ZWARTHANDEL er noodig! DE OORLOGSTOESTAND z z Opgepast I Landbouwers 11!i!!!:'i!l!Il!!lUffl'llH!!I!ffl!!rJUffiIldIl!II!^r.Ul!nUIPTjiJiliflliliiiaiiijlfniilJ4illHi;Hlli!l»i;iiUlliliii;ilHHl»!l!limi;ili!!!ill!irLni!UttliliiH!llib)* cm het vuur cnmiddellijk te kunnen te keer gaan. 1 DE WEEK IN ONS LAND i 8 F IS SICILIË I 1 KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. WEEKBLAD. - 0,75 Fr. DE WACHTBRIGADE BE WERVING GROEI 4 1 5 I STIJGT IMMER VOORT! J sx V ms O X v> O itmte Z'Zö is OOSTUÏTGAVE is WESTUITGAVE bWW^MMVWVWWWWWVWWWV. ZATERDAG 17 JULI 1943. 40c JAAR. -Nr 29. s s |S GEBIED DER MIDDELLANDSCHE ZEE OPNIEUW LOOPT EEN U-BOOT VAN STAPEL e3SaaaKa23a3aaa333ZE2S23a33SSÊSSS33SESE333B3KagBaBaS8EBBfil SICILIË, de parel der eilanden IN HET WESTEN OP HET OOSTELIJK FRONT ■■BMnHaBBSHRBHEB5BB&BB&BEBt3BBBSKBra3liKBSKBBKU3nB333U BOERENWACHT deelt ons mede IN HET VERRE OOSTEN EEN NIEUWE EENHEIDS- VELDMUTS IN HET DUITSCHE LEGER BOODSCHAP VAN RGOSEVELT AAN DEN PAUS es TER DOOD VEROORDEELD ^^4 f» lani ,die eveneens door de luchtbombar- Kleine f*Vl6NANA ÏACtUALl <7/ Hierboven landkaart van Sicilië met de bijzonderste centra. gevaarlijk wapen tegen den vijand ingezet* zee een -fyThAKHfHH 8 fr 12 Ir 15 )r 2 fr 3fr pi “■SR1®*0 «A RAMMtr* TARIEF VOOS BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) Kleine berichten adr. i. bureele (voor ieder regel meer: 2 fr.} Rouwberichten: minimum Groote rouwberichten: per repel Ber. in lokaal nieuws: per regel Andere aankondigingen: prijs op vraagt* Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: S Voor Belgis Fr. 18.00. Voor Frankrijk Belg. Fr. 24,00. C «X'WvuwtviwwwvwwwwW iSYBACUSA N t» W rra O JAUM 4*MJW drijvigheid geleverd. De zware luchtaanvallen welke door de Angelsaktrs uitgevoerd werden sedert en kele weken op gebieden van Sicilië, Sar dinië en Italië zelf, alsmede de groote concentraties van troepen doorgevoerd door de Britten en de Amerikanen in Noord-Afrika en in het Nabije Oosten lieten vermoeden dat wellicht een meer der uitgebreide actie zou worden dcorge- 1W» Uitgever: s'x»se»-Va»»<"de. t opcrlnpe. Telefoon NT 9. Poslch. N' 155.7(1. «g gorod de aanval doorgevoerd wordt doorbraakpogingen welke totnogtoe groote suksessen leidden. Alle pogingen der Sovjets om door tegenaanvallen op de doorbraakspitsen der Duitschers deze te rug te werpen leden schipbreuk. Tusschen Bjelgorod en Koersk slaagden de Duitsche troepen er ook in een groote Sovjet-troepenafdeeling te omsingelen en te vernietigen. Daarbij werden verschei dene duizenden gevangenen en een groote buit binnengebracht. Sinds 5 Juli tot 12 Juli verloren de Sovjets 28.000 man aan gevangenen, 1640 pantsers en 1400 ka nonnen. Te Berlijn meent men dat de slag nog zijn hoogtepunt niet heeft bereikt. Op alle andere sectoren van het Oost front werd slechts beperkte gevechtsbe- Door het Duitsch krijgsgerecht te Luik werd de Belg Jozef Blocks ter dood ver oordeeld daar hij zinnens was een gewa- penden overval te plegen op een school waar een depot van rantscanzegels inge richt was, cm er de zsgelbladen te stelen. Het plan kon niet uitgevoerd worden daar het tijdig ontdekt werd. Het vonnis werd voltrokken. De hand langers van Blockx werden tot vrij lange gevangenissstrafien veroordeeld steden. De parel er van is zonder betwis ting de hoofdstad Palermo, gelegen op den Noorderkant van het eiland en ge- heeten wordt i< La Feliceom haar bui tengewoon z„cht en aangenaam klimaat. De stad telt bij de 400.9(10 inwoners en is de voornaamste havenstad van het eiland, vooral wegens haar verbindingslijn met ’t Italiaansche vasteland. De stad ligt aan de Middellandsche Zee met achter zich een halfrond van mooie bergen, waarvan vooral de Pellegrinoberg befaamd is. On der de voornaamste monumenten bevin den zich het koninklijk paleis, dat vol gens het jongste legerbericht vernield werd, de prachtige oude kathedraal, welke een schitterende omwerking van een oude moskee was, en die thans door de lucht aanvallen vernield is geworden, de oude, bouwvallige kerk van St Jan den Eremijt, tal van andere kerken, de universiteit, het prachtig nationaal museum, enz. In den uitersten Westerhoek bevindt zich de stad Trapani, met ruim 60.000 inwoners, een groote haven. In het Zuiden bevindt zich vooral Gir- genti, het oude Agrigentum der Romei nen, dat in de Middeleeuwen de rijkste stad van Sicilië was. Het is de stad van het solfer en is aldus vooral een handels- stad met 40.000 inwoners. De voorhaven er van is Por o Empedocle, een haven die reeds herhaalde malen door de RAF be zocht werd. In het Oosten van het eiland bevinden zich, buiten Palermo, de voornaamste steden van het eiland: Syracuse, Catania en Messina. Syracuse is de oudste stad van het eiland en telt thans 50.000 inwoners. Men heeft er de oude stad, befaamd om haar antieke overblijfsels en de nieu we stad, die als merkwaardigs vooral be vat, de kathedraal, gebouwd op den ouden tempel van Minerva, welke dezer dagen zoo zwaar geteisterd werd door de lucht bombard'menten, de tempel van Diana, het museum en de befaamde Arethusa- bron, reeds beroemd in de oude mytho logie. Catania is de grootste havenstad der Oosterflank en telt 228.000 inwoners. Zij is de tweede stad van Sicilië en vooral handelsstad voor granen, wijn, vruchten, solfer, enz. Catania is herhaaldelijk ver woest geworden door de uitbarstingen van den Etna, den grootsten vulkaan van Europa. Ten slotte aan de Straat van dien naam vindt men Messina, met 183.000 inwoners. Het is eveneens een handelsstad. De voor naamste merkwaardigheid is er de mooie kathedraal en niet ver van daar de zeer oude kerk van de Annunziata dei Cata- dementen verwoest is, enz. HET BOLWERK VAN ITALIË Sedert de oudste tijden is Sicilië ten allen tijde de vesting geweest, welke het italiaansche vasteland van het Zuiden uit beschermde. Met zijn nooge roesach tige kusten is het