DE OORLOGSTOESTAND Een Zege Dank Bekendmaking 5 I' Rantsoen eering DER EETWAREN 1 r - - 1 en een DE EERSTE KRUISTOCHT “Het Graafschap Vlaanderen j I NIEUWE ONTMOETING VAN FÜHRER EN DUCE 'I KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIG1NGSBLAD. PROVINCIALEN KULTUURDIENST - WEST-VLAANDEREN voor een van A - B - C 1 h .A Oberreldkommandantur 570. d is van den verplichten arbeid in vrijgesteld. ZATERDAG 24 JULI 1943. 40e JAAR. - Nr 30. 1 I i Bovenstaande cproepingstermijnen moeten stipt nageve _d Wie dergelijlc vrijstellingsbewijs in handen heeft, het Duitsche rijk L ACHT MILLIOEN BERICHTEN DOORGEZONDEN DOOR HET INTERNAT. ROODE KRUIS r r r EEN BOODSCHAP VAN ROOSE VELT EN CHURCHILL AAN HET ITALIAANSCHE VOLK Cp bezoek bij den VrijwiSügefi Arbeid dienst voor Vlaanderen nFlaomsche Kcmer^eii Hierbij zal onderzocht worden, voor wien vrijstellingsbewijs, op grond van de 5de Verordening tot uitvoering van de Verordening inzake voorziening in de behoefte aan werkkrachten voor het verrichten van werk van bijzonder belang dd. 28 Juni 1943 (Verordnungsblatt des Militarbefehlshabers in Belgien und Nordfrankreich 104, uitgave van 30-6-1943) kan uitgevaardigd worden. Alle mannen van den geboortejaargang 1924, die in de provinciën Oost- en West-Vlaanderen woon achtig zijn, moeten zich aanme'den op de hieronder aangeduide dagen en uren en wel bij de Duitsche Werbestelle, die voor hun woonplaats bevoegd is. lEBBBBBaBBa3SBaa3aBBSiBBSgB8tBSBSIBBBSS9B&SIK!3BSaHaBBBBBaaS!B Europeesche Wapenbroederschap IN HET WESTEN OP HET OO3TELIJK FRONT DE STRIJD OM SICILIË i T LXrt WEEKBLAD.-0,75 Fr. sssexlh oiT'r u/rcTCM an^, dineren bPfif.flfl.n in «Ha TiHrHnO'AM mpf. dpi I Tlri rrrnnl-n /^nrrcfrfi id ge- DATUM UUR spoed igen. Woensdag 28 Juli 8-12 u. en 14-17 u. DondercL 29 Juli 8-12 u. en 14-17 u. DE MACHTIGE GESCHUTBUNKER AAN DE KANAALKUST Dea tot Dez Vrijdag 33 Juli 8-22 u. en 14-17 u. E tot H 8-"2 u. en 14-17 u. J tot L 8-12 u. en 14-17 u. 8-12 u. en 14-17 u. 8-12 u. en 14-17 u. T tot U 8-12 u. en 14-17 u. van V 8-12 u. en 14-17 u. 225 gr. p. dag W tot Z 8-12 u. en 14-17 u. j 20 gr. v/c- n. 450 gr. werk opnieuw opgesteld. Vrijdag Maandag Dinsdag Maandag Dinsdag Woensdag Donderd. 2 Augustus 3 Augustus 4 Augustus 5 Augustus 6 Augustus 9 Augustus 13 Augustus M tot Q R tot S is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE NEGEN TERRORISTEN GEFUSILJEERD ebruik ;elkens aan den noorde- .•opeesche wapen- 1 Brood 2 Gebrande gerst 4 Boter 8 fr. 12 fr. 15 fr. Bfr.. sten :ort, N Kt D met uitz. van Dea tot Dez ABONNEMENTSPRIJS 1343: 1 Jaar in Belgie Fr. 36 3 Maanden Fr. 9 6 MaandenFr. 18 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 52 FAMILIENAAM met BEGINLETTER i I aangename afwisselii werk tevens de hanc uithoudingsvermogen r '1 3 Na de groots steden van onze Provincie aangedaan te hebben komt nu ook naar leper de tentoonstelling van «Het Graafschap Vlaanderen Deze tentoonstelling gaat door in de zalen van de Beroepsschool, Kee- nenstraat, van 8 tot 15 Oogst e.k. en op aandringen van den Provincialen Kultuurdienst van West-Vlaanderen, onder het Voorzitterschap van den Heer Dr Bulckaert, gouverneur der provincie, beginnen wij heden met net publicseren van een reeks artikelen die de gevaste voorbereiding en in leiding der Tentoonstelling van Het Graafschap Vlaanderendaarstel- len. Hieronder volgt: De Eerste Kruistochtals eerste bijdrage, wijl over de twee volgende weken gehandeld zal worden over: Naar Oost en West en Naar liet Oosten l__. 1 De bijzondere vleeschzegels Nr 10 ver net ijlen der gewonden die de strekt aan handarbeiders behouden een hun wilde' vlucht onmeedogend waarde van 35 gram. p. maand p. aag p. maand p. maand p. maand p. maand p. maand p. dag. Door de Duitsche Overheid te Bruss^ lel CICIV, gCUCU UV IZCi 1111,1ll opheldering van overval len op leden def Wehrmacht, hernieu- wingsbewegingen en bewakingsbewegin- gen, verstreken is zonder dat de daders gevat of de misdaden opgchelderd wer den, tot vergelding van deze misdaden overgegaan werd tot het fusiljeeren van negen terroristen welke als dusdanig be kend stonden. In de bekendmaking worden verder de namen der gefusiljeerden medegedeeld en verklaard dat allen in het bezit waren van vuurwapens en een rijken voorraad munitie bezaten. IKBBBBBBBSBBBSSSEBBBBBSflBflBB Jeruzalem omgekomen. Een maand vóór den val van de Heilige Stad maakte peg slechts één op de tien man die waren uit getrokken deel uit van het Kruisleger. Latere harde gevechten eischten nog bloe dige tol. Anderzijds keerden niet alle Vlamin gen die door den dood waren ges geworden naar Vlaanderen terug. bleven in het Heilig Land dat voor hen het land van belofte was. Arnolf van Chocques (dicht bij Bethune), bijgenaamd Malecorne, de Vlaamsche kapelaan van den Hertog van Normandie, werd tot pa triarch gekozen en zou een greoten rol spelen in den strijd tusschen de wereld lijke en geestelijke macht. Onder de re- geering van Boudewijn I bekleedden ver der verscheidene Vlamingen hooge pesten en werden de stichters van nieuwe over- zeesche dynastiën: over het vorstendom Gallilea heerschte Hugo van Valkenber- ghe; Toron kwam in het bezit van Hum- fried en Beiroet in dat van Bolkert van Wijnen; Hugo van Rebeke (Terwaan) werd heer van St-Abraha.m; Eustachius van Herbelle de eerste baljuw door den raad der baronnen gekozen, heer van Si don en Csesarea. En de velen die gebleven waren zetten hun familieleden aan om op hun beurt fet-Fcsakerk werd 'getroffen tijdens over te komen. Kooplieden, handwerklie- jceredienst en onder de puinen der den, boeren en ook gelukzoekers, die