DE OORLOGSTOESTAND DE INVASIE is Zware Treinbotsing te Diksmuide ,KBK a I Folklore van Si Antonius O. Van twee Volks-Spreuken Het Banditisme in ons Land J a Brie Misifc&gers deodgesenoten KATHOLIEK NIEUWS i TEWEmïEÏïïmr^-- DER KLASSEN VAN 20 EN 21 NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 1,- Fr. De Internationale Bidweek TREKKINGEN Gevaarlijke Bandietenbende onschadeliik gemaakt te Koolskamp 1 J 1 4 is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE 17 Gewonden, waarvan 2 zeer erg Ijsiisajsglii scfaol swilft ma iBBBBQEfiaEaaBKiaiEssaaaEiias LANGEMARCK-STUDIUM DER MIDDELLANDSCHE ZEE 22 Januari tot 20 Februari ’44. V' ZATERDAG 22 JAN. 1344. DE VIERDE BANDIET AANGEHOUDEN ■aanBH33S33HaB3BBa3SMEBB3»BUna3M8H3E3C3MnMSnznra VERWOESTE GEWESTEN 1921 LOTENLEENING 1933 124® Trekking van 18 Januari 1914. Resla 333577 is terugbetaalbaar met 50.000 frank: ÏN HET WESTEN OP HET OO5TELIJK FRONT - - IN HET VERRE OOSTEN DE RUSSISCH-POOLSCHE GRENSKWESTIE GERUCHTEN INZAKE DUITSCH-ENGELSCHE ONDERHANDELINGEN GELOGENSTRAFT 8 fr.' 15 fr. Ber. in lokaal nieuws: per regel A I, Komt er een invasie? 613 Brugge V. 6.15 van 1 Brood In cn A, y. ten. De ;n ant- 200 nun. en stevig gxxxxx»xxgc slag. Tevens werd ’t peerd gestolen is. Kweekt geen kat In de kelder. BOER NELIS. •’SuSLl- JAAR. - Nr 4. leper V. 15.20 Meenen V. 18.10 Poperinge V. 19.42 LIJN 73. Kortemark V. 4.50 - Gent St-Piet. A. 6.32 Gent St-Piet. V. 17.00 - Kortemark A. 18.47 LIJN 75. Kortrijk V. 8.39 - Gent St-Piet. A. 10.14 Gent St-Piet. V. 13.12 - Kortrijk A. 14.41 LIJN 83 Kortrijk A. 9.05 Ronse A. 7.23 Kortrijk V. 7.30 - Brugge V. 16.14 Kortrijk V. 10.20 - Roeselare V. 11.40 - Roeselare V. 5.10 Brugge V. 5.32 j£ortrijk_V. 18.10 - Telt Meulebeke Ingelmunster Ingelmunster Meulebeke Helt taalbaar met 25.000 frank^ bil- lozz'ju irivoi xniiu iiói39 xui»-« xiivux 300 gr. p. dag 100 gr. p. maand 200 gr. p. maand 250 gr. p. maand 100 gr. p. maand 1 kgr. p. maand 250 gr. p. maand 250 gr. p. maand 250 gr. p. maand 20 gr. p. dag 600 gr. p. maand 600 gr. p. maand 450 gr. p. maand 360 gr. p. maand LIJN 63. V. bespreking is de ABONNEMENTSPRIJS 1941: 1 Jaar in Belgie Fr. 45 9 Maanden Fr. 34 6 Maanden Fr. 23 3 MaandenFr. 12 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 65 10. Spilller Angèle. uit Eesen; klaagt aan inwendige pijnen in de zijde. 11. Hoorelbeke Aleydis, uit Handzame, verwondingen aan neus en beide knieën. 12. Dewulf Henri, uit Zarren, gewond aan linker arm en borst. 13. L; por te Maurice, uit Handzame, ge wond aan de knieën en de tong. ■14. Degraer Raphaël, uit Veume, ge wond aan linker zijde en duim. 15. Bylle Simonne, uit Eesen, gewond aan wang. Haar klecderen werden boven dien gescheurd. 16. Bylle Gabrielle, uit Eesen, gewond aan rechter heup. 17. Onbekend. De andere reizigers kwamen er met wat builen en blauwe plekken van af. Al de kinderen die met dezen trein naar school komen werden naar huis gestuurd daar ze allen duizelig cn ongesteld waren. CSESEaS£3HE5:aaSHEBE32gEBi2En3 Em der groots onderwerpen van aller mogelijkheid van een invasie van een Angelsaksische» inval in Europa. Laten we nu ter zijde laten wat een verwoesting dergelijke oorlogsvoering zou kosten aan de streken waar de invasie gebeuren zou, om objectief te onderzoe ken wat er over dat tweede front wordt cezeli Gezcid! Want de opinies ver- schillen. En later zal uitgewezen worden hoeveel propaganda er mee gemoeid is! 5 Nu. er wordt veel verteld, nu laatst dat de invasie toch niet seffens zou gebeuren, i dat 500 vliegvelden in Engeland er voor gereed liggen, dat het niet alleen is om 5 te gehoorzamen aan Stalin's ultimatum, doch ook om de Dultsche antiterreuraan- vallen in Noord-Frankrijk te vernieti gen, enz. LIJN 65 Meenen V. 16.05 - Roeselare A. 16.41 Roeselare V. 17.25 - Meenen A. 17.59 T LIJN GS. B”ugge A. 9.26 (1) Kortrijk A. 18.05 Roeselme A. 11.04 Kortrijk A.. 12.27 Kortrijk A. 5.54 Kortrijk A. 7.54 Brugge A. 19.53 (1) „(1) Zondags behouden.' 19.35 19.43 19.53 20.00 20.12 £0.24 Bidweek in zijn aartsbisdom voorgeschre ven. Het veerg:schreven gebed luidt volgt: Antiphoon: «Opdat allen één z!1n ge lijk Gij. Vader, in Mij, en Ik in U, dat ook zij in On.-: één zijn, teneinde de we reld geloove dat Gij Mij gezonden hebt... V. Ik zeg IJ: Gij zljt Petrus. R. En op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwen. Laat ons bidden. Heer Jezus, die tot uwe apostelen ge zegd hebt: de vrede laat Ik U, mijn vrede geef Ik U, sla niet acht op mijne zonden, maar op het geloof van uwe Kerk en verleen Haar genadig volgens uw wil vrede en eendracht. Die leeft en. heerscht God in alle eeuwen der eeuwen. Amen. (200 dagen aflaat). als hun patroon aanzien. Immers de Heilige wordt aanroepen als beschermer van deze oude gilden. Zijn naam wordt gedragen door me nig Vlaamschen jongen, door meer dan een straat, door kerken en kloosters, hos pitalen en liefdadigheidsinstellingen, door bergen en dorpen. Zijn beeld staat in menig Vlaamsen gezin op 't schouwtje, en het printje met zijn beeld, hangt in vele veestallen. Dit alles bewijst dat de Heilige Anto- nius een gevierde volksvriend is. Hij blijve het lang, ons aller stoffelijk en geestelijk welzijn ten bate, den Heilige ter eere, en Gode tot glorie. L. J. 'rj De toekomst zal het loeren, doch het Is zeker dat er verschijnselen op wijzen. Onder de vele verschijnselen die voor deze meening pleiten, wordt van Dultsche zijde o.a. aangestipt: de drukke bedrij vigheid der Angelsaksische luchtvloot niet alleen boven Duitschland, maar ook bo ven Noord-Frankrijk, waaroij de tegen standers, naast de materieele schade, ook en vooral de sleet en de beschadiging der Dultsche jachteskaders nastreven. Aan de overzijde werd de uitschakeling der Dult- Bche jagers (al was het maar gedurende enkele uren) door langdurige en uitput- ter.de gevechten als een conditio sine qua non« van een succesrijke landlngs- operatie voorgesteld. i Van Dultsche zijde wordt opvallend tnenlgvuldlg cn nadrukkelijk herhaald dat He Weermacht zich aan landir.gsoperatles verwacht op grootere schaal dan deze des tijds bij Dieppe, waarbij de Britten aan Gen Russischen bondgenoot een demon- fctratte gaven tot wat zij