en Groot - Brittan ie de Vereenigde Staten Vrijstelling van den Arbeidsplicht DE OORLOGSTOESTAND HET WESTEN pedocie, Licata, Syracuse, Torre-Annun- lijke verbetering van de kwaliteit vartade I Een Opdracht en een Belofte s 1 De Kroniek onzer Bevoorrading w KATHOLIEK NIEUWS- PW Pantsers in aktie aan het Front vóór Leningrad NOTARIEEL EN AANKOND1GINGSBLAD. WEEKBLAD. - 0,75 Fr. AAN ONZE ADVERTEERDERS B iS TE BERINGEN 2.086 DOODEN DO AARDBEVING IN TURKIJE w f 1 MAARSCHALK ANTONgSCU TE SE3AST0P3L - i is OOSTUITGAVE i i.WESTUITGAVE I ZATERDAG 26 JUNI 1S43. DUITSCHE WEERMACHT BESCHUT DE FRANSCHE KUST AAN DE MIDDEL. LANDSCHE ZEE itsaasaasaBsacK9SBBBfiBB3HssaB F ABRIEKS WACHTER VERMOORD TE HERENT «HBiimaanB8BsniBMa»X!UUittBB>B2*xi» ONTPLOFFING IN KOOLMIJN GEBIED DER MIDDELLANDSCHE ZEE DE BOUW VAN DUIKBOOTEN IN DUITSCHLAND SSSaasSEEEaESSSSffESSSSasaSES s OP HET OOSTELIJK FRONT REDE VAN Dr GOEBBELS TE WUPPERTAL DE P M/r. BE onder Angelsaksische met welgevallen Massieve Engelsche troepenccncen- 1-. Uitgever: Snnsen-Vsnneste, Poperlnge. Telefoon Nr 9. Postcli. N' 155.70. :e eeuw toonde Panama-kanaal Sinds 1940 gaven de U.S.A. voor 350 milliard dollar uit aan oorlogsuitgaven. ligt. We zien er liet geschut, af weer en de inaehicngeweernesten in gebracht worden. thans betere had na- 15 fr. 2 fr 3 fr de Vereenigde Staten een vredelievende macht. Voor het eerst werd het voorstel om een kanaal te graven van den Atlan- tischen Oceaan naar den Stillen Oceaan beredetwist. Natuurlij!: beoogde men tent dien tijde veel meer het aanleggen vanf het kanaal in de Nicaragua dan te Pa-1 nama. maar de hegemonie van Groot-! Brittanië was op het Ameriksanschej vasteland nog zoo groot dat de Vereenig- de Staten zich zedelijk verplicht gevoel-ï ABONNEMENTSPRIJS 1943: 1 .laar in België 3 Maanden 6 Maanden 1 Jaar in Frankrijk I 40» JAAR. -Nr 26. SS-P.K. Sedert twee dat *1 zijn verwoede onverbiddelij: Fr. 36 Fr. 9 Fr. 18 Belg. Fr. 52 In een schacht van de koolmijn te Be ringen is koolstof tot ontploffing geko men. Alhoewel de losbranding slechts voor 5 seconden vuur verspreidde werden tien tallen mijnwerkers verbrand. Van de ge wonden kwamen totnogtoe vier, waaron der een Rus. om het leve::. Van de 67 anderen moesten er 44 naar het gasthuis werden overgebracht. Onder de slacht offers bevinden zich een nogal groot aan tal Russische krijgsgevangenen die in do mijn werkzaam waren. ontvangen. Maar bedevaarders en toeristen bezoe ken de St-Pieterskerk te Rome en bezoe ken St-Pauluskerk. En de geloovigen knielen op het graf van de apostelen; en smeeken hun voorspraak af. Open strijd? Te Rome herstelde men het Coliseum; herstelde men min of meer dat eendelijk monument van beschaafde!... bloed-’-jcht! Men kan u nog de plaats a :>nwijzen waar menheer de goddelijke !-erter zat wanneer het hem behaagde duizenden meneehen te zien sterven. Dat kon men u nog toonen in die stukken puin. Maar niemand moet toonen waar Sint- Pieterskerk staat, gebouwd boven het graf van. dien visscher! Nog steeds verblijft te Rome de Paus, de man die den visschers-ring draagt. Want die visschersring is evengoed als de driedubbele kroon het kenteeken van den Paus. HOE het zou verloopen, daar heeft Petrus geen oogenblik aan gedacht. Hij had zijn opdracht ontvangen, hij wist wie hem die opdracht gegeven had, als v.sscher stak hij ven wal, alle zeilen uit. liik dien dag dat de Heer hem bevel gaf uit te varen en te visschen. De heele nacht lagen we uit en konden geen... pie- termanneke bovenkrijgen, maar op uw bevel vaar ik toch uit en zal de netten uitgooienPetrus wist wat er dan ge beurd was. Zoo ging hij nu, op menschen visschen, vertrouwend op den Meester. En daar was benevens die opdracht, een belofte: Ik zal met u zijn tot het einde der tijden. Aan die opdracht en die belofte had Petrus genoeg. Hoe het hem verliep was bijzaak. Zoo groette Petrus blijmoedig het kruis dat hem het lot van den Meester zou laten dcelen. Hii had zijn taak ver vuld. De Meester wist hoe zou Petrus het ooit hebben vermoed' dat in volle twintigste eeuw de St-Pieterskerk de stad van Nero zou beheerschen! ■g Den dag, op r' r rc'e-lcn de verbondene Duitsche en Roemeensche Iraupcn M ;ar..-uo.J aiiawri Sebastopol op de Russen veroverden, bexssht de Roe- mc-.Bsehe Maarschalk Antonescu hei slagveld. Hierboven zien we de aarsehalk tnct zijne begeleiding c_> de hoogte van Lcbzitopcl van waaruit gansch ds stad ia «verzicht Laas kcbsucc.i '.crdca. den nacht van 16 on 17 bommenwerpers West- aan en veroorzaakten. woedt in isid de slag u bij Leningrad. Te allen prijze en zelfs 'ra koste van de ontzettendste verhezen aan manschappen en materiaal, willen de Sov jets de Duitsche omknelling over een breed iront doorbreken. Bij het Ladogameer c!jn hun plannen verijdeld geworden, en thans willen zij op een andere plaats pogen een bres in het Duitsche front te slaan. Bij de puinen van de glasfabriek te N. bekijken wij, van op een kleine hoogte, het slagveld. Nieuwe Duitsche eenheden zijn zoo- even naar voren opgerukt, om de Sovjets, die over een korten afstand door de Duit sche linies zijn geraakt ra den rand van het dorp M. neboen bezet, terug te slaan. Vlak bij het dorpje, links wan de plaats waar wij ons bevinden, zijn de Duitsche eenheden met den vijand aan den slag ge raakt. Van belde zijden donderen artillerie, granaatwerpers, flak- en pakgeschutmachi negeweren en geweren, en dat alles vormt een trommelvuur, zocals oude krijgers van den vorigen wereldoorlog het welbent nooit hebben beleefd. Vlak vóór ons ligt een uitgertrekt denne- bosch. dat, zooals de talrijke overloopers hebben verteld, belangrijke afdeellngeir Eov- jet-soldaten moet bergen. Plots zien we uit de dennen twee grijze schaduwen opduiken. Twee zware pantsers! Wij