MOEDERS DAG! Onze Broodvoorziening De Oorlogstoestand J T Mgr CALLEWAERT - Officieel© Berichten en Besluiten te S' Arnold 1- van Het roemrijk einde Een dringende oproep van Secretaris-Generaal De Winter DE WEEK IN ONS LAND B^BB3BBE£5IB3SBBBSBS3S3BBBB3K»B33BBBBBBBaDSB8BBB3asa3BSaaB KERKELIJK NIEUWS J a DE TORPEDO WORDT AFGEVUURD XXIVe IJZERBEDEVAART op Zondag 22 Augustus 1943.|- ZIET UW BILJETTEN NA VOOR DEN 26 AUGUSTUS BESPREKINGEN IN HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER Dr GOEBBELS WAARSCHUWT ENGELAND OORLOGSVAART HET VROME VLAANDEREN GEBIED DER MIDDELLANDSCHE ZEE IN HET WESTEN OP HET OOSTELIJK FRONT DESTROYER OP DE TOESTAND IN ITALIË CHURCHILL IN CANADA TOEGEKOMEN GEBEDEN VOOR DEN VREDE UB 4 en te hij leger en het Duitsche volk. A 5. S fr. 12 ft 15 fr. 2 fr 3 fr. van De voor de Bevoorrading en de Rantsoenee- ring overgaan, tot de hernieuwing van de kaarten D voor lamppetroleum toegekend aan de eigenaars van sommige voertuigen. VOOR DE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Wanneer een arbeider, die in uitvoering van de door de Bezettende Macht uitge vaardigde verordeningen op den verplich ten arbeid naar Duitschland gezonden werd, aldaar mocht komen te overlijden aan de gevolgen van een arbeidsongeval, van ziekte of van verwondingen te wijten aan krijgsverrichtingen, zoo wordt aan diens weduwe, kinderen of andere recht hebbenden geraden zich te wenden tot het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, kabinet van den Secretaris-Ge neraal, Lambertmontstraat 2, te Brussel. Genoemd departement zal den belang hebbenden de inlichtingen verstrekken, waarover het beschikt, met betrekking tot de uitkeeringen of vergoedingen, waarop zij mogelijk aanspraak hebben zouden. Deze mededeehng verscheen in het Staatsblad van 10 Augustus. IE3BBBBBBBI8EBBKSBBBBBSB3B3K3 TARIEF VOOR BERICHTEN: S Kleine berichten (3 regels) Jg Kleine berichten adr. t. bureele K (voor ieder regel meer: 2 fr.) C Ronwberichten: minimum Groote rouwberichten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per regel l Andere aankondigingen: prijs op traas. jP i Aankondigingen worden aanvaard tot j den Donderdag middag. i i Abonnementsprijs tot Nieuwjaar: |l Voor Belgl’ Fr. 15,00. j I Voor Frankrijk Belg. Fr. 20,00. j I .mn <a» rr ar- - dagen opnieuw zeer zware verliezen aan tanks, kanonnen, enz., namelijk: op 4 Aug. 123 tanks en 161 vliegtuigen: op 5 Aug. 209 pantsers en 84 vliegtuigen; op 6 Aug. 117 tanks; op 7 Aug. 91 vlieg tuigen: op 7 en 8 Aug. 352 tanks; op 9 Aug. 215 tanks; op 8 en 9 Aug. 119 vlieg- tuigeh; cp 10 Aug. 348 tanks. In een maand tijds werden aan het Oostfront 69.164 Sovjets gevangen geno men, 7.948 hunner pantsers, 3.083 kanon nen en 1.620 granaatwerpers buitgemaakt of vernietigd, 3.731 vliegtuigen der Sovjets neergehaaid. Volgens het D.N.B. bedroegen de ver liezen aan gesneuvelden der Sovjets van 5 Juli tot 5 Aug. jl. niet min dan 589.000 man. In een maand tijds verloren ze ruim 100 tirailleursdivisies en ruim 85 pantserb rigades. Het feit dat zij hun taktische sukses- sen met zulke schromelijke verliezen heb ben moeten bekoopen heeft de Berlijn- sche kringen doen opmerken dat hierbij de Duitsche legerleiding de verdere evo lutie van den strijd met vertrouwen te gemoet ziet, te meer daar de Duitsche troepen op alle sectoren intakt zijn ge bleven. kommer de bevoegde instanties geduren de de laatste weken vervuld zijn geweest en hoe alle krachten moesten worden toegesnitst om de broodvoorziening te kunnen rekken tot het oogenblik waarop wii weer volledig op de vruchten van den nieuwen oogst zullen kunnene re kenen. De verbinding tvsschen de twee oog sten is een gevaarlijke klip die telkens met de grootste insnenningen en dank zii lastige onderhandflingen kon omzeild worden. De aansluiting met onzen vier den oorlogscogst is echter de meest in gewikkelde geweest waarmede wij sedert den oorlog af te rekenen hadden. Sinds 15 Juli zijn de gerstleveringen begonnen en aanzienlijke partijen zijn reeds doe-: de bloemmolens verwerkt. Nochtans kan perst alleen de redding niet brengen. Iedereen weet dat met gerst alleen, en dan rot versche gerst, geen brood kan vervaard’sd worden dat kan dienen voor de voeding der bevol king, en wii denken hier vooral aan de ouden, de kinderen, de zieken en de ver zwakten. Er werden reeds schoone oogsten tar we en rogge ingehaald. Welnu, het is dringend noodig dat het land over de grootst mogeliike hoeveelheid van deze broodgranen van eigen bodem zonder uitstel kunne beschikken. God zij dank hebben het vroeg seizoen en de schoone dagen van einde Juli het inhalen van den oogst vervroegd. Daar om is het een dringende plicht van de producenten dat zij ook het hunne zou den doen om de reeds ingehaalde tarwe er. ropge te dorscben en te leveren. Bij besluit d.d. 26 Juli werden de prij zen der broodgranen vastgesteld. In dit besluit wordt voorzien dat de basisprij zen van 220 fr. voor de tarwe. 210 fr. voor de rogge en 195 fr. voer de~ spelt, kunnen verhoogd worden met een afle- veringspremie van 20 fr. per 100 kgr. Daze premie zal reeds met zekerheid toege kend worden voor de broodgraanleverin- gen die in de eerstvolgende dagen zullen verricht worden. Ik hoop dat de produ centen deze premie op prijs zullen weten te stellen. Daar nooit te vergeefs op II beroep werd 'gedaan wanneer de nood het eisch- t". spreek ik hier bovendien mijn vaste overtuiging uit dat gij niet zult nalaten onmiddèllijk goed gevolg te geven aan den opreep dien ik. in het belang van onze bevolking, tot U richt. van haar blijde ten Hemel-Opnemir.g bij haar zal komen. Het is dan ook zoo gebeurd. De mon niken berechten hun geliefden abt. Ik wil sterven cp den grond! zuchtte hij nog met zwakke stem. Er werd assche gestrooid over den grend. En daar lag Arnold cp een versleten pels, arm aan bezit, maar rijk aan ver diensten, te zieltogen. Met bevende armen trek hij nog eens den zegen met het kruisbeeld over zijn monniken, en gaf daarna zijn ziel aan God terug. Heel Vlaanderen was weldra cp de been om de begrafenis bij te wonen. St Arnold werd in de abdijkerk begra ven. 