needs in staat Waren en tevens hoe moeilijk gekombl- fieerde land- en zeeoperaties zijn. Sedert dien hebben de geallieerden ruimschoots Rijd gehad om zich met zorg voor te be reiden; vele groote manoeuvers hebben de onervaren troepen tot hun taak voorbe reid. Lord Mountbatten oefende zijn kem- mando-troepen on Britsch terrein waarop met een piinlijke nauwkeurigheid de Fransche kust en de Duitsche versterkin gen waren nagebootst, endet zijn solda ten als het ware machinaal zouden han delen wanneer het er ooit cp aan zou komen. De operaties in Noord-Afrika en in Italië hebben den generalissimus van het landingsleger. Eisefihouwer, ook geleerd hoe duur het corns betaald wordt, troe ven die men in de hand heeft niet uit te spelen, uit sch’-'k voor het risiko. De geallieerden willen het in West- Europa derhalve grootscheepscher op vatten, ze spreken van een algemeenen aanval op het vasteland. Het zou daarbij niet aan ondergeschikte- en afleidings- manoeuvers ontbreken. den hier door de Sovjets ingezet, met als l doel het bereiken der grenzen van de i Baltiscne Staten. Al hun doorbraakpogin- gen bleven echter totnogtoe vruchteloos. ZUID-ITALIE EN GEBIED De zwaarste gevechten op het Zuid- Italiaansch front weiden geleverd in den Zuid-Westelijken sector, waar het 5> Amerikaansche leger verdere aanvallen I inzette. Eon harde strijd werd er geleverd. Op Woensdag der vorige week poogden de Amerikanen een doorbraak tot stand te brengen langsheen den Guarigliano. De ingezette strijdmassa’s waren zoo aan zienlijk dat de Duitsche legerleiding be sloot haar troepen terug te trekken naar den Noordoever van deze rivier. Bij Cer- varo werd hard gevochten, evenals ten Noorden van Venafro. Ook allo bressen werden hier afgesloten. Bij Cervaro trok- kin’ vérder op nieuwe stellingen terug. Na zware gevechten tegen Algerijnsche en Marokkaansche troepen ontruimden de Duitschers het dorp Aquafonda. Monte Trocchia werd eveneens ontruimd. Intus- schen gaat de strijd om Cassino voort. Naai- het laatste legerbericht vonden thans gevechten plaats ten Oosten van de Golf van Gaëta. In den Oostelijken sector was de be drijvigheid beperkt, maar het 8» Brit- sche lager blijkt hier voorbereidselen te treffen voor een nieuwe offensieve bewe ging- In den strijd tegen de Partisanen in Kroatië werd Jajce door de Duitsche troepen heroverd. Bij de jongste operaties sneuvelden 5.000 bendeleden. Cun3EEEESB3BB2EE2S££EEQES3BB iantsoeneering DER EETWAREN A -LJ1 VJxJU. 2 Gebrande gerst 3 Margarine i 4 BoterI 5 Cichorei 6 Suiker 7 Peulvruchten 8 Haverderivaten 9 Smeerkaas 10 Vleesch 12 en 13: Naar keus: a) Confituur b) Kunsthonig c) Geko- ’Jte vrucht. d) Suikergoed £3. Aardappelen Sedert 18 Januari, feest van Sint Pe trus Stoel te Rome, tot het feest van Sint Paulus Bekeerlng, op 25 Januari, wordt over geheel de wereld een internationale gebedsactie gehouden om te verkrijgen: Eenheid van Kerk, door den terugkeer van de afgescheurde cliristenen en de bekeering der niet-christenen in de ééne, ware Kerk van Rome. Het idee om een bidweek in te richten ging uit, in 1908, van Pater J. Paul Fran cis, een bekeerliiig. Hij stichtte het Ge nootschap der Verzoening". Goedgekeurd en gezegend door Paus Pius X, verrijkt met èen vollen aflaat door Benedictus XV, nam het Wereldcongres van Pro testantse he en Oostersche Kerken in 1920 deze Bidweek over voor hun geloovigen. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey heeft in 1927 de publieke viering van de 8E9BHHMaS32’!Sr’S53B3*Ea3GE3H3Si!2!HaBaElEHSSaaaaEEZ33SS33£B In het Verordnungsblattvan 7 Ja nuari verschijnt het volgende besluit van den Militarbefehlshaber in Belgien und Nordfrankreich: Op grond van de bij 5 5. lid. der ver ordening inzake voorziening in de behoefto aan werkkrachten voor het verrichten van werk van bijzonder belang, zooals die is gewijzigd bij verordening van 23-6-1943 (Verordeningenblad van den Militairen Bevelhebber, 104* aflevering, Nr 1) ver leende machtiging, wordt voor België het hier navolgende verordend: 5 1. Met uitzondering van Rijks- en Volksduitschers moeten al de in de jaren 1920 en 1921 geboren mannen, te rekenen van 1-2-1944, in het bezit zijn van een door de voor hun woonplaats bevoegde Oberfeld- cf Feldkommandantur Duitsche dienst voor tewerkstelling afgeleverd ge tuigschrift waaruit blijkt, dat zij van werkverplichting in het Duitsche Rijk zijn] vrijgesteld (Vijfde verordening van 28-6- 1943 tot uitvoering van de verordening in zake voorziening in de behoefte aan werk krachten voor het verrichten van werk) van bijzonder belang). Zij moeten hun.' vrijstelïingsgetuigschrift steeds bij zich; hebbep. ij f 2. Personen van de onder 1 be-, doelde jaargangen, die geen geldig vrij< stelllngsgetuigschrift bezitten, zijn ver-; plicht zich uiterlijk 1-2-1944 bij de voor, hun woonplaats bevoegde Oberfeld- ofi Feldkommandantur, Duitsche dienst voor, tewerkstelling, persoonlijk aan te meldem' om te doen nagaan, welke hun toestand is ten opzichte van den arbeidsdienswt plicht, I 3. Hij die na 1-2-1944 ronder WUX stelllngsgetuigschrift wordt aangetroSea, en niét in staat 13 te bewijzen dat hij M», zoodanig getuigschrift bezit, geldt els dienstplichiweigeraar, ook al zou hij vroe^ ger nooit eenlgen oproep om te gaan wex«; ken hebben ontvangen. J Dan deze lekkere weerspreuken: Sint Antoon is de tweede der harde koppen. Sint Antonius, schoon en helder vult het vat en ook den kelder. En daar is zelfs een oud-Middeleeuwsch liedje, in den trant van de sottemij, dat aldus begint: Sa laat ons vroolljk weten op Sint Antonius’ feest. Als patroonheilige van tal van genoot schappen en ambachten werd in Vlaan deren Sint Antonius met voorliefde ge kozen. Zoo was hij patroon van het Brusselsch handboogschuttersglld. Alle leden stapten mee in oe processie, te zijner eer. Ook te Gent vras hij de uitverkoren patroon van de busschieters die er in Keizer Kareis tijd een veertig Antoniusverkens mochten op nahouden. Dit gebruik bleef nog wel een eeuw in voege. Door de Mechelsche schutters, het Papgildwordt steeds Sint Antonius’ feestdag met grooten luis ter gevierd. Zelfs de Kortrljksche tooneelmannen, «yu, u.u«uub wv.. de rederijkskamers. soms 'de Antonisten Pripot zelf. In dit moerassengeoied vielen genoemd, kozen Sint Antonius als pa- 1 -J -- -J- troon. Als patroon van do Brugsche scheeps timmerlieden had Sint Antonius een bij zonder altaar in O. L. Vr. ter Potterie met een schilderij over de bekoring van den Heilige. En hoeveel ambachtslieden zijn er niet Duitschen Minister van Bultenlandsche Zaken zouden ontmoet hebben en er cn- derhandelingen gevoerd omtrent een af zonderlijken vrede, besprekingen welke niet zonder resultatenzouden zijn ge bleven. Zulks naar een correspondent te Kaïro. Van Britsche zijde werden deze ge ruchten officieel gelogenstraft en toonde men zich verontwaardigd over het ver- jan deze genichten. ..