DE OORLOGSTOESTAND BefceRdnialcirig l Rants oen eering DER EETWAREN Een Zegen en een Dank DE EERSTE KRUISTOCHT "Het Graafschap Vlaanderen” 'SM NIEUWE ONTMOETING VAN FÜHRER EN DUCE Vlaamsche Kameraden! KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 0,75 Fr. F i PROVINCIALEN KULTUURDIENST - WEST-VLAANDEREN voor een I in van 8-12 a. en 14-17 u. A - B - C 28 Juli DE MACHTIGE GESCHUTBUNKER A AN DE KANAALKUST en 14-17 u. 29 Juli 8-12 u. 23 Juli Dm tot Dez 8-12 u. en 14-17 u. E tot H 8-12 u. en 14-17 u. J tat L 8-12 u. en 14-17 u. 8-12 u. en 14-17 u. 8-12 u. en 14-17 u. T tot U 8-12 en 14-17 u. u. V £-12 u. en 14-17 u. 8-12 u. en 14-17 V/ fcot Z u. Oberfeldkommandantur 570. is voltooid en de reusachtige betonpompen worden nu tow WH otedM vesting»» werk opnieuw opgesteld. M tot Q R tot S in handen heeft, het Duitsche rijk D on der cL Vrijdag Maandag Dinsdag Woensaag Donderd. g •g I ZATERDAG 24 JULI 1943. is OOSTUITGAVE I j 0 is WESTUITGAVE Vrijdag Maandag Dinsdag D met uitz. van Dea tot Dez Wie dergelijk vrijstellingsbewijs is van den verplichten arbeid vrijgesteld. 2 Auguc’-ds 3 Augustus 4 Augustus 5 Augustus 6 Augustus 2 Augustus 13 Augustus ACHT MILLIOEN BERICHTEN DOORGEZONDEN DOOR HET INTERNAT. ROODE KRUIS Op bezoek bij den Vrijwilliger Arbeids dienst voor Vlaanderen EEN BOODSCHAP VAN ROOSE VELT EN CHURCHILL AAN HET ITALIAANSCHE VOLK Dr GOEBBELS OVER DEN ZENUWOORLOG ■aBnMaanMBBMnMBnMBffliUBBnKMttEacBaMnniaMunes Europeesche Wapenbroederschap Hierbij zal onderzocht worden, voor wien vrijstellingsbewijs, op grond van de 5de Verordening tot uitvoering van de Verordening inzake voorziening in de behoefte aan werkkrachten voor het verrichten van werk van bijzonder belang dd. 28 Juni 1943 (Verordnungsblatt des Militarbefehlshabers in Belgien und Nordfrankreich 104, uitgave van 30-6-1943) kan uitgevaardigd worden. IN HET WESTEN OP HET OOSTELIJK FRONT DE STRIJD OM SICILIË NEGEN TERRORISTEN GEFUSILJEERD BBBBHBBwaBBasBBSMaaigaHsaaiaiiiiKtsaBaEBBaaaBaiaiaaiBisji^siiBaiu^BBSia Alle mannen van den geboortejaargang 1924, die in de provinciën Oost- en West-Vlaanderen woon achtig zijn, moeten zich aanmeiden op de hieronder aangeduide dagen en uren en wel bij de Duitsche Werbestelle, die voor hun woonplaats bevoegd is. Bovenstaande oproepingstermijr.en moeten stipt nagevo.'gd worden. van 2o Juli tot 24 Oogst 1943. VI I S3 BRHHBHBHflSBSHKHBRBNES UUR DATUM Woensdag 225 gr. p. dag F'* i- *- 400 gr. p. maand 15 Ir. 2jr 3 jr. I 40e JAAR. -Nr 30. i 1 -- De bijzondere vleeschaegels Nr 10 ver- alieen nog het Ijlen der gewonden die de strekt aan handarbeiders behouden een FAMILIENAAM met BEGINLETTER ABONNEMENTSPRIJS 1943: 1 Jaar in Belgie Fr. 36 3 Maanden AR Fr. 9 6 MaandenFr. 18 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 52 bracht voor onoverkomelijke moeilijkheden, o. m. in het drukke seizoen van den c tijd. Uitgever: Sansen-Vanneste, Poperinne. S Telefoon N’ 9. Poslch. N' 155.70. Door de Duitsche Overheid te Brussel werd medegedeeld dat, gezien de termijn gesteld voor ooheldering van overval len op leden def Wehrmacht, hernieu- wingsbewegingen en bewakingsbewegin- gen. verstreken is zonder dat de daders gevat of de misdaden opgehelderd wer den, tot vergelding van deze misdaden overgegaan werd tot het fusiljeeren van negen terroristen welke als dusdanig be kend stonden. In de bekendmaking worden verder de namen der gefusiljeerdsn medegedeeld en verklaard dat allen in het bezit waren van vuurwapens en een rijken voorraad munitie bezaten. MBBBSBBBSBBBnBBBSBBBBBBBBlS TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels) 8 jr. Kleine berichten adr. t. bureele 12 jr. (voor ieder regel meer: 2 jr.) Rouwberichten: minimum Groote rouwberichten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per re^el Andere ‘aankondigingen: prijs op vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: Voor Belgie Fr. 17,25. Voor Frankrijk Belg. Fr. 23.00. in het niemandsland lieten liggen. Dit alles getuigt van de haraheld der ge vechten aan het Oostfront. Het getuigt er van dat de Vlaamsche soldaten de eer en de traditie der Wapen-SS waardig zijn. In dezen bitteren strijd aan den noorde lijken sektor vindt de Europeesche wapen- broederschap haar schoonste bekroning. Sa men met Dultschers, Hollanders, Noren, Fin nen, Spanjaards, Letten, Esten hebben, de Vlamingen nier hardnekkig het hoofd ge boden aan den steeds aanstormenden vijand. Als een gesloten blok stonden de krijgers van deze verschillende landen pal tegen den bols’ewistischen aanstorm. Dank zij de grootste offers, moeilijkheden en ontberingen zijn zij er in geslaagd geen meter van hun loopgrachten te moeten prijsgeven. Het Is de heimat onmogelijk zich een be naderend beeld te vormen van de prestaties der Oostfrontkampers. Daarom is er ook geen offer te groot, geen arbeid te zwaar om deze mannen evenwaardig te zijn. Elkeen heeft de plicht om zich totaal in te zetten voor het belang van zijn eigen volk, om het Westen te beschutten tegen het bolsje wistisch gevaar. Elke Viaming die nog belang echt aan volk, kuituur en huisgezin mag die enkele vrijwilligers niet alleen de kastanjes uit het vuur laten halen. Hij moet aan het front of thuis, maar hoofdzakelijk aan het front vechten en zwoegen om de zege der Duit- sche en Europeesche wapens te helpen be spoedigen. OSWALD VAN OOTEGEM. SS-Krijgsberichter ZOEKT G’IETS t’huren of te koopen, Zoekt g’ een meid, 'n plaats of wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden 'n Kleine «ZOEKER» in ons blad. CSBBflBaaBflBBflBBBBflBBBBBBBBBB De