eiland een natuurlijk bolwerk, aat sedert jaren stilaan, doch vooral in den jongsten tijd in verijid tempo, versterkt en in staat van verde diging gesteld werd. Wat de echtheid van deze verdediging betreft, daarvan kan de oningewijde zien lastig rekenschap geven. Maar dat de As geen middel zal onverlet gelaten hebben om ook dit bolwerk zoo sterk mogelijk in te richten tegen een invasie, zal wel niemand in twijfel trek ken. In de laatste dagen, werden in onze provincie een zeer gevaarlijk soort brand- oommen uitgeworpen, n.l. branüfiesschen bevestigd aan luchtballonnetjes. Deze luchtbailcnnetjes worden neergelaten van uit vliegtuigen ofwel, van uit Engeland, met gunstige wind gelost. Een ballonnetje heeft ongeveer een doorsnede van 1 meter. Onderaan zijn 8 flesschen gevestigd. Deze flesschen heb ben dezelfde grootte en hetzelfde stopsel als limonaderfeschjes. Het ballonnetje daalt tot tegen den grond, lost een of twee flesschen en gaat terug de lucht in om verder weer flesschen te laten vallen. Zoo komt het dat de ballen niet verraadt waar de flesschen zich bevinden. Som mige dier flesschen vatten alleen vuur wanneer ze geopend of gebroken worden en veroorzaken dan een twee-meter hooge en zeer gevaarlijke steekvlam. Tot nu toe veroorzaakten zij geen ander gevaar dan brand. Zulks echter kan veranderen daar om moet men altijd met de grootste voor zichtigheid te werk gaan. De vlammen kunnengeenszins gebluscht worden met water. Het eeinige bestrijdingsmiddel is zand of aarde. Zelfs waxen nadat hes vuur door aarde of zand werd verdoofd, zal bij het wegnemen van de aarde, het vuur terug opriakkeren. Wij maken tr attent cp, dat er nog andere brandbom men in versciiihenue anaere vormen Kun nen uitgeworpen woruen, b.v. potiooaen, vulpennen, enz. Het spreekt vanzeiï, aat de Kinderen m de ezisste pntats nier tegen mcsien. woraeu gewaarscuiiwu. De Boerenwacht aces een bijzondere dringenae oproep tot ae bevolking om aan ae bestrijauig va.i me gevaar inetae te helpen. 1. - Door te trachten na te gaan waar de oranaoommen nccrkomen en züiks on- inianenijK te meiuen aan oen Gemeente- overste aer Boerenwacht oi aan ae piaac- seujke politie. 2. - In gevai de brandbommen vuur vat ten, door unmiodeiiijk ter plaats te snei- len met spanen oi su-iuppe.., om het vuur met aarae te ve taco ten. Eu o nooaig een gracht graven ronaom ae oranuenae vrucnteii ox in een Kring ronaom het vuur ae vruchten armaaitn. Wij richten ons speciaal rot onze land bouwers. Gezien het feit, dat deze brandfies- sciien, Indian ze niet georoiten waraea, maanden Kunnen bnjveu nggen zonuer te ontoranoen. Gezien net groote gevaar dat zulks op levert, niet aneen Vvor aen oogst maar ock voor measen en uier, wannesr c.eze ilessciien in eren, oogsttijd women aan stukken gereden oi getrapt, is net ieaer lanaoottW'ex amigeianen bij het aipiiuren oi uitooen van zijn vrucuten een paai' schuppen bij zien te heboen aie mj o. v. kan oevestigen aan zijn pikmachien, dit UNHMWSnnnSBK3KBaUBffiKintBnKaaBLnuUHU3BaUB8BSI In Griekenland blijkt er thans volgens een reportage van de «Frankfurter Zei- tung geen zwarthandel meer te bestaan. Deze had zulke verhoudingen aangeno men dat de bevolking slechts tegen on zinnige pri jzen zich de noodige voedings middelen kon aan schaffen en dat er wer kelijk scherpe honger en bittere ellende geleden werd. Aan deze toestand werd ten deele verhollen door tussclienkomst van het Internationaal Rood Kruis, door Duitsche en Italiaansche hulp. Griekenland kende daarbij een inflatie van zijn munt die geen grenzen meer kende. Welnu de oorzaak van dat alles schijnt te liggen In den handelsgeest en de gewinzucht van den Griek, die de wa ren gehamsterd en verborgen heeft. Nu heeft men alle reglementen van productie, van verdeeling opgehrven, be halve de rantsoeneering van enkele waren. Er bestaat geen zwarte markt meer, alles is vrij, met het gevolg dat er ineens over vloed' schijnt te heerschen omdat de ge hamsterde waren te voorschijn komen. De hooge prijzen blijven natuurlijk be houden. Het is een oplossing fa, maar dan in een toestand die uitkomstloos was, en zal in ieder geval meegebracht hebben dat veel menschen geruineerd zijn, terwijl de woe keraars ontzaglijke fortuinen zullen ver diend hebben.» ROSKAM. Dergelijke meer uitgebreide actie werd thans’ door de Angelsaksers doorgevoerd die in den nacht van Vrijdag 9 op Zater dag 10 Juli il., met den steun van sterke zee- en luchtetrijdkrachten een aanval op Sicilië hebben ingezet. Aan. de landingscmeraties namen deel: Britsche. Amerikaansche en Canadeesche eenheden, waaronder ook valschermjagers. Naar zekere militaire berichtgevers wer den parachute-trcepen aangevoerd door zweefvliegtuigen die door gewone vliegtui gen boven de Sicilia.ansche kust werden voorto-etrokken en dan aan hun eigen m’dde'len overgelaten. Volgens berichten uit Berlijn werden op 12 verschillende nunten, troenen aan land gebracht. Deze landingen hadden geen plaats op een kuststrook van 180 km. maar wel on 12 punten gelegen over een lengte van 180 km. met als middenpunt de stad Syracuse. Zes van de twaalf punten gingen vcor de Angelsaksers verloren daar zij op die zes punten terug in zee gewornen werden. Zij slaagden er evenwel in te landen in het Zuiden van Sicilië, ten Zuiden van Syracuse, nabil do Kaap Passero. Lan dingstroepen wisten twee bruggenhoofden te vormen te Gela en Likata. De landings pogingen ten Noorden van Syracuse en ten Noorden van Marsala werden ver ijdeld door den afwser der As-troepen. Na de uitgevoerde landingen werden de Angelsaksers cnmiddellijk in verbitterd? gevechten verwikkeld met de Italiaansche troepen der kustverdediging. Naar de berichten welk? Dinsdag jl. over de verdere ontwikkeling van den stri’d op Sicilië geme’d werd, waren de ge°Uieerden erin gelukt vasten voet te kriigen on verschillende plaatsen der Zuid-OostêHfke