-6, Sedertdien zweeg Moskou over dezen al tuiten er mijn oorln nog van; het officieus orgaan van de Sovjet-Re^eering, Zottegem V. 6.C5 - Kortrijk A. 7.27 KortDik V. 15.56 - Brussel-Noord A. 18.54 Zottegem A. 21.30 Brussel-Gr. A. 6.30 -TREINEN, voor den duur der voorloopige afschaffing van bovenvermelde treinen, vanaf 17 Ja nuari 1944. Mogelijkheden van een tweede front. Uitgever: Sanscn-Vanneste, Poperinge. S Telefoon N' 9. Poslch. N» 155.70. S TARIEF VOOR BERICHTEN: j Kleine berichten (3 regels) 8 /r I Kleine berichten adr. t. bureele 12 fr (voor ieder regel meer: 2 fr.) 1 Rouwberichten: minimum. 15 fr.1 I Oroote rouwberichten: per regel 2 fr r>„. 3 Anaere aankondigingen: prijs op vraag.I Aankondigingen worden aanvaard toti den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: Voor Belgie Fr. 45,00. I Voor Frankrijk Belg. Fr. 61,25. i 1 -■-.V.-xTRX’..; RX73WVVV!: den werd nog een bedrag van 26.000 fr. ge roofd waarna do schurken dan verdwenen met den auto en. do boter. Uit Tienen was een auto vertrokken, beladen met 12.000 kgr. suiker. Tusschen de gemeenten Hakendover en Overhespen werd de voerder verplicht stil to houden voor seinen welke hem van op de baan gegeven werden. Toen de wagen stilstond sprongen enkele kerels op den wagen, blind doekten ze den voerder en den "begeleider, stopten ze In een personenauto waarmede dan werd weggereden. De kerels namen ook de vlucht met den vrachtwagen en de sui ker. De voerder en zijn begeleider werden naderhand in vrijheid gesteld te Luik. Tusschen Bi,zen en Tongeren werd een kolentreln bestormd en meer dan 5.000 kgr. kolen werden ervan geroofd. Te Jemeppe-sur-Meuse werd een In woner door een onbekenden neergeschoten en zwaar gewond. Te Court St-Etlenne Werd een landbou wer, behoorend tot een politieke partij, door een salvo uit een mltraillette vermoord. De daders sloegen op de vlucht vooraleer zij Iets kenden meenemen, daar alarm was ge geven. T« Alken, in het veld, werd het lijk ontdekt van een Inwoner der gemeente. De man was vermoord met een geweerkogel. Te Jeuk werd eerst door bandieten het postkantoor overvallen waar zij de hand legden op 70.000 fr. Vandaar trokken zij naar de melkerij op zeilde gemeente, laad den er 1.000 kgr. verpakte boter op een vrachtwagen en kozen ermede het hazenpad. Nog talrijke andere roofovervallen van mindere omvang werden gepleegd, o.m. te Beverloo, Lanaken, Deurne, Pamèl, Putte-blj- Mecbeleu, Brussel, Bltsingen, Hamont. Ma- ër< V- dag< Jjer? ifl’bedwang“ge£ouden. y&u cia luzitteftj- 4Zi« vervolg op 8* Blad). Het Langemarck-Studlum eer R. 8, F., <ei- 'Diens is telle Flandem, brengt de belang- af-' stellenden hiermede ter kennis dat op 14 Dl. Februari a. s. andermaal een schlftings- :ige fooren kunt kamp zal gehouden worden. Flinke, be- ederig hokje het I gaafde, Vlaamsche jongens tusschen 17 "tee iri -J1 J-*"J-- krlj-j ïn weerspraak, volksrijm en volkslied z4a rrrvtn aawi zlctrs TTzallirrA eigen klank en kleur, in den geest en het hart van ons volk Rvati luisteren 1 hun zakken gevonden, alsmede velosleutels, wat laat vermoeden dat de dieven per rijwiel Tall «m, h^"tóicdcna hUU Pla3t ïoorsilclltl8hïlds- De moeders i en de dochters De rijkswachters zochten gansch den om trek at om den anderen bandiet, tlle mt- kemen was, te vinden, doch tevergeefs. Dinsdagvoormlddog stapte het parket van Brugge ter plaatse af. Na net gevoerde onder zoek, meent men hier te doen te hebben met de misdadigers die wachtmeester De- baekere van Zwevezele vóór een paar maan den hebben neergekogeld tijdens een nach- telljke aanranding. De rijkswachters die op gevaar van hun eigen leven zich totaal Ingezet hebben, die nen hier om him kordaat optreden geluk gewenscht te worden. De streek zuiverden zij van een gevaarlijke bandietenbende, wat door de bevolking met genoegen vernomen De rijkswacht van Zwevezele die op roek was naar de ontsnapte bandiet Is erin ge slaagd deze aan te houden toen hij op weg was'naar huls. Het betreft hier zekere Omer Vanhaverbeke, herbergier, wonende wijk Nachtegaal te Torhout. Hij werd In den rug getroffen door revolverkogels. Na het vuurgevecht op ds hoeve van landbouwer Vandevelde Is hij door de velden wegge vlucht, en heeft zich In een stal van een hoeve in de nabijheid geborgen tot 's an derendaags ’s morgens. De vier rijwielen van de bandieten werden teruggevonden In een rapenveld op een hon derd meter van de hoeve gelegen. De num merplaten waren afgedaan. Bij de lijkschouwing werd vastgesteld dat Casier Isldoor door vérscheidene kogels over gansch het lichaam getroffen werd, terwijl Priem de longen doorboord werd, en Cool Eugeen, die een gewezen gemeenteraadslid is van Torhout, anderzijds door zes kogels getroffen werd. Da neergeschoten bandieten droegen een groote som geld bij zich. Van- havsrbeke heeft tijdens zijn vlucht zijn wa pens wesgegoold. Door de rijkswachters werd hij opgeleid naar het geneeskundig gesticht van het gevang te Brugge. De lijken van de drie gedoode bandieten werden naar het doodenhjitsje overgebracht. Door het parket van Brugge werden de landbouwers waar onlangs een gewapende overval gepleegd werd, uitgenoodlgd om de bandieten te aanschouwen. Men heeft kun nen uitmaken dat de gedoode bandieten her kend werden als zijnde dezelfde die de ge wapende overval gepleegd hebben bij land bouwer Maurice Deneckere te Glts en Petrus Vanderhaege te Kortemark. L. J. Tiet Voorspel? Alhoewel in de gegeven omstandighe den een Invasie-poging van