het in hun eigen land slecht ging, aanvaard den de groots reis. Die in Vlaanderen arm. was werd in de kruisvaarders-staten heer: van een heel dorp. Overal worden er dan ook lieden aangetroffen uit Brugge, Door nik, Valencijn, enz. Beweren dat deze uittocht een noe- menswaardige verlichting meebracht, zou naast de waarheid zijn. Waar in Vlaan deren een hoeve leeg kwam, stonden er bij den heer twintig liefhebbers aan te schuiven. (t Vervolgt.) E. VAN FUT. ■BBpBBBBBBBESBBBSESBBHBEEBBB hij zoo- t en 'eilig I ZOlg-E D: Boudewijn van f werd medegedeeld dat, gezien de termijn Hugo, graaf vanf gesteld vonr van Rijsel, enzj len op leden ver-" hoog gespannen, gingen taai nd den langen, langen weg. :r aan plaats, om TARIEF VOOR BERICHTEN: 1 Kleine berichten (3 regels) j Kleine berichten adr. i. bureele (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwberichten: minimum Groote rouwberichten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per re^el i Andere aankondigingen: prijs op vraag. 1 1 Aankondigingen worden aanvaard tot l den Donderdag middag. Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: 2 Voor Belgie Fr. 17,25. I 5 Voor Frankrijk Belg. Fr. 23.00. i in den laten avond, tot het heelemaal deemstert en donkert. Goud is het im mers dat tuimelt onder zijn slagen. Nu moesten onze stadsmensehen De Oogst eens lezen van Streuvels. Dan kenden ze ’t geweld van het bedrijf. Maar nog kun nen ze niet begrijpen de voldoening, de pure blijdschap van dien simpelen mensch die de heele kracht van zijn lijf en van zijn hert door zijntarwe of rogge slaat. Want dèt is ’t dagelijksch brood voor zijn gezin; en die arbeid is een ver overing; zweet en last tellen niet meê wanneer ge die verzekering hebt dat de uwen den broodkant niet zullen missen. Nu weet ge wat de oogst beteekent. Wat hij beteekende voor den beer, voor den landenaar, nu weet ge wat de oogst be teekent voor u, voor iedereen. Dat is de groote periode in ’t iaar. Dat was jaren aldus, dan werd het een bietje anders. Graan? Dat kwam van overzee, kwam toe in overvloed en de boer paste zijn be drijf aan. Nijverheidsvruchten moesten de oeroude teelt vervangen. Ik heb zoo dikwijls mijn kop geschud... nijverheids vruchten al goed en wel maar... koren bleef of moest het voornaamste blijven, of ge waart geen boer meer. Dat hebben we nu weerom geleerd en de groote be zorgdheid gaat naar ’t oude bedrijf terug. Te beter! Gaat nu eens uit den Zondag! Ik weet het. iederen Zondag kunt ge nu koersen en andere sporthistories bijwonen. Er is afwisseling noodig en we mesten ons ver strooien vooral in beroerde tijd. Dat zal wel zoo zijn, maar veelal is dat verstrooi ing zonder meer, of nieuwe vermoeidheid. Zet nu uit te lande en geeft uw oogen de kost. Zoover ge zien kunt... schoven en stuiken, uw brood voor morgen. Geeft uw oogen de kost. En kijkt naar wat morgen niéuwe zorg en arbeid vraagt. Weer zal de ploeg de milde eerlijke grond omwoe len, geen oogenblik mag getalmd, mor gen herbegint de boer en morgen is de akker weerom bereid nieuwe vrucht te laten groeien. Maar... ik blijf bij mijn meening. De milde, de eerlijke akker geeft wat hij kan, houdt niets achter. De akker is dank baar. Zoo zij ook boer en landenaar! De grond gaf meer dan hij kon. De aarde geeft het voorbeeld. Soms hoor ik wel e»ns mopneren; de menschsn zijn on dankbaar! We hielnen en we kregen niet eens een «dank jè’t Zal waar zijn, maar hoe zijn vse zelf? Alwie een schorte land heeft en er on zwoegt en zweet weet bij ondervinding dat er nog iets anders noodig is. Verloren geploegd en gezaaid als God in de vore zijn zegen niet laat Hoe groot is onze eigen dankbaarheid? En hoe betuigen we die? Ziin we zelf niet ten achter? Landsch volk is nu vooral een instrumenteen groot stuk boeren alaam in de handen van den Heer, om al de sukkelaars te helnen. En wordt ge ge ren Joëdankt. zijt ook dankbaar... eerlijk en mild. Dan is de oogst riet alleen een groote periode, dan is hij tevens een ze gen en een dank. 23 Juli tot 24 Oogst 1943. Men schreef 1035. De oproep van Paus TJrbanus II de Christenheid aanzettend te gaan strijden voor de bevrijding van Jeruzalem uit de handen der Muzelmannen, had ook Vlaanderen bereikt. Uit den brief, dien de Paus tot de Vla mingen richtte, valt duidelijk .op te ma ken, dat Urbanus op geen groeten toe- vloed uit het Noorden rekende. Het te gendeel gebeurde. De uitwijking naar En geland had geen noemenswaardige ver lichting in den benarden toestand ge bracht. En overstrooming en hongersnood teisterden andermaal de Vlaamsche ge bieden. De boerenstand die jaar na jaar zijn oogsten had zien mislukken en door dë overdreven schattingen der grondhee- ren totaal geruïneerd was. begroette met geestdrift de eerste kruistochtbeweging. In de landen van overzee lagen de rijk dommen maar voor het grijpen, zilver en goud. Vrouw en kinderen verlaten, ont beringen en gevaren trotseeren, was alles behalve aanlokkelijk, dat is waar, maar in armoede blijven leven was het even min. Waarom de kans niet wagen? In dien ze behouden thuiskwamen was het gedaan met honger lijden. Zij, die niets te verliezen hadden, pak ten zonder lang nadenken hun boeltje bijeen. Thuis zou de godsvrede het wei nige dat ze achterlieten tegen hun vijan den beschermen: wie aan hun bezit raak te, werd vogelvrij verklaard, en wie hun vrouwen schond, door den banvloek ge troffen. Stierven ze onderweg, dan zou den ze vergiffenis bekomen voor alle be dreven zonden, en waren ze zeker van de eeuwigdurende hemelsche zaligheid. Is het dan te verwonderen dat er steeds meer mannen, die niet meer wisten van