi varende bij Kaap Blanc en waar bij een schip van 3.000 ton getroffen werd, tegen een tweede konvooi waaruit drie stoombooten getroffen werden, de haven van Bone, enz. Een Italiaansche duikboot viel eveneens een goed beschermd kon vooi aan en wist treffers te plaatsen op twee schepen van samen 10.000 ton, waar van een zonk. Door de Angelsaksers werden ook lucht aanvallen uitgevoerd, o. m. oo den om trek van Catania, op Reggio-Calabria, Palermo, Messina, Gastel Vedrano. Bij al deze operaties verloren de An gelsaksers talrijke toestellen. De Japansche operaties op den Zui delijken oever van den Yang-Tsé, in de provincies Hunan en Hupeh, op 5 Mei begonnen, werden op 9 Juni met een stelselmatige terugtocht op voorbereide stellingen met goed gevolg besloten. Bij deze operaties werden in totaal 23.000 man Tchoeng-King troepen vernietigd, en maakten de Japanners een belangrijke buit, o. m. 50 schepen van 2.000 ton. De Japanners hebben reeds talrijke oorlogs- en vrachtschepen, welke gekel derd werden in de wateren van de door hen veroverde gebieden, weer vlot ge bracht en er reeds in dienst genomen. Naar verluidt werden de wrakken van de Britsche slagschepen «Repulse» en «Prin ce of Wales» eveneens door Japansche duikers ontdekt en wordt de mogelijk heid vooropgesteld dat deze wrakken zouden worden gelicht en na herstel door de Japanners bij hun oorlogsvloot inge schakeld. Een en ander. Tusschen Giraud en De Gaulle be staat er weer oneenigheid. De meenings- versehillen zouden gaan over de organi satie van het zg. Fransche Leger in Afri ka. De crisis zou zoo scherp zijn dat De Gaulle met ontslag zou gedreigd hebben in den schoot van het bevrijdingscomité. (agaBBBBBBBBQBaBBaBBflBBBBBflBBMaBaaaBBBBEaBBBBBDBBBSBBBBBBB Te Parijs werden drie Franschen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens vervalsching van rantsoenzegels. De schuldigen waren o. m. de directeur van een mdustrieele maatschappij en twee drukkers. Te Niel is een kindje van 3 jaar oud spoorloos verdwenen. Langs de Ruppel, waar het kleintje gespeeld had, werd een sohuppeken en een botje gevonden zoo- dat men vreest dat het kindje verdron ken is. Wat het geval nog pijniijker maakt is dat de vader, die scheepskapi- tein is en sedert het begin van den ooriog in Engeland is, nog nimmer uit kindje gezien had. Te Verviers werden 63 runderen aan geslagen bij twee landbouwers die gewei gerd hadden de 'boeten te betalen welke hen opgelegd werden voor het te weinig leveren van melk. Te Elouges zijn twee mijnwerkers omgekomen bij een mijninstorting. Te Bergen werd een geheime zeep- ziederij ontdekt welke, volgens bekente nissen van den uitbater, sedert April werk zaam was en waar 3500 stukken zeep per week werden gemaakt. Deze stukken droe gen het merk Arc-en-Cielen Made- lonen werden door hem verkocht aan 22 en 16 fr. ’r, stuk. Eerste hulp bij ongevallen is een verplichtend schoolvak gewerden in be paalde scholen in Denemarken. In Denemarken werd het runder- haar, dat afgesohoren werd van de run- ■dervellen, aangewend tot het fabriccc; en van stoffen vooi' manskostumen. Reeds kon 40.000 kgr. runderhaar worden ver gaard. De aldus vervaardigde stoffen ble ken wat hard te zijn maar waren daar entegen buitengewoon warm en hielden best hun snit. Aan de Westkust van Zweden strandde een schoener die vele tonnen carbid aan boord had. Bij aanraking met het water verspreidde het carbid een groote hoeveelheid gas, bij zooverre dat inwoners van een naburig gelegen dorp vergiftigd werden. De berging van het schip is zeer moeilijk daar liet steeds dieper in het zand zinkt. Dr Josef Mageri, uit Heidelberg, beeft gedurende twee jaren proefnemin gen gedaan met aardappelsap tegen maagzuur en maagzweren. De behande lingen tegen deze kwalen met het aard- appeïsap gaf de beste resultaten. Bij Chamonix werden vier alpinisten verrast door een storm en zagen zich ver plicht den nacht op de bergen door te brengen. Twee hunner kwamen aldus om vaa Te Fahmagne-bij-Dinant hoorde een landbouwer bij nachte een verdacht ge rucht in huis. Gewapend met een riek stond hij op. Op den trap werd hij over vallen door vier kerels die hem een kogel m den buik joegen. Toen de vrouw des huizes om hulp riep namen de moorde naars de vlucht. De landbouwer stierf kort nadien. Drie lieden werden als ver moedelijke medeplichtigen aangehouden. Te Avelgem ken de Rijkswacht de hand leggen op esn gansche bende dieven, meestal uit Heestert, Tiegem, Zwevegem, Moen, Ronse, enz. Te Ottenburg, waar in de vorige week een 76-jarige landbouwer vermoord werd, is thans ook een vrouw het slachtoffer ge worden van een moordaanslag. Deze vrouw was de echtgenoote van een per- IBKBBBBBBBaBBBEiBBBBBBBBaBBBB H. Sacramentsdag! Die dag is er geen om onder een oorlog te komen. Dat is nu d> derde maal dat ik die ondervinding opdoe. Binnen en buiten dc kerk was er dan immers feest, in het herte van den Zomer. Rogge en gerst staan te wiegen in den wind, de preusche tarwe doet dat' meer bedaard, ze heeft immers vasten voet: het vlas begint goudgeel te worden. Er is boer noch kortwoonder die op dien dag geen overkomstver wachtte en in den namiddag de vruchten ging bekijken en keuren. Dat was de groote zomermisdag. In de kerk! Bij ons en oo vele parochies is het dien dag Eers-Communie, ’t Is waar, dat is de eerste Communie niet meer van vroeger; en bij velen gaat de ware beteekenis van dien dag er nog niet in. De menschen begrijpen ook niet ge noeg wat die plechtigheid in den namid dag zeggen wil: die jongens en meisjes die nu de vroege jeugd ingaan en in