de geallieerde strijdkrachten niet als ónmogelijk moet worden beschouwd, dienen wij niettemin de "uitzonderlijke bëteekenis van derge lijke onderneming, die eenig is in de annalen der militaire geschiedenis. Maar het feit, dat de Anjclsakscrs meteen een verwoeden luchtoorlog doorzetten op de open steden van Duitschland, laat ver onderstellen, dat deze terop rekenen, Duitschland door dit middel tot over gave te dwingen vooraleer tot de invasie- pqglng te moeten overgaan. De Britsche militaire experten, die in deze zaak bevoegder zijn dan de Ameri kanen, hebben zich steeds tegen derge lijke gewaagde onderneming verzet, maar, indien de Amerikanen, die aan den oor log in Europa, om politieke redenen, een einde wenschen te stellen, toch tot een aanval op de Europeesche kusten willen overgaan, willen de Britten de verant woordelijkheid hiervan niet op zich ne men en hebben de leiding ervan aan de Amerikanen overgelaten. Flaats en tijdstip. Op de vraag, waarde aanval zou plaats hebben, kunnen wij bezwaarlijk antwoorden. De eerste faze van den aan val zal bestaan in een hevig bombarde ment van de kustzone, waar de aanval moet worden uitgevoerd, want elke on verhoedse!» aanval blijkt wel te zijn uitgesloten. Een laatste vraag is: Wanneer zal de aanval worden uitgevoerd? Dat is zeker de moellljkste vraag, waarop men niet kan antwoorden. Men most in de eerste plaats in acht nemen, dat wij hier staan voor een zeer ingewikkelde operatie, waar aan niet alleen de landingstroepen, maar tevens de lucht- en zeestrijdkrachten dienen deel te nemen. Vergeten wij niet, dat wij te doen hebben met Angelsaksische troepen, waarvan het inwerkingstellen spreêkwoordelijk traag is. Verder dienen wij niet tilt het oog te verliezen, dat de wateren in het Kanaal en in de Noordzee in de wintermaanden zeer onstuiml? zijn en het weder veeltijds zeer wisselvallig is, zoodat de Winter de slechtste periode is voor dergelijke operatie. Maar, wij voegen er alras aan toe, dat wij in dezen oorlog reeds zoovele abnormale militaire verrich tingen hebben gekend, dat wij ons over niets meer moeten verwonderen. Veeltijds wordt nog een andere vraag gesteld: Heeft een aanval on de Weste lijke kust van Europa eenlge kans cp wel- Itikken? Wij hebben hieromtrent reeds meer dan eens onze meening te kennen gegeven. 'ij zijn van oordeel, dat alle militaire iskundigen met veel belangstelling eene eventueele operatie van dien aard zullen nagaan. Er komen in dergelijke operaties zooveel factoren in aanmerking, dat het ónmogelijk Is, op eenige benadering, een waarschijnlijkheidsberekening te maken. De militaire medewerkers staan hier voor gegevens, waaromtrent geen enkele eenige voorspelling zou durven wi Duitsche legerleiding heeft maar woord: Wij zijn bereid. 14-1-44. C. Ons vroo en vrome Vlaanderen. en 25 jaar wordt daardoor een eenige ge legenheid geboden zich door de studie verder te bekwamen. Kandidaten kunnen zich ten allen tijde melden aan het vol gend adres, waar hen ook alle desbetref fende inlichtingen met bereidwilligheid verstrekt worden: Langemarck-Studium, --x—,.—p-- -.--7 Dienststelle Flandem, Montoyerstraat 24, ken de Duitsche troepen ook op enxele L-r-r» z-xt-v niminm <-rz^l rnnicr IBBSBBaBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBUBBBUBaBBBBBBBBESEBBaBBM mim AKSSSMAM AFGESCHAH Mijn ooren tuiten er nog van. Ik heb er deze week van langs gekregen; peist toch... een boer die wil zedemeester spe ten en durft beweren dat er "moeders» zijn, die te slap vallen, zoodanig dat va der best eens zou tusschenkomenHet was een echte stortvlage die 'k over mij kreeg, ge hadt er met geen perse door gestegen; en ’t einde van den aanval was: Houdt u bezig met uw kotIk liet die vlage voorbijgaan, vlagen duren niet lang, ----- --- en 2ei tot slot: Madamke, Ik houd me bezig met mijn kofen ben er de baas; en ’t ware misschien best zoo... menheere ook de haas was in uw... kot! Maar ik kreeg nog iets anders. Twee brieven om me meê te deelen dat het hoog tijd was om ne keer over die furie van lezers te schrijven en gekapt strooite verkoopen. En die brieven deden me de rest vergeten. Ze lieten me zelfs toe deze week opnieuw «zedemeester» te speten; zonder dan nog uit mijn eigen provisie te putten. Wonder is ’t hoe twee ver schillende menschen, uit heel verschil lend bedrijf de zilfde gedachten deelen. De eene brief kwam van een arbeider, de andere van een boer, ’t Gezinsleven van die twee verschilt oneindig, de boer is t’huis en zijn volk eveneens. Die werkman is alleen 's Zondags t’huis en zijn groo ten werken buiten huis.'En toch zijn ze het hier over eens: Vader moet meer zijn gezag doen gelden, maar veel te dik wijls laat hij het cm wille van den vrede, of uit gemakzucht, of omdat hij er heel eenvoudig niet aan denkt. Ik kreeg bovendien, ter illustratie, een heele beschrijving van ’t gezinsleven en van de vaderlijkebedrijvigheid in huis, t Is te werkelijk cm er niet een oogenblik bij stil te staan. Op het hof ben ik de baas, aldus de boer. Al het werk wordt door mij gere geld. En dat wordt dan ook stipt uitge veerd. Als bedrijfsleiderheb ik mijn woord te spreken, ’t hooge woord zelf. Maar binnen huis gaat het soms wel an ders. En ik spreke natuurlijk nu niet van de dinersen de soupersbij ons is dat, gelukkig genoeg, nog altijd noene- t’cten en avond-eten. Maar toch; ’t ge beurt zoo zeldzaam dat de grooten mij iets tcevertrouwen; ik worde heel en al buiten de «secreten» gehouden, ’k Hebbe misschien ongelijk, maar "k ben te kop pig bcerekoppigheid om zelf te on dervragen. De boerin lost nu en dan wel een woord maar, omdat vader al muizen nesten genoeg heeft, houdt ze de rest van onder in de pander! De groote dochters vooral hebben er een handje van weg om moeder te palluffen en te kalefateren: en moeder, cp ’t einde, geeft toe op voor- wmarde niet van gebaren aan vader Er zijn nu meer feesten en feestjes dan ooit, in besloten kring, ’s Zondags en al KtegElS&SllSjÖ “S' "of» ‘ft. ^iTeVriS' dl?VSl'BeS tijd Ik heb er een einde aan gesteld, kort weg. D? tijd is immers altijd nieuw en ’t is te laat de stal te sluiten als het peerd gestoten is. Als de huiselijkheid verloren gaat op een hof