kust van Sicilië en brug genhoofden te vermen bij Kaap Passero. ten Zuiden van Syracuse, in de baai van Gela en in de richting van Licata. Het Italiaansche legerbericht van 13 Juli deelde verder mede dat de Arcelseksers beproefden de bruggenhoofden die zij ge vormd hadden te Licata. Gela, Pachino, Syracuse en Augusta verder te verbreeden. Dc bezettingstroepen richten er al hun krachten op om de Angelsaksers op de kuststrook vast te houden en hen een op rukken naar het binnenland te verhinde ren. Totnogtoe kwam de boofdmacht van de As-troepen op Sicilië niet in voeling met de Angelsaksers. De afweermaatrege- len der As-troepen zijn in volle ontwik keling en zeer zware gevechten worden in het vooruitzicht gesteld bij het in actie treden dezer verdedigingstroepen. Tijdens de gevechten sneuvelde de Ita- liaansche Generaal Francisci die reeds deelgenomen had aan den Burgeroorlog in Snanie en ook roem verwerven had op het Oostfront. JO44 n^r.Aljnv, ttt o», rl am Aa evnTc\mA.a plooid. Van weerszijden zijn aanzienlijkeAngelsaksers strijdkrachten verzameld maar het is op de beide vleugels dat de strijd, het hardst is. Vit een aanval ingezet door de Sovjets welke gevolgd werd door Duitsche tegen aanvallen is deze nieuwe veldslag uitge groeid. Van weerszijden werden na de eerste aanvallen en tegenaanvallen nieu we reserves aangevoerd, heele brigades tanks werden in den strijd geworpen en de strijd ontwikkelde zich derwijze dat mocht gezegd worden dat de nieuwe zo- merveldtocht ingezet werd. Van Duitsche zijde werden andermaal nieuwe wapens ingezet, o. m. nieuwe tanks welke nog zwaarder en sterker gewapend zijn dan de reeds zoo bekende Tijger en een nieuw type van vliegtuig dat de jacht maakt op vijandelijke tanks. Voor al groote massa’s tanks werden in den strijd geworpen zoodat de gevechten ont aarden in een reusachtig pantserduel. De zwaarste strijd werd daarbij gele verd in den sector Bjelgorod-Koersk waar de Duitsche treepen door de verdedi- gingsstellingen der Sovjets heen drongen. Een eerste doorbraak dcor de Sovjet-stel- lingen werd verwezenlijkt op 20 km. ten Zuiden van Orel en op 60 km. ten Noorden van Bjelgorod. Na deze doerbraak ont wikkelde de strijd zich verder achter de rug der Sovjet-stellingen en nam er den vorm aan van een reusachtig pantserduel tengevolge het overgroot aantal tanks welke ingezet werden. Duizenden strijd wagens stonden er tegenover elkaar. Van dag tot dag schoven de Duitsche troepen hun posities verder Oostwaarts. Tot hoever deze terreinwinst zich uit strekt kan nog niet uitgestippeld worden gezien de Duitsche Legerleiding hierover nog geen inlichtingen verstrekte en nog geen plaatsnamen heeft genoemd. Bij al deze gevechten leden de Sovjets bijzondere zware verliezen. Alleen op 7 Juli verloren de Sovjets 400 pantsers en 193 vliegtuigen, op 8 Juli andermaal 420 tanks en 177 vliegtuigen. Van 5 tot 10 Juli werden in totaal 1227 Sovjet-pantsers ver nietigd of buitgemaakt. Den 9 Juli ver loren de Sovjets ook 119 vliegtuigen, den 10 Juli 193 pantsers, den 11 Juli 220 tanks en 70 vliegtuigen, den 12 Juli ruim 400 tanks en 103 vliegtuigen. Op 13 en 14 Juli verloren de Sovjets in den sector Orel-Koersk meer dan 200 pantsers en in het gebied van Bjelgorod op 14 Juli alleen 200 tanks. Op 14 Juli verloren zij eveneens 212 vliegtuigen. De aanvalstaktiek door de Duitsche Le gerleiding is niet dezelfde ever de geheele breedte van het front waar de strijd thans in alle hevigheid woedt. Tusschen Orel en Koersk valt de Weermacht aan over een groot front om den vijand terug te werpen wijl tusschen Koersk en Bjel- m totnogtoe tot nisië; 10 Juli, 3 schepen waaronder 2 van 13.009 ton ieder gekelderd, drie kruisers En intusschen word ik reeds gewaar aan anderen, dat de vakantie nadert! Ik hoore dat ’s morgens op ’t hof... ...De miserie is daar weer... wat zullen we nu aanvangen? Zes, zeven weken lang zitten we er mïê geplakt met die deugnie ten. Ge zoudt moeten oogen hebben, voor en achter, dat duivelsch goed zit altijd waar ze absoluut niet noodig zijn. Roept gij hen om te helpen, ze zijn verdwenen en als gij hen niet noodig hebt draaien ze rond uwe hielen. En heele dagen moet ge u kwaad en gram maken! Katte kwaad doen ze altijd, heele dagen vuil en zwart, alles wat ze aan hun lijf hebben moet er aan. Voor die... moederkes is de vakantie een soort van nachtmerrie. De vakantie van de jongens in ieder gevaL Voor de meiskens is het anders. Die hebben gewoonlijk de handen vol t’huis. dikwijls zelfs veel te vol; moeder weet immer bezigheid te bezorgen, vergeet wel eens dat ook meisjes lucht en beweging noodig hebben. Ik !<an ’t niet verhelpen, maar ik neem De jongste Duitsche legerberichten wij zen on een heropleving van den duikboó- tenoorlog. Immers werd op 10 Juli ge meld dat in het centraal gedeslte van den Atlantischen Oceaan en aan de Brazi- liaansche kust uit flink beschermde kon vooien 8 schenen van samen 51.000 ton gekelderd w'rden. wijl cp 12 Juli het kel deren van 6 andere schepen van samen 42.000 ton medegedeeld werd. In 11 dagen tijd werden er door de Duitsche duikboo- ten in totaal 27 Angelsaksische schepen van samen 167.000 ton in den grond ge boord. Op 10 Juli kwam het in het kanaal ook tot een gevecht tusschen Duitsche en Britsche lichte zeestrijdkrachten. Een Britsche destroyer en twee kanorneerboo- ten werden gekelderd wijl van Duitsche zijde een eenh'id verloren gincr. In den nacht van 8 cn 9 Juli onderna men Britsche bombardementsvliegtuigen een nieuwen terreuraanval on Keulen en omgeving, waar nieuwe verliezen onder de burgerbevolking ontstonden en ver woestingen in de woonwijken werden aangericht. De Dom werd andermaal ge troffen. Negen der aanvallende toestellen werden neergeenhoten. Den daaropvol- genden nacht werd een andere luchtaan val uitgevoerd cp gebieden van West- Duitsehland waar vooral te Bochum scha de aan