aanwezigheid van hun ouders en van oe- ter en nieter zeif komen beloven wat pe ter en meter destijds in hun naam heb ben beloofd. En veelal is die namiddag- plechtigheid slechts bijgewoond door de eere-communiekanten, moeder, eenige cu- rieuse plaatsenaars en een hoop school kinderen. ...Er was nog wel luxe bij dees jaar! De liefde maakt vindingrijk, maar de preuschheid ook en de... jaloerschhsid niet minder’ Dat is en blijft de verkeer de kant van die schcone plechtigheid! Ik moet er echter eerlijk aan toevoegen dat op de parochie, de eenen de anderen flink hebben geholpen, dat er voor de schamele dutsen cordaat werd bijgespron gen. ’t Moest een zonnedag zijn in grau wen tijd en ’t is zoo geweest. Dan kunt ge nog wel een beetje beslag verdragen! Jammer maar dat er in den namiddag te veel getafeld wordt en ’t mansvolk te gemakkeiijk t’huis blijft, ’s Morgens gaat vader meé oo r’n beste! en ’s namid dags weerom zijn de kloefen de baas! En voor de derde maal begint bij ons lijk elders de Noodnovene! Hoe langer weg hoe moeder man! Zou het anders zijn nu? De' miserie groeit met den dag; men weet niet meer van wat hout pijlen maken! De Noodnovene ter eere van ’t H. Hert! We zijn er weerom op uitgetrokken over de parochie; we deden het rond Paschen met onze goed gelukte Paasch-bereiding. Een nieuw» gelegenheid nu, rond H. Sa cramentsdag. Ik heb altijd hoeren beweren dat de oorlog de menschen niet beter maakt en we moeten bekennen dat er veel waar heid steekt in die oude spreuk. De oorlog maakt de menschen zelfzuchtig en bru taal en, als er geen reactie komt, gaat het met allen berg af. Er is verbetenheid, bit terheid, opgekropte haat, ’t Is wel eigen aardig, er is maar zeldzaam iemand die in zich zelf keert en schuld bekent. We leggen altijd de schuld op anderen. En waar het gaat om de handen uit te ste- BOER NELÏS. IBBBBBaBBBBBBBBBBBBSBBBSBBBIgBSSBEBBEBSBBflBBaaSBBiSHBSKBSa OPGEDRAGEN aan al de Eere-Commu- niekanten, Lezeresjes en Lezertjes van ons blad! Lentebloesem, jeugdighsid, Frissehe hartje, louter Zon’ Jezus, in zijn majesteit Roept U aan zijn lisfdebron! On d&ss lentemorgen vroeg. Vraagt Prins Jezus IJ t~t strijd! G’hsbt nu meer dan tijd mnoeg, Voer ’n schoons Eeuwigheid! Edel Hind, nu cp t— Kruisvaart! Jong en dapper, recht door zee! Bid dat Jezus Huis en Land spaart, Smeek Hem cm den Wereldvreê! Bcselare 1943. GEO. Gemakkeiijk te bereiken uit alle rich tingen. Treinen uit Poperinge te 19.27 uur naar richting leper-Kortrijk. Mengelwerk v. 19 Juni 1943. Nr 40. --door EDWARD VERMEULEN - Seffens zat Leonie te peerde, stijf en slagveerdig. Een aardigaard? Wie zegt er dat? Ik niet! riep ze. Ja, monkelde Mietje, ’k peinsde... ’k Peinsde! ’k Peinsde... Wat zoudt je peinzen? Ge ’n hebt nog geen peinzer... Ge zijt met rooi uit de schelpe... ’n Ver draai den zin van ’s menschen woorden niet. Wadde? Een aardigaard? ’k Wilde zeggen: niet oolijk, alia, niet rap, zei Mietje, doender en doender. Niet rap? Hij was de wijsten van ge heel zijn klasse, suikernullegjes! Dat is maar een kale eer. E!... Neen *t Leonie, ze binden de Wies- tens aan de schure. Op zulke swijsels ’n antwoord ik niet... Niet rap?... k Heb je gehoord!... Weet je. gij, dat menheere den eersten was in Ritoorekaa en den tween in de filezefie? Ritoorika? Er is te Rietelare een herberge die alzoo noemt, Leonie, knees Mietje. Ja, ’k hoor het, schimpte Leonie, "e ’n kent geen verschil tusschen een Ritoo rika en een ovenpale... Ritoorika, da’s d’hoogste klasse en de filezefie is den in zet van de teëlegie en de laatste klasse dat 2e in measchenkleêrs loopen. Ja, verdikke, zi. zei Rozeke. Zijn er nog veel studenten in de file zefie, Leonie? vroeg Mietje. In menheerens tijd waren d’r al rond de vijf-en-twintig. zei ze. Wat zegt je: vijf-en-twintig! Kwestie is er daar ergens geen type, in die filezefie, die hier pijkevent zou willen worden? Tegen Mietje’s verwachting viel die zwanzi plat; Leonie loech van ’t zotte. Ha, gij. onnoozei hennegati giechel- Gorki aan den centralen-Wolga. Groote verwoestingen werden er aangsricht. Het rangeerstation van Jelez was eveneens het doel van een suksesvollen Duitschen luchtaanval. De steden Saratov en Yorki werden andermaal zwra» gebombardeerd. Bij luchtgevechten verloren de Sovjets talrijke toestellen. Bij het Visschersschiereiland werden twee koopvaardijschepen zwaar bescha digd door vliegerbommen. Het Italiaansche eiland Pantelleria, dat in den loop der vorige week een verzoek tot overgave van de hand wees, werd daarop voort zoo van uit de lucht als van op zee beschoten. Van 9 Mei tot den 10 Juni werd het viermaal van op zee beschoten en stond het 140 maal aan luchtaanvallen bloot. In de laatste dagen welke den 10 Juni voorafgingen werd het in doorsnee tot 12 maal bij dage aange vallen, wijl de nachtelijke aanvallen geen onderbrekinoen kenden, om aan de ver dedigers geen verpoozen te gunnen. On vermoeid stelde de kustverdediging en de luchtafweer zich te weer en tref een vij andelijk schip en haalde 116 vliegtuigen neer. Het eerste verzoek tet overgave werd gedaan bij middel van strooibiljetten en was geteekend door Generaal Spaatz. Op 11 Juni meldde Rome dat Pantelle ria een tweede verzoek tot kanitulatie van de hand gewezen had niettegenstaande de ononderbroken aanvallen bij dag en bij nacht van ruim 1000 vijandelijke vlieg tuigen. Den 12 Juni meldde het Italiaansche Hoofdkwartier dat Ingevolge de massa- aanvallen van op zee en uit de lucht, die aan kracht en hevigheid tot dusver huns gelijke niet hadden, het eiland, waar de watervoorraden voor de burgerbevolking uitgeput waren, den 11 Juni gedwongen werd den strijd te staken. Na den val van Pantelleria richtte de Angelsaksische druk zich opnieuw zoo van 0- --- ..St J- S.