getooven onze eigen oogen niet. Zijn de Sovjet-pantsers "werkelijk zoo ver vooruitgedrongen, of zijn het soms pantseremheden van onze eigen troepen? Opeens draait een van de twee stalen kolossen zijn geschutstoren in linze richting, <n geen vijf sekonden later springt, met een oorverdoovenden knal, een zware pantsergranaat geen vijftig meter van ons uiteen. Zoodus toch Sovjet-pantsers! Maar even plots als ze gekomen zijn, verdwijnen schermingspolittek die ook van toepas sing kwam op den handel met Groot- Brittanië. Dit was de eerste stap naar de ekonomische onafhankelijkheid der Ver eenigde Staten. In 1803 boekte de jonge Noord-Ameri- kaansche Republiek een belangrijke ter reinwinst, wat Groot-Brittanië maar met slecht oog aanzag. President Jefferson kocht immers aan Frankrijk voor de be lachelijke som van 15 millioen dollar, .Louisiana, Lt.z. gansch het gebied gelegen ten Westen van den Mississipistroom tot aan ’t Rotsgebergte. Later brachten de Na poleontische oorlogen de Vereenigde Staten in een geschil met Frankrijk en Groot- Brittanië. In 1807 riep President Jeffer son een algemeen embargo uit dat zich in 1809 beperkte tot een handelsverbod met de oorlogvoerende landen. Jefferson’s opvolger, paste met een bijzondere ge strengheid deze maatregelen toe voor zoo ver Groot-Brittanië volhardde in zijn po litiek die den Amerikaanschen handel heel nadeelig was. Het resultaat liet niet lang op zich wachten; in 1812 ontstond een openbaar geschil met gevolg dat de Vereenigde Staten aan Groot-Brittanië den oorlog verklaarden. Kansrijk was de ze oorlog in den beginne voor Amerika niet dat in zijn opzet om Canada te ver overen mislukte; den 25 Oogst 1814 be zetten de Engelschen Washington en ver- titelden er al de openbare gebouwen. Maar in het vervolg deed de toestand voor de Amerikanen zich gunstiger voor. Een verdrag in hetwelk de Britten de door1 hen vroeger veroverde gebieden terugga ven werd op 24 December 1814 geteekend.' De Amerikanen beloofden af te zien van alle neger-uitbuiterii en aktief op te tre den tegen den slavenhandel. In 1815 kon dan verder nog een verdrag afgesloten worden dat geliike rechten bijbraebt zoo wel voor Groot-Brittanië als voor de Ver eenigde Staten. Een periode van Anglc-Amerikaansche eenheid was daar het logisch gevolg van. Ondertusschen steunde de politiek der twee mogendheden de onafhankelijksaktie der Zuid-Amerikaansebe kolonies in den strijd tegen Snanie. Natuurlijk verwacht ten beiden v’t deze medewerking ekono mische voordeeten zoohaast Z’üd-Ameri- ka niet meer gesloten zou worden voor de wereldmarkt door het handelsmonopolium van Spanje. De beroemde van President Monroë. door hem in L*? verkondigd, was niet gericht tegen de Britsche Ijverzucht maar wel tegen de bedreiging van een Russische indringing in den Stillen Oceaan op de kurt?n van Alaska. Rond de Ieren 1850. nadat ze van Mexi- --- co California gekregen hadden, werden ïn Les Nou velles Continentales ■,U3HB33®EBE!aa3BSS!S!3g5EB3B’3538SEEffl!S®BaffiBSSHCEHEiaSEK;HISBBISBES I TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) Kleine berichten adr. i. bureele (voor ieder regel meer: 2 fr.) I Rouwbertchten: minimum Groote rouwbertchten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per regel Andere aankondigingen: prijs cp vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: S i Voor Belgie Fr. 20,25. Voor Frankrijk Belg. Fr. 27,00. bewerken van landbouwgrond (bijv, een werkman dte in de industrie cf voor de regie arbeidt en in zijn vrije uren vader of moeder op den akker bijstaat; c) man wier vrouw ziek is; d) vader met een gezin met drie kinderen cf meer; e) oudste van een gezin waarvan vader en moeder overleden zijn; f) een aanstaande geboorte in het gezin kan aanleiding geven tot uitstel van. eenige maanden: g) corlogsweezen of weezen van burgerlijke slachtoffers. 2. Bedrijfsredenen: Landbouwer zijn of arbeiden voor een voedingsnijverheid. Hiervoor moet op volgende wijze wor den te werk gegaan; 1. De cpgeroepene moet zich aanmelden on do Duitsche WerbesteUe met een ge tuigschrift van zijn, gemeentebestuur, be vestigende dat de ingeroepen redenen werkelijk bestaan. (Ingeval hij landbou wer is. dost hij best ook zijn teeltnlan voor te leggen); 2. Indien d? WerbesteUe geen vrijheid verleent, kan de belangheb- Een kijkje bij de Marine-KuslarUUerie die gansch tegen de zeeboorden opgesteli bende zich wenden tot den bestuurder van het arbeidsambt waar de WerbesteUe gevestigd is en vraagt hij aan dit laatste de zaak te willen regelen; 3. Komt die zaak nog niet in orde, dan kan de be langhebbende zich wenden tot cl:n diree- teur-generaal van het Eijksarbeidsambt te Brussel, 51, Kunstlaan. AANVRAAG VOOR TERUGKELR NAAR BELGIE Op de volgende wijze, aldus steeds de circulaire, dient te worden te werk p;?- gaan cm naar België te mogen terug- keeren: 1. De familie van den belanghebh? -’e richt tot dezen in Duitschland een to.I “n klaren brief waarin zij de redenen uit eenzet om dewelke hij vrijstelling d verlof moet vragen. 2. De belanghebbende die in Dulte'In land is moet een verzoek richten tot hst Duitsote «Arbeidsambt» van de streek waar hij te werk is gesteld. Bij het verzoek moet hij voegen: a) den brief van de familie; b) de getuigschrif ten door het Belgisch gemeentebestuur van zijn woonplaats afgeleverd en de bewijzen waarom terugkeer of verlof nco- dig is( aanstaande geboert» in het gezin, cf een geboorte, of overlijden van vader of moeder of dergelijke)c) gebemlijk een getuigschrift van den geneesheer, maar dan moet de hanilteekening door de gemeente gelegaliseerd werden. 