en de grooten maar pleizier hebben als ze... ver weg zijn, dan is dat een veeg teeken. Nku- werwetschof modern is niet altijd beter dan het oude, ’t kan immers er satz en achteruitgang zijn. Er meest een pick-up komen en er moesten fonoplaten bil zijn. Moeder liet zich over halen. voor de aangenaamheid in huis... Zoolang de oorlog duurt en zoovele menschen in verdriet en miserie zitten. komt dat ding hier niet.Moeder heeft me achteraf bekend dat ze vond dat ik gelijk had. De kleinste zou naar de kost school gaan bli de... Walen. Ziet ge, de dochters van dien boer en van den nota ris en van X. gingen daar immers ook. i hadden Maandag morgen hing een dikke mist over de lage broeklanden. Twee treinen waren dien morgen Ingelegd, uit Korte mark naar Adinkêrke over Diksmuide. De arbekierstreln stond op het punt het sta tion van Diksmuide binnen te rijden, toen hij ineens in den grooten draai, even buiten het station, met geweld door de mazout, die slechts op 7-8 min. achter kwam, aangereden werd. De machinist van den mazouttrein had in den dikken mist den stilstaanden twin niet opge merkt. tenzij op het laatste nippertje, maar ’t was reeds te laat. Deze man werd tusschen de twee wagens geslingerd en kwam er met enkele verwondingen aan hoofd, gezicht, handen en beenen van af. Het is de genaamde Vandemaele Julien uit Poperinge. De hoofdwachter Dedulle Alberic van leper, was er erger aan toe. Zijn linkerbeen werd tusschen de buffers van beide treinen versplinterd. Hij werd er bewusteloos van tusschen gehaald en naar het. hospitaal van leper overge bracht. Het been van dezen doorbraven qn voorbeeldigen bediende werd afgïzet. In het geheel zijn er 17 gewonden waarvan gelukkig toch maar 2 ernstig. Aanstonds werden de drie dokters van Diksmuide verwittigd die dan ook de beste zorgen toediende aan de gewon den en allen naar het hospitaal te leper lieten overbrengen. Hier volgen nu de namen van de 17 gewonden: 1. Dedulle Alberic, hoofdwachter van leper. 2. Vandemaele Julien, stoker uit Pope ringe. 3. Van Elverdinghe Albert, student uit Zarren. Deze arme jongen had een ern stige schedelbreuk. Hij werd ook zwaar gekwetst aan het linker oog en den schouder. 4. VanElverdinghe Magariet. uitNieuw- poort: werd gekwetst aan beide knieën en de ziide. 5. Moyaert Albert, student uit Korte mark/gewond aan ’t gezicht en de beenen. 6. Missine Robert, student uit Korte- mark. gewond aan gezicht en hoofd. 7. Boutelegler Jeannette, uit Kortemark, postbediende, werd gewond aan de linker knie. 8. Dewilde Jules, metser uit Zarren. 9. Vansevenant Cyriel, uit Hooglede. l33SBaEIEEB33EnnBS3BEHEaBBESB Zaterdag 15 Januari jL had de 179» trek king plaats van de Leening der Verwoeste CVP WP 1Q91 ReSte 072161 Nr 7 wint een lot van 1 mlnioen frank. De 18 volgende reeksen zijn t„ugbe- taalbaar met 25.000 frank: 102209 117061 122170 145739 157422 174631 --- In-èen nacht van 13 op 14 Januari jl. hebben eenige Britsche vliegtuigen bom men geworpen op West-Duitsch gebied woraen oesenouwu, aienen wij meiwnuu avljl ook Duitsche toestellen objectieven eens te meer de aandacht te vestigen op in Zuid-Ocst-Engelana bestookten. Op aen 14 Januari weiden bij dag zes op twaalf aanvallende Angelsaksische toestellen neergeschoten aan de Noorsche kust. In den daarop volgend en nacht vie len sterke Britsche formaties bommen werpers Midden - Duitschland aan. De Duitsche afweer belette een geconcen treerde» aanval en haalde 40 bommen werpers naar beneden. Op 16 Januari voerden Amcrikaansche bommenwerpers een aanval uit op Zuid- Duitschland, o. m. op Klagenfurth, waar schade ontstond aan gebouwen. Men- schenlevens vielen eveneens te betreuren. Bij dezen aanval werden boven Italiaansch gebied 18 bommenwerpers neergeschoten. De Duitsche duikbooten traden ander maal aktief op. Zoo in den Atlantischen Oceaan als In de Middellandsche Zee en de Zwarte Zee wisten zij 5 schepen van samen 36.500 ton, drie torpedojagers en twee duikbooten tet zinken te brengen cn drie andere schepen te torpedeeren. In verband met den luchtaanval door Amerikaansche bommenwerpers uitge voerd op Dinsdag 11 Januari jl. en waar bij zij 136 toestellen verloren, waaronder 124 bommenwerpers, werd nog gemeld dat van Duitsche zijde honderden jagers en slagvliegers tegen de Amerikaansche aanvallende toestellen werden ingezet. Deze gevechten ontwikkelden zich tot den grootste» luchtslag van dezen oorlog. Van Duitsche zijde zouden formaties in den strijd zijn geworpen geweest welke totnogtoe in reserve werden gehouden en welke voortaan slechts zullen worden ge bruikt in buitengewoon belangrijke on dernemingen. Er werd ook gewag ge maakt van het bezigen door de Duitschers van nieuwe types vliegtuigen welke in zeer korten tijd een zeer groote hoogte weten te bereiken, van het Duitsche toe stel 210-R, bewapend met een kanen van 200 mm. en stevig gepantserd is, dat zeer gunstige resultaten behaalde in den lucht slag. Tevens werd gemeld dat van Duit- sche zijde ook lucr.tmijr.en werden ge bruikt in den strijd tegen de Amorlkaan- sche toestellen. Op het Oostfront heeft de offensieve beweging der Sovjets zich thans ook uit gebreid tot den Noordelijken sector, o.m. jij Oranienbaum, stad gelegen aan de Finsche golf, rechtover Kronstadt, en tot het gebied gelegen tusschen Leningrad en het Illmen-meer. In liet Zuidelijk gedeel te van het Oostfront werden deze laatste dagen de Sovjet-aanvallen eerder afge wisseld door Duitsche tegenaanvallen zoo dat de frontlijn wenig verandering heeft ondergaan. Intusschen kende men neg steeds geen harde Winter op het Oostfront. Zondag jl. noteerde men o. m. in den Zuidelijken sector een temperatuur van 1», in het centrum des nachts van 10» tot 20o, en in het Noorden van 3® tot 4®. Van Zuid tot Noord opgaande krijgen wij volgend beeld van den huldigen toe stand op het Oostfront: Op de Krim bij Kertsh en bij Nikopol breidden de Sovjets hun aanvallen uit, maar alle werden afgeweerd. In de sectoren van Dnjepcpotrovsk en Kirovograd werden de Sovjet-aanvallen welke alle afgeslagen werden, afgewisseld met Duitsche tegenaanvallen waarbij suksessen werden bereikt. Hierbij were o.m. een bres afgegrendeld. Ten Zuid-IVesten