'De monniken der St-Medardabdij van Soissons kwamen naar Oudenburg en verzochten een nachtwake bij het lijk van hun vroegeren Abt te mogen houden. Dit werd hun toegestaan. Doch zij waren ook nog wat anders van plan. In ’t holla van den nacht wilden ze het graf open- brektn cm met het kostbare lichaam van den heilige weg te vluchten. God wilde het anders. Tot driemaal toe spanden de monniken zich in. En tot driemaal toe ook schudde telkens de kerk op haar grondvesten en dreunden de ge welven van een vreemd geluid... De mon- niktn gaven het op. Zoo bleef het dier bare overschot van Arnold te Oudenburg. Eeuwen gingen voorbij, de geuzen ver nielden de abdij, alleen een stille witte muur met breede poort staat er nog recht naast een gedeelte der kloostermuren. Doch in de rijzige kerk, die als een ju belkreet in de hoogte schiet, staat het oude schrijn van Sint Arnold met zijn eerbiedwaardig overschot. Onder de hooge gewelven knielen we neer. evenals in het heerlijke Arnoldus- park van Tiegem waar heel Vlaanderen samenstroomt, om te bidden met allen aandrang Arnoldus, heilige ridder van den vre de, bid voor het arme Vlaanderen van heden, opdat het eendrachtig zij om zijn geloof en zijn eigen Vlaamsch leven gaaf en schoon te bewaren V Dat is het stichtende einde van Arnol dus. ook Arnulpnus ol Aarnout genoemd, wiens i.egenae eeuwieesc zijner geooorte QU4ip geuurenae net eerstv oouogsjaar (194pj overal plechtig werd nerdacnu Hij is ook patreon der brouwers en staat met een brouwersspeen m zijn handen afge- beeld. Talrijk zijn zijn peelden. Op .een oude miniatuur, in het Groot Seminarie te Brugge, draagt hij den bisschopsmijter en kromstaf, en de bisschoppelijke ken- teekens boven zijn ridderspak, daarom voor velen een raadselachtige heilige! Doch wat treffend is in zijn leven: als bisschop, abt, kluizenaar, ridder, en al wat ge wilt, behield het lieve verre vader land, het toenmalig zoo deerlijk verwil derde en nooddruftige Vlaanderen een groote plaats in zijn hart. Hij heeft hier orde, vrede en berusting gebracht in het land. Hoe zou hij ons thans in dezen oorlogs- nood niet helpen, hij, de ridder van den vrede! Gij die naar Tiegem of Oudenburg gaat en ook gij, die thuis blijft, denk er om. L. J. van dien Kerk-dienst. Wat van zijn hand kwam, was af! Daar had de geleerde het licht van zijn kennis over laten stralen. En intusschen hielp hij de tientallen die met hem werkten. On de Vlaamsche Liturgische Weken in Vlaanderen of Holland was hij immer DE «voorzitter», DE leider, DE bevoegdheid. Met zijn unjverseele kennis heeft hij echter bij ons en op den vreemde tal- loozen geholpen die ook cp ander terrein arbeidden. Hij gevoelde zoo diep den nood aan van ons eigen volk, hij verstond met al de mildheid van zijn priesterlijk hart de harddravers en geweldigaards en wist zoo wijs te richten en te milderen. Mgr. Callewaert is heengegaan. We verliezen in hem een heiligen Priester, een grooten geleerde, een Vla ming die door zijn vele schriften luister heeft bijgezet aan Vlaanderen’s roem; wii verliezen ten slotte in hem een in-goed mensch wiens raad, wiens vaderlijke goedheid velen geholpen en gered heeft. Den dank en de hulde verdient hij van heel de Vlaamsche gemeenschap. Mose de Heer hem beloonen met de heerlijkheid van het paradijs, dien een- voudigen, veel te bescheiden priester en geleerde, die zijn leven heeft gewijd om aan hst volk te leeren kennen de schoon heid en heerlijkheid van den eeredienst in Gods huis, in onze kerken. Dinsdagmorgen te 10.30 u. had onder grooten toeloop van volk in de hoofd kerk te Brugge, de plechtige uitvaart plaats van Mgr Callewaert. In het hoog koor hadden plaats genomen: Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge; Dom Nève. afct van Zevenkerken; Dom Deleye, abt van Westvleteren; Dom Van Assche, abt van Steenbrugge; gansch het Kapit tel, de familieleden, talrijke priesters uit de verschillende bisdommen en van de Katholieke Hoogeschool uit Leuven, enz. In de zijbeuken, en in de middenbeuk zaten de leden van de Rechtbank, M. Bul- ckaert, gouverneur a.i. met zijn sekretaris, de bestendige afgevaardigden, burgemees ter Devroe en talrijke overheden, zoo geestelijke als wereldlijke. Z. E. H. Kan. Mahieu, vikaris-generaal, droeg het H. Misoffer op, bijgestaan door ZZ. EE. HH. Kan. Vanaerheeren, rektor van het H. Bloed, en Brys. Niet minder dan drie priesters waren noodig voor de offerande. Het stoffelijk overschot van Mgr Callewaert, werd geplaatst vóór het hoog-koor, waar Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy de absouten zong. Aan al onze Lezers vragen wij voor hem een Wees Gegroet Te Brugge overleed op Vrijdag 6 Oogst jl. Mgr. Callewaert, aartspriester, doctor in kerkelijk recht, lid van de Pauselijke Akademie voor Liturgie te Rome, Eere- Profe'ssor aan de Universiteit te Leuven, voorzitter der Vlaamsche Federatie voor Liturgie. Mgr. Callewaert was geboren te Zweve- gem op Nieuwjaardag 1S66, werd Onder pastoor cp £t-Salvators te Brugge, di recteur. leeraar en in 1907 president van het Groot Seminarie te Brugge en in 1934 Aartspriester