3. Dit alles, draagt d’ belanghebbende persoonlijk naar het Duitsch Arbeids ambt. ofwel stuurt hij het per aangetee- kenden brief, zoodet hij het bewijs in handen heeft dat hij wel zijn verzoek opstuurde. Door het tferarag van Parijs v.an 2 Sep tember 1783 had Groot-Brittanië de on afhankelijkheid zijner 13 kolonies van Noord-Amerika erkend en stond het la ter aan dezen nieuwen federalen staat het in 1763 door Frankrijk hem ovrrge- maakte hinterland tot aan de Mississipi af. Canada echter behield het. zoodat dank zij deze bezitting alsmede de Oost-' Indische kolonies, Groot-Brittanië toch nog zijn koloniale macht behield op het Amerikaansche vasteland. Deze 13 Staten die zich op 4 Juli 1776 onafhankelijk verklaard hadden, betitel den zich als «Vereenigde Staten van Amerika en dergeliike benaming stemde tenvolle overeen met de vaste begeerte tot verdere expansie, wat In den loop der 19° eeuw zou verwezenlijkt worden. Ne vens dit Britsch Imperium groeide dus een Amerikaansch Imperium, beide At lantisch van oorsprong, doch met dit ver schil dat het Britsch Imperium verspreid lag over de gansche wereld, zonder orga nische verbindingen dus. dewijl de Ver eenigde Staten vpn Amerika zich ontwik kelden ender eten vorm van een vaste land. Maar Groot-Prittenië bleef in werke lijkheid en spijts alle opheffing der po litieke banden toch steeds het «Moeder land De Amerikanen getuigden zelf dat de biibel en het gemeenerecht hen ge meenscha pnelijk waren met het moeder land Alle ekonomische betrekkingen bleven in den beginne natuurlijk heel verwant. De Vereenigde Staten, in wor ding. deden biina uitsluitend zaken met Groot-Brittanië zoodat Pitt de Jongere, sefffns na het Verdrag van Parijs, zelfs ijverige pogingen deed om de ekonomische betrekkingen te ontwikkelen en flit voor zooveel moselijk on langen termijn. Pitt legde op het Lagerhuis een ontwerp neer dat den vrijhandel vóórzag met de Ver eenigde Staten: maar het lagerhuis nam het ontwerp niet aan. De Vereenigde Staten gingen alsdan over tot een be- r -- Gewesten in Duitschland evenals in de bezette gebieden hebben andermaal zwaar te lijden gehad - luchtaanvallen. Zoo vielen in Spuni Britsche ■Duitsch gebied fvoorsl te Keulen, verliezen aan de bur- Sgerbevolking en schade aan gebouwen in I woonwijken. Te Keulen werden vier zte- fkenhuizen en drie kerken getroffen. Zelf den nacht werden ook storingsvluchten uitgevoerd boven Noord-Duitschïand. 14 den nog den raad van Groot-Brittanië) der bommenwerpers werden neergeschoten 'evenals vier andere hoven de bezette ge bieden. In den nacht van 19 op 20 Juni werden stcringsvluchten boven het Westelijk Rijksgebied uitgevoerd zender dat bom men geworpen werden, wijl boven de be zette gebieden 5 vliegtuigen neergeschoten werden. Zondag nacht hebben Angelsaksische jammen werpers, In een aanval uitgevoerd n verschillende colven en welke 45 minu- en duurde, de Fransche stad Le Creusot sangevallea. Geen enkel punt der stad de twee onheilspellende gedroenten opnieuw m het bosch. Het staat geschreven dat wij dezen dag werkelijk Interessante gebeurtenissen zullen beleven .Vlak achter ons hooren wij het machtige geraas van zware pantsermotoren opdoemen. Onze eigen pantsers zijn in aan tocht. Zij hebben munitie en benzine noo- dig, en nadat zij den noodigen voorraad hebben ingedaan, rollen zij waggelend en dreigend den vijand te gemoet. Geen 10 mi nuten later zien wij twee .Sovjet-pantsers ijlings het bosch verlaten en de vlucht ne men. Maar daar donderen reeds de kanon schoten van de Duitsche pantsers, en in minder dan geen tijd staan de twee vijan delijke stalen forten in lichtelaaie. Plots twee dreunende slagen: de munitie van de brandende panteers is in de lucht gevlogen. Zonder in het minst naar hun brandende slachtoffers om te zien, rollen de Duitsche pantsers het zijn 52 ton-pantsers van het Tiger »-model weer verder en zaaien dood en vernieling onder de wijkende Sov- jet-inïanterle, die zich te vergeefs inspant om zich in het ten koste van bloedige ver liezen bezette gebied te handhaven. Vóór de dag ten einde is, heeft de kleine vijf eenheden sterke pantserafdeeling. onder het bevel van luitenant M.. 33 Sovjet-pant sers buiten gevecht gesteld. Geen enkele Duitsche pantser werd vernield; alleen een Tiger kreeg een voltreffer op een der rich- tingswielenmaar kon toch op eigen kracht de Duitsche stellingen bereiken. Het Ijzeren Kruis van He en klasse was de belooning voor het onverschrokken optreden van deze kleine Duitsche pantser- ceatieid, die een vijandelijke overmacht van tien tegen één in het zand deed bijten’ SS-KrijgsberichtgeiKr, RICHARO .'ESMET. daaromtrent in te winnen en met dit een principieel akkoord af te sluiten. Op 19 April 1850 werd het akkoord Clayt on- Buiwer geteekend dat vaststelde dat noch de Vereenigde Staten noch Groot-Brit tanië de uitsluitende kontrool zouden heb ben van het Nicaragua-kanaal in kwestie. Beide mogendheden mochten bovendien nok niet maar eerdere terreinwinst in cen traal Amerika beoogen. Van politiek standpunt uit was dos de kana al-kwestie opgelcst op eene basis van gelijkberech tiging voor beide belanghebbenden. Maar de Burgeroorlog van 1361-1865 IsJeef gespaard. Het groot ziekenhuis werd bracht veel verwarring bij in de voorheen gialf vernield, het moederhuis plat gelegd, goede betrekkingen tusschen beide mo gendheden. De Britsche genegenheid ging in hoofdzaak naar de opstandige Zuider- staten die in de eerste phase van den strijd groote militaire suksessen oogst ten, in zooverre dat men te Londen hun overwinning wenschte. Een verklaring die toen ter tijde Lord Salisbury, Staatsse- kretaris aan het departement van Buiten- landsche Zaken, aflegde, is kenschetsend voor de Britsche doenbare mfening. De vertegenwoordiger der Vereenigde Staten had de houding van Groot-Brittanië ten opzichte der Vereenigde Staten gelaakt waarop Lord