groote periode! Oogsttijd. Wat een beweging, vrat een gezwoeg, maanden geleên: Zaaien was ’t en be mesten! Godgansche dagen zaten de liên van te lande on den akker. Wie oogsten wil moet zaaienDie spreuk is zoo kort, het werk duurt maanden, want ’t zaaien komt na de lastige dagen van delven en ploegen. En de 'tijd is voorbij waar de boer of de landepaar, na ’t zaaien, zeg gen mocht: ’t Zit er nu in, ’t meet nu maar groeien! Iedereen ging nu kijken. Men moest toch weten hoe ’t stond met de vruchten, ’t Is wel eigenaardig hoe de belangstelling voor... patatten en koren en... tabak iedereen te pakken had. ’t Was me een bizonder groote voldoening dat na te gaan. Nog nooit waren de eigenaars zoo begaan om hun goed; nog nooit werd door hooge hielen zoo druk gemarcheered in zand en slijk. Wie een aardappel-con- trakt gesloten had rekende het zich tot plichtdie gezegende knollen een bezoek te brengen. En de tarwe? en de rogge? Voor haver en gerst had men min respect. Dan kwamen de kleinere vruchten aan de beurt: zullen er veel erwten zijn en boe nen en-wortels en tomaten? Hoog in eere staat het land. Hoe zou het anders, want mild is het land, het geeft wat het kan. soms meer dan het kan, het houdt niets achter, het stopt niets weg. Mild is het land en eerlijk. Waren ze nu maar mild en eerlijk, zij allen die nu dat eerlijk milde land van zijn rijkdom ontdoen. ,’t Winterde niet, het koren groeide in de wintermaanden; de milde aarde kende den nood, ze rustte niet in die maanden. En nu ’t plechtig oogenblik. Het zeisen slaat in rogge en tarwe; het staal in ’t rijpe streo; een zindering door armen en lijf van den pikker, want groot werk is hij aan ’t verrichten. Het eerste koren valt. Te wachten staan de peerden en daar gaat de pikraachien. Handwerk was ’t den hoek, het kantebedde neer te vellen; nu ruischt het van ’t vallende ko ren. snijdt de machine door ’t stroo, nu is ’t gewsld meester, en gaat het volk om de schooven te stuiken; goudgeel op goud gele stoppel. Er is koorts meê gemoeid. Ik herinner me zoo goed hoe we voor vele jaren allerlei boekjes ontvingen over Ka- nada en de Staten. Daar zaagt ge die eindelooze tarwevelden, en door die einde loosheid sneden de geweldige machines getrokken door schuimende peerden of trakteren. Nu heb ik den zelfden indruk. Heel Zuid-Vlaanderen is als een eindeloos korenveld: ge ziet, ge hoort anders niets dan den stalen klank en ’t geruisch van ’t vallend koren: vol wijding wordt het werk verricht; nog nooit waren da ang stig zwoegende arbeiders zoo zwijgzaam. Ze gaan op in den arbeid, den lastigen arbeid, ze wroeten in stof en zweet, gaan ■en keeren. keeren en gaan tot het... af is. Dan eerst overschouwen ze ’t verrichte werk. Een innige blijheid, die meer weerd is dan een zegezang. En hier en daar te gen avond vecht ergens een arbeider die pas van de fabriek terugkeerde, met zijn zeisen tegen zijn tarwe of rogge, tot BOER NELJS. IBBBEBBBBSBBEBHBBBBBBBBBBBamnBBBBBBBBBBBBBBflaiIBSBBBaSBfl dingen bestaan in alle Richtingen met de bijzonderste centra van Sicilië. Het Italiaansch legerbericht van Woens dag jl. berichtte dat de As-troepen de steden Enna en Caltani$sette, beide ge legen in het Siciliaansch binnenland, ont ruimd hadden cm nieuwe stellingen te bezstten In het Zuiden van Sicilië hebben de As-troepen, zooals hierboven reeds ge meld, de plaats Agrigento ontruimd. De Angelsakers maakten ook gebruik van valschermspringers, maar telkens wisten de As-troepen deze groepen on middellijk te vernietigen. Bijzonderlijk bij Catania blijkt een groot gebruik van deze troepen te zijn gemaakt. De Angelsaksers leden eveneens zware verliezen aan tanks. Door de Italiaansche pers werd verder nog medegedeeld dat twee geallieerde le gers op Sicilië geland zijn., namelijk een Britsch en een Amerikaansch. De Gior- nale d’Italiavoegt er aan toe dat de zeer sterke luchtmacht oorzaak is dat de Britsch-Amerikaansche vloot in zoo hooge mate aan de landingsoperaties kon deel nemen. Zij wordt zoo krachtig beschermd door vliegtuigen, dat de Italiaansche vloot haar niet kan aanvallen. Ten slotte deelde het agentschap Ste- fani omtrent de landoperaties nog mede dat een groote slag verwacht wordt aan den voet van de Etna, den beruchten vuurberg. Onverminderd werd ook de verbitterde stryd tegen de Angelsaksische scheep vaart doorgezet, zoowel door de lucht vloot der As als door hun zeestrijdkrach- ten. Deze actie voerde andermaal tot vol gende resultaten. 14 Juli: Vier schepen van samen 27.000 ton door vliegtuigen tot zinken gebracht, een zware kruiser en twee schepen be schadigd; 15 Juli: Een koopvaardijschip van 10 duizend ton in den wond geboord en drie andere schepen van’samen 29.000 ton be schadigd; 16 Juli: In de straat van. Messina werd strijd geleverd tusschen Duitsche en Brit- sche snelbooten. Een Britsche snelboot werd in den grond geboord, een andere vernietigd en' versscheidene andere in brand geschoten. Een Italiaansche duik boot'torpedeerde een torpedojager; 17 Juli: Italiaansche snelbooten kelder den een koopvaarder- van 9.000 ton en een torpsdoboot bracht een duikboot tot zin ken: 18 Juli: Een schip van 12.000 ton met munitie geladen getroffen en in de lucht gevlogen en een zware kruiser en een stoomschip getroffen; 19 Juli: Een vrachtboot van 10.000 ton gekelderd. Malta van uit de lucht aange vallen. 