—1.S. t-1-1 klei: ken. om zich te deugen te stellen, ver wachten we dat nogmaals van de ande ren Ik zou wel miin deel doen, maar... dié boer daar of die rentenier, of die winkelier zou moeten ’t voorbeeld gevjn; als dié er zich niet voor inspant dan moet ge op mij niet rekenen! En dan gaat het berg-af! Want buiten dien boer of dien rente nier zijn er rog een serie anderen die op niemand wachten om het... slecht voor beeld te geven. En d’e gaan er op los alsof er onder den oorlóg eenige gebeden totaal afgeschaft waren. Maar gelukkig er komt reactie. En ’t moet een dubbele zijn. Die noodnovene meet er eene zijn van echt gebed en godsdienstigheid. Volher- o'en, volhouden, betrouwen». En overre den. meeslepen zoovelen als we maar kun nen. Bij zoovele menschen moet de «koste.» losgeweekt of lesgeslegen; ge moet hameren en kloppen, standvastig, maar dan krijgt gi’ ze ten slotte meê. En als ’t van O. L. Heer niet komt, van waar zal ’t komen? Als diegenen, die ’t goed meenen, eigen lijk meedoen, dan zullen we met der ooge zien hoevelen inderdaad nog willen deu gen. Dan wordt de parochiekerk in die dagen het echt parochiehuis, het vader huis waar we allen saam onzen nood ko men klagen en redding vragen. En dan weten we dat er nog velen, die weg ziin van huis, met heel hun hert bij ons zijn. Noodnovene! Nog iets anders moet daarbij komen. De oogst zal misschien dit jaar vroeger rijp ziin en... ’t zal noodig zijn. Ook noodig dat we- van nu tot den oogst helpen waar we kunnen, zooveel als we kunnen. NoodnoveneEn vindt ge niet dat het geen zin zou hebben, met onze handen gevouwen, aan O. L. Heer ONZEN nood te klagen en diegenen te vergeten wier nood WIJ lenigen kunnen. Denkt ge niet dat O. L. Heer zulke doening vreemd zou vinden en op zijn minste een weinig Farizeeërachtig? Ook hier hebben we ’t goed voorbeeld te geven, we zien er slechte genoeg. Nood en noodnovene! Ga zie nu eens wat er gebeurt op neerdekoersen en... hanekampen zei er mij een vriend, en *k zal daar wel eens meer over vertellen! ’k Was verergerd. Tr was er van ont steld. On onzen rondgang bezochten we de Tientjes een reke van tien wsrklien- huizen, waar ’t brobbelt van kinders. DIE menschen hebben nood en denken dat ei' in dezen tijd menschen gevonden wor den die op een koers meer geld verspelen dan er in een geheel jaar verdiend wordt in die tien gezinnen. Is dat niet wraak roepend? Kerels die voor den oorlog lepel noch schotel bezaten? Misschien, maar om ’t even! Nood-novene! Vragen, zeker, met geheel ons hert. Maar geven ook. met geheel ons hert: veel of weinig, naar vermogen, maar met geheel ons hert. steeds Werkend in het open veld, ondanks regen koude en wind, weet meer dan wie wat verkoud heid, griep of rhoumatiek is. Gelukkig echter kent 'hij Aspirine, het beroemde «Sxrgc®» geneesmid del dat spoedig en afdoende al 'deze dage- Mijksche ongesteldheden verdrijft. HST POOnüCT VAlt VtntïOUWtHI ZEGELS EN WIE OP EEN AARDAPPEL- KAART De voorraad aardappelen welke verle den jaar door middel van een aardappel- kontrakt kon worden opgedaan strekt, zooals men weet, tot einde Juni. De aan gelegde voorraad aardappelen mag dus in den loop der laatste dagen van dezen maand worden opgebruikt daar wij voor de volgende rantsoeneeringsperiode over nieuwe aardappeien zullen beschikken. In de hoofdlijnen is de verdeeling voor zien voor de nieuwe aardappelen nage noeg dezelfde als verleden jaar. Zooals dit ook vjrleden jaar het geval was zijn er aardappelkaartën voor al de genen die zelf niet producent zijn en an derzijds geen aardappelcontract hebben kunnen afsluiten. Die aardappelkaartën gaan, zooals verleden jaar. van November tot en met Juni van het volgend jaar. Voor de maanden die November voor afgaan: Juli, Augustus, September en October, zijn er rantsoenzegels voor aard appelen voorzien, dus aardappelzegels, net als verleden jaar'. Wie ontvangt nu rantsoenzegels en wie ontvangt een aardappelkaart? Hierop antwoordt art. 45 van het be sluit van 25 Mei 1.1. als volgt: De gemeentebesturen leveren voor de rantsoeneeringsperioden Juli, Augustus, September en October 1943 rantsoenze- gels voor aardappelen af aan alle ver bruikers met uitzondering van: 1. - voor de periode Juli 1943: de be roepsproducenten van niet-vroege aard appelen, oogst 1942 en van vroege aard appelen, oogst 1943: 2. - voor dé periode Augustus 1943: de beroepsprcducenten van vroege aardap pelen, oogst 1943, en de producenten van niet-vroege aardappelen oogst 1943, be doeld bij hoofdstuk I en hoofdstuk II, sectie I; 3. - voor de perioden September en October 1943: de producenten van niet- vroege aardappelen, oogst 1943, daarin begrepen alle gelegenheidslandbouwers. Voor de rantsoeneeringsperioden No vember 1943 tot en met Juni 1944, leve ren de gemeentebesturen, aardappelkaar- ten af die voorzien zijn van 8 maandelijk- sche coupons aan alle verbruikers die noch contractant noch producent van niet-vroege aardappelen oogst 1943 zijn. Indien de producenten hun persoon lijke behoeften en deze van de leden van hun gezin niet volledig dekken met de forfaitaire opbrengst van hun oogst, zul len hun zegels of aardappelkaartën wor den afgeleverd in afwijking van boven staande en naarmate van het ontbreken de. Desvoorkomend worden de coupons van de aardappelkaart die er te veel zijn afgeknipt, te beginnen met de laatste. Omtrent de uitvoering van de