Salisbury antwoordde dat, van zoohaast de Noorderstaten de over winning behaald hadden, de algemeens opinie te Londen zich gansch anders uiten zou. Op het einde van den Burgeroorlog was Groot-Brittanië bitter ontgoocheld toen het zag dat de Vereenigde Staten aan Rusland, voor 7.200.000 dollar, het schier eiland Alaska kochten. Ook waren jaren lange redetwisten noodig omtrent de juis te afbakening der grenzen van Canada en eerst in. 1903 zouden deze uitgestippeld worden. In 1890 was de uitbating en de kolo nisatie in het geheel genomen een vol dongen feit voor de gebieden der Unie van den eenen Oceaan naar den anderen. Het was het begin van het imperialisme van Noord-Amerika dat zich van het vasteland thans in de Oceanen voort plantte. De Hawaï-eilanden, definitief van de Spanjaarden ontrukt, werden gean nexeerd en van de Philippijnen maakten ze zich eveneens meester. Groot-Britta nië, dat zijn handen meer dan vel had in den strijd in Soedan en in dezen tegen de Boeren in Transvaal, stelde zich niet te weer tegen deze inpalming, integen deel, het spoorde ze zelf: aan. Op het einde der voi het probleem van het duidelijk aan hoe sterk de Vereenigde Staten geworden waren en in hoever Groot-Brittanië verzwakt was in Ameri ka. Op 18 Oktober 1901 zag Groot-Brit tanië zich gedwongen het Hay-Paunefote verdrag te aanvaarden. Dit verdrag ver ving het Clayton-Buiwer verdrag en gaf aan de Vereenigde Staten het alleenrecht van het aanleggen en het beheeren van het Panamakanaal, waarvan de neutrali teit verzekerd was. Spijts deze Britsche rechtsafstand en zonder om te zien naar de protestuitingen van Groot-Brittanië, verkrachtten dë Vereenigde Staten de nëutraliteits-bepalingen en versterkten het kanaal. De Oorlog van 1914-1918 bracht ander maal een afeeteekenda machtsaangroei- ing voor de Vereenigde Staten ten koste van Groot-Brittanië. Het verdrag van Washington (1922) en van Londen (1930) bracht de sterkte van de Amerikaansche vloot gelijk aan de Britsche. Dit was het einde van de Britsche overwegende heer schappij ter zee. Deze geschiedenis der betrekkingen tus schen Engeland en Amerika toont ons, over een tijdspanne van anderhalve eeuw, het aanhoudend afnemen der Britsche macht: het aanhoudend groeien van deze der Vereenigde Staten ten koste van het oude Moederland Ook het tegenwoor dige verhuren van tal van Britsche bases in de Atlantische Oceaan stelt een nieuwe vermindering daar van de Britsche heerschappij in de Nieuwe Wereld. Naar KURT DITTRICH, r a a x" 11 m I Pastoor Z. E. Bas. Decraene gaf ons twee boekdeelsn over St Pieter. Kan. Van Tichelen’s St Paulus is te bekend om er nog me:r over te vertellen. Pater Wildiers sprak nog voor enkele weken over St Paulusin de keurvoor- drachten van het Davidsfonds. En het eerste jeugdboek van bet Davidsfonds voor 1943: Paulus, de vurige, een pracht boek voor kinders en voor... groote men schen! Met zooveel genoegenwijs ik op DIE boeken, in onze eisen taai, voor ons eigen volk geschreven. Dat kleine volk van de lage landen aan de zee vergeet die groo- ten» niet, het geloovige Vlaanderen eert die groote apostels, vereert hen, hangt met al de vezels van zijn hert en ziel aan Rome, aan den Paus, ’t Is T oogenblik om uit de parochiebibliotheek een van die boeken te ontleenen of u die aan te schaf fen’ pedocie, Licata. Syracuse, xu. >t-m>uun- ziata. Battipnglia. Tientallen der aanval lende toestellen werden, neergeschoten. Te Napels werden tot dusver bij lucht aanvallen reeds 2.300 personen onder de burgerbevolking gedood wijl meer dan 7 duizend andere gewond werden. Verder werden er vernield: 22 kerken, een mu seum. 10 scholen, «en gevangenis voor vrouwen, 7 kindertehuizen, en inrichtin gen voor moeders, 16 historische paleizen, en dies meer. Van officieele zijde wordt een lijst van de tot dusver bij vijandelijke bombarde menten in Italië getroffen kerken bekend gemaakt. Het betreft hier 120 kerken, waarvan alleen 29 te Genua, 22 te Napels, 27 te Palermo. 24 te Turijn, 5 te Catania, 5 te Milaan, 2 te Brindisi. 2 te Messina, 2 te Savona, 1 te Trapani en 1 te Civita- veccha. Prins Umberto vertoefde verschillende dagen in Calabrië waar hij oen aantal door luchtaanvallen geteisterde lokalitei ten heeft bezocht. Overal werd hem «een hartelijke ontvangst door de bevolking voort encuden. Wederzijdsche luchtactie blijft het hoofdkenmerk van den strijd welke gele verd wordt in hit gebied bestreken door de Middellandsche Zee. De luchtaanvallen uitgevoerd door de Duitsche en Italiaansche luchtmachten waren hoofdzakelijk gericht tegen de set eepvoart rondom het eiland Pantellaria waar drie vrachtcooten tn een kleine oorlogsbodem getroffen werden. De scheepvaart in en rordom de havens van Noord-Afrika was cok herhaaldeiijk het doel dezer aanvallen. Aldus werd vóór de Algerijnsche kust uit een konvooi een schip van 15.050 ton gekelderd cn een tweede van 5.900 ton beschadigd, de ha ven van Jijelli aangevallen waar een transportschip van 6.000 ton vernietigd en twee andere besc! ’;„J van Bizerta bestookt-- Bone waar een stoomschip van 10.000 ton tot zinken gebracht werd en twee andere van samen 17.000 ton getroffen, vóór de Aigerijnsche kust een torpedoboot en 8 schepen getroffen welke waarschijnlijk S j gezonken zijn, te Fizerta 6 groote koop- vaardijschepen en twee oorlogsvaartuigen beschadigd. Van Angelsaksische zijde werden lucht aanvallen uitgevoerd op de volgende plaatsen: Palermo plaatsen der provin cies Trapani en Agrigcnte, van Sicilië, Calabrië cn Campagna, Pompei en an dere lokaliteiten in de omgeving van den Vesuvius, Villa San Giovanni, Reggio, 1 Messina, Napels, Foggin, Spinazulla, Reg gio Calabria. Castelvetrano, Porto Em- a” r OM VERPLICHTEN ARBEID IN HET BUITENLAND TE VOORKOMEN