van het Kapittel en van de stad Brugge. In 1939. wanneer hij zijn 50-jarig priester-jubileum vierde verscheen een speciaal nummer van Liturgisch Paro chieblad dat niet minder dan 72 bijdra gen bracht waar hulde werd geboden aan Mgr. Callewaert: hulde van Kardinalen, Bisschopn-n, Priesters en Geleerden. In 1949 verscheen een zeldzaam boek; met een latijnsche titel Sacris Erudiri». Een lijvig boek van nagenoeg 750 blcd- ziiden. ’t Werd uitgegeven door de mo- nikken der Abdij van Steenbrugge en be vatte anders niets dan zeer merkwaar dige studies van Mgr. Callewaert in ’t Vlaamsch, in ’t Fransch, in ’t Latijn en zelfs ce». naar in ’t Italiaansch. Over loopt ge de lijst der inschrijvers op dat boek, dan eerst begrijpt ge wat we had den aan dien eenvoudiger), bescheiden geleerden priester. Onder die inschrijvers vinden we Kardinalen. Bisschoppen, Universiteiten en Geleerden uit ons land, Nederland. Zwitserland, Frankrijk. En geland, Spanje, Duitschland, Italië en Hongarije, uit Canada, de Vereenigde Staten, Mexiko, uit Zuid-Amerika, uit de Philippijnen en zelfs uit Zuid-Afrika. Mgr. Callewaert was immers een ge schiedkundige, die naam en faam had verworven, wanneer hij zijn kennis, zijn wetenschap ging wijden aan een liefheb berij: de kerkelijke liturgie. We weten nu meestendeels allen toch iets over de Li turgie, dat is de openbare Eeredienst. Nu hooren we daarover prediken en spreken en zien veelal aan een Eeredienst in on ze kerken dat er inderdaad veel ten goe de is veranderd. Nu leeren we den zin en beteekenis verstaan van dien Eeredienst. Voor een goed dertig jaar was de studie van de Liturgie liefhebberij. Mgr. Calle waert heeft er een wetenschap van ge maakt. Heel zijn leven heeft hij gevrijd aan dien dienst van Gccj in de kerk en door de kerk, om ook de simpele men- schen te laten genieten van de schoon heid der kerkelijke plechtigheden en om priesters, geleerden en volk te laten be grijpen den oorsprong en de beteekenis eBSBESaBSBSSBEBBBBB^BBBHBBtlBBBBBBaBBBBaiaSSBBBBEBSBEISBBBB <n> a»» - moeder's macht. Daarom denkt een kind nooit aan gevaar wanneer het bij monter is. Bij moeder gevoelt het zich zoo veilig! Verder vraagt het kind niet. Redeneeren de grooteren? Veelal niet, ook zij gaan voort op die ingeboren aan hankelijkheid aan moeder en doodjam mer is ’t wanneer de kinderlijkheid door grooteren wordt aangezien als... kinder achtigheid. Doodjammer wanneer kinde ren de grenzen van moeder’s liefde en van moeder’s machtof van moeder’s kunnenbestudeeren en afbakenen. Doodjammer als een kind tot de conclu sie komt: Mosder begrijpt me niet, moe der kan me geen raad geven, moeder kan me niet helpen! Doodlammer, omdat in negsntig procent van de gevallen, het kind zich vergist of koppig is. Maar aan de macht van de Lieve Vrouw, van die Moeder, is geen grens. Macht en goedheid zijn grenzeloos. En dat weten we allen. Zeker, we geven aan die Moeder al de eeretitels die haar toe komen: Moeder van goeden raad. Midde lares van alle genaden. Stoel der wijs heid, Koningin, Rijksvorsten, maar bij ons volk liggen al die eeretitels. en alle mogeliike eeretitels bevat in dit ééne, maar in dat heerlijke woord: Moeder. En cp Mooeder’s Hemelvaart vieren wij met heel ons hert de bekroning van Maria’s moederschap. Op dien dag heb ben de eneelen haar als Koningin be groet. stonden de engelen in den dienst van die Koningin. Kijk even raar het beroemd meesterwerk, van Murillo, den grootmeester der Spaansche schilder kunst. Beeld u een oogenblik die intrede in van die Koningin in haar hoofd stad En beeld u in de kroning van dia Koningin! En DIE Koningin is onze moe der Mijn moeder Dat de verbinding tusschen den ouden en den nieuwen co’st in deze oorlogs jaren'zware zergen meebrengt voor hen die voor de ravitaiJleering der bevolking instaan hoeft geen betoog. Do aansluiting met den nieuwen oovst heeft steeds weer moeite gekost. Wij maken inzake broodvoorziening nog en kele moeilijke dagen door. Men zal zich herinneren dat reeds twee oproepen tot de boeren werden gericht voor spoedige levering van reeds gedorscht broodgraan. Dat was een duidelijke aanwijzing dat de verbinding dit jaar niet zoo gemak kelijk kon gemaakt worden. Dit blijkt thans ook uit een opreep van den Heer De Winter, Secretaris-Generaal van Landbouw en Voedselvoorziening, die wil in het pas verschenen nummer van Volk en Eodem aantreffen en gericht is tot de boeren. Deze oproep luidt: Amper twee weken geleden had ik de gelukkige gelegenheid mij tot enkele vooruitstrevende koolzaadboeren te rich ten en langs dezen tot al de boeren van het land om u in nsam der bevolking mijn hartgrondigen dank te betuigen voor de schitterende wijze waarop gij U van uw koolzaadnlichten gekweten hebt. Ik ging terecht fier op uw prestaties en het was mij derhalve een bijzonder ge noegen eens een andere taal tot U te spreken dan deze die ik. omwille van de zware taak die op ons allen rust, gewoon- lijk tot U voer. Telkens ik mij tot U richtte, was het om beroep te doen op uw gevoelens van solidariteit en bereid willigheid. Ik heb steeds meer van U gevraagd dan ik U kon geven, wat niet belet dat ik uw prestaties ten zeerste op prijs stel en steeds indachtig ben. Ik geef er de voorkeur aan met over reding tot te gaan dan met verplich ting. Dit laatste middel wensch ik slechtst dan aan te wenden wanneer de nood het eischt en de spontane medewerking niet meer volstaat om aan den noodwendig heden het hoofd te bieden. Andermaal wensch ik mij thans langs dezen weg tot U te richten cm U te over tuigen van de dringende noodzakelijk heid zond:r verwijl de