wat hout pijlen maken, rondliepen met het roode kruis op den schouder? In Vlaanderen was het graaf Robrecht, bijgenaamd de Fries, die de leiding van den eersten kruistocht op zich nam. Wel voorzien van geharnaste paarden en van geld voor de uitgaven onderweg, trok hij aan het hoofd van zijn ridderschap zoo- als een feodaal vorst van zijn macht en Uitgever: Sansen-Vannesfe, l’opertnqe. Telefoon N' 9. Postch. N' 155.70. f aan zien het betaamde, naar het Heilig land. Tal van aanzienlijke heeren volg- den hem; noemen we: r Gent; Heer van Aalst; T~ St-Pol; de Burggraaf van Rijsel, Duizenden en duizenden lieden, de wachtingen 1 en volhardend Het ontbreekt ons hier aan plaats, om breedvoerig uit te weiden over de rol der Vlamingen in dezen eersten kruistocht. Graaf Robrecht was de jongste onder de aanvoerders. Hij drong zich niet op het voorplan, was bescheiden en liet het ne men van beslissingen meestal aan ande ren over. Maar als er gehandeld moest worden was hij altijd de eerste. Op 15 Juli 1099 viel Jeruzalem einde lijk in de macht der kruisvaarders. Een Vlaamsch ridder, Ludolf of Letoldus van Doornik, was het. eerst op de muren. De soldaten van Roem, zccals de kruisvaar ders genoemd werden, hadden hun doel bereikt. Kort daarop aanvaardden Robrecht van Vlaanderen, Robrecht van Normandie en Eustachius van Boonen met de hun over- blijvende troepen de terugreis naar Euro pa. En in de Lente van het jaar 1100 was Robrecht van Vlaanderen terug thuis. In de kasteelen en hutten waar vrouwen den terugkeer van de Kruisvaarders af wachtten, bleven er velen tevergeefs naar hun echteenooten uitzien. Een onnoeme lijk aantal was op den langen weg naar Een en ander. Op Nieuw-Georgië, een der Salomon- eilanden, werden de Amerikanen terug geslagen. Door B. P. wordt gemeld dat de Dom van Aken die tijdens den luchtaanval der vorige week zwaar beschadigd werd, ge- teoifen werd door 27 brandbommen, 5 phosphoorbussen en 6 phosphoorflesschen. Als opvolger van de Poolsche Gene raal Sikorski aan het hoofd van de Pool sche Regeering te Londen, werd Stanis- lam Mikolajsyk benoemd. Admiraal Robert heeft zijn ambt van Gouverneur van Martinique neerge legd. Naar verluidt werd hij verbannen naar Porto-Rico. Om koper uit te sparen zullen in Finland ijzeren munten worden uitgege ven. De Fransche staatsschuld is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen van 1.066.67 milliard fr. op 1.121.32 milliard fr. voornamelijk door toenemend staatskre- dict bij de circulatiebank. In Nederland zal een gedwongen lee- ning opgelegd worden indien niet vol doende ingeschreven wordt op een vrij willige leening. In Frankrijk werd de verplichting tot arbeidsprestatie bij de Duitssche of Italiaansche troepen voor de Fransche mannen van 18 tot 65 jaar uitgebreid tot het 'onbezet gebied De Hr Seorza. de partijsekretaris in Italië, riep in een radio-toespraak het gansche Italiaansche volk op tot den uiter sten weerstand. Te Berlijn werd vernomen dat de Angelsaksers. alhoewel de strijd op Sici lië nog steeds in zijn beginstadium is. reeds Generaal Alexander hebben aange steld als Militair-Gouverneur. Berlijn, 15 Juli. (B. P.) Roosevelt en Churchill hebben het Italiaansche volk via Zender Algiers in een boodschap opgeróepen, het juk van het fascistische regime», met Mussolini aan het hoofd af'te schudden, daar het fascisme Italië in een corlog zou gesleurd hebben, die volgens hen enkel en alleen in het belang van het nationaaJ-socialistische Duitsch- land gevoerd wordt. Zij doen een beroep op den wil tot zelfbehoud en de natio nale waardigheidder Italianen, die thans zoo luidt de tekst der boodschan moet beslissen, of zij vooi- Mussolini en Hitler willen sterven, ofwel het be houd van Italië en de beschaving wen- schen te verzekeren. Op 20 Juli jl. werd uit het Hoofdkwar tier van den Führer gemeld dat de Führer en de Duce Maandag jl. een ontmoeting hadden in een stad in Nocrd-Italië, en dat tijdens hst onderhoud militaire vraag stukken bes'prokeatewerden. Dr GOEBBELS OVER DEN ZENÜWOORLOG Berlijn, 16 Juli (B. P.) In het tijd< schrift Das Reich behandelt Dr Goeb-’ beis den zenuwoorlog die. naar hij zegt, met niet minder hardnekkigheid gevoerd wordt dan de in een nieuw stadium ge treden corlog der wapens. Dsze zenuw- oorlog, verklaart hij. is meer aandacht waard dan er over het algemeen aan ge schonken wordt. Waar het in iederen strijd op aankemt is, tot de laatste minuut on adem te blij ven. Dat deze laatste minuut de zwaarste is. ligt voor de hand. Dr Goebbels kenschetste den oorlogstoe stand in den zin dat Duitscbland en zijn bondgenooten de beste kansen behouden terwijl de vijand vertwijfelde pogingen in het werk stelt om zijn achterstand in te loopen. Ds viiandelijke propaganda blaast de werkelijke cf verzonnen succes sen van den tegenstrever zoodanig op, dat de lichtgeloovige waarnemer onder den indruk moet komen, dat de vijand den weg der overwinning bewandelt. Het eenige wat hij on zijn actief heeft is de voorbije wintercrisis, Noord-Afrika en de luchtoorlog, wat in de verste verte niet met de overwinning op Frankrijk te ver gelijken is. En wat den luchtoorlog be- treft, ook deze faze zal overwonnen wor den. Hier geldt het woord: Wie het laatst lacht, lacht het best. De Duitsche Weermacht, vervolgt Dr Goebbels, heeft niets van haar oude kracht verloren. Stroomen van manschap- i pen en wapens hebben onze formaties 1 aan alle fronten meer dan aangevuld. Ons staat een reserve ter beschikking die alle ook onverwachte b ehoeften vol ledig dekt. Voor ons is de oorlog, zoo be- sloot de Minister, niet alleen een verbit- terde