De Bond van de Groote Gezinnen van België heeft in verband met sommige vrijstellingen van Arbeidsplicht de vol gende onderrichtingen gestuurd aan zijn gewestelijke cn plaatselijke sekretarissen: De volgende redenen van ontslaging kunnen aangehaald worden, aldus de cir culaire, om verplichten arbeid in het bui tenland te voorkomen: 1. Reden van familialen aard; a) Man of vrouw die alleen is met oude vader of moeder die zorgen behoeven; b) het een zekere oppervlakte rkman die Reizen gaat niet meer! Over bergen en dalen? Een droom! En toch kunnen we reizen, kunnen we met onze gedachten reizen door het ver leden, over de bergen van negentien eeuwen geschiedenis; kunnen we met on ze gedachten naar Rome reizen, naar Petrus, naar Pius XII. Petrus, de visscher’ met zijn hert op zijn hand, al koekedeeg, maar onbeholpen, ongesneekt. Paulus, al vuur en vlam! Petrus, met de sleutels van den hemel in de hand, Paulus met het zweerd. Zoo staan ze in zoovele parochiekerken van Vlaanderen. Beide werden door Christus zelf onder banden genomen: de een wat ruwer dan de andere, want bij Paulus kwam er zelfs donder en bliksem bij te pas. Maar hoe kwamen ze dan beide uit die handen? Die visscher en die wever, die de moerpilaren werden van de Katholieke Kerk’ Te Rome landde Petrus aan, te Rome waar de goddelijke keizer woonde. Een open strijd tusschen den keizer en dien visscher die zelfs zijn visscherstuir t’huisgelaten. Jawel, ook Paulus, dl. genoeg het heele Romeinsche Rijk had doorkruist, kwam te Rome in de... gevan genis te recht. Een open strijd? Hoe kon van strijd spraak zijn? Nu gaan de bedevaarders en de toeris ten het Coliseum bezoeken, waar zoovele christenen, onder de oogen van duizen den toeschouwers, den marteldood stier ven; nu gaan bedevaarders en toeristen de katacomben bezoeken waar duizenden martelaars begraven werden. Coliseum en Katacomben dit was het eerste resultaat van dien open strijd: waarin ook Petrus onder ging en stierf aan ’t kruis, waarin Paulus onder ging en CfiiiaKaBKSfiEflagaQBBKKaaMEiBgHCBiaaKasaaaEsszEGKffiSBMaflmnsBsi van Koersk. De pauze houdt dus aan op het Oost front, maar- deze kan elk oogenblik ver broken worden daar langs beide zijden groote troepenmachten blijken te zijn ge concentreerd en van beide zijden voorbe reidselen schijnen te zijn getroffen zoo in offrnsieven als in defensieven zin. Van Duitsche zijde werden in ieder geval de noodige versterkingen aangelegd om elke aanvalspoging der Sovjets op te vangen en te verijdelen. Steeds komen verster kingen aan, streemen de wapens toe en wordt de motorisatie zoo doorgedreven dat men wellicht spreken mag van een. front op wielen. Met vasten voet wacht de Duitsche le gerleiding de aanvallen van den vijand af en is er van overtuigd dat zij zullen breken od den onwrikbaren muur der Duitsche legers. Intusschen duurt de oorlog tusschen Duitschland en de Soviet-Unre sedert Dinsdag jl. reeds sedert twee Jaar. Op dit oogenblik is nog niet met. zekerheid te zecgen hoe die oorlog zich verder ont wikkelen zal cn welke de definitieve uit slag ervan zijn zal. Zoo juist wordt van Duitsche zijde een balans van de verliezen van de Sovjetle- cers meegedeeld. Hieruit blijkt dat d? Russen zoowat 29 millioen hebben ver loren aan dcoden. gewon den en vermis ten en dat bovendien 50.000 kanonnen, meer dan 40.000 vliegtuigen en minstens 36 000 pantserwagens werden vernietigd. Wie der beide tegenstrevers, de Duit- schers of de Russen, het offensief cp het Oostelijk front zal hervatten, blijft noe een vraagstuk, dat wellicht binnen kort zo) worden opgclost. Van Duitsche züde wordt het intusschen zoo voorgesteld dat een Russisch offensief mag werden ver wacht. NIEUWE AARDAPPELEN VANAF 26 JUNI 350 Gram per dag aan 2X5 fr. per kilo. ië beginnende op 26 Juni -" inpelen worden be- 350 gram per ded- De maximumprijzen van de vroege aardappelen door den verbouwer afgele verd tusschen den 21 Juni en 27 Juni 1943 zijn als volgt vasteesteld per 100 kgr. goede gezonde handelswaar: Prijs te betalen aan verbouwer, voor waar geleverd op de dichtstbijgelegen ver zamelplaats: 225 fr. Verkoopprijs van den groothandelaar, voor waar geleverd vrachtvrij magazijn kleinhandelaar: 26725 fr. Verkoopprijs van den kleinhandelaar aan verbruiker: 285 fr. Zooals reeds gemeld werd het rooien van vroege aardappelen toegelaten voor de streek van Mechelen vanaf den 21 Juni jL en voor de overige gebieden van het land vanaf den 28 Juni. Zoo de kleinhandelaars vroege aard appelen ontvingen voor den aanvang van de nieuwe rantsoeneeringsperiode werd bet hen toegeiaten deze aardappelen aan hun ingeschreven klanten te verdeden in ruil van de rantsoenzegels geldig voor het tijdperk ingaande op 20 Juni, op basis van 350 gram per ceelzcgel Nr 20. ONZE VETVOORZIENING VERBETERD DANK DE KOOLZAADTEELT Het boierranteoen rermsedelijk op 400 gr. gebracht vanaf de nieuwe rantsocneerings- perioda. In Volk cn Bodem is een artikel ver schenen waarin gewezen wordt op den gunstigen weerslag van de koolzaadteelt op onze vetvoorziening en cp het onzin nige van de propaganda welke gevoerd wordt tegen deze teelt, cok op het mis dadige van de bedreigingen welke in ze kere gedeelten van het land geuit worden tegen verbouwers van koolzaad of van het vernietigen van koolzaadvelden. Alleen door de koolzaadteelt kon ver holpen worden aan den faachelijken toe stand inzake de vetvoorziening van ons Dank de vooruitzichten gesteld door de koolzaadteelt ken het beterrantsoen in de laatste tijden behouden worden op 350 gr. boter per rantsceneeringstijdperk. Ver mits uit koolzaad margarine zal kunnen gewonnen worden veer den aanstaanden Winter is het niet meer van zoo grocte noodzakelijkheid boter te stockeeren in zelfde verhsuding als