gebouwen vastgesteld werd. Bij dezen aanval verloren de Britten 11 toe stellen. In dm nacht van 13 op 14 Juli werd Aken het doel van formaties Britsche bommenwerpers. In de woonwijken van het centrum en de cude stad werden groote verwoestingen aangericht. Vele openbare gebouwen en cultureele monu menten werden vernietigd. De Dom werd getroffen en de bevolking leed zware ver liezen. De Britten verloren 21 bommen werpers. Anderzijds viel een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen met gced resultaat de haven- en dokinrichtingen van Grimsby aan. Tevens werden andere doelen van Londensch gebied en aan de Britsche Zuid-Oostkust dcor Duitsche vliegtuigen bestookt. De stad en haven van Huil werden eveneens bestookt. Duitsche gevechtstoestellen met grooten actieradius brachten twee schepen van samen 30.000 ton tot zinken in den At- lantischen Oceaan. De zware strijd ingezet in den loop der vorige week op een front ter breedte van ongeveer 250 km., namelijk ten Zuiden van Koersk tot aan Bjelgorod en ten Noorden van eesrtgenoe mde stad tot Orel, heeft zich verder in alle heftigheid ont- EEN WOORDJE GESCHIEDENIS. De zwarthandel is een verschijnsel dat in de geschiedenis zich regelmatig voor gedaan heeft. De oudste oorkonden die op het bestaan van een onwettige handel wijzen, dagteekenen van 20 eeuwen vcor enz? geschiedenis, uit den tiid van Koning Hamurabi van Babylpnië. We vinden de praktijken terug bij de Egyptenaren, de Grieken en de Romeinen alsook geduren de geheel onze tijdrekening. Men kan natuurlijk maar van zwart handel snreken als er wetten en regle menten zijn die men niet naleeft. In een 1 vrije economie, waar de productie, de I handel en de verdeeling vrij ziin. bestaat i er geen zwarthandel, ook 'al bestond er schaarschte en al waren de prijzen onbe reikbaar. In alle tijden, als er schaarschte aan voedingsmiddelen heerschte werd getracht door vorsten en wetgevers, een gelijkma tige verdeeling van het voorhandéne te organiseeren, ten einde de minder bedeel den te helpen en den hongerdood van een deel der bevolking te verhinderen. En telkens weer worden de wetten en de re glementen die daartoe uitgevaardigd wor den ten deele met de voeten getrapt. De reactie daarop leidt tot steeds strengere straften van de overtreders, niet zelden tot de doodstraf. Tijdens de Fransche Re- volutie in de jaren 1792 en 1793 werden honderden zwarthandelaars naar het schavot gebracht. Sedert de Bolsievlsti- sche Revolutie van 1917 werden duizen den woekeraars voor het executiepeloton gesteld. De zwarthandel blijft gewoonlijk be staan in grootere of in kleinere mate, totdat de rantsoenen voldoende worden of totdat de reglementen ongeheven wor den en den zwarthandel legaliseert, die daarmee geen vergrijp en daardoor ook geen zwarthandel meer is. EEN MONOPOLETTMi 1 Zwarthandel komt niet alleen voor tn tilden van schaarschte. Zij Is een. verbo den handel kortweg. Handel in verdoo- vende m’ddelen is zwarthandel omdat de wet, uit hoofde van hygiënische beschou wingen de handel en het verbruik van deze stoften verbiedt. In de Vereentede Staten van Amerika hestond. er ten tijde van de prohibitie een u’teebreid“ zwarthandel in alcoolische dranken. In een land waar het verbruik van alcool vrij is. kan er natuurlijk geen sprake ziin van zwarthandel. Productieverbod of schaarschte zijn in herent aan den zwarthandel. Zij geven aanleiding tot het vormen van een zeker monopolevm in de handen van den woe keraar, die de schaarsche goederen op- koent en hamstert, om, gedreven door overdreven gewinzucht, zoo hoog mogelij ke prijzen voor zijn waar te verkrijgen. Daarbij spelen de behoeften van den ver bruiker een doo-slaggevende rol. Wan neer de regelmatige markt hem rantsoe nen bezorgd, die weliswaar niet een volle vfizadismg van de behoeften toelaten, maar die voldoende zijn voer het leven, dan zal hij slechts matig beroep op den woekeraar doen. Maar zijn die rantsoe nen werkelijk onvoldoende, dan zal het ^08’4^ Bij tegenaanvallen werden de gelande .-nrcleahsers op verschillende punten reeds teruggeslagen. Nog wordt gemeld dat de eerste afdee- lingen valschermspringers die cp het eiland neergelaten werden omsingeld en vernietigd werden. Omtrent de bescher ming der landingen wordt ook medege deeld dat zulks geschiedde onder de hoede van zware vlootstrijdkrachten, waaronder zes slagschepen en vier vliegdekschepen, wijl die heele macht beschermd werd door een plafond van duizenden jachtvlieg tuigen en bommenwerpers. Dinsdag werden ook heftige gevechten mst valschermspringers gemeld ten Wes ten van Ragusa. In het Italiaanseh legerbericht van Woensdag werd medegedeeld dat de An gelsaksers voortdurend nieuwe eenheden ingezet hadden, erin geslaagd waren de kuststrook van Licata tot Augusta in hun macht te krijgen, en dat zij oprukken in het bergland van Zuid-Oost-Sicilië en voor de vlakte van Catania stonden. Over het gansche front werden verbitterde ge vechten geleverd. B.P.S. deelde ook mede dat de Angel saksers beweerden Syracuse en Ragusa te hebben bezet maar dat zulks nog niet bevestigd werd. Zelfde agentschap doet uitschijnen dat men den indruk heeft dat de spiltreepen meester van den toestand zijn, de ontscheente troepen cp groote moeilijkheden stuiten en slechts op en kele punten erin slaagden de bases van hun bruggenhoofden te verbreeden. Uit Italiaansche berichten wordt ver nomen door de N.C.D. dat Sicilië verde digd wordt door het 6« Italiaansche leger corps, ongeveer 300.009 man sterk, wijl over de Duitsche strijdkrachten niets ge publiceerd wordt maar denkelijk zouden deze voor een groot deel bestaan uit ge specialiseerde troepen. De gevechten ble ven totnogtoe beperkt tot de kuststreek en alleen de kustverdediging trad hier in actie. In de volgende phase mag verwacht worden het in actie treden dèr reserves der As welke aan de knooppunten van da verbindingswegen in het binnenland geplaatst zijn. Naar verluidt staan de landingstroepen onder bevel van de Generaals Montgo mery en Patton, de eerste voor de Britsche en de tweede voer de Amerikaansche af- deelingen. Begrijpelijker wijze heeft de aanval op Sicilië een groote reactie der As-lucht- machten tot gevolg gehad die bijzonder lijk de Angelsaksische beschermings- en transportvloot heeft aangevallen met flin ke resultaten. Door de luchtmacht der As werden o. m. op 8 Juli, 2 schepen van samen 13.009 ton zoo zwaar getroffen dat zij als verloren dienen beschouwd; 9 Juli, 3 schepen van samen 29.000 ton zwaar beschadigd aan de kust van Tu- 10 Juli, 3 schepen waaronder 2 ■in nnn 4-zx^ 4^«3»^ „.