hoeveelheden rogge en vooral tarwe ts leveren die gij tijdens de jongste zonnige dagen ge oogst en gedorscht hebt. Ons land heeft ze noodig teneinde onmiddellijk de moeilijkheden te overwinnen die zich cp dit oogenblik nog voordoen in verband met de broodvoorziening der bevolking. Ik moet U niet verzwijgen met welken 15 Oogst. In Vlaanderen viert men het feest van O. L. Vrouw half-Oogst! Kerkelijk: O. L. Vrouw Hemelvaart. Na de Hoogmis of na het Lof ging de processie uit, in geschet ter van klaroeren en fanfare, bij ’t luiden van de klokken, bij wolken wierook en vroom gebed van de gfloovigen; precies zooals den Zondag na H. Sacramentsdag. Hulde aan O. L. Heer en aan Zijn Moe der! Kon het ook anders in dat landje dat terecht Maria’s Vlaanderen heet? In dat landie waar ge langs alle wegen ’t beeld van Moeder tegenkomt, aan huis en hof en boomDat landje met zijn tal- looze Maria-kerlren en kapellen, zijn vele bedevaartplaatsen; waar en dichters en toondichters ontelbare Maria-liederen schreven. Er is wel geen land in de wereld waar Onze Lieve Vrouw zooveel genegenheid, liefde en eerbied ontmoet. Nievers waar de volksziel zoo diep haar goddelijk moe derschap begreep, en haar wereld-moe- derschap: Moeder van God en toch onze eigen moeder! Rondom Half-Oogst herdenkt het vro me Vlaanderen een van zijn grootste hei ligen, Sint Arnold, die met zooveel luister te Tiegem en ook te Oudenburg vereerd wordt. Arnoldus, prins van den Vrede! Hoe zouden wij hem thans niet vereeren, nu ons hart zoo naai den vrede verlangt. Te Tiegem werd hij geboren. Tiegem vereert hem als zijn groote zoon en eigen telg. En wonderbaar is het verhaal eeuwen door van al hetgene hij in het zoo schoone en schilderachtige heiligdom van Tiegem verrichtte. Oudenburg ook heeft schoone relikwie ën van Sint Arnoldus en eert hem, een heele noveen lang. Want de laatste dagen van zijn leven, die wij hier thans ver tellen, heeft Arnoldus te Oudenburg door gebracht. Arnoldus gekomen. Zonder verpoozen predikte Oudenburg, zeven dagen lang. De menschen kwamen als de mieren uit den grond gekropen. Armen en edelen stonden samengepakt in de ruime abdij kerk om het schoone woord van den grooten Arnold te aanhooren. Op 25 Juli, na de H. Mis, toen Arnold van het altaar trad, viel hij opeens be wusteloos neer. Het harde kluizenaarsleven, de lange haastige reis naar Vlaanderen, de gewel dige vermoeienis van het dagelijksch urenlang preeken, hadden zijn hart tee- nemaal verzwakt. Onze Abt zal het niet lang meer uit- lioudén!vreesden de monniken. Ze waakten met moederlijke zorg bij Arnol dus’ sponde. Arnold zag hun ongerustheid en zei: Vrees niet, mijn uur is nog niet geko men Reeds twintig dagen lag hij daar, zwij gend en biddend. Te middernacht werd opeens de cel ge schud. als was er een geweldige aardbe ving op komst. Tot driemaal toe gebeurde het. D? monniken zonken bijna ineen van vrees. «Bij elke aardbeving», vertelde hij ’s morgens, «had ik een verschijning: Eerst Sint Pieter, die me zegde, dat de hemelpoort voor me open stond. Daarna een legioen engelen met Sint Michiel aan 't hoofd, die me zullen ten paradijze lei den. En eindelijk Onze Lieve Moeder Maria zelf, die me zei, dat ik op den dag ■BBBBEBBZBBBBBBEBBBSBBflBBBQB MAXIMUMPRIJZEN VOOR BEROEPS- EN ARBEIDSKLEEDING EN ARBEIDS- HEMDEN Een besluit verschenen in het Staats blad van 5 Augustus bepaalt de rnaxi- giumprijaen van de beroeps- en arbeids- KÏeeamg alsmede van oe arbeidshemden. Deze versoopprijzen van kleinhandelaar aan verbruiker werden ais volgt vastge steld: A. - Beroeps- en arbeidskleeding, type VN3, uit twee stukken: jas, 80,25 fr.; broek, 79,75 fr. Beroeps- en arbeidskleeding, type V N 4, uit één stuk, 155 fr. B. - Werkhemden, type V N 6, 75 fr. KLEED INGSVERGOEDING AAN HET STAATSPERSONEEL Bij besluit vervat in het Staatsblad van 6 Augustus wordt een kleedingsvergoeding toegestaan aan het Staatspersoneel, op volgende basis: 2.000 fr. aan de gehuwde mannelijke personeelleden of weduwaars of weduwen met kinderlast; 1.500 fr. aan de ongehuwden, de ge huwde leden van het vrouwelijk personeel, de weduwaars zonder kinderen; 1.000 fr. aan de personeelleden die hun functie bij de Staat slechts bijkomend of intermitteerend uitoefenen. Worden eveneens begunstigd met deze toelage de leden van het tijdelijk perso neel die op 10 Aug. in actieven dienst waren en minstens drie maanden dienst hadden. Worden eveneens begunstigd de leden en personeel der rechterlijke macht, het rekenhof, het onderwijs en de eeredien- sten. STRENGE STRAFFEN TEGEN ONWET- TIGEN HANDEL IN OLIE EN OLIE HOUDENDE ZADEN In het Staatsblad van 7 Augustus jl. is een besluit verschenen waarbij straffen gaande tot 5 jaar gevang en geldboete tot 109.000 fr.. voorzien worden tegen alle onwettige handel in olie en oliehoudende zaden. Hierbij wordt bedoeld het onwet tig koopen 'en verkoopen, verwerken, be zitten, houden of doen houden, vervoeren, ruilen, enz. van lijnzaad, koolzaad, raap zaad, blauwmaanzaad en papaverzaad en de eruit getrokken olie. Kunnen ook met dergelijke straffen gestraft worden al die genen welke instalaties bezitten om olie te winnen uit zaden, noten, enz. en die zulks binnen de 10 dagen na den 7 Aug. zulks niet bekend maken bij de Hoofd- groepeering Zuivel, Vetten en Eieren, of bij de Centrale voor Nijverheidsstoffen. LAMPPETROLEUM VOOR DE VOERTUIGEN Ingevolge de bekendmaking van een i rondschrijven zullen de Gemeentediensten S Uitgever: Sansen-Vanncsle, Poperinpe. g Telefoon N»* 9. - Postch. IV 155.70. Al die eigenschappen en deugden die e:n moeder bezitten kan. al die fijnge voeligheid, al