20 Juli: Italiaansche duikbooten kel derden ©en stoomschip van».8.C00 ten en beschadigden meerdere andere. Duitsche vliegtuigen wierpen bommen op schepen in Malta; 2 ervan zijn vernield, meerdere andere beschadigd. Duitsche snelbooten vielen de haven van Syracuse aan, kel derden er 2 torpedojagers en een schip van 3.000 ton en beschadigden een groot stoomschip. De Angelsaksische luchtmacht voerde harerzijds talrijke luchtaanvallen uit op plaatsen in Sicilië en Italië zelf, o. m. op Rome. Napels, Palermo, Messina, Foggia, Genua, Bari. Calabria, La Spezia, Litto- ria. Ciampino, enz. Naar uit Rome wordt gemeld duurde de luchtaanval op deze stad, die Maandag jl. rond 11 uur voormiddag ingezet werd, on geveer 3 uur. De woonwijken gelegen tus- sehen de Porta Maggliore en de Porta Tibertina werden voornamelijk getroffen. De zwaarste schade werd aangericht in de wijken San Lorenzo, Tibortino en Prenes- tino. Kerken, gedenkteekens en kerkhoven hadden o. m. onder den aanval te lijden. De basiliek van San Loraiéo buiten de muren die in de VI’ eeuw door Con- stantijn gebouwd werd en waar het stof telijk' overschot rust van verscheidene Pausen, werd vernield. De aanval werd uitgevoerd door 10 op elkaar volgende golven. Naar verluidt werd de aanval van op de hoogste punten van het Vatikaange- bouw door vooraanstaande personalitei ten van het, Vatikaan gevolgd, en met groote droefheid werden de vernielingen waargenomen. Z. I-I. de Paus bezocht naderhand de vernielde kerk San Lorenzo. De taliaan- sche Koning en de Koningin bezochten de geteisterde wijken van Rome. Omtrent dit luchtbombardement zou de H. Vader verklaard hebben dat die een der verschrikkelijkste gebeurtenissen uit zijn leven is geweest. Dë aanval cp Rome had een grooten weerklank in de gansche wereld. Onder de dooden bevinden steil de Op perbevelhebber der Italiaansche politie- troepen en het hoofd van zijn generalen staf die, cp weg naar de plaats der aan vallen, door een bom gedood werden. Duizenden families verlaten thans de stad Rome. Alle noodzakelijke facilitei ten hiertoe worden hen door de overhe den geboden. De pers richtte nogmaals een oprceep tot de bevolking opdat alwie niet dringend te Rome weerhouden is de stad zou verlaten. Zoowel bij aeze luchtaanvallen als bij luchtgevechten verloren de Angelsaksers Sedert on 1 Oct. 1941 in het Staatsblad het besluit, houdende oprichting van den Vrouwelijken Arbeidsdienst in den schoot van den «V.A.V.V.verscheen, werd er reeds heel wat weg afgelegd. De arbeidskam pen schoten als paddestoelen uit den grond en het beeld van het arbeidsmeisje in het frisch-blauw kleedje, dat zich naar haar bui tendienst begeeft, is in vele steden en dor pen een natuurlijk iets geworden. Het doel van den Vrouwelijken Arbeids dienst is reeds herhaaldelijk ontschreven; het moge volstaan er aan te herinneren, dat het streven als het ware geformuleerd ligt in de leuze «Ie Dien», we’ke dagelijks honderd voudig in de daad wordt omgezet. Het leven en het werk der arbeidsmeisjesin de kam pen en de wijze, waarop zij er gevormd en ongeleid worden, is misschien 'minder be kend. De Opleiding. De eigenlijke opleiding kan in drie groote afdeelingen worden gegroepeerd, nl.; 1. D>e lichamelijke vorming, bestaande uit het dagelljksche kwartuurtje vroegsport en de lichaamscultuur welke tot i'oel hebben het lichaam harmonisch te ontwik kelen en het spel en de sport, welke naast een aangename afwisseling in het da- gelijksche werk tevens de handigheid, lenig heid en uithoudingsvermogen der arbeids meisjes bevorderen. 2. De geestelijke vorming, bevattende o.m.: geschied misonderricht, waarin op aan gename wijze gewezen wordt op het verle den en de grootsche figuren uit onze histo rie; soc. en politiek onderricht, waardoor de meisjes worden voorbereid om later als na tionaal en sociaal voelende vrouwen hun plicht tegenover hun volk te doen; de les sen in Arbeldsdienstidee welke een over zicht geven van ontstaan en ontwikkeling van den arbeidsdienst en de arbeidsdienst- gedachte; zangonderrlcht en organisatie van den vrijen tijd, waardoor de kameraads- geest wordt bevorderd en stilaan de kamp- gemeenschap een geheel wordt, waar lief en leed door allen wordt gedeeld. 3. De huishoudelijke vorming en ar- bsidspraktijk, waardoor de meisjes huishou delijk geschoold en gevormd worden in :1e kampen zeif. Deze arbeid is vooral gericht op de practische en nuttige opleiding inzake huishouding, kennis die van pas zaï komen én bij het buitendienstwerk én voor het latere leven. Leven en Werk der Arbeidsméisjes. Zooals men weet leven de meisjes in kam pen. De bezetting van deze kampen bestaat normaal uit 33 arbeidsmeisjes en de kamp leiding. In bizondere gevallen zooals b, v. vroeger in het geteisterde Tessenderloo en thans te Mortsel wordt dit aantal ver groot. Deze 3S meisjes zijn ingedeeld in 3 kameraadschappen van elk 12 aroeidsmelsjes, waarvan er één is aangesteld als kameraad- schapsleidsterverantwoordelijk voor den goeden geest en orde. De dagindeeling, beknopt weergegeven, omvat: vroegsport, opsciiik, vlaggegroet, ont bijt, zangonaerricht, binnen- of ouitendlenst, middagmaal, een uurtje bedrust; tot het avondmaal wordt de tijd besteed aan de ver schillende theoretische of practlsche lessen. De avonden worden afwisselend doorgebracht met spelen, verstellen, stoppen, naaien, enz., éénmaal in de week is het kameraadschaps- avond, waaraan de kampbezetting cok de leidsters deelnemen. De Buitendienst. Van ongemeen sociale beteekenls is de buitendienst. De hu.p, welke door de meis jes b. v. te ILssenaenoo en te Mortsel ge bracht, ligt nog in letters geheugen. Het is evenwel met mogelijk in alle gezinnen meis jes te plaatsen, m de eerste plaats gebeurt dit in de kinderrijke families, verder