aardap- pelkontrakten zijn verder volgende bepa lingen van groote beteekenis: Elke landbouwer is er toe gehouden vol ledig de door hem onderteekende leve- ringskontrakten uit te voeren. Elke ver bruiker, houder van een leveringskontrakt wordt geacht de volledige uitvoering er van te hebben verkregen. De verbruiker die de volledige uitvoering van zijn kon- trakt door den producent niet bekomt kan dit feit ter kennis van de controlediensten brengen. De weerspannige producent is strafbaar met de bij onderhavig besluit voorziene straffen. Indien, binnen vijftien dagen na het verstrijken van de voor de uitvoering van de kontrakten vastgestelde periode, de verbruiker geen klacht wegens niet-uit- voering van het voor vervoer geldig ge maakte contrakt bij het gemeentebestuur van den producent heeft ingediend, zui vert dit gemeentebestuur de Kaart van den producent aan voor de op de leve- ringsKontrakten vermelde hoeveelheid. BIJKOMENDE MAALTIJDEN VOOR PRE TUBERCULEUZEN Winterhulp deelt mede: Het Centraal Uitvoerend Comité van Winterhulp heeft Vele lijken van slachtoffers van het bombardement te Antwerpen droegen de kenreekens van den verstikkingsdood. Geen ander uitwendig letsel werd vast gesteld. Uit het on der zeek gedaan door Prof. Dr Doutrebande van de Universi- teit van Luik, is gebleken dat de longen niet waren gekwetst. De dood is echter toe te schrijven aan eene groote hoeveel heid fijne stofdeeltjes welke bij de ont ploffing der bommen plotseling met groo te kracht tot in de uiterste punten van de ademhalingsorganen zijn geperst. Wat valt hieruit te leeren? Dat men zich steeds in geval van alarm en bombardement, een vochtigen gaas doek of zakdoek voor de neus en mond moet binden ten einde te beletten dat bij bomontploffingen stof in de ademhalings organen geperst worde. ES3EBnESSHEB3SSSSaSG!EBE3jaBS8B IflaBBBBSBSBBBBSBBaBBBBBBBBBB aiSESflEE^£Z!i3EaeS3i3SHCiBIS53Ï2®üiE33 Leonie kan een haas frikasseeren! Of ze ’t kan! En, daar zi, perdaf! geheel mijn arrangement 'ligt in ’t water... En ’t zal er altijd om doen, percies als er zulk een groote katte komt, lijk die kaneunnink. Is ’t een groote katte? vroeg Rozeke. Ba jaa ’t, peist: een kaneunnink: da’s niet verre van bisschop. Jamaar, ik ken hem; hij is t’onzent nog geweest, een eenlijke duivel van een vmt. met een ge vaarte van een buik eh hij gaat al tas tend. met-stuik-voetjes: kozijntes, enee. ’t Is algelijk jammer, da je met dien tegenslag'gestraft zijt. En ’k zie dat het jou pakt. Leonie, zei Rozeke. ’t Is genoeg om er mijn zin in te steken! schoot ze uit, en ’t is mij nu een der wat ik moet gereed doen, of het raap- soppen ware. Heja, kalfskop en kiekens, het eerste gereedste domende van een vrouwmensch kan dat similiteeren, maar haze-in-’t-witte? Ouw Piéró!... Zie, ’k ’n mag er niet meer on peinzen, of ’k word kindsch. Elk een goén avond... Ik ’n zal geen oogske luiken... Ze was weg, te vluchte door den don keren. Mietje bezag moeder. ’k Hebbe ze vast! juichte ’t. Vast zegt je. Hoe zoo? tn een hazestrop, ’k Ga voort. Percies. Wij zijn er bóven op! jubel de Rozeke, en kwestie hebben ze geen haas hangen. Mietje schijverde door den donkeren naar Vanbesiens om «r de vertelling te doen van Lsc-nie’s tegenslag en samen met Pol middels te beramen om münte uit den toestand te slaan. Ze keksn er aardig op, Mietje zoo laat in tije te zien, maar z’hadden veel leute met bet verslag van Leonie’s tegenkom- sten. En zeggen, dat het nooit beter kon passen, bofte Vanbesien, peis, peis, Mietje, d'r hangt een mantjekerel in den kelder. Hoe? Hebt je een haas? vroeg Mietje opgetogen. Versch uit een strop gehaald, in de scheidshage van boer Adriaans boom gaard, nog geen half uur geleden; de r Gent, 5 Juni. (Be'gapress.) Op ultnoo- van den VrilwlTügen Arbeidsdienst voor Vlaanderen brachten vertegenwoordigers der V.aamsche psrs een bezoek aan het ar- be'dskamp t» Waarschoot bij Gent. Aan den Ingang van het srbaldskamp te Waarschoot is te trjadsa m csa klein, mooi onderhouden grasperk, een !n rooden baksteen gemetselde mozaïek aangebracht, een levensboomrune vocrstellend, waaronder de woorden; Ic Dien» prijken. Dit is de leuze van het arbeidskamp, waar, naast volksjongens, arbeiders, bedienden en land bouwers eveneens talrijke Vaamsche hooge- schoolstudenten verblijven. Het kamp is aangelegd naar het model der houten ba- rakken-lnrlchtlngen van Zandvliet; in an dere woordm. het Is een eenvoudig in vier kant opgesteld gsbouwen-complex, frtsch in groen geschilderd, waarop de rood-witte lui ken zich stemmig afteekenen. Op het bin nenplein wanpert aan een tienmeter hoogen mast de arbéidsdlenstvlag. Bij onze aankomst worden wij ontvangen door Hopman Swaeb, leider van den twee den groep arbeidskampen, omringd door Hopman Rubben, leider van den Technl- schen dienst van den V.A.V.V.. Opvdm. Goethals, leider van den Dienst voor pro paganda, en Onvdm. Raeymaeckers, kamp leider te Waarschoot. WAT DE ARBEIDSDIENST REEDS PRESTEERDE. Het was Hopman Rubben, die ons in korte woorden een overzicht gaf van de dooi' den Arbeidsdienst in uitvoering zijnde werken. In de eerste plaats dient natuurlijk de dljk- bouw te Zandvliet te worden vermeld. Na afwerking van den 4.500 m. langen dijk, welke de scherren In een, thans met kool zaad overdekten Polder van circa 300 ha. cmtooverde, heeft de V.A.V.V. de inrich- tichtlngswerken aangevat, gaande over 4.500 meter landbouwwegen met afwateringsgrach- ten, waarbij op een grondverzet van 20.000 m3 kan worden gerekend. Later zal de ver kaveling van heet grondgebied worden In gezet. Te Wuustwezel