die moederlijke bezorgdheid en kommer, al die hertelijkheid, al die onverklaarba-e. mysterieus? ontvankelijk heid waardoor een moeder tot in de meest verborgen hoeken van de ziel harer kin- ders peilen en kijken kan, die volle schat van deugden en eigenschappen ken de ons volk in de volste maat toe aan Onze Lieve Vrouw. Zoo staat Onze Lieve Vrouw. ONZE moeder, in de hoogste eer bij ons volk. En dat is niet van buiten af gekomen, dat is gegroeid uit het diepste van de volks ziel. In. alle werkelijkheid is de Lieve Vrouw DE moeder van ons volk, de moe der van ieder Vlaming. Een onwankelbaar vertrouwen in de goedheid dier mceder; dat is een ander kenmerk van onze volksdevotie. Die moe der kan over alles omdat ze het beste en volmaakste moederhert bezit. Hoe dien een kind ook viel, hoe erg het misdeed, hoe het ook cp moeder’s hert trapte, toch kandie moeder over dat alles om in haar weergalooze goedheid zich te erbar men over het schuldige kind. We weten en ondervinden bet. jammer genoeg, zoo veel onkruid werd ook in Vlaanderen ge zaaid. ongeloof en onverschilligheid kwam van buiten, als een onweder, heel wat vernielen; maar gaat het na, wat men snijts alles niet vernietigen kan. noch bij fabrieksarbeider, noch bij mijnwerker, noch bij visscher dat is: de aanhankelijk heid en ’t vertrouwen in die goede moe der. En dèt komt boven bij dreigend ge vaar. dat komt boven wanneer men een laatste toevlucht zoekt. Troosteres der bedrukten - Toevlucht der zondaars» en die tientallen andere benamingen waar onder die diepe aanhankelijkheid en dét grenzeloos vertrouwen zich verschuilen. Want bedektzijn veelal zij die, langs een omweg, op zoek zijn naar Moeder. Grenzeloos vertrouwen in haar goed heid. Dat is zoo kinderlijk-juist. Twijfelt een kind ooit aan moeder? Het kind redeneert niet, het kind gevoelt. Grenzeloos voor een kind is moeder’s ‘iT- DE BEWEGING VAN DEN BURGERLIJKEN STAND IN BELGIE Volgens het Statistisch Bulletin be droeg het aantal geborenen welke levend waren bij de aangifte gedurende de maand April 1943. 10.216 tegen 8.745 in April 1942; wat een stijging beteekent van 1.471. hetzij 16,82 Het aantal sterfgevallen beliep 10.352 (de oorlogs slachtoffers inbegrepen) tegen 10.237 in April 1942: wat overeenstemt met eer. stiiging van 115, hetzij 1.12 Er wer den 4.839 huwelijken gesloten tegen 6.108 ill 1942. wat overeenstemt met een daling van 1,269, hetzij 20,8 GEDEELTELIJKE MAANSVERDUIS TERING OP 15 AUGUSTUS Met 15 Augustus zal voor het laatst dit jaar en ook voor het volgend jaar een maansverduistering te zien zijn in Bel gië. In den loop van dit jaar en ook in 1944 zal er eveneens geen zonsverduiste ring op te merken vallen van uit ons land. Wij zullen slechts een gedeeltelijke maansverduistering kunnen opmerken. De maan treedt namelijk in de schaduw van de aarde vóór dat zij opkomt. Het begin ervan vindt plaats te 19.50 uur en neemt een einde te 21.05 uur. De maan zal zich vertoonen in een rossigen schijn, ontstaan door het zonlicht dat in de aardatmosfeer gebroken wordt, en een fel klein lichtend randje aan den onder kant dat zich steeds uitbreiden zal, tot de geheele maan. O. L. VROUW HEMELVAARTDAG Volgens net, verlangen van Z. Em. Kard. Van xxoey, Aarcsoisscnop van Meeneten, zat Zonaag 1b Augustus (O. L. Vrouw Hemet vaartdag) ae aagzijn van geestelijke ver leniging met al degenen die wegens de ooriogsomstandigiieaen buiten mm haardstede verblijven De geloovigen worden diensvolgens uit- genoodigd dien dag ter H. Tafel te nade ren ter intentie van de afwezigen en ver der terzelfder intentie een gebed te stortsii ci €6n offer te brengen. Zonder verpoozen houden de eenheden der Duitsche krijgsmarine de zee. Het ge reedhouden der toipedos en het Iaden dar iorpedobuizen aan boord van een; destroyer zijn de hoofdtaken van den torpedomekanieker, opdat de boot besten dig gevechtsklaar zijn zou. Zooals reeds gemeld zal de 24» IJzH- bedevaart op 22 Augustus a. s., wederom niet als massebedevaart plaats hebben en in de crypte van den IJzertoren worden gehouden, terwijl over heel het Vlaam sche land PLAATSELIJKE vieringen de IJzerbedevaartgedachte opnieuw midden in den peest van ons volk zullen brengen.' Wij zijn een Volk is de grondgedachte waarin de Bedevaart dit jaar Allen die voer Vlaanderen vielenzal gedenken. Voor de PLAATSELIJKE VIERINGEN, op verzoek van bet Bedevaartccmité, door de V.O.S. ingericht, verschenen in de pers reeds de noodige schikkingen, zij gaan over heel het Vlaafnsc-he land een reuzen bijval te gemoet! De inrichters ervan zul len zich UITSLUITEND wenden tot het Sekretariaat V.O.S.. Ds omliggende ge meenten van elk gewest nemen aan die gewestelijke vieringen deel en wenden zich tot de PLAATSELIJKE inrichters, zie weekblad V.O.S. van 8 Augustus j.l. (Adres: Em. Jacqmain’aan 124, Brussel). Deze vieringen staan dit jaar gansch on afhankelijk van de radio-uitzending der eigenlijke Bedevaa-1 ts Diksmuide. De 24» Ijzerbedevaart te Kaaskerke- Diksmitidc. in de crypte van den IJzer toren. begint -stipt te 11.30 u. Het pro gramma woedt hieronder medegedeeld. ZENDER-BKUSSEL zal deze plechtigheid uitzenden denzelfden Zondagavond, te 20.39 uur (tot 21.30 u.). PROGRAMMA VOORMIDDAG: 11.30 uur stipt: Plech tige H. Mis, in de crypte van den IJzer toren, ter nagedachtenis aan onze gesneu velden en voor den wereldvrede, door een oud-legeraalmoezsnier 1914-18. Begin van de IJzernleehtigheid: 1. Gebed voor Vlaanderen en den Vrede. Uitvoering van de Psalm van Rodenbach (muziek Jef Van Hoof) door kunstaanger Alfons Peeters. 