strijd met de wapens, doch een even verbitterde strijd der geesten, harten en zenuwen. De zenuwoorlog begeleidt den oorlog der wapens als een schaduw. Zijn geruischloosheid is s?:chts een teeken voor de hardnekkigheid, waarmee ook op dit De groote periode! Oogsttijd. Wat een beweging, wat een gezwoeg, maanden geleén: Zaaien was ’t en be mesten! Godgansche dagen zaten de liên van te lande on den akker. Wie oo wil moet zaaienDie spreuk is zoo het werk duurt maanden, want ’t zaaien komt na de lastige dagen van delven en ploegen. En de tijd is voorbij waar de boer of de landenaar, na ’t zaaien, zeg gen mocht: ’t Zit er nu in, ’t moet nu maar groeien! Iedereen ging nu kijken. Men moest toch weten hoe ’t stond met de vruchten, 't Is wel eigenaardig hoe de belangstelling voor... patatten en koren en... tabak iedereen te pakken had. ’t Was me een bizonder groote voldoening dat na te gaan. Nog nooit waren dc eigenaars zoo begaan om hun goed; nog nooit werd door hooge hielen zoo druk gemarcheered in zand en slijk. Wie een aardappel-con- trakt gesloten had rekende het zich tot plichtdie gezegende knollen een bezoek te brengen. En de tarwe? en de rogge? Voor haver en gerst had men min respect. Dan kwamen de kleinere vruchten aan de beurt: zullen er veel erwten zijn en boe nen en wortels en tomaten? Hoog in eere staat het land. Hoe zou het anders, want mild is het land, het geeft wat het kan, soms meer dan het kan, het houdt niets achter, het stopt niets weg. Mild is het land en eerlijk. Waren ze nu maar mild en eerlijk, zij allen die nu dat eerlijk milde land van zijn rijkdom ontdoen. ’t Winterde niet, het koren groeide in de wintermaanden; de milde aarde kende den nood, ze rustte niet in die maanden. En nu ’t plechtig oogenblik. Het zeisen slaat in rogge en tarwe; het staal in ’t rijpe stroo; een zindering door armen en lijf van den pikker, want groot werk is hij aan 't verrichten. Het eerste koren valt. Te wachten staan de peerden en daar gaat de pikmachisn. Handwerk was ’t den hoek, het kantebedde neer te vellen; nu ruischt het van ’t vallende ko ren. snijdt de machine door ’t stroo, nu is ’t geweld meester, en gaat het volk om de schooyen te stuiken; goudgeel op goud gele stoppel. Er is koorts meê gemoeid. Ik herinner me zoo goed hoe we voor vele jaren allerlei boekjes ontvingen over Ka- nada en de Staten. Daar zaagt ge die einc’clooze tarwevelden, en door die einde loosheid sneden de geweldige machines getrokken door schuimende peerden of trakteren. Nu heb ik den zelfden indruk. Heel Zuid-Vlaanderen is als een eindeloos korenveld; ge ziet, ge hoort anders niets dan den stalen klank en ’t gerulseh van ’t vallend koren; vol wijding wordt het werk verricht; nog nooit waren de ang stig zwoegende arbeiders zoo zwijgzaam. Ze eaan op in den arbeid, den lastiger, arbeid, ze wroeten in stof en zweet, gaan m keeren. keeren en gaan tot het... af is. Dan eerst overschcuwen ze ’t verrichte werk. Een innige blijheid, die meer weerd is dan een zegezang. En hier en daar te gen avond vecht ergens een arbeider die pas van de fabriek terugkeerde, met zijn zeisen tegen zijn tarwe of rogge, tot BOER NELIS. IBBBBBBSBBBBBMBBBDBBBBBflBBIBBBBBBBBBBBBBBHUHUBBBBBaBBBfll Waarom houdt gij U nog afzijdig? i STRIJDT MET ONS tegen het bolsjewisme, voor Europa, voor uwe Heimat! meldt U nog heden als vrijwilliger 1 voor de WAFFEN-SS of voor het SS - Vrijwilligersie- gioen Vlaanderen bij het Ersatzkommando Flandern der Waffen-SS, Antwerpen, Koningin Elisabethlei 22. bracht voor onoverkomelijke moeilijkheden, o. m. in het drukke seizoen van den oogst tijd. Het Arbeidskamp Zonnehoeve Op enkele km. van Mortsel, n.l. te Eoe- chöut, bevindt zich het heerlijke arbeids kamp Zonnehoevedoor een statig park omgeven. Vroeger werd het waarschijnlijk door adellijke lieden bewoond, thans wordt het betrokken door menschen die taal en ziel van het Vlaamsche volk begrijpen en wier adelstand niet blijkt uit een verguld blazoen, maar die metterdaad beleven, dat alleen arbeid adelt. Bijna onwillekeurig maakten wij deze opmerking bij het bewon deren van het mooie gebouw, waar uit alle vensters guitige meisjeskoppen opdoken. En onder leiding van de kamplsidster Mej. Van de Abeele, omringd door groepleidstcr Mej. Moortgat en de overige kampleidsters, bezochten wij de slaap- en eetzalen; en in de gedachten vergeleken wij dit arbeidskamp met de vele kampen voor mannelijke jeugd, die wij reeds bezochten. Ook daar heersch- ten zuiverheid en orde. Maar hier was er iets meer. Op de tafels was er achteloos een kleedje geworpen; hier en daar prijkten bloemen. Alles, in een woord, verraadde da tegenwoordigheid der vrouw, die alles zoekt te versleren en aangenaam te maken. En toen hebbèn wij enkele uren van het leven der arbeidsmeisjes meegeleefd en heb ben wij het schoone dezer organisatie aan den lijve gevoeld... Meisjes van alle standen, studentinnen en meisjes uit arbeidersgezin nen, dochters van landbouwers en bedien den gaan er vriendschappelijk met elkan der om, zijn steeds bereid een helpende hand te bieden, hoe weinig prettig het werk er op het eerste zicht misschien oók uitziet. Door aen buitendienst dragen de meisjes hun ideaal naar buiten uit. En of de meisjes te Mortsel graag gezien woruen? Zij woraen er letterlijk op dè handen gedragen. Dit is te begrijpen, want tijdens de moeilijke uren, wehee deze Amiwerpsche voorstad meemaakte heooen de aroeidsmelsjes bovenmenschelljke prestaties geleverd en nog denken tientauen moeders en kinderen met aankbaarneid aan de meisjes met blauwe kleedje en oranje hoofadocK, die hun In de