houden de arbeidsmannen zich onledig met de herproflieering van 10 km. waterloopen doorheeen een oppervlakte van ongeveer 600 ha. voor hoegeren op brengst geschikten grond. Te Mol werden 6 ha. ontboscht» terreinen door verwijdering van een duizendtal boomtronken totaal ont gonnen en zullen nog 25 ha. voor de kui tuur geschikt worden gemaakt. Te Waar schoot worden ongeveer 70 km. waterloopen doorheen 2.200 ha. (bijna de gansche onper- vlakte der gemeente) geherprofileerdTe Si naal worden de waterloopen in de groote Watering van Sinaai over 700 ha. genorma liseerd. Voor de nabije toekomst werden verder dioogleggingswerken geplant te Bornem, Weert, 'Lorhmel. Werchter, Kal'oo en in de omgeving van Haelen, verder nog dijkwer ken te Waasmunster, waar men door aan- legging van een binnendük de Jaarli.jksche overstroomlngen van de Dunne wenscht te keer te gaan. Tot op dit oogenbllk werden door den Arbeidsdienst reeds 4.000 ha. ontgonnen, terwijl de ontginningen, welke onmiddellljk kunnen aangevat worden, zich over een op pervlakte van 40.000 ha. uitstrekken. DE WERKEN TE WAARSCHOOT. In 1874 viel de watering, loopende over de grondgebieden van Waarschoot-Eekloo- Cleysen-Evergem (6.000 ha. groot) uit me kaar; op het grondgebied Waarschoot werd sindsdien niets meer aan de afwaterings werken gedaan. De vroegere gemeentebestu ren lieten van 1930 tot 1940 ruim 1.000 werk- loozen ongebruikt. Thans is de Arbeidsdienst opgetreden. 29 Km. waterloopen van 1» en 2e klas wor den op profiel gebracht, waarbij circa 3.5.000 m3 worden verplaatst; 40 km. trek- grachten worden geruimd en op profiel ge bracht en hiervoor alleen werden 15.000 m3 grond verwerkt. Na dit titanen werk zullen 2.200 ha. goede Cultuurgrond normaal af wateren en hun opbrengst met 50 percent verhoogen. Zes spaarkommen van 200 m3 elk waar van de bodem bedekt is met een flltreeren- de laag aan de wanden met vlechtwerk zijn afgezet worden aangelegd om het brand weerkorps van de gemeente van water te voorzien. Eindelijk nog worden de land bouwwegen in orde gebracht. Te Waarschoot alleen, besloot Hopman Rubben zijn uiteenzetting, is er werk voor 5 jaar voor 200 onzer arbeidsmannen en de Arbeidsdienst verlaat geen gemeente voor ze tip in orde is. Wat in Waarschoot ge- toekomst van ons land zullen dragen. SBEBaBBaBBBBBBBaBSBBBBBBflSBIBBBBBBBBBBBBBBB3BB!SBBSBBBBBaf3 ;ram. J gr. tot 1 kgr. Ten overstaan van het feit dat bij post- zendingen naar Duitschland of andere gebieden in het buitenland overmatig ge frankeerd wordt, t.t.z. dat te veel zegels worden geplakt, deelt het Bestuur der Posterijen nog het volgende mede: Het overmatig frankeeren van zendin gen voor het buitenland is als een inbreuk op de beschikkingen betreffende de de- iezen te beschouwen en wordt dus ver boden. De sedert Januari jl. betoonde inschik- keüjkh id inzake frankeering der brief wisseling met bestemming naar Duitsch land (daarin 'begrepen het Generaal Gou vernement en de protectoraten Bohemen en Moravië), Elzas, Lotharingen en Lu xemburg (vroeger Groot-Hertogdom), zal onherroepelijk op 30“ der loopende maand een einde nemen. ROftlFN V'<?OE'G*! A ARD- LEN XN ALLE TOEGE- LATEN VANAF 28 JUNI E. K. Volgens besluit verschenen in het Staatsblad van 14-15-16 Juni jl. wordt het rooien van vreege pardapnelen toege laten vanaf <ten 21 Juni e.k. in een aan tal gemeenten van bet Meche’sche waar voel vroege cardaopelën geteeld worden. Voor alle andere gemeenten van het land wordt het rooien toegelaten vanaf den 28 Juni e. k. De levering in deze ge meenten zal volgens leverings’bevel mes ten geschieden. BEPERKINGEN INZAKE VERKOOP EN LEVERINGEN VAN RUNDEREN Het is aan een veehouder verboden run deren te verknopen die sedert min dan drie maand door hem werden aangekocht. Het is hem daarentegen toegelaten run deren welke geien drie maand in zijn be zit zijn, voor eigen rekening, aan de slachtbank te leveren. In orincioe is het verboden verdrach- tige df in volle lactatie zijnde koeien aan de slachtbank te leveren. Mocht een dergelijke levering cm be paalde redenen noodig blijken, dan moet de reden door den plaatsplijken secretaris oo den begeleidingsbrief vermeld worden. De laatste runderen op een bedrijf aanwezig mogen riet verkocht worden, zoolan" de vleesch’.everingsrekening niet volledig aangezuiverd is. Voortaan mogen kalveren van min dan acht dagen oud niet meer aan de slacht bank geleverd worden. DE VADERS VAN 4 KINDEREN EN DE ARBEIDSPLICHT Wij lezen in De Bond blad van het Vlcaftisch Kroostrijke Gezinnen: Onze leden weten, dat Aerhaaldelijke staopen gedaan werden nzake arbeids plicht; zij zullen met 'genoegen verne men, dat een belangrijk 'resultaat bereikt werd: het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg en de Bezettende Over heid hebben ons laten weten dat bevel werd medegedeeld van de dienstverplich ting naar Duitschland, van vaders met meer dan 3 kinderen beneden de 15 jaar in hun eigen huishouden, afstand te doens Naar verluidt uit Zweedscb.e bron zouden Engeland en de U.S.A, hun geduld ver liezen ten overstaan van dezen twist tvs- schen de Fransche dissidenten en druk zouden uitoefenen op De Gaulle. Generaal Eisenhower zou de Ceno- ralen Giraud en De Gaulle verzocht heb ben éen leger van 1 millioen man coder de Marokkaansche en Senagaleescho be volking te been te brengen, daar de hui dige moeilijkheden het niet toelaten »-en zoo groot aantal manschappen uit Arno- rika cv'’^ t'1 Het Partij-Directorium in Italië heeft bil vergadering gehouden te Rome den onwrikibarcn wil oeuit om met alle middelen voort te