in huishoudens, waar vrouwelijke hu.p ont breekt, bij oude en gebrekkige mmschen, enz. Daaroij komt nog hel werk op som mige boerderijen, waar de helpeilue hand oer aroeidsmelsjes reeas dlkwips een oplossing in den laten avond, tot het heelemaal deemstert en donkert. Goud is het im mers dat tuimelt onder zijn slagen. Nu moesten onze stadsmenschen De Oogst eens lezen van Streuvels. Dan kenden zo ’t geweld van het bedrijf. Maar nog kun nen ze niet begrijpen de voldoening, de pure blijdschap van dien simpelen mensch die de heele kracht van zijn lijf en van zijn hert door zijntarwe of rogge slaat. Want dat is ’t dagelijksch brood voor zijn gezin; en die arbeid is een ver overing; zweet en last tellen niet meê wanneer ge die verzekering hebt dat de uwen den broodkant niet zullen missen. Nu weet ge wat de oogst beteekent. Wat hij beteekende voor den beer, voor den landenaar, nu weet ge wat de oogst be teekent voor u, voor iedereen. Dat is de groote periode in ’t jaar. Dat was jaren aldus, dan werd het een bsetje anders. Graan? Dat kwam van overzee, kwam toe in overvloed en de beer paste zijn be drijf aan. Nijverheidsvruchten moesten de oeroude teelt vervangen. Ik heb zoo dikwijls mijn kop.geschud... nijverheids vruchten al goed én wel maar... koren bleef of moest het voornaamste blijven, of ge waart geen boer meer. Dat hebben we nu weerom geleerd en de groote be zorgdheid gaat naar ’t oude bedrijf terug. Te beter! Gaat nu eens uit den Zondag! Ik weet- het. lederen Zondag kunt ee nu koersen en andere sporthistories bijwonen. Er is afwisseling noodig en we mosten ons ver strooien vooral in beroerde tijd. Dat zal wel zoo zijn, maar veelal is dat verstrooi ing zonder meer, of nieuwe vermoeidheid. Zet nu uit te lande en geeft uw oogen de kost. Zoover ge zien kunt... schoven en stuiken, uw brood voor morgen. Geeft uw oosen de kost. En kijkt naar wat morgen niéuwe zorg en arbeid vraagt. Weer zal de'ploeg de milde eerlijke grond omwoe len, geen oogenblik mag getalmd, mor gen herbegint de boer en morgen is de akker weerom bereid nieuwe vrucht te laten groeien. Maar... ik blijf bij mijn meening. De milde, de eerlijke akker geeft wat. hij kan, houdt niets achter. De akker is dank baar. Zoo zij ook boer en landenaar! De grond gaf meer dan hij kon. De aarde geeft het voorbeeld. Soms hoor ik wel r»ns monneren; de menschen zijn on dankbaar! We hielpen en we kregen niet, eens een «dank je’t Zal waar zijn, maar hos- zijn we zelf? Alwie een schorte land heeft en er on zwoegt en zweet weet bij ondervinding dat er nog iets anders noodig is. Verloren geploegd en gezaaid als God in de vore ziin zegen niet laat Hoe groot is onze eigen dankbaarheid? En hoe betuigen we die? Ziin we zelf niet ten achter? Landsch volk is nu vooral een instrumenteen groot stuk boeren alaam in de handen van den Heer, om al de sukkelaars te helpen. En wordt ge ve ren bedankt, zijt ook dankbaar... eerlijk en mild. Dan is de oogst niet alleen een groote periode, dan is hij tevens een ze gen èn een dank. Een en ander. Op Nieuw-Georgië, een der Salomon- eilanden, werden de Amerikanen, terug geslagen. Door B. P. wordt gemeld dat de Dom van Aken die tijdens den luchtaanval der vorige week zwaar beschadigd werd, ge- t-oifen werd door 27 brandbommen, 5 phosphoorbuseen en 6 phosphoorfiesschen. Als opvolger van de Poolsche Gene raal Sikorski aan het hoofd van de Pool sche Regeering te Londen, werd Stanis- lam Mikolajsyk benoemd. Admiraal Robert heeft zijn ambt van Gouverneur van Martinique neerge legd. Naar verluidt werd hij verbannen naai- Porto-Rico. Om koper uit te sparen zullen in Finland ijzeren munten worden uitgege ven. De Fransche staatsschuld is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen van 1.066.67 milliard fr. op 1.121.32 milliard fr. voornamelijk door toenemend staatskre- diet bij de circulatiebank. In Nederland zal een gedwongen lee- ning opgelegd worden indien niet vol doende ingeschreven, wordt op een vrij willige leening. In Frankrijk werd de verplichting tot arbeidsprestatie bij de Duitssche of Italiaansche troepen voor de Fransche mannen van 18 tot 65 jaar uitgebreid tot het onbezet gebied De Hr Scorza. de partijsekretaris in Italië, riep in een radio-toespraak het gansche Italiaansche volk op tot den uiter sten weerstand. Te Berlijn werd vernomen dat de Angelsaksers. alhoewel de strijd op Sici lië nog steeds in zijn beginstadium is. reeds Generaal Alexander hebben aange steld als Militair-Gouverneur. Berlijn. 15 Juli. (B. P.) Roosevelt en Churchill hebben het Italiaansche volk via Zender Algiers in een boodschap opgeróepen, het juk van het fascistische regime», met Mussolini aan het hoofd af te schudden, daar het fascisme Italië in een oorlog zou gesleurd hebben, die volgens hen enkel en alleen in het belang van het naticnaal-socialistlsche Duitsch- land gevoerd wordt. Zij doen een beroep op den wil tot zelfbehoud en de natio nale waardigheidder Italianen, die thans zoo luidt de tekst der boodschan moet beslissen, of zij voor Mussolini en Hitler willen sterven, ofwel het be houd van Italië en. de beschaving wen- schen te verzekeren. Op 20 Juli jl. werd uit het Hoofdkwar tier van den Führer gemeld dat de Fuhrer en de Duce Maandag jl. een ontmoeting hadden in een stad in Noord-Italië, en dat tijdens het onderhoud militaire vraag stukken besproken werden. Berlijn, 16 Juli (B. P.) In het tijd schrift Das Reich behandelt Dr Goeb bels den zenuwoorlog die, naar hij zegt, met niet minder hardnekkigheid gevoerd wordt dan de in een nieuw stadium ge treden