zwaarste cogen- blikken van hun leven een heipenne, vaak tonnende aand toestaken. Voor somuuge meisj-s- is de buitendienst bijzonder zwaar, daar het gezin, waar zij in=.zel zijn, soms op een uurtje van hst ka.ap gticgen is. Om aen diens» te verze keren vmi 9 uur 's voormiaaags tot 3 uur in aen namiddag mopt moeten z.J dan heel wat vroeger net kamp venaten. Een meisje, aie wij over n-t werk onder vroegen, verklaarde ons: «Het is vaak hard bij zonder voor mij aie studentin was. Maar na een paar dagen voert men pas hoe onmlsoaar vrouweunanden zijn. Ik zucht soms, wanneer ik te 3 uur net werk moet stopzetten en er nog zooveel te ctoen valt. En steeds moet ik ae k«euvers geruststellen met de stellige verzekering, morgen en over morgen en nog langer terug te komen.». O^k de gezmnen, die het voorrecht ken nen een aroeiasmeisje op buitenaienst te heobeii, geraktn over het mooie van den aroeidsdienst niet uitg^praakt: Wat zou ik zonder het meisje beginnen, vertelde ons een moeder van v.er kinderen, waarvan >.e woning aoor ae Angei-daKSischen terreui- aanvai op Antwerpen oijna totaal werd ver woest. Ais ik soms hop-ioos met de handen in den senoot zit, spreekt zij mij moed in en tracht, in ae mate van net mogeiijke, ordenen. Vee. zouacn wij nog kunnen vertellen over het kamp en zijn bewoners, over het gezins leven, over den liameraadschapsavonu, ge wijd aan land en traditie, over ae oplei ding, enz. Veel werd reeds door den Vrij willigen Aroeiasdienst voor Vlaanderen Vrouwe lijke ueug^», cpgebouwa, ontzaggelijk even wel is ae taak n„g die wacht m Vlaanderen. Zooveel kan nog geholpen woraen, maar ae nanden ontorea.n. De .cuze van ae aroeias- meisjes «ac Dien» is waarnexd geoleken: Zij zijn in dienst van de aroeid en hun ar- oeid staat in dienst van ons VOLK. 50 gr. p. maand 400 gr. p. maand 5 Cichorei of surrogaat 100 gr. p. maand 6 Suiker1,500 kgr. p. maand 9 Magere smeerkaas 150 gr. 10 Vleesch2?—. 12 en 13: Naar keus: a) Confituur 600 gr. b) Kunstnonig 450 gr. c) Gekonfijte vrucht. 450 gr. d) Suikergoed 360 gr. e? Gevaniileerd-e suik. 360 gr. 20 Aardappelen 500 gr. Volgens de tot op heden opgemaakte statistieken heeft het Internationale Roo de Kruis te Genève in Mei ji. 525.000 be richten van krijgsgevangenen en geïnter neerde burgers, aldaar binnengekomen uit alle landen en deelen der wereld, naar de betrokken families doorgezonden. Dit mag ais een record beschouwd worden. Het totaal van de sedert den oorlog door deze instelling overgemaakte tijdingen bedraagt thans ruim acht millien. (E.P.) i Sedert on 1 Oct. 1941 in het Staatsblad i het besluit, houdende oprichting van den wrouwelijken Arbeidsdienst in den schoot van den «V.A.V.V.verscheen, werd cr reeds heel wat weg afgelegd. De arbeidskam- pen schoten als paddestoelen uit den grond en het beeld van het arbeldsmeisje in het frisch-blauw kleedje, dat zich naar haar bui- tendienst begeeft, is in vele steden en dor- pen een natuurlijk iets geworden. Het doel van den Vrouwelijken Arbeids dienst is reeds herhaaldelijk omschreven: het moge volstaan er aan te herinneren, dat het streven als het ware geformuleerd ligt in de leuze «Ic Dien», welke dagelijks honderd- veudig in de daad wordt omgezet. Het leven en het werk der arbeidsmeisjes, in de kam pen en de wijze, waarop zij er gevormd en opgeleid worden, is misschien minder be- kend. De Opleiding. De eigenlijke opleiding kan in drie groote afd.eellngen worden gegroepeerd, nl.; 1. De lichamelijke vorming, bestaande uit het dagelijksche kwartuurtje vroegsport en de lichaamscultuur welke tot i’oel hebben het lichaam harmonisch te ontwik kelen en het spel en de sport, welke naast een aangename afwisseling in het da gelijksche werk tevens de handigheid, lenig heid en uithoudingsvermogen der arbeids meisjes bevorderen. 2. -De geestelijke vorming, bevattende o.m.; geschiedenisonderricht, waarin op aan gename wijze gewezen wordt op het verle den en de grootsche figuren uit onze histo rie; soc. en politiek onderricht, waardoor de meisjes woraen voorbereid om later als na tionaal en sociaal voelende vrouwen hun plicht tegenover hun volk te doen; de les sen in Arbeidsdienstideewelke een over zicht geven van ontstaan en ontwikkeling van den arbeidsdienst en de arbeidsdienst- gedachte; zangonderricht en organisatie van den vrijen tijd, waardoor de kameraads- geest wordt bevorderd en stilaan de kamp- gemeenschap een geheel wordt, waar lief en iced door allen wordt gedeeld. 3. De huishoudelijke vorming en ar- beidspraktijk, waardoor de meisjes Huishou delijk geschoold en gevormd worden in :le kampen zelf. Deze arbeid is vooral 'gericht op de practische en nuttige opleiding inzake huishouding, kennis die van pas zaï komen én bij het buitendienstwerk én voor het latere leven. Leven en Werk der Arbeidsmeisjes. Zooals men weet leven de meisjes in kam pen. De bezetting van deze kampen bestaat normaal uit 36 arbeidsmeisjes en de kamp leiding. In bizondere gevallen zooals b. v. vroeger in het geteisterde Tesscnderloo en thans te Mortsel wordt dit aantal ver groot. Deze 36 meisjes zijn ingedeeld in 3 kameraadschappen van elk 12 aroeidsmelsjes, waarvan er één is aangesteld als kameraad- schapsleidsterverantwoordelijk voor den goeden geest en orde. De dagindeelingbeknopt weergegeven, omvat: vroegsport, opschik, vlaggegroet, ont bijt, zangonuerricht, binnen- of ouitendienst, middagmaal, een uurtje bedrust; tot het avondmaal wordt de tijd besteed aan de ver schillende theoretische of practische lessen. De avonden worden afwisselend doorgebracht met spelen, verstellen, stoppen, naaien, enz., éénmaal in de week