strijden tot de zege praal behaald wordt, en dat alle kracht inspanningen hierop moeten worden ge richt. De nieuwe Angentijnsche Redering werd door bijna alle Staten erkend, o. ro. door Duitschland, Italië, Japan, Engeland, de U.S.A., enz. In do U.S.A, werden 530.020 mijn werkers, die een 5-daagsche staking wa ren begonnen, van hccgerhand beboet mot 1 dollar per dag staking. Als pro test tegen deze boete gingen andere mijn werkers in staking. Anderzijds nam het Amerikaansohe parlement een wetsvoor stel aan hebbend tot doel stakingen te beletten. In Montenegro wordt de zuivering tegen de bolsjewistische benden vcortge- zet door Duitsche, Kroatische, Italiaan sche en Bulgaarsehe eenheden. De strijd werd er naar het hooggebergte verlegd waar hij op zekere plaatsen met groote hardnekkigheid voortgezet wordt. Te Sofia vzerd de beul het slacht offer van een revolveraanval. In Italië werd onder de wapens ge roepen alwie tot dienstplicht in aanmer king komt en tot dusver uitstel bekwam. Uit La Rochelle worden alle kin deren van 5 tot 14 jaar ontruimd. In Frankrijk kan vcortaan, volgens een uitgevaardigde wet. elkeen die zich onttrekt aan den arbeidsplicht of hiertoe hulp verleent, gestraft worden tot inter- nsering of tot een zware geldboete. Admiraal Sir John Cunningham, opperbevelhebber van het Britsche Le- vanteskader, kwam te Ankara toe waar hij een bezoek zal brengen aan den Turk- schsn opperbevelhebber, den Minister van Buitenlandsche Zaken, den Minister-Pre sident en het hoofdkwartier van de vloot. Op 16 Juni heeft hij Ankara verlaten. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courantzullen in Duitschland 20 van de 740 warenhuizen en kleine een heidsprijzenmagazijnen gesloten worden naai’ gelang het aandeel dat deze heb ben in de voorziening van de bevolking van verbruiksgoederen en levensmiddelen. De Britsche Koning, George VI. kwam op 16 Juni in Noord-Afrika tce waar hij de geallieerde troepen inspec teerde. in Nederland werd een bekendma king gepubliceerd omtrent de lotsverbon denheid van Nederland met Europa en de bijdrage welke het land hieraan meet leveren. In dit verband werden de jaar- klassen 1943 en 1944 in vollen omvang, mits enkele beperkte uitzonderingen, voer arbeidsdienstpliciht naar Duitschland overgebracht. De iaarklassen 1942 en nog 4 tot 5 andere zullen naar gelang de be staande noodwendigheden ook voor den arbeidsdienstplicht worden opgeroepen. Voor uw TABAKHAAKJES wendt g U tot het B Metaalwarenhuis P. VAN DAELE, w 5 ïeperstraat 45-47 - TIELT. g Stel niet uit, de voorraad is beperkt. Maar neen ’t, het ’n gaat mij niet, bekende ze, ik kom van een kale reize thuis... Is dat aardig nu?... ’t Moet juist passen, dat wij er Zondagavond van doende waren, zou ik zeggen. Zondagavond? En van wat waren wij doende, Leonie? Ze werd rood, snoot haar neus en stak langzaam den zakdoek weg. E, ja, moét ’k zeggen: van hazen, enee. Ha, ja, ’t is waar, als je ’t zegt, gij en Disten hebt er van gesabatterd. Jaa w’. En kijkt, ’t moet van mijn herte: ’t is Donderdage t’onzent confe rentie’; d’r zullen vijl pasters zijn. Men- heerê heeft ook een kaneunnink bijge vraagd; met de onderpasters, dat is negen eters. Geheel ’t spel was al geregeld: drie schotels: zoogsrkop, haze en kiekens. En ’t zal van lek-mijn-lippe zijn, smekte Rozeke. Jamaar, zoudt je ’t aan de katte niet geven! Pee Draaiers, die mij een haas beloofde voor vandaag, komt daar precies te keggen, dat hij er geene heeft en dat er geene op de streek ’n zijn. ’k Zou ’t niet gelooven! riep Mietje, ’k heb, ik gisteren bijkans een gepakt bij Verscheure’s, hij sprong juiste voor mijn voeteij op de strate. ’k Verschoot mij bij kans dood. Ja-ja, gepakt! knulde Leonie, had ik hem maar... Maar, Leonie. dat ’n is precies geen dood, troostte Rozeke, d’r zijn nog andere goê dingen in de wereld, buiten hazen- vleesch. Ze wrong ongeduldig haar lijf, gelijk iemand die gespannen is in zijn kleêrs. Hoor een keer hier zi, zei ze, elk en eenieder heeft .zijn preuschheid. Ik doe altijd haas-in-’t-witte, Rozeke, en ge zoudt ze dan moeten zien hun vingers In"t witte, ja. Wat zegt je: in ’t wit te? zei Rozeke. Ja, in ’t witte. En al die er eens van .eonie, het ’n gaat jou niet; ’k zie proefden... ik zeg jou maar da1' wat? Leonie van. Spitsberghe de ze, hebt je ’s levens? Zwijgt; waarvan het herte vol is, snreekt de mond... maar we’n roeren niet meer in dat potje, ’t Zal toch zijn zooals menheere paster wil. Ze schoot recht, plakte de handen op de heupen en keek moeder en dochter overheersebend aan. En ’t zal nog vcor iedereen moeten wél zijn, zoo ’t menheere schikt, knapte ze, hij is baas hier en er 'n valt niet te ruttuttutten. Vaneigen ’n hebben wij «r onze neu- ze niet in te draaien, Leonie, zei Rozeke nederig. Noch iemand el, daagde ze uit, Mie tje doorkijkend, en dan rafelde ze haar schouderdoek effen en was het op... De week rolde stilletjes voort; uitge zonderd de gewone bezoeken, kwam er niets Rozeke en Mietje verstrooien. In de benoeming van Pol waren ze gerust; ze hadden het woord van den pastoor. In on derlinge overeenkomst, deden ze hun uiterste best om hirtelijk te zijn met Leonie en haar zacht néér te zetten. Z’hadden ook Disten bewilligd om zijn strijdlust en zijn spot tegen haar te laten varen en de b;noeming in haar bijzijn nog eenige dagen dood te zwijgen, tot ze murwe genoeg zou zijn voor een laatste bestorming van haar hert. Den Zaterdagavond waren Mietje en Rozeke met den opschik van het winkel tje doende, als ze plots, al redelijk laat, de deur openstak. De koorts is