„i.ai1»-*.* JlU.UUW Wil ICUCl gVIi-ClWUlVl, UilU JK1UJÜCJ.Ü en talrijke groote en middelmatige trans portschepen en vele landingsvaartuigen zwaar beschadigd bij zooverre dat vele als vernietigd kunnen worden aanzien; 11 juli, 5 stoomschepen en eenige lan dingsvaartuigen tot zinken gebracht en meer dan 40 vracht- en transportschepen en drie kruissrs zwaar beschadigd of in brand geworpen wijl een Italiaansche duikboot een kruiser van. 10.009 ton kel derde; 12 juli, in de laatste 24 uur werden niet min dan 52 geallieerde schepen allerlei gekelderd of getorpedeerd, waaronder drie kruisers en talrijke groote transportsche pen. ■HBBBSBBBBEEBEBB&333BSBQEB3i3BaBBSB3BEBB9BB3BBSSB3S!aBaBaM het soms op voor de Jongens en voor de vakantie. Natuurlijk heb ik dan een deel van ’t gebuurte tegen me: «Al gemak kelijk. Nelis, gij hebt er den last niet van. gij moest eens uw ooren afgezaagd worden, gij moest eens de gescheurde broek lappen, gif moest eens zien hoe die ravot.ters. hoe die deugnieten u kunnen zeerden én kwaad maken Er zulten mis schien. wel onder onze lezers sommige zijn, die er nog een... schepje zouden bij doen! En toch, ook voor de moeders is de va kantie noodig! Maar... dan moeten ook. de ouders, de moeders vooral verstandig tondelen. ’t Is een aardig dingen: we denken vee! te veel dat de kinde.rs alles moeten leeren op de school. En ’k meen dat ’t anders is! Jawel, lezen en schrijven en rekenen en al wat boekenverstand is. daar hebben de ouders geen tijd voor, dat gebeurt op school en moet daar gebeuren, maar on d» school mag toch de HEELE OPVOE DING van uw Jongens niet gegeven wer den. Dat is toch, grpotelijks het werk en de plicht van de 'ouders. Op school wordt voor de opvoeding gezorgd van al de kin- i ders: tucht, gehoorzaamheid, deftigheid, maar de uwe of de uwen zitten daar in de groote bende. Joopen meé met de ben de en ’t is dan UW werk na te gaan en te kijken hoe de uwe of de uwen het doen. Dat kan de meester, dat kan de meesteres niet, dat is uw werk. Ge kunt en ge moogt l het niet on anderen schuiven, ge zi.it ver- antwoordelijk voor de uwen. Gelukkig voor de verstandige ouders dat er vakantie is Zeker. Dan leert ge uw kinders kennen. Dan zijn ze los uit de bende, uit de kudde. Onder het schooljaar hebt gij jongens en meiskes honderd maal hooren zeggen: Morgen moeten we dit, moeten we dat; de meester of de meesteres w3 het zoo. En al do kinders doen het zoo... de SCHOOL doet het, en de uwen zijn in cn van de school. Zouden ze ’t zelfde doen onder de va kantie? Wanneer de meester of de mees teres niets oplegt, niets gebiedt? Zoo dikwijls blijven de gaven en d? ge breken van een kind onbekend, zoolang ze in de groote bende loopen. En het schooljaar duurt zoo lang. Hoeveel kin deren zijn alleen ’s Zondags eigenlijk t’huis. vooral te lande; waar ze een eind te voet maar school moeten loopen. En ’s Zondags hebt gij de kinders niet la hun gewo'ne doening. Ook vader en moe der zijn ’s Zondags anders dan in de week. Uitzien en de jongens en meiskens lee ren te gronde kennen, dat is ’t vakantie werk van vader en moeder. Dan zult m best ervaren of er niets verkeerds liep in de laatste maanden. Dan moet rechtgezet wat verkeerd of verdraaid was en dan moeten niet alleen de grcctere schoollco- pers beter gikend worden, dan moeten ook die grootere kinders vader en moeder beter leeren kennen en er meer van hou den! En sl die grimmigheid en gramheid en die vele «Djuusen Potverszijn niet ’t geschikte middel om de jongens te verbeteren noch om bij de kinderen meer eerbied en genegenheid te vrekken vcor de ouders. Schoolloopers zijn uithuizig. Niet de t’huis maar de school is *t voornaamste bij de kinders. En onder de vakantie moe ten ze leeren huiselijk worden, moeten ze de liefde leeren vcor ’t vaderhuis, voor al wat daar is. voor alles wat met t’huis verbonden is. En moeder vooral moet aan de kinderen leeren te houden van HUN huis. Ouders hebben LATER weinig last wanne;r de grooten van huis houden! Jawel! de vakantie is er ncodig! BOER NELIS. Da landbouwers worden er tevens cp gewezen dat, in gevolge een pas versche nen politieverordening, doer den H. Gou verneur van West-Vlaanderen, zij ver plicht zijn de schelven op tenminste -5 meter van elkaar te plaatsen. De rijks wacht, poiitie en boerenwacht zullen er streng over waken dat hieraan gevolg wordt gegeven. Wij begrijpen zeer goed dat deze verplichting groote moeilijkhe den zal medeorengen. Het is echter, voer ieder boer, een zedelijken plicht, zijn vruchten, het voedsel van ons velk, te helpen vrijwaren. Wij vestigen de aandacht van onze boeren en van onze landelijke bevolking op het ïeit dat de overbüjiselen van de meeste soorten brandbommen vergift in houden. De boeren die dergelijke over blijfselen in hun weiden, op hun land cf elders ontdekken werden dringend ver zocht cnmiddellijk de plaatselijke politie of de leider der luchtbeseherming te ver- vrittigen. Waneer brandbommen neertomen en ontbranden in een weide waarin zich die ren bevinden, dan moeten ae dieren on- middellijk uit ae weide verwijaerd wor den ero ver wakend dat zij aan nun pooten geen resten van ontvlamde branabommen meaeuragen