verleden jaar, zoo dat er meer kan bedeeld worden. Aldus wordt door bedeeld blad een bedoeling -- vx. va« gram beter in het yoonutacht hzdigd werden, de haven Sesteldvoor het rantsoeneermgstijdperk itockt evenals deze van mgaanae met ..o Juni. VERVANGING VAN DE BIJZONDERE BROOD-, MARGARINE- EN VLEESCII- ZEGELS Vanaf 16 Juli zuilen aan de arbeiders bijzondere zegels van een nieuwe type worden overhandigd voor het bijrantsöan dat hen ais handarbeiders verleend wordt. De bijzondere zegels Nrs 1, 3 en 10 (type E), welke thans verstrekt worden aan de handarbeiders, blijven geldig tot 25 Juii e. k. De werkgevers zullen op 15 Juli e.k. de leepende rekeningen moeten afsluiten en alle onbenuttigde zegels moeten terug in geleverd worden. Vanaf 16 Juli zullen zeg^ van het ■nieuwe type moeten verstrak worden, St Pieter. Paus! Kunt ge dien ouden Vlaamschen Mis dag laten voorbijgaan zonder na te den ken? Zonder te denken aan den Paus? Aan den heiligen Vader, Pius XII? En zonder te denken aan die opdracht en die belofte? De opdracht: «Gaat en onderwijst»; de belofte: «Ik zal met u zijn tot het einde der tijden Dat is twintig eeuwen geschiedenis. Dat is twintig eeuwen... werkelijkheid. Maar velen nijpen hun cogen toe, om niet te zien! om niet te moeten zien. Zoovelen die vergeten dat het persoon lijk leven van ieder geloovige tot les en onderwijs moet dienen van zijn buren, vau de gemeenschap. Katholiek zijn in de kerk en, buiten de kerk, doen lijk diege nen die niet gelooven! Katholiek heeten en den geld-duivel dienen? Als alle noodlijdenden en dutsen eens zagen dat er nog ware katholieken zijn! En die belofte! Zoo dikwijls hebben profeten en sterrekijkers het einde van de Kerk voorspeld. En er zijn zoovele menschen die geloof hechten aan sterre kijkers en waarzeggerij; gemakkelijker aan die voorspellingen geloof hechten dan aan de woorden van den Heer. Doen als Petrus! Hoe het verloopen zou Is bijzaak! Wij hebben een opdracht handelt als geloovigen! Wij hebben een belofte, een goddelijke belofte, uit den tijd van Petrus tot het einde der tijden. BOER NELIS. burgerbevolking te martelen, dood derf ta zaaien in hun huizen en gen, en Duitsche ziet hij den laateten uit’ pelooze oorlogvoering, ta. vrouwen, grijsaards en kinderen leggen weder getuigenis af voor de Anglo-Ame- rikaansche ploetokratieën. Zij verheffen met mij de aanklacht tegen een oorlog voering die alle menschelijkheid tart. Het is doorgaans niet de gewoonte, aan open graven het woord aan den haat te geven. De dood heeft meestal naast het leed dat hij brengt, iets verzoenends over zich. In dit geval echter schreeuwt hij om vergelding. Want de dooden, die wij heden plechtig herdenken, zijn ten offer gevallen aan een koud, berekend cynisme van den vijand. Dit cynisme zal eerst dan een einde vinden, wanneer het door pijnlijke steeds herhaalde tegenslagen wordt neergeslagen. Het Duitsche vök belooft door mijn mond aan onze dooden, dat wij hun offer in dezen zin verstaan en het derhalve ook niet tot niets gediend heeft. Eens zal het uur komen dat wij terreur door tegen- terreur breken. De vijand pleegt geweld daad op gewelddaad en maakt daarmede een bloedige rekening cp, die op een ze keren dag zal vereffend worden. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Onder den titel Meer en betere duik- booten publiceeren eenige Duitsche bla den een artikel, waarin een aantal aan duidingen wordt gegeven over de uitbrei ding van de Duitsche duikbootnroductie. Men slaagde er in een groet aantal vereenvoudigingen en materiaalbesparin- gen bij den duikbootbouw te bereiken, hetgeen uitermate moeilijk was, daar de duikbooten puist met de grootste zorg vuldigheid gebouwd warden, omdat zij in staat moeten zijn zeer lange reizen te maken. Deze taak kon men echter tot een bevredigende oplossing brengen en zoo bouwt men op het oogenblik de types der duikbooten met 59 pet. min- aluminium dan vr: Hiermede gepaard SBSBBSBE«BgSBBgBBBflBBS!SSEBarBEBBBnaBgBB2BBBgSSB9BSZBSBKIB welke geldig zullen blijven tot het einde van het rantsoeneeringstijdperü eindigend in Oktober. Hetzelfde geldt voor de bijzondere ze gels afgeleverd aan zwangere vrouwen en andere rechthebbenden. NAAR EEN NIEUWE WIJZE VAN VEltDEELING DER TEXTTELWAREN Ook naar een invoering van eenheidsprijzen? Naar een mededeeiing van de Hcofd- groepeering Kleinhandelzou het sys teem van verdeeling van de luiers, welke een goed verloop had, ook teegepast wor den voor de werkkleeding en naderhand geleidelijk tot alle artikelen in textkl- waren van eerste noodzakelijkheid. Dit nieuwe verdeelingsplan werd reeds bekrachtigd door Secretaris-Generaal Lee mans. Het vóórziet de verdeeling van ar- beidskleeding (blauwe pakken), hemden voor arbeiders, hemden voor meisjes en knapen, kindskorvsn, dweilen en speciale artikelen voor zwangere vrouwen. Alle an dere artikelen blijven voorloopig verbon den aan de kleederkeart en moeten dus nog steeds verkocht worden als tevoren. De verdeeling van deze artikelen zal mogen gedaan worden door alle klein handelaren die voorheen dergelijke arti kelen verkochten. Hiervoor zullen zij evenwel hun inschrijving moeten aan vragen bij de bovengehaalde Hoofdgroe- peering. De artikelen welke ender deze speciale verdeeling vallen worden onttrokken aari den verkoop met punten. Door het Ministerie van Economische Zaken zullen speciale bons cf machtigin gen ter b "schikking van de rechthebben de verbruikers worden gesteld. Alleen te gen die bons mag verkocht wo’-den. De vrijheid van aankoop wordt aan den verbruiker gewaarborgd, m.a.w. hij gaat dus kespen bij om ’t even welken inge schreven kleinhandelaar. De kleinhandelaar is eveneens vrij in de keuze van zijn leveranciers, niet de minste druk mag op den kleinhandelaar worden uitgeoefend. Er zal getracht worden voor ieder arti kel een éénheidsprijs te bepalen. In ieder geval zal een vast bedrag als handelstce- slag voor den kleinhandelaar worden voor zien. Dc prijzen moeten natuurlijk streng in acht genemen worden. EEN NIEUWE WIJZE VAN RANTSOENEER ING VAN ZEEF EN W’ASCHMISDELEN WORDT EVENEENS VERWACHT Volgens een rondschrijven aan de Ge meentebesturen, verschenen in het Staats blad, mag men zich ock verwachten aan wijzigingen inzake het toekennen van zeepkaarten alsmede de regeling en de distributie van de zeep en andere wasch- middelen. De uitgave van bijzondere zccpzsgels2 wordt eveneens voorzien. I N- laiJ. Vïïl XlltAV. 