2. Inleiding door Voorzegger-Pro- grammaleider Juliaan Platteau. (Ds tek sten van het Volksspreekkccr zijn van letterkundige Dirk Van Sina.) De Bede vaarders herhalen telkens de laatste weer den van den Voorzegger. (Zie tekst van het Volksspreekkoor en bladzijde 5 en de liederen op bladzijde 10 en verder.) 3. Gezamenlijke uitvoering van «Vaarwel mijn Broeder» (Hub'ertus JRTael- rant). 4. Toespraak namens de Vlaamsche Oud-Strijders van 1914-18 en 1940, door A. Vermuyten, Bondsvoorz. van de V.I.B. 5. Gezamenlijke uitvoering van Het Lied der Vlamingen (Emmanuel Hiel - Peter Eenoit). 6. Bloemenhulde door Dietsche meis jes. 7. Gezamenlijke uitvoering van O Kruise, den Vlaming... 8. Gezamenlijke uitvoering van het Bedevaartlied «lózerpealm» (Ferdinand Vercnocke - Arthur Meulemans). 9. Toespraak door Prof. Dr Frans Daels, namens het Bedevaartcomité. 10. Eed van Trouw aan Vlaande ren voorgezegd door een Vrijwilliger van het Vlaamsch Legioen. 11. Gezamenlijke uitvoering Mijn Schild ende Betrouwenen Vlaamsche Leeuw was weer naar Vlaanderen Doel in het oog. De torpedemekanieker heeft de tcrpedolanccerbuis in werking gesteld en de aal verlaat het schip, het doel tegemoet. Enkele minuten van groote spanning volgen en aan boord wacht iedereen ongeduldig het treffen. T alsook de kusten van Sicilië en Calabrië werden b;.< tookt. De aanval op Napels was de hevigste die de stad totnogtoe kende. Duizenden jbemmen van alle kaliber werden op de Btad geworpen. De straten werden daarbij «net machiengeweervuur bestreken. Het w/as de 96o aanval op de stad. Talloos zijn fce vernielde paleizen, kerken en v/elda- fcigheidsinstellingen. Onder de bevolking wielen 210 dooden en 464 gewonden. De aanval op Milaan duurde anderhalf [uur. Bijzonderlijk werden de woonwijken wan het centrum der stad getroffen. Tal rijke bekende kunstgebouwen werden ver- fii’’d. Te Turijn vielen 12 dcoden en 48 ge- !wonden. te Milaan 101 dooden en 267 ge kwetsten en te Genua 11 dooden en 37 gewonden. Uit Berlijn werd gemeld dat de Führer in zijn hoofdkwartier belangrijke bespre kingen van militairen «n politieleen aard heeft gevoerd. Volgens de hieromtrent, medegedeelde fotos en filmplaten blijkt dat aan deze besprekingen o.m. deelnamen: Rijksminister von Ribbentrop, Rijks- niaarschalk Goering. Rijksminister Speer, Rijksminister Dr Goebbels, de leider der SS. Himmler, Rijksleider Bormann. Verder de hoogstaande Duitsche militairen. De’ Japansche ambassadeur Oshima werd eveneens ontvangen in het hoofdkwartier van den Führer. Rijksmaarschalk Goering bracht ook een bezoek aan het geteisterde Hamburg. In een artikel verschenen in de Voel- kischer B:obachterwijst Dr. Goebbels op den stormloop van wapens en moree- len druk der geallieerden. Deze zal even wel, gaat Dr Goebbels verder, afstuiten ou de vastbeslotenheid van het Duitsche leger en het Duitsche volk. In zijn artikel schrijft Dr Goebbels nog: Men is de meening toegedaan, Duitscnland te kunnen doen knielen door een algemeen massaal offensief van alle kanten tegelijk en de eindoverwinning op deze wijze te kunnen afdwingen. Bij een dergelijke poging speelt vanzelfsprekend ook de zenuwoorlog een overwegende rol, welke vooral tot uiting komt op het ge bied van den luchtoorlog. Juist gelijk de Britsche regeering in 1940, ondei- veel ongunstiger politieke en militaire voor waarden, het besluit had genomen aan den luchtoorlog door een radikale oplos sing en wel door het vormen van een eigen nieuw aanvalswapen, een grondige wending te geven, zoo staat, naar Dr Zie vervolg hiernevens. Sedert enkele jaren werd, 11: weet niet van welke zijde, een moeder-dag... ge lanceerd. Een dag waarop kinders spe ciaal hun moeder huldigen. Ik geloof dat het misschien wel hier en daar noodig werd. Is er wel een gezin, waar de ouc.e gewoonten in eere blijven, waar men moeders naamdag vergeet te vieren? Maar er zijn ook van die zoogenaamde... moderne gezinnen, zoodanig modern! dat ze aan geen gezin meer gelijken, waar huiselijk leven en traditie en gezinsge- voel verloren gingen cf niet eens konden verloren gaan. Het was misschien goed dat, door DIEN moederdag, ten minsts eens in ’t jaar gedacht werd aan wat een gezin eigenlijk zou moeten zijn. We gaan dus mes met dien nieuwen moeder-dag, maar vieren hem op zijn ouderwetsch, zoodat de kinderen t’huis moeder vieren als de koningin van ’t ge zin. We voegen, wij natuurlijk daar nog iets aan toe. Want onze moeders, onze Vlaamsche moeders, vieren dien dag op heel bizondere wijze Onze Lieve Vrouw die ook van alle- moederskinderen ds groote moeder is. En onze Vlaamsche moeders vragen dien dag. door moeder’s voorspraak en tusschenkomst, het moe derschap te mogen in hooge eere houden en aan hun eigen heerd te mogen na volgen de heerlijke deugden van di® Moeder. liefde en grenzeloos lijkt bij een kind CHR. ISBBBBBBBSBBSBBaB3BEBBBi3iaB!3«BBaSBBBBBBHBBXBB3Ql]33SaaSBBSIlB On Sicilië hebben de As-troepen Ca tania ontruimd. Deze ontruiming werd uitgevoerd in een dergelijke wijze dat de Britten zulks niet hadden ongemerkt en een gansch gebied onder hevig artillerie vuur namen alswanneer dit reeds ont ruimd was. Toen zij tot een pantseraan- val op de stad overgingen bevonden zij dat de As-troepen zich reeds op nieuwe stellingen ten Noorden en ten Noord westen van Catania hadden terugge trokken. De strijd op Sicilië ontwikkelt zich dus meer en meer in het Noordelijk gedeelte van het eiland. Een juiste lijn mededee- len valt moeilijk daar ons hiervoor de noodige gevens ontbreken. Aan de Noord kust veerden de geallieerden een nieuwe landingspoging uit bij San Agata en wa ren Maandagmorgen de gevechten er nog aan gang. Verbitterde