is het kameraadschaps- avond, waaraan de kampbezetting ook de leidsters deelnemen. il3 De Buitendienst. Van ongemeen sociale beteekenls is de buitendienst. De hmp, welke door de meis jes b. v. te Tessenaarxoo en te Mortsel ge bracht, ligt nog in leaers geheugen. Het is evenwel met mogelijk in aLe gezinnen meis jes te plaatsen, in ae eerste plaats gebeurt alt m üe kinderrijke families, verder in huishoudens, waar vrouwelijke hu.p ont breekt, bij oude en georekK.ge nunschen, enz. Dasu-piJ tornt nog het werk op som mige boerderijen, waar de helpenue hand aer aru.idsmeisjea reeas dikwijls een oplossing SS.P.K. Als een onstuimige vloed stor ten zich de bolsjewisten op de stellingen van een Duitsch polltleregiment. MG.’s ra telen, lichtkogels suizen de hoogte in. Zware en lichte artillerie, granaatwerpers, pantser- afweergeschut en schrapncls verbreken met hun dreunende slagen de stilte van ilen vroegen morgen. De aanstormende sovjets vallen bloedend neer, nog voor zij de stellingen bereikt heb ben. Nieuwe compagnies worden door de kommlssarissen voortgejaagd. Ook zij wor den vernietigd door het Duitsche afweervuur. Maar steeds worden nieuwe benden naar onze lijnen gedreven. En tenslotte zijn de dappere veruedigers gedwongen zich stap voor stap achteruit te trekken, zwichtend voor de geweldige overmacht. Intusschen heeft men ook de zware wa pens gealarmeerd. Onder een moordenden vuurhagel loopen de Vlamingen die de lichte infanteriekanonnen bedienen naar hun stuk ken. Reeds heeft men de vuurmonden naar den vijand gericht en daar vallen de eerste projectielen tusschen de verschrikte bolsje wisten. Andere Vlamingen bedienen de zware gra naatwerpers. In rekordtsmpo worden de gra naten afgeschoten. Er wordt geen poos ge maakt. Reeds bestaat het gevaar dat de granaten in den bijna gioeienden loop ont ploffen. Maar daar wordt er nu niet op gelet. De stelling moet behouden worden, kost wat kost! Duitschers en Vlamingen zijn één gesloten kampgemeenschap geworden. Ieder geeft het uiterste, elkeen weet waarom het gaat. Eike bolsjewistische doorfcraak kan gevaarlijk worden voor gansch het front. Het politiercglment heelt enkele verliezen geleden. De gekwetsten liggen onder het vij andelijk vuur. ZIJ moeten tot eiken prijs naar achteren gebracht worden. Vlaamsche brankardiers snellen naar voren en brengen hun gekwetste Duitsche kameraden, op ge vaar van hun eigen leven, In velligheia. De granaatwerpers zijn tijdelijk onbruikbaar geworden door het aanhoudend schieten. Reeds heeft de bediening ervan haar andere wapens ter hand genomen. Met geweren, pis tolen en handgranaten staan de mannen van het SS-Legloen Vlaanderen klaar voor den tegenaanval. ZIJ vereenigen zich met de Duitschers die zich Intusschen opnieuw ver zameld hebben. Ook enkele Litlandsche vrij willigers voegen zich bij den stoottroep. En reeds knallen de eerste handgranaten. Ma chinegeweren spuwen hun doodend schroot naar den vijand. En steeds gaat het verder, onweerstaanbaar de Sovjets achterna. Ge weerschoten weerklinken, de bolsjewisten huilen. Onze mannen vervolgen stormend den vijand. Hoezeegeroep, ontploffingen van handgranaten, vechtende en vluchtende mannenlijven, gekreun van gekwetsten, De stelling is en blijft in onze hand! Ten allen kante liggen de lijken der gesneuvelde sov jets. Bolsjewistische pantseratweerkanennen staan stom en onbeweeglijk in het nie mandsland. Geweren, machinegeweren, pis tolen, vlammenwerpers en munitie liggen bij hoop en in en vóór onze loopgrachten verspreid. Het schieten heeft opgehouden. Men hoort alleen nog --- sovjets bij in hst niemandsland lieten liggen. Dit alles getuigt van de hardheid der ge vechten aan het Oostfront. Het getuigt er van dat de Vlaamsche soldaten de eer en de traditie der Wapen-SS waardig zijn. In dezen bitteren strijd aan den noorde lijken sektor vindt de Europessche wapen- broederschap haar schoonste bekroning. Sa men met Duitschers, Hollanders, Noren, Fin nen, Spanjaards, Letten, Esten hebben de Vlamingen liier hardnekkig het hoofd ge boden aan den steeds aanstormenden vijand. Als een gesloten blok stonden de krijgers van deze verschillende landen pal tegen den bolsjewistische!! aanstorm. Dank zij de grootste offers, moeilijkheden en ontberingen zijn zij er in gtslaagd geen meter van hun loopgrachten tg moeten prijsgeven. Het is de heimat onmogelijk zich een be naderend beeld te vormen van de prestaties der Oostfrontkampers. Daarom is er ook geen offer te groot, geen arbeid te zwaar om deze mannen evenwaardig te zijn. Elkeen heeft de plicht om zich totaal in te zetten voor het belang van zijn eigen volk, om het Westen te beschutten tegen het bolsje wistisch gevaar. Elke Viamlng die nog belang echt aan volk, kuituur en huisgezin mag die enkele vrijwilligers niet alleen de kastanjes uit het vuur laten balen. Hij moet aan het front of thuis, maai' hooldzakelijk aan het front vechten en zwoegen om de zege der Duit sche en Europeesche wapens te helpen be- OSWALD VAN OOTEGEM. SS-Krijgsbenchter, ISaaB3BBBBKBEB3SB3aS3£IHS3Ba23 ZOEKT G’IETS t’huren of te koopen, Zoekt g’ een meid, 'n plaats of wat? Zoekt niet langer... plaatst nog heden ’n Kleine «ZOEKER» in ons blad. <33baaa&iSiSBHBBucBB»aiia9aHSBai 9 J e V voltooid en do reusachtige betonpompen worden nu voor e«n nieuw ve dingen bestaan in alle richtingen met de bijzonderste centra van Sicilië. Het Italiaansch legerbericht van Woens dag jl. berichtte dat de As-troepen de steden Enna en Caltanissette, beide ge legen in Het Siciliaansch binnenland, ont ruimd hadden cm nieuwe stellingen te bezetten. In het Zuiden van Sicilië