hier weer, bosrtte ze. Het ’n is geen gevaailjjke; kom maar zeere bin’, Leonie, nooffigfre Rozeke. Ze stak de deure toe en ging tegen den toog staan, bekommerd en ontdaan. Mier tje zag het seffens. Leonie, het ’n J het wel. hitste ’t aan. Voor postverzendingen naar Duitsch land dienen volgende posttarieven toe gepast: Gesloten brieven of zendingen: 1.50 fr. tot 20 gram. 3,00 fr. van 20 gr. tot 250 gr. 5,00 fr. van -j- 250 gr. tot 500 gr. 7.50 fr. van -j- 500 gr. tot 1 kgr. Boven 1 kgr. dient 1 fr. per 50 en meer. Opene kaarten: 0,75 fr. Kleine pakjes, open: 3.50 fr. tot 350’ gr: 5,00 fr. van 350 NIEUWE MACHTIGINGEN In het Staatsblad van 12 Juni 1943 lezen wil het volgende: Het besluit van 10 Mei 1943, bekend ge maakt in het Staatsblad van 16 Mei 1943, betreffende de ordening der varkensmarkt voorziet in zijn artikel 11 dat alleen een machtiging tot huisslachting kunnen beko men; 1) de aan het teeltplan onderworpen ex ploitanten, alsmede de personen die van den landbouw een bijberoep maken en als zoo danig worden behandeld ter gelegenheid van de mobilisatie van den oogst; 2) de personen erkend door den Dienst voor Voedselafval der N.L.V.C. als varkens- mesters van beroep, alsmede de personen welke door dezen dienst gemachtigd zijn varkens te mesten met voedselafval; 3) de vaste landbouw werklieden, in zoo verre zij het voordeel van lid 1 van arti kel 14 niet genieten (t.t.z. voor zoover zij niet van het huishouden van hun werkge ver deel uitmaken). Deze reglementeerlng was onontbeerlijk geworden ten einde tot een zekere gelljk- vormighld te komen in het verleenen van het producentenrautsoen aan de rechtheb benden Het kan gebeuren dat sommige personen, die krachtens voormeld besluit van 10 Mei 1943 geen machtiging tot huisslachting meer kunnen bekomen, op dit oogenbllk In bezit zijn van een varken dat zij gekocht hebben met het oog op huisslachting. Voor zoover deze personen krachtens de vroegere reglementeerlng een toelating tot hulsslachting konden bekomen, zijn zij er toe gemachtigd, tot 20 Juni 1943, tot huis slachting over te gaan. Daarenboven kunnen diegenen onder deze kategorle personen, welke in bezit zouden zijn van een jong varken dat vóór 20 Juni 1943 nog niet kan worden geslacht, bij uit zondering een machtiging tot huisslachting na 31 Oktober 1943 bekomen, mits het var ken, nu in het bezit van den houder, op 10 Mei 1943 ingeschreven was op den door loopenden Inventaris van den varkensstapel en aangegeven werd bij de telling van 15 Mei 1943. Deze machtiging tot huisslachting is geldig van 1 tot 30 November 1943. ssaEaisaBnasEESEEEiaïïaafflaiasffiEi heeste' is nog slap. Mie'tje keek in Pol’s oogen. Wat moet ik doen? vroeg hij. Hem seffens naar de pastorij dragen, zei Mietje, maar ’k spel jou zeere de lesse: ge zegt, dat je t’onzent bij toeval, verno men hefet, dat Leonie op een haas luim de, dat je sito op laveie gegaan zijt en dat jé toch zoo tevreden zijt haar dat ple zier te kunnen doen. En geen drinkgeld aanveerden, wee’ je! Juiste, stemde vader Vanbesien meê, men moet den duivel soms een keerske lichten. Alia, Pol, toe! vaag dié langoore uit den kelder en draag ze seffens naar Dulle Griete. En ik ga. Elk een goê avond. Mor- genuchtend meet je met nieuws afkomen, Pol, vermaande Mietje, ’k peis dat ..et goed zal aflcopen. Geluk! Als Mietje weg was, draaide Pol den haas onder zijn veste en trok met poppe lend hert naar de pastorij. Leonie kwam aangéslifferd en Tien door het kijkgat van de deur: «Wie hebben wij daar?» Goê volk, riep Pol tegen. Wien is dat? Ik. Pol Vanbesien. Is dat wel een uur van den dag, om nog aan de bellen te trekken, bromde ze; menheere paster... Leonie-, ik ’n kom voor menheere pas ter niet, onderbrak Pol. ik kom expres voor iou; en ’k heb entwat meê, dat jou zal plezifj doen. De schuive piepte en de deur ging open. Kom bin’ zei ze, nog wat koeltjes, en ze draaide Pol in het spreekkamertje en bleef in het deurgat staan met de keerse- pan in de hand. Pol ontkneente zijn veste, greep den haas bij de ooren, én. daar hing hij, een eenliike beeste, van bij de vier kilo’s ge wicht. Suikernullsgjes! riep ze en ze slikte bijkans beuren asem op suiker- nullegjes! Grijp hem maar bij de lepels, Leonie, zottebolde Pol, hij is voor jou. <’t Vervolgt). WIE HEEFT RECHT OP AARDAPPEL- besloten het voordeel van den lichten bij- rr^rmx e- ex- ii»re «o rw .nn.nn»-, komenden maaltijd uit te breiden tot de pré-tuberculeuzen van 21 tot 27 jaar, op voorlegging van een geneeskundig getuig schrift dat hun zal afgeleverd worden door een dispensarium van het Nationaal Werk voor Bestrijding der Tuberculose. De lichte bijkomende maaltijden zullen kosteloos verstrekt worden aan de hou ders der Winterhulpkaart met één, twee of drie kruisjes en tegen 1 fr. aan de houders der kaart met vier kruisjes van de niet.