gevechten werden ook geleverd in de streken van Ezgalbuto en Centurjpe, ook ten Noorden van Pa- terno en Aarano, in de omgeving van Ca- rolia en van den Etna. Zonder verslapping zette de Duitsch- Itaiiaansche luchtmacht alsmede hun zeestrijdkrachten hun actie tegen het An gelsaksische scheepsvaartverkeer voort, met volgende suksessen: 4 Aug.: te Pa lermo 2 schepen van samen 13.000 ton en een torpedojager gekelderd, een lichte kruiser, drie torpedojagers en 8 vracht- booten beschadigd; 5 Aug.: te Palermo en Augusta verscheidene schepen bescha digd; 6 Aug.: 1 zware kruiser en twee vrachtschepen zwaar getroffen; 7 Aug.: in de wateren van Bizerta een torpedo jager en twee koopvaarders tot zinken gebracht en schepen van in totaal 50.000 ton beschadigd; 9 Aug.: drie schepen in den grond geboord bij Augusta, en een kruiser en twee kleinere schepen bescha digd; 10 Aug.: vier schepen van samen 21.090 ton vernietigend getroffen te Augusta en Syracuse en zeven andere schepen beschadigd. Italiaansche stormbooten drongen even eens binnen in de haven van Gibraltar, na vervoerd te zijn geweest door een duik boot, en kelderden er twee schépen van samen 15.000 ton alsmede een tankboot van 10.009 ton. De Angelsaksische luchtmacht veerde Van het front in het Westen valt deze week geen bijzondere bedrijvigheid te melden. De luchtactie, denkelijk wegens de ongunstige weersgesteltenissen, is min der geweest dan in den loop der vorige week wijl ter zee Duitsche duikbooten nieuwe suksessen boekten bij hun aanval len op Angelsaksische konvooien. Van den strijd In de lucht kan volgend beeld worden gegeven: Angelsaksische storingsvluchten boven West-Duitschland zonder veel schade, aanvallen bij dag op enkele lokaliteiten in het Westelijk bezet gebied en in den nacht van 9 op 10 Augustus een nachtelijke aanval op de Duitsche stad Mannheim waar de bevol king geringe verliezen leed en schade aan woonwijken veroorzaakt werd maar waar bij 13 bommenwerpers neergehaald wer den. In den nacht van 10 op 11 Aug. werd Neurenberg aangevallen, waar huizen blokken, kultuurmonumenten en openbare gebouwen getroffen werden en de bevol king verliezen leed, wijl 14 van de aan vallende bommenwerpers werden neerge schoten. Anderzijds bestookten Duitsche toestellen in zelfden nacht doelen In Mid- den-Engeland. In hun onverpoosde actie 7 gen de An gelsaksische scheepvaart wisten de Duit sche duikbooten andermaal uit sterk be schermde konvooien 6 schepen van sa men 43.500 br. ton te kelderen wijl twee andere schepen met torpedos getroffen werden. Aan de Engelsche Oostkust brachten Duitsche snelbooten ook een Britschen mijnenveger tot zinken. Uit Berlijn verneemt men nog dat van 1 Januari tot 31 Juli jL de Duitsche dulk- booten in totaal 486 geallieerde koop- t vaardijschepen kelderden met een geza- menlijke scheepsruimte van 3,5 millioen I ton. Ten Zuiden van het Ladogameer en verder van aan Wjasma tot aan het Koe- banbruggenhoofd blijft een verbitterde strijd aanhouden. In alle sectoren van deze frontvakken wierpen de Sovjets hun troepen opnieuw tan aanval. Deze aan vallen breidden zich in den loop der laat ste dagen uit tot het gebied gelegen ten Zuid-Westen van Wjasma. Toch blijkt ae grootste slag te worden geleverd in het gebied van Bjelgorod. Nemen wij een overzicht van de gele verde geveenten op de onderscheidene frontvakken dan krijgen wij volgend beeld over het verloop van den strijd in het Oosten: LADOGA-MEER: Ten Zuiden van dit meer hernamen de Sovjets hun aanval len maar telkens werden zij suksesvol af- gcslagcp GEBIED VAN WJASMA: Wijl eerder rust heerschte op aen frontsector icopend van beneden het Ladoga-meer tot vlak bij Wjasma, blijkt thans ook een ver woede strijd te zijn ingezet ten Zuid- Westen van deze laatstvernoemde plaats waar de Sovjets ononderbroken aanvie len mee behmp van versche troepen wel ke gebruik maken van tanks, viammen- werpens, salvokanonnen en slagvliegers. Met den steun -van sterke eskaders vlieg tuigen van allerlei type sloegen de Duit sche troepen al deze aanvallen af mits groote verliezen voor de Sovjets. OREL-SECTOR: Onverpoosd wcedde de strijd eveneens voort in den sector van Orel. Ten einde hun lijn te verkor ten hebben de Duitschers overgegaan tot - - ---- de ontruiming van Orel zelf wat sedert verscheidene zware luchtaanvallen uit .pp lang blijkt voorzien te zijn geweest. De Italiaansche steden als Napels, Turijn, Sovjets konden deze ontruiming niet sto- Milaan en Genua. Ook andere plaatsen ren en alle voorraden werden voordién. - stelselmatig weggevoerd terwijl de voor den oorlog van belangzijnd-e inrichtingen volkomen vernietigd werden. Nadere berichten uit Berlijn doen uit schijnen aat deze ontruiming niets ver rassends inhoudt gezien uit de legcrbe- richten welke vorige week werden bekend gemaakt reeds bleek dat de stad vrijwel van alle zijden door de Sovjet-troepen werd aangevallen, waartegenover de Duit sche troepen tot een beweeglijke verdedi ging waren overgegaan. De Sovjet-aanval- len werden in zoover afgesiagen dat zij niet tot een doorbraak leidden, maar wegens! de bedreiging tegen Orel zelf werd tot dien maatregel overgegaan, om het af snijden van de verdeoigers der stad te vermijden. Orel en de bocht van Orel hadden hun taak vervuld gezien zij de Sovjets dwongen tot een concentratie van meer dan 100 divisies en van ongeveer 10.090 gevechtswagens waarvan een zeer groot deel vernietigd werden bij de aan vallen in dit gebied welke slechts tot het bereiken van een beperkt doel hebben geleid, staande verre beneden het be oogde doel. Sedert den 6 Juli verloren de Sovjets in dezen