hebben de As-troepsn, zcoals hierboven reeds ge meld, de plaats Agrigento ontruimd. De Angelsakers maakten ook gr' van valschermspringers, maar fr wisten de- As-treepen deze groepen on- middellijk te vernietigen. Bijzonderlijk bij Catania blijkt een groot gebruik van dezé tioepen te zijn gemaakt. De Angelsaksers leden eveneens zware verliezen aan tanks. Door de Italiaansche pers werd verder nog medegedeeld dat twee geallieerde le gers op Sicilië geland zijn, namelijk een Britsch en een Amerikaansch. De Gior- nale d’Italia voegt er aan toe dat de zeer sterke luchtmacht oorzaak is dat de Britech-Amerikaansche vlcot in zoo hooge mate aan de- landingsoperaties kon deel nemen. Zij wordt zoo krachtig beschermd door vliegtuigen, dat de Italiaansche vloot haar niét kan aanvallen. Ten slotte deelde het agentschap Ste- fani omtrent de landoperaties nog mede dat een groote slag Verwacht wordt aan den voet van de Etna, den beruchten vuurberg. Onverminderd werd ook. de verbitterde strijd tegen de Angelsaksische scheep vaart doorgezet, zoowel door de lucht vloot der As als door hun zeestrijdkrach- ten. Deze actie voerde andermaal tot vol gende resultaten. 14 Juli: Vier schepen van samen 27.000 ton door vliegtuigen tot zinken gebracht, een zware kruiser en twee schepen be schadigd; 15 Juli: Een koopvaardijschip van 10 duizend ton in den grond geboord en drie andere schepen van’samen 29.000 ton be schadigd; 16 Juli: In de straat van Messina werd strijd geleverd tusschen Duitsche en Brit- sche snelbooten. Een Britsche snelboot werd in den grond geboord, een andere vernietigd en versscheidene andere in brand geschoten. Een Italiaansche duik boot torpedeerde een torpedojager; 17 Juli: Italiaansche snelbooten kelder den een koopvaarder van 9.000 ton en een torpedoboot bracht een duikboot tot zin ken; 18 Juli: Een schip van 12.000 ton met munitie geladen .getroffen en in de lucht gevlogen en een zware kruiser en een stoomschip getroffen 19 Juli: Een vrachtboot van 10.000 ton gekelderd. Malta van uit de lucht aange vallen. 20 Juli: Italiaansche duikbooten kel derden een stoomschip van» 8.000 ton en beschadigden meerdere andere. Duitsche vliegtuigen wierpen bommen op schepen in Malta; 2 ervan zijn vernield, meerdere andere beschadigd. Duitsche snelbooten vielen de haven van Syracuse aan, kel derden er 2 torpedojagers en een schip van 3.000 ten en beschadigden een groot stoomschip. De Angelsaksische luchtmacht voerde harerzijds talrijke luchtaanvallen uit op plaatsen in Sicilië en Italië zelf, o. m. op Rome. Napels, Palermo, Messina, Foggia, Genua, Bari. Calabria, La Spezia, Littc- ria. Ciampino, enz. Naar uit Rome wordt gemeld duurde de luchtaanval op deze stad, die Maandag jl. rond 11 uur voormiddag ingezet werd, on geveer 3 uur. De woonwijken gelegen tus schen de Porta Maggliore en de Porta Tibertina werden voornamelijk getroffen. De zwaarste schade werd aangericht in de wijken San Lorenzo, Tibortino en Prenes- tino. Kerken, gedenkteekens en kerkhoven hadden o. m. onder den aanval te lijden. De basiliek van San Iiorenzo buiten de muren», die in de VI” eeuw door Con- stentïjn gebouwd werd en waar het stof felijk overschot rust van verscheidene Pausen, werd vernield. De aanval werd uitgevoerd dcor 10 op elkaar volgen d e golven. Naar verluidt werd de aanval van op de hoogste punten van het Vatikaange- bouw dooi- vooraanstaande personalitei ten van het Vatikaan gevolgd, en met groote droefheid werden de vernielingen waargenomen. Z. H. de Paus bezocht naderhand de vernielde kerk San Lorenzo. De taliaan- sche Koning en de Koningin bezochten de geteisterde wijken van Rome. Omtrent dit luchtbombardement zou de H. Vader verklaard hebben dat die een der verschrikkelijkste gebeurtenissen uit zijn leven is geweest. De aanval op Rome had een grooten weerklank in de gansche wereld. Onder de dooden bevinden s-lch de Op perbevelhebber der Italiaansche politie- troepen en het, hoofd van zijn generalen staf die, op weg naar de jplaats der aan vallen, door een bom gedood werden. Duizenden families verlaten thans de stad Rome. Alle noodzakelijke facilitei ten hiertoe worden hen door de overhe den geboden. De pers richtte nogmaals een oproeep tot de bevolking opdat alwie niet dringend te Rome weerhouden is de stad zou verlaten. Zoowel bij deze luchtaanvallen als bij luchtgevechten verloren de Angelsaksers tientallen hunner toestellen. terrein gestreden wordt. De strijd in het Westen bleef in den loop der laatste week andermaal zijn gi woon uitzicht behouden en wel nameli; tot de actie ter zee en in de lucht. De actie ter zee werd voornamelijk voiird door de Duitsche duikbooten die andermaal 18 schepen van samen 113.000 ton, alsmede e:n zeilschip, kelderden. In d»’rial eren van IJmuiden sloegen Duit sche havenwachtbooten een aanval van Britsche snelbooten af en brachten ver mordelijk een dezer tot zinken. Bij een ander treffen tusschen wederzijdsebe lichte zcestrijdkrachten vóór de Holland- sclie kust werd een Britsche snelboot in brand geschoten. In de Noordzee werd ook een Britsche duikboot tot zinken gebracht. De ïuchtcoricg leidde anderzijds tot vol- feende aanvallen: ,14 Juli: bombardement van het gebied frond Pariis en eenige lokaliteiten in Noord-West-Frankrijk. Onder de bevol king vielen 87 dooden en 272 gewonden te betreuren. 