11X7 U IdlUUUlk-XXllLuS piUiV leele huizenblokken met den grond gelijk pemaakt, geen enkele kerk bleef onbe schadigd. Alhoewel de bevolking tijdig ge- s.larmeerd werd, vielen er meer dan 490 jpcoden en 500 gewonden te b’+reuren. Het teii dat alle bakkerijen buiten gebruik jvsrden gesteld floer de bommen is de be- tcorrading van de geteisterde bevolking ten zeerste bemoeilijkt. Wijl op 21 Juni slechts afzonderlijk fonereerende Angelsaksische vliegtuigen Mogen boven hst Rijksgebied, viel in den Masropvolgcnden nacht een sterke for- |natie Britsche bommenwerpers Wcst- puitschlard aan. Bijzonderlijk t? Crefeld jverd groote schade aan gebouwen aan- |fbracht: talrijke huizenblokken en twee liskenhuizen werden verwoest. 44 der aan- Icllmde toestellen werden neergeschoten. Den 22 Juni evenals den daarcpvolgen- den naebt werden verscheidene hevige luchtaanvallen uitgevoerd tegen steden in V/est-Duitschland en in de bezette Westelijke gebieden. Voornamelijk in de woonwijken van Oberhausen en Mulheim ontstond groote schade en leed de bevol king zware verliezen. Bij al deze aan vallen werden in totaal 92 Angelsaksische toestellen neergeschoten, waaronder min stens 75 viermotorige bommenwerpers. Daartegenover verloren de Duitschers in zelfde tijdspanne slechts 3 toestellen. Het Duitsche luchtwapen liet zich ook niet onbetuigd en voerde verschillende aanvallen uit op Londen en andere doel einden in Engeland. Aldus werd in den nacht van 17 on 18 Juni een aanval met bommen van zwaar kaliber uitgevoerd op de haven van Portsmouth en andere doe len in Zuid-Engeland. Twee nachten daarna werden objectieven in het gebied ven Londen en aan de Engelsche Zuid oostkust bestookt. In den nacht van 21 op 22 Juni waren de doelen van de Duit sche luchtactie andermaal het Londensch gebied en de Engelsche Zuidkust. In den nacht van 22 op 23 Juni wer den andermaal objectieven in Londen be stookt. In het zeegebied van Scheveningen poogde een sterke formatie Britsche vliegtuigen een Duitsch konvooi aan te vallen. Zeven der aanvallende vliegtuigen werden neergehaald en het konvooi be reikte voltallig zijn bestemmingshaven. Op het gansche Oostfront blijft een be trekkelijke kalmte heerschen. Slechts lo kale operaties met beperkte doeleinden werden gemeld zoo van het front aan liet Koeban-bruggenhoofd als in de gebieden van Sumy en Kirrow. Hier werden alle Sovjet-aanvallen met bloedige verliezen voor den aanvaller teruggeslagen. Het Duitsche luchtwapen ging ander zijds voort met het intensief bestoken van verkeerswegen en -middelen alsmede van fabrieken der Sovjets. Bij geleverde lucht gevechten werden ook talrijke Sovjet- vliegtuigsn neergehaald. In het raam de zer luchtoperaties werden: op 17 Juni 24 Sovjet-toestellen neergeschoten; op 18 Juni vier vrachtbooten met een gezamen lijke scheepsruimte van 11.000 ton gekel derd bij een luchtaanval op den Beneden- Wolga, en werden er ook groote verwoes tingen aangericht in fabrieken; den 19 Juni andermaal twee schepen van samen 11.000 ton gekelderd aan de monding van de Wolga; den 20 Juni vier schepen ge troffen in zelfde gebied wijl in het achter land van Sovjet-Rusland industrieinrich- tingsn bestookt werden. Aan het Visschersschiereiland werd ook een vrachtboot door vliegtuigenbommen getroffen. Aanzienlijke troepenbewegingen der Sovjets werden vastgesteld in het gebied Tijdens de rouwplechtigheden van de slachtoffers van den Britschen terreur- aanval op Wuppertal hield Dr Goebbels er een groote rede. Na zijn fiere bewondering te hebben uitgedrukt over de houding der bevolking der door de terrouraanvallen geteisterde steden, die niettegenstaande haar woon huizen ziet plat liggen er toch den moed inhccidt en voort alle krachten samen bundelt opdat de eindoverwinning zou worden behaald, verklaarde de Rijksmi- nister o.m. nog het volgende: «Eens zal de dag komen dat wij ons kunnen en zullen wreken. Ik sta hier als aanklager voor het wereldgeweten. Ik be schuldig een vijand, die zich met zijn brutale lucht terreur niets anders tot doel gesteld heeft dan een weerlooze burgerbe volking te doen lijden en haar te overstel pen met barbaarschheid, pijn en dood, om haar daardoor tot verraad tegenover haar natie te dwingen. De vijand weet heel goed dat de be schadigingen die hij aan onze wapen- en corlogandustrie kan aanrichten, enkel van betrekk-elijke waarde zijn. Daarom gaat het hem ook heelemaal niet. Het komt er voor alles op aan, de weerlooze 'en ver- wonin- en op deze wijze te beproeven het „hè coriogsmoreel te breken. Hierin 'tweg van zijn ho- “:e vermoorde Volgens verordening verschenen in 3 k hst Staatsblad van 11 April jl. me- 3 k gen vanaf 11 Juli e.k. geen aankon- g S digingen meer opgenomen worden g 5 iadien de opdrachtgever nog niet in ffi S het bezit is van een advertcervei- 2j gunning. Dergefijke vergunning is namelijk S k vereischt voor al wie door reclame te maken den verkoop van een produkt g S wil bevorderen of zijn bedrijf nader S bekend maken. C p Wie een aankondiging in ons blad g laat verschijnen en waarbij dergelijk s C doel beoogd