-ondersteunden. De leden der krostrijke gezinnen betalen half tarief, zegge 0,50 fr. NAAR EEN VERPLICHTE INSCHRIJ VING VOOR BROOD EN VLEESCH? Ten overstaan van het feit dat zooveel rantsoenzegcls gestolen worden wordt thans door- de bevoegde diensten een voorstel onderzocht, uitgaande van den H. Tommelein, schepen van bevoorrading te Brussel, strekkende tot de verplichte inschrijving voor brood en vleesch. De diefstal van zegels is ten huldigen dage een ware plaag geworden. Aldus wer den in de drie jongste maanden in Groot- Brussel alleen rantsoenzegels gestolen ver tegenwoordigende een gezamenlijke waar de van 430.859 kgr. brood, 22.340 kgr. bo ter, 75.900 kgr. konfituur, 601.000 liter volle melk en 388.000 liter afgeroomde melk en 320.000 kgr. aardappelen. Gezien het bewezen is dat de dieven het meest gemunt hebben op de broad en vleeschzegels voorziet het iiigediend voorstel de afschaffing dier zegels met vervanging door een kaart welke bij af- haling van het rantsoen zou afgestempeld worden door den bakker of beenhouwer bij wien men verplicht zou moeten wor den ingeschreven. Om de drie maand zou men van leverancier mogen veranderen. Intusschen dient afgewacht wat van dit voorstel zal terecht komen. DE RANTSOENEERING VAN LAMPPETBOLEUM Het Staatsblad publiceert volgend be sluit betreffende de rantsceneering van lamppetroleum vooi' huishoudelijk ge bruik Artikel 1. - Voor de periode gaande van den 1 tot den 30 Juni 1943, zijn de zegels 40A6, 40B6, 40C 5 en 40D5 geldig. Art. 2. - a) Voor de maand Juni 1943 geeft elk zegel met de vermelding 40A6 recht op 1 liter lamppetroleum voor huis houdelijk gebruik. b) Voor de maand Juni 1943 geeft elk zegel met de vermelding 40B 6 recht op 1 liter lamppetroleum voor huishoude lijk gebruik. c) Voor de maand Juni 1943 geeft elk zegel met de vermelding 40C 5 recht op ’s liter lamppetroleum voor huishoudelijk gebruik. d) Voor de maand Juni 1943 geeft elk zegel met de vermelding 40D5 recht op 1 liter lamppetroleum voor huishoudelijk gebruik. beurt is de Arbeidsdienst te doen voor leder» gemeente van ens Vlaamsche land, allee» de noodige arbeidsmannen ontbreken nog, OP DE WERKEN Vervolgens werd een bezoek aan de wer ken gebracht. Terwijl arbeidsmannen, voo». zien van waterdichte laarzen en gewapend met spaden, de grachten uitdiepten en pro fileerden, hanteerden anderen de entzoo- dtalgsmachien, waardoor de doorwortelde samenhangende aardlagen in wafels wer n gesneden. Op kruiwagens werden deze zo den naar alle te beleggen plaatsen verve .re. Kranig zagen de studenten er uit. In de -e- zonde buitenlucht bij het werk op veld en akker, weer, wind en zon trotseert...!, hebben zij de muffe geur van boeken en klaslokalen vergeten. Tijdens de eerste da gen. die zij In het kamp verbleven, kon men hen zonder moeite uit de rangen haten, enkel en alleen aan hun Ietwat bleek» «stadskleur». Thans, na die enkele weker», zijn zij allen reeds flink' bruin gebrand. Hun handen, die vroeger slechts pen en liniaal hanteerden, wennen zich meer en meer aan het gebruik der blinkende spade. En over de eelten. die hun handpalmen vertoonen, hoeven zl| zich niet te schamen, die zijn met eerlijken arbeid voor de veredeling van den bodem ontstaan. Deze aanpassingis natuurlijk niet cp één dag geschied. Het heeft begrijpelijkerwijze móelte en uithoudingsvermogen gekost. In den beginne waren de studenten onhandig en hun ontreden leek misschien wel wat houterig. Doch zij hebben hun taak gegre pen en met liefde aangevat. Wanneer men hen een vraag stelt, be treffende de eerste indrukken bp den ar beidsdienst. luidt het antwoord steeds één stemmig: «Er bestaat een groot onderscheid tusschen handen- en geestesarbeid, studee- ren is veel gemakkelljker. Nooit hadden wij vermoed, dat het zoo moeilijk was zijn kost met de armen te verdienen. Doch kwaad zal het ons niet doen en... al smedende wordt men smid. Waarover geen van a’len uitgepraat ge raakt is de geest van kameraadschap, welks onder de arbeidsmannen onderling heerscht. Hier is alle klassenverschil uitgeschakeld; hier zijn slechts jongens in bruine unifor men. In dienst van volk en bodem. Een landbouwcr-arbeldsman zal niet glimlachen, wanneer eeen student-arbeidsman zijn spade op onbeholpen wijze In det. .a. steekt ut opneemt: evenmin glimlacht een student- arbeidsman, wanneer tijdens de kiasuren een volksjongen het soms .moeilijk heeft een theoretische abstrakte vraag te beantwoor den. On de kamers, waar de studenten, naast arbeiders en bedienden slapen, wordt op heerlijke wijze, tijdens de vrije uren ver broedert en de eene snrln^t, als het ware, in de bres voor den andere. LICHAMELIJKE OPLEIDING. THEORETISCH ONDERRICHT, GEMEENSCHAPSAVOND Tijdens den namiddag konden wij de ar beidsmannen nog bij de lichamelijke oplei ding bewonderen. De arbeidsdienst is Im mers de school der jeugd en naast arbeid dient ook aan lichamelijke opleiding gedacht te worden. Onncodlg te zeggen, dat de orde- oefeningen. sport en spel, de dag- en (soms ook) nachtmarscheneerst met minder, maar later met des te meer geestdrift vol bracht worden. De verrichtingen van den ganschen dag bij den arbeidsdienst worden door het derricht bezield en krijgen hierdoor dieperen zin. Er bestaat inderdaad een een heid tusschen het onderricht zoowel het theoretische als het lichamelijke en het eigenlijke kampleven. Elke minuut in het kamp beleeft, vormt een tijdelijk onderdeel van de opvoeding. Met angstvalligheid wordt vermeden, dat het onderlicht theoretisch blijven zou; het wordt medegedeeld en door de arbeidsmannen aangevoeld en verder uit gedragen. Hierbij begrijpen zij, dat de ar beid op het land een zin heeft, daarom is de arbeidsdienst een opvoedend milieu, waar de karakters der jongeren worden gevormd. Dit konden wij eens te meer constateeren tijdens den gemeenschapsavondwaarbij door de jongens, zonder de hulp van de kampleiding, een programma wsrd in me kaar gestoken en uitgewerkt, dat allen lof verdient. Vlaamsche liederen werden gezon gen, gedichten voorgedragen en voordrach ten gehouden, welke allen onze Vlaamschs adelbrieven in de wending der tijden belicht ten. En het werd een eenig-rnoóte avond. Zoo groeien in den Arbeidsdienst de Jon geren tot vo'.waasdige krachten die eens d»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 6