oorlog der wapens. Deze zenuw oorlog, verklaart hij, is meer aandacht waard dan er over het algemeen aan ge schonken wordt. Waar het in lederen strijd op aankomt is, tot de laatste minuut en adem te blij ven. Dat deze laatste minuut de zwaarste is. ligt vooi- de hand. Dr Goebbels kenschetste den oorlogstoe stand in den zin dat Duitsehland en zijn bondgenooten de beste kansen behouden terwi’il de vijand vertwijfelde pogingen in het werk stelt om zijn achterstand in te loopen. De viiandelijke propaganda blaast de werkelijke of verzonnen succes sen van den tegenstrever zoodanig op, dat de lichtgeloóvige waarnemer onder den indruk moet komen, dat de vijand den weg der overwinning bewandelt. Het eenige wat hij op zijn actief heeft is de voorbije wintercrisis, Noord-Afrika en de luchtoorlog, wat in de verste verte niet met de overwinning on Frankrijk te ver gelijken is. En wat den luchtoorlog be treft. ook deze faze zal overwonnen wor den. Hier geldt het woord: Wie het laatst lacht, lacht het best. De Duitsche Weermacht, vervolgt Dr Goebhels. heeft niets van haar oude kracht verloren. Stroomen van manschap pen pn wapens hebben onze formaties aan alle fronten meer dan aangevuld. Ons staat een reserve ter beschikking die alle, ook onverwachte b ehoeften vol ledig dekt. Voor ons is de oorlog, zoo be sloot de Minister, niet alleen een verbit terde strijd met de wapens, doch een even verbitterde strijd der geesten, harten en zenuwen. De zenuwoorlog begeleidt den oorlog der wapens als een schaduw. Zijn gerui'schloosheid is s?:chts een teeken voor de hardnekkigheid, waarmee ook op dit tientallen hunner toestellen. terrein gestreden wordt. >5^: SS.P.K. Als een onstuimige vloed stor ten zich de bolsjewisten op de stellingen van een Duitsch politieregiment. MG.'s ra telen, Uchtkogels suizen de hoogte in. Zware en lichte artillerie, granaatwerpers, pantse’:- afweergeschut en schrapnels verbreken met hun dreunende slagen de stilte van lien vroegen morgen. De aanstormende sovjets vallen bloedend neer, nog voor zij de stellingen bereikt heb ben. Nieuwe compagnies worden door de kommissarissen voortgejaagd. Ook zij wor den vernietigd door het Duitsche afweervuur. Maar steeds worden nieuwe benden naar onze lijnen gedreven. En tenslotte zijn de dappere veraedigers gedwongen zich stap voor stap achteruit te trekken, zwichtend voor de geweldige overmacht. Intusschen heeft men ook de zware wa pens gealarmeerd. Onder een moordenden vuurhagel loopen de Vlamingen die de lichte infanteriekanónnen bedienen naar hun stuk ken. Reeds heeft men de vuurmonden naar den vijand gericht en daar vallen de eerste projectielen tusschen de verschrikte bolsje wisten. Andere Vlamingen bedienen de zware gra naatwerpers. In rekordtempo worden de gra naten algeschoten. Er wordt geen poos ge maakt. Reeds bestaat het gevaar dat de granaten in den bijna gloelenden loop ont ploffen. Maar daar wordt er nu niet op gelet. De stelling moet behouden worden, kost wat kost! Dultschers en Vlamingen zijn één gesloten kampgemeenschap geworden. Ieder geeft het uiterste, elkeen weet waarom het gaat. Elke bolsjewistische doorbraak kan gevaarlijk worden voor gansch liet front. Het poiltlercgiment heeft enkele verliezen geleden. De gekwetsten liggen onder het vij andelijk vuur. Zij moeten tot eiken prijs naar achteren gebracht worden. Vlaamsche brankardiers snellen naar voren en brengen hun gekwetste Duitsche kameraden, op ge vaar van hun eigen leven, in veiligheid. De granaatwerpers zijn tijdelijk onbruikbaar geworden door het aanhoudend schieten. Reeds heeft de bediening ervan haar andere wapens ter hand genomen. Met geweren, pis tolen en handgranaten staan de mannen van het SS-Legioen Vlaanderen klaar voor den tegenaanval. Zij veresnigen zich met de Dultschers die zich intusschen opnieuw ver zameld hebben. Ook enkele Letlandsche vrij willigers voegen zich bij den stoottroep. En reeds knallen de eerste handgranaten. Ma chinegeweren spuwen hun doodend schroot naar den vijand. En steeds gaat het verder, onweerstaanbaar de Sovjets achterna. Ge weerschoten weerklinken, de bolsjewisten huilen. Onze mannen vervolgen stoi-mend den vijand. Hoezeegeroep, ontploffingen van handgranaten, vechtende en viuchtende mannenlijven, gekreun van gekwetsten. De stelling is en blijft in onze hand! Ten allen kante liggen de lijken der gesneuvelde sov jets. Bolsjewistische pantserafweerkanonnen staan stom en onbeweeglijk in het nie mandsland. Geweren, machinegeweren, pis tolen, vlammenwerpers en munitie liggen bij hoopen in en vóór onze loopgrachten verspreid. Het schieten heeft opgehouden. Men hoort i y sovjets bïj hun. wijde vlucüt onmeedogend waarde va-n 35 gram- Volgens de tot op heden opgemaakte statistieken heeft het Internationale Roo- de Kruis te Genève in Mei jl. 525.090 be richten van krijgsgevangenen en geïnter neerde burgers, aldaar binnengekomen uit alle landen en deelen der wereld, naar de betrokken families doorgezonden. Dit mag als een record beschouwd worden. Het totaal van de sedert den oorlog door deze instelling overgemaakte tijdingen bedraagt thans ruim acht millien. (E.P.) 1 Brood225 gr. p. dag 2 Gebrande gerst 59 gr. p. maand 4 Boter490 gr. p. maand 5 Cichorei of surrogaat 190 gr. p. maand 6 Suiker1,500 kgr. p. maand 9 Magere smeerkaas 150 gr. p. maand 10 Vleesch20 gr. p. aag 12 en 13: Naar keus: a.) Confituur 600 gr. p. maand b) Kunstnonig 450 gr. p. maand c) Gekonfijte vrucht. 