sector op 5 Augustus reeds 3.538 tanks wat wijst op de geweldige offers die zij brengen moesten in dezen Orel- bocht. Uit de jongste leger berichten blijkt dat de Sovjete thans ten Zuid-Westen van Orel hun doorbraakpogingen voortzetten maar zonder sukses. Een plaatselijke in filtratie wsrd ongedaan gemaakt en alle andere aanvallen in verbitterde gevech ten teruggeslagen. Ook ten Westen van Orel bleven de aanvallen der Sovjets vruchteloos. SECTOR VAN BJELGOROD: De groo te slag rond Bjelgorod duurt onverpoost verder. Voort zijn de Duitsche troepen hier verwikkeld in hardnekkige afweer- gevechten. Talrijke Sovjet-aanvallen le den schipbreuk. Het Duitsche luchtwapen trad hier zeer actief op en vernielde op een dag, naast talrijke tanks en kanon nen, ruim 300 met manschappen geladen Russische voertuigen. Wijl het Duitsche legerbericht melding maakt van gevechten welke geleverd wor den ten Zuid-Westen van Bjelgorod be richtte Europapress dat levendige gevech ten in de straten van Bjelgorod zelf plaats vonden. DONETZ- cn MIOESFRONTVAKKEN: Aan de Midaen-Donetz werden ook alle Sovje^-aanvaiien suKsesvpl teruggesiagen. Aan de Mioes rukten de Sovjets opnieuw ten aanval tegen de Duitsche linies maar naar het Duitsche legerbericht van Dins dag waren de Duitscne troepen hier an dermaal tot den tegenaanval overgegaan welke leidde tot de verovering van een belangrijk heuvelgebied. KOEBAN: Ook aan het Koebanbrug- gennoofd leden de Sovjet-aanvallen an dermaal schipbreuk. Bij dezen inateriaalslag, woedend over bijna de gansche uitgestrektheid van het Oostfront, leaen de Sovjets in de laatste l De winnende biljetten der 7° schijf 1943 der Loterij Winterhulp worden op 26 Augustus als vervallen beschouwd. Deze bepaling van het reglement zal streng worden toegepast. Ziet dus een laatste maal uw biljetten na. door de officieele trekkingslijst bij uw gewonen verkooper te raadplegen, of vraag een kostelooze lijst bij de Loterij zélf, Gulden Vlieslaan ts Brussel.. Vergun. R. C. 312/1. «ESzasiisESSsaBSEiSisssiossgiEsa Goebbels met klem verklaart, col: voor Duitschland dit besluit sinds geruimen tijd vast. Langzaam maar zeker begint zich dit te verwezenlijken ook al kan over de wijze van zijn voorbereiding en den vermpedslijken datum van zijn praktische toepassing nog niet openlijk gesproken worden Esn belangrijke vergadering van den nieuwen Italiaanschen Ministerraad werd gehouden op 5 Aug. jl. Allerlei maatrege len van binnenlanascnen aard werden be sproken en getroffen, o. m. omtrent de inlevering van den oogst, de verdeeling der voedingsmiddelen, den financieelen toestand, de ontbinding van de fascisti sche jeugdorganisatie GIL wier vermogen overmaat naar den staat, de omvorming der Corporatieve instellingen, de invoe ring van de persdiscipline in oorlogstijd, enz. enz. De Jodenwetten blijven van kracht in Italië. Uit de Italiaansche bladen blijkt duidelijk dat Italië de bekende voor waarden der Angla-Amerikanen afgewe zen heeft. Generaal Ambrosio werd benoemd tot bevelhebber van het algemeen Itali aansche legerhoofdkwartier. Een verordening werd uitgevaardigd inzake het onderwijs van de geschiedenis en dit jaar mag slechts geschiedenis tot aan den eersten wereldoorlog worden onderwezen. Het Italiaansch protectoraat over Dalmatië werd afgeschaft. De oorlogstoestand werd uitgeroepen over geheel Italië. De ontbinding der fascistische partij wordt doorgezet en regeeringskommissa- rissen werden aangesteld bij de werkge vers- en werknemersbonden. Uit het financieel verslag van den Italiaanschen Minister van Financies worat gewezen op het dreigende mnaue- gevaar in Italië. De tekorten op de be- grooungen welke aangevuld werden door ueroepeii op ae Banx van Italië hebben tot gevolg gehad dat het in omloop zijn- ae geld in onrustwekkende wijze vermeer- aerue. De Minister van Binnenlandsche Za ken werd vervangen in net Ministerie Badogiio. Te Rome werd een auto bij nachte aangemaand tot stoppen door een van aienstzijnoe patroelje. Daar de voerder hieraan geen gevolg gaf werd op den auto geschoten. De auto was echter gevoerd aoor den eersten sekretaris van de Turk- sche ambassade, die reisde in gezelschap van zijn vrouw en moeder. Zijn echtge- noote werd door een schot geraakt en ge dood. Van Italiaansche zijde werd diep rouwbeklag geuit om het gebeurde. Naar het Britsche Nieuwsbureau meld de is de H. Churchill op 10 Aug. jl. in Canada toegekomen waar hij na bespre kingen met den Canadeeschen Premier, Mackenzie King, ook overleg zou plegen met President Roosevelt. Churchill was vergezeld van hoofden van den generalen staf. Vatikaanstad, 7 Aug. Z. H. Paus Pius XII heeft zich schriftelijk tot Staats secretaris Kard. Maglione gericht, met verzoek te verordenen, dat overal zal wor den gebeden voor het herstel van den vrede onder de volkeren. (Europapress.) Een en ander. Het Britsche vliegkampsohip For midable is te Gibraltar binnengeloopen met zeer zware averij opgeloopen door torpedotrefiers. Naar verluidt bevindt zich thans Generaal Eisenhower’s hoofdkwartier op Malta. Naar uit Stockholm wordt gemeld bevindt zich Stalin in inspectiereis van de verschillende fronten. Men verwacht dat hij zes weken afwezig uit Moskou zijn zal. Hij wordt te Meskou vervangen door Molotoff. Volgens een Japansch bericht zou het diplomatiek korps binnen kort van Kubisjew naar Moskou terugkeeren. Tusschen Duitschland en Zweden werd een akkoord bereikt om een einde te stellen aan het transito-verkeer van Duitsche verlofgangers en oorlogsmate- riaal door Zweden, l 1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1943 | | pagina 5