22 der aanvallende vliegtuigen ■spaard werden neergehaald. Bij nachte werden Velen Istorinetvluchten zonder veel resultaat - 'uitgevoerd boven het Noordelijk Rijksge bied. 15-16 Juli: Onder schending van ö.e Zwksersche grens werden aanvallen uit gevoerd cn lokaliteiten in Oost-Frankrijk, welke den dood tot gevolg hadden van È44 Fransche burgers, wijl 4(K1 anderen ge- swond werden. Verder werden storings- ivluriiten uitgevoerd boven Noord- en jZuid-West Rijksgebied. In totaal werden 14 Anclo-Amerikaansche bommenwerpers frieergèschoten. Anderzijds vielen Duitsche gevechts vliegtuigen het gebied van Londen aan. 17 Juli; Na een verijdelde poging om door het gebied van Helgoland door te dringen vielen Amerikaansche bommen- :werpers Hollandsch gebied aan, o. m. Amsterdam waar hooge verliezen onder de burgerbevolking geleden werden. Min stens 120 dooden zijn er te betreuren. De „.j een seredienst en onder de puinen der kerk waren 13 lijken geborgen. Tien mee-r- motorige Angelsaksische toestellen wer den er neergehaald wijl er van Duitsche zijde 5 toestellen verloren gingen. De zware gevechten welke geleverd wer den zoo ten Ncorden als ten Zuiden van Koersk hebben een groote uitbreiding ge nomen tot bijna alle andere sectoren van het Oostfront, maar hoofdzakelijk tot Keebanbruggenhoofd. het Miusfront en het gebied van den Donetz. Om het hoofd te kunnen bieden aan den druk der Duitsche troepen in den sector van Ejelgorod zagen de Sovjets zich genoodzaakt ontlastingsaanvallen uit te voeren, bijzonderlijk in de streek van Orel. Achtereenvolgens ontbrandde een harde strijd over het gransche front, van aan Leningrad tot aan den Koeban, met meerdere of mindere bedrijvigheid vol gens de onderscheidene sectoren. Ten op zichte van de ingezette gevechten meldt de militaire medewerker van het D. N. B. dat bij deze het door de Duitsche leger leiding verwachte Sovjets-Zomeroffensief ingezet werd. In het gebied van Orel woedt thans een geweldige afweerslag. Dagen naeen liepen de Sovjets storm tegen de Duitsche stel lingen maar telkens werden zij met zware verliezen teruggeslagen. Alle pogingen der Sovjets cm door de Duitsche lijnen door te breken leden schipbreuk. In den sector van Bjelgorod maakten de Duitsche troepen einde vorige week nieuwe terreinwinst welke leidde tot de omsingeling van sterke Sovjet-strijd- krachten. Tengevolge- de zware verliezen geleden in dezen sector werden de aan vallen der Sovjets hier wat minder hevig. In de laatste dagen werden hier slechts plaatseliike gevechten geleverd. Op het Koebanbruggenhoofd, namelijk ten Westen van Krimskaja, evenals aan de rivier Mius en langs den middenloop van den Donetz poogden de Sovjets, met steeds herhaalde aanvallen welke telkens gesteund veerden door nieuwe versterkin gen, doorbraken te bewerkstelligen. Tel kens veerden zij op al deze frontsectoren in afwisselende en hardnekkige gevechten teruggeslagen. Ook bij Leningrad en aan den Wolchow werden gevechten geleverd, maar hier be reikten deze het zelfde hevige «eil niet van de meer centrale en zuidelijke sec toren. Bij al deze zware gevechten leden de Sovjets zeer hooge verliezen. Aldus verloren de Sovjets op 14 Juli 336 pantsers en 70 vliegtuigen, op 15 Juli 530 pantsers en 49 vliegtuigen, den 16 Juli 251 pantsers en 80 vliegtuigen, den 17 Juli waren deze cijfers respectievelijk 415 en 127. den 18 Juli 337 en 17, den 19 Juli 562 pantsers. Deze cijfers doen andermaal uitschij- nèn welkg geweldige materiaalslag thans geleverd wordt aan het Oostfront. Voor de eerste maal werden dergelijke hoeveelhe den pantsers, vliegtuigen en andere oor logsmateriaal langs weerszijden in den strijd geworpen. De gansche strijd is een materiaalvernietigingsslag geworden op een tot nog toe ongekende schaal. Nieuwe strijdmethodes werden eveneens ingevoerd. Zoo geven van Duitsche zijde de nieuwe zware tanks welke het reeds veelbesproken Tijger «-type heeft opge volgd, bijzonder groote voldoening, werd ruim gebruik gemaakt van rookgordijnen en werd een nieuw toestel ingezet om 1/ mijnen op te sporen, wijl van Russische zijde een overvïüedig gebruik gemaakt werd van landmijnen. Ten slotte werd nog gemeld dat Sovjet-sa troepen, onder de bescherming van eerr' dichten nevel, een landingspoging be proefd hebben in Noord-Noorwegen, bij Vardoe, maar dat zij door den af weer verplicht werden zich terug te trekken na verliezen te hebben geleden. Berlijn maakte ook de balans der Rus sische verliezen sedert den 5 Juli jl. Deze verliezen bedragen tot op 19 Juli: 4.800 pantsers, 45.000 gevangenen, 2.200 kanon nen, 1.080 granaatwerpers, 3.766 machien- geweren, enz. Over een lijn gaande van Agrigento tot het gebied van Catania wordt de strijd om Sicilië thans voortgezet. De zwaarste gevechten blijken te worden geleverd zoo wel bij Catania als bij Enna, stad gele gen in het binnenland van het groote Italiaansche eiland, wijl Agrigento, gele gen op de Zuidkust, door de As-troepen ontruimd werd. Vooraleer de strijd het gebied van Ca tania bereikte werden harde gevechten geleverd om de haven van Augusta die na door de Engelschen te zijn veroverd, door de As-troepen heroverd werd maar daarna nogmaals verloren. Vervolgens werd 'er gevochten om de plaatsjes Len- tini en Carlentini, en naderhand in de vlakte van Catania zelf. Alle Britsche aanvallen cm Catania te bereiken leden totnogtoe schipbreuk op het heftig verzet der Astroepen, en wist de divisie Herman Goering alle doorbraakpogingen der Brit ten te verijdelen. Ondertusschen bestookte de Angelsaksische oorlogsvloot herhaal- deiijk de stad Catania zelf. Een ander zwaartepunt van den strijd om Sicilië is gelegen in het gebied van Enna, stad gelegen ongeveer in het cen trum van het eiland zelf. Enna is een strategisch punt van het hoogste gewicht gezien van hieruit gemakkelijke verbin- pXi.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 5