450 gr. p. maand d) Suikergoed 360 gr. p. maand e) Gevanineerde suik. 360 gr. p. maand 20 Aardappelen 500 gr. p. dag. De strijd in het Westen bleef in den loop der laatste week andermaal zijn ge woon uitzicht behouden en wel namelijk tot ds- actie ter zee en in de lucht. De actie ter zee werd voornamelijk ge voerd door de Duitsche duikbooten die andermaal 18 schepen van samen 113.000 ton, alsmede e:n zeilschip, kelderden. In d.e wateren van IJmuiden sloegen Duit sche havenwachtbooten een aanval van Britsche snelbooten af en brachten ver- mo:delijk een dezer tot zinken. Bij een ander treffen tusschen wederzijdsebe lichte zeestrijdkrachten vóór de Holland- sche kust werd een Britsche snelboot in brand geschoten. In de Noordzee werd ook een Britsche duikboot tot zinken gebracht. De luchtoo-log leidde anderzijds tot vol gende aanvallen: 14 Juli: bombardement van het gebied rond Parijs en eenige lokaliteiten in Noord-Wes’t-Frankrijk. Onder de bevol king vielen 87 dooden en 272 gewonden te betreuren. 22 der aanvallende vliegtuigen werden neergehaald. Bij nachte werden storincfS’iuchten zonder veel resultaat uitgevoerd boven het Noordelijk Rijksge bied. 15-16 Juli: Onder schending van de Zwitsersche grens werden aanvallen uit gevoerd op lokaliteiten in Oost-Frankrijk, welke den dood tot gevolg hadden van 144 Fransche burgers, wijl 400 anderen ge wond werd’n. Verder werden storings- vluc’iten uitgevosrd boven Noord- en Zuid-West Rijksgebied. In totaal werden 14 Anzlo-A.merikaansche bommenwerpers neergêschoten. Amderzijds vielen Duitsche gevechts vliegtuigen het gebied van Londen aan. 17 Juli: Na een verijdelde poging om door het gebied van Helgoland door te dringen vielen Amerikaansche bommen werpers Hollandsch gebied aan, o. m. Amsterdam waar hooge verliezen onder de burgerbevolking geleden werden. Min stens 120 dooden zijn er te betreuren. De St-Rosakerk werd getroffen tijdens een ©eredienst en onder de puinen der kerk waren 13 lijken geborgen. Tien meer- motorige Angelsaksische toestellen wer den er neerzehaald wijl er van Duitsche zijde 5 toestellen verloren gingen. De zware gevechten welke geleverd wer den zoo ten Noorden als ten Zuiden van Koersk hebben een groote uitbreiding ge nomen tot bijna alle andere sectoren van het Oostfront, maar hoofdzakelijk tor Koebanbruggenboofd. het Miusfront en het gebied van den Donetz. Om het hoofd te kunnen bieden aan den druk der Duitsche troepen in den sector van Bjelgorod zagen de Sovjets zich genoodzaakt ontlastingsaanvallen uit te voeren, bijzonderlijk in de streek van Orel. Achtereenvolgens ontbrandde een harde strijd over het gransche front, van aan Leningrad tot a.an den Koeban, met meerdere of mindere bedrijvigheid vol gens de onderscheidene sectoren. Ten op zichte van de ingezette gevechten meldt de militaire medewerker van het D. N. B. dat bij deze het door de Duitsche leger leiding verwachte Sovjets-Zomeroffensief ingezet werd. In het gebied van Orel woedt thans een geweldige afweerslag. Dagen naeen liepen de Sovjets storm tegen de Duitsche stel lingen maar telkens werden zij mst zware verliezen teruggeslagen. Alle pogingen der Sovjets om door de Duitsche lijnen door te breken leden schipbreuk. In den sector van Bjelgorod maakten de Duitsche troepen einde vorige week nieuwe terreinwinst welke leidde tot de omsingeling van sterke Sovjet-strijd- krachten. Tengevolge- de zware verliezen geleden in dezen sector werden de aan vallen der Sovjets hier wat minder hevig. In de laatste dagen werden hier slechts plaatseli.ike gevechten geleverd. Op het Koebanbruggenboofd, namelijk ten Westen van Krimskaja, evenals aan de rivier Mius en langs den middenlocp van den Donetz poogden de Sovjets, met steeds herhaalde aanvallen welke telkens gesteund werden door nieuwe versterkin gen. doorbraken te bewerkstelligen. Tel kens werden zij op al deze frontsectoren in afwisselende en hardnekkige gevechten teruggeslagen. Ook bij Leningrad en aan den Wolchow werden gevechten geleverd, maar hier be reikten deze het zelfde hevige -neil niet van de meer centrale en zuidelijke sec toren. Bij al deze zware gevechten leden de Sovjets zeer hooge verliezen. Aldus verloren de Sovjets op 14 Juli 336 pantsers en 70 vliegtuigen, op 15 Juli 530 pantsers en 49 vliegtuigen, den 16 Juli 251 pantsers en 80 vliegtuigen, den 17 Juli waren deze cijfers respectievelijk 415 en 127. den 18 Juli 337 en 17, den 19 Juli 562 pantsers. Deze cijfers doen andermaal uitschij nen welke geweldige materiaalslag thans geleverd wordt aan het Oostfront. Voor de eerste maal werden dergelijke hoeveelhe den pantsers, vliegtuigen en andere oor logsmateriaal langs weerszijden in den strijd geworpen. De gansche strijd is een materiaalvernietigingsslag geworden op een tot nog toe ongekende schaal. Nieuwe strijdmethodes werden eveneens ingevoerd. Zoo geven van Duitsche zijde de nieuwe zware tanks welke het reeds veelbesproken Tijger «-type heeft opge volgd, bijzonder groote voldoening, werd ruim gebruik gemaakt van rookgordijnen en werd een nieuw toestel ingezet om mijnen op te sporen, wijl van Russische zijde een overvloedig gebruik gemaakt werd van landmijnen. Ten slotte werd nog gemeld dat Sovjet troepen, onder de bescherming van een dichten nevel, een landingspoging be proefd hebben in Noord-Noorwegen, bij Vardoe, maar dat zij door den afweer verplicht werden zich terug te trekken na verliezen te hebben geleden. Berlijn maakte ook de balans der Rus sische verliezen sedert den 5 Juli jl. Deze verliezen bedragen tot op 19 Juli: 4.800 pantsers, 45.000 gevangenen, 2.200 kanon nen, 1.080 granaatwerpers, 3.765 machien- geweren, enz. Over een lijn gaande