naar ae weide oï stal waar zij worden cnaergebracnt. Dieren die zou den vergiftigd oi geraaxt, zijn inceren af gezonderd worden van anaere dieren. De overblijfselen van ontvlamde brand bommen mogen ncoic met ae naakte nan oen aangeraakt worden. Wij iaden onze lailabouwers aan de branubemmen oi branabommenresten met aan te raxen zoolang ae leiaer aer lucnt- oeschcrining ox een ander bevoegd per soon niet ter praats is. Wij geren onze landbouwers verder de veizukciing, oat zij voueaig kunnen re kenen op oen inzev van ae Boerenwacnt, om nun vruchten te Beschermen tegen aue brandgevaar. j Het gaat nier immers om de vrucht van noesten arbeid en om de voeaing van ons bioeaeigen volk. Indien ieder landbouwer en ook ieder met-iandbouwer tegenover aeze beaiei- gmg zijn pnent begrijpt en ae noodige vooi-zorgmaatregelen neemt, dan zal het onze taak veel veriienten en tevens een doelmatige bestrijaing mogeiijk ma^n. De Prov. Overste v. West-VIaand.: Opperveidmeester Roger Lieiooghc. E^3B3X3BB3BOSBBBB3B9!SBB8BBBa ZOEK! G’iETS t*huren of te keepen, Zoekt g’ een meid, n plaat» of wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden n Kleine «ZOEKER» in ons blad. IBBBB3B 13 Juli, twee groote stoomschepen en een torpedojager gekelderd en zes krui sers, twee torpedojagers, een groot koop vaardijschip en vele andere vaartuigen beschadigd. Italiaansche duikbooten kel derden anderzijds een stoomboot van 15.000 ton en troffen met hun torpedos vier torpedojagers. Door den Duitech-Italiaanschen afweer werden ook talrijke Angelsaksische vlieg tuigen neer’eschoten Mi de actie boven Sicilië of t”dens aanvallen on Italiaan sche plaatsen. Deze verliezen Hepen zelfs tot 64 toestellen op in een dag. Door de Angelsaksische luchtmacht werden o. m. aangevallen: Palermo, Tra pani. Porto Empedocle. Catania, Marsale. Messina, Reggio, enz. De stad Turijn werd eveneens aangevallen van uit de lucht; er waren verliezen onder de bevolking en aanzienlijke schade aangericht. De aanval van de Anglo-Amerikanen op bet eiland Sicilië doet de kwestie van het tweede front onniev” oplaaten. maar tot heden toe is het niet mogeiijk met volledige stelligheid te verzekeren, of de landingspoging op Sicilië moet worden aanaézien als een strategische onderne ming tegen Europa of als een afleidings- manoeuver. Het is trouwens mogeiijk. dat ook op andere punten landingspogingen kunnen worden ingezet met het doe! de strijd krachten, die tot de verdediging van de Eurcpeesche vesting bestemd zijn, te ver- deeïen en te verbrokkelen met het doel, cn het geschikt oogenblik. den werkelijk bëslissenden slag in te zetten op een ge schikter terrein. De oorlov kan dus algemeen worden in Europa. Hij kan been en weer golven tot hij eerst bii de eindbeslissing een vaste richting verkrijgt. Scherpe gevechten staan nog in het vooruitzicht en alle dagen kunnen nieu we oorlogshaarden ontbranden en nieuwe slagvelden worden aangelegd. Te Berlijn ziet men in ieder geval een samenhang tusschen de veld'lag m Rus- V£csntie toch wel gebleven ziin. land en de landing in Sicilië. Algemeen wordt aangenomen dat de geallieerden zinnens waren zoowel in Rusland als in de Middellandsche See gezamenlijk het offensief in te zetten. Het spoedig ingrij pen der Duitschers tegen de eerste aan val der Sovjets rond Koersk heeft ver- mnedelïfk dé Angelsaksers genoopt hun actie tegen Sicilië te vevroegen. Aldus werd de verrassing van een dubbel offen sief door de Duitsche legerleiding afgs- weerd. Zoowel te Berlijn als te Rome ziet men de. toestand met verteouwen in en in gansch. Italië heerscht vastberadenheid en vertrouwen. Amerikaansche troepen landden op het eiland Rubiana, ten Zuiden van Mun- da in Nieuw-Georgia. Japansche vlieg tuigen bestreden deze landing. Door de actie der Japansche duiktoestellen verlo ren de Amerikanen bij hun actie tegen Rubania en Munda honderden man lan dingstroepen. In de Kula-baai hebben de Japan ners, volgens Tokio, op 4 en 5 Juli drie kruisers, een zware torpedojager en twee andere oorlogsschepen tot zinken ge bracht. Tusschen II en 12 Juli werden twee andere Amerikaansche kruisers in den grond geboerd en een andere in vuur geschoten wijl van Japansche zijde een kruiser zwaar beschadigd werd. Het onder het woord Schifïchen (Scheepje) bekend zijnde hocfddeksel der Duitsche soldaten zal, luidens een bevel van het Oppercommando van het leger, binnenkort niet meer in gebruik zijn, daar binnen afzienbaren tijd een nieuwe een- heidsveldmuts in gebruik zal komen. Deze nieuwe eenheidsveldmuts zal van een klep voorzien zijn en lijkt op de berg- muts. De ofïicierenmuts is belegd met een band uit aluminiumkleur. deze der gene raals met een band uit een goudkleurige stof. Op den dag dat de Angelsaksers voet aan land zetten op Sicilië heeft President Roosevelt een bcodschan gericht tot den Paus waarin hij aan den H. Vader de verzekering geeft dat de doeleinden van de Amerikaansche regecring overeenstem men met deze van het Vatikaan en van het Hoofd van de Roomsch-Katholieke Kerk. De Britsch-Amerikaansche troepen, zoo zegt Roosevelt, zijp op Italiaanschen grond geland ten einde Italië te bevrijden van hst fascisme terwijl kerken en gods dienstige gebouwen in de mate van het mogelijke zullen gespaard werden. Een en ander. Journalisten en radiospaekers brach ten een bezoek aan de massagraven wel ke thans ontdekt* werd en bij Winniza, in Sovjet-Rusland, waar thans ook honder den lijken van vermoorde Oekraïners ge vonden worden. De lijken zijn deze van Oekraïners, meestal werklieden, die in 1938 en 1939 vermoord werden met een schot in den nek, evenals te Katyn. De handen der slachtoffers waren op den rug gèbonden. De Sovjet-gezant te Londen, Maïsky, is naai- Moskou afgereisd. De Indiër Bose werd aan hst hoofd gesteld van het Indische vrijheidsleger dat in samenwerking met Japan de onaf hankelijkheid van Indië