van Tcherkassy, na melijk in het gebied van Sjasjkoff, wer den de Russen teruggeslagen bij Duitsche tegenaanvallen. Bij Progrc-bitschje, stad gelegen in den driehoek gevormd door Sjaskoff, Winniza en Eerditchev, maak ten de Dultsche tegenaanvallen eveneens vorderingen. Ten Westen van Berditchev sloegen Duitsche troepen, in tegenaanval, twee Sovjet-reglmenten uiteen en brachten hen uiterst zware verliezen toe. In het frontvak gelegen ten Westen van Nowograd-Wolynsk en ten Westen van Sarny, hield de druk der Sovjets aan. De Sovjet-aanvalspits welke Nowo- grad-Woljmsk bezette rukt thans op in de richting van Rowno. Sarny, geflo ten Westen van de vroegere Russisch- Poolsche grens, is eveneens voorbijgerukt door een Sovjet-groep. In de Pripet-moerassen welke aan den Kiev-sector grenzen is een merkwaardige situatie ontstaan door het feit dat wijl eenerzijds de Sovjets reeds Samy bereik ten er nog gevochten wordt op een ge lijke hoogte, maar veel Oostelijker gele- ren, namelijk aan de monding, van, den de 'Sovjets ook verder aan, “alsmede bij Retjitza waar zij erin slaagden op som mige plaatsen door te breken. Hun aan vallen werden verder afgeweerd en voor- uitgedrengen gevechtsgroepen werden bij Duitsche tegenaanvallen teruggeworpen. Bij Witebsk en Newel poogden de Sov jets andermaal door te breken en wissel den hier hun druk af van het eene front vak naar het andere. Witebsk trachtten zij langs beide zijden te overrompelen. Ook hier bleven hun pogingen vruchte loos en werden zij andermaal met zware verliezen afgeslagen. Zooals hierhoeger gemeld bral: thans ook een heftige strijd les in het Noorde lijke frontvak van net Oostfront, name lijk ten Noorden van het Illmen-meer, ten Zuiden van Leningrad en bij Oranien baum. De groote Winterslag werd dus D» rljkswachtbrlgado van Ardcoie had kr-üu gekregen dal een gewapende overval vocrzlen waa cp ce hosvc van landbouwer Vandevelde ts Koolskamp. Daar er twee landbouwers Vandevelde nabij elkander wo nen achtte men bet geraadzaam beide hoe ven ts bewaken om geen blauwtje cp te loopen. De brigadecommandant van Ardooie overtuigd te doen te hebben met een ge vaarlijke bende verwittigde de vliegende bri gade van Roeselare en beslcot bij valavond een hinderlaag op te stellen, wat gebeurde onder bevel van luitenant Ver Eecke der rijkswachtbrigade van Roeselare, op de hoeve van Jules Vandevelde, in een koestal. De bovenhelft van de haffdeur van den koestal werd opengelaten en de rijkswachters met de vuurwapens In de hand hielden zich ge- vechtsklaar. Alles was muisstil, toen tend 19.30 uur opeens vier gemaskerde en gewa pende bandieten voorzichtig na elkaar cp rubber sandalen langs den schuurmuur voor- bljslqopen Ze hielden de revolver schletens gereed voor zich. De rijkswachters lieten de bandisten tot voorbij de deur komen, cm don opeens bulten te springen met de vuur wapens in de hand. De brigadecommandant riep: «Handen omhoog, hier de rijkswacht!». De bandieten keerden zich terstond cm in vuurden hun wapens af op de (jendarmen. die gelukkig niet getroffen weiden. Deze hun leven In gevaar ziende vuurden oogen- bllkkellik terug. Twee bandieten stortten doodelijk getroffen neer nabij de voordeur van de hoeve. Een van hen wilde, toen hij ten gronde lag, nog zijn revolver afvuren op de rijkswachters, maar hij werd cnmlddel- lljk bulten gevecht gesteld en verloor hierbij ook het leven. Zijn pistool werd itukge- schoten in zijn hand. De andere twee bandieten konden ont snappen, doch een van hen werd zoo zwaar gewond dat hij na een vijftigtal meter ver der geloopen te zijn en na over een haag gesprongen te hebben, ten gronde neerzeeg met da revoaver nog In de hand. Deze was een zekere Priem Gentil, werkman, geboren den 15 Mei 1912, en wonende Oude Brugge- weg te Torhout. Hij was getroffen In de ion ven en bloedde tevens uit. Op zich droeg -•«- --g-r. -i- -_v„ hij “nog een revolver kaliber 7.65 en was nog ook van het Zuiden naar het Noo.den voorzien van 45 kogels. De andere twee neer verplaatst. Niet min dan 21 divisies wer- gekogelde bandieten, namelijk Casier Isldoor, uj «.xi „i, werkman, geboren den 9 April 1904, in Wo nende Oertjesstraat 223. Torhout; naar ver luidt hoofdman der bende. De andere was Gooi Eugeen, geboren den 10 Februari 1891, en wonende Erildam te Torhout. Allen droegen sterke electrlsche lampen op zich, zakmessen, pistolen, kogels, maskers, koorden en Inbrekersgerlef. De bandieten droegen handschoenen om vingerafdrukken te vermUden. Twee rijwlelplaten werden In lBBHBE3E33SMBSBBBBE9fl&SS&BB53i3Z33BS5BBE5SZSE:ZBEESE3a3SS - VoetbranJers aan het werk te Meerbeke. Auto met 1.200 kgr. boter gestolen te Beloeil. Auto met 12.000 kgr. suiker geroofd te Tienen. Persoon neergeschoten te Jemappe-sur-Meuse. Moord te Court St-Etienne evenals te Alken. Man vermoord in het bosch te Dour. Toeziener van den Wederopbouw neergeschoten te Tes- scnderloo. Kontroleurs van de N. L. V. K. wilden herberg overval len te Namen maar stootten op een politie-agent; een der kontro leurs werd gedood en een andere gewend. Ta Maerbeek bood zich een heerschap aan In een woning, waar de vrouw des hui zes alleen thuis was. De man was drager van een tasch zoodat de vrouw meende met een kontroleur te doen ta hebben. De man legde zl1n tasch neer op de tafel maar hield dan plots een revolver voor de verschrikte vrouw en elschte geld. Ziende dat er geen verzet mogelijk was wees de vrouw op de lade waar geld In stak, namelijk ongeveer 1.000 frank. Op dat oogenbllk kwam nog een tweede bandiet binnen maar de vrouw nam alsdan het deksel van de stoof en wierp het met alle geweld naar het hoofd van den tweeden bezoeker. Ze greep ook naar den stoofhaak maar de beide kerels 1 gingen de vrouw te lijf, overmeesterden ha»» bonden haar op een stoel en bonden een 'handdoek over haar aangezicht. Toen I de vrouw beweerde geen geld meer te bezit ten begonnen de schurken haar de voeten te verbranden. Door de hevige pijnen viel de vrouw bewusteloos. Toen zij terug bij kwam. waren de bandieten- verdwenen. Te Rolsln drong:» twee gewapende ke rels 'binnen In een huls waA- do vrouw al leen thuis was met haar ll-j&rlg dochtertje. Op de weigering geld