van Agrigento tot het gebied van Catania wordt de strijd om Sicilië thans voortgezet. De zwaarste gevechten blijken te worden geleverd zoo wel bij Catania als bij Enna, stad gele gen in het binnenland van het groote Italiaansche eiland, wijl Agrigento, gele gen op de Zuidkust, door de As-troepen ontruimd werd. Vooraleer de strijd het gebied van Ca tania bereikte werden harde gevechten geleverd om de haven van Augusta die na door de Engelschen te zijn veroverd, door de As-troepen heroverd werd maar daarna nogmaals verloren. Vervolgens werd er gevochten om de plaatsjes Len- tini en Carlentini, en naderhand in de vlakte van Catania zelf. Alle Britsche aanvallen cm Catania te bereiken leden totnogtoe schipbreuk op het heftig verzet der Astroepen, en wist de divisie Herman Goering alie doorbraakpogingen der Brit ten te verijdelen. Ondertusschen bestookte de Angelsaksische oorlogsvloot herhaal delijk ue stad Catania zelf. Een ander zwaartepunt van den strijd om Sicilië is gelegen in het gebied van Enna, stad gelegen ongeveer in het cen trum van het eiland zelf. Enna is een strategisch punt van het hoogste gewicht gezien van hieruit gemakkelijke verbin- i n i f 'W I Waarom houdt gij U nog afzijdig? STRIJDT MET ONS tegen het bolsjewisme, voor Europa, voor uwe heimat! meldt U nog heden als vrijwilliger voor de WAFFEN-SS of voor het SS - Vrijwilligersle- 1 gioen Vlaanderen bij het Ersatzkommando Flandern der Waffen-SS, Antwerpen, Koningin Elisabethlei 22. t r i n Mi - _m Jeruzalem omgekomen. Een maand vóór den val van de Heilige Stad maakte nog slechts één op de tien man die waren uit getrokken deel uit van het Kruisleger. Latere harde gevechten eischten nog bloe dige tol. Anderzijds keerden niet alle Vlamin gen die door den dood waren gespaard geworden naar Vlaanderen terug. Velen bleven in hot Heilig Land dat voor hen het land van belofte was. Arnolf van Chocques (dicht bij Bethune), bijgenaamd Malecome, de Vlaamsche kapelaan van den Hertog van Normandie, werd tot pa triarch gekozen en zou een grooten rol spelen in den strijd tusschen de wereld lijke en geestelijke macht. Onder de re- geering van Boudewijn I bekleedden ver der verscheidene Vlamingen hooge posten en werden de stichters van nieuwe ove-r- zeesche dynastiën: over het vorstendom Gallilea heerschte Hugo van Valkenber- ghe; Toron kwam in het bezit van Hum med en Beiroot in dat van Bolkert van Wijnen; Hugo van Rebeke (Terwaan) werd heer van St-Abraham; Eustachius van Herbelle de eerste baljuw door den raad der baronnen gekozen, heer van Si don en Caesarea. En de velen die gebleven waren zetten hun familieleden aan cm op hun beurt over te kernen. Kooplieden, handwerklie den, boeren en ook gelukzoekers, die het in hun eigen la.nd slecht ging, aanvaard den de groote reis. Die in Vlaanderen arm was w-erd in de kruisvaarders-staten heer van een heel dorp. Overal worden er dan ook lieden aangetroffen uit Brugge, Door nik. Valencijn, enz. Beweren dat deze uittocht een noe- menswaardige verlichting meebracht, zou naast de waarheid zijn. Waar in Vlaan deren een hoeve leeg kwam, stonden er bij den heer twintig liefhebbers aan te schuiven. (t Vervolgt.) E. VANFUT. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB L1CUCU, OOgSt- Het Arbeidskamp Zonnehoeve Op enkele km. van Mortsel, n.l. te Bce- chöut, bevindt zich het heerlijke arbeids kamp Zonnehoevedoor een statig park omgeven. Vroeger werd het waarschijnlijk door adellijke lieden bewoond, thans wordt het betrokken door menschen die taal en ziel van het Vlaamsche volk begrijpen en wier adelstand niet blijkt uit een verguld blazoen, maar die metterdaad beleven, dat alleen arbeid adelt. Bijna onwillekeurig maakten wij deze opmerking bij het bewon deren van het mooie gebouw, waar uit alle vensters guitige meisjeskoppen opdoken. En onder leiding van ds kampleidster Mej. Van de Abeele, omringd door groepleidstcr Mej. Moortgat en de overige kampleidsters, bezochten wij de slaap- en eetzalen; en in de gedachten vergeleken wij dit arbeidskamp met de vele kampen voor mannelijke jeugd, die wij reeds bezochten. Ook daar heersch- ten zuiverheid en orde. Maar hier was er iets meer. Op de tafels was er achteloos een kleedje geworpen; hier en daar prijkten bloemen. Alles, in een woord, verraadde de tegenwoordigheid der vrouw, die alles zoekt te versieren en aangenaam te maken. En toen hebben wij enkele uren van het leven der arbeidsmeisjes meegeleefd en heb ben wij het schoone dezer organisatie aan den lijve gevoeld... Meisjes van alle standen, studentinnen en meisjes uit arbeidersgezin nen, dochters van. landbouwers en bedien den gaan er vriendschappelijk met elkan der om, zijn steeds bereid een helpende hand te bieden, hoe weinig prettig het werk er op het eerste zicat missenien ook uitziet. Door oen buitendienst dragen de meisjes hun ideaal naar buiten uit. En of de meisjes ta Mortsel graag gezien worden? Zij woraen er letterlijk cp dè handen gedragen. Dit is te begrijpen, want tijdens ue moeilijke uren, wedce deze Ainwerpscne voorstad meemaakte heonen de arbeidsmeisjes boveiimenschelljke prestaties geleverd en nog denken tiemauen moeders en kinderen met dankbaarheid aan de meisjes met blauwe kieeaje en oranje hoofadock, die hun in de zwaarste oogen- bllkken van hun j.even een helpenae, vaak leaaende liand toestaken. Voor sommige meisjes is de buitendienst bijzonder zwaai-, daar het gezin, waar zij ingezet zijn, soms op een uurtje van het kamp ge.tgen is. Om aeu dienst te verze keren vm 9 uur ’s voormiaoags tot 3 uur in den namiddag loopt moeten zij dan heel wat vroeger het kamp venaten. Een meisje, die wij over net werk onder vroegen, vermaarde ons: Het is vaals hord bij zonaer voor mij ‘die studentin was. Maar na een paar dagen voeit men pas hoe onmisoaar vrouwenhanden zijn. Ik zucht soms, wanneer ik te 3 uur net werk moet stopzetten en er nog zooveel te doen valt. En steeds moet ik ue kieuvers geruststellen met de stellige verzekering, morgen en over morgen en nog langer terug te nomen. Oak de gezinnen, die het voorrecht Ken nen een aroeidsmeisje op buitendienst te hebben, geraken over hei mooie van den arbeidsdienst niet uitgepraakt: Wat zou ik zonder het meisje beginnen, vertelde ons een moeder van v<.er kinderen, waarvan >.e woning door cte Angel-öaksischen terreu.