wordt, verzoeken wij ons 5 S onverwijld het nummer van zijn ad- g K vertentievergunnmg te laten kennen, e S Een advertsnti&vergunning alsmede c p alle nadere inlichtingen hieromtrent M kunt U bekomen bij de Ree!amen- centrale», Maur. Lemonnierlaan 107, S Brussel, welke, cp aanvraag, U alle li noodige aanvraagformulieren ter be- schikking zal stelten. S De Vlaaïnsche Fauriekswachter Albert Goovaerts. uit Herent, is, toen hij per rijwiel van Bevekom kwam, waai- nij werkzaam was, p een eenzame plaats door vijf kogels aoodgeschoten. Het lijk werd slechts anderhalf uur later in een bietenveld ontd-ext. duikbooten en een vergrooting van de gevechtswaarde. Met een minimum aan arbeidskrachten en materieel worden op alle Duitsche werven meer en duikbooten gebouwd. DE BRITSCHE LANDINGS- BOOTEN Volgens Duitsche militaire kringen be zitten de landingsbooten waarvan de Britten thans gebruik maken in de Mid- dellondsche Zee, een geringe tonnenmaat en een groote beweeglijklieid, zoodat rij gemakkelijk aan de bommen kunnen ont komen. Die booten zijn meestendeels 50 meter lang. Hun tonnemaat bedraagt 300 ton. Zij kunnen aan boord nemen 5 storm- wagens of 600 man. De eigenlijke lan- dingsschepen bezitten een tonnenmaat van 3000 ton. Zij zijn zoo gebouwd dat zij zware tanks en gemotoriseerde een heden kunnen vervoyrsn. Zij bezitten ook een lengte vau 400 meter en kunnen landingsbootjes vervoeren. Een en ander. In de Amerikaansche koolmijnen rijn groote stakingen uitgebroken, om trent een loonskwestie. Ongeveer 600.090 mijnwerkers zijn bij de staking betrok ken. Ook de arbeiders van vier Ford fabrieken hebben het werk stilgelegd. Woensdag jl. bleek de krisis voorloopig te zijn opgelost en werd aan de mijnwer kers door hun syndikaatleider order ge geven het werk te hervatten tot den 31 Oktober e.k. op voorwaarde dat de kool mijnen voort onder slaatskontrole wor den uitgebaat. Intusschen had ock Roo sevelt gedreigd tusschenbeide te komen en de stakers in het leger te doen opne men.. Te Detroit, U.S.A., hadden erge on lusten plaats tusschen blanken en negers, bij zooverre dat de politie en de troe pen tusschenkwamen. President Roose velt richtte een oproep tot de bevolking van de stad om terug tot kalmte te ko men. Bij de onlusten vonden 23 perso nen den dood, meestal negers die vielen bij een botsing met de politie. De Britsche Komng, George VI, bracht een bezoek aan Noord-Afrika waar hij de Britsche en Amerikaansche tree pen schouwde. Naar een telegram uit La Liena kwam hij op 18 Juni te Gibraltar toe. Naar het schijnt blijken Giraud en De Gaulle thans terug verzoend. Volgens Reuter zouden de geallieerden tusschen- gekomen rijn inzake de crisis welke tus schen beide Fransche ex-generaais be stond, stond. Giraud en De Gaulle zouden hun respectievelijke troepen blijven aanvoe ren, tot deze in een enkel leger versmol ten worden. De Britsche Labourpartij wees an dermaal de aansluiting der koxnmunisti- sche partij af. In Nederland werden de lichtingen 1923 en 1924 ongeroepen voor arbeids dienst in Duitschland. De onafhankelijkheidsverklaring van de Philippijnen vanwege Japan wordt voorbereid en verwacht voor het volgende jaar. In Bulgarije worden woekeraars aan een schandpaal in het' openbaar vastge bonden. In Duitschland werd een verhooging van het brood- en het boterrantsoen voor zien. Maarschalk Wavell werd benoemd tot vice-koning van Indië. Generaal Auchinleck volgt hem op als opperbevel hebber in Indië. De Turksche Minister-President be toogde in een rede dat Turkije den oor log als een heuvel beschouwt en alle mo gelijke pogingen doen zal om buiten den oorlog te blijven. Sandra Bose, die strijdt voor de vrij heid in Indië, is in Japan toegekomen. In een rede verklaarde hij dat Indië’s uur thans gekomen is en riep hij de In diërs op tot gewapend verzet. In de bergen van Montenegro wer den aanzienlijke benden omsingeld en vernietigd door Duitsch, Italiaansche, Bulgaarsche en Kroatische troepen. In Italië werd de algemeene arbeids plicht ingevoerd voor alle mannen gebo ren tusschen 1907 tot 1925 en alle vrou wen van de jaargangen 1919 tot 1925. Generaal Nogues, oud-president-ge- neraal van Fransch Marokko, kwam te Lissabon in Portugal toe. Turksche mihtairen zullen een stu- het oogenblik bepaal- diereis maken in Duitschland. _e types der duikbooten met 50 pet. min- - der aan koper en 70 pet. minder aan traties werden gemeld in Noord-Syrië. het geval was. - ---- een aanmerke- Turkije komt andermaal te worden ge teisterd door een aardbeving. De stad Adapazar werd naar verluidt volledig verwoest. Te Geyve werd ook groote schade aangericht. Naar verluidt zal deze* natuurramp aan 2.000 personen het leven gekost hebben. We bewonen een eiland; allemaal een knielde cm den slag van het zweerd tft beetje van de familie van Robinson Crusoë. Waar is de tijd dat onder de verlof- of zomerdagen gereisd werd in binnen- en buitenland? En dat de steêvaste landsche menschen toch ook eens beêvaarden naar Lourdes of zelfs naar Rome! Dravende treinen, door dalen en tunnels, de ber gen over naar RomeEn dan stonden on ze landsche menschen op zekeren morgen in die St-Pieterskerk. stonden daar a’s verloren in die vreeselijke ruimte: kniel den wat later, om den zegen te verkrijgen van den heiligen Vader. En velen van die stoere landenaars waren cp dat oogenblik zoo bleek, zoo wit van aandoening, als de witte toog van den Paus. Ik droome niet, maar ik denk na. ’t Is immers Dinsdag 29 Juni; Het feest van St Pieter en St Paulus. Met den aanvang van de nieuwe rant- soeneermg zullen nieuwe aardaj deeld, op basis van zegel Nr 20. maximumprijzen verd tusschen den 21 Juni en 27 Juni 1943 vastgesteM L„_ handelswaar

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 5