veroveren wil. Dit leger wordt op 19.009 man. gerekend. Bose werd ook als Leiderder Indiërs aangesteld. De Turksche militaire missie bezocht het Duitsche front in het Oosten en op de Kanaalkust. De Amerikaansche Minister van Oorlog, Henry Stimson, is in Engeland aangekomen. Engelsche vliegtuigen hebben ander maal de Zwitsersche neutraliteit geschon den. Op drie plaatsen bij Bern vielen bommen. Schade werd veroorzaakt maar dooden worden niet gemeld. voerd. Niet zonder reden wordt Sicilië, het oude Sikelia of Trinakria der Grieken, de parel der eilanden van de Middel- landsche Zee geheeten. Eigenlijk is Si cilië niets anders dan een groote blok grond, die bij het einde der tertiaire pe riode, ten gevolge van wie weet wélke vulkanische uitbarstingen of aardbevin gen, afgescheurd werd van de Apennij nen, deze eindelooze bergketen, die Italië in gansch zijn lengte doorsnijdt. Sicilië, dat eigenlijk een vervolging van de Apen- nijnenketen, en dus ook van den voet van Italië is, heeft een zeer bergachtig uitzicht, met rotsen en kloven en alles wat voor het natuurschoon bevorderlijk is. Het klimaat staat -er, sedert de hoog ste oudheid reeds, bekend als uitzonder lijk mooi en aangenaam. Cicero zelf, die er een tijdlang beheerder was, verklaart zonder groote overdrijving dat het weder er nooit zoo slecht is dat de zon zich niet minstens éénmaal per dag vertoont 1 Maar vooral de Winter is er buitengewoon zacht, bijzonder aan de kusten, zoodat Sicilië vóór dezen oorlog een waar toe vluchtsoord geworden was van borstzwak- ken van allen aard. Vooral Palermo en zijn omgeving stonden daarvoor bekend. Het is trouwens in vollen Winter dat daar de boomvruchten rijpen: de manda rijnen ia November, de appelsienen en citroenen in Januari, terwijl de aman delen en perziken bloeien in Februari. Het zeer bergachtig eiland, eigenlijk een hoogvlakte, is aan de randen iets hooger dan in het binnenland, en gaat naar het Zuiden toe langzaam afhellend. Het hoog ste punt is de bekende en om zijn uit barstingen geduchte vulkaan, de Etna, wiens top 3.279 m. bereikt, en in eeuwi gen sneeuw bedolven ligt. De bergketen in het Noorden is niets anders dan de voortzetting der Apennijnen. De rivieren, die er zien doorworstelen, zijn meestal arm aan water en staan in den Zomer dikwerf droog. Sicilië beslaat een oppervlakte van 25.641 vierkante kilometer, met een totaal van 4.061.000 inwoners. Het is dus bijna even groot als Belgie dat een oppervlakte heeft van 30.444 vierkante kilometer. De grootste lengte bedraagt 288 km., de grootste breeate 188 km., de kustlengte 1115 km. Da straat van Messina, op de smalste plaats slechts 3.15 km. breed, scheidt het eiland van het vasteland. De gemiddelde hoogte bedraagt 6 a 700 meter boven den zeespiegel, ’s Winters groeit de tarwe op Sicilië maar in den Zomer gelijst het land bijna een steppe. De oudste bevolking van Trinakria (is het aiiepontig euana) bestond, volgens ae ouaen, uit twee stammen, ae Sicuien (vanwaar oe naam: fcicune) en de sica- nen. Door zijn gunstige ligging in het miaden aer Middeilanasche zee werd Si cilië geaurenae gansen ae geschiedenis een bianapunt oer ondernemingen, zee vaarten en veroveringstochten, acntereen- voigens van de Feniciërs, de Grieken, de Carthagers, de Romeinen, de Sarrazenen, de Noormannen, enz Tot het in 1660 ver- eenigd werd met het pas gevormde Italië. Men begrijpt dan ook. dat de Siciliaan- scha bevoismg van zeer gemengden oor sprong is. In den loop van honderden jaien tooben ae oorspronkelijke bewo ners zich totaal vermengd met al deze bezetters. De bevolking bedraagt onge veer 4 millioen inwoners. Vroeger was aeze nog zeer achterlijk, docht in de laatste decennia is er veel vooruitgang gekomen, de maffia (dit zijn geheime misdadigers- benden) heeft zoo goed als uitgedaan, het volk is er meer ontwikkeld, ai vindt men er nog veel bijgeloof en onwetendheid. Landbouw is er het hoofdmiddel van bestaan. De belangrijkste voortbrengselen zijn er tarwe, gerst en peulvruchten. De boomgaarden leveren citroenen, appelsie nen, mandarijnen, amandelen, oh ven, enz. Ook wijn en tabak worden, er ver bouwd. Er worden ook veel zijderupsen geteeld. Van groote beteekenis is er de viscn- vangst, vooral van tonijnen en sardijnen. De mijnentginning levert steenzout, as falt en vooral solfer in de streek van Gix- genti, welke echter door de Amerikaan- scha konkurrentie, veel van haar betee kenis verloren heeft Sicilië bezit vele schoone en volkrijke Kameraden van 17 tot 45 jaar kun- c S een zich alle dagen aanmslaen en §j te S kunnen omaiddeliijk ingeal worden. 3 fc De inzet geschiedt in ’t bmnenlam. g g S en in Noord-Frankrijk. Zeer goede g S T T g voorwaarden en verzorging. B X I C. I S Vlae.msche Wachtbrigade, K 5 Stetionlei 68 - Vilvoorde. 5 instinct van zelfbehoud hem In de handen van den smokkelaar drijven, die hem ge wetenloos de hoogste prijzen, zoonoodig zijn gansche bezit zal ontfutselen. DE ETHISCHE ZIJDE. Feiten zijn eerbiedwaardiger dan een Lord-Mayorzegt een Engelsche spreuk. De economist kan alleen maar vaststellen dat deze verschijnselen zich voordoen, telkens wanneer bepaalde voorwaarden ve’-vuld zijn. Dat neemt niet weg dat het probleem ook een ethisch facet heeft. De woekeraar is een wezen dat misprijzen verd’ent, om dat hi.1 speculeert on het ongeluk, de ge zondheid en het leven van zijn mede- menschen. In een individualistische maatschappij, waar iedereen op zich zelf aangewezen is. heeft de woekeraar natuurlijk meer kans dan in een maatschappij waar een solidaire volksgemeenschappelljke geest heerscht. In het Duiltschland van 1914-18. heerschten de praktijken die wij thans bi’ ons beleven. In het Derde Rijk zien wij tegen alle ervaringen van de geschiedenis in, de reglementen nageleefd en de zwart handel uitgeroeld. Het moet echter ge zegd worden dat de voorbereidingen van vóór dezen oorlog