- aanval op Antwerpen oijna totaal werd ver woest. Ais ik soms hopeioos met de handen in den schoot zit, spreekt zij mij moed in en tracht, m ue mate van net mogelijke, ie ordenen. Vee. zoua=n wij nog kunnen vertellen over het kamp en zijn bewoners, over het gezins leven, over den kameraadschapsavonu, ge wijd aan land en traditie, over de oplei ding, enz. Veel werd reeds door den Vrij willigen Arbeidsdienst voor Vlaanderen Vrouwe- UjKe ueuguopgebouwu, ontzaggelijk even wel is de taak nvg die wacht in Vlaanderen. Zooveel kan nog geholpen worden, maar ue handen ontöraK-ii. De ieuze van ue aroelas- meisjes ic Dienis waaruexl gioliKen: Zij zijn in dlensi van de arbeid en hun ar beid staat in dienst van ons VOLK. Msn schreef 1095. De oproep van Paus Urbanus II de Christenheid aanzettend te gaan strijden voor de bevrijding van Jeruzalem uit de handen der Muzelmannen, had ook Vlaanderen bereikt. Uit den brief, dien de Paus tot de Vla mingen richtte, valt duidelijk .op te ma ken, dat Urbanus op geen grooten toe vloed uit het Noorden rekende. Het te- gendeel gebeurde. De uitwijking naar En geland had geen noemenswaardige ver- 1 lichting in den benarden toestand ge- 1 bracht. En overstrooming en hongersnood teisterden andermaal de Vlaamsche ge bieden. De boerenstand die jaar na jaar zijn oogsten had zien mislukken en door de overdreven schattingen der grondhee- i ren totaal geruïneerd was, begroette met 1 geestdrift de eerste kruistochtbeweging. In de landen van overzee lagen de rijk- dommen maar voor het grijpen, zilver en 1 goud. Vrouw en kinderen verlaten, ont- 1 beringen en gevaren trotseeren, was alles behalve aanlokkelijk, dat is waar, maar in armoede blijven leven was het even- min. Waarom de kans niet wagen? In dien ze behouden thuiskwamen was het gedaan met honger lijden. Zij, die niets te verliezen hadden, pak ten zonder lang nadenken hun boeltje bijeen. Thuis zou de godsvrede het wei- nige dat ze achterlieten tegen hun vijan- den beschermen: wie a.an hun bezit raak- te, werd vogelvrij verklaard, en wie hun vrouwen schond, door den banvloek ge- troffen. Stierven ze onderweg, dan zou- den ze vergiffenis bekomen voor alle be- dreven zonden, en waren ze zeker van de eeuwigdurende hemelsche zaligheid. Is het dan te verwonderen dat er steeds meer mannen, die niet meer wisten van wat hout pijlen maken, rondliepen met het roode kruis op den schouder? In Vlaanderen was het graaf Robrecht, bijgenaamd de Fries, die de leiding van den eersten kruistocht op zich nam. Wel voorzien van geharnaste paarden en van geld voor de uitgaven onderweg, trok hij aan het hoofd van zijn ridderschap zoo als een feodaal vorst van zijn macht en aanzien het betaamde, naar het Heilig Land. Tal van aanzienlijke heeren volg den hem; noemen we: Boudewijn van - Gent; Heer van Aalst; Hugo, graaf van i St-Pol: de Burggraaf van Rijsel, enz. Duizenden en duizenden lieden, de ver- wachtingen hoog gespannen, gingen taai i en volhardend den langen, langen weg. Het ontbreekt ons hier aan plaats, om i breedvoerig uit te weiden over de rol der Vlamingen in dezen eersten kruistocht. Graaf Robrecht was de jongste onder de 1 aanvoerders. Hij drong zich niet op het voorplan, was bescheiden en liet het ne- i men van beslissingen meestal aan ande ren over. Maar als er gehandeld moest worden was hij altijd de eerste. i Op 15 Juli 1039 viel Jeruzalem einde- Hik in de macht der kruisvaarders. Een Vlaamsch ridder, Ludolf of Letoldus van Doornik, was het eerst op de muren. De soldaten van Roem, zooals de kruisvaar ders genoemd werden, hadden hun doel bereikt. Kort daarop aanvaardden Robrecht van Vlaanderen, Robrecht van Normandie en Eustachius van Boonen met de hun over- blijvende troepen de terugreis naar Euro- i pa. En in de Lente van het jaar 1109 i was Robrecht van Vlaanderen terug thuis. In de kasteelen en hutten waar vrouwen den terugkeer van de Kruisvaarders af wachtten, bleven er velen tevergeefs naar hun echtvenooten uitzien. Een onnoeme- i lijk aantal was cp den langen weg naar 1 Na de groote steden van onze Provincie aangedaan te hebben komt nu ook naar leper de tentoonstelling van Het Graafschap Vlaanderen Deze tentoonstelling gaat door in de zalen van de Beroepsschool, Mee- ■nenstraat, van 8 tot 15 Oogst e.k. en cp aandringen van den Provincialen Kultuurdienst van West-Vlaandercn, onder het Voorzitterschap van den Heer Dr Bulckaert, gouverneur der provincie, beginnen wij heden met het publiceeren van een reeks artikelen die de gepaste voorbereiding en in leiding der Tentoonstelling van Het Graafschap Vlaanderendaarstel- len. Hieronder volgt: De Eerste Kruistochtals eerste bijdrage, wijl over de twee volgende weken gehandeld zal worden over: «Naar Oost en Wests en Naar het Oosten

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 1