af te geven bonden zij het dochtertje en dreigden het dood te schieten, waarop de vrouw hsn 26.000 Ir. overhandigde. In het station Gent-Zeehaven vzerden een negental personen, waaronder een on- derstatlonoverste, aangehouden, wegens dlef- ta van allerlei goederen, o. m. koolzaad, vet, bloem, sigaren, suiker, rubber, stoffen, enz., alles ter waarde van 1 mlllloen, T» Belcell, langs de baan, deden 5 ge wapende kerels een auto met 1200 kgr. bo ter geladen, stoppen. De drie Inzittenden alsmede voorbijgangers werden met revol- Een en ander.1 In zijn begrootingsbcodschap heeft Roosevelt verklaard dat van het totaal budget ten bedrage van 100 milliard naar schatting 90 milliard voor ocrlogsuiigaven werden uitgetroken. Te Algiers zou het proces tegen Bey routh! en Flandin zijn begonnen. Voor de provinciale rechtbanken zijn in Italië processen begonnen tegen gewe zen leden van de Fascistische Partij. Officieel werd thans medegedeeld dat bij het Angelsaksisch luchtbombarde ment op Toulon, op 24 November 1943, in totaal 437 deeden te betreuren vielen. De Italiaansche kolonel Mittica. die o. m. Graaf Ciano cn Maarschalk de Bono lid was van het buitengewone gerecht dat ter dood veroordeelde, omgekomen is bij een auto-cngeval. Sofia werd 'ontruimd, zulks In ver band met de luchtaanvallen op de stad. De Vólk. Beob.verneemt dat in de U. S. A. in 1943 in totaal 85.946 vlieg tuigen werden geproduceerd, tegen 47.873 in het jaar 1942. ïn Frankrijk bracht de likwidatie der Fransche vermogens tot dusver 485 millioen frank op. Te Parijs bezaten de Joden meer dan 3.000 huizen. Tijdbommen werden ontdekt in kis ten oranjeappelen welke uit Spanje naar Engeland verscheept werden. Te Marrakech, Fransch-Marokko, had Churchill een ontmoeting met de Gaulle. Churchill Is in Londen teruggekeerd. Generaal Eisenhower is eveneens te Londen aangekomen. Reeds werden 5 tot 6.000 petelsterden van luchtbombardementen in Duitschland naar Nederland overgebracht. In Frankrijk, in de omgeving van Toulouse, hadden botsingen plaats tus schen terroristen en leden der Fransche militie, waarbij de eersten het anderspit moesten delven. In Frankrijk werd In November 1943 de bestuurder van de firma Moët-et- Chandon, het bekende merk van cham pagne, door de Duitsche overheden aan gehouden wegens het verleenen van steun aan de terroristen. Als protest eischte de sekretaris-generaal van het verbond der chamnagne-producenten dat het perso- gaan. Dlensvolgens werden verdere sani ties getroffen tegen groote champagne- producenten en werden o.m. de reeds voor melde firma alsmede het huis Pleper- Heidslck, ook wegens financieering van terroristen, onder Dultsche kontrole ge steld. IBflXBa23SH3S^3BEEEZ3BZSBBBSEBECQ333a33B3BS3SEBBES3£333H9. Door de Angelsaksische luchtmacht werden Neord-Borneo, het eiland Formo sa, de Gilbert-efianden en Rabaul. haven op Nieuw-Brittanje. aangevallen. De An- gelsak'ers verloren hierbij ettelijke vlieg tuigen. Uit Tokio -wordt vernomen dat een Britsche aanval cp do grens van. Birma afgeslagen werd. Japanscho vliegtuigen veerden aan- vallsn uit op Tcrckina «n Munda. In ons laatste nummer deelden wij reeds den korten inhoud m&te van de eerste nota welke de Sovjets omtrent deze kwestie lieten publioooten en waar bij als toekomende grens tusschen -Rus land en Polen do z ogenaamde Curzon- linie werd veergehouden. De Britsche staatsman Curzon 13 het dlo deze lijn aan den Hoogen Raad van de Vredes conferentie in 1919 nad vcorgelegd. Vol gens dit voorstel werd van het Pcolsch Staatsverband uitgesloten een deel van. het gouvernement van Joev.alki, dat of schoon het deel uitmaakte van Congres- Polen vroeger vccral door Litauers was bewoond. Bij Pelen werden ingelijfd, een aanzienlijk deel van het gouvernement van Grodno dat vroeger niet tot Congres- Polen behoorde. Bezuiden van Brest-Ll- towsk hep de lijn parallel met de voor malige grens van Ccngres-Polen. Het heele gouvernement van Cholm werd bij Polen ingelijfd, ofschoon dit gebied be woond was door Reet henen, taal- en ge loofsbroeders van de Rcethenen van Oost- Galicië. De Polen hadden deze linie als dan aanvankelijk aangenomen maar bij nadere oorlogen met de Sovjets wisten zij hun grenzen meer naar het Oosten te verleggen, wat nimmer door de Sovjets goedgekeurd werd. Als antwoord op de Russische nota ver klaarde de Emigranten-regeering van Po len te Londen bereid te zijn enderhande- lingen met de Sovjet-Unie in te zetten, maar waaraan ook de regeeringen van Engeland cn Noord-Amerika zouden deel nemen. Washington en Londen zouden, naar verluidt, niet ongenegen zijn geweest hun tusschenkomst te verleenen. Intusschen publiceerde de Sovjet-Re- geering een nieuwe verklaring waarin medegedeeld werd dat gezien de Poolsche Regeering geweigerd had de Curzon-lijn te erkennen en dat zij diensvclgens wei gert met de uitgeweken Poolsche Regee ring te onderhandelen. Washington zou zich thsns bereid heb ben verklaard bemiddelend op te treden. _In het Russisch blad_ Pravda werd een bericht gepubliceerd waarin aan- gehe&ld werd dat twee leidende Britsche personaliteiten ergens in Spanje den LIJN 69 Meenen A. 16.00 Poperinge A. 19.11 leper A. 19.54 daarover nagedacht, een soort klein con gres gehouden. En de dochters haalden den slag t’huis bij de moeders. En da moeders zouden natuurlijk gelijk halen als ze met de beslissing bij vader kwamen. Maar ook dezen keer liep het verkeerd: De kleine zal naar een landbouw-huis- houdschool gaan, hier in de streek; ik heb geen juffers noedig hier op ’t hof, maar pootlge boerinnekes En nu een woord over dien anderen brief. Ik toonde hem aan Louis, mijn ge- buur, en we hebben een avond versleten om dat schrijven te controleeren. Huis vader zijn en eigenlijk t’huis zijn van Zaterdag avond tot den Maandag mor gen! De zorg voor ’t gezin berust dan. uitsluitend bii moeder de vrouw! Hoe heel anders bij ’t boerenbedrijf! Ook de groo- teren werken op fabriek of in den vreem de. Bij den boer zijn ze waarachtig aan’ ’t hof vastgesmeed. Op ’t hof kan mc-nj zoo men wil, de gangen nagaan van de grooten; hoe moet een arbeider dat wel doen? x Bovendien, we hebben dat nooit ge-’ leerd, aldus die arbeider. Als we jongen* waren, speelden we buiten en waren kwa jongens. Als we op de fabriek werkten.’ waren we ook liever buiten dan binnen huis. Moeder was soms wel blij dat za geen ruzie had met ons. Als we op trou-1. wen stonden dacht; n we voor den eersten keer van ons leven aan een huis en aan al ’t huisgerief dat moest gekocht en betaald worden. We wisten daar niets van.: Van om te gaan met kleine schreeuwers, van om te springen met de broekventjes da.ar staan we zoo onbeholpen als de kin-, ders zelf. Als ze grooter geworden zijn.! einde schooltijd, komen we alleen tus schen als moeder te veel geduveld wordt en wij ne keer eenige zware plaasters uit-1 deelen. En in den grond zijn we dan nog’, viesgezind omdat de vrouw altijd klaagt over de jongens. Als ge één dag te week t’huis zijt, wordt ge liefst gerust gelaten. Hebben wij nu schuld? Op ’t werk wordt er nu soms gesproken over levens-stijl voor arbeiders. Ik heb daar eerst meê ge lachen, maar nu vind ik dat het onver antwoord is dat men ons nooit opgeleid heeft om... vader te zijn. Ik weet niet naar welke vakschool ge zoudt moeten, gaan om dêt te leeren. Dat wordt nu gedaan, zei Louis; maar niet in vakscholen, wel bij de Kajotter» en bil de arbeiders zelf. Maar, zco schrijft die arbeider verder, ik heb dat artikel gelezen over de le zing van de jongens. Zondag laatst heb ik een onderzoek gedaan bij de mijnen. En met een vrachtje boeken en boekskens ging ik bij den onderwijzer die aan onze parochie-bibliotheek Is. Gelukkig was er niets aangebrands bij, maar toch was er veel te veel bucht bij. die niet in handen van jongens past. Ik heb me niet kwaad gemaakt, maar van niets gebaard, kwestie wisten de snaken wat ze al in bezit hadden, ik was reeds overtevreden dat er geen vuiligheid onder was. Maar voortaan kijk ik beter toe en op de vrouw mag ik rekenen. We kweeken liever niet de kat in de kelder. Het slot van den brief was een hertelijk dankwoord: net als van den boer die ms den anderen brief stuurde. Zoudt ge gelooven dat het me welgeko men was. te meer daar ik eerst die vlage gev.angen had? Te meer welgekomen, om dat ik deze week zoo gemakkelijk aan. mijn stoffatiegeraakte; en c’at ik zoo gewaar word dat er nog gezond verstand is bij ons volk. Onthoudt nu maar die twee volks-spreuken: ’t Ts te laat om de stal te sluiten al* Deze Heilige wordt op vele parochies gevierd op 17 Januari eu de dagen daarop volgend. Het volk heeft dezen Heilige zoo zeer bemind dat het hem in zijn volksver beelding en volksgebruiken heeft opge nomen. G. Celis, aan wlen wij meestendeels de bljzonderrxedcn van deze korte ver handeling ontleenen, schrijft in zijn •Volkskundige Kalender»; «Geen heilige is in het Vlaamsche land zoo vereerd dan den H. Antonius met zijn verken.». En als het volk een heilige liefheeft, dan weet het op duizend manieren die liefdebetuigingen in simpeleongekun stelde gebruiken te uiten, die al eeuwen méégaan, en ten spijt van honderd nieu we moden toch m eere gebleven zijn, zelfs bij de weldenkende menschen van onzen wispelturige» tijd. De schoone volKsvcieering van dsn Hei ligen Antonius die ze op enkele plaatsen zoo gemoedelijk maar rechtuit «Toontje» genoemd hebben, steunt op dankbaarheid tot den Heilige, door wiens voorspraak mensch en dier van het beruchte vier ofte Sint-Antoniusvuur verlost werden. De Vlaamsche m-ansch die van dolle vertellingen en schrikkelijke gebeurtenis sen houdt, zat steeds zoo aandachtig als ee» kind te luisteren, naar het leven van den Heilige vol geweldigen strijd tegen *t geheele helleleger. Het leven van den Heilige, wel eens -- naar eigen vinding aangedixt, werd gul onder de arbeiders, beenhouwers, kam- verteld en gretig aanhoerd. Zelf bij een slagers, gordelmakers, suikerbakkers, por- ccwonen mensen van de straat. Onze celein- en gleiswerkers, die Sint Antonius Vlaamsche schilders met hun kleurige -*1 verbeelding hebben de bekoring van Sint Antonius geschilderd met alle mogelijke monsters en draken. Hoe kinderlijk schoon zit er de groote Eremijt midden, deze vreeselijke posturen uit de onderwereld. Wie denkt er niet aan Breughel, die hier precies zijn dol Vlaamsche hart kon ophalen. Andere meesters hebben even eens pracht-werk geleverd over Sint An tonius. Gaspar De Crayer schilderde een retabel over de bekoring van den Heilige, dat te Merchtcm berust. Te Boortmeer- beek is een retabel over ’t zelfde onder werp. van de hand van onzen lustig ge- moedelijken David Teniers. Het volk was verwend geraakt aan de bedelende Antoniusbroeders en de femme zwijntjes met dikken snuit en klinkend belletje, die alleenans vrienden waren. In stoeten en processien stapt de Hei lige die met een onzichtbare» slag af weert, door 't maken van het heilig Kruis. En zelfs op onze rumoerige fooren kunt ge nog wel eens in een ne_:Kg luidruchtig levensspel van den Heilige een luimig marionnettenspel te zien gen. t In weerspraak, volksrijm en volksliec leeft de gedachtenis aan den Heiflge mei Cx^x-xx xxxxvxxx» xxx xxxx^xxxXXX XXXXXX XI hart van ons volk. Even luisteren! Dient St Antonius, den heiligen man, die mensch en dier genezen kan. Sedert Maandag 17 Januari jl. zijn an dermaal een aantal treinen afgeschaft, namelijk de volgende: LIJN 50. 15 - Brussel-Z. A. 7.59 Brussel-Z. V. 9.15 - Gent St-Piet. A. 10.09 Gent St-Piet. V. 12.45 - Brussel-Z. A. 13.39 Brussel-Z. V. 16.35 - Brugge A. 18.12 Brussel-Z. V. 12.40 - Gent St-Piet. A. 13.34 Gent St-Piet. V. 16.57 - Brussel-Z. A. 17.51 Trein vroeger vertrekkend uit Gent St- Pieters te 6.47 uur naar Brussel-Noord A. 7.57, loopt voortaan alleen nog op de werkdagen met volgende uurregeling; Gent V. 7.05 - Brussel-Zuld A. 7.59. LIJN 59. Gent St-Piet. V. 13.10 - Antwerpen A 15.27 Antwerpen V. 16.36 - Gent St-Piet. A. 18.54 De trein vertrekkende uit Gent Sint- Pieters te 13.10 uur, blijft den Zaterdag behouden. ruchten officieel gelogenstraft en toonde spreiden van deze geruchten, kwakkel. Ronse V. 5.54 Kortrijk V. 6.15 LIJN 85 Moeskroen V. 16.10 - Oudenaarde A. 17.37 Oudenaarde V. 6.09 - Moeskroen A. 7.23 LIJN 83. Zottegem V. 6.05 Brusscl-N. V. 19.43 Zottegem V. 5.00 Voorloopig INGELEGDE

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1