dagteekenen en dat een politiek van reserveaanlegging, met ge kende hoeveelheden, het mogelijk ge maakt heeft de rantsoenen regelmatig te verdeelen en ze van meet af hetrekkeF^ hoog vast te stellen en te behouden. In laatste instantie sneelt daarbij het maat schappelijk en nationaal gevoél alsook de discipline van de bevolking een zeer groo te rol, GRIEKENLAND. DE BILJETTENOMLCOP IN BELGIE De blljettenomloop In Belgie op 8 Juli tearo.’g 75 milliard 115 millioen hetzij ten verhooging met 627 millioen fraais in ver gelijking met de vorige week. DE WINTERHULF-LOTERIJ BRACHT REEDS 197 MILLIOEN OP In het Jull-nummer van Winterhulp wordt meaegedeeid dat de Loterij-Winterhulp, se dert naar oprichting in „anuari 1341, tot Juni ji., in totaal reeds 107 millioen fr. op bracht ten bate van Winterhulp, wijl het publiek reeds 200 millioen getrokken heeft. De bussen in ae Lot:rij-zaal brachten reeas 17b.000 Ir. op .De mildste giften waren deze van een ouae dame die een millioen had gewonnen en een van een winnaar van een lot van twee millioen, die elk 10 000 fr ichorton. SPECIALE VERGOEDING VOOR DE STAATSAMBTENAREN VOORZIEN Naar wij uit bevoegde bron vernomen heb ben, is het Ministerie van Financiën zinnens y. 1 speciale vergoeding van 2.000 tr. toe te «innen aan al de staatsambtenaren. Deze vergoeding zou vooral toegekend worden, om ta.rijke ambtenaren in de gelegenheid te stellen zich nieuwe kieeren aan te schaffen. ISS9QS»aSX33328a33XSiSS«axaa Ge kunt het zien aan de ravotters en aan do broekventjes. In. Maart kunt ge aan wind en wolken gewaar worden dat de Lente komt; aan ravotters en broekventjes kunt ge zien, dat de vakantie nadert. Hoe oud ge zijt, toch denkt ge terug, betl ver terug aan de vakantiedagen. Kinders zijn kinders gebleven, waarom zou dat ook veranderen? En waarom zou de vakantie nu anders zijn dan vroeger? Barvoets trokken we er op uit en onze dag was zoo vol a.ls «en ei; we zaten overal, meest natuurlijk waar we best gemist kenden worden, maar dan verder lanes dijken en grachten in en uit het water, onder en lanes en op de boomen, op jacht, op visehvangst; we waren tim merman en smid en mecanicien, we pruts ten aan vliegers, we bouwden en metsten, mieken machines v?n een uur of van een dac En dat r-l’es gebeurde buiten in de vrije onen lucht, zonder commando, ten zij onder bet vrij aanveerd commando van een haantje-vooruitof van ’t zoon tje van den wagenma.ke" cf smid, die ons aan de noedive grondstoffen konden helpen. Denkt git nu niet met vreugde aan al die vacr.nt:e-gebeurtenissen met al de geestige en eoms wel eens zure in cidentjes. als we ons te ver waagden of schavuiten-toeren speelden, die een keer zijde bedden wanneer men het t’huis ach terhaalde! Vakantie det was ons ktoderoaradiis. W? waren rijk en gelukkig en we tod den... niets: toch we todden heel den buiten voor ons en veroverden vele kleine schatten. Nu en dan moesten we een handje toesteken, als we grocter werden, maar dat gebeurde eerder zeldzaam: moe- der hield er niet van dat we tusschen het groot volk liepen en jongens verrichten toch maar jongenswerk 't Is zeker nu nee zco te lande! Ja, met dien aardigsn tiid zullen de kleinen wel meer te werk gesteld worden on veld en land, maar de paradijs^tijd zal de Vcor de stadsche blëeknêuzèn is het on eindig verbeterd, dank zij de vakantie- natronaten. Ik leerde die kennen een paar Jaar voor den oorlog; want op zekeren dag keerden een paar honderd jongens van ’t vakantie-natronaat tot bof bijna onderst boven! Wat hadden ze dolle leute die kerels! Ze hadden den knanzak meê en warm den dag ingegaan zonder te we ten. waar naartoe. Op wandel, cp zwier las en vrij, want de jonge onderwiizers en Jonge geestelijken die hun vergezelden, todden het bizonder gced vast om die zotte bende toch in ’t gareel te houden. Dat was zoo heel anders dan onder het schooljaar, dat was vakantie-tucht van het beste allooi. ^SACRtóCwro fSui 11 JULI-MANIFESTATIE VAN HET V.N.V. TE ANTWERPEN In het teeken van Den Vaclerlant ghe- trouweheeft het V.N.V. op Zonaag jl. te Antwerpen een groote 11 juli-mamiestatie tehauden. De zaai van den Dierentuin waar de ma nifestatie gehouden werd kende een zeer Lrooten toeioop van volk. De feestrede werd gehouden doer Dr Elias, leider van de eenheidsbeweging van het V.N.V., die eerst wees op de beteekenis, zoo van den strijd geleverd in 1302 ais yan deze welke thans uitgevochten wordt. Met fierheid en optimisme welke ens be zielen, verklaarde spreker, zetten wi| onze krachten in in dezen oorlog, en zijn'bereid tot alle offers. Er bestaat een Vlaamsche volk als onderdeel van den Nederlandsche stam en dat volk willen wij behouden en bewa ren voor de toekomst omdat het in het ver leden bewezen heeft recht op bastaan te hebben. Op dezen oogenblik, vervolgde spre ker, worat ons de plicht opgelegd tegen het bolsjewisme te strijden, dit voor ons volks bestaan. Na verder verklaard te hebben dat het V.N.V. de drager is van het nationale be wustzijn richtte hij een oproep tot alle V.N.V.-leden opdat zij verder schouder aan schouder zouden staan in de vaste overtui ging dat de Führer de oorlog - winnen zal Ten slotta uitte spreker zijn vertrouv.ln uit m de levenskracht van ons volk. VAN VLAAMSCHE WACHTBRIGADE TOT MTLITARISIERTE WEHR- MACHTSGEFOLGE De «Vlaamsche Fabrlekswachtwelke In !941 In de middens van het V.N.V.onder de leiding van den H. Tucksin, werd onge richt, om vervolgens in «Vlaamsche Wacht- bngadeomgedoopt te worden, is nu van 1 ouli l.l. in het kader der «Deutsche Luft waffe als Militarlsierte Wehrmaehtsgefol- ge in«elijfd. De manschappen worden met ae soxdatsu van de Duitsch? weermacht Re- lijk gesteld, (Naar Belgapress.) ABONNEMENTSPRIJS 1943: 1 